KENNEMERLAND n .71 I Algemeen plan van Wegen- verbetering. Aan onze Lezers NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Zaterdag 15 Mei 1926 BEVERWIJK. De 'gazons in de Breestraat. WIJKEROQG. WIJK AAN ZEE. ÏJMUIDEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De a.s. aardbeien- en Kersen campagne. Rijke Ansjovisvangsten. Polders contra eendenhouders. GEMENGD NIEUWS. VELSEN. DRIEHUIS. Hazardspelers betrapt. Ongeluk met een baggermolen. Postvervoer met autobus. Door een aap aangevallen. KUNST EN KENNIS. Jan Steen-tentoonstelling te Leiden. Monument Dr. Schaepman. LUCHTVERKEER. Een wenk. Spoort al Uw ken&issen aan hun vraag* en aanbod' advertenties ie plaatsen in onze eigen t Nieuwe Haarieinsche Courant De wetenschappelijke hoogte vaart met de Hollandia. Geen tweede Poolvlucht van Byrd. KERK EN SCHOOL. H.Eerw. Pater Leo Kierkels C.P Naar de Missie. Statistiek der Minderbroeders. INGEZONDEN. MARKTNIEUWS. Zooal9 wij gisteren in 't kort reeds meld", den, hebben B. en W„ ingevolge de gedani toezegging in de raadsvergadering van Januari j.l., den gemeente-architect opge dragen, een algemeen plan voor wegenver betering samen te stellen. In het door genoemden ambtenaar uitge bracht rapport wordt een opsomming ge geven van de voorzieningen, welke nood zakelijk zijn en waarvan de kosten kunnen worden bestreden uit een voor dit doel te sluiten leening. Ten aanzien van de Breestraat wordt voorgesteld verandering der keibestrating ter weerszijden van den middenweg en ver betering der rioleering; voorts het opruimen der gazons en het verharden van den vrij komenden gond en tenslotte verbetering van de voetpaden door het aanbrengen van een tegelbedekking. De globale kosten dezer werken worden geraamd op 33.100. Over de verdwijning der gazons blijkt men het nog niet eens te zijn. Eenige bewoners van de Breestraat adresseerden het vorig jaar aan den raad. om die grasperken op te ruimen en nu de gemeente-architect die opruiming klaarblijkelijk ook wenschelijk acht, komen de heer J. A. Lodder en 44 anderen met een verzoek bij den raad. om de veelbesproken gazons te behouden. Dit adres laten wij hierachter volgen. Ter illustratie reproduceeren we hierbij een foto. die een doorkijk geeft van onze mooie hoofdstraat. ken t^n laste van den kapitaaldienst te be sluiten, Het ligt in bedoeling den raad daar na een uitgewerkt voorstel met nauwkeu rige kostenberekening toe te zenden. L ks Door den heer A. Lodder en 44 anderen aan den raad dezer gemeente een adres iezonden, waarin aangedrongen wordt op iet behoud der gazons in de Breestraat. O. m. wordt het volgende geschreven: „Wat de Breestraat betreft, wenschen zij, adressanten. Uwe aandacht te vragen voor die factoren, welke tot het behoorlijk aan zien en tevens tot hare doelmatige indee ling samenwerken. De boomenrijen en de grasperken mogen daarvan in het bijzonder worden genoemd. Zonder schade aan het aanzien en groote kans. het behoud der boomen te bedreigen, kunnen deze groene strooken niet vervangen worden door voet paden, waartegen bovendien de vergrooting van hinder door stof voor voorb>'rfangers en omwonenden moge worden aangevoerd. Er op wijzende, dat aan enkele bezwaren tegen den bestaanden toestand zeer wel zou kunnen worden tegemoet gekomen zonder het tegenwoordige aanzien te schaden, ver zoeken zij U dringend, geen gevolg te geven aan het d.d. 1 Oct. 1,924 tot U gericht adres van eenige bewoners van de Breestraat om de grasperken te doen verdwijnen, doch zoodanige maatregelen te overwegen, die met behoud van het karakteristieke straat beeld den huidigen toestand technisch ver beteren en een tegemoetkoming aan even- tueele bezwaren daartegen kunnen insluiten. Zij meenen, dat daarmede in het werke lijk belang der Gemeente zal worden ge handeld. wat immers de bevordering van den welstand uit aesthetisch oogpunt in- Volgens het rapport moet het noodzake lijk worden geacht om over te gaan lot ver breeding van het gedeelte van den Kouden- horn tussch St. Aagten dijkstraat en den spoorweg-overgang, inclusief .verbreeding van den overweg met vernieuwing der af- sluitboomen. Dat zou inderdaad een groote en zeer gewenschte verbetering zijn. Zooals de toestand er nu is. laat hij alles te wen schen over. Wij hebben van dezen engen doorgang een foto genomen, op het moment, dat de ge meentelijke auto-sproeiwagen den doorgang oositicf versperde. sluit, die ongetwijfeld op den materieelen een gunstigen invloed zal hebben en waar voor eenige financieele offers zeker ver antwoord zijni Witte Bioscoop. ,,De Waaghals", levensgevaarlijk, zied in ar de voornaamste gewaarwording, die U deze film doet onder gaan. Tom Steee de bekwame en plichtgetrouwe ingenieur, die steeds bereid is om elke sto ring n de geleidingen op te sporen. Hoornen en oerwouden worden geveld om de gele'- „dittgen vrij \e maken.... Een mejsje, ,on- De kosten van deze verbetering worden globaal berekend op 5800. In aansluiting hiervan wil het plan de vernieuwing der bestrating tusschen den Kouden Hom en de Meerstraat, waaronder verbreeding en het veranderen der keibestrating op de markt- en haventerreinen in een klinker bestrating, hetgeen bij elkaar ongeveer 5600 zal kosten. Verder worden nog de volgende verbete ringen noodig geacht: Bestrating gedeelte Stationsplein vanaf Rijksweg tot Meerstraat, bijplaatsing straat- kolken en rioleering. Vernieuwing der resteerende bestrating van den Polderweg en afgraving en. ver harding der voetpaden. Het aanbrengen aan ééne zijde van een betegeld voetpad in de Bloksteeg. v Het vernieuwen der bestrating van de Meeresteynstraat Adrichemstraat, Ooster- wijkstraat en Stp Aagtendijkstraat met inbe grip van de betegelde voetpaden, voor zoo ver noodig. Het aanbrengen van een betegeld voetpad aan de Oostzijde van den Alkmaarschen Straatweg. Het bestraten van den Heemskerkerweg vanaf den Arendsweg tot aan de grens der temeente. met inbegrip van een betegeld voetpad aan ééne zijde, het in orde maken der rioleering en het bijplaatsen van straat- kolken. Het bestraten van den Gr. Houtweg vanaf den Heemskerkerweg tot aan den Galgeweg met inbegrip van den aanleg, voor zoover mogelijk, van een betegeld voetpad aan de eene zijde. Vernieuwing en profielverandering van den Kees Delfsweg en verbetering der voet paden. Aanleg van eene klinkerbestrating en ri oleering in den Romerkerkweg en Boeweg, voor gezamenlijke rekening van Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. Verbetering der Vondellaan door het aan brengen van een nog nader vast te stellen systeem van wegbedekking. indien n.l. het verkeer voor Wijk aan Zee in één richting lal worden geleid. Het aanbrengen van een betegeld voetpad *an ééne zijde van den Zeeweg. Het rioleeren van de sloot vanaf het be gin van de Meerstraat tot aan de Haven met inbegrip van de kosten van afscheiding. Globaal worden de totale kosten van dit plan op 131.000 geraamd. B. en W, stellen den raad thans voor, 'n principe tot de uitvoering van deze wer- zijn met een in hetzelfde pand gevestigd winkelbedrijf, ontheffing ven deze bepalin gen kon worden verleend aan bona-fide handelaars in fruit en voor gebruik gereed gemaakte visch. Ingevolge deze uitnoodiging is een nieuwe verordening op de winkelsluiting ontwor pen, waarbij met het bovenstaande rekening is gehouden, en welke B. en W. thans ter vaststelling aanbieden. De nieuwe verordening is, behoudens en kele wijzigingen van ondergeschikt belang, gelijkluidend aan die, welke vóór 18 Fe bruari j.l. van kracht was. Ten einde echter de bovengenoemde ontheffingen te kunnen verleenen is aan art. 6 onder c toegevoegd, dat het College bevoegd is ontheffing van een of meer bepalingen der verordening te verleenen ten aanzien van winkels, waarin verkocht pleg ente worden eet en/of dring- waren bestemd en gereed voor onmiddel lijk gebruik. deugend en veranderlijk als een Aprildag, raakt verdwaald in 'het hevige onweder en wordt gered door Tom, die haar noodwen dig in een' blokhut, te midden van wolven en andere wilde dieren doet verblijven. Altijd gewend haar eigen wil door te drijven, is het meisje verwonderd, dat er iemand is, die 'haar aandurft. Zij buigt haar hoofdje voor den sterken man, die ook werkelijk een man is. Onder meer geeft de film nog te zien een geweldige race, waarvan het wel en wee eener maatschappij afhangt en die trots weggeslagen bruggen, wilde stroomen en 'gevaarlijke bergpassen door Tom en Tony gewonnen wordt. Tony, het wonderpaard, trappelt door de sneeuw op sneeuwchoenen, een hevige wedloop heeft plaats tusschen Tom en Tony en een trein in volle vaart, verba zingwekkend is het ski-loopen met de w„on- derlijike hoogtesprongen van Tom Mix, ter wijl ten sTctte de schitterende natuur opnamen in het hooggebergte deze film tot een zeer bijzondere maken. Wie zich dus vanavond wil amuseeren bezoeke heden of morgen de keurige en gezellig ingerichte Witte Bioscoop. ZONDAG de H.H. Missen te half 7, 8 en 10 uur. Te 12 uur Catechismus, te kwart vóór 6 H. Familie, te 7 uur Maria-Lof met pre dikatie. DINSDAG 10 uur Veni Creator en plech tige gezongen huwelijksmis 's avonds te half 8 Maria-eCongregatie voor de meisjes. WOENSDAG-avond te half 8 Maria- Congregatie voor de jongens. VRIJDAG te 12 en 4 uur biechthooren voor de meisjes. ZATERDAG Vigilie van Pinkstéren, ge boden Vasten en onthoudingsd#g te half 9 wijding van de doopvont waarna de gezon gen Pinkstermis van 5 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. Door de week dagelijks te half 7 uitreiking der H. Communie. Gedurende de Meimaand dagelijks te 7 uur Lof met Rozenhoedje. WIJZIGING WINKELSLUITINGS- VERO RDENIN G. In de vergadering van 18 Februari j.l. wer den B. en W. uitgenoodigd met een nader voorstel te komen tot wijziging der veror dening op de winkelsluiting, waarbij met handhaving overigens van de indertijd gel dende, doch thans weer ingetrokken bepa lingen nopens de lokaliteiten bedoeld in art, 34 der Drankwet, welke iacombineerd Stichting openbare school. B. en W stellen voor over te gaan tot de stichting van een 3e openbare lagere school en deze te huisvesten in de theorielokalen dér ge meentelijke Nijverheids-avondschool voor Ambachtsliedén aan de Carel Hendrik Moensstraat 5. Tevens stellen zij voor hen het benoodigde crediet te verleenen voor de aanschaffing van leermiddelen etc. Stillen Omgang naar Alkmaar. De af- deeling Beverwijk van den Stillen Omgang naar Alkmaar, vergadert op Maandag 17 Mei a.s. des avonds om half negen in de St. Jozefszaal aan den Arendsweg. De agenda vermeldt o.m. verslag van den pen ningmeester: korte lezing, vaandel-bespre king en verkiezing van een voorzitter en penningmce'ster. Gemeenteraad. De raad dezer ge meente houdt een openbare vergadering op Maandag den 17 Mei, des namiddags ten VA uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling herzieningsverordening straf verordeningen. 2. Voorstel verkoop van grond aan de Beecksanghlaan. 3. Voorstel vergunning plaatsen benzine meetpomp. 4. Voorstel aansluiting registratuurbureau Vei- eeniging Ned. Gemeenten. 5. Vaststelling vermenigvuldigingscijfer G. I. B. 1926/27. 6. Nadere beslissing inzake den dienst van het ophalen van haardasch en vuilnis. 7, Voorstel verleenen tegemoetkoming art. 13 wet L. O. 8. Aanbieding nieuwe verorde ning op de winkelsluiting. 9. Principieele beslissing omtrent uitvoerng plan voor de verbetering der bestratingen. 10 Praead- vies inzake verzoeken intrekking welstands bepaling der bouwverordening. 11. Aanvrage machtiging gemeenschappelijke regeling met Velsen omtrent toelating leerlingen open bare scholen. 12. Voorstel stichting derde O. L. school. 13. Kohier straatbelasting 1926. 14. MedeUeelingen en ingekomen stuk- kqp en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. Jubileum. Op Hemelvaartsdag heeft de heer C. Hof alhier, onder zeer veel blijken van belangstelling zijn 25-jarig dienstjubileum bij de Nederlandsche Spoor wegen herdacht. De opzichter bij de spoorwegen te Bever wijk, de heer J. Elling, kwam den jubilaris namens de directie een geschenk, een cou vert met inhoud, overhandigen. Hij deed dit onder het uitspreken van hartelijke gelukwenschen De collega's, die bij de huldiging tegenwoordig waren lieten zich evenmin onbetuigd en boden hem een mooien stoel ten geschenke aan. Later op den dag kwam het bestuur van de afdeeling van St. Raphael den jubilaris gelukwenschen, waarbij de voorzitter, de heer P. Stam, dankbaar de vele verdiensten memoreerde, welke de heer Hof zich itv dienst van de Roomsche organisatie heeft verwórven. Als blijk van erkentelijkheid werd den ju'büari een H. Hartbeeld en een tafeltje aangeboden. Nog vele anderen kwamen den heer Hof feliciteeren, terwijl tal van gelukwen schen, ook. in schrifttlijken vorm, binnen kwam. Rijwiel gevonden. Bij den gemeente veldwachter Ilugtenfourg alhier, is een heerenrijwiel gedeponeerd door den heer F. Lubbers, die het rijwiel in zijn hooiberg» plaat9 had aangetroffen. Concert. Gisteravond gaf de muziek- vereeniging „Concordia", directeur de heer S. Flessing, een concert. Voor de opening van het zomer-seizoen had Concordia' een paar extra nummers ingestudeerd, die door de vele muziekliefhebbers met aandacht werden gevolgd. Jammer was, dat de jetfgd tijdens de uitvoering zooveel lawaai maak te. Het is te hopen, dat het voor de muziek- vcreeniging zelve en voor het luisterend pu bliek mogelijk zal zijn ongehinderd de ver schillende concerten welke dit jaar nog ge geven zullen worden, te volgen. Excursie, Het bestuur van den R. K. Metaalbewerkersbond, afd. IJmuiden, zal met zijn leden dezen zomer vier excursie- dagen houden. Daarvoor heeft het bestuur reeds hij de vier voornaamste bedrijven in de gemeente Velsen toestemming verzocht tot bezichtiging. Dronken. Donderdag was de stoker W. v, d. H„ ondanks het feit dat zijn naam op de z.g. zwarte lijst voorkomt, weer dronken. Hij achtte het toen gewenscht om in het Zeemanshuis „Zeemansrust" een deur in te slaan, waarop hij door de politie werd ge arresteerd. Keteldefect. Vrijdagmorgen te 11 uur stoomtrawler IJni. 152. Paris naar zee en keerde om 2 uur weer in de haven terug. Naar de machinist mededeelde, durfde hij de reis naar de visscherij niet aan. omdat de ketel lek was. Direct is ,men met de reparatie begonnen. herdacht een dezer dagen zijn 10-jarig Ju bileum als zoodanig. Als hernnerng werd hem door den Z.Eerw. heer Pastoor een geschenk overhandigd, dat gepaard ging met een hartelijke toespraak. Speciale maatregelen der Ned. Spoorwegen. De Directie der N. S. heeft maatregelen genomen, om te voorzien in een snel vervoer in de a.s. aardbeien- en kersencampagne, zoowel voor binnen- als buitenlandsche ver bindingen, er rekening mede ft'oudende, dar de teelt dit jaar belangrijk uitgebreider zal zijn- Zoo zullen van Zalt-Bomme! voor aardbeien extra treinen loopen bij voldoende aanbieding ten vervoer naar Duitschland meT groote snelheid b.v. Vertrek Bommel (via Venlo) 2 u. n.m., aankomst Venlo 4.37 n.m., aankomst volgenden dag Keulen, 4 u. v.m., Bonn 6 u. v. m., Maihz 11 u. v.m., Düsseldorf 2 u. n.m., Elberfeld, 4. u. n.m., Oberhausen 3 n.m., Frankfort 3 u. n.m., Heidelberg 10 u. n.m. Basel 6 u. v.m. zijnde de 3e dag v.m. Mün- chen 7 u. v.m. van den 3en dag, Passau 5 u. n.m., derden dag na aanneming. Via Cranenburg 1.34 n.m van Zalt- Bommel aankomst Cranenburg 5.55 n.m. aankomst Kleef 9 u. n.m., Crefeld 11-u. n.m. Keulen 2 u. 's nachts. Via Bentheim 1.34 n. m. van Bommel, aankomst Hannover 7 u. n. m. volgenden dag, Bremen 4 u. n.m., Ham burg 6 u. v.m. v.d. 3en dag. Berlijn 4 u. v.m. 3en dag. Voor het binnenland ts het volgende be paald Vertrek extra trein Zalt-Bommel 1.34 n.m., aankomst Dordt 3.18 n.m., Rotterdam 5.20 Delft 7.07, Den Haag 7.19, Utrecht 2.35, Amsterdam W.P. 3.28, Hilversum 4.29, Zwol le 7.38, Hengelo 9.06 n.m., Enschede 9.26, Arnhem 4.11 n.m. Beverwijk 6.38 n.m. Richting 's-Eosch Vertrek Zalt-Bommel 1.59 n.m., aankomst Venlo 5.55 n.m., Roermond via Weert 5.53 n.m., Maastricht 8.56 n.m., Heerlen 9.44 n.nj- Breda 4.54. Vlissingen 9.17 n.m. Dagloonen van 25 en meer. Men meldt uit Enkhuizen: Met de ansjovis-visscherij, die reeds da delijk zeer goed inzette, gaat het nog steeds crescendo, en dagelijks stijgen de aange voerde hoeveelheden Vrijdag werd weder een record gehaald door den aanvoer van pl.m. 550COK.G. of ruim 4.00(1000 stuks van 92 vaartuigen, is pl.m 600 K.G. per vaar tuig, tegen een middelprijs van j 0.41 per K.G. Voor de vissc'ners en knechts is het thafls in dit centrum een gouden tijd. De laatsten maken thans dagloonen van vaak 25 en meer. Ook in de vele ansjovis-zouterijen |wor den thans hooge loonen verdiend, terwijl het koppen der vischjes, wat stuk voor stuk moet geschieden, den laatsten werklooze nog arbeid verschaft. Loopeenden. die vrij rondzwemmen Steeds meer wordt in onderscheidene deelen van Noordhollands noorderkwartier de pluimveehouderii voor den kleinen man een middel van bestaan, althans een zeer welkome gelegenl/eid, om schrale inkomsten eenigszins te verbeteren. Maar steeds méér ook wordt door gebruikers van landerijen gn tuingronden geklhagdv7wer_ scbad.é, welke vrij rondzwemmende ganzer, en eenden aan richten aan de gewassen Enkele polderbe sturen zijn zelfs in den laatsten tijd er toe overgegaan, om de polderbeambten bij pol- derkeur machtiging te verleenen, de in de polderawteren buiten eigen terrein der een denhouders rondzwemmende of losloooende eenden en ganzen pardoes dood te schieten (b.v. in de Beemster). Op aandrang van eèndenhouders hébben echter Ged. Staten tegen dit wel wat al te radicale middel bezwaar gemaakt en geweigerd aan derge lijke polderkeurén hun goedkeuring te ver leenen. Thans is ook in den Noord-Hollandschen polder Waard en Groet besloten, tegen het vrij rondzwemmen en losloopen van eenden en ganzen maatregelen te nemen. Dit zal voortaan alleen mogen geschieden voor zoo veel betreft eigen landerijen en slooten der eendenhouders. Overtreding wordt gestraft met een geldboete tot een maximum van 25, terwijl de eenden en ganzen worden opgevangen en geschut en alleen tegen los geld van 25 ets. per dag worden vrijgegeven of ander? in het publick worden verkocht ten bate van de polderkas. De organisaties der pluimveehouders stre ven er echter steeds mefer naar eendenras- aan te houden, die geen zwemwater be hoeven (Ind. loopeenden. Campbells enz.l. In die richting hopen zij een oplossing te vinden ten einde aan dit den laatsten tijd steeds meer op den voorgrond tredend middel van bestaan behoud en zoo «oéeliik nog uitbreiding te kunnen verzekeren. Ech ter ziet men tegenwoordig in sommige pol ders wij kennen de gevallen loop- eenden los rond zwemmen, omdat sommige boeren zich maar niet kunnen voorstellen, dat een loop eend geen zwem water behoeft. Een bekeuring is dan vaak het zeer begrijpeliike slot van dit ge brek aan inzicht. Opdracht. Door het gemeentebestuur is het leggen van een geruischlooze bestrating, op de Julianakade te IJmuiden, bestaande uit asphaltblocks, opgedragen aan de N. V. „Asphaltblocks Pavement" te Antwerpen, vertegenwoordiger in Holland, de N. V. Handels- en Landbouw Maatschappij v.h. kantoor Lombach. te Amsterdam. Gevonden voorwerpen. Een armband, een garbardine regenjas en een foto-broche. In lichtingen te bekomen aan de politiewacht in Velserbeek. Op de bon. Een juffrouw, uit Velseroord reed op de fiets, over de niet verharde we gen. De politie waarschuwde haar en met de fiets aan de hand liep zij verder. Toen ze echter een eind van den agent verwijderd was, steeg ze weer op. Daarbij had ze ech ter geen%rekening gehouden met de door- zichtruimten en evenmin met den loop van haar pad. Althans, even verder sneed de zelfde agent haar den weg af en waar schuwde, thans meer dreigend. Nu vatten de juffrouw en haai gezelschap vlam en begon te razen en schelden, Zoodat er toen voor den politiedienaar niet anders overbleef, dan pfces-verbaa! op te maken. JulXleum, De-heer Jac. Korsz-dam or ganist van de R.-K. Kerk .St. Engelmundu*". INVAL IN EEN EETHUIS TE 's-GRA VENHAGE. Woensdagavond omstreeks acht uur heeft de politie in de loods van-het eethuis „Me tropool" aan de Houtmarkt in Den Haag, een invaf gedaan. De politie vermoedde, dat hier hazardspel werd gespeeld. Zij constateerde bij den inval inderdaad, dat dit spel gespeeld werd. Een zestigtal bezoekers zat rondom een speeltafel, welke bestond uit. een houten deur, op eenige houten schrage^. Het bord met tolletjes werd door de politie in beslag genomen. De politie vermoedt, dat hier dagelijks groote bedragen worden ver gokt. Twee bezoekers werden op heeter- daad betrapt en door de politie meege nomen. Tegen hen is proces-verbaal op gemaakt Naar aanleiding van bovenstaande zaak deelt de Raad van Toezicht op de „Metro pool" mede, dat het gebeurde te wijzen is aan onvoldoend toezicht op de bezoekers van die inrichting. In het nieuwe gebouw van de „Metropool," dat Donderdag a.s. wordt geopend, zijn zulke maatregelen genomen, dat herhaling van. het gebeurde absoluut uitgesloten is. Vrijdagmiddag werd een r^erkman van een baggermolen, liggende in de buitenhaven te Vlissingen, door de machine gegrepen, met het droevig gevolg, dat hem beide Feenen werden afgeslagen. Nu de locaal spoorlijn LangendijkAlk maar is opgeheven, is door de directie der Posterijen een overeenkomst aangegaan voor het vervoer van post met de autbussen van de firma Kok en Tuinman, die tusschen Lan gendijk en Alkmaar rijdt Bij het schoonmaken van een hok in het apenhuis van de Diergaarde, te Rotterdam, is Vrijdag de 17-jarige leerling-oppasser H. V. door een aap aangevallen. Hij bekwam verwondingen in het gelaat en aan de han den en is in het groote ziekenhuis ter ob servatie opgenomen. Dank zij het tot stand komen van een groot waarborgfonds, is thans de Jan Steen-tentoon stelling te Leiden ter herdenking van het feit, dat deze meester in 1626 aldaar g#boren werd, verzekerd. De tentoonstelling zal ge houden worden in het Stedelijk Museum De Lakenhal te Leiden. De opening is thans vastgesteld op 15 Juni a.s. De commissie, waarvan voorzitter is mr. dr. J. C. Over- voorde, onder-voorzitter prof. dr. W. Mar tin, en secretarissen de heeren A. Coert, dr. J. J. de Gelder en dr. H. Schneider, ontving reeds toezegging van een 40-tal schilderijen, o.a. uit Rijks- en Gemeente-musea hier te lande, uit de musea te Keulen, Berlijn en Göttingen en uit Engelsch, Belgisch, Fransch en Duitsch particulier bezit. In het geheel zal de tentoonstelling 60 a 80 schilderijen van Jan Steen omvatten, waarbij verscheidene zijner grootste meesterwerken. Aug. Falize den eersten prijs. In de prijsvraag voor een monument voor Dr. Schaepman te Tubbergen is de eerste prijs toegekend aan Aug. Falize te Wage- ningen en de tweede prijs aan Wim Harzing te Rijsenburg. Het is een vriend, die mij mijn feilen toont. Dat moge het bestuur van •„Bloem bollencultuur' bedenken als wij het den volgenden wenk, uit onzen lezerskring voort gekomen, onder de oogen brengen. Het schijnt velen opgevallen te zijn dat in de leidende, bezoldigde functies van bet vcreenigingsleven in het Bloemboller,bedriji zoo weinig functionarissen van Katholieken huize worden benoemd. Een teere kwestie is het om daarop te wijzen, wijl men voor dergelijke benoemingen zoo gaarne geheel de vrije hand laat aan hen, die de benoe ming hebben te vei geven of te beïnvloe den. Bloembollencultuur" moge het dan ook alleen beschouwen als het naar voren brengen van een gedachte die leeft onder het volk, dat zich afvraagt waarom in een vereemging en een bedrijf, waarvan een groot deel, misschien het grootste deel Roomsch of christelijk is, immer functiona rissen worden aangewezen van liberalen huize. Dat deze wenk ons ter publicatie wera gegeven vond zijn oorzaak in het feit dat thans het voorzitterschap van het Scheids gerecht voor Bloembollencultuur vacanf is. Een hoogte-record zonder zuurstof. Woensdagmorgen waren de omstandig heden bij uitstek gunstig voor een meteoro logische hoogtevaart. Te 11.30 steeg de ballon Hollandia te Utrecht met den heer van Riet als waar nemer en dr. Cannegieter als commandant bijna loodrecht omhoog. De lucht was geheel betrokken, met zware wolken op omstreeks 1500 M. hoogte, waar boven op 2500 M. hoogte een gesloten wol kendek. Met zeer geringe snelheid dreef de ballon te 2 uur over Bilthoven in de rich ting Soest. Op 1800 M. hoogte boven Soest- dijk werd hij ingehuld in een diphte sneeuw wolk en verdween de aarde uit het gezicht. Van nu af werd de hoogte regelmatig op gevoerd, en slechts nu en dan kwam de aarde even te zien. Op 3000 M. hield het sneeuwen op en kwam de ballon boven, de lagere wol ken. Een dicht floers bedekte den hemel, waardoor de zon nauwelijks zichtbaar was. De richting was Oost. Door gaten in het wolkendek was de Veluwe gedeeltelijk te overzien en te constateeren, dat de snelheid belangrijk tvas toegenomen. Te 3.30 ging het op 3500 M. hoogte over het Apeldoorn- Dieren-kanaal bij Vaassen. De temperatuur was op deze hoogte niet meer* dan 15 graden Celsius. Het was geducht koud in de mand. Hoewel de bewolking zich weer ge heel sloot, werd de hoogte nog steeds opge voerd, totdat té 4.45 op een hoogte van 4640 M. de ballon geen verdere stijging meer toe liet. De thermometer wees 21.4 graden Celsius. Bij de daling kwam de ballon op 3000 NI. weer in ijle sneeuwwolken, en kwam de aarde meer in zicht, waarbij Nijverdal in Overijsel herkend werd. Op 1200 M. hoogte was de wolkenlaag gepasseerd, de terreinen beneden waren bij uitstek geschikt voor de landing die te 5,45 zeer vlot plaats* had, eenige K.M. N.W. van Almelo. Niet tegenstaande de bezwaren der moeilijke oriëntatie en de groote koutfe boven, hadden de vaarders de satisfactie een record in hoogte zonder zuurstofgebruik behaald te hebben. (U.D.) Volgens een te New York ontvangen tele gram heeft luitenant Byrd afgezien van zijn voornemen een tweede vlucht op de Noord pool te maken. De Generaal der Passionisten in ons land De Hoogwaardigste Generaal der Passi onisten de onlangs gekozen Nederlander, P. Leo Kierkels, wordt tegen het einde der week in het klooster „Mater Dolorosa" te Mook verwacht, alwaar zijn Hoogeerw. het eerste provinciaal Kapittel der in 1924 op gerichte Nederlandsche provincie der Pa ters Passionisten zal voorzitten (Centr.) Op het stoomschip „Prinses Juliana" zul len 4 Juni te Genua inschepen de Eerw. Broeders Anselmus (G. A. C. J. Ruys uit Utrecht), Reginaidus (J. v. d. Veer uit Laren), en Bernulphus (M. E. A. Peters uit Roosen daal), allen van de Congregatie der Eerw. Broeders uit Oudenbosch. Met hen is het aantal Eerw. Broeders in de missie gestegen tot 40. De twee eerstgenoemdë Broeders zijn met een jaar verlof hier te lande geweest. Deze Eerw. Broeders zijn gevestigd te Soerabaja en te Batavia-Weltevreden. Volgens de laatste aflevering der „Acto Ordinis Minorum" telt de orde der Minder broeders of Franciscanen 18.753 klooster lingen, verdeeld over 1728 huizen. De tweede orde der Clarissen 11.430 zusters in 534 kloosters, de reguliere Derde Orde 72.178 zusters in 5350 huizen en 831 broeders in 93 huizen, terwijl 1.682.030 wereldlijke ter tiarissen onder de rechtsmacht der Minder broeders behooren. De Nederlandsche provincie is de groot ste der geheele orde. Zij telt 805 leden (in 61 huizen), van wie 339 priesters in Neder land en 118 in het buitenland werkzaam zijn. Van de leekebroeders zijn er 128 in het vader land, 1; daarbuiten. De Nederlandsche Gym nasia, colleges e. d. der Minderbroeders tellen 385 leerlingen. Er zijn ïr. Nederland 9; Clarissen en 682t zusters der Derde Orde, benevens 59.789 wereldlijke tertiarissen. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. „VELE KLEINTJES MAKEN EEN GROOTE" EN ZOUDEN ZELFS AL REEDS EEN BOUW VAN EENE MISSIEKAPEL GEHEEL TOT STAND HEBBEN GEBRACHT ALS.... 15 Apru j.l. sprak ik in de R.-K. Dag bladen mijn blijden dank uit voor de wel willende medewerking van zoovele hoofden van scholen en directeuren (directrices) en andere onderwijsinrichtingen ondervonden waardoor ik van de leerlingen van 283 scho len e. a. in totaal mocht ontvangen het res pectabele bedrag van 2579 gulden en 83 cent voor den bouw eener kapel ter eere van de H Theresia van het Kindje Jezus, te Hoogkerk in de parochie Zuidhorn, op 2 Yz uur afstand van de parochiekerk. Sindsdien kwamen nog in de bijdragen van 43 scholen e. a. met een bedrag van samen 332 gulden en 48 cent. In het geheel whs door mij de medewerking verzocht van de hoofden en directeuren (di rectrices) van 2000 scholen en andere onder wijsinrichtingen, zoodat tot heden helaas 1674 mij deze gevraagde medewerking ont hielden. Hadden deze met een zelfde welwillend heid als hun collega's aan mijn verzoek vol daan, dan was met den bouw alsreeds be gonnen kunnen worden, en dan had men in de nog dit jaar voltooide en in gebruik genomen kapel, als een blijvende dankbaar heidsbetuiging op een wit marmeren plaat met gouden letters kunnen lezen Deze kapel ter eere van de H. Theresia van het Kindje Jezus is gebouwd door de spaarcen ten en gulle bijdragen bijeengebracht door de leerlingen der R.-K. Scholen en andere Onderwijsinrichtingen in ons land in het jaar O. H. 1926. Wat niet is, kan nog Daarom doe ik met vertrouwen nogmaals een beroep op de wel willendheid van de Hoofden en Directeuren (Directrices) welke tot heden nog geen ge volg hebben gegeven aan mijn verzoek in de circulaire van 15 Maart jd. Wanneer vóór 15 Juni de bouwsom is bijeengebracht kan in Juli nog met den bouw worden begonnen en vóór den winter de kapel gereed zijn en in gebruik genomen worden. Daarom, doet evenals uw collega's gedaan hebben, uwe leerlingen zullen u en mij met teleurstellen en dan zal ik blijde mogen pu- bliceeren Vele kleintjes maken een groote zelfs in de Nederlandsche diaspore pa rochie Zuidhorn een kapel tot stand gebracht tot behoud en verbreiding des geloofs te Hoogkerk. God geve hetl Uw dienaar in Chr. E. Th. J. HOL, Pastoor. Postrekening No. 66681 Zuidhorn, 10 Mei 1926. BEEMSTER, 14 Mei. Afslag vereeniging Beemster. Purmercnd en Omstreken" Aard appelen. muizen 27—36 ct.; peulen 97 ct. aardbeziën 1.462.08 per Kg.; bloemkool 855 per 100; spinazie f 0.721.45 per 5 Kg.; postelein f 3.804 per 10 Kg.; sla 1.50—7.30 per 100 krop; radijs 4—5-70; selderij 6.1011.90; raapstelen f 4.105 rabarber 14.7018.90; wortelen 1535; prei f 5.105.60 per 100 bos. BEVERWIJK. 14 Mei. Aardbeien 70—90 ct per slof; spinazie f 1.553.40 per kist; sla 410 per 100; postelein 1.852; asperge D.W. 7092. idem D.B. 4055. id. D.W. 2538 ct.; wortelen 3035: raapstelen 35 ct.: radijs 45 ct.; prei 1220 ct.; selderij 812 ct. per bos: bloemkool 35 48; komkommers f 2022 per 100. ALPHEN AAN DEN RIJN. 4 Mei. N. V. Tuinbouwveiling ..Alphen aan den Rijn". Spinazie 2329; peulen f 118; oostelein f 27—31 per 100 Kg.; radijs 2.50—3.60; rabarber f 2746 peen f 25—28 p. 100 bos; ^opsla l' 5.90—7.30. idem II 3.50-4; Bloemkool I 31—42, idem II 2022 per 100 stuks. Aangevoerd 13400 eieren Kipeieren 4.80 6; eendeieren 4.805.60. Weiboter f 0.85 per pond. LEIMUIDEN. Aanvoer 2234 kipeieren, pi ijs 55.^5; 1121 eendeieren prijs 4.95 5.10; Leidsche kaas f 0.80 per Kg.: Edam mer kaas f 2.20 per stuk RIJNSATERSWOUDE Aanvoer 3784 kip eieren, prijs f 4.955.75; 959 eendeieren 4.90—5 20; boter 1.50—1.76 per Ke.; kaas 1.06 per Kg. HAARLEM 14 Mei. Groentenmarkt. Aard beien f 0.300.40 per doosje; bloemkool 0.30—0.40 per stuk; spinazie 22.50 p. kist: salade 49 per 100 krop; komkom mers 0.300.35 per stuk; wortelen 3238 ct.: prei 810 ct.; selderij 1015 ct. p. bos; postelein 1.70—2.70 per kist; raapstelen 35; radijs 46 per 100 bos; malta aardappelen 16—18 ct. per Kg.j rabarber 20 40 ct per bos; uien 68 per 100 pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9