Voornaamste Nieuws Het kampeervraagstnk te Uitrolden. Romeinsche Co rrespondentie. Plaatselijk Nieuws. Woensdag 12 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16248 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad F aillissementen. HET CENTRAAL GEBOUW VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. De plaats van vestiging, indien het gebouw te Haarlem komt. Brand in een sigarettenfabriek te Beverwijk. Waarschuwing. Jubileum Ferdinand Braak. EEN ERNSTIGE BRAND TE HAARLEMMERLIEDE. Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons. Negentien varkens, twee hónden en talrijk pluimvee worden een prooi der vlammen. in dit nummer. Telegraphisch Weerbericht Rijkspostspaarbank. Be abonnementsprijs bedraagt voor Per week 055 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. HiiH Advertentiën 35 cents per regeL Bi) contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, aJs ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel Vraag- en aanbod- advertentiën. 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflfifi - Levenslan2« geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf\ bij een ongeval mei MC|j bij verlies van een hand, f JOK bij verlies van een f CQ bij n breuk van ',er*'es tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: IOUUU.' verlies van beide armert, beide beenen of beide oogen: 1 /OU."doodelijken afloop: UdJ, een voet of een oog: 1 IM, duim of wpsvmger VU- been of arm: andere vinger DE STRIJD TEGEN DEN KERKELIJKEN STAAT IN HET LICHT DER GESCHIEDENIS. De leugen in de politiek is niet tijdens den grooten wereldoorlog uitgevonden en daar voor de eerste maal gebruikt als middel om den tegenstander afbreuk te doen. Zij heeft ook, en niet weinig, dienst gedaan bij monde en in geschrifte bij de vijanden der Kerk, die zich ten doel stelden den ondergang van den Kerkelijken Staat. Het is echter een feit, dat deze leugen, ook in onze dagen, nog voor waarheid doorgaat, zelfs bij katholieken; Wel een bewijs, dat geschiedkundige leugens een taai leven hebben. Zoo wordt nog veelal, wanneer over den Kerkelijken Staat gesproken wordt, het sprookje gedebiteerd, dat de inlijving van den Kerkelijken Staat bij Italië noodzake lijk was, omdat de Geestelijkheid blijken te over had gegeven van onbekwaamheid en ongeschiktheid om te regeeren en er op uit was, de burgerlijke vrijheid te onderdruk ken. Niet het minst in Duitschland was deze verkeerde meening verspreid. Voor een goed deel was zulks te wijten aan de, der Kerk vijandig gezinde politiek van von Bis- fflarlt, die de verbrokkeling, in casu den ondergang van den Kerkelijken Staat, met alle denkbare middelen hielp bevorderen. Nog in onze dagen waart daarom de legende rond van de „Priesterheerschappij" in Rome, die een onhoudbaren toestand schiep, waar aan Garibaldi gelukkig een einde heeft gemaakt. Nu doet zich in dit verband het merk waardige geval voor, dat dezer dagen een loog geplaatst rechter in de Engelsche magistratuur, de heer Th. O'Clery een boek In 't licht heeft gegeven; „The making of Italy" (het ontstaan van het ééne Italië), waarin een heele serie leugens en ver keerde voorstellingen omtrent de nieuwere geschiedenis van Italië wereldkundig wordt gemaakt. In alle landen van Europa werd dit boek door erkende deskundigen als het beste en degelijkste geprezen op dit gebied ten opzichte van de historische verklaring en uiteenzetting der gebeurtenissen tusschen 1856 en 1870, behalve echter in Italië, waar het dood gezwegen en van de boekenmarkt verwijderd gehouden werd. Dit laatste is geen wonder, want van de legendarische „heldendaden door Cavour en Garibaldi verricht, blijft in „The making of Italië", maar bitter weinig over, wat op den naam „heldendaden" aanspraak kan maken. Zoo komt O'Clery o.m. met een document op de proppen, afkomstig van onverdachte, Italië niet ongunstig gezinde zijde, een ge heim diplomatiek schrijver van den Fran schen staatsman de Rayneval, die jaren lang jn den Kerkelijken Staat verblijf hield en "ie, wegens zijn hooge en gewichtige positie, uitstekend den weg wist in de diplomatieke Kronkelgangen van dien tijd. De Rayneval's bericht stamt uit de dagen, toen de minister van Piëmont, graaf Cavour, reeds met zijn toebereidselen klaar was voor den oorlog tegen den Paus en het daarom gewenscht achtte, om op 27 Maart 1856 in het Parlement te Turijn, een ver klaring af te leggen, waarin hij de Pause lijke regeering van onbekwaamheid en tyrannie beschuldigde. Het doel van den Sluwen minister was, èn in Italië èn in de andere Europeesche landen, stemming te maken tegen de regeering van den Kerke lijken Staat. De Rayneval, die toen gezant van Frankrijk te Rome was, verstrekte toen san d? keizerlijke, regeering te Parijs, ver trouwelijke mededeelingen en inlichtingen over den stand van zaken in de Staten van den Paus, die juist op het tegendeel neer kwamen, van hetgeen Cavour beweerd had. JJoor een indiscretie verscheen het jaar daarop, het rapport van de Rayneval in de kolommen van het liberale blad: Daily- News te Londen. Nu ontstond in de pers een pennestrijd over de 'al of niet juiste verta ling en interpretatie van eenige uitdrukkin gen in dit rapport. Echter, aan de „Daily- News kon men deze verdachtmaking om rent de echtheid van het stuk glansrijk Weerleggen, door de, publiceering van den franschen origineelen tekst. De echtheid van dit document staat dus zoo vast als een rots. Volgens de Rayneval was het eerste punt Van aanklacht tegen de Pauselijke regee- ring het volgende: dat deze regeerinrf, niet in staat zijnde, zich zelve te handhaven, vreemde troepen in dienst had om de orde te bewaren en zich tegen revolutionnaire Woelingen te verdedigen. Het feit van die vreemde troepen, geeft de Rayneval natuur lik toe, maar de ontevredenheid in zekere kringen wordt door hem op heel andere gronden verklaard, dan op grond van onte- vedenheid met de Pauselijke regeering. In duidelijke bewoordingen doelt hij hier op de revolutionnaire partij, welke krachtig door de volgelingen van Mazzini en door Cavour werd ondersteund, en aangespoord, om de onrust en ontevredenheid in den Kerkelijken Maat aan te wakkeren. Het behoeft geen betoog zoo redeneert verder Rayneval dat, om deze revolutoinnaire woelingen den kop in te drukken, de Paus, die wel souve- rein is, maar niet de wapens voert, van vr«emde troepen moet gebruik maken. Behalve de eigenlijke revolutionnairen, de mannen der omverwerping van elke wettige staatscfrde, hadden ook de z.g. gematigde -iberalen, volgens den Franschen diplomaat, den mond vol van klachten over de pause lijke regeering. Zij eischten o.m. een betere toepassing der staatshuishoudkunde. Hierbij teekent De Rayneval aan: „Wat zij daaronder verstaan, weten ze zelf niet. Als ik hen goed begrijp, dan moet volgens hen, de regeering vóór alles zorgen, dat hunne huizen schoon en in orde gehouden worden en d. t het hen in zaken voor den wind gaat. De burgers in den Kerkelijken Staat betalen "et kleinste bedrag aan belasting van alle landen van Europa en toch doen ze niets dan klagen over de drukkende belastingen! Het is een volk waarover het moeilijk valt te regeeren! Waarom? Omdat het zoo ont zettend lui is." Tegenover de in Europa verspreide fabel, dat de Kerkelijke Staat geheel door priesters geregeerd werd en dat daar minstens 3000 Priesters, bestuursambtenaren waren, con stateert de Rayneval, dat er in 't geheel »mper 100 geestelijke personen als ambte- daar in dienst waren en dat zich daaronder b°g de helft kerkelijke waardigheidsbekle ders bevonden, die de priesterwijding niet hadden ontvangen. Volgens de Rayneval waren er in den Kerkelijken Staat meerdere provincies, waarin geen enkele priester als rijks- of gemeenteambtenaar was te vinden. Er waren niets dan leeken in de hoogere en lagere bestuursrangen. Teekenend is het nu, dat het volk daarover ontevreden was. Het beweerde, dat die heeren, prefecten, onder prefecten enz. alleen bedacht waren op ver meerdering van den welstand van hun gezin, en het gaf daarom den wensch te kennen, om door prelaten geregeerd te worden. In den loop van 't jaar 1856, telde men in de 18 provincies van den Kerkelijken Staat in 't geheel slechts 15 priesters, die een openbaar ambt bekleedden. Te Rome zelf waren er naar verhouding iets meer, maar ook daar werd dit aantal ver door leeken overiroffen. Ten overvloede komt in het authentieke document van de Rayneval, waarvan hier boven gewag wordt gemaakt, een statistiek voor, die oo zich zelf reeds voldoende is. de beschuldiging van „pries- terhecrschapoij" in den Kerkelijken Staat, naar het land der fabelen te verwijzen. Volgens deze statistiek 'waren er in al de provincies van het Erfgoed van St. Petrus: In de ministeries: 1 geestelijke en 18 lee ken; in den Raad van State: 3 geestelijken 'er onder begrepen de geesteliike personen die geen priester zijn) en 5 leeken; in 't Hof van Cassatie: 9 geestelüken en 8 leeken; in 't Kerkelijke Gerechtshof: 12 geestelijken en 7 leeken; in 't Burgerlijke Gerechtshof: 3 Geesteliiken en 116 leeken; in 't Gerechtshof der Consulta: 14 geestelijken en 37 leeken; >n 't Criminaal-Gerechtshof: geen geestelij ken en 58 leeken: in 't Bisschoppeliik Gerechtshof: 9 geestelijken en 17 leeken; in d provinciale rechtbanken; geen geestelij ken en 620 leeken; in de archieven, notaris ambt enz.; geen geestelijken en 16 leeken. Verder waren er aan ambtenaren bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken; 22 Geestelijker en 1411 leeken; b" het Ministe rie van Financiën: 3 geestelijken en 2017 'eeken: bij het Ministerie van Handel: 2 geesteliiken en 161 leeken; bij het Ministerie van Jusfitie: 2 geesteliiken en 161 leeken; Mj het Ministerie van Oorlóg: geen geestelij ken maar tal van leeken. De Rayneval wijst, naar aanleiding van -teze statistiek, met klem op de onmogelijk heid/dat het welziin van den Staat dgor zoo'n gering aantal kerkeliike ambtenaren, ernstig kan bedreigd worden. Komend tot de wetgeving :n den Kerke lijken Staat, constateert de Fransche diplo maat het feit, dat deze in menig opzicht ten voorbeeld kan worden gesteld en in meer dere andere staten is ingevoerd. Deze wet geving was gebaseerd oo het Romeinsche Recht, veela' door het Kerkelijk Recht ver zacht en verbeterd. Verde- deelt de Rayne val mede. da"t het financieel beheer in den Kerkeli'ken Staat niets te wenschen over liet; het papier der Romeinsche Bank was gelijkwaardig aan de gangbare gouden en zilveren munten. Er bestonden zeer voor- deelige handelsverdragen met andere mogendheden. De tolrechten waren in de laatste jaren aanzienlijk verlaagd' en de in directe belastingen geheel afgeschaft. In t iaar 1856 waren de laatste staatsschulden zoo goed als gedelgd. Dé geheele kosten der huishouding van den Staat, met inbegrip van Je civiele liist, de bezoldiging der Kardina- 'en. de kosten voor onderhond der musea en oaleizen, bedroeg in dit jaar in totaal 8.20P.000 francs. Een Romein betaalde in dien tnd gemiddeld 2% francs aan belasting, tegen <5 francs die een Franschman in zijn vader land betalen moest. De algemeene welvaart van 't volk wordt zoo luidt vérder het raoport v,an de Rayneval door de Pause- lüke regeering in elk oozicht behartigd. Rome mag zich verheugen in gasverlichting, oo de Tiber wemelt het van stoombooten, spoorwegen worden aangelegd: het tele- Graafwezen, alsmede de land- én tuinbouw worden met alle macht tot ontwikkeling Gebracht. Het spreekt van zelf, dat ook in den Kerkeli'ken Staat niet alles volmaakt <s Maar de Pegeering doet alles om de fou ten en gebreken in het regeeringssysteem, te doen verdwiinen." Tot zoover het belangwekkend relaas van den Franschen gezant te Rome, Cavour was van dit alles geheel op de hoogte. Hij -wist dat in 't hijzonder de Pie- monteesche regeering zich >'n geen enkel op richt met djp van den Kerkeli'ken Staat ge- '"k kon stellen. De hooge belastingen in Diemont drukten zwaar oo de bevolking en belemmerden de vlucht van handel en nijverheid De staatsschulden waren zóó hoog gestegen, dat men juist daarom een hegeerig oog sloeg op den Kerkelijken Staat. Het was Cavour echter niet om de waar heid te doen Door leugens, bedrog en val- sche beschuldigingen, t'ach'te hij de Regee ring van den Kerkelijken Staat overal ver dacht en gehaat te maken. Een ziiner be- -uebt' middelen om in zijn onzet te slagen, was zijn kuiperij tegen de Oostenriikscbe bezetting. Daarom herhaalde hii uit den treure, dat men Italië moest bevrijden van de „priesterheerschappij en van het vreemde juk." Dat hij door deze leugencampagne ten slotte zijn doel bereikte, is bekend en be hoort tot de Geschiedenis. Maar wii stellen er prijs oo, dat de politieke kuiperijen van den Machiavelli der 19de eeuw, voor het nageslacht aan de vergetelheid worden ont rukt. Door de Haarlemsche Rechtbank zijn in staat van faillissement verklaard: C. de Vries, meubelmaker en stoffeerder te Landsmeer Overtoom B 204 en 206; cura tor Mr. C. van Sprang te Zaandam. C. J. W. Pieters, weduwe C. Prins, zonder beroep te Haariem, Busken Huetstraat 3; curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft alhier. A. Timmers Az„ winkelier in sigaren te Wormerveer, Zaanweg 37; curator Mr. R. C Bakhuizen van den Brink, alhier. Vernietigd werden de faillissementen van: F. W. Buvs, wonende te Schoten, Benvil- ioenstraat 56. A. H van Willigen te Zwanenburg, Haar lemmermeer; curator Mr. F. A. Davidson, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van; Jan de Roode, koopman in rijwielen te Zandvoort; curator Mr. H. Mulle Brands te Haarlem. P- •Tanneman te Koog aan de Zaan: cura tor Mr. T. A. M. A van Löben Seis te Haarlem. H. C. van Berkel. groentenhandelaar te Schoten; curator Mr. J. H, J, Simons te Haarlem. P Schuyt, houder van een strijkinrichting te Beverwijk; curator Mr. P. Donker te Beverwijk. Geëindigd zijn de faillissementen, door het verbindend worden der uitdeelingslijsten van: E. de Bock. houder "eener vleeschhal te Haarlem; curator Mr. F. Heemskerk, thans '.e Amsterdam. L. P. Harren te Beverwijk; curator als voren. De N.V, Hollandsche Cacao en Chocolade fabriek „Java" te Oosthuizen; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. Het Hoofdbestuur der Alg. Ver, voor Bloembollencultuur geeft in het orgaan der vereeniging nadere mededeelingen omtrent de plaats, waar het Centraal Gebouw te Haarlem zal worden gevestigd Dit zal zijii in perceel Kleine Houtweg 16, toebehooren- de aan de Erven van wijlen den heer Pol man Mooy. Bedoeld terrein is 7000 M2 groot Het is gelegen aan den Kleinen Houtweg, strekt zich uit to,t de Wagenmakerslaan en heeft een uitgang aan den Gasthuissingel. Het ligt in de bedoeling bet huis af te bre ken, en te vervangen door een monumentale poort, die toegang geeft tot het uitgestrek te terrein, dat voldoende ruimte biedt voor den bouw van administratie- en beursge bouw, met daaraan verbonden autostalling en voor het inrichten van een proeftuin, waarvoor grond en ligging bij uitstek ge schikt zijn. De ligging \an het terrein is buitengewoon gunstig, centraal en gemakkelijk door tal van verkeersmiddelen bereikbaar; dat het beursgebouw niet aan den openbaren weg zal komen te liggen, is een voordeel temeer, omdat daardoor de kosten van den uitwen- digen bouw beperkt kunnen worden. De toe gang aan den Gasthuissingel opent de moge lijkheid om bijvoorbeeld het autoverkeer aan die zijde te concentreeren en ook om, indien dit tioodig blijkt voor een gedeelte van het gebouw van die zijde toegang te verschaffen, zonder dat noodig zal zijn het zich daar bevindende huis aan den Gasthuis singel af te breken. Verder wordt de circulaire besproken, die „de Commissie voor het Centraal gebouw te Hillegom", benoemd door den Bond van Bloembpllenhandelaren, aan de leden der vereerigihg heeft doen toekomen. In dit rondschrijven wordt o.a. getracht aan te toonen, dat de financieele grondslag voor het plan-Hillegom gunstiger is dan die voor het plan-Haarlem. Om tot die gunstige be schouwing te komen wordt door de commis sie blijkbaar vast gerekend op de 25.000 y.an' het Krelagefonds, die echter indertijd bijeengebracht zijn voor een gebouw te Haarlem. Of de commissie die het fónds be heert, 'gerechtigd is deze gelden voor een gebouw te Hillegom beschikbaar te stellen, is niet ter beoordeeling van het Hoofdbe stuur of van onze vereeniging, maar twijfel is hier zeker gerechtvaardigd, schrijft het Hoofdbestuur. Men zal met zekerheid dus nfet op 275^)00 voor het plan-Hillcgom kunnen rekenen, waardoor het voor Hille gom beschikbare bedrag tot 250.000 wordt teruggebracht. Het plan Haarlem staat daar naast met 225.000 schijnbaar ten nadeele van Haarlem. Hiertegenover mag niet uit het oog verloren worden, dat aan uitvoering van het plan Hillegom de verplichting ver bonden is, dat de Bond van-Bloembollenhan- delaren in het gebouw gevestigd zal worden, waardoor de bouwkosten niet onbelangrijk hooger zullen zijn. Nemen wij aan dat de 50.000, die Bond heeft ter beschikking ge steld, hiervoor Zullen dienen, dan is het plan-Hillegom inplaats van gunstiger, juist minder guijstig dan het plan-Haarlem, waar de Algemeene Vereeniging deze verplichting ten opzichte van den Bond niet heeft. Voegt men hierbij de voorwaarde van de lncassobank, om in het gebouw te Hillegom over een kantoor (natuurlijk met kluis en andere voor het bankbedrijf noodzakelijke, maar kostbare voorzieningen) te kunnen beschikken, zonder dat in die kosten door de bank wordt bijgedragen, dan valt de fi nancieele vergelijking zeker niet ten gunste van Hillegom uit. Wat het plan-Haarlem betreft, is een be drag van 75.000 voor den grond met de daarop zich bevindende huizen voldoende, zoodat van het voor het plan-Haarlem be schikbare bedrag van 225.000 ten minste 150 000 overblijft voor den bouw van beurs- en administratiegebouw. Dit bedrag is, naar de meening van het Hoofdbestuur volkomen toereikend, om een aan alle ei- schen beantwoordend gebouw te kunnen stichten. Daarbij zal dan, afgezien van beurs en tentoonstellingszalen, alleen rekening zijn te houden met de huisvesting der Algemee ne Vereeniging. Wenscht de Bond van Bloembollenhandelaren er zijn intrek te ne men, en zou men tot overeenstemming kun nen komen omtrent de vergoeding voor de daarmede gepaard gaande verhooging van de bouwsom, dan zou daartegen van de zij de der Algemeene Vereeniging wel geen bezwaar worden geïnaakt. Vooralsnog behoeft echter met deze mo gelijkheid geen rekening te worden gehou den, daar de Con.missie uit den Bond thans de voorkeur geeft aan vestiging te Hiflegom, Omtrent de cxploitatie-cijfers meent het Hoofdbestuur nog het volgende te mogen opmerken: De in de aanbieding van den Bond van Bloembollenhandelaren van 27 Februari 1926 vermelde cijfers hingen reeds geheel in de lucht, en werden in de aanbieding zelf in geleid. Er werd dus reeds bij voorbaat op de meest ondubbelzinnige wijze te kennen gegeven en nu in de circulaire der conunis- jie herhaald, dat men aan de gegeven cijfers niet te veel gewicht moet toekennen. Maar deze becijfering heeft alle waarde volkomen verloren, nadat de Bond zijn voorstel ge wijzigd heeft door afstand te doen van den vorm der Naamlooze Vennootschap tot be heer. Met die wijziging gaat uit den aard der zaak een geheel ariflers opgezette be grooting gepaard, en vervalt dus de geheele becijfering uit den brief van 27 Febr. 1926. Nu meent het Hoofdbestuur dat een, ge zonde financieele exploitatie van 'n gebouw te Hillegom niet, maar te Haarlem wel mogelijk is. De commissie uit den Bond geeft dit toe, maar meent dat de bouw dan duurder zal worden. Zooals het Hoofdbe stuur reeds vooropgesteld heeft, is het van meening „daj het aan anderen ter beschik king stellen van zalen en lokalen niet on beperkt zal kunnen geschieden en dat reke ning zal moeten worden gehouden met het doe waarvoor men ze zal wenschen te ge bruiken." Het zou dan ook geenszins juist zijn, de exploitatie als het hoofddoel te be schouwen, en daarvoor de bouwkosten be langrijk op te voeren. Maar het is niet voor bestrijding vatbaar, en de commissie voor het plan-Hillegom erkent het zlf, de ex ploitatie-mogelijkheden zijn te Haarlem be- t'r. on dat is van 't hoogste belang. Want men vergete niet, dat bij den gewijzigden opzet van het plan-Hillegom de Algemeene Vereeniging geheel de financieele verant woordelijkheid daarvoor zou dragen en het Hoofdbestuur acht dit voor de vereeniging een zeer ernstig bezwaar, en zou die ver antwoordelijkheid niet gaarne op zich ne men. Terwijl echter de Commissie zelf geen enkel financieel gegeven over haar gewij zigd voorstel verstiekt en hare oorspronke lijke cijfers, die niet meer dan zeer globale ramingen waren, vervallen zijn, kan zij moei lijk van het Hoofdbestuur verlangen dat dit nu reeds een uitgewerkt financieel plan overlegt. Gisterenavond, omstreeks kwart voor 7, bemerkten omwonenden, dat er brand was ontstaan in de sigarettenfabriek van de Gebroeders Melchers, liggende aan de Koningstraat te Beverwijk. Onmiddellijk was de geheele buurt in rep en roer. Van alle zijden stormden nieuwsgierigen en verdron gen zich vóór het gebouw, waaruit aan twee zijden dikke rookwolken opstegen. Politie en brandweer waren zee' spoedig ter plaatse en namen onmiddellijk uitge breide maatregelen om den brand, die zich ernstig liet aanzien, te blusschen. Met 4 slangen op de waterleiding werd het vuur buiten en binnen het gebouw aan getast. Een der slangen werd vanuit de Breestraa.t door de gebouwen van de siga- renfabrek van Gebrs. Majoor, over een lengte van 125 M. naar de plaats van den brand geleid. Het blusschingswerk bleek spoedig niet gemakkelijk. In de bovenverdieping, waar de brand was ontstaan, lagen groote hoeveel heden sigarettendoosjes, sigarenkistjes en ander materiaal opgestapeld, hetwelk een smeulende massa vormde, die moeilijk te blusschen was. Ongeveer negen uur sloegen de vlammen uit de ramen der bovenverdieping en uit het dak, dat op enkele plaatsen doorge brand was. Spoedig was men hierin het vuur, dat van alle kanten werd aangetast, meester, doch nog geruimen tijd moest de brandweer de smeulende restfen besproeien. De brand bleef daarmede tot de boven verdieping beperkt. Deze is geheel uitge brand. In de benedenverdieping werd groote waterschade aangericht. Omtrent de oorzaak kon gisterenavond nog niets worden vastgesteld. Hij moet in het midden van de bovenverdieping ontstaan zijn, doch toen politie en brandweer arri veerden, was alles reeds in dikke rookwol ken gehuld, Later op den avond werd op de poort van de fabriek der Gebrs, Majoir een sterke electrische lamp aangebracht, die de straat ter hoogte van den brand verlichtte. Verschillende--autoriteiten, zooals burge meester en wethouders en enkele raadsle den, waren aanwezig. Het politiecorps, behalve die nachtdienst hadden, was aanwezig en zorgde, onder lei ding van den inspecteur voor de afzetting van de straat en de goede orde. Een wootd van hulde aan commandant en brandweer en aan het politiecorps is hier wel op zijn plaats. Er is hard gewerkt gis terenavond. Over den omvang der schade, die in deze, nas kort geleden gebouwde fabriek, is aan gericht, kon ons gisterenavond nog niets worden medegedeeld. De Commissaris van Politie te Zeist, geeft aan belanghebbenden in overweging om, alvorens in relatie te treden met het „Cen traal Administratie Kantoor" voorheen ge vestigd Wilhelminalaan 18 Zeist, thans Bak- kersweg 1 te Soest, directeur Nicolaas de Heer, geb. te Polsbroek 7 Aug. 1892, wonende te Soest, Bakkersweg 1 en hoofd vertegenwoordiger Jacobus Thymen van Splunteren, geb. 13 Juli 1898 te Amsterdam, wonende Burgemeester Grothestraat 45 te Soest (Soesldijk), aan hem inlichtingen te vragen. De Burgemeester der gemeente Heteren, brengt bij dezen ter algemeene kennis, dat op Zaterdag 1 Mei j.l., iemand, die zich noemde Jansen, zich vervoegde aan de R. K. Pastorie aldaar en ten verkoop wenschte aan te bieden kantwerk, te ken nen gevende, dat het aangebodene is fijn handwerk, vervaardigd door zijn te Wage- ningen wonende zusters, die, kantwerksters zijnde, zich bezig houden met het vervaar digen van Brusselsche kant. Deze zusters willen naar België terug en willen daarom arme kerken en kloosters den voorraad kant verkoopen beneden den prijs om ter nage dachtenis hunner overleden moeder een goed werk te verrichten. Deze Jansen spreekt met eenigszins Vlaamsch dialect en bereed een Indian- motorrijwiel, gemerkt letter H, No. 46433 en noemt in den regel als woonplaats een plaats in de omgeving van de pastorie, welke door hem wordt bezocht. De bedoelde kant is elders bij onderzoek gebleken fabrieks werk te zijn en is dus van geringe waarde. schappelijke positie van den middenstand besproken worden Jhr. J. C. Mollerus, se cretaris van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken, zal de econo mische positie van den middenstand in het licht stellen. Oaar dit congres plaats vindt in de dagen, Gat de afdeeling Haarlem en omstreken van genoemden bond in nauwe samenwerking met de drie belanghebbende gemeentebe drijven een technische tentoonstelling orga niseert, genaamd „Elgawa" (Electriciteit, gas en waterleiding-tentoonstelling) wordt een groote opkomst van bondsleden ver wacht. Een bekend gezicht, niet waar? Zoo be kend als de Mariastichting zelf, waar Ferdi nand Braak morgen vijf en twintig jaren werkzaam zal zijn. Terecht heeft het bestuur van ons mooie Roomsche Ziekenhuis beslo ten, daarvan een feestdag te maken, al strookt dit besluit vermoedelijk al heel wei nig met de bescheidenheid van den jubilaris. Ferdinand zooals de feesteling algemeen bekend is mag zich de trouwe hulp, de rechterhand van de Eerw. Overste en zus ters noemen Als stoker in de Mariastichting begonnen, heeft hij zich zelf langzamerhand tot den zaakwaarnemer voor de ontelbare affaires gemaakt, welke een ziekeninriebting voortdurend te doen geeft. Zeker, het zijn maar zaken van huishoudelijken aard, maar de boodschappen van een ziekenhuis verei- schen heel vaak een tactvollen overbrenger en bovenal, met het oog op de verrekening van dikwijls zeer groote bedragen, met den gemeente-ontvanger enz., een door en door vertrouwd persoon. De oude gedienstigen raken wel een beet je uit de mode, wat niet de mooiste kant van onzen tijd is. Plichtsgetrouwen, die de zaken van hun supérieuren behartigen als hun eigene; die meeleven en meevoelen en zoo noodig meestrijden met het gezin of de •corporatie, waaraan zij verhonden zijn. be- hooren hoe langer hoe meer tot de uitzon deringen. Tot die werkers, voor wie plicht altijd op de eerste plaats komt, behoort Fer dinand Braak. En morgen zal de Mariastich ting haar dankbaarheid voor die 25-jarige plichtsvervulling toonen. Door den Rentmeester van Elshout zijn namens de Erven van der Vleet op de Els- woutslaan bij de verschillende bochten van den weg aan de boomen bordjes geplaatst met het opschrift „Langzaam rijden." Deze voorschriften zijn vooral voor de Autobe stuurders van groot belang, daar deze laan voor het tefgenwoordig verkeer vee) te smal is. Daar het particulier eigendom van de fa milie van der Vliet is, kan het niet anders, of iedereen zal dezen voorzorgmaatregel van harte toejuichen. Ook zijn er buiten de boomenwegen tij delijke paden voor ruiters aangelegd. In de morgenurenvoorafgegaan door een buitengewone algemeene vergadering, zal de BÓnd van Loodgieters- en fitterspatroons in Nederland op den len Juni in een der zalen van het gemeentelijk Concertgebouw alhier, des namiddags te 2 uur zijn congres houden. Op dit congres zal door den heer Chris Jansen, directeur van het Centraal Handelsbureau te Amsterdam de maat- Hedennacht heeft een ernstige brand ge woed in den fokstal van den heer C. Schor- nagel, Rijksstraatweg C 117 te Haarlemmer- liede Ongeveer 2 aiur in den afgeloopen nacht werd de dochter van den heer S. wakker en zag door de ramen van haar slaapkamer het woonhuis staat op onge veer 100 M. van den stal dat de stal in brand stond. Onmiddellijk waarschuwde zij baar ouders. De heer S. schoot in grooten haast een paar kleedingstukken aan, ter wijl zijn echtgeno'ote de brandweer waar schuwde. Toen de heer~S. bij zijn stal kwam stond het gebouw in lichte laaie. Aan blus schen viel niet te denken. Het gedeelte, waar de paarden gestald waren, had op dat oogenblik nog het minst van het vuur te lijden. Met groot gevaar wist de heer S. zijn twee paarden uit den stal te drijven; de merrie liep in de wei, zoodat de drie paar den gered zijn. De redding der varkens bleek echter onmogelijk, negentien van deze die ren zijn in de vlammen omgekomen, evenals twee honden, achttien kippen en een haan. Vier varkens konden gered worden, deze dieren waren in een afzonderlijken stal die ook reeds in brand stond. De veldwach ter van Haarlemmerliede, de heer v. Vliet, waarschuwde den heer S. zich niet in den s'al te wagen. Maar deze stootte niettemin de deur open en kroop op zijn knie het hok, om de dieren eruit te jagen. De varkens konden slechts met de grootst» moeite uit 't hok gedreven worden, toen zij eindelijk met groot gevaar door den heer S, naar buiten gebracht waren, wilden zij steeds weer in de vlammen terugloopen. Na deze moeilijke redding moest de heer S„ door rook en hitte half bedwelmd, naar huis gaan om rust te nemen. De echtgenoote van den heer S. had in middels de Haarlemsche brandweer telefo nisch gewaarschuwd.. Deze liet echter we ten dat de plaats van den brand ressorteer de onder de brandweer van Haarlemmerlie de. Zij waarschuwde de Haarlemsche poli tie, die weder den veldwachter v. Vloet, van den brand in kennis stelde. Deze was onmiddellijk ter plaatse. Het vuur had zich evenwel toen zoo uitgebreid, dat het nut- tclooze moeite bleek, de brandspuit uit Halfweg te waarschuwen, zoodat de heer S, zijn stal zag afbranden, zonder maatrege len te kunnen nemen om het vuur te beper ken. De oorzaak moet waarschijnlijk gezocht worden in 't fornuis dat in den stal stond, waarop dag en nacht het voer voor het vee wordt gekookt. De stallen besloegen een gezAnenlijke oppervlakte van 700 M2 en waren, evenals het woonhuis, twee jaar ge leden gebouwd. Het vuur, aangewakkerd Reizigersvervoer op Hemelvaartsdag. De zaak-Verschoor. Spoedige verwijzing te verwachten naar de openbare terecht zitting Mr. Zimmerman gezant te Washington? Ernstige malversaties te Veldhoven (N.-B.) Nederland en de staking in Engeland. Rechterlijke uitspraak in zake art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Het Rijk stelt 1.600.000 beschikbaar te herstel der dijken in N.-B. en Gelderland. De algemeene staking in Engeland. Ge ruchten over vredespogingen. De in verband met het intendance-schan daal gearresteerde Hongaarsche minister van oorlog is krankzinnig geworden. De verhooren in het valsche munters- proces. Het Finsche antwoord op het voorstel van Rusland een garantiepact te sluiten. In de studiecommissie van den Raad van den Volkenbond wordt een Duitsche ver klaring afgelegd. Het nieuwe Belgische kabinet nog niet compleet nuiinii» Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.13 en overmorgen om 8.14. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 12 Mei, Hoogste barometerstand 766.2 m.M. «e Isafjord. Laagste barometerstand 739.3 m, M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 12 tot den avond van 13 Mei: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Zuid westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig, later meer kans op regen, aanvankelijk warmer. door den sterken wind, vond gretig voedsel in het vele hout, stroo en de aanwezige fourage. De schade is aanzienlijk. De heer S. kon echter nog niets schatten. Het ingekomen vee, behalve de kippen, was verzekerd. Van de twee verbrande wagens was er een verzekerd; de machines, voor het malen van voer, enz., waren niet verzekerd, de gereedschappen, bussen, e.d. waren verze kerd voor 75; het voer was niet verze kerd. Een hond heeft in zijn doodsangst een deur van zijn hok opengesprongen en aldus zichzelf gered. Hedenmorgen smeulde het vuur nog overal tusschen de puinhoopen van stal en machines. De eigenaar, de heer S„ uitte zijn ver wondering en ontstemming, dat de Haar lemsche Brandweer geen assistentie wilde verleenen. Bij informatie bij de Haarlemsche brand weer bleek ons. dat te Halfweg een krach tige brandspuit gestationneerd is. In.de be grijpelijke consternatie van het oogenblik, hebben de betrokken personen er waar schijnlijk niet aan gedacht de brandweer t^ Halfweg te waarschuwen, of was men van meening misschien, dat zij toch te laat zou arriveeren. Opgave betreffende het postkantoor Haar lem en zijne bij- en hulppostkantoren, ge durende de maaiyl April 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd 215.073.25 en terugbetaald f 278.721.71. Dehalve minder ingelegd dan terugbetaald 63.648.46. Hieronder 189 fdrmulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 357 idem van 1 ceirt (Schoolsparen). Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 217. Door tusschenkomst deze kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 9700 en afgeschreven 220 nominaal. Derhalve meer in- dan af geschreven 7500. Het aantal nieuw uitgegeven siaatsscbuld- bóekjes bedroeg 3. In de raadszitting der gemeente Velsen, welke gisterenavond werd gehouden, kwam aan de orde de beslissing omtrent het kam peeren en eventueel de vaststelling van een kampeer-reglement. De heer NIJSSEN (R.-K.) deed een voor stel tot aanhouding. In de eerste plaats is nog geen antwoord van het rijk ingekomen. Dan is het voorstel nog kort in spr.'s bezit en in verband met de amendementen, die spr. voornemens is in te dienen, acht hij aanhou ding tot de volgende vergadering gewenscht. Na eenige discussie werd dit voorstel aan genomen met eenige stemmen tegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1