CRYSLER J D six De omgeving van onze Kathedraal P MODERNE LAMPEN GEBFs.BOSSE f ZIJLSTRAAT 87 DAAN HOUTKOOP EH LEIDSCHEVAflrtTWEC TELEFOON 14596 Agenda 9 Mei Agenda 10 Mei DE BIBLIOTHEKEN DER ST. VINCENTIUSVEREENIOING ZIJN GEDURENDE DE ZOMER MAANDEN GEOPEND: Drukwerk is het zaad voor Uw orders De nieuwe school in het Slachthuis kwartier. Samenwerkende bonden in de Kleeding-industrie. Concert in den Hout. Opdracht. Theater De Kroon. District Haarlem. GEMEENTEZAKEN. Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot". Gewestelijke uitbs eidingsplannen. Friezen, Groningers en Zeeuwen. Het Bouw- en Woningtoezicht op het Platteland. Een rijwieldief gearresteerd. Goede vangst door de Schotensche politie. Vergadering. TOONEEL. Mrs. Cheyney's verdwijning. „Herwonnen Levenskracht". Had-je-me-maar! De heer Jos. Vandervelden over ,.PeQr Ovf'. BIJ DE GROOTE MA -KT TELEFOON 15499 Sociëteit „St. Bavo" R.-K. Graf. Bond 8 uur. St. Jozeisgezelllengebouw, Janstraat 59. Geopend van 122 uur en van half 710 uur Spaarkas 8 uur Verplichte op komst van alle Gezellen half 8half 10 uur. Stadsschouwburg De Gardeluitenant 8 uur. Kringzalen Jansstraat 49 Tentoonstel ling van het Genootlchap van R. K. Kun stenaars van 1012 en van 25 uur. Teylera Museum. Tentoonstelling. Sociëteit „St. Bavo'' Haarlem's Zanggenot S uur Examen Handelsavondschool half 7 uur Adviseursvergadering 12 uurSpaarnestad 4 uur Be volkingsbureau 8 uur, St, Jozefsgezellengebouw. Jansstraat 59 „St. Genesius" 8 uur. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vriidag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89)4 uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8half 9 uu» 's Zaterdags alleen van 91412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en "s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Boschl R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.ra. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 var 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen ook voor niet-Ieden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergb Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNEL VERB AND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL- REDDINGSBRJGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vailen Telefoon 10231. - ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) De Zondags- en Nachtdienst der Apotheken wordt van 7 tot ën met 11 Mei v/aargeno- men door: de firma Gryseels Van Hees, Lange Veerstraat 14, Tel. 11000: L. Schoort. Frans Halsplein 1. Tel. 11180 en de Bosch- en Vaartapotheek. Boekenrodestraat 13, Tel, 13290 en van 11 tot en met 14 Mei door: de fa. Duym Keur, Keizerstraat 6 Tel. 10378 en de fa. Remmers Zn., Kruis straat 20, Tel 10354. Nieuwe Groenmarkt 22: Alléén Woensdag avonds van 7)49 uur. Hagestraat 49: Alléén,Vrijdagavond van 7/49 uur. Gen, de la Reystraat 17 (Schoten): Alléén Vrijdagavond van 89 uur. 1 In het Aprilnummer van het Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw schrijft de heer Ir. Joseph Th. J. Cuijpers over de omgeving dr O. L. Vrouw Munsterkerk te Roermond. Bavo aan de orde is, acht ik het zoowel uit praktisch als ook uit stedebouwkundige overwegingen gewenscht, en bevorderlijk voor een gunstige esthetische werking van die kathedraal, dat de aansluitende tuinen Vanwege Hout jtn Plantsoenen is thans 'n aanvang gemaakt met het plaatsen van groen rondom de nieuw gebouwde O. L. school in het Slafchthuiskwartier. Daar nu de schutting geheel i9 verdwenen is het nemen van een kijkje naar dit moderne-bouwwerk de moeite waard. Het oordeel zal echter wel zeer verschillend zijn. Maandag; 10 Mei zal in het gebouw van den Chr. Bestuurdersbond aan de Bakenes- sergracht, 's avonds 8 uur door de samen werkende bonden in het kleedingbed-ijf, 'n personeelsvergadering worden belegd voor het personeel van de volgende firma'3: Holt en Straathof, Lansdorp en Robat, Karskens Broekman, Dusseldorp en Gebr. Schuuring. Het programma» van het concert der H. O. V. onder leiding van Willem Knikker, Zondagmiddag half 3 in den Hout luidt als volgt: 1. Marche Lorraine, L Ganne; 2. Ouver ture, Pique Dame, F, v. Suppé; 3. Zigeu- nerliebe, walzer, F. Lénar; 4. Selection of The Geina, Sydney Jon.es; 5. Ouverture, Prinz Methusalcm, J. Strauss; 6. Siamesi- sche Wachtparade, P. Lincke; 7. Potpourri iiber Motiven d'Operette, Der Fidele Bauer, L. Fall. Door den architect J. J. Verhagen Jzn. alhier, is namens de Directie van de N. V. Werf „Conrad", opgedragen aan den aan nemer A. Bierboom ,te Haarlem, het uit breiden van de bestaande kantoorgebouwen met bijkomende werken en het bouwen van een garage aan den Spaarndammerweg. CWOCOWVG -v, Vogelvlucht. Met welwillende toestemming der redac tie zijn wij in staat uit dit artikel eenige reproducties over te nemen, die zij ter toe lichting op dit artikel reproduceert. Zij heb ben betrekking op de omgeving van onze Kathedrale Kerk aan de Leidsche Vaart, waaryan de heer Cuypers architect is. vEX3DLE.Irt «fcitfCn-CDDittt. ST OZVO TE HAAfiLEAl Plattegrond. Hij schrijft: Nu te Haarlem de nadere vaststelling van het stratenplan rondom de nieuwe St. en pleinen, worden onderbroken door een gesloten reeks gebouwen, die zelfs over de siraateinden aan elkander zijn verbonden, door bogen met overgangen op de verdie- ping. Eer. deel van het yrije plein bewesten de Kathedraal dient te worden bestemd als voorhof, afgesloten plaats ter voorbereiding van de stemming der kerkbezoekers. Op eene foto ziet men de kathedraal en omgeving in vogelvlucht. Let op de mooie torens, die er nu nog, niet op staan, maar waarvoor de busjes in menig huisgezin dagelijks een offertje vra gen. Maar let vooral op de omgeving van de kathedraal. Zoek eerst de Leidsche Vaart op en dan de Westergracht. Te beginnen bij dien hoek treft men eerst een plantsoentje aan. Het gebouw dat men achter dat plantsoentje ziet (tussciien Westergracht en kathedraal) is het nieuw te stichten parochiehuis, waarover wij Don derdag een en ander mededeelden. Het zal bevatten patronaat, vergaderza len enz. Verder op, daarop aansluitende, I maar vóór den hoofdingang van de tegen woordige kathedraal ziet men een groot gebouw. Dat zou een derde Seminarie wor den. Via hat parochiehuis is dit derde Semi- rarie met een boog verbonden met de ka thedraal, aan de andere zijde van de ka thedraal, dus waar nu de tuin is, is de kosters- en organistenwoning ontworpen, eveneens met de kathedraal verbonden door een boog. Men ziet hieruit welk een fraai gebou wencomplex daar verrijzen zal. Maar, laten wij er direct bijvoegen, dat' de uitvoering nog lang niet in uitzicht is. Het is een stedebouwkundig plan van den architect. Of ons tegenwoordig geslacht de vol tooiing van die werken zal zien, is natuur lijk een open vraag. Dat het voor Haarlem I een stedebcuwkundige aanwinst zal zijn, is echter wel zeker. Evenmin als het voor een filmondememing gemakkelijk is, om steeds weeraan een goed scenario te vinden, evenmin is het voor een bioscoop-directie gemakkelijk uit een on noemelijk aantal filmen, waarbij meer prul dan film. toch iedere week een prettig pro gramma in elkaar te zetten, dat het publiek boeit. Want men kan er zeker van zijn, dat, al valt ben of andere film niet erg in den smaak, men toch nog de beste van al de prullen té zién krijgt. Het Kroontheater is nog al gelukkig in zijn keuze en geeft meestal niet alleen rolprenten waar men nu eenmaal naar kijkt omdat men betaald heeft, maar waarvan men geniet en die men waardeert. Een atheïst die slechts zijn eigen wil, en eigen ik, als opperwezen erkent, zich heer en meester denkt van gaven en geluk, dat eene knipseltje van die 1800 millioen andere snippers, moet ten slotte zijn matjes oprollen en erkennen dat hij niets is, vergeleken bij den Gebieder, die reeds in eeuwigheid be stond. Ware het millieu anders geweest dan in het eenvoudige visschersleven, men zou het spel waarschijnlijk niet zoc^hebben kun nen waardeeren als thans het geval is. En al is de intrige niet direct nieuw, het is de vorm en de opnamen, die deze film „De Stormbreker" als uitstekend doen ken merken. Van het voor-programma is de film „O, Buster" bedoeld als comedie, eveneens zeer te prijzen. De slimme hond die de hoofdrol vervult, doet het beter dan menige film- clown, alleen zal hij niet zooveel gage krij gen. Bij het wereldnieuws zagen we o.m. hoe moderne kinderen in de sneeuw worden •grootgebracht en al mag het gezond zijn, we verheugden ons toch, dat die mtehode pas na ins kind zijn, mode is geworuer.. Een extra vermelding verdient het orkest die de aanvangs-ouverture meer dan uitste kend uitvoerde. Een Russische zangeres, met een parelend stemgeluid zingt met een melancholisch timbre den Russen eigen, eenige schocne chansons, die een zwaren bijval verwierven. Een detail van het programma maakt ech ter voorbehoud aroor onvolwassenen nood zakelijk. Tot voorzitter van het District Haarlem van den NcderL Dambond is gekozen de heer G. J. Blokdijk Sr. Het secretariaat van het district zal waarschijnlijk in Haarlem blij- B, en W. stellen voor goed te keuren: de balansen met verlies- en winstrekeningen per 31 December 1925, betreffende de 41 en de 44 arbeiderswoningen, voor den bouw waarvan bij zijne genoemde besluiten aan de Woningbouwvereniging „Zorgvliet" finan- cieele steun is verleênd. De heer F. J. Donker, onderwijzer aan de Openbare Lagere School No. 17 vraagt eervol ontslag aan tegen 1 September a.s. B. en W stellen voor te verkoopen aan D. v. Putten, alhier, een perceel grond, groot pl.m. 375 M2. gelegen aan de Begastraat, hk. v. d. Meerstraat, tegen 15.per M2. De Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot," afdeeling Haarlem en omstreken, houdt haar Jaarlijksche Algemeene Vergadering op Dinsdag 18 Mei a.s., te 4 uur, in de tuinzaal van Restaurant Brinkmann, alhier. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben, zooals bekend is, een vaste commis sie ingesteld om hun van advies te dienen, inzake gewestelijke uitbreidingsplannen. Zooals wij een dezer dagen meldden, hebben enkele gemeentebesturen op initiatief van den burgemeester van Landsmeer bezwaren tegen de regeling dezer commissie ingediend. Zij vreezen n.l. het bevaar dat aan Am sterdam en Haarlem (mede in verband met de annexatieplannen van Haarlem) een te groote invloed wordt toegekend bij de be- cordeeling van uitbreidingsplannen van om liggende gemeenten en verzoeken de samen stelling der commissie zóó te wijzigen, dat ook de gemeente, wier uitbreidingsplan aan de orde komt, in de gelegenheid wordt ge steld twee of drie personen aan te wijzen om het plan mede te beoordeelen, omdat zij vreezen anders te veel tusschen de groots steden „in 't gedrang" te komen. Die wensch van de gemeentebesturen is alleszins berechtvaardigd, maar wij gelooven toch niet dat het noodig is het aantal vaste leden dier commissie uit te breiden met ver tegenwoordigers van alle gemeentebesturen. De leden der commissie kunnen geacht wor den bij. uitstek deskundig te zijn, maar het zou geen goede werkwijze zijn, indien de commissie, bij de beoordeeling van plan nen. niet alle besturen raadpleegde van ge meenten, die ook maar in de verte met de plannen gemoeid kunnen zijn. En zoo ver staan Gedep. Staten ook, naar ons beste we ten, de werkwijze der commissie. Wanneer een uitbreidingsplan aan de orde komt, zullen alle gemeentebesturen, wier belangen dal medebrengt, ruim in de gelegenheid worden besteld om hun adviezen en oordeel betref fende het plan te geven en wij twi:felen er niet aan of door samenwerking zullen alle belangen behartigd worden en zal men van weerszijden overtuigd worden. Dit vooropgesteld gelooven wij dat de vast gestelde vorm van de commissie wel aan vaard kan worden. De practijk zal van zelf een goeden gang van zaken aantoonen. Men schrijft ons: In de 2e gecombineerde vergadering, der drie plaatselijke besturen van de Vereeni- gingen Gysbert Japicx, Gruno en Zeeland, zijn de voorstellen gedaan door de benoem de commissie, met algemeene stemmen aan genomen- Bedoelde voorstellen, omvatten o.a. één te geven gemeenschappelijke feestavond in de maand October a.s. in den stadsschouw burg aan het Wilsonsplein. Op dien avond zal door elke vereeniging icn tooneelstuk worden opgevoerd in taal en kleederdracht harer provincie en een gecombineerd muziekensemble zal de pau zen veraangenamen. Het programma zal nevens den tekst een Nederlandsche vertaling bevatten. Deze buitengewone uitvoering zal alleen toegankelijk zijn' voor donateurs en leden der gemelde vereenigingen, (introductie kan niet worden toegestaan). Wil men dus daar van profiteeren, dan diene men zich als lid of donateur op te geven. De voorbereiding van dezen „grootschen" avond berust bij de commissie bovenbedoeld Met het secretariaat is belast M. P. Cor- nelisse, Coltermanstrsat 14 alhier, die be- -cid is schriftelijke aanvragen, inlicht-' tingen te verstrekken. Eenigen tijd geleden meldden we dat door. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een onderzoek wordt ingesteld naar de wijze, waarop in de verschillende Gemeenten der Provincie het Bouw- en Woningtoe zicht is geregeld. O.m. wordt in die circu laire gevraagd aan wie dat toezicht is op gedragen; het salaris, dat die persoon ge niet en de opleiding, die hij genoot. Nu is het wel bekend dat in grootere steden en gemeenten het toezicht op den woningbouw weinig te iwenschen overlaat. Degene, die rranKen's meschuit is zoo goed als de beste. Franken's Beschuit is uitmuntend bereid. Franken's Beschuit gaat gij wenschen ten leste Franken's BesGhuit dient Uw aandacht gewijd daarmede belast is, is doorgaans een ge schoold en kundig man en geniet een goede salarieering. Dit laatste hodt nauw ver band met het eerste en waar een behoorlijk salaris voor een grootere gemeente geen groot bezwaar oplevert, kunnen zij zich de luxe getroosten een bekwaam ambtenaar architect of ingenieur er op na te houden. Gedeputeerde weten dat ook wel natuurlijk en dus heeft de circulaire blijk baar de bedoeling een onderzoek in te stel len naar den toestand in kleinere gemeen ten en even blijkbaar zit daarbij de opzet voor te trachten, zoo noodig, verbetering in den toestand te brengen. Dit moet ook wel mogelijk zijn. Wat één kleine gemeente niet kan, wordt allicht bereikt door samen werking van meerdere gemeenten. Indien door samenwerking van verschillende ge meenten kan bereikt worden dat voor een bepaald rayon een bekwaam ambtenaar een ingenieur of architect kon bezoldigd worden om het toezicht op het bouw- en woningtoezicht in die gemeenten uit te oefenen, zou inderdaad een verbetering be reikt kunnen worden, waarover niemand zich te beklagen zou hebben. Ook zou een bekwame kracht, die nu in een of andere plattelandsgemeente werkzaam is, produc tief kunnen gemaakt worden voor andere omliggende gemeenten. Waar de toestand niets te wenschen overlaat, behoeft natuur lijk geen verandering in den toestand te worden gebracht. GOEDKOOPSTE E (X GROOTSTE SORTEERING ORANJESTRAAT -1 - TEL: 12628 Gisteravond is door de Schotensche politie een inval gedaan ten huize van den 49-jarigen R. F. G.. zeeman, wonende te Schoten, ver dacht van de in den laatsten tijd veelvuldig gepleegde rijwieldiefstallen. De politie had reeds lang vermoedens te gen hem en surveilleerde hem reeds gerui- men tijd. Thans achtte zij het juiste, tijdstip gekomen, een huiszoeking te doen. En niet zender succes' Ten huize van G. werd n.i een gedemonteerde fiets aangetroffen, welke daags te voren ontvreemd was. Tevens werd nog een zeer groot aantal Verschillende on derdeelen gevonden van verschillende fiet sen. Zoowel het gedemonteerde rijwiel als- de onderdeelen zijn in beslag genomen. Bij het verder onderzoek is gebleken, dat de man fietsen in elkaar zette van verscha lende onderdeelen. Zoo werd er een fiets ge vonden, waarvan voor- en achterwiel, stuur, lantaarn, bel. enz,, van verschillende .rijwie len afkomstig waren. De man heeft ten aanzien van het aan getroffen gedemonteerde ritwiel bekend. Hr ontkent echter, andere rijwielen gestolen te Rebben. Volgens zijn zeggen heeft hij alle on derdeelen, waarvan hij beweert de herkomst niet te kennen, gekocht in Amsterdam. Hij is voorloopig ingesloten in het Politie bureau aan de Gen, Cronjéstraat en zal aan de Justitie worden overgeleverd. Woensdag 12 Mei a.s. zal in den Stads schouwburg, alhier, een vergadering wor den gehouden, uitgaande van de afd, voot Haarlem en omstreken van het comité Ne- derland-België, De vergadering is voor heeren en dames toegankelijk. Bloeiende bloemen. In mijn kamer staat op 'n klein tafeltje 'n teergroen vaasje, waarin 'n vriendelijke hand 'n achttal langstelige tulpen heeft gestoken. Bij avond, tegen 't lichtbruine gordijn als fond, is 't een stilleven op de forsche sten gels prijken de veeltintige kelken, die zich als in smeeking heffen, in rijke ldeuren- In deze vergadering zal door verschillen de sprekers een uiteenzetting worden gege ven van het thans bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanhangige ontwerp verdrag Nederland-België. Woensdag 19 Mei a.s. geeft de N. V. Rot terdamse, h Hofstadtooneel, Directuer Cor van der LugtMelsert in den Stadsschouw burg een eerste voorsteling alhier van Mts. Cheynep's Verdwijning, waar Annie van der Lugt MelsertVan Ees en Cor van der Lugt Melsert zulke uitbundige successen mee behalen. Alexander Moissi. Een 'Spiel von Tod und Liebe. Romain Rolland. Bij zijn eerste tournee door Nederland heeft Moissi het Hollandsche publiek stor menderhand veroverd. Waar hij kwam, trok hij volle zalen en langdurige cyaties, storm achtig soms,, had hij in ontvangst te nemen. Niet zender «reden. Want Moissi is een hoogbegaafd acteur. Nog klinkt ons in de ooren zijn „Jedermann", snerpend en kla gend. Toen was het aViders dan nu. Thans niet dat alles ove«rheerschende van dien eenen, die Moissi heet. Een zco sterk domi- neeren, dat al het andere om naast hem wegviel en alle aandacht uitging naar Moissi. In dit naar Romain Rolland bewerkte stuk, dat speelt tijdens de Fransche revolu tie, is Moissi lid van 'het Convent, Jeróme von Courvoisier. Deze Courvoisier is gehuwd met een veel jongere vrouw, die hem eens haa-r liefde schonk, doch later liefde op vatte voor een jongen man, Clade Vallée, een vervolgde, een deserteur, die slechts één hoop heeft, vóór zijn dood nog eenmaal Sophie weer te zien. Op het oogenblik van zijn terugkeer, verkeert ook Courvoisier in het grootste gevaar, om gevangen genomen en veroordeeld te worden. Een vriend redt hem door hem paspoorten te brengen. Als evenwel ée oude man hoort dat die ander, die in zijn huis een schuilplaats heeft ge vonden, verhouding heeft met zijn vrouw, is het zijn wensch, dat Vallée en Sophie de passen zullen aanwenden om te ontsnappen. Zij evenwel weige-rt, snijdt zelfs voor zich de mogelijkheid af, om te ontsnappen; baai- plaats is naast Jéróme; haar vrijgeleide valt in snippers aan haar voeten. Vallée gaat heen en bij de schemering der kaarsen wachten beiden de voltrekking van hun vonnis af. Dit stuk staat in sterke mate in de sfeer van zijn eigen tijd. De verschrikking der (revolutie waart rond in elk bedrijf, de dood grijnst overal. Het is niet een gebeurtenis, die men veraf denkt, tien twintig jaren, maar van uur tot uurj kan plaats vinden en inder daad ook plaats vindt. En de schrijver heeft daarin personen geplaatst, die„leven en met wie wij meeleven. Hoewel niet sterk van constructie, is het geheel wel logisch, met treffende momenten, bijzonder daar waar Moissi door doelbewuste stemdaling, zulke prachtige effecten geeft. Merkwaardig is-, dat Erika_ Wagner (Sophie), naast Moissi een evenwichtig spel wist te geven, wat haar wel als een bijzon- döre verdienste mag worden aan^erekena. Bijzonder in de dialoog aan het slot krijgt het spel van Mcissi eene verinniging, die ontroering geeft. Juist dan hadden wij Sophie gaarne iets sterker gezien. Het applaus, dat aan Het- einde losbarstte, werkte storend en scheen, getuige het matige knikje, over het gezelschap heen te gaan. Of we nooit aan deze heidensche ge woonte ontgroeien? de D. Gisteravond had in het Gebouw „Sint Bavo" de jaarvergadering plaats van „Har- wonnen Levenskracht De voorzitter memoreerde een en ander ovêr het ionds zelf en sprak den wensch uit, dat meer aandacht geschonken zal wor den door de georganiseerden voor het fonds „Herw. Levenskr. Uit 't jaarverslag van den penningmeester bleek, dat aan verséhillen- de patiënten hulp en verpleging was ver leend en met succes. Betreffende den toe stand van de financiën, gaf de penning meester een overzicht. De voorzitter dankte den heer de Graaf, voor zijn nauwkeurig beheer, en hoopte dat hij nog lang met den zelfden ijver en nauwgezetheid zijn werk zal behartigen. Ook mocht de penningmees- Ik ben het jongste kunstproduct eens gaan bewonderen, waarmede de hal van ons Raadhuis dezer agen verrijkt is. Het heet „inspiratie," volgens de toelichting van den kunstenaar, maar er kan net zoo goed onder gezet worden „wanhoop" of „Landru" of „gemeentelijk financieel beleid." Met wat goeden wil is er van alles uit te halen. Iemand raadde direct dat het een stand beeld van „Had-je-me-maar" was, maar deze zou daartegen toch protesteeren. Men moge van Had-je-me-maar zeggen wat men wil, zijn baard was tenminste een natuurlijke baard. Het beeld in de hal heeft wat knob bels op de kin. Of is het een moderne dame met een page-kopje? Het groote voordeel is, )dat het in donker staat en dus weinig aanstoot zal geven. Het schijnt, dat men den modern-aange- legden kunstenaar beklaagd heeft, omdat hij in zijn kunstenaars-fantaisie gehandicapt werd door den neo-gothischen bouwstijl der omgeving. En men schijnt het hem als een verdienste aan te rekenen, dat hij wel zoo welwillend is geweest zijn moderne fan- tasterij matiging op te leggen. Maar wie geeft nu een modern aangelegd kunstenaar opdracht een beeld te vervaardigen voor een neo-gothisch gebouw? En welk modern- aangelegd kunstenaar, die zich respecteert, aanvaardt zoo'n opdracht? Men kan "zoo moeili'k van twee walletjes eten. Het beeld vlóékt nu met de omgeving. Kan de gemeente het niet cadeau do?n aan den ontvanger der belastingen? In de hal van het belastingkantoor zou hét niet misstaan, mits er onder gezet wort; „de fiscus. Had-je-me-maar." 'en en leden van de organisaties niet T)esev- 'en, dat het fonds „Herwonnen Levens kracht" ook hun v-reeniging is. Hét comité -n-pt bestaan uit vp'/-orrf.?n:'?n"'"t; Spr. betreurde dat en gaf het bestuur in overweging, om plannen te beramen en eens in overleg te treden met de vakbesturen. Voorts bracht spr. een woord van dank aan het bestuur voor het vele, dat gedaan was en sprak den wensch uit, dat een volgende vergadering, bezocht zal worden door man nen van de vakorganisatie, die liefde hebben voor H. L. De voorzitter dankte den Zeereerw. Heer Rector Kok voor zijn opwekkende woorden. Op den laatsten der drie kunstavonden, ge houden gedurende de tentoonstelling van het Genootschap van R.-K. kunstenaars.' sprak de heer Jos Vandervelden over Ibsen en zijn „Peer Gynt." Spreker wilde nagaan waarom de opvoe ringen van Ibsen's meesterstuk door de Remonstrantsche Jongeren te Rotterdam zulk een succes zijn geworden en van welk groot cultureel belang deze opvoeringen zijn, omdat zij Ibsen en Peer Gynt tot ons ge bracht hebben, zooals zij tot ons gebracht moeten worden. Beschouwing en critiek over Peer Gynt zijn steeds van een verkeerd standpunt uit gegaan. Vroeger was dat misschien nood zakelijk voor den Katholieken criticus, om dat de werken van Ibsen verkeerdelijk gébruikt werden als wapen tegen de Katho lieken. Ibsen is niet anti-Christelijk, maar heeft daarentegen vooral met Peer Gynt> den schakel gelegd tusschen het Noorsche Pro testantisme en de christelijke opvatting van ons geloof. Zooals Noorwegen, Zweden en Dene marken den overgang vormen tusschen Oost en West, Rusland en West-Europa, zoo zijn Ibsens werken een factor van groot ziel kundig en cultureel belang voor de hereeni- ging dezer beide culturen en opvattingen. Daartoe moet men Ibsen echter beoordeelen van het juiste standpunt. Zooals de Vlaamsche Beweging niet beoordeeld kan worden van uit den Parijschen gezichtshoek, kan men ook niet Peer Gynt gelijk tot dusver steeds het geval was naar waarde schatten via de Duitsche rationalistische philosophie. De ter een woord van hartelijken dank in ent- cjftfekvan Ibsen evenals van Strindberg is vangst "nemen, voor het trouwe huisbezoek bij de patiënten. De secretaris gaf in zijn jaarverslag een overzicht over de werk zaamheden van het fonds zelf. Over de werkzaamheden van het fonds mag men tevreden zijn, hoewel de wachtlijst nog steeds patiënten vermeldt, en zoolang de wachtlijst bestaat, er gewerkt m.oet worden om deze voorgoed te doen verdwijnen. In de algemeene beschouwingen werd mededeeling gedaan van de oprichting van het Stuiverfonds, dat zich mag verheugen in een flink aantal leden, hoewel het 500ste lid nog niet is toegetreden. Vervolgens bracht de secretaris in zijn be schouwingen nog naar voren' de gehouden excursies naar Berg en Bosch. Het verslag eindigde met den wensch, dat allen mede zullen werken, om de plannen die in de toe komst uitgpvoerd zullen worden, ook te doen slagen. Een hartelijk applaus mocht de heer Elligens van de vergadering ont vangen, voor zijn keurig jaarverslag. Ook werd hij door de voorzitter nog toegespro ken, Spr. wenschte nog een bijzonder woord van dank te spreken tot den secretaris, om dat deze naast zijn drukke werkzaamheden ook de functie vervult van secretaris en i Penningmeester van het Stuiverfonds. De Jli. De tentoonstelling van de plaatselijke loting worden gehouden in de maand Sep tember. Tot lid der Las-commissie werd ge kozen de heer J. Reinerie. Bij de rondvraag nam de Geestelijke ad viseur het woord. Spr, betreurde, dat ih het jaarverslag werd gesproken van weinig me dewerking der Vak-organisaties Steeds blijft het voor kt. een -aa^sel, dat de vakbestu- weelde en diepe nuanceeringen. Op m'A schrijftafel liggen brieven, boe- j *ÏI ken, papereassen. Geluiden van toeterende lx. A 8 ir.i..i..ia. auto's uit een naburige garage, geratel van karren, gerinkel van fietsbellen op een druk ken verkeersweg achter-mijn woning, drin gen in mijn kamer door. Gesprekken uit aangrenzende vertrekken over vreugde en leed in het menschenbestaan, politieke ge beurtenissen, stakingsinvloeden, koers daling, bloeiende aardbeien, waarover wordt al niet gesproken gonzen op. Welk een afstand tusschen dit alles en het veld. daarbuiten, waar onder den blauwen, wijden hemel deze bloemen, die nu mijn kamer sieren, zijn gegroeid te midden van de rust van het land. Welk een afstand tusschen ons dagelijk- sche werk, met zijn haastgang, zijn jachten, met zijn zenuwsloopende rumoeren en de stilte, onder den koepelenden hemel bij den voorjaarsbloei in de natuur 1 Welk een afstand tusschen öns leven, wij, cultuur-menschen, en dat» van geslachten her, die evenwichtiger en dus benijdens waardiger bestaan hadden dan wij M'n tulpen pralen in stille pracht; de breedschulpige kelkbladeren met diep in de marmer-grijze en parelmoer-kleurige nu ances staan in wijd-open bloei. Afstanden 1 Bevoorrecht boven elk schep sel bezit de mensch zijn geest. De men- schelijke geest, die geen afstand kent, die eeuwen omspant. Door de kracht van zijn geest weet hij de moeilijkheden te over winnen, in de kracht van zijn geest vindt hij den drang tot nieuw bezigheid. Zijn geest stelt hem in staat tot de stilte der na tuur door te dringen te midden van het 'dagelij ksch gewoel. Een kinderlach, een kinderstem vermag als bij tooverslag onze stemming te veran deren. Bloemen, bloeiende bloemen, heb ben denzelfden, zegenrijken invloed. De Génestet noemde kinderen „God's vrien delijkste tolk op deze droevige aarde." Kan niet hetzelfde getuigd worden van bloemen steeds beïnvl oed door Berlijn. Dat is een ramp. P.eer Gynt moet geïnterpreteerd wor- :den via de oude christelijke Noorsche op vatting en traditie. Dan zien wij in Peer Gynt den blijden, Zonnigen, Christelijke# Ibsen, die de juiste Ibsen is. De critiek heeft Peer Gynt gelijk gesteld met een soort Faüst-figuur. Niets is minder waar. Faust is de belichaming van het pro bleem mensch hier namaals. Faust, is gelooyig en komt door zoeken eü vragen tot .den twijfel, Peer Gyilt is de man die niets gelooft; tnaar zijn geheele, leven moet leven om te konien tot de waarheid ér is niets dan deze drie, geloof, hoop en liefde, Faust is geloovig en wordt twijfelaar Peer Gynt is twijfelaar en wordt geloovig. Faust is de wijsgeer, de zoeker naar den kern en de eerste oorzaak der dingen. Gynt aan vaardt het leven, zooals het is, hij is de tra gische mensch, die zijn lijden draagt, maar nooit vraagt, waarom. Faust is de mensch der. zestiende'eeuw, in Gynt is de negentiende eeuw verpersoon lijkt. Zoo moeten wij Peer Gynt verstaan. Daar toe moeten we ons losmaken van vreemde invloedèn, die tot nu het onderwijs en de litteraire critiek beheerscht hebben. Dan zal Peer Gynt een onuitputtelijke schatkamer blijken van groote cultureele en apologetische waarde. Na de pauze droeg de causeur eenige ge deelten uit het stuk voor, waarvan vooral de sterke passage van den dood van Gynt's moeder ontroering wekte. die de Amerikaansche dames zoo goed staaf, zoo chumüke, danken zij aan de moderne corselets, die in geen enkel opzicht de natuur ijke beweging belemmeren. De nieuwste Amerikaansche Corselet is het beste van allen, het wordt U met deskundig advies verkocht, welke oebaseerd is op jarenlange ervaring Stoomen en Repareeren van Corsets Billijk en Spoedig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2