STADSNIEUW S Maasjes PU ROL GEMEENTERAAD VAN HAARLEM tfijna een geheele vergadering besteed aan de bespreking over de reor ganisatie van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst. Nog geen beslissing omtrent de huisvesting van dezen dienst. De Schoolarten- besiissing omtrent de huisvesting van dezen dienst. De Schoolartsen- De aanleg der Burgemeester Rampstraat en den bouw eener brug over de Brouwersvaart. KRACHTSPORT. Gevonden Dieren en Voorwerpen. (Vervolg.) Goedkeuring balans enz. B. en W. stellen voor, goed te keuren de balansen mpt winst- en verliesrekeningen per 31 December 1925 betreffende de 41 en 44 arbeiderswoningen van de Woning- bouwvereeniging „Zorgvliet". Na een enkele opmerking goedgekeurd. Verklaring ingevolge Pensioenwet. B. en W. stellen voor, de door den Pen sioenraad gevraagde verklaring af te leggen, dat A. E. C. Saarloos van 1 Mei—31 Augus tus 1918 als ambtenaar in tijdelijken dienst der gemeente Haarlem is geweest. Aldus besloten. Verandering bestemming bouwterrein. B. en W. stellen voor, aan de N.V. Bouw- /tiij. „Kleverpark" vergunning te verleenen, om 4 winkelhuizen met 4 bovenwoningen te bouwen op een terrein aan de Santpoor terstraat in plaats van 2 beneden- en boven woningen en een benedenwoning met win kel en bovenwoning. Goedgekeurd. Afbraak perceelen. B. en W. vragen machtiging tot slooping Van de perceelen Zijlweg 103 en Dubbele Buurt 17 en tot het verkoopen van de af braak der aanwezige opstallen. De machtiging wordt verleend. Inrichting speelplaats. B. en W. stellen voor, uit het gemeente lijk woningbedrijf terug te nemen de per ceelen Noorder Schoolsteeg 7 en 9, tot af braak van de opstallen, op die perceelen ge vestigd, over te gaan en den vrijkomenden grond voor schooltuin en speelplaats van de Bewaarschool aan de Smedestraat te beslui ten, waarvoor zij een crediet van f 800 aan vragen. Aldus besloten. Verkoop grond. B. en W. stellen voor, aan D. van Putten tegen f 15 per M2. te verkoopen 375 M2 grond, gelegen aan de Begastraat, hoek Van der Meerstraat. Goedgekeurd. De S.D.A.P. is tegen. B. en W. stellen voor aan gebroeders J. E. en P. J. Blokker, tegen den prijs van f 15 per vierk. M. te verkoopen een perceel grond grcot ongeveer 357 M2, gelegen aan de Oostzijde van de Jelgersmastraat. Goedgekeurd. De S.D.A.P. is tegen. Naam straat. B. en W. stellen voor, het straatgedeelte aabij de gemeentelijke kweekerij den naam te geven van Kweektuinstraat, de bestrating uit klinkers te doen bestaan en te bepalen, dat die grond voor de toepassing van de Bouwverordening voldoet aan de vereischten voor openbaren weg. Mevr. VAN LOOY vindt den voorge stelden naam moeilijk uit te spreken en stelt voor, de straat te noemen „Stadstuinstraat." Wethouder REINALDA wijst er op, dat het gedeelte in Schoten ook zoo zal genoemd worden. Spr. handhaaft het voorstel van B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Huur grond. B. en W. vragen machtiging tot het huren ,an een strook grqnd, behoorende bij het Hofje van Oorschot tegen een jaarlijkschen huurprijs van 150, ten einde een uitgang van de binnenplaats der Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus, naar de Krocht te verkrijgen. Tevens vragen zij credieten tot een totaal bedrag van 3.410 aan voor het aanbrengen van verbeteringen in die school. Aldus besloten. De reorganisatie van den geneeskundigen dienst. B. en W. stellen voor, ter gedeeltelijke uit voering van het Ziekenhuisrapport, een com missie van bijstand in te stellen voor het zie kenhuiswezen, en deze te doen bestaan uit zes leden en een voorzitter de geneeskundige armencommissie en het instituut gemeente- vroedvrouwen op te heffen den geneeskundi gen dienst der gemeente Haarlem te reor- ganiseeren in den geest van het rapport, het personeel van dezen dienst uit te breiden met 2 geneesheeren en een verpleegster (zulks voorloooig 3 jaren), specialistische hulp te doen verleenen door een der schooltandartsen de vergoeding per bevalling voor de vroed vrouwen te bepalen op 17.50 den ont- smettingsdienst onder controle van den ge neeskundigen dienst te stellen ter beschik king van B. en W. te stellen een bedrag van f 7000 om hét voormalig militair hospitaal voor den geneeskundigen dienst in te richten en voor kennisgeving aan te nemen het adres der afd. Haarlem der Ned. Mij. tot bevorde ring der Geneeskunst. De heer KOPPEN heeft het voorstel met gemengde gevoelens ontvangen. Jarenlang is op de reorganisatie aangedrongen en deze wordt nu voorgesteld. Daarover is spr. ver heugd. Maar hij is ook teleurgesteld, omdat in het voorstel ontbreekt de lijn van'meer centralisatie der geneeskundige diensten. B. en W. staan zelfs afwijzend in deze tegen over den Schoolartsendienst. Er is heel weinig ondergebracht bij de Gem. Geneeskundigen Dienst. Er heerscht te veel versnippering, welke men in andere gemeenten van beteekenis niet vindt. Spr. meent, dat niet gesproken mag wor den van een historisch gegroeiden School tandartsendienst. Daar is het instituut nog te jong voor. Spr. juicht het voorstel tot opheffing der Geneeskundige Armencommissie toe en vraagt een nadere regeling voor de zieken verzorging van werklcozen. Door overleg is mogelijk overeenstemming te bereiken. De S.D.A.P. kan zich niet vereenigen met het voorstel betreffende de huisvesting van den Geneeskundigen Dienst. Spr. be treurt het, dat men aan het Militaire Hospi taal f 7000 wil verbouwen voor huisvesting van dien belangrijken dienst. Uit dit voor stel komt wat duidelijker naar 'voren de kwade geest, waarover bij de begrooting is gesproken. De omlijning van dit voorstel doet de figuur van den wethouder van fi nanciën uitkomen. Wel "geeft men met een groot gebaar f 100.000 voor een bepaalde vereeniging. Dit spreekt voor zich zelf en spr. verheugt zich, dat het hoofd der ge meente en de wethouder van openbare wer ken dit onderdeel van het voorstel niet voor hun rekening nemen. Ook de Commissie van Openbare Werken kan zich met dit voorstel niet vereenigen en is unaniem voor de stichting van een nieuw gebouw. Spr. zal daartoe een voorstel indienen. Spr. bespreekt dan het adres van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunde. Van de medische aangelegenheden spreekt het adres niet en de artsen geven slechts een advies voor de vrije artsenkeuze voor de armlasti gen. Dat betreft de goedkoopste ziekenver zorging dier menschen en spr. betreurt, dat dit aldus gebeurd is. Het spijt spr., dat de artsen geen betere voorlichting gegeven hebben. De heer ROODENBURG bespreekt de inrichting van een 10-tal klasse-kamers in het Gasthuis. Spr. vindt het vreemd, dat regenten daartoe besloten, (alvorens de raad daarin een besluit nam. B. en W. stellen dit nu voor, doch slechts met een enkel argument ter verdediging. Er zouden menschen zijn, die een neutraal ziekenhuis wenschen. Maar de verpleging van dergelijke patiënten is nocit loonend geweest in het Gasthuis. Daar uit concludeert spr., dat er toch niet zooveel vraag is naar dergelijke verpleging. Spr. ge looft niet, dat een betere exploitatie mogelijk is. Dan zou men de patiënten met kunst- en vliegwerken van andere ziekenhuizen afhou den. Die instellingen lijden dan groote schade, welke door particulieren gedekt moet wor den. Dat acht spr. niet juist en hij vraagt B. en W., zich te verstaan met de regenten, om deze bepaling in het voorstel herzien te krij gen. De heer BOES acht de bezwaren tegen vrije artsenkeuze niet zoo groot, dat die keuze niet ingevoerd zou kunnen worden. Het spijt spr., dat het stelsel niet doorgevoerd is bij dit voorstel. De heer WOLZAK merkt op, dat inder tijd B. en W. bij regenten van het Groote Gasthuis geinformeerd hebben naar de mo gelijkheid van inrichting van klassekamers. Vroeger zijn ze er ook geweest, maar later ingeruimd voor inrichting van kinderkamers. Er bestaat behoefte aan klassekamers en de mogelijkheid rot inrichting daarvan bestaat. Maar daarom is nog niet vooruitgeloopen op een besluit van den raad, al zijn die klasse- kamers ook gemaakt. Het ziekenhuis moet daarenboven zoo volledig mogelijk ingericht wordên. Spr. weet met, of hij voor de overbrenging van den Geneeskundigen Dienst naar het Militaire Hospitaal zal kunnen stemmen. Hij weet niet, of die overbrenging voor 7.000 mogelijk is. Hij vraagt zich af, of het niet voordeeliger is, het Militaire Hospitaal op te ruimen, den grond te verkoopen en een be staand groot gebouw voor niet te hoogen prijs aan te koopen, om dit dan in te richten voor den betreffenden dienst. De heeren KOPPEN c.s. stellen voor, B. en W. uit te noodigen, plannen in te dienen tot stichting van een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst en voor den Keu ringsdienst van Waren. Mevr. MAARSCHALL kan zich niet vereenigen met het voorstel tot opheffing van het instituut-gemeentevroedvrouwen. Wat zal de sociale taak der gemeente tegenover belanghebbenden verder zijn De heer VAN LIEMT herinnert aan den indertijd gevoerden aandrang tot instelling van een onderzoek naar ziekenhuisruimte. Toen is bij de Mariastichting aangedrongen op aanbouw van een nieuw gedeelte, opdat men op alle eventueele gevallen voorbereid zou zijn. Die aandrang is uitgeoefend na mens het gemeentebestuur. Nu wil men klas sekamers gaan inrichten in het Gasthuis. Dat stuit spr. tegen de borst. Van de 300 ka mers in de Mariastichting stonden er verleden jaar 120 leeg. Bij invoering van klassekamers in het Gasthuis zal men een overheveling krijgen van patiënten naar het Gasthuis. Dat is niet juist, want de gemeente heeft er de Mariastichting voor opgedraaid, in den duur- sten tijd te gaan bouwen. Dat is immoreel. Die inrichting van klassekamers gebeurt met gemeentegeld. Wethouder HEERKENS THIJSSEN „Dat is niet waar." De heer VAN LIEMT blijft bij zijn over tuiging. Als de inrichting der kamers uit gewone middelen van het Gasthuis betaald wordt, komt er toch een tekort op die ge wone middelen, wat de gemeente moet be talen. Wat de huisvesting van den Geneeskun digen Dienst betreft, i het misschien niet onmogelijk, hem onder te brengen in de school aan de Prins Hendrikstraat. Die mo gelijkheid kunnen B. en W. misschien over wegen. Spr. protesteert er tegen, dat reeds nu door de regenten van het Gis thuis besloten is, in 1927 de 10 klassekamers te bouwen. De heer GERRITSZ is eleurgesteld door de discussies, \ooral door den toon van de iieeren Roodenburg en Van Liemt, die een bepaald onderdeel bestreden. Dat was een bestrijding op grond van concurrentievrees. De heer Van LIEMT „Dat had 5'jaar geleden gezegd moeten worden." De heer GERRITSZ zegt, dat reeds in 1918 over de door den heer. Van Liemt be doelde zaak is gesproken. Een officieel raads besluit betreffende het verzoek aan de Maria stichting is nooit genomen. De verantwoor delijkheid daarvoor treft alleen den toenmalige leden van B. en W., die den aandrang hebben uitgeoefend. Spr. .heeft met leede oogen gezien, dat de ruimte voor neutrale ziekenhuisverpleging steeds meer ingekrompen is. Spr. verdedigt de verpleging van niet-behoeftigen in het Gasthuis. Het spijt spr., dat de heeren, die op ander terrein het zelf aan den lijve ge voeld hebben, thans zich principieel verzet ten tegen de bescheiden wijze, waarop de gemeente de verpleging van niet-behoeftigen wil regelen. Spr. betreurt het, dat men niet tot de noodige centralisatie komt. Van centralisatie verwacht spr. ook meer voordeel. Spr. dient een motie in, waarin de raad de wenschelijkheid uitspreekt van meerdere centralisatie-regeling in zake de openbare gezondheid, geneeskundigen dienst en derge lijke. Bij aanneming der motie kan zij B. en W. tot leiddraad dienen. Dr. ADRIAN acht den naam commissie voor bijstand in het ziekenhuiswezen te be perkt en stelt voor, haar te noemen „Commis sie van bijstand voor de openbare gezond heid." Verder dient spr. een voorstel in, om be hoeftige kraamvrouwen in de gelegenheid te stellen, zich specialistische hulp te ver schaffen. Spr. gaat niet mede met het adres der Mij. tot Bevordering der Geneeskunde. Die Mij. heeft de zaak te ideëel beschouwd. De leden hebben ook geen armen-practijk en 'n derge lijke practijk is gansch anders dan een zieken- fonds-practijk. In deze laatste komt men veel bij doktoren om verstrekking van allerlei versterkende middelen te verkrijgen. Ook de sociale verzorging in beide practijken verschilt veel. Voor de armenpractijk worden andere eischen gesteld en spr. is daarom voor het voorstel van B. en W. tot aanstelling van een vasten arts. Controle is noodig bij de verstrekking van versterkende middelen, om te, voorkomen, dat die middelen niet onnoodig verstrekt worden. Er is ook voor het Buitenhuis een vaste arts noodig. Wanneer er vrije artsen-keuze komt, heeft men bij eventueele klachten geen zeggen schap over de doktoren.Spr. vraagt, hoe men zich de beperkte artsenkeuze denkt. Spr. bespreekt de eventueele stichting van een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. Zal het gebouw er een zijn van ad ministratieven agf d Zal daar de behandeling van stadspatiënten geschieden Of wil men de E. H. B. O. daar brengen, het ziekentran sport Zoolang we niet weten, wat voor een gebouw het moet worden, moet er nog geen nieuw gebouw komen. Dr. KUENEN merkt op, dat het verschil van meening over de inrichting van klasse kamers in 't Gasthuis ontstaan is uit het feit, dat het Gasthuis een semi-officieele instelling is. Al wat semi-officieel is, is verkeerd. Spr. vraagt, waarom men niet alle arm lastige patiënten in ziekenfondsen wil onder brengen. Spr. betwist de meening, als zouden de doktoren geen experts zijn voor de ver strekking van melk- en eierbriefjes. Con trole daarop bestaat' toch. Spr. betreurt daarom de voorgestelde re geling ten deze en hij acht het beter, dat de armlastige patiënten in ziekenfondsen worden ondergebracht. Spr. acht het principieel oniuist, te zorgen voor een neutrale verpleging. Waarom zorgt men dan ook niet voor een katholieke zieken huisinrichting. En wat zal gebeuren, als straks de Israëlieten een ziekenhuis willen bouwen? Men zou dan ziekenhuizen voor alle religie en voor de neutralen moeten hebben. De heer KLEIN gaat de opdracht tot on derzoek naar ziekenhuisruimte na en wijst op de moreele verplichting van het gemeen tebestuur tegenover de Mariastichting, wat haar uitbreiding betreft. De meerderheid van B. en W. heeft bij het bestuur der stich ting op spoed aangedrongen. Juist omdat het Gasthuis voor arme zieken is, was spr. oorspronkelijk tegen de inrichting van klassekamers aldaar. Na de uitdrukke lijke verklaring, dat er gelijkheid bij de pa tiënten zou worden betracht, heeft spr. zich bij hef voorstel neergelegd. Maar er is iets anders. Als regenten geen geld hebben, komen zij bij de gemeente, alsof het een gemeentelijke instelling gold. En spr. vindt het vreemd, dat een zekere partij, die altijd met het budgetrecht van den raad schermt, nu ineens goedvindt, dat het Gasthuis maar over gemeentegelden beschikt Spr. geeft in overweging, een doelmatig gebouw in te richten voor den Geneeskun digen Dienst. Spr. is tegen onderbrenging van den dienst in het Militaire Hospitaal, maar hij is ook tegen het voorstel-Koppen. Wethouder HEERKENS THIJSSEN antwoordt allereerst den heer Koppen', dat een werklooze, die zijn ziekenfondsgeld niet meer kan betalen, de behulpzame hand gebo den zal worden, om zijn penningen te betalen. De inrichting van klassekamers wordt be taald uit de gewone begrooting van het Gast huis. Enkele andere uitgaven voor onder houd worden dan voorloopig verschoven. De gemeente betaalt bij op de verzorging van armlastige patiënten in het Gasthuis. Het Gasthuis is alleen opgericht voor de verple ging van arme zieken en daar dient het nu volgens de verordening nog voor. Men moet niet te veel nadruk leggen op de uitgave dier kosten. De gelegenheid voor klassekamers is er altijd geweest. De vraag was altijd gering. En daarom zijn ook voor korten tijd de klassekamers verdwenen. Het is allerminst de bedoeling, het Gasthuis van aard te laten veranderen. Het is niet de bedoeling van de regenten, de patiënten uit andere ziekenhuizen te trekken. Begonnen wordt op bescheiden voet. Wordt de aanvraag naar klassekamers grooter, dan zal overwogen worden, wat gedaan moet worden, om te voor komen, dat te veel kamers onproductief zul len zijn. Mevr. VAN LOOY wijst op de groote on kosten, welke de Mariastichting gemaakt heeft voor de inrichting van verpleging van t.b.c.-lijders. Alle t.b.c.-patiënten, ook van uit het Gasthuis, zouden naar de Mariastich ting gezonden worden. Wethouder REINALDA voert, als minder heid van B. en W. op een enkel gedeelte van het voorstel, het woord. Spr. acht onjuist, het Groote Gasthuis het armenziekenhuis te noemen. Het Gasthuis is gesticht voor koste- looze verpleging, maar de verordening spreekt ook van verpleging, tegen tarieven. De grondslag, door dr. Kuenen genoemd voor de stichting van ziekenhuizen, is juist. Daarom moeten ook neutrale ziekenhuizen bekostigd worden door de gemeente. Met de Mariastichting is slechts een overeenkomst aangegaan betreffende de verpleging van bepaalde zieken. Verder gaat de overeen komst niet. Spr. is tegen de inrichting van het Militaire Hospitaal voor huisvesting van den Genees kundigen Dienst. Een doelmatig gebouw voor huisvesting van dien dienst heeft de ge meente met. Enkele schoolgebouwen zijn als zoodanig niet geschikt. Spr. noemt de school voor Buitengewoon L.O. aan de Ged. Oude Gracht de school aan het Klein Heiligland, de school aan de Prins Hendrikstraat, welke mettertijd verplaatst zal worden n?ar het centrum der stad, het zgn. Keizerrijk, de scholen op de Botermarkt en Nassaulaan. In het centrum der stad heeft de gemeente geen doelmatig gebouw voor de huisvesting van den Geneeskundigen Dienst. Spr. ver dedigt daarom, mede namens den burge meester, de stichting van een nieuw gebouw, waarvoor de kosten op 154.000 geraamd worden. Dat zal goedkooper zijn dan het uitgeven van 7.000 voor het oplappen van een oud gebouw. Die 154.000 zu"en jaar lijks 11.000 aan rente en aflossing kosten. Door de stichting van een nieuw gebouw ko men oude gebouwen vrij en laat men die ge rust op de publieke markt brengen. Spr. noemt het gebouw der Duinwaterleiding aan het Spaarne, welk gebouw dan geheel vrij komt. Bij de stichting van een nieuw gebouw zal het Rijk 50% vergoeden van de kosten van het gebouw voor den Keuringsdienst, Datraamt spr. op ƒ30.000. Men moet komen tot slooping van gebouwen in Jacobijne- straat en Koningstraat, tot uitbreiding van het Stadhuis. Men moet verder afbreken het oude Militaire Horpitaal en daar het nieuwe gebouw stichten. Spr. stelt, mede namens andere leden, voor: 1. te besluiten tot afbraak van het voor malige Militaire Hospitaal 2. B. en W. een crediet van 154.000 te verleenen voor de stichting van een nieuw gebouw ten behoeve van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en van den Keurings dienst van "Waren 3. B. en W. uit te noodigen, nadere voor stellen in te dienen betreffende de bestem ming van de overige gronden van het Mili taire Hospitaal. De heer BOES stelt voor, punten 3a en 5 aan te houden. Wethouder SLINGENBERG wil spreken als raadslid en als wethouder van finan ciën. In de laatste kwaliteit zal hij alleen be spreken de kwestie van de stichting van een nieuw gebouw voor den Geneeskundigen Dienst. Spr. is teleurgesteld door het voorstel, om dat het niet een betere centralisatie beoogt van alles, wat onder den Geneeskundigen Dienst valt en hij zal dan ook voor de mo tie-Koppen stemmen. Verder is spr. voor de invoering van vrije artsenkeuze. Dat recht eischt spr. op voor iederen arme. De voorgestelde beperkte art senkeuze acht spr. een aanfluiting van het in stituut vrije artsenkeuze. Spr. ondersteunt ten volle al wat dr. Kuenen daaromtrent ge zegd heeft. Men wil aanstellen in totaal 4 geneesheeren voor de armlastigen. Maar dat is een half denkbeeld, omdat zij de helft van hun tijd mogen besteden aan de verzorging van parti culiere patiënten. Spr. acht een dergelijken halfslachtigen toestand, waarbij men semi- ambtenaren krijgt, niet juist. Spr. heeft voorts bezwaar tegen de inrich ting van de voorgestelde commissie van bij stand. Waarom moeten er 6 leden komen in afwijking van het gebruikelijke aantal, van 4 Op die manier wordt het zwaartepunt ver legd van den raad naar de commissies en spr. zal daarom voorstellen, het aantal op 4 te brengen^ De heer JOOSTEN „Dat wordt ge steund. Dat is een mededeeling van de roode fractie." Wethouder SLINGENBERG dankt voor dien steun en komt dan tot de kwestie van het onderbrengen van den Geneeskundigen Dienst. Het zal spr. geen slapeloozen nacht kosten, als die dienst niet naar het Militaire Hospitaal wordt overgebracht, als maar niet tot stichting van een nieuw gebouw besloten wordt. Eenige maanden geleden hebben B. en W. in pleno het Militaire Hospitaal bezocht en de meerderheid was verrast door de solidi teit van dat gedeelte van het gebouw, waar men den Geneeskundigen Dienst thans wil onderbrengen. Wil de raad dit niet, dan ont raadt spr., om reeds nu te besluiten tot stich ting van een nieuw gebouw. Men wil een doelmatig gebouw. Het Gemeentelijk Con certgebouw komt eerstdaags vrij en daar kan de dienst heel goed gevestigd worden. De inschrijving van leerlingen voor openbare lagere scholen is thans reeds sterk verminderd en het staat voor spr. vast, dat bijv. over 2 jaren een schoolgebouw vrij zal komen voor huisvesting vanden dienst. Om deze redenen zou spr. het voorstel- Reinalda om prae-advies naar B. en W. wil len zenden. Spr. acht het twijfelachtig, dat het Rijk 50% zal vergoeden voor de inrichting van den Keuringsdienst en daarom meet men dit onderdeel buiten bespreking laten. De VOORZITTER beantwoordt de ver schillende sprekers. Er is gesproken over te weinig centralisatie. B. en W. zijn van oor deel, dat de Schoolartsendienst afzonderlijk gelaten moest worden, omdat ook de prac tijk heeft uitgewezen, dat op behoorlijke wij ze aan een goeden gang van zaken wordt te gemoet gekomen. Wat de inrichting van klassekamers in het Gasthuis betreft, deze is geen onderdeel van het rapport. Spr. is voor het nakomen der moreele verplichting tegenover de Maria stichting. Personeel der gemeente wordt ech ter gaarne verpleegd in het Gasthuis en er is een klasse van menschen, die verpleegd eenscht te worden in een ziekenhuis, dat sec- tarische verpleging mist. Thans gaan die menschen naar Amster dam. Nu wil men zien, wat de regeling van klassekamers oplevert. Wat de opheffing van het instituut der gemeente-vroedvrouwen betreft, aan een eventueel gemis na die opheffing zal zooveel mogelijk tegemoet gekomen worden. Spr. verdedigt de aanstelling van een vier tal gemeente-artsen, waarover de gemeente dan zeggenschap heeft. Dat men hun ook wil laten de gedeeltelijke particuliere verpleging, vloeit voort uit de overweging, dat men hen in de gelegenheid wil stellen alle ziekte gevallen mee te kunnen maken. Spr. komt dan tot de huisvesting van den Geneeskundigen Dienst en sluit zich te dien aanzien aan bij wat de wethouder van Open bare Werken daaromtrent heeft gezegd. Te eeniger tijd moet men toch een nieuw ge bouw stichten. Laten wij dit nu doen en geen goed geld naar kwaad geld gooien en nu een nieuw gebouw stichten, dan zijn wij er af. De Commissie-Koppen blijft bestaan ter onderzoek van de vraag omtrent de beoor deeling van de grensgevallen van kostelooze verpleging. De heer KOPPEN bepleit nogmaals op neming van den Schoolartsendienst in den Geneeskundigen Dienst. Spr, is van oordeel, dat de raad zijn geheele recht uit handen geeft, indien de vrije artsen keuze wordt ingevoerd. De heer Van LIEMT betwist, dat een aan tal van 10 klassekamers in het Gasthuis noo dig is. Het totaal-tekort van het Gasthuis wordt betaald door de gemeente. Spr. pro testeert tegen een uitbreiding van het aantal klassekamers. De heer BOES deelt mede, dat het voor stel tot aanhouding van punt 3 A ingetrokken wordt. Wat het voorstel-Reinalda betreft, zou spr. gaarne zien, dat dit gesplitst in stem ming werd gebracht.Spr. is bijv.wel voor sloo ping van het Militaire Hospitaal, maar zou nu nog geen beslissing willen nemen over de stichting van een nieuw gebouw. Wethouder BRUCH bespreekt de af scheiding van den Schoolartsendienst van den Geneeskundigen Dienst. Spr. heeft er geen bezwaren tegen gehoord. De schcW- 1 arts zelf wenseht geen andere regeling. Ook in Den Haag bijv, niet. En men zal niet kun- j nen beweren, dat Den Haag in deze de min- 1 dere is van Amsterdam. Alleen wanneer men eikaars terrein raakt, moeten beide diensten samenwerken en bij eventueel meenings- verschil beslissen B. en W. Klachten hoort men niet en daarom moet men niet gaan veranderen. Dat is alleen ge- wenscht, als aanwijsbare nadeelen en bewijs bare voordeelen zijn aan te geven. Daarmede zal men echter in gebreke moeten blijven. Op de eerste plaats wil men het onderwijs dienen. De Schoolartsendienst is historisch gegroeid als onderwijs-instituut. Spr. protes teert tegen de verandering in de thans heer- schende soepele samenwerking. Die soepele samenwerking neemt juist den vrind uit de zeilen der e berde gebrachte bezwaren. Men kan nu makkelijker aan die bezwaren te gemoet komen. Spr. kan toezeggen, dat, wanneer het al gemeen belang dit eischt, een harmonieuse samenwerking tusschen beide diensten zal heerschen De heer KLEIN SCHIPHORST heeft altijd gezegd, dat alle besteed geld aan het Militaire Hospitaal weggegooid' geld is. Een gebouw voor een zoo belangrijken dienst als de Geneeskundige Dienst is, moet af zijn. Een schoolgebouw is niet er voor in te richten. De betreffende dienst is daarmede niet gebaat. Spr. zal daarom het voorstel- Reinalda voor de stichting van een nieuw ge bouw steunen. Wethouder BRUCH amendeert het voor- stel-Gerritsz betreffende meerdere centralisa tie aldus „met handhaving van de tegen woordige organisatie van den Schoolartsen dienst." Dit sub-amendement wordt aangenomen met 2112 stemmen. Het voorstel-Gerritsz wordt aangenomen met 303 stemmen. Het voorstel-Adrian omtrent verandering van de benaming van de Commissie van Bijstand wordt door B. en W. overgenomen. Het voorstel-Slingenberg, om de Com missie uit 4 leden in plaats van 6 leden te laten bestaan, wordt aangenomen met 1716 stemmen. Dr. KUENEN verlangt aanteekening, tegen het voorstel tot opheffing der Genees kundige Armencommissie en het instituut der gemeente-vroedvrouwen gestemd te hebben. B. en W. trekken in hun voorstel om 7000( beschikbaar te stellen, voor verbouwing van het Militaire Hospitaal, ten einde daar den Geneeskundigen Dienst te vestigen. De voorstellen-Koppen en Reinalda om trent de huisvesting van dien dienst gaan om prae-advies naar B. en W. Het geheele voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Verhooging subsidie. B. en W. stellen voor, in verband met een verzoek van de commissie ter voorzie ning in het onderwijs aan zieke en zwakke kinderen te Haarlem en omstreken, ter ge leidelijke dekking van het nadeelig saldo dier commissie over 1925, aan gemelde com missie voor 1926 een nader subsidie toe te kennen tot een bedrag van 650. Aldus besloten. Aanleg straat en bouw brug. B. en vragen een crediet van 70.000 aan voor den aanleg van de Burgemeester Ramp straat en den bouw eener brug over de Brou wersvaart in het verlengde van de Hoof- manstraat. Het crediet wordt verleend. Rondvraag. De heer VAN LIEMT vraagt, of niet een concert aangeboden kan worden aan de congressisten van de Vereeniging tot Be vordering der Bijenteelt. Liet congres wofdt 29 Mei Te Haarlem gehouden. De VOORZITTER zegt dit toe. Hierna gaat de raad in geheime zitting. MEDEDEELINGEN AAN DEN RAAD. a. ingekomen zijn: een Verslag over 1925 van het Burgerlijk Armbestuur; een verzoekschrift van L. Brunt e. a. om de straat ten Noorden van de Kweekerij niet den naam te geven van Akendamstraat; b. Gesteld worden in handen van Burge meester en Wethouders om prae-advies; een voorstel van den heer Johs. Visser om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen enkele ontwerpen van klein-ge- zinswoningen te onderzoeken en om in be ginsel te besluiten een proef te nemen met het bouwen van een aantal klein-gczinswo"- ningen; een verzoek van het bestuur der R. K, Jongensschool voor L.O., Ged. Oude Gracht 120 om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van gymnastiektoestellen in het gymnastieklokaal van genoemde school; een verzoek van het bestuur der R. K. Jongensschool voor U.L.O. Ged. Oude Gracht 120 alsvoren; een verzoek van het bestuur der St Antoniusschool Zijlsingel 2 om beschikbaar stelling van gelden voor de aanschaffing van gymnastiekwerktuigen; een verzoek van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Om stre ken om over te gaan tot verlaging van het haven- en bruggeld en van het tarief bij doorvoer; een verzoekschrift van den Haarlem- schen Bestuurdersbond om te rekenen van 1 Januari 1926 af voor zijn Bureau voor Ar- beidersrecht in het genot te worden gesteld van een subsidie groot 400. een verzoekschrift van het R. K. Kerkbe stuur der Parochie van den H. Joannes den Dooper om beschikbaarstelling van gelden voor aanschaffing meubilair en leermidde len voor eerste inrichting van een tweede leerjaar school Nagtzaamstraat. De Haarlemsche Krachtsportvereeniging „Haarlem," schrijft onderlinge wedstrijden uit, in worstelen en gewichtheffen voor hare leden, op Donderdag 25 Mei, Dinsdag 1 Juni en Dinsdag 8 Juni a.s. des avonds te 8 uur. Dat er fel gestreden zal worden, behoeft geen betoog, daar toch de H. K. S. V. „Haarlem" over 3 Nederlandsche kampioe nen en zeer vele goede le klasse werkers be schikt. De wedstrijden worden gehouden, in het oefenlokaal Zijlvest 22rood hoek Sophiaplein. De prijzen zullen bestaan, uit zeer fraaie kunstvoorwerpen. Het Haarlemsche publiek welk belang stelt in de krachtsport, kan nu eens kennis maken, met de verrichtingen van onze Haarlemsche athleten. De toegang is vrij. Terug te bekomen bij: G. Kleyn. Nicolaas Beetsstraat 15. autovijzel; G. Byster. Alb. ihymstraat 16, tramabonnement; G. Boer, v. Marumstraat 54, kinderbeursje; H. Marten, Lakenkooperstraat 12, bril; G. Nyhuis, Gr. Willemstraat 19. bal; E. Kapteyn, A, L. Dy- serinckstraat 18. broche met portret; Q.Wes- selman. Korte Poellaan 4rood, bril in étui; D. Meyer, Nassaulaan 34e. leesboek; J, Jan sen. Evkenstraat 2, ceintuur; P, Scyffert, >.r is geen ueugdeüjker middel voor het verkrij en en behoud.n van een iraaie Huid van Han ie en Gelaat, dan 30-6 -90 ct. Oude Groenmarkt 12, étui met eenig geld; J. F. Hendriks. Gasthuislaan 97. geldstuk; Meer, Kleverparkstraat 7. bruin hondje; J. Vernhout. Kleine Houtstraat 47, handschoe nen; Politiebureau, Smedestr., handschoen; J. Reinders. v. d. Meerstraat 51, herders- Tromp. Bielslaan. Heemstede, zwarte hond, Fauna; M. Burgerhart, Vrouwebekstraat 53, biuine hond, idem; M. Schreuder, Antho- riiestr. 39. herdershond, idem; A. v. Doorn, Middenlaan 79. gele hond, idem; Maas, Wil- helminastraat 33, gr. witte poes; C, v. d. Wateren, Oranjestraat 97, lorgnet; Th. Hel merhorst Zoroervaart 12c, kinderportemon- naie m. i.; C. Groenewoud. Plataanstraat 32, Schoten, portemonnaie m. i.; T, v. d, Leyh, Breestraat 14boven. kinderportemonnaie m, i.; T, Meppelink, Gasthuissingel 26rood, pas om te monsteren; P. Makkes Drappenier- straat 16, rijwielbel.merk; Kooy. v, Marum- straat 39, idem; Lycklama a Nyeholt, Saen- redamstraat 41rood. idem; H, Peper, Kei zer Karelstraat 38, regenjas; C, Nachtegaal, Spykermanslaan 19, stempellak; W. Möhring, 2e Vooruitgangstraat 42. melkwagensleutel; M, Terwal Rozenprieelstraat 39rood, acte- tasch. Swaanswijk, Groot Heiligland 69, bril if! étui Suyk, Schermerstraat 26, beursje met inhoud Kurts, Parklaan 101, broche Roe- kens, W. Geldeloozepad 19, doosje hand werken Meerman, Tuindorplaan 3, her dershond, Haerlem Zeijlmaker, Harmen- jansweg 35, jachthond, HaerlemBaltes, Nieuwe Gracht 32, dwerg pincher A. H. Kuipers, Kolkstraat 25, hondje (zwart) j Jacobs, Turfmarkt 24, werkjas met rijwiel-* bel. merkKrcenz, Verspronckweg 117, witgrijze poes, Haerlem Bosnack, Kenau park 7, roode poes met jongen T. de Wilde, Oranjestraat 65, schilderskiel W. de Graaf, de Clercqstraat 116, kalotje Elskamp, Edisonstraat 10, hondenketting W. Eer hart, Kerkhofstraat la, witte poes, Fauna E. Hendriks, Gen. Cronjéstr. 119, gr. witte poes, Fauna de Graaf, Schagchelstr. 23, gr. witte poes, Fauna Snieder Merovingen- straat 24, lapjes poes, Fauna W. de Wolf, Harmenjansstraat 72, R. K. Medaille J. v. Mierlo, Doelstraat 26, portefeuuille met kwitanties; Montauban, Jansstraat 24, porte- monnaie met inh. Zeunk, Tulpenstraat 25, pakje waschgoed Mej. Peters, Duvenvoor- destraat 19a, damesparaplu Zijlstra, Park- laan 22a, portefeuille,; T. Kuiper, Z. Brou werstraat 36, rozenkrans J. Langeveld, Gasthuislaan 24, rijwielbel. merk Politie bureau, Smedestraat, heerenrijwiel J. Mar tin, Ripperdapark 43, rozenkrans Meule- naarsgraf, Jansweg 29, rijwielpomp J. G. de Vries, Amsterdamstraat 43, rijwielbel. merk H. Kleve, v. Keulenstraat 49, rijwielbel. merk de Vries, Prov. Ziekenhuis, rozen krans in zakje P. v. Oosterhout, Harmen- jansweg 20, rijwielbel. merk Dr. Mauritz, Spaarne 50, vulpotlood Gorter, Wouwer- manstraat 37, zilverbons, J. v.d. Berg, Nassau laan 45, zweep. G. Groeneveld, Damaststraat 67, balPo litiebureau, Smedestraat, broche (medaille) P. Carton, W. Appelaarsteeg 3c, doberman (bast.) Fauna B. v.d. Weeg, Jansstraat 77, dameshandschoen M. Sepp, Barbarossa- straat 21, jongensjas H. Funke, Rijksstraat weg 81, zw. witte poes Fauna P.J. Kappers, Rozenhagenplein 2, grijze poes Fauna J. de Vogel, le Vooruitgangstraat 14 of Kiosk Tempeliersstraat, boordenknoop J. Lub bers, Heerensingel 67rd., pakje naaiwerk Politiebureau, Smedestraat, ledige portemon naie H. Prinsen, Essenstraat 24 N, pakje pennen en eenig geld J. Metz, Emauslaan 6 H'stedë, rijwielbel.merk J.H. Lottgering, Spaarne 108, rijwielbel.merk Hinsburg, Alberd. Thymstraat 23, rozenkrans J. v. Zutfen, Staringstraat 19, sleutel aan koe hoorn G. Verwer, Brandstraat 19 Schoten, sleutelbos J. Pollé, Bisschop LOttostraat 20, fitterstangPolitiebureau, Smedestraat, taschje m.i. ,en wandelstok Loomeyer, Zijl- weg 88, zilverbons. Kieft, Kennemerstraat 13, bal P. Haan, Judith Leysterstraat 28, broche met portret J.J. Bouckaert, Jacobynestraat 29, bankbillet Nyhuis, Graaf Willemstraat 19, bal C. Sprik, Tetterodestraat 36, ceintuur (grijs) Politie bureau, Smedestraat, damesmantelceintuur A. Jonk, de Witstraat 30, étui met schrijfbe hoeften Politiebureau, Smedestraat, honden halsband met penning A. Goud, Jansstraat 87, handschoenen C.G. v.d. Spek, Bella- meystraat 4, regenjas R. Rahuse Nieuw Gracht 96, "witte poes Fauna Hageman, Marnixstraat 24, witzw. poes Fauna H. Buurman, Barendsestraat 10, portemonnaie m.i. G. Kok, Hofdijkplein 44, paraplu A. v. Eekhout, Gierstraat 85, studentenpet Politiebureau, Smedestraat, pet W. Hesse- ling, J.F. Helmerstraat 1, portemonnaie m.i. Politiebureau, Smedestraat, idem Gebrs. Verkes, Rozenprieelstraat 79, rijwielbel.merk; G. Lem, Preangerstraat 23 Schoten, idem Politiebureau, Smedestraat idem A. Kat, Da Costastraat 13, idem S. Kabel, Klaren- beekstraat 48zw., idem Politiebureau, Sme destraat, idem B. v. Raalte, D ubbelebuurt 28, fitterstang J. Jansen, Dr. Leydsstraat 17, (Afhalen aan pakhuis van Cremer, Kr. Elle boogsteeg), vleesch. ST. FRANCIS CUS VAN ASSISIE. Woensdagavond had in het gebouw St. Bavo de jaarvergadering plaats van den R.K. Bond van Plandels- Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië." Nadat de notulen waren voorgelezen en goedgekeurd, werden er door den Voorzitter enkele mededeelingen gedaan omtrent de Winkelsluiting en de viering van het 7e eeuw feest van den Patroon-Heilige, St. Franciscus van Assisië welk feest op Zondag 10 October zal gevierd worden. Nu reeds werden de leden aangespoord, er toe bij te dragen, dit feest zoo goed mogelijk te doen slagen. De pen ningmeester gaf een overzicht over den financieelen toestand. De voorzitter dankte hem voor zijn nauwkeurig beheer, en hoopte dat hij nog vele jaren met denzelfden ijver deze functie mocht waarnemen. De Secretaris gaf in zijn jaarverslag een overzicht over de werkzaamheden van den Bond. Uit de algemeene beschouwing bleek, dat er in het jaar 1925 veel door den Bond is gewerkt, en geenszins zonder succes. Maar men is nog niet voldaan. Ook van den kant der leden, had men gehoopt op meer mede werking. Met algemeene stemmen werd het bestuur herkozen. Tot leden der kas en Controle commissie werden benoemd Mej. Alders, de heer van Zutphen en de heer Bergsma. Bij de rondvraag nam de Bondssecretaris het woord. Spr. betreurde het, dat in het jaar verslag werd gesproken over de weinige me dewerking der leden. Hij spoorde ieder lid afzonderlijk aan, om zelf propagandist te- zijn, om ook onze ongeorganiseerde bedien den wakker te schudden, om ook te werken en te strijden voor 't mooie doel, de Roomsch Katholieke Vakorganisatie,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6