Voornaamste Nieuws A. SCHRöDER Co, Stadsnieuws. De E.L.G.A.W A. iSLWUKRLKAf. Dinsdag 18 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16252 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad De verbreeding van den Rijksstraatweg HaarlemDen Haag. in dit nummer. VAN HET VATICAAN. ZALIGVERKLARING VAN ANDREAS HUBERTUS FOURNET. Agenda 19 Mei Bij Prévinare. Haarlem's Gemengd Koor. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem Telegraphisch Weerbericht NIEUWE ZAAK WARM of GUUR DOET HET! AANGEVALLEN DOOR EEN WOEDENDEN HOND. Het slachtoffer worden vele wonden toegebracht. Verkoop buitenplaats o „Vredenhoef". Dit is een kiekje van de Weeresteinstraat te Hillegom vóór en na de ver breeding, van den Rijksstraatweg HaarlemDen Haag. Wie daar in Hillegom bekend is en. de Weeresteinstraat van vroeger kent, zal met bewondering en vreugde van de mooie gedaante-verandering van dien weg kennis nemen. Er wordt met kracht aan de verkeersverbetering gewerkt! De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. EEN AVONTUURLIJKE ZEILTOCHT VAN STETTIN NAAR HAARLEM. Een koen stukje zeemanschap. Avondfeest bij H. B. C. Hierboven een foto van de verwoesting, die de brand in de slagerij van den heer v. Schaik aan den SDaarnwouderweg te Vijfhuizen, aanrichtte. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25. t' ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Adverlentien 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën lusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 000(1 - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door F7lïfi M bij een ongeval met f O CO 0 bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfi hij 'n breuk van f 111 bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen:. vUUu« verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen; 1 tlU. doodelijken afloop: 1 cd J, een voet of een oog: 1 l£d.^ duim of wijsvinger- vu." been of arm: 1 TU» andere vinger. COURANT E HAARLEMSCHE wijzen en 825 catalogi voor de tentoonstel ling verkocht, benevens gedurende 1925 404 gidsen van Haarlem, 430 wandelkaarten, 98 platte gronden en 126 diverse gidsen ;n vreemde talen. In de samenstelling van het bestuur kwa men wijzigingen door het bedanken van dc heeren H. Franken Jr., F. H. Smit. D. J. A. Vrijdag en E. W. van Someren Greve. Hun ne plaatsen werden ingenomen door de hee ren W. J. B. van Liemt, J. F. van der Mersch, H. P. Deinum en G A Luitingh. De heeren H. P. Deinum en P. W. Peereboom werden respectievelijk tot Penningmeester en Secretaris benoemd. De verantwoording van den penningmees ter sluit in ontvangsten en uitgaven met een totaal bedrag van 4772.55. Overeenstemming verkregen in zake hel Nederlandsch-Belgisch verdrag. De „Norge" te Nome. Larsen's verhaal va» de Pool. Hoog water in Limburg. De Maas 2 Melej gewassen. De Maastrichische Maasbrug. Zal d« Minister ingrijpen? Onze Romeinsche correspondent seinde ons gisteren: Zondag, 16 Mei, had in de Vaticaansche Basiliek met de gewone plchtigheden de Za ligverklaring plaats van den Eerw. Dienaar Gods Andreas Hubertus Fournet, wereldlijk priester en stichter van de Zusters van het H. Kruis, genaamd van den H. Andreas. De Vaticaansche Basiliek had de versie ring der groote Pauselijke plechtigheden. Geheel het priesterkoor was vol gehangen met groote electr. lusters en tribunes wa ren daar opgericht voor de familieleden, de adel en de aristocratie van Rome, het korps diplomaten. Een tapijt vroeger toebehoord hebbend aan Napoleon lag uitgestrekt over den vloerbodem. Van uit de groote koepel hingen honderden kristallen lusters die een prachtige electrische verlichting samenstel den. Tegen 10 uur deden hun intrede verschil lende Kardinalen behoorende tot de Con gregatie der Riten, met aan 't hoofd Z. Em, Kardinaal Vico, prefekt dier Congregatie, het Kapittel van Sint Pieter met den Aarts priester der Basiliek, Z.Em. Kardinaal Merry del Val, de leden der Riten-congregatie, verschillende andere Bischoppen, waaronder Mgr. Geurts, vicaris apostolicus van Yung- pinfu in China en Mgr. Van Roey, Aartsbis schop van Mechelen, te Rome verblijvend, en tal van genoodigden. Vanaf een klein podium las een Kanunnik van Sint Pieter het dekreet der Zaligverkla ring, waarna Mgr De Durfort de Civrac, Bis schop v. Poitiers, in wiens diocees de nieuwe Zalige is geboren en heeft gewerkt, hef Te Deum aanhief en het beeld van den nieuwen Zalige verscheen in de gloria van Bemint bo ven 't Hoogaltaar van St Pieter. Na het Te Deum werd de Pontificale Hoogmis opgedra gen door Mgr. De Durfort de Civrac met as sistentie der Kanunnikken van Sint Pieter. De Mis was die van den nieuwen Zalige. In den namiddag legen 6 uur kwam de H. Vader den nieuwen Zalige vereeren, verge zeld van het College der Kardinalen. Z. H. kwam de Basiliek binnen langs de H. Sacra mentskapel waar na een krt gebed, de Paus plaats nam op de .Sedia gestatoria, en op deze wijze in de Basiliek werd gedragen, waar Z.H geestdriftig werd toegejuicht door een groote menigte De Pauselijke zangers zongen den Paus het Tu es Petrus toe. Voor het Hoogaltaar werd de Sedia neergezet en knielde de H. Vader op een bidbank. Alsdan werd het Allerheiligste uitgesteld en werd het „O Salutaris" gezongen, gevolgd door 0 het 1ste Poitiers, gaf alsdan den Zsgen Zalige. Dc plechtigheid werd besloten met het Tantum Ergo, en Mgr. De Dufort, Bis schop van Politiers, gaf alsdan den Zegen met het Allerheiligste. Alsdan kwam de Postulator der Zaak der Zaligverklaring tot voor den Paus en bood Z. H. een prachtige bouquet gemaakte bloe men aan, alsmede 'een leven van den nieuwen Zalige, prachtig gebonden en zijne beeltenis geschilderd op zijde. Z. H. onder hield zich eenige oogenblikken met den Pos tulator. De Paus nam daarna weder plaats op de Sedia gestatoria en vergezeld door de Kardinalen en de hofhouding werd de Paus door een jubelende menigte geloovigen ge dragen naar de H. Sacramentskapel, waar Z H. afscheid nam van de Kardinalen en naaf Zijne vertrekken terugkeerde. Sociëteit „St. Bavo." Wit-Gele Kruis 2 uur Onderling Vee- en Paarden- fonds v. d. L. T. B. 11 uur Bestuur Volksbond half 8 uur Haarlemsche Inkoopcombinatie half 9 uur Vioolon- derwijs 3 uur St. Caecilia 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur St. Francis cus van Assisië 8 uur St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Utile Dulci 8 uur Retraitenclub St. Clemens" half 9 uur. Stadsschouwburg. „Mrs. Cheyney's ver dwijning 8 uur. Statenzaal Prinsenhof. Gemeenteraad half 2 uur Brongebouw Eerste Volksconcert - 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Siut Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8hall 9 uui 's Zaterdags alleen van 9li12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen (dr. C Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van "25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Reestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. >t. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Ma-ndag-. Woensdag- en Vrijdag avond t. Elisabevn's Vereeniging Jansstraat - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 23 uur Donderdags van 12 uur. --K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richter, tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74 Binsrlags van 23 uur ■-K. Reclasseeringsvereeniging. aid, Haar- Langzaam, maar zeker ziet men het ter rein der *oude Katoenfabriek aan 't vol bouwen. De Garenkokersvaart is voor een kleine helft verlegd en een straatweg er langs 'ge trokken en aan de Zuidzijde reeds bebouwd. Een huis van de Pieterkiesstraat stak evenwel met zijn tuin aan den noordkant ver er in tot op ongeveer t a IK meter van den wallekant. v Thans wordt dat huis afgebroken en dus de toegang tot het nieuwe deel, dat den Ruigenhoek afsloot, achter de Coöp. Melk- vereeniging en den tuin van Hesselink ont sloten. Straks zal het huis van wijlen baron van Lijnden aan den Zijlweg vallen en de „Previnairestraat" uitmonden op den Zijl- weg. DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE VOOR HAARLEM. Radio-onderwijs voor schippers. Weer een moderne taal op de lagere school. Pastoor H. J. M. Donders benoemd to» bondsadviseur van St. Raphaël. Herstel var den normalen toestand iu Ear geland. Het nieuwe bewind in Polen. Het referendum be treilende de regeling met de Duitsche vorstenhuizen is bepaald op 20 Juni a.s. Geweldige overstroomingen worden gemeld uit Italië. Ernstig spoorwegongeluk in Mexico. Eea trein in een ravijn gestort. Zie verder Laatste Nieuws. HAAR WERKZAAMHEDEN IN 1925. De Gezondheids-Commissie te Haarlem hield gistermiddag ten Stadhuize hare jaar vergadering. Aan het uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende In het afgeloopen jaaf werden 4 vergade ringen gehouden. Het aantal inwoners van Haarlem bedroeg 31 December 1.1. 80.552 (38.145 m. en 42.40? Ivr.) Het aantal geborenen in 1925 was 1498 (758 j. en 740 m.) Het aantal overledenen was 812 (386 m. en 426 vr.) j Voortgegaan werd met het kosteloos uit reiken bij de aangiften van geboorten van het boekje „De verzorging van den zuigeling." Enkele klachten kwamen in over slooten, welke een broedplaats van malaria-muggen zouden zijn. Dit bleek na onderzoek niet juist, doch de slooten werden schoongemaakt. Twee klachten omtrent stank van fabrie ken kwamen in. In één geval kon verbetering worden aangebracht, terwijl in het andere ge val alleen strenge controle kon worden uit geoefend. Een 14-tal klachten omtrent verbetering van woningen en overbevolking werden door de Commissie aan den directeur van Bouw en Woningtoezicht om bericht en raad in handen gesteld en door bemiddeling van dezen tak van dienst kon in 9 gevallen aan de klachten tegemoet gekomen wordAi. In 294 woningen werd, eveneens door be middeling van Bouw- en Woningtoezicht, voorzien, in de bij onderzoek van ingekomen klachten, geconstateerde gebreken. Gememoreerd wordt het raadsbesluit tot onbewoonbaarverklaringen van perceelen Brouwersvaart 34, 54, 56 en 58 en Gast huislaan 1, 3 en 5. De Commissie zou het toejuichen, indien thans met de ontruiming van onbewoonbaar verklaarde woningen we derom geregeld voortgang zal kunnen1 wor den gemaakt. De gezondheidstoestand was in 1925 iets minder gunstig dan in 1924. In het afge loopen jaar kwamen 141 gevallen van be smettelijke ziekten ter openbare kennis tegen 118 in 1924. Per 1000 inwoners stierven, zonder de levenloos aangegévenen 10,10 tegen 9,53 in 1924. Er deden zich in 1925. 0 gevallen van typhus voor (in 1924 5), 74 van diphteritis (in 1924 40) en van roodvonk 68 (in 1924 71). Wat malaria betreft, werden 105 onder zoekingen van bloed op malaria-plasmodien verricht, waarvan 14 een positief resultaat gaven. Aan longtuberculcse overleden in 1925 68 personen tegen 62 in 1924 aan hersentu- berculose 19 tegen 22 in 1924 en aan anderen vorm Van tuberculose 13 tegen 15 in 1924. Aapmerkingen omtrent levens- en ge notmiddelen en gebruiksartikelen kwamen niet voor. In Juli 1925 bereikten de Commissie ernstige klachten over verschillende per ceelen, welke door wandgedierte waren aan getast. In 'n speciale spoedvergadering werd een uitvoerig rapport over den toestand uit gebracht. Door een gelijktijdige en kracht dadige toepassing van verschillende bestrij dingsmiddelen is toen het kwaad overwonnen, vooral dank zij de krachtige medewerking van Bouw- en Woningtoezicht e.a. De com missie heeft echter niet kunnen adviseeren tot aanschaffing van bijzondere apparaten, zooals in Amsterdam en Rotterdam, omdat deze apparaten,'welke voornamelijk in de havens voor ontratting der schapen gebruikt wor den, in de tegenwoordige woningcomplexen niet gebruikt kunnen worden dan met bui tengewone voorzorgen en door zeer deskun dig personeel, omdat de gassen, welke deze apparaten ontwikkelen, zeer ernstige gevaren voor de omgeving opleveren. Het verslag brengt hulde aan de nagedach tenis van het overleden lid der Commissie, mevr. Willekes MacdonaldReynvaan, ter wijl dankbaar gewag wordt gemaakt van de ge waardeerde adviezen, welke de Commissie ontving van de directeuren van de onder scheidene takken van dienst en van den Com missaris van Politie. In een dezer dagen gehouden buitengewone vergadering van Haarlem's Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, werd medegedeeld, dat het bestuur zeer gelukkig geslaagd is met dc solisten voor het Beethovenconcert op 26 Maart 1927 (sterfdag van Beethoven.) Medewerking wordt verleend door mevrouw A, Noordewier-Reddingius, so praan; mevrouw Suze Luger, alt; de heer van Kempen, tenor, terwijl in A den bas- solist nog wordt onderhandeld. Uitgevoerd zullen worden de Mis in C cn de Chorfantasie. terwijl mevrouw Noorde- Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Stilstand. Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.22. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in'den mor gen van 18 Mei. Hoogste Barometerstand 765.6 m M. te Vardoe. Laagste Barometerstand 754.1 m.M te Hernoesand. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Mei: Zwakke tot matigen, noordwestelijke of zuidwestelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. GROOTE HOUTSTR 91 1»AAST HAARt. DACBLAP Onze OnderKleetling (voor Dames - Heeren en Kinderen Zichtzeridingen door eigen besteldienst Telef. 152 wier bovendien nog de bekend© aria „Ah perfido" uit de Egmont zal zingen. Besloten werd van de traditie ai te wijken en dit jaar met Kerstmis niet het Weinachts- oratorium van Bach uit te voeren. Hoewei de belangstelling ^daarvoor nog onvermin- dered is, werd het beter geacht eens een jaar over te slaan. Voor het eerstvolgende concert wordt n studie genomen Jupiter Amans" de nieuw ste humoristische compositie van Dr. Johan Wagenaar, Het seizoen 1926,27 belooft dus voor H. G. K. weer zeer belangrijk te worden De commissies. Voor de Electriciteits-, Gas- en Water tentoonstelling, die van 29 Mei tot 6 Juni in de Gemeentelijke Concertzaal zal plaats hebben, zijfi, zooals onze lezers weten, ver schillende commissies benoemd. Gedurende de tentoonstelling zullen de leden dier com missies aan de volgende onderscheidings teekenen te herkennnen zijn: de hoofdcom missie v. uitvoering rood-wit, de commisjK' van advies blauw-wit, de perscommissie wit, de financieele commissie'oranje, de commissie van controle en orde zwart-rood. Concerten, De Muziekvereeniging „Harmonie-Cres cendo zal in den tuin der Gemeentelijke Concertzaal aan deze tentoonstelling luis ter bijzetten door het geven van concerten, namelijk op Zaterdag 29 Mei en op Dinsdag 1 Juni, beide keeren des avonds 8 uur. Reclameballons. Op den openingsdag zullen 1000 reclame ballons worden opgelaten op een nader te bepalen plaats, waarschijnlijk op de Groote Markt öok wordt op verschillende dagen in den tuin van het tentoonstellingsgebouw een groot aantal ballons opgelaten door Jtinde- ren van bezoekers der tentoonstelling. Dit wordt een ballonwedstrijd, waaraan ver scheidene fraaie priizen zijn verbonden. lem. Eiken Donderdagavond hklf 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging. Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN. verstikkings- en electriciteitsonge- nallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). In het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht is gisteravond ten overstaan van mr, J. A. de la Hayze, de inzet der openbare vrijwillige verkooping gehouden van de buienplaats „Vredenhoef", gele gen aan den Rijksstraatweg, hoek Benne- broekerlaan, te Bennebroek, groot pl.m. 1 H.A, Er werd geveild in 6 perceelen. Perceel J: 5900. D. H. Granneman, te Heemstede, Perceel II: 6450, J. Kroon, te Heem stede. Perceel IUJ 6550, M. P. Cornelisse, te Haarlem. Perceel IV: 5000, S. Olie, te Schoten. Perceel V: ƒ9850, Granneman, voornoemd Perceel VI: 28.900, D. F. de Wilde, te Heemstede. De toeslag vindt plaats Maandag 24 Mei, eveneens in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht. De heer Meeuwenoord had verschillende sportkiekenj gemaakt, benevens foto's van verschillende .spelers en den nieuwen Gees telijken Adviseur, vervolgens van de feest commissie en van het gemeenschappelijk ontbijt. Ook volgden nog foto's van Jan ,v. d. Vlugt uit Canada, ae bekende oud-H. B. C.-speler. Onder eenige toepasselijke woorden reikte dc voorzitter der feestcommissie, de heer C. Floris, namens donateurs en burgerij aan de Spelers een gouden dasspeldje uit, waarbij hij woorden van dank bracht aan de spelers voor wat zij gepresteerd hadden. Vervol gens had een verloting plaats van fraaie luxe pnjzen. Het is inmiddels al ruim half 12 geworden als de Voorzitter der Feestcommissie den avond sluit met een woord van dank aan al len die hebben bijgedragen tot het slagen van dezen feestdag, waarna nog een uurtje gezellig bijeen gebleven, werd en de Jazz band voor de nablijvers dc stemming er wist in te houden. Verschenen is het Jaarverslag 1925 van de vereeniging tot verfraaiing van Haar lem en Omliggende gemeenten en tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer. Hierin, wordt gememoreerd, dat de eerste helft van 1925 werd beheerscht door het aandeel van de vereeniging in de ontvangst der gasten en bezoekers van de Interna tionale Bloemententoonstelling te Heem stede. Het informatiebureau werd tijdens de Bloemententoonstelling door ongeveer 5000 personen bezocht en voor het heele jaar kunnen de verstrekte informaties als volgt worden verdeeld: 219 schriftelijke informa- tiën; 7011 mondelinge informatiën, 110 te lefonische informatiën, dus in het geheel 7340, hetgeen ook met terzijdelating van de tentoonstellingsperiode, nog een toeneming van 1413 beteekent, vergeleken bij 't jSar 1924, dus bijna een verdubbeling. De bezoe kers van het bureau zijn onder te verdee- len in 18 nationaliteiten. In verband met deze sterke toeneming werd in de tweede helft van het jaar besloten, het informaie- bureau een permanente uitbreiding te doen ondergaan, waardoor het beter aan zijn doel beantwoordt. De feestelijke opening van het vergroote bureau had op 2 Januari plaats. Door het bureau werden 8398 toegangsbe- Hedenraorgen omstreeks kwart over acht werd de 45-jarige mej. M. W. in de Leid- schezijstraat door een grooten hond aan gevallen. Het woedende dier bracht haar een twin tigtal grootere en kleinere bloedende won den in beide armen toe en wel zoo hevig, dat van Jsommige wonden het vleescb uit- hing.. Een lid van „Sneiverband" verleende de eerste hulp en deed het slachtoffer door de bereidwilligheid van een buurman met diens auto naar het St. Elisabeth's Gasthuis over brengen, waar de wonden moesten worden gehecht,/ Na een avontuurlijke reis over zee, kwam bondag behouden te ÏJmuiden binnen, een door onzen plaatsgenoot, den heer Hin in Duuschland aangeikocht zeiljacht. Avontuurlijk was de tocht zeker, wanneer men bedenkt met welk een storm en wellj: een onstuimige zee de bemanning van het jacht, slechts bestaande uit den heer J. Hin en een schipper, te kampen had Het was daarom zeker een waagstukzich in zulk een langen tocht over zee te wagen en het getuigt tevens van koene zeeman schap, dat de ongetwijfeld gevaarlijke reis, zender eenig ongeval is volbracht. Trouwens het is niet de eerste maal, dat de familie Hin door een avontuurlijke zee reis van zich doet spreken. Wij herinneren aan de koene zeereis naar Engeland. De nu volbrachte tocht evenaart de reis naar Engeland zeker, zoo zij haar al niet over treft. Met bekwamen spoed heeft men den langen afstand volbracht. Het nieuwe jacht, 19 'A Meter lang, voor zien van twee masten, waarvan de voor mast 23 Meter hoog en maeoni-getuigd is, hield zich uitstekend en de bekwame zee vaarders wisten alle moeilijkheden kranig te overwinnen, of, zoo noodig, te omzeilen. Op de reis werd het Wilhelm-kanaal doorgevaren, wat men in zeer korten tijd gepasseerd was. Cuxhaven was de plaats van landing om fourage in te nemen. Met het getijde mee voer men er heen en toen de haven weer verlaten werd, had de storm nog niets van zijn kracht verloren. Typeerend is hel feit, dat terwijl de heer Hin met zijn jacht Cuxhaven verliet, tege lijkertijd twee andere schepen het ruime sop kozen. Ze hadden echter zoo met den tegenwind en de onstuimige zee te kampen, dat deze twee schepen al spoedig de po gingen opgaven en naar Cuxhaven terug keerden, Maar de heer Hin dacht niet aan keeren en zette zijn tocht onversaagd voort. In de verte passeerde men de „Brandaris" van Terschelling en zoo naderde men het einddoel. Om hel gevaar van naar de kust gedreven te worden, te vermijden, hield de heer Hin het jacht zeer ver uit de kust. Eerst ter hoogte van ÏJmuiden werden de zeilen gekeerd en ging het in flinke vaart pp de haven aan. Begrijpelijk is, dat het binnenvaren in de IJmuiderhaven oip den storm, die er stond veel gevaar opleverde, dccht de gevaarlijke punten werden schitterend gepasseerd en behouden kwam men in de sluizen, Door het Noordzeekanaal kwam het jacht in Spaarndam, waar na eenig oponthoud in de sluizen, het slot van de reis naar Haarlem volbracht werd. Een schitterende afloop van een stout moedige reis. Het avondfeest. Om 8 uur is de groote zaal van het R.K. Vereenigingsgebouw bijna geheel gevuld. Onder hen de Weleerw. heer kapelaan Heskes, Geestelijk Adviseur en de heer Versteege, secr. der R.K. Federatie en ver tegenwoordigers van verschillende voetbal clubs. (Vertegenwoordigers van D.H.V.B. en district Haarlem bleken afwezig te zijn.) Nadat de Funny Fellows er met eenige nummers de stemming hadden ingebracht, welke stemming zij er tot sluitingstijd wisten in le houden en waarbij zij aanhoudend wer den toegejuicht, opende de voorzitter van H. B. C„ de heer N. J. v. d. Linden, de bijeen komst.. Vervolgens hield de Geestelijke Adviseur, kapelaan Heskes, een korte toespraak. De heer Verstegen, als vertegenwoordiger der Federatie, kan niet nalaten iets officieels te. zeggen op dezen avond. Vooral nu hij hoo't, hoe heerlijk deze dag is begonnen. Hieraan ziet men de daden van het Room- scne Sportleven, die bij de katholieke jeugd- leiding en geestelijken een goeden indruk zal achterlaten. Spr. doet een beroep op de spelers om vooral ook op het veld Roomsch te zijn. Geen ruwe taal, geen relletjes ook met tegenpartij of scheidsrechters, wat ons dub bel aangewreven wordt. De humorist H. A. Meeuwenoord geeft da?rna eenige zangnummertjes, de jazz-band eenige vroolijke stukjes, waarna de clou van dtn avond: „De H. B. C.-Revue." riet was een keurig geheel. De dames, mej. J. Bierman en mej. J. Weijers, in keurige kleederdracht, vertelden op geestige wijze de zorgen der Roomsche clubs om vervol gens er toe over te gaan de spelers ieder af zonderlijk te huldigen, voor wat zij gepres teerd hebben. Dan een schitterend tooneel als het gor dijn opengetrokken wordt en we krijgen te aanschouwen een 10-tal dames, vormend 'n tableau, voorstellend een H. B. C.-hulde. Het tooneel was geheel wit-zwart (de H. B.C.-kieuren). In versierden bloemenmand een nieuwen bal, een geschenk der dames. Op den achtergrond in gouden letters „Hulde" en op de zij-coulissen de letters H. B. C. Na de pauze lichtbeelden. Dit was een half uurtje vooral voor de jongelui om hun geestdrift te doen blijken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1