fiWAmsa JAm-REEI De democratie en de minderheden. Embarge op de Nederlandscbe Narcis-bollen In Amerika De huisvesting ran be Provinciale Griffie. Met een auto er ran door. V erkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws Woensdag 19 Mei 1926* 50ste Jaargang No. ?253 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad DE INBRAAK IN DEN HOUTRAKPOLDER. De laatste van de vier daders aangehouden. HET AANBOD VAN HAARLEM DOOR DE REGEERING AFGE WEZEN. Reeds opdracht gegeven tot het maken van plannen tot het verbou- van het Paviljoen. Snelverband. Een sensationeele achtervolging. Wegwedstrijd voor Wielrenners langs den Ringdijk. Ernstig ongeluk. Rijksstraatweg Amsterdam- Haarlem. Zaken zijn zaken enSport is Sport. Telegraphisch Weerbericht in dit nummer. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN koningstraat 10 Haarlem. ct; Beter dan Goed: DE BESTE Een overzicht van de jongste Nooró-Poolreis. AFSLAG Lederwaren AFSLAG HET PARFUMERIEHUIS - KRUISSTRAAT 43 De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnenj. Postrekening No. 5970. Advericntiën 35 cents per regel Bi) contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den tekst, ah ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C1J bij een ongeval met f 9C|1 bij verlies van een hand, f 19C tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: luUUU." verlies van beide arnien, beide beenen of beide pogen: JU.* doodelijken afloop: wd een voet of een oog: 1 ltd." bij verlies van een duim of wijsvinger: f Cfj bij 'n breuk van ftft bij verlies v. een 1 dU. been of arm: %U« andere vinger. De groote gebeurtenissen van de laatste dagen in Europa hebben weer eens de aan dacht gevestigd op het merkwaardige ver schijnsel, dat heel onze 20ste eeuwsche we reld over democratie praat en ieder zich democraat wil noemen, maar dat in het uur der beproeving die hooggeroemde democra tie niets anders is als een vernis. Het we zen, de kern er van, schijnen maar weini gen te vatten. Daar is allereerst de staking in Engeland Waarom heeft men den strijd tot zulk een hoogtepunt laten komen? Omdat het in laatste instantie ging om een onbevredig- den wensch, om een verandering van pro ductiestelsel, om nationalisatie van de mij nen. Daardoor geraakte de económische worsteling buiten alle redelijke proporties en werd zelfs een week lang het welzijn van heel een land op het spel gezet. In de verhoudingen, waartoe nu het con flict tusschen mijnwerkers en mijneigenaren weer is teruggebracht, lijkt die algemeene lamlegging van heel het openbare leven fe<s krankzinnigs, tenzij men aanneemt, dat het enkele meeningsverschil tusschen werk gevers en werknemers in het kolenbedrijf door anderen tot aanleiding werd genomen om langs onwettigen weg door te drijven, wat zij op normale wijze niet konden be reiken. En dit was ook het geval. Het ging niet meer om de vraag, of de mijnwerkers hun loon zouden behouden, maar of in laat ste instantie de Staat de mijnen zou naasten. Zoo werd het mijnwerkersconflict een strijd tusschen de Labourpartij met de regeering in het Lagerhuis, Men zou kun nen beweren, dat reeds deze stap fout ging, waarbij n.m. in een ecomischen strijd van politieke wapenen werd gebruik gemaakt. Maar omdat de Engelsche regeering zich zelfmin of meer door haar subsidieering van de mijnen en de instelling van een ko- lencommissie te kwader ure tot partij had gemaakt, laat dit optreden van Labour in het Lager Huis zich nog verklaren. Toen echter duidelijk gebleken was, dat er in de volksvertegenwoordiging geen steun te vinden was voor het denkbeeld, óm van hooger hand het kolenconflict te be slechten desnoods met het dreigement van annexatie van alle mijnen, toen eischte een goede, democratische geest zich bij die op vatting van de meerderheid neer te leggen. De proclamatie van de algemeene staking en het verleenen van steun daaraan dopr de Arbeiderspartij in het Lager Huis was dan pok niet anders dan een revolutionaire daad. En het is een zeer bedenkelijk teeken van onzen tijd, dat in een land, hetwelk zich tot nog toe vol trotsch de bakermat der demo cratie noemde en dat zich tot nog toe ook altijd door een juiste opvatting der demo cratie onderscheiden had, zulk een afkeu renswaardige poging van een minderheid kwam, on: aan heel het land langs onwet tigen weg haar wil af te dwingen. Wil de Arbeiderspartij in Engeland het productie stelsel veranderen of staatssocialisme invoe ren, het is haar recht. Maar dan trachte zij bij cte verkiezingen de volstrekte meerder heid te krijgen en de landswetten te wij zigen. Is zij daartoe niet bij machte, dan verbiedt een zuivere democratische op vatting toevlucht te nemen tot geweld. On der goede democraten immers is men het er over eens, dat slechts de meerderheid beslist en dat het vuistrecht is afgeschaft. Een tweede verschijnsel zagen wij in Po len, waar de revolutie uitbrak en een maar schalk de hoofdstad en regeeringsgebouwen met machinegeweren bezette, omdat de minderheid een haar onwelgevallige regee ring aan het bewind zag komen. Ook daar volledige verzaking van alle echte demo cratie. Gesteld, die minderheid en de militaire aanhang van den man die naar de Staats macht greep hebben gelijk: gesteld, het nieuwe kabinet bestond uit onbekwame en onwaardige mannen, dan was het terrein om hen te bestrijden het parlement; dan was het middel om hen te vervangen de volgende stembus en de verkiezingspropa ganda, waarvoor een ongeschikte regeering immers zelf volop stof levert. Nu zagen wij daar in Polen de sociaal-democratische par tij steun verleenen aan een generaal, die persoonlijke vecte had met mannen in de nieuw opgetreden regeering en die deed. wat des militairs is, n.m grijpen naar ge- veldwapenen, die niet het overtuigende woord, maar het kanon laat spreken. Wanneer wij tot nu toe zulke dingén uit Zuid-Amerikaansche republieken verna men, dan dachten wij: 't is ver af en: de be schaving zal daar ook nog wel eens komen! Haar Warschau is dichter bij huis en Polen had de allures aangenomen van een moder nen Europeeschen staat, had zelfs de pre tentie van Groot-mogendheid te worden met een vasten zetel in den Volkenbondsraad. Dat grijpen naar de macht uit ontevre denheid of onvoldaanheid is een bedenke lijk verschijnsel in onzen tijd en een be wijs, dat het wezen der democratie niet is doorgedrongen tot de massa aan wie men 'e als een zegen heeft willen geven. En wie scherp toekijkt kan dezelfde, misvatting bijna dagelijks waarnemen, zij het dan in minder heftigen vorm. Het vereenigingsle- ven is vol aanduidingen, dat de democra tische geest, volgens welken een minder heid zich bij besluiten van een meerderheid neerlegt, volgens welken een minderheid slechts langs den weg van overtuiging en uverreding haar inzicht poogt te doen zege vieren, dat deze goede geest aan het afne men is. Allerlei personen en groepen zijn besmet met de bacil der dictatuur, welke er op uit is om te breken en te doen bar sten, wat niet buigen wil. Wanneer die ziekte doorvreet slaat de democratische ge zindheid op den duur over in een revolu tionairen geest bij de massa. En het einde daarvan is altijd ten leste de overheersching door één krachtmensch. Wie de democra tie prijs geeft koopt er voor geestelijke knechtschap en slavernij. fe Roosendaal (N.B) is in verband met de onlangs plaats gehad hebbende inbraak in de Roonhoeve, onder Halfweg, bewoond door den heer C. de Ridder, aangehouden de 21-jarige Amsterdammer L. de Gr. Thans bevinden dus allen die aan de inbraak hebben deelgenomen, zich in verzekerde be waring. Hel Amerikaansche Departement van Landbouw heeft embargo gelegd op Neder- landsche narcis-bollen, aanvoerend, dat de bollen van Nederlandsche herkomst plan tenziekten in Amerika verspreiden. Van Ne derlandsche zijde is beweerd, dat dit em bargo slechts uitgevaardigd is ter bescher ming der Amerikaansche bolienkweekers. Het departement van Landbouw zal nu een onderzoek instellen, beide partijen hooren en de wenschelijkheid overwegen van een algemeene quarantaine tusschen alle staten tegen de overbrenging van „bol- lenpest" van den eenen staat naar den an deren. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar het uitvoerig verslag onder de Tweede Kamer betreffende de interpellatie door den heer Lovink over de onlangs door Amerika getroffen maatregelen in zake den invoer van planten en bollen. Zooals bekend heeft indertijd de Haar- lemsche gemeenteraad besloten, aan de re geering grond aan te bieden voor de stichting van een nieuw gebouw ten be hoeve van de Provinciale Griffie. In ver band met dit voorstel werd door het ge meentebestuur het volgende schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge richt: Reeds sedert geruimen tijd zijn door Ge deputeerde Staten dezer provincie pogingen in het werk gesteld om op afdoende wijze te voorzien in het gebrek aan bureau gebouw. In verband daarmede heeft de Re geering zich in beginsel bereid verklaard om het Paviljoen „Welgelegen", staande aan de Dreef alhier, welk gebouw Rijkseigendom is, voor genoemd doel ter beschikking van de Provincie te stellen. Daar het onderbrengen van de Provinci ale Griffie in het Paviljoen naar onze stel lige overtuiging geen afdoende oplossing voor de vraag dier huisvesting zou brengen en bovendien Haarlem ten zeerste zoude worden geschaad, doordat èn het gebouw èn de omgeving uit een aesthetisch oogpunt bezien na verloop van tijd ernstig nadeel zouden ondervinden, meenden wij dat Haar lem, wilde men die gevolgen ontgaan 1 en tevens medewerken om voor de huisves ting der Provinciale Griffie, ook voor de verdere toekomst, eene waardige oplossing te verkrijgen, een offer zoude moeten bren gen. Wij stelden daarom den Raad voor, aan de Provincie kosteloos en om niet aan te bieden een gedeelte grond nabij den Kinder huissingel voor de Stichting van een Gou vernementsgebouw. In zijne vergadering van 15 Juli 1925 vereenigde de Raad zich met ons voorstel. Een exemplaar van dit voor stel met het daarbij behoorende besluit en teekening leggen wij hierbij over. In verband met een waarschijnlijk spoe dig door de Staten Generaal te nemen be sluit in verband met de huisvesting van ge noemde Griffie en lettende op het zeer groot belang, dat Haarlem heeft bij het niet voor dat doel bestemmen van het Paviljoen en bij het onderbrengen der Provinciale huis vesting in een, zij het ^envoudig. doch waar dig en voor den dienst volledig doelmatig gebouw, meenden wij Uwe Excellentie vooraf het vorenstaande te moeten mede- deelen. Wij vertrouwen, dat in de in ons bijge voegd voorstel aan den Raad aangevoerde argumenten, door U voldoende redenen zullen worden gevonden om de stichting van een nieuw Gouvernementsgebouw op den door deze gemeente daarvoor om niet aangeboden grond wel te willen bevorderen. Van de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken is thans het volgende antwoord ontvangen. In antwoord op Uw terzijde aangehaalde brieven hebben ondergeteekenden de eer U mede te deelen, dat zij met groote waar deering voor de daarin hervatte aanbieding, na hernieuwde overweging van het huis- vestingsvraagstuk der Provinciale Griffie, het standpunt innemen van hunne ambts voorgangers, dat onderbrenging in het Pa viljoen „Welgelegen" met benutting van het daarachter gelegen schoolgebouw, voor het Rijk de aangewezen oplossing is. Deze huisvesting moge voor het Prov. Bestuur niet in alle opzichten een ideale zijn te achten, buiten twijfel zal zij voldoen en is als zoodanig ook door bet Prov. Bestuur aannemelijk geacht. Het achtergelegen schoolgebouw, hetwelk tegen 1 September a.s, wordt ontruimd, is geschikt om daarin zonder groote'kósten, de bureelen onder te brengen. Het eigenlijke Paviljoen, waarin eenige verbeteringen zul len worden aangebracht, met behoud van zijn waarde als monument van geschiedenis en kunst, zal een waardig verblijf zijn voor de overige onderdeelen van het Prov. Be stuur. Mogelijik, dat het schoolgebouw geen blijvende oplossing zal geven, doch na 15 a 20 jaar zal moeten worden vervangen door een nieuw administratie-gebouw; doch het alsdan verloren gedeelte van het thans be stede bedrag zal dan grootendeels afgeschre ven zijn. Zij achten daarom deze oplossing en voor nu en voor de toekomst de beste en de meest economische en zouden het be zwaarlijk kunnen verantwoorden, nu het Rijk hier zelf ten geschikt gebouw heeft, tot stichting van een Gouvernementsgebouw el ders over te gaan, of tot eenige -andere op lossing, welke zeker het besteden van een belangrijk grooter bedrag aan publieke gel den zou met zich brengen. Vertrouwende, dat ook door U, bij nadere overweging de juistheid van het door het Rijk in te nemen standpunt, zal worden in gezien, werd, in afwachting van het ten deze van U te ontvangen bericht, opdracht gegeven een aanvang te maken met het op maken der verbouwingsplannen. Na alles wat wij over deze kwestie in de laatste jaren geschreven hebben, meenen wij ons thans te kunnen bepalen tot een betuiging van spijt over dit besluit van de regeering. Meer er over te zeggen is on- noodig omdat het besluit nu wel onherroe pelijk zal zijn. Verschenen is het iaarverslag der Eerste Hulpvereeniging „Snelverband' waaraan wij het volgende ontleenen: Het ledental verminderde met 10 en be droeg op 31 Januari 1926. 125 leden. De getalsterkte der heeren leden Weel stationnair en bedroeg 75, terwiil dat der dame9 verminderde van 60 tot 50. In totaal traden 30 nieuwe leden toe. en werdeen veertigtal van de lijst afgevoerd. Als altijd, moest ook nu weer aan ver- schillyide leden wegens ontrouw bezoek der oelenavonden den ontslagbrief worden thuis gestuurd. In tegenstelling met dat der le den, nam het aantal donateurs(trices) toe en bedraagt thans 78. De jaarlijksche algemeene vergadering had plaats den 2en Maart, waarbij de aftreden de bestuursleden de heeren W. Saeys. N. Hartog en L. Holzhaus werden herkozen, terwijl in de vacature door het overlijden van den heer van Zutphen werd v^°irzien door de verkiezing van mei. G. J. C. Kok, aan wie de functie van 2e secretaresse werd toegewezen. Gehouden werden behalve de laarlijksche algemeene vergadering, 10 bestuursvergade ringen, en werden ook de oefenavonden meermalen benut om enkele huishoudelijke zaken af te doen. Aan 90 personen werd de kennis in het verleenen van eerste hulp bii ongelukken bij gebracht. Hiertoe werden door Dr. Ruys 2 ctlfsussen gegeven, in de drie eerste en I in de drie laatste maanden van het iaat-. Den 13en Januari kwam de droeve tijding van het overlijden van den heer A. J. van Zutphen. In hem had „Snelverband" den man gevonden, die door zijn rijke er varing in staat was, zoo noodig alle plaat sen in het bestuur te bezetten. Nooit werd te vergeefs op» zijn hulp gerekend en altijd vond men hem bereid zijn krachten in diens" te stellen van de vereeniging waarvan hij bijna- vanaf de oprichting deel uitmaakte. Den 2en Maart was het 15 iaar geleden, dat de vereeniging werd opgericht, en werd dit feit. in verband met het overlijden van den heer van Zutphen, zonder feestelijk heden herdacht. Alleen had het bestuur ge meend de jaarvergadering op dezen datum te moeten uitschrijven, om althans deze ge beurtenis niet geheel onopgemerkt te doen voorbijgaan. In alle opzichten werd deze avond alsnog voor het bestuur een verras sing. Dr. Ruys was zoo vriendelijk aan een reeds lang gekoesterden wensch tc voldoen en schonk de vereeniging als stoffelijk be wijs zijner genegenheid, een voor vervoer van gewonden, zoo bii uitstek practisch raam van Dr. de Maaij. Op 13 Maart hadden wij het voorrecht Dr. J. Veenstra. Arts. te Amsterdam, als spreker voor ons te zien, die als onderwerp had gekozen „Oorzaken van den Dood'.Voor do leden van „Snelverband" ongetwijfeld een onderwerp -van belangrijke strekking. Niet altijd toch gelukt het, het leveii weder op te tvekken, of komt men soms bij geval len waar. door zware verminking, de dood reeds is ingetreden/Van deze oorzaken, evenals van die van den naturlijken dood. heeft Dr. Veenstra ons veel wetenswaardigs verteld, en we kunnen veilig aannemen, dat deze leerrijke avond tot vermeerdering der kennis van onze leden niet weinig heeft bij gedragen. Den geleerden spreker onzen har- telijken dank. Door de directie van „De Am- stel Brouwerij'' werden wij den 16en Mei in de gelegenheid gesteld tot bezichtiging harer fabrieken. Ook dit was weer een bij zondere. leerzame en prettige excursie, en met belangstelling Aerd kennis genomen van de moeilijkheden die te overwinnen zijn, vóór het heldere en voor de liefhebbers zoo smakelijke brouwsel, den consument bereikt. Bij de op 6 Juni te Amsterdam gehouden vergadering der hoofdvereeniging, was de vereeniging vertegenwoordigd door den voor zitter. met als plaatsvervanger den secretaris. Het voorstel-Haarlem, om over te gaan tot algeheele herziening van Statuten en Regle ment. werd krachtig ondersteund en had ten gevolge, dat hiertoe een commissie werd be noemd, waarin de afgevaardigden van Haar lem verzocht werden, mede zitting te nemen. Op voorstel van een groot gedeelte der leden, werd óp de bijeenkomst van 16 Oc tober aan het Huishoudelijk Reglement een clausule toegevoegd, dat alleen zij lid van „Snelverband" kunnen zijn of blijven die geen lid zijn of worden van een of meerdere vereenigingen van gelijke strekking. Minder prettige ervaringen opgedaan met personen die dit wel wa-ren, gaven hiertoe aanleiding. Op dezelfde bijeenkomst werd in plaats van den heer L. Holzmaus. die om redenen van gezondheid had bedankt als bestuurslid, ge kozen de heer J H. Fortgens, Onder leiding van den directeur, den heer G D. Gratama. werd op 28 Novembr een rondgang gemaakt door het Frans Halsmu seum. Het aantal deelnemers was ditmaal niet groot. Dit valt te" bejammeren, want 't bezienswaardige, dat hier te aanschouwen valt, verdient zeker meerdere aandacht.Voor hen die gevolg hadden gegeven aan den op roep van het bestuur, was het echter een excursie, die buitengewoon in den smaak viel, wat in hoofdzaak te danken is aan den sympathieken directeur, die met onverdeel de liefde voor de aan hem toevertrouwde schatten, ons een blik deed slaan in de ge heimen der vermaarde schilderkunst.We zijn den heer Gratama zeer dankbaar voor d-e ons verschafte uren van genot en hopen nog eens in de gelegenheid te zijn, van zijn groote kunstkennis te mogen genieten. Aantal en aard der behandelde ongevallen. Beenbreuk en kneuzingen 63; armbreuk en kneuzingen 34; dijbeenbreuken 29; ribben- fractuur 12; hoofdwonden 62; schaafwonden 44; brandwonden 29; hand- en voetverwon dingen 62; algemeene wonden, vinger, lip, neus, teen. enz. 115; algemeene gevallen, zocals: val van paard, -wagen, builen, steen worpen. galsteen, koorts enz. 77; toevallen 43;bewusteloosheid en flauwten 61; hersen schudding 18; zenuwaanvallen 15; beroerten 3; hartverlamming 3; vergiftigingen, zooals: door gas, kolendamp, enz. 6: hondebeet 7; slagaderlijke verbloeding 8; onderbeen afge- kneld 1; bloedspuwing 1; brandoproep 59; drenkelingen 12; geen dienst gedaan 18. Totaal 781. Zegge: Zeven honderd een en tachtig. In 105 gevallen werd hulp verleend door heeren doctoren. Gistermiddag kwamen 2 opgeschoten jon gens J. B. en H. V „beiden uit Hillegom, langs een onbeheerd staande luxe auto. Zij bedachten zich niet lang en gingen er mee van door in de richting Bloemendaal. Al daar gekomen, was de weg opgebroken, zoodat ze niet' verder konden. De heeren probeerden nu te keeren, doch dit lukte hun evenmin, doordat de motor onver wachts weigerde. De heer Smid uit Heemstede, eigenaar v. den auto, had inmiddels gemerkt, dat zijn auto verdwenen was en gaf onmiddellijk last aan zijn werklieden, daar aan het werk, den auto op te sporen. Dicht bij den auto ge komen, zagen de jongens, dat de werklieden op hun afkwamen en kozen ijlings 't hazen- Ipad en verdwenen in het bosch. Bij de Leidschevaart gekomen sprongen zij; geen anderen uitweg ziende, het water in, maar aan den anderen kant stonden ook 2 werklieden, zoodat de dieven in de val i- geloop en waren .H. V. haalde daarop een I broodmes te voorschijn en zei: „Als je niet weg gaat, steek ik je overhoop". De werk- lieden moesten de dieven toen laten gaan, 1 doch men bleef hen achtervolgen. Een eind verder kwamen ze weer bij een sloot, waar ze ook in sprongen, doch dit werd H. V. noodlottig, omdat hij in de mod der bleef steken. De werklieden grepen hem toen en J. B., die de sloot behouden over gekomen was, gaf zich daarna gewillig aan zijn achtervolgers over, die beiden aan de politie van Bloemendaal overleverden. Het officieele Bloemendaalsche politierap port meldt hierover; Gisterennamiddag kwam de aannemer S. met zijn auto op den Zilkerweg om naar dc zanderij te gaan. alwaar Vele werklie den van hem werkzaam zijn. Op den weg liet hij zijn auto staan, aangezien de weg was opgebroken, zoodat hij zijn garage niet kon bereiken. Bij zijn werkvolk aangekomen bemerkte hij. dat twee personen bij zijn auto waren, daarin stapten en er mee weg reden in de richting Noordwijkerhout. S. spoedde zich, bijgestaan door eenige polder werkers, gewapend met stokken, den auto achterna en doordat zij met den auto niet verder konden, aangezien de weg was op gebroken, geraakten zij vast. Zij probeerden den auto te keeren, doch trapten den star ter vast. Hierop namen zij de vlucht, ge volgd door den heer S. en medehelpers. Bij de Leidschevaart gekomen, sprongen beide personen te water en zwommen deze over. Inmiddels had de heer S. zijn auto weer in zijn bezit, bracht deze op gang en reed zoo vlug hij kon, met eenige mannen naar den overkant van de Leidschevaart. Daar gelukte het hen beide personen, nadat zij nog eenige slooten waren door gegaan, in handen te krijgen. Per auto werd daarna met hen gereden naar Hillegom, aangezien dit het naaste bij was en leverden zij hen aan de politie aldaar over. Vandaar werd de politie te Bloemendaal gewaarschuwd en overgebracht naar het bureau van politie te Overveen. De daders, genaamd V. oud 18 •jaar en v, d. B. oud 17 iaar; zijn beiden af komstig uit Hillegom. Zij zijn te Overveen in arrest gesteld, om ter beschikking te wor den gesteld van de Justitie te Haarlem. Door het bestuur van den Nederlandschen Wielerbond is besloten dat er op Woensdag 26 Mei a.s. een wegwedstrijd zal worden ge houden langs een gedeelte van den Ringdijk van den Haarlemmermeer, zulks ter voorbe reiding voor de deelname aan de Olympische spelen in 1928. Aan den burgemeester van Haarlemmer meer Mr. Slob, is verzocht het startschot voor dezen wedstrijd te willen lossen. Zondagavond had op den Venneperweg nabij den Sloterweg bij Nieuw-Vennep een ernstig ongeluk plaats. De heer P. reed aldaar met een met een paard bespannen glazen brik, waarin twee zijner kinderen waren gezeten. Doordat de man het paard een klap met de j zweep gaf, werd 't dier schichtig en gaf 't een J ruk aan het lemoen. waardoor dit brak en 't een stuk ijzer in de zijde kreeg. Het gevolg was, dat 't paard een zijsprong nam, de wa- gen onderstboven sloeg en het geheele gerij in de wegsloot terecht kwam. Nadat P. zich met moeite uit z'n benarde positie had be vrijd, begon hij de ruiten van den wagen stuk te slaan, teneinde ook z'n kinderen te kunnen redden, hetgeen niet gemakkelijk ging, maar tenslotte toch gelukte, zoodat ze met den schrik en een nat pak vrij kwamen. P. had zich echter bij 't inslaan van de ruiten zoo ernstig aan een pols verwond, dat on middellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na lang tobben gelukte het om 't paard, dat steeds dieper in den modder weg- Zakte, behouden op den wal te brengen en den deerlijk gehavenden wagen op den kant te trekken. De groote verbindingsweg tusschen de Hoofdstad en Haarlem wordt nu langzamer hand berijdbaar. Na het traject Sloterdijk Halfweg heeft nu ook het gedeelte Halfweg Haarlem opgehouden een 7 K.M. lange lijdensweg te zijn. Het nieuwe fietspad is bijna gereed. De tegels zijn reeds gelegd tot bij dc Vmkebrug. Waarschijnlijk zal t dus dezen zomer voor de talrijke toeristen ge reed zijn. Een gevaarlijk punt blijft de Liedebmg. Even voor deze brug sluit het nieuwe fiets pad op een huisje. Het verkeer per fiets moet hier dus over de trambaan geleid worden, over een gedeelte van den straat weg, vervolgens over de brug, die veel te smal is, en daarna weer over den straatweg naar het fietspad. Deze situatie levert vooral voor de fietsers uit de richting Haarlem, die dan de trambaan en den rijweg voor auto's en motorfietsen moeten oversteken, groot gevaar op. Bij de Vinkebrug is daarentegen radicaal het water gedtmpt en het fietspad naast de brug ge legd Op het gedeelte SloterdijkHalfweg wordt telkens over een afstand van ongeveer 100 M. de rijweg opgehoogd en het vrijgekomen ouCc fietspad bij den weg getrokken. Aldus "is een weg verkregen, die ruimschoots gele- genneid bied. tot passeeren van elkaar te- gemoctrijdende voertuigen. Slechts zullen de ze nieuwe weggedeelten spoedig, opnieuw bestraat moeten worden, daar nu reeds overal diepe kuilen en gleuven zijn. Het water in. Zondagmiddag geraakte een dame uit Am sterdam te Hillegom met haar fiets in de rails, waardoor zij slipte en in een sloot langs den weg terecht kwam. Door een bij- behoorend persoon werd zij uit de modder gehaald en bii den heer A. M. binnenge bracht, waar zii van droge kleeren werd voorzien. Hierna werd de reis vootgezet. Men meldt ons uit IJmuiden de volgende niet onvermakelijke geschiedenis Als het tot heden voorkwam, dat ons bleek, hoe voetballiefhebbers, in hun dagelijksche werkzaamheden, de sport erg naar voren schoven, hebben we dat geweten aan het feit, dat we, in een betrekkelijk kleine plaats een buitengewoon sterke, eerste klas voetbal- vereeniging hadden. Gisteren zagen we echter het bewijs dat niet alleen in IJmuiden derge lijke liefhebberijen tot buitenissigheden aan leiding geven. Een vischhandelaar hier ter plaatse be trekt geregeld pakkisten van een fabriek te Rotterdam. Blijkbaar is op die fabriek een jongmaatje, die het bestemmingsoord dezer kisten kende. Althans, men vond tusschen de bezending, een grooten houten hamer, waarop een plankje gespijkerd was met het volgende potlood opschrift Stormpiet, hiermee moet ik je de kop afslaan, hiermee heb ik gezegd. Sparta piet. Waarschijnlijk heeft de schrijver niet pre cies de verhoudingen der IJmuider firma ge kend,maar wel diende het geluk hem buiten gewoon, d.w.z. een der leiders dezer zaak is voorzitter der IJ. V. V. Stormvogels, hoewel de zaak geheel anders heet. Het gevolg was natuurlijk dat de knechts, die den hamer vonden, hem naar boven brachten, waar de bedoelde voorzitter hem natuurlijk in beslag nam, als een overwinningstrophee zijner vereeniging. Het voornemen is om deze fraaie verwen- sching te etaleeren in een winkeletalage. Toch denken we,dat de schrijver van geluk mag spreken, omdat het geval inderdaad als een grap is opgenomen. Medegedeeld door bet Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 19 Mei. Hoogste Barometerstand 767.4 m.M. te Roest. Laagste Barometerstand 755.1 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Mei; Meest zwakke oostelijke tot zuidelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. In de Vereenigde Staten Is embargo ge legd op Nederlandscbe narcisbollen. De interpellatie van den heer Lovink in de Tweede Kamer over het verbod van in voer van planten en bollen in Amerika. Een suppletoire Marinebegrooting. De be raadslaging over de reorganisatie opga schort. Bezuiniging op regeeringsnitgaven ver- wacht. De invordering der vermogensbelastin De rivieren zakken. Geen overstroomingi gevaar meer. De Regeering wijst hel aanbod der ge meente Haarlem tot schenking van den benoodigden grond voor de stichting van Jfeen nieuw Gouvernementsgebouw te Haar lem ai. Reeds is opdracht gegeven tot het maken van plannen voor verbouwing va» het Paviljoen. Een proclamatie van de nieuwe Poolsch» regeering. De nuntius uit Mexico gezet De regeeringscrisis in Zuid-Slavië opge lost. Jaspar heeit de opdracht lot het vormei van een nieuw kabinet in België aanvaard Belangrijke verklaringen van Bethlen ei Hir in het valschemuntersproces. Overeenstemming bereikt tusschen Pil- soedski en generaal Halier. De Nationale Vergadering komt Dinsdag bijeen ter verkiezing van een president dei Poolsche republiek. Bij de jongste gevechten te Warschau zijl 355 personen gedood en ruim 1000 gewond- Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur tja.: 762. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.23. ffoufe adelend. AaorAi icti - u»i plciix vtxvi 'Viikini K o i» tt aoorÖ»«u«<^ 6 7Ï1« i V. 10 ii ar. vuh N <Wom* kLI/UIA (l>é\tA lO Ongekend lage prijzen in prima, prima lederwaren. Keuze uit enorme voorraad in Dames tasschen, Visite taschjes, Luxe en Huishoudelijke portemonnaies, Reticules en Acte tasschen, Reis nécessaires en reis zakken. Kindertaschjes enz. enz. enz. IJ kunt nog *n paar dagen pro-Ileeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1