GIE1STRAAT18 22 24 COCQS KARPETTEN EN MATTEN Voornaamste Nieuws Verkeersongevallen. R.-K Kamercentrale Haarlem, HAARLEM Maandag 17 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16251 Uit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste JtSlad Behandeling van het Reorganisatie-rapport. Agenda 18 Mei ÉRNSTIGE BRAND TE VIJF HUIZEN. Rijtuig door de tram aangereden. HET CENTRAAL GEBOUW VOOR BLOEMBOLLEN CULTUUR. Mannenkoor „Proza en Poëzie." Vereerend bezoek. Oppassen. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Xoningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht Blauwe Week-actie Dronken chauifeur. Aanbesteding. Diefstal van bloemen. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: (Jer kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij 'vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, ah ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct* per plaatsing, elke regel mee 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle a bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f "JfifiO Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Rfj bij een ongeval met f bij verlies van een hand. f t'C bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f ft bijverlï tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: uUUU- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i w U. doodelijken afloop: 1 'tl J. een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger «U.~ been of arm: IttU»" andere es v. een andere vinger. Zaterdagmiddag vergaderde in het gebouw „Sint Bavo" de R.-K. Centrale Kiesvereeni- ging in den Rijkskieskring Haarlem, De heer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thiissen presideerde, sprak een woord van welkom en memoreerde dat deze vergadering naast de gewone jaarlijksche werkzaamheden, het reorganisatie-rapport van den Bond van R.- K Kiesvereenigingen zal te behandelen krij gen. Hierop zijn vele amendementen inge diend. De noulen werden gelezen en goedge keurd. Bij de ingekomen stukken was een mede deeling van den heer J. F. Luycx, uit Bus- sum, dat hij, wegens drukke bezigheden, be dankt als bestuurslid van den Kieskring. Dit gaf den voorzitter aanleiding tot den af getreden functionaris woorden van hulde te richten voor de wijze, waaj-op hij zijn be stuurstaak heeft "vervuld. Het jaarverslag van den héér Brinkman, den secretaris-penningmeester, memoreerde de uitvoerig de verkiezings- en andere werkzaamheden van het afgeloopen iaar. Wij.ontleenen er aan. dat het ledental steeg, tot 15000. wat nochtans, volgens het ver slag, nog niet voldoende is om een ver gelijking met andere kieskringen te door staan. Voor het jaarvferslag evenals voor het financieel beheer had de heer Brinkman hulde in ontvangst te, nemen. De ontvangsten bedroegen 2461.96: de uitgaven 2016.06. zoodat er een batig slot van 455 is. De heer Klein stelde voor, namens de kascommissie, den penningmees ter te déchargeeren en prees de boekhou ding. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heeren Pielage. van Haarlem en Roozen,, van Bloemendaal. De voorzitter wees er op dat weliswaar de contributie over 1925 vlot betaald is maar over 1926 laat het nog wat te wen- sell en over. Voor 1926 werd de contributie wederom op 5 cent per lid bepaald. In het bestuur werden gekozen de heeren J J. Brinkman en G. A. Verkade. beiden aftredend en in de vacature-Lu vcx de heer H Brouwer, uil Hilversum. Later op den middag werden tol afge vaardigden naar de Bondsvergadering be noemd de heeren H. Brouwer. J. Handgraaf, M. L. A Klein en Th. Th. Koot; tot plaats vervangers de heeren J. Reinders, G. A Verkade. J. Ph. Castricum. De voorzitter stelde aan de orde aanwij zing van een vertegenwoordiger van den Kieskring in het Bestuur der R.-K. Staats- ar tip Opgemerkt werd, dat deze verkiezing pas agaat met de eerste vergadering van der, Partijraad in October a.s. De heer Jansen (Bussum) vindt dat die -anwijzing later kan plaats hebben en tot October dus het zittend lid te herbenoemen. De heer Brinkman meent, dat wij vóór October misschien geen vergadering meer zullen hebben en dan alleen zouden moeten ergaderen om een vertegenwoordiger aan te wijzen. Na eenige discussie wordt besloten de aar,wijzing niet op deze vergadering te doen nlaats hebben. De Bondsagenda. Aan de orde was dan de beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Bond, die 11 Juni a.s. te Utrecht zal wor den gehouden. Deze agenda gaf aanleiding tot de volgende besprekingen. Bij punt 6 van den beschrijvingsbrief (motie-Groningen) was een voorstel-Haarlem ingediend waarbij gezien de ingediende be lastingvoorstellen door de regeering de Rijkskieskringorganisatie Groningen wordt verzocht haar motie in te trekken en daar voor te lezen: „De R.-K. Kamerfractie wordt verzocht zorg te dragen dat de belasting clausule van het urgentieprogram tot prac- tische uitvoering komt bij de ingediende belastingherziening." De heer Th. G. C. Hooy (Haarlem) ver dedigde het voorstel Haarlem. Hij noemt dit voorstel het voeren van real-politiek. Maar, merkt bij op, er blijft toch reden bestaan om de motie-Groningen te handhaven voor wat betreft de verbetering der inkomsten- belasting.Want deze laatste belasting is niet begrepen in de nieuwe belastingwetten. Spr stelt daarom voor de motie-Haarlem aan te vullen met een alinea, waarin aangedron gen wordt op belastingverlaging, ook door middel van de inkomstenbelasting. Door de afgevaardigden van Laren en Heemstede werd ondersteund een wijziging van de Inkomstenbelasting. De eerste be- oleitte een hoogeren aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud; de tweede achtte hal- vecring van de Verdedigingsbelasting, die wordt voorgesteld, van weinig belang voor de minder financieel krachtige belasting betalers. De heer Jansen (Bussuml achtte zulk een aansporing voor de Kamerleden niet noodig na hetgeen te dezen opzichte verleden jaar door Haarlem is gedaan. Misschien kan het iheoretische gedeelte van de motie-Gronin gen naar den Partijraad verwezen worden Hiertegenover merkt dc voorzitter op, dat :1e behandeling derbelastingwetten aan staande is. Het voorstel-Haarlem werd aangenomen met de aanvulling-Hoov. Reorganisatie-rapport. Hierna kwam in behandeling het reorga- .isatie-rapport. Van Beverwijk was een amendement in- iekomen op art. 21 van bet reglement. De «oorzitter wilde dit eerst behandelen. Het luidt als volgt: „De regelen, geldende voor le candidaatstelling van leden van de Iweede Kamer der Staten-Generaal wor den neergelegd in een afzonderlijk regle ment, dat door het Bondsbestur wordt ont worpen, in de Kiesvereenigingen besproken :n vastgesteld door de Bondsvergadering.'' De heer Bekelaar (Beverwijk) lichtte het amendement toe. De heer Jansen (Bussum) meent.- dat ook C|it artike' verband houdt met de heek' 'tructuur van het raoport en zou daarom verst algemeene beschouwingen willen louden. De voorzitter had niet gedacht, dat hier algemeene beschouwingen zouden gehouden borden. Maar wenscht met het, dan is het sPr ook goed. Er zijn vóór- en tegenstanders van het houden van algenleene beschouwingen. Ten slotte wordt er toe besloten. De heer Jansen (Bussum) hield algemeene beschouwingen. De bedoeling der reorgani satie was een nauwer contact met de kie zers. Daarom ziet hij de grootste waarde van de reorganisatie in art. 14. waarin be paald wordt, dat er elk jaar een vergade ring wordt gehouden en waar o. m. de mo gelijkheid bestaat dat elk vcorstpl ook zulk een, dat in de locale werd aangenomen, maar in den Rijkskieskring verworpen, op de vergadering van den Partijraad ter tafel komt. De taak van den Partijraad is, zooais het Werkliedenverbond zegt. het bestudeeren van politieke voorstellen, bespreken van den politieken toestand en het -vaststellen vail het beginsel- en werkprogram. Al 'i andere is werk van de bondsvergadering. In dien geest zou spr. het reglement willen wijzigen. Het niet juist omschreven zijn van beider taak heeft veel verwarring gesticht. In dc Pers en in de Kiesvergaderingen. Er zijn er, die het heele woord Bondsvergadering willen schrappen en er zijn er, die den naam Partijraad overbodig achten. Meer klaarheid is hier gewenscht. Spr. heeft geen defini tieve voorstellen.. Hij zal die ook niet in dienen en meent, dat we hier kunnen vol staan met het houden van algemeene be schouwingen. Van de hier geuite meeninen kan dan te Utrecht blijken. De heer BROUWER (Hilversum) onder steunt het idee om alleen algemeene be schouwingen te houden en daarmede dan voordeel te doen op de vergadering te Utrecht. Tot een beslissing zal hét te Utrecht niet komen en met de opmerkingen zal de commissie-Kooien zeker rekening houden. De heer LUYCX (Bussum) meent, dat er van de vergadering moet uitgaan een drang om nadere omschrijving van de taak van dezen Partijraad en die van de Bonsverga dering. Dan zal deze vergadering reeds goed werk doen. Die omschrijving zou spr wenschen zóó dat de Partijraad zich be zighoudt met de Staats- en Politieke-vraag- stukken en de bondsvergadering met de technische en reglementaire zaken. Verder zou deze vergadering zich nog ku«nen uit spreken over de personen, die den Partij raad zullen vormen, waarbij de al of niet opneming van de standsorganisaties wordt besproken, het aantal ook der personen, die den Partijraad zullen vormen of het aantal personen te groot is en of er personen in- behooren. die er nu nog niet in komen en ten slotte kan deze vergadering zich uit spreken over de geldmiddelen. De lieer BOMANS (Haarlem), heeft met belangstelling het betoog van den heer Jansen gehoord. Er wordt door hem een nieuwe organisatie der R.-K. Partij bepleit. Ook spr. heeft al eenige jaren geleden ideeën daaromtrent geuit. Maar spr. vraagt om toch voorzichtig te zijn. Deze reorga nisatie, neergelegd in het rapport, is een pracliseh politic.ke ...daad geworden. Een poging om tot eenheid in de R.-K. Partij tc geraken In dit licht moet het rapport bezien worden. En nu kan het* buitenge woon gebrekkig zijn, wat de commissie naar voren brengt de practijk zal daarin dan wel verbetering brengen maar het lijkt spr, buitengewoon gevaarlijk om wijziging in dit ontwerp te brengen, dat een compro mis is tusschen verschillende stroomingen. Dat dit compromis tot stand komt is een partijbelang maar ook een landsbelang. Als in dit reglement bereikt is een volledig her stel van de interne eenheid en dat ziel spr er in dan wil spr het aanvaarden al zou het desnoods theoretisch gebrekkig zijn. Een uitvoerige discussie wordt gevoerd over het amendement-Beverwijk op art. 21. Het wordt tenslotte eenigszins gewijzigd, zonder stemming aangenomen. Hierna- worden behandeld de amendemen ten op art. 11 van het ontwerp-reglement. Er waren amendementen van de afdee- lingen Beverwijk. Bovenkerk, Weesp, Ouder Amstel en Haarlem. De voorzitter meent, dat de amendementen gedekt worden door het voorstel-Haarlem. Dit luidt als volgt: ,,De algemeene vergadering der R. K. StaatsjJartij heet Partijaad, Voorzitter van den Partijraad is de voorzitter der R. K Tweede Kamerfractie. De Partijraad is samengesteld uit: lo. de afgevaardigden der Rijkskieskring- oganisaties;' 2o, het bestuur der R. KI Staatspartij; 3o. de leden der R. K. Eerste en Tweede Kamerfractie's.- Bovengenoemde leden van den Partijraad vormen een commissie in zijn geheel tot het benoemen van de overige leden van den. partijraad, echter zoo, dat rekening gehou den wordt met de verschillende schakeerin gen in de R. K, Staatspartij, zoo, dat zij zooveel mogelijk in politiek evenwicht is en de grootst mogelijke bevrediging geeft, gehoord de verschillende vereeniingen," Van den heer Jagers was een voorstel ter tafel dat afkomstig was van den heer Brouwer, maar door den Provincialen Kies kring Weesp niet was doorgezonden, om dat er geen meerderheid voor was. Dit Der- soonlijk voorstel luidde: Op twee belangrijke punten dient het Qntwerp-Reglement gewijzigd te worden: A. de juiste taak omschrijving van der: partijraad en van den bond van Kiesver eenigingen. B. Samenstelling van den partij raad. Voor wat het eerste punt betreft dient de taak van den partijraad te bestaan in het: A. Bestudeeren en bespreken van poli tieke vraagstukken. B. dc vaststelling van een partijpro gram. De taak van den Bond van Kiesvereeni gingen zal zijn: Het verkiezingsinstrument te zijn en al les wat hieraan verbonden is, behalve de punten A. en B. behoorende tot de be voegdheden van den partijraad. De partijraad dient te. worden opgebouwd op de georganiseerde maatschappij. Mitsdien zullen daarin vertegenwoordigt» moeten zijn: 1. De afgevaardigden der Rijkskieskring organisatie: 2. Het bestuur der R. K. Staatspartij. 3. De leden der R K. Kamerfracties dei Staten-Generaal. 4. De Centrale Vereenigingen van: a. hoogere standen; b. middenstand; c. landbouwers; d. arbeiders. 5. De navolgende 'gekwalificeerde per sonen; a. een door den Senaat aan te wijzen Hoogleeraar der R. K. Universiteit; b. een vertegenwoordiger van de R. K. Hoog leeraren aan de openbare Universiteiten en Hooge Scholen; c. een vertegenwoordiger, aan te wijzen door de vijf seminaries; d. presidente van de R. K. Vrouwenbond, e een vertegenwoordiger van de Federa tie van Algemeene Diocesane vereenigin gen van R. K. Bijzondere Onderwijzers in Nederland; f. een vertegenwoordiger van de Ned. R. K. Jpurnalistenverceniging; g, een vertegenwoordiger van het Centraal Br- reau voor Onderwijs en Opvoeding; h. een vertegenwoordiger der buitenlandsche Mis- sie-vereenigingen. De heer BROUWER (Hilversum) wijst op de ontevredenheid, die er heerschte, in de R. K. Partij. De reorganisatie-commissie werd geboren ora de eenheid te herstel len. Maar de commissie is z. i. daarin niet geslaagd. Zooals de partij nu zal worden gereorganiseerd, is er weinig verschil met den toestand van vroeger. Spr. meent, dat men teri onrechte de standsorganisatït buiten den Partijraad heeft gehouden. Men moge de politiek al buiten de stands-orga nisaties willen houden, zij zit er in, en dat feit moet men onder de oogen durven zien. Spr. wenscht de standsorganisaties mede te zien werken aan dc totstandkoming van het partijprogram, niet alleen met advi- seerende stem, maar met stemrecht, In den partijraad moeten de vertegenwoordigers van de star.dsorganisaties stemrecht heb ben. Men ziel daar ïru nog tegen op, maar spr. is overtuigd, dat dit er binnen enkele ja- ten toch van zal komen. De heer JANSEN (Bussum) steunt het voorstel Haarlem. Spr, zou echter niet voo» het zoeken van adviseurs de heele Bonds vergadering willen aanwijzen, maar hij zou het Bondsbestuur willen laten zoeken. Dit .deelt dan bijv. mede, welke adviseurs het voor een bepaald onderwerp wil uitnoodi- gen. Daarvan wordt mededeeling gedaan aan de afgevaardigden naar de Bonds vergadering. Deze afgevaardigden zouden dan kunnen verzoeken om meer of andere adviseurs te benoemen. De VOORZITTER merkt op, dat de heer Brouwer het stemrecht v/il geven aan de standsorganisaties. Dat is een ontwrich ting van heel de inrichting van onze pa».ij. Het zwaartepunt wordt dan verlegd van de kiesvereenigingen liaar de standsorganisaties. Wat de heer Brouwer wil, is een absolute reorganisatie van onze partij en een omme keer van dit reglement, waarvan de draag kracht niet te overzien is op dit moment. Spr. adviseert dat niet te doen, zeker nu niet. De heer BROUWER geeft toe, dat wat hij wil, wat anders is, dan nu wordt voorgesteld. Omtrent het stemrecht merkt hij op, dat het aantal afgevaardigden van de stands organisaties in den partijraad nooit zoo groot zal zijn, dat zij den Raad zullen over stemmen. Hij wil stemrecht geven, omdat hij bang is, dat een advies door een hoo gere instantie toch wordt afgewezen. Ver der dringt hij nogmaals aan niet te stem men. Er zal te Utrecht alleen gesproken worden, naar spr.'s meening. Men meent toch niet. dat er te Utrecht een beslissing zal vallen. Het reglement gaat terug om op nieuw onder de oogen te worden gezien. Men zal het niet aandurvdn, de wenschen van het Werkliedenverbond, te negeeren, evenmin als die van andere organisaties. Dat zou pas zijn de breuk bevorderen in de R. K. Partij. Het zal te Utrecht gaan om uitwisseling van gedachten. De heer VAN DAM (Heemstede) onder- steunt het voorstel-Haarlem en meent tc weten, dat de bischoppen nog altijd van meening zijn, dat de sociale organisaties niet aan politiek moeten doen. De heer M. L. A, KLEIN (Haarlem) verde digt het voorstel-Haarlem. Het heeft in zijn voorstel rekening gehouden met den groei er» trachtte aan de hand van het reglement zoo veel mogelijk bevrediging te brengen. Daar om kwam dit voorstel. Wat Brouwer wil, is een ommekeer en kan niet bereikt worden, zeker nu niet. Het is intusschcn half zes geworden. De heer Heerkens Thijssen, die om zes uur er gens anders zijn moet, draagt de leiding over aan den heer Luycx. De heer WATERLANDER, Velsen, houdt een vurig pleidooi om meer vertrou wen te krijgen bij de kiezers in de leiding. Vertrouwen dat saamhoorigheid moet en zal brengen. Die saamhoorigheid is er nog niet. Spr. spoort echter aan kalm te wach ten, want naar zijn meening zal vertrouwen en saamhoorighed er komen. Nu moeten wij langzaam vooruit. De standen willen vertegenwoordigd zijn. Laat men ook stem recht voor hen vragen. Al lukt het nu nog niet, de vraag "zal dan toch gedaan zijn. De heer POSTMA (Hilversum) meent ook dat het reglement niet afgehandeld zal wor den in Utrecht en z.i. zullen de ideeën van den heer Brouwer wel practisch omge werkt worden. Er ontstaat nu een vrij verwarde en moeilijk te volgen discussie over de vraag of de amendementen in stemming zullen ge bracht wordeta. Aan den eenen kant zijn er verschillenden, die met den heer Brouwer meenen dat wij nu geen beslissing moeten nemen, maar ons tevreden stellen met de plaats gehad hebbende uitwisseling "van ge dachten. Desgevraagd door den voorzitter, deelt de heer Klein mede, dat Haarlem geen prijs stelt op stemming, maar intusschen het voor stel wel handhaaft, zoodat het dus te Utrecht toch ter sprake zal komen. De secretaris merkt echter op dat als er geen voorstel wordt aangenomen er ook geen amendementen naar Utrecht gaan. De discussie wordt voortgezet. Gedach- tenwisseling ontstond over den voorrang van sommige amendementen. Anderen ge ven te kennen den inhoud der amendemen ten niet precies te weten. Weer anderen willen stemmen over vraagpunlen alleen, niet over amendementen. Als het kwart voor zeven is geworden, stelt de heer Loerakker (Schoten) voor om nu maar, wegens het gevorderd uyr en het verloop der vergadering, geen stemming te houden over de amendementen, amendemen ten, die, naar spr. uit de voorlezing meent op te maken, nog al wat verschillen. Hier over te stemmen gaat nu niet meer. Hij stelt voor de afgevaardigden op te dragen de meening van Haarlem in Utrecht recht te doen wedervaren. Het bestuur stelt dan voor niet te stem men over de amendementen, maar alleen over de vraag of de standsorganisaties moe ten opgenomen worden in den Partijraad Deze vraag wordt bij zitten en omstaan bevestigend beantwoord. Hierna sluiting der vergadering. Sociëteit „St, Bavo" Nut en Sport 8 uur. Postzegelbeurs 7 uur. Rechtskundig- bureau half 9 uur. -Tram 8 uur. --- Be stuur Overheidspersoneel 8 uur. Dr. Ariëns-vereeniging 8 uur. i Stadsschouwburg. „Die lebende Maske" 8 uur. Groote- of St. Bavokerk. Orgelconcert van 2-3 uur. Kerkconcert 8 uur. Gen». Concertzaal. Buitengewoon concert kwart over 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag -'an 3—4 uur Tempeliers- straal 36 4,roeidsbemiddelir.gsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat' 11 Eiken Donderdag van 89'4 uur. ~*.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jón gens. Sociëteit „St BavoSmedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur 's middags van 35 uur, 's avonds van - half 8half 9 um s Zaterdags alleen van 9 A 12 uur R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen IjSloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond - Tel 11671, Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned, R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvrageö voor verpleegsters aan het Bu reau Bl weg 309 Overveen (dr. C Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geoDend van 10—12, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2' tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. Sl. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur o.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier %»een tehuis hebben Tel. 11671. R.-K, Bevolkingsbuiean. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 2--3 uur R.-K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 103921 Zondagavond circa half negen, enkele mi nuten nadat de slager vSchaik met zijn knecht zijn slachtplaats aan den Spaarn- wouderweg had verlaten, brak er plotseling brand uit. Gewillige buren deden de groote schuifdeuren van de aangebouwde schuur open en wisten neg een tweetal groote vrachtauto s naar buiten te brengen, doch dit openschuiven der deuren had tevens tot gevolg, dat de felle Noorden wind het geheeie getimmerte in een oogenblik in lichte laaie zette. Een oogenblik was er ernstige vrees, dat door de ongunstige windrichting ook dei aangrenzende woonhuizen zouden vuur vat-' ten in welk geval meerdere gezinnen in dichtbevolkte buurtschap zouden zijn ge troffen. Gelukkig keerde de windeenigszins, zoodat alleen de slachtplaats zetschuur en een aangebouwde arbeiderswoning geheel uit brandden. Omtrent de oorzaak wist niemand eenige opheldering te geven; verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. De auto motorspuit moest van Hoofddorp kernen en kon niets meer doen dan de brandende puinhopen uitspuiten wat met twee stralen spoedig was verricht. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur heeft op het stationsplein bij de viaduct Jansweg een aanrijding plaats gehad tusschen een rijtuig en een tramwagen, beide komende uit de richting Schoten. Het rijtuig, betuurd door den heer H. V., veehouder te Haar- lemnnerliede, stak, na rechts het Stations plein te zijn opgereden, plotseling naar links de rails over, zoodat de bestuurder van de tram niet kon voorkomen, dat het rijtuig in de flank werd aangereden. Rijtuig, paard en inzittenden, drie dames en een 8-jarg meisje werden op straat geslngerd. Het onderstel van het rijtuig brak. Het 8-jarig meisje kwam onder de drie J dames terecht. Door het portier wërden de inzittenden er uitgehaald en binnengebracht in het reisbureau der frma Lindeman, waar een lid der Roode Kruis TanspotColonne de eerste hulp verleende. Mevr. A. V., 58 iaar, bleek een groote buil op het voorhoofd te hebben opgeloo- pen; de overigen waren allen zeer geschrok ken en onder den indruk van het gebeurde. Mej, A. V. moest zich onder behandeling van haar duisdokter stellen. Vanuit het politieposthuis' aan het Statonsplein, zijn allen per taxi naar hun wonng verrokken De dame hadden de tram gehoord, de koetsier echter niet. Het ontredderde rijtuig werd naar de garage van den heer Limbach gebracht. Naar aanleiding van de bespreking van de circulaire van den Bond van Bloembol- lenhandelaren betreffende het Centraal ge bouw voor Bloembollencultuur, in 't week blad der Algemeene Vereeniging, heeft de Bond van Bloembollenhandelaren aan de le den der Algemeene Vereeniging een schrij ven gezonden, waarin o.m. .het volgende wordt cpgeTnerkt: Het hoofdbestuur stelt zich voor aan te koopen het terrein gelegen aan den Kleine Houtweg, .achter het woonhuis, plaatselijk gemerkt no 16, toebehoorende aan de jfr- vien van wijlen de beer H. Polman Mo-oy. Het terrein ligt eigenlijk niet aan den Kleine Houtweg, maar achter de huizen van die straat en is aan alle kanten door huizen in gesloten. De toegang tot dit terrein -zal worden gevormd door een monumentale poort, na afbraak van het tot het terrein behoorende huis. Blijkbaar heeft mfcn in Haarlem nog geen „Hofjes" genoeg; het wil ons althans voorkomen, dat de voorgestelde bouwwijze al zeer veel op deze typisteh' Haailemsche instellingen gelijkt Maar waarom moet het „Eigen Gebouw" zoo zeer achteraf liggen? Het terrein is 7000 M2 groot; is dit voldoende voor een ruim administratiegebouw, beurszaak proef tuin, garage voor auto's, enz? Of blijft alles bij bel oude: de proeftuin in Heemstede, de auto's op de markt, de nabeurs bij Brink- mann? Het Hoofdbestuur meent, dat wij niet met zekerheid op de 25.000 van het Krelage- fonds mogen rekenen. Toch schijnt bij een vorige gelegenheid, toen er sprake was van een „Eigen Gebouw" in Heemstede, door de Commissie van Beheer over dit fonds, te zijn medegedeeld, dat de mogelijkheid geenszins was uitgesloten, dat het bedrag ook voor een gebouw buiten Haarlem kon worden beschikbaar gesteld, indien dit in het algemeen belang van het vak was. In dien dus het gebouw in Hillegom zou ko men, waarom mag men dan niet rekenen op cc 25.COO van dit fonds? De voorstellen van het Hoofdbestuur ach ten wij onjuist. In de eerste plaats, omdat het terrein geen enkele aantrekkelijkheid biedt, maar bovendien, omdat bij gebrek aan voldoend kapitaal, extra bijdragen in den vorm* van contributiën of omslag over de teelt noodig zullen zijn. In den schouwburg aan den Jansweg werd Zaterdagavond door bovengenoemd man nenkoor een soiree gegeven. De voorzitter, de heer van Honschoten heette allen welkom en deelde mede, dat 30 Mei a.s. in het Brongebouw een concert zal worden gegeven door Harmonie „Crescen do", met medewerking van het mannenkoor. Er zullen dan verschillende mooie werken worden uitgevoerd o.m. de „Lucifers marsch" van Dr. Wagenaar e.a. Het programma werd geopend met „Lebe Wol" een koorwerk van Mendelssohn, dat onder leiding van den dirigent, den heer Jan Booda mooi werd uitgevoerd. Het „Alt- englischer Vespergesang" van Ludw. An dre, werd keurig gezongen en verwierf een welverdiend applaus. Elet cabaret-programma vroeg hierna ver der de aandacht. De voordracht „Sigard en Mathilde", viel wel het meeste in den smaak. De koddige tafereelen en de keurige zang maakten het tot een mooi geheel. „Na het Nachtfuifje", een voordracht uit de oude doos viel wel mee. „Jan Stavast" daarente gen niet. Jan moge een goed zanger zijn in een koor, maar op het tooneel Na „De twee dweilvorstinnen" volgde de pauze. Na afloop hiervan traden „The Jolly Follies", in hun buitengewoon repertoire op. De mooie zang en de aardige costumes vielen wel in cien smaak. Hoewel het gezelschap in Haarlem reeds goed bekend is, lijkt ieder optreden weer als geheel nieuw. Een lang durig applaus bleef natuurlijk niet uit. Na afloop was er gezellig samenzijn. De muziek was in handen van de Syncopated Royal Band, onder leiding van den heer Warmer. Prins Hendrik, die Zaterdag in de stad vertoefde bij gelegenheid van de vergadering van de Hollandsche Maatschappij der We tenschappen, heeft toen ook met zijn adju dant Jhr. Von Muhlen, een bezoek gebracht aan de zaak der N. V, v.h. C. F. Henning, firma A. Prinsen, in de Groote Houtstraat. De heer Henning is de ontwerper van het thans in gebruik zijnde model.steek voor generaal en adjudant, en eveneens van de gala-steken voor koetsier en palfrenier van Hare Majesteit de Koningin. Hij heeft ook de eerste uniform-hoofddeksels voor gene raal en admiraal aan den Prins geleverd en levert nog steeds aan Z.K. H. De Prins nam met veel belangstelling kennis van de zaak en de werkplaats en had met den heer Henning een zeer aangenaam onderhoud. Voor de firma was dit bezoek zeker eene zeer bijzondere onderscheiding. Men verzoekt ons te waarschuwen tegen zekeren V., die te Vijfhuizen slachtoffers heeft gemaakt van zijn trucs. Inzonderlijk scheen V. den Spieringweg te Vijfhuizen tot operatiegebied gekozen te hebben, waarvoor, zoover reeds bekend is, vier verschillende families de dupe zijn ge worden4 van zijn trucs. V. gaf zich uit als reiziger voor een fotograaf uit Haarlem, en inderdaad was hij dan ook als zoodardg aangenomen, maar deze fotograaf had zeer spoedig bemerkt wat hij aan V. had, zoodat na een paar dagen deze relaties weer ver broken waren. Intusschen nam V. nog steeds bestellingen aan; vooral maakte hij veel werk om vergrootingen te krijgen, en wist den tevens geld vooraf los te maken. Hij gaf dan nog een bedrukte voorwaarde af van zijn vorigen patroon, nam een portret mede en liet verder niets meer van zidh hooren. Zoo ook had hij bij het echtpaar S. aai <Sp Hemelvaartsdag 25 jaar getrouwd was, aangenomen, om dien dag een foto graaf te zenden, doch hiernaar werd tever geefs uitgezien, want geen fotograaf ver scheen. En men had ook gedeeltelijk voor uit moeten betalen. Begrijpelijkerwijze ging men eens pools hoogte nemen bij den fotograaf en men be grijpt de teleurstelling toen men daar ver nam dat men opgelicht was. Van deze ge vallen is aangifte gedaan bij de politie. Naar Jhr. De Graaft, benoemd gouverneur- generaal van O. I. naar Nederland ver trekken. Minister Slotemaker in Drente. In Emmen zijn 576 plaggenhutten. Het gouden feest in de Effectenbeurs te Amsterdam. De „Norge" veilig geland. De staatsgreep in Polen. President en Kabinet afgetreden. Pilsoedski handhaaft zich. Dr. Marx aangewezen als kabinets formateur. Twintig duizend mijnmacbinisten staken in Australië. Overeenstemming bereikt tusschen dag blad-eigenaren en typografenbonden in Engeland. De avondbladen verschijnen wederom hedenavond. Hevige koude in Frankrijk. ruuiinintT Barometerstand. 9 uur v.m„ 7.57 vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.20. Medegedeeld door bet Kon Ned ólffeoto- logisch Instituut te De Bildi Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 17 Mei. Hoogste barometerstand 764.4 m. M. te Valentia. Laagste barometerstand 748.1 m. M. te Swinemünde. Verwachting van den avond van 17 tot den avond van 18 Mei: Matige, tijdelijk krachtige Noordelijke tot Noordwestelijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, enkele regenbuien, zelfde temperatuur men vermoedt, heeft V. de wijk genomen naar Noord-Brabant. Een autobotsing. Hedenmorgen in de vroegte ontdekte men te Hillegom, dat een particuliere auto, tegen het hek van de pastorie der kerk van de H. Martinus was gereden. Of dit auto-onge val in den nacht heeft plaats gevonden was onbekend. Het hek was gedeeltelijk ver nield en 't voorstel van den auto was zwaar beschadigd. De Voorwielen lagen naast de auto, wel een bewijs, dat het ongeval zeer ernstig moest zijn geweest. Nadere bijzon derheden ontbraken nog. Men schrijft ons: De propaganda van het Comité deze/ Ac tie bestaat niet alleen in het houden van vergaderingen, docfi tracht dit ook op elk gebied tot ontplooiing te brengen. Het geheelonthouders-zangkoor „Kunst Adelt", geeft morgen, Dinsdag 18 Mei, een concert in de Groote ef St. Bavokerk. met medewerking van .den heer Jan Nieland, orgel en mevr. J. DresdenD'hont, altzan- geres, beiden te Amsterdam. Op de Groote Markt hield ten agent van politie Zaterdagavond kwart voor twaalf 'n luxe auto aan, die in verboden richting reed. De chauffeur bleek onder den invloed van sterken drank te verkeeren. Proces verbaal is opgemaakt. Hedenmorgen werd namens de Coöp. Wo- ningbouwverceniging voor gemeente-perso neel, in het stadhuis alhier, aanbesteed: het bouwen van 36 eensgezinswoningen en een bergplaats op een terrein, grenzende aan de Zomerkade, alhier. Ingekomen wa ren 17 biljetten. Ingeschreven werd als volgt; Zaansc'ue Coöp. Bouwersbond. Wor- mervter 114300 113400); G. Lagerwij, Amersfoort f 118200 116900); De Bruin, Weesp 13:2200 127900); fa. M. Joustra. alhier 118987; N.V. Waltermij, Amster dam 131100 128300); N.V. Aannemers bedrijf Broersma, alhier 134500; G en J. Broertjes, Heemstede 132480 132490); R. Groenenberg, Amersfoort, 130220; G. P. Hetem, alhier, f 130600 [f 130.000); Boerrig- ter, alhier, 127000 [f 126400); W. v. Gen- deren, alhier, 130400; A. Voordouw, Zwammerdam, 114900; S, Kuyi. Amster dam. 114856 113386); J. P. Willemse, Santpoort, 123600 123000); L. Broker, Utrecht, f 123500; A. J. Tromp, Overveen, 128050 125550). De-tusschen haakjes geplaatste cijfers ge ven aan de uitvoering van het werk met anderen steen. In den afgeloopen nacht hielden tv^ee agenten van politie op den Kleverparkweg twee mannen aan, die een mand met snij bloemen droegen. Op het politiebureau be kenden de twee. dat zii de bloemen gesne den hadden in tuintjes te Haarlem en Over veen. Zij zijn in bewaring gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1