TEVERGEEFS ONTHOUD DIT KRUISSTRAAT 43 Gemengd Nieuws. R.K. Bond van Groole Gezinnen. NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Donderdag 20 Mei 1926 het bekende „PARFUMERIEHUIS" heeft altijd Uw keus, altijd al'e kleuren voorradig, altijd vakkundige bediening, aparte gelegenheid, en nooit geen hooge prijzen. Vlechten, Krullen Dekstukjes, Oorlokjes, Haarvuiling, etc. Een aanhouding. Noodlottig misverstand. Inbraak te Leiden. Smokkelschip op onze kust. Weer een aanrijding bij Vaals. Ernstig auto-ongeluk. Het water als brandstichter. Nu de Maas valt. Schapen als dijkn^esters. Een rare vrijer. Overreden en gedood. Verdwijnende molens. De overval op kapitein Paris in Atjeh. Mishandeling van een politieagent. Geheime branderij ontdekt. Inbraak in goederenwagens te Roosendaal. Vanwege de concurrentie? Een vinger voor een ver- zekeringsuitkeering. Slaapziekte. W aar schuwing. De autobus als schrik der wegen RECHTZAKEN. De Rella-donna-vergif- tigingszaak. Piet Brakké voor het Hof. SOCIAAL LEVEN. Bondsdag StRaphael". STOOMVAARTLIJNEN I De dag van het Kind en Oudershulp. Een bloempjesdag voor den Bond voor >groote gezinnen. Uit de dagbladen hebben we kunnen ver nemen, hoe de R. K. Bond voor groote gezinnen besloten heeft over. te gaan tot eene stichting, die genoemd is „de dag van het Kind en Oudershulp Deze stichting heeft ten doel aan de leden van dezen Bond, die kinderen hebben, welke roeping gevoelen voor de Missie, indien zulks noodig is, finantieele hulp te verleenen. Dit is het naaste doel van deze stichting «laar in zijn diepste wezen beoogt ze niets «nders dan te getuigen voor de Katholieke huwelijksopvatting en tegen het 2 kinderen- systeem van dezen tijd. Deze stichting demonstreert naar buiten het positieve doel van den Bond, die in de allereerste plaats opkomt voor de hoogheid van het groote gezin en voor de propaganda van de Katholieke huwelijksmoraal en die den strijd heeft aangebonden tegen den modernen duivel, tegen het Neo-Malthusia- nisme. Gelijk we zoo juist aangaven is het naaste doel gelden te verzamelen voor de stichting van een fonds, waaruit we de finantieele steun willen putten voor die ouders, wier kinderen zich aangetrokken gevoelen voor den Missies-arbeid, maar die niet in staat zijn wegens finantieele redenen aan den ziele- wensch van hun kinderen te voldoen. Een sympathiek doel dus, dat ongetwijfeld op de sympathie der massa rekenen kan- Vol vertrouwen doen we een beroep op de offervaardigheid van de Katholieken in Nederland. Neen we zullen niet tevergeefs vragen. Met hart en ziel zal het schoone Missiewerk worden gesteund. Besloten is, de Dag van het Kind en Oudershulp" te doen houden op den 2den Pinksterdag. Dan zullen ze rondgaan onze jongens met de gesloten busjes en den band van „Ouders hulp" om den arm en vragen om uw offertje, dat gij ongetwijfeld wilt schenken, omdat gij er een goed en schoon werk mee verricht. Wie zou den vader van het groote gezin niet willen steunen wiens loon nauwelijks toereikend is voor het onderhoud van zijn gezin en die zich nog geplaatst ziet voor het probleem van een uitzet bij elkaar te krijgen voor zijn kind, dat roeping gevoelt voor de Missie O, we weten het, we vragen niet tevergeefs. Moge Gods zegen op onzen i arbeid rusten en de a.s. bioempjesdag een waar succes worden. Dan kunnen we vreugde schenken in de harten van zoo menige brave ouders, die hun kostbaar pand, hun kind willen schenken voor het heil de» evenmenschen. O, geeft dan, geeft van ganscher harte. En niet voor niets he„ft Christus het woord gesproken „Wat gij aan den minsten der mijnen doet, dat hebt gij aan mij gedaan." Maar op tal van plaatsen in Nederland is de Bond voor groote gezinnen nog niet geves tigd. Daar kan dus geen bloempjesdag ge houden worden. Welnu geachte lezer, zoudt gij dan voor dezen keer en voor dit speciale doel uwe gift willen toezenden? Zendt dan uw post- wisseltje aan het adres van onzen penning meester den Weledl gestr. Heer J. B. J. REUSER-DOBBELMAN, JAVASTRAAT 1, NIJMEGEN, Gironummer 18494. Zoo zult gij ons steunen in onzen strijd voor de bescherming van het huisgezin, iri onze actie tegen het verderfelijk Neo-Malth., maar ook het Missiewerk vooruit helpen. Spreekt uw hart voor iets goeds Kort en goed zij het beraad. Paar de daad aan het besluit, Huw het gebed aan de daad. J. W. F. VAN MEEGEREN, Voorzitter R. K. Bond voor groote gezinnen. -oekt U dikwijls naar een Goed, Vertrouwd en Vakkundig Adres vóór HA4RWERKEN, terwijl het U maar niet te binnen wil schieten waar U al deze artikelen zoo goed en goedkoop hebt geëta'eerd gezien. Door de politie te Nispen, aan de Bel gische grens is aangehouden zekere C. J. Ch(abot), wiens aanhouding door verschil lende politie-autoriteiten was verzocht, we gens diefstal van een fiets en wegens ont vreemding van een rijwielplaatje, gepleegd resp. te 's Hertogenbosch, te Amersfoort en te Arnhem. Hij is naar 's Hertogenbosch overgebracht cn ter beschikking gesteld van den com missaris van politie aldaar. In den nacht van Dinsdag op Woensdag fs onder de gemeente Herkenbosch (Limb.) tengevolge van een misverstand tusschen den bestuurder van een auto en de militaire politie een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin een drietal personen was gezeten, reed met volle vaart, komende lit de richting Herkenbosch, naar de Duit- sche grens. Door de aldaar patrouilleerende militaire politie werd gesommeerd, halt te houden. Blijkbaar is niet terstond aan deze sommatie voldaan. De militaire politie loste daarop een schot, hetwelk den heer H. uit Herkenbosch, die met zijn vrouw achter in den auto zat, in den rug trof. Het schot ging door het tichaam heen en kwam in de horlogekast uit. De getroffene is in zorg- wekkenden toestand naar het hoespitaal te Roermond overgebracht. Dc bode bij dé Leidsche Bouwvereeniging J. K. heeft bij de politie te Leiden aangifte gedaan, dat er Dinsdagavond in zijn woning aan den Maresingel is ingebroken en dat uit een geldkistje een bedrag van 700, toebe- hoorende aan deze bouwvereeniging, is ont vreemd. Een bedrag aan geld, dat aan K. Persoonlijk toebehoorde en ook in het geld kistje geborgen was, is onaangeroerd geble ven. 4000 L. spiritus in beslag genomen. In den nacht van 18 op 19 Mei om twee Uur hebben te Kamperduin de rijksambte naren van de belastingen te Bergen en Alk maar, in tegenwoordigheid van den inspec teur der directe belastingen, eerste afdte- hng, en geassisteerd door de rijksveldwach ters, een lading van een schip uit Duitsch- land in beslag genomen, welke uit 4000 liter spiritus, met een accijnswaarde van l 20.000 bestond. Tegen de vermoedelijke smokkelaars, G V. te Akersloot en E. S. te Bergen, is pro ces-verbaal opgemaakt. De spiritus is in drie auto's naar Alkmaar vervoerd, Het schip was niet te bereiken, maar is gevolgd door een recherche-vaartuig, waar aan het vermoedelijk wel niet zal ontsnap pen. N»ar in zake de ontdekte spiritussmok- kelarij nader gemeld wordt, hadden de in specteurs van de belastingen aanwijzingen ontvangen, waardoor het vermoeden werd gewekt, dat een smokkelpartij op de kust zou worden ondernomen Reeds verschei dene nachten hadden inspecteurs, verge zeld van rijksveldwachters tevergeefs op de 'oer gelegen. In den afgeloopen nacht waren zij we derom, ten getale van negen, aanwezig. Zij U'erden gewaar, dat een vijftal posten op oe wegen was uitgezet, om de smokkelaars eventueel te waarschuwen. In weerwil van groote moeilijkheden gelukte het hun om j'ich, door een 400 tal meters op den buik kruipende af ie leggen, door het cordon leen te breken. Zij konden toen waarne- men, dat vier smokkelaars met eenige hel pers zich door middel van een lijn spiritus ^an het schip, dat op korten afstand van B kust lag, lieten toevieren, en zich elk mei een 25-tal vaten landwaarts in bega ven. Op een gegeven moment werd echter een c er inspecteurs, tot zijn grooten schrik door een hond van een der posten in de broekspijpen gebeten, hetgeen het sein voor de hem begeleidende rijksveldwacht was, om een fluitsignaal te geven. Hierop werd een der smokkelaars gearresteerd; de ande ven ontkwamen. Het schip verdween, naar wij reeds meld den, met den meesten spoed in de richting Helder, achtervolgd door een politievpar- tuig. Dinsdagavond kwam de meubelmaker Kuypers uit Mechelen (Limb.) per motor fiets in gezelschap van zijn' zwager over den Rijksweg naar Vaals. Bij Mamelis werd K. aangereden dcor een auto, welke uit de richting Vaals kwam. De motorfiets werd venield. De man zelf bleef bewusteloos liggen. De auto,, die de aanrijding veroorzaakte verdween in snelle vaart in de duisternis. Door dr. Ploem, die toevallig met zijn auto langs reed, werd de ongelukkige opgenomen en naar Vaals gebracht, waar bleek, dat K. niet levensgevaarlijk gewond was. Het nummer van den auto kon niet wor den opgenomen. Meisje van 3 jaar overreden. Een 3-jarig meisje uit de Rembrandt- straat in Dén Haag, M, v. R., is daar door een vrachtauto Woensdagavond oth 6 uur overreden, toen het onverwachts van het trottoir den rijweg wilde oversteken. De chauffeur" kon niet meer tijdig stoppen. In ernstigen toestand door den Gem, Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, is de kleine daar een half uur later overleden. Te Roermond werd door den hoogen stand van het water der Roer.... brand veroorzaakt in een houten gebouw, waarin o.m. een partij ongebluschte kalk was op geborgen. Hierdoor vatte het gebouwtje vuur en brandde af. Eenige korven met bijen en tuingereedschap, welke zich even eens daarin bevonden, gingen >nfde vlam men op. Groote schade in Zuid-Limburg. Met toomeloos geweld is .het water van de Zuid-Limburgsche heuvels komen ufgut- sen, drie dagen lang. de beken tot rivieren herscheppend, en zijstroompjes toi beken, zich scherpe geulen gravend langs de dijken waar het niet door leemgrond wordt tegen gehouden. Steenen en boomstronken werden door deze stroomen met geweld medege- sleurd. De velden en tuinen zijn wederom met een laag grijs slib bedekt. De veld- vtochten zijn opgewoeld en vernield Op nieuw kunnen tuiners en landbouwers be ginnen aardappels te pooten; vruchten tr- zaaien; plantjes uit te zetten, terwijl men moet afwachten hoe bet öraslan-1 er uit zp' zien als eenmaal het water gebakt zal zijn. Op verschillende plaatsen langs de Maas waren de diiken van den Januari-vloed no>' niet hersteld. Zoo b.v, te Meers-Elsloo, waar de wilde watermassa over en dcor de drker liep Over de wegpn, die men bezig was te herstellen, moet het verkeer iveder per -oeibootje worden onderhouden Als men de wegen intijds hersteld had, zou de schade nu heel wat minder zijn ge weest. Doch de gemeenten hebben geen geid en wachten nog steeds of het Rijk wellicht bii zal springen. Ook te Grevenbicht en omgeving is d< schade groot. Toen Maastricht een hooger stand van de Maas meldde, werden hier doo* den burgemeester alle beschikbare mannen •terequireerd om de nooddijken te verster kenen zoo mogelijk het water tegen te hou- -Vn Het w»t.er sleurde echter kleinere er grooterë stukken van den pas aangelegden dijk mede.. Men kon weinig of niets uitrichten. Ook in de omgeving van Nieuwstad is f veel schade aangericht. Vooral tusschen hef spoor en den Rijksweg en verder ten No >r- den van Susteren heeft het land gelede:!. Weliswaar is de Maas zakkende, doch het waterpeil daalt nog niet merkbaar. Op som mige plaatsen staat 'het water een halven meter in de huizen. Ook in Diederen. Bok hoven en Gebroek. gehuchten bij Susteren, ik veel schade aangericht, Ooi en Herten zijn er niet minder slecht aan toe. In Sus teren werd medegedeeld, dat niettegen staande daar veel armoede geleden wordt, de bewoners voor de in Januari j.l. geleden schade neg geen cent vergoeding hebben gekregen, hetgeen na dezen nieuwen ramp dubbel wordt gevoeld. De stad Groningen koopt 450 stuks. De Provinciale Waterstaat in Groningen acht het wenschelijk, dat de nieuwe zeedijk, van den Carel Coenraadpolder wordt be weid met schapen en hebben daarom Gede puteerde Staten in dien geest eene aanschrij ving gericht aan de eigenaren. Thans zijn reeds meer dan 1000 lammeren en schapen aangekocht, waarvan door de gemeente Groningen ongeveer 450 stuks en zullen nog beduidend meer dieren bij den dijk worden geweid. De gemeente Groningen heeft haren dijk afgescheiden ook de eige naren van den Johannes Kerkhovenpolder hebben eene scheiding op den dijk geplaatst, doch de overige eigenaren koopen en weiden de dieren voor gemeenschappelijke rekening en hebben dus geene schuttingen ter af scheiding hunner eigendommen geplaatst. Sommige eigenaren waren voornemens, de eerste snede gras te verkoopen en daarnawol- vee aan te koopen, doch kunnen nu aan dit voornemen geen gevolg geven. De buitenzijde van den dijk werd indertijd belegd met zoden, de binnenzijde bezaaid met gras- en klaverzaad. De dieren worden aangekocht in hoofdzaak om den dijk dicht te trappen. Het dienstmeisje Anna K. uit Kaldenkir- chen die sedert een tiental dagen te Venlo in dienstbetrekking is, ging Zondagavond uit met haar verloofde, zekeren M. uit Tegelen. Er werden portretten gemaakt cn een bioscoop bezocht en vervolgens ging men wandelen. Ter hoogte van het Rijnbruggetje Mamburgersingel werd 't meisje door haar vrijer zoo mishandeld, dat zij neerviel. Zonder zich verder om haar te bekbmmeren liet de rare vrijer haar in den steek en ging er van door. Zij sleepte zich voort tot on geveer aan den hoek Hamburgersingel Goltziusstraat, alwaar zij bewusteloos voor een der huizen op het trottoir neerzeeg. In dien toestand werd zij door een heer en een dame gevonden, die haar in een woning binnenbrachten. Daar kwam zij tot bewust zijn en verhaalde haar wedervaren. Het 7-jarig zoontje van bakker Wiilemsen ,aan den Haitsma-Mullerweg te Winterswijk klom op een disselboom die een in bewe ging zijnden vrachtauto en aanhangwagen verbond. Het knaapje viel er af, met het treurige gevolg, dat een der achterwielen over zijn beentjes ging. Onmiddellijk werd de ongelukkige naar het. ziekenhuis ver-- voerd, waar hij weldra overleed. Men schrijft ons uit Oud-Karspel: De polder Gcestmerambacht, die een gróót deel van Hollandsch Noorder kwar tier omvat heeft thans definitief besloten de nog in de polder aanwezige molens bui ten werking te stellen. Voor twee iaar terug is met het nemen van een proef begonnen, die uitstekend geslaagd is. Gebleken is, dai de machine het werk zeer goed af kan; ja zelfs was men vrijalgemeen van oordeel, dat de bemaling zonder molens goedkoopcr en beter was. Zelfs in het waterrijke jaar 1925 voldeed de proef zeei goed en kwa men. uit alle deelen van dc polder tevreden heidsbetuigingen binnen. Over het lot der molens is'nog niet beslist, maar wij geloo- ven wel dat het in de bedoeling ligt, binnen een paar jaar tot slooping over te gaan. Tot voor twee jaar waren nog een vijftal molens in functie. Ook in 1913 werd tot bet nemen van een proef besloten. De proef moest echter toen als gevolg van den kolennood door de oorlog worden afgebroken. Dramatische details. De volgende dramatische détails bereik ten langs officieelen weg het Legerbestuur in zake den overval van de patrouille van kapitein Paris. Van de kampong tot de nlaats van de hinderlaag was een viertal kleine drassige plekken, waarover een boomstam. Op het voetpad bij liet passee- ren van deze plekken werd telkens halt gehouden, om na verzameld te zijn weer voorwaarts tc $aan. Toen de brigade reeds geheel in de hinderlaag was, zag een Ja- \aansch marechaussee een Atjeher in dc alang en schreeuwde ,,Apa ini! (V1 at is dat!). Maar op hetzelfde oogenblik sprong de fcènde op en begon den aanval. Van de linkerzijde kwamen slechts 3 man aanvallen. De grootste massa kwam van rechts; 26 klewangs werden gevonden na het gevecht, dus meer dan 20 man Atjehers zalen zoo snel op de marechaussee door den kotten afstand, dat er geen tijd «ïee was r n te schieten en allen zich met de kle wang hadden te verweren. De gehecle bri gade' werd over de volle lengte aangeval- Ten, doch op het voo-ste gedeelte stormden de meesten in. Aan het achterste deel was het aantal aanvallers minder. Geen com mando's of aanwijzingen werden nffeer ge hoord. De kapitein-brigade-commandant sneu velde vrijwel dadelijk; evenzoo de overige menschen uit de spits, die door veel At- i.-hers werden aangevallen, viel enspocdig Hel achterste deel der brigade kon eerst met de klewang en later ook door schieten de aanvallers neerleggen. Zij kwamen daar na hun makkers te hulp, die meer voor waarts nog in het gevecht waren, door de aanvalle's neer te schieten. Een enkele Atjeher stormde op de dwangarbeiders in en sloeg links en rechts met de klewang. Een inlandsch veroordeelde werd gewond. Dc overigen wisten de slagen te ontwijken. Langzamerhand eindigde het gevecht door het neerleggen van ide aanvallers, De dwangarbeiders zagen een vijftal Atjehers wegloopen. Zij waren zichtbaar 'door hun witte hoofddoeken, die alle aanvallers droe- gen, F enige gewonrten riepen om hulp. Een Javaansch marechaussee, hoewel zwaarge wond en bloedende uit zeven wonden, riep Luister! er is geen kader; nu ben ik com mandant!" Hij gaf bevel, dat dwanga-bei- ders de karabijnen van de gesneuvelde zou den nemen, de wapens verzamelen en de gewonden verbinden. Twoe dwangarbeiders namen een karabijn en vuurden mede, toen de nieuwe commandant bevel gaf een paar schoten door de «lang alang te geven, met het oog op mogelijk nog aanwezige vijan den. Daarna is hij door bloedverlies ineen gezakt, na to't een ander ge-oepen te heb ben: „owe sekorang pegang commando!' (Jij neemt nu het commando!"). De marechaussee zag een Atjeher met een karabijn van een gesneuvelde wegloopen, schreeuwde zulks, doch zelf kon hij niets meer doen. De juist opgetreden comman dant liep den Atjeher na, achtervolgde hem in de hooge alang alang ongeveer vijftig meter van het pad. Hij schoot hem neer en bracht de karabijn terug. Zijn bevel om links en rechts in de alang alang te vuren, werd door een achttal marechaussees op gevolgd. De overigen waren niet meer in staat té schieten. Eén hunner, hoewel hij zijn linkerhand niet meer kon gebruiken heeft toch mede gevuurd door de karabijn tusschen de knieën vast te houden, met de rechterhand den grendel te openen en te sluiten en om te schieten, de karabijn in de holte van den linkerelleboog steunend. De commandant droeg twee dwangarbei ders op, naar den oeloebalang te gaan, om bericht te brengen en hulp te vragen voor het vervoeren van de gewonden. Met pa rangs in de hand werd de ongeveer ander halfuur loopen lange weg zoo snel mogelijk afgelegd. In kampong Sapi verzamelde de oeloebaiang de kamponglieden. Op de plaats van het gevecht werden gesneuvelden en gewonden op tandoes op den weg terugge bracht en werden de wapens en leergoed verzameld. Bij den zuidrand van kampong Sapi werd gerust, de gewonden en wapens in het midden van de marechausee, die in rré om heen bleven. Dan kwam de bri gade Van Dommelen, waarbij de comman dant zich meldde en het gebeurde rappor teerde. Dinsdagavond, toen de agent van politic Jansen een wielrijder te Katwijk wilde ar resteeren. omdat hij weigerde zijn fiets af te weven, welke niet voorzien wqs van een belastingplaatje, hebben drie andere wielrij ders den arrestant ontzet eii daarbij den agent zoo ernstig mishandeld, dat hij zich onder geneeskundige hulp heeft moeter. stel len. Toen voor den agent hulp kwam opdagen, sloegen de daders op de vlucht. Het rijwiel is in beslag genomen. Eenige rechercheurs van politie en dc ambtenaren der accijns-surveillance alhier hebben aan den Haagweg te Loosduinen in een schuur welke als rijwieiherstelplaats dienst deed, op een zolder, listig achter hout verborgen, een complete installatie tot het vervaardigen van gedistilleerd ontdekt. Alle werktuigen, alsmede gistende grondstof en een partij spiritus zijn in beslag genomen en tegen J. P, Pex en H Hooger,raad is proces-verbaal opgemaakt. Maandagnacht is op het spoorwegempla cement te Roosendaal (N.-B.) ingebroken. Van vier goederenwagens waren de hang sloten met ruw geweld verbroken. Eenig goed wordt vermist. De politie heeft de zaak ifi onderzoek. Tot dusver onbekenden hebben zich te Arnhem schuldig gemaakt aan een erger lijk vandalisme, Kort geleden heeft de gemeente Arnhem een aufobusdienst op Apeldoorn geopend, in concurrentie Wet een particuliere maat schappij. Daartoe waren op verschillende plaatsen haltebcrden aangebracht en borden waarop achter glas de dienstregelingen wa ren opgehangen. Verscheidene dezer borden zijn uit den grond gerukt en verwijderd, de glazen zijn verbrijzeld en de dienstregelin gen weggescheurd. Een pmjetzoek wordt natuurlijk ingesteld. In een café te Nieuw Borgvliet vertoefde een gewezen reiziger, zekeren B„ die een rare sinjeur bleek te zijn. Immers, mijnheer had zich verzekerd tegen ongeluxken (en hoog ook) en wilde nu, waarvoor betaalde hij anders zijn premie, ook probeeren munt uit zijn verzekering te slaan. De manier waarop hij dit aanlegde, is even griezelig ab afdoende, vertelt het „D. v. N. Br." Hij besloot nl. zich een vinger te laten afhakken en het te doen voorkomen dat hij dezen had afgeklemd. Na veel heen en weer praten en loven en bieden, en nadat een van zijn adspirant- scherprechters voor de eer van het baantje had bedankt, vond hij eindelijk een zekeren M. een zeevarende, bereid het lugubere werk tegen een fiinke belopning te verrichten. De vinger moest er aan gelooven en werd zoogenaamd afgeklemd bij het werk aan een auto, inwerkelijkheid echter afgehakt. En het verzekeringsgeld werd opgestreken. Thans is Set geheele geval aan de politie ter oore gekomen, die een onderzoek instelt, naar den vingerloozen mijnheer en zijn beul. Een vierjarig dochtertje van den landbou wer M. Kamphorst te Zwartebroek, gemeen te Barneveld, is door slaapziekte aangetast en had Dinsdagmorgen reeas 70 uur geslapen. In meerdere dorpen in de omgeving van Roermond vertoefden Vrijdag en Zaterdag j.l, een tweetal in het zwart gekleede heeren, die zich uitgaven voor diaken der Oostersche Kerk en giften inzamelden voor de verdreven Katholieke Armeniërs. Aangezien zij in het bezit waren van aanbevelingen van verschil lende eerw. heeren geestelijken, vloeiden de giften nog al mild toe. Ook wisten zij een schrijven te toonen van Z.D.H. mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond. Achter af werden beiden niet zeer vertrouwd en naar het bleek terecht. De aanbevelingsbrie ven v/aren op minder faire wijze verkregen. De Rijksveldwacht, wie een en ander ter oore kwam, stelde een onderzoek in en zoekt thans naar het tweetal, dat wellicht reeds bezig is elders zijn slag te slaan. Zij waren in het be zit van door het Consulaat te Dusseldorf af gegeven passen, volgens welke beiden Sy- oe riers zouden zpn. '(Msb.) Roekelooze concurrentie. Men schrijft uit Limburg aan de Msb. In de mijnstreek hebben verschillende autobus-exploitanten de concurrentie tegen de L. T. M. moeten opgeven. Ze hebben dus naar productiever wegen omgezien. Een der heeren, bezitter eener Mephisto-roode-bus, poogde een centje te verdienen op het traject Maastricht-Valkenburg-Heerlen nu nage noeg geheel in handen van één groote on derneming. Aangezien hij geen vasten dienst begon stond hij er voor als een „wilde" of „tramp" tusschen de regelmatige stoom vaartlijnen. Die concurrentie moest worden geweerd. De groote onderneming legde buiten den geregelde dienst een zeer snelle bus in. Tor pedoboot en torpedojager, of kaper en anti kaper. Die bus had niets anders te doen, dan in razende vaart Mephisto's vrachtjes voor den radiator weg te pikken. Van het nijdige overstroominkje der Geul terugkomende, raakten we in dezen strijd verzeild. Kaper en anti-kaper kwamen beiden den steilen weg van Klimmen naar Valken burg afgesozen. De anti-kaper snorde de vrachtjes, de kaper voer om den hoek. Toen de anti-kaper met een fel vaartje Mephisto inhalen wilde, bleef deze om den hoek stil gehouden te hebben. Dra keerde deze zich om teneinde van den geregelc'en dienst wat passagiers weg te sleepen. Eit lukte niet, om dat een geregelde bus kwam aangedrozen. intusschen bleek de antikaper kalm wachten, een kwartier lang, midden op den weg, tot groot' genoegen der in de experimenten gewaagde reizigers. Dan begon de Homerische kamp opnieuw op den smailen, op tal van plaatsen zeer pokdaligen, drukken weg tus schen Valkenburg en Maastricht. Anti-kaper pikt een vrachtje en zet weer aan Mephisto op volle vaart gaat passeeren, springt over kiezelhoopen, raakt een handkar'die als een molen begint te draaien. Een der groote rui ten wordt daardoor stuk geslagen, de glas scherven rinkelen over den weg. Aangezien niemand inzittende was, geen gewonden. Anti-kaper haalt in, passeert met 90 K. M. vaart, dupeert na 3 minuten Mephisto weer Hoelang nog mag cp dergelijke wijze me het leven van reizigers en voetgangers ei personeel gespeeld worden Opnieuw 4 jaar geëisciit. Het gerechtshof te Amsterdam behandelde Dinsdag de zaak tegen Pieter Brakkée, die, zooals men zich herinnert, beschuldigd wordt in vereeniging met eenige anderen, die ter zake reeds veroordeeld zijn, in den nacht van 2324 Mei 1919 een bedrag van 400 te hebben gestolen in een perceel in de Lut- mastraat te Amsterdam, ten nadeele van zekeren H., die tevoren was vergiftigd met belladonna, dat hem, opgelcst in een cog- nacgroc was toegediend. Zooals men weet kon de zaak tegen Brak kée niet eerder worden behandeld, omdat hij kort na .zijn aanhouding werd overgebracht naar een krankzinnigen gesticht. Voor eenige maanden echter, toen eenige psychiaters na een langdurig onderzoek tot de conclusie waren gekomen, dat geen krank zinnigheidsverschijnselen bij hem vielen waar te nemen, werd de zaak voor de Zesde Kamer der rechtbank behandeld en deze veroordeelde verdachte, rekening houdend met het feit, dat hij reeds sinds 1922 van zijn vrijheid is beroofd tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. Van dit vonnis zijn beide partijen in hooger beroep gekomen. Piet weet niets meer. De verdachte^ die zich bij de behandeling voor de rechtbank zoodanig gedroeg, dat de deskundigen hem beschuldigden krank zinnigheid te simuleeren, nam ook in het Hof een ongewone houding aan. De vragen omtrent zijn naam, leeftijd, plaats van zijn geboorte etc. liet hij onbe antwoord. Hij scheen geheel doof te zijn. De president liet hem daarop uit de ver- dachtenbank komen en herhaalde de vragen, terwijl hij voor de tafel stond. Langzaam en aarzelend, terwijl hij een glas water dronk, deed hij daarop eenige verwarde mededee- lingen, waaruit moest blijken dat hij „red deloos verloren was." Hij herinnerde zich nog wel, dat hij in Indië was geweest, doch of hij daar gewond was kon hij niet zeggen. De president stelde hem daarop een groot aantal vragen, die hij voor 't meerendeel niet beantwoordde, omdat hij „zoover niet kon te rugdenken." Herinnert u zich dat u een wit poeder in uw bezit had, waarmee de gasten bedwelmd werden Dat kaa ik me niet begrijpen. Is u op deze manier aan geld gekomen? Dat kan ik me niet begrijpen. Met welk schip is u uit Indië terugge komen Dat weet ik niet meer. Welke lectuur las u in het krankzinni gengesticht Pat was te vermoeiend. /Las u daar in het wetboek Verdachte begint opnieuw een verward verhaal over bceken in het gesticht, die hij allepn van een breeder kon krijgen. De namen'van zijn medebeklaagden herin nerde hij zich ook niet. „Zoo ver kan ik niet meer terugdenken." Hoe oud was u, toen u naar Indië ging? Heel jong. Hoe lang bent u in het Huis van Bewa ring te Amsterdam Zeven of acht maanden. Een broer van den verdachte verklaarde als getuige niet onder eede gehoord, dat er meer gevallen van krankzinnigheid in de familie zijn geweest, Vervolgens zouden als getuige gehoord worden prof. Winkler, dr. J. Scholtens, dr. Schade en dr. Mestrom. Brakkée simulant. Prof. Winkler had echter bericht gezon den niet te kunnen komen, waarop als eerste getuige gehoord werd dr. Scholtens, die verklaarde, dat naar zijn meening Brakkée simulant is. In 1911 werd hij te Kota Radja als infanterie-sergeant afgekeurd wegens storing der geestvermogens. Hierbij schijnt ook simulatie in het spel te zijn geweest. Het staat tast dat van 1919 tot 1922 geen verschijnselen van krankzinnigheid zich bij verdachte hebben voorgedaan. Uit het ge sticht „Reinier van Arkel" te 's-Hertogen- bosch werd hij eveneens ontslagen, omdat hij van simuleeren werd verdacht. Getuige kwam tot de conclusie, dat ver dachte die ook tijdens het plegen van het feit te Amsterdam vermoedelijk niet krank zinnig is geweest, genoemd kan worden simulant-toutcourt. Ook dr. Schade, vervolgens gehoord, ver klaarde, dat hij den indruk heeft, dat be klaagde krankzinnigheid simuleert. Hij kwam tot deze conclusie op grond van het gedrag van verdachte in het gesticht te 's-Hertogen- bosch, waar getuige geneesheer is. Brakkée gaf geen antwoord op vragen, doch men kreeg wel den indruk dat de be- teekenis van de vragen tot hem doordrong. Vervolgens werd voorgeroepen dr. Mes trom, die verklaarde, dat hij den verdachte wel als simulant beschouwt, doch dat de mo gelij Éheid niet geheel is uitgesloten, dat hij niet volkomen normaal van geestvermogens is. Het O. M. aan het woord. Na hervatting van de zitting was het woord aan den advocaat-generaal, mr. Hsimxma thoe Sloten, die herinnerde aan de uitspraak van prof. De Vries in het Muylwijk-proces, „dat in de medische wetenschap alles moge lijk is." De vraag is gesteld,' aldus de adv.- gen„ wat het verschil was tusschen theore tische en practische mogelijkheden ten op zichte van krankzinnigheden. Welnu, zei de adv.-gen., theoretisch is de uitspraak van prof. De Vries, practisch is wat de medici persoonlijk er van denken. Echter alle deskundigen zijn het er ever eens-dat in 1919 de verdachte toerekenings vatbaar was. Verdachte wordt telkens krank zinnig als dit hem te pas komt. Hij meende, dat, als hij maar volhield in het gesticht „gek te zijn", hij vrij zou komen. Hij dacht dat er een termijn van een jaar bestond. Toen hij I daaraan ging twijfelen zocht hijzelf in een krankzinnigenwet de betreffende artikelen op. Tegen een der verplegenden heeft hij zich uitgelaten, dat hij vreesde zich te zullen ver- I spreken. Verwierp de adv.-gen. dus de mogelijkheid van krankzinnigheid, evenzeer wees hij af de vroeger naar veren gebrachte veronder- j stelling dat de acte van verwijzing nietig zou zijn om formeele redenen. Mr. Harinxma eischte ten slotte beves tiging van het vonnis van de rechtbank, d.L vier jaar gevangenisstraf. Brakkée werd ook in deze instantie door twêe advocaten verdedigd van wie mr. Th. Muller Massis het feitelijke gedeelte en mr. J. H. S. Bekker het psychiatrisch gedeelte op zich genomen had. Brakkée's verdediging. Mr. Muller Massis betoogde, dat als in de medische wetenschap „alles mogelijk is", dit ook van de rechtspraak is te zeggen. Ook wii kunnen de waarheid slechts^e- naderen. PI. meent dat Brakkée leugenachtig is, wat voortkomt uit zijn geestestoestand. Als men op zijn volledige bekentenis wijst, zet pleiter daartegenover dat deze leugen achtigheid hem er wel toe gebracht kan hebben eeri onwaar verhaal te doen aan den commissaris, die hem het eerst verhoorde. Daarom moet deze bekentenis met al te ernstig worden opgenomen. PI. gelooft niet, dat er ooit in een vergif tigingszaak, waarin zoo weinig bewezen is, een veroordeeling is gevolgd. Geenszins staat vast, welk vergif is toegediend. PI. vroeg Tenslotte vrijspraak van den beklaagde. Mr. Dekker, die vervolgens aan het woord kwam, betoogde, dat de verdachte niet toe rekeningsvatbaar was op 't oogenblik, waar op de feiten gepleegd zijn, die den verdachte worden ten laste gelegd. Het Hof zal over veertien dagen uitspraak doen. In den op 6 Juni te Rotterdam te hou den bondsdag van St. Raphael zal als rede raar optraden de Zeereerw. Pater B. Proest O P. van Rotterdam. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. JAVA (Mitr.) 16/5 v. Blawan. KARIMOEN (uitr.) 18/5 v. Suez. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 18'5 v. Algiers. SOEMBA (uitr.) 15/5 v. Padang. SUMATRA (thuisr.) 18.5 te Suez. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. KON. W.I. MAILD. AMSTERDAM (uitr.) 16,5 te Tocopilla, ARES 19 5 v. Chili 1. v. Duinkerken te Am sterdam. AURORA 18 5 v. Messina n. Palermo. BERENICE 18/5 v. Orifn te Patras. CERES 19 5 v/d Levant te Amsterdam. EUTERPE 18'5 v. Musel n. Oporto. HERMES 18/5 v. Rott. n. Gibralrtar. IRENE 17 5 v. Cavalla n. Ycrakini. MEROPE 19/5 v. Bordeaux te Amsterdam. MINERVA 18 5 v. Carthagena n. Burriana. OBERON 18 5 v. Vigo te Lissabon. PLUTO 18 5 v. Portimao te Lissabon. PRINS DER NEDERLANDEN 17 5 v. Paramaribo n. Madera. SATURNUS 18 5 v. Bourgas n. Varna. VENUS, Valencia n. Amst„ pass. 18 5 Dun- geness. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. ROOSEBOOM. Amst. n. Batavia, pass. 18 5 Sagres. HALCYON LIJN. STAD ZAANDAM 18 5 v. Savona n. Braila. HOLLAND—A MERIK A-LIJN. BOSCHDIJK, Rott. n. Eritimore, 19/5 v. Antw. BURGERDIJK, Rott. n. New Orleans, pass. 19/5 Vlissingen n. Antw. EEMDIJK, Rott. n/d. N.-Pacific, pass. 16 5 Lizard. GLAMORGANSHIRE 18/5 v. Rott. n. Hamburg ROTTERDAM 19 5 b. Rott. n. New York, j was v. m. 9 u. 25 in zee. HOLL. BR. INDIE LIJN. SCHIEDIJK (thuisr.) 28 5 v. Madras. SIMALOER (thuisr.) 17/5 te Mdras. IJSELDIJK (thuisr.) 18/5 v. Algiers. HOLLAND—AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (uitr.) 17/5 te Kaapstad, j SPRINGFONTEIN (uitr.) 18 5 te Port 1 Soudan- JAVA BENGALEN LIJN. I BAWEAN, Calcutta n. Java 16 5 v. Belawan. BONDOWOSO 17/5 v. Java te Calcutta. JAVA—NEW YORK LIJN. MADOERA, New York n. Java, 18/5 v. Oran. SAPAROEA, New York n. Java, 16/5 te Belawan. ROTTERD. LLOYD. BLITAR (uitr.) pass. 18 5 pinisterre. SIANTAR 19/5 v. Hamburg te Rotterdam. SLAMAT (uitr.) 19 5 te Belawan. ROTTESD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALYCONE (thuisr.) 18/5 v. Las Palmas. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. TEIRESIAS, v. Batavia n. Amst., 16/5 v. Port Said.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11