Gemengd Nieuws. Ernstige grondverzakking te Hoensbroek. Meisje door de»> stoomtram overreden. Zware brand in Den Haag. Zich zelf aangemeld. Kind vermist. De bekende duiker Sperling zwaar gewond. Waarom twee Chineezen twist kregen. De malversaties te Veldhoven. Auto-ongeluk. Watermolen afgebrand. Brand in het kasteel van Amstenrade. Diefstal op groote schaal. Onvoorzichtige fietsrijder. Straatverbetering te Leiden. Auto-botsing. Motorrijder in brand. Stoomleiding gesprongen op een scheepswerf. Merkwaardige gedaante verwisseling. LUCHTVERKEER. Nu de „Notge" het doel bereikt heeft. Een noodlanding. RECHTZAKEN. Uit zelfverdediging geschoten. De Radio-quaestie te Leiden. Smakelijk eten. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Onder de Radio-berichtenDe staking opgeheven. Instemming bij pu bliek en arbeiders. Een manifest der T. U. C. inzake de houding der werk gevers. De politieke spanning in Duitschland. Dr. Gessier de plaats vervanger van rijkskanselier Dr. Luther. Bijzonderheden over de revo- lutie in Polen. De staking opgeheven. Arbeiders en publiek tevreden. De houding der werkgevers. De spoorwegarbeiders blijven staken. Manifest der T. U. C. De opvolger van Luther. Revolutie in Polen. Door liet werken van de Staatsmijn Emma hebben, den laatsrten tijd wederom op ver schillende plaatsen in de gemeente Hoens broek grondverzakkingen plaats gegrepen, waardoor talrijke huizen uit het lood zakten en groote scheuren vertoonden. In het bijzonder is dat het geval in de Dorps straat, waar, trots de maatregelen van de mijndirectie. de verzakkingen van dien aard zijn géworden, dat Zaterdagavond de be woners van een drietal huizen zich genood zaakt zagen hun woningen ijlings te verlaten, daar zidh scheuren van een handbreedte vertoonden en zich een hevig gekraak deed hooren. Men berekent de schade alleen aan deze drie huizen op circa 100.000, terwijl de totale schade aanzienlijk veel hooger moet zijn. Gruwelijk verminkt opgenomen. Op den Amsterdamschen Straatweg heeft Donderdagmiddag een ontzettend ongeluk plaats gevonden. Omstreeks 5 uur reed een drietal meisjes uit Hilversum in de richting Muiden, toen zij achterop werden gereden door een auto. Een van haar, de 20-jarige M. V,, uit Hilversum, werd angstig en sprong van die fiets op de trambaan. Door den hevigen wind had zij echter de onmiddellijk achter haar aankomende stoomtram niet gehoord. Zij werd gegrepen en vóór dat de machinisten van de extra lange tram, waar voor twee locomotieven reden, deze tct stilstand hadden kunnen brengen, reden de beide locomotieven en de drie personen rijtuigen over haar heen. Gruwelijk was het lichaam verminkt, toen het meisje dood onder de tram werd weg gehaald. Het lijk werd naar Naarden over gebracht. Het ongeval veroorzaakte onder de talrijke voorbijgangers groote conster natie. Donderdagmorgen omstreeks half zeven heeft een felle brand gewoed in het perceel Bezuidenhoutscheweg 46, waarvan de eerste Stage bewoond wordt door den 74-jarigen schoenmaker J. v. U. en diens 73-jarige vrouw, en de tweede étage door de fami lie H., bestaande uit zes personen. De brand ontstond, doordat de vrouw van v. U„ toen zij 'n oetroleumtoestel wilde aan steken om theewater op te zetten, de lu cifer Met vallen op het vloerkleedje. Eerst vatte dft kleedje vlam en vervolgens ook het petroleumtoestel. Na enkele oogenblik- Icen stonden d« geheele eerste en tweede verdieping in lichte laaie, Het echtpcar v. U. kon zich langs de trap in veiligheid brengen, evenals een viertal personen van hét gezin H., allen natuurlijk in nachtge waad. Een tweetal personen echter Zag dc trap branden en moest dus naar het dak vluchten. Daar het pand geheel vrij staat, was verder gaan onmogelijk. Een hunner sprong daarop in een boom van het Bezui- jlenhout, terwijl de ander met een brand ladder gered werd. Wonder boven wonder zijn a tl en er goed afgekomen. Alleen v. U., di« verschillende brandwonden aan de hand bekomen had, moest, na door den G. G. D. verbonden te zijn naar bet ziekenhuis aan den- Zuidwal worden vervoerd. De beide verdiepingen brandden geheel uit. De brandweer, die met vijf stralen op da waterleiding er in geslaagd was het vaiui te blusschen, begaf zich opnieuw in het huis om te trachten eenig geld, dat vol gens de bewoners op nauwkeurig aangedui de plaatsen was geborgen, te vinden. Wel merkwaardig mag het heeten, dat de brand weer inderdaad al het zilvergeld vond en bovendien een blikken trommel met ver schroeid bankpapier en een beursje even eens bankpapier bevattend. Dinsdag heeft zich aan het politiebureau aan den Oppert te Rotterdam gemeld de electricien G. A. G., die gesignaleerd staat als verdacht van ^diefstal met braak in het kantoor der sigarettenfabriek „Turmac" aan de Hoogstraat aldaar in den nacht van 4 op 5 December j.l., waar een groot bedrag aan geld werd gestolen. Reeds vroeger was een der daders gearresteerd en veroordeeld. G. is ter beschikking van de justitie gesteld. Maandag ging naar de „Asser Crt." meldt, het bijna 4-jarig zoontje van den arbeider A. Bruinsma te Klazienaveen naar zijn va der, die op korten afstand van zijn woning aan het turfgraven was. Na bezoek bij zijn vader keerde het knaapje terug om naar huis te gaan. Even later kwam er een dikke regenbui, waarom de vader ook naar zijn woning ging en daar tot zijn grooten schrik hoorde, dat het kind niet bij de moeder was teruggekeerd. Onmiddellijk gingen de ouders op onderzoek uit Spoedig zagen ze de klompjes van hun lieveling drijven. Men vermoedt dat het kind in de Wijk verdron ken is. Woensdagmorgen werd in de Buitenha ven te Vlissingen de bekende duiker Sper ling op een sleepboot door een lier gegre pen. Voorts liep Sperling een gebroken rechterarm en bovendien ernstige schedel- wonden op. In bedenkelijk en toestand werd de ongelukkige naar het ziekenhuis ge bracht. Nader wordt bericht, dat Sperling aan de gevolgen zijner kwetsuren is overleden. Wanneer men den naam Sperling hoort, herinnert men zich onmiddellijk de ramp van de „Berlin" De overledene is C. Sperling. Met zijn nee i heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt bij de „Berlin"-ramp. De laatste vier jaren was de heer C Sperling in Ostende werk zaam. Daar heeft hij o a. het wrak van het Engelsche oorlogsschip de „Vindictive" op- fjeruimd. Dit schip had men tijdens den oor- og, zooals men zich zal herinneren, ter blokkeering van de haven van Ostende, laten zinken. Reeds dikwijls had de heer Sperling der wensch uitgesproken, weder in Nederland te mogen arbeiden. Einde van het vorig jaar is deze wensch vervuld. Ruim een half jaar heeft Sperling dus te Vlissingen nog mo gen arbeiden. Te Vlissingen was hii alge meen uitvoerder van een viertal werden van Van der Tak's Bergingsbedrijf, bij welke firma de overledene zijn gansche leven heeft gewerkt. Een hunner door een kogel verwond. In het Chine ezenverblijf van de Stoom vaart Maatschappij „Nederland aan de Javakade te Amsterdam, heeft Woensdag middag weer een Chineezentwist plaats ge had. Daar kreeg de 42-jarige" kok Ng. Rang, meer bekend onder den naam „kokkie ruzie met den SO-jarigen^ Chinees, die even pens de functie van kok vervult. Een en ander liep over het schoonmaken van een tafel in het verblijf. De twist liep nogal hoog en werd met handtastelijkheden voortgezet. Plotseling be gaf de jonge Chinees zich naar zijn verblijt en kwam dadelijk weer te voorschijn met een revolver. Onverwachts loste hij een schot op Kang, die in de linkerborst getrof fen werd. Het slachtoffer werd naar het Binnen gasthuis vervoerd. De dader werd door den constabel van de maatschappij gearresteerd en aan de politie overgeleverd. Een nader onderzoek werd ingesteld door commissaris Tinholt en inspecteur De Vries van het bureau Kattenburg. De dader legde een volledige bekentenis af. Hij werd naar het bureau overgebracht. Het wapen, een gewone cylinder-revolver, is in beslag genomen. De wonde van den getroffene U ernstig, dcch vermoedelijk niet levensgevaarlijk. De „Meier. Crt." meldt in verband met de malversaties te Veldhoven nog het vol gende: De sinds 25 April voortvluchtige S. had al 8 dagen te voren thuis meegedeeld, dat de les, welke hij te Eindhoven voor het exa men in de gemeente-administratie ging ha len, in die week uitgesteld was tot Zondags. Zondags is S. toen „naar de les" gegaan, maar niet teruggekeerd. Later is toen de bewuste brief uit Rotterdam en een kaart uit Roosendaal gekomen. In 'de onderstel ling, dat hij van Rotterdam over Roosen daal naar Antwerpen zou gegaan zijn, is men hem toen in de Vlaamsche hoofdstad gaan zoeken, doch tevergeefs. Men meent, dat hij naar Amerika zal vertrokken zijn. Ook heeft S. voor zijn vertrek al zijn portretten verscheurd. Toch is deze weck een foto in het politieblad verschenen met het verzoek tot aanhouding. De jeugdige directeur van dit gemeente lijk electriciteitsbedrijf was eerst 22 jaar oud; had de 3-jarige handelsschool doorloo- pen, later Mercurius-examen gedaan en ge noot een salaris van 500. Men meldt uit Apeldoorn Dinsdagmorgen circa 10 uur wilde een drietal personen, een bruidegom, de heer S., zijn moeder en een vriend, de heer N., zich naar Deventer begeven, waar de bruid van den heer S. woonde met wie hij dien dag in het huwelijk zou treden. Per Chevrolet, welke door den heer N. bestuurd werd, werd de reis ondernomen. De bruidegom en zijn moeder zaten achter in den wagen. Op den Deventerweg moesten zij een grootea auto van Radio-Kootwijk passeeren, waarvan de chauffeur voldoende signalen gaf en linksaf wilde slaan. De Chevrolet wilde nog spoedig voorbijrijden, doch reed met een hevigen schok tegen een boom met het gevolg, dat de wagen zwaar beschadigd werd. Mevrouw S. brak haar linkerpols de bei de heeren bekwamen lichte kwetsuren. Per huurauto zetten de bruiloftsgangers hun reis naar Deventer voort. Door onvoorzichtigheid van in den (water)- molen vertoevende knapen, is aan de Tjonger bij Echten (Fr.) dit groote gemaal totaal afge brand. De sate van Poepjes, in welker na bijheid de molen stond, vatte ook vlam, maar kon behouden worden. Het gemaal was ver zekerd. Door onbekende oorzaak is Dinsdagmid dag te één uur brand uitgebroken in een der ondergebouwen van het kasteel Van Amsten rade. Daar de brand zich ernstig liet aanzien en de dorpsbrandweer over niet voldoende materieel beschikt om den brancj te bestrijden,' had men de hulp ingeroepen van de politie- brandweer te Heerlen. Door het spoedig optreden der brandweer met behulp der bevolking kon de brand be perkt blijven tot het ondergebouw, hetwelk geheel uitbrandde., Het kasteel zelf kreeg geen schade. Maandag werd door den sciioenwinkciier G. van B. te Dordrecht, bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een zestal paar schoenen. Bij onderzoek bleek dat zich aan dezen diefstal hadden schuldig gemaakt de gezusters M. B., huisvrouw van W. G. en J. B. huisvrouw van J. V. beiden te Dordrecht. Tevens kwam aan het licht, dat zij zich nog hadden schuldig gemaakt aan diefstal van een groote partij manufacturen, kleeding- stukken, schoenen, enz., voor een totaal be drag van eenige duizenden guldens ten na- deele van een aantal winkeliers te Dordrecht en te Rotterdam. Alles is in beslag genomen terwijl de vrouwen na verhoor voorloopig op vrije voeten zijn gesteld. De zoon van den heer N., te Groenlo, (Geld.) reed op zijln fiets in volle vaart van een helling, waardoor hij van zijn fiets werd geslingerd. Ernstig aan het hoofd gewond, bleef hij bewusteloos liggen. Hij verkeert in levensgevaar. Vanwege het bureau van gemeentesver ken te Leiden is dit voorjaar de straatver betering in verband met vroeger genomen raadsbesluiten weder met kracht aangevat. Had men reeds een jaar te voren aan een gedeelte van de Breestraat de ouderwet- sche stoepen en hekken weggenomen en een trottoir aangelegd, dit voorjaar krijgt het andere gedeelte een beurt. Tevens wordt een begin gemaakt met de asphalteering der stad. Daarvoor heeft men gekozen het drukke Noordeinde van den Haagweg naar de Breestraat. Maandagavond heeft te Leiden op den hoek van de Heerenstraat een botsing plaats gehad tusschen een luxe auto en een autobus van de Onderneming Stadsverkeer. De luxe auto, bestuurd door den heer Eige- man werd zeer ernstig beschadigd, en van de autobus werd een voorwiel afgereden. Deze reed tegen de pui van den winkel van den banketbakker, den heer v. d. Ven, welke pui gedeeltelijk werd vernield. Zondagmiddag omstrekes half vijf kwam de expediteur J. P. met een zeer groote snelheid met zijn motor door de Dreef te Princenhage gereden. Aan het eind nabij de schutsboom moest hij uitwijken voor een auto en zette onmiddellijk de remmen aan. Hij kwam te vallen en een gedeelte benzine dat zich over zijn klecderen had uitgestort vatte vlam. Verbrand aan hand en armen en met ver schroeide haren en kleeren, werd hij door éenige personen opgenomen en een café binnengedragen, alwaar hij door dr. Joling werd verbonden. Per auto werd hl} naar zijn wening vervoerd. (D. v. N. B.) Een leeuw zonder staart. In de Rotterdamsche Diergaarde doet zich, volgens het „Volk", een zeldzaam ge val voor. Een leeuw heeft het grootste deel van zijn staart opgevreten. Het geldt hier een zeer fraai jong exemplaar, ruim twee jaar oud, dat zich zelf zoo afschuwelijk heeft verminkt. Léo bewoonde alleen zijn kooi, zoodat van een aanval van anderen geen sprake geweest kan zijn. Toen de op passers het feit des ochtends constateer den, is het beest in een nauwe kooi gedre ven, waarin het niet keeren kon. De res tant-staart, een stomp van nog ongeveer 30 centimeters, is daarop verbonden. Enkele dagen later moest aan Léo weer in zijn ge wone kooi ruimte en beweging worden ge geven en zijn eerste bezigheid heeft toen in het afrukken van het verband bestaan. Dat vond ie zeker beneden de waardigheid van een leeuw! Léo is door bloedverlies wat vermagerd en slap in de beenen, eet overigens weer goed en schijnt er bovenop te komen. De patiënt bewoont nog zijn nachthok, maar het publiek zal zich bin nenkort blijft alles goed gaan kunnen vergasten op het zonderlinge en niet alle- daagsche schouwspel van een leeuw zonder staart! Want de overgebleven dikke stomp kan voor een leeuw nauwelijks staart ge noemd worden. Men denkt, dat het dier een ziekte in den staart heeft gehad en, door jeuk ge plaagd, is gaan bijten. Toen dit bijten bloe ding ten gevolge had, zou de verorbering van het lichaamsdeel zijn gevolgd. Aange zien het interviewen van een leeuw een vruchteloos karwei is, zal de oorzaak wel in het duister blijven, Hoe dit zij de „leeuw zonder staart" kon nog wel eens de bijzondere attactie van de Rotterdamsche Diergaarde worden! Op Wilton's scheepswerf te Schiedam beeft Donderdagmiddag tegen 1 uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Drie stokers bevonden zich in de machinekamer van 'n schip, dat ter reparatie lag, toen plotse ling een groote stoomleiding sprong. De chef-machinist, die toesnelde. sloot onmiddellijk de hoofdkraan af. Toen men in de machinekamer afdaalde was de 40- jarige W. H. Ph. reeds overleden. De sto ker Sch., die evenals Ph, te Rotterdam woonachtig is. werd zeer ernstig gewond. Zijn lichaam was geheel met brandwonden overdekt. Men vreest voor zijn leven. De stoker P. D. uit Schiedam is eveneens ernstig gewond. Men hoopt hem in het le ven te kunnen houden. In den kuikentijd wordt wel eens op goed geluk af gegist naar het geslacht van een donzig beestje, dat wat achterlijk is met zijn kamvorming, maar het kieken wordt toch altijd hen of haan. Dat een volwassen kip zich na een jaar echter in een „haan" gaat metamorphoseeren, behoort toch wel tot de natuurwonderen! Dit schijnt thans gebeurd te zijn. Men deelt aan de „Tijd" als bijzonderheid 'mede, dat op de boerderij van den heer A. L., in de Peel, te Asten, een „kip" rondscharrelt, welke het vorig jaar geregeld en goed legde, zoodat de eigenaar er verschillende eitjes van raapte, In den afgeloopen winter raakt de kip aan het ruien: na afloop van die kale periode kwamen de veeren niet alleen weer mooi terug, doch groeiden de staartveeren zeer lang, eenigszins opstaand en in den vorm als die van een haan. Als iemand de kip ziet „zonder den kop", zal hij niet anders denken dan een mannelijk exemplaar van de hoenderfamilie voor zich te hebben. Daarbij schijnt het dier ook inwendig een metamorphose te hebben ondergaan, althans geheel vanstreek te zijn geraakt, want de „zonderlinge kip" heeft dit jaar nog geen enkel eitje gelegd. ONDER ERNSTIGE VERDENKING. De Centrale Recherche heeft Dinsdag de verblijfplaats opgespoord van den Keulschen medicus Proescher, die ervan wordt verdacht één zijner patiënten opzettelijk een te groote kwik-injectie te hebben toegediend, waardoor de patiënt is overleden. Het vermoeden was voorts gerezen, dat de arts, die werkzaam was in een ziekenhuis te Keulen, de doodelijke hoeveelheid had toegediend met medeweten van de vrouw van den patiënt. Nadat sectie op het lijk was verricht, wildf de Keulsche politie den arts ter verantwoording roepen. Het bleek echter,dat zoowel hij als de vrouw spoor loos waren verdwenen. Naar tal van landen was een verzoek tot opsporing gerichtde Amsterdamsche re cherche slaagde erin de verblijfplaats van den verdachte, die in een pension in voormalig Watergraafsmeer woonde, op te sporen. Vóórdat tot arrestatie werd overgegaan, was hier een politie-ambtenaar uit Keulen aange komen. Hij en een Amsterdamsche inspec teur hebben den arts in zijn woning bezocht. De medicus en de vrouw vroegen hun, hier niet te arresteeren, omdat zij dan, tot de uit leveringsprocedure zou zijn afgeloopen, in hechtenis zouden moeten blijven. Zij ver zochten met den Duitschen politieman de grens over te mogen gaan. Dit verzoek is toe gestaan. Dadelijk zijn zij afgereisd en in Duitschland is het tweetal gearresteerd. De Duitsche justitie zal nu moeten onderzoe ken of inderdaad opzettelijk een doodelijke dosis is toegediend. VAN HET PAARD GEVALLEN. Kapitein Phaff van de Grenadiers en Jagers had het ongeluk bij een rijles in de Katwijk- sche duinen van zijn paard te vallen. Nadat dr. De Ruyter Zijlker de eerste hulp had ver leend, is de kapitein zwaar inwendig gewond per lorrie van de Leidsche Duinwatermij naar den watertoren vervoerd en van daar met een ambulance-auto naar Den Haag. De toestand van den officier, moet, naar wij vernemen, zeer ernstig zijn. Bij het passeeren van de Noordpool heelt men uit de Norge en bundel vlaggen, de Noorsche, Amerikaansche en Italiaansche, laten vallen. Uit Nome (Alaska) wordt gemeld: De Noorsche consul te Nome heeft een draadloos telegram van Amundsen ontvan gen, waarin hem verzocht wordt, 100 man ge reed te houden om de Norge te doen dalen bij haar aankomst. Amundsen wil namelijk te Nome landen na zijn Poolvlucht en de Norge dan per stoomschip naar Amerika zenden. Hij zal Nome draadloos op de hoogte houden omtrent het tijdstip van zijn aankomst. Woensdagmiddag om 4 uur heeft een post vliegtuig AmsterdamParijs, het Farman- toestel F.A.G. EE, type Farman 70, een noodlanding verricht op een weiland aan den Hoofdweg te Hillegersberg, wegens het bre ken van de schroef. Geen der inzittenden kreeg eenig letsel. Het drama in het café te Heerlen. De bijna 38-jarige herbergier A. Cenec te Heerlen, had zich Dinsdag voor de recht bank te Maastricht te veantwoorden ter zake van mishandeling, den dood ten gevol ge hebbende. Op 28 Januari j.l„ des avonds omstreeks elf uur, was in de herberg een tweetal be zoekers gekomen, beiden dronken, die drank vroegen. Doordat de kastelein hun dit weigerde, begonnen zij hem t^ bedrei gen. Eén hunner wierp een tafel omver. De kastelein greep daarop een stoel en trok zich terug in de naast het vertrek gelegen slaapkamer. Beide bezoekers, zekeren B. en K„ van wie de laatste al zeer ongunstig bekend stond, volgden hem echter ook daarheen. Op het bed staande trok de her bergier toen een revolver en dreigde hen te zullen neerschieten, wanneer 'rij niet heengingen. Niets baatte echter en toen één hunner nog zeide: „Straks ben je toch een lijk" en daarna met den voet op het bed stapte, schoot de in het nauw gebrach te man eerst in de lucht en toen ook dit niet hielp, schoot hij beiden neer. Beide aanvallers waren onmiddellijk dood. Alle getuigen verklaarden, dat C. zoo lang mogelijk alle geduld had gehad en de beide mannen wel twintig maal had ge waarschuwd. Het O. M., waargenomen door mr. Kneep- kens, was ook van oordeel, dat hier inder daad van noodweer en zelfverdediging spake is. Het ten laste gelegde achtte spr. bewezen, doch om de vermelde gronden vroeg spr. ontslag van rechtsvervolging. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 25 Mei a.s. De kantonrechter te Leiden heeft Woens dag uitspraak gedaan in de zaak tegen R, T., juridisch sudent te Leiden, die vervolgd was wegens het in het bezit zijn van een radioinstallatie zonder de daartoe vereischte kennisgeving aan den directeur van het post- en telegraafkantoor te hebben ge vraagd. Verdachte had bezwaren gemaakt het desbetreffend formulier te onderteekenen, omdat hij zich daarbij o.m. verbinden moest zich te houden aan de bepalingen, die even tueel in de toekomst zouden worden ge maakt. Na een bezoek van een agent van poli tie had verdachte echter tfcch een formulier geteekend. Beklaagde werd thans vrijgesproken, om dat niet is komen vast te staan, dat op het oogenblik, waarop de overtreding ge constateerd werd, de aangifte nog niet had plaats gevonden. Op denzelfden grond wa den ook and .-ren vrijgesproken. Maandag verscheen voor den kantonrech ter te Leiden, een zgn, „knors", slager van minderwaardig vee, nl. C. v, d, L., te Zoeter- wcrude. Bij hem was vleesch van dood geboren kalveren gevonden. De slager liet nu zijn 15-jarig zoontje verklaren, dat hij die kalveren slachtte, zonder weten van zijn vader. De huid verkocht hij en het vleesch bestemde hij voor de honden, wat de kantonrechter niet geloofde. De ambtenaar achtte den vader voor deze overtreding aansprakelijk en eischte 30 of 30 dagen, terwijl de kantonrechter er over dacht, dezen voor galg en rad opgroeienden jongen naar een tuchtschool te zenden. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN, aangek. Undine, S. Riga; Izabran, S. La Plata. Vertrokken Thora, S. Emden; Norman- dia, S. Rotterdam; Hermia, S. Hamburg; Crichtoun S. Rotterdam; Zeus S. Hamburg; Vechtstroom S. Londen. IJMUIDEN, aangek. 12 Mei. (Hoog ovens). Theano, S. Amsterdam, om slakke- zand te laden. IJMUIDEN, aangek. 13 Mei. Yorkdale, S. Plymouth. A Vertrokken 12 Mei. Jason, S.' W.-Afrika 13 Mei. Delft, S. Chili; Tellus S. Genua; Alpha S. Rott.; Orestes, S. Curasao; Thea no, S. Rotterdam. STOOMVAARTLIJNEN. KON. NED. STOOMBOOT MIJ.-XON. WEST-IND. MAILDIENST. ALPHA 12/5 v. Amst. n. Rott. DELFT 12/5 v. Amst. n. Chili. ORESTES 12/5 v. Amst. n. Curasao. TELLUS 12/5 v. Amst. n. Genua. ULYSSES 12/5 v. Hamburg n. Amst. ZEUS 12/5 v. Amst. n. Hamburg. HALCYON LIJN. STAD ARNHEM v. Rott. n. de Plata- Rivier, 11/5 te St. Vincent. HOLLAND-AMERIKA LIJN. CARDIGANSHIRE, v/d Pacifickust n. Rott. 5/5 te Liverp. MARYLAND 12/5 v. Rott. n. Antw. HOLLAND-AFRIKA LIJN. RIETFONTEIN 11/5 v. Delageabaai n. Pt. Natal. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. JASON 12/5 v. Amst. n. W. Afrika. HOLLAND-OOST-AZIE LIJN. OUDERKERK (thuisr.) 11/5 v. Shanghae. ROTTERDAMSCHE LLOYD. PATRIA 12/5 v. Batavia n. Rott. JAVA CHINA JAPAN LIJN. TJIKARANG 12/5 v. Shanghae n. Hong kong. TSJISALAK 11/5 te Shanghae. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN." AJAX, v. Japan n. Amst., 12/5 Suez. DWINGELOO 11 Mei. Jaarmarkt. Op de jaarmarkt waren aangevoerd 119 koeien ƒ180360 19 vaarzen 185340 15 pinken ƒ105190 10 kalveren 4580 1 stier 240 20 oude varkens 40—45 380 biggen 10— 22 15 geiten f\228,275 Fr. schapen 40 55, 384 lammeren 7—16. GOUDA, 12 Mei. Kaas. Ter markt waren 221 partijen. Prijzen 1ste soort 5053, 2e soort 4549, rijksmerk le soort 5055, 2e soort 4649, zware 58%. Handel matig. HOORN, 12 Mei. Kaas. Aangevoerd 16 stapels fabriekskaas 45,9 st. boerenkaas 48, 1 st. fsbriekscommissie 414 st. boeren- conmissie 44, totaal 30 stapels, wegende 30099 kg. Handel vlug. WOERDEN, 12 Mei. Kaas. Ter markt waren 457 partijen. Prijzen. Goudsche le soort f 4753. 2e soort f 4245, riiksmerk ie soort 4955, 2e soort 4348, zware 58. Handel matig, AMSTERDAM, 12 Mei. Vee. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 179 vette kalveren le qual. 95110 ct., 2e qual. 80 95 ct3e qual. 7080 ct. per kg. levend ge wicht 96 nuchtere kalveren f 1020 per stuk 400 varkens Holl. le qual. 102104 ct2e qual. 101102 ctvette varkens 98 104 ct. per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 12 Mei. Aardappelen. (Bericht v. d. Mak. Jee. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 55.25, id. blauwe f 5.255.50, id. Eigenheimers f 2.502.70, id. bravo's f 3.40 3.50, id. roode star f 2.803, id. roodbon ten star f 3.50 Friesche roodstar f 2.803, id. roodbonte star f 3.103.50 Zeeuwsche Eigenheimer poters f 0.80, id, blauwe poters f 1.501.75, id. bonte poters f 1.501.75 p. hl.Zomer-Malta-aardappelen f 15.7516 per 100 kg. DELFT, 12 Mei. Boter. Aangevoerd 231/8 v. en 10/16 v., samen wegende 4630 kg. Prijs f 1.90—2.17% pet kg* Handel vlug. ASSEN, 12 Mei. Eieren. Op de markt van de V.P.N. waren aangevoerd 204.000 stuks. Prijs 4%6 Vi ct. per stuk. ASSEN, 12 Mei. Paarden. Aangevoerd- waren 118 ruinen en merriën, ruinen f 25^ 350; merriën f 300400; 6 enters f 15 200; 2 veulens f75110; 30 slachtpaar" den f80—140. BARNEVELD, 12 Mei. Pluimvee. Tam me eenden f 0.8014.; jonge hanen f 0.50 2; oude idem f 1.502.25; jonge hennen f 1.502.30; oude kippen f I3; tamme duivenf 0.270.32; tamme lkonijnen f 1 2.25; alles per stuk. Aanvoer 5000 stuks. Handel nog al vlug. Eieren f 56.15 per 100 stuks. Aanvoer 1.300.000; Handel vlug. ENKHUIZEN, 12 Mei. Zaden en peul vruchten. Bruine boonen f 1218 per Hl.; bruin mosterdzaad f 34—37 per 70 Kg. Maanzaad f 2935, karwijzaad f 12 beide per 50 Kg. GOUDA, 12 Mei. Vee. Aangevoerd in to taal 3342 stuks, waarvan 56 vette varkens, prijzen van 39—41 ct. per Kg. met 2% korting; 587 magere varkens, prijzen van f 4070 per stuk. Export geen handel. 1890 biggen, f 1830, 12 runderen'f 350 450, 106 nuchtere kalveren f 813, 672 lammeren f 1419, 9 schapen f 3035, 2 paarden, f8 bokken en geiten f520, Handel: Vette en magere varkens, nuchte re kalveren vlug; biggen runderen, schapen, bokken en geiten matig. HOORN, 12 Mei. Varkens. Aanvoer 42. Vette varkens f 0.800.86. Londensche var kens f 0.700.74, zouters f 0,760.78 per Kg. (schoon). Handel vlug. Eieren. Veiling kipeieren wit f 4.50 5.70, id. bruin f5.206.20. Aanvoer 38554 stuks. Eendeieren f 4.905.20, kalkoen- f7.80 per 100 stuks. Aanvoer 44813 stuks. MAASTRICHT, 12 Mei. Botermijn. Hoogste prijs f 1.91, middelprijs f 1.85, laag ste prijs f 1.76. Aanvoer 170.550 Kg. MIDDELBURG, 12 Mei. Granen. We gens verzetten marktdag geen aanvoer, geen noteering. SCHAGEN, 12 Mei. Eieren (Veiling). Aanvoer 38514 kipeieren, bruin f 5.30 5.70, wit f 4.705.60, per 100 stuks, onge- wogen; bruin (3033 Kg.) f 5.605.70, wit (25—28 Kg,) f4.60—4.70, id. (28—30' Kg.) f 4.905.50, per IOC stuks naar ge wicht. Aanvoer 6784 eendeieren f 4.704.90 per 100 stuks ongewogen. UITHOORN, 12 Mei. Kaas. Aanvoer 29 partijen. Goudsche met rijksmerk f4750, 2e soort f 4346; zonder rijksmerk f 41 45. Handel vlug. VOLENDAM, 12 Mei. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 510.000 eenden eieren f 5.055.20 en 6800 kippeneieren f5.35. IJMUIDEN, 12 Mei. Heden waren aan den Rijksvischafslag 18 stoomtrawlers, 7 loggers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1,200.70, tongen f 1,250.80 per kg. griet f 40—14, gr. schol f 35, md., schol f 31, zetschol f 26—18, kl. schol f 19—12, f 11.50 2.40, scharren 7.505 per 50 kg. roggen f 14 per hoop vleet f 2.401.40 per stuk makreel f 20, pieterman en poon f 208 gr. schelvisch f 46—45, md. schelvisch f 28 16, k. md. schelvisch f 2510.50, kl. schel visch f 16—8.50, f 14—4.40, kabeljauw f 40 —19, gr. gullen f 12—5, kl. gullen f 7—1.90, wijting f 43.40 per 50 kg. IJMUIDEN, 12 Mei. De Duitsche stoom- treiler BX 180 (Seewolf) kwam heden in ver band met de staking in Engeland van eene IJslandreis hier binnen. Het schip besomde voor de aangevoerde 1500 manden versche visch f 4845. Geveild werd nog de van IJs land aangevoerde lading versche- en zoute- visch van den stoomtreiler IJM. 316 (Gerard), waarvan de totaalopbrengst f 4348 bedroeg. IJMUIDEN 13 Mei. Van de treilvis- scherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJK 51 (Catania) met f 1973 IJM 40 (Calabria) met f 1687; IJM 325 (Gloria) met f 1016 IJM 324 (Amalia) met f 1180 IJM 385 (Derika IV) met f 1623 IJM 272 (Derika XV) met f 1837 IJM 180 (Holland IV) met f 1614 IJM 503 (Holland VII) met f 1553IJM 75 (Kennemerduin) met f 1432 IJM. 118 (Beatrice) met f 2185 j IJM 191 (Albatros) met f 1542; IJM 152 (Paris) met f 1442IJM 1 (Swift) met 1364 en de zeilloggers KW 137 (Vriendschap) met f 252 KW 103 (Katwijk) met f 335 KW. 21 (Twee Gebroeders) met f 206 K.W. 172 (Jacoba) met f 390 1 SCH 315 (Arendje) met f 163 SCA 245 (Industrie) met f 266 en SCH 324 (Morgenster) met f 240 aan besomt ming. IJMUIDEN, 11 Mei. Heden kwamen va», de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJM. 327 (Victoria) met 1540 j IJM. 190 (Henriëtte Jacoba) met 2063 IJM. 189 (Mary) met 1545 IJM. 142 (Freia) met 1839 IJM. 490 (Gorredijk) met 1609 IJM. 125 (Derika II) met 1647 IJM. 126 (Derika X) met 1389 IJM. 405 (Derika II) met 1703 IJM. 64 (Penelope) met ƒ,1795 IJM. 122 (Bertha) met 1409 IJM. 6 (Eduarda) met 1249 IJM. 8 (Annie) met 1230 IJM. 26 (Witte Zee) met 1537 IJM. 183 (Liesbeth Betty) met 2791 IJM. 2791 IJM. 161 (Elie Chenevierre) met/1537 de zeilloggers KW. 140 (Voorwaarts) met 416 KW. 74 (Katwijk aan de Rijn III) met 230 KW. 43 (Hoop op Zegen) met ƒ147 en KW. 45 (Neptunus) met 251 aan besom ming. Heden komt de afgevaardigden-conferen tie der mijnwerkers bijeen, die het kolen- probleem in verband met de gezichtspunten die Samuel geopend heeft, en die voor de mijnwerkers zeker veel waardevols bevat ten, onder dc oogen zal zien er misschien een besluit zal nemen overeenkomstig de meening der executieve, misschien ook de kwestie aan een stemming onder de mijn werkers zal willen onderwerpen. Afgewacht dient ook wat de werkgevers zullen doen ten aanzien van de stakers die morgen en volgende dagen voor een groot deel weer aan den arbeid zullen willen gaan. Baldwin wiens prestige door den loop der zaken volgens de algemeene opinie zeer is vergroot, kan geen garantie geven, wat betreft dc houding der werkgevers. Hij kan ze niet dwingen alle stakers zon der meer in dienst terug te nemen. Maar de aandacht valt daarnaast op Baldwin's aan sporing. gisterenmiddag in het Lagerhuis ge uit: „Wij moeten het werk weer beginnen in een geest van samenwerking en alle kwaadwilligheid en weerwraak achter ons laten." Het geheel onverwachte bericht over de opheffing der staking is door het publiek met vreugde ontvangen en door de stakers vrijwel algemeen met instemming. Voor de mijnwerkers is er nog weinig ver anderd, de mijnen blijven stil liggen en de moeilijkheden zijn nog niet opgelost. Een official van een der groote vakver- eenigingen verklaarde gisteren, dat een ernstige toestand is geschapen door de houding van sommige werkgevers, die en kel die arbeiders vveer te werk stellen die zij naar hun eigen inzicht noodig hebben, en dat vele groote transport- en ook an dere ondernemingen, de arbeiders nieuwe contracten laten teekenen. Wij zijn niet voornemens, daarmee genoe gen te nemen, zeide de vakvereenigings- man en de algemeene raad van het Vak- vereenigingscongres zal de regeering er op moeten wijzen, dat een dergelijke politiek ontoelaatbaar is. Indien de regeering geen maatregelen neemt, en er geen wijziging in deze politiek komt, bestaat de mogelijkheid dat de staking wordt voortgezet. Met het oog op de moeilijkheden betref fende de weder in dienstneming van het spoorwegpersoneel hebben de besturen van de bonden van spoorwegmannen allen leden gelast de staking voort te zetten tot be vredigende toezeggingen verkregen zijn. De vakvereenigingen hebben den spoor wegarbeiders en den havenarbeiders order gegeven, de staking voort te zetten, totdat er overeenstemming is bereikt in zake de wederaanneming van alle stakers. Het algemeen bestuur van het T. U. C. heeft een manifest gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat tal van werkgevers onder de stakers, «dnrhtoffer- trachten te maken, door hun vernederende voorwaar den tot hun weder indienstneming voor te leggen, waaronder loonsverlagingen. Het bestuur verklaart, dat de vakvereeni gingen wier moreele en materieele kracht" nog ongeslagen is, zich daartegen tot het uiterste zullen verzetten. In het manifest wordt verder aan den pre mier verzocht, als hoofd der regeering op te treden, om de werkgevers te verplichten, zijn beroep op hen in acht te nemen. Ook heeft het bestuur aan alle aangeslo ten vakbonden een boodschap gezonden, waarin er bij hen op aangedrongen wordt, andere arbeidsvoorwaarden te weigeren dan die vóór de staking bestonden, en waarin de arbeiders uijgenoodigd worden, aan de orders der vakvereenigingen te gehoorza men. De rijks-president heeft het ontslag vatt den rijkskanselier dr. Luther aanvaard en tot zijn plaatsvervanger den rijkswtermi- nistcr, dr. Gessier benoemd Het officieele ommunipué verklaart dat dr. Gesslcr als oudste in dienst zijnde rijksminister de lei ding op zich heeft genomen van het kabinet, dat belast is met de afdoening der zaken. Hoewel dus in elk geval geen officieela opdracht tot kabinetsformatie is gegeven, heeft dr. Gessier reeds een aantal personen ontvangen en met hen besprekingen ge. voerd. Het waren de leiders der vier par tijen, die tot dusver de regeeringspartijen vormden. Reeds daaruit blijkt, dat voor eerst gedacht wordt aan de vorming van eer rijkskabinet op de huidige basis. Woensdagmiddag is te Warschau een revolutie uitgebroken. Er hadden straatge vechten plaats, waarbij velen gedood en ge wond werden. Troepen van Pilsoedski be zetten het gebouw van den minister-presi dent en het ministerie van Buitenlandsche Zaken en rukken op tegen het Belvedère (paleis van den staatspresident). Het kabi- net-Witos zou reeds afgetreden zijn. Ver moedelijk zal ook de staatspresident aftre den. De telefonische verbinding met War schau is verbroken. Het wordt bevestigd, dat uit Posen twee regimenten infanterie naar Warschau onder weg zijn. Maarschalk Pilsoedski is in onder handeling getreden met den bevelhebber de zer beide regimenten. De citadel van War schau, waarin zich nog regeeringsgetrouwc troepen bevonden, heeft zich aan maar schalk Pilsoedski overgegeven. In het Bel vedèrepaleis bevinden zich de staatspresi dent en de leden der regeering. De troepen van Pilsoedski hebben heden, behalve de regeeringsgebouwen, ook het hoofdpostkan toor en het telegraafkantoor bezet, In een boodschap van den Poolschen mi nister van Oorlog aan het leger wordt ge zegd, dat versterkingen voor het leger uit de provincie naar Warschau onderweg zijn en dat met alle gestrengheid tegen de mui ters zal worden opgetreden. De boodschap bevat een aansporing om zich ten nauwste aan de zijde der wettige regeering te scha ren. De hoofdstad van Polen bevindt zich se dert Woensdagnacht in handen van maar schalk Pilsoedski. Er had een gevecht plaats tusschen de troepen der regeering en die van den maarschalk. Het aantal verliezen voor zoover bekend, bedroeg achttien doo- den. waaronder twee officieren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6