In en om Haarlem. Plaatselijk Nieuws. GIERSTSAAT16 22 24 GEKLEURDE TULES en MADRAS GORDIJNEN V erkeersonge vallen Voornaamste Nieuws kiDcdüeib TABAK Maandag 10 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16246 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Het kampeer-reglement voor het strand te IJmuiden. Agenda 11 Mei Bezoek van Mgr. Callier aan de Tentoonstelling van R.-K. Kunstenaars en aan de R.-K. Leeszaal te Haarlem. De inbraak aan den Middenweg te Schoten. De in Schoten gearresteerde rijwieldief. ERNSTIGE VECHTPARTIJ TE BEVERWIJK. Het kampeerverbod te Zandvoort. Motorrijder tegen een boom gereden. Eindexamens H. B. S. Het ontwerp-verdrag Nederland België. De spoorlijn HaarlemIJmuidep. De heer M. Merens 70 jaar. Hotei „Groot Badhuis" te 'Zandvoort. Goed voorbeeld doet goed volgen. in dit nummer. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht HAARLEM Broedérdienst. Conferentie uitgesteld. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. -Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meci 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflOfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fJCfi bij een ongeval metf^CH bij verlies van een hand, PJOG bij verlies jan een f CQ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 oUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i JU. doodehjken afloop: 1 d. een voet of een oog: 1 IL*J. duim of wi)svmger: bij 'n breuk van f 15 O been of arm: lrrU» bij verlies v. ean andere vinger. Eenige maanden geleden werd, op voorstel van B. en W. van Velsen, door den raad dier gemeente een commissie benoemd om de mogelijkheid van het kampeeren op 't strand te IJmuiden te onderzoeken en daarvoor ren reglement te ontwerpen Ook zij onder de Velser raadsleden, die misschien principieele tegenstanders van het Vampeeren op het strand zouden zijn, stelden zich op het zeer juiste standpunt, dat tegen de benoeming van 'n raadscommissie geen be zwaar kon gemaakt worden. Van belang zou alleen ziin het werk,- dat door die commissie zou worden geleverd en deze leden behielden zich het recht voor daarover te zijner tijd een oordeel uit te spreken. Een dezer dagen nu is het ontworpen kam peer-reglement openbaar gemaakt en Dins dagavond zal het in den Velsenschen ge meenteraad in behandeling komen. Een oppervlakkige en eerste kennismaking met het stuk geeft geen slechten indruk. Het is een goed stuk werk en opent gezichtspun ten, die een flinken stap in de goede rich ting doen. Jammer is het alleen, dat het stuk zoo kort vóór de raadszitting werd .ge publiceerd. zoodat de tiid voor een goede bestudeering en het indienen van mogelijke bezwaren en wenschen krap toegemeten is Wij kunnen ons toch niet voorstellen dat B. en W. van Velsen van meening ziin, dat alle raadsagenda-punten alleen voor de raadsle den van belang zijn. Er ziin immers onder werpen, waarover ook de burgerij zich wel eens wil uitspreken. En zulk een is, naar onze meening, het kampeeren op het strand te IJmuiden en het daarvoor ontworpen kampeerreglement. Wij denken hierbij aan vereenigingen, die er priis op kunnen stellen omtrent dit voorstel een oordeel te uiten, zooals de vereenigingen „Voor Eer en Deugd" den bond van Kampeerders e,a-. Dit wordt zeer moeilijk als een voorstel slechts vier dagen vóór de te houden raadszitting openbaar wordt. Ook wij hebben geen tijd gehad om nadere informaties in te winnen en ziin alleen aan gewezen op het reglement, zooals het voor ons ligt. zoodat het mogelijk is, dat wij leemten over het hoofd zien en verscholen addertjes niet ontdekken. Met dit voorbehoud willen wii een en an der over het raadsvoorstel zeggen. Ons groote bezwaar tegen een ongebrei deld kampleven, vooral aan het zeestrand, is dat het 't plegen van onzedelijkheid in de hand werkt en bovenal de zedelijkheidsbe grippen bii ons volk vervlakt en verdoezelt. Dit kan nooit in het belang zijn van een gezond en krachtig volk Van zekere zijde wordt wel ontkend, dat er ergerl'ke dingen in strandkamoen ge beuren iraar met zeker even veel recht wordt dit door even betrouwbare getuigen staande gehouden nog daargelaten dat som mige menschen er wel wat zeer ruime begrip pén van zedeliikheid op nahouden. Vjn niet minder belang is de ergernis, die het hierbo ven gesignaleerde kampleven wekt bij hen. die in eer en deugd van Gods lieve natuur genieten willen en zich daarbii niet willen uitgesloten zien van het bezoek aan bepaal de punten van ons strand. Zij wenschei zich terecht die mogelijkheid door niemand te laten ontnemen. Wij geven toe, dat in het Kampeerregle ment, dat morgen door den Velsenschen Raad zal behandeld worden, getracht is aan die bezwaTen tegemoet te komen. Het tentenkamp wordt in drie deelen ge splitst. Aan de eene zijde komen de tenten voor de dames, aan de andere ziide de ten ten voor de heeren en in het midden de ten ten voor de gehuwden. Des avonds na 11 uur mogen geen dames in het kamp der heeren komen en ook geen heeren in het kamp der dames. Dit is een inderdaad toe te iuichen maatregel en men ziet hieruit, dat met iiver gezocht is naar de mogelijkheid om de be zwaren te ondervangen. Het kampeerregle ment heeft intusschen niet in de hand dat er vóór 11 uur 's avonds geen ongepaste dingen gebeuren. Maar van nog grooter belang is de bepaling, dat niemand zich in het tenten kamp mag vertoonen in badcostuum. Een van de dingen, die o. m. aan het strand te Zandvoort de meeste ergernis gaven en het meest tot de door oijs hierboven gesignaleer de vervlakking der zedelijkheidsbegrippen bijdroegen, was het zonnebad, dat na het zeebad, in het strand of de duinen, door dames en heeren en jongens en meisjes, door een, in badcostuum genoten werd. Met deze bepaling wordt dat tenminste voorkomen. Een redactiewijziging is hier misschien ge- wenscht om te zorgen dat het zich vertoonen in badcostuum ongeoorloofd is, niet alleen in het tentenkamp, maar ook daar buiten met name op de helling der duinen. Een redactie wijziging is wellicht ook gewenscht daar waar bepaald wordt, dat het ontkleeden ongezien moet plaats hebben, om te voorkomen, dat dames zich in de heeren- en heeren zich in de damestenten ontkleeden. In art. 9 kan veilig worden geschrapt dat personen boven 14 jaar gebruik moeten ma ken van een badpak of zwembroekje. Het artikel kan luiden: Bij het baden of zwem men moet gebruik worden gemaakt van een badpak of zwembroekje. Het is immers toch niet de bedoeling, dat personen van 13 jaar geheel ongekleed mogen baden? Of dit kampeer-reglement. dat, naar wij toegeven, een serieuze poging is om de ge opperde bezwaren te ondervangen, voldoen zal? Wij betwijfelen het. Alles zal er van af hangen of men de bepalingen zal kunnen handhaven. Indien van den beginne af aan krachtig de hand aan het reglement wordt gehouden, is al veel gewonnen. Maar de po litiemacht of het toezicht, dat daarvoor noo- dig is, zal niet gering zijn. en de gemeente Velsen op extra-uitgaven komen te staan Voorts ontveinzen wij ons de moeilijkheden niet. die handhaving van dit reglement voor de politie zal medebrengen. Hoe zal. om maar iets te noemen, de po litie uitmaken of twee jongelui, die zich aan melden voor kampeergelegenheid, gehuwd zijn? Zal zij ze gelooven op hun woord of dienen zij voorzien te ziin van een trouw boekje met portret? En wat doet men met hcele families, die zich voor kampeeren aan melden? Er zijn tenten voor gehuwden, ten ten voor dames en tenten voor heeren. Moet die familie zich, volgens de letter van het reglement, drie tenten aanschaffen, één voor de ouders, één voor de jongens en één voor de meisjes? Toch zijn dit de meest voorko mende gevallen en het zijn in den regel niet uitsluitend kleine kinderen, diemet vader en moeder gaan kampeeren. Terecht wordt in menige stad en ook in Velsen heftig ge fulmineerd tegen de krotwoningen, voora' ook met een beroep op de zedel"kheid. Zou de raad dan in de eene raadszitting goed keuren, waar hij in een andere zoo tegen i keer gaat? Het raadsvoorstel is een eerlijke poging om alle partiien te bevredigen maar men ziet hoe moeilijk het is om een gelegenheid tot ergernis en zonde af te palen en het zou ons niet verwonderen, als vele raadsleden daarin een reden zagen om maar niet naar IJmuiden te halen, wat Zandvoort op zijn strand niet wenscht. Want het gemeentebestuur van Vel sen is er nog niet in geslaagd om den in druk weg te nemen, dat het hem daarom in hoofdzaak te doen is Andere raadsleden zul len echter rekening willen houden met h :i feit dat er nu eenmaal een onbegrijpelijke drang is bij een deel van onze bevolking om hare gezondheid bloot te stellen aan de ver raderlijke en soms venijnige zomernachttem- peratuur van ons zeestrand en die zucht tot kampeeren, met voorbijzien van eigen be zwaren. in goede banen willen leiden. Deze zullen het met dit reglement eens willen pro- beeren en zien of en hoe het dezen zomer wordt toegepast. Ten slotte nog een punt van meer alge- meenen aard. Wij begrijpen eigenlijk niet hoe openbare besturen er toe komen het kampeeren des nachts aan ons zeestrand te bevorderen Kampeeren zou zoo gezond zijn. Wij kunnen het niet gelooven. Hoe moeten de menschen zich behelpen in een kleine ruimte, hoe slecht is het eten in den regel toebereid en met hoeveel zand gesuikerd! Hoe nadeelig is met name een verblijf des nachts aan ons zee strand voor de gezondheid der kampeerders? In bosch en op de heide is er beschutting tegen den wind. maar aan ons strand is over dag de zonnestraal fel en de kleeding dus dun, des avonds is de wind echter in den regel schraal en al spoedig guur. Kan dat nu bevorderlijk zijn voor de gezondheid der kampeerders en ijveren voor dat kampeeren niet menschen, die anders den mond vol heb ben over het leed dat geleden wordt in krotwoningen, door menschen, die onvol doende gekleed en gevoed worden? Wij kun nen de voortreffelijkeid van het kampleven aan ons strand des nachts niet inzien en wanneer een gemeentebestuur niet zooveel liefde voor de kampeerders heeft, dat het voor hen behoorlijk geïnstalleerde barakken of huizen ter beschikking stelt, waar de kampeerders kunnen eten en vooral des nachts slapen, zonder aan weer en wind te zijn blootgesteld, moest het maar liever pro paganda maken onder de liefhebbers van ons zeestrand om daar vooral niet des nachts te vertoeven. Dat zou zijn het behartigen van de belangen der kampeerders. Een enkele maal kan een zomernacht aan het strand aangenaam zijn, maar wie er acht dagen ach tereen vertoeft, heeft in den regel twee nach ten te pakken, die zijn gezondheid zeer be- nadeelen. Sociëteit „Sint Bavo." Vereeniging „Eer en Deugd" 8 uur Woningbouwver- eeniging „Bloemhof" half 8 uur Postzegelbeurs 7 uur Ledenverga dering R-K. Begrafenisvereenigiag 8 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Trampersoneel 8 uur St, Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59. Bestuursvergadering R.K.V.Z. 8 uur Rederijkers half 9 uur. Groote- of St. Bavo-kerk Orgelconcert 23 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van hel Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8954 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 35 uur. 's avonds van half 8—half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. .-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr C Boschi R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van hoeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemholstraat 1 Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K, Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 23 uur Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22 Vergadering R.-K. Reclasseerings- vereeniging, afd Haarlem, eiken Donder dagavond half 9 uur. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. t ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Zondagmiddag vereerde Mgr. Callier het Genootschap der R.-K. Kunstenaars met een bezoek aan de tentoonstelling der werkende leden. De voorzitter, architect van Engelen sprak eenige woorden van welkom en verleende toen het woord aan Mevr. Ellen Russe, die in de plaats van den secretaris, den heer Jos. Vandervelden de gevoelens der kunste naars als volgt vertolkte: Monseigneur, Indien op het oogenblik aan mij de groote eer te beurt valt, U namens bestuur en leden van het Genootschap van R.-K. Kunstenaars te Haarlem te mogen toespreken, dan is dat in de plaats van dengene, die hier had moe ten staan en ook zoo gaarne had willen staan. De secretaris n.l. van dit Genoot schap, mijn man, is tot zijn grooten spijt door uitstedigheid genoodzaakt hedenmiddag op dit samenzijn te ontbreken en heeft mij verzocht, aan te herhalen hetgeen hij bij de opening dezer tentoonstelling naar voren bracht. Hij zou 't zoo bijzonder op prijs heb ben gesteld dit zelf te mogen doen op deze historische plek, omdat hij zoo diep door drongen is van de beteekenis van den grond waar wij op staan en van den dag, die ons hier verzameld ziet. Hij verzocht mij, en hier in is hij zeker ons aller tolk, U. Monseigneur, te verklaren, hoe trotsch wij leden van het Haarlemsche Kunstenaarsgenootschap er op zijn, dat deze tentoonstelling ondanks haar bescheiden omvang, zich verheugen mag in Uw belangstelling. De heropleving eener eeuwenoude traditie, welke helaas door de hervorming onderbro ken werd, is het doel dat wij willen nastre ven. Als zoodanig is deze tentoonstelling te beschouwen als het begin'van een herleving, die met wijsheid geleid naar wij hopen rijke vruchten in de toekomst mag dragen. Het kan geen twijfel lijden of deze vruchten zullen worden voortgebracht, indien wij als genoot schap op Uw steun en belangstelling mogen blijven rekenen. Gij immers zijt de grondleg ger geweest van de nieuwe kathedwal die voor ons het teeken is van de herlevende ka tholieke kunst in het alouïe christelijke Ken- nemerland. Moge het ons gegeven zijn mede te wer ken, zoo niet in werkelijken, dan toch in symbolischen zin, aan de voltooiing dezer kathedraal, die ons allen onder haar schutse vereenigd houdt en waaraan Uw naam Mon seigneur, voor altijd verbonden zal blijven. Moge Uw geest dan ook onder ons blijven leven en God's zegen op ons werk rusten. Daarna maakte Mgr. Callier een rondgang door de tentoonstelling en vroeg met veel belangstelling naar alle mogelijke bijzonder heden. Mgr. hield niet op met vragen te stellen over de ontwerpen' totdat alles dui delijk verklaard was en vroeg telkens: „Is dit nu al. uitgevoerd, of alleen maar een ont werp?". Wanneer Mgr. dan vernam dat een raam geplaatst of een beeld voltooid was, loonde hij groote voldoening. Na alles te hebben bezichtigd hield Z. D. H. de volgen de toespraak: „Natuurlijk hoop ik dat het Genootschap zal groeien en bloeien rond de Haarlemsche Kathedracl, maar dan hoop ik ook, dat er naast de kunstenaars vele Meceanassen zul len opstaan, die de uitoefening der kunst mogelijk zullen maken. Wanneer ik bedenk, dat ik als reclame mag ik wel zeggen begonnen ben met een deel van het koor hek te schenken aan de kathedraal, met twee van de tien kandelaars te laten uitvoe ren, die de tien geboden symboliseeren (om maar enkele voorbeelden te noemen) en hoe het koorhek nog steeds onvoltooid is en dé acht overige kandelaars als schrale ijzeren pijpjes met een armzalig electrisch pitje be kroond zijn gebleven, dan verlang ik voor U allen dames kunstenaressen en heeren kun stenaars, dat ge in de gelegenheid zult wor den gesteld om te werken en dat ge vele bestellingen zult ontvangen, in de eerste plaats voör de voltooiing der Haarlemsche kathedraal en voor het scheppen van kunst werken in het algemeen." Vervolgens bezocht Z. D. H. in de beneden zalen van het gebouw, dat zoovele herinne ringen inhield, immers Mgr. heeft dit huis in de Jansstraat als Vicaris bewoond, de R.-K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Omringd door bestuursleden en assistenten sprak de voorzitter, de heer Weustink een welkomstwoord en werd de bibliotheek be zichtigd. Mgr. toonde veel belangstelling voor de leestafel en tijdschriften en verne mende dat sommige oude jaargangen incom pleet waren beloofde Mgr. uit zijn eigen boe kerij voor aanvulling te zullen zorgen. Ook hier hield Mgr. Callier een korte toespraak alvorens heen te gaan: „De katholieke bevolking moet het onder nemen der katholieke leeszalen steunen door haar belangstelling en niet, zooals maar al te veel gebeurd, naar neutrale bibliotheken gaan. Niet doen, hetgeen mijn patroonheilige St. Augustinus in zijn belijdenissen bekende te hebben gedaan in zijn jeugd: de peren ui! buurmans tuin gaan stelen, terwijl de prach tigste peren toch in zijn eigen tuin groeiden Blijft dus volharden in uw werk, blijft vol harden." Na allen den zegen te hebben geschonker verliet Mgr. Callier het gebouw en was dit vereerend bezoek een waardige bekroning tot besluit van de in alle opzichten zoo ge slaagde tentoonstellingsdagen. In verband met de inbraak in den nacht van Zaterdag 1 Mei op Zondag 2 Mei te Schoten gepleegd in den winkel hoek Over- tonstraat en Middenweg, is door de politie te Schoten aangehouden de 28-jarige J. v. S., zonder bekende woon- en verblijfplaats, die bekend heeft, de inbraak te hebben gepleegd. De consumptie-artikelen ,door hem ont vreemd, zijn gevonden in een militaire schuilplaats te Spaarndam. Natuurlijk was 't grootste deel van den vloeibaren voorraad opgebruikt ïn verband met de aanhouding van den rijwieldief in Schoten, valt nog nader te melden, dat de man een bekentenis heeft afgelegd betreffende den diefstal van een zevental rijwielen. Morgen zal hij aan de justitie worden overgeleverd. Met de aanhouding van dezen persoon is Schoten nu gezuiverd van verschillende las tige individuen. Zoo langzamerhand is de geheele schrik van Schoten achter slot en grendel geborgen. Gisteravond omstreeks 11 uur eeft op de Breestraat te Beverwijk een ernstige vecht partij plaats gehad. Eenige jongelui, die onder den invloed van sterken drank vrkeerden, zijn elkaar na een heftige woorsenwisseling in de haren ge vlogen Er ontstond een verwoed gevecht, waar bij allereerst niet zonder reden gevreesd werd voor htt behoud van de étalageruiten der. in de nabijheid liggende winkels. De politie verscheen spoedig ter plaatse en na de vechtenden te hebben gescheiden, konden de gevolgen van den strijd worden vastgesteld. Deze waren nogal ernstig. Een der jon gelui had met een hard voorwerp een slag op het hoofd gekregen en was bewusteloos in elkaar gezakt. Hij werd door een paar burgers naar het poljtie-bureau overgebracht, waar dok ter Muys van der Moer, die inmiddels was ontboden, een verband aanlegde en den jongeman per braniard naar rijn woning deed overbrengen. Een. ander jongmensch kwam uitden strijd met een gapende wonde boven de wenkbrauwen. Geheel bebloed moest hij zich onder dokters behandeling stellen. Een derde eindelijk moest zijn colbert- costuum grootendeels op het slagveld ach terlaten. Wat hij nog aan het lichaam droeg wa ren enkel vodden. De overige vechtersba zen zijn later door de politie aangehouden en voor het onderzoek naar het bureau ge leid. Er is proces-verbaal opgemaakt. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan het gemeentebestuur van Zand voort de ontvangst bericht van de verorde ning, waarbij het kampeeren des nachts le Zandvoort wordt verboden. Dat beteekeat, dat de verordening kan worden afgekondigd en dat Ged. Staten dus geen aanleiding gevonden hebben de verordening ter vernietiging voor te dragen De bepalingen treden dus in werking. Maar hier is nog altijd theorethisch mogelijk, hoe wel niet waarschijnlijk, dat de minister de verordening kan vernietigen. Zooals be kend, zijn ook bij hem bezwaren ingediend. Zondagmiddag omstreeks 'half een reden twee motorfietsrijders op de Julianalaan in de richting van Haarlem. Zij reden met groote snelheid, zoodat het veel op een wedstrijd geleek. P. O-, uit Haarlem, trachtte den anderen motorrijder met nog grooter snelheid te passeeren. In de bocht bij Stoop's Bad, kwam hij met diezelfde vaart tegen een boom terecht en hij bleef bewusteloos liggen. Dr. Van Wave- ren, benevens inmiddels gewaarschuwde leden der Roode Kruis Transport-Colonne voor Haarlem en Omstreken, waren zeer spoedig ter plaatse. Dr. Van Waveren ver leende de eerste hulp. O. was ernstig aan het hoofd, borst en heup verwond. Per ziekenauto van den heer Mathot werd hij naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem vervoerd. Het vervoer geschiedde onder leiding der leden van de Roode Kruis Transport-Colonne. De gehavende motor is voorloopig ondergebracht in de rijwiel stalling van Stoop's Bad. Hedenmorgen was de toestand van den gewonde, naar omstandigheden redelijk wel. Door den Minister van O., K. en W. zijn vastgesteld de data, waarop de eindexamens aan de B.afdeelingen der openbare hoogere- burgerscholen met vijfjarigen cursus en in gevolge art. 145 tredecies der Middelbaar onderwijswet aangewezen bijzondere hoo- gere burgerscholen met vijfjarigen en vier jarigen cursus, alsmede die der gevormde A- afdeelingen aan de Rijkshoogereburgerscho- len te Vlissingen, Middelburg, Goes, Venlo, Harlingen, Velsen, Wageningen, Alkmaar en Amersfoort en aangewezen de deskundigen (gecommitteerden) met wier medewerking deze examens zullen worden afgenomen. Dit is bij de eindexamens der afd. H. B. S. van het gemeentelijk lyceum te Haarlem (Ziilvest 27), 22, 23, 24, 25, 26, 28, 29 Juni afd. H. B. S. van het R.-K. Lyceum te Overveen, 12, 13 Juli gemeentelijke H. B. S. te Haarlem (Prin- senbolwerk), 30 Juni, 5, 6, 7, 8, 9, 10 Juli afd. H. B. S. van het Kennemer Lyceum te Overveen, 1 2, Juli afd. H. B. S. van het Christelijk lyceum te Haarlem, -14, 15, 16, 17 Juli R. H. B. S. te Velsen, 19, 20, 21 Juli. Tot deskundigen ziin benoemd ir. W. Massink, oud-directeur eener H. B. S. te Leiden dr. H. C. Redeke, directeur van het Rijksinstituut voor visscherij-onderzoek, pfivaat-docent aan de universiteit van Am sterdam, te Helder G. Bolkestein, inspec teur van het middelbaar onderwijs, te Am sterdam mevrouw dr. J. van den Bergh van LysingaElias, letterkundige, te Santpoort H. Poutsma, oud-leeraar bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs, te Amsterdam. Verder zijn nog in verschillende commis sies tot deskundigen benoemd J. M. Acket, oud-leeraar M.O. te AerdenhoutJ. F. Smöle, oud-kolonel der genie, te Heemstede dr. J. Brinkman, predikant, alhier dr. A. F. Holleman, oud-hoogleeraar aan de univer siteit van Amsterdam, te Bloemendaal me vrouw J. T. H. LoeffRens, alhier dr. C. Dorsman, directeur Levensverzekering Mij N.O.G., te Heemstede. (Ingezonden). Aan den Handeldrijvenden en Irtdustriee- len Middenstand van Haarlem en Om liggende Gemeenten Zooals U alreeds bekend zal zijn, is er hier onder Voorzitterschap van den heer Baron A.H. van Hardenbroek van Ammerstol, ter wijl de heer Jhr. J.C. Mollerus zich welwil lend met het Secretariaat heeft belast, op het voorbeeld van vele plaatsen in ons vaderland, opgericht de Afdeeling Haarlem en Omstreken van het Comité NederlandBelgië, ten doel hebbend verzet aan te teekenen tegen het aanhangige Verdrag NederlandBelgië, al thans tegen zijn huidige redactie en strekking. Hoewel van den beginne af uitgenoodigd zijnde, hebben de Leden van het Bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Om liggende Gemeenten aanvankelijk gemeend een gereserveerde houding te moeten aanne men en zij hadden dan ook hunne aanneming der Uitnoodiging opgeschort. De reden hiervoor waren verschillende eerstens willen zij nauwkeurig handhaven het goede ingenomen standpunt zich abso luut niet met de politiek in te laten ten twee de durfden zij volmondig te bekennen niet voldoende met den inhoud der Verdragsbe palingen op de hoogte te zijn, evenmin van de motieven, welke tot de indiening van dit ver drag geleid hebben en ten derde, omdat zij tezeer ervan overtuigd waren, welke groote belangen gediend worden, wanneer wij in goede nabuurschap met België, met zijn ons taal- en stamverwant volk leven en verkeeren, temeer, waar zoo menigmaal onze wederzijd- sche belangen parallel loopen. Maar.... ter vergadering van het Comité is ons door een alleszins bevoegd deskundige de sluier over dit ontwerp-Verdrag opgelicht en een verontwaardiging, voortkomend uit nationalen trots is over ons gekomen. Geen oogenblik hebben we ons meer bedacht, we lieten onze gereserveerdheid varen, hier ook geen plaats meer voor politieke overwegingen, thans voelen we ons allen Nederlanders, die prat gaan op hun historische zelfstandigheid. Waarlijk dit Verdrag,zou het tot stand komen, het zou zijn in flagranten strijd met onze na tionale eer, ook met onze grootste en voor naamste handelsbelangen. Wij traden dan ook geheel en al „de bon coeur" tot het Comité toe. En waar nu a.s. Woensdag 12 Mei, des avonds te 8 uur in den Stadsschouwburg alhier een groote Vergadering gehouden wordt waarin door verschillende sprekers een uit eenzetting zal worden gegeven van het thans bij de 2e Kamer der Staten Generaal aanhan gige Verdrag, daar verzoeken wij met groo ten aandrang onzen Middenstanders met hun ne Dames deze Vergadering te gaan bijwo nen. De eer van ons Vaderland, ons historisch zelfbewustzijn, onze groote en voorname Handelsbelangen staan met dit Verdrag op het spel. In dezen geest tenminste kan en mag het niet tot stand komen Het Bestuur der Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten P.J.M. van TETERING, Voorzitter. C. TEN BOOM, Secretaris. Het ligt, naar wij vernemen, in de bedoe ling der Ned. Spoorwegen, om op 15 Mei het dubbel spoor HaarlemIJmuiden in gebruik te nemen en wel tot het volgend jaar Mei met stoomtractie. Daarna komt er electrische tractie op het traject. De heer Meinard Merens, consul-generaal van het koninkrijk der Serven, Croaten en Slovenen, zal 11 Juni zijn 70en verjaardag gedenken. De heer Merens heeft, in verband met familie-omstandigheden te kennen gege ven, zich op dien datum aan feestelijkheden te willen onttrekken. Er heeft zich echter een comité gevormd, om hem dan of later te huldigen. Voorzitter is de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem penningmeester de heer J.P. Nord Thomson, Van Eeghen- straat 72, Haarlem. De jaarlij ksche algemeene vergadering der N.V. Maatschappij „Noordzeebad Zandvoort Hotel „Groot-Badhuis", had j.l. Zaterdag plaats. Het jaarverslag werd voorgelezen, waaruit bleek, dat het seizoen 1925 gunstige resultaten had opgeleverd. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd en het bleek, dat een winstsaldo van 47.252 werd gemaakt. Na de voorgestelde afschrijvingen op ge bouw en inventaris, ten bedrage van 17.632, werd een bedrag van 10.000 overgebracht naar het hoofd dividend-reserve, terwijl het dividend werd bepaald op 5 pet. en het on verdeeld winstsaldo a 3261 naar nieuwe re kening werd overgeboekt. De heer C.A.C. Gunters werd tot directeur herbenoemd Heeft „Zang en Vriendschap" eenige we ken geleden een buitenlandsche reis onder nomen, thans vernemen wij, dat bestuur van het gemengd Zangkoor „Polyhymnia", al hier, in overleg met het bestuur van het ge mengd zangkoor „Zanglust" te Amsterdam, beide onder leiding van Willem Hespe. een tocht voor hun leden heeft georganiseerd 'naar België. De vereenigingen vertrekken Zondag 23 Mei, len Pinksterdag des morgens te 9 uur naar Brussel, waar des avonds op verzoek van het gemeentebestuur van Brussel een concert zal gegeven worden op de Groote Markt. Men verwacht dat dit concert door duizenden zal worden bijgewoond. Na afloop van dir concert zullen beide vereenigingen worden ontvangen in het Vlaamsch tehuis, waarna een receptie plaats heeft in de Vlaamsche Club. Den volgenden dag vertrekt het gezelschap naar Rochefort voor een bezoek aan de grot van Han Des avonds keert het gezelschap naar Brus sel terug, waar voor den volgenden dag een autotocht georganiseerd is in autocars. Na vertrek van de boulevard Max Adolph zal ge reden worden langs de St. Gudule. Palais de Tustice naar het graf van den onbekenden Resultaat van het onderzoek der malver saties te Veenendaal. De melkverkoop in de Hoofdstad. De reis naar Chicago voor het internat. Eucharistisch Congres. Nederland en de staking in Engeland De stationsoverval te Bussum. Een kluis te Rotterdam door dieven open- gèbrand. Nederland wint met 32 van België vooc de wedstrijden om de Davis-Cup. Nederland wint met 80 den korfbal wedstrijd van België. De val van het kabinet-Luther verwacht Een boodschap van den Engelschen pre mier. De steun van Moskou door den Raad van het Vakverbond geweigerd. De verhooren in het proces der valsche munters te Boedapest. Relletjes bij de Jeanne D'Arc-leesten te Parijs. De Amerikaan Byrd bereikt de Noordpool (Zie verder Laatste Nieuws.) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.57. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.10. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro» logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 10 Mei. Hoogste Barometerstand 770.3 m.M. te Vardoe. Laagste Barometerstand 740-7 m.M. te Vestmanoer. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Mei: Meest matige zuidelijke tot westelijken wind, zwaar bewolkt oi betrokken, later weer regen, aanvankelijk zachter. soldaat, waar een zangershulde wordt ge bracht. De tocht gaat langs monumenten, musea, Parlement, Kon. Paleis, naar Tervueren, waar bezocht zullen worden het Congo mu seum. het park en het graf van Miss Cavell, waar wederom een zangershulde zal gebracht worden. Gereden' wordt vervolgens naar Laeken tot een bezoek aan het paleis, park, mauso leum en Chineesche tempel. Het einde van den tocht is een rit langs de nieuwe Havenwerken van Brussel. Te 6 uur des avonds vertrekt het gezel schap weder naar Holland, waar het te on geveer 11 uur in Haarlem zal arriveeren. Goed voorbeeld doet goed volgen, want naar wij vernemen zal het mannenkoor „Caecilia" dezen zomer deelnemen aan een zangconcours in Tsjecho Slowakije. Aldus zullen'onze bekende Haarlemsche Zangvereenigingen dit jaar allen op reis zijn geweest. Voor het opmaken van stukken betret- fende vrijstelling wegens broederdienst wordt ter secretarie dezer gemeente in het bijzonder zitting gehouden tusschen 9 en 12 uur voormiddags, op Dinsdag 18 Mei en Woensdag, 19 Mei 1926. Naar wij vernemen is tot nader te noemen datum de conferentie tusschen de directie der N. Z. H. T. M. en de drie erkende orga nisaties uitgesteld, zoodat ook de aange kondigde vergadering van 11 Mei in ',Sl. Bavo" voor de tramleden van „St. Raphael" niet doorgaat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1