In en om Haarlem. Een ontrouw bankbediende Voornaamste Nieuws A. SCHRöDER Co. f50.- Plaatselijk Nieuws Donderdag 20 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16254 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Uit den Gemeenteraad. VAN ONZE RECHTBANK. De inbraken te Bloemendaal Overveen en Heemstede. Inbraken en een poging tot afpersing. De kippendiefstal en bet tramkaartje. De huurder onder valschen naam en een relletje. De aanrijding op den Rijks straatweg'te Schoten. Afnemen Examens. 55-Jarig Huwelijksfeest. Conferentie tussehen Directie en Personeel der N. Z. H. T. M. Een extra-uitkeering. Het centraal gebouw voor Bloembollencultuur. De onbewaakte overwegen. VERLAAGD TARIEF DER N. Z. H. T. M. Een goede verbetering. Teyler's Museum. Geen pier te Zandvoort. Hulde aan Fokker. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Haarlem. Koningstraat 10 Telegraphiisch Weerbericht NIEUWE ZAAK WARM of GUUR Onze Onderkleeding DOET HET! Reorganisatie Geneesk. Dienst. LAATSTE NIEUWS. Diefstal in den Riviera-expres. De Britsche havenstaking bijgelegd. Voor de slachtoffers van den watersnood. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 i ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling J 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Adverlentien 35 cents per regeL Bi) contract belangrijke korting. Adverteniiën tussehen den tekst, ais ingebonden mededeeiing. 60 ct, per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling Alle a'bonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fj%f\ bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een eringen: uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 WU. doodelijken afloop: een voet of een oog; I I£iu. legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer duim of wijsvinger: bij n breuk van f 1 11 hij verlies v. een been of arm: 1 TtU» andere vinger. Het regelmatig vergaderen van den Raad heeft gisteren tot het voordeel geleid, dat we een agenda hadden met 13 punten, waar van er 12 nagenoeg zonder discussie kon den worden afgehandeld en één het eigen lijke onderwerp vormde, waarvoor men bijeen was. Nu, aan dit eene punt heeft de Raad dan ook vier uur lang zijn hart op gehaald! Het betrof de behandeling van het rapport van de ziekenhuiscommissie n.et de voorstellen, naar aanleiding van het rapport c'or B. en W. aan den Raad ge daan. Dat ziekenhuisrapport heeft al maanden als een r achtig spook boven den Raad gezweefd. Telkens en telkens ken ir.en hooren: wanneer eerst maar eejjs het zie ken,huisrapport aan de orde komt. Maar het is er mee gegaan als met den rijken ocm uit Amerika: de verwachtingen zijn beneden de werkelijkheid gebleven. Merk waardig te hooren, hoe de raadsleden eikaar onderling verweten slechts over détails tc praten en geen brcede, hoog staande beschouwingen te houden! Om hier voor n iuiste verk'aring te vinden zou men oen eind »n de geschiedenis moeten teruggaan. Er is een tijd geweest, dat men bevreesd was voor gebrek aan ziekenhuisruimte; dat men nog lang niet zoo geoutilleerd was als thans; dat er vrees bestond niet opgewas sen te zijn tegen eventueel? epidemJeën, bij gebrek aan barakken, dat er sterke behoefte was aan t. b. c.-verpleging, enz. Onder die vrees en onzekerheid ontstond dc drang naar ëen cnderzcek. hoe het in Haarlem eigenlijk we! gesteld was met de ziekenhuisruimte, verpleging, enz. enz. Bij openvolgende begrootingen kwam dit steeds naar voren, totdat in Juli 1923 de heer Gcr-itsz een voorstel deed om een com- tr.is.ie van onderzoek naar de ziekenhuis- verpleging in te stellen. Toen echter was het gzvij der noodzakelijkhed van zulk een onderzoek al weer ten dcele over. Voor o 'ewijden stond het toen al vast, dat er in Haarlem eer een te veel dan een tekort aan ziekenhuisruimte was. De Mariastichting was er inmiddels n-,et een nieuwen vleugel, ligbaden en barakken tot een grootsleed- scbe inrichting uitgegroeid; aan de andere ziekenhuizen, vooral aan het Groote Gast hui';, bleven uitbreidingen en verbeteringen niet uit. De gezondheidsgolf van een paar iaar geleden toonde wel aan, hoe onecono misch het is te veel ziekenhuisruimte te hebben. Toen dan ook de commissie in 1924 werd benoemd, waren er geen groote vraagstukken op te lossen. Men kon toch moeilijk voorstellen - een of ander gasthuis in te krimpen? De instelling van een uilgebreidcn, ge- centraliseerden Geneeskundigen Dienst dan? Och ja! Dat klinkt heel mooi! Maar laat men toch voorzichtig zijn met namen. Mr. Bruch heeft het gisteren nog eens met een uitnemende rede in deij Raad aange toond, dat het gemakkelijk is een cf ander dogma van centralisatie met veel pathos en mcoie woorden te bepleiten; maar wanneer het cp eigenlijke argumenten aankomt, wanneer men vraagt de voordeden van het nieuwe en de fouten van het bestaande aan te toonen, dan blijft men in gebreke. Het betrof de poging om den schoolartsen- dienst van de afdeeling Onderwijs af te nemen en te brengen onder den Getneen- telijken Geneeskundigen dienstter wille van de Centralisatie! Toon mij één bewijs, waarom dat beter t is, een voorbeeld, dat de oude toestand niet heeft voldaan, zei de Wethouder. Niemand kan het Maar mr. Bruch zelf leverde wel een sterk pleidooi, waarom het historisch gegroeide moest blijven zooals het was. Er de meerderheid r an den Raad nam dan ook ten slotte de motie der gewenschtheid van centralisatie ietwat druipstaartend aan, na- <fet n. m. Wethouder Bruch er bij wijze van amendement dezen staart aangehaakt had: dat van de centralisatie de schoolart- •endienst uitgesloten zou bliiven!" Dikke woorden! Dat kan men ook zeggen van de leus der zoogenaamde vrije artsen keuze. Een mooi woord en inderdaad moet mer. dq, beteekenis er van niet onderschat ten, dat een zieke zijn eigen dokier kan kiezen. In een stad. althans, waar de keuze ruim is kan men die weelde er op na hou den. Dat duizenden en duizenden buiten de gioote steden wel de keus. maar niet de dokters hebben, wordt wel eens vergeten! Nu stelden B. en W. in overeenstemming met het rapport der commissie voor, om or de stads armenpatiënten een beperkte vrije artskeuze in te voeren. Bii den be- staanden toestand van de Geneeskundige Armencornmissie is geen vrije keuze. In het reorganisatieplan komen vier stadsgenees- heeren voor, ressorteerend onder den Gem. Geneesk. Dienst en daaruit mogen de stads-armen vrijelijk kiezen. Nu werd in den Raad o.m. door dr. Kuenen, mr. Slingen- oerg en anderen gepleit voor een totale vrije artsenkeuze, ook voor de armenpatiënten. Dit zqu dan langs de ziekenfondsen moeten gaan. Ook de afd. Haarlem van de Mij. voor Geneeskunde heeft die algeheele vrije keuze in een adres aan den Raad bepleit. En wan neer men de medici zoo „het recht der armen" hoort verdedigen, dan klinkt dat neel sympathiek. Maar wanneer men daar tegenover iemand uit de practijk als dr. Adrian en de burgemeester voorzitter der ziekenhuiscommissie, die blijk gaf zich n materie geheel te hebben ingewerkt -e groote bezwaren, aan deze totaal vrije keuze verbonden, hoort opsommen, dan voelt men ook hier weer, hoe verleidelijk leuzen zijn en hoe idealen maar al te vaak anbruikbare dingen blijken tegenover de harde levenspractijk. Zelfs de socialisten hebben zich dan ook bij die beperkte vrije artsenkeuze neergelegd en de geheele Raad ten slotte bijna unaniem. Alles bij elkaar waren de eigenlijke pun ten van meeningsverschil, welke overble ven dan ook niet veel meer dan enkele 'eer zakelijke dingen, n.m. de vraag, waar, in welk gebouw de Geneeskundige Dienst zou moeten worden ingebracht en de mede- deeling van regenten van het Groote Gast huis, dat zij van plan waren een tiental klassekamers met vrije artsenkeuze in te richten en dat hiermede in 1927 zou begon nen worden. Dit laatste punt heeft een groot dce! der discussies gevorderd, wat zeer begrij pelijk is. Zóó immers, als het daar in de '-oordracht van B. en W. staat, kan men er niet anders uit lezen, of regenten van bet Elisabeth's Gasthuis kondigden aan ei genmachtig over te zullen gaan tot 't inrich- r 'en van kamers voor bemiddelde patiënten, concurrentie dus met de particuliere zie kenhuizen Zoowel tegen deze eigenmach tige daad ais tegen die concurrentie is hef tig verzet aangeteekend door de heeren Van Lienit, Roodenburg en Klein. Wethou der Heerkens Thijssen betoogde later, dat bet Gasthuis eigen fondsen heeft en een groote post voor onderhoudskosten; dal het „eigenmachtige" dus hierop neer kwam, dat regenten hel geld van het Gasthuis zelf geb-uikten voor iets wat zij noodig achten. Nu is dat „eigen" geld van het Gasthuis altijd een moeilijke kwestie, waar over men het we] nooit eens zal worden. Het voornaamste punt in debat was echter c.e concurrentie Mag liet Groote Gasthuis, het Armenziekenhuis er klasse kamers op na houden, v.-as de vraag welke bovenge noemde raadsleden zoo pertinent mogelijk ontkenden. De Leer v. Lieml wees speciaal naar de Mariastichting, welke onder pres sie van twee wethouders en den burge meester in den duren tijd gedrongen werd raar uitbouw _n kostbare veranderingen, ten bedrage van 6 ton gouds, welke jaar lijks vijftig- tot zestig duizend gulden aan rente en aflossing .eischen. Daartegenover heeft men de moreele verplichting om geen concurrentie :n het Groote Gasthuis te teginnen. Een allerakeligst debat is er op gevolgd van socialisiischen kant, waar men durfde Icweren, dat er tegenover de confessionee ls ziekenhuizen door de gemeente gelegen heid tot verpleging voor „neutralen" moest worden gesteld Dr. Kuenen hekelde dien onzin op uitstekende wijize. Wie heeft het ooit gehoord dat de gemeente moet zor gen voor ziekenhiiisverpleging ten bate van menschen. "die een ruime beurs hebben! De practijk bewijst trouwens, dat er zulke „neutralen" niet bestaan! De godlooche naars zelfs worden het liefst door Room- sche nonnen verpleegd. Meer geruststellend waren de verklarin gen van wethouder ITeerkens Thijssen en den burgemeester. Aan concurrentie is in het geheel niet gedacht. De wethouder wist zelfs niet, hoe het cijfer van 10 kamers in de voordracht was gekomen! De bedoeling is enkel voor speciale ge vallen, b.v, van inwonende verpleegsters en doktoren en enkele stadgenooten, die ver pleging in het Gasthuis willen en bij gebrek aan een „neutrale" gelegenheid naar Am sterdam gaan, eenige kamers beschikbaar te hebben. Dat zal echter in zeer beperkte mate het geval zijn. Wij vertrouwen, dat bet niet bij deze verklaring van den Wethouder zal blijven, maar dat ook het college van regenten en de Gasthuisdirectie deze senten tie volkomen recht zullen doen wederva ren. Ten slotte hebben wij een uitvoerig debat gehad over het gebouw van den Genees kundigen Dienst. Wanneer men in Haarlem over openbare gebouwen gaat praten, dan weet men nooit waar het einde is. Gevolg hiervan, dat er herhaaldelijk op aangedron gen is nu eens een volledig plan op te maken, maar dat telkens incidenteele be slissingen worden genomen. De heer Slin- genberg wilde het nog eens prebeeren met verbouwing van het Militaire Hospitaal voor 7000 om daar den Geneeskundigen Dienst onder te brengen. Maar hij kreeg zóó weinig steun uit den Raad, dat hij ten slotte zelf voorstelde om dit deel van de voordracht terug te nemen. Het oude ge- bcuw zal nu wel h'nnenkort worden ge-# sloopt. Meer succes had de heer Reinalda, die op practische gronden bepleitte over te gaan tot den bouw van een nieuw ge bouw voor den Geneeskundigen Dienst. Hij leverde daarvoor een frisch pleidooi, dat bij de meerderheid van den Raad wel in den smaak scheen te vallen. Intusschen zal de beslissing hierover later vallen. Het verwonderde ons, dat mr. Heerkens 4) Het verwonderd ons. dat mr. Heerkens Thiissen tegen dit wel gefundeerde sub amendement van mr. Bruch stemde. Later vernamen wij echter, dat dit een vergissing was; mr. Herkens Thijssen had bedoeld zijn stem „voor" uit te brengen. v. O. wordt veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. Zooals men zich zal herinneren stond op 6 Mei j.l. andermaal voor de Haarlemsche Rechtbank terecht H. v. 0„ de bedrijver van de serie geruchtmakende inbraken in Bloemendaal, Overveen en Heemstede. Het psychiatrisch onderzoek verricht door Dr. F. Muller en Dr. W Beyerman, had uit gewezen, dat v. O. wel beschouwd moet worden als psychopaatii, doch dat hij voor zijn daden niet onverantwoordelijk kan worden gesteld. De Officier van Justitie persisteerde bij zijn eiscb van 4 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde bekl. thans fot een gevangenisstraf van 2 jaar, met aftrek van voorarrest. De rechtbank deed verder ook uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen Schotenaar v. B„ die in Bennebnek een poging tot afpersing had gewaagd in den winkel van de wed. v. B Verder waren hem verschil lende inbraken ten laste gelegd te Schoten. Bekl. had alles bekend. Hij had er spijt van, maar zeide het gedaan te hebben uit geldgebrek. De Officier van Justitie had 1jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest tegen hem geëischt. De verdediger, mr. v. Eek, had clementie gevraagd. De rechtbank veroordeelde van B. thans tot gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van voorarrest. Op 6 Mei had eveneens terecht gestaan de 57-jarige loswerkman J. de W. beschul digd van een kippendiefstal te Bloemendaal. Ofschoon hij pertinent ontkende schuldig te zijn, was als "overtuigend bewijs geloond een tramkaartje, 's-avonds vóór den dief stal door bekl. genomen in de tram naar Bloemendaal en den volgenden morgen in het kippenhok teruggevonden. Daarom had de Officier van Justitie 4 maanden gevan genisstraf geëischt Bekl. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maan den met aftrek van voorarrest. C. O. was, ten laste gelegd valschheid in geschrifte, omdat hij in October 1925 den huiseigenaar L. te Schoten had bewogen, aan hem een huis te verhuren, daarbij L. misleidend door een valschen naam op te geven, als zou hij Spoor heeten. Verder was hem ten laste gelegd, dat iiij op 5 Maart zich niet op de vordering van een agent van politie had verwijderd uit het lokaal van het Burgerlijk Armbestuur te Schoten. De Officier van Justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde O. tot 10 da gen gevangenisstraf voor het tweede ten laste gelegde. Van het sub 1 ten laste gelegde, nl. valschheid in geschrifte, sprak de Rechtbank bekl. vrij. De Rechtbank veroordeelde ten slotte den chauffeuf G. C. K., wonende te Overveen, die op 6 Nov. 1925 op den Rijksstraatweg te Schoten den melkboer W. N. had aangere den met zijn auto, waardoor W. N. blijvend letsel bekwam, tot zes waanden gevangenis- stsaf. De officier van Justitie had drie maanden gevangenisstraf geëischt. Een ontrouw bankbediende. Voor de Rechtbank verscheen dan een 18-jarig kantoorbediende ran een bunk-in- stelling hier ter stede,-wien ten laste was gelegd, den diefstal van een bedrag van 2500 ten nadeele van de bankinstelling, waarbij hij werkzaam was. Op de vraag van den president, of bekl. dit bedrag op 14 October 1925 had ont vreemd, ontkent bekl, pertinent. De president vraagt, hoe hij aan deze ver klaring komt, terwijl hij toch voor de poli tie den diefstal omstandig verklaarde, zooals tijd, plaats, enz. Bekl. antwoordt dit gedaan te hebben on der den dwang der omstandigheden. Hij ontkent den diefstal. „Maar hoe kwam u dan aan al het geld, dat u uitgaaft in den tijd na den diefstal?" vraagt de president. „Dat geld kreeg ik van een vrouw," ver klaart bekl. Op de vraag van den president om den naam der vrouw te-noemen, weigert bekl. Hij zegt, anders in groote moeilijkheden te zullen komen. Hoewel herhaaldelijk gevraagd, weigert bekl. den naam te noemen. Als eerste getuige komt voor de inspec teur van de recherche T. S., die verhaalt, dat eerst later de aandacht op bekl. was gevallen om de groote uitgaven, die hij deed. Een vriend van bekl. had verklaard een groot bedrag van bekl. te hebben geleend en daarom, vooral ook omdat men niet kon nagaan, welke inkomsten bekl. had, nam men bekl. in verhoor en na eenig aarzelen volgde de bekentenis inet alle verklaringen. Bekl. had ook verklaard het geld geborgen te hebben in den grond van den tuin ach ter zijn woning. Een vriendinnetje van bekl. had verschil lenden groote cadeaux van bekl. ontvangen. Op een vraag van den verdediger antwoordt getuige, dat bij verschillende bedienden der afdeeling van dc bank, waar bekl. werk zaam was, huiszoeking is gedaan, echter zonder resultaat. Tweede getuige is de heer W. P. J. 0„ secretaris van den Reclasseeringsraad, die een rapport omtrent de gedragingen van bekl. had opgemaakt en tot de. conclusie was gekomen, dat voor een voorwaardelijke veroordeeling geen termen aanwezig zijn. Getuige verklaart ook og te gelooven. dat bekl. vóór den diefstal veel geld kreeg, óf door zwendelarij, óf door chan tage, Verder meent get., dat er een vrouw of een man in 't spel moet zijn. De volgende getuige is de directeur der bankinstelling, die verklaart, dat het ge stolen geld aan de bankinstelling toebehoor de. Onmiddellijk na den diefstal had getuige ook met bekl. gesproken, doch beki. had pertinent ontkend, Bekl, was in dienst der bank genomen op getuigenis van den direc teur eener handelsschool. Get. J. V. B. S. verklaart in Februari van dit jaar aan bekl. 135 te leen gevraagd fe hebben en ook van hem te hebben ont vangen. Getuige bad bekl. in het bezit van veel geld gezien, ruim 1000. Get. D. J. D. W. verklaart van bekl. in Maart 1926 een bedrag van /'780 geleend te hebben, tegen 20 pet. rente, op afbeta ling, zonder vaststelling van termijn. Ten slotte blijft bekl. bij zijn ontkenning. Hij vraagt, als het eenigszins mogelijk is, geen nader onderzoek in te stellen naar de herkomst van het geld. Dan neemt de Officier van Justitie, mr. v. Everdingen, requisitoir. Spr. herinnert er aan, hoe bekl. omstandig den diefstal heeft bekend aan den inspecteur der recherche Thans is tot spr.'s groote verbazing, bekl. van houding veranderd en zegt hij het geld van een vrouw gekregen te hebben. Waar echter omstandige verklaringen aanwezig zijn is' er volgens spr. geen enkele aanlei ding om te tyviifelen aan de juistheid daar van. Uit de getuigenverklaringen is de schuld gebleken. Wat de strafmaat betreft, wijst spr. er op. dat dit feit een ernstig misbruik van vertrouwen is. Geen enkele verzachtende omstandigheid is er aanwezig. Bekl. ging om met een troepje jongelieden van slechte reputatie, dia uitgingen, overal heen, en ool< veel kwamen in het cabaret „Modern" te Haarlem waar zij helaas, vol gens spr., ook niet veel goeds leeren. Wegens diefstal eisci.t spr. een gevange nisstraf van 8 maanden. Als pleiter treedt op mr. v. Dam, die er op wijst, dat dc verdediging zeer moeilijk is, daar bekl. hem bijna alle verklaringen ont hield. Daarom heeft spr. zelf een onderzoek naar alle bijkomstige omstandigheden inge steld, vooral naar het feit, hoe het kwam, dat bekl. over zooveel geld kon beschikken. Spr. vraagt omtrent de persoonlijkheid van beklaagde thans enkele mededeelingen te doen builen aanwezigheid van beklaag de. Bekl. wordt dan uit de raadszaal verwij derd, waarna pleiter verschillende mede deelingen ook van medische zijde ver strekt. Het medische oordeel omtrent bekl. luidt, dat hij een achterlijk persoon is, een mind-erwaavdig individu, niet geschikt voor de samenleving, noch voor de gevangenis, slechts op zijn plaats in een zenuwlijders gesticht. Hieruit blijkt, volgens pleiter, dat men geen waarde kan hechten aan bekl.'s ver klaringen voor politie en rechtbank. Spr. beschouwt dan. nadat bekl, in de raadszaal is teruggekeerd, het rappo t van den secre taris van de reclasseeringsraad. Dit rapport verzekert ook, dat de verha len, dat bekl. geld van een vrouw heeft ge kregen, slechts simulaties zijn, doch sp-, is het hiermede met geheel eens. Waarom heeft men nu niet eens in andere richting naar de herkomst van het geld gezocht, dan alleen in den hankdiefstal. Wat den bank- dicfstal betreft, hieraan ontvalt volgens spr. alle bewijsgrond, indien bekl. maar eenigs zins waar kan maken, dat het geld uit an dere bronnen kwam dan den bankdiefstai. Daarom ook zou pleiter een nadere in structie wenschen. Want spr. heeft enkele aanwijzigingen ont vangen, die er op wijzen, dat bekl. geld putte uit andere bronnen. Deze aanwijzingen ook wettigen een nader onderzoek der zaak. In verband met dit alles vraagt pleiter: primair: vrijspraak en onmiddellijke invrij heidstelling; subsidiair een onderzoek naar de geesiesvennogens van beklaagde; meer subsidiair: de uiterste clementie. De officier van Justitie repliceert. Spr. acht geen termen aanwezig voor een psy chiatrisch onderzoek. Ook voor een nadere instructie ziet spr. geen redenen aanwezig. De verdediger, mr. van 'Dam, persisteert bij zijn verzoek Daarna gaat de rechtbank in raadkamer om te beraadslagen. Na raadkamer wijst de rechtbank het verzoek om invrijheidstelling af. De uitspraak wordt bepaald op Donderdag 27 Mei a.s. Bij Kon. Besluit van 17 .Mei zijn benoemd tot leden der commissie tot het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hooger Onderwijswet, de heeren: dr. C. Spoelder. rector van het openbaar gymna sium en G. Ras. leeraar aan het openbaar gymnasium, beiden alhier. 7 Januari a.s hoopt het echtpaar S. v. d. LandenM. Dernison, Nagtzaamst'-aat, al hier, zijn 55-jarig huwelijksfeest te herden ken. Nadat gisterenmiddag een conferentie had plaats gehad tussehen (je Directie der N. Z H. I. M. en de drie erkende organisatie's St. Raphaën. P. C. B. en N. J. werd om half acht in het gebouw St. Bavo verslag dezer conferentie uitgebracht voor de leden van St. Raphael afdeeling Haarlem, St. Au- gustinus. Ruim half acht opende de heer Geers, voorzitter der Tramafdeeling mét dc- Christ. Groet en heette de opgekomen leden wel kom, waarna hij herinnerde aan het groote verlies, dat St. Raphaël geleden heeft door den dood van wijlen den Bonds Advi seur Mgr. Mutsaers. Spreker vertrouwde dat wanneer binnen afzienbaren tijd een LI. Mis voor Mgr. Mutsaers zal worden op gedragen, allé leden ter H. Tafel zullen na deren en bidden zuller. voor zijn zielerust. Hierna stortte men een kort gebed. Vervol gens deed hij mededeeiing dat ais Bonds Adviseur was benoemd, de Zeer Eerw. Lieer Donders, Pastoor te Schijndel. Deze, zeide hij, is voorzeker geen onbekende voor ons. Daar hij reeds vanaf de oprichting aan den bond verbonden is. Hi) achtte deze keu ze een gelukkige. Spreker uitte den wensch dat Pastoor Donders nog lange iaren aan den bond verbonden mocht zijn Vervolgens ging spreker over tot behan deling der conferentie en bracht verslag uit van 24 behandelde onderwerpen. Op enkele punten heeft men verbetering verkregen, op aódere punten niet. De conferentie heeft echter het groote nut dezer bijeenkomsten weer aangetoond. Zoo men weet was van de zijde van het perso neel in 1924 en 1925 een extra uitkeering gevraagd, als gevolg mede dér opheffing der jaar-premie. Dit heeft indertijd toen de di rectie bewilligd, waarbij deze deed uitko men, hoewel niet positief vastliggend, dat dergelijke uitkeeringen nauw verband hiel den met de bedrijfs uitkomsten van het afgeloopen jaar. dit naar aanleiding van be- spreking daaromtrent. De mededeeiing kwam dan gistermiddag van de directie j dat de bedrijf resultaten over 1925 bevre digend genoemd konden worden, wat dan tengevolge had, dat de directie het personeel een extra uitkeering had toegédacht. welke in den loop dezer maand zou Worden uit gekeerd. De uitkeeringen zullen zijn als volgt, respectievelijk aan ongehuwde en ge huwde ambtenaren: Groep 1 20.—? 30. Groep 2 2535. Groep 3 en 4 f 27.5040. Groep 5 32.50 45. Groep 6 35.50. Groep 7 10. i f 60. Groep 8 50.J 70 Groep 9 55. 80. De uitkeeringen aan de beambten zijn als volgt: Groep 0 1525. Groeo 1 en 2 17.50 f 27,.50. Groep 3 en 4 20J 30. Groen 5 en 6 f 22.50— 32.50. Groep 7 f 25.— 35. Ook aan los personeel, dat het afgeloopen jaar gedurig dienst deed, zal een uitkeering worden gegeven. Deze mededeeiing werd I door de aanwezigen met een luid applaus ontvangen. De aanwezigen werden aange spoord dit uit te dragen tot de niet aanwe- zigen, dat nauwgezette plichts vervulling noodzakelijk is en in het belnag van hei personeel. Hiermede waren de mededeelingen en be sprekingen beëindigd. Een der leden felici teerde den Voorzitter r~et zijn herstel en dankte namens allen en hoopte dat nog lange jaren de heer Geers voorzitter zou blijven. Allen stemden hiermede onder luid applaus in. De Voorzitter dankte voor de zeer waardeerende wooden aan zijn adres en vroeg allen hun plichten te beseffen, Spr. sprak den wensch uit, nog lange jaren werk zaam te moge zijn. Hierna sluiting met den Christ. Groet. In de vergadering van de afdeeling Hille- gom der Aigcmeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, werd de stichting van een Eigen gebouw breed en zakelijk onder de oogen gezien. De voorzitter las de di verse stukken in het orgaan nog eens voor en wees op het tweetal circulaires, door den Bond van Bloembollenhandelaren aan alle leden toegezonden Spr. komt tot de conclusie, dat er volgens het hoofdbestuur niets deugt van wal fiillegom voorstelt. Haarlem moet zegevieren en de voorstan ders van Haarlem gaan door dik en dun met het Hoofdbestuur mede Het prae-advies is partijdig, ondanks dat de Alg. voorzitter het tegendeel steeds heeft gezegd. Waarom bijv. worden dc leden uitgenoodigd Ce nieuwe creatie rond Haarlem te gaan zien en n i e 1, om ook het terrein te Hil- legom te gaan beschouwen. Is het, omdat men vreest, dat - wie de beide terreinen beschouwt en onbevooroordeeld is eer lijk aan Hillegom de voorkeur moet ge ven? Er worJt over dit punt nog breed uitgeweid. De concentratie van ons vak, de oppositie, die nu reeds tegen het te Haar lem beschikbare, geheel ongeschikte ter rein, aan den dag komt, de bezwaren die door het hoofdbestuur tegen het plan-Hil- legom zijn gemaakt en geheel door den Bond van Bioembollenhandelaren zijn weg geredeneerd, dat alles werd door allen er kend. Waar het hoofdbestuur in gebreke bleef, de aideelingen uit te noodigen, om het terrein tc Hillegom te komen zien, daar werd op voorstel van den heer H. Veldhuii- zen van Zanten niet algemeene stemmen besloten alle afdeelingsbesturen telegra fisch uit te noodigen op Donderdag of Vrij dag 20 en 21 dezer tussehen 2 en 5 uur n.m. naar hier te komen- om een vergelij king tussehen Haarlem en hier, zelf te kun nen maken. Het bestuur onzer afdeeling zal de besturen op de gegeven uren gaarne ontvangen. Den afgevaardigden werd opge dragen voor Hilltgom te stemmen en mocht het plan Hillegom onverhoopt vallen, zich om technische en financieele redenen toch tegen 't nieuwe plan Haariem te verzetten daar dit als geheel ongeschikt niet in aan merking kan Jromen en in de toekomst enorm geld zal kosten. De Commissie voor het Centraal Gebouw te Hillegom heeft in een circulaire d.d. 14 Mei aan de leden der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur haar meening medegedeeld over het in dc aanvulling op den Beschrijvingsbrief vermelde terrein te Haarlem. Iedereen kon van te voren we ten, dat geen enkel plan tc Haarlem de goedkeuring dezer commissie zou kunnen verwerven en het hoofdbestuur laat mei vertrouwen de beoordeeling van het plan over aan hen, die er onbevooroordeeld te genover staan, aldus schrijft het Weekblad voor Bloembollencultuur Het Weekblad merkt hierbij ten slotte nog op: Het Hoofdbestuur kan niet nalaten, ten sterkste op te komen tegen dc door niets gestaafde bewering van de „Commissie voor Hillegom daf bij gebrek aan voldoende ka pitaal. extra-bijdragen in den vorm van con- tributies'of omslag over de teelt noodig zullen zijn. Het beschikbare kapitaal is volkomen voldoende. Ter bevordering van de veiligheid zijn door de Ned. Spoorweg Mij, de overwegen aan Sen Spieringweg en aan den Ringdijk aanmerkelijk versmald, door aan beide zijden hekken te plaatsen, die ook door de bekende kleuren aanmerkelijk in het oog loopen. Ongetwijfeld is dit een zeer goeds maatregel. Niet alleen, dat dit hekwerk van verre zichtbaar is, het noodzaakt te vens de auto's ook de snelheid te ver minderen, om te passeeren. Indertijd hebben wij er op gewezen, dat het tarief voor een rit van de Amsterdam- sche Poort naar de Kwakelaan de Leidsche- vaart, dal 20 cent bedroeg, veel te duur was. We hebben toen aangedrongen op verlaging daarvan. Thans is door de tram- diretflie tot verlaging besloten. Voortaan zal een tramrit Amsterdamschq Poort Kwakel slechts 10 cents kosten. Door dezen verlaagden prijs wordt nu een uitstekende verbinding tot stand gebracht tussehen het Amsterdamsche Kwartier en het Leidsche- vaartkwartier. Als nu de tramdirectie nog een stap verder kon gaan en overging tot het vestrekken van overstapjes tegen een prijs van 15 cents, welks overstapjes dan zouden gelden voor de Ceintuurbaan (Kam pervest) en N. Z. H. T. M. (Plein), zou een ideale toestand bereikt zijn- De tentoonstelling van nagelaten werken van Waalko J. Dingemans blijft geopend tot 29 Mei a.s. De tentoonstelling, die kos teloos toegankelijk is, ondervindt veel be- langstellng en trekt zeer veel bezoekers. Indertijd is er sprake van geweest, dat een particulier te Zandvoort een pier zou bouwen, zooals er een te Scheveningen be staat. Dit plan is echter geheel opgegeven om de bezwarende voorwaarden, die aan de toestemming werden verbonden O. in moest een waarborgsom van ongeveer 60.000. worden gestort en moest het ministerie van Marine het recht worden gegeven de pier in tijd van oorlog of oorlogsgevaar op te laten blazen, zonder dat daarvoor aanspraak kon gemaakt worden op vergoeding. In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor Am sterdam, heeft de heer Joh. Bol. herinne rend aan den tocht van Bvrd over de Noordpool met een Fokker-vliegtuig, daar de Fokker-fabrieken liggen in het ravon der Kamer, hulde gebracht aan Fokker. De groo te vorderingen van de vliegtechniek vestigen opnieuw de aandacht op de luchtvaart, ook op de verbinding met Indië, waarover de Kamer onlar.gs een brief heeft gezonden aan den gouverneur-generaal. Een navolgenswaardig voorbeeld wellicht voor de Haarlemsche Kamer v. Koophandel. Misschien ook reden voor het Haarlemsch emeentebestuur om Fokker tot eereburger van. Haarlem te benoemen?, Verhooging der Zuiderzeedijk te Alk maar. Kosten ongeveer k' millioen. Een nieuw gevecht in Atjeh. Zes kwaadwilligen neergelegd. De gemeenteraad van Amsterdam be sloot een leening aan te gaan van 15 mil lioen. De Rijksmiddelen. Groote schade in Zuid-Limburg door de overstrooming van de Maas. Het Ned. Elftal voor den wedstrijd tegen Denemarken op 13 Juni a.s., gekozen. In het mijnwerkers-conflict stelt Baldwin een directe verlaging voor van het mini mum-loon met 10 pCt. Het verhoor in het valsche muntersproces. Verklaringen van graaf Bethlen en afg, Hir. Op de ontwapeningsconferentie zet gen. van Tuinen het Nederiandsche standpunt uiteen. De regeeringsverklaring van Dr. Marx Een oifensiet der Franschen in Marokki Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v. m. 763 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen morden opgestoken om 9.25. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildl Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 20 Mei, Hoogste barometerstand 772.0 m.M. te Ha- paranda Laagste barometerstand 756.7 m.M. te Biarritz. Verwachting van den avond van 20 tot den avond van 21 Mei: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuide lijken wind, half tot zwaarbewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets warmer. GROOTE HOUTSTR. 91 NAAST HAARL. PAOBLAD (voor Dame9 - Heeren en Kinderend Zichtzendingen door eigen besteldienst Te lef. 15052 Door het Hoofdbestuur der Nederiandsche Maatschappij tot behartiging der belangen van vrouwelijke verloskundigen, is aan den gemeenteraad een adres gericht, inhoudende verzoek het instituut Gemeente-Vroedvrou wen niet op te heffen, alvorens het Hoofd bestuur gelegenheid te hebben gegeven haar gegronde bezwaren tegen de opheffin te bespreken. PARIJS 20 Mei. Juweelen ter waarde van ruim 11V» millioen francs zijn gestolen uit een slaapcompartiment van de Riviera ex press, even voorbij het station Lyon. De ju weelen behoorden aan mevrouw Janzïr, die zich even had verwijderd De ledige koffer werd later onder een stationsbank gevonden. LONDEN 20 Mei. De Britsche havensta king is bijgelegd. Vrijdag wordt de arbeid hervat. Het bestuur der mijnwerkersfedera tie heeft officieel den steun van Moskou ten bedrage van 560.000 p. st aanvaard WEER 20.000 VAN HET SMEROEFONDS. AMSTERDAM. 20 Mei. Aan het Bestuur van den Kon. Nat. Bond voor Reddingwe zen en Eerste Hulp bij ongelukken „Hei Oranje-Kruis werd door het Smeroe-fond: te Batavia een negende gift van 20 00C overgemaakt ten behoeve van dc slachtcf fers van den watersnood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1