2)eCeicbokc (Sotnant STADSNIEUWS Open Gogen f 4 waarde van den ti>? ELCK WAT WILS TREKJES NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Zaterdag 15 Mei 1926 Liefdadigheids-Predikatie. MELKINRICHTING „DE LANDBOUW". Een mooi bedrijf door goede leiding. Holl. Maatsch. der Wetenschappen. Volksconcert. Algemeene Nederlandsche Politiebond, afd. Haarlem. Gemeentezaken. Tariefsverlaging der N. Z. H. T. M. AMSTERDAMSCH NIEUWS. LEGER EN VLOOT. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bond tot verbetering van den Pulphandel in Nederland. De toren van het „Huis ter Kleef'. De herhalingsoefeningen. de nieuwe I HAARL. I COURANT SPORT EN WEDSTRIJDEN. KERK EN SCHOOL. HET LAATSTE LIED KUNST EN KENNIS. Inhoud van tijdschriften. Is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAG3LAD voor ADVERTENTi EN. VRAAGT PROEFEXEMPLAAR No. 445. In de parochiekerk van den H. Bavo te Oud-Schoten, zal de Weleerw. Heer H. A, C. M. Wennen, morgen onder H.K. Missen, een liefdadigheidspredikatie houden, waarna collecte voor de conferentie „St. Bavo" te Schoten van de St. Vincentius-vereeniging volgt. Een welverdiende belangstelling heeft de deze week in gebruik genomen uitbreiding en verbetering van de melkinrichting „De Landbouw" aan de Spaarnwouderstraat ge noten. Wij mogen daarop nog wel eens de. aan dacht vestigen, vooral ook- omdat door het gemeentebestuur, dat zich liet vertegen woordigen, verschillende raadsleden, het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel, hét bestuur van de R.-K. Middenstandsver- eeniging. van den R.-K. Bond van Melk- handelaTen en ht bestuur van den Vereenig- den Haarlemschen Melkhandel de aandacht op de nieuwe inrichting werd gevestigd doordat zij de officieele opening bijwoonden. Dat moge voor de N.V. Melkinrichting „De Landbouw" en haar vlijtigen directeur, den heer Klijn, het bewijs zijn, dat zij op den goeden weg is en een goeden kijk heeft op de behoeften van het oogenblik. Aan de Melkhygiëne wordt nu al sinds eenige jaren alle aandacht gewijd en van den nuchteren kijk op dezen tak van industrie gaf ook blijk de openingsrede van den heer Klijn. die practische werkwijze wenscht te paren aan redelijke eischen van goede melkwin- ning en reine melkdistributie. Een beschrij ving van de inrichting met haar prachtige pasteuriseerinrichting. modern ingerichte bo- terkelder. karninstall&tie, reservoirs, labora torium. ketelhuis, alles van goede en doel matige constructie, heeft de lezer in.een vorig nummer kunnen vinden. Maar van even groot gewicht was het „werkprogram'1 dat de directour ontvouwde en die niet schroomde, waar nood is, het kind bij den naam te noemen. Na gewezen te hebben op de critiek, die de laatste jaren op den melkhandel, vooral den kleinhandel is uitgebracht en het daar door ontstane vooroordeel bij een deel van het melkdrinkend publiek tegen sommige melk, zette hij uiteen, dat het doel der bij eenkomst geen andere was dan aan te too- cen aat althans een belangrijk deel der zelf standige melkhandelaren de eisch van dezen tijd heeft begrepen en het melkdrinkend pu bliek evengoed en met evenveel hygiënisch waarborgen kan bedienen dan welk groot bedrijf ook, zelfs al zou zulk 'n grootbedrijf door de gemeente worden geëxploiteerd. En na de inrichting van het gebouw te hebben gememoreerd concludeerde hij te recht dat een ingrijpen van overheidswege in cic melkvoorziening verder dan het melk- besluit zulks vordert, voorshands allerminst noodig is en de bij de inrichting aangesloten melkhandelaren zullen aan alle, door het publiek redelijk te stellen eischen, kunnen voldoen. Nuchter was zijtn opmerking dat hij op het standpunt staat dat beslist alle melk, welk in consumptie komt, vooraf in een mclkin- noodig. De punt staat scheef en helt ietwat over naar het Oosten. Van gemeentewege is men nu bezig dat euvel te verhelpen en wil men den toren van het oude kasteel weer in rechten toestand terugbrengen. Tot de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen zijn als directeur toegetre den de heeren A. Ariëns Kappers te Am sterdam; M. C. Koning te Vogelenzang; dr. F. E. Posthuma te 's Gravenhage; A. Ruys te Antwerpen en ir. C. F. Stork te Hen gelo. Op Woensdag 19 Mei a.s. zal in het „Bron- gebouw" het 1ste volksconcert gegeven worden door de muziekvereeniging „Har monie-Crescendo," (Spoorcorps), directeui de heer H. W. Hofmeester. Het programma bevat o.m.: 1. Marsch No bel, Eug. Rap; 2. Un tour de Bandits, ouv. Suppe; 3. Mein Traum, Walze, Waldteufel; 4. Tete Provinciale, Popy; 5. Scenes de Bohemmiennes, Bizet, Prelude, Serenade, Marsch, Dans Bohemmienes; 6. Ouverture Pique Dame, Suppé; 7. Colombinc, Wals, v. Bergen; 8. Heinzelmanchens, Wachtparade, Noack; 9. Suite Oriëntal. Popy. Het 2de volksconcert zal op 9 Juni ge houden worden. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Politiebond is thans als volgt samengesteld: B. Tenbroek. voorzitter; T. van Iperen, vice-voorzitter; C. de Voogd, secretaris; K. Westra, penningmeester; K. Stiekel, plaatsverv. lid. Het' secretariaat is gevestigd: Betje Wolf- straat no. 11, te Haarlem. B. en W. stellen voor, in verband met een verzoek van de commissie ter voor ziening in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omstreken, ter geleidelijke dekking van het nadeelig saldo dier commissie over 1925, aan ge melde commissie voor 1926 een nader sub sidie toe te kennen tot een bedrag van 650. B. en W. stellen voor aan gebroeders J. E. en P. J. B'okker, tegen den prijs van 15 per vierk M. te verknopen een per ceel grond, groot ongeveer 357 M2, gelegen aan de Oostzijde van de Jelgersmastraat, voor den bouw van drie woonhuizen. B. en W. stellen voor het onder Haar lem gelegen gedeelte der Akendamstraat te Schoten van - klinkerbestrating te voorzien en den naam te veranderen in „Kweektuin- straat1.1 Nu op 10 Mei weder zijn ingevoerd tien- rittenkaarten Haarlem (Tempeliersstraat) Zandvoort a 2 en Haarlem-Waterleiding- Aerdenhout-Zandvoort 1.50 alsmede in gaande op 1 Juni a.s. in te voeren tienritten- kaarten Haarlem (Amsterd. Poort)-Heem- stede, Bloemendaal en Schoten naar Zand voort a 2.50, worden ook enkele tarieven op het traject Haarlem-Zandvoort gewijzigd en wel als volg:: Haarlem (Temp.)-Zand- voort voor volwassenen wordt gebracht van 9 op 8. Voor dit traject blijft het tarief jongelieden 6 gelijk voorheen.. Haarlem- Waterleiding volwassenen van 8 op 7, jongelieden van 6 op 5. Aerdenhout- Zandvoort volwassenen van 8 op 7, jon richting moet worden gepasteuriseerd. In- j geileden6 op 5~ A'damsche Poort-Zand- tegendeel is hij met de meeste gezaghebben- voort volwassenen 11 öp 9, jongelieden de melkhygiënisten van oordeel, dat melk J 8 op 6. Heemstede-Zandvoort volwas- gewonnen van goed gezond vee, in afdoend senen 10 op 9, jongelielen 7 op f 6. gereinigd en in zoo versch mogelijken toe stand gedistribueerd, de beste consumptie- melk is. De melk van de bij de inrichting aange sloten melkhandelaren wordt dan ook met het oog op het volkomen intact laten der z.g. vitaminen voor het overgroote deel rauw in consumptie gebracht. Om dit te kunnen doen, is een uitgebrei de controle op de aangevoerde melk en het melkvee noodzakelijk. Pasteuriseeren ge schiedt alleen, wanneer zulks noodig is, zoo als bij melkschaarschte in het najaar en den winter wanneer de melk over grooteren af stand moet worden aangevoerd, alsook in de zomermaanden bij groote warmte om de durzaamheid der in consumptie gebrachte melk te verhoogen. Op verlangen wordt echter steeds gepas teuriseerde melk verkrijgbaar gesteld. Van de Gemeentelijke overheid wordt haar steun gevraagd in zooverre, dat zij ons, aldus spr„ ongestoord aan de verbetering der melkvoorziening laat voortwerken en verder in .de geheele toepassing van het melkbesluit, opdat niet alleen een bepaalde groep, doch alie melkhandelaren, zonder uit zondering, genoodzaakt zijn hunne volle aandacht aan de melkhygiëne te schenken cn daarvoor voor zoover noodig offers te brengen. Dit is inderdaad een werkprogram, dat een goede en niet te dure door 'over dreven eischen melkvoorziening voor de toekomst belooft. En evengoed als de Bloemendaal-Zandvoort volwassenen 11 op 9, jongelieden 8 op 6. Schoten-Zand- voort, volwassenen 11 op 9, jongelieden 8 op f 6. Hiermede gaat men de goede richting uit. Hoe goedkooper de tarieven, hoe veelvuldiger het vervoer kan zijn. DE VENTILATIE IN DE BEURSZAAL. In het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" deelt het Hoofdbestuur inzake het NIEUWS UIT ARTIS. Om te beginnen allerlei aanwinsten van beteekems, waaronder een interessante Gib bon van Borneo, door den heer J. G. Dam- merboer geschonken, een mooie Baardvo- gel en een Maleische Civekat van den heer G. Sieveking te Buitenzorg en dank zij de goede zorgen van gezagvoerder G. J. Ter- wiel der Mij. Nederland een tweetal Vlie gende draakjes (Draco volans L.), .even eens een geschenk van bovengenoemde heeren ook een collectie gifslangen van ds. Versteegh en Hortulanus Dak kens. Dit merkwaardige hagedisje, dat ter weers zijden van het lichaam een wondermooi ge- teekende huidplooi heeft, die door de ver lengde achterste ribben uitgespreid en ge steund kan worden, welk apparaat dan al „valscherm" dient bij de luchtsprongen, die het acrobatisch aangelegde diertje maakt, is nog nimmer levend in eenigen Zoölogi- schen tuin ter wereld te zien geweest. Transport en- verzorging van dit zeer warmte-gevoelige en in hoofdzaak van vlie gen en mieren en andere insecten lpende hagedisje maakten het tot nu toe ondoenlijk. Draco volans levend over te brengen. Van de leefwijze en van de psychologische ge steldheid is dan ook weinig bekend; dank zij den zich voor Artis immer veel moeite gevenden gezagvoerder G. J. Terwie! zal men in het mooie reptielenhuis van Artis thans een begin kunnen maken met de na dere bestudeering van deze Vliegende Ha gedis. Behalve de Vliegende draakjes heeft „Ar tis" ook vliegende Tokke's of gekroonde Gecko's, die met hun gelobden huidzoom, schoon in veel minder mate dan Draco met zijn spreidbaar valscherm, tot luchtsprong acrobaten gespecialiseerd zijn. Aan geboorten kunnen wij thans weer een Sardinische Mouflon en een Voor-Indischen waterbuffel (van het door de Deli maat schappij geschonken paar) vermelden. Hier en daar ook buiten den Eendenvijver dus zijn wilde eenden met hun jongen doen de, een Ooievaarspaar zit te broeden. Aal scholver en Reigers zijn met hun belang wekkende nestel- en broedpreliminairen be zig en men hoopt dit jaar ook van de prach tige, Roode Ibis en van de Surinaamsche Briluilen in den schilderachtigen Uilen- bouwval een broedsel te krijgen. In 't Rep tielenhuis is een wijfje MisS/esippikaaiman met het graven van een nestkuil begonnen. Dan heeft het Genootschap tijdelijk een paar interessante logeergasten, geïmpor teerd door de bekende Amsterdamsche fir ma Perin, die zich tegenwoordig niet alleen op haar vogelhandel toelegt, maar met veel succes andere en ook groote dieren impor teert. Zoo heeft het Genootschap gastvrij heid verleend aan een alleraardigst jong Olifantje, dat zich naast zijn grooten oom en tantes prettig thuis voelt, een Boomtijger of Nevelpanter, die maar zelden in zoölogische tuinen is te vinden, een gezelschap Flamin go's en last not least eenige gezonde jeug dige Orang Oetans van zeer verschillend uiterlijk, alle van Noord-Sumatra afkomstig. Het Aquarium heeft onder zijn Koraal- visschenverzameling ook weer een nieuwe aanwinst, de prachtige als een gloeiende kool uitziende Zadelvlek koraalvisch in twee variëteiten te bewonderen. Wonder mooi zijn er de Fluweel-vlekbarbeeltjes thans algemeen bekend uit het Verkade- Album. De unieke school haringen, tot nu toe nog altijd in geen aquarium der wereld te zien, is dit voorjaar weer met een 60-tal nieuwe exemplaren aangevuld. een oplossing te komen, die beide partijen bevredigt. Er is geen sprake van tegen de fabrieken een actie op touw te zetten, doch de ver- eeniging wil het orgaan worden, dat zoowel de belangen van den leverancier ais van den kooper dient. Op tal van plaatsen in ons land, zijn af- deetingep van den nieuwen Bond opgericht en dagelijks komen er nieuwe bij. De R. K. Land- en Tuinb.ouwbond (L.T. B.) heeft haar afd. van de Melkveehquders aangewezen om met den Bond samen te werken en heeft een negental afgevaardigden voor den Bond benoemd. Ook van de zijde der fabrieken wordt een tegemoetkomende houding verwacht en on derhandelingen, die tot een gezamenlijke bespreking leid en zullen, zijn reeds geopend Het bestuur bestaat uit de heeren Jac. Rijlaarsdam uit Bodegraven Voorzitter, J. W. Bonda, Leiden, Secretaris-Penning meester, Mr. v. Roy te Leiden jur. adviseur, terwijl Dr. Lovink uit Alphen den Bond zijn steun verleent. Men hoopt met de nieuwe campagne, die in de maand October aanbreekt, met de nieuwe regeling een aanvang te kunnen maken. Men schrijft ons Hoewel reeds eerder over de oprichting ver krii gTn van een retere" Vemüee'ring vand cv an de Ver. tot verbetering van den Pulp- n. 1. 1 J liinrlol <«i "W «n /A n ue Mjcau.us.1 ueiuuu, i^n eveugueu ais ue £n ges[oten nieuwe inrichting getuigt van een krachtig Bureeme'e streven in de goede richting, zal ook de ontwikkeling van het bedrijf in de naaste toekomst daarvan getuigenis afleggen. Wij meenden dit nog even te mogen vast leggen naar aanleiding van den mijlpaal, die „De Landbouyir" deze week passeerde. beurszaal. Dit resultaat vindt men neergelegd in het onderstaand schrijven van het Gemeen tebestuur van Haarlem. Het Hoofdbestuur constateert dat door de aangebrachte wijzi gingen wel eenige verbetering is ingetreden. Haarlem, 20 April 1926. Naar aanleiding van uw klacht over onvol doende ventilatie van de groote zaal in het Concertgebouw, deelen wij U mede, dat om meer uitgangen te verkrijgen voor het verwijderen van rook op den zolder de ra men in den oostelijken topgevel draaibaar zijn g«maakt, zoodat behalve 4 ventilatiekokers en 2 luiken in den westelijken topgevel, ook deze kunnen worden opengezet. Het groote aantal rookende bezoekers van de beurs maakt het niet doenlijk alle hinder van rook weg te nemen en de lucht te ver- verschen, zonder dat last van tocht wordt ondervonden. Om echter aan de bezwaren zooveel moge lijk tegemoet te komen, zullen op de gaande rij 2 bovenramen draaibaar worden gemaakt die naar verkiezing kunnen worden geopend Het torentje van het „Huis ter Kleef" be gint te vervallen. Eenige repairatiën zijn Burgemeester en Wethouders van Haarlem: w. g. MAARSCHALK. De Secretaris, w. g. WESSTRA. Heb het ailstekcndste aan te zieden dal iemand wenschen kan, hoe zal de wereio het weten, indien gij niet adverteert JOHN P. ROCKEFELLER. handel in Nederland mededeelingen aan de pers werden verstrekt, zoo blijkt het toch, dat er nog velen gevonden worden, die van In een legerorder wordt mededeel.ing ge daan van een ministerieele beschikking be treffende de herhalingsoefeningen. Aan de herhalingsoefeningen nemen niet deel a. de dienstplichtigen, die tot de ad ministratietroepen behooren en wier eerste oefening langer dan acht en een halve maand heeft geduurd b. de dienstplichtigen, die bij de luchtvaartafdeeling werkzaam zijn op burgerrechtelijke -arbeidsovereenkomst en voor wie deze afdeeling ook de mobilisatiebe stemming is. Behalve deze groepen genieten ook vrij stelling a. zij, die wonen elders dan in Neder land, België, Hannover, Westfalen en de Rijnproyincie b. zij, die wonen in België, Hannover, Westfalen en de Rijn-provincie, voor zoover zij vóór den dag van opkomst bij hun commandant een verklaring inzenden waaruit blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wonen deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een Nederlandsch consulair ambte naar c. z' die zich tijdens die oefeningen buitenslands bevinden ter uitoefening van de zeevaart (hieronder niet begrepen de zee- visscherij) bovendien kunnen op daartoe gedane aanvraag door den minister van oorlog van de herhalings-oefeningen worden vrijge steld d. zij, die gedurende zoodanigen tijd vrijwillig in werkelijken dienst zijn geweest, dat op grónd van de door hen in dien tijd verkregen geoefendheid de herhalingsoefe ningen niet of niet voor den vollen duur noo dig Worden geacht e. zij, die tijdens den duur der herhalingsoefeningen onmisbaar zijn voor hun ambt, betrekking of bedrijf zij, die kostwinner zijn voor personen als in art. 17, tweede lid, der Dienstplichtwet bedoeld, tenzij er meer reden is voor toeken ning van vergoeding aan deze personen g. zij, die onmisbaar zijn voor de instandhouding van de middelen van bestaan van personen, als onder f. bedoeld. Vrijstelling wegens onmisbaarheid en kost winnerschap wordt slechts in zeer dringende gevallen verleend. Wie van verleende vrij stelling of van verleend uitstel geen gebruik wenscht te maken, kan aan de oproeping gevolg geven, mits hij op den bepaalden dag in werkelijken dienst komt. Voor Kerkgeschiedenis slaagden mej. E. Aewerdonk te Leiden en de heeren J. van Duuren te Wassenaar en W. Spitzen te Soeterwoude (Dorp). moet ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Examen Godsdienstdiploma. Aan „St. Bavo" ontkenen wij den volgen den uitslag van het examen voor Godsdienst diploma B te Leiden. Het examen werd ge houden op 31 Maart (Kerkelijke Geschiede nis) en op 28 April, 3,4 en 5 Mei (Godsdienst leer 2e ged. en Methodiek). Aantal candi- daten 48. Een verscheen niet, zonder opgaaf van redenen een trok zich terug voor Godsdienstleer wegens ziekte; een werd voor Godsdienstleer afgewezen. Het diploma B werd verleend aan de Eerw. Zusters Agnes Nooteboom, Fran cisco van den Wareburg, Adèle Timmer de werkwijze en het doel der vereeniging een wans, Ambroise Heeren, Gerarda Schouten (van de Zrs. v. Tilb.) Zr. Irena Bekker verkeerd idee hebben. Ten einde te voorkomen, dat ev. ver keerde opvattingen schade zouden kunnen berokkenen aan de zeer groote belangen, die op het spel staan, hebben wij ter be voegde plaatse een onderzoek ingesteld, en wij kunnen naar aanleiding daarvan het volgende berichten De vereeniging is opgericht als gevolg van de ontevredenheid, die bij de vele afnemers van pulp was ontstaan, door het uiterst eenzijdig der pulp-contracten, die aan de suikerfabrieken-leveranciers vrijwel alle, aan de boerenkoopers zoo goed als geen rechten gaven. Volgens deze contracten, loopen de koopers der pulp o.m. meer het risico der verzending van af de suikerfabriek en ongeacht het kwan tum pulp, dat tijdelijk werd ontvangen, moet volgens het bepaalde in het contract de door de fabriek als afgezonden hoeveel heid pulp betaald worden. Ook gaf vaak het optreden der agenten reden tot geschillen tusschen fabriek en pulpverbruiker. De sinds korten tijd opgerichte vereeni ging wil nu trachten in overleg zoowel met de boeren als met de suikerfabrieken tot (Voorz.) allen van Leiden; Zr. Agnesia Kroontje (Voorz.) van Noordwijkerhout; Zrs. Hedwig Poggel. Constance Slot, Sa- lesia Hooiveld van Warmond, Evarista Kotter, Timothea Steinhage, Olga Com mandeur van Wervershoef (Fr. van Salz- kotten). Eveneens werd het diploma verleend aan de dames W. Wytenburg, T. Fleerkamp, M. Lub, C. van Kempen, W. Beenakker, H. Peeters, H. Doove, J. Bayer, allen van Deiden; en M. Hermans van 's Gravenhage; aan de heeren N. Vreeburg, te Leiden, J. J. Smit te Voorschoten, E. Jansen te Hillegom, C. Jagers, te Rijpwetering, C. Castenmiller te Katwijk aan den Rijn, H. C. de Boer te Nöordwijk, C. Paardekooper te Oestgeest, H. Weusten en W Kraak te 's Gravenhage. Vervolgens slaagden voor Godsdienstleer 2e ged. Kerkelijke Geschiedenis en Metho diek de Ew. Zr. Gratia Wahlen te Voorscho ten, de dames A. Peeters te Leiden, O. Bo- denstaff te 's Gravenhage, A. Bakker te Roelofarendsveen, en dè heeren F. Grim bergen te Oegstgeest, S. Redeker te Hille gom, C. van Schaik te Noordwijkerhout, A. van Eisen en J. van Berkel te Leiden en J. Sieringh te Rijpwetering. Voor Godsdienstleer 2e ged. en Metho diek slaagden de dames M. Heynen, E. Deumens en V. Driessen (S.R.S.) van Bloe mendaal (Bethanie). Enkhuizer Sportdag. Ondanks het slechte weer der laatste weken, kan de Enk- huizer-Sportvereemging met genoegen op de Donderdag gehouden sportdag terug zien. Na een rondgang met muziek door de stad, ging de stoet naar het West-Frisia- terrem tot bijwoning van de verschillende sportfeesten. De sportcommissie had dit keer voor e?n program gezorgd wat nog nimmer in Enkhuizen vertoond was gewor den, n.l. grosbaanwedstrijden. Na een korte gymnastiekdemonstratie, werd een aanvang gemaakt met de wieler wedstrijden, waarvoor veel belangstelling bestond. Gelukkig werd het publiek niet teleurgesteld, want men heeft kunnen ge tuigen van zeer interressante wedstrijden. Er werd in 3 klassen gereden, waarvan de uitslag is als volgt Amateurs le prijs K. Bulman 15 pun ten 2e prijs J. Lammers 15 punten 3e prijs J. v. Boven 4e prijs J. C. v. Boven. Klasse nieuwelingen le prijs T. W. Jan- brcers 2e prijs K. v. d. Valk 3e prijs H. Ligthart 4e prijs H. Westerveld. West Fuezen- race ie prijs J. Vennekamp, An- dijk 2e prijs Anie Kuin, Andijk 3e prijs P. A. v. d. Hurk, Enkhuizen 4e prijs J.b de Jong Enkhuizen 5e prijs H. Sandstra, Enkhuizen 6e prijs A. Kiel, Enkhuizen. Als laatste nummer van de sportfeesten, kregen we een mooien voetbalwedstrijd West FrisiaSchoten. Om ongeveer 5 uur laat scheidsrechter, de heer de Haan beginnen. Schoten wint deh toss en verkiest het eerst van het voordeel van een sterken wind te profiteeren. Na een beetje verkennen komt Schoten er spoedig in. Herhaalde aanvallen worden ondernomen doch steeds blijft het gewenschte succes uit. Slechts zeer spora disch wordt er op de Schoten-helft gespeeld. De gasten komen geregeld gevaarlijk op zetten, het geluk is in deze periode niet echter met hun. Een paar maal Een paar maal wordt tegen den paal geschoten. Wanneer de gasten op grooten gjstand van het W.F.-heiligdom een -vrije schop ten deel valt, wordt de bal keurig voorgezet, doordat Fronkfort den W.F.-keeper het uitzicht beletmmerd ont staat hieruit het eerste doelpunt voor de gasten. Dan gaat het spel geruimen tijd ge lijk op. Nog even voor de rust brengt Rom- kema na een mooie doorbraak de partijen op gelijken voet. Na rust heeft W.F. het wind- voordeel. Wanneer KoopUr een der gasten op een beetje hardhandige wijze weg duwt, krijgt Schoten een penalty toegekend welke in een doelpunt wordt omgezet. Even daarna zorgt Bouthoorn echter met een keurig schot voor de gelijkmaker. F.W. is dan overwegend sterker. Aanval op aanval wordt op het doel der gasten ondernomen en het duurt dan ook niet lang of Ramkema zorgt voor no. 3, welke dadelijk door 4 gevolgd wordt. Het spel blijft aantrekkelijk. De laatste minuten verstrijken onder groote spanning doch zon der dat er verder gedoelpunt wordt, zoodat wanneer het einde wordt aangekondigd de strijd met 42 in het voordeel van W. F. is beslist, 's Avonds werd het geheel besloten met een mooi concert van het stedelijk mu- ziekcorp, waarna de 5e Enkhuizer Sport dag als wel geslaagd tot het verleden behoort. Zoo lang na 's onweers woede: Een regenboog nog lacht, t Een ziele nog naar vrede En naar verzoening smacht Zoolang de maan nog glinstert Een hart nog streeft en voelt, Zoolang der boomen ruischen Een moede nog verkoelt Zoolang de lenten keeren, Zoolang de roos nog bloeit, Er frissche lippen lachen, Er vreugd in de oogen gloeit Zoolang een graf op aarde Van rouw en dood nog spreekt, Zoolang nog tranen vloeien, Een hart nog voelt en breekt Zoolang zwaait ook op aarde De poëzie haar staf, En juublend volgt haar schreden Wien zij haar zangen gaf En juublend nog, en zingend Een lied van vreugde en lust, Gaat als de laatste dichter De laagte mensch ter rust. Eigen Haard.) R. K. Ziekenverpleging. Orgaan uitgegeven van wege den Nederlandschen R. K. Bond van Ziekenverpleegsters, 17e jg. no. 5: Afdeelingsnieuws Mededeelingen over het Orgaan Jaarverslagen 1925 Jaar verslagen Informatiebureau Wecst die nende liefde Verpleging van Kankerpa tiënten Derde Internationaal Cogres voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongeluk ken te Amsterdam, 711 Sept 1926 Voor de Drentsche Venen Tridium voor zieden Afdeeling 's-Bosch 3-maande- li-ksch overzicht der Informatiebureau* Vacante Plaatsen Advertentie®. Vele menschen maken zichzelven wijs, dat hun tijd van leven nooit of althans nog lang niet een einde zal nemen en de eeuwigheid nooit begint. De tijd is van groote waarde, van even groote beteekenis als de eeuwigheid zelve De tijd is kort.en de gedaante dezer we reld gaat voorbij. (1 Cor. 7. 29- 31) Licht en vlug drijft de ranke boot met den stroom afslechts aan het voorbijvliegen van de oevers kunt ge bemerken, dat het voorwaarts gaat. Zoo drijft ook de boot uws levens licht en vroolijk af langs den spiegelgladöen stroom des tijds, en aan het afsterven van uw vriend den en kennissen bemerkt- gij, dat het voor waarts gaat. Wie klaagt, dat de tijd a! te ras ve-vliegt, beklage eerst zichzelve, dat hij den tijd niet goed gebruikt. Naarmate gij zelf den tijd gebruikt, is hij u tot nut of tot last. Wie zijn dagen voorbij laat gaan, zonder dat hij nader bij zijn doel komt, hij is, zocals een Indisch wijsgeer zich uitdrukt, gelijk aan een blaasbalg, hij ademt, zonder te leven. De zaligen in den hemel en de ongelukki- gen in de hel, zij zouden zoo gaarne nog een greintje tijd hebben de eersten om hun ge luk te vermeerderen, de laatsten om door berouw en boetvaardigheid hun ongeluk v ontgaan. Gebruik den tijd, vooral dien, welke in uw macht is. Wilt toch niet altijd den tijd van gisteren prijzen" en niet minder op den dag van morgen vertrouwen. God hierboven handelt steeds in het heden. Leeft zoo, als wildet ge iederen dag ster ven werkt zóó, als wildet gij eeuwig leven. Let bij het benutfen van uw tijd op de uiste, goede beweegredenen. Men kan zijn tijd evengoed weggooien door onnutte be zigheden als door ledigheid. Men denkt dikwijls zooveel te doen en doet inderdaad zoo weinig, omdat men nit datgene döet, wat men doen moet. De stroom des tijds stroomt en streeft voorbij naar den oceaan der eeuwigheid. Help mij, o Heer, iederen dag dichter bij den hemel te komen. Wat gij doen wilt voor de eeuwigheid, doet dat, zoodra gij kunt. Laat nooit een uur ongebruikt voorbij vliegen misschien breekt er geen tweede voor i* aan. Laat geen roos ongeplukt staan, wellicht moet gij van de wereld henen vóór de roos. TILMANN PESCH. Dronken Jaap. Ja, die naam, die vloek-naam zou Jaap Ak- kerberg wel in z'n graf moeten meedragen. Iedereen wist, dat Jaap al in een geen jaar of vijf 'n druppeltje drank meer gebruikte, maar z'n scheldnaam raakte hij niet kwijt. op 'n dorp was dat nou eenmaal zoo. Dat hinderde Jaap geweldig.... Soms kon ie er in berusten en beschouwde het als 'n rechtvaardige straf.maar in netelige buien kon ie er giftig om worden als de dorpsjeugd in kinderlijk-wreed geplaag hem najouwde.dan was ie in staat 'n brok steen op te nemen en 't in schuim-drift naar Zijn kwellers te smijten. De ouderen waren natuurlijk verstandig en gingen hem met een vriendelijke groet voorbij. Maar toch wist, toch voelde Jaap, dat ie binnenshuis nog altijd bij die ellendige naam werd genoemd en óók wist ie heel goed, dat Z'n heele wezen er naar geteekend stond, dat ie tot z'n vijftigste jaar 'n zuiplap was geweest. Z'n grauw-paarsche tint, z'n slappe, verzakte wangen, z'n traan-oogen, z'n knikkende bee- nen, alles verkondigde aan de buitenwereld, dat zijn lichaam voor altijd geknoeid was door overmatig drankgebruik, 't Was z'n zichtbaar zelfverwijt, wat ie moest meesleepen zonder kans op verlichting van die last. Toen Jaap Akkerberg nauwelijks vijftig jaren telde was ie al totaal op. Geen patroon wou 'm meer hebben, omdat geen derde dagwerk meer uit z'n handen kwam. 9 Hij kreeg ondersteuning van het gemeen tebestuur, de kerk deed er ook wat aan en zoo konden Jaap en z'n vrouw zuinigjes leven. Met drinken was het natuurlijk gedaan. en al zou ie 't hebben kunnen lappen, zoo nu en dan van een of ander extra'tje, hij wist maar al te goed, dat ie dan in conflict zou ko men met de steunverleeners. In 't begin was 't voor Jaap, wiens lichaam niet meer buiten alcohol kon, 'n verschrikke lijke tijd geweest.... Weken achtereen zat ie in z'n stoel als 'n versuft mannetje, bijna zonder te reageeren op wat er werd gezegd en gedaan in z'n om geving. Er kwam 'n stille, knijpende haat in z'n lijf, tegen ieder en alles wat hem bond en knechtte, 't Besef van eigen schuld smeet ie ver van zich af en ging domme vergelijkingen trekken tusschen zichzelf en anderen, die óók zopen en toch 'n beter lot hadden dan hij. Soms kreeg ie buien van opstandige woede en ging op z'n erfje staan schelden en vloeken tegen ieder, die maar voorbij kwam. „Dronken Jaap wordt gek" zeiden de dorpelingen tegen elkaar „Geen wonder, zóó'n lichaam, waar nou geen jenever meer in komtdat redt Jaap niet." Langzamerhand ging Jaap zich er in schik ken en zocht verstrooiing in 't verrichten van huiselijke bezigheden en knutselwerkjes. Lang duurde dat niet zoo, want er kwam nu 'n echt droeve tijd voor Jaap. Z'n vrouw, lam gewerkt, te vroeg oud door 't slovende bij-verdienen van iedere dag en menig stuk nacht, werd ziek. En toen ze daar zoo lag op 't armzalige bed, bleek en uitgeteerd, zonder 'n klacht of 'n enkel verwijt te uiten ze was altijd te goed en te verdraagzaam geweest, zeiden de men schen in 't dorp toen kwam bij Jaap de wroegingen het berouw over wat hij haar meer dan dertig jaar lang had aangedaan. Hij wist niet, wat ie moest doen, om haar maar van dienst te zijn. Voortdurend was hij in haar nabijheid en trachtte van haar ge zicht te lezen wat ze verlangde. Jaap's getrouwde zoon, Hein, die meerdere malen per dag naar z'n moeder kwam kijken, zag met ontroering hoe z'n vader zich voor de zieke uitsloofde en voor 't eerst van z'n leven kreeg ie voor de geweze dronkaard 'n beetje meer achting'n Paar maal nam ie voor z'n vader 'n half pond tabak of 'n zakje sigaren mee en als de zieke dat zag kwa men de tranen in haar oogen. Ze mocht nu toch nog beleven, dat er meer toenadering kwam tusschen vader en kind. Op 'n oogenblik, dat Hein alleen bij haar bed zat durfde ze hem te smeeken vader niet in de steek te laten. „Dat beloof ik moeder," zei Hein oprecht, „alleen al om wat ie nou voor je doet." 't Werd al slimmer met vrouw Akkerberg. Toen Jaap zag, dat 't niet lang meer met 'r zou duren, zei hij, vlak bij haar staande „Vrouw, ik ben altijd 'n slechte man voor je geweest.... m'n meeste geld ging naar de kroeg en jij hebt er zóó onder moeten lijden, dat je nou.... nou...." Jaap kon niet meer spreken. De zieke wilde er verder ook niks van hoo- ren, zei ze. 't Was allemaal zóó geloopen en ze was dankbaar, dat ze Jaap als 'n fatsoen lijke man zou achterlaten. Ze vergaf hem alles. „Ook dat...." snik-stotterde de 911de zondaar óók dat van die ééne keer dat 'k jou.... op die avond?" „Stil Jaap.... ja.... ook dat vergeef ik je...." Hij keek haar dankbaar aan en hield heel lang haar hand vast. Het duurde nog 'n paar dagen eer 't voor bij was. Jaap kwam bij z'n zoon inwonen. Heins vrouw had er eerst wel een beetje tegen ge sputterd, maar toen ze zag hoe zielig Jaap er bij liep na de begrafenis, had ze zich niet langer er tegen verzet. De oude was tevreden met alles en geen enkele maal viel er 'n onaangenaam woord. Alleen als ie buiten kwam dan zag ie die vloek-naam weer op 'm afkomen, wreed als 'n duivel, die alleen van pijnigen weet. En nou, na ruim vijf jaar weduwnaarschap, liep Jaap, op de stille landweg, even buiten 't dorp, radeloos te denken over het afschu welijke feit, dat z'n zoon aan de drank was gegaan. Door werkeloosheid, ruzie met z'n baas en andere onaangenaamheden, die 'm al 'n poos baloorig hadden gemaakt, had Hein het op 'n borrel gezet. En hoe z'n vrouw er ook om huilde en jammerde, Hein liet 't niet. Iedere morgen ging ie naar de stad, zocht losse klusjes, verdiende soms niks, soms aar dig wat, raakte aan de loop met verkeerde kameraadsen kwam 's avonds thuis met 'n brom in. En wat voor Jaap het ergste washij durfde niks te zeggenwant dan kon Hein hem verwijten, dat ie zelf, dertig jaar lang, nooit anders had gedaan. Lijdelijk moest ie, avond aan avond, toezien, hoe Hein tegen vrouw en kinderen opspeelde, ruzie zocht, over 't eten klaagde en allerlei andere onge motiveerde aanmerkingen maakte. Vanmorgen had Jaap zich voorgenomen er eens met de pastoor of een van de heeren over te sprekenof die Hein niet es onderhan den konden nemen. Maar juist toen ie tegen de middag weg wou gaan, hoorde hij :n ge sprek van 'n paar buurvrouwen, dat hem van z'n plan afbracht. Wat ze precies allemaal hadden gepraat wist ie niet meer, maar de eene had ie duidelijk hooren zeggen „Jaap Die mag z'n mond wel houwen't is zijn schuld, dat Hein nou zóó is.dat erft over op 'n reuze manier 1" Die woorden hadden hem getroffen als zweepslagen. Al maar denkend, denkend was ie de weg jopgeloopen, als 'n duldelooze last meedra- gend z'n schuld. Hij dacht aan geen uur of tijd, aan eten noch drinken, zocht vruchteloos naar uitkomst. Toen de avond begon te vallen sukkelde hij moe en afgetobd van 't denken op huis aan. Op het oogenblik, dat ie naar binnen wou gaan, kromp ie ineen van schrik. Hij hoorde de kinderen schreeuwen en jammeren, hij hoorde z'n schoondochter gillen en geluiden van omvallende meubels. Hij smeet de deur open en zag.... dat Hein z'n vrouw 'n slag gaf, die haar deed neere vallen. Als razend vloog Jaap op z'n zoon aan, greep hem in z'n borst en brulde „Schoft Laf aard i" Hein smeet hem van zich al, kwam naar de doodsbleeke oude toe en beet vlak in z'n ge zicht de woorden „Wat wou jij zeggen Wat heb jij gedaan, tóentoen O p'dis Zaterdagavond, dat ie moeder bewusteloo hebt geranseld Weet je 't nog, hé Weet ie 't nog Jaap, stond in 'n hoek gedrukt, als 'n baal meel en liet z'n hoofd zakken, vol schaamte. Hein besefte nu opeens wat ie in z'n wilde drank-drift had gedaan. Hij keek om naar z'n vrouw en zag haar liggen tegen de linnenkast aan, starend als 'n zinnelooze Hij begon te huilen als 'n kind en riep „Moeder, moederzóó heb 'k jou ook gezientoentoenen nou ben ik zélf zoo ver gekomen.Vrouw, vrouw, wat heb 'k gedaan Hein werd 'n voorbeeldig huisvader. En als ie later nog es dacht aan dat vree- selijke oogenblik, dan was 't met de overtui ging, dat het feit had plaats gehad, om hem door 'n schok te genezen. G.N,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5