De Adder van Milaan £LGK WAT WILS NUMMER 31 C ZESDE JAARGANG 1926 nog door andere verscherpt. De terecht gestelde wordt „op tiet galgeveld met de andere gehangen" „ter schanden nachts in de Schelde geworpen „tot assche ver brand" zijn goederen werden verbeurd verklaard, zijn lijk wordt onder de galg EBN OUUt utlUUc i HAF IN DE NEDE <LA DEN- De strai van verunntung m een vat in het Oud-Germaansche Recht wordt het eerst door Kar von Amira vernield in zijn „Untersucnungen zur Rechts- und Reiigionsgeschichte" dat deei uit maakt van de Handelingen der Beiersche Akademie van Wetenschappen van 1922. De misdadiger werd met het hoofd voor uit ia een met water gevuld vat gestooten. Maar eerst kon geleden, zoo lezen wij in de N.R.Ct., is deze soon van straf, die tn vroeger tijden n de Nederlanden algemeen tn gebruik was. tot een onder- minder net ol zeer onnet worden uitge- werp van een bijzonder diepgaand onder zoek gemaakt door dr Heinz Goldschmidt in een artikei tn het Zeitschrift för vergieichende Rechtswissenschaft. De stral van versmoren, door verstik king om het leven brengen, oi .verdrinken in een ton. waarbij de veroordeelde in een vat water of wijn gestopt en zoo verdron ken werd, komt nog in de 18de eeuw voor. materiaal tusschen de tanden van de ecne kam zal dienen als tand voor een tweede Fijne stofkammen kunnen daarom mei volgens die methode gemaakt worden. Men maakt dan gebruik van scherpe stootmessen, die een lange gleut in een begraven Als de dood tengevolge van plaat kunnen maken ter lengte van den tand en die bovendien aan een eind zoo omgebogen zijn dat ze een mkeeping ge ven van de breedte van een rand Men gebruikt tn zoo een „doubleermachine' twee stootmessen (bijtelsl die na elkaar snel tn de plaat worden gedrukt waarna de plaat eén tandbreedte wordt verscho ven. om daarna rwee nieuwe sneden te ontvangen Alle sneden gaan zigzags- gewijze tn elkaar over Men bereikt hier- Anno 1730 werden te Amsterdam eemge producten, celluloid, eboniet. De laatste personen, die zich aan tegennatuurlijke ontucht hadden schuldig gemaakt, op deze wijze terecht gesteld In dezelfde stad werd in 1641 deze straf voltrokken aan zekere Gnetie Snel Jansdochter we gens het vermoorden van naar eerstge boren kind. Bijzondei dikwijls werd de schildpad eerst bewerkingen ondergaan, straf van verdrinking m 'n vat toegepast eer ze tot vlakke platen gevormd en als in de laatste helft van de 16de eeuw. Anno grondstof bruikbaar zijn. Men zaagt de verdrinking niet intreedt, ts de beul ge dwongen nem re doorsteken. HET FAB IICEEREN VAN KAMMEN Men moei m uo< uosten van Europa en in het Zuiden bekend zijn, wil men apprecieeren wat de massafabncage van de gewone en de stofkam voor onze stre ken heeft gedaan het volgt voorat ook door, dat men tegelijk rwee kammen uit- uit allerlei uitdrukkingen, die thans voor snijdt, waarvan de tanden van de eene de holten tusschen die van deandere opvullen Na het snijden zijn de beide kammen direct uit elkaar te halen Er moet alleen opgemerkt worden, dat de laatste tanden op speciale manier ge maakt moeten worden (omdat ze als sluittanden dikker en anders zijnl zoodat, na het ui» elkander nemen "der twee kam men de uiteinden nog eens verwarmd moeten worden om die sluittanden tn den tuisten stand re zetten stof wordt op speciale manier tn rubber- De gedoubleerde kammen worden, om- fabrteken verwerk' en valt buiten deze dat ze aan de kanten net zoo dik zijn als beschouwing aan den rug, nog eens met speciale frees- Terwijl de kunstmatige producten door toestellen aan de tandkanten dunner en de fabrieken tn platen worden betrokken, spits gemaakt Ook de rugkant wordt moeten de natuurproducten hoorn en meermalen rond gefreest „Ja, H. Vader, wam ze nebben geld moeren ieenen ut het proces 'f kunnen voeren Hij plaatste zien aan zijn schrijftafel en steide een weinig later aan den advocaat hei volgende briefje rei hana De Paus doet afstand van de erfenis, die hem ver maakt werd. ondex de eemge voorwaarde, dat de ertgenamen. welke haai nu zullen bekomen vijl en rwinng duizend gulden uifkeeren aan de armen van Palermo Onnoodig re zeggen, da' de man der wet. mei gewoon dergelijke volmachten te ontvangen, bui'en zich zeiven was van verbazing en bewondering kreten, maar die als volksuitdrukkingen beteekenis hebben voor de beoordeeling van vroegere toestanden, die helaas bij ongunstige hygiënische toestanden ook nog tn onze streken en rijden 'e vinden zijn Als grondstotten voor kammen worden in hoofdzaak gebruikt hoorn en schild pad. gaialieth en overeenkomstige caseine- 1589 wordt deze stral voltrokken aan Fije Jans wegens het stelen en het verregaande mishandelen van een kind. Anno 1570 wordt deze straf nog toegepast tegen ge- loofsmtsdadtgers Den 21sten Mei 1535 werden te Amsterdam negen vrouwen wegens wederdooperij in de ton verdron ken. Deze straf wordt voor het eerst in de kronieken van 1530 vermeld Dr. Goldschmidt meent echter, op grond van verschillende bewijzen uit handschriften en oorkonden, dat hij den oorsprong van deze straf verder terug kan nagaan. Zoo werd den 18den Februari 1478 George, hertog van Clarence, in de Tower te Londen tn alle stilte om het le ven gebracht tn een wijnvat, nadat het jaar tevoren koning Eduard zijne veroor- deehng wegens hoogverraad in het par lement had doorgezet „He was drowned in a butt of malvasy wine Ook m de „Blume von Magdeburg" een rechtsver zameling uit de 14de eeuw, komt het voor schrift voor, da» men vervalschers in een vat moest ombrengen. Op grond daarvan neemt dr Goldschmidt aan. dat deze straf horens en hoeven tn stukken, die het in water week gemaakt worden ze worden dan gelegd tusscnen platen, die zoo ge maakt zijn, dat de stukken vlak ertus- schen kunnen Uggen, rerwijl telkens aan den buitenkant holten aangebracht zijn, De tanden vertoonen aan de kanten nu nog oneffenheden en ruwe plaatsen, die noodzakelijk weggenomen moeten wor den. Dit gebeurt met een speciale ma chine, waarvan de hoofdzaak bestaat uit een as. waarop lederen cirkels tusschen hout zijn gemonteerd die lederen schijf- les en schijven zijn geheel los vkn elkaar en worden bestoven met nat puimsteen waardoor het mogelijk wordt die platen poeder. De schijven worden nu alle tege- door houtskoolvuur goed heet te maken, lijk in snelle beweging gebracht, terwijl In den modernen tijd worden dergelijke er een kam tegenaan wordt gedrukt platen zoo geconstrueerd, dat ze electrisch verhit kunnen worden Een groot aantal ervan gaat met de zachte stukken hoorn ertusschen tn een schroefpers, dte maakt dat de stukken hoorn gelijkmatig van dikte worden en iets in lengte en breedte uitzetten Daarna komen de platen in een koude platenpers. waarin ze onder grooten druk blijven, tot ze geheel afge koeld zijn en met meer trekken Na die behandeling is er vrijwel geen onderscheid meer in de verdere verwer king tot kam tusschen genoemde natuur- en kunstmatige producten De platen worden machinaal tot stuk ken van de misre grootte gesneden of ge ponst en komen dan in een speciale ma- (met den vlakken kant). De stukjes leder ZINNEBEELD. „En hoe heb ie de baby genoemd?" „Amerika 1* „Wat n idee i Hoe kom je er op „Wel, de baby moet ook altijd nog droog geiegd worden.' HAAR NIEUWE HOED. „Nou mevrouwtje,' zei de vriendelijke oude dokter tot de patiënte die hem kwam opzoeken, „ik geloot, dat mim behande ling u help». U ziet er véél beter uit." „O, dokter, met dezen hoed op, zie ik er altijd veel bete» uit DE RAKKER. Drie jongens gingen een dorpswmkel binnen wiens houder zeer oud was. Den eersten longenvragend, wat hij wilde hebben, antwoordde deze „Voor vijl cent drop a.u.b.' De flesch stond op de bovenste plank, die hij eraf nam en voor vijl cent uitwoog. Toen hij hiermee klaar was. vroeg hij t „Wat jij ventie „Voor vijf cent drop a.u.b. De man nam nog eens de dropflesch maar vroeg nu ook tegelijk aan den derden tongen „Moet jij ook voor vijf cent drop „Neen," zei de longen Hierop zette hij de flesch weer weg en glijden nu er over en gaan wegens de groote vro^ den derden jongen war hij wilde. reeds tn de 14de eeuw als gewone straf chine, die de zijkanten tot den misten bekend was, daar zij in dit rechtsboek als vorm freest, terwijl b.v. bij stofkammen gevaar onstaan zou beweeglijkheid ook tusschen de tanden in, zoodat ze alle ruwe plaatsen wegschuren en de tanden aan de oppervlakte afronden. Dtt laatste wordt bereikt, omdat de as met die lederen schijven regelmatig ook heen en weer wordt bewogen Na deze behandeling volgt polijsten en wel vóórpolijsten met behulp van dikke linnen schijven, gemonteerd op een as die snel kan ronddraaien, gevolgd door napo lijsten op een vilten schijf. Ook dit werk vereischt de noodige voorzorgen, omdat er op gelet moet worden, dat de celluloid niet te heet wordt, waardoor ze ten eerste week zou worden en verkeerden vorm kan aannemen en ten tweede ontploffings- regelmatige straf naast andere vermeld wordt. Men heeft haar ook in beeld gebracht, doch dezë afbeeldingen zijn zeer zeld zaam. Een dezer afbeeldingen illustreert het verdrinken vaii Leonard Pluvier en twee metsies te Antwerpen in 1560. Het is'nacht en wij bevinden ons blijkbaar op de binnenplaats van de gevangenis op den achtergrond zien wij een gebouw met sterk getraliede vensters. Daarvoor op een verhoogde zitplaats en door gewapen de mannen omgeven de rechter met zijn de plaat wel eerst zoo bewerkt is. dat Natuurlijk worden versieringen ol op- het midden dikker blijft dan de smalle schriften met andere machines op de Voor een cent drop 1 DE OORSPRONG VAN DEN NAAM „KANGOEROE" Toen de bekende ontdekkingsreiziget James Cook tn 1770 na de ontdekking den Moretonbocht langs de kusi zeilde naai het tegenwoordige Queensland, wierp men eens het anker uit om drink water te halen. Op het land kwamen daar op vele inboorlingen bijeen en keken met groote nieuwsgierigheid naar het schip en de blanke menscben. Een der wilden droeg een gedood diet op zijn schouder, met welk beest de blanken toraal onbe kend waren en daarom vroegen zij hoe dat dier heette. „Kangoeroe", luidde daarop het ant woord, hetwelk tn de raai der inboorlin- tand kanten kammen gebracht Bij hoorn en schild- gen beteekende „Wij verstaan ie met.' Het inzagen der tanden gebeurt geheel pad gebeurt dn door zagen en snijden, automatisch en meestal op twee of drie kammen tegelijk Het gebeurt met speciale dunne cir kelzaagjes, waarvan de dikte net zoo groot is als de gleuf tusschen twee opeenvolgende tanden. Het zaagie draSit snel rond en na het inzagen van een gleuf wordt de houder met de kammen omhoog gewipt en over de breedte van een tand verschoven rechterstaf Op den voorgrond rechts zoodat de volgende tand door "omlaag trekken twee gerechtsdienaars n zak vah De matrozen ruilden dat vreemde dief tn en brachten bet mede naar het schip, waarna zij aan hun kapitein vertelden dat de wilden hei „Kangoeroe' noemden Cook liet he» beest dien naam behou den. welke daarna tn de beschaafde taal als algemeene naam is overgegaan „PROSIT Moos zat ui Monopo) en had 'n biertje boven dicht daarin bevindt zich een man die zijn gebonden handen tn gebed ge vouwen heeft Links zijn twee mannen bezig een tn een zak gebonden tichaam in een var te werpen een fakkeldrager ver licht deze groep Een ander lichaam in een zak ligt op den grond voor het vat. Op een andere ets uit 1588 staat de ver oordeelde Jonas Wippe blootshoofds, met geboeide voeten, de handen tot gebed ge vouwen, op een bankje voor een groot vat, dat hem niet tot aan zijn heup reikt. De beul pakt hem bij zijn schouders om hem zoo ruggelings m het vat te stooten. De verdrinking in het val werd op ver schillende wijzen voltrokken, maar voor al voor terechtstellingen m het geheim gebruikt. De verdrinking vond steeds plaats door middel van water Eemge ma len is sprake van verdrinking in „een wijntonne" of „in een wijnvat", maar in deze gevallen werden de slachtoffers niet in wijn gesmoord maai in wijnvaten met terwijl bij celluloid en gaialieth machinaal ponsen en drukken plaats vindt Ook het maken der machine's voor de fcamfabneken, die slechts in enkel fabrie ken in Duitschland. Amerika, etc be oefend wordt Die fabrieken trachten voortdurend weer verbeteringen aan te brengen in hunne machines, die betere en goedkoopere productie van kammen mogelijk maken, waardoor ook zij in staat besteld. Hij moest even telefoneeren en om te voorkomen, dat iemand "tijdens zijn afwezigheid zijn biertje zou drinken legde zakken van den houder ingezaagd kan zijn regelmatig afzet te houden of dien worden, etc. tot alle sneden gemaakt zijn nog uit te breiden, en de machine gestopt wordt voor het om zetten der eenzijdig bewerkte of het inzetten van nieuwe platen Elke kam EEN DAAD VAN PAUSTPIUS X. wordt met dezelfde cirkelzaag behandeld en er zijn tot drie kammen op één as gezet. Een geestelijke uit Palermo had al zijn Bij het maken van gewone kapkammen goederen aan den H. Stoel vermaakt, een moet men rekening houden met de dunne aanzienlijk bedrag zou daarvoor vloeien en dikke tandenrij, die elk door een zaag tn de pauselijke kas, welke dringend ver van de miste dikte worden gemaakt. Eerst sterking noodig had worden de fijne tanden gezaagd en na het beëindigen van de laatste gleuf wordt automatisch de as met de dikkere zagen ingeschakeld om den anderen kant af te werken Om de verwarming tegen te gaan, die vooral bij het gebruik van cel- Maar de erfgenamen betwistten de wet tigheid van het testament en het proces was nog hangende, toen Leo XIII, roem rijker gedachtems, tot beter leven overging Toen Pius X kort na zijn verheffine be zoek kreeg van den man der wet die eene luloid onaangenaam en gevaarlijk zou procuratie kwam verzoeken, om de erfe- zijn, worden de zagen regelmatig bespo ten met water dat ook de kammen af koelt Uit celluloid, dat door verwarming zacht kan worden, kan door nieuwere machines zondet verlies van materiaal water gevuld. Bovendien werd deze straf Bewerkt worden. Met» zorgt Ddat het mskwesne voort te zetten bij het gerecht, vroeg de Paus „Zijn de erfgenamen van den pnestet in goeden dotiT*?" „Neen H der. ze zijn integendeel arm ,.Zijt gij -i' ze kei van?" hij er een papiert e bij, waarop hit geschre ven had „Ik heb er in gespuugd Toen hij 10 minuten later terugkwam lag het papiertje nog op de zelfde plaats maar onder de woorden van Jan stond nu met groote 'etters „Ik ook HISTORISCH Gebeurde op een klein plattelands dorpje in Noord Brabant, op een Belas tingkantoor. waar men rijwielkaarten moest halen voor het mogen berijden der Provinciale wegen Buitenman „Morgen meneer mag ik misschien een fietskaart hebben Ambtenaar „Zeker wat voor een kaart moei het zijn Buitenman „Een fietskaart.' Ambtenaar i „Dus voor een Heerenrfj- wiel Buitenman „Nee dai met. Ambtenaar „Voor een damesfiets dus." Buitenman „Nee ook niet Ambtenaar (verwonderd) „Wai dan toch andere hebben we niet Buitenman „Voor 'n manstiets. VOOR DE ra 3, nem vooroij Doch vlug ais de wind sprong Orleans streelt mijn eerzucht. Visconti Francisco aaar voren en greep mer stalen 's oogen waren van een fraaie, grijze kleur vuist den teugel vast Zijn dolheid kwam en groot gevormd. Zij verlichtten een aan- echter tot mets. want nij werd uo wilde genaam gelaat, dat thans een stempel van 2 vaart meegesleurd en slechts zijn eigen denken droeg, doch dat de secretaris ook Het was nu volkomen donker geworden, neeie natuur uit er schuilde iets spook- sterkte kon hem redden Thans mengden met een andere uitdrukking kende. „Dat zoodat men mets anders kon zien, dan achngs onder de boomtakken, en de strui- zich kreten van woede met dte van den huwelijk is wel honderd duizend florijnen dat de woning teeg stond. Het dak was ken tn den tuin achter den muur schenen ruiter Blindelings stak hij met zijn dolk waard. Tot nu toe zochten de Valois hun half weggebroken, als met een roekeloos fluisterend uit te roepen „Visconti is doel. zoodat de zachte lentehemel een tn aantocht f weimg licht kwam verspreiden tn deze De hand op zijn dolk liep Francisco donkere omgeving. Er stonden een paar voort Twee witte motten, overdag wit, krukjes, een ruwe houten tafel, een ge- nu zilverachtig blauw, onnatuurlijk en toe, uitroepende „Kent gij mu met. bruiden alleen in koninklijke familiën.' Visconti, kent gij mij met „En toch beschouwen zij deze verbin- De dolk werd hem echter uit de hand tenis als een groote eer, edele heer," merk- geslagen en zijn oogen verblind door hei te de secretaris op. schuim vao het paard, dat dol van schrik „Zij beschouwen het als een groot voor- broken aarden kom en een hard gekleurd geheimzinnig, fladderden langs hem heen voortholde Te midden van Visconti's deel." weerlegde Visconti. „Als ik nu houten kruis, dat half van den muur was Zij schenen den opgewonden man een duivelachtig geschreeuw, kon hij m dien maar een dochter der Plantagenets kan afgerukt „Dat moet een haastige vlucht geweest zijn," bemerkte Francisco op gnmmigen toon. „Zou Visconti hier ook achter ge zeten hebben „Kijk eens I" nep Vittore uit, 'n zilveren zinnebeeld toe. de zielen van rwee dooden, die de aarde vaarwel kwamen zeggen Met ingespannen oük zag hij ze op en neder zweven en weer verdwijnen. „Wie zouden er juist gestorven zijn Francisco s zenuwen waren tot 't uiter- krankzinmgen wervelwind een oogenblik vinden voor mijn broer Tisio, dan staan zijn gehate, witte, vertrokken geiaai zienwij ferm geworteld te midden der Euro- 'oen las hij tegen den grond en hoorde peesche dynastieën Visconti tnomfeerend uitgillen, terwijl hij In het begin der veertiende eeuw, nog de sporen nog dieper in de flanken van slechts vijftig jaren geleden, alvorens de zijn paard sloeg „Voort, voortze zijn tegenwoordige Visconti het toppunt van beker van den grond oprapend- waarop ste gespannen. Met snellen voet trad hij ons op de hielen, doch wij zullen hun wei misdadigheid had bereikt, had Matteo Francisco zich van Tomaso tot den knaap den weg op en ruurde scherp luisterend ontkomen 1 Voort Visconti, Gian Galeazzo's grootvader, wendde en hem haastig het voorwerp in 't zilveren verschiet De dageraad begon te gloren toen Fran- zijn geslacht stevig gegrondvest als heer- uit de nand nam Het was een zwaar zil- Et was geen enkel geluid te hooren en ctsco, meer uitgeput door de woede van scher van Milaan, door het verdringen veren beker, waarop een wapenschild ook mets te zien Zou hij soms zijn kans zijn falen, dan door de pijn welke hij leed, van zijn mededingers, de 1 oriani, die met den Duitschen adelaar en de leners gemist hebben Zou de hertog reeds voor- langzaam zijne schreden rerug wendde, lang daar hadden geregeerd als voernaam- „C. S bij gereden zim naai Milaan terug Of nadat hu zijn dolk van den weg had opge- ste magistraten, en onder Martin della „Duitsche plunder, zeide Francisco was hij te ver gegaan om nog dienzelfden raapt. Niet veei verder, zag hij een rol Torre opgeklommen waren. Gedurende „waarschijnlijk uit de villa afkomstig Dit nacht terug te keeren üggen, welke Visconti op zijn wilde vlucht die vijftig jaren was zoowel het grendge- zou misschien uitleg kunnen geven aan Turend in de richting van Brescia, zijn uit zijn wambuis verloren had Visconti bied als de macht van Milaan steeds aan- d i verlatenheid van dit oord De eigenaar hand op 't gevest van den dolk, zerte hij thans veilig binnen de muren van Milaan gegroeid, totdat Gian Galeazzc^ door het van het buitengoed zaï Visconti we1 in zich nogmaals neder op de steenen langs Francisco raapte het perkament op en omverwerpen van Della Scala, 't verove- den weg gestaan hebben Met saamge- klemde tanden zette hij den beker op de tafel, waar het spookachtig in 'f halfdon ker glom „Ga nu siapen, Vittore eerst wat eten en dan slapen Gij zijt hier in veiligheid De knaap zag hem vertrouwend aan en den weg Het zachte Driesje begon aan te zwellen de Diaderen der populieren ritselden en donkere wolken kwamen over de maan heendrijven Francisco had echter ner gens oogen voor Licht of duisterms, wai kwam et op aan smds Visconti zag, dat het met verzen beschreven en ren van Verona en het vermoorden van met bloed bespat was zijn vader, dien hij reeds had afgezet, zich op gelijken voet had gesteld met keningen. HOOFDSTUK III. Bijna geheel Lombardije was hem ge- r. hoorig, want zijn macht reikte van Ver- De gijzelaar d Estes. ceüe in Piedmont tot aan Feltre en Bell- „Honderd duizend florijnen geen vino. Florence, dat zich wegens de mis was weldra, ucbameiijk en geestelijk uit- zijn pad gekruist had! Hij wachtte langen penning meer, al moesten zij den koop handeling van zijn vader tegen hem ver- geput, in diepen slaap verzonken Toen rijd Geen enkel geluid, behalve het ge- weigeren,' zeide Visconti, zich bevin- zet had, was herhaaldelijk verslagen ge- boog Francisco zich over Tomaso heen ritsel der bladeren, het suizen van den dend m een klem donker vertrek van worden en blij er met het verlies harer liet hem een paar slokken wijn drinken en wind en de zachte tonen der nachtelijke zijn paleis. Hij sprak met den roodharigen schoonste bezittingen en het behoud ha- zette" wat watei naast hem neder Het stonde man, die rwee dagen geleden zijn paard rer vrijheid afgekomen te zijn. jonge mensch kuste de hand welke hem Eindelijk sprong nij met ingehouden aan den teugel geleid had op den weg Giannotto was met dit alles bekend, verzorgde en fluisterde „lk ben zoo adem op Hij hoorde iets. De wind was naar Brescia. Gezeten aan een kleine tafel. Della Scala, hertog van Verona, had fraaie dankbaar morgen ben ik weer beter." hem tegen. Hii knielde neer en legde hei was de secretaris bezie met een groote en uitgestrekte bezittingen gehad. Verona „ja, word spoedig berer gij zoudt mij oor aan den grond Toen sprong hij we- hoop papieren, welke tusschen hen in lag en Brescia, thans in handen van Visconti, van veel dienst kunnen wezen, ais gij derom overeind en scheen plotseling als „Zii vragen honderd vijftig duizend, Wilt en toen Tomaso hem trachtte te van gedaante te veranderen Het was met edele heer." merkte hij met schuw afge- verzekeren van zijn groote bereidwillig- te miskennen, hoewel nog zeer ver weg wende oogen op hei'd. hield hu hem tegen met „ik weet de hoefslag van een galoppeerend paard „Zij begonnen met twee honderd dui- eigenüjk zelf nog met, wat ik za) doen. Francisco bleef wachten zend te vragen," klonk het kort en bondig aan zou geven, om zich Koning van Lom- Doch wij hebben dezelfde belangen," De wind groeide steeds aan de wol- terug, „Honderd duizend florijnen, of bardije te verklaren zoowel in naam als merkte hij met een flauwen glimlach op. ken werden dikke/ en zwarter en snelden, ik ga elders heen. tn macht. „Tracht nu te slapen. Gij waart op weg het maanlicht verduisterend, door het De pen van den secretaris vloog met „En gij zelf, edele heer, gij wenscht uwe De secretaris was benieuwd, wanneer zijn overwinnende meester het schijntje eer bied en den oppervlak kigen titel, welke hem met het Keizerrijk verbonden, er naar 't hof van Della Scala Ik zal u met luchtruim in ien steek laten.' Zijn eescheurden De zenuwen tot brekens toe gespan mantel van de schouders afnemend, legde nen. dacht Francisco eerst dat 't de wind hu deze over Tomaso heen, die rustte op was, welke hij samen hoorde met 't nade- een eger van heistruiken, en bleef ge- rend geluid der hoeven, totdat hij plotse- duidig aan zijne zijde waken Er was geen licht m de hut, maar lang- zenuwachtige haast over het perkament, zuster te verbinden met een Valois doch dat hij bedekte mer ongelijke lijnen van wie zal uwe bruid zijn?" nietig m elkaar gedrongen schrift Hij Visconti antwoordde glimlachend had een karakteristieke hand ln zijn stoel „Deze huwelijken worden slechts uit eer- teruggeleund zat Visconti hem stilzwij- zucht gesloten. Denkt gij, dat ik uit eer- hng kon onderscheiden dat het wilde kre- gend te beschouwen. De kamer, klein en zucht zal trouwen Neen, Giannotto, ren waren rond, behangen mei goud-bewerkt leei, daar sta ik boven. De verbintenissen, zamerhand begon de maan naar binnen „Dat is Visconti zeide hij, terwijl was epnvoudig, bijna kaal gemeubeld Een welke Visconti op gelijken voet stellen te schijnen Francisco stond op, trok een de spieren zich in zijn armen ontspanden smal. hoog venster, laag in den muur in krukje naar de tafel toe zette zich neer want dit gekkengeschreeuw deed iemand gezet, liet een getemperd licht binnen, en ;gon zijn dolk zorgvuldig te onder- Zoeken, waarna hij dezen op tafel klaar lag Toen tastte hij in den zak als om zich van iets te verzekeren. Tomaso merkte op, dar hij iets blinkends aan de hand stak een ring i „Wie zou hu wezen peinsde de knaap, mei volkomen bewust of hij waakte of droomde. „Wie zou hij wezen en vie' weer in slaap, om plotseling met schnk re ontwaken, toen het maanlicht dooi het open dak naar binnen scheen en hij Vittore opmerkte die in diepen slaap lag. De beker glom nog steeds op de ruwe rafel doch de deur was thans ge- sloren en de rwee knapen waren alleen Met bonzende slapen was Francisco naar buiten getreden Visconti was in aanrocht De maan stond half omfloerst boven de geurige kastameboomen, en 't bloed tn de aderen stollen. waarin het turkoois-blauwe kleed van den Het geluid kwam nader en naderbij, secretaris, de eemgsre heldere kleur in 'f paardengetrappel en kreten van woede, vertrek, scherp uitkwam. „Hij rijdt met zijn eigen spook I" mom- „Honderd duizend florijnen, wat tn pelde Francisco, die zich weder hersteld goud betaald zal worden, Giannotto, geen had. penning meer," herhaalde Visconti met de koningen van Europa, zijn voor Valentine-en Tisio. Doch ik zal trouwen uit „Uit liefde waagde de secretaris hem met zonder sarcasme in de rede te vallen. „Ik zal trouwen wie mij aanstaat. En dat is meer dan Valentine kan doen." Duidelijk, schrikwekkend en onmen- Opstaande, begon hij in 't vertrek heen voegde hij er glimlachend bij. schelijk klonk thans het gegil vlak bij en en weer te loopen. Langdurige gewoonte kwamgn paard en ruiter in 't zicht, „ja 'i ts Visconti In de beugels overeindstaand, zweepte hij het schuimende paard met blinde woede aan Blootshoofds, haren en man en voortdurend samenzijn met zijn mees ter hadden Giannotto's vrees en haat voor Visconti geenszins verminderd of ver zacht, doch eerder verergerd, daar ,hij deze gevoelens moest verbergen onder tel in den wind fladderend, gilde en een masker van kruipende gedienstigheid schitterend in 't halt dutsrer, als een lamp dit moest hei zijn vloekte hij als een bezetene Francisco bleef een oogenblik" staan Du was geen menschelijk wezen. Het stond tn Lombardije alom' bekend, dat Visconti verkeer had met den duivel onder een sluier, ademden een plek muur bloemen bedwelmende geuren uit. Fran cisco merkte ze op en trof hem dat ze een kleur hadden als van geronnen bloed Een groote hetoovermg ging wegens het maanlicht en het stille uur van de ge- Hij kroop samen en wendde de oogen af, ren einde de boozen niet in 't gelaat te zien. Doch aanstonds keerde zijn moed weer terne en tevens het besef van zijn voornemens Zijn afkeer, geenszins rustende op edele gronden, was alleen het voortspruitsel van een lage ziel, ijverzucht op overmoe dige misdaden, waarvoor hij zelf te laf geweest zou zijn. Had hij zich bevonden in Visconti's plaats, dan zou hij zich even laag, wreed en nranmek getoond hebben doch met veel minder moed „Zij zou u nog wel eens heel veel moeite kunnen geven, edele heer Visconti fronste de wenkbrauwen. Hij dacht aan Conrad von Schulenborg, den schitterenden longen edelman die zich zoowel bij hem zelf als bij zijn geheele hof had weten bemind te maken en het hart van Valentine Visconti veroverd had, doch thans bij hem in ongenade ge vallen was „Wat mijne zuster betreft," zeide hij, „zij zal huwen wien mij aan staat." Zijn blik werd dreigend, hetgeen Giannotto angst aanjoeg. Visconti die aan het venster was blijven staan, besefte opeens wat hij daarbuiten De hertog ging aan hel venster staan zag en sprong naar de tafel toe met „Luis- kijken, wendde zich toen om en zeide ter, Giannotto. luister Dat zijn de schat- glimlachend tot Giannotto. „Hel huwe- ten van Verona, die Milaan komen bin- Nog één oogenbUk en het paard stool liik van mijne Zuster met den hertog van nenstroomen 1 De butt van Verona, d«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11