Het verdrag Nederland-Bel Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 11 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16247 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. J mÊÉÊmm Wm Het Kanaalstelsel iu Limburg en Noord-Brabant. h M De vaargeul der Westerschelde. Agenda 12 Mei ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Kippenmanieren. Muziekfeest van den R. K. B-ond van Harmonie- en F anf arekorpsen. De Katholieke Radio-Omroep. De Zaanlandsche Bank. Kampeeren aan het Zandvoortsche strand. Haarlemsche Zwem- en Waterpoloclub H. V. G. B. Personalia. R. K. Handelsavondschool met 5-jarigen cursus. De staking in Engeland. R. K. Jonge Sludentenvereeniging Bavogilde. MUZIEK. De H. O. V. LAATSTE NIEUWS. Het V. V. en de staking in Engeland. Uitgesteld Congres. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koninsstraat 10 Haarlem Telegrraphisch Weerberichi Stopzetting der Textiel- industrie in Engeland. De politieke toestand in Duitschland. De poolvluchten. De algemeene staking in Engeland. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Advertentién 35 cents per regeli Bij contract belangrijke korting, Advertenties Uisscben den tekst* als ingezondem mededeeling, 60 ct« per regel; op de le pagina's 75 ct, per regel. Vraag- en aanbod» advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QfJOf) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Zfj M hij een ongeval mei ff CEO tegen ongevallen verzekerd voor een der'volgende uitkeeringen: OUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: doodelijken afloop: 1 J. bij verlies van een hand, ff JOR een voet of een oog; 1 leaf," bij verlies van een f Cf| bij'n breuk van f fl bij verlies v. ees I uU." been of arm: TU» duim of wijsvinger: andere vinger. Op Woensdag 12 Mei as. zal in den Stadsschouwburg te Haarlem een bijeenkomst morden gehouden, belegd do^r het plaatselijk comité van actie tegen het op 3 April 1925 tusschen Nederland en België gesloten ver drag. dat de sóuvereiniteit en de vitale be langen van ons land aantast, om te zwijgen .'an de grootc lasten, welke hiermee op de schouders van bef Nederlandsche volk wor- ien gelegd. Hoe het mogelijk is geweest, dat zulk een verdrag ooil is tot stand kun nen komen, is al een zeer voor de hand liggende vraag. Wij voor ons gelooven niet, dat een wijken voor vreesaanjaging hieraan schuld is, maar meer een te ver gedreven neiging, om tegenover België tegemoetkomend te willen zijn. Liever dan ons te verdiepen in de verschillende bepalingen van de ge sloten overeenkomst, die voor den leek vrij wel ongenietbaar zijn en waarvan den door snee-lezer de diepere juridische zin vaak ontgaat, lijkt het ons verdienstelijker eene zakelijke uiteenzetting van de strijdpunten te geven, welke in den laatsten tijd zooveel stof hebben opgejaagd en die ieder Neder lander. wien het nationale belang ter harte gsat, dient te weten. Allereerst hebben wij dan onder liet oop te zien. wat in het nieuwe verdrag omtrent de Schelde is benaald. Tot nu toe gold omtrent deze vaargeul: dat de beide regeeringen, ieder op haar gedeelte van de Schelde, de bevaarbare zee- galen van de rivier en van hare monden zullen behouden en daar de noodige tonnen en boeien plaatsen (Verdrag van 1839, art. IX §2) Bii het nieuwe verdrag evenwel gaan onze verplichtingen veel verder. ..leder der beide Staten zal ^le kosten van onderhoud en van bediening dragen van zün gedeelte van den waterweg (Art. IV 8)." Hoe onschuldig leze bepaling mag liiken. blijkt ze bij nadere beschouwing voor .Nederland heel wat te omvatten. Het zal tot de taak van ons land behooren, de vaargeul op zijn gebied, d. i. dus 'f overgroole deel van den weg van zee naar Antwerpen, te moeten hcuden „iu den staat van bevaarbaarheid, overeenkomstig de aangehechte kaart in drie bladen." Deze kaart is jammer genoeg niet overgelegd bi: het wetsontwerp, zoodat het Nederlandsche volk omtrent den aard en omvang zijner verplichtingen geheel in 't onzekere verkeert. Zooals de toestand pp 't oogenblik is, is hef bevaarbaar houden van de Schelde reeds een zeer zware taak, die nog zwaarder kan wor den als de Schelde volgens deskundigen eer lang dreigt te „verslijmen", hetzelfde proces dat eenmaal het Zwin deelachtig is geworden. Uit het bij dit artikel afgebeelde kaartje blijkt bij cfen eenigszins aandachtige beschou wing aanstonds, dat de bodemgesteldheid, wel ke door de getij-beweging aan voortduren ie wisseling is blootgesteld, het geschikt houder van dezen waterweg voor de scheepvaart buitengewoon oeilijk en kostbaar maakt. Het Nauw van Bath is al een zeer ongunstig ge deelte en ook op andere punten bieden ver zandingen, oeverafschuivingen en grondver plaatsingen de scheepvaart herhaaldelijk moeilijkheden. Het behoeft dus geen betoog, wat het zeg gen wil, deze vaargeul als toegangsweg tot de haven van Antwerpen in orde te houden. Nu is het eigenaardige in het nieuwe ver drag dat België als grootste belanghebbende Nederland verantwoordelijk stelt voor het in goeden staat houden van dezen waterweg. Een zoodanige regeling is in beginsel onlo gisch en daarom verwerpelijk. Nog daarge laten, dat Nederland niet beseft en niet be seffen kan, waartoe het zich bindt, omdat bovendien paragraaf 2 van artikel IV bz- naalt, „dat de vaarweg van Antwerpen naar zee te allen tijde zal moeten beantwoorden aan de cischen, welke zoowel door den voor uitgang van den scheepsbouw als door da toenemende behoeften van de scheepvaart worden gesteld.'' De draagwijdte van deze bepaling kan zelfs niet bii benadering wor den opgegeven, eerstens wijl niet te zeggen is voor welke verrassingen de niet stabiele vaargeul ons stelt en tweedens wijl de cischen van een toekomstig scheepvaartver keer een verdieping van de vaargeul zou kun nen eischen, een werk, dat millioenen en nog eens millioenen zou verslinden. Over de on derlinge verdeeling van de kosten van ver betering van den waterweg zullen de partijen elkander verstaan. Hierin ligt een bron van vele moeilijkheden. Wanneer en hoe deze kosten zullen worden geregeld, blijft geheel onbesproken. komstige vaartuigen, binnenkomende door Deurloo of Oostgat door Nederlanders. De schepen, welke uit Antwerpen komen, kun nen naar verkiezing v,an den Belgischen of Nederlandschen loodsdienst gebruik maken. De onbillijkheid van deze regeling springt onmiddellijk in 't oog, wanneer we beden ken, dat de Wielingen de voornaamste toe gangsweg is, terwijl de ervaring leert, dat het meerendeel der van Antwerpen uitvarende schepen door Belgen wordt geloodst. Een onredelijke bevoordeeling van België is bo vendien gelegen in het vervallen van de be paling. dat de loodsgelden naar evenredig heid van de afstanden (d. i. per K.M.) niet hooger mogen zijn dan naar Rotterdam waarvoor in de plaats is gekomen, dat zij over den geheelen afstand gerekend niet hooger mogen zijn dan naar Rotterdam. aanleg waarvan het nieuwe verdrag toestem ming geeft en dat aan dezelfde buitengewone eischen zal moeten voldoen, als dat van Ant werpenMoerdijk. Behalve, dat dit kanaal een nieuwen, korten verbindingsweg voor België met het Ruhrgebied in het leven roept, wordt het Nederlandsche gebied ten Z. van dit nieuwe kanaal en westelijk van den Rijn, tot achterland van Antwerpen gemaakt. Naast dit wordt in het nieuwe verdrag nog toestemming verleend voor den aanleg van een kanaal van Luik naar Maastricht en de voortzetting daarvan in de richting Antwer pen door een verruiming van de Zuid-Wil lemsvaart, welke in werkelijkheid niets an ders beterkenen dan onderdeden van den doergaanden scheepvaartweg LuikAntwer pen. Uit een en ander blijkt wel, welke groote belangen bij een ongewijzigd aannemen van het verdrag betrokken zijn. Hiervoor te ge tuigen en hierover nader onder deskundige OTKIOOAM H 'S, ac 'VA CvC^T WERPE l'Vlv: T- MNC .N*AL M*-.. •EPSETEPO?" 2? WtUXMSvdfcapr r BRUSSEL K UJM-MAA3m»£.WC C PUCMT SCHAAL. km LUIM Eenc kwestie, welke onmiddellijk bij het Scheldevraagstuk is betrokken,is die over het kanaal GentTerneuzen en de haven van Terneuzen. Ten behoeve van Gent mo gen wij 1/6 der onderhoudskosten van het kanaal GentTerneuzen betalen. Terneuzen is een overlaadhaven voor goe deren bestemd voor of afkomstig van België en Noord-Frankrijk en als zoodanig genoot zij dezelfde uitzonderings tarieven bii de Belgi sche spoorwegen als Gent en Antwerpen. Deze bepaling is. na 40 iaar van kracht te zijn geweest, in 1914 ingetrokken. Beteekent dit voor Terneuzen een zware slag. ook in ander opzicht wordt het getroffen. Namelijk ter zake der loodsgelden, waarbij is verzuimd vast te leggen, dat het loodsgeld voor Gent niet lager mag zijn dan voor Terneuzen. Samenvattend komen we dus tot de slot som, dal het nieuwe verdrag: lo. ons verantwoordelijk stelt voor de in standhouding van een voor de vaart op Ant werpen geschikte vaargeul; 2o ons de kosten van die instandhouding oplegt; 3o, ons tevens tot niet gelimiteerde toe komstige verbeteringen doet bijdragen; 4o. de oeverbelangen van Zeeland en N. Brabant onder alle omstandigheden doet wij ken voor de scheepvaartfcelangen van Ant werpen; en in het bijonder 5o. aan de arbitrage tot richtsnoer geeft eer, tekst, die de belangen van Antwerpen eenzijdig in het licht stelt en die van Zee land verzwijgt; 6o. op de Schelde een toestand van rechte loosheid schept waaruit, naast andere scha delijke gevolgen, ook conflicten met vreemde mogendheden zullen voortkomen. Een tweede strijdpunt is; het kanaal Ant werpenMoerdijk. Toen de spoorwegaanleg RoosendaalViis- sir.gen de afdamming van het Sloe tengevolge had, moest krachtens het verdrag van 1839, hetwelk gebood de scheepvaart op de bin nenwateren vrij te houden, een nieuwe ver binding worden gemaakt: het kanaal Wemel- dingeHansweert werd gegraven. Aanvanke lijk beschouwde België deze vervanging als een benadeeling zijner Rijnvaart; de Geschie denis heeft ten volle het tegendeel bewezen. De Rijnschepen, voor Rotterdam en Ant werpen bestemd, bevaren denzelfden weg tot Dordt. Van Dordt worden de voor Ant werpen bestemde schepen op kosten var België naar de ^Scheldehaven gesleept. De :<r .«■Va M*DCte£Mj6t ■i Wmm ANTWChP£N Wa f<>-*>"?• y f i Vu .6 -v -i.vv' De Commissie v. Toezicht, welke het ver drag van 1839 in het leven riep wordt ver vangen door een Commissie van Beheer met zeer uitgebreide bevoegdheden Dit komt neer op een Belgisch-Nederlandsche co- scuvereiniteit, met dien verstande evenwel, dat België een overwegende meerderheid be zit. Deze commissie is bevoegd verordenin gen te maken, die zij noodig acht voor de belangen der scheepvaart, oftewel de Belgi sche belangen, welke volgens de. memorie van toelichting gaan boven alle andere be langen. Hieruit blijkt al dadelijk een grootere zeggenschap der Belgische Commissieleden. Bij uiteindelijke scheidsrechterlijke beslis sing wordt een internationale commissie be noemd van vijf leden, waaronder vier bui tenlanders. Hoe moeilijk dit is voor een vraagstuk als dit, waarvan buitenlanders ge meenlijk niet op de hoogte zijn. is zonder meer duidelijk. Over de beloosing van de Schelde wordt in 9 van art. IV gesproken. Bij het nieuwe verdrag zullen alle voor Antwerpen bestemde schepen, die door de Wielingen binnenkomen, door Belgen worden geloodst, alle overeen- schepen voor Rotterdam vinden via de Noord een gemakkelijken en diepen verbindingsweg en hebben daarmee een grooten voorsprong op Antwerpen. Om dezen voorsprong weg tc nemen, keurt art. VI van het nieuwe ver drag het AntwerpenMoerdijk kanaal goed, met een dwarsprofiel, zooals ter wereld geen binnenscheepvaartkanaal bezit, waarop „ten allen tijde over de geheele lengte drie Rijn- schepen van de grootste tonnenmaat „f sleeptreïnen lang elkander kunnen varen. Zou dit kanaal tot stand komen, dan krijgt Antwerpen een bijna volmaakte scheepvaart verbinding van zijn havengebied naar den Moerdijk, welke een aanslag van Antwer pen op onze grootste havens. Amsterdam en Rotterdam beteekent. In de memorie van Toelichting wordt heel leukjes gezegd, dat „de regeering gemeend heeft tegen dit ka naal geen bezwaar tc moeten maken". Een derde, veelbesproken punt vormt de verbetering van het kanalenstelsel in Lim burg en Noord-Brabant. (Zie de kaart). Wij hebben hier allereerst het kanaal van liet Ruhrgebied naar Antwerpen, voor den leiding te worden ingelicht is t doel van de groote bijeenkomst, /élke morgen in den Haarlemschen Stadsschouwburg gehouden zal worden. Sociëteit „St. Batvo," Haarlemsche In koopcombinatie half 9 uur Haar lem's Zanggenot 8 uur Zan^club Volksbond 8 uur Bestuur Volksbond half 8 uur Vioolonderwijs 3 uur Bevolkingsbureau 8 uur, St. Jozefsgezellen gebouw, Jansstraat 59. „Utile Dulci" -— "8 uur. Stadsschouwburg. Vergadering uitgaande van de afd. Haarlem en Omstreken van het comité Nederland-België 8 uur. Kleine Thcresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89ka uur. R.K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9-—half 12 uur. 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uut 's Zaterdags alleen van 9'A12 uur. 7.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel. 11671, tbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Ovcrveen (dr. C. Bosch) 2.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandafsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. >1. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-. Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.-K. Reciasseeringsvereen:ging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Tclef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgeveL REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392), Egn zeer eigenaardige gewoonte hebben een tweetal krielkippetjes van den heer A. M. aan den Zijnderdijk, onder Haarlemmer meer. Deze lieve diertjes komen trouw iederen morgen hun eitje leggen op een ta fel in de bijkeuken. Vanwege den R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen m Noord-Holland zal op 22 Augustus te Purmerend een festival wor den gehouden. Op de gehouden vergadering van genoem den bond, welke Zondag j.l, te Alkmaar is gehouden, is gebleken, dat er voor dit fes tival voldoende deelneming zal zijn, zoowel voor den marschwedstrijd welke aan het festival verbonden is, als voor de uit te voeren concert-nummers. Een der voor naamste corpsen van den bond zal des avonds een extra concert geven. Het be looft een mooie dag te worden. In het Zaterdag j.l. geplaatste artikel over de stichting „Kath. Radio-Omroep" staat abusievelijk, dat het lidmaatschap 15 kost; dit moest zijn f 5, Naar wij vernemen is heden ter griffie van de Haarleinsche Rechtbank de aanvrage om surséance van betaling door de Zaan landsche Bank te Krommenie, ingediend. De lijst van crediteuren telt 3500 namen. Goede maatregelen. Gedeputeerde Staten van deze provincie, hebben, zooals wij mededeelden, de wijziging van de Algemeene Politie verordening be treffende het kampeeren niet aan de Kroon ter vernietiging voorgedragen, zoodat bin nen korten tijd de verordening in werking zal treden. De strand en duinstrook, waarop vroeger het kampentent geplaatst werd heeft nu echter een ander aanzien gekre gen. Vroeger was boven op het duin alleen aan afscheiding van prikkeldraad geplaatst door de Amsterdamsche Waterleiding. Deze afscheiding liep tot strandpaal 69. Deze af rastering verkeerde nog in uitmuntende staat. Nu is deze afrastering geheel ver nieuwd en zelfs doorgetrokken tot paal 70. Een kilometer verder. De directie heeft dii, om op alle gebeuren voorbereid te zijn, klaarblijkelijk nog niet afdoende gevonden, om eventueele bezoekers uit de duinen te weren, want aan den duinvoet is een der gelijke stevige. prikkeldraadversperring gemaakt over gelijke lengte. Voor de be zoekers is het zelfs onmogelijk gemaakt op de reep te komen. Zelfs hen, die de reep als kleedkamer gebruikten, bij een bad op het stille strand is dit nu onmogelijk ge maakt. Het bestuur van H, V. G. B. verzoekt ons mede te deelen, dat Dr. F. C. Kuipers, de bekende sportman, zich bereid heeft ver klaard over de wedstrijd-zwemmers en adspiranten van H. V. G. een medische controle uit te oefenen. Door den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is bepaald, dat in 1926 de examens in de Fransche, Hooge- duitsche en Engelsche talen, waarvoor de programma's zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 14 October 1884 Staatsblad no. 216), en de in dat jaar eventueel af te nemen examens in de Italiaansche en Spaansche talen en letterkunde, waarvoor de program ma's zijn vastgesteld bij Koninklijk besluit van 2 Februari 1864 Staatsblad no. 8), gewijzigd bij dat van 27 Juni 1917 Staats blad no. 478) zullen worden afgenomen in nader aan te wijzen gemeenten. Tot lid in de commissie, belast met het afnemen van het examen in de Fransche taal is benoemd de heer R. Borggreve en tot plaatsvervangend lid de heer J. R. H. de Smidt, beiden leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus, alhier tot lid in de commissie voor de Hoog- duitsche taal (akten M. O. A. en L. O.) is benoemd de heer dr. J. Heemstra, leeraar aan een gemeentelijke H. B. S,, alhier tot leden in de commissie voor de Engel sche taal en letterkunde zijn benoemd de heeren C. B. A. Proper en F. P. v. d. Voorde, beide leeraar aan een H. B. S., alhier. Van bovenstaande avondschool werd gis teravond in gebouw „St. Bavo" het eindexa men plaats. Elf leerlingen namen aan dit examen, dat tevens een openbare les was, deel, waarvan er negen slaagden. Deze open bare les werd o.m. bijgewoond door de On derwijscommissie uit de Kamer van Koop handel, den heer mr. Scheltema, lid van de Commissie van Toezicht op het M. O., patro- naats-directeuren en leden der patronaats commissies en leeraren. Na afloop der openbare les nam de voor zitter van den Bond van Jongenspatronaten, de Weleerw. Pater A. H. J. Frankenmolen O. F. M. het woord. Spr. wenschte den geslaagden geluk met hun succes en prees hen, dat zij zooveel jaren met groote vlijt en noesten ijver hadden gestudeerd. Jaren van inspanning zijn het geweest en bewondering moet men hebben voor de opoffering, welke de jongens zich daarmede getroost hebben. Juist hun vrije avonden besteedden zij aan de studie na de afgeloopen dagtaak, maar die moeite en opoffering zal hun later ten goede komen, wanneer zij eenmaal gcede leden voor kerk en maatschappij zijn geworden. Dit ideaal van studeeren moeten zij blijven volgen. Zij moeten kennis blijven vergaren. Zij moeten altijd ijverig blijven dat zal hun helpen, een goede positie in de maatschappij te verkrijgen. Ten slotte spoorde spr. de leerlingen aan, propaganda te voeren voor de R. K. Avond handelsschool, om vervolgens het diploma aan de geslaagden uit te reiken. Deze waren H. P. J. v. Beek, W. Th. A. v. Beek, P. L. de Groot, G. P. A. v. Kessel, F. C. Koelemey- er, J. J. Loerakker, (allen Engelsch). A. Ste vens (Fransch), J. W. Vet en M. H. A. Vries, (beiden Duitsch.) Dan wendde spr. zich tot den directeur der avondschool, den heer J. A. Luijten en de leeraren, die hij allen geluk wenschte met de verkregen resultaten. Over die resultaten mogen zij dubbel en dwars tevreden zijn, al dus spr., want naast den ijver der leerlingen zelf hebben dezen hun succes toch te danken aan de bekwaamheid en toewijding der leer aren. Ten slotte bracht spr. dank aan alle aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en sprak den wensch uit, dat zij de overtui ging gekregen hadden, dat de R. K. Handels avondschool werkelijk reden van bestaan heeft. Dan voerde jhr. F. Teding van Berkhout Jr. namens de Onderwijscommissie uit de Ka mer van Koophandel het woord. Deze bracht dank voor het mogen bijwo nen dezer openbare les. Het is thans de eerste maal, dat de commissie dit qualite qua doet, waartoe zij sinds zeer korf bij ministerieel besluit bevoegdheid heeft. Met bijzonder veel genoegen had de commissie het examen bijeewornd en de overtuiging gekregen, dat de leerlingen de proef glansrijk hebben doc:stian en dan ook zeker in het maatschappelijk leven zullen slagen ter verkrijging van een positie. Ook deze spr. roemde de energie en de vol harding van de jongens, om na den kantoor tijd overdag nog des avonds te gaan studeeren. Spr. bracht ten slotte ook hulde aan direc teur en leeraren, feliciteerde hen met het buitengewone succes en beloofde, dat de commissie zich vanaf heden meer zou ver diepen in de methode van het handelsondter- wijs. Nog wenschte hij de geslaagden geluk en uitte den wensch, dat de nuttige uren der studie in aangename herinnering voor hen zou voortleven en rijke vruchten voor hen zou voortbrengen. Namens de leerlingen sprak W. v. Beek woorden van dank tot directeur en leeraren. De leerlingen waardeerden het, dat zij in staat gesteld waren, den cursus te volgen, waar door zij in staat zullen zijn, een maatschappe lijke positie te veroveren en te behouden. Het onderwijs op de R. K. Handelsavondschool staat op hoog peil, waarvan de leerlingen ten volle genoten hebben. Met den Chr. groet werd de bijeenkomst gesloten. Bij het gehouden overgangsexamen zijn bevorderd Van I naar II C. J. v. Berkel, H. C. Boskamp, J. Bron- sting, B. A. Bos, J. Caarls, L.E.J. Frankemöl- le, F. H. J. M. de Haan, A. van den Haak, G. Hogeslag, M. H. M. Kuipers, P. N. Mul, H. H. Peters, J. H. M. Ruijsenaars, N. L. Somers, J. S. Springveld, W. J. Stavenuiter, Th. G. M. v. Tongeren, J. Uitendaal. J. F. Konings, en P. Delemarre. Van II naar III C. C. Bomhof, E. C. H. Hartog, A. W. Koele- meij, P. W. van Rooyen, C. J. Schoen, F. M. Stam, J. H. M. Verkaart, P. J. G. Visser, G. J. Besselink, M. M. G. v. Draaijen, W. J. Groeneveld, A.G. Klaver, M. W. H. Kuijpers en B. Schuit. Van III naar IV A. Balm, M. H. Faase, A. J. Frenay, M.J. Ch. Huizen, S. J. Kuiper, J. F. Nijs, M. Orthuis, A. J. Overtoom, C. J. Oudendijk, H. H. M. v. der Weiden. Van IV naar V E. A. M. Antonissen, A.M. Barnhoorn, C. P. Heemskerk, C. H. W. Harmes, N. F. Knape, J. D. G. van der Steen. De Federatie van Transportarbeiders meldt: Gisteravond om 9 uur werd te IJmuiden getracht met ongeorganiseerde arbeiders de Ebgelsche trawler „Anne Lewis" te bunkeren. Het bestuur der Fede ratie begaf zich er heen en deed het werk stoppen De betrokken kolenleverancier Moos Jr. zal nu geboycot worden. Deze vereeniging hield een vergadering in een der bovenzalen van Café-Restaurant Brinkmann. Voor de opening hield de heer Nic. van Opzeeland een korte inleiding over het Vredesvraagstuk. Na de lezing van den heef P. Kasteel, welke deze voor de R.-K. Volksuniversiteit te dezer stede heeft gehou den, te hebben gememoreerd, besprak spr. het werken en streven van den onlangs op- gerichten R.-K. Vredesbond en citeerde een en ander uit de door defer. Bond verspreidde brochures. Om omstreeks 9 uur opende de voorzitter de vergadering en werd tot behandeling der agenda overgegaan. Een commissie van twee leden werd benoemd tot het organiseeren van een excursie naar de Amsterdamsche Waterleiding. Na een langdurige discussie over de richting en de gedragslijn, welke de vereeniging in de toekomst zou volgen, sloot de voorzitter om omstreeks half elf de ver gadering op de gebruikelijke wijze. Nieuwigheden of anderszins belangrijke executies bracht het ledenconcert van gis teravond niet. Wèl echter gaf het Fransch- Italiaansche opera-program den velen aan wezigen groote voldoening, door de kleurige en toch niet bonte verklanking van favorieten als de Mignon- en de Tell.-ouverture. Voor ons lag 't zwaartepunt van den avond in de „Samson et Dalila"-fantasie, die wel een opera-fantasie bleef, maar toch den geest van den meester, zijn charme en technisch mees terschap, tot.boeiende uiting bracht, het glanspunt in de geestige, luchtige „Sylvia"- muziek, los en vlot genoeg vertolkt. Willem Knikker leidde rustig en zeker. Aangespoord werd tot bijwoning van het buitengewoon concert op Dinsdag 18 Mei o.a. en gaarne dikken wij hier die aansporing wat aan. De medewerking van Di. Moorlag en Paui Huf zal nl. het orkest in staat stellen, de heerlijke Egmont-muziek uit te voeren, en ons het 3e en 4e deel uit Mahlers Vierde te doen hooren. Benevens liederen van Mahler en „Elsa's Traum". Dat wordt een heerlijke avond voor een iegelijk, 't Moge er stampvol zijn AMSTERDAM, 11 Mei. Gisteren is in verband met de Engelsche staking een bij eenkomst gehouden van het bureau van het I. V. V. Besloten is een proclamatie uit te vaardigen aan alle aangesloten arbei ders, waarin deze worden opgewekt, de Engelsche stakers moreel en financieel te steunen. De overwinning van het Engelsche proletariaat zal door het aanwenden van alle hulpmiddelen der georganiseerde arbei ders in de verschillende landen verzekerd zijn. Van morgen heeft in 't gebouw van het I. V. V. een conferentie plaats gehad tus schen het bureau van het L V. V. en dat der Social. Internationale. Het L y. Y. deelt mede, het Internat, Nederland en de staking in Engeland. Invoer van levensmiddelen uit België. t De fraude bij „Woningzorg" te Maastricht! De reorganisatie van de Marine. De Maasbrngkwestie te Maastricht In October a.s. zal in Noorwegen een nieuw plebisciet over het drankverbod wor-' den gehouden. Het antwoord van het Vakverbond op de boodschap van Baldwin, Hervatting der onderhandelingen mogelijk, mits de mijn eigenaars hun uitsluitingsaikondiging in trekken. Hindenburg eischt in de vlaggenkwestie grondwettelijke regeling en overleg. Ij Kabinetscrisis in België. Brunet kabinets formateur. Het verhoor van den secretaris van Win» disch-Gratz. (Zie verder Laatste Nieuws.) Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgej worden opgestoken om 8.11. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De BildL Naar waarnemingen in den morgen van 11 MeL Hoogste Barometerstand 768.1 mAL te Vardoc. Laagste Barometerstand 739.6 m.M, tel Stornoway. Matige zuidwestelijke tot westelijken wind, aanvankelijk tijdelijke opklaring, later weer toenemende bewolking met waar schijnlijk regenbuien, zeilde temperatuur. Megratie-Congres samengeroepen door het I. V. V. en de S. A. Idat van 1821 Met in Londen zou plaats hebben, is verdaagd tot 22 Juni. De plaats van samenkomst wordt later bekend gemaakt LONDEN, 11 Mei. Naar verluidt wil de Trade Union Congres binzjen enkele dagen, de geheele textiel-industrie stop zetten. De Regeering wekt de bevolking op tot tegenbeweging; 80 pet. der spoorwegarbei ders staakt nog*. Het kabinet zou energieke maatregelen voorbereiden, die voorloopig ge heim gehouden worden. Baldwin zou in gaea geval besloten zijn, toe te geven. BERLIJN, 11 Mei. De kabinetszitlinf duurde tot één uur in den morgen. De de mocratische ministers verklaren zich solidair met den Rijkskanselier, in tegenstelling met de democratische Rijksdagfractie. Als de democratie voor de sociaal-democratische motie van wantrouwen stemmen, zal Luther het ontslag van het heele kabinet aanbieden. Men is echter van meening, dat president Hindenburg Luther opnieuw met de kabi netsformatie zal belasten en dat het be staande kabinet met uitzondering der demo cratische ministers weer zal optreden. OSLO, 11 Mei. Het blad Afsend-Po»ea meldt, dat luit. Byrd over z'n eerste pool- vlucht ontevreden is. Hij wil nog vóór Amundsen over de Pool naar Alaska vlie den. Z'n vliegtuig is gereed voor de start* Vermoedelijk zal hij reeds van morgen star ten. Ook de „Norge" is gereed en zal tege lijkertijd opstijgen, zoodat een wedvlucht over de Pool verwacht kan worden. Volgens andere berichten, zou Byrd eerst over en kele dagen starten, Amundsen neemt slechts 14 man mee om meer benzine te kunnen meenemen. LONDEN, 11 Mei. De politieke mede werker van Daily-Mail schrijft, het is niet te voorbarig te melden, dat in de kringen der arbeiders het sterk besef bestaat, dat de intrekking van het parool tot de alge meene werkstaking vóór het einde dezer week zal geschieden. Sir Herbert Samuel, voorzitter der bekende kolcncommissie is in contact geweest met de partijen in het miingeschil en heeft hun op niet-officieels wijze geadviseerd, met betrekking tot do stappen die gedaan zouden moeten worden om het vraagstuk op te lossen. De mede werker van Daily-Mail voegt hieraan toe, dat hij er van op de hoogte is, dat Sir H. Samuel gehandeld heeft op eigsa verant woordelijkheid en op geen enkele wijze ia opdracht van de regeering. D estap door hem gedaan, is echter belangrijk in verband met de verschillende interpretaties die gegeven zijn aan zekere punten van het rapport der kolencommissie doo- Je mijneigenaren es mijnwerkers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1