VERHAGEN's PARIJSCHE WAFELS EN MILKO Stichting „Katholieke Radio-Omroep." NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 8 Mei 1926 De algemeene staking in Engeland. Geen noemenswaardige verandering. Toenemende wanordelijkheden. Het standpunt van de regeering. Het Duitsche luchtverkeer, voor niet-militaire doeleinden, is geheel vrij. De slooping der luchtschiphal in Friedrichshafen zal niet behoeven te geschie den. Maarschalk Pétain heeft instructies geseind voor het hervatten der vijandelijkheden in Marokko. KERK EN SCHOOL.. DE TERUGKEER DER KARTHUIZERS. KUNST EN KENNIS. Zomerspelen te Oosterbeek. DRANKBESTRIJDING. FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. t Niemand, op de hoogte van zijn tijd, zal kunnen ontkennen, dat de radio-uitzending een groote toekomst tegemoet gaat en dat Zij een factor van beteekenis zal worden in het godsdienstig en cultureel leven. Ongedachte mogelijkheden staan voor haar open en het zal wellicht niet lang meer duren of zij neemt in het maatschappelijk -leven een evenvoorname plaats in als de Pers. Als wij, Katholieken, er groot op gaan en terecht, steeds met onzen tijd mede te leven, als wij ons bovendien onze roeping bewust zijn om naar best vermogen mede te werken tot de verspreiding der christe lijke ideeën, als wij het woord van den Meester „gaat en onderwijst alle volkeren" beschouwen als het eerst bevolen aan de Katholieke Kerk, dan kan het niet anders Of wij moeten het moderne middel der radio-uitzending mede benutten ter ver spreiding van onze ideëen op godsdienstig, wetenschappelijk en kunst-gebied. Dat de radio-uitzending slechts een mid del tot vermaak zou zijn is toch niet houdbaar meer en te denken dat zij neutraal bestaan baar is, waar zulk een invloed van haar kan uitgaan, is wel even kinderlijk naief als de mogelijkheid veronderstellen van een neutrale school of een kleurlooze pers. Op verlangen van het Doorluchtig Epis copaat is een Stichting in het leven ge roepen, die voor ons Katholieken het orgaan zal zijn om de R.K. Levensstrooming in al haar breedte door middel van radio uitzending tot uiting te brengen. Om deze Stichting een waarlijk Katho lieke te doen zijn, waarin alle uitingen van het Katholiek godsdienstig en maatschappe lijk leven in ons Vaderland haar plaats zouden kunnen vinden, is zij samengesteld uit de gedelegeerden van de volgende organisaties Ned. Bond van Katholieke Radio Ver- eenigingen Algemeene Bond van R.K. Rijkskies- kringorganisaties in Nederland Senaat der R.K. Universiteit van Nij megen Algem. R.K. Werkgevers Vereeniging Hanzebond R.K. Werklieden Verbond Ned. R.K. Boeren en Tuindersbond Federatie van Dioc, R.K. Vrouwen bond n in Nederland Apolog. Vereeniging „Petrus Canisius" Ned. St. Gregorius Vereeniging, en de Vereeniging tot bevordering der Weten schap onder de Katholieken in Nederland. Waar van christelijke en socialistische Zijde reeds geruimen tijd radio-uitzendingen plaats vinden en krachtige organisatorische maatregelen zijn getroffeh. ter bestendiging en uitbreiding daarvan, mochten wij niet achterblijven. Wel had men bereids in October van het vorig jaar van katholieke zijde een radio-uitzending in het leven geroepen, die, met de bescheiden middelen waarover zij kon beschikken, zooveel mogelijk aan de verlangens van onze geloofsgenooten trachtte te voldoen, nu echter moet die uitzending een officieele worden voor ge heel Katholiek Nederland en tegelijk op een soliede basis worden gegrondvest. Want dit werk is aan degenen, die het ondernamen, groote financieele eischen gaan stellen. Beschikten zij tot nu toe gratis over den zender, daarvoor moet vanaf den eersten dezer maand een óp zich gemotiveerde en redelijke vergoeding worden betaald, waarbij zich nog andere kosten komen voegen, welke voordien niet bestonden. Hoe lang deze toestand zal duren valt niet te zeggen. Komt de Nationale Omroep tot stand dan Zullen de zendende instituten op een langs anderen weg verkregen vergoeding mogen rekenen, maar tot dan zullen ze geheel op eigen beenen dienen te staan. Alleen de handhaving nu van den eenen wekelijkschen Katholieken uitzendavond met de uitzen ding van een Kerkdienst eens in de drie weken en daaraan voorafgaande Morgen wijding vraagt offers, welke niet meer door enkelen kunnen worden gebracht. Deze taak moet om de mogelijkheid ook eener gewenschte uitbreiding door geheel Katho liek Nederland worden overgenomen. Het is daarom, dat de K(atholieke R(adio) 0(mroep)-Stichting zich wendt met goed keuring en onder aanmoediging van ons Doorluchtig Episcopaat, tot alle Katho lieken in Nederland. Evenals vroeger met de Pers en de School meet ook nu een werk tot stand gebracht worden van onbereken baar nut voor ons godsdienstig en "maat schappelijk leven. Reeds nu, voor de Natio nale Omroep werkelijkheid wordt, moeten wij ons organiseeren voor het heden en voor de toekomst. Wij, met onze één onverdeelde Katho lieke leer, wij, met onze Katholieke weten schap en kunst, met onze organisaties op sociaal en politiek gebied, wij moeten voor het welzijn van onze geloofsgenooten in ons Vaderland die kracht ontwikkelen waar toe wij in onze eenheid in staat zijn. En daarom moeten wij den K.R.O. naken tot een instelling, waarin wij op ieder gebied het beste geven, dat wij geven kunnen. Wij oeten niet alleen het deel voor ons opeischen, dat ons toekomt in den Nat. Omroep, maar ook moeten wij nu reeds den K.R.O. maken en dit kun n en w als wij willen tot een instituut, dat niet alleen ons katholieken in alle opzichten voldoet, maar dat ook nuttig en verdienste lijk is voor het algemeen. Hetgeen wij tot nu bereikt hebben, moeten wij in afwachting van de dingen, die komen kunnen, handhaven en met alle kracht, waarover wij beschikken, volmaken en uitbreiden. Daar zij geen enkel katholiek in ons land, die niet medewerkt, om onzen Omroep te maken tot wat wij gemaakt hebben van onze Katholieke pers en onze Katholieke scholen. Voortaan mogen wij niet meer ons geld en onze krachten geven en ver snipperen aan neutrale instellingen op dit gebied evenmin als wij dit aan andere neutrale instellingen doen, maar heel ons kunnen dient geconcentreerd op den Katho lieken Radio Omroep om dezen te maken tot een, die de vergelijking met andere glansrijk kan doorstaan. Hiervoor is noodig het vormen allereerst van een grond-kapi taal en vervolgens een jaarlij ksche bijdrage van alle Katholieken van Nederland. Wat het eerste betreft, dit is een zaak die zich niet afspeelt in het openbaar. Wat het tweede aangaat hiertoe roepen wij al onze geloofsgenooten op en vragen hun met allen aandrang Wordt lid van den K.R.O. door het geven van een jaarlij ksche bijdrage van 15.wordt donateur door het schenken van een grootere jaarlijksche bijdrage. Allereerst vragen wij dat onzen luisteraars. Het zijn er duizenden in ons land. Maar wij vragen het vereer ook aan alle Katholieken, die overtuigd zijn van het groote gewicht eener Katholieke Radio-uitzending. Het wordt niet alleen een communicatiemiddel voor ons Katholieken van Nederland, het wordt dit internationaal evenzeer voor de Katholieken in Engeland, Ierland, België, Frankrijk, Duitschland en op de inter nationale bijeenkomst der R.K. Vak-vereeni- gingen staat nu reeds de K.R.O. op het program als een punt van bespreking. Laten wij, Katholieken, toch allen over tuigd zijn van het groote gewicht dezer zaak en niet vergeten, dat hoe meer wij de Katho lieke uitzending steunen hoe meer wij haar kunnen doen beantwoorden aan al de ide alen, welke wij in dit opzicht koesteren. Welnu Katholieken van Nederland, dat nieuwe en grootsche werk aangegrepen met moed en volharding 1 Wij zijn hier in Europa de eersten geweest, die een Katholieke uitzending in het leven riepen, laten wij een voorbeeld blijven geven door onze uit zending zoo te ontwikkelen, dat zij de voornaamste blijft, als andere Katholieke landen ons hierin zullen gaan vólgen. peeft u op als lid van de K.R.O. Stich ting. I Het adres is Spuistraat 12, Amsterdam of zoo het u gemakkelijker is zendt uw bijdragen onder het gironummer 4 9 7 4 4 aan den accountant, den heer Constant H. Twaalf hoven te Amsterdam, die zich wel willend bereid verklaard heeft de financieele zaken onzer stichting te behandelen. In het eerste geval zullen wij disponeeren in beide gevallen zullen wij u het bewijs van uw lidmaatschap toezenden, hetwelk wij u vriendelijk verzoeken een plaatsje tegeven naast uw radio-ontvangtoestel zoo gij er een bezit. Moge Gods zegen ons deel zijn en ons Katholiek volk weldra beschikken over een radio-uitzending, die volkomen in staat is aan de rechtmatige eischen niet alleen van ons, Katholieken, maar ook aan die van een ieder onzer landgenooten te voldoen. Pastoor L. H. PERQUIN Voorz. v. d. K.R.O. Stichting in Ned. PAUL A. M. SPEET Secretaris. Deze week de beslissing. Deze week heeft in de Grande Chartreuse bij Lucca (Noord-Italië) het generaal kapit tel plaats van de orde der Karthuizers. De ze vergadering is, naar de „Stichtsche Post" schrijft, voor Nederland bijzonder belang rijk, aangezien er een voorstel zal worden behandeld, tot stichting van een klooster in ons land. Bij den hoogeerwaarden generaal is een suppliek ingekomen, geteekend door een groot aantal vooraanstaande Hollandsche katholieken, waarin wordt aangedrongen op een gutistige beslissing. liet stuk draagt onderteekeningen van de hoogste kerke lijke en wereldlijke autoriteiten hier te lande en gewaagt o.a. van de edele rol, welke onzp' voormalige karthuizerkloosters in de vaderlandsche kerkhistorie hebben gespeeld. Indien de orde zou kunnen besluiten om zich weder in Nederland te vestigen, staat het wel vast, dat de Chartreuse zou worden gesticht in een der drie zuidelijke bisdom men. Vermoedelijk zou alsdan het klooster worden genaamd St. Mariae en worden be schouwd als een voortzetting van het be roemde klooster te ROERMOND, hetwelk in 1783 door Jozef II is gesupprimeerd. Met groote belangstelling wordt in den lande uitgezien naar de beslissing van het ij kapittel. De algemeene staking in Engeland, Een beeld van den toestand te Londen In d.en stand van de staking is geen ver andering gekomen, niet medegerekend een steeds toenemende verbetering van het spoorwegverkeer, evenals van het verkeer langs den weg. Een poging om het tram verkeer te Londen niet vrijwillige arbeids krachten te hervatten, werd door een vij andige menigte belet. De politie zag zich verplicht van den wapenstok gebruik te maken. Te Londen werden gisteren 47 om nibussen beschadigd. Gisteren is de politie ter bescherming van de omnibussen ver sterkt. De voedselvoorziening marcheer: goed. Het aantal vrijwillige politie-agenten neemt in stijgende mate toe, In weerwil van den regen heeft er geen vermindering plaats van het aantal personen die zich 's morgens te voet naar hun kantoor begeven. Een groot deel van het personeel van een dei groote volksrestaurants te Londen heeft het werk neergelegd, doch vrijwilligers onder houden den dienst betrekkelijk goed. Er is een „Mrs. Baldwin Transportdienst" ingestejd. Mrs. Baldwin verzoekt personen, die bereid zijn hun auto's ter beschikking te stellen tot het vervoer van te Londen werkende vrouwen en meisjes, die in de voorsteden van Londen wonen, hun naam en adres op te geven, de uren, gedurende welke hun auto's ter beschikking staan, enz. De openbare berichtgeving. De „Times" is de eenige krant, die ver schijnt. Zij bevestigt, dat het verkeer ge leidelijk aan toeneemt. Het verkeer. Alle transportdiensten verbeteren in weerwil van de pogingen der stakers om dit te beletten. Het aantal vrijwillige politie-agenten neemt toe. De veiligheid van het publiek is volmaakt. De Vakverbondsraad, De algemeene raad van het Vakverbond publiceert een verklaring, waarin hij krach tig weigert in te gaan op den eisch der re geering om onvoorwaardelijk de lastgeving van de algemeene staking in te trekken. Een verklaring van de regeering. „The British Gazette" (het officieele noodorgaan der regeering) wijst er opnieuw op, dat iedereen moet beseffen, dat voor- zooveel de algemeene staking aangaat, er geen sprake kan zijn van een compromis van. welken aard ook. Of het volk zal de algemeene staking breken, óf de algemeene staking zal het volk breken. Niet alleen wordt de welvaart des lands benadeeld, doch de grondslagen en de wettige Consti tutie worden aangetast. De regeering zal niet voor den strijd terugdeinzen en zal alle le harer beschikking staande middelen en alle noodige maatregelen, aanwenden om op besliste wijze het gezag der» parle mentaire regeering te verzekeren. Onge twijfeld is het waar, zegt het blad, dat het meerendeel der vakverecnigingsleiders, toen zij de algemeene staking afkondigden, niet het plan hadden, de constitutioneels quaestie te stellen; zij lieten zicii willoos voortdrijven onder den druk der extremis tische elementen. De verantwoordelijkheid van deze vakvereenigingsleiders is betreu renswaardig. Zij hebben geen poging ge daan om degenen die zij beweren te ver tegenwoordigen, bij referendum te raad plegen. Zij hebben in vele opzichten de ver bintenissen, waaraan zij hun goeden naam verpand hadden, verbroken. Het gezag der parlementaire regeering boven eenige par ticuliere combinatie moet worden hoogge houden; elke man en elke vrouw moeten vaststellen waar hun plicht ligt. Regeering en Vakverbond. De spanning lusschen de regeering en het Vakverbond neemt toe. De stakers laten hun passiviteit varen en pogen de werkwil ligen, met geweld tegen te houden, waardoor de politie voortdurend tot ingrijpen wordt gedwongen. Totnogtoe was de politie in staat om zonder hulp van de troepen on lusten te onderdrukken, waarbij de politie echter tallooze verwondingen kreeg. Wanordelijkheden. Donderdagavond laat hadden in Old Kent Road in Z.O.-Londen relletjes plaats. Een sterke afdeeling bereden politie en eenige honderden agenten te voet verspreidden dichte menigten. Verscheiden personen wer den gekwetst. Een particuliere auto raakte in brand. Het vuur werd door twee brandspui ten gebluscht. V Opstootjes te Glasgow. In het Oosterlijk deel van Glasgow had den ernstige onlusten plaats, waarbij ver scheidene personen werden verwond en zes- en zestig gearresteerd. Enkele herbergen en schoenwinkels werden geplunderd. De politie veegde een omgeving van een tramremise, die het centrum, van den aanval was, na ver scheidene charges met den stok schoon. Ongeregelheden te Middlesborough. Donderdagavond werd te Middlesborough een poging gedaan om een passagierstrein te gen te houden, doch na een toespraak van den burgemeester en andere voorname bur gers ging de menigte uiteen. Later echter hadden er ongeregelheden plaats voor de dagbladbureaux en werd een motorbus ee molesteerd. De politie herstelde de orde. De actie tegen de spoorwegen en autobussen te Londen. Tachtig door vrijwilligers bestuurde auto bussen zijn vernield" of door stakers in be slag genomen. Te Southampton namen de stakers alle levensmiddelentransporten in beslag en bra ken de spoorrails op. Te Croydon had een bloedig handgemeen plaats met de politie waarbij verscheidene personen zwaar ge wond werden. Ook te Birmingham hadden soortgelijke gebeurtenissen plaats. De houding der Dominions. De nationale uitvoerende raad van het Zuid-Afrikaansche Vakverbond besloot, om den stakers in Engeland allen mogelijken steun te verleenen en den uitvoer te belet ten van alle goederen, die voor de stakers nadeelig kunnen zijn. De raad deed ook een beroep op de drukkers om geen geschriften te drukken, die de zaak der arbeiders zou den kunnen schaden. De Australische spoorwegarbeiders. De Australische spoorwegarbeiders heb ben telegrafrch hun steun aan de Engel- sche stakers aangeboden. De terugslag der staking in het buitenland. Tengevolge .van de staking in Engeland hebben verscheidene met erts geladen vrachtschepen met Engeland als bestem ming hun vertrek uitgesteld. Men vreest voor stopzetting van het werk in verschei dene mijnen, die door Engelsche firma's worden geëxploiteerd. De houding der kerken. De aartsbisschop Van Canterbury en an dere bisschoppen verzoeken allen, die van een chrislelijken geest bezield zijn, met hen te bidden dat degenen die verantwoor delijk zijn voor het nemen van besluiten in den bestaanden nood, het licht zal worden gegeven om goede besluiten te nemen. Steun voor de stakers uit Rusland Uit Moskou is een groote som gelds voor de stakers binnengekomen. Het publiek en de staking. Van onderhandelingen is geen sprake. De sympathie van het publiek keert zich langzaam van de stakers af, daar de extre mistische elementen steeds meer de boven hand verkrijgen. Belegde vergaderinen. Voor Zaterdag zijn tallooze vergaderin gen van stakers belegd, Vakvereenigings- Liders zullen in veertig vergaderingen het woord voeren. Gevreesd wordt voor on lusten. De daling van den Frhnschen franc. De maatregelen, genomen om den franc te verdedigen, moeten geheim blijven in afwach ting van het oogenblik voor een plotselingen tegenaanval. Alleen wordt het feit in herin nering gebracht, dat de 100 millioen dollars, geleend door Morgan om er aan de beurs mee te manoeuvreeren, intact zijn gebleven. De regeering zal er over beschikken wanneer zij dit wenscht. Er wordt aan toegevoegd, dat de regeering den voortdurenden geheimen uitvoer van ka pitalen gestreng zal onderdrukken. De minister van financiën herhaalt, dat de nieuwe cricis van den franc wordt teweegge- oracht door oorzaken van buiten, onafhan kelijk van de binnenlandsche politiek of van den economischen toestand van Frankrijk. Dientengevolge zal volgens den minister de crisis slechts van voorbijgaanden aard zijn en moet het publiek zich van agitatie ont houden. Helaas gaan sommige organen voort een campagne te voeren, gebruik makend van de financieele crisis om de regeering aan te vallen en van de lichte agitatie onder de ambtenaren om te spreken van stakingen en desorganisatie, die, evenals in Engeland, in Frankrijk zouden heerschen. Het is waar, dat de beambten van de post, de belastingen en de douane agiteeren en eischen dat de belastingambtenaren zullen staken, toch dit zijn losse incidenten. Ernstiger is de voortdurende stijging van de prijzen van vleesch, meel en eerste le vensbehoeften, die echter wordt gecompen seerd door de daling der prijzen van groen ten en vruchten tot 50 Ct. tengevolge der slaking van den uitvoer naar Engeland. De politieke toestand in Duitschland. Volgens de „Germania" is het partijbe stuur van het Centrum tegen .Maandag te Berlijn bijeengeroepen. Het onderwerp van bespreking zal zijn de toestand in verband met de vlagge-quaestie. De zonderlinge en nog niet zeer duidelijke verwikkeling van den politieken toestand in verband met de vlaggenvcrordtning van 6 Mei, geeft de „Frankf. Z," de volgende opmerking in de pen. Dat alles (die heele vlaggengeschiedenis) zijn vragen van zoo geringe betekenis te genover de ernstige en groote problemen, welke het Duitsche volk thans bezig hou den, dat men zich inderdaad afvraagt of mannen als Luther en Stresemann alleen maar daarom zulk een provocatie gewaagd en zulk een opwinding van het volk, welke toch te voorzien was, verwekt hebben. Bij zulk een optreden moet de verdenking zich opdringen, dat men hoopte, hier. misschien ten koste van wat verontwaardiging, mat ten slotte toch onbelemmerd, de eerste stfhrede op het hellend vlak achterwaarts te kunnen doen, welks betreden de recht- sche pers thans reeds aankondigt. Waaraan het blad toevoegt, dat, indien men aan rechtsche zijde geloofd heeft thans het verloop der gebeurtenissen een andere wending te kunnen geven, men zich dan verrekend heeft en te laat is gekomen. Die zoo dachten, hebben thans niet alleen den toorn gewekt van de republikeinen, maar ook den eerlijken tegenzin van de groote massa, die hen overigens in vele op zichten verwant is, maar die zich neer wil leggen bij het bestaande en rust wil heb ben. De bond van Duitschers in het buiten land heeft den minister van buitenlandsche zaken een telegram gezonden, waarin in het belang van de eenheid der buiten het vaderland vertoevende Duitschers de vlag- genverordening wordt toegejuicht. De Duitsche luchtvaart. De thans beëindigde onderhandelingen te Parijs over de Duitsche luchtvaart, waarbij het ging om de opheffing van de aan de Duitsche luchtvaart opgelegde dwangvoor- schriften, vastgesteld bij het Londensche ultimatum van '21 en de nota's var, de ge- zantenconferentie van Mei '22 en 24, heb ben geleid tot een overwinning van den géést van Locarno. Duitschland zal voor taan' vrij zijn in het maken van vliegtuigen, behalve gewapende machines. De Duitsche luchtvaart kan thans weer internationaal concurreeren. De rijksweer mag, zij bet ook op beperkte schaal, voorlaan vliegers op leiden en wel 72 als pilot. De Duitsche delegatie is er niet in geslaagd toestemming te krijgen voor een lichte bewapening van vliegtuigen voor politie- en douanetoezicht. De bouw van luchtschepen is geheel vrijge geven. De tot dusver verlangde slooping van de luchtschiphal in Friedrichtshafen be hoeft niet plaats te hebben. Duitschland krijgt verlof ook in het bezette gebied vlieghavens te onderhouden, De afgebroken onderhandelin gen in Marokko. Uit Oudjda wordt gemeld: De Fransche gedelegeerde Simon heeft aan Havas ver klaard dat de (afgebroken) onderhandelin gen niet nutteloos zijn geweest, daar de Rif fijnen, naar te verwachten is, zeer binnen kort nieuwe stappen zullen doen. Dan zal voordeel worden getrokken uit den verrich ten arbeid en indien er een nieuwe confe rentie bijeenkomt zal zij veel gemakkelijker verloopen dan de jongste. De Spaansche gedelegeerde Lopez Ole- van legde den nadruk op de volkomen eensgezindheid tusschen Frankrijk en Spanje. Hervatting van het offensief? De bladen stellen algemeen vast,. dat de Riffijnen alleen de verantwoordelijkheid dragen voor de breuk. Hoezeer wij ook van goeden wille zijn, schrijft dc „Eere Nouvel le" onze waardigheid dient niet te worden prijsgegeven. Wij kunnen geen wapenstil- stand% met de Riffijnen teekenen, maar slechts een grooten Afrikaanschen vrede tot stand brengen. Volgens het „Petit Journal" heeft maar schalk Pélain Donderdag de volgorde der krijgsoperaties getelegrafeerd. De Matin" zegt, dat het mogelijk is, dat de Franschen in twee of drie dagen den eersten stoot zullen ondernemen. Dc Fransch-Spaansche politiek zal er op gericht zijn afzonderlijke verdragen met de stammen te sluiten. Het „Journal" verneemt uit Madrid, dat 50.000 Spanjaarden jjerebd zijn aan te val len. Het Ministerie van Oorlog deelt mede, dat de operaties in Marokko binnen drie dagen of uiterlijk een week zullen begin nen. Er zal evenwel geen sprake zijn van een offensief van grooten omvang. De Fran sche en Spaansche troepen zullen langs het geheele front plaatselijke aanvallen doen om die stammen te onderwerpen, welke onmiddellijk nabij de Fransche en Spaan sche zones wonen. Men hoopt op deze wij ze gemakkelijk de macht van Abd el Krim tc breken. In verband met de opheffing van de vroe gere knellende bepalingen zijn reeds overeen komsten getroffen over het toekomstig lucht verkeer. Plannen zijn in den maak voor een luchtlijn BerlijnParijs. Frankrijk krijgt het recht van Straatsburg over Fürth naar Praag te vliegen, terwijl Duitschland een liin mag inrichten over Zuid-Frankrijk naar Spanje, hetgeen in het voorjaar van '27 reeds het ge val zou zijn. De luchtlijnen worden eerst ingesteld na de ratificatie van de overeenkomst. De Keulsche dom. Volgens een bericht uit Keulen heeft de „Dombaukommission" besloten de werkzaam heden in verband met de restauratie van den dem met spoed uit te voeren. Dreigende kabinetscrisis in Luxemburg. De kamer heeft om 9 uur de bespreking hervat. Minister Pruero verklaarde dat de verrassende stemming van Donderdag de re geering niet zou verhinderen haar plicht te doen jegens het land en het buitenland. Er had een geanimeerde discussie plaats over de politiek van de regeering-Reuter; deze ver dedigde haar politiek. Om half 11 werd de zitting opgeheven, en om half 2 hervat. Ech ter hief de president wegens het groote ru moer de zitting om 2 uur weer op zonder den datum voor de nieuwe vergadering te bepaler. Freud eereburger van Weenen. De psycho-analyticus dr. Sigmund Freud is ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag tot eereburger van Weenen benoemd. Het valschemuntersproces. In het valschemuntersproces, dat Donder dag te Boedapest begint, zullen 24 beklaag den terechtstaan; 120 Hongaarsche ed buiten landsche journalisten zullen «le zitting bij wonen. Voor het corps diplomatique zijn drie loges gereserveerd. Nadosy heeft een Joodschen verdediger ge kozen. Raba een lipks-radicaal. Alle andere verdedigers zijn „Oniwakende Hongaren". Het publiek toont buitengewone belang stelling. De toeloop is zeer groot. Het ver schaffen van een plaats aan het groet aan- tal journalisten ondervindt groote moeilijk heden. De vertegenwoordigers van de diplo matie kregen de zetels, bestemd voor de ambtenaren van het O. M. De aanslag op Mussolini. Mr. Enrico Fcrri, de verdediger van Vio let Gibson, de Iersche, die de vorige maand een aanslag op Mussolini pleegde, heeft in een gesprek met de „Popoii di Roma den nadruk gelegd op de ontoerekenbaarheid zij ner cjiënte. Zij is volgens hem door gods dienstwaan bevangen. Hij is dan ook van oordeel dat de justitie vóór elk psychiatrisch onderzoek moet vaststellen of het denk beeld van den aanslag spontaan bij Violet Gibson is opgekomen of van buiten af is gesuggereerd. De zekerheid, waarmede de beklaagde haar daad heeft bedreven, sluit volgens mr. Ferri geenszins geestesziekte uit, daar zij op dat oogenblik zich misschien wel van het feit bewust was, maar geen macht over haar daden had. Het zou dus een geval van lucide krankzinnigheid zijn. Estland en Rusland. De minister van buitenl. zaken I fjp heeft Woensdag aan de gezant der So et-Unie te Reval het antwoord van Estlam op het aanbod nopens het sluiten van w. pact van non-interventie overhandigd. Magaz naar Rome? De Duitsche radio-dienst weet te melden, dat vice-admiraal Magaz tot Spaansche am bassadeur bij het Vaticaan zou zijn benoemd. zijn in Haariem en Heemstede in de meeste le klas zaken verkrijgbaar Evenals in vorige jaren zullen dezen zo mer te Oosterbeek weder de bekende fan tastische avondspelen worden opgeveerd. De vereeniging O. V. V. heeft daarvoor een nieuw werk van J. Wesselink, getiteld „De Bernulf-legende", een stuk in 3 bedrij ven, dat speelt in het tiude Ostrabcke in 1027, uitgekozen. In het 1ste bedrijf komt o.a. voor de door tocht van Koenraad II. een keizer uit het Frankische huis, wiens gemalin Gisela in de pastorie van Ostrabeke, achterblijft, waar zij den keizffr een zoon schenkt. In het 2de bedrijf wordt in den pastorie- tuin een fantastisch sprookjesspel vertoond, symboliseerend de geboorte van een ko ningskind. Iri het 3de bedrijf komt de keizer terug uit Utrecht, waar hij den pastoor van Ostra beke, den lateren Sint Bernulphus tot bis schop benoemde als een dankbare erken ning van de goede zorg aan keizerin Gisela bewezen. In het gevolg zijn thans Florentijnscbe toovenaars, die worden geroepen in dit Ostrabeke „de toover der Tuscische mach ten" te brengen. Koren zullen oude litanieën en liederen zingen, begeleid door oude instrumenten. In Oosterbeek verwacht men evenals vo rige jaren talrijke bezoekers bij deze fantas tische avondspelen, die in verband met de ligging van het dorp ongeëvenaard zijn. (Msb.) DRANKBESTRIJDERS-PROP AGANDA TE ALKMAAR. Wanneer de teekenen niet bedriegen, be looft deze een groot succe's te worden. Des morgens te half eF zal onder de Hoog mis in de St. Josephkerk aan de Nassau- laan, een drankweer predicatie worden ge- houders, door den bekenden kanselrede naar Pater Wynandus Sluijs O.F.M. Des mid dags half twee verzamelen de leden van de deelnemende vereenigingen zich op het Waagplein en trekken in optocht, voorafge gaan door muziek naar den Stedelijken Mu- ziektuin. Daar zullen het woord voeren: Pa ter Felix Otten O.P. uit Zwolle en de heer H. B. v. d. Sande, Voorzitter van hfft Dio cesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. De beide Propagande-commissies verwach ten. dat geen K. V. of M. V. in Noord-Holland het vaandel in den optocht laat ontbreken. Alle gewenschte inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer C. Venneker, Hout weg 23, AlkmaaT. 13 Hij zag de omtrekken der meubelen, de portretten, die aan de wanden hingen) en aan de tafel gezeten zijn vader, die hem den rug toekeerde. Hendrik hield zich aan het venster vast, en bleef ademloos, onbeweeglijk in dezelf de houding. Hij zag in het halfduister iets flkkeren, maar het was geen vuur. Nog eens en nogmaals ten derden male zag hij dat geflikker. Het was het staal van een zwaard of van een degen. Zijn vader moest dus bezig rijn het een of ander wapen te polijsten. Nu stak zijn vader het wapen recht vóór zich uit en de eerste zonnestraal viel op bet blanke staal. Het hoofd van den ouden Hegemeister Was grijs geworden. Snel sprong Hendrik van den vensterbank fa den tuin terug. Hij wist eigenlijk zelf niet, Waarom hij dat deed. Hij gehoorzaamde aan een mwendigen drang. De klokken begonnen te luiden, om de geloovigen tot de vroegmis uit te noodigen. Hier en daar kwamen menscben naar bui ten, om zich naar de kerk te begeven, de meisjes met glad gekapte haren, met een kerkboek in de gebruinde handen, en Hen drik bemerkte, dat zij allen de overzijde van de straat opzochten, wanneer zij aan de grens van den tuin van zijn ouderlijk huis waren gekomen. Slechts één jong meisje bevond zich daar onder, met zwarte lokken en donkere oogen, dat regelrecht haar weg vervolgde, en de anderen toeriep; „Waarom» zou ik hem vreezen? Gij. zijt allen dwaas." Toen zag ze naar het venster, waaronder Hendrik stond, en beider oogeij ontmoetten elkaar, maar op hetzelfde oogenblik uitte ze een luiden kreet, wierp haar kerkboek óver het tuinhek heen en snelde voort. Hendrik ging voorzichtig het kerkboek oprapen, en beschouwde het met aandacht. Hij opende het en las binnen in den band den naain: Clara Eek. Werktuigelijk stak hij het boek in zijn zak, hoewel d.t voorval maar weinig indruk op hem maakte. Het was immers maar een eenvoudig boerenmeisje, en als geleerd jonk man koesterde hij een zekere minachting voor zulke personen. Weer dacht hij aan Cecilia, met haar fijn, blank gelaat. Toen schudde hij ale herinneringen van vroeger met geweld van zich af, en klopte aan de huisdeur. Dadelijk werd die voor hem geopend. Zijn vader stond recht tegenover hem, met zijn reusachtige gestalte en grijze haren. „Wat vjilt gij?" Hendrik antwoordde niets. Het strenge gelaat van den ouden Hege meister werd rood, toen hij zijin zoon her kende, en teen trok hij hem naar binnen. „Jongen, wat komt gij hier doen?" vroeg hij met doffe stem. „Ik meende, nu al?-- Heb ik dan niet geschreven?.. Ik wilde.. Maar kom hier, in de kamer." Hij ging zijn zoon voor, en wierp een on- rustigen blik in het rond, haalde een sleutel te voorschijn, ging een kamer binnen, en liet zich zwaar in een stoel neervallen, „Ga nu zitten, jongen," zoo begon hij. „Ik begin; oud te wordenEn nu hebt ge uwe studiën voltooid, nietwaar?" „Ja," antwoordde Hendrik verlegen. Het was hem te moede, alsof er behalve hen beiden nog iemand tegenwoordig was, maar dat moest een zinsbegoocheling zijn. „Hebt gij den geheelen nacht door ge wandeld?' vroeg zijn vader. Hendrik stond plotseling op. Zijn handen beefden, en het was hem on mogelijk, op al die vragen te antwoorden, die als 't ware een muur tusschen hem zeiven en zijnen vader oprichtten. „Vader," zoo begon hij met bevende stem, „ik ben gekomen, omdat ik de onzeker heid niet langer kan uitstaan, „ik heb on gemerkt de school verlaten." „Die onzekerheid?" vroeg de oude Hege- meister met zijn vroegerea spottenden lach. „Wat zijn toch die onzekerheden, die een zeventienjarigen jonkman zóó kunnen kwel len? Zijt ge soms verliefd?" „Neen", antwoordde Hendrik verontwaar digd. Hij zag zijn vader aan en bemerkte toen, dat diens oogen met een uitdrukking van angst op hem gericht waren, die geheel in strijd was met zijn spottenden lach. „Waarom mag ik geen geneesheer worden, vader?" vroeg hij toen kortaf. De toon van zijn ^oorden klonk, alsof hij zijn vader rekenschap van zijn weigering wilde vragen. „En waarom wilt gij zoo beslist genees- heer worden?" j Hendrik ging weer zitten en sloeg zijn beenen over elkaar. „Omdat ik mij geen honger levensdoel kan denken, dan mijne medemenschen in het leven te houden," antwoordde hij. „En al wilt u mij daarom uitlachen, dat deert mij niets. Ook de rector heeft mij uitge lachen, maar iedereen, die zijn eigen weg wil volgen, heeft het moeten verdragen te worden uitgelachen. Ik wil geneesheer wor den om het graf zijn voorbarigen prooi te ontrukken, en misschien menig menschen- leven, dat groote waarde heeft, te be houden. Dat is mijn vaste wil." „Zoo. Wilt gij dat," herhaalde de oude Hegemeister langzaam. Toen stond hij op, ging naar het venster en sloot dat, en daarna schoof hij den grendel voor de deur. Toen ging hij weer zitten en steunde met beide armen zwaar op tafel. „Maar wanneer het nu eens je beroep zou moeten zijn, om inplaats van menschen in het leven te behouden, menschenlevens te verwoesten?" vroeg hij Hendrik sprong op. Zijn gelaat werd doodsbleek. „Ik begrijp u niet," stamelde hij. Buiten klonk vroolijk gelach tot zijn oor door, en het rollen van de wielen van een rijtuig. „Maar wanneer nu een hoogere beschik king en een eeuwenoude overlevering van u verlangde, dc wereld van waardelooze menschenlevens te bevrijden, evenals on vruchtbare boomen worden uitgerukt?" vroeg zijn vader op ernstigen toon. „Vader, maak mij toch niet krankzinnig," riep Hendrik uit. ,en,Wie zo-u toch van mij kunnen en mogen verlangen, dat ik men schenlevens verwoest? Ik begrijp u niet." Toen richtte de oude Hegemeister zijne schreden naar een kast, en opende die met een grooten sleutel. Met beide handen haalde hij er een in zwart lederen band gebonden boek uit, dat ap de bovenste plank lag. Hij lei het vóór zijn zoon op tafel. Alles draaide Hendrik voor de oogen. Hij opende het boek en las: „Hij die het zwaard grijpt, zal door het zwaard vergaan. Register van het aantal doodvonnissen, voltrokken door het geslacht der Hege- meisters, scherprechters van Neurenburg. Philip Hegemeister .L Eén doodvonnis. Philip Hegemeister II. Drie doodvonnissen Hendrik Hegemeister I Geen. Philip Hegemeister UI. Vijf doodvonnissen Hendrik Hegemester II. Eén doodvonnis. Hendrik Hegemeister III Twee doodvon nissen. Voorwaarden van het erfelijk contract. De scherprechters van Neurenburg heb ben aanspraak op een levenslang jaargeld, vanaf hun twintigste jaar. Zij hebben recht daarop, onverschillig of zij in de gelegenheid komen, hun ambt uit te oefenen, of niet. Hij, die zich op wederrechtelijke wijze aan de uitoefening van zijn ambten onttrekt, moet als een afvallige worden beschouwd, en als iemand, die diefstal pleegt jegens het vermogen van den staat. Elke eerstgeboren zoon van het geslacht der Hegemeisters is rechtens erfgenaam van het ambt en van het jaargeld van zijn vader. Alleen dan, wanneer hei geslacht der Hegemeisters uitsterft Teriiest ook deze oorkonde haar kracht." Met bevende handen sloeg Hendrik hef noodlottige boek weer dicht. Hendrik Hegemeister III, twee doodvon nissen! Hendrik Hegemeister UI was zijn vader! En hij moest dus de vierde Hendrik He gemeister zijn, IWordt vervolgd-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9