TWERKI BEWAREN VAN BONT. Dit nnmmer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. L Plaatselijk Nieuws. Voornaamste Nieuws Hövövr fem Bövrtefjorissf r. Leekepreeken. VERZEKERD TEGEN INBRAAK EN BRANDSCHADE. REPAREEREN GEDURENDE DEN ZOMER. II lil II 1 De E.L.G.A.WA. Zaterdag 15 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16250 Bloemencollecte. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. INCASSO*-A DEELING fc>e~ handelt Uw wissels op binnen- eiri ]b1oïÉstSlI<alI^dL, OP EEN ZANDBANK GELOOPEN. Mooie successen.. Personalia. Leo Tepe van Heemstede. BÏJ HET ZEILEN VERDRONKEN. De Zaanlandsche Bank. Het rooken in de wagens der N. Z. H. T. M. in dit nummer j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN FINANCIËN. Beursvacantie. Koningstraat 10 Haarlem 'T lllll lil II 1! ijl II IP i lllll lil II 1 lllll III, LAATSTE NIEUWS. De Norge" nog niet geland. De staatsgreep van Pilsoedski. Het verkeer in Londen. TelegrstThisch Weerbericht De strijd in Marokko. President Pangalos. De kosten der staking in Engeland. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. EIIWE HAA Advert en tien 35 cents per .regel Bil contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, a;> mge/onden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën. 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel mee/ 15 ct.. bij vooruitbetaling Alle abonne' tegen ongevallen 's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fQAjfjjO -cvenslange geheele ongeschiktheid tot werken doo. f7Z[i ^bijeen ongeval melP^Cn hij verlies van een hand, f*pC bij verlies van een fCft vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i UW. doodelijken afloop: een voet of een oog: '"w- duim of wijsvinger; bij n breuk van f l ft bij verlies v. een been of arm; T'U* andere vinger. 139. DE BEROEPSKEUZE. Spraken wij de vorige week over de moei lijkheid van het keus maken in het alge meen, de beroepskeuze verdient nog wel eens een afzonderlijk woord. 't Is een afgezaagde gemeenplaats te be weren, dat onze tegenwoordige ouders met hun schoolvrije jongens en meisjes geen raad weten. Maar hoe algemeen en dagelijks ge bruikt, de bewering is er niet minder waar om, bitter waar, zou ik kunnen zeggen. Nu neme men de zaak echter ook weer niet al te tragisch, op en beelde zich vooral niet in, dat wij, 20ste eeuwsche menschen vooi een probleem staan, hetwelk onze voorvade ren niet gekend hebben, 't Is een onver woestbare menschelijke hebbelijkheid, bijna zoo oud als de' wereld, om over de moeilijk heden en de boosheid van den eigen tijd te klagen en daartegenover prijzend van den ggeden ouden tijd te spreken. Men wane een halve of een heeie eeuw gele den., iedere jongen na het voleinden van «zijn schooltijd tien ambachtswinkels in zijn geboorteplaats open vond staan, waaruit hij maar te kiezen had: dat iedere hoogere burgerscholier met het versche diploma in zijn zak, een procuratiehoudepsplaats op een kantoor of een winstgevende positie in den handel bereid vond, een jonge dokter of ad vocaat een practijk maar voor het overne men had. De strijd om het bestaan, die na den leertijd begint en voor de meesten tot den dood duurt, heeft altijd bestaan en( zal wel nooit ophouden De een.e tijdsperiode moge eens wat vlotter arbeidsmarkt dan de andere vertoonen, de regel blijft, dat iedei zijn plaats in de wereld veroveren moet. En dezelfde regel leert, dat de talentvollen en bekwamen zich gemakkelijk door de we reld slaan; dat de rechte man altijd de rechte plaats vindt en dat de oniortuinlij- ken meestal hun ongeluk aan zich zelf te vijten hebben. Dit vooropgesteld, kan niet worden ont kend, dat menig leven mislukt door een verkeerde beroepskeuze. Niet iedere maat schappelijke sukkelaar is een achterlijk mcnsch; het komt voor, dat men op een schip iemand aantreft in een nederige po sitie, die het in den landbouw zeer ver zou gebracht hebben, wanneer hij daar tijdig in gekomen was; dat men voor de klas een zeer middelmatig onderwijzer treft, met wei nig ambitie voor zijn vak, die een geboren koopman is, enz. De omstandigheden heb ben al die menschen op een verkeerde plaats gebracht tot schade voor hun zelt en hun omgeving, tot schade voor de maat schappij. Hoe gecompliceerder de samenle ving en hoe meer overvoerd de arbeids markt raakt, van des te meer beteekenis wordt een juiste beroepskeuze. Vandaar dat onze specialiseerende tijd veel aap- dacht, zelfs officieele aandacht aan de be roepskeuze is gaan wijden. Men moet er voor zorgen, zoo luidt de leuze, dat een ieder op zijn juiste plaats terecht komt, dat een geboren advocaat geen horlogemaker en een muzikaal talent geen steenenbikker wordt. Prachtig! En men heeft het in de zoogenaamde psycho-techniek dan ook ai heel ver gebracht. Er zijn bolleboozen, die een jongen of een meisje eeh kwartiertje ondervragen en dan precies weten te vertellen, welken aanicg, weik karakter het kind heeft. En jaren lange onderzoekingen, toepassingen en gere gistreerde ervaringen geven de sleutels om naar aanleiding van de gestelde diagnose te zeggen, wat het kindniet worden moet. Want dit is mij bij de georganiseerde beroepskeuze opgevallen, de adviseurs ver tellen meer, waarvoor onze pupillen niet, dan waarvoor ze wel geschikt zijn. Maar ge steld, men brengt het nog eens zoo ver -- en gedeeltelijk is men ook al zoo ver gevor derd dat men aan de schoolvrije jeugd na onderzoek en ondervraging kan zeggen: dit is het beste vak voor Jan en dat het beste beroep voor Piet, dan blijft de moeilijkheid dat zich op een bepaald oogenblik een groot aantal geschikte k-.-achten voor timmer man kunnen voordoen in een tijd, dat het in de bouwvakken een malaise is en zich voor dat vak geen vooruitzichten openen; dat de scholen in één seizoen voor het mee- rendeel uitstekende matrozen afleveren, ter wijl ér alleen vraag is voor de luchtvaart enz. Men zal er dus toe moeten komen een j kind een lijst voor te leggen met verschil- lende beroepen, waarvoor het geschikt lijkt, I voor het een meer dan voo# het ander, en dat het daaruit kiezen kan. Dit zal trou wens toch wel de voorzichtigste en meest aanbevelenswaardige methode zijn. Prac- tisch geloof ik daarom, dat de officieele be roepskeuze-voorlichting voor niet Zoo'n bcci groot deel der bevolking nuttig werk zal doen en dat de natuurlijke weg wel door de meesten zal worden verkozen boven dezen min of meer kunstmatigen. Welke is de natuurlijke weg? Deze, dat het kind zelf zijn voorkeur heeft. En dit is een groote factor. Voorkeur voor 'n beplak' beroep geeft meestal ambitie te kennen en liefde voor een vak is een der voornaamste middelen om te slagen. Het kan voorkomen om een voorbeeld te noemen, dat nie mand zal durven wraken dat een meisje zich zou aanmelden voor ziekenverpleeg ster, maar dat officieele adviseurs haar dit zware beroep wegens haar teere constitutie zouden afraden. Wanneer zoo iemand wer kelijk in de verpleging een roeping voelt en zich door het advies niet laat terughouden, dan is het niet onwaarschijnlijk, dat uit haar een volmaakte verpleegster groeit, die licha melijke vermoeidheid wakker trotseert en veel physieke hindernissen overwint enkel en alleen, omdat de liefde voor haar beroep haar sterk maakt. Er is een gevaar, dat bij de officieele voorlichting met die voorliefde te weinig rekening wordt gehouden en de practijk heeft juist geleerd, dat de voorliefde voor een bepaalde taak het hdlve werk is. Langs hoeveel kronkelpaden ziet men dikwijls de menschen niet op hun juiste bestemmi<g komen! Ga het leven van de lei .rs van groote bedrijven, van handelslieden en poli tici van naam, van alle min of meer vooraan staande personen na, bij slechts weinigen zult gij één rechten, geleidelijk opklimmen- den levensweg vinden. De meesten hebben dien eerst zoekend en speurend, langs gril lige omwegen ,vaak of na gewaagde spron gen gevonden. En boe groot is het percentage niet, dat geen voorkeur heeft voor een bepaald vak of beroep, zal men mij tegenwerpen! Juist, maar dezulken zullen ook door officieele bureaux slechts schijnbaar geholpen worden Men zal daar den candidaten, na lichamelijk en geestelijk onderzoek, een richting wijzen. Wanneer de ambitie voor het opgedrongen vak ontbreekt, wordt de keuze tien tegen een, een mislukking. Gezwegen nog van de gevaren, aan het onderzoek verbonden. Het is waar, dat op het gebied der z.g. psycho techniek knappe specialisten bestaan. Maar zij behooren nog tot de groote uitzonderin gen en dc meeste onderzoekers en voorlich- O ters zijn leek en met nog weinig ervaring, die het levensobject, bet kind, behandelen als een vaatje boter, dat gekeurd moet wor den. Ik vernam onlangs het volgende geval: een schoolarts moest een jongen keuren, die naar de ervètring van ouders en onder wijzers, als meer dan middelmatig, als zeer schrander en intelligent bekend staat. De arts liet den jongen terugtellen van dertig naar twintig. De knaap, die dit kunstje al zes jaar geleden had verricht en er wat min achtend op neer zag, maakte er een grapje mee en.... de schoolarts verklaarde hem voor achterlijk. Men ziet, hoe voorzichtig men met dergelijke onderzoekingen dient te zijn. Met alle respect voor de georganiseerde en officieele voorlichtingsbureaux beginne men met den natuurlijken weg te volgen, welke is, dat de ouders, de natuurlijke op- oeders, in geregeld contact en ovgrleg met de onderwijzers het kind bestudeeren en 'iet in den gewichtigen tijd van het kiezen van een beroep helpen met de kennis, welke zij van hun kind hebben opgedaan. Voorlichtingsburcaux kunnen daarbij in sommige gevallen aanvullend en helpend optreden; zij kunnen >n speciale gevallen zelfs wel eens uitkomst brengen. Men wake er echter voor, dat gelijk bij nieuwe leu zen en stroomingen zoo vaak gebeurt Je kunstmatige voorlichter den natuurlijken njet erdringt. 't Is heel verstandig dat men zijn linkerhand oefent, om de rechter zoo noo- dig te vervangen. Maar iemand die zijn rech terarm afhakt, wanneer hem blijkt, dat zijn linker toch ook wel goed werk kan doen, is een onverantwoordelijke dwaas. Laat onze maatschappij met haar beroepskeuze-voor lichting oppassen niet in (lie dwaasheid te vervallen. HOMO SAPIENS. groep 2 (koekjes), een 3'den prijs in greep 4 (opgemaakte taaten), een '2en prijs m groep 7 (schuim-ijstaarten, polonaises, enz.) en een 2en prijs in groep 8 (PetitsFours .of dessertgebakjes in coises). Onze stadgenoot A. van Kessel, behaalde een 2en prijs in groep 3 (Pièces Montees), terwijl de heer A. Meijer, eveneens uit Haarlem, een 3en prijs verkreeg in groep 7 (schuim-ijstaarten, polonaises, enz.). De bloemencollecte in de omgeving van Haarlem ten bate van de on- en minver mogende lijders aan vallende ziekte binnen de Stichtingen „Sarepia-Bethesda te Haar lem en „Meer en Bosch" te Heemstede, ge- 'rh ouden op Woensid-tL^ 12 en Donder "2.^ 13 Mei, waaraan ongeveer 250 collectanten deelnamen, bracht in deze omgeving f 1498.17 op, nl. in: Bennebroek 89.14 4, Bloemendaal 524.13^; Heemstede „En heeft u den laatsten tijd met meer gedicht „O, ia 1 Af en toe maak ik nog we! tets voor de „Allgemeine Rundschau." Dat kan ik maar niet laten. Als ik niet kan rijmen, ben ik diep-ongelukkig." „Schaepman heeft u persoonlijk gekend, nietwaar „Schaepman, zegt U Dat was mijn bes te vriend. Die was amusant en daarbij hoogst ontwikkeld 1 Ik had ontzag voor z'n kennis en heb dat nog. Dat behooren wij eigenlijk alle maal te hebben. Kent u z'n „Menschen en boeken" en z'n „Aya Sophia"? Dal was Schaepman!.... Die is nu veel gelukkiger dan ik." „Ontmoette u Alberdingk-Thijm nog wel eens „Onze J. A. Of ik dte heb gekend Per- PAA RIME BA N14 (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen MaanJ;gs, Woensdags, Vrij dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 59/4 uur en in het St, Joseph- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56H uur j 595.97'A, Schoten 26.50. 260.41 K, Spaarndam Toen Hemelvaartsdag vier heeren en een dame aan het zeilen waren met een zeil jacht op de Mooie Nel tusschen Spaarndam en Haarlemmprlie'de, liepen zij omstreeks 10.30 door onkunde of onoplettendheid op een zich aldaar in het water bevindende zandbank. Niettegenstaande het daar erg ondiep was, gingen allen op dat moment kopje onder. Zij wisten zich vrij spoedig op de omge keerde boot te werken, maar moesten ge duldig afwachten, totdat er hulp kwam op dagen. Twee flinke jonge mannen wisten vrij «poedig een roeiboot te bemachtigen en spoedden zich naar de plek des onheils. - Ondanks den harden storm hadden zij de drenkelingen tamelijk vlug aan wal ge bracht. Het is te hopen, dat dezen uit het voorval leering getrokken hebben, want het was werkelijk onverantwoordelijk, om met zulk stormachtig weer te gaan zeilen. Ten slotte mag nog medegedeeld dat de redders nog niet eens een bedankje als be looning hebben ontvangen. Te Rotterdam is door de afd. Rotterdam van de Ned. Banketbakkers vereen i ging een jubileumtentoonstelling en vakwedstrijd ge organiseerd. Daarbij behaalde onze stadgenoot, de heer M. F. Hellingman, een lea prijs in Voor het te Leiden gehouden examen voor Godsdienst diploma slaagden v. Godsdienst leer 2e gedeelte en Methodiek de dames: M. Heijnen, E. Deumens en V. Driessen (b. R. S.) te Bloemendaal (Bethanië). De thans 82-jarige dichter en oud-journa list Leo Tepe, onder zijn pseudoniem I.eo van Heemstede vooral in katholiek Duitschland bekend (hij schreef in de Duitsche taal), is onlangs door een beroerte getroffen en wordt thans verpleegd in het ziekenhuis St. Joan nes de Deo alhier. L. H. P. bracht een bezcfek aan eten pa tiënt en in de „Maasbode" schrijft hij over dit bezoek het volgende Teen ik de mooie, rustige ziekenkamer betrad, lag hij daar in de kussens met z'n witte haren en z'n comtemplatieve geiaats uitdrukking. Een rozenkrans hing om z'n hals, z'n onafscheidelijk dagboek lag vóór hem op de dekens en in z'n bevende vingers hield hij een potlood geklemd. Lang heeft hij mij beschouwd en toen kwam er een glimlach op z'n altcos vriende lijk gelaat hij herkende mij. „Kijk Dat is aardig, dat je me komt bezoeken Zooals ie ziet lig ik hier nu 1 Ik kan lezen noch schrijven, en wat 't ergste is, niet.... dichten! „En toch houdt u nog steeds uw dagboek bij „Ja, zie je, dat doe ik nu reeds meer dan veertig jaren. Ik bezit al een flinke verzame ling dagboeken, 't Is een stuk van mijn leven op papier in den uitgebreidsten zin van het woord Wees zoo goed en zet op den datum van lieden, dat u er geweest bent. 't Schrijven wi! mij niet meer lukken „Vroeger schreef u toch veel, metwaar?" „Dat wil ik geloovenIn mijn goeden tijd heb ik een blad opgericht, dat ik „Dich- terstimrnen" noemde. En hierdoor ben ik in de gelegenheid geweest met de meeste dich ters en dichteressen voor mijn tijd óf wel persoonlijk óf wel door correspondentie in aanraking te komen. Dat blad heeft zoo on geveer twintig jaar bestaan, 't Was toen nog zoo'n kritieke tijd voor onze Katholieke let terkunde. We moesten fel strijden met onze pen Maar Die daar"en hij wees op 't kruis, dat boven z;'n bed hing, „Die daar heeft geholpen, toen we dachten 't Wordt niets 1 Alles, alles gaat scheef 1 En tóch heb ben we langen tijd stand gehouden. Natuur lijk heb ik in dien tijd ook zeer veel tegen slag ondervonden. Ik heb wel eens gezocht bij de klassieken naar woorden, die konden opbeuren Kern daar natuurlijk nooit ver getend 1 en zoo vond ik eens Sub sole ni hil perfectum. Dat verstaat u toch Wij mo gen nooit onze fouten uit 't oog verhezen. Ik voel, dat ik in mijn leven veel heb tot stand ge bracht, maar wie kan er nu toch tevreden zijn met zichzelf, als hij opziet naar Hem, Die ons met Z'n oneindige volmaaktheden zoo verre overtroeft? 1" Hij glimlachte berustend en drukte mijn hand. ,,'t Was een mooie tijd Mijn vrienden waren intellectueel-hoogstaande menschen. Zij zijn nu haast allemaal dood of ver van hier." Hij verviel weer in mijmering, z'n blikken waren strak gericht op het kruisbeeld en hij mompelde psalmspreuken. „Schreef u ook niet in andere bladen?" „Dat wil ik gelooven! Ik schreef in de toenmaals leidende Hollandsche katholieke couranten, de Maasbode, de Tijd, het Cen trum en het Huisgezin, Iedere week voor elk dier bladen één artikel. Daar kreeg ik toen 10 Mark voor, omdat ik ze schreef vanuit Ober- lahnstein. Ik geloof zelfs, dat ik ze toen reeds onderteekende met mijn pseudoniem Leo van Heemstede." „U schreef immers ook tooneelstukken „Ja, Vijf heb ik er ongeveer gemaakt. Eén daarvan dat herinner ik me nog, werd opgevoerd in Berlijn. Pat was Methusala. 't Is een succes geworden 1" „U heeft toch ook veel gedichten geschre ven, nietwaar?" „Héél veelDie kwamen vroeger soms Zóó te voorschijn 1 't Gaat thans echter niet meer, want mijn talent is ad lunam „Onlangs heeft u toch nog de Duitsche vertaling van Davids psalmen verzorgd s" „Zeker En alles in verzen. Die psalmen zijn mooi, daar houd ik zoo van Ik noemde ze „Psallite Sapienter" en onder dien titel ziin ze uiteeeeven bii Herder in Freiburg." soonlijk kwam ik echter niet veel met hem in aanraking. Met z'n dochter heb ik echter veel wetenschappelijke correspondentie ge voerd. U kent z'n „Heilige Linie" toch wel? Dat was mooi voor dien tijd. In hem heb ik steeds gezien de pionier van onze Roomsche intellectueele belangen 1 „Had u ook niet connecties met Wind- horst en Reichensperger „Ja, zeker 1 Weliswaar weinig persoonlij ken omgang, maar correspondeeren deden we des te meer Heerlijk was die tijd in Duitschland. 't Was mijn glorieperiode Ik houd van dat land." „En van Heemstede „O, jij rakker 1" lachte hij. „Dacht je nu heusch, dat ik hier nu voor niets m'n laatste dagen wil komen slijten Heemstede en de Kout hebben mij steeds aangetrokken. Mijn pseudoniem moge dat getuigen 1" Ons onderhoud vermoeide hem schijnbaar, vandaar dat ilr de laatste vraag waagde. „Hoe denkt u wel over de hedendaagsche letterkunde „Maar. beste vriend, die is verward Hoogst verward 1 Laatst zag ik eens nieuwe Donderdagavond 3 Juni, 8 uur; Kookwed- striid onder lejding van Mevr. M. A. V. Payens-Verineulen, Inspectrice Gemeente Gasfabrieken Amsterdam en Mej. J. Hou- v/ing, kookleerares Gemeente Gasbedrijf, le Haarlem. De inry \oor der. kóokwedstrijd zal be staan uit Mevr 'vi. A. V. Pay ens-Ve-mei: ie/, Mej. J. Houwing en L. H. Strous en nog 2 juryleden, te kiezen uit de belangstellenden. Voor dezen wedstrijd zuilen eenige prij zen worden uitgeloofd, namelijk: le prijs 1 geëmailleerd 3-pits comfoor met zuinigheids- brander; )2e pr. idem 2-p;ts idem; 3e pr. id. 4e pr. idem 2-pits idem; 5e. pr. 'n gaspook; 6e prijs 1 gasaansteker. Donderdagmiddag is op het Kagermeer de heer J. Wijntjes uit Oegstgeest bij het zei ler. verdronken. Bij harden wind gijpte het zeil onverwachts,, waardoor de heer W. over bood werd geslagen. Pogingen om hem te redden, waren vruchteloos. De Zaanlandsche Bank heeft ontslag ge nomen als lid v.an de Vereeniging voor den Effectenhandel. Voorheen bestond voor de passagiers der N. Z. H. T. M. de regeling, dat in de zg. forensentreinen (de Budapester wagens) in twee rijtuigen, nl motor- en daarop volgen den bijwagen, gerookt mocht worden. Hierin is thans een wijziging gebracht. In alle vier wagen-treinen, bestaande uit de nieuwe Budapester rijtuigen, zal in het eerste en derde rijtuig gerookt mogen wor den. Dus niet alleen in een forensentram, doch steëds, ais de trein uit vier wagens bestaat. Bóeren-emigratie waarschuwing. naar Frankrijk. Een Zware brand te Padang (Ned. Indië). De prijevraag, monument Dr. Schaepman. tusschen Nederland en Handelsverdrag Griekenland. Overeenstemming bereikt in NederiandschBelgisch verdrag? zake hei De „Norge" nog niet geland. Een voorba rig bericht. Onrust en verwarring in Engeland. De sta kingen duren voort. De staatsgreep van maarschalk Pilsoedski in Polen. Onlusten en straatgevechten in Warschau, waarbij o.a. de bekende generaal Zeligowski is gesneuveld. Dr. Gessier bedankt voor de opdracht een nieuw kabinet" te vormen. Vermoedelijk zal een Centrum-man thans met de vorming worden belast. Bij eec auto-ongeluk wordt dc bisschop van Triest gedood. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Achteruit. Wegens beursvacantie ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Vereeniging Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.17 en overmorgen om 9.19. jjRENÉE Ti Tïï n 1 T II lil I 1! spelling. Vindt u Jat nu mooi 't Leven ts niet meer bij te houden, de wereld gaat thans veel te vlug vooruit 1 De gezelligheid is ver dwenen Ik verlang naar boven, hoe eerder hoe liever 1" Doch opeens klampte hij zich aan me vast „Maarmag men zoo iets wel wen- schen „Zeker! Waarom niet? Ik zal u echter niet langer meer ophouden." Weer heeft hij m'n hand gegrepen en mij lang aangestaard, ja gefixeerd. „Je moet voor mij bidden. Dat wil je toch wel Tot ziens dus, zoo niet hier, Jan toch. in den hemel." Vriendelijk wuifde hij ten afscheid. Ontroerd heb ik hem verlaten. Ter gelegenheid van de Electriciteits-, Gas- en Watertentoonstelling (van 29 Mei tot 6 Juni in de Gemeentelijke Concertzaal) worden, zooals onze lezers weten, eenige kookdemonstraties en wedstrijden gehouden waarvoor het volgende programmma is opge maakt; Woensdagmiddag 2 Juni, 2.30 uur: Kook demonstratie door Mevr. M. A. Payens- Vermeulen, Inspectrice Gemeente Gasfabrie ken Amsterdam, in samenwerking met Mej. J. Houwing, kookleerares Gemeente Gasbe drijf, Haarlem. Woensdagavond 2 Juni, 8 uur: Lezing over Gasverwarmin.g door den heer P. J. C. Nell, Techn. Adviseur voor verwarming met gas van groote lokalen te Den Haag. Donderdagmiddag 3 Juni, 2.30 uur: Kook demonstratie door Mevr. M.,A. V, Payens- Vermeulen, Inspectrice Gemeente Gasfabrie ken Amsterdam, in samenwerking met Mej, J. Houwing, kookleerares Gemeente Gasbe drijf, Haarlem. voor den Effectenhandel, worden vandaag geen koersen gegeven. Een voorbarig bericht. Uit Londen meldt V. D. thans, dat dc berichten over de landing van de Norge te Nome (Alaska) voorbarig schijnen. Volgens de laatste berichten is het luchtschip nog niet geland. Uit New-York wordt geseind, dat de Nor ge te Nome reeds meer dan twaalf uren over tijd is. Het bericht, dat de Norge gis termorgen vroeg Point Barrow zou ziin ge passeerd is tot nu toe niet bevestigd. BERLIJN, 15 Mei. De Poolsche legatie ontving bericht uit Warschau, dat Pilsoedski alle ministerie bezet heeft en volledige con trole uitoefent^ op de telefoon- en telegraaf diensten. Geen represailles. LONDEN, 15 Mei. De tramdiensten zijn hier hervat. Alle stakers worden terug g"- nomen en de vrijwilligers die in dienst wil len blijven, worden aangenomen. De presi dent van de Federatie der Britsche in dustrieën heeft verklaard, dat geen enkele werkgever, die aangesloten is bij de Fede ratie, voornemens is de arbeiders alleen te len verlaagde loonen terug tc nemen. Alle Jjcruchten hieromtrent zijn valsch. Gemeld wordt tevens, dat de noodmaatregelen der regeering niet ingetrokken zullen worden, alvorens het werk algemeen is hervat. Men •chat dat 30 millioen gallons petroleum tii- Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen fan 15 Mei 1926. Hoogste barometerstand: 766.8 m. M. tc Valentia. Laagste barometerstand: 750.0 m.M. t Toulon. Verwachting, van den avond van 15 to; den avond van 16 Mei 1926; Meest matige noord-oostelijke tot noordelijken v.inc^ meest zwaarbewolkt of betrokken; waar schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. dens de algemeene staking gebruikt zijn. De normale consumptie is 1 millioen silions per dag. FEZ, 15 Mei. De Franschen hebben dc hoogten over Fafraoun bezet. De Spanjaar den bezetten Tigimi en verkregen de onder werping van Oulded-Bouaissa. ATHENE, 15 Mei. President Pangalos heeft het minister-presidentschap van Grie kenland aangeboden aan generaal Paraske- vopoula, aanhanger van Vcnizelos, 't leger- hcofd van 19071920; thans vertoeft hij te Parijs. Vermoedelijk zal het aanbod niet aan vaard worden. Pangalos hoopt blijkbaar de heftigheid van de Venizêlische actie te doen verminderen. LONDEN, 15 Mei. Nu de staking opge heven is, houdt men zich in bevoegde krin gen bezig met het berekenen der kostzn. In competente kringen wordt het verlies ge schat op 5 millioen p. st. per stakingsdag, dus een totaal-bedrag van 50 millioen p, st,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1