NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Woensdag 19 Mei 1926 BINNENLANDSCH NIEUWS. Een Suppletoire Marine- Begrooting. Uitoefenen der Tandheel kunde. Wijziging samenstelling der Rechterlijke Macht. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag. De invordering der Ver mogensbelasting. LUCHTVERKEER. De volbrachte Poolreis van de Norge STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Installatie Mr. Dr. Schokking. I nterpellatie-aan vrage Marine-Begrooting. Interpellatie-Lovink. Avondvergadering. ArbeidHandel en Nijverheid. GEMENGD NIEUWS. Eerst met de auto uit en toen beroofd. De inbraak in de Ned. Bank te Terapel. Geen overstroomings- gevaar meer. Inbreker gearresteerd. Nog juist achterhaald. De geweldpleging te Overschie. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. LEGER EN VLOOT Bezuiniging op het Leger. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Stand van het fruit in Maas en Waal. Plantenteeltdag te Wageningen. De Rozen-Tentoonstelling te s-Gravenhage onderhandelingen tus schen Engeland en Frankrijk. Na de algemeene staking. Het geschil in de mijn industrie. De spionnage-zaak in Frankrijk. De kabinetscrisis in België. Uit de Belgische Kamer. Na de staatsgreep in Polen, Een incident in den Rijksdag. De verijdelde putsch. De oorlog in Marokko. Botsing tusschen Hindoes en Mohammedanen. De beraadslagingen over de reorganisatie opgeschort. In de Dinsdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft de voorzitter, de heer Ruys de Beerenbrouck, medegedeeld, dat een suppletoire marinebegrooting het departe ment van Marine heeft verlaten, In verband hiermede is besloten, de be raadslagingen over de marinebegrooting en de reorganisatie der Marine uit te stellen, totdat deze suppletoire begrooting in de Kamer aan do orde komt. interpellatie-verzoek toegestaan. Dinsdag is door de Tweede Kamer aan mevrouw De VriesBruins (s-d.) verlof verleend tot het richten van vragen tot den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid over de uitvoering van de wet van 29 Juni 1923 tot wijziging van de wet van 24 Juni 1876 houdende regeling van de voorwaar den tot verkrijging der afzonderlijke be voegdheid tot uitoefening der tandheel kunde en van bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunde en van uitoefening dier kunst, zooals deze wet laatstelijk is gewij zigd. Deze interpellatie zal op een nader te bepalen dag worden gehouden. Herziening der wet van 1910 in uitzicht gesteld. In een nota, naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer, aangaande het wetsontwerp tot wijziging van de regeling van de samenstelling van de rechterlijke macht, merkt de minister van Justitie op, dat door dit wetsontwerp niet wordt be slist, dat verdere voorzieningen, betreffen de de bezetting der colleges achterwege zullen blijven. Dit ontwerp beperkt er zich echter toe, de mogeijkheid te openen, over te gaan tot de uitbreidingen, waarvoor bij de begrooing-1926 reeds de noodige gelden zijn toegestaan. De minister heeft de materie der bezet ting van de verschillende gerechten in on der zoek. Daarbij wordt mede de noodige aandacht gewijd aan de rechtbank te 's Gra- venhage, een college, dat nu in de eerste plaats voor uitbreiding in aanmerking komt. Hoever die uitbreiding gaan moet, blijve thans beter rusten, 9 De minister wil niet zeggen, dat de gel dende classificatie niet voor verbetering vatbaar is. Een nieuwe classificatie wordt reeds overwogen, doch die classificatie be treft dan de kantongerechten volgens de 1 ontwerpen 1924. Zwolle heeft daarbij veel kans in een hooge klasse te worden gesteld. Onder alle voorbehoud, omdat de regee ring haar standpunt nog niet definitief heeft bepaald zij meegedeeld, dat wordt overwo gen, de indiening te bevorderen van een wetsontwerp tot herziening der wet van 5 Juli 1910, waarbij wordt voorgesteld, zoo wel uitbreiding van het aantal rechters bij die rechtbanken, welke uitbreiding noodig hebben (voor zoover de wettelijke formatie uitbreiding zonder wetswijziging niet toe laat) als herclassificatie van de kantonge rechten volgens de in 1924 voorgestelde indeeling. Dat nieuwe ontwerp, dat dus in nauw verband staat met de in 1924 aan hangig gemaakte ontwerpen, zou dan tegelijk met die ontwerpen in de Tweede Kamer aan de orde kunnen worden gesteld. Het departement van Buitenlandsche Za ken te Brussel deelde, naar de „Msb.' uit Brussel verneemt, het volgende communiqué mede: „Wij bevestigen, dat de onderhande lingen met de Nederlandsche regeering voor het nauwkeuriger omschrijven van zekere bepalingen van het Nederlandsch-Belgisch Scheldeverdrag van 1925 tot volledige over eenstemming hebben geleid. Niets verzet zich thans nog tegen het indienen van een wetsvoorstel voor de ratificatie van het ver drag, Het Belgisch parlement zal bij dezelf de gelegenheid verzocht worden eveneens zijn goedkeuring te geven aan het collectief tractaat, dat eerstdaags te Parijs zal ondër- teekend worden door de gevolmachtigden van Frankrijk, Engeland. Nederland en Bel gië en waarbij de opheffing wordt bekrach tigd var het onziidigheidsstatuut en van de waarborgverdragen van 1839", Wijziging der voorschriften. Ter voldoening aan het desbetreffend ver zoek van zijn ambtgenoot van Financiën heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende ter kennis van gemeentebesturen gebracht: In verband met de wet van 28 Mei 1925, waarbij de invordering van de vermogens belasting is opgedragen aan de ontvangers der directe belastingen zijn de voorschrifen betreffende de uikeering van de gemeente- opcenten op die belasting in dier voege ge wijzigd, dat thans die uitkeering plaats heeft op dezelfde wijze als waarop de gemeente- opcenten op de inkomstenbelasting worden uitgekeerd. Ten aanzien van het door de gemeenten te dragen aandeel in de kwade posten zal eveneens gehandeld worden op dezelfde wijze, als thans plaats heeft ten aanzien van de opcenten op de inkomstenbelasting. Met betrekking tot de aanslagen in de vermogensbelasting, opgelegd vóór Mei. 1926 die nog worden ingevorderd door de ont vangers der successiebelasting, blijven de thans bestaande voorschriften onveranderd van kracht. Italiaansche huldigingen. Mussolini heeft naar uit Rome geseind wordt, het volgende telegram aan Nobile, den commandant en bouwer van het lucht schip „Norge" gezonden „Uw triomftocht vervult het geheele Ita liaansche volk met geestdrift en trots. Ik omarm U en Uw onverschrokken tocht- genooten." Aan Nobile's echtgenoote zond Mussolini een mand met rozen en een eigenhandig ge schreven brief waarin hij verklaarde: „Deze rozen zijn de uitdrukking van mijne groote bewondering voor Uw heroischen echtgenoot. Hij heeft een onuitwischbaar blad in de Italiaansche geschiedenis geschreven De koningin heeft aan de dochter van No bile die Maandag haar Eerste H. Communie deed, een kostbaren ring geschonken ter herinnering aan den triomf van haar vader. Vergadering van Dinsdag 18 Mei n.m. 2 uur. Het nieuwbenoemde lid mr. dr. Schok king légt de vereischte eeden af en neemt zitting. Aan de orde is de behandeling van het verzoek van mevrouw De VriesBruins, om verlof tot het richten van vragen tot dtn Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid over de uitvoering van dt wet van 29 Juli 1925, tot wijziging van de wet van 21 Juni 1876, houdende regeling van de voor waarden tot verkrijging der afzonderlijke bevoegdheid tot uitoefening digr kunst( zoo als deze wet laatstelijk is gewijzigd. Het verlof wordt verleend. De interpella tie wordt op een nader te bepalen dag ge houden, De VOORZITTER stelt voor de Marine- begrooing pas aan de orde te stellen als de toegezegde suppletoire begrooting is ver schenen, in verband met de dezer dagen ingediende nota inzake den vlootbouw. Conform besloten. De VOORZITTER zegt, dat dan na de interpellatie-Lovink Hoofdstuk IX aan de orde komt. Aan de orde is de iaterpellatie van den heer Lovink inzake de onlangs door Ame rika getroffen maatregelen ten aanzien van den invoer van planten en bollen. De heer LOVINK (C.-H.) geeft een over zicht van de geschiedenis van de maatrtgp- len tegen den invoer van planten en bol len, die een ernstige belemmering zijn voor onzen export., Allengs heeft de Ziektekun- digendienst zich ontwikkeld en wel tot een hoogte die eerbied afdwingt. Inmiddels is Amerika voortgegaan met verscherping der maatregelen, zoodat bijna alle invoer onmo gelijk is geworden. Slechts voor een klein deel is deze nog toegelaten. Honderd pro cent zekerheid kan geen land eischen even min als eenig land die kan geven. Spr. stelt deze vragen: 1. Is de regeering in staat en bereid mede te deelen of de inspectie van die planten en bloembollen, waarvoor thans de invoer in Amerika nog mogelijk is, aan zoodanige eischen voldoet, dat er geen grond bestaat den invoer van deze gewassen uit planten- ziektenkundige overwegingen in Amerika te weren? 2. Is de regeering bereid om, wanneer de eerste vraag bevestigend kan worden be antwoord, de Amerikaansche regeering hier van officieel mededeeling te doen en deze regeering daarbij te verzoeken, om wanneer zich onverhoopt gevallen mochteh voor den, waarbij zou blijken, dat de inspectie in Nederland niet steeds effectief zou zijn, hiervan met vermelding van bijzonderhe den onmiddellijk mededeeling aan de Ne- derl. regeering te doen, opdat de ondervon den bezwaren kunnen worden ondervangen? 3. Acht de regéering de methode, waarop op plantenziektenkundige overwegingen ver schillende tuinbouwproducten uit Amerika zijn uitgesloten, niet een -gevaar ook voor verschillende andere vakken van land- en tuinbouw en zelfs voor koloniale producten? 4. Is de rëgeering bereid met de Ameri kaansche regeering in overleg te treden inzake de instelling van een gemengde com missie van deskundigen, ten einde te over wegen, welke maatrêgelen behooren te worden genomen om verdere uitsluitingen van in te voeren planten of bollen uit hoof de van plantenziektenkundige overwegingen te voorkomen? 5. Mocht de Amerikaansche regeering niet bereid zijn tot het in het leven roepen van een dergelijke gemengde commissie, is de Nederl. regeering alsdan bereid het ini tiatief te nemen tot het bijeenroepen van een conferentie met belanghebbende landen ter vaststelling van de regelen, volgens weke naar redelijkheid kan worden ver wacht, dat verdere uitsluitingen in Amerika op plantenziektenkundige overwegingen niet zullen plaats vinden, althans niet op de wijze zooals dit in het verleden is geschied? De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw, de heer KAN, zegi, dat het ant woord op alle vragen bevredigend kan zijn. Dat er wel eens slechte bollen tusschen de goede schuilen, is onvermijdelijk en gelijk de heer Lovink zeide is 100 procent zeker heid nooit te geven. Amerika neemt aan, dat als op een kist met 2000 bollen er één ziek is, de gansche kist besmet is. Dat is schromelijk overdreven. Het optreden van Amerika is doorzichtig: Amerika is voor de Amerikanen en zoodra men iemand niet meer noodig heeft, sluit men hem uit. Zei men dat openlijk, dan wist men waaraan men zich te houden had. De besmette bloembol is de stok die men vindt om den invoer tegen te houden en protectie toe te passen. Echter tast men geheel ten onrechte den goeden naam van onze producten aan. Ad 1. De toestand in Nederland en de inspectie is zóó, dat de beste waarborgen worden gegeven. Er kan dus niet het min ste bezwaar worden gemaakt door de Ame rikaansche regeering. Ad 2. De regeering is bereid wederom officieel onderhandelingen te openen en me dedeeling te vragen omtrent eventueel ge bleken ziektegevallen. Ad 3. Het standpunt van Amerika is in derdaad bedenkelijk en wordt gelukkig door geen ander land gedeeld. Ad 4. De regeering zal zóó ver mogelijk gaan met waarborgen ie stellen. Ad. 5. Hangende de onderhandelingen met Amerika is er geen aanleiding om tot de instelling eener commissie over te gaan. Spr. Wacht de bespreking af. De Minister van Buitenl, Zaken, de heer VAN KARNEBEEK, zegt, dat de bevoegd heid van Amerika niet ontkend kan worden Iets anders is het of ze strookt met goede verhoudingen en met de Amerikaansche beginselen zelf. Voor arbitrage is hier geen terrein want er is geen geschil tusschen de Staten, De heer LOVINK (C.-H.) repliceert Spr. betoogt dat de Hollandsche bollen veel ge zonder zijn dan die in Amerika, waar het vol zit met ziekten en het is noodig daarop Amerika te blijven wijzen. De heer LOERAKKER (R.-K.) betoogt, dat de controle op de bollen zóó goed is, dat voor eenige vrees geen gevaar behoeft te bestaan, Amerika schaadt zijn eigen be langen ook maar middelerwijl kwijnt in ons land een bloeiende streek. De heer KORTENHORST (R.-K.) zal geen retorsiemaatregelen vragen tegen Amerika, omdat dit den toestand zou ver ergelen. Nederland moet niet als machte- looze smeekeling staan naar met krachtige argumenten aankomen. Het systeem van onze economische politiek heeft hier schip breuk geleden en het wordt meer dan tijd die te herzien. Het stelsel van meestbegun- stiging helpt ons niet want Amerika weert en profiteert van onze meestbegunstiging. De heer VLIEGEN (S.-D.) wil propagan da maken in Amerika zoodat verkeerde voorstellen verdwijnen. De kwaadwilligheid I om onze producten te smaden zal tegenge gaan moeten worden en dat ia het eerste wat wij moeten trachten gedaan te krijgen. Van retorsie-maatregelen moet spr. niets hebben. Minister KAN antwoordt nog kort. Hij zal niet ingaan op de economische beschouwin gen van den heer Kortenhorst. Spr. wijst op de Ned. Kamer van Koophandel in Ame rika, die veel goeds doet en propaganda maakt. De meedeeling dat Amerikaansch fruit besmet was met arsenicum, is den Minister bekend. Als dat juist was dan zou het een geldige reden voor verbod zijn. La ter echter zijn die mededeelingen tegenge sproken. Na eenige dupliek wordt de interpellatie gesloten. De vergadering wordt verdaagd tot 's-avonds acht uur. Het was mr. Boon, die zijn rede gister avond aanving met een betuiging van leed wezen over het heengaan van mr. Kooien als minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. Het was dezelfde libtrale afgevaar digde, die het niet onder stoelen en banken stak, dat de benoeming van den theoloog dr. Slotemaker de Bruine tot hoofd van dit Departement hem aanvankelijk verwonderd had. Intusschen voegde de heer Boon hier aanstonds aan toe, dat de schriftelijke ant woorden, welke de nieuwe bewindsman lot dusver op tot hem gerichte vragen gegeven had, hem eenigszins hadden gerustgesteld. Erkend moet worden, dat minister Slote maker de Bruine oog toont te hebben voor de economische mogelijkheden, welke nog zoo weinig uit het oog mogen verloren wor den op straffe van den economischen toe stand te verergeren. Zonder twijfel zou de zen bewindsman niets liever zijn dan de sociale wetgeving met ruime hand, snel en over de geheele linie uit te bouwen. Maar hij ziet naast het sociale ook het economi sche element. Z.Exc. erkent, dat het eco nomische leven een teere plant is en dat niet minder dan zorg voor goede arbeids voorwaarden zorg voor instandhouding van bestaande industrieën voorop moet staan. De Minister acht de kwestie der over- werkvergunningen een vraagstuk van inter nationalen aard. En evenzeer bij het vraag stuk van de werking der Arbeidswet nam de Minister een voorzichlig-soepel stand punt in. Volledige inwerkingtreding van de Arbeidswet moge weliswaar de normale toe stand zijn, de bewindsman verzweeg niet; dat waar in de afgeloopen zeven jaar op dit punt niet alles kon worden bereikt, zulks zeker ook thans niet in weinige weken of maanden mogelijk zal blijken. Wat 's Ministers standpunt in het alge meen betreft t.o.v. Overheidsingrijpen in 't sociale leven, hoorden wij dr. Slotemaker de Bruine betoogen, dat zoo min mogelijke wettelijke regelingen en zooveel mogelijk overlaten aan de organisaties, uit het econo mische leven opgekomen, zijn ideaal is. In zake publiekrechterlijke regeling van den den arbeid betoogde Z.Exc., dat deze zaak nog niet rijp is; wij zoeken nog, zei de Mi nister. Daarom vöorloopig slechts uitbouw van de civielrechtelijke regeling van de col lectieve arbeidsovereenkomst. En wat de bindendverklaring betreft deed de Minister uitkomen, dat de economische zijde van dit vraagstuk nog niet voldoende bezonken is. Met name het vaststellen van de loonen door de Overheid voor alle ondernemingen kan- de nieuwe Minister van Arbeid niet voor zijn rekening nemen en daar komt nog bij het gevaar voor de consumenten. Met een beroep op den socialist Wibaut consta teerde de Minister enslotte, dat niets zoo moeilijk is als het afwegen van bijzon dere belangen tegen het algemeen belang. Laat in den. avom? begon men aan dr, afdeeling Arbeidersverzekering, waarbij de gebruikelijke wenschen de revue passeerden. Toen Zondag zekere K. uit Schiedam met mej. S. uit Rotterdam een autotochtje had gemaakt, kwam hij tot de minder aange name ontdekking dat hij was beroofd van 275. Bij het door de Delftsche recherche ingestelde onderzoek bleek, dat mej. S. de berooving had gepleegd. De bankbiljetten werden later gevonden in de VI. C. van een- café ie Kethel. De tweede dader aangehouden. De 42-jarige J. H. Z., schoenmaker te Ter apel, redividist, die medeplichtig is aan de inbraak op 12 Mei j.l. in het correspon dentschap der Ned. Bank aldaar, waarbij H. R. is doodgeschoten, werd Dinsdag ge vankelijk te Winschoten binnengebracht en in het huis van bewaring opgesloten. De rivieren zakken. Grevenbicht een stuk grond weggesleurd. Men meldt uit Heerlen: De hoogste stand der Maas was te Maastricht Dinsdagmorgen negen uur be reikt, n.l. 44.71 M., met 1.85 M. was in de laatste 24 uur. Sindsdien is de Maas eenige centimeters gevallen en de rivier wees te twaalf uur 44.65 M. aan. België seint val van de Maas en zijrivieren. Frankrijk meldt gestadig zakken van de Sambre en Maas, zoodat het gevaar voor overstrooming ge weken is. Ondertusschen ondervinden de aan de be nedenrivier gelegen uiterwaarden den in vloed, nog van den hoogen stand. Er wordt uit verschillende plaatsen tusschenMaastricht en Venlo overstrooming van laag gelegen landrijen gemeld, o.a. uit Grevenbicht, waar een stuk grond meegesleurd is en vrij aan zienlijke schade is toegebracht aan de gras landen. Nu de regen opgehouden is, is het water op de ondergeloopen tuinen, boom gaarden en landerijen in Zuid-Limburg snel aan het zakken. De portier van de machinefabriek Reine- veld, te Delft, ontdekte tijden seen ronde door de fabriek onder een werkbank een hem onbekende man. die, zooals later bleek daar door inklimming was gekomen. De politie, welke terstond werd gewaarschuwd, arresteerde den man. Hii bleek reeds in het bezit te zijn van een tas, een horloge en ver schillende gereedschappen, welke hij door middel van braak uit het kantoor der fa briek had ontvreemd. De 25-jarige vrouw V. te Rotterdam, deed Zaterdag bij de politie aangifte, dat uit haar woning aan den Schiedamschen dijk een gouden ring met vier diamanten was ge stolen. Zij had dit bemerkt, kort na het be zoek van een koksmaat van de Batavierliin. De politie stelde een onderzoek in. In de hut van den kok, met het resultaat dat de ring in een oud vest werd gevonden. De man werd gearresteerd en naar het politie bureau gebracht, waar proces-ver baal tegen hem werd opgemaakt. Doch om dat hij om zeven uur moest varen werd hij weer losgelaten, Bii zijn verhoor verklaarde de kok. dat hij reeds meermalen om een ringetje aan mej, V. gevraagd had om dit als aandenken te bewaren, doch steeds had zij geweigerd, daarom, had hij, toen hij zijn kans schoon zag, er zelf maaT één geno men. Omtrent de arrestatie van den arbeider J- V. kan nader worden gemeld, dat de ver dachte tot dusver ontkent, iets met de zaak te maken te hebben. Hij is op het ocgenblik ter confrontatie naar Overschie gebracht, waar hem door de justitie opnieuw een ver hoor zal worden afgenomen. Inderdaad is gebleken, dat de man per motorfiets zich naar de plaats van de mis daad heeft begeven. Het nummer blijkt ech ter verkeerd te zijn opgenomen, zoodat men aan deze aanwijzing ten slotte weinig heeft gehad. Eigenaardig is nog, dat de slachtof fers aanvankelijk geen vermoeden tegen hun gewezen knecht hebben gehad. In de duis ternis heeft men hem niet herkend. De poli tie vermoedde echter onmiddellijk, dat J. V. de dader was. Daarom werd terstond in deze richting gezocht, wat tot gevolg had, dat men ten huize van zijn ouders te Delft de compromiteeren.de stukken van overtuiging heeft gevonden. Daar vernam men eveneens, dat de verdachte naar de Lusthofstraat te Rotterdam was gegaan, om de overname van een boter- en kaashandel te bespreken. De recherche begaf zich naar het opgegeven adres, waar men den man inderdaad vond en hem kon arresteeren. Binnen 24 uur is men er dus in geslaagd den dader van deze misdaad, die zooveel overeenkomst vertoont met het misdrijf te Culemborg, aan te houden en de heele zaak tot klaarheid te brengen. Wat den toestand van de beide slachtof fers bereft, kan nog worden medegedeeld, dat voor Jan Hoogenbrugge nog steeds le vensgevaar bestaat. De toestand van zijn broeder baart eveneens groote zorg. GRONINGEN, 18 Mei. Granen. De laagste en hoogste prijzen waren als volgt: 18 Mei. 11 Mei. Zomertarwe f f Roode tarwe 14.75-15.35 f 14.50-15.15 Witte tarwe 14.75-15.35 f 14.50-15.15 Inl. rogge 8.50- 9.25 8.25- 9.25 Wintergerst 9.00-10.50 9.00-10.90 Zwanenb. gerst 9.50-10.50 9.50-10.50 Zomergerst 3.50- 9.35 8.50- 9.25 Witte haver 9.00-10.00 9.00-10.15 Gele haver 9.00- 9.85 9.00- 9.85 Zwarte haver 10.00-11.00 10.00-11.00 BI. peulerwten Gr. erwten 9.50-16.50 9.50-16.50 Schokkers Paardeboonen Wierboonen Waalsche boon Koolzaad Karwijzaad 17.00-25.50 17.00-25.50 Geel mosterdz. Kanariezaad 13.00-16.00 13.10-16.00 Lijnz. blauwbl. 11.00-15.75 11.00-15.75 Idem witbl. 11.00-15.75 11.00-15.75 BI. maanzaad De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 7 kg, rogge, boek weit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. BODEGRAVEN, 18 Mei. Kaas. Ter markt waren 498 wagens. Prijzen f 4555, rijks- merk le soort f 5357, 2e soort f 4551, Zware f 59. Handel matig. ELST (Bet.), 17 Mei. Fruitveiling V.V.O. B. Aardbeien 1ste soort f 1.702.80, 2de soort f 0.74—1.40 per kg. GRONINGEN, 18 Mei. Vee. Kalf- en melkkoeien lè soort f 425440, 2e f 320 350, 3e f 200250: vroegmelkkoeien le s. f 325375, 2e s. f 250350; kalfvarzen le s. f 325350, 2e s. f 210260; varekoeien le s f 300—325, 2e s. 250—270; stieren le s. f 0.86—0.90, 2e s. f 0.74—0.78, slachtvee le s. f 1.02—1.06, 2e s. f 0.90—0.92 p. kg. slachtgewicht; melkschapen f 4050; vette schapen le s. f 4448, 2e s. f 3538, weide- schapen le s. f 3536, 2e s. f 2528, weide- lammeren f 1015; vette kalveren le s. f 1.10—1.15, 2e s. f 1—1.05, vette lammeren loopvarkens f 20—17; vette varkens f 0.76—0.80, 2e s. f 0.72—0.74, Londensche varkens f 0.830.83, zouters le s. f 0.79 0.81, biggen f 15—20, f 2.50—3 per week. Aanvoer 164 vette koeien, 541 kalveren, 516 melk- en kalkoeien, 42 stieren, 441 schapen, 3270 lammeren, 564 vette en Lon densche varkens, 548 magere darkens en biggen. In kalf- en melkvee hadden handel en om zet een zeer traag en nauwelijks prijshoudend verloop. Het slachtvee en de stieren werden prijshouden verhandeld. Vette en nuchtere kalveren hooger, de laatste werden ver handeld tot gf 814. De wolvenhandel had een prijshoudend verloop, behalve wat de 6-weeks lammeren betreft, hiervan liepen prijzen gisteravond terug. Vette varkens, Londensche varkens en zouters hooger. Biggen ruim prijshoudend. AMSTERDAM, 18 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. J. Knoop) Zeeuwsche Bonte f 6.50, id. Blauwe f 6.50, id. Eigen heimers f 33.25, id. Bravo's f 5.505.75, id. Roode Star f 4.254.50; Friesche Rood bonten f 4.254.50 per Hl.; Winter Malta- aardapoelen f 16.5017 p. 100 Kg. AMSTERDAM, 13 Mei. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene). Per ziken I f 0.30—0.42, id. II f 0.16—0.24 per stuk, Aardbeien f 0.550.72 per pond, id. f0.220.25 per doosje. Bessen f 1.40 1.50, Druiven fl.601.80 per pond. As perges dik wit f 0.550.70, dun wit f 0.22 —0.35, dik blauw f 0.40—0.43, dun blauw f 0.20—0.24 per bos, Spercieboonen f 1.40 1.70, tuinboonen f 0.220.27, Peulen f 0.90—1.12, tomaten f 0.80—1.08 per Kg.; Peen f 2042, Rabarber f 1523, Raap stelen f6—9, Prei f 6.50—10, Selderij f23 36, Peterselie f 12—16 per 100 bos, Bloem kool extra f 4253, idem I f 2536, idem II f 1820, komkommers geel I f 2228, idem II f 1620 per 100 stuks. Spinazie f 1518, Postelein f 2025, Nieuwe aard appelen f 2338 per 100 Kg. Sla f 5.50 8.50 idem II f2.50—4.20 per 100 krop. Bloemen. Hadley f 1215, Cordes f 10 —12, Columbia f714, Ophelia f711, Golden Ophelia f7.509. Verschure f8 9, Sunburst f 68, Viloieren f 1317, Am. anjers f 1014, Lathyrus f l.602, Ane monen Caen f 1.502.50, Irissen f 3—4.20 Callas f25—32, Pioenen f 4.50—7, Tulpen f 1.504 per 100 stuks, snijgroen f48.50 per 100 rank. Potplanten. Azalea's groot f 34.50, klem f 1.50—2.50, Hexen f 0.40—0.70, Horten sia's f2—3.75, klein f 0.70—1.20, Coleus f 0.300.4o, Tradescantia's f 0.220.30; Cineraria's f 0.400.60, Primulaars f 0.30 0.42, Kentia's groot f 2.504, klein f 1.50 —2, Paul Crampel f 0.20—0.26, Jean me Clace f 0.21—0.24, Rubin f 0.24—0.33, Pul- tatums rood f 0.250.28, rose f 0.24—0.27, Spirea's f 0.70—0.90, Adrianthums f0.15 0.15, Plumosa's f 0.080.12, Varens f 0.09 0.11 alles per stuk- ROTTERDAM, 18 Mei. Vee. Ter markt waren aangevoerd 326 paarden, veulens, 1000 magere runderen, 756 vette runderen, 334 vette en graskalveren, 1574 nuchtere kal veren, 153 schapen of lammeren, 107 varkens, 212 biggen. De prijzen Waren als volgt koeien le qual. 11517)4 c., 2e qual. 105 95 c., 3e qual. 8575 c., ossen le qual. 105 110 c., 2e qual. 9585 c., 3e qual. 7565 c., stieren le qual. 8595 c., 2e qual. 7565 c., 3e qual. 55 c. per kg., vette kalveren le qual. 155175 c., 2e qual. 130110 c., 3e qual. 9575 c., melkkoeien f 185385, kalf- koeien f 200400, stieren f 185385, pin ken f 150175, graskalveren nuchtere kalveren f 1216, fokkalveren f 1832, biggen f 1830, overleopers f 3050,vaarzen f 160160, werkpaarden f 100300, slacht- paarden f 95155, hitten f 95175. Vet vee en vette kalveren in de le soorten redelijk verhandeld en prijshoudend 2e en 3e qualiteiten tot afwijkende prijzen slechts zeer m^tig verhandeld. Melk- en kalfkoeien met redelijken handel. Nuchtere kalveren redelijk verhandeld, prijzen over het alge meen iets lager dan vorige week. Biggen en overloopers williger verhandeld tot duurdere prijzen. Paarden redelijk verhandeld. Eieren, (Rott. veiling). Aangevoerd 185.000 stuks. Prijzen kippen f 4.856.70, eenden- f 4.57—5.85. (Rott. Cons. Veil. Aangevoerd 125.000 stuks. Prijzen Kippen- f 56.50, eenden- f 5.255.75, ganzen- f 1214, kalkoen f 3—11. PURMERENDj 18 Mei. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 76.000- kippen eieren f 4.207.10 en 148.000 eenden eieren f 55.40. ROERMOND, 18 Mei. Eieren. Aanvoer 4.400.000 stuks. Hoogste prijs f 6.50, mid- denprijs f 5.60, laagste f 5.10, kleinere eieren f 4.505, eendeneieren f 5.406.10. PURMEREND, 18 Mei. Kaas. Aanvoer 22 stapels fabrieks- f 42, met merk f 45, 43 stapels boeren- met merk f 50, 2 stapels Goudsche met merk f 47.50. Boter. Aanvoer 1950 kg. f 22.10 per kg. Vee. Aanvoer 730 runderen w.o. 285 vette koeien f 0.801.10 per kg., melk- en gelde- koeien f 150400, 87 vette kalveren, f 1.30 1.50 per kg., 680 nuchtej^kalverer f 1036, 12 stieren, 51paarden f lm)250, 1080 scha pen f 30—46, 1225 lammeren f 12—22, 370 vette varkens slachtvarkens f 0.84-0.89, zouters f 0.760.82 per kg., 85 magere var kens f 3452, 35 biggen f 2030, 56 geiten en bokken. Handel in runderen en schapen stug. Kalveren matig en vette varkens vlug. Pluimvee. Jonge hanen f 0.152.50. Eieren. Kippen- f 5.506.50, eenden- f 5 per 100 stuks. BEVERWIJK, 17 Mei. Prijsnoteering van de R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Ken- nemerland. Aardbeien per slofje 50-^—60, Spinazie per kist 13.75, Sla per 100 47, Postelein per kist 1.502.10; Asperge D.W. per bos 6287, id. D.B. per bos 40—58, id. D. W. per bos 2436; wortelen per bos 2540; Raapstelen per bos 36; Radijs per bo 35; Selderie er bos 5—10; Rabarber 14 30; Bloemkool per 100 26.45; Komkom mers per stuk 1220; Zuring pen kistje 20 mers per stuk 1220; Zuring per kistje 20—25. IJMUIDEN, 18 Mei. Heden waren aan den Rijksvischafslag 10 Stoomtrawlers en 1 Logger. De prijzen waren als volgt Tarbot 1.100.80, tongen 1.701.30 per kg griet 4015, gr. schol 45, md.id. 40, zetschol 37—33, kl. schol 24—17, 14—5, scharren 96.50 per 50 kg roggen 23 16 per hoop; vleet 1.401.25 per stuk; makreel 18, pieterman en poon 174, gr. schel visch 5036, md.id. 3423, k.md.id. 20—15.50, kl. id. 15—8, 9.50—6, kabel jauw 4924, gr. gullen 178.50, kl.id. 83.60, wijting 63.60 per 50 kg. Reorganisatie verwacht. Het „Centrum" verneemt uit militair* kaderkringen, dat de Minister van Oorlog, eerstdaags voorstellen zal indienen, waarbij aanmerkelijke bezuinigingen op het leger zullen worden verkregen door reorganisatie. De krozen zijn grootendeels mislukt. La te pruimen leveren een half en kersen een driekwart beschot. De stand van de appe len is goed, die van de peren uitmuntend, Abrikozen en perziken zijn er veel minde* OP 30 JUNI EN 1 JULI A.S. Door het Centraal Comité inzake keuring van gewassen is besloten, om in plaats van de in 1922 en 1924 met veel succes gehouden aardappelendagen op 30 Juni en 1 Juli a.s. een Plantenteeltdag te organiseeren. Evenals op de aardappeldagen, zullen de ochtenden bestemd zijn voor voordrachten, terwijl op de middagen excursies zullen plaats hebben naar verschillende wetenschappelijke instituten en proefterreinen. Op dezen Plantenteeltdag zullen verschil lende actueele onderwerpen worden bespro ken. Er zullen behandeld worden onderwer pen in verband met bieten-, vlas- en klaver teelt, grasland, zaaizaadontsmetting en krin- gerigheid bij aardappelen. Als sprekers zullen optreden de heeren Dr. Franck, Ir. Verhoe ven, Prof. Elema, Dr. Dosst, Bommel van Vloten en Prof. Quanjer. Binnenkort zal het officieele programma van den Plantenteeltdag verschijnen en zul len de toegangsbewijzen gratis verkrijgbaar worden gesteld bij den secretaris van het Centraal Comité inzake keuring van gewassen Voor het door de vereeniging tot bevor dering der Rozenteelt „Nos Jungunt Rosae" in den Haagschen Dierentuin op 17 en 18 Juli as. te houden rozenfeest, ter viering van haar 35-jarig bestaan, is de Regelings-Com- missie als volgt samengesteld Voor de Tentoonstelling F. A. des Tombe (Voorz. „N. J. R.") 's Hage, voor zitter, P. J. den Hertog (Dir. Dierentuin), 's-Hage, onder voorzitter E. J. Ludding (Admr. „N. J. R.") Amsterdam, secr.-penningm., F. Ceyden- dorffer chef-bloemist, Dierentuin, 's Hage J. H. Hoitingh, Hfdopz. Gem. Plantsoenen 's-Hage Ph. v. d. Lubbe, bloemist, 's-Hage H. Roeters van Lennep, Tuinarch. 's-Hage G. A. v. Rossem, (Onder-Voorz. „N. J. R."), Rozenkw. NaardenJG. M. v. d. Zelm, voorz. 's-Gravenh. Bloemistenpatr.-Ver. Deze heeren vormen de Technische Com missie. Voor de Rozencorso D. Siem, 's Hage, voorzitter, R. H. M. v. d. Loo, dir. „A. G. A. M." 's Hage, secr.:-penningm.A. F. M. v. Tilburg, dir. „Archipel Sport Stores", 's-Hage Ji G. v. Turenhout, secr.-penningm. „Kon. Ned. Motorwielrijders-Vereeniging 's Hage. Tengevolge van een onderhoud tusschen Péret, den Franschen minister van Finan ciën, en Churchill, den Engelschen kanse lier van de Schatkist, bestaat er kans op een bevredigender indruk van den stand van zaken. De besprekingen worden voort gezet Péret keert heden naar Parijs terug om zijn collega's en het kabinet op de hoogte te stellen van de door hem gevoerde be sprekingen. Volgens het officieele nieuwsbureau ont ving het Russische mijnwerkerscongres het volgende telegram van Cook, den secretaris der Britsche mijnwerkers: „Uw telegram werd gisteren ontvangen, allerhartelijkste dank. De sovjet-mijnwerkers hebben een prachtig practisch voorbeeld van interna tionale solidariteit gegeven Gelieve on middellijk over te maken aan onze bankiers de Cooperative Wholesale Society Bank op mijn naam, daar de nooden der mijnwerkers zeer groot zijn." De houding van de mijnwerkers ten aan zien van het ontwerp, door Baldwin voor gesteld als grondslag voor onderhandelingen om te geraken tot een oplossing van de crisis in de steenkoolindustrie is onzeker. De gedelegeerden der mijnwerkers zullen hedenavond met den premier een onder houd hebben ten einde eenige nadere uit eenzettingen van hem te verkrijgen. Een groote vergadering van mijnwerkers le Wigan verwierp met algemeene stemmen het ontwerp van Baldwin. De mijneigenaars spreken het bericht tegen, volgens hetwelk zij tegen het ont werp zouden zijn en wijzen er op dat zij eerst Donderdag een definitief besluit zul len nemen. Een conferentie met Baldwin. De leiders der mijnwerkers hadden giste renavond in het Lagerhuis een conferentie met Baldwin. De correctioneele rechtbank te Parijs, uit spraak dcende in de spionagezaak, veroor deelde Leather tot drie jaar gevangenisstraf en tweeduizend frazes boete, en Fischer en Philip elk tot zes maanden gevangenisstraf en 500 francs boete. Jaspar heeft de opdracht tot het vormen van een Kabinet aanvaard. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan het wetsontwerp, dat voorloopige credieten op de begrooting verleent. De liberalen ont hielden zich van stemming. Het wetsontwerp, dat de Nat. Bank mach tigt om schatkistbiljetten tot een bedrag van van 1500 mfllioen francs te verdisconteeren, werd met 97 tegen 22 stemmen en één stem in blanco aangenomen. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN POSEN EN WARSCHAU. Naar de corr. van het „Berl. Tag." uit Warschau meldt, is de Natonale Vergade ring tegen Dinsdag a-s. bijeengeroepen. De pogingen van rechs om de snelle sta. bilisatie van de nieuwe orde van zaken tt verstoren zijn als mislukt te beschouwen. Tusschen Warschau en Posen is volko men overeenstemming bereikt. De Posen- sche troep, die voor Warschau lagen, zijn in hun garnizoen teruggekeerd en er heerscht tusschen de opperbevelhebbers van de we- derzijdsche legermachten volkomen harmo nie. Aanvankelijk geloofde men, dat Pilsoed- ski de Sejm onverwijld zou sluiten en ont binden. Hij wil echter zoo spoedig mogelijk de grondwettelijke toestanden herstellen en heeft daarom ook de militaire dictatuur van de hand gewezen. Na de verkiezing van een staatspresident (de keus zal naar alle waarschijnlijkheid op Pilsoedski vallen) door de Nationale verga dering, dat is door den Senaat en den land dag gezamenlijk, zal de Sejm een wetsont werp in behandelng nemen, waarin de staats president wordt gemachtigd tot ontbinding van dit lichaam over te gaan. Gisterenmiddag is het in den Rijksdag bij de behandeling van het Völkische voorstel tot afschaffing van de wet ter bescherming der republiek tot een incident tusschen het centrum en de Duitsche Volkspartij geko men. De fractievoorzitter der .Duitsche Volks partij Scholz viel de Pruisische regeering naar aanleiding van haar optreden inzake de putschplannen van rechtsradicale zijde heftig aan. Daarop verdedigde de vice-voorzitter van de centrumsfractie von Guerard de regee ring krachtig en attakeerde hij Scholz heftig. In den gemeenteraad van Lubeck hebben de communisten vandaag een motie van wantrouwen tegen den burgemeester dr. Neumann ingediend. Deze motie komt vol gende week in stemming en zal, daar zoo wel de sociaal-democraten als de democra ten zullen voorstemmen, wel worden aange nomen. Onderwerpingen stelden de Fransche troepen in staat, te avanceeren in de na bijheid van Wed Inkoer, die aanvullings troepen bereikten. Drie honderd vijftig fa milies van de Beni Oeriagheli kwamen hun onderwerping aanbieden. Te Kharagpoer, bij Calcutta, had een bot sing plaats tusschen Hindoes en Mahome- danen, waarbij vijf personen werden gedood en een twintigtal ernstig gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7