"de bazar voor „het brokken- KWATTA.V S. J. DE GOEDE VOLLE-MELK-REEP DE SPAARNEBANK m3/4 De vrije Artsenkeuze. Mannenkoor „Caecilia". Mannenkoor „Philip Loots." Hemelvaartsdag. N.V. Melkinrichting de Sierkan. Jubileum. Surceance van betaling F. en M. Grootes. HET MIDDEL j omvanhet afgeven dep muren af fa komen. ldfaleuren. In Idjo pafaken \vanaf 25'^epfaijglxiarhijdendrtgisl. Waarschuwing. Haarl. Huishoud- en Industrieschool. Vacantie Kantoorbedenden. Van de fiets gevallen. Beter dan Goed: DE BESTE Besmettelijke ziekte. Jubileum. Gemeentezaken. Examens krankzinnigenverpleging. Gemeentezaken. Blauwe Week-Actie. Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Het jubileum van Ferdinand Braak. Auto door een winkelruit. BURGERLIJKE STAND. Het doodenhuis der Maria-Stiehting. ■fa'8 Het verdrag NederlandBelgië. N. Z. H. T. M. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN PARIJS BRUSSEL 7.40 28.— Dierenbeul. BLOEMENDAAL. HET GEDENKTEEKEN VOOR DEN HEER A. KOOLHOVEN. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Inbraak in een agentschap van de Nederl. Bank. Doodelijk ongeluk bij Muiden De revolutie in Polen. De Staat van Beleg in Warschau afgekondigd. De revolutionnaire beweging te Warschau. Een Duitsch Handelsvliegtuig in Frankrijk. De Chineesche premier. Dr. Gessier kabinetsformateur De besprekingen na de staking. De „Norge" te Nome gearriveerd. De Spanjaarden in Marokko. lste klasse Engelsche ry« wielen 2 per week. Ook transportrijwielen. Kent gij de Wedioopplaatjes al die bakker Franken biedt g en die ge thans bij Franken's -J Koek g en z'n Beschuiten ziet? Ze brengen straks aan jong en oud een allerleukst vermaak! Daarom valt Franken's Wedloopspel bij ieder in den smaak! Dr. Mauritz schrijft aan den raad Het is mij gewenscht gebleken, nog een korte nadere toelichtin'g te geven op den Uw col lege onlangs toegezonden brief inzake de vrije artsenkeuze, door middel van verzekering in de ziekenfondsen, voor de stadsarmen. Deze toelichting kan kort zijn wat betreft de ethi sche zijde van bet vraagstuk, omdat wel voor ieder duidelijk is dat er tal van factoren zijn die de verhouding van patiënt tot medicus be palen, niet alleen het medisch kennen en kunnen van den geneeskundige is hier van beteekenis maar ook en vooral het vertrouwen, dat er wederkeerig tusschen patiënt en huis arts moet bestaan een vertrouwen, dat alleen mogelijk is, wanneer en voor patiënt en voor medicus de vrije artsenkeuze bestaat. Bovendien geeft een verzekering in een fonds de stadsarmen recht op volledige spe cialistische hulp, chirurgische en conservatie ve tandheelkundige hulp, verstrekking van medicamenten in apotheken over de geheele 5tad verdeeld. Al deze motieven worden nog klemmender, wanneer wij de financieele gevolgen hiervan eens nagaan. Op 4 Nov. '25 waren door het B. A. verstrekt 359 kaarten voor doorloopende geneeskundige behandeling. Hiervan waren er 256 voor gezinnen en 103 voor alleenstaan de pers., zoodat voor deze personen zou moeten worden gestort een bijdrage van 8793.20 (contrib. p. w. per gezin 56 cents, voor alleenstaande 25 cents). Voor de tijdelijk bedeelden wordt de bere kening moeilijker. Wij moeten in de eerste plaats rekening houden met het feit dat velen van hen die tijdelijk armlastig worden reeds verzekerd waren in een fonds en de gemeente dus eenvoudig volstaan kan met een doorbe taling van de contributie van de tijdelijke on dersteunde, waardoor deze tevens het groote voorrecht heeft zijn eigen medicus te kunnen behouden. Een tweede categorie van tijdelijk bedeelden bestaat uit hen, die nimmer verzekerd waren en onmiddellijk geneeskundige hulp noodig hebben. Voor hen waren dan af te geven kaar ten voor een bepaalden tijd zgn. wachttijd, terwijl zij dan tevens in een fonds werden in geschreven zoodat zij na dien wachttijd ver zekerd waren. Met al deze factoren in een voorloopige berekening rekening te houden is niet wel mogelijk. Nemen wij echter aan dat al deze tijdelijke gedurende een geheel jaar verzekerd zijn op de hierboven aangegeven wijze voor de door loopend gerechtigden dan komen wij tot een cijfer van 3931.20 zoodat dan de geheele geneeskundige verzorging zou kosten 12724.40. Een bedrag dat ongetwijfeld veel lager zal zijn wanneer in de toekomst de economi sche verhoudingen zich wijzigen en dus het aantal tijdelijk bedeelden zich vermindert. Mocht Uw college tot een systeem beslui ten, waarbij de stadsarmen in een ziekenfonds verzekerd worden, dan geeft Uw college hun ongetwijfeld goede uitgebreide en volledige geneeskundige en pharmaceutische hulp zon der daarbij het gemeente budget te veel te belasten. Bovendien komt er dan een stelsel, waarbij de gemeente in de toekomst bij wij ziging van het aantal bedeelden» nooit ver plicht is een of meer geneeskundige ambte naren in dienst te houden. HUIS." Een schitterend succes. Maandagavond j.l. kwam in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36, alhier, nog eenmaal bij een het voormalig Uitvoerend-Comité van den gehouden Bazar voor het Brokkenhuis en het Bestuur van deze instelling. Op deze vergadering, die een eenigszins j feestelijk karakter droeg, werd onder meer door Mevrouw Lioni, de penningmeesteresse van genoemd Comité, een keurig en zeer overzichtelijk verslag uitgebracht omtrent de inkomsten en uitgaven van den Bazar. Hieruit bleek,dat de netto-opbrengst 1773.93 bedroeg een resultaat, dat net Bestuur in het geheel niet had verwacht. Men was dan ook ouitengewoon ingenomen met dit mooie suc ces. Het Bestuur van het Brokkenhuis dankt nogmaals allen hartelijk, die aan het welsla gen van den Bazar hebben medegewerkt. Er is wel gebleken, dat het Brokkenhuis in den korten tijd van zijn bestaan de sympathie enbelangstelling van vele ingezetenen van Haarlem en Omstreken heeft verworven. Uit het Bazar-Comité heeft zich thans een permanente Commissie gevormd, die zich ten doel stelt, ieder jaar ten bate van de Ver- eeniging een Bazar te organiseeren, waardoor het Bestuur naar verwacht wordt, in staat zal worden gesteld, zijne werkzaamheden on verminderd voort te zetten en zelfs zoo mo gelijk in het belang van de vele hulpbehoeven de gezinnen nog uit te breiden. De eerstvolgende Bazar zou echter worden gehouden omstreeks October 1927 Ter gisteren gehouden repetitie van boven genoemd mannenkoor deelde de voorzitter, de heer B. A. Koper, mede, dat de heer W. Levenkamp, Directeur der Haarlemsche 3ankvereeniging te Haarlem, op verzoek van iet Bestuur besloten heeft het Bescherm- aeerschap der Vereeniging te aanvaarden. Deze mededeeling werd door de talrijke aanwezige werkende leden met groot enthou siasme ontvangen. Op de Maandagavond gehouden leden- fergadering is in de vacature van Secretaris wegens vertrek van den Heer Liesker voor zien door de verkiezing van den heer W. Glas Zuidpolderstraat 126. Besproken werd de aansluiting bij den Bond van Haarlemsche Zangverenigingen, waaromtrent eerst nog nadere inlichtingen zullen worden gevraagd. In voorbereiding is een groot Lootscon- zert, waarvoor behalve eenige kleinere wer ken van Philip Loots, in studie genomen wor den Mijn Hof, Jan Gerstekoorn e.a. Over het repetitie bezoek was het bestuur dankbaar voor de trouwe opkomst, maar nog niet voldaan. Alle leden moeten nu ko men voor deze belangrijke repetities. Ook zijn op de laatste repetities verschillen de nieuwe leden aangenomen, doch het be stuur meent, dat voor een Lootsconcert met deze koorwerken, nog velen als lid zullen toetreden. De repetities worden gehouden 's Maan dagsavonds in „De Korenbeurs," alwaar nieuwe leden zich kunnen aanmelden. BOUWVEREENIGING „ST. JOSEPH.*' Woensdagavond vergaderde bestuur en leden van de bouwvereeniging „St. Joseph" in de bovenzaal van den heer VanTrigt, Soenda- plein te Schoten. De heer E. Haak, voorzitter, opende de zeer goed bezette vergadering met den chris- telijken groet. Na het welkomstwoord deelde de voorzitter mede dat in de allereerste plaats de nieuwe statuten moeten worden behandeld, Na voorlezing daarvan, worden enkele vra gen gesteld, waarna met eene overgroote meerderheid de statuten worden aangenomen. De administrateur-penningmeester, de heer H. Serné, gaf een beknopt overzicht van de diverse werkzaamheden, welke waren ver richt, besprak verder den toekomstigen bouw èn te Haarlem èn te Schoten. Spreker vraagt aan de leden een meer medeleven in den ko menden tijd. De heer Serné brengt nog een woord van dank aan den heer André voor de vele diensten bewezen aan de vereeniging „St. Joseph". Een uitgebreide rondvraag had er plaats. Over verschillende onderwerpen werden er inlichtingen gevraagd, waarop deels door het bestuur, doch in hoofdlijnen werd geant woord door den heer André. In dit antwoord komt naar voren, dat 't plan is te Schoten 93 woningen te bouwen en te Haarlem 46. Spre ker deelt verder fhede dat hij op advies van den Burgemeester van Schoten in relatie is getreden met het bestuur v. „St. Joseph". Spr. heeft den financieelen toestand ingezien en in orde bevonden. Het zal echter de leden dui delijk zijn, dat niet ieder lid op dit moment zijn waarborgsom komt opeischen. Wanneer de plannen, hier heden vastgesteld, tot uit voering komen, wordt alles vanzelf naar ge noegen der leden geregeld. Omtrent de geda ne vraag om coöperatieve woningen te bouwen geeft de heer André een breedvoerig overzicht dat hieromtrent nog nadere plannen aan de leden zullen worden voorgelegd. De Hemelvaartsdag is gisteren een teleur stelling geworden; voor de stedelingen die van een mooien dag aan zee of in het bosch gedroomd hadden en voor de zakenmenschen voorwie het bezoek der ééndaags-toeristen een belangrijke bron van inkomsten betec- kent. De gure wind en de trieste regenbuien hebben alle reislustigen binnenshuis gehou den. Hemelvaartsdag is andere jaren de tra- ditioneele dag, die het seizoen opent. Aan het strand te Zandvoort, Wijk aan Zee en IJmuiden was het dan ook vaak zwart van menschen. Gisteren was er geen vreemde ling in de stille en troostelooze straten te zien. De plaatsen waar men gewoon is op dergelijke dagen een onafgebroken file van auto's en fietsen op de wegen voorbij te zien trekken, waren gisteren uitgestorven. De hoop is nu gevestigd op de beide Pink sterdagen, die steeds het drukste bezoek van dagjesmenschen hebben gekend. Het moge dti jaar ook zoo zijn. In de vergadering van aandeelhouders der N.V. Melkinrichting de Sierkan te Haarlem, werden de balans en winst- en verliesreke ning goedgekeurd. De afgetreden commissa ris werd herkozen. De Congregatie der eerwaarde broeders van O, L. Vr. van VII Smarten te Voorhout zal dit jaar haar 75-jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid van dit feest zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem den 18en Augus tus een pontificale Hoogmis opdragen. Tot bewindvoerder werd gistermiddag door de Haarlemsche rechtbank benoemd de heer mr. J. H. J. Simons te Haarlem. De Commissaris van Politie te Deventer maakt bekend dat J. Robije, wonende te Deventer aan den Rijsweerdsweg 23, in ver schillende couranten advertenties plaatst, waarbij hij kredieten en hypotheken ver krijgbaar stelt. Omdat de resultaten dikwijls teleurstellend zijn gebleken, geeft hij in overweging aan zijn bureau eerst inlich tingen in te winnen. Dinsdagmiddag had de jaarlijksche leden vergadering der Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool plaats. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat de school zich in grooten bloei blijft verheu gen. De school werd gedurende het afge- loopen jaar bezocht door 721 leerlingen, waarvan 343 dagleerlingen. Wegens bezuiniging heeft het rijk de centralisatie-cursussen te Velsen en om streken en te Beverwijk opgeheven. Geluk kig heeft de gemeente deze cursussen voortgezet, zoodat alle moeite en kosten die aan het oprichen ervan besteed zijn, niet voor niets zijn geweest. Een financieel overzicht kan dit jaar niet gegeven worden, daar met het opmaken der rekening en verantwoording moet ge wacht worden tot de definitieve salaris- regeling over 1925 bekend is. Van de drie periodiek aftredende be stuursleden werd mej. Brusse met alge- meene stemmen herkozen. In de plaats van mevr. Maclaine PontCanters en mevr. douarière Teding van BerkhoutDuymaer van Twist, die zich niet herkiesbaar stelden, werden benoemd mevrouw Van dam—Cohen en mej. v. d. Molen, terwijl in de tusschen- tijdsche vacature, ontstaan door het bedan ken van mevr. Bruyebde Favauge, wero voorzien door de verkiezing van mevrouw SevenhuizenSchoorl. Door den Ned. R. K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden en door de Nederl. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, is 'n circulaire verspreid, vvaarn de aandacht van de patroons ge vraagd wordt voor de jaarijksche vacantie van hun bedienden. Gevraagd wordt 14 dagen vacantie met behoud van loon, alsmede een toeslag ten einde de bedienden ook inderdaad in de mogelijkheid te stellen van hun vacantietijd te genieten. Woensdagmiddag omsreeks 4 uur reed op den Jansweg een 35-jarige juffrouw per rijwiel. Het achterwiel geraakte in de rails, waardoor zij kwam te vallen, met het hoofd op den grond. Zij bleef bewusteloos liggen. „In „Volksbelang" binnengebracht is zij door een lid van Eerste^tlulp behandeld, terwijl een aanwezige dokter een lichte hersenschudding constateerde. Per auto werd zij naar haar woning te Schoten overgebracht. TOEVAL. Woensdagavond omstreeks acht uur kreeg de 42-jarige S. P., wonende Ged. Oude Gracht 69, op den hoek van de Oude Gracht en Koningstraat een toeval. Leden van Snel- verband en Roode Kruis Transport-Colonne verleenden de eerste hulp, tot de inmiddels gewaarschuwde dr. Franken arriveerde. Meer voedingswaarde dan 2'EIEREN In de afgeloopen week zijn alhier 3 geval len van roodvonk en 2 gevallen van diphthc- ritis voorgevallen. Gisteren herdacht de heer H. Groeneveld zijn zilveren jubileum in dienst der Nederl. Spoorwegen. Van de directie ontving hij de gebruikelijke enveloppe, terwijl hij ook van andere zijden blijken van belangstelling ont ving. B. en W. stellen voor, de aan de N.V. Bouw Mij. „Kleverpark'' verleende vergun ning voor woningbouw aldus te wijzigen, dat gebouwd mogen worden 4 winkelhuizen met 4 bovenwoningen. B. en W. stellen voor, een verklaring af te leggen, dat A. E. C. van Saarloos als ambtenaar in tijdelijken dienst der gemeente Haarlem werkzaam is geweest. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit Meer en Bosch te Hemstede. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 8 candidaten, geslaagd: W. Baanen, J. Baker, C. Blitters- wijk, J. H. H. Görtemöller, J. Hemmes', E. van der Hucht, J. de Leeuw en A. Spek. Tweede overgangsexamen, 2 candidaten, geslaagd: A. T. Harstta en C. van Zanten. B. en W. vragen machtiging tot slooping van de perceelen Zijlweg 103 en Dubbele Buurt 17 en tot het verkoopen van de afbraak der aanwezige opstallen. Men schrijft ons Het comité te Schoten zal met medewerking van de Haarlemsche organisaties op Zaterdag 15 Mei a.s. een op tocht houden met banieren en muziek. Tijdens dezen optocht zal een kort pro pagandawoord gesproken worden door de heeren van Asperen, Hartendorp, en Warden burg, resp. op het Kastanjeplein, Dr. Leyd- straat en Pretoriaplein. De opstelling zal geschieden op het Pretoriaplein des middags half vijf en vertrekken om 5 uur. Toelatingsexamen. Geslaagd le klasse. D. Bakker, N. v. Beelen, L. Bekkers, J. Bergmann, H. v. Beyeren, voorw. W. Biere, H. L. v. Bragt, G. de Bruin, A. C. de Bruyn, J. Cop, C. Dollé, J. Groeneveld voorw., M. v. Haalem, W. J. Honing, W. Jansen, H. J. de Jong, A. Kuik, A. v. der Kuur, J. Kuiyper, M. W. Maas, H. de Mon, J. v. der Meulen, M. G. Molenkamp, M. R. Spaan, R. A. J. v. Mook, W. J. Muller, J. Plas, J. C. Poelgeest, J. H. Prins, J. W. Rusbach, J. W. Singeling, W, J. W. Vellinga, C. P. Venema, J. Voete link, P. J. v. Wunnik, J. L. Sparreboom, W. v. Zurk. 3e klasse G. v. Riemsdijk voorw. Het was gisteren een onvergetelijke dag voor Ferdinand Braak, die zijn 25-jarig jubileum in dienst der Maria-stichting vierde. Reeds spraken wij deverwachtinguit, dat de Maria-Stiehting haar dankbaarheid jegens den plichsgetrouwen jubilaris zou toonen en dat heeft zij ook op ondubbelzinnige wijze gedaan. De plechtige Hoogmis in de Kapel van het Ziekenhuis, die ter intentie van den jubilaris werd opgedragen, werd door Ferdi nand en vele zijner familieleden bijgewoond. Na afloop der H. Mis had het feestelijk ontbijt plaats, waar de jubilaris namens de Mariastichting werd gecomplimenteerd en in sympahieke woorden zijn ijver en trouwe plichtsvervulling werd geprezen. Hij had een waardevol blijvend aandenken in ont vangst te nemen, waarvoor de jubilaris zich zeer erkentelijk toonde. Den geheelen dag was het feest. Talrijk waren de bekenden, vrienden en vele vooraanstaande personen uit Haarlem, die van hun medeleven met het jubileum van Ferdinand wilden getuigen. Onder hen waren den burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, de Hoogeerw. Heer Deken L. A. A. M. Westerwoudt, vele Zeereerw. Heeren geestelijken uit de stad, talrijke doctoren en particulieren. Het aantal telegrammen, kaartjes en schriftelijke gelukwenschen was legio. Onder de geschenken, die de jubilaris nog in ontvangst had te nemen, was menig couvert met inhoud van geldelijken aard. De wijze, waarop dit 25-jarig jubileum gevierd is, bewees, dat plichtsgetrouwe, eer lijke werkers op hoogen prijs geschat worden. Op het Ver wuift reed hedenmiddag om streeks 1 uur een luxe-auto. bestuurd door een dame, door de spiegelruit van den win kel der firma v. L. De chauffeuse verklaarde dat zij plotseling moest uitwijken voor een voetganger. De winkelruit werd vernield, doch van de voorwerpen in de etalage werd niets beschadigd. Na een glaasje water voor den schrik, konden de dames hun autotocht voortzetten. Getrouwd: 14 Mei, P. de Bruin en M. J. v Geboren: 11 Mei, d. van C. Meijer-van der Raad. d. van L. Everts-Beekman. 12 Mei z. van J. M. Blom-v, Duin. d. van A. C. v Loenen-Neve. 13 Mei, d. van M. M. v. Ravensberg-Bremer. d. van J. W. v d Kooij-Krikke. d. van E. G. M. Deuling- Hemmers. d. van J. A. Westrik-Verkerk z van E J. B, Zethof-v. Brero Overleden: 11 Mei: A. Visser—Snieder, 66 j., Tulpenstraat B. Smit, 70 j., M, v. Heemskerkstraat 12 Mei C., 3 j., z. van J v. Ham, Kamperlaan J. A. Kroese, 43 j., Tulpenstraat 13 Mei A-, 8 d., d, van J F. Krabbendam, Hazepaterslaan. Het doodenhuis der Maria-Stiehting al hier, gebouwd aan de Oostelijke zijde van het ziekenhuis, is thans gereed gekomen en in gebruik genomen. In zijn soberen en stemmigen stijl draagt het gebouw er zeer toe bij den eerbied voor de afgestorvenen te bewaren en door het bouwen van deze rustplaats, zij het dan een rustplaats voor slechts enkele dagen ij een lofwaardige daad van piëteit verricht. Zeven kapellen, kleine bidkappeltjes zijn ingericht, waar het stoffelijk overschot op een hardsteenen baar rust. Door eenvoudig gebrandschilderde go- thische ramen valt het getemperd licht bin nen en verhoogt het rustig en ernstig as pect, dat geheel het interieur kenmerkt. Naast den hoofdingang bevindt zich een ontvangkamer. Verder bevat het gebouw nog een kamer voor het vrrichten van sectie's en een laboratorium, dat in de toe- komst wellicht in gebruik kan worden ge nomen. 5% Nederland 1919 '0115/16 10115/, 6% Nederland 1923 1031/16 1931/ie 4% Nederl. 1917 993/4 993/4 7% N.-l. 1921 A.. 1019/ie 1019/16 N.-L 1923 D.. 1037 g 1037/g 411/2 Oude Vaart 47 I dito Gem Eigend. 37 1 Mij. „Nederland".. 171 Scheepvaart-Unie 1731/2 1731/2 Rotterd. Lloyd 1421/2 200 I 200 Dude Boot 8^1/4 851/a Hol!. Stoemboot 55 b H. V. A 667 669 Java Cultuur 3501/2 350 Jurgens gew 174 158.60 Koloniale Bank 1981/g 198i/2 162 162 Cert. Handel Mij... 1457g 1451/2 145i/ob 901/2 Geconsolideerde 1811/2 3941/4 391 U. S. Steel 122 121 Marine comm 9 83/4 Vorstenlanden 172 172 Actions id 161 162.50 Comp. Merc. Arg 4 Poerwoderjo 106 Oude Deli 382 382 Sencmbuh 4301/, 4341/2 394 400 A'dam Rubber 339i/2 3363/4 Serbadjadi 356 354 166 165 Wai Sumatra 276 Dordtsche Petr. 374 Southern Rails 109 Union 148 149 94 OO r- O 393/4 Comm. Maxwel 413/ie Terzijde van het gebouw, onmiddellijk daaraan gebouwd bevindt zich de portiers woning. Door den bouw van het doodenhuis heelt de Mariastichting een gebouw ter beschik king gekregen, zooals weinig andere zie kenhuizen, een gebouw waar het stoffelijk overschot der afgestorvenen voor weinige dagen vóór de teraardebestelling een rust plaats is bereid. Een protest-vergadering. In den Stadsschouwburg is Woensdag avond een goed bezochte bijeenkomst ge houden, welke uitging van de afd. Haarlem en Omstreken van het Comité Nederland België. De voorzitter van het Haarlemsche comité baron A. H. van Hardenbroek van Amerstol in welk comité o.a. ook de burgemeester zitting heeft sprak een inleidend woord en wees er op, dat het hier niet gaat om een binnenlandsch partijgeschil, maar om een nationaal belang. Het ontwerp-verdrag, zoo als het thans bij de Tweede Kamer is aan hangig gemaakt, noemde spr. een bena deeling van onze nationale en economische belangen, maar ook van onze rust en onze nationale politieke belangen. Het tracfaat redt in schijn onze nationalitteit, maar in werkelijkheid wordt deze aangetast. Het is, volgens spr., een tractaat, dat men oplegt na een oorlog aan een jammerlijk verslagen vijand. De heer ir. A. A. Mussert, secretaris van het Nation. Comité, hield hierna een uit voerige beschouwing obver het verdrag, zoo als het 3 April 1925 in ontwerp is vastgesteld. Spr. gaf eerst een kort historisch overzicht en besprak" daarna in onderdeelen het ont werp-verdrag. Uitvoerig stond spr. stil bij de Schelde- quaestie en bij het stelsel van kanalen door Nederland aan België toegestaan, en achtte het nu wel als vaststaand te beschouwen, dat het tractaat ongewijzigd geen meerderheid in de Staten-Generaal zal vinden. De onder handelingen met België schijnen weer gaande te zijn, maar niet om een nieuw verdrag te maken op den grondslag van het respecteeren en behartigen van elkanders belangen doch op dien van het in 1925 geteekende, dat te eenenmale onaanvaardbaar is. Men schijnt te willen trachten de gerezen bezwaren weg te nemen door nieuwe toelichtingen vermoe delijk op het tractaat en de daarbij behoorende toelichting. Maar, zoo besloot spr., hoeveel memories en nota's men er ook zal trachten aan te hangen, de Staten-Generaal zullen zich daardoor het uitzicht op het tractaat niet laten belemmeren, doch den weg openen om te komen tot een nieuw tractaat, waarin inderdaad rekening gehouden is met de belangen van beide landen. De eenige moge lijkheid om tot duurzame, goede betrekkingen te geraken tusschen ons en onze Zuiderburen. Nadat een collecte was gehouden ter be strijding van de kosten dezer actie, vonden enkele sprekers gelegenheid hun meening over het tractaat uit te spreken. Een van hen meende in het verdrag te herkennen den poot van een haai met de klauw van een tijger. Het tractaat, dat ons is voorgezet, zei de heer Kiersch, is eenig in de wereldgeschiede nis, daar de vele haken en oogen. Uitgesloten zouden zijn, zei spr., internationale servi tuten maar het verdrag is niets anders dan een aaneenschakeling van servituten. Wij zijn bang, meende spr., maar er is geen reden om bang te zijn. De geschiedenis toont, dat de volken, die bang zijn, ten onder gaan. De heer mr. Schaap vestigde er de aan dacht op, dat z.i. te weinig rekening wordt gehouden met de Vlamingen en met hun mee ning. Wanneer wij de jonge Vlamingen van ons vervreemden, begaan wij z.i. een groote domheid. De voorzitter wenschte er met nadruk op te wijzen, dat wij Nederlanders zijn en dat wij ons, ook in deze quaestie, niet hebben te mengen in den binnenlandschen strijd in België. Nadat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd, werd de volgende motie met algerneene stemmen aangenomen „De ver gadering enz., geeft als haar oordeel te ken nen dat dit verdrag zeer nadeelig voor het vaderland zou zijn, draagt het bestuur op daaraan uiting te geven en al datgene te verrichten dat naar zijn oordeel kan leiden tot niet-ratificatie van dit verdrag in den jjuidigen vorm. De uitgestelde conferentie van 11 Mei j.l. met de Directie der N. Z. H. en de drie erkende organisaties zal thans 18 Mei plaats vinden. Des avonds te half acht brengen de vertegenwoordigers in het gebouw „St, Ba- vo" voor hare leden verslag uit. 14 MEI ttKbTt LATERE KOERS KOERS WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGEN OSLO v BAZEL .iii NEW-YORK ROME i P RAAG .ia) WARSCHAU 59.25 7.80 7.75 35.20 12.10 66.70 65.10 53.90 48.15 2.483/4 9.95 59.22 7.66 7.54 35.15 12.09 66.55 65.25 53.70 48.14 2.485/g 9.95 7.38 Proces-verbaal zal worden opgemaakt te gen een 54-jarig man, die zijn jonge hond met een hondenzweep, waarin knojpen wa ren gemaakt, sloeg. B. en W. stellen voor, in te willigen het verzoek van het Uitvoerend comité der Commissie tot stichting van een gedenk- teeken te Bloemendaal voor wijlen den heer A. Koolhoven, om dit gedenkteeken te mo gen plaatsen op het Kopje en de daar staande oriënteertafel te verplaatsen naar het Julianaduin, mits alle daaraan verbon den kosten en werkzaamheden geheel voor rekening van het comité komen. Oneerlijke dienstbode. Door de poli tie alhier is aangehouden, de Duitsche dienstbode M. S.f die in een "hotel werk zaam was en zich schuldig had gemaakt aan diefstal van linnengoederen en glas werk. De goederen zijn te Haarlem opge spoord en proces-verbaal tegen haar opge maakt. Onderlinge wedstrijden BI. Red. Bri gade. Woensdagavond werden in Stoop's Bad de onderlinge wedstrijden der Bloemen- daalsche Reddingsbrigade gehouden. Het programma bevatte een 10-tal nummers. De tijd, hiervoor berekend, bedroeg 2 uren. Daar echter niet voor half 9 begonnen kon worden en een kwartier voor den tijd ge ëindigd moest worden, kon het geheele pro gramma niet afgewerkt worden. Hieronder volgen de uitslgen No. 1. 35 M. borstzwemmen, vrije, slag lste pr' J. A. Kroon, 28,1 sec.2de pr. G. J. van Abs, 29,4 sec.3de pr. J. Trijsen, 36,2 sec. lste pr. dames Mej. A. v. d. Pol, 40,4. No. 2. Hardloopen met hindernissen (dames). 1. Mej. A. Hekker, 2. Mej. J. Schouten. Idem heeren 1. F. Kruip, 2. B. Kuyl. No. 3 16 borstzwemmen met hindernissen. 1. Mej. A. v. d. Pol, 2. P. A. Postma. No. 5 Touwtrekken. vervallen. No. 6 16 M. zwemmen met drenkeling. B. J. van Aken N. Brand Mej. S. de Vries N. J. Zwart A. de Vries F. C. Kollerie Mej. A. Mens P. Wapstra A. de Wijs 24.1 sec. 25.2 26,2 26,2 26.2 26,4 27.3 28,3 28,3 (H. B.) (B. R. B.) (H. B.) No. 7. 16 M. Borstzwemmen 1. Mej. J. de Vries 25,2 sec.2. H. v. Batenburg, 28,2 sec.3. J. Hendriks 29,3 sec.4. F. Kruip, 30 sec. No. 8. Popduiken 1. P. Wapstra (H. B.), 25,4 sec. 2. A. de Wijs (H. B.) 32,1 sec. 3. E. Wiedijk (H. B.) 33 sec. No. 9 35 M. Rugzwemmen, vrije slag. Vervallen. No. 10. Springen (vrije sprong) Vervallen Als we een vergelijking maken tusschen de onderlinge wedstrijden van 't vorige jaar en die van gisteravond, dan blijkt, dat ver schillende deelnemers, die verleden jaar nog in de nummers voor beginnelingen of on- geoefenden meekampten gisteravond mee streden in de nummers voor geoefenden. In dit opzicht is er dus winst te boeken. Daar staat echter iets anders tegenover. Waar ble ven gisteravond onze politiemannen, die ver leden jaar zoo'n góed figuur maakten Slechts één, de heer O. de Vries, nam aan de wed strijden deel. Hoe komt 't toch, dat de politie mannen de brigade meer en meer links laten liggen De leiding van de wedstrijden berustte bij den heer A. J. Meyerink uit Haarlem. Zijn routine in dit vak maakte, dat de wedstrijden een vlot verloop hadden. De heeren A. Wap stra en A. J. Meyerink fungeerden als jury leden. De uitgenoodigde jury-leden haden door verschillende oorzaken hiervoor moe ten bedanken. Burg. stand. Geboren: z. van B. Reijn- ders-de Groot. z. van B. Swen-van Sit- teren. d. van C. D. Menken-van der Vooren. d. van A. G. Rolvers-Koelemij. d. van C. W. van Meurs-Koek. Ondertrouwd: W. Hazevoet en J .M. Jans sen v. d. Voort. S. C. Bakhuisen en A. Hoogschagen, Getrouwd: A. C, J. Roozen met M. W. M. J. Eldering. L. P. de Zwart met C. M. Ruygrok. Collecte. De collecte alhier gehouden ten bate van de Chr.-vereenaging tot ver- plging van Lijders aar. vallende ziekte, heeft opgebrach bijna 600. Een der inbrekers doodelijk gewond. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben 2 inbrekers tijdens afwezigheid van de bewoners getracht hun slag te slaan in het correspondentschap van de Nederl. Bank te Ter Apel. De heer J. Timmer, houder van het correspondtschap, had in verband met het feit dat in den laatsten tijd herhaal delijk pogingen tot inbraak alhier en om geving waren gedaan, de politie verzocht in zijn afwezigheid een oogje in 't zeil te hou den. Bij een der surveillances in genoemden nacht, bemerkte een agent onraad in 't ge- oouw van het correspondentschap. Hij haal de versterking, waarop de politie het ge bouw binnendrong. Het bleek dat 2 perso nen in 't gebouw aanwezig waren. Toen ze zich ontdekt zagen, namen zij de vluiht. door de politie achtervolgd. Hierbij ontstond tusschen een der dieven en de politie een formeele schietpartij; de vluchteling Rade maker, die op de politie schoot, werd ten slotte doodelijk getroffen. De andere dief, zekere Zuidinga, die vroeger medeplichtig was aan de beruchte inbraak te Steenwijk, werd later met natte kleeren ean, van z'n bed gelicht. Hij schijnt bij de achtervolging in een sloot terecht gekomen te zijn. In 't gebouw van 't correspondentschap was een zuurstofapparaat bij de brandkast opgesteld, cm de kast open te branden. Beide daders droegen bij hun werkzaamheden gumir/ handschoenen, MUIDEN, 14 Mei. Gisteravond heeft bij de kruitfabriek een ongeluk plaats gehad. De 16-jarige H., uit Amsterdam, die aan den kant van den weg zat, stak plotseling aan den anderen kant van den weg over, juist toen de auto uit Amsterdam van den heer Ebervein passeerde. De jongen werd door de auto gegrepen en ernstig verwond. Hij werd eerst naar Muiden vervoerd, waar Dr. Amstersmit eerste hulp verleende en daar na naar een der gasthuizen te Amsterdam. Bij aankomst aldaar bleek de jongen overle den. Den chauffeur treft geen schuld. BERLIJN, 14 Mei. Van morgen wordt uit Warschau gemeld: De voorz, van de Shye Ratay heeft met partijleiders onderhandeld om bloedvergieten te voorkomen. Toen de partijleiders bij den president om 'n audiëntie verzochten, werden zij echter afgewezen. Om 7 uur 's-avonds begonnen de gevechten op de Theater-Platz. Het post regiment onder overste Moldeski verdedigde de re geering, terwijl ook van uit de citadel, de regeeringstroepen op de rebellen vuurden. Het aantal dooden en gewonden is nog on bekend. Onder de gewonden bevindt zich ook de adjudant-generaal Konarzewki, die de regeering verdedigde. Op de Bank-PIatz kwam het tot botsingen met de Joden. Plsoedski zond afgevaardigde Niebbalsk naar Witosj om een progrom te verhinderen. Om uur des avonds begonnen nieuwe onder handelingen. Uit nadere telegrammen uit Warschau blijkt, dat niet de premier Witosj, doch een zekere koopman Witosj zelfmoord pleegde, waardoor het telegram uit Parijs als zou de premier zelfmoord hebben gepleegd, tot misverstand hoeft geleid. 9 BERLIJN, 14 Mei. Uit Warschau; De mi nisterraad proclameerde den staat van be leg over Warschau en andere steden. Het resultaat der nachtelijke gevechten is nog onbekend. Op de verklaring van Pilsoedski dat de wettige weg hem afgesneden was, heeft de Regeering-Witosj een proclamatie uitgevaardigd, waarbij Pilsoedski buiten de wet wordt gesteld en vogelvrij wordt ver klaard, Volgens een mededeeling van de Poolsche regeering verzamelt de minister van Oorlag 4 legerkorpsen tegen Warschau. Bevestigd wordt dat generaal Sosnkotóski, aanhanger van Pilsoedski, getracht heeft zich van het leven te berooven. Zijn toestand is ernstig. De regeering hoopt op den steun der openbare meening en van de provincie. BERLIJN, 14 Mei, Volgens nadere berich ten uit Warschau zijn alleen bij de gevech ten op de Theater-platz, 18 personen gedood en 80 gewond. In alle andere steden is het rustig, doch overal hebben betoogingen vooi Pilsoedski plaats. BERLIJN, 14 Mei. Volgens berichten uit Parijs is gisteren namiddag op het vliegveld Bourget het eerste Duitsche handelsvlicg. tuig uit Keulen met 7 passagiers geland. PEKING, 14 Mei. Yen heeft het premier schap, waarvan hij na den staatsgreep van Feng in 1924 ontheven was, weer aanvaard BERLIJN, 14 Mei. President Hindenburg heeft Gessier, officieel het rijkskanselier- schap aangeboden hem verzocht een ka binet te vormen op de basis van de laatste coalitie der Middenpartijen. Gessier heeft zich zijn beslissing voorbehouden tot Vrijdag middag 12 uur. Het slagen van Gessier hang' af van de houding van Streseman. LONDEN, 14 Mei. De besprekingen die de regeering gister gevoerd heeft met de arbei dersleiders, hadden nog geen resultaat; ze worden heden voortgezet. De Regeering hoopt binnen 48 uur een voorloopige oplos sing van het conflict tot stand gebracht te hebben. Een groot deel der arbeiders is ver bitterd en beweert door cfc arbeiders in den steek te zijn gelaten. In vele steden hadden protestbetoogingen plaats. OSLO, 14 Mei. Het luchtschip „Norge" is Donderdagavond vóór 8 uur te Nome (Alas ka) aangekomen. Na een tocht van 58 uur. Het resultaat van den tocht schijnt zeer ge ring te zijn. De nevel liet een nauwkeurige observatie niet toe. De expeditie heeft dui delijk de Amerikaansche vlag gezien. di# door Byrd is neergeworpen. PARIJS, 14 Mei. Officieel wordt uit Ma drid gemeld, dat in de Atjir-sector van Ma rokko een Spaansche kolonne Donar-Bon- halhama zonder strijd heeft bezet. Heden overleed te Castricum, na een langdurig, smartelijk, doch geduldig lijden, meermalen gesterkt door de Genademidde len der H. Kerk, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader SIMON VLAAR Echtg. van A. Appelman, in den ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam: F. KEESEN C. KEESEN-VLAAR Haarlem, 13 Mei 1926.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2