Plaatselijk Nieuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 20 Mei 1926 Agenda 21 Mei Roode kruis transport colonne, „Onze Vloot". TOONEEL. VADER WAS ER GOÉD VOOR. Onbestelbare Stukken. Besmettelijke ziekten. Inbraak. HEEMSTEDE. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. INGEZONDEN. SOCIAAL LEVEN. Arbeidsbemiddeling. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Sociëteit „St. Bavo." Haarlem s Ge mengd Koor S uur Alberdingk Thym 8 uur Bevolkingsbureau 8 uur Gecombineerde besturen der Grafische Bond 8 uur Landbouw 8 uur. St. Jczefsgezellengebouw. Jansstraat 59 Geopend van 810 uur.. Stadsschouwburg. „Blanke Ballast" 8 uur. Raadhuis Schoten Gemeenteraad half 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89'A uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9 'A12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur behalve Zaterdag- avonl Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Ovprveen (dr C Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhoistraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R.-K, Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur 'op Ma-ndag-, Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maandags van 23 uur Donderdags van 12 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St, Franciscus.' Aanvragen ook voor nief-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur R.-K. Reclasseeringsveree'niging. aid Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22, EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelin gen, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gistermiddag hield de afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Vereeniging «Onze Vloot" in de Tuinzaal van Restaurant Brinkmann haar jaarlijksche algemeene ver gadering, onder leiding van den heer H. M, Van Bemmelen. Door den voorzitter werden eenige mede- deelingen verstrekt. O. m. dat het door de ver leniging verlote schilderij, voorstellende de ijava", in' Indië gewonnen is en dat ook aan de „Sumatra" eenzelfde klok zal worden geschonken als aan de „Java" is gegeven. Ver der memoreerde de voorzitter de protestver- Sadering in Den Haag inzake de splitsing der marine. De heer Van Bemmelen deelde als zijn meening mede, dat dit gevaar van de baan is. De Kamer kan nu wel overtuigd borden geacht, ook na het ernstig onderzoek, door den minister ingesteld. Tenslotte bracht de voorzitter de De Ruy- ter-herdenkmg in herinnering en dat hiervoor door „Onze Vloot" een De Ruyter-medaille 's geslagen. .Hierna werd de rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer J. F. Baron van Heeckeren van Waliën, goedge keurd. De heer Van Heeckeren van Waliën had e®n schrijven ingediend, waarin hij mededeel de als penningmeester te bedanken.,De voor zitter roemde in verband hiermede den ijvër, Waarmede de afgetreden penningmeester zijn functie had vervuld en zijn warme sym pathie voor de vereeniging. Besloten werd een van groote waardeering getuigend schrijven 3an den heer Van Heeckeren van Waliën te benden, De heeren J, Beeckman, W. H. Ëouwmees ter, jhr. O. van Lennep en W. Dyserinck, die 9ls bestuursleden periodiek aftraden, berden herkozen. Evenzoo werd ook de heer Van Bemmelen weder als voorzitter aangewezen. In de plaats van den afgetreden penning meester werd benoemd de heer mr. F. A. van Hall. Als afgevaardigde naar de algemeene verga dering der vereeniging, welke in Juli a.s. te s Gravenhage zal worden gehouden, werd benoemd de heer jhr. H. L. Wichers en als diens plaatsvervanger mmr. F. A. van Hall. Bij de rondvraag stelde de voorzitter voor, °jn den burgemeester van Haarlem, den heer Maarschalk, tot eere-voorzitter te benoe men. Met applaus hechtte de vergadering hieraan haar goedkeuring. OP STAP. Aan den Zeeboulevard vroeg een achtja- fg knaapje aan een voorbijrijdend wielrij der, of hij mee mocht rijden. De heer stond dat toe, maar nam daarbij de gelegenheid Waar, om eens te vragen, waar het ventje wel Vandaan kwam. Toen bleek het, dat het uit Haarlem af komstig was. Hij en zijn broertje, die een anderen weg gekozen had bij Zandvoort, wa- ren samen „op stap" Nu werd er gauw een einde gemaakt aan 't uitsrapje want de bereid- yhlige heer was niemand anders dan een inspecteur van politie. Het knaapje werd aan het bureau afgeleverd en is later door de zorg Yah de politie naar zijn ouderlijke woning in Haarlem teruggebracht. WEER EEN VERBETERING. Bij de sierlijke en luxueuse autobussen, die en dienst IJmuidenHaarlem onderhou- en> staken tot heden zeer scherp af de voer- Ulgen, die naar het, zoo nabij gelegen, Be- v er wijk gaan. Daar zag men nog niet veel Raiders dan die stootende, rammelende Ford wagens, van dat lichte soort, zooals men ze m ■jTgin der bussen-exploitatie algemeen zag. Tevens is daarin een groote verbetering gekomen. De ondernemer Vos heeft een ste ms® Renault-chassis aangeschaft, waarop de eer J:H. Hogeland, te Haarlem, een moder- c' groote carosserie heeft gebouwd. Alles s even luxueus ingericht als bij eerstgenoem de diensten. De bus, die den naam Kennemerland draagt, biedt zitplaats aan 20 personen, be halve den chauffeur. Alex Moissi in „Die leben- de Maske" van Pirandello Gisteravond hadden we in den Haarlem- schen Stadsschouwburg Alexander Moissi met het ensemble van het Deutsches Volks theater uit Weenen. Hij kwam met „Enrico IV" (Die lebende Maske) van Luigi Piran dello, een der meest karakteristieke tooneel- werken van dezen begaafden auteur, wiens pittigen geest en vlotte fijn genuanceerde en doeltreffende dialoog het beste te vergelij ken is met die van Henri Gheon. Ook de structuur van dit tooneelwerk toont veel verwantschap met verschillende stukken van dezen Franschen schrijver. Het èischt veel durf en zelfbewustheid om een werk te componeeren als Enrico IV dat twee bedrijven prettige, vlotte inleiding is en één minuten-kort bedrijf, waarin de heele tragedie zich afspeelt. Pirandello's „Enrico IV" (Die Lebende Maske) speelt zich af in een eenzaam land huis in de Umbrische Campagna. De hoofdpersoon is twintig jaar geleden bij een maskerade, waarin hij den middeleeuw- schen Duitschen keizer Hendrik IV voor stelde, van zijn paard gevallen en krankzin nig geworden. In zijn verbeelding is hij de middeleeuwsche vorst, die naar Canossa ging, gebleven. Zijn vrienden en verwanten eerbiedigen die illusie en omringen hem met een hof van edelen uit de 11de eeuw,. De gas ten, die zich gecostumeerd aan hem vertoo- nen, vermoeden echter niet, dat zijzelf de du pe zijn. Immers een paar jaar geleden, heeft de hoofdpersoon zijn versland teruggekregen, doch in de onmogelijkheid om in het daag- sche leven weer te keeren, blijft hij zijn rol der zotheid doorspelen. Op een nacht onthult hij het geheim aan zijn knechten, doch hij spoort hen aan om de schitterende rol der historie, die onvergankelijk is, te blijven doorspelen. Intusschen is hetmoeilijk, in aanraking met de buitenwereld die zelfconstructie vol te houden. En juist komen de markiezin, die hij vroeger tevergeefs beminde, haar dochter die sprekend op haar gelijkt, en de markies, haar minnaar en zijn rivaal hij was het die zijn paard aanspoorde om hem ten val te brengen hem bezoeken, vergezeld van een caricaturaal psychiater. Zij beramen het klassieke genezingsplan moeder en dochter, verleden en heden, zul len zich gelijktijdig aan hem openbaren. Deze „coup de théatre" zal het geschokte bewustzijn herstellen. Doch het loopt minder goed af .dan zij gedacht hadden. Hendrik IV, verbijsterd door de schoonheid van het meisje, wil haar omarmen de anderen snellen te hulp en hij die plotseling al zijn haat over zijn jammer lijk mislukte leven in zich voelt opkroppen, steekt zijn rapier door zijn vijand den mar kies heen. v Er blijft voor hem nu slechts één uitweg over voorgoéd in den krankzinnigenrol te volharden. En hij vlucht weer in zijn con- ventioneele personnage, blij zich een Ik, een karakter te hebben verzekerd, waar zoo- velen „niemand" zijn. De mise en scene was eenigszins onbehol pen, hetgeen met het materiaal dat de Stads schouwburg biedt niet noodig was geweest. Niet dat we ons ergerden aan de poverheid, maar we misten volkomen de sfeer van een eenzaam landhuis in de Umbrischen Campag-, na. Evengoed had de comedie zich kunnen afspelen in meer Noordelijke streken. Alexander Moissi trof door zijn volkomen beheersching van geluid en gebaar. Hij heeft een goede stem, die zonder juist geaffectueerd mooi te zijn krachtig en sonoor klinkt en zich onderwerpt aan de soepelste en fijnste nuan ceeringen die de acteur er volkomen be- heerscht in wil leggen. Door deze interpretatie kreeg de figuur van Enrico IV leven en waarschijnlijkheid. Hier naast noemen we de Marchesa van Helene Lautenböck, met bruisende levendigheid ge speeld en vooral uitmuntend door fijne scha keeringen en rankheid.. Het was prettig om te zien naar den Dok ter van Hans Ziegler, die wel een beetje te Duitsch was om Dionisio Quoni te heeten. De steekpartij op het eind was geluk kig opgelost, zoodat deze episode het stoo- tend sensationeel karakter verloor, door deze handeling slechts even te suggereeren. Van verbijsterende kracht was bier even het spel van Franz Scharwenka als baron Tito Belcredi. Hij woonde te Haarlem en was een eerzaam burger, de vader wel te verstaan In het vertrouwen zijn zoon een goede op voeding te hebben gegeven,.mocht en durfde hij verwachten, dar zijn zoon, de voetsporen zijns vaders volgende, ook een eerzaam jong mensch was geworden. Een. proef, op de som bracht echter droeve teleurstelling. Het jongmensch kreeg van zijp vader de opdracht een rekening té gaan betalen ui de stad en kreeg daarvoor natuurlijk ook het benoodigde geld een tamelijk flink bedrag mee Dat was een te groot vertrouwen de ver leiding deed het jongmensch tuimelen van het pad der deugd. Met zooveel geld kon hij wel alleen de wereld doorkomen, zonder zijn vader, alleen met diens geld. En zoonlief betaalde de rekening met, doch kocht zich een reisbiljet naar het zuiden, België en Frankrijk met de goedkoope francs zouden allicht een schuilplaats bieden voor het avontuurlijke zoontje om op goedkoope wijze een rijk leventje te leiden. Terwijl de trein naar hef zuiden stoomde, zat het avonturiertje al in treindommeling te overwegen hoe zeer hij in het paradijs van de lage francs zou leven en gemeten. Het wa ren echter luchtkastéelen en het zouden lucht- kasteelen blijven. In Roosendaal aangekomen droomde het (ongmensch al over de grens te zijn en scheen hij al vrijer en vrijer zich te willen bewegen Maande altijd actieve marechaussees had den al spoedig »m de gaten, dat er met het jongmensch iets met in orde was. Hij werd aangehouden en nu bleek dat her ventje een ongewoon groote som geld m bezit 'had Dat gaat daar aan de grens zoo maar niet Er werd een ernstig onderzoek ingesteld en het zaakje kwam aan het licht. Het jongmensch kwam weer te Haarlem aan, doch nu niet alleen, maar in het .gezel schap van een marechaussee, die het ventje bij zijn vader thuis bracht. DE OPDRACHTEN AAN DE HAAR LEMSCHE KUNSTENAARS VERVULD Eenige jaren geleden werd, zooals men zich. nog zal herinneren, door den Haarlem- schen gemeenteraad een bedrag gevotderd, waaruit enkele opdrachten zouden kunnen worden bekostigd aan Haarlemsche kunste naars. Een commissie, bestaande uit de heeren G. D. Gratama en H. C. Verkruysen had geadviseerd de volgende opdrachten te ge ven Mej. Dea Meeter een epitaaf voor Frans Hals in de St. Bavokerk in de omgeving van zijn graf B. Richters, een steenen naamplaat op het graf van Frans Hals Theo van Reijn, een houten beeld in het Stadhuis, te plaatsen in de nis naast de Bur gemeesterskamer. H. F. Boot, A. Miolée, H. M. F. G. Savrij. H. Kruijder en P. van Egmond een schilderij of aquarel, te plaatsen in een der openbare gebouwen van de gemeente. C. Visser, een litho ter versiering van scholen. W. K. Rees, een copie naar een portret van Koning Willem III, ter plaatsing in de Bur gemeesterskamer. Teekeningen voor den atlas van Haarlem te vervaardigen door Mej. G. F. Kuiper, H. van Steenwijk, W. Kuijken, G. J. Kuijken, K. Koeman, H. Bayens, A. Miolée, W. K. Rees, J. Wigersma, P. van Egmond. H. Heuff een décor voor den schouw burg. W. IJzerdraat, een houten voorzitters hamer voor den Burgemeester. R. Gerbrands, P. van .Gelder, W. Kuijken en G. J. Kuijken, reclame-ontwerpen voor verschillende takken van dienst. Met het gereedkomen van hét beeld door den heer Theo v. Reyn vervaardigd, zijn thans alle opdrachten vervuld. Terugontvangen aan het Postkantoor te Haarlem in de eerste helft der maand Mei. Mej. A. Buursma, SantpoortBurgerlijk Armbestuur, Flaarlem den heer Commijs, Rotterdam mej. J. v. Dijk, Heuten De partement van Oorlog, den Haag Departe ment van Binnenl. Zaken, den Haag Dir. Gem. Reiniging, Haarlemden heer A. Groot den Haag -den heer Humalda van Eijsinga, Enschede Haarl. Crt., Haarlem Haarl. Dagblad, Haarlem, idem, idem mej. M. Kouwenfelder, Amsterdam den heer J. Kollaart, Gorichem mevr. Lmgeman, Laren den heer J. v. d. Lijn, Beverwijk den heer Weeland, AmsterdamMinister van Oorlog, den Haag den heer van Nes, den Haag den heer I. Peperkorn, Heem stede Pensioenfonds van Burg. Armbe stuur, den Haag Rijksverz. Bank, Amster dam den heer Rozenhart, Overveen mej. L. Stolte, Amsterdam Verzekering Mij. Boerhave, den Haag mej. A. Verweys Arnhem mevr, v. d. Veer, Haarlem mevr. Liotard, Werleman, den Haag den heer P. Wals, Landsmeer. BINNENL. BRIEFKAARTEN. Bordes en Co., Amsterdam den heer K. Boonstra, den heer J. Bongers, Haarlem mej. L. Bakker, Haarlem mej. Boot, Haar lem den heer G. de Graaf, Amsterdam fam. Herfst, Amsterdam den heer v, d, Heuvel, Amsterdam den heer H. de Jonge, Amsterdam mevr. Jansse, Haarlem Nico, Haarlem mej. M. Officier, Haarlem den heer J. Scherpenzeel, Culenborg mej. L. Sonnevelt, Rotterdam den heer P. Schuve- maker, Schoten den heer H. Solkensz, Amsterdam den heer J. v. Vulpen, Utrecht, den heer A, de Vries, Laren BUITENL. BRIEVEN. Mevr. Gondel, Amerika fam. Brakmeijer Marseille Farina Parfumeriefabriek, Koln mej. Goszlet, Munchen firma August Kraft, Hamburg Hotel de l'Europe, Dinant; den heer Jansen, Londen den heer Olak Latslo, Zemplen Miss K. Mullins, Ireland B. Pewetsky, Londen den heer N. Popovia, Constanta den heer J. Pigge, Brugge den heer Trumann, Londen mej. V. Roegon, Paris. i BUITENL. BRIEFKAARTEN. Den heer en mevr. Enschede, Nice mej. H. Gedt, Madrid mej. E. Grutzner, Italië mej. M. Haidt, Bayern mej. D. Haker, Paris. 3 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbe stelbaarheid kunnen worden teruggezonden. Voorts is het gewenscht alle per post te ver zenden stukken van een volledig adres, straat naam en huisnummer te voorzien. HAARLEMSCHE KEGELBOND. Bovenenoemde Bond zal deelnemen aan den Bondenwedstrijd, uitgeschreven door den Gooi- en Eemlandschen Kegelbond, te Bussum. op Zondag 30 Mei a.s Het volgend tiental is daarvoor gekozen: lste vijftal: E. G. Martens, L. Giebels. J Klauwers, Jos, v Flsen, M. Henneman. 2de vijftal: D. Bremer, H. Lomans, J. A. P, Lamfers, A, Koekoek. L, Boerlagen. Reserves eijn, alphabetisch: J, Esman, H Frantzen, G. Herrings. A. C. J. Kreek, N. van Orden en M. Reemers, die na loting worden aangewezen. In de afgëloopen week zijn 5 gevallen van roodvonk en 2 gevallen van diphtheritis voorgevallen. Bij de politie is aangifte gedaan, dat men zich door verbreking van een ruit in den nacht van Dinsdag op Woensdag toe gang heelt verschaft tot de loods op het speelterrein, achter de van Oosten de Bruynstraat. Een voetbal wordt vermist. Jongens zijn de vermoedelijke daders, D. F. DE WILDE. De heer D. F. de Wilde, de vroegere boschbaas van Groenendaal, is ernstig onge steld. Zijn toestand is langzaam achteruit gaande. Enkele dagen geleden vierde hij zijn 91sten verjaardag. Personalia. Bij het opmaken van de alphabetische lijst voor de vervulling van een vacature in de arrondissements-recht- bank te Zutphen is Mr. W. J. Keuskamp, 2de secretaris van het hoofdkantoor der Coöp Vereeniging .Centraal Beheer", te Amster dam, oud-voorzitter van de Landraden te Fort de Koek c.a., wonende te Heemstede, met het lot tegen één der andere candid»^ afgevallen. DE RIJKSSTRAATWEG AMSTERDAM HAARLEM. In de zitting van de Tweede Kamer heeft de heer' Boissevain gesproken over den toe stand van den straatweg AmsterdamHaar lem. Hij vroeg c.f ook de Minister er van overtuigd is, dat het wegenvraagstuk van Rijkswege dringend verbetering behoeft. In tegenstelling met andere landen, is bij ens betrekkelijk weinig voor de wegen gedaan. Het meeste danken'wij nog aan hetgeen Na poleon .in het begin der vorige eeuw heeft gedaan. De heer Ketelaar (v.d.) Jammer, dat hij dood is. (Luid gelach). DE TOESTAND VAN DÉN HAARLEM MERWEG. De heer Boissevain, voortgaande, wees er op, dat Napoleon eenvoudig decreteerde. Thans gaat de gang van zaken in deze veel slechter. Spr. illustreerde dit, door te wijzen op de uitvoerige correspondentie tusschen de gemeente Amsterdam en het Departement van Waterstaat over de noodzakelijkheid van verbetering van den Haarlemmerweg. Onge veer 4 U2 jaar geleden zijn B. en W. van Am sterdam begonnen met de aandacht te ves tigen op het onhoudbare van den toestand van dien weg. De heer Vliegen (s.d.) En voor 4Vz jaar was Amsterdam al zes jaar aan den gang De heer Boissevain (v.d.) Juist, men was al zes jaar bezig. De heer Ketelaar (v.d.) En in 1928 bij de Olympiade is de boel. nog niet in orde Het is-hoog tijd, dat de algeheele verbete ring van den Haarlemmerweg zijn beslag krijgt, besloot de heer Boissevain. HARMONIE-CRESCENDO. Gisterenavond gaf de muziekvereeniging „Harmonie-Crescendo" in den tuin van het Brongebouw het eerste concert. Onder lei ding van den heer H.W. Hofmeester werd het rijke en gevarieerde programma afgewerkt Ondanks den lagen entreeprijs was het concert niet druk bezocht. Het is te wenschen dat de vereeniging voor haar mooie werk meer steun en sympathie zal ondervinden en de concerten, die voor uiterst lagen prijs toegankelijk zijn, in een druk bezoek' zich mogen verheugen. Het eerstvolgend concert wordt gehouden op 9 Juni a.s. schoen A. v. Berlo, Gen. Cronjéstraat 6!I verordeningen na te komen? Denkt U daar een paar glacé -handschoenen M. Groen- j vooral om de politie, want deze kent haar veld, Van Sillemstraat 23, een schoentje plicht wel Gemeentereiniging, Delistraat, een cape C. Keizer, Overtcnstraat 13, een rijwielbe- lastingplaatje G. van Heerden, Schoterveen- straat 7, een portemonnaie met inhoud P. Huyboóm, Oosterstraat 57, een jongens jasje B. Verbeek, Grebberstraat 11 Haarlem, een portemonnaie A. Hocgerheyde, Haits- ma M'ulierstraat 38, een kam in étui A. Schoorl, Rijksstraatweg 281, een gummi-jas Ch. Zuurheide, Riouwstraat 27, een leesboek J. Nrerse, Rijksstraatweg 99, een rijwielbe- lastingplaatje Ch. Fischer, Gen. Bothastraat 100, een sleutelVan den Berg, Spaarn Verder zegt inzender de verordening ih alleen gemaakt om te voorkomen dat men op den Rijksstraatweg naar Haarlem niet zal zeggen „wat ruikt die mest,". Ja juist, daar ging het om als men in de onmiddellijke na bijheid der groote stad, om gezondheidsrede nen het opslaan van mest verbiedt, en deze in het geheel niet in haar stad duldt, zouden wij dan, plattelands-gemeentebesturen, maar klakkeloos toe moeten laten, dat de heerep hun mest deponeeren waar zij dat wenschen Ja juist, bedenk dan goed, dat het broed- planten zijn, waar duizenden en duizenden insecten worden gekweekt, waarvan niet de voorbijgangers op den Rijksstraatweg, maar M. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: A Dekker en Joha. de Vries. Getrouwd: Leonard Numan en C. Hooge- werf; J. Caslricum en P. G. Punt; W. P. Nijman en M. Zuiderduin; Alb. Pirovano en M. M. Boon; Joh. Brands Gz. en M. di Vries Hdr. Geboren: W. Fatels-Zonneveld; d. van Nic. de Munck-Mantjes; d. van A. J. Ap- pcIdoorn-Adrichem; z. van J. v. Duivenvoor- de-Wiering z. van Job. Beentjes-Rumping. Overleden; A, A. de Rupter. 19 jaar. hovenstraat 28, een hond J. Schipper, de omwonenden, belastingbetalers van Haarl, Tugelastraat 72, een portemonnaie met in- i Bede, geweldigen .ast ondervinden, houd Aan het Bureau van Politie een pet, j De geachte inzenuer zegt verder heel een een rino met sleufels en een kinderrruts i voudl? was het geweest om de gezondheids een rm„ met sleutels, en een üinaermuts. comrmssie ervan m j;ennis te steijen. Wrar- t/v-T crw om of wi' dat niet he'o1,;>en gedaan? Om de V ELS LIS. eenvoudige reden, dat wij in Haarl. liede zelf Burgerlijke Stand. Geboren; z. van C. O. onze verordeningen vaststellen De gezond- v d. Velden—Konijn. d. van N. Kempe heidscommissie doet dit niet. Hoogerwerf. z. van E. VVuil— Prins. Of is het U met bekend dat de gezondheids- z. van H. van Opbergen—Buising. z. van commissie hoewel een zeer nuttige instelling, S. van Dijk—Elenbaas. z. van M. van j niets kan uitrichten, als het gemeentebestuur StrienDekker. z. van C. Groenendijkhaar niet ter wille is. V. d. Linden. z. van C. A. v. d. Kolk— j En maakt U niet ongerust, want wij zijn Slükerman. z. van P. M. Tervoort— i werkelijk idij cat deze verordening thans Koelman. z. van G. Bakker—Klein, {verwezenlijkt is. De veehouders zullen er d van W MarkerinkAmersfoort. d wemig last van ondervinden, mits zij tentnin- z. van M. W. Vader—Palm. C. v j ste met tegenwerken. Leeuwenvan Dijk, d. d, van C. Maar schalk.Schoorl. d. van J. Koene— Oderkerk. Overleden; Cornells Wijker 1 j„ z. van. C. Wijker en G. Cöhrs. Johannes de Graaf, 25 jaar ongehuwd. Jannetje He ■- re, 82 j., wede. van W. Rietvink. Johan na Voogt, 7 weken, d. van P. Voogt en N. PPunt. Maartje Gouda, 60 jaar. Ondertrouwd: W. B, Slikkerveer en B- G. Visser. H. van Vonderen en M. Schol. W. F. van Tilburg en J. A. de Liefde. A. Ras en E. Bakker. P. Zalm en G. Retz. C. Kuiper en T. Kleene. J. v. d. Pol en E. H. H. Kok. P de Feber en C. Oldenburg. Getrouwd; J. P. B'ooij en J. Beijne. J, P. van Dijk en II. Th, van Til. J. H v. d. Ham en E. J. Riedeman. J. Th. A. Versluis en J. C. Bonarius, J. Wig- chert en C. Veldhuis. P. L Koster en M. v. d. Plas. C. Dijkgraaf en J. Beu- nink. Een Lid van den Gemeenteraad van Haarl.-liede c.a. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HET JAARVERSLAG VAN „KONINGINNE DAG." Geachte Redactie. In het Dinsdagavond gepubliceerde jaar verslag onzer Vereeniging „Koninginnedag" trof mij deze passage „Toen na de feesten in de plaatselijke pers artikelen verschenen over de orga- j onder plm. HOO sigarenindustrie) 3450; j. nisatie en reorganisatie van de Vereeni- kantoorpersoneel (benevens plm. 900 vrou- Op»Zaterdag, 8 Mei j.I. waren bij 203 or ganen der openbare arbeidsbemiddeling ia gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekenden (hegeen niet altijd Lktoe kent, dat zij werkloos zijn) de volgende aantallen mannelijke personen ingeschreven: a. bewerking van diamant ,650; b. boek en steendrukkerij, enz. 700; c. bouwbedrij ven (waaronder 500 metselaars, bijna allen in de groote gemeenten; 300 schilders, waarvan 200 in Amsterdam en Rotterdam; 1000 timmerlieden, 1675 opperlieden en 2525 grondwerkers) 8400; d. bewerking van stroo, Hout, kurk, Amsterdam 400; 's-Gra- vennage 75; Rotterdam 160; Zaandam 120, 1150; e. vervaardiging van kleeding en rei niging Amsterdam 110; 's-Gravenhage 40, Groningen 20, Rotterdam 80, Utrecht 25, 400; f. bewerking enz. van leder (waarvan plm. 100 in Noord-Brabant, de overigen in het Noorden, grootendeels in de groote gemeenten) 400; g. bewerking van metalen, en scheepsbouw (waaronder 1275 te Rotter dam, 2850 te Amsterdam, 350 te 's-Graven hage, 400 te Utrecht, 150 te Dordrecht) 6400; h. textielnijverheid (waarvan 65 te Enschedé en Lonneker en 285 te Tilburg) 600; i. voedings- en genotmiddelen (waar- Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij N. van Wees, Lindenlaan 31, visschershaak; C, van Oqselen, Raadhuis straat 96, etui met schrijfbehoeften; Zonne veld, Teslastraat 22, een regenjas en brood zak; Hoyer, Westerhoutstraat 7, roode bal; W. Schoo, Iepenlaan 17, rozenkrans; N. Smit, Jan v. d. Bergstraat 3, medaillon; W. Schoo, Iepenlaan 17, parapluie; J. War merdam, Raadhuisstraat 62, een kruiwagen (speelgoed); H. Kieft, Kennemerstraat 13, Haarlem, een damesportemonnaie; A. Baas, Wilsonsplein 4rood, Haarlem, damestaschje m.i.; „Bronsteê", Bronsteêweg 36, baal lompen; S. Diependaal, Glipperpad 2, hee- renportemonnaie m. i.; Vester, Openbare Werken Wipperplein, bouwteekening; Ver- donkschot, Groenendaal, damestaschje m. i.; J. W. Vastenhoven, Sumatrastraat 26, rij- wielbelastingmerk: M. Wiegman, Nic. Beetsstraat 5, medaille; M. Keeken, Oranje plein 23, een damestaschje m.i.; J. Rooze- boom de Vries, Leidschevaartweg 261rood, bal; P. van der Horst, Meerweg 3, gouden ring; Kooien, Sumatrastraat 30, koperen kraansleutel; Meer en Bosch, Achterweg, zilveren heerenhorloge; L. D. Brunsel, Ba- listraat 21, portemonnaie met inhoud; Waalwijk van Doorn, Zandvoortschelaan 150, broche; Möller, F.indenhoutstraat 67, broche; J. van Poekeren, Kruisweg 286, Haarlemmermeer, een rijwielbelastingmerk Kinkhouwer, Raadhuisstraat, gekleurde Lal: Bloemendaai, Heemstedeplein 31, rijwiel belastingmerk; H. de Ruiter, Nieuweweg C 79, Haarlemmerliede c.a., Chronometer; M. Jansen, Bleekersvaartweg 47, Psalm boekje; Bureau v. Politie Raadhuisstraat, damestasch m. i.; rijwielpomp; Lipssleutel; koperen gewicht en twee huissleutels; Bureau van Politie Boekenrodestraat 9, huissleutel Euphonia. Vrijdagavond 21 Mei zal door de R. K. Harmonie-Vereeniging „Euphonia" van Overveen een concert ge geven worden in de gemeentelijke muziek tent in het Bloemendaalsche Bosch, uit gaande van de Ver. Bloemendaalsch Bloei. Aanvang 8 uur. Programma 1 Granada, marsch G. Wittman. 2 La Coupe d'Or, ouverture E. Deneuf- bourg. 3 Anona, Intermezzo two-step Vivan Gray. 4 Le Meunt'er sans souci, G. Guillement. 5 Dilbeek, marsch Leon Marchand. Pauze. 6 Vieux Camarades, marsch E. Teike. 7 Ouverture Joyeuse (Lustspiel- ouverture de Keler Béla) M. J. FI. Kessels. 8 Caresses, concert wals Francis Popy. 9 The Fladiators' Farewell, marsch H. L. Blankenberg. Tijdens het concert worden programma's gratis verstrekt. Steeds verbetering. Eindelijk dan is men begonnen met het opruimen van de bewaarplaats van vuilnis, achter het wacht huisje aan de remise %Scendaplein. Het open liggend terrein naast de remise is nu geheel afgesloten met een hek van draadvlechtwerk. Daarachter zal een haag geplaatst worden, zoodat op het terrein alles kan worden opge slagen en toch aan het oog van het publiek onttrokken is. Wanneer de toestemming afkomt van Rijk en gemeente om een derde stel rails aan het eindpunt te mogen bijleggen, zal het wacht huisje worden vervangen door een grooter. ging, waren wij zeer verheugd over dit blijk van medeleven en hebben wij ook niet nagelaten, de daarin tot uiting ge brachte ideeën te overwegen. Het speet ons zeer, dat wij den steller dezer artikelen niet bereid vonden in ons bestuur zitting te nemen." Hieruit mag dus a priori de conclusie ge trokken worden, dat het den „steller dezer artikelen" niet te doen was een functie in het Hoofdbestuur van „Koninginnedag" te be machtigen, doch bij hem alleen voorzat de goede en sympathieke zaak van „Koning innedag" te dienen. Hoewel ik dus niet kon voldoen aan de tot mij gerichte uitnoodiging, (een mensch heeft ten slotte maar één lichaam) toch heb ik mij inderdaad aan de consequentie van mijn reorganisatie-betoog niet onttrokken, want ik heb mij duidelijk aan het Hoofd bestuur van „Koninginnedag" bereid ver klaard tijdelijk te willen medewerken, todat n.l. de Reorganisatie zou zijn voltrokken. De kwestie Was nu n.l. alleen maar, of het j Hoofdbestuur de door mij ontwikkelde denkbeelden wenschte over te nemen of te steunen. De beide hoofdgedachten waren, zooals men zich wellicht herinneren zal, dat „Ko ninginnedag" hare feestvieringen buiten hare bekende afrasteringen zal halen en er feesten in de toekomst van zal maken, welke een algemeen karakter krijgen, zoodat zij, naar het Leidsche voorbeeld, ook feesten zullen zijn voor het geheele Haarlemsche Oranje volk. Een finantieel plan was daar natuurlijk noodzakelijkerwijs bijgevoegd, tevens een plan om alle Haarlemsche ordelievende Ver- eenigingen daarbij te interesseeren, door mid del van opname in de Besturen van gedele geerden uit de Vereenigingen. En de tweede hoofdgedachte was, dat de feesten gesplitst zullen worden, in n.l. al gemeene kinderfeesten op Julianadag, 30 wenè 2650; te zamen 24800. Bovendien stonden ingeschreven 25000 andere mannelijke werkzoekenden, nage noeg allen tot de meer opgeschoolde be roepen of de losse werklieden behoorend, en die men voor een goed deel niet onder de geheel werkloozen kan rangschikken. Van deze categorie waren er ingeschre ven te Amsterdam 6800, ie Rotterdam. 4200 te 's-Gravenhage 2100, te Utrecht 1625, te Dordrecht 350, te Schiedam 650, te Arnhem 500, te Haarlem 375, in totaal 16600 of plm. 65 pet. Ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen: Op Zaterdag 9 Mei 1925 bij 200 organen 27900 en 29000 personen. Op Zaterdag 27 Maart 1926 bij 203 organen 29900 en 30000 personen. Op Zaterdag 10 April 1926 bij 210 organen 27150 en 280000 personen. Op Zaterdag 24 April 1926 bij 203 organen 25700 en 270000 personen. Eierenveiling. Aangevoerd werden 550000 eendeieren .5.205.50 en 6003 kipeieren f 5.50 per 100. PURMEREND,' Woepsdag 19 Mei. „Afslagvere,enig:ng Beemster, Purmer'end en Omstreken. Aardappelen (muizen) 0.30 C.31 per K.G.; Peulen 1.02 oer K. G.; Aerdbeziën t 0.961.92 per K-G.; BIcem. kool 12^58 per 100; Spinazie 0.54— 1.26 per mand van 5 K.G.; Postc ein 0.31 0.33 per K. G.; Radijs 2.105.20 per 100 fccs; Selderij f 12.50 £er 100 bos; Ra barber 11.80—22.50 per 100 te:; Raap stelen f 6.10 per 100 bos; Wortelen 1 15— 42 per 10 Obos; Prei 324.50 per 100 bos. Einsdag 25 Mei zal veiling worden ge- gehouden. BEVERWIJK, 19 Mei Prijsnoteering van de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging ..Kennemerland". Aardbeien per slofje van 5060; Spinazie per kist 80275; Sla per 100 300—900; Postelein 1G51.35; Asperges D. W. per bos 70—90, id. D. B 45—60, id. April, en de feesten voor de volwassenen op D' w'_ 20—35; Sjalotten' 7—12; Rabarber Koninginnedag, 31 Augustus. Wellicht acht het Hoofdbestuur een prac- tische verwezenlijking dezer plannen r.iet mogelijk, soit, ik wel, doch dan gelieve men in mijn pogen alleen te zien een bewijs van mijn hartelijk medeleven met onze Ver. „Koninginnedag", welke zoo'n sympathiek doel nastreeft en een werk verricht, dat in onze tijden meer dan ooit noodzakelijk is. Dankend, P. J. M. VAN TETERING. Mijnheer de Redacteur, 8—30 HHi Visscherr. 19 Mei. Een tiental span- nenkuilers brachten 30 a 40 k.g. ansjovis aan, prijs gemiddeld 1 0.35 per k.g. Ook de spannen die Noordelijker zijn gevaren ko men thuis wegens geringe resultaten. Ha ring gold emiddeld j 1.per tal, aal 0.65 0.91 oer pond. MEDEMBLIK. 18 Mei. Ansjovis 0.3/— 0.41 pér Kg.; hoogste 391: laagste 57; vaar tuigen 38. Aanvoer 6428 Kg. Kuilders 0.35 0.36 per 100 stuks IJMUIDEN, 19 Mei. Heden waren aan den Rijksvischafslag 12 stoomtrawlers. De Vriendelijk verzoek ik U eenige regels te f r, willen plaatsen in Uw blad als antwoord op j Prl'zen voIg! het ingezonden stuk getiteld „Gemeente- tongen 12 1.65 per Kg, griet f 4o -.0, ^r. verordening'" geplaatst in het nummer van schol f 4941, md.^scho! f ^50—40,^ zetscho, 18 dezer. Integendeel, geachte vriend, is het den betrokken inwoners van Haarlemmerliede 1 f 49—36, kl. schol f 34—20, f 12.50—7.50 scharren f 10—3.60 per 50 kg; roggen f 21 14 per hoop vleet f 21.30 per stuk; ma kreel f 2623, pieterman en poon f 10;50— 6.50, gr. schelvisch f 5049, md. schelvisch f 4126, k.md. schelvisch f 2718 kl» schelvisch f 17—13,' f 12.50—5.50, kabel jauw f 5321, gr. gullen f 1915, kl. gullen f 127.50, wijting f 83.40 per 50 kg. zoo'n aanvrage worden goedgekeurd Zoo'n aanvrage, geachte inzender zou al leen een boer uit den achterhoek van Gelder land of Brabant kunnen inzenden, maar daar zijn zij bij ons te Haarlemmerliede nog te goed voor bij den tijd. Landbemesten toch is geen mesthoopen of verzamelplaatsen hebben. Maar wanneer zij dit verzoek bij den Burge meester inaienen, krijgen zij hier natuurlijk vergunning voor. Waarom niet En wat betreft de plicht van de politie, ik veronderstel dat deze Wel zal weten wat haar plicht is. Verder spreekt U over processen-verbaal. Natuurlijk, ieder, die wetten of "Verorde- Gevonden dieren en voorwerpen. njngen overtreedt, beloopt de kans verbali- Terug te bekomen bij C. Kistenmaker, P. I seerd te worden. Maritzstraat 45rood, een sleutel, een hand-Of kenf TT tj-u, ..'.'"ht mei c,m He wetten en juist allen bekend, (de omstreken hebben met onze gemeenteverordeningen niet zoo veel te maken) dat deze verordening bij Raadsbe sluit is vastgesteld. Geachte inzender, Uw voorbeeld is misschien minder juist gekozen dit luidt als volgt Een veehouder zal zijn land willen bemes ten met stalafval of dergelijk product hij j moet daartoe een schriftelijke verklaring heb- IJMUIDEN, 19 Mei. Heden kwamen van ben van den burgemeester, omdat zijn land de treiivisscherij aan den afsla - de stoom- aan den openbaren weg ligt en de mesthoopen ltreüers M gg (Johanna Elisabeth) met kofnSi tf l?eJn. if 3319I IJ"M' 261 (Pan) raet f 1813; IJ'M' Als van zelfsprekend, zegt inzender, zal j 179. (Holland III) met i 214/; IJ.M.^331 Holland V) met f 1612); IJ.M. 83. (Dor othea) met f' 1712; IJ.M. 144 (Pieter) wel f 1513; IJ.M. 67 (Union) met f 2303; IJ.M. 103 (Dolfijn) met f 1843; K.W. 123 (Ro bert William) met f 2955 aan besomming. De door den stoomlreiler IJ.M. 16 (Ber gen) van IJsland aangebrachte lading zoute visch is heden, in publieke veiling voor f 9109 verkocht Heb bef mtstekendste aan te tied ;n dal iemand wenschen kan. boe zal de wereii bet weten, indien dij met adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5