Sport en Wedstrijden. HET SPEL VAN BAT EN BAL door Insider. Rood en WitHaarlem. VOETBAL Om den N.V.B.-beker. StormvogelsFeyenoord 23. E. D. O.D. H. C. 2—1 Stormvogels IIRotterdamsche Combinatie 42. HAARL. VOETBALBOND. Bekerfinale. Haarlemmers naar Hamburg. ROEIEN. OLYMPISCH NIEUWS. Het nieuwe Stadion en de staking. 2. HET DOEL VAN 'T CRICKETSPEL. In onze inleiding over 't spel van bat en bal hebben we getracht onze lezers (wellicht ook lezeressen?) een algemeen overzicht te geven over de cricketsport. Thans willen we het spel als zoodanig be handelen, waarbij we allereerst een eenvou dige uiteenzetting dienen ta geven van de wijze waarop cricket wordt gespeeld. 't Cricketspel is vol met Engelsche ter men en dit schijnt voor velen een niet te overkomen hinderpaal te zijn Als we ons in alle opzichten maar in ons eigen taaltje uitdrukken, dan zouden er wellicht velen zijn, die ook 's zomers het „bat" ter hand namen. Die vreemde woorden zijn als een berg, waar men tegen opziet en dien men niet over wil of kan. Zaak zou dus zijn, om eerst in dit opzicht den weg voor U te vereffenen, maar ik vrees, dat bij een opsomming van de cric kettermen in 't Hollandsch, voor zoover dat tenminste mogelijk is, 't raadsel voor U niet zoo heel veel helderder zal zijn. In onze verdere bespreking houden wij ons dus aan de gebruikelijke, de Engelsche termen, die we voor U door explicatie dui delijk hopen te maken. Zou 't eigenlijk niet 't beste zijn, dat, wanneer ik u een juist overzicht wil geven van 't cricketspel, wij te samen naar een cricketveld trekken? Wel ja, laten wij eens met elkaar aan den wandel gaan. We kiezen natuurlijk 't Rood en Wit-ter- rein, aan de Spanjaardslaan, omdat onze wandeling, door de Haarlemmerhout er dan wel zoo aangenaam door is. We zien een mooi, effen grasveld voor ons. 't Gras moet vooral kort geknipt zijn, omdat 't veld dan beter „loopt", d.w.z. de weggeslagen ballen er beier over heen rol len, dan wanneer het gras lang was. In 't midden van 't veld zien we een mat liggen. De mat ligt op een macadam ondergrond. Op deze plaats, „de pitch" ge- heeten, wordt het voornaamste deel van het spel gespeeld. Aan beide zijden van deze mat staan de «wickets", bestaande elk uit drie stumps en twee bails. De wickets staan recht tegenover elkaar op een afstand van 22 yards (20.116 M.j drie paaltjes (stumps) rechtop in den grond met ie bails (kleine stokjes) er over. Op deze pitch heeft het bowlen (gooien) en batten (slaan) plaats. We zien juist de spelers uif 't kleedhuis komen. Neen, u telt er geen 22. Wel wordt 't spel gespeeld door elf spelers aan iedere partij, maar niet alle 22 spelers zijn tege lijk in actie. 't Is welhaast onnoodig om te zeggen, dat het doel van het spel is, om zooveel mogelijk punten (runs) te maken en die partij, die de meeste runs maakt, winnaar is. Maar iedere partij, doet dit runs maken, (het batten) op haar beurt, en van deze partij, de battende partij dus, zijn slechts 2 spelers gelijktijdig „op de mat", terwijl de andere partij, die dan 't veldwerk (fielden) verricht de aanvallende partij heet te zijn. We zien de beide batsman van partij A. dus naar de wickets trekken. De. eerste van de twee plaatst zich in de houding (Inmiddels hebben de „fielders" hun plaats rond de pitch reeds ingenomen). Achter de batsman die spelen zal, staat de .wicketkeeper", tegenover de batsman, staat, eenige meters van het wicket, de bow ler, met den bal in de hand, tot den aanval gereed. Batsman no. 2 staat aan dit wicket, maar zoo, dat hij den bowler niet kan hin deren. Over de overige plaatsen der fielders zullen we later uitweiden. De bowler neemt zijn aanloop, zwaait zijn arm door de lucht, en, de batsman, die den bal verwachtte geeft hem met het bat (slag hout) een ferme tik. Nu komt er be weging in. De batsman rent naar het andere wicket. Batsman no. 2, die tot nu toe op non activiteit had gestaan doet hetzelfde en komt dus op de plaats van batsman no. 1, te staan. Inmiddels heeft een der fielders den bal gestopt en naar het wicket, bij den wicketkeeper of bij den bowler gegooid. Er is nu een run gemaakt. De bowler gooit zijn tweeden bal. De batsman slaat mis en zijn paaltjes (stumps) tuimelen omver. De batsman is nu „out" (uit) en wel omdat hij .gebowled" is. Nu komt batsman no. 3 uit de kleedkamers en wordt de zaak op dezelide voet voortgezet. De bowler gooit één over, d.w.z. zes ballen, waarna alle spelers, (be halve de batsman die blijven staan) hun plaats in tegenovergestelde richting innemen en een ander bowler, aan het andere wicket een „over" gooit. U zult nu wel begrepen hebben, het hoofd doel van het spel, nml. van de battende par tij om zooveel mogelijk runs te maken. Van .de aanvallende partij om te zorgen dat de te genstanders zoo spoedig mogelijk „uit" zijn. Daar er steeds twee batsman aan de wickets staaft zal de elfde man over blijven zonder dat hij uit is. Is de 10de man dus „uit" dan wordt de „innings" gesloten en heet de over blijvende ,not out" (niet uit) te zijn. Runs kunnen op verschillende manieren verkregen worden en een batsman kan op verschillende manieren „out" gaan. Maar dat behandelen wc nog wel in details. Veronderstellen we, dat partij A, die eerst- gebat heeft 150 runs heeft gemaakt en partij B, scoort er dan 130 dan wint partij A, op de eerste innings met 20 runs. De speeltijd is voor den N.V.B., f>Yt uur. Nu veronderstellen we dat partij A, in 314 uur 250 runs heeft gemaakt. Nu gaat partij B, batten. Als de speeltijd verstreken is, heeft partij B slechts 175 runs kunnen scoren doch er zijn slechts 8 menschen uit (8 voor 175; 8 wickets neer voor 175 runs). De wed strijd is nu onbeslist, eindigt in een draw. In de competitie van den N. C. B. krijgt men bij een overwining 2 punten. Bij een draw ieder 1 punt en bij een „innings"-over-" winning, drie punten, terwijl de verliezende partij dan 1 winstpunt in mindering krijgt. Wanneer partij A 250 runs scoort en partij B b. v, 120 en er is nog voldoende speel tijd, dan kan de aanvoerder van A., partij B. nogmaals „in" sturen (laten batten). Sco ren zij dan b.v. weer 120 runs (dat is dan met de eerste innings te samen 240, dan wint A, met innings en, 10 runs. Men be haalt dus een inningsoverwinning als 't totaal va* de eigen partij van één innings, grooter is, dan 't totaal van twee innings van de tegenpartij, Men kan een partij eerst vcor een inningsoverwinning aan een tweede innings laten beginnen, als 't totaal der in nings van uw eigenpartij ten minste 75 runs meer is, dan de innings van uw tegen partij. Heeft partij A 250 runs, partij B 120, en is al de speeltijd verstreken is de stand van de tweede innings van B b.v. 6 voor 89 (zes wickets „neer'', voor 89 runs) dan verliest B niet met innings, waar gewoon, op dc eerste innings met 130 runs. 't Kan gebeuren, dat partij A 80 runs scoort, partij B 75, er is nog een overvloed van speeltijd, waarom B's aanvoerder nog een kansje waagt, en beide partijen nog maals moeten batten. A scoort weer 80 rus, totaal (met de eerste innings) dus 160. Slaagt B er nu in om in de tweede innings 86 runs of meer te maken dan is de zege aan B Voor heden zullen we het hier bij laten. 't Is slechts in groote lijnen dat we 't doel van 't spel voor U hebben uiteengezet. Mochten sommige gedeelten den lezer niet duidelijk zijn of mocht hij een of ander cric- ketvraagstuk opgehelderd willen zien, laat hen dan niet aarzelen, maar de sportredac tie van de N. H. Ct. even een briefje schrij ven. opdat we duistere punten kunnen op helderen. CRICKETUITSLAGEN. Aan de Courant ontkenen wij nog de onderstaande cricketuitslagen lc kl?5S6 V.R.A.Stichtsche C. C. Gewonnen door V.R.A. met 139 runs op de le innings. V.R.A. 224 (Hamburger 51, De Bruyn 49 Stroeve 42); v. Spengler 4 voor 65, J. H. H. Kessler 3 voor 79; H. A. J. Kessler 2 voor 41; Warburton 0 voor 25. Stichtsche C. C. 85. (ft. A. J. Kessler 15, J. H. Kessler 16 en van Tets 10). Rincker 1 voor 16, v. d. Berg 3 voor 28, Hamburger 3 voor 17, De Meijere 2 voor 6, Stroeve 1 voor 2. H.C.C. IV.V.V. Gewonnen door H.C.C. I met innings en 76 runs. H.C.C. I le innings 196 (v. Manen 59; A. Schiil 42; C. W. Feith 26) v. d. Lee 4 voor 61; J. J. Grootmeyer 3 voor 40; Brottois 1 voor 13. V.V.V. le innings 58 (C. Alandt 10; C. Grootmeyer 14) M. Jansen 4 voor 18; Koele- man 5 voor 30. V.V.V. 2e innings 62 (E. A. Kost 12; K. v. d. Lee 12; H. Slag 10) M. Jansen 4 voor 11; Koeleman 2 voor 8; Fokker 2 voor 14. Haarlem wint. De eerste ontmoeting tusschen de stad- genooten is uitgeloopen op een overwinning van Haarlem. Het was geen ideaal cricket- weer Zondag. De wind maakte het den batsman zeer lastig, wat eenigszins de lage totalen verklaart. Toch is ons onbegrijpelijk, dat het sterke R. en W. team op de wel goede, maar toch niet „doodelijke" Haarlemaanval, voor 29 runs aan de kant zat. Maas won den toss en om ongeveer half twaalf zagen wij R. en W., bij wie wij Swens, Posthuma Jr. en Hoomans misten, het veld intrekken. Haarlem met invallers voor Sanders en Lanting. werd op de mat vertegenwoordigd door W. Maas en Jaski. Het begin was voor R. en W. zeer bemoedigend want op 14 waren er reeds drie goede wickets neer. "V crmelding verdient een, fraaie catch van Wackwitz in de slips, waardoor Healy kon verdwijnen, v. d. Lee en A. Maas wisten de collapse te stuiten. Zij spelen zeer voor zichtig, omdat door den wind het bowlen lastig te bespelen is. Bij de lunch zijn bei den nog aan slag. Totaal toen 63. De lunch brengt de scheiding, want reeds in zijn eersten over, krijgt Wackwitz Maas 1 b.w., 470. Dan vallen er kort achter el kaar drie wickets, totdat M. Houtkooper v. d. Lee nog eenige steun komt geven. In korten tijd. slaat hij 17 runs bijeen, alvo rens het slachtoffer van een slowball van Davidson te worden. De staart is er spoedig geweest, zoodat v. d. Lee met een langzame 41 not out bleef, waardoor hij bewees nog steeds in elk eerste-klas-team thuis te behooren. Wackwitz 433 en C. J. Posthuma 323 hadden de beste cijfers. Het totaal was 115. De algemeene verwachting was. dat R. en W. dit totaal wel zou passeeren. maar toen v. Eeghen en Wackwitz slachtoffers van Deckers geworden waren, werd het een kernen en gaan. Van 321 werd het 1029!! Dc bowlingcijfers waren natuurlijk prima. Met nog dïie uur speeltijd, probeert Maas nog een derde punt te bemachtigen, terwijl van Eeghen zijn batsmen consigne geeft te „hitten" om nog een kansje te wagen op de tweede innings te winnen. In het begin ziet het er naar uit. dat R en W. in no time een flink totaal bijeen zal krijgen Binnen een, half uur is de 40 op het bord, maar wanneer de freehitters R. Davidson 21 en van Bueren 16 uit zijn, is de kans voor R. en W. om nog op de tweede innings te winnen verkeken cn daar om nemen de volgende batsmen geen risico's meer. Wackwitz vergast ons nog op mooi cricket. Op 83. wanneer er vijf wickets neer zijn, ziet Maas van verder spelen af. Wackwits bleef met een zeer fraaie 22 n. o. Haarlem wint dus met 86 runs op de eer ste innings. De volledige scores luiden: lste Haarleminnings: F. Jaski c de Jong b Wackwitz 4 W. Mass c v. Bueren b Wackwitz 8 B. Healy c Wackwitz b de Jong 1 W. F. v. d. Lee not out 41 A. Maas l.b.w. Wackwitz 22 Deckers A. v. Eeghen b Posthuma Snr, 0 P. de Ruig bowled Posthuma Snr. 2 A; Bieshaar c Kruseman b Posthuma Snr. 6 M. Houtkooper c v. d. Bogaerdt B. Davidson 17 J. Sasburg l.b.w. Wackwitz 0 P. v. d. Bergh st, v. Eeghen b, de Jong O Extra's 14 Totaal 115 Bowlingcijfers; Ir, E. F. Wackwitz 4—33 A. G. de Jong 232 B. Davidson 113 C. J. Posthuma 323 Wicketval: 1—11; 2—12; 3—14; 4—70; 571; 6—79; 7—89; 8—114; 9—114; 10—115. lste innings R. en W. J. v. Eeghen c. A. Maas b Deckers 12 Ir. E. F. Wackwitz l.b.w. Deckers 11 j P. A L van Bueren bowled Deckers 0 H. Kruseman bowled A. Maas 1 J. W. v. d. Boogaardt c. v d Bergh b. Deckers 0 B. Davidson bobled Deckers 0 A. G. de Jong bowled Maas 0 J. G. Börnemann bowled Maas 2 H. v. d. Berg not out 0 G. Droste c. Houtkooper b. Maas 0 Extra's 2 Totaal 29 Bowlingcijfers; A. Maas 510, Deckers 5—17. Wicketval; 1—16, 2—16, 3—21, 4—24, 5—24, 6—25, 7—25, 8—28, 9—29, 10—29. Tweede innings R. en W. P. van Bueren bowled Maas 16 B. Davidson c. de Ruig b. Deckers 21 J. G. Börnemann c. Houtkooper b. A, Maas 1 H. Kruseman c. Maas b. Deckers 0 Wackwitz not out 22 J. v. d. Boogaardt l.b.w. de Ruig 10 v. Eeghen not out 0 dc Jong, Posthuma, v. d. Berg, Droste did not out. Extra's 10 Totaal 83 for 5 Bowlingcijfers: A. Maas 2—22, Deckers 232, de Ruig 119. Wicketval: 1—32, 2—39, 3—41, 4—41, 5—70. 2e KLASST A. R. C, H. I—V. V. V. 3. R C. H. wint met innings en 83 runs. Met het oog op den eindstrijd om den Stads-Editie-beker tusschen V. V. H. en Haarlem III, kon deze wedstrijd pas om li uur een aanvang nemen. Niettegenstaande de vele regen, was het* R. C. H.terrein in uitstekende condidtie. R. C. H. verliest den toss en wordt naar de wickets gestuurd. J. Segerius en N. Nieman openen op het bowlen van A. J. van Wermeskerken en A. van Stuyvenberg. Vooral Nieman speelt weer een heel goede partij en .het is hoofdzakelijk aan hem te danken, dat de score reeds 25 aanwijst, al vorens J. Segerius gevangen wordt. R. A, G. Davidson nu inkomende, heeft er goed het oog "in en scoort cr lustig op los. Intusschen v/erdt Nieman gebowld voor een nuttige 14. Met P. Dik als partner stijgt de score snel en precies op 100 wordt Davidson gevangen voor een keurige 62. De Jong, Doets en Kuit maken het niet lang; van Dam we ;t echter netjes te verdedigen. Totdat P. Dik voor een netgespeelde 34 wordt gebowld als hij wat al te vrij wil gaan spelen. B, D'i'k scoort snel 10 runs voor hij weer kan vertrekken. A. Scheen, als laatste man inkomende, slaat er eveneens nog even lustig op los en met een goede 17 n.o^ blijft hij over, wanneer v. Dam gebowld wordt. Het totaal sluit op 158 runs, waaronder slechts 5 extra's. V. V, V, 3 kan het niet verder brengen dan 57, waarvan A, J. van Wermeskerken en Meester extra beide met 11 in de dub bele cijfers komen, Er is nu nog anderhalf uur speeltijd en Davidson stuurt V, V, V. 3 wederom naar de wickets. In een kleine uur zit V. V, V. weer aan den kant, nu voor het zeer povere totaal van 18 runs, waarender 4 extra's. Als excuus moge hier misschien gelden, dat zij nog slechts 9 spelers over hadden, wat m. i. toch geen aanleiding mag zijn voor een dergelijk totaal. H. de Jong deed in de laatste innings goed werk met slowbowlen, hij nam 5 wickets voor 6 runs, waarbij 3 catches. In de eerste innings was B, Dik de man. Hij bowlde weer, wat men noemt doode- Iijk, wat de cijfers 7 voor 17 dan ook vol doende weergeven. R. C. H. kan op een goeden wedstrijd terugzien. Nu Zendag naar V, V. V. 2 in Amster dam. Dit zal wel een van de lastigste wed strijden voor R. C. H. worden. Volgen de volledige scores der beide partijen. lste innings R.C.H, J. Segerius c. P. M. Wessels b. van Wer meskerken 5. J. Nieman b. van Wermeskerken 1. R. A. G. Davidson c. Cuypers b. Wessels 62. Dik b. A. 'Stuynenberg 34. H. de Jong c. v. Rietschoten b. A. Stuyven berg 34 J Dcets c. P. H. Wessels b, van Wermes kerken 1. N. v. Dam b. van Wermeskerken 8, H. Kuit b. A. Stuyvenberg 0. W. Klein, c. J, Cohen, b. Van Wermes kerken 2. B. Dik, b. Stuyvenberg 10. A. Scheen not out. 17. Extra's 5. Totaal 158. Bowlingcijfers V. V. V, 3: A. J. van Wermeskerken 5 voor 76. A. Stuyvenberg 4 voor 43. P. M. Wessels 0 voor 1. C. H. Cuypers 0 voor 6. M. A. Wessels 1 voor 12. lte innings V. V. V. 3. J. Cohen, c. De Jong, b. B. Dik 3 J. C. van Rietschoten, b. B. Dik 0 P. M. Wessels, b. B. Bik 5 M, Kriek, c. Klein, b. Klein A, van Stuyvenberg run out 8 J. van Wermeskerken bcuwled B, Dik 11 M. A. Wessels buwled B. Dik J. Cuypers not ou 2 M. Overbosch bowled Dik G. van Suyvenberg bowled Dik 0 Extra's Totaal 57 Bowlingcijfers R. H. C. lste innings H. H. G. Davidson (X18 B. Dik 7—17. H. de Jong 06 W. Klein 1—5. Score V. V. V. 3 2de innings. J. Cuypers bowled H. de Jong 4 H. A. Wessels bowled H. de Jong 1 J. Cohen c. Davidson, b, H. de Jong 5 A J. van Wermeskerken, c. A. Scheen, b. H. de Jong 0 A, van Stuyvenberg bowled Davidson 0 J. C. v. Rietschoten stomped b. Davidson 0 M. Kriek, c. Van Dam, b. H. de Jong 4 -M. Overbosch, did iw>t bad G. van Stuyvenbeg not out 0 Extra's Totaal 18 Bowlingcijfers R. C. H. 2de innings: R. A. G. Davidson 2 voor 8. H. de Jong 5 voor 6 H. C. B.-OVERZICHT. Zaterdag j.l. ving de plaatselijke compe titie aan met den wedstrijd R. C. H. 2— Bloemendaal, welke tot resultaat had, dat Bloemendaal met 10 runs in de meerderheid bleef. Voor Bloemendaal dus geen kwaad begin. Vooral Beyk's bowling-cijfers, 733, trekken de aandacht, 't Batten schijnt ech ter nog voor verbetering vatbaar te zijn, want de R. C. H.-aanval was toch waarlijk iflet van formidabele kracht. De oud-Victoriaspeler v. Dam scoorde op goede wijze 37 runs. 't Batten van de mees te Bloemendaalspelers maakte een ietwat onbeholpen indruk. Hierin zal echter onge twijfeld na eenige matches verbetering ko- men. Voor Zaterdag a.s. staat in de eerste plaats R. en W. 3—C. V. H. op 't program ma, waar waarschijnlijk de spanning niet zal ontbreken. R. en W. 3 heeft vermoedelijk wel iets aan kracht ingeboet, aangezien v. d. Bogaardt en de Vries thans voor het 2de elftal, zijn opgegeven. C, V. H. speelt dit jaar in den H. C. B. door 't geringe aantal leden, met alleen haar eerste elftal. Van Roodt's vorm zullen de C. V. H.-prestaties voor een groot deel afhankelijk zijn. Verder wordt de wedstrijd A. V. O. S. Haarlem 3 gespeeld. De respectievelijke aan vallen zijn vrij sterk, zoodat de totalen ver moedelijk niet hoog zullen worden, 't Kon wel eens zijn dat 't batten van Onkenhout en Teschmacher de doorslag zal geven. Van R. C. H. 3R. en W. 4 valt weinig te zeggen. R. en W. is op papier een stuk zwakker dan 't vorig jaar. Daarom achten we een kleine R. C. H.-zege het meest waar schijnlijke resultaat. J. A. B. H C. B. XI—FLAMINGO'S. 29 Mei zal, zooals bekend, bovengenoemde wedstrijd op het R. en W.-terrein plaats vinden. Door het uitkomen van V. H. I in den H. C. B. zal het elftal van den plaat selijken bond wel versterkt worden met Roodt. Ook Beijk van Bloepiendaal de nieuweling in den H. C. B. zal wel in het vertegenwoordigend team gekozen worden. Bij het Flamingo-team zullen vermoedelijk eenige Engelschen van de partij zijn, die het verdere seizoen voor de St. C. C. zullen uitkomen. J. A. B. ROOD EN WIT IÏ-V. V. V. II. V. V. V. wint 99 runs. R. en W. II bat eerst en scoort slechts 61 runs, waaraan de felle wind, die over het onbeschutte V. V. V.-veld woei, niet vreemd was. Jhr. C. Elias met 23 was topscorer. Engelgeer nam voor de Amsterdammers 6—28, Koopman 3—30 en Maudt 10. V.V.V. brengt het tot 159, waarvan Ove- rinck 19, T Camp 44, Krconeman 16, Hagé- man 36, Herschel 13. Van Lennep bowlde 343, de Vries 239, van Houten 110, Davidson 244, Baas- bank 111. De Haarlemmers worden nogmaals inge stuurd en scoren de benoodigde runs voor het veilies van vijf wickets. Th. Elias scoor de 54, van Houten not out 20. Engelgeer nam 0—6, Koopman 227, Krooneman 237 en Alandt 015. De uitslagen van gisteren zijn: KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. IJmuiden: StormvogelsFeijenoord 23 AFDEELING II. Promotiecompetitie 3e klasse. Leiden; LugdunumTransvalia 1 Promotiecompetitie 4e klasse. Haarlem: T. H. B,Celeritas 33 Dordrecht: O. S. S.U. D. 111 AFDEELING III. Promotiecompetitie 2e klasse. Hengelo: TubantiaQuick 31 AFDEELING IV. Promotiecompetitie 2e klasse, Valkenswaard: De ValkP. S. V. 12 Promotiecompetitie 3e klasse. Maastricht: AmelieZalt Bommel 03 5e ronde. Laren: LarenA. D. O11 Amsterdam: Blauw Wit—Vitesse 2—1 Schiedam: S.V.V.A.F.C42 Haarlem: E.D.O.D.H.C21 Zaandam: Z.F.C.D.F.C85 Amsterdam: SpartaanH.R.C40 Wageningen: WageningenEnsch. Boys 11 BUITEN DE COMPETITIE. Deventer: Go AheadAjax 01 Bussum: R.F.C.A.K.V.B. XI-tal 22 Delft: B.E.C.Delfia 02 Dordrecht: D.F.C. IIR.C.F11 Dordrecht: NeptunusBreda -51 Leiden: L.F.CU.S.C32 Amersfoort: Quick (A.)H.V.G04 Amersfoort: Quick (A.) II—H.V.C. II 11 Enkhuizen: West FrisiaSchoten 42 Gouda: OlympiaG.S.V21 Gouda: GoudaS.V.V21 Bodegraven BodegravenVoorwaarts 00 Ook deze kampioenswedstrijd heeft het thuispubliek geen overwinning doen aan schouwen. Zelfs een gelijk spel was niet voor de IJmuidenaren weggelegd, hoewel het enkele seconden vcor het einde nog 22 stond. Stormvogels was in het veld, evenals te gen Enschedé, niet de mindere der Rotter dammers, doch het schieten was ook nu weer zwak. Pijl was in de Rotterdamsche voor hoede de man. Hij scoorde twee goals. Over het geheel werd er vrij middelmtatig gespeeld. De elftallen zagen er als volgt uit; Thijssen, Koster, v. d. Velde, Struys, Haak, Bakker, Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, v. d. Velde, Boekelaar. Verbeek, Borretnans, Pijl, Koonings, Petter- son, Daalmans, Van Heel, Donk, Van Dyke, Nooteboom, Vermeulen. Koster wint den toss en verkiest met den wind in den rug te spelen. Toch komt de eerste aanval van Feyenoord-zijde. Een cor ner is het resultaat, doch de Stormvogels verdediging werkt weg. De IJmuidenaren brengen direct 'n tegenbezoek en Houtkamp waagt 'n schot, dat rakelings over gaat. Niet tegenstaande het wind-voordeel zijn de Sormvogels geenszins in de meerderheid, in tegendeel, 't zijn Pijl en z'n mannen, die voorloopig het meest aanvallen. De inter nationale midvoor schiet een paar maal zui ver in, maar vindt Thijssen present. Ten slotte gaat de thuisclub inzien, dat 't zoo niet gaat, Boekelaar en Oldenburg doen snelle aanvallen, terwijl Houtkamp eenmaal v. d. Velde in staat stelt snel door te breken, hetgeen deze doet, maar op 't critieke mo ment maakt hij hands. Het Feyenoord-doel beleeft nu af en toe benauwde oogenblikken. Na een voorzet van Olenburg schiet v. d. Velde iuist tegen den paal. Dan zal Boekelaar het alleen probee- ren en doordat Van Dijke aan zijn keeper het uitzicht belemmert, heeft hij met zijn hard schot succes (10.) Feyenoord' denkt echter niet aan opgeven en wanneer de Stormvogels-verdediging even laks is met ingrijpen, passeeren Pijl en Koonings op keurige wijze de Stormvogels- verdediging en Piji scoort den gelijkmaker. (1-1). Door dit succesje aangemoedigd, blijven de Rotterdammers even domineeren. Koster, die niet zoo op dreef is, als gewoonlijk speelt te zacht terug en we denken Pijl wederom te zien scoren, maar Thijssen redt door uit- lcopen. Boekelaar neemt den weggewerkten bal mee, zet onberispelijk voor en Blinkhoff kopt in (21). De thuisclub krijgt nu nog een paar pracht kansen, Oldenburg o.a. op een meter afstand, maar ze worden niet benut. Rust 21. De tweede helft is nog shchts enkele se- ;,u:den oud, of Pijl scoort wederom den ge» li;kn aker, (2—2). We beginnen te vreezen voor de IJmuidenaren, doch wanneer het Rotterdamsche overwicht na een tiental mi nuten nog geen doelpunt heeft opgeleverd en Stormvogels zelfs weer gaat aanvallen, wordt die vrees minder. Thijssen krijgt ech ter heel wat meer te doen dan Vermeulen, hetgeen hem evenwel bijzonder goed afgaat, Een vrije trap van Van Dijke in den boven hoekt stopt hij fraai, evenals een effectvol schot van Petterson Aan den overkant geeft Houtkamp, dien we dezen middag niet zoo op dreef vonden, v. d. Velde een mooien center. Deze komt alleen voor Vermeulen, doch zijn weinig zelf vertrouwen doet hem den bal voorzetten in- plaats van in te schieten. Van Heel zet telkens tactisch zijn voor hoede aan 't werk. Vlak voor 't einde stelt hij die linie in staat haar zooveelsten aanval te doen. Even gaat de bal heen en weer en dan ligt hij in de volgende seconde achter Thijssen (2—3). Direct hierop is 't tijd. D. H. C. was tot nu toe wel de zwaarste tegenpartij, welke E. D. O. heeft ontmoet voor den beker. Ondanks dat de Delftena ren drie invallers hadden, werd er dikwijls goed en vlug gespeeld. De midhalf Pieterse toonde zich een heel goede speler, Ook de keeper en de beide backs mochten er zijn en zij wisten op solide manier menigefi aanval om zeep te brengen. Onder leiding van den heer Hakhof stelden de volgende elftallen zich op: D. H, C. Happee, v, Kesteren, Konincks, J. Zwang, Pieterse, H. Dorjé, D..Verberg, G, v, Bragt, H, Bout, M, Post, J. v. Nellen, E. D. O. 0. v, d. Hurk, Perucel, Steffens, Tanis, Swart, C. v. d. Laan, J. Dinkla, J. Perucel, Boeré Kuil, Meenhorst, E.D.O, wint den toss en laat D.H.C. tegen wind in aftrappen, Een korte tijd blijft het spel in het midden, totdat Dinkla een goed schot op doel geeft, wat Happee weet te keeren. Dan moet Meenhorst een schot houden van v. Bragt, E. D. O. krijgt de eerste corner te nemen, welke niets ople vert. Een voorzet van v. Nellen onderschept Meenhorst. Dan benut Tanis een voorzet van v. d. Hurk, maar Happee toont zich een uitste kend keeper. Bij een aanval van D. H. C. redt Meenhorst ten koste van een corner, welke Kuil onschadelijk maakt. Ondanks dat de Delftenaren vlug spelen en het spel goed open houden, kunnen zij het niet tot doel punten brengen. De E. D. O.-aanvallen leve ren door te kort spel en de goede verdedi ging voorloopig niets op. Een goed schot van Steffens houdt Happe, even daarna lost Perucel een hard schot, dat via den paal achter gaat. Dan heeft E. D. O. vlak voor rust succes uit een corner. Swart zet voor de keeper, onderschept, maar laat gehin derd door de backs den bal vallen, waaruit Dinkla E. D. O. de leiding geeft. Dan is het rust, na de hervatting wordt het eerste schot gelest op doel door Bout, hetwelk Meen horst zonder veel moeite onschadelijk maakt. Een vrije schop op het E. D. O.-doel, laat Meenhorst vallen maar v. d. Laan trapt weg. Een corner op het D. H. C.-doel door v. d. Hurk, voorgezet, wordt weg gekopt. Uit een voorzet van v. d. Hurk schiet Perucel in eens schitterend in, wat Happee zeer goed houdt ten koste van een corner, welke v. d. Hurk achter zet. Dan wordt het eenigszins gevaarlijk als de E. D. O.-achter- hoede leelijk begint te schutteren en er nog ai eens gemist wordt. Dan gaat het vlug op en neer en dan is het eene en dan het andere doel in gevaar. Een schot van Dorjé gaat net over. E. D. O. komt steeds meer in de aanval en ondanks de zware wind doorstaat het D. H. C.-doel menig gevaarlijk oogen- blik. Plotseling lost v. Bragt een hard schot, wat Meenhorst schitterend stopt, E, D. O. vergroot de leiding uit een corner, Swart zet voor en Perucel kopt schitterend in 20. D. H, C. geeft zich nog lang niet gewonnen, maar 20 is een nuttige voorsprong. Dat doet Kuil wat overmoedig zijn als hij den bal van Meenhorst krijgt, werkt hij niet vlug ge noeg weg en -Post is er bij en brengt den stand op 21. Er is nog ongeveer 10 minuten te spelen en D H. C. werkt hart om gelijk te maken, wat haar bijna gelukt, als een D. H, C.'er wil kopnen, pakt Meenhorst het leder van zijn hoofd af. Vlak voor tijd schiet Perucel nog tegen de lat en dan is het tijd en heeft E. D zich in de volgende ronde geplaatst. WESTELIJK ELFTAL—DE REST 3—0. De gisteren op het Sparta-terrein gc- speelden wedstrijd van het Westelijk Elflal tegen een combinatie uit de provincie is met 30 door de Westerlingen gewonnen. Men zal echter goed doen aan dit resultaat niet te veel waarde te hechten. Van de 22 gekozen spelers hadden er maar liefst 12 bedankt. Nagels en Frölich de Enschedé- spelers waarvan zoo'n grooten roep uitgaat, ontbraken o.a. op het appèl. De elftallen waren nu als volgt: Provincie (rood shirt), Rambonnet (Be Quick) doel; v. Zwieteen (Sparta) en See-_ gers (M. V. V.) achter; Woltjes (Veendam), Weiboveven (Z, A. C.) en Visser (Frisia) midden; Lardaal (A, G. 0. V. V.), Paffen (M. V. V.), Felix- (M.V.V.), Soons (M. V. V.), v. Gelder (V. U, C.), voor. Westen (wit shirt); v. d. Bergen (Excel sior) doel; v. Kol (Ajax) en Wamsteker (A. S. C.) achter; Krom (R. C, H.), v. Nus (Voo- waarts) en Stolk (Excelsior) midden; Sig- mond (H. F. C.), Ruysch (D. F. C.), Smeets (H. B. S.), Küchlin (H. B. S.) en Elfring (Alc- maria) voor. In de eerste helft werd vrij lusteloos ge speeld. Rust kwam met blanken stand. In de 2de helft zijn de Westerschen ster ker, hetgeen zij in een drietal goede doel punten uitdrukken. Küchlin maakte de 2 eerste doelpunten, terwijl zijn clubgenoot Smeets even voor tijid voor de derde goal zorgde. PROMOTIE 4e KLAS. CELERITAS 3—3 De Boys hadden gisteren de 3e klasser Celeritas op bezoek, welke strijd in een gelijk spel eindigde. In de eerste helft toen de Boys den hevigen wind mee hadden en met 10 achterstand de rust in ging, zag het er duister uit voor T.H.B. In de eerste helft lag er een zekere matheid over de ploeg doch in het laatste kwartier toen de stand 3—1 voor Celeritas was, kwam het oude vuur er pas in, jammer dat dit zoo laat kwam, want er had zeker gewonnen kunnen worden. Om ruim 2 uur trappen de Boys met den hevigen wind in den rug af. Ze zitten direct voor het Celeritas-doel, doch hier is de kee per in goeden vorm. Het schieten der Boys voorhoede is ditmaal zwak, wat vooral aan den wind te wijten was. Veltmeijer had niet veel geluk. Bij 'n snellen uitval der be zoekers weten zij te doelpunten. Hoe T.H.B. ook werkt de gelijkmaker bleef uit. Met 01 gaat de rust in. Doch de tweede helft bracht een heel wat vuriger elftal in 't veld, er werd nu goed gespeeld en de bal werd möoi laag gehouden. Nadat Veltmeijer met een subliem schot gelijk heeft gemaakt, weet Celeritas den stand tot 31 op te voeren. Nog 10 minuten zijn te spelen. Uit een voor zet van Spierdijk deponeert v. d. Werve no. 2 in het net. De Boys ziende dat het nog niet verloren is geven zich nu geheel. Bij een vrije trap plaatst Fennis den bal naar Veltmeijer, die met een schitterend schot den gelijkmaker scoort. Vlak hierop is het einde en zijn de punten gedeeld. De leiding was in goede handen. PROEFWEDSTRIJD VAN ZWALUWEN ELFTALLEN TE AMSTERDAM. A.s. Woensdag zal te Amsterdam een proef- wedstrijd worden gespeeld tusschen twee Zwaluwen-elftallen. Deze zullen als volgt Zijn samengesteld Eelftal A De Boer (Ajax) doel; Koster (Stormv.) en Van Haeren (Wilhelmina) ach ter Van Heel (Feyenoord), Andriessen (Ajax) en Van Nus (Voorwaarts) midden: Oldenburg (Stormv.), Küchlin (H.B.S.), W. Buitenweg (Hercules), De Boer (Enschede) en Sigmond (H.F.C.) voor. Elftal B: Quax (A.D.O.) doel: Vermetten (H.B.S.) en Van Kol (Ajax) achter; Veld kamp (Enschede), Calame (V.U.C.) en Stee man (Sparta) midden; Nagels (Enschede), Frölich (Enschede), Tap (A.D.O.), Hendriks (V.U.C.) en Van Gelder (V.U.C.) voor. Na afloop van dezen oefenwedstrijd zal de Ne- derlandsche Elftalcommissie het elftal kie zen, dat op 13 Juni a.s. te Koepenhagen tegen de Denen moet "lit komen. Hemelvaartsdag speelde Stormvogels II een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Rot terdamsche Combinatie, welke ontmoeting de IJmuidenaren met 42 wonnen. Gistermorgen had op het prachtige R. C. H.-terrein de eindstrijd om den beker plaats. Het weer was allesbehalve fraai, er stond een hevige wind, terwijl, dreigende wolken langs het luchtruim dreven. Toch was de publieke belangstelling behoorlijk. Dat onder deze omstandigheden het spelpeil onder de verwaachting bleef, is zeer begrij pelijk. Het Haarlem-elftal had evenwel veel minder last van den orkaan dan V. V. H. De V. V H.'ers trapten, in tegenstelling met de roodbroeken, den bal te veel de lucht in. Daardoor was zuiver en snel spel zoo goed als onmogeliik. Vooral toen Haarlem 3 den wind mee had, was duidelijk te zien, dat het technisch boven V. V. H. stond. Om bij elven wordt eerst begonnen. De leiding berust in de bekwame handen van scheidsrechter Westerbeek, terwijl 2 neu trale grensrechters hem in zijn taak bijstaan. De eerste helft speelt Haarlem 3 met den straffen wind in den rug. De bal verkeert dan ook onophoudelijk in de omgeving van het V. V. H.-doel, met gevolg, dat De Klerk binnen 5 minuten twee doelpunten scoort. Beide waren m.i. echter te houden geweest. Hierna doen de VV, V. H.-ërs heftige uit vallen, welke meestal door den binnenrechts Zwaan worden geleid. Toch weet Haarlem na een kortfe periode van V V. H.-over- wicht wederom door de Klerk den voorsprong te vergrooten. Kort hierop passeert Zwaan hee! haastig eenige tegenstanders, zet on berispelijk voor en de stand is 31. Hier na verlevendigt de strijd aanmerkelijk. Na een pracht-voorzet van Haarlem's linksbui ten kopt Van Balen Blanken onberispelijk in. Eenigen tijd moet er dan voor den regen gestaakt worden. Na de hervatting is het spelpeil danig gezakt. Tot de rust wordt maar iets heen en weer getrapt, zonder eenig succes natuurlijk, rust 41 Na de pauze, die maar zeer kort duurde, denkt ieder, dat V. V. H. met den sterken wind mee, zal gaan ophalen. Het eerste kwartier is evenwel toch Haarlem III in de meerder heid. Daarna gaat V. V. H. tot den aanval over, maar nu blijkt, dat zij niet zooveel baltechniek bezit als de roodbroeken. V. V. H. wijzigt zijn opstelling, maar dat brengt geen verbetering, 't Is zelfs Haarlem III, dat door Klerk, die een zuiveren voor zet van Hoeppermans benut, de voorsprong tot 51 vergroot. Nog geeft V. V. H. niét op; een strafschop wordt den gestreepten toegewezen, maar ook deze veranderd niets in dei} stand. De laatste minuten golft hef soel snel heen en weer, maar doelpunten blijven uif en als scheidsrechter Wester- beek het einde fluit, heeft Haarlem III den beker voor de 2de achtereenvolgende maal. Bij monde van den heer Akkerman werd het kleinood aan den overwinnaar uitge- reiki, terwijl de schedsrechter en de tl Haarlem-spelers bovendien elk een herin neringsmedaille in ontvangst mochten n» De H. A. V.ers Paulen en v. d. Berge zullen op 13 Juni a. s, deelnemen aan belang rijke internationale at-hletiekwedstrijden te Hamburg Zoowel Paulen als Van den Berge hebben weer hun toezegging gedaan; eerstgenoemde zal tegen den uiterst snellen dr. Peltzer op de 400 M. een invitatiewed-strijid loopen. Van den Berge zal o. a. tegen Houben en Köphe; op de 100 M. uitkomen, DE VARSITY Laga wint het hoofdnummer. „Zou Hemelvaartsdag „Hemelvaartsdag" zijn dus met veel regen wikten de r.oei- enthousiasten. "t Is gelukkig losgeloopen op een stevige bries, welke onder een prettig zonnetje, zeilen deed klapperen- en vlaggen en wimpels deed wapperen. Als altijd het zelfde aspectAan beide zijden van het Noordzeekanaal een enthousiaste menigte, die het niet onder stoelen of banken stak, Wie haar favoriet was. Ruim twee uur starten de jonge vieren. Triton is van den beginne af voor en wint onbedreigd op eenige lengten gevolgd door Njord, Laga en Nereus. Het tweede nummer overnaadsche vier ging door terugtrekken wegens ziekte van de Lagaploeg tusschen Njord, Triton en Nereus, die in deze volgorde aankwamen. Na den start leidde Triton en was Njord laatste, doch spoedig werd eerst Nereus en vervolgens Triton gepasseerd. Na 1000 M. leidt Triton weer, doch op 100 M. van den finish bezet Njord voor goed de eerste plaats. Het skiff-nummer is door terugtrekken van Triton en Laga tot een tweetal ploegen gereduceerd. De Njordskiffeur, Fruin, wint rr^et een viertal lengten van den Nereusman Gravesteijn. Fruin's roeien houdt een be lofte in voor de toekomst. Een tweede Pieter se is hij evenwel nog niet. Fruin roeit lang niet rustig, waardoor het waterwerk verwaar loosd wordt. Thans volgt het hoofdnummer, dat gaat tusschen de oude vieren van Nereus, Triton, Laga, Njord en Aegir. Na den start is Nereus voor, maar na 200 M. neemt Njord de leiding over. Op 1500 M. voor den finish passeert Laga Njord en Nereus. De strijd is zeer spannend en behalve Triton liggen alle ploegen gelijk, Vooral het goede roeien van de Noordelin gen Aegir valt op. De ausdauer speelt hen echter parten, zoodat zij tegen het einde afzakken. Het einde is een spannende boord-aan- boordrace, welke in het voordeel van het Delftsche Laga eindigde. Nereus eindigt daar de slag onwel werd laatste. Een désillusie voor de talrijke Amsterdammers. Door het terugtrekken van Laga verviel het nummer overnaadsche twee, Een aardig intermezzo was de Minerva- vier, een race tusschen oud-studenten van de verschillende universiteiten. Bij de Nereus- ploeg merkten we op de sympathieke H.F. C.'er Dr. F. Kuipers. De Utrechtenaren wonnen vóór Rotter dam en Delft. Op grooten afstand volgden Leiden en Amsterdam. Het slot was het nummer der achten. Als steeds maakt het roeien van dergelijke ploegen een imposanten indruk. Winnaar werd Laga met een bootlengt? voor Triton. Njord sloot de rij. Wederom ligt een goed geslaagde dag ach ter ons. Een dag, die van groote propagan distische waarde voor den roeisport is ge weest. Studs, till nex year Zooals men weet is de staking bij de Amsterdamsclhe Baiil-astmaatsch. gjeëinriigd. Maandagmorgen is de eerste schuit met zand voor do ophooging van de terreinen van het nieuwe Stadion weder aangekomen, nadat het werk drie weken stilgelegen had. Naar wij vernemen, zal het tijdverlies ten gevolge van de staking geen vertraging brengen in de oplevering. De Amsterdaro- sche B-allast-Maatschappij heeft de noodige maatregelen genomen om den achterstand in te halen en op deze en dergelijke tegen vallers is horendien eenigszins- gerekend;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10