Sport- en Wedstrijden. BRIEVEN UIT FRANKRIJK. m IHILLE'S BESCHUii I *Ué- y#- y Athletiek. Gymnastiek. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Vrijdag 14 Mei 1926 Mr. P. v. S. Parijs, 5 Merl926. De finale om den N. H. Crt. beker. ié <^!,f "Cr* i 0 ..y H. B. C-feesten. R. K. V. V. „Victrix". R.-K. V. „Zwaluwen". DAMMEN. Reddingsbrigade voor Drenkelingen. UIT DEN OMTREK. HALFWEG. VELSEROORD. VOGELENZANG. BLOEMEND AAL. Het verzoek tot verhoogiug van kinderaftrek. Het percentage der plaatselijke belasting. EEN BEZOEK AAN „LA VACHERIF." Het aantal landbouwers dat zich m Frank rijk wenscht te gaan vestigen, neemt steeds toe. Niet alleen in het Noorden zijn reeds meerdere boerderijen in handen van onder nemende landgenooten overgegaan, ook in Zuidelijker gelegen streken komt de Hol- landsche boer een levensbestaan zoeken. De overbevolking van Nederland maakt het hoe langer hoe moeilijker op eigen bo dem van de toekomst verzekerd te zijn. Ons land dat in 1830, 2% millioen zielen telde, heeft er thans 7 millioen. En jaarlijks neemt de bevolking met 100.000 zielen toe, zoo dat het emigratie vraagstuk steeds grooter afmetingen zal moeten aannemen. Het is dan ook van de hoogste beteekenis dien trek naar den vreemde in goede en veilige banen te leiden. Meerdere vereenigingen houden zich daar mede bezig en ook van Katholieke zijde wordt dit probleem ernstig onder de oogen gezien. Juist voor de Katholieken is aan de emi gratie zulk een keerzijde verbonden, omdat in vele gevallen, hetzij door ligging der lan derijen, hetzij door onbekendheid met de taal, de uitoefening der godsdienstige plich ten wordt bemoeilijkt. Indien men al te recht komt in een Katholieke landstreek en omgeving. Wij hebben in de afgeloopen week het voorrecht gehad gedurende enkele dagen kennis te maken met een organisatie, die zich in het bijzonder ten doel stelt, hulp en steun te verleenen aan landbouwers, die zich in Frankrijk willen vestigen. De „Societé Agricole Franco-Hollan- daise" heeft in het schoone en vruchtbare Normandië op ongeveer 3% uur afstand van Parijs, 'n landgoed aangekocht van 570 H.A. bosch-, bouw- en weiland, van waar uit zij haar bemiddelingsarbeid is begon nen. Zij beoogt, niet alleen dit commercieel, maar ook uit ideaal oogpunt, de emigree- rende landbouwers behulpzaam te zijn, het zij bij het sluiten van een pachtcontract, het zij bij den aankoop van een boerderij. Op haar uitgestrekte terreinen, waar zich meerdere boerenplaatsen bevinden, rondom het kasteel „La Vacherie", een door haar tot modern, aan hooge eischen voldoend pension ingericht, is een gebouw waarin een 50-tal aspirant-emigranten tijdelijk tegen matigen prijs, f 3 per dag, jenige maanden kunnen verblijven, om als het ware een proeftijd door te maken. Boerenzonen kunnen zich daar op de hoogte stellen van het Fransche landbouw bedrijf, de eerste practische beginselen van de Fransche taal leeren, alvorens een beslis sende stap te wagen. Het groote voordeel hiervan valt niet te ontkennen. Bovendien beschikt de maat schappij voorloopig over een 18 vrij zijnde boerenplaatsen van 8100 H.A., waarvan eventueel de leiding door huur of aankoop kan worden genomen. De deskundige leiders der „Societé agri cole" staan borg, dat geen kat in den zak wordt gekocht, terwijl men zich zelf tijdens een tot niets bindend, voorloopig verblijf, van den omvang en waarde kan overtuigen. Al deze boerderijen zijn niet op het eigen lijke terrein gelegen, doch in een niet ver verwijderden omtrek. De Nederlanders die zich hier komen vestigen zullea derhalve een centrum vormen, onderlinge aansluiting vinden, waardoor de eenzaamheid van het even in den vreemde grootendeels wordt weggenomen. De koopprijs der boerderijen wisselt van 3 tot 500 gulden per H.A., de pachtsom van 30 tot 50 gulden, waarbij, na gesloten over eenkomst, voor de bemiddelende maat schappij 5 van koop- of pachtsom dient gevoegd. Wat nu het reeds genoemde bezwaar be treft voor Katholieken aan emigratie ver bonden, dit lijkt ons in dit gedeelte van Nor mandië tot een minimum teruggebracht. Geheel de streek is Katholiek en de be volking meer dan elders getrouw aan de vervu'hng van haar godsdienstige plichten Niet ver van „La Vacherie" verwijderd is de dorpskerk, waar geregeld godsdienst oefeningen worden gehouden. Op het ter rein zelf is een oud kerkje, de vroegere ka pel van het kasteel, waar weliswaar slechts eens per maand de H. Mis wordt gelezen maar toch dagelijks tot bezoek is openge steld. Het ligt niet in onze bedoeling hier pro paganda te maken, om de Nederlandsche boeren aan hun huiselijken haard te ontruk ken. Maar gegeven het feit dat velen hunner met plannen tot vestiging in Frankrijk rond- loopen, waarvan steeds meer persoonlijk tot ons gerichte aanvragen getuigen, zijn wij verheugd naar een deskundige organisatie, in dit land werkzaam, te kunnen verwijzen. Wij vergeten daarbij niet, dat zelfs in gun stige omstandigheden over emigratie niet al te lichtvaardig dient gedacht. De „Societé Agricole". waarvan leider is onze landgenoot de heer Le Rütte, is een Fransch-Hoilandsch lichaam. Deze twee ledigheid heeft zeker in dezen tijd, waarin de vreemdelingen wel eens minder vrien delijk worden aangezien, het groote voor deel, de wederzijdsche sympathie te bevor deren. De verhouding tusschen Hollanders en Franschen in de landstreek, waartoe „La Vacherie" behoort, is uitnemend. De samen werking, waarvan men een opleving op landbouwgebied voor de omgeving ver wacht, voortreffelijk. Nog staat de „Societé Agricole" in haar kinderschoenen en kan eerst over eenige ja ren worden gezegd of de resultaten aan de verwachtingen beantwoorden. Redenen, goede verwachtingen te koesteren, zijn er ongetwijfeld. Wat tot nu toe door jeugdige energieke leiders is bereikt in korten tijd, is veelbe lovend, De kolonisatie-plannen die zich ook buiten Frankrijk, vooral tot Canada uit strekken, zijn in bevoegde handen. Reeds wonen in en om „La Vacherie" en kele Hollandsche gezinnen en is de Neder landsche taal geen vreemde meer op de naastbijzijnde markt. Maar niet alleen voor landbouwers, ook voor Hollandsche toeristen is een bezoek, gedurende den vacantietijd, aan dit zomer- oord bij uitstek, aan te bevelen. De boschrijke omgeving met heuvelach tig terrein, het fraaie park met goed onder houden wandelwegen, het aantrekkelijke tot hotel omgetooverde kasteel, waar de pen sion prijzen niet al te hoog zijn gesteld (van af 5 gulden kan men terecht) en de verzor ging in vaderlandsche handen uitnemend is, verdienen een trekpleister te worden, voor landgenooten die Frankrijk in hun zomer- plannen hebben opgenomen. Is het rustig genieten der natuur tn die landelijke omgeving hen onvoldoende, de bekoorlijkesstad Rouaan is niet ver, Lisieux, het heiligdom van Soeur Therese, ligt in de richting en men is op den weg die voert naar Deanviile en tal van andere badplaat sen aan de Normandische kust. „La Vacherie" gaat naar onze meening een hoopvolle en vooral nuttige toekomst in het belang van onze Ned. landbouwers tegemoet. H.B.C.—LISSE. Vol sppanning hebben wij uitgezien naar deze ontmoeting. Zeker, we dachten niet, dat het een groot overwicht van H.B.C. zou worden, ook al moet die 2 klassen hooger speelt, wel als de sterkere club ge rekend worden. Het Sportpark herbergde een groot aan tal toeschouwers. Onder de aanwezigen merkten wij op de heer Warmerdam, wet houder van Lisse en het Lisser raadslid, de heer Schr&ma, Voor den aanvang werd H. B. C. door den heer H A, Schrama, voorzitter van Lisse, gehuldigd met het behaalde kampioenschap, daarbij den wensch uitsprekend, dat H.B.C. ook in de kampioenswedstrijden zegevierend uit den strijd zou komen. Verder hoopte spr., dat deze wedstrijd een zeer vriendschappelijk verloop zou hebben, tot versterking der onderlinge vriendschap Als scheidsrechter v. Tol om kwart vóór 3 laaf tossen, raad Busman goed en ver kiest eerst met den zeer sterken wind en de hinderlijke zon in den rug te spelen. De volgende elftallen komen dan tusschen de lijnen: Lisse Sprokkelenburg A. Busman, J. Beijk J. Damen, Jac. v. d. Zwet, H. Zon Ir. v. d. Zwet, M. v. d. Vlugt, W. Busman, A, v. Rooijen. C. v. Maris A. v. Kordelaar, J. Juffermans. A. Mooren, J. Warmerdam. H. Warmerdam J. v. d. Zwan, L. v. d. Vlugt, L. Warmerdam T Mooren, M. v. Deursen H.B.C. Nelis. Lisse mist dus de Jeu. waarvoor J. Da- men invalt, terwijl H.Warmerdam voor Goe- bert uitkomt. Lisse pakt al direct forsch aan en de scheidsrechter moet al een waarschuwing geven. De H.B.C.'ers. met a.s. Zondag een kampioenswedstrijd in 't zicht, geven een gemoedelijk spel, zijn niet bang voor hun fceenen. De storm zorgt voor de rest. Na 3 min. haalt v. d. Zwet een bal van de achterlijn, plaatst naar M, v. d. Vlugt. die, via de bovenlat inkogelt. Hier kon Nelis niets aan doen. 01. De H.B.C.'ers, ziende dat het zoo niet goed gaat, pakken iets beter aan en J. Beijk kan maar net een aanval van J. Warmer dam onderbreken. Het leder gaat weer naar Nelis, die een hoog schot van Busman stopt. De kreten „Hup Lisse" bewijzen, dat er een groot aantal supporters langs de bin staan. Juffermans mist een opgelegde kans door. naast te trappen. Van Kordelaar is steeds iets te scherp in het voorzetten. Als na 20 minuten de verdediging van H.B.C. er even hopeloos uib is krijgt M. v, d. Vlugt een kans op vrij verren afstand. Of de zon Nelis parten speelt? Hij grijpt er naast en het is 02 Er volgen goede H. B. C, aan vallen. Sprokkelenburg grabbelt een schot van Mooren uit het hoekje en v. Deurzen schiet keihard tegen v. Maris de bal wordt even opgebracht, Jac, v. d. Zwet krijgt den bal en met een ver schot zit no. 3. Het spel is te forsch en het Lisserpubliek is hatelijk, vooral tegen de leiding. Sprokke lenburg redt 2 maal vrij fortuinlijk. Ab v. Kordelaar is Damen steeds te vlug af, maar zijn voorzetten zijn te scherp, zoodat het binnentrio ze niet benutten kan. Met een aanval op het H. B. C,-doel, die Nelis cor ner slaat, welke niets oplevert, breekt rust aan, met 30 voor Lisse. De spelers krijgen eer. vrij lange rust daar de Athletiekvereeniging „Holland'' een sportdemonstratie geeft. Eerst de Zweed- sche Estafette, daarna kogelstooten, speer werpen, discuswerpen cn tot slot een 4 maal 400 M. estafette Na rust heeft H. B. C. den wind in den rug. Al direct ontgaat een goede kans als scheidsrechter v. Tol een handsbal niet ziet. Sprokkelenburg krijgt nu werk, en redt eens fortuinlijk, maar na 3 min. spelens brengt L. v. d. Vlugt mooi op. geeft aan A. Mooren. die rakelings onder de lat den bal in het Lissedoal deponeert, 13. Dit geeft de H. B. C.'ers weer wat zelfvertrouwen. Lisse schijnt het echter in hoofdzaak op verdedigen aan te leggen en trapt nogal eens out. Sprokkelenburg kan nog net een schot van Juffermans corner werken. J. Warmerdam krijgt een kans doch schiet hoog over. H, B. C. zwermt voordurend voor het Lissedoel, Er volgen 3 corners, die allen slecht genomen worden. Aan de overzij ont neemt v. Deurzen aan Busman het leder. Vlak op elkander krijgt H. B. C. 2 penaltys te nemen. De eerste schiet Juffermans in 's-keepers handen, de 2e jaagt v. Korde laar in de touwen, 23. 't Wordt nu aan vallen en verdedigen, waarbij vooral A. Busman goed werk levert. Als A. Mooren een kogel inzendt werkt de Lissekeeper niet voldoende weg, J. Warmerdam vliegt toe maar schiet over. v. Kordelaar en Juf fermans zoeken het doel iets te hoog. Nog 5 minuten. Zal Lisse dien druk doorstaan? Dan een vrije trap even naast het penalty- gebied. v. Kordelaar plaatst zich achter den bal en via de bovenlat in het uiterste! hoekje kan Sprokkelenburg visschen 33. Nu gaat het, vooral bij H. B. C. om de win nende goal. U?t een schermutseling voor doel gaat het leder naast. Volop corners, sphoten naast en over. Dan fluit v. Tol het einde. Verlengenl Lisse wil daar niets van weten. Spelers verlaten het terrein!! Enfin, het slot van de mooie bekerwedstrijden is, dat de bond nu uit moet maken of de ver lenging alsnog gespeeld moet worden, of dat de beker aan H. B. C. blijft. Commentaar op de handelwijze van Lisse is hier zeker overbodig. Tot zoover onze Heemsteedscfie verslag gever. Wij hebben den wedstrijd zelf bijgewoond er, wenschen aan het bovenstaande nog hef volgende toe te voegen. Het is wel verbazend jammer, dat deze ontmoeting zoo ontijdig afliep. Iedereen wist dat bij gelijk spel 2 maal 7'A minuut moest worden verlengd en de Lissenaren wisten dit zeer zeker ook. Is het spel van Lisse ons in dezen wed strijd werkelijk bijzonder meegevallen, helaas kunnen wij dit van hun optreden na den 2 maal drie kwartier speeltijd niet zeg gen en in de oogen van de talriike neutra le bezoekers van dezen wedstrijd heeft het elftal zich dan ook zeer geblameerd. Het gaat niet aan om op een gegeven moment maar uit het veld te loopeu. Dat dit na den gewonen speeltijd geschiedde doet niets ter zake. Die 2 maal 7/4 minuut behoorden in dit geval evengoed tot den wedstrijdduur als de 2 maal 3 kwartier. Lisse's houding, zoowel tegenover den scheidsrechter als tegenover de tegenpartii was verre van spcrtmanlike cn deed ons het goede wat zii on het «--elterrein te zien gaf P'eh *el vergeten Het Lisse-bestuur moet hier o.i. st-eng op treden en den captain van het elftal mag er wel eens terdege op worden gewezen, dat het aanvoerderschap nog iets anders met zich brengt dan het tossen voor den wedstrijd. Onregelmatigheden, .zooals Lisse ze gis teren veroorzaakte behooren in de neutrale voetbalwereld vrijwel tot de onmogeli'k- heden en ze mogen zeker niet plaats vinden in een wedstrijd waarbij dc organisators zich ten doel hebben gesteld de R.-K. voet balsport te propageeren. Het onderstaande brengen wij beleefd onder de aandacht van het D. H, V. B.- bestuur: Herhaaldelijk iezen wij in de Off. Med. van den D.H.V.B. dat van den een of an deren wedstrijd de resteerende tijd moet v/orden uitgespeeld. Waarschijnlijk houdt dit tijd-uitspelen dan verbandmet dergelijke onregelmatigheden. Zou de D. H. V. B. niet goed doen, hier veel, heel veel strenger op te treden. Het staken van een wedstrijd om een andere re den dan voor een ernstig ongeval of in ver band met de weersgesteldheid moet gewoon niet kunnen voorkomen. Maakt een der partijen zich hieraan schuldig, dan dient bij zonder streng te worden opgetreden, des noods met schorsipg voor een geheel sei zoen. Dat zoo nu en dan wordt gepubli ceerd „resteerende vijf minuten uitspelen" is meer dan belachelijk. Lisse's optreden schijnt ons hier in ze keren zin het gevolg van. Tenslotte willen wij er nog de aandacht op vestigen, dat, ondanks het feit, dat et door beide partijen veel te wild werd ge speeld, scheidsrechter van Tol den wed strijd correct heeft geleid en'Lisse's critiek tegen de leiding was dan ook absoluut on gepast. En waar de Lissenaren zoo mopperden over het spel van den H. B. C.-midhalf v. d. Vlugt, zij hun medegedeeld dat deze spe ler steeds een volkomen gerechtigd en te- vens gepast gebruik van zijn stevigek body maakt. Er is door enkele Lisse- zoowel als H. B. C.-spelers veel te wild getrapt, doch v, d. Vlugt behoorde niet tot deze wildemannen. Inderdaad kan zijn spel op een niet ken ner den indruk vestigen dat het wat te ste vig is, doch wij hebben bij herhaling kun nen constateeren, dat hij steeds volkomen fair te werk gaat. En waar v. d. Vlugt's body inderdaad van dien aard is, dat hij hem van niet gering voordeel kan dienen, zou het al verbazend dom van den H. Bt C.-er zijn wanneer hij er geen gepast gebruik van maakte. Wij willen het hierbij laten. Sportred. N. H, Crt. Men 'schrijft ons uit Heemstede: Ter gelegenheid van het ongeslagen kam pioenschap van H. B. C. in de Federatie R. K. F. afd. B„ heeft zich een commissie gevormd, grootendeels van H. B. C.-sup porters, ten doel hebbende het kranige H. B. C,-elftal, dat op zoo schitterende wijze de zwartwitte kleuren op onze Room- sche velden heeft verdedigd, te huldigen Deze dag is bepaald op a.s. Zondag 16 Mei. Als gebruikelijk begint dit op echte Roomsche manier, n.m. met eene H. Mis, welke gehouden wordt in de parochiekerk, des morgens om kwart vóór 7, en waarbij de leden gezamenlijk ter H. Tafel naderen, waarna een gemeenschappelijk ontbijt in het R.K. Vereenigingsgebouw. Om 1 uur begint de sport. Deze vangt aan met een vetera- nenwedstrijd tegen een H. B. C.-combinatie, waarna de kampioenswedstrijd H. B. C. P. V. c. De Harmonie St Michaël zal vanaf 1 uur deze wedstrijden opluisteren, terwijl de Athletiekvereeniging „Holland verschillen de sportdemonstraties zal geven. Verder nog eenige attracties, niet geschikt om al vooruit bekend te maken. Des avonds om 8 uur is er feest in het R.K. Vereenigingsgebouw, uitsluitend voor leden, donateurs en genoodigden. De Funny Fellows, het zoo populaire Jazzband heeft haar medewerking toegezegd, verder zullen de spelers gehuldigd worden, kortom, een uitgebreid program, wat wel zóó is, dat de groote zaal wel te klein zal zijn, en de genoodigden volop zullen genieten. Is het nog wel noodig onze lezers aan te sporen door hun aanwezigheid, vooral des middags, blijken te geven van medele ven met onze Roomsche sportlui? Eerstens hebben zij eenig recht op uwe belangstel ling. Waai; de kerkelijke leiding zegt dat Roomsche jongens zich ook in Roomsche clubs moeten organisceren, daar hebben, zij ook recht op uwe belangstelling. Maar er is meer. Een voetbalclub kan nu eenmaal niet bestaan zonder donateurs of toeschouwers. Doordat het Roomsche publiek zich nog te veel voelt aangetrokken naar de neutrale clubs, blijven de Roomsche clubs maar steeds noodlijdend en kunnen zij zich de weelde van bv. oefterreinep des zomers niet veroorloven. Dan zijn, omdat de Roomsche bonden nog niet zoo groot zijn, de reizen soms groot, b.v. nu de kampi oenswedstrijden naar Deventer en Utrecht, en misschien ook wel naar Sittard. En waarom komen velen niet naar de Room sche clubs? Omdat men hun spel niet kent. Welnu, kom den Zondag eens kijken. Ook gij, belangstellenden uit Haarlem, omdat H. B. C. de sterkste club is niet alleen in de omgeving van Haarlem, maar in het geheele diocees. U zult tevreden zijn. Laat nu het terrein van H. B. C. dat ge legen is achter het R.K. Vereenigingsge bouw aan den Heerenweg, eens één keer omgeven zijn van een haag van toeschou wers. Onze Roomsche jongens hebben ook recht op uwe belangstelling, en van hun kant zullen zij toonen, dat ook Roomsche clubs als H. B. C. er mogen wezen. Secr. O. E Sinck. Hagesfraat JO. PROGRAMMA VOOR ZONDAG A.S. Victrix IIAlliance II (half drlèT). Victrix IIIBeverwijk V (twee uur.) Het 2de elftal ontvangt dus de reserves van de Lyceumbewoners. De uitwedstrijd werd met een korfbaluitslag door de Vixtrix-boys gewonnen. Daarom kunnen Balm c.s. morgen ook zeker de beide puntjes thuis houden. De Benjamins spelen een i friendiy-game tégen de jongste Beverwijkers De kracht van de kleine roodbroekjes is mij niet bekend, doch ik gelooi wel, dat de Victrix-spelers hun beii z: i e.- moeten doen. Secretaris: j C Kruijvei Jr., 2de Zuidpclderstr. 16 (Officieel). Hedenavond junioier.vergadering te S uur precic-s in de St. Joz. Gez. Vereen. Jans- s Ir a at 59. R. K, V. Z. IR. K. A. V 8—! Het eerste elftal der Zwaluwtjes is er in geslaagd met flinke cijfers de Amsterdam mers te kloppen. Voor de rust speelt R, K. A. V. tegen de vrij sterken wind in. In het begin blijft het spel nog verdeeld, doch vrij spoedig komen de zwarijes in 't offensief en de Ainstelveste wordt onder schot genomen, haar achter hoede is echter van goede kwaliteit en het R. K. A. V.-elftal weet zich goed aan te passen bij de abnormale wind en met afge meten trappen en goed plaatsen weten zij ook enkele aanvallen te scheppen, doch zonder succes. Een goed opgezette Zwa luw-aanval besluit Veen met een goed ge richt schot dat doel heeft, 1-0. Onmiddel lijk na den aftrap neemt de Zwaluw-voor hoede den bal over en no. 2 weet Wouwer te fabriceeren. Rust 20. Algemeen is men van meening, dat de Amsterdammers na de thee met den wind in den rug sterk in de meerderheid zullen zijn De eerste vijf minuten was dit ook het geval doch de Zwaluw-achterhoede hield stand en zelfs wisten zij het spel te verplaatsen. De zwartjes wisten tegen den wind een goede balcontrole te houden en haar voorhoede deed diverse gevaarlijke aanvallen. De bei de wingspelers zetten de ballen heel goed voor en het binnentrio zorgde dan ook spoe dig voor twee heele mooie goals, 4—0. De aanvallen van R. K. A. V. werden meestentijd door den wind gesteund, te hard doorgespeeld, of zij stranden op de hechte verdediging der zwartjes. Spoedig wisten Wouwer en Veen den stand op 70 te brengen, en als Vosse hierna een schot te verwerken krijgt en niet snel genoeg kan wegwerken hebben de Amsterdammers de eer gered, 71. Even voor het eindq weet R. K. V. Z. nog eens voor de achtste maal te doelpun ten en als de uiterst correct leidende heer Tillemans einde aankondigt, hebben beide partijen een aangename wedstrijd achter den rug. JOOP. SNELWANDELEN HAARLEM- AMSTERDAM. Zondag a.s. wodt een revanchewedstrijd gehouden tusschen de athleten Koopman en Wesseling, ditmaal op het traject Haarlem Amsterdam v.v. (35 K.M.). Om 10 uur vertrekt Wesseling en een kwartier daarna Koopman. De start heeft plaats op de Voldersgracht. Door de heeren v. Steinen en Mooseman zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Eerst genoemde zal de loopers per auto contro- Ieeren. GROEPENWEDSTRIJDEN „ONS GENOEGEN." Hedenavond zullen de wedstrijden worden voortgezet. De volgende heeren ontmoeten elkaar Groep A. P. G. v. EngelenA. Schiering IT. G. RumpN. R. v. d. Berg P. H. MeureC. Stijman W. B. v. Gastele—Th. A. Kok. Groep B 1. J. VeenendaalH. v. Gastel J. FietaarJ. Spanjaard J. SmitsG. Beelen. Groep B 2. P. KollenbergJ. Kok A. MastelingA. Kotman J. ZwartG. Rump. Groep C. HomburgA. Kok R. MeureP. Mul N. SomerMeier. De aanvangstijd is bepaald op 8 uur ter wijl de vervaltijd half negen is. Uitvoering van den Turnkring „Noord- IIoll. Zuiderkwartier van het gewest Noord-holland van het Koninklijk Ne- derl. Gymnastiekverbond (Hoofdleider de heer F.K. Muller) op Hemelvaartsdag. Onder begunstiging van goed weder werd Donderdag te Hoofddorp op het gemeentelijk sportterrein een uitstekend geslaagde gymaas- tiekuitvoering gegeven van wege den Turn kring Noord-Holl. Zuiderkwartier, waaraan door meer dan 600 turners en turnsters, leden en adspirant-leden van een 8-tal vereenigin gen werd deelgenomen. 's Morgens stond 't er met het weder niet rooskleurig voor, omdat er een halve storm waaide, de lucht zwaar bewolkt was en er zoo nu en dan regen viel. Gelukkig klaarde het tegen den middag op en heeft verder op den dag het zonnetje heerlijk geschenen. De wind was nog wei frisch, maar daarvan werd weinig hinder ondervonden, omdat flinke gymnasten nu eenmaal niet voor een klein geruchtje ver vaard zijn en een flinke bries wel kunnen trotseeren. Deze dag is voorzeker waard aan de verge telheid ontrukt te worden, omdat thans weder een machtige reclame is uitgegaan voor ge zonde oefening van lichamelijke sport. „Mens Sana in Corpore Sano". Een gezonde geest kan alleen in een gezond lichaam wonen, is de eerste regel, waarmede het bestuur van den Turnkring zijn voorwoord in het voor dezen dag opgestelde programma aanvangt en wie onderschrijft deze woorden niet vol komen De gymnastiek is een uitnemend middel tot verhooging van onze voornaamste levens verrichtingen. Deze sport omvat de praktijk van al die oefeningen, welke moeten strekken om een mensch moediger, ondernemender, verstandiger, gevoeliger, sterker, behendiger, vaardiger en leniger te maken. Wie haar be oefent, leert samenwerking en discipline versterkt het weerstandsvermogen geeft een gezonde, niet overdreven beweging in de open luchtleert behendigheid en tegenwoordig heid van geest went aan orde en tucht helpt het karakter vormen. Dat dan ook vele vaders en moeders hun kinderen, die daarvoor ge schikt zijn, zullen opwekken en warm maken voor deze sport 1 Het eere-comite bestond uit het dagelijksch bestuur van deze gemeente, eenige raadsleden en eenige vooraanstaande ingezetenen. Het bestuur was samengesteld uit de heeren A. v. d. Hor, J. Bol, B. de Boer, J. A. Eschauzier en KI. Tas. De technische commissie uit de heeren Joh. Heijnen, F. K. Muller, H. D. v. d. Hor en A. de Waard. Een achttal vereenigingen behooren tot den Turnkring en welTurnvereeniging „Aals meer G. V. „Lijnden Haarlemmermeer G. V. „Hoofddorp Turnvereeniging O. D. 1. N. te Amstelveen G. V, en A. V. „Olympia" te Aalsmeer G. V. Sparta" te Uithoorn G. V, „Sandow" te Mijdrecht en G. V. „G. V. K. E. V." te Rijk Haarlem mermeer. Onder de vroolijke tonen van Hoofddorp's Fanfarekorps, dat daartoe welwillend zijn medewerking verleende, werd van af het sta tionsplein een optocht door het dorp gehou den. Een inderdaad mooi en gezellig gezicht, die honderden turners en turnsters in hun vroolijke pakjes en met de ontplooide banie ren op de maat van de muziek te zien mar- cheeren. Honderden toeschouwers hadden Zich dan ook langs den weg geschaard om het indrukwekkend schouwspel gade te slaan. Te half twee had ten Raadhuize de officiee- le ontvangst plaats. In tegenwoordigheid van het eere-comité voor de uitvoering, leden van het gewest Noord-Holland van het Kon. Nederl. Gym nastiekverbond en andere genoodigden, werd door den burgemeester van Haarlem mermeer, Mr. A. Slob, de volgende rede uitgesproken. Dames en Heeren. Het leven van onzen tijd staat in het teeken van de sport. Dat is in zekeren zin een gunstig teeken. Want tegen sport op zich zelf behoeft niemand bezwaar te hebben. God heeft in den mensch ziel en lichaam geschapen en al wat dienen kan om het lichaam gezond en sterk te ma ken is te prijzen en verdient ons aller be langstelling. Wij moeten niet opgaan m spiritualisme en alleen oog hebben voor geestelijke din gen en blind blijven voor lichamelijke oefe ning. Bovendien kan de sport het lichaam sta len en daarbij op nobele wijze beoefend geestelijke eigenschappen aankweeken als ridderlijkheid, moed, vastberadenheid, zelfbeheersching en discipline Hieraan heeft het Engelsche volk, dat wel het meest aan sport doet, voor een groot deel zijn hoogstaande positie te danken,welke het in de wereld inneemt. Ook voor de ontwikkeling van onze volks kracht heeft de sport groote beteekenis. Na tuurlijk zijn er ook in deze gevaren. Ver keerd is het wanneer de juiste verhouding tusschen het geestelijke en lichamelijke in den mensch wordt verbroken; een cul tuur van het lichaam ten kostte van een ge zonde ontwikkeling van den geest is af te keuren. Verkeerd is het wanneer door de sportbeoefening slechte manieren en ruw heid worden bevorderd en geneutraliseerd wordt de veredelende en verfijnende in vloed, welke er kan uitgaan van goede sport. Van de verschillende soorten van sport, waarvoor onze sympathie het grootst is, neemt de gymnastiek wel een voorname plaats in. Ook het gemeentebestuur van Haarlem mermeer had en heeft voor den gunstigen invloed van deze sport op de inwoners een open oog. Daarom wordt met liefde jaarlijks een bijdrage gegeven aan enkele vereenigingen. wier kas financieelen steun van noode heeft Daarom is in 1920 met groote vreugde en dank baarheid het plan om in Hoofddorp te stich ten een flink ruim oefenschool, opgevat, verdedigd en uitgevoerd omdat wij begrepen dat de liefhebberij voor de gymna stiek eerst goed zou kunnen worden aange wakkerd, wanneer er een geschikte gelegen heid zou zijn om zich iedere week te oefenen. Toen Gij, Mijne Heeren vertegenwoor- gers van den Turnkring, in 1921 ook op deze plaats Uwe opwachting kwaamt maken alvorens Uwe openluchtuitvoering op ons terrein te beginnen was ons gemeente lijk gymnastieklokkaal nog niet gebouwd en aan de oude gymnastiekvereeniging pas weer nieuw leven ingeblazen. Gij hebt toen door Uwe oefeningen en wedstrijden een schitterende propaganda gemaakt voor Uw doel en streven. Met dit verrassende gevol voor Hoofddorp en de naaste omgeving, dat de gymnastiekvereeniging Hoofddorp flink is uitgegroeid. Zij telt nu reeds 21 damesleden en 53 adspirantleden met 20 heerenleden en 50 adspirantleden en heeft op verschillende uitvoeringen af bewezen tot goede pres taties in staat te zijn. Namens het gemeentebestuur wil ikU daar om op dezen dag en op deze plaats hartelijk dank zeggen voor wat ge voor vijf jaren gele den in dit opzicht voor ons hebt willen doen. Namens het gemeentebestuur spreek ik hier mijn hulde en bewondering uit voor wat 't be stuur der Hoofddorpsche gymnastiekvereeni ging, krachtig gesteund door bekwame lei ders en instructeurs en niet minder door de sympathie der bevolking, heeft weten tot stand te brengen en zeker mag ik in 't bijzon der hiervoor complimenteeren den heer Knaap die met al de onstuimigheid van zijn geest en j al de warmte var. zijn gemoed zoo onnoemelijk i veel voor deze goede zaak heeft gedaan. Ver gun mij hier de hand te drukken als waardee ring voor zijne werken Mijnheer Knaap aanvaardt ons respect, 1.Namens het gemeen tebestuur mag ik verklaren, dat onze gemeen te er vereerd mee is, dat het bestuur van den Turnkring na een verloop van vijf jaren weer wilde terugkomen om op ons terrein, dat wij zoo graag voor zulke feesten zien gebruikt, een openluchtuitvoering te geven. Sta mij toe den heer van den Hor als Voor zitter en in hem het geheele bestuur re ver zekeren, dat gij hier met Uwe turners en turnsters van harte welkom zijt. En wij zijn er meer verheugd, dat ge blijkbaar een abon nement hebt genomen op onze medewerking en voornemens zijt periodiek in ons midden- kring te komen. Doch wil van ons aannemen, dat wij er volstrekt geen bezwaar tegen heb ben wanneer ge de periode van Uw geregelden terugkeer wilt verkorten vijf jaren is erg lang ook na 3 of 2 jaren zullen we U met evenveel hartelijkheid ontvangen als vandaag. Hierbij moet ik 't laten gij hebt niet lang tijd om hier te zijn. Daarom is spreken mis schien zilver, maar zwijgen uitnemender dan goud. Heeren gasten, ik feliciteer U met het vrij gunstige weder en Wensch U vanmiddag die voldoening, waarnaar Uw hart zoo ver langt. De heer A. v.d. Hor, voorzitter van het be stuur van den Turnkring, bracht een harte lijk woord van dank aan den burgemeester voor zijn vriendelijke en waardeerende woor den en het gemeentebestuur voor de ontvangst ten Raadhuize. Namens het gewest N. Holland van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond dankte de heer Spaanderman, eveneens het gemeente bestuur voor de hartelijke officieele ontvangst ten Raadhuize, die eerst alleen bij bondsuit- voeringen, vervolgens bij gewestelijke, doch nu ook bij het geven van een kringwedstrijd plaats vond. Spreker bracht een bijzonder woord van hulde aan Mr. A. Slob voor z'n krachtige medewerking. Nadat de heer Knaap nog eemge waardee rende woorden had gesproken, werden ver- verschingen rondgediend, waarna men het gemeentehuis verliet en met de turners en turnsters, met de muziek voorop, naar het in uitstekende conditie verkeerende terrein mar- Icheerde. alwaar reeds vele toeschouwers aan wezig waren om de verschillende oefeningen jin oogensct,r""v te nemen. De uitslag is als volgt Viermaal 100 Meter Estafette (Heeren) Ronde Baan 1. „Lijnden," 52,8 2. „Hoofddorp," 53,1 3. „Sparta" van Uithoorn 54, 44. „Aalsmeer" 57, 9 5. „K. E. V." van Sloten 58, 4. Viermaal 80 Meter Estafette (Dames) Ronde Baan. „Olympia" 51 2. „Hoofddorp 52 3. „K. E. V." 52,3 4. „Lijnden" 52, 7 5. Aalsmeer" 60, 6. Het programma werd verder afgewerkt met de volgende nummers Opmarsch en vaandelgroetaigemeene vrije oefeningen toestellen meisjes en jongens springrietjes meisjestoestellen dames en heeren stok- oefeningen jongens ringen zwaaien dames en heeren stokoefeningen heeren knots- oefeningen dames standen heeren vrije oefeningen heeren afmarsch. Het vrij uitgebreid programma werd vlot en keurig afgewerkt en het bleek dat de leiding in goede handen was. Voor een goede variatie was gezorgd. Voor de ingewijden, was het zeer goed op te merken, dat het gemiddeld peil van geoefendheid der vereenigingen, in vergelijking met voorgaande jaren, vooruit gaande is, hetgeen voor een groot deel on getwijfeld is te danken aan het turnkring- verband. Deze organisatie met haar uilge- breiden werkkring brengt mede, dat er aan de leiding van de vereenigingen meer zorg kan worden besteed dan vroeger. Ook aan de athletiek was een ruime plaats ingedeeld en verscheidene malen was het publiek getuige van een spanaenden strijd. Er is flink en keurig gewerkt en de talrijke aanwezigen hebben dan ook volop genoten van hetgeen te zien werd gegeven. De prijzen werden met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. 's Avonds te half acht uur had in de Beurs nog een bijeenkomst plaats, waarbij door de verschillende vereenigingen nog een keurig samengesteld programma van een 12-tal nummer werd uitgevoerd, terwijl er inmid dels op uitnemende wijze voor gezorgd were" dat de turners en turnsters de noodige ont spanning konden genieten. 13 Mei was voor den Turnkring een groot succes, waarop met groote voldoening kaj worden teruggezien. Aan de leden wordt bekend gemaakt, dat door B. en W. van Haarlem als oefenuur voor de Brigade gedurende het zomerseizoen 1926 aangewezen is Zondagmorgen van 10 tot 11 uur in de inrichting aan de Houtvaart er Donderdagavond 7 tot 8 uur aan de Klever laan. Candidaatleden kunnen op vertoon van het lidmaatschapsbewijs een zwemabonne ment nemen tegen verminderden prijs (f 5. evenals vorige jaren. Voor een beperkt aan tal der gediplomeerden is een gratisabonne ment toegezegd door het Dag. Bestuur is een lijst opgemaakt, die gedeponeerd zal worden aan de Centrale kas, waar de abonne menten werden uitgegeven. Aan het secre tariaat, Cruquiusstraat 10 ligt een duplicaat van deze lijst, zoodat leden daar kunnen informeeren of hun naam erop voorkomt. Voor de zomeroefeningen is, ter controle van opkomst door den Penningmeester eer kaartsysteem ingesteld, in denzelfden gees* als voor de oefeningen in Stoop's Bad rege was. Gelegenheid tot het afleggen van de toe- latingszwemproef door hen, die zich bij dt Brigade wenschen aan te sluiten, zal worder gegeven op de laatste Zondagen van Mei, Jun. en Juli, öf, indien op die dagen het weer al te koud is geweest, op de daaropvolgende Zondagen. Aangevraagd is aan B. en W. van Haarlem op 27 Juni, of misschien op 20 Juni (als 27 be zet blijkt) een demonstratie te mogen géver aan de Houtvaart. Ook is aan B. en W van Schoten toestemming aangevraagd voor het houden der lange afstand wedstrijden ge kleed zwemmen in het N. Spaarne. De leden worden aangemoedigd voor beide ijverig te oefenen. De buitenwedstrijden zullen weer gehouden worden op 31 Augustus. Op de Bondsvergadering is aangenomen dat het door de Af deeling. Rotterdam uitge geven maandblad „De Brigade" als Bonds orgaan zal worden beschouwd. Door welwil lende bezorging. is getracht aan alle leden een exemplaar van No 1 te doen toekomen wie er geen ontving, kan dit alsnog afhalen aan het secretariaat of bij den Heer G. de Lugt Eierenveiling. Woensdagavond heeft alhier de eerste eierenveiling plaats gehad. Aangevoerd werden pl.ra. 7000 kippeneieren, waarvan de prijzen liepen van 5.35 6:20 per 100 en pl.m. 800 eendeneieren waarvoor werd besteed 5.105.20 per 100. Handel vlug. Het is de bedoeling, dat voortaan iederen Woensdagavond een dergelijke veiling zaj worden gehouden. Bazar. Woensdagmiddag werd opnieuw een bazar geopend, dat zijn er ruim 3 in een maand. Maar, afkeuren is ook in dezen ge makkelijker dan bouwen. Dat deze bazar voor de aflossing der schulden van de or- verkriigen in de Catechismuskamer; plaats den is force-majeure. Dc bazar duurt tol Zaterdagavond Variété-avond. Maandagavond a.s. is de derde en de laatste Varictc-avond. De parochianen die den eersten en tweeden varieté-avond niet bijgewoond hebben, kun nen nu sis. Zondag na de Vespers kaarter verkrijgen in de Chaticismiskamer; plaats bespreken in het Vereenigingsgebouw. B, en W. stellen voor, niet in te gaan op het verzoek van den heer Schulz, om den kinderaftrek te verhoogen tol 100 per kind. De Financieele Commissie heeft geen advies gegeven, aangezien de meeningec omtrent dit verzoek verdeeld waren. B. en W. stellen voor het percentage der plaatselijke belasting naar het inkomen evenals bet vorig jaar, thans voor het be^ lastingjaar 1 Mei 1926—1 Mei 1927 te bepa len op drie. In een begeleidend schrijven deelen B, en W. mede, dat van den inspecteur der di recte belastingen bericht is ontvangen dal het totaal aan kwade posten der plaaselijkc inkomstenbelasting 1925/1926 bedraagt rond: 116.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5