SIS) NUü PAKKISTEN De wereld van het licht. Voor de Pinksterdagen. KAül, v;„ J. E. A. KAÜB Bij Griep of Influenza werken Mijnhardi's Sanapirintabletten mede fot een spoedig herstel Htf- NIEUWE Tweede Blad HAARL. COURANT Woensdag 19 Mei 1926 Fijne Vleeschwaren, speciaal hammen, alsmede wijnen en limonades. Firma 4. SCHOTS Zuider Hoofdstraat Krommenie STADSNIEUWS. HET TIJD om uw N. V. HOUTHANDEL HAARLEM MUZIEK. UIT DEN OMTREK. HALFWEG. VELSEROORD. SCHOTEN. Glazen Buisje 75 cent Bij Apoth en Drogisten SPORT EN WEDSTRIJDEN. GYMNASTIEK. Schotensche R. K. Gym- nastiek-vereeniging. VOETBAL R. K, V. V. „B. S. M." HAARL. CRICKETBOND. DAMMEN. Groepenwedstrijden „Ons Genoegen". Groepenwedstrijden „Ons Genoegen". VRAGENBUS. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft den laatsten tijd gestaan in het teeken der bioscoopdebatten. De Nederlandsche Bioscoopbond had een aadres, gedateerd 26 Maart 1926, aan den gemeenteraad gericht, waarin gevraagd werd om verlaging van de vermakelijkheidsbelas ting. In een ppae-advies van B. en W. op de adressen van 8 September en 29 October 1925 van denzelfden Bond, werd in eenigs zins anderen vorm gezegd, dat het buiten het beleid der gemeente ligt om te zorgen voor een Ioonende exploitatie van een zeke- aantal bioscopen. Het bestuur van den Bond komt in het laatste adres hiertegen op Er is niet gevraagd om steun van gemeente wege, bijv. door het verleenen van subsidie Het gaat er den belaghebbenden om, daar gelaten bet gehalte der films, die in hun theater gedraaid worden, de belasting te verlagen, omdat de thans geldende van 20% het bestaan der bioscopen onmogelijk maakt terwijl bij afschaffing of althans verlaging der belasting alle Amsterdamsche bioscopen weer een loonend bestan zullen krijgen. Theoretisch betaalt jde bezoeker de 20 belasting, maar in de practijk komt het op de directies neer. De voorgestelde verlaging zou volgens de berekening van wethouder Wibaut voor het publiek slechts een ver mindering in prijs van 3 a 4 cent beteekenen, doch voor het bioscoopbedrijf wordt dit door de vermenigvuldiging een bedrag van beteekenis. Na lange debatten werd met 21 tegen 17 stemmen het voorstel van mr Romme (R.-K.) aangenomen, waardoor de mogelijkheid geopend is voor de bioscoop directies verlaging van vermakelijkheids belasting te verkrijgen, indien na ingesteld onderzoek blijkt, dat hun bedrijf de verla ging noodig heeft. Wethouder Wibaut grondde ziin tegen stand tegen dit voorstel op de redeneering. dat het in beginsel onjuist is, dat de ge meente intervenieert in particuliere bedrij ven (voor een sociaal-democraat overigens een eigenaardig standpunt!). Hij verdedigde zijn theoretisch dogma, dat de vermakelijkheidsbelasting de bezoekers treft en niet het bedrijf, en verwierp voorts de beschuldiging, als zouden B. en W. de cultureele belangen der massa te na komen Wijnkoop had gesproken van de noodzake lijkheid der belastingverlaging, omdat de cultureele oppoeding der massa er mede ge moeid is en de bioscoop een der eerste levensbehoeften is der min- of onvermo- genden. „Welk een dwaasheid," schreef terecht de Raadsoverzichtschrijver in „De Tijd". „Cul tuurbelangen! en dan kijkt men de erger lijke en schunnige reclame van sommige bioscopen aan, en dan schaamt men zich bij de obscure reclame, die de politie notabene toelaat aan den weg, die nog wel de Heilige weg is geheetenf Kijk naar de toelaatbare amusementsfilms en antwoord of met deze dingen cultuurbelangen zijn gediend." In hetzelfde blad bestrijdt de schrijver van een ingezonden stuk deze „uit den toon vallende tirade tegen de bioscoop, die klinkt als domme, bevooroordeelde woede." Vol gens den inzender is verder „het gros der films, niet zoo idioot en zoo slechts als de doorsnee-intellectueel zich voorstelt, al is dan artistiek enthousiasme voor de Ameri- kaansche import heel moeilijk, terwijl wer kelijk moreel-slechte films steeds zeldzamer Worden, en het in den regel neerkomt op een beetje vrije uitbeelding." Een beetje vrije uitbeelding! De bioscoop, die volgens haar naam het élite theater van Amsterdam is,.heeft twee maal „De rat van Montmartre" geprolon geerd, waarin op de grofste, ruwste en meest onbeschaamd-openlrke wijze het nachtleven van Parijs wo'd/t afgebeeld. Een andere bioscoop draait eveneens voor de derde week „Vijf dagen naar Parijs," een film van nog lager gehalte, waarvan de platen aan deh ingang den voorbi'ganger zich doen afvragen, of de politie zich niet verplicht acht in deze handelend op te treden. En gaan er in de hoofdstad niet ge regeld rolprenten als „Revue girls," „De lokstem van Parijs," of „Wat mannen ver woesten," voor welke laatste aldus reclame gemaakt werd: „Daar staan zij in rok of smoking achter de coulissen van het treater en wachten oo hun prooi de danseresjes van de revue." In een noot onder het bovengenoemde Ingezonden s*uk, betuigt de redactie dat het gewraakte Raadoverzicht zich niet richt tegen de film als zoodanig en haar cultu reele waarde. Het ontkent slechts, met het oog op wat nu gegeven wordt, dat de bios coop vrijstelling moet hebben, wat Wrnkoop wilde, omdat, hetgeen geboden wordt, een cultureele levensbehoefte der massa zou zijn. Wij willen het sterker stellen: hoe meer bioscopen ophouden te bestaan, hoe meer de cultureele belanden der massa, waarmede men zoo graag schermt en tolt, ermede ge diend zullen ziin. Want de directies hebben den laatsten tijd metterdaad getoond, bij de keuze der films niet op de eerste plaats hun aandacht te schenken aan het cultureel en aesthetisch gehalte, maar zich te laten lei den door de overweging: wat wenscht (een zeker (Vdeelte van) het publiek? wat brengt het meeste geld op? Als men een statistiekje aanlegt van de rolprenten, die gedurende de laatste maan den in de Amsterdamsche bioscopen hebben ledraaid, verkrijgt men den juisten indruk van den „verheffenden," invloed van de film, de uitvinding, waarin de volmaakte techniek der twintigste eeuw tot haar hoogtepunt is gestegen. Van de jongste ruim theehonderd films. Waren cr meer dan vijftig socity-drama's, d. i. 25 Dat getal houdt een aanklacht in. een scherpe beschuldiging van ons geeste- lijk-leege, oppervlakkige publiek. In vijf. zes bioscopen tegeliik draaien soms deze Wufte, lichtzinnige, futlooze salonstukken, zonder eenige hongere strekking of verede lenden invloed. Week in week uit vergapen zich duizenden Amsterdammers aan „De bijzondere vrouw." de „Kinderen des ver- derfs", aan de films van „Tranen en Paas- len," aan de „Revue girls" en de „Dame uit te nachtkroeg" Meer dan viiftig van de£ tweehonderd keer is steeds weer aan het zelfde zinlooze verhaaltje afgedraaid van de vrouw, den man en den huisvriend, van de z.g. in-den-grond-goede vrouw, wier goed heid echter moet bli'ken uit wanhopig arm- gedraai en uit de oogen geperste tranen, als de misdaad is gepleegd; van de man die cfwel een onnoozele hals is ofwel een schurk, van den huisvriend, wiens gedrag door pathetische teksten voor het publiek aannemelijk wordt gemaakt, maar intusschen ?'cb aanstelt als een duivelsche cynicus felkens onn'euw heeft de bioscoopbezoeker der hoofdstad zich door de opzweenende reclame der directies laten verleiden te 5?an zien naar „de raadselachtige, vrouw vol Doste>-schp sluwheid en Westersche bescha dig, in Chineesche zijde en P*>rijschc 'oilet- een heerlik weren van Oos'ersche be- va lighpij en Weste-scha charme," naar den Wan. die talent vereenzelvigt met charme en wuniek met smachtende oogen,' of die zijn Wereldnaam dankt aan Amcrikannsch-bru- a'c reclame en zün „zonnigen" glimlach elkens opnieuw hebben duizenden in het geniepige donker der biooscoopzaal „geno mannen in hun weerzinwekkend gedoe van nietsdoen en toilet-beuzelarij, van nacht feesten in overdadig weelderige feestzalen en speelholen, van bestiale bacchanaliën en dansfeesten. En geen woord vn protest gaat op tegen het moreele gevaar van verwor ding, tegen het sociale gift dat ontevreden heid en klassenhaat infecteert. Naast deze misseli'ke salon-cultuur-stuk ken, werd een groot deel van het flirn- repertoire ingenomen door avontuur- en cowboyrolprenten. Deze onzinnige aaneen schakelingen van onmogeli'ke situaties, van sensationeele ren- en schietpartijen, van woeste auto-waaghalzerijen, van avonturen :n vliegmachines, in rotsspelonken en gapen de afgronden, van gevecMen met allerlei 'alsche munters en d-anksmokke'aars en invallen in onderaardsche dievenkelders en opiumkitten, demonstreeren wel duidelij'- en droevig het absolute gemis aan behoefte naar diepere wetenschaps- en zielecultuur 'n deze eeuw van sportverdwnzing en bicepsverheerliiking. En het publiek dat keer op keer zijn tol van bewondering he taalt aan „den all round sportsman, den krachtmensch, den waaghals, den athleet -ten koelbloedige, den man zonder zenuwen die daarom is: „de favaniet van het bios coop publiek," geeft even graag tijd en geld aan de kerels met loerende oogen, sinistere ■"ezichten en Montmartre-peHen, die met de apachen-films in Amsterdam geïntrodu ceerd werden. Iedereen die beweert dat de cinematogra phic radicaal moet verdwijnen, toont zich een verstarde Prinziepenreiter of een man van een vorige eeuw, wien de beteekenis v: n deze uitvinding ontgaat. Behalve voor het onderwijs ert de wetenschap bijv. kan de ilm een cultuurfactor van verstrekkenden invloed zijn en biedt schoone perspectieven op een nieuwe kunst. Maar ieder die deze overtuiging is toegedaan, ziet zich verplicht zijn scherpste wapenen te richten tegen de film-productie van tegenwoordig. Want als men ziet dat een Amerikaanschc handels' concern met zijn schreeuwende reclame de wereld tracht te suggereeren, dat „It is a Paramount" synoniem moet worden gesteid met: goed, schoon, hoogstaand; dat onder de tallooze zoutelooze, flauwe, afgezaagde films, parodieën op geest, origi- naliteit en aesthetiek, er af en toe één ont dekt wordt, waarvan de criticus, opgelucht, kan verklaren: eindelijk is er weer eens. dat de bioscoop, zooals wij die kennen, niet, naast het tooneel, de volksschool bij uitnemendheid is, maar een maatschappe lijke, economische en moreele plaag, die met alle middelen bestreden moet worden. dat er naast één geniaal kunstenaar als: Albert Basserman, Paul Hegener, Chaplin Emil Jannings, Asta Nielsen, tientallen knoeiers en middelmatigen staan van het genre: Mac Donnald, Hoot Gibson, Lloyd Hamelton, Tom Mix, Richard Talmadge. Mack Sennetto Zigoto; Is men dan bevooroordeelt, een man van steile begrippen, of een Pharazeïsche brood- •oover, als men beweert: hoe meer bios copen verdwijnen, hoe meer het waarachtig belang der kunst in het algemeen en der filmkunst in 't bijzonder daarmede gediend is? Om bij het Amsterdamsche geval te blijven: de directies hebben geklaagd dat de huidige exploitatie het bedrijf noodzakelijk 'en gronde moet richten. Zonder de sociale moeilijkheden (ontslag van personeel enz.), uit het oog te verliezen, durf ik beweren: aat verschillende Amsterdamsche bioscopen verdwijnen. Zeker, gedurende de laatste maanden is o.a. het meesterwerk van Charlie Chaplin „The Gold Rush" uitgebracht, heeft men kunnen genieten van een schitterend schouwspel „De dief van Bagdad-," de „Laatste dagen van Pompei" en „Jeruza lem"; zijn de origineele komieken Wat en Half Watt, gedurende verschillende weken op het witte doek verschenen, heeft men interessante historische films gehad: „Cyrano de Bergerac," Anna Boleyn" e.a. en is ten slotte „Het Jochie" weer op het program gekomen. Maar hoeveel als boven gesiéna neerde salonstukken en Wild West drama's staan daar tegenover, met eeuwig het" zelfde thema van ongelukkige huweliiken mannen die meer in het variété theater dan in de huiskamer verkeeren, of van den sympathieken Cowboy, den gewetenloozen woudlooner en het aardige meisje? Hoeveel onsamenhangende avonturenromans, circus drama's, rolprenten over apachen en roof- holen en humo-istische films van het bekende breek- en smijt-genre hebben de belangstel ling gevraagd en gekregen. En dan:-hoeveel films konden van katho lieke zijde als „goed" of zelfs „toelaat baar" worden 'gekenmerkt? In hoeveel gevallen was de film vooral een moreel gevaar? Was de katholiek, die de bioscoop wilde bezoeken, hehalv^ enkele uitzonderingen (Dief van Bagdad Engel der duisternis), niet hoofdzakelijk aangewezen op onbenullige cowboyfilms? Want de society-drama's, de apachenver- halen en de speciale Indische f'lms over verlie'de Radjah's enz., brengen in de meeste gevallen met geraff'neerde schaam'eloosheid en zinnel):ke verfüning grove sccnes over ongeoorloofde verhoudingen, zel'moord, nachtfeesten die herinneren aan Sienkie- wicz' beschrijvingen, obscure tafreelen uit café-chantant en apachenk'oegen. De eerste humoristische film van Harold Lloyd en Watt en half Wat», die de katholieke criti cus onvoorwaardelijk kan aanbevelen, moet norf komen. Voor de katholieken is niet de wereld van het lcht, het studio met de machtige JupiteHampen, maar het duister der bios coopzaal, het symbool der hedendaagsche filmkunst geworden. i van mondaine vrouwen en verwijfde Dr. ARIENS-VEREENIGING. In het Bavogebouw had gisteravond een vergadering plaats van leflen der Haarlem sche R. K. Liefdadige-, Reclasseerings- en Drankbestrijdings-vereenigingen, bijeenge roepen door het Hoofdbestuur der Dr. Ariëns-vereeniging in Nederland. Velen had den' aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Pa ter Udefonsus gaf een uitvoerige uiteenzet ting voor beteekenis en doel van 't Reddings werk van alcoholisten. Spr. wees er oo, dat dit werk een ander doel heeft, dan drankbe strijding en reclasseering. Drankbestrijding wil de oorzaken van het alcoholisme wegne men. De reclasseering wil hen belren die, met de jmtitie in aanraking zijn of geweest ziin. Het Reddingswerk echter wil de slacht offers van het alcoholisme weer opheffen. Dit werk is zoo dringend noodig, daar de onge lukkige drankzuchtigen in zoo groot getal en in alle kringen voorkomen. Spr. zegt dat, op de juiste wijze aangepakt, twee derde der slachtoffers gered kan worden. Maar kan men redden, dan moet men ook voor de verzending van uw bloembollen te be stellen. levert ze U go* d en goedkoop L. Heerenvest 114128 Telefoon 12208 redden, zegt spr. En niemand die de beteeke nis van dit werk eenmaal kent, zal er onver schillig voor blijven. Dan vraagt Christus van ons, dat we als de Barmhartige Samari taan onze hulp zullen bieden. Wij Katholieken mogen ons in dit werk niet laten overtreffen Wij Katholieken, zegt spr. moeten zelf onze Roomsche drinkers redden. Wij hebben ook hun zielen te redden. Spr. wijst er dan op, dat de praktijk hem leerde, dat voor de redding van den drinker voor dezen als regel geheelonthouding abso luut noodzakelijk is. Steun van godsdienst en gebed, maar ook den steun van velen, die door groote liefde gedreven, om wille van de ze zwakken den gekruisten Christus een offer van onthouding willen brengen. Hierna zet spreker uiteen, hoe de organisa tie van het Reddingswerk kan tot stand ko men door samenwerking van Reclasseering, Drankbestrijding en Liefdadigheid (Vincen- tius, armbestuur, Elisabeth.) Deze te samen zullen met de hulp van een groep redder^ dat heerlijke werk kunnen tot stand brengen. Met een enkel woord weidt spr. dan ook uit over Gezins-en Rustoord-verpleging van den alcoholist, waarmee ook goede resultaten te bereiken zijn, doch waarbij de nazorg, plaatselijk, van zoo groote beteekenis is. Spr. sluit z'n enthousiaste uiteenzetting met een opwekking eendrachtig dit werk, uit liefde tot Christus, tot stand te brengen. Na deze uiteenzetting en beantwoording van enkele vragen wordt door de aanwezigen in beginsel besloten tot de oprichting van een afdeeling der Dr. Ariënsvereeniging. De voorbereidende maatregelen daarvoor werden aan het Hoofdbestuur der Dr. Ariëns-vereeniging overgelaten. Na een hartelijk dankwoord aan de velen die reeds hun sympathie en medewerking voorloopig gaven en" toezegden, sloot Pater Ildefonsus de vergadering met den Chr. groet. H. O. V. Buitengewoon Concerf. Het was een lang niet alledaagsch menu, waarop onze gastvrouwe de H.O.V. ons onthaalde. En wekte reeds de keuze hooge verwachtingen, de wijze waarop bet gerecht was bere d, heeft ons in geen enkel opzich teleurgesteld. Alleen reeds met Beethoven en Mahler, de een vóór, de ander na de pauze, hadden wij ons den gang naar de concertzaal rijk beloond geweten. De toevoeging echter van Wagners Lohengrin-aria was ons nog bij zonder welkom, wijl zij door Di Moorlag op zoo buitengewoon schoone wijze werd gezongen. Als zij in Beethovens Egmont- muziek Clarchens liederen zong, merkte ik op „welk een heerlijke Leonore zal zij zijn, zoo zij als partner een haar waardigen Florestan heeft Nu voegde 't zich, dat men voor de uitbeelding der Egmontpartij het oog liet vallen op Paul Huf. En met den keuze van dezen declamator mochten wij ons gelukwensc.hen. Daar was een groot en innig contact bij beiden, en naast den klaren en prachtig beheerschten zang maakte het gesproken woord een ontróerenden in druk. De brug die leidt naar de Leonore- muziek is hechter dan men oppervlakkig zou meenen, en daarom zou de groote Leonore-aria ook geen slechte keus zijn ge weest op dit progamma. Laat ik nog in herinnering brengen, hoe Beethovens ver houding tot Therese Malfatti, in wier be zit wij later het manuscript vinden van Clarchens lied „Freudvoll und leidvoll", dé Egmontmuziek deed geboren worden. Voor Di Moorlag mag het als hoogsten lof gelden, ons dezen blik te hebben gegund in Beethovens innerlijkst leven. Het tweede der Mahler-liederen (Wer has dies Liedlein erdacht) leidde ongedwongen naar bet slotdeel der vierde symphonie, en wij mogen de zangeres oprecht danken, dat zij ons de mooiste herinneridgen die wij bewaarden van „Das Limmliche Leben", heeft verlevendigd. Het slot vooral zong zij subliem. Inderdaad, zij had recht te zeggen „Kein' Muziek ist ja nich auf Erden „Die uns'rer verglichen kan werden". Bij zulken zang was 't geen wonder, dat het orkest nog inniger speelde, Gerharz de sfeer dezer muziek nog inniger aanvoelde. Waarlijk, daar waren geen momenten die deden vergeten, hoe wij gewoon zijn, deze muziek te hooren uitvoeren door het vol- maakste denkbare orkest. Dat hiernaast, vooral in de forte-climax van het derde deel, de Klangwohllaur nog niet superieur was, is begrijpelijk voor wie een blik slaat in de par tituur, Genoeg zij 't, hier te herinneren aan de partij der pauken. Een opmerkelijk strak gehouden „Eg- mont"-ouverture bracht de inleiding tot dit interessante concert. Als later in de Sieges-symponie het slotpresto der ouver ture in stralenden glans en met een onge kend brio werd weergegeven, vergaten we gaarne, hoe aanvankelijk de hoorns hadden te kampen met de temperatuur in de zaal en dit op alleen inwerkte het vioolmotief in het presto maakte den tweeden keer een veel grooteren indruk, en wij rekenen de uitvoering dezer Sieges-symphonie tot een der' beste oogenblikken van den avond. Zij was mede de bekroning van het mooie werk van Paul Huf, die. in den Monolog (de zetter maakte er Manslag vandoor diep gevoelde voordracht en rijke stemnuance het publiek in exia ze bracht. 1 Behalve in artistiek opicht kunnen wij ook nog dit concert geslaagd heeten, wijl het doe) werd bereikt, den leden der Haarl. Bachveteeniging en der Maatsch. tot bev. der Toonkunst meerdere bekendheid rr.et het werk e er H.O.V. te geven. Eenige dan.es- propagand.isten maken naast de besturen beider ves eenigingen aanspiaak op den dank der H.O.V De zaal was behoorlijk bezet, doch het concert had een nog grootere be langstelling verdiend geen plaats had on bezet mogen blijven. G. J, SK. Moedercursus. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur van de af deeling Halfweg van de N. H, Vereeniging „Het Witte Kruis" dezen zomer een moe dercursus te doen "houden. DE HANDELSTENTOONSTELLING. Naar wij verneraèn werd Maandagavond n een vergadering van het Comité tot het houden eener tentoonstelling voor den Han- j 'cldrijvenden en Industrieelen Middenstand der Gemeente Velsen, definitief besloten j de tentoonstelling, onder Eerevoorzitter schap van den Edelachtbaren heer Burge meester der Gemeente Velsen, te houden, van 5 tot 13 Juni a.s in het Patronaatsge bouw te Velseroord. Het aantal deelnemers is reeds zoodanig, Jat het slagen tamelijk verzekerd is. De volgende zaken ziin reeds vertegenwoor digd: Moderne wandbekleeding, Manufactu ren, Sigaren en Toiletartikelen, Heeren Modeartikelen en costuums, Rijwielen en "dotoren, Luxe artikelen, Photogralische ar tikelen, Radio en Muziekinstrumenten, Ne venproducten Hoogovenbedrijf enz. Er zijn nog enkele M2 standsoppervlakte apen. Zij die prijs stellen op deelname, die nen zich te haasten met aangifte, daar an ders gevaar bestaat, dat geen ruimte meer beschikbaar is. Aan de tentoonstelling zullen verschil lende attracties verbonden worden, terwij! -en gezellig zitje en muziek de aantrekke- V'kheid tot bezoek zullen verhoogen. Een jubileum. De politie-schietver- eeniging Velsen, herdenkt a.s. Vrijdag haar 10-jarig bestaan. Zij zal zich bij die gele genheid, des middags van 3 tot 4 uur een schietwedstrijd organiseeren in de Breesaap terwijl ze des avonds feest viert in „De Prins" te Velsen. De bouw der 132 woningen. B. en W. stellen voor, ter bestrijding, voor zoover mo gelijk, van de kosten van de stichting van de 132 arbeiderswoningen aan en bij het Elzen plein, met de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, een geldleening aan te gaan van ten hoogste 375.000.- bij wijze van annui- teit, tegen eén rente van ten hoogste 4 3/4% per jaar, met een looptijd van 50 jaren Wijziging geldleening. B. en W. vra gen machtiging mede te werken tot het aan brengen eener wijziging in de op 13 Juli 1925 gesloten geldleening van 230.000.- waardoor de rente verlaagd wordt van 5Y2 tot 4 3/4%. B. en W. stellen voor aan C. Daudey te ver- koopen een stuk grond, groot ongev. 85 M2 tegen 10.- per M2, gelegen aan de Eiken straat alhier. Oranjevereeniging te Schoten. In een op 14 dezer in gebouw Geko gehouden be stuursvergadering van de Oranjevereeniging te Schoten werden in overleg met de P10- pagandacommissie, waarin een 16-tal heeren zitting namen, de plannen besproken ten aanzien van de feestviering op 31 Augustus a.s. Aan de hand van eenige ingekomen ont werpen werd een voorloopig programma vast gesteld, o.a. bestaande uit een aubade, ver makelijkheden voor kinderen en volwassenen en een avondfeest. Het plan bestaat,de Scho- tensche Winkeliersvereeniging te verzoeken, een winkelweek te organiseeren. Nadere bijzonderheden zullen ter zijner tijd bekend worden gemaakt. Als tweede voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer Pruschen, terwijl de heeren Baas en Visser zich bereid verklaarden resp. als voor zitter en secretaris van de Propagandacom- missie op te treden. HEEMSTEDE. Geldleening. B. en W. stellen voor te besluiten dat het restant der geldleening gesloten voor het grondbedrijf met de stich ting „Werkliedenfonds" te Amsterdams zijn de f 285.000 op 1 Juli zal worden afgelost met bijbetaling van drie maanden extrarente zooals in de leeningsvoorwaarden is bepaald. Verder om aan te gaan een geldleening voor verschillende buitengewone uitgaven en wel tot een nominaal bedrag van f 875.000. Hierin is begrepen een gedeelte, nominaal f 206.000 ten behoeve van het grondbedrijf, omdat het geheele bedrag, dat vervroegd afgelost zal worden, niets behoeft te worden opgenomen. De nieuwe leening zal worden gesloten met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam tegen een rente van 4 y2 en tegen den koers van 97 De aflossing zal loopen van 1927 tot 1966. Een en ander wordt behandeld op de raadsvergadering die Donderdagmiddag ge houden wordt. Het Kruisverbond „St. Joseph" alhier, houdt Donderdagavond een ledenvergade ring in het R.-K- Patronaatsgebouw. De agenda luidt als volgt: 1. Opening en Notulen; 2. Installatie; 3. Mededeelingen en ingekomen stukken; 4. Behandeling beschrijvingsbrief; 5. Verkie zing afgevaardigde jaarvergadering; 6. Ver slag Kascommissie, Rondvraag en sluiting. Nieuw gebouw Protestanten-bond. De Protestantenbond zal pen nieuw gebouw alhier stichten aan de Postlaan Het lokaal zal 400 personen kunnen bevatten. R.-K, SCHOTENSCHE GYMNASTIEK- VERFFNIGING ..LEONIDAS". Nadat wij ons gedurende de afgeloopen wintermaanden in de gymnastiek geoefend hebben, zullen wij thans overgaan tot het be oefenen der athletiek. Door de welwillende bijdragen van vele parochianen zijn wij thans in staat gesteld een mooi veld voor dit doel te huren, waar door het ons mogelijk-is.de geheele athletiek te beoefenen. Reeds gedurende het winterseizoen is het ons gebleken dat het niet aan belangstelling en daadwerkelijke medewerking van den kant der Schotensche jongelui ontbrak, echter Zullen er nog vele zijn die omtrent ons be staan nog geheel onkundig zijn. Thans nu wij zoo goed op dit gebied zijn ingericht en gedurende het geheele zomerseizoen een schitterend sportveld ten dienste staat, zijn wij er van overtuigd dat degene die zich voor deze sport interesseeren zich zullen opgeven, ook zij die de voetbalsport beoefenen kunnen zich bij ons aanmelden. Men gelieve zich op te geven 's Woensdags of 's Vrijdags tusschen 7 en 9 uur aan de Rijksstraatweg No. 20 en niet meer aan de Sint Canisius- school. Het Bestuur. Th. VREESWIJK, Voorz. De leden worden er aan herinnert dat a.s. Donderdag om zeven uur een aanvang geno men wordt met de Atbletielcsport op het veld aan den Spaarnhoverweg. Degene die zich als lid wensrhen op te geven kunnen rich daar aanmelden of 's-Woensda"s of Vrijdags tusschen 7 en 9 uur aan den Rijks straatweg No. 20. KORFBAL TE PURMEREND. Zondag werden de korfbalwedstrijden op het B. E. P.-têrrein voortgezet. De uitslagen waren: 2e Afdeeling B. E. P II-Nieuwen- dammerham II, 11, na strafworp gewonnen door B. E. P.; S. S. S.Amsterdam 1, L U T O II—Amsterdam, 20. B. E. P. Comb.B. E P-comb. 44 In de winnaarsronde B E. P.S. S S„ 02 Verliezersronde L. Li. T. ONit-uwcn- dammerham 12. De uitslag is nu le prijs S. S, S„ 2e prijs B. E. P en 3e prijs Nieu- wendammerham. Secretariaat: Schcollaan 131 Bennebroek. Zondag speelde B. S. M. I haar 2den Ne derlaagwedstrijd tegen V. V. S I (kampioen van 4 C) uit Kudelstaart. B. S. M. wist in een tamelijk gespeelde wedstrijd ccn 31 overwinning te behalen. Te een uur speelde het pas opgerichte 3de elftal (junioren) haar eersten wedstrijd tegen het 1ste junioren elftal van Lisse. Hel was een aardig gescharrel, toch brachten zij het er nog best af, want er werd maar met 30. verloren. Den volgenden keer zal 't wel weer beter gaan. Jullie moeten Zaterdags middags maar flink komen oefenen. R. C. H. 3—ROOD EN WIT 4. Onder buitengewoon slecht weder werd Zaterdagmiddag 15 Mei om goed 254 uur een aanvang gemaakt met deze weds'rijd R. C. H.' verliest den toss en moet gaan batten. Dank zij goed spel van W. de Vos 29, R. de Vries 11 en G. Kamoen 14, wisten zij het nuttige totaal van 82 runs te scoren. De wickets werden genomen resp. door Viehof 5 v. 23, Chabat 0 voor 23, Hage naar 4 v. 16 en Bultman Jr. 1 voor 10. Rood en Wit kon het in de eerste inn:ngs niet verder brengen dan 34 runs. Geen en kele speler wist zich in de dubbele cijfers te plaatsen. de Graaf bowlde voor R. C. H. 3 oor 17 de overige 7 wickets nam G. Kamoen voor zijn rekening voor het totale bedrag van 12 runs. Zeker een heel goede prestatie van dezen jeugdigen speler. Met het oog op den nog resteerenden speel tijd stuurt R. en W R. C. H. nogmaals naar de mat. Op het totaal van 38 voor 2 geeft R. en W. den strijd op. Nu scoorde G. Ka moen 23 not out en R. de Vries 10 not out R. C. H. wint dus op de le innings met 48 runs. HAARL. CRICKETBOND ELFTAL. Op Zaterdag 29 Mei a.s zal door het H. C. B.-elftal een wedstrijd wo'den gespeeld op het terre'n van Rood en Wit. Het H. C. B.-elftal is als volgt samenge steld: H. C. Klerk, aanvoerder; Chr, Klerk, A. Biemond A. V. O S; H v d Berg, J de Jonge, H. Wegerif R. en W-; W Onkenhout, ir. K. Teschmacher, Haarlem; A. Roodt, C. V. H.; P de Vos, R C H en J Beyk, Bloe- mendaal. A.s. Vrijdag 21 Mei ontmoeten de volgen de heeren elkaar voor de groepenwedstrijden. Groep A. P. G. v. EngelenC. Stijnman. H. G. RumpiN. R. v. d. Berg. W B. v. GasteleP. H. Meure. A. SchieringTh. A. Kok. Groep B. Th. BrandsmaJ. v. Veenendaal. J. SmitsH. v. Gastel. J. SpanjaardJ. Fictoor. Groep B 2. P. HollenbergA Kotman. M. v. VeenendaalC. Kok. A. MastelingJ. Zwart. J. KokG Rump. Groep C. P. MulN. Somers. HomburgA. Kok. MeierR. Meure. W. Erbrink vrij. Deze groepenwedstrijden worden gehou den in het clubgebouw van Ons Genoegen aan den Zijlsingel, ingang Brouwerskade, ederen Vrijdagavond Aanvang 8 uur. Be angstellenden hebben vrijen toegang. Vrijdag j.l. had onder groote belangstelling de derde ronde van de groepenwedstrijd plaats. De uitslag is als volgt. Groep A. P. G. v. EngelenA. Schienng 20 P. H. MeureC. Stijnman 02 W. B. v. GasteleTh. A. Kok 20 N. R. v. d. BergP. G. v. Engelen 02 W. B. v. GasteleA. Schiering 11 Groep B 1. J. v. VeenendaalH. v Gastel 20 H. v. GastelJ. Spanjaared 02 J. SmitsHG Beelen 11 Groep B2. P. Hollenberg—J. Kok 2—0 A. MastelingA. Kotmann 20 J. ZwartG. Rump xx Groep C. W HomburgW. Erbrink 02 R. MeureP. Mul 02 N. SamersMeier 20 Maandagavond speelden te Haarlem in het clublokaal der „Haarlemsche Dam club" voor bovengenoemde competitie de „Haarlemsche Damclub IV" tegen C.D.A. III uit Amsterdam. De Amsterdammers beschikten over een keurig spelenden ploeg en hadden dan ook reeds na een uur spelen een 71 voorsprong behaald. De fanatiek spelende Haarlemmer s wisten dezen achterstand echter tenslotte nog om te zetten in een 119 overwinning dank zij het goed espel harer hoofdborden. De gedetailleerde uitslag laten wij hier onder volgen Nr. Haarl. Damclbub IV C.D.A. III. 1. F. H. Kluen—C. Strooback 1—1 2. Jac. Fr, van GarderenW. Koehler 11 3. J. J. P. KraayerW. Stevens 11 4. Jac. Bijster Jr.D. van Gerven 20 5. C. GastélaarsH. Abrahamse 20 6. J. P. KuykE. Ba<?noy 20 7. G. A. OttoliniG. Oudhof 20 8. A. NieuwenhuizenP. Snijders 02 9. J. BalkR. P. Riemers 02 10. A. Buur—W. Hetteling 0—2 Totaal 11—9 Vr.: Is het lot van „Het Witte Kruis, Am sterdam van 1888, serie 0164 no. 29 reeds uitgeloot? Bestaat deze vereeniging nog? Antw.: Nog niet uitgeloot. De vereeniging bestaat nog. Vr.; Hoe kan men roomvlekken uit goed verwijderen? (Benzine heeft niets geholpen.) Antw.; Voo-zichtitf wrijven met heet wa ter. Zoo noodig nawrüven met benzine. Niet 'e nat anders blijver, het kringen. Vr.: Is er ook in Amsterdam een school of vereeniging waar men opgeleid kan wor- 'en tot d-ogist? Antw.; Wend u om inlichtingen tot den heer Swier Postbox 400, Amsterdam. Vr.; Kunt u mij ook zeggen, wanneer het slot te Muiderberg geopend wordt en op welke uren van den dag te bezichtigen is en de toegangsprijs? Antw.: Kosteloos toegankelijk; in de maan den Juni tot en met September van 10 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds; October tot 1 Mei van 10—4 uur; Zon- en feestdagen opening pr.s om 1 uur n.m. Vr.: 1. Bestaat er een handleiding van Je Hollandsche broederkloosters, waar kan ik deze kri;gen en hoevee! zou dat kosten? Vr.: II. Vaart er 2den Pinksterdag 'n boot ven IJmuiden naar Amsterdam en terug? Vr.: III. Mrn baas en ik hebben niet veel op met egelties plakken. Nu we dit alle Iwee niet willen hoeven we dit dan ook niet te doen? Antw.: I Bedoelt u een adreslijst? Deze levert u de Pius-Almanak. II. Ja: III Neen. er moet geplakt worden. Vr.: Ik heb een dienstbode met de week gehuurd en nu is zij 8 weken bij mij. Zij heeft mij 3 Zondagen laten zitten en nu schrijft zii haar betrekking af. Heeft ze daar -echt toe? Kan ik schadevergoeding eischen? Zoo ia. bii wien moet ik mii vervoegen? Antw.: De dienstbode behoort den wet- feüiken opzegtermün in acht 'e nemen. Deze is acht dagen. Als u meent aanspraak te kunnen maken 00 schadevergoeding, wendt u dan tot de griffie van het Kantongerecht. Vr.: Wii ziin in een Levensverzekering. Nu ben ik 4 weken een maandkwitantie schuldig. De directie heeft een anderen agent aangesteld, omdat de oude agent het niet met den inspecteur kon vinden. Aan wien moet ik nu roiin schuld betalen, aan den ouden of nieuwen agent? Antw.: Wendt u tot de directie van de door u genoemde levensverzekering en vraag haar aan wie u betalen moet. Mis schien kan ook de inspecteur u wel helpen. Vr.: Iemand beeft mii aangenomen om. streeks half Mei of iets later voor 10 da gen vast fkan ook 14 dagen wezen) voor f 2 per dag om te bakeren Nu kriig ik dezer dagen tiidig, dat zii een ander heeft aangenomen. Nu wou ik gaarne weten of ik recht op de centen heb De persoon, waar ik moet wezen in die dagen heeft 'n Rijks betrekking. Antw.: Indien u aangenomen bent, hebt n -echt op vergoeding. Wendt u. indien u niet tot een accoord kunt komen, tot het R.-K. Bureau voor Arbeidsrecht, Dinsdagsavonds van half negen tot half tien in St. Bavo" te Haarlem. Vr.: Iemand is 1 Oct. 1925 weduwnaar ge worden en heeft 1 April 1926 successierech- 'en betaald over de nalatenschap van zijn vrouw met wien hii in gemeenschap van goederen gehuwd was. I. Mag hii die successierechten in minde ring brengen van zijn inkomsten voor d« Inkomstenbelasting? II Zoo ja. over belastingjaar 1926/1927 ol het volgende? Hoeveel wordt afgetrokken voor levens onderhoud als tfebuwd of ongehuwd over '1 kalenderjaar 1925? Antw.: III. Het antwoord op deze vraag hangt van verschillende gegevens af, die u met opgeeft. Wii raden u daarom aan ti eens te vervoegen om inlichtingen bij de insoectie der blastingen. Voor de Rijksinkomstenbelasting is geen aftrek voo- noodzakelijk levensonderhoud toeestaan. Wat de emeente betreft, dat hant van de plaatselijke belastinnveror- Jening af. In Haarlem is de aftrek voor ge huwden 900; voor ongehuwd en f 600. Vr.: Welke is jle kortste weg van Amster- iam naar Hamborn (mijnplaatsje in Duitsch- iand dicht bij de Hollandsche grens) en hoe veel K.M. is dat? Antw.: Amsterdam, Duivendrecht, Ab- ^ude. Baambrugge. Loenersloot. Loenen, Nieuwersluis, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg. Driebergen, Doorn. Leersum, Amerongen, Eist,. Rhenen, ie Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Arnhem, Zevenaar, Elten, Emmerik, Vras- selt, Biencn, Rees, Haldem, Wesel, Lipper- Brücke, Dinslaken. Hamborn Afstand 199.3 K.M. Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg per fiets van Lisse naar Nijmegen en hoe veel K.M. is dat? Antw.: Lisse. Venneperdorp, Kudelstaart Kwakel, Uiibocn, Mijdrecht, Oudhuizen Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doom, Leer sum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Andclst, Loenen, Lent, Nijme gen. Afstand 116.8 K.M. Vr.: Wat is de kortste weg per fiets van Heemskerk naar Sijbekarspel (N.-H.) en hoeveel K.M. is dat? Antw.: Heemskerk, Castricum, Limmen, Heilo, Alkmaar, Oudorp, Hensbroek, Ob- Jam, Spanbroek, Sybecarspel. Afstand 40.1 K.M. Vr.: Ik betaal 450 huur per jaar en ben m de Pers. bel. 1926 voor huurwaarde aan geslagen voor 33 Ik heb 3 kinderen, waarvan de jongste in Dec. 1925 geboren is. Aftrek 12.15, 33 7.50 40.50 af 12.15 28.35 100 opc. 56.70. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja, die aanslag is, volgens de door u gedane opgaven, juist Vr.: Kunt u mij ook zeggen, of deze loten al uitgeloot zijn: Pram-Anleike der Kön. Serbisch Regierung Serie 9200 No. 47, C-oce Rossa Italiana Serie 04.129 No. 2, Ammini- stratrice, del Prestito. la Banga Nazionale iel Regno. D'Italia, No. 0.27 Serie 02.564. Antw,: Nog niet uitgeloot. Vr.: Wat is de kortste en mooiste weg per auto van Beverwijk naar Valkenburg en hoeveel KM is dat? Antw.: Beverwük Velsen langs Noord- '.eekanaal, Amsterdam, Watergraafsmeer, Duivendrecht. Abcoude Baambrugge Loe nersloot. Loenen, Nieuwersluis. Breukelen, Maarssen. Zuilen, Utrecht. Houten, Schalk wijk, Culemborg. Geldermalsen. Waarden- Hurgr Zaltbommel Hedel. 's Hertogenboscb, Vugt. Voorburg. Esch Boxtel. Best en Acht, Woensc! Eindhoven, Stratum. Geldrop. Zes- "'ebuchten. Heieze, Sferksel. M&arbeezc, Hus. hoven. Weert. Tunhelrooy Hunsel. Wessem, "^aasbracht Echt. Susteren. Siitard, Geleen. Spanbroek, Schimmert, St. Gcrlach. Val- Verbum Afstand 239.5 K.M. Vr Oo enkele meubelstukken komen veel .kleine luisies" voor Dikwiils de te voor- chim bekomen beesties te dooden helpt niet Wat kan ik anders doen? Vreten ze ook in bet hout? Anfw.: Zonder ie te zien Is het moeilük te zeggen, wat voor soort beesties het ziin kan het ook crinluis ziin. die voorkomt uit de vulling van canapé of stoelen? Zoo ia. dan is de eenige afdoende oplossing het volsel door ander te doen vervangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5