Binnenlandsch Nieuws. Onder de Radio-berichten: Ten opzichte van het mijnconfllct heeft Baldwin nieuwe voorstellen geformuleerd. De staatsgreep van Pil- soedski. De bekende generaal Zeligowski bi] de straatgevechten in Warschau gesneuveld. De politieke crisis in Duitschland. Dr. Gessier bedankt als kabinets-formateur. Zijne vervanging door een Centrum-man? De Engelsche stakingen. De voorwaarden tot het weder in dienst nemen der spoorweg beambten. De hervatting van den arbeid. De staatsgreep van Pilsoedski. De spoorlijnen door de troepen van Pilsoedski bezet. De politieke crisis in Duitschland. Een Centrum-man Kabinets formateur. Hooge onderscheiding. Particuliere klerken. St. Michaêl-dub Nijmegen Prof. Veraart. De pensioencommissie bij de Nederl. Spoorwegen. NederlandsckBelgisch Verdrag. De Watersnood. Handel met Griekenland. Alg. R. K. Werkgevers vereeniging in het bisdom Haarlem. LUCHTVERKEER. De Norgete Nome. UIT ONZE OOST. Zware brand in een kampong te Padang. s UIT ONZE WEST. Pater Ant. Ter Maat O. P. Een brief uit Trinidad bracht, meldt de „Amigoe di Curagao", het bericht, dat dén 16 Februari LI. Pater Ant. ter Maat aldaar aan het grootste levensgevaar ontsnapt is. GEMENGD NIEUWS. Het lichten van de „BdUini". Oplichting. Onweer en bliksem. Onfortuinlijk. Ter navolging. Schipper verdronken in de Rijnhaven te Rotterdam. De mislukte poging tot inbraak te Ter Apel. Diefstal van een Spaarbank boekje. De laatste der Azteken. Kindermoord te Heerlen? Kind overreden en gedood. Brand te Zierikzee. Met een mes aangevallen. INGEZONDEN. RECHTZAKEN. De Portugeesche bankbiljettenaf faire. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. VISSCHERÏJ. HANDEL EN NIJVERHEID Het vleeschvervoer naar Engeland. Baldwin formuleert voorstellen. Naar de draadlooze dienst meldt, heeft Baldwin In riin verklaring in het Lagerhuis nog gezegd ten opzichte van het mijncon- flict: Wij hebben hord gewerkt over deze quaestie en ik ben tot de conclusie geko men, dat het niet mogelijk is voor de beide partijen om uit zich zeil tot een vergelijk te komen. Ik heb daarom voorstellen ge formuleerd, welke naar miin meening een redelijke en billijke basis voor een regeling vormen. Deze voorstellen zuilen aanstonds aan de beide partijen worden overhandigd, opdat zij ze gedurende het week-end kun nen overwegen. MacDonald sprak zijn voldoening uit over da verklaring van den premier. Hij voegde er aan toe. dat hij er zeker van was, dat de premier tot de juiste conclusie wan geko men en het verheugde hem, dat Baldwin tot het opstellen van eigen voorstellen was overgegaan. De voorwaarden van de met de spoor weg li eden tot stand gekomen overeenkomst luiden: De beambten zullen wederom fn dienst worden genomen zoodra het verkeer dit veroorlooft en men hun arbeid kan verschaf fen. Zij zullen volgens rang en anciënniteit weer in dienst worden genomen; de vakver- eenigingen erkennen dat zii, door de staking af te kondigen, een fout hebben begaan te genover de maatschappijen, en zii gaan er mede accoord. dat de maatschappijen bij het weder in dienst nemen van stakers baar wettig recht niet prrsgeven om van de sta kers en andere verantwoordelijke personen vergoeding te eischen; de vakvereenigingen verbinden zich geen instructies meer tot staken aan htm leden te geven zonder van te voren met hun maatschappij te hebben onderhandeld; er zal tot geen enkele loons verlaging worden overgegaan; sommige be ambten zullen naar andere posten moeten worden overgeplaatst; de overeenkomst be treft niet degenen, cfie zich aan geweld en intimidatie hebben schuldig gemaakt. De berichten uit da verschillende deelen des lands maken melding van een alge- meene hervatting van den arbeid in de ver schillende bij de staking betrokken indu strie ën. Ondanks de moeilijkheden bij het weder in dienst nemen der havenarbeiders deelt de Board of Trade mede, dat de havenar beiders in Liverpool gisttrenochtend in grooten getale het werk hebben hervat op de oude loonen en arbeidsuren. Volgent berichten uit Praag rijden de trei nen niet meer tot Warschau. De lijnen zijn door de troepen van Pilsoedski bezet Geen enkel blad verschijnt te Warschan. De berichten uit Polen wijzen er op, dat Pilsoedski zijn positie tot dusver heeft kun nen handhaven. Het verluidt dat de leden van het kabinet-Witos met behulp van vliegtuigen uit het door de opstandelingen belegerde paleis Belvédère zijn gevlucht. De staatspresident zou geweigerd hebben zijn paleis te verlaten en zou er dus alleen zijn achtergebleven. Volgens andere berichten echter zouden de troepen van Pilsoedski vanmorgen vroeg in het paleis zijn binnengedrongen en de geheele regeering gevangen hebben gen», men. Alle ministers zouden in Wilanow nabij Warschau zijn geïnterneerd. De staatspresident is volgens deze berichten niet gevangen genomen. Pilsoedski behan delde hem met het grootste respect en liet hem in zijn ambt. Welke van deze berichten juist zijn, valt van hieruit niet te pontroleeren. Pilsoedski, zoo heet het verder, heeft alle regeeringsgebouwen met machinegeweren in staat van verdediging gebracht. Hij heeft den commandant van het garnizoen Teschen bevel gegeven met zijn troepen naar Lem- berg te marcheeren, teneinde generaal Sikorski, die aan het hoofd van de garni zoenen Lemberg, Krakau en Przemysl op Warschau aanrukt, den pas af te snijden. Ook generaal Haller, de doodsvijand van Pilsoedski, is reeds in aantocht. Hij l*ekt aan bet hoofd van het garnizoen van Posen naar de hoofdstad op, maar het verluidt, dat zijn voorhoede, bestaande uit twee re gimenten, reeds naar Pilsoedski is overge- loopen. Naar verluidt U Wilna in handen van de opstandelingen. In Lemberg en in geheel Congres-Polen is de bevolking grootendeels op de hand van den maarschalk, in het voormalige Pruisische gebied echter heeft hij zoo goed als geen aanhang. Bij de straatgevechten in Warschau is gisteravond ook de bekende generaal Zeligowski, de veroveraar van Wilna, ge vallen. Pilsoedski zelf zou een schramp- schot in den arm hebben gekregen. In Warschau zijn alle dagbladen verboden. 1 Er verschijnen alleen bullitins met procla maties en mededeelingen van Pisocdski. De Rijksweermluister, dr. Gessier, heeft vanmiddag om 1 uur den rijkspresident von Hindenburg medegedeeld, dat hij niet in staat is de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet te aanvaarden. Dr, Gessler heeft hiertoe besloten, omdat in een be spreking, die hij Vrijdagmorgen met de lei ders van de partijen van het midden had, bleek, dat het centrum bezwaren tegen zijn candidatuur heeft. Het Centrum heeft wel iswaar niet zelf bezwaren tegen deze can didatuur, maar het acht deze onwenschelijk, omdat de sociaal-democraten in geen ge val deze candidatuur zouden accepteeren. Wel zouden de sociaal-democraten gevon den zijn voor den candidatmir-Stresaman. Het Centrum weigert echter deel te nemen aan een regeering, die tegen den zin van de sociaal-democraten zou worden ge vormd, en dus afhankelijk zou zijn van de ondersteuning der Duitschnationalen. Het Centrum heeft gistermiddag den wensch te kennen gegeven, dat 'n Centrum mam met een kabinetsformatie op den grondslag der groote coalitie zal worden belast, waarin de andere partijen, die er van overtuigd zijn, dat deze pogingen op i een échec zullen uitloopen, grif hebben toegestemd. Het verluidt, dat de Centrum-fractie den eersten burgemeester van Keulen dr. Aude- nauer als candidlaat zal presente eren en inderdaad is deze gisteravond op verzoek j van de fractie naar Berlijn gekomen. Dr. Audenauer, wiens naam bij iedere kabinets crisis ran de laatste jar telkens genoemd werd, is een overtuigd republikein. Mr. P. W. A. Cort va der Linden, oud- dnister, minister van Staat en lid van den Raad van Staten, is door H. M. de Koningin, het grootkruis van den Nederf. Leeuw ver- leend. Nienwe salarisregeling. De bond van administratief personeel b$ '«Rijksbelastingen ontving, naar het „U. D." meldt, van het departement van financiën béricht, dat een nieuwe salarisregeling voor de particuliere klerken welke regeling zal grekend worden 1 Januari 1925 te zijn ingegaan spoedig kan worden tegemoet gezien. Het vtrtrouwen hersteld. Het bestuur der St. Miehaël-club te Nij megen deelt het volgende mede; Na een correspondentie van het bestuur der St. Michaëlclub Nijmegen met prof. Ver aart werd in d clubvergadering van Woens dag jj. de volgende motie aangenomen: „Gehoord de besprekingen ter vergadering van .de St. Michaëlclubs te Utrecht d.d. 8 dezer in het bijzonder het daar gesprokene door prof. Veraart; is de club Nijmegen be reid te verklaren, dat zij het gecshil met prof. Veraart als opgelost en de opzegging van het vertrouwen in prof. Veraart als ver tegenwoordiger der Michaëlbeweging in de reorganisatie-commissie als ongedaan be schouwt." Prof. Veraart liet hfetwp de volgende ver klaring volgen: „Gehoord de besprekingen ter vergade ring bovenbedoeld en in het bijzonder de verklaringen daar afgelegd door de verte genwoordigers der Nijmeegsche St. Michaël club, verklaart ondergeteekende, dat hij ook zijnerzijds het geschil met de club Nijmegen als opgelost beschouwt en zijn critiek op die club, zooals die geformuleerd werd in de „Morgen" van 23 April j.l. niet wenscht te handhaven." (w, g. J. Veraart.) De Minister van Waterstaat heeft, naar „Het Volk" meldt, aan den secretaris der Ned. Vereer.ijfuw van Spoor- en Tramweg personeel, Van Braambeek, die wegens z.L onbillijke samenstelling der pensioencommis- sie voor de Nedrlandsche Spoorwegen zijn bnoeming tot lid van deze commissie niet heeft aanvaard, een brief gezonden, waarin de toezegging gedaan wordt, dat bij eerstvol gende wetswijziging en andere samenstelling zal worden opgenomen, waardoor aan zijn bezwaar kan worden tegemoetgekomen. Duurt dit te lang, dan wilde de minister af zonderlijke verandering overwegen De mi nister verzocht in verband daarmede aan den heer Van Braambeek om op zijn beslis sing terug te komen. Deze heeft hieraan ge volg gegeven en zal dus nu plaats nemen in deze commissie. Overeenstemming bereikt. Naar de Tel. uit Brussel verneemt, kan men thans zeggen, dat de Nederlandsche en- de Belgische regeering, ten aanzien van het Nederlandsch-Belgisch verdrag, tot overeen stemming zijn gekomen. Volgens het blad zal de tekst van het verdrag, onveranderd gehandhaafd blijven, doeh zullen in de bij lagen zekere clausules van het, door jhr. v. Karnebeek en Paul Hijmans geparafeerde verdrag worden verduidelijkt. Verder schrijft het blad: Blijkbaar wenscht men zich in officiëele kringen niet dan met de uiterste omzichtig heid uit te laten over het onderwerp der g"- dachtenwisselinc welke de laatste dagen tusschen Den Haag en Brussel heeft plaats gevonden, doch wij kunnen, gelijk reeds ge zegd, bevestigen, dat een accooid is be reikt Dit accoord gaat niet slechts de twee doch eveneens de mogendheden, die het verdrag van 1839 mede hebben ondertee kend. Sedert 1919 waren deze mogendhe den het eens over de groote lijnen v„n het verdrag. Sedert de laatste weck is men eveneens tot overeenstemming gekomen wat betreft zekere bijzonderhe !en, welke, naar men weet, eenige weken geleden op een conferentie van juiisten te Parijs wer den bestudeerd. Het eenige, wat thans nog moet geschie den, is het verkrijgen van de goedkeuring der parlementen van Den Haag en Brussel. Hier in België zal dit uiteraard nog wel eenigen tijd vorderen, in verband met de moeilijkheden, welke ontstaan zijn door de regeeringscriais, welke voorshaads aog niet is o/jfelost. Het herstel der dijken. De berichtgever van het „Hbld." te Ttel verneemt, dat ook door ons overgenomen bericht van „Het Huisgezin", dat de §taat 1.600.000 zou bijdragen in de vphooging en verzwaring der Geldersche en Noord- Brabantsche Maasdijken, onjuist is. Ge noemde som is de raming van de kosten van dit werk. De Staat zou daarvan een derde vragen. Een verdrag geteekend. Op basis van wederzijdse he meestbegunstiging. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken delt mede, dat H. M.'s gezant te Athene op 12 Mei jj. een verdrag heeft onderteekend, waarbij de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Griekenland op basis van wederzijdsche meestbegunstiging worden vastgelegd. Deze vereeniging zal op 27 Mei a.s. in restaurant „Riche'' te Rotterdam haar (aar- vergadering houden, waarmede een bezoek zal worden verbonden aan de fabrieken der firma Jamin. en een boottocht door de ha vens, waarbij tevens vliegveld „Waalhaven" zal worden bezocht. Het luchtschip wordt, naar gemeld wordt, thans gedemonteerd en op een schip gela den. Een van Amundsen, Ellsworth en Nobüe ontvangen telegram meldt: „Wij hebben de Noordpool bereikt en de vlaggen laten vallen. Toen wij boven de Pool zweefden en de zon door de ons omringende nevels brak, liet Amundsen eerst de Noorsche vlag, ver volgens Ellsworth de Stars and Stripes en ten slotte kapitein Nobile de Italiaanscbe vlag vallen. De waarnemingen van luitenant Larsen hadden duidelijk uitgewezen, dat de „Nor- ge" zich boven de Noordpool bevond. Wij lieten daarop het luchtschip zoo dicht mo gelijk boven de oppervlakte zweven, ter wijl de motoren door ons werden stop ge zet. De drie neergeworpen vlaggen bleven in het ijs steken en wapperden vroolijk in den wind. Hpt was voor ons een verheffend schouwspel, daar te midden der ijswoestijn de vlaggen der drie naties vereenigd in het gedempte zonlicht U zien waaien. De „Norge" omcirkelde de Pool verschei dene malen en zette daarna koers naar Point Barrow In Alaska. Voordat wij verder vlogen, wenschten wij elkaar wederkeerig geluk met het door ons bereikte succes. Volgens een nader draadloos bericht, heeft de „Norge" gedurende den gereelen tocht een gemiddelde snelheid van 80 90 K.M. per uur ontwikkeld. Het luchtschip vloog op een hoogte van omstreeks 500 Meter. Het weer was zeer gunstig. De barometer stond op. 828 m.M. De temperatuur was 12 graden Celsius onder het vriespunt. De ijstoestanden aan gene zijde van de Pool zijn dezelfde als die aan de Europee- sche zijde. Nu en dan werden felle strepen pas gevormd ijs gezien. In de kampong Djawa heeft een zware brand ruim honderd woningen en toko's in de asch gelegd. De schade bedraagt ruim twee ton. Slechts weinig was verzekerd. Gelukkig gered. Zooals men weet, was Pater ter Maat van September 1904 tot Maart 1912 hier Vicaris der Paters Dominicanen en werd in dat jaar gekozen tot Provinciaal der Orde in Holland. Op eigen verzoek werd Pater ter Maat daarna belast met de geestelijke verzorging der groote Melaatschen-inrichting Cocorite op het eiland Trinidad, waar hij in Novem ber 1923 aankwam. Een gedeelte dezer melaatschen is van Cocorite overgebracht naar een klein eiland je Chacachacaree gelegen bij den ingang van de baai van Port-of-Spain, de hoofdstad van Trinidad. Elke week gaat Pater tér Maat voor zijn geestelijke bediening aan dit eilandje der melaatschen een bezoek bren gen. Den 16 Februari 1.1. keerde hij weer daar van terug met een klein stoombootje Nava- rimo. Dit bootje is toen door onbekende oorzaak aangevaren door het s.s. van Dyck van de Lamport Holt-Line. Binnen 5 minuten zonk de Naparima. Alle opvaren den gingen te water, ook Pater ter Maat, die in de diepte-verdween en daarna weer boven kwam drijven en toen een ronddrijr vend stuk hout vastgreep en zich zoo 20 mi nuten boven water wist te houden. Toen werd hij door «en visschersboot ge red, 12 of 13 personen zijn bij deze ramp verdronken. Wij mogen den hemel danken voor deze wonderbare redding. Een gemeenteduiker heeft Donderdag nog tevergeefs naar het lijk van de te Rotterdam verdronken vrouw gezocht, waarom beslo ten is, tot lichten van de „Bellini" over te gaan. Hiertoe zal de lading erts eerst gebor gen moeten worden. Aangezien dit met grij pers zal gebeuren, was men uiteraard hui verig om hiertoe over te gaan. Van te voren zou men eerst nog eens een onderzoek in stellen. De politie uit Leiden heeft aangebonden den bloedist C. J. K., aldaar, die zich te Weesp heeft ^chuldig gemaakt aan oplichting van de firma M. M, P. voor een partij hout ter waarde van 6.50. Onder voorwendsel van werk te hebben aangenomen voor de gemeente Wassenaar had Hij de partij weten machtig te worden. Hij heeft haar later voor de helit van de waarde verkocht. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg de bliksem in de boerderij bewoond door den heer J. de Jong te Oudemirdam (Fr.). De boerderij brandde geheel af. Het vee was gelukkig in de weide. Verzekering dekt de schade. De boerderij van J. Jorritsma bij Lemmer werd door den bliksem getroffen. Er ont stond brand. De bewoners konden zich door een haastige vlucht redden. De geheele in boedel en de landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Te Venlo meldde zich bij de politie de 17- jarige E. J„ kweeker U Hilversum, die in pa tivindUirse column te ken. Eerst per rijwiel, doch toen dit te Nijme gen onklaar werd, wierp hij dit weg en zette zijn zwerftocht te voet door. Slapende in een hooiberg tusschen Kevelaer en Well, werd hij des nachts van al zijn geld berooid. Elke aanwijzing van den dader ontbreekt. De commissaris van politie te Deventer heeft maatregelen overwogen tegen het ge vaar, dat bij de scholen spelende kinderen loopen door het snelverkeer op de wegen met motorvoertuigen. Het gaat niet aan, dat auto's voortdurend bij de scholen langzaam rijden voor te schrijven, ook als er geen school wordt gehouden of de kinderen in de school verblijven. Daarom stelt hij thans voor, dat de kinderen zelf, als de speeltijd begint, borden zullen plaatsen op het trot toir bij de scholen, waarop den autobestuur ders wordt verzocht langzaam te rijden. Is de speeltijd afgeloopen, dan nemen de kin deren de borden weer weg. De borden wor den geplaatst in kokers, geplaatst in de trottoirs. Een doodelijk ongeval heeft Donderdag in de Rijnhaven te Rotterdam plaats gehad. De 45-jarige schipper C. Huisman, van het motorschip „Paulina" is uit een roeiboot ge vallen, toen hij daarmede een staaldraad naar den oever wilde vervoeren en is ver dronken. Niemand heeft iets van het ongeval be merkt. De echtgenoote van den schipper verklaarde, dat zij haar man in de roeiboot heeft zien stappen. Omdat hij echter zoo lang wegbleef, ging zij eens kijken en *.ag een klomp op het water drijven. Onmiddel lijk heeft zij toen de politie gewaarschuwd die na ruim twee en een half uur dreggen het lijk van den schipper opgehaald heeft. Omtrent den gisteren door ons gemelden inbraak in het bijkantoor der Nederl. Bank te Ter-Apel (Gron.) kan nog nader worden bericht: De voorgeschiedenis begint circa anderhalf jaar geleden. Omstreeks dien tijd kwam een rechercheur van politie te weten dat eenige mannen in een spoortrein van het Noorden des lands, een gesprek gevoerd hadden, waarin plannen beraamd werden voor een inbraak in bovenvermeld bankge bouw te ter Apel. Ofschoon nimmer nadere gegevens hierover verkregen konden wor den, werd het zekere voor het onzekere ge kozen en van dien tijd af werd voortdurend des nachts in de bank-gewaakt. Dat dit niet te vergeefsch was, is Woens dagnacht metterdaad gebléven. In het holle vaij| den nacht hoorden de marechaussees, die de wacht hielden en zich verdekt op gesteld hadden onraad en begrepen zij spoedig, dat die inbrekers op wier komst men reeds zoo lang voorbereid was, er wa ren. In Februari zond een dienstbode te De venter een boekje van de Postspaarbank op ter bijschrijving van rente. Zij kreeg het boekje niet terug .hoewel het aan haar was afgezonden. Men vond deze week het boek je half verbrand in een bosch onder Diepen veen terug. Het verqieldde nog het adres van de eigenares en een tegoed van 265. Bij onderzoek bleek, dat de 13-jarige loop jongen van een firma daar ter stede het boekje had gestolen uit een brievenbus aan het huis, waar de eigenares er van diende en waar het doof de post was bezorgd. Zip -is dood. Herinnert u zich Zip niet meer, oftewel den beroemden Laatste der Azteken, het mannetje met het zonderlinge eivormige hoofd, waar bovenop een mal bosje haar? Toeneen twintigtal jaren ge leden Barnum en Bailey ook de residentie bezochten, kwam men zijn afbeelding op al)e reclamezuilen tegen. Zip, die in de 80 is geworden, kwam al in 1859 hij Barnum als natuurwonder en heeft zich sindsdien door milüoenen laten bekijken. Eigenlijk heette hij heel gewoon William Henry John son, naar meer weet men niet van hem, dan dat hij een.neger of anders een Az teek-Indiaan was. Hij was het meest be mind onder den grooten circustroep, die zich niet herinnert ooit Zip een onvriende lijk woord te hebben hooi en zeggen. Op het podium zat Zip er zwijgend en geheimzinnig bij; buiten dienst was hij gezocht om zijn gezelligen omgang en zijn twee voorliefden waren een farm ifl New Yersey en zijn vi ool. Zip werd begraven, omringd door zijn medebroeders en zusters, Jolly Irene, de dikke dame van 839 pond, het Menschelijke Skelet, de Australische Reuzen en zooveel anderen. Door een gepensionneerd rechercheur van politie zijn Vrijdagmorgen in een vijver van den Meezenbroek te Heerlen, twee kinderlijkjes gevonden. Onmiddellijk waarschuwde hij den commissaris van politie, die een onderzoek instelde. De lijkjes bleken van pasgeboren kinderen te zijn en waren gedeeltelijk verbrand. Vrijdagmiddag is bij het uitgaan van de christelijkt school in de buurtschap Spui, gemeente Axel, (Zeeland), het zevenjarig zoontje van R. Boeye onder een vracht auto gekomen en kort daarna overleden. Door onbekende oorzaak is te Zierikzee het mantelmagazijn van den heer H. E. J. Hoiting, staande aan den Dam aldaar ge heel uitgebrand. Bij de firma De Hartog Kwawegen te Rotterdam, was Dinsdag j.l. de 34-jarige C. B. wegens slapte ontslagen. Hij meende, dat zij'n ontslag onbillijk was en ging Woensdag eens op het bouwwerk aan den Willedijk kijken of twee knechts, die na hem in dienst waren genomen, nog aan het werk waren gebleven. Zijn vermoeden bleek juist. De man werd zóó woedend, dat hij den heer R. de Hartog met een mes on verhoeds aanviel en hem een steekwond in den schouder toebracht, De heer H. is in het ziekenhuis verbonden. B. is in verze kerde bewaring gesteld. Het mes is in be slag genomen. Voor den Inhoud van deze rubriek stelf de Redactie zich niet aansprakelijk. Het Haagsche Gerechtshof heeft Maandag de beslissing van de re^itbank in den Haag tot verlenging der voorloopige hechtenis van den heer Marang Van IJsselveere, die in verband met de Portugeesche bank- biljettenkwestie is aangehouden, bevestigd. SCHEI UIT 1 SCHEI UIT 1 SCHEI UIT Met bedelen 'k Moet eerlijk bekennen, dat ik er 'n beet je tegenop zie.... omdat het bedelen voor zóó'n schoone zaak 'n lust is. Je zou er aan verslaafd geraken 1 Vooral, als iedere dag je verrast met tastbare bewijzen van katholieke vrijgevigheid. Doch ook de schoonste zaak kan door over drijven worden geschaad, zei Bartje. Én hij heeft gelijk. Daarom schrijf ik oprecht gemeend schei uit met geven voor de Missies op de Fransche dorpen 't Is wel. Nou ja Als ge toch nog van plan waart iets te sturen.doe het dan snel, doch met Pinksteren sluit de zaak Vijf bisdommen kunnen deelen in de milde gaven Reims, Soissons, Chalons, Beauvais en Amiens. Ieder Bisdom 1000 gulden. Maakt samen 5000 1 Die heb ik al. Wie weet, wat de dagen voor Pinksteren nog brengen Mogelijk kan er nog een Bisdom bij 1 'k Zal na Pinksteren berichten, hoeveel het totaal bedraagt. En dan hoop ik meteen een en ander mee te deelen, waaruit blijken zal, dat in Frankrijk naast het stikdonkere, waarin de meeste dor pen verkeeren, er toch nog lichtpunten zijn. En dat wezenlijk het katholieke leven in Frankrijk opkomt. En dat de Franschen zelf ook veel geven om dien opbloei te bespoedigen. Dat wij, katholieken van Holland, 'n hand je komen helpen, zullen ze wel willen verdra gen., omdat we geen zweem van zelfver heffing noch van verwijt er bij willen mengen. Om Christus' wille.... en anders nergens om. Alsof het zoo zijn moest 'k Mocht wel het verlangen uiten en de hoopbehalve die 5 nog een Bisdom de helpende hand te bieden 1 Heb op reis precies dit stukje geschreven, kom thuis, zie 'n brief uit Cambrai, denk. Zeker van 'n pastoor, die voor z'n parochie aanklopt, open de enveloppe enzie bo ven den brief staan.... Aartsbisschop van Cambrai En toen las ik Eerw. Heer Het levendig belang, dat U Eerw. stelt in het werk der Missiesin Frankrijk, en de edel moedigheid, waarmede uw landgenooten aan uw oproep hebben beantwoord, zijn tot mij doorgedrongen. Mag hu de Aartsbisschop van het meest be proefde bisdom zijn parochie-missies een- voudig-weg onder uwe aandacht brengen Gedurende verscheidene jaren konden die missies niet gegeven worden, daar de oorlog de kerken vernield heeft. En ze dienen dikwijls en herhaaldelijk ge geven te worden aan het werkvolk, dat sterk door het communisme wordt bewerkt 1 Het Bisdom Cambrai (Kamerijk) had in het verledene verschillende aanknoopings- punten met uw vaderland. Moge ik dan de hoop koesteren voor mijn Bisdom, dat het door uw landgenooten zal worden geholpen, en in zijn naam uitdrukking geven van eerbiedige hoogachting jegens u en uwe landgenooten. t JEAN CHOLLET, Aartsbisschop van Cambrai. Wat die brief op mij 'n indruk maakte 'n Prins der Kerk, de hand uitgestrekt om hulp. En.... wel om geestelijke hulp. En.... door mij, simpelen, priester moet die boodschap worden ontvangen en over gebracht Ach, schei niet uit 1 Help nog 1 G. HUIJS, Breda, Mauritsstraat 24. Gironummer 21280. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. GROT'IUS (uitr.) 12/5 v. Suez. KANGEAN (thuisr.) 11/5 v. Dieddah. KARIMOEN (uitr.) 12/5 v. Genua. PRINS DER NEDERLANDEN (uitrei?) 12/5 te en van Southampton. REMBRANDT (uitr.) 13/5 te Port Said, ROEPAT (thuisr.) 13/5 te Suez. SINGKEP (thuisr.) 13/5 te Antwerpen. SOEMBA (uitr.) 12/5 te Padang. KON. HOLL. LLOYD. GELRIA (thuisr.) 14/5 nam. The Needies gepasserd. FLANDRIA (uitr.) 13/5 v. Cherbourg. EEMLAND (thuisr.) 12/5 te Santos. KON. PAKETV. MIJ. ROOSEBOOM v. Amst. n. Batavia, pass. 14/5 Dungeness. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. KON. WEST-IND. MAILDIENST. ALPHA 13/5 v. Amsterdam te Rotterdam. ALKMAAR 13/5 v. Curasao n. Europa. AMOR 12/5 v. West-Indië te New-York. AURORA 12/5 v. Livorno n. Napels. BERENICE 12/5 v. Oran n. Algiers. COMMEWYNÈ 11/5 v. West-Indië te New York. DELFT 12/5 v. Amsterdam n. Chili. ERATO 13/5 v. Oporto te Amst. EUTERPE 13/5 v. Rott. te Passages. HEBE 12/5 v. Fiume n. Bari. MINERVA 12/5 v. Trapani n. Carthagena. ORANJE NASSAU (thuisr.) pass. 13/5 de Azoren. ORESTES 12/5 v..Amst. n. Curasao. ORION (uitr.) 13/5 te San Juan de Porto Rico. SATURNUS 12/5 v. Smyrna te Constan- tinopel. VESTA 13/5 v. Samos n. Smyrna. VULCANUS (thuisr.) pass. 13/5 Quessant. TELLUS 13/5 v. Amsterd. te Rotterdam. ULYSSES 14/5 v. Hamburg te Amst. HALCYON LIJN. ROZENBURG 13/5 v. Pionhio n. Braila. VALKENBURG 13/5 v. Stamboul n/d. Donau. HOLLAND AFRIKA LIJN. NIJKERK 13/5 v. Rott. n. Z.-Afrika. RANDFONTEIN (uitr.) 13/5 te Kilindini. HOLLAND AMERIKA LIJN. KINDERDIJK Pacifickust n. Rott., pass. 12/5 Corvo. LOCH GOLL, Rott. n./d. N. Pacifickust 8/5 v. Cristobal. LOCHKATRINE v. de N. Pacific n. Rott. 10 tp PanafTia NIEUW-AMSTERDAM, Rott. n. New York 13/5 v. m. 10 u. v. Halifax. RIJNDAM, 1 Rotterd. n. New York, 12/5 4 u. nam. v. Boulogne, SPAARNDAM, New-Orleans n. Rott. 12/5 v, Havana. HOLLAND-AUSTRALIË LIJN. GAROET (uitr.) 13/5 Pantelhria gep. ABBEKERK (thuisr.) 13/5 te Duinkerken. HOLL. BRITSCH-INDIE LIJN. SCHIEDIJK (uitr.) 12/5 v. Colombo. STREEFKERK (thuisr.) 13/5 v. Kurrachee. HOLLAND—OOST-AZIE LIJN. OOSTKERK (thuisr.) pass 12/5 Perim. HOLL. WE ST-AFRIKA LIJN. JASON 12/5 v. Amst. n. W. Afrika. JAVA BENGALEN LIJN, BAWEAN, Calcutta n. Java, 12/5 v. Ran goon. BONDOWOSO, Java n. Calcutta, 13/5 te Rangoon. CALCUTTA, Java n. Calcutta, 10/5. tf Singapore. JAVA CHINA JAPAN LIJN. TJIBESAR 12/5 v. Hongkong n. B-itavie- TJISALAK 13/5 v. Shanghae n, Ddren. JAVA—NEW YORK-LIJN. MADIOEN, New York n. Java, 13/5 v. Sabang. SITOEBONDO, Java n. New-York, 14/5 v. Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER 14/5 v. Batavia te Rotterdam. INSULINDE (thuisr.) 14/5 v.m. 8 u. 55 v. Cowes; wordt 15/5 's ochtends te Rotter dam verwacht. JACATRA (uitr.) pass. 13/5 Gibraltar, KEDOE (uitr.) pass. 13.5 Point de Galle SOEKABOEMI (uitr.) 12/5 v. Suez. TABANAN (thuisr.) pass. 12/5 Perim. TAMBORA (uitr.) 13/5 te Marseille. TAPANOELIE (thuisr.) 13/5 v. Padang. TERNATE (thuisr.) pass. 13/5 Gibraltar ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALDABI 14/5 v. Buenos Ayres te Rott. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN." ADRASTUS, v. Japan n. Rotterd., 13/5 te Suez. PATROCLUS, v. Japan n. Rotterd., 13/5 te Penang. PRIAM, v. Liverpool n. Java, pass. 12/5 Perim. SARPEDON, v. Japan n. Rotterd., 14/5 te Gravesend. EMZETCO LIJN. JONGE JACOBUS 12/5 Gibraltar gep. Rott, n. Sagunto. LEEUWARDEN, 14 Mei. Vee. Aange voerd 132 stieren f 120450 ossen 406 vette koeien f 183420, per kg. f 0.80—1.1 ;Q 1290 melk-erl kalfkoeien f 170440 227 vette kalveren f 4085 157 pinken f 75— 150 graskalveren 400 nuchtere kal veren f 714 460 vette schapen f 2845 440 weideschapen f 2030 f1462 lammeren f 1117 320 vette varkens f 60160, per kg. f 0.740.82 82 magere varkens f 30 65 374 vette biggen f 3055 302 kleine biggen f 13—22 9 paarden,* 46 bokken. De handel in gebruiksvee was slepend le soort vette koeien vaster, overigens traag stieren kalmvette kalveren minder, nuchtere kalveren niet hooger varkens vaster zou ters 7882 c.Londensche 7680 c. per kg.wolvee minder. Eieren. Aanvoer 57.000 kippen, f 4% a 6 Y>, 4500 eenden f546. LEEUWARDEN, 14 Mei. Boter. Aan voer 92/3 en 108/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.90, middenprijs f 1.88, laagste f 1.73. Vei ling hoogste prijs f 1.77, laagste f 1.62. Notee ring van de commissie f 1.80. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelfabriek.) f 1.89. Kaas. Sleutelkaas f 0.120.51, Nagelkaas f 0.250.32, Goudsche f 0.161.17, Edam mer f (.310.75. Aanvoer 41.758 k.g. AMSTERDAM, 14 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Ja% Knoop.) Zeeuwsche bonte ƒ5.505.75, id. blauwe 5.505.75, id. eigenheimers f 2.502.70, id. bravo's f 3.754, id. roode star f 2.903, id. rood bonten f 3.50, Friesche borgers f 2.402.60, id. roodstar f 2.903, id. roodbontenstar f 3.303.50, Zeeuwsche eigenheimer poters f 0.801, idem blauwe poters f 1.25, ld. bonte poters f 1.25 per hl. Zomer Malta aardappelen f 15.5016 per 100 kilogram. ALKMAAR, 14 Mei. Kaas. Ter markt waren 160 stapels, wegende 184.000 kg. Fabriekskaas, kleine f 45, commissie f 43, middelbare boerenkaas, kleine f 48, commissie f 44, middelbare Handel goed, UTRECHT, 14 Mei. Kaas. Aangevoerd 164 partijen, tezamen 51.600 kg. Prijzen le soort 4345, 2e soort 4042, rijks- merk 4350, zwaardere tot 52. Han del matig. ZWOLLE, 14 Mei. Boter. Aangevoerd 90/8 v., 20/6 v. en 196 stukken, samen 1196 kg. Prijzen per 1/8 vat 3639, per kg. 1.80—2.10. Vee. Aangevoerd 713 runderen, 336 gras- kalverep, 142 nuchtere kalveren, 100 scha-' pen, 524 lammeren, 152 varkens en 975 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.801.20, idem kalveren 1.301.80, id. varkens 0.780.82 per kg.; schapen 2048. De handel in neurende en versch- gekalfde koeien en in vaarzen was slecht; in guste koeien redelijk; vette koeien duur; handel in stieren iets beter; in kalveren zeer slecht; lammeren flauw, MEDENBLIK, 12 Mei 1926. Ansjovis aanvoer 4874 kg., 36 vaartuigen, prijs 0.41 0.42, hoogste 275, laagste 12 kg. 4 span kuilders, hoogste 900, laagste 425, prijs 0.33 —0.34, MEDENBLIK, 13 Mei 1926. Ansjovis, aantal booten 33, aanvoer 5657 kg., hoogste 585 kg., laagste 20 kg., prijs 0.410.42 kuilvisch, hoogste 647 kg. laagste 224 kg., prijs 0.330.34. IJMUIDEN, 13 MeL Van de treilvissche- rij kwamen heden hier aan den aislag de stoomtreilers: IJK 51 Catania njet 1973; IJM. 40 Calabria met 1687; tJM 325 Glo ria met 1016; IJM 324 Amalia met ƒ1180; IJM. 385 Derika IV met 1623; IJM 272 Derika XV met 1837; IJM 180 Holland IV met 1614; IJM. 503 Holland VII met 1553; IJM 75 Kemiemerduin met 1432; IJM. 118 Beatrice met 2185; IJM. 191 Albatros met 1542; IJM .152 Paris met 1442; IJM I Swift met 1364 en de zeil- loggers KW 137 Vriendschap met 252; KW 103 Katwijk met 335; KW 21 Twee Gebroeders met 206; KW 172 Jacoba met 390; SCH 315 Arendje met 163; SCH 245 Industrie met 206 en SCH 324 Mor genster met 240 aan besomming. De Bond van Nederlandsche vlee&cn- exporteurs heeft in overleg met den Bond van Nederlandsche baconzouters den Chris- teiijken boeren- en tuindersbond in Neder land, het Koninklijk Nederlandsch Land- bouw-Comité en den R.-K. Nederlandschea boeren- en tuindersbond, alle belanghebben den opgeroepen tot bijwoning van een op Woensdag a.s. te Utrecht te houden protest vergadering, die ten doel heeft, maatregelen te beramen tegen de verhoogde vrachtprij zen (het contract, waaraan de stoomvaart maatschappijen de exporteurs wülen bin den).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14