DE ZOMERTIJD. i Een Engelsche les. De zetel van Bloemboilencultuurt Verkeersongevallen, De School voor BouwkundeJ Versierende Kunsten en Kuns ambachten Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. De E.L.G.A.W A. Vrijdag 14 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16249 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. VANAVOND DE KLOK VERZETTEN! Dezen nacht, van Vrijdag op Zater dag, gaat de Zomertijd in. Men denke er aan vanavond, voordat men naar bed gaat, de klok een uur vooruit te zetten. Agenda 15 Mei Winkelweek Zandvoortsche Handelsvereeniging. Het kampeerverbod te Zandvoort. Aanrijding te Halfweg. Een auto in de sloot. Het autogevaar. De gronden langs den Zeeweg. Oplichter achter slot en grendel. Nurks in den Velser Gemeenteraad. in dit nummer. GEMEENTERAAD. Aanleg Speelplaats. Vereeniging tegen het mishandelen der dieren. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN vuningstraai 10 Haarlem Teiegraphisch Weerbericht Vacanliekolonies. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bit contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regeL Vraa^- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qf||f|fl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen; i wU tlU." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f*7Cfl verlies van beide armen, beide beenen of beidé oogen: WU." bij een ongeval met f250.- bij verlies van een hand, doodelijken afloop: een voet of een oog; ffOC bij verlies van een fCO bij 'n breuk van f f fl bi 1 ItrCi" duim of wijsvinger; ÜU,' been of arm; -1 a bij verlies v. een andere vinger. uitdaging van het wettelijk gezag en dus een zonde tegen de gehoorzaamheid. Wat nu verbazen kan, is, dat men in de j Het thans opgeschorte arbeidsconflict in Engeland geeft aanleiding tot velerlei be. schouwingen en wanneer het geschil straks definitief is bijgelegd, zal er zeker aanleiding te over zijn om enkele lessen uit deze sta king te trekken, Zooals bij alle massale bewegingen en omvangrijke conflicten is het uitspreken van een'simplistisch oordeel heel gevaarlijk. Om te veroordeelen moet men den schuldige met zekerheid weten aan te wijzen en den omvang van de schuld kunnen vaststellen. Niets nu is moeilijker bij deze alge- meene staking in Engeland, welke gaat om loonsverlaging en (of) werktijdverlenging Kerk in het land met een schaarsche Katho- socialistische pers zoo weinig gewag vona gemaakt van dit woord van Engeland's kar- dinaal. Toen dezelfde kardinaal twee jaren geléden verklaarde, dat hij voor Engeland het nut en de noodzakelijkheid van de vor ming eener Katholieke Staatspartij en con- fessioneele vakbeweging niet kon inzien, toen hebben onze Nederlandsche socialisten niet nagelaten, deze uitspraak Van een Ka tholieken Bisschop van de daken af te kon digen. Er kon bijna geen nummer van „Het Volk" meer uitkomen; er kon geen meeting of congres der röode partij of vakbeweging gehouden worden, of de Engelsche Kardi naal werd als autoriteit aangehaald en ten voorbeeld gesteld voor Nederland. Waarom hooren wij thans niets omtrent de predicatie van Kardinaal Bourne over de algemeens staking? Deze uitspraak is toch van veel meer belang en veel meer actueel! De Kar dinaal toch veroordeelt de beweging als im moreel en zondig; verbiedt iederen Katho liek er aan mee te doen. En dit woord werd gesproken van den kansel in de Kathedraal. Dit is nog wat anders dan het vraaggesprek met een journalist, waarop het Volk zich zoo graag beroept. Wij voor ons hebben het oordeel van den Kardinaal over politiek en vakbeweging in Engeland nooit tot een onderwerp van cri- 1 tische bespreking gemaakt als niet passend en onvoorzichtig. De primaat der Roomsche maar wij hopen hartelijk, dat het voorstel om den zetel in Haarlem te vestigen, in de Algemeene Vereeniging van Bloemencul tuur zal worden aangenomen, los van de toelichting, opdat er over de nadere uitwer king van de plannen nog kan worden ge sproken. Een dergelijke peuterige uitwerking van plannen zijn wij van een man als Krelage, die getoond heeft breed en ruim te kunnen zien, niet gewend en is hem en de ver eeniging onwaardig. Ook vertrouwen wij, dat ons gemeentebestuur een oogje in het zeil zal houden, opdat de koninklijke gift van 100,000 aan Bollencultuur, "niet uit sluitend gebruikt zal «worden om ergens in een tuin een houten keet te zetten, maar dit geld tevens zal bijdragen tot de ver fraaiing van ons mooie Haarlem. van de mijnwerkers. Vermoedelijk vreesden de overige arbeiders niet ten onrechte, dat wanneer voor de werkers onder den grond de levensstandaard werd verlaagd, een al gemeene loonsverlaging niet uit zou kunnen blijven. Nu is het fatale in dezen strijd, dat de malaise in het kolenbedrijf al eenige jaren duurt; dat de stookolie een geweldige con current voor de Engelsche bunkerkolen ge worden is; dat de versnippering van kracht en kapitaal in het Engelsche mijnbedrijf een door iedereen erkend feit is; dat door die honderden onafhankelijke en zelfstandige kleine mijneigenaars onmogelijk een natio- nale nijverheid op de been is te houden, krachtig genoeg om te concurreeren tegen de machtige buitenlandsche kolensyndica- ten; dat de regeering een roekeloosheid be ging om bij een dergelijken stand van zaken verleden jaar uit de schatkist een subsidie beschikbaar te stellen, ten einde een drei gende staking af te weren; dat zij een nog veel grooter fout beging door aan haa.r subsidieverleening niet de voorwaarde te verbinden, dat de uitspraak van de com missie van onderzoek naar den stand van de Engelsche kolennijverheid door beide par tijen moest worden aanvaard. Zoo zijn er nog tal van opmerkingen te maken, welke ieder op zich zelf een pro bleem vormen en die. alle te zamen het Engelsche arbeidsconflict tot zulk een in gewikkeld vraagstuk maken, dat men hui veren moet om hier een oordeel, laat staan een veroordeeling uit te spreken. Eén uitspraak schijnt echter wel geoor loofd, n.m. deze, dat het, terwijl werkgevers en werknemers in één bepaalden tak van in dustrie met elkaar in strijd zijn, nóch aan arbeiders, nóch aan patroons van andere bedrijven geoorloofd is zich in dien strijd te mengen. Dat zegt het gezond verstand, dat zegt de moraal, dat zegt de practijk zoo pas in Engeland opgedaan en dat zeggen ook alle gezaghebbende en tot oordeelen be voegde personen in Engeland, Staking en uitsluiting zijn op zich zelf al zeer gevaarlijke economische wapenen en men kent de christelijke leer daaromtrent, dat zij n.m. niet dan in uiterste noodzaak mogen aangewend worden. Stakingsrecht van een bepaald personeel in een onderne ming óf een bedrijf, ten einde betere arbeids voorwaarden te verkrijgen kan men den werknemers onder bepaalde voorwaarden niet ontzeggen. Maar de z.g. sympathiesta kingen en uitsluitingen zijn onder geen voor waarde goed te praten, omdat zij het ge heele maatschappelijke leven ontwrichten en voor honderdduizenden kwaad en nadeel scheppen, terwijl zij voor een betrekkelijk ■dein deel iets willen bereiken. Dit geldt voor beide partijen. Wanneer b.v. werkge- /ers in de textielindustrie een, laat ons eens zeggen, geoorloofde uitsluiting zouden pro- clameeren, dan zou 't zeker misdadig zijn, wanneer de eigenaars van alle andere fa brieken, de leiders van alle bedrijven in het geheele land de werkplaatsen sloten om hun collega's textielfabrikanten te steunen. Dat zou een ongeoorlocfde machtsuitoefening van. enkelen zijn. Evenzoo moet de alge meene staking veroordeeld worden. Er is moeilijk een geval denkbaar, dat, wanneer arbeiders in één bedrijf in conflict zijn met hun werkgevers, alle andere werklieden het recht zouden hebben het maatschappelijk leven stop te zetten, om den strijd van hun kameraden in het ééne bedrijf te steunen. De ontwrichting van het verkeer en van heel het openbare leven, het kapitaalver- 'ies, de verspilling van nationaal vermogen en arbeidskracht, de gevolgen op de inter nationale markt enz,, door deze Engelsche algemeene staking veroorzaakt, hebben het onrechtmatige van zulk een daad dan ook wel duidelijk aangetoond. En wie hier nog mocht twijfelen, die luis tere naar een alleszins bevoegd persoon in deze, n.m. naar den primaat der Roomsche kerk in Engeland, kardinaal Bourne, die jl. Zondag in een preek onder de Hoogmis in de Westminster kathedraal de algemeene staking zonder eenig voorbehoud veroor deelde, ze imntoreel noemde, een directe lieke bevolking zal zelf het best beoordee- len wat voor zijn onderhoorigen goed en nuttig is. Maar evenmin kon, wat voor En geland goed geoordeeld werd, aan andere landen met totaal andere verhoudingen en ander volkskarakter ten voorbeeld worden j gesteld. Wij voor ons hebben het altijd zóó begrepen, dat, waar het socialisme in Enge land in de politiek en vakbeweging zich meer dan elders als een zuiver maatschap pelijke strooming openbaarde, welke met het socialisme zooals wij dat hier, in Duitschland en elders kennen niet veel mëci dan den naam gemeen heeft, er voor de weinige Katholieken in dat vrijheidlievende land, met een volkskarakter, wars van alle sectarisme, geen aanleiding was om zich in afzonderlijke groepen op le sluiten. Heeft men niet altijd in den waan verkeerd, dat I de Engelsche vakbonden het nooit tot een algemeene staking zouden laten komen, om dat zij daarvoor veel te vaderlandslievend ■en te practisch waren? Dit nu is een ver- gissing gebleken. En het is de vraag, of men bij het veldwinnend communisme in Enge- land niet meer oude meeningen zal hebben te herzien. De vraag doet zich zelfs voor, of ook voor Engeland in de naaste toe komst andere groepeeringen niet gewenscht zullen blijken. Want dit staat wel vast, waar stevige confessioneele vakbonden zijn, daar i heeft men voor een anti-nationale en onge oorloofde staking als nu over het Kanaal vertoond is, niet te vreezen. Zoo iets zou b.v. bij onze Nederlandsche zoo gesmade verhoudingen onmogelijk zijn; gesmade ver houdingen n.m. door de socialisten, die hun terrorisme bij het bestaan van een stevige christelijke vakbeweging niet kunnen uit oefenen. Deze Engelsche les zullen wij nu eens niet vergeten en er onze Nederlandsche so cialisten aan herinneren, wanneer zij zich nogmaals op uitsprakenJ van buitenlandsche prelaten beroepen om Nederlandsche toe standen belachelijk te maken! Het hoofdbestuur van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur heeft naar men in ons Woensdagnummer heeft kunnen lezen nadere mededeelingen ge daan omtrent de plaats waar eventueel de zetel van Bloembollencultuur zal worden gevestigd, indien de ledenvergadering be sluit tot vestiging van. den zetel te Haarlem. Wij kunnen over de door het hoofdbe stuur ontwikkelde plannen niet in laaiend enthousiasme ontvlammen. Integendeel, hoorden wij stemmen opgaan, die van te leurstelling, zelfs van ergernis getuigden Weliswaar heeft de gemeenteraad van Haarlem de fout begaan een Cadeau van 100.000 voor Bloembollencultuur te voteeren zonder daaraan een enkele voor waarde te verbinden omtrent de eischen van stedebouwkundigen aard, die aan een dergelijk gebouw zullen worden gesteld, maar algemeen werd toch verwacht dat de gemeente voor die ton gouds niet alleen maar den zetel van Bloembollencultuur kocht, maar ook een gebouw dat een sieraad te vens zou zijn voor onze zich zoo mooi ont wikkelende luxe stad Haarlem. Een som van 10G.000.is voor den drommel toch een mooi aanbod! En wat gebeurt er nu? Het beursgebouw, de zetel van Bollencul tuur, wordt achteraf gezet op een hofje, zei ons een ter zake kundig man en er is geen kans, dat het gebouw, ter plaatse, waar het nu komt, eenige waarde «stedebouwkundigen aard krijgt. „Dat het beursgebouw niet aan den openbaren weg zal komen te liggen, is een voordeel te meer, omdat daardoor de kos ten van den uitwendigen bouw beperkt kunnen worden," schrijft, nota bene!, het hoofdbestuur in zijn toelichting. Een beetje meer eerbied voor het aanbod van een ton gouds door Haarlem's burgerij zou passend zijn. Zij gaf toch geen 100.000 alleen om op den gevel van een pakhuis in Haarlem een bordje te zetten: „Zetel van Bloembollen cultuur"? Wij kunnen begrijpen, dat het hoofdbe stuur van Bloembollencultuur tegenover de voorstanders van het plan-Hillegom een eenigszins in het voordeel van Haarlem ge fleurde toelichting wenschte te geven, Sociëteit „St. Bavo". Kamercentrale half 3 Vioolonder wijs 3 uur Geel Wit 5 uur Postzegelsbeurs 1 uur Gewone Zittingen 7 uur, St, Jozefsgezeüengebouw, Jansstraat 59. „Utile Bulci" 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—-9!4 uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen jen jon gens. Sociëteit „St Bavo" Smedestraat 13 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 urn 's Zaterdags alleen van 95412 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur er 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen Idr. C Boschl R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur bc- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemho,straat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arrne zieken der S. E V Maandags van 2—3 uur. Donderdags van I2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde 0;de St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 2 3 uur R.-K, Reclasseeringsvereeniging, afd, Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bii geen gehoor 10392) In een dezer dagen gehouden bestuurs vergadering van de Zantvoortsche Handels vereeniging bracht de commissie, welke de winkeliers bezocht hadden, verslag uit, waar uit bleek, dat de deelname bijzonder groot is. Ruim 100 winkeliers hebben reeds hun toezegging gedaan. Zij die nu nog niet tot deze behooren, kunnen alsnog worden inge schreven aan het secretariaat Gr. Krocht 6. De inschrijving is opengesteld tot a,s. .Woensdag, Het bestuur werkte daarin in overleg met de commissie de plannen verder uit. De datum is thans bepaald van 9-15 Juni. Voor het publiek worden eenige fraaie prijzen beschikbaar gesteld, waaronder een eerste prijs ter waarde van 25.-, een twee de prijs ter waarde van 10.- enz. De prij zen zullen worden tentoongesteld in de eta lage van den heer Vader, Kerkstraat. Ook de medewerking van de Zandvoortsche Mu ziekkapel is reeds toegezegd. De verordening betreffende het kampee ren aan het strand is afgekondigd en treedt reeds Zondag a.s. in werking. Op den Rijksstraatweg te Halfweg is Woensdagavond een wielrijder, afkomstig uit Hillegom, die links van den 'weg reed, aan gereden door een passeerende auto. De man bekwam meerdere ontvellingen en is door Dr. Melchior verbonden. Het rijwiel werd vrijwel vernield. Woensdagavond omstreeks 7 uur is een ford vrachtauto van Sipkes Jamfabrieken te Beverwijk in de sloot langs der; Machineweg te Halfweg terecht gekomen. De chauffeur kwam daarbij zoo onzacht met het z.g. dak van den auto in aanraking dat hij bewusteloos bleef liggen, In de naastbijzijndc woning bin nengedragen werd hessenschudding gecon stateerd. Een 13-jarige medereiziger viel door het ruit, en werd ernstig in het gelaat verwond, Dr. Kuipers verleende de eerste hulp. Beide patiënten werden later per zie kenauto naar Beverwijk vervoerd. Ook de auto bekwam ernstige averij en is den vol genden dag uit de sloot geheschen. Donderdagmiddag reed de 39-jarige C. B„ te Haarlem, met zijn motor tegen het hek van de Catharijnebrug. C. B'. verkeerde onder den invloed van sterken drank. Het hek werd gedeeltelijk vernield. Tegen B, werd proces-verbaal op gemaakt. B, en W. van B'oerrendaal stellen, over eenkomstig het verzoek van de Erven v. d, Vliet, den raad voor, punt 14 der overeen komst met de Erven v. d. Vliet inzake de gronden langs den Zeeweg, aldus te wijzigen, dat in plaats van „hetzij de firma H. v. Dam Azn. en Zonen, hetzij door deze aan te wij zen derde of derden, wordt gelezen: „zoo- danigen persoon als door de Erven v. d. Vliet zal worden aangewezen en door Bloe- mendaal zal zijn geaccepteerd Aan de practijken van den 49-jarigen J. M„ die er op uit was, door het doen van ge fantaseerde bestellingen, verschillende leve ranciers te bewegen hem geld te leenen, is ten slotte een einde gekomen, doordat de politie te Beverwijk er in slaagde, dit heerschap aan te houden, meldt de „Tel.". Nadat hij naar Haarlem was overgebracht, is hij aldaar geconfronteerd met een te Duivendrechi (gem. Weesperkarspel) wonenden brandstoffenhandelaar, dien hij op 30 Mei 1924 ook al had weten te be wegen, hem geld te leenen, onder de be- lo'te, dat dan groote hoeveelheden steen kolen en turven geleverd konden worden voor heimachines en woonschuit zn. Dit laatste bleek natuurlijk leugen te zijn. Eenigen tijd geled endook de man opnieuw op, ditmaal in Weesp, waar hij met een slager en een groentenhandelaar dezelfde truc uithaalde. Later deed hij ook te Zand voort van zich hooren; nu moest er voor 20 arbeiders melk geleverd worden. Weer een gefantaseerde bestelling, weer leenen van geld. Toen werd de man in het Politie blad gesignaleerd met het; gevolg, dat hij t.e Beverwijk gearresteerd werd. Thans zit hij veilig en wel achter slot en grendel te Haarlem. Deze geraffineerde op'ichter zal voor 2 rechlbanken moeten terechtstaan, nl. te Am sterdam voor de in Weesperkarspel en Weesp gepleegde oplichtingen en te Haar lem in verband met de in Zandvoort „ge leende" gelden. i Vragen van een Raadslid. Door het raadslid, den heer P. F. C. Roelse. zijn aan B. en W. de volgende vra gen gesteld; 1, Mag worden aangenomen, dat het door de Mariastichting te Haarlem in de voor malige Tuchtschool alhier te vestigen zie kenhuis met 1 Januari 1927 den met de gemeente Velsen overeengekomen datum, in gebruik kan worden genomen? 2 En indien hieron het antwoord ontken nend moet luiden, zijn B. en W, dan bereid met de Mariastichting een nadere regeling te treffen, of denken B. en W, dan andere maatregelen te nemen, om te voorkomen, dat ook nadien de Mariastichting de ge meentelijke subsidie rd. 10.000 per jaar zal mceten worden uitgekeerd, zonder dat daar eenige prestatie tegenover staat van de ziide van genoemde stichting? 3. En in verband daarmede: Hebben B en W. kennis genomen v;:i een persbericht dat te kennen gaf. dat bij ontruiming van gebouwen van de voorma lige Tuchtschool door de Rijks H. B. S. voor September a.s., de voorbereidingen tot den verbouw tot ziekenhuis bij de Ma riastichting nog niet zoo ver zouden kun nen worden aangevangen zooals toch re delijkerwijze zou mogen worden verwacht en dat er overigens ook financieele bezwa ren nog waren te overwinnen, die de inge bruikstelling van het ziekenhuis zouden kunnen vertragen? 4. Hebben B. en W. daarin geen aanlei ding gevonden, of zijn zij alsnog bereid maatregelen te overwegen om, nu waar schijnlijk reeds door force-majeure de Ma riastichting niet in de mogelijkheid zal zijn haar ziekenhuis alhier op den overeen ge komen datum te openen sub 2 gesteld, hoe dat financieel dient te worden geregeld, te voorkomen da't de datum van ingebruikstel ling van het ziekenhuis willekeurig kan worden uitgesteld zulks te bezien mede in verband met het daaraan verbonden direc te financieele voordeel? 5. Kunnen B en W de verzekering geven dat de door de gemeente in bestrating, rio- leering e.a. in verband met de verplaatsing der Rijks H. B S. le verrichten werkzaam heden zoodanigen voortgang zullen hebben en bij de oplevering van het nieuwe Rijks H. B. S.-gebouw zoo ver zullen zijn gevor derd. dat de ingebruikneming van dat ge bouw en daarrtiede de vrijkoming van de gebouwen van de voormalige Tuchtschool voor hun nieuwe bestemming, daardoor niet zullen worden vertraagd? Zooals onze lezers weten wordt in de Ge meentelijke Concertzaal van 29 Mei tot 6 Juni de Electriciteits- Gas- en Water tentoonstelling gehouden. Aan deze expositie die schitterend belooft te worden zullen verschillende attracties ver bonden worden. O.a. zullen eenige lezingen worden gehouden. De heer Frederik Möller directeur der Vesta-fabrieken te Kopenhagen zal Maandag 31 Mei een lezing houden over de volgende onderwerpen 1. Verwarming van kerken gebouwen en woonhuizen in vergelijking met andere ver warmingssystemen. 2. Over de toepassing van accumuleerende nachtstroominrichtingen' in Skandinavië en de gebruiksmogelijkheden van dergelijke in stallaties in Holland. 3. Algemeene beschouwingen over de voor- deelen van de electrische verwarmingstech- niek in het bijzonder voor de industrie. Vrijdag 4 Juni des namiddags drie uur spreekt de heer W.H. Drukker over het on derwerp „De toepassio van de electrici- teit in de huishouding het pension restau rant en bakkerij." 's Avonds acht uur spreekt een vertegenwoordiger der firma Carl Zeiss te Jena over 't onderwerp; „De verlichtingstech niek. Hoe verlicht men zijn woonhuis of winkel het doelmatigst?" Zaterdag 5 Juni des namiddags drie uur houdt de heer W.H. Drukker weer een le zing over de toepassing van de electriciteit in fabriek en werkplaats. Een ingenieur van de Sanitas Werke spreekt des avonds acht uur over de toepassing van eenige moderne medi sche apparaten. Een mooie gift. Zal het baten? Naar wij vernemen hebben belangstellende particulieren de Regeering aangeboden, om gedurende vijf jaar het bedrag der geraam de bezuiniging op grond van de eventueele opheffing der school in de Rijksschatkist te storten en daardoor het voortbestaan der school mogelijk te maken. Tot zoover dit bericht, dat melding maakt van een mooie gift, die een bewijs van groo- ten en goeden gemeenschapszin is. Of daarmede het voortbestaan van de school verzekerd is? Wij betwijfelen het. Het maakt den indruk dat het bij de regeering niet zoozeer om het subsidie gaat dan wel om het gebouw, waar in de school is gevestigd. De regeering schijnt het Paviljoen te wijlen doen ontrui men om er eventueel de Provinciale Griffie te vestigen. Wellicht dat de aanbieding van een gebouw ter huisvesting van de school meer kans ot> succes zou hebben. Incidenten in den stadsschouwburg te Amsterdam. De bioscoopwet in de Eerste Kamer aan genomen met 24 tegen 15 stemmen. Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer be noemd tot gezant te Weenen. Inbraak bij het agentschap der NederL Bank te Ter Apel. De val van het Duitsche Kabinet-Luther. Dr. 'Gessier plaatsvervangend rijkskanselier en kabinetslormateur. Een Putschplan in Duitschland ontdekt en verijdeld. De politieke strijd in Polen, Revolntie uit gebroken. Onlusten in Warschau. Zie verder Laatste Nieuws. ilUIIHll» ESN GOUDEN HUWELIJKSPAAR. A.s Zondag herdenkt het echtpaar A. de Winterv. "Lieshout, wonende Heerenweg 97 tegenover de R. K. Kerk den dag, dat het vóór 50 jaar in den echt trad. Het Gouden Paar geniet zeker ieders achting en be langstelling. Van die 50 jaar woonde het 44 jaren in het café Leidsche Vaart bij de Mardpadsbrug. Nu 4 jaar geleden trokken de oudjes zich uit de zaak terug, om in een rustige omgeving hun ver dere levensdagen te slijten. De bruidegom die 81 jaar is, is eenigszins ziekelijk: de bruid, 76 jaar, is nog vrij kras en goed ge zond. Hoewel er, ook al om familie-omstan digheden geen te groote feesten worden gehouden, zal het den oudjes, vooral a.s. Zondag, niet aan belangstelling ontbreken. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 19 rei 1926 des na middags ten 1 ure. in de Statenzaal (Prin senhof). Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage) Verzoekschrift F.J. Don ker eervol ontslag onderwijzer school No. 17. 2. Balans, enz. 1925 Woningbouwvereeni- ging „Zorgvliet". 3. Verklaring ingevolge art. 133, 3e lid der Pensioenwet 1922. 4. Veran dering .bestemming bouwterrein Santpoor terstraat. 5. Afbraak perceelen Dubbele Buurt 17 en Zijlweg 103. 6. Afbraak perceelen Noor der Schoolsteeg en inrichting grond tot speel plaats, enz. 7. Verkoop grond a. Begastraat, b. Jelgersmastraat. 8. Bestrating enz. weg ten Noorden van de Kweekerij. 9. Huur grond naast Middelbare School voor Meisjes. 10 Reorganisatie geneeskundige dienst. 11. Ver hooging subsidie onderwijs aan zieke- en zwakke kinderen Nu de in bouwvalligen staat verkeerende perceelen aan de Noorder Schoolsteeg nrs. 7 en 9, door de bewoners zijn ontruimd, komt het B. en W. gewenscht voor, deze perceelen te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf en daarna te doen sloopen. Na afbraak van de opstallen zou de alsdan vrijkomende grond voor een gedeelte kunnen worden benut als schooltuin voor de aangrenzende bewaar school aan de Smedestraat, en het overige gedeelte kunnen worden bestemd voor uit breiding van de sneelplaats van die school. Het zal dan noodig zijn aan de Noorder j Schoolsteeg een afsluitmuur te doen bouwen in de bestaande rooilijn. Het voor speelplaats bestemd gedeelte grond wenschen B. en W. van basaltine-1 tegels te doen voorzien, terwijl om den school tuin een houten hekje behoort te worden geplaatst. De kosten met inbegrip van die voor levering van teelaarde worden geraamd op f 800. B. en W. stellen nu voor 1. Terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf, dp perceelen aan de Noorder Schoolsteeg nrs. 7 en 9, en zulks tegen de geschatte waarde, onderscheidenlijk van f 1.200,en f 1.000.—, wordende deze terug neming geacht te zijn geschied met ingang van 1 Januari 1926. Den vrijkomenden grond te bestemmen voor schooltuin en speelplaats van de bewaar school aan de Smedestraat, en voor het doen bouwen van een afsluitmuur en voor het als schooltuin en speelplaats doen inrichten ter hunner beschikking te stellen een bedrag van f 800. Gisteravond vergaderde in de tuinzaal van Café Bnnkmann de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Vereeniging tegen het mis handelen van dieren, onder leiding van jhr. mr. W. van der Goes van Naters. De voorzitter heette in zijn openings woord het eere-lid, den heer Westendorp, in het bijzonder welkom. De heer Van Doesburgh bracht het finan cieel verslag uit. Het batig saldo bedroeg 634.12, De aspltyxiatie-inrichting boekte een verlies van 99.92. De periodiek aftredende bestuursleden, mej. C. Westendorp en de heeren jhr. mr. A. en W. van der Goes, van Naters, werden herkozen. In de vacature van baronesse L. H. Meinesz van Ittersum, die als bestuurslid bedankt had, werd gekozen mevr. Del Baere- Jiskoot. In de rondvraag werden eenige huishoude lijke zaken en kwesties, betreffende het mis handelen van dieren, behandeld. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.16. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Mei 1926. Hoogste barometerstand 770.0 m.M. le Isafjord. Laagste barometerstand 750.8 m.M. te In- gos. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Mei: Matige tot krachtigen westelijke tot noordwestelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, regen, wellicht hagelbuien, kouder. A EEN GOUDEN ECHTPAAR. Maandag 17 Mei herdenkt het echtpaar M. v. Iperen en C. S. Wildschut den dag van hun gouden huwelijksfeest. 40 Jaar hiervan was v. Iperen in dienst op de buitenplaats Meer en Berg, vroeger eigendom van Mevr. de Douar v. Lennep- Deulz v. Assenberg, tegenwoordig van Jhr H J. Deutz v. Lennep. 40 jaar ook woont het echtpaar te Heemstede, thans aan den Glipperweg 81. Dat deze dagen niet onopge merkt konden voorbijgaan voor zulk een algemeen geacht paar, is begrijpelijk. Het personeel der plaats en eenige buren plaat sten een fraaie eerepoort naast de ingang van Meer en Berg. Slingers van groen en bloemen geven de richting aan van hun woning, waar eveneens ailes in de bloemen is gezet. De bruidegom is 76, de bruid 73 jaar beiden nog zeer kras en verrichten nog zonder eenig bezwaar hun werk met opge wektheid. De belangstelling is zeer groot, en Maandag zal aan het Gouden paar zeker getoond worden dat het de algemeene achting van Heemstede's burgerij geniet De voorzitter wekte de leden op. leden aan te werven, aangezien het ledental van 639 to. 623 gedaald was. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat velen wegens wanbetaling geroyeerd zijn. Onder voorzitterschap van dr. A. A. G Land heeft in het Consultatie-bureau de vereeniging „Vacantiekolonies" vergaderd. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering, die op 15 Mei te Nunspeet ge houden zal worden, werden benoemd de dames Robbers en Spoor. De periodiek aftredende bestuurders, de heeren N. J. Hoeflake en dr. L. C. Kers bergen en de dames Visser 't Hooft en Ferf werden herkozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1