PASTOOR HEUMANN V erkeersonge vallen. Brief uit Kennemerland. ELCK WAT WILS TREKJES RADIO NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Zaterdag 8 Mei 1926 Donderdagmorgen was er te Hillegom een bollenveiliyg, waarvoor groote belangstelling bestond, gezien het groote aantal auto's van de bezoekers, die op de Rijkstraatweg tot over de Oosteinderbrug hadden plaats genomen. SPAARNDAM. UIT DEN OMTREK. BENNEBROEK. De Glipperweg in feesttooi. Een conflict tusschen winkel bewoners en (ie gemeente Schoten. De geneeswijze van HELPT BIJ VELE KWALEN STADSNIEUWS. Ned. Natuurhist. Vereeniging. Personalia. De asphalteering van den Rijksstraat weg te Schoten. MOORS, KONINGSTR.27, HAARLEM Vakkundig adres. Zie de etalages „De Zandhaas". SANTPOORT. -A" W. i '-t i' k t Schoon Kennemerland, oudtijds bekend deer zijn moaie landouwen, z'n bosschen en duinen, z'n heerlijkheden, burchten en kas- teeïen, is thans grootendeels geworden een welvarende tuinbouwstreek, die 'n goede toe komst tegemoet gaat. Enkele zeer oude men- schen, de laatste vertegenwoordijjrs van t vorig geslacht, herinneren zich nog, hoe lang zamerhand het tegenwoordige beeld ontstaan is. 5* hun ieugd, een 70 jaren terug, wisselden bosschen en hakhout af met weilanden of korenakkrs, t Was in de zestiger jaren der vorige eeuw. dat enkele gronden werden in gestoken voor tuinderij en nog later voor de bloembollen Sindsdien zijn vele bosschen verdwenen, alleen de namen ziin gebleven. De meeste wallen zijn geslecht en vele fruit- boomen. die kris kras werden geplant, weer ongeruimd. Net gesnoeide hagen scheiden de vruchtbare akkers, waarin de fijnste moes groenten worden geteeld, naast 't hoofdpro duct: de zordbei. Ook zijn de vele veldjes met bloembollen 't geheele seizoen door 'n aan gename afwisseling, 't Is een voortdurende opvolging van de schoonste kinderen van Flora, de sneeuwklokjes, crocus, narcis, nva- cinth. tulp, iris gladiolus, lelies enz. in tal- looze variëteiten en schitterende kleuren Zeker mag 't tegenwoordige geslacht met dankbaarheid opzien, naar hetgeen gewor den is. Welk 'n verandering heeft ook 't maat schappelijk leven ondergaan. Toen de eerste aardbeienvelden hun oogst gaven, gingen de kinderen 't heerliik product verkoopen te Haarlem, Alkmaar, de Zaanstreek en Am sterdam. Te voet, met 't juk op de schouders, waaraan de mandjes aardbeien hingen ging men al heel vroeg op stap, de zware vracht torsend langs zandige wegen en laat kwam men thuis met een weinig geld. 'n karige belooning voor zooveel arbeid. Maar de tijden werden beter. De wegen werden ver hard, de meest vooruitstrevenden spanden 'n ezeltje voor den wagen, 't product kreeg 'n grooter afzetgebied. Nog iater kwamen de sterke en vlugge Russische hitjes, terwijl thans reeds de motor z'n intrede doet. Ook 't verenigingsleven de drang naar 't be spreken van de algemeene belangen, ont wikkelde zich in den loop der tijden Velen herinneren zich nog de vergaderingen om beurten in de verschillende café's. waar de 'tuinders zoo heftig en toch zoo gezellig kon den discussieeren over de wijze van 't ver koopen der oroducten in binnen- en buiten land. Van de liders van zooveel iaren terug zijn er nog, die met jeugdig vuur de belangen der tuinders dienen. Na veel bewegingen kwamen cr eindelijk de groote veilingge bouwen. n eiscb van den nieuwen tijd. De omzet dier veilingen steeg voortdurend, tot arie na-oorlogsiaren door misgewas en lage prijzen de opgesoaarde oenningen deden ver leren gaan. Doch ook aan den bedrukten tijd kvam n eind en met tevredenheid en hoop o> de toekomst mag op de laatste jaren vorden teruggezien. De totale omzet te Be- 'erwijk toch bedroeg 't vorig jaar ongeveer - millioen gulden. Er komt weer welvaart, t'eiuige de mooie Breestraat en 't Villapark te Beverwijk en de vele moderne, nieuwe Woningen. Was 't vroeger slechts druk gedurende 't ardbeien- en boonenseizoen, sedert de glas- cltuur meer en meet uitgebreid wordt, en sdi-pompen voor bsoroeiing zorgen, komen «lerlei mooie groenten steeds vroeger en i groote massa aan de veiling. Om de nieuwe richting echter algemeen "igang te doen vinden, kost dit veel tijd en Moeite Vooroordeelen moeten overwonnen Worden, ontwikkeling door cursussen moet worden bijgebracht, doch vooral de goede resultaten zijn 't, die velen doen volgen. Ge lukkig, dat vooral de hoofden van onze ge meenten met raad en daad alle pogingen steunen, die tot verbetering leiden. Zooals altijd zijn 't vooral de jongeren, die met hart_en ziel de nieuwe methoden invoeren cn met groot vertrouwen op de toekomst 1 beuwen. Een middel, om op de groote massa indruk te maken, is 't organiseeren van tentoonstellingen. Met genoegen dénk ik aan tietgeen elk jaar de afd. Castricum van de H M. v. L. te zien geeft. Ofschoon zij niet zoo heel veel tuinders telt. is er elk jaar in de zaal van den heer v. Benthem 'n pracht- Leutoonsteliing van bloemen, fruit en groen en. Deze combinatie voldoet uitstekend, eensdeels omdat velen cgn gemengd bedrijf i nebben, anderdeels omdat bloemen zooveel tot opsiering kunnen dienen. Dat er ook met veel kennis en smaak gewerkt wordt, blijkt telkens ten overvloede Een waar prachtstuk was den laatsten keer de uitbeel ding van 't Hol!, tvapen met de driekleur door verschillende bloemen Ook te Heems kerk heeft men reeds meerdere malen blijk gegeven, tot veel in staat te zijn op 't ge bied van tentoonstelling. Zoo j.l. Zondag in t café „de Oranjeboom''. Daar prijkten j-rachtsoorten Darwin-tulpën. op hunne lange stelen kunstig gerangschikt. En rondom een 15-tal inzendingen van de leden van de Tuinbouwelub, die deze tentoonstelling or ganiseerden. Eenige mooie stands waren cr nog van een drietal firma's te Heemskerk, de Zaadhandel van den heer Koper, de Kunstmesthandel van den heer Klaassen en de Radio- en 1 uinbouwgerecdschappen van ^dèh beer Giüssen. In "n kleine ruimte vee! zaaks Verblijdend vooral was, dat reeds vele artikelen aanwezig waren, hier onder plat en staand glas gekweekt, zooais bloemkool, worteltjes, komkommers e. a. De stand van den heer Lammerse vertoonde nog mooie, gezonde stekken van pracht Dahlia's, als mede flinke planten van Knol-Begonia's enz, 'l Meest verheugend was echter 't drukke bezoek en vooral de opennig door den Burgemeester, in tegenwoordigheid van de heeren Directeuren der Veilingen uit Bever wijk, alsmede verschillende voormannen uit Beverwijk en omliggende plaatsen. Deze Voorjaarstentoonstelling is bedoeld als de voorlooper van een meer uitgebreide ten toonstelling in den .nazomer Alsdan zullen ook andere corporatie's deelnemen. Dan ver wacht Heemskerk ook bezoek uit Castricum. Wijk aan Duin en vooral uit Beverwijk. Het is toch algemeen bekend, dat zoo goed als nooit 'n Bverwijlcer naar 't nederige Heems kerk komt. terwijl op elk uur van den dag de Heemskerkers op de Breestraat te zien zijn en medehelpen, om daar de mooie win kels in stand te houden Dan ook kan al licht 't initiatief genomen worden om in de naaste toekomst 'n grootsche nationale tentoonstelling te Beverwijk te organiseeren. waaraan geheel Kennemerland meedoet. Immers, de Kennemer producten gaart reeds jarenlang na->r verre streken, ze zijn reeds alom bekend. Reclame is echte 'n levens behoefte voor den export. zoodat groot voordeel t gevolg kan zijn. Daarbij valt er zooveel te leeren, krijgen velen 'n beter in zicht, komt er weder nieuwe energie. Maar nu komt de groote verantwoording voor de Katholieke tuinders die toch zeker de tfrootc meerderheid uitmaken, maar waarvan zoo weinig uitgaat. Er moest en er kon zijn een bloeiende L T. B. De behoefte wordt steeds noodzakelijker Op godsdienstig zedelijk cn maatschappelijk gebied kan nog zooveel ge daan worden. Onze Katholieke ieugd moet n eigen organisatie hebben ze moeten met n heilig ideaal langs hun levenspad gaan. Hc.e talrijk zijn niet de neutrale vakbladen, die zeker uitmunten door inhoud en platen, maar die in de Roomsche gezinnen onzer tuinders dienden vervangen te worden door een Katholiek tijdschrift. Wanneer aan onzen kant te weinig goed ontwikkelde specialitei ten zijn op Land- en Tuinbouwgebied, dan is 'i onze eigen schuld en zeer zeker die van de direct belanghebbenden Daarom is steun noodig van bovenaf, die onze tuinders opnieuw bezieling kan geven, om met kracht deze taak ten uitvoer te brengen. Met alle respect voor de heeren van 't Hoofdbestuur, heb ik nooit veel vertrouwen gehad in een No. Jaloersch. Met 'n vervelende trek op z'n gezicht liep Guus Kalkhooven door de stille stra ten van, de buitenwijk,. Guus ging naar z'n meisje. n Verliefde, verloofde jongeling, die naar z'n aanstaande gaat, om er de avond door te brengen.... en dan nog 'n vervelende trek op zn snuit heeft! Dat is geen alle- daagscb iets. Nog minder alledaagsch wordt 't, als we zoo meteen te weten komen, dat de uit verkorene des Guus Kalkhooven's harte zelf de oorzaak is van die vervelende trek op 't fiselomie van haar beminde. Guus was jaloersch.... akelig jaloersch. In Hoeverre hij daartoe reden had zullen weliever overlaten aan het oordeel van andere verliefde verloofden. Thea Derksen dit is de naam van het vrouwelijke drama-deel was eenigst kind van een weduwe, en zou zeer waarschijnlijk met die weduwe-moeder allee n gewoond hebben, als de laatste niet vanaf 'het begin van haar weduwstaat genoodzaakt was ge weest een commensaal te gaan houden. De leztr begrijpt wellicht reeds, dat d'e coinmenstal het „zwaartepunt" gaat worden Die conmensaal heette Willem Spaak. Misschien deed de naam van deze per soon er tok geen goed aan.... in ieder ge- 'val wer'c hij door Guus Kalkhooven be schouwd als de spaak in het aanvankelijk als gesnnerd loopende verlovingswiel. De he:r Willem Spaak was commensaal met huiselijk verkeer! ('t Begint al erg te worden). Guus Kalkhooven was na het doorloopen der lagere school in het heerenmodevak ge gaan. Thea Derksen had diploma boekhouden en handelscorrespondentie. De heer Willem Spaak was onderwijzer met hoofdacte. Bij die twee vergeleken was Guus nog iets minder dan oppervlakkig ontwikkeld. Als Thea zoo es met Willem Spaak aan 't boomen was over repeteerende. tiendeelige, enkele, dubbele breuken, worteltrekken}, vreemd-geld-vraagstukken. balansen, han delsrechten en andere Knappert- en Kreuk- niet-gevalletjes, dan voelde Guus, dat ie er voor Piet Snot bijzat. Nog meer kreeg ie de duvel 'n als ze daarbij lolletjes maakten waar ie niks van snapte en gewoon kokend werd ie, als ie, bij 'n poging om er over mee te praten, ten antwoord kreeg: „Daar begrijp, jij toch niks van!" Dat afdalende, dat neerbuigende, dat medelijdend beschermende van „die school meester", dat maakte hem razend en al menigmaal was in Guus de lust opgevlamd om die „schoolfrik" met een van z'n dikste boeken de kamer uit te meppen. En Thea Wist, dat ie aan de jaloerschigc kant was.... potdorie, iedereen is toch niet 't zelfde.... en waarom gaf ze 'r dan voedsel an? Waarom dat getreiter als ze wist, dat ie er niet tegen kon? Dat was pesten, niks anders! En hij zou er ook beslist 'n end an ma ken... dan most de boel maar buigen of barsten, 't kon 'm niks schelen. Of niks scftlen? Nee. nou liep ie tegen z'n eigen te ljcgen. Hij was gek op Thea.... gek. 't Zou 'm 'n stuk van z'n leven kosten bij wijze van spreken als ie 'r moest verliezen. Maar zóó doorgaan, dat was toch ook geen verhoudingop t laatst zou ie z'n eigen niet meer meester kunnen blijven en dan had je de poppen an 't dansen! Want tot 'n conflict moest 't komen, dat had ie spreker, die eens 'n paar uurtjes kwam pra ten, liefsl me: 't verzoek spoedig de kwi tantie van zoo en zooveel te betalen. Neen al moet er een band ziin tusschen de afdec- lingen, die contributie moet grootendels be houden blijven om ter plaatse actie te voe ren en de werkkracht dient uit te gaan van de besten onder de tuinders in 't district zelf. Ook is 't zeker, dat er 'n eminente man in Beverwijk is. op wiens verzoek gaarne de voormannen uit 't geheele dekenaat zullen opgaan, om te Beverwijk te bespreken, hoe in elke gemeente van Kennemerland weer 'n bloeiende afdeeling van den L. T B. kan komen. Moge dat initiatief spoedig komen dan kunnen reeds gedurende den zomer d.? voorbereidende maatregelen genomen wor den. om jn 'l najaar dan den grooten slag lt slaan. De tegenwoordige tijd roept om man nen. die als weleer tijd en moeite zullen geven, cm 't Katholieke erfdeel te bewaren en uil te breiden. De strijders wachten op hun leider, ze worden ongeduldig. Moge dan onder Gods zegen de arbeid worden aange vangen en tot 'n goed einde gebracht. Heemskerk, 5 Mei 1926. T. De bruidegom is 81 jaar oud en hi; mag zich verheugen in een goede gezondheid, alleen hel loopen gaat hem niet meer zoo vlot af. Hij was 50 jaar in dienst geweest bij de firma N. Roozen en Zonen te Benne- broek. Dank zij een pensioen heeft het bruidspaar een onbezorgd leven; dat is voor hen op den ouden dag een groote troost. De bruid heeft den leeftijd van 76 jaren, doch zij is nog kras. Ook woont het echtpaar reeds 50 jaar in dezelfde woning en hun ouders hebben m dat zelfde huis gewoond, dus het huisje is hun lief. De belangstelling, die het bruispaar dezer dagen reeds ontving is bijzonder groot. De buren hebben ^ich veel moeite getroost, om de feestdagen voor het bruidspaar zoo aangenaam mogelijk te maken. Een eere poort werd voor de woning geplaatst. Maandag 17 Mei zal het heugelijk feit op den Glipperweg 39 herdacht worden, en aan belangstelling zal het de beide oudjes niet ontbreken. Moedercursus, Do Afd. Bennebroek 'Vogelenzang en Omstreken van de N. Ver. „Het Witte Kruis", heeft een Moeder-cursus georganiseerd op 7, 14, 21 en 28 Juni, 8, 12, 15 en 19 Juli, des middags om 3 uur. Concert. Morgen geeft het fanfare korps „Crescendo" een concert op den Kolk, van half 8 tof half 10, tot opening van het somerseizoen. Concours. Het concours, door „Kunst kring" te houden in de maanden Juli en Augustus a.s. schijnt een groot succes te zul len worden. De inschrijvingen zijn van dien al maanden voelen ankommen.... vandaag of morgen greep ie die Spaak in z'n krul haren en slingerde -n'm 't huis uit. Al tien, twintig maal had ie er Thea over onder handen genomen, maar telkens had ze 'm hartelijk uitgelachen en gezegd, dat ie spoken zag. Als ie dat nou maar kon gelooven, dan was 't niet zoo slim.... maar dat kon ie niet, waarachtig hij kon 't niet. Steeds opnieuw kwam die vretende angst, dat ze 'r op 't laatst nog met de Spaak van door zou gaan, dat die knul elke dag zoo heel stiekum en druppelsgewijs, bezig was 'n kloof te maken tusschen Thea en hem, O, hij mocht, hij wou er niet aan denken, maar hij moesl, moest 't gaf 'm niks of ie er al luchtig overheen trachtte te stappen, telkens kwam toch weer de vrees voor dat dreigende, wat ie met geen geweld kon weg duwen. Guus was nu de woning van z'n meisje ge naderd en hij kon de drang niet weerstaan, om eventjes door 'n kier van 'i gordijn naar bir.nen te loeren. „Wel verr...." smoorde hij 'n leelijk woerd „daar heb je 't gedonder weer.. Zalen ze me daar, vlak naast elkaar over 'n boek gebogen, te ginnegappen Zou je d'r nou niet meteen tusschen springen en die naarling 'n kleun om z'n oraren geven? Was ze nou met hèm geëngageerd oi me; 'r eigen vrijer? Nee. hij moest 't vanavonu zeggen, geen nacht wou ie er meer over hoor 'alen gian. Met 'n woeste ruk hok ie er de senei zoowat uit. Ziezoo, dan waren ze tenm'nsle al Vast fijn geschrokken. Thea deed zelf open. Z'n groet klonk stug en stugger sici.l nog Vn gezicht. „Wat scheelt je, Guus?" hield Thea hem staande, toen ie direct nijdig wou door loopen naar de kamer. „Dat zal ik je straks wel vertellen!" bitste z'n antwoord „als we tenminste nog een vrij oogenblikkie krijgen met z n tweeën" liet ie er direct wrang ironisch op volgen en ging de kamer in. ;,Goei-avond" dofte z'n stem naar 'n deel van de kamer waar Willem Spaak niet zat. „Goeienavond" zei deze wat verbaasd en wou ook gaan vragen wat hem scheelde doch Thea, die achter Guus binnenkwam maakte 'n gebaar van „niks zeggenlaat mij maar begaan." Guus nam 'n krant en ging, half met zijn rug naar Spaak gekeerd, zitten lezen. Thea gaf hem met eenige vriendelijke woorden 'n kop thee, waarvoor hij dankte met een soort binnensmonds gegrom. In verbeten woede moest hij hooren, dat Thea meer dan gewoon aardig was tegen Willem Spaak en dat deze er lol in scheen te hebben, om daar buitengewoon vrooüjk op in te gaan. „Is je moeder niet thuis?" vroeg Guus na 'n poosje met een stem, waarin de arg waan opgloeide. „Nee" antwoordde Thea luchtig „moeder is even de deur uit voor 'n paar boodschappen". „Zóó. dat hebben jullie dan getroffen" klonk 't hard cn spijtig. Willem Spaak wou ten hoogste verbaasd 'n raak antwoord geven, doch Thea voor kwam dit weer met 'n sussend gebaar,, waar op 'n duidelijke wenk volgde. Expres maak te Thea nog 'n paar grapjes en keek schuins naar Guus, die te gisten zat. 0 „Kom" ze: Spaak na 'n minuut of wat „ik ga nog 'n poesje naar m'n kamer.... 'k heb nog een stapeltje schoolwerk le cor- rigceren.... met 'n half uurtje ben ik be neden, Thea". „Goed Willem" sprak deze met n ge smoord proestje. Toen Spaak boven was school Guus z'n krant weg, stond cp en ging vlak voor Thea staan. „Nou wil ik 't vanavond weten, zie je.... vanavond wil ik 't weten" nerveus knarste zijn stem „en 't kan me niks ver- meppen wat 'r van komt „Jongen, wind je toch niet zoo op „wat scheelt je toch?" „Laat me uitspreken en zeg 't me rond uit.... hou je van hèm?" „Maar Guus, wat is dat nou voor een vraag? Begin je weer met je....' „Ben 'k niet duidelijk genoeg? Ik vraag 'n duidelijk antwoord ook! Ik bedank er voor om nog langer dat geginnegap van jul lie an te zien; ik bedank er voor om hier voor Piet Snot er bij le zitten; ik bedank er voor om als 'n stukkie overschot te fungee- ren! Lach niet, meid, of 'k doe 'n ongeluk wat dan voor jouw verantwoording is! En zeg 't me nou meteen maar, dan weten we waar we ons an te houwe hebben! Wat is dat tusschen jou en ium. „Ja.... wat zal ik zeggen.... ik vind hem aardig. „Zoo.... zoo..,., aardig.... dat is eigen lijk oud nieuws voor me..- „Ik vind hem 'n degelijke vent...." „Tjonge, wat 'n degelijkheid, om zóó.... zóó. „En buitengewoon hulpvaardig als 't te pas komt „Ja, dat komt mij wat te dikwijls van pas. „Hij weet over veel dingen mee te pra ten en ik vind 't heel prettig voor 'n meisje als ze 'n beetje meer ontwikkeling opdoet, vooral als 't haar niets kost," „Och, och, wat 'n woorden allemaal.... waar haal je ze vandaan? Maar da's waar ook.... dat leert hij je allemaal zoo lief en zoo netjes... - en ik ben maar 'n doodgewo ne jongen hè? Zoo'n sufferd, zoo'n sloom- hoofd, zoo'n ongeletterde, die niks anders kan dan boorden en overhempies en sokken en zelfbinders verkoopen, die op z'n vier- cn-twintlgste iaar pas kan zeggen, dat ie n eigen zakie drijft, waar 'n best stuk brood in zit.en. Thea begon weer te lachen en dat maakte hem gif lig.... en hij spuwde de woorden er zoo-wat uit toen ie 'naar met rrillende vuis ten toesnauwde: „Neem hem dan maar...-. neem jij je geleerde Piet, die jo&w geluk in zijn boeken en geleerdheid begraven zal ....dan heb je je verdiende loon...." „Pa's nou wel heel mooi gezegd" sprak Thea kalm met 'n glimlachje „maar ik kan hem niet eens krijgen! Verbaasd wou Guus 'n vraag stellen, maar juist ging de deur open en Thea's moeder kwam binnen, beladen met baar boodschap pen. „Hè, hè, is dat sjouwendag Guus. toe Thea. help es even.... twee flesschen wijn.... 'n pond allerhande.... 'n kissie sigaren.... 'n zak chocolaatjes...." „Maar" stotterde Guus.... „wat is dat allemaal?" „Wat?" zei de weduwe Derksen „Heb Thea je dan nog niks verteld? Willem Spaak is ie boven? die racteert van daag, omdat 't er Zondag door gaat met z'n meissie!" „Met z'nWie, hoe, waar?" „Met z'n meissie in Arnhem, daar heb ie al vier maanden briefwisseling mee.... wist ja dat niet?" Guus plofte op 'n stoel en sloeg zich met de volle vuist voor z'n kop. Thea sloeg haar arm om hem heen en zei: ..Eigenlijk moest ik heel boos op je zijn. Guus, omdat je je meisje zoo weinig ver trouwde. Maar ik zal maar niet boos wor- deh want ik ben ook schuldig.ik heb je 'n poos op de proef gesteld. ik nou je zoo graag van je jaloerschheid afhelpen.... omdat 'k niet met 'n ialoersche man ge trouwd wou zijn." Guus begreep alles en toen moeder de kamer uitging stilletjes lachend namJ :e de gelegenheid waar om.afijn, dat schrijf je allemaal niet zoo precies in 'n krant. 't Werd 'n fijn avondje. G. N. Dc*Glippcrweg is in feestdos. Het echt paar Hoogaarts, Glipperweg 39, is de Bruids dagen van hun gouden huwelijksfeest inge- Aan den Rijksstraatweg, hoek Fuhropstr. dezer perceelen door de gemeente gesom- te Schoten zijn in eenige woonhuizen op meerd om ofwel den ouden toestand te her weinig aesthetische wijze reeds sedert gerui- stellen, ofwel de afscheidingen gehee 1 te men tijd winkels geïmproviseerd. Zoodra een sloopen en op te ruimen, en een tegelbe- der laatste geranten zijn weinig smakelijk strating in plaats van de tuinen aan te bedrijf in zeker min waardig soort gummi- brengen. producten in het hoekhuis gevestigd had, Naar de Burgemeester in de laatste Raads- kon men op zekeren morgen de steenen ko- vergadering mededeelde, zouden strenge Deze genees wijze is te genwoordig niet alleen bekend it: geheel Euro pa, maar ook in Amerika zoowel Zuid als Noord Het is verba zend hoe zij in korten tijd honderddui zenden aan hangers heefi gekregen. Dc Witte Kruis. Bij onderhandsche aan besteding is aan den aannemer W. Groot alhier opgedragen het maken en schilderen van een ligtent, als zijnde de laagste inschrij ver. Personalia. Naar wij vernemen wordt de alhier gestationneerde rijksveldwachter Jansen overgeplaats naar Amsterdam. De afd. Haarlem en Omstr. van deze ver eeniging hield Dinsdagavond een drukbe zochte excursie naar de bollenvelden van den heer Alb. Bos aan den Zijlweg te Over- veen. De heer Bos vertelde het een en ander over den oorsprong van de Darwin Tulp, waarvan hij een groote collectie had. staan. De merkwaardige ster-Ui (allium karatvien- se) trok de aandacht door zijn mooi blad en de prachtige Iris Vaga en Leicotlini wekte ieders bewondering. Met bloemen belasden gingen de deelnemers naar huis, nadat de heer Sipkes den heer Bos bedankt had voor zijn leiding langs de bloemen. Hedenavond a.s. houdt de ver. een bij eenkomst in Brinkmann, waar de Ir. A.W. Kloos uit Dordrecht spreekt over „De Flora van Nederland" met lichtbeelden en herba rium-materiaal. De heer Kioos en zijn herbarium genieten in de Ned. Botanische Vereeniging een uitstekende reputatie, zoo dat de leden,vooral die zich interesseeren voor botanie, een zeldzame gelegenheid zullen hebben om eens te zien hoe foristiek dege lijk beoefend wordt. Niet-leden. van de Vereeniging. die eens kennis willen maken met het werk van de vereeniging zijn als gewoon van harte wel. kom. Hierboven een foto van „de Zandhaas", den molen, in Santpoort, waarvan wij deze week. reeds het eerst melding maakten, dat hij zou verdwijnen, In het dorp Sanlpoort staat, hoog boven Je huizen en het geboomte, de korenmolen „De Zandhaas',, bij eenieder bekend, door velen bewonderd cn waarop duizend en '•én amateurs- en beroeps-fotografen hun toestellen hebben gericht, om dit brok ka rakteristieke schoonheid op een plaatje te brengen, om nog maar niet te spreken van de schilders, die in de historie, toen het fo- 'ografeeren nog niet bekend of in ieder geval nog geen epidemisc'nen omvang had aangenomen, dezen praebtigen molen onge- Iwijteld zullen uitgekozen hebben voor hun verf-manipulaties. Het is een zeer oud product van molen bouwkunst. Aan den voorkant, in het riet uitgesneden kan men het jaartal 1779 lezen en derhalve zal hij spoedig zijn 15Qsten ver jaardag vieren. Kunnen vieren! want zekerheid durven we hem niet meer geven. In zijn ingewan den laat al sedert eenigen tijd een electri- sche motor haar onheilspellend gebrom hooren en het wiekenstel heeft al zóóveel jaren de lucht gekliefd, dat het ver eenigen tijd zijn diensten niet meer zal kunnen ver leen en. Wanneer dit oogenblik is gekomen,, dan zal zijn doodvonnis waarschijnlijk worden gevéld. Men isnamelijk voornemens on, geen reparatie meer uit te voeren. Men wil den molen laten uitdienen en hem dan al thans voor wat het bovengedeelte betreft, afbreken, om het bedrijf verder electrisch te laten werken. Direct gevaar is er nog niet. De molen heeft nog niet lang uitgediend en zijn schoonheid zal nog wel eenige jaren stand houden. lommen cn muurtjes, welke de voortuinen van twee perceelen van den publieken weg afscheiden, halverwege gesloopt zien liggen. Naar de bewoners verzekerden. hadden „jongens" zulks gepleegd, maar er bestaat ernstig vermoeden dat deze handelslieden niet geheel onschuldig waren aan dit ergerlijk vandalisme, dat reeds maanden lang dén maatregelen genomen worden of eigenaars of bewoners te nopen, dezen ergerlijken toe stand te verhelpen en zij werden dan ook nogmaals door het gemeentebestuur met zulke maatregelen bedreigd. Nu aan al deze sommaties geen gevolg gegeven is. is gisteren en heden de Ge meente er toe overgegaan om vanwege Ge meentewerken de beide bedoelde winkels en de daarvoor liggende puinhoopen geheel met een schutting te omgeven, totdat de toestand genormaliseerd zal worden. weg ontsiert, daar het puin niet wordt op geruimd en de brokstukken der muren nog blijven staan. Herhaaldelijk zijn bewoners en eigenaars oorzaak hiervan is alléén te zoeken en te vinden in dc gunstige werking van hare geneesmiddelen, wier resul taten worden gestaafi door meer dan 140.000 vrijwillige dankbetuigingen uit alle lands-i. Alles sva den lezer hier over interesseert, kan hij vinden, in het boek Pastoor Heumann's Nieuwe Geneeswijze (350 bladzijden, 200 af beeldingen) dat gratis en franco wordt toegezonden aan ieder, die deze bro chure aanvraagt (briefkaart is voldoen de), en zonder» aan den aanvrager t-enige verplichting op te leggen. Te verkrijgen bij: L. Miiller. Apotheker, Kalverstr. 199 Amsterdam. A. 76. aard, dat alle 3 Zondagen bezet zijn. Meer dan 30 prijzen zijn reeds van diverse vereeni- gingen en personen ontvangen, waaronder zeer mooie en kostbare. Onze plaatsgenoot en Nederlandsche kunstschilder, de heer Cor Visser heeft zich ook niet onbetuigd gelaten en stelde 2 mooie schilderstukjes van Spaarn- dam, in keurige lijst, als Directeursprijs be schikbaar. Alle afdeelingen, zoowel fanfare als harmonie, zijn bezet, zoodat dc resulta ten van thans, voor een zoo'n jonge vereeni ging als „Kunstkring" schitterend genoemd kunnen worden. Het ligt verder in de be doeling het concoursterrein zoo gezellig mo gelijk te maken met bloemenperken, enz-, zoodat later met recht kan worden gezegd, dat het een prachtig concours is geweest. Het uitvoerend comité heeft reeds plannen ont worpen, terwijl zoo noodig nog het oordeel van een deskundige op dat gebied zal worden ingewonnen. Emmabloem-collecte. De Enima- bloem-collecte heeft in deze gemeente op gebracht ruim 56. Voor het examen apothekersassistent slaagde mej. M. v. Son. alhier. De asphalteeringswerken van den Rijks straatweg te Schoten ziin nu zoover ge vorderd, dat de weg vermoedelijk Dinsdag a.s, voor het verkeer zal worden openge steld. Hedenmorgen zijn de machines voor de asphalteering vertrokken naar den Rijks straatweg onder Heemstede, om daar aan de asphalteeringswerken te beginnen. Als U een ontvangtoestel of onderdee- len noodig heeft informeert U bij HAARLEMSCHE RADiOHANDEL atbeeldmgen Het boek bevat o. a. eene nauwkeurige be- acbrljviog va» de volgende kwaien roe: oo-a.-e vao de meeat werkzame recepten: Aambeien Jlehl Aderverkalking Kwaad bloed Asthma Maag- en Ingewanda- Blaaa-en Nierziekten .Open beenen blekten Bloedarmoede,Bleek-Rbeumatlek Breuken (zucht Uitslag Bronchiaalcatarrb Verkoudheid Cal- en Leverziekten Verstopping Hoesten Water i uc h (Hoofdpijn 'Zenuwlijden enz. Dronken automobilist. Gisteravond 9 uur bracht de Motorbrigade van het Bureau Amslerdamsche Vaart, naar het Hoofdbureau over een 52-jarig man, die in staat van dronkenschap een auto be stuurde en met een snelheid van 40 K.M. aan de verkeerde zijde passeerde. 360 bladzijden Uitvoering. Het koortje „Kinder vreugd" geeft hedenavond een uitvoering in café „Zomerlust."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5