^Binnenlandsch Nieuws. NATIONALE WELVAART. De regeeringsverklaring van Dr. Marx. Bauer gerehabiliteerd. Pinksteren in Engeland. Rusland en de algemeene werkstaking. Nederland op de ontwapenings conferentie. Een Fransch offensief in Marokko. Samenwerking tusschen Franschen en Spanjaarden. Pacificatie Djebel Droeze. Toestanden aan het Departement van Justitie. Het Amerikaansche invoer verbod voor narcissen. De vrees voor vreemde voornamen. De gezonken motorschoener No. 2. De Weeldeverteerings- belasting. LUCHTVERKEER. Noodlanding bij Coevorden. De „Norge" gedemonteerd. Tragisch vliegerbezoek. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. W aterstaatsbegrooting. RADIO-OMROEP. MARKTNIEUWS. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken" Voor de programrede van den nieuwen rijkskanselier was gisterenmiddag in den rijksdag slechts geringe belangstelling. Ten eerste. omdat het Kabinet met uitzondering var den chef hetzelfde gebleven was, voorts omdat men in hoofdtrekken al wist wat dr. Marx zou zeggen en ten slotte omdat men zoo snel mogelijk met Pinkstervacantie wil de gaan. De rede van Marx was inderdaad uiterst kort en bracht niets nieuws. Dat de kanse lier zich theoretisch verbinden moest de nu eenmaal bestaande vlaggenverordening waarvoor dit kabinet echter niet meer de verantwoording draagt uit te voeren, was begrijpelijk. Niemand verzette er zich dan ook tegen, omdat men de verzekering kreeg, oat met spoed aan het tot stand komen van „en compromis-vlag zal worden gewerkt. De sociaal-democraten deden slechts de ir.ededeeling, dat zij een. wetsontwerp zullen indienen, dat bedoelt de verordening prac- tisch weer op te heffen, maar zij bleken er niet eens oo gesteld Hat hiermede haast wordt gmaakt. De opwinding over de vlag- genquaestie is oorloöpig van de baan. Ook het standpunt van het oude kabinet inzake de onteigening van de vorstelijke be zittingen, blijft voor de nieuwe regeerin natuurlijk hetzelfde en ook hier geschiedt voorloopig niets. Men wacht eerst de volks stemming oo 20 Juni af. Inzake de ondersteuning der werkloozen gaat dc nieuwe regeering voorloooig door met de uitbetaling van de verhoogde onder steuningen De buitenlandsche politiek blijft onveran derd. In verband met een en ander verklaarden de sociaal-democraten de regeering-Marx tot nader orde te zullen steunen en zelfs de Duitsch-nationalen kondigden geen on- middellijken tegenstand aan, al beschouwen zij zich natuurlijk als scherpe oppositie. Zoo was het mogelijk, dat een motie van de regeeringspartijen. waarin van de regee ringsverklaring kennis wordt genomen en wat betreft de motie van wantrouwen van dc vleugelpartijen tot de orde van den dag wordt overgegaan, met groote meer derheid. inclusief de sociaal-democraten, werd aangenomen, terwijl de Duitsch-natio nalen zich onzijdig hielden. De rijksdag werd daarop tot 6 Juni ver daagd. De voormalige rijkskanselier Gustave Bauer, die naar men zich herinneren zal in verband met de affaire-Barmat door het be stuur van de afdeeling Berlijn van de sociaal-democratische partij in Februari 1925 uit de partij werd gezet, heeft sedert dien een hardnekkigen strijd voor zijn reha bilitatie gevoerd, die ten slotte met succes is bekroond. Reeds verleden jaar had een sociaal-de mocratisch scheidsgerecht het besluit van het Berlijnsche afdeelingsbestuur opgehe ven, maar tegen deze beslissing had het afdeelingsbestuur verzet aangeteekend, waarop de kwestie voor de klachtencom- gres te Heidelberg werd gebracht. Zonder Bauer te hebben gehoord be sloot de klachtencommissie tegenover Bauer haar afkeuring uit te spreken, om dat hij in zijn verkeer met Barmat welis waar niet tegen het burgerlijk recht, maar wel tegen de proletarische begrippen van moraal had gezondigd. Het congres zelf annuleerde deze beslis sing, omdat verzuimd was Bauer te hoo- ren en benoemde een nieuw scheidsge recht, dat dezer dagen uitspraak heeft ge daan. Het scheidsgerecht kwam tot de con clusie. dat Bauer zich niet aan lakenswaar dige handelingen heeft schuldig gemaakt en dat hij derhalve geen afkeuring heeft ver diend. Na een gisteravond gehouden vergade ring der spoorwegdirecties werd medege deeld, dat hoewel de reisgelegenheid met Pinksteren beperkt zal worden met het oog op de kolenvoorraden, er een beperkt aan tal pleiziertreinen zullen loopen. In het al gemeen genomen blijven de passagiersdien sten tot 50 pet. beperkt, maar erkend wordt, dat het noodig kan zijn den dienst uit te breiden als er veel verkeer met de voorsteden is. Tn antwoord op vragen of de regeering kennis droeg van verklaringen van Zinow- jew. Losowsky, Radek en Trotzky nopens 'het politieke doel der staking in Engeland en of de regeering vertoogen tot de Sovjet- regcering had gericht of zou richten, ver klaarde Sir Austen Chamberlain, de minis ter van Buitenlandsche Zaken; „Mij zijn deze verklaringen bekend, maar ik wacht nadere inlichtingen af alvorens te beslui ten, of maatregelen zullen worden genomen, en in geval deze verklaringen worden be vestigd, welke maatregelen genomen zullen worden." Generaal Van Tuinen zette gisterenmid dag in de voorbereidende ontwapenings commissie het Nederlandsche standpunt uit een Nederland zal elke poging tot beper king zooveel mogelijk steunen, mits de in krimping algemeen en door alle staten te gelijk wordt toegepast. De Nederlandsche politiek is in dat opzicht steeds geïnspi reerd door het principe der verdediging Vaii het grondgebied en reeds zijn vorde ringen gemaakt op het gebied der beper king van de bewapening, alhoewel Neder land een koloniale mogendheid is. Het vraagstuk van de wapenbeperking hangt vokens spreker nauw samen met de geo grafische, stategische en economische ele menten, die een levensbelang zijn voor de staten, die in het bijzonder aan een aan val zijn blootgesteld. Wat betreft de vraag, waaruit de bewa pening bestaat, meent de Nederlandsche delegatie, dat de aandacht zich uitsluitend moet bepalen bij direct mobiliseerende militaire en economische elementen. Aller eerst moet men het eens worden over den tijd, noodig voor een mobilisatie, waa-door de vraag inzake het oorlogspotentieel wordt beperkt. Dit laatste zou de besprekingen ten goede komen Op die manier is het be ter mogelijk, de verschillende stategische, geografische en spoorwegelementen van 't potentieel der eerste weken te preciseeren voor Nederland geldt voorts als essentieel beginsel, dat de bewapening van Nederland gescheiden wordt gehouden van die der ko'oniën en onafhankelijk daarvan wordt opgelost. Gisterenmorgen vroeg is in den heelen sector der afdeeling van generaal Marty een belangrijk offensief ingezet. Overal maken de Fransche troepen goede vorderingen. Een telegram uit Rabat meldt nader, dat het offensief is ingezet in het gebied van Tazza, waar de Franschen tien K.M, opruk ten op een front van 30 K.M. en vorderin gen maakten in de richting van Targuist, De Spanjaarden hernamen Annoeal, dat zij in 1921 verloren. Op het front van de afdeeling van gene raal Marty in het gebied der Beni Oeriagel zetten de Franschen, in verbinding met de Spanjaarden, hun omvangrijke operatie voort, die zich uitstrekt van een punt ter hoogte van de Werga tot de nieuwe posities, veroverd aan de Nekor. De operatics blij ven zich in de beste omstandigeheden ont wikkelen. Er valt een uitstekend moreel bij de troe pen vast te stellen en bij bepaalde afdeelin- gen waarachtige geestdrift. De dorpen in het noordelijk gebied van den Djebel Droeze hebben hun onderwerping aangeboden. De pacificatie van het noord westelijk deel van den Djebel kan als vol komen worden beschouwd. De inwoners van Soeëida hebben verzocht naar de stad te mogen terugkeeren en de waterleiding te herstellen. De pacificatie van het zuidelijk deel van den Djebel wordl spoedig verwacht. Het leven heeft in het Zuiden van den Libanon zijn normale karak ter weer aangenomen; de bewoners keeren terug én herbouwen hun woningen; post- en telegraafbureaux zijn weer ingesteld. De hooge commissaris van Frankrijk heeft den autoriteiten geadviseerd, alle mogelijke maatregelen te nemen en de reis van alle mohammedaansche bedevaartgangers, die Mekka wenschen te bezoeken, te vergemak kelijken. In de „Telegraaf" van Zaterdagavond stond een bericht over ernstige ontstem ming aan het departement van Justitie, naar aanleiding van het feit, dat aan een tweetal ambtenaren aldaar, geheel wille keurig, en in strijd met het 'bezoldigings besluit, een permanente salarisverhooging ia toegekend. Het feit is intusschen, naar de „Residen tiebode" verneemt, nog veel erger dan in de „Telegraaf" vermeld stond. Het Haagsche blad schrijft: „De toekenning van deze extra verhoo ging is niet alleen willekeurig, maar ze is op den rand van het corruptieve af. Een der betrokken ambtenaren had juist kort tevoren van zijn onmiddellijken chef een ernstige reprimande gekregen over wei nig activiteit en onbehoorlijk werk, terwijl hem bij die gelegenheid tevens was aan gezegd, dat wegens ontevredenheid over zijn prestaties de hem toekomende perio dieke verhooging niet zou worden ver leend. Een hoogere autoriteit dan de betrokken afdeelingschef, we laten de motieven daar voor nu voorloopig in het midden, heeft toen deze reprimande en deze straf een voudig genegeerd en den betrokken amb tenaar, buiten medeweten van zijn onmid dellijken chef, niet alleen de periodieke verhoojing toch toegekend, maar hem te vens een extra permanente salarisverhoo ging verleend. Voorts moet nog een hoofdcommies als belooning voor werkzaamheden, die met het departement niets hebben uit te staan, een extra salarisverhooging bebben gekre gen van 200 per jaar. Men 7cm kunnen vragen: boe komt bet departement aan het geld voor deze ex tra bezoldigingen' Naar wij van zeer be trouwbare, ziide vernemen, heel eenvoudig, maar daarom niet minder onbehoorlijk. Op den uitgewerkten bezoldigingsstaat van dit departement paraiseert nog steeds perso neel, dat sinds eenige jaren weg is. En op die wijze vormt men aan het departement potjes voor het uitdeelen van dergelijke on gemotiveerde extra verhoogingen aan be paalde vrigndjes. Wat natuurlijk niet alleen in strijd is met het bezoldigingsbesluit; maar ook verderfelijk is voor den goeden geest op het departement; ondermijnend voor het prestige der chefs en uit een comptabiliteits- oogpunt in hooge mate afkeurenswaardig, vooral aan het departement vanJus titie. Het wordt daarom hoog tijd, dat naar deze toestanden op dit departement eens een onderzoek wordt ingesteld en zoo noo dig krachtig wordt ingegrepen.^ Dinsdag heeft, gelijk men weet, de Twee de Kamer het Amerikaansche invoerverbod voor Nederlandsche narcissen besproken. Dit invoerverbod blijkt echter niet te be letten, dat ei in Amerika toch Nederland sche narcissen verkrijgbaar zijn. Een Hol- landsche kweeker, de firma gebr. Zandber gen te Valkenburg a /d. Rijn blijkt de re geering der Vereenigde Staten namelijk voor te zijn geweest. Ze heeft te Oyster Bay op 30 mijl van de stad New-York een kweek erij opgericht. En blijkens de prijscourant, welke haar vertegenwoordiger ons toonde, kan men er vrijwel alle soorten Nederlandsche narcissen krijgen. (Vad.) In een nota naar aanleiding van het v«* slag over een ontwerp tot naturalisatie van drie maal 20 personen, antwoordt de minis ter op een vraag betreffende de vrees, dat de betrekkelijke naturalisaties ertoe zullen leiden, dat in ons land vele niet-Nederland- sche voornamen J)innendringen. De minister zegt, dat aanwijsbaar oorzakelijk verband tusschen beide eventualiteiten niet aanwe zig is en derhalve ook de door eenige le den gestelde vraag voor beantwoording niet vatbaar is. Immers al dan niet genaturaliseerd, zullen hier te lande gevestigde lieden van vreem den oorsprong bij de geboorte hunner nako melingschap voor dezen voornamen moeten aangeven bij den Burgerlijken Stand en daarbij onderworpen zijn aan het op dat stuk in 'Nederland geldend recht. Op dit laatste komt het dus eigenlijk ten dezen aan. Aangezien gebleken is dat er minder juis te inzichten bestaan omtrent het opdragen van een onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Terschellinger Motorschoener no. 2 aan een bijzondere commissie, deelt het Departementvan Marine mede, dat aan vankelijk werd gedacht aan een onderzoek door den Raad van Scheepvaart. Nadat echter bleek, dat de Hoofdinspec teur van de Scheepvaart van meening was, dat zoodanig onderzoek niet tot de be voegdheid van den Raad voor Scheepvaart behóórt en de Minister van Waterstaat meende, dat een onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart niet op de wet zou steunen, werd tot het instellen eener com missie besloten, waarvan de leden grooten- deels zitting hebben in den Raad voor de Scheepvaart en waarvan de beraadslagingen penbaar zullen zijn. Naar „Het Volk'' verneemt, zal volgens het ontwerp-weeideverteringsbelasting van de binnenlandsche producten 10 pet. en van de buitenlandsche 12 pet. belasting betaald moeten worden. Om te voorkomen dat de exporteur van buitenlandsche „w.jelde"-artikelen in Hol land van de Indische markt zou worden ver drongen door den importeur uit de landen van oorsprong, is bepaald, zegt het blad. dat de 12 pet. op export-goederen weer wordt teruggestort. Alle buitenlandsche artikelen, die ondqr de wet vallen, zouden dus aan deze zijde der grens 20 pet. (12 pet. plus 8 pet. invoer rechten) duurder zijn dan aan de andere zijde. Een Zweedsch vliegtuig, dat om tien minuten voor twee Schiphol had verlaten, met bestemming naar Malmö, heeft ten ge volge van een defect aan den motor, een noodlanding moeten maken bij Coevorden Het vliegtuig droeg de letters F.A.A.A.C. Er waren acht passagiers aan boord. Binnen veertien dagen in Amerika. Uit Nome wordt gemeld; De twee film-operateurs, die van Teller te Nome terug zijn gekomen, hebben' mede gedeeld, dat de „Norge" gedeeltelijk gede monteerd is en binnen ongeveer 14 dagen naar de Vereenigde Staten zal worden overgebracht. De Belgische sergeant-vlieger Deleu, had eenige dagen geleden aan zijn zuster, die te Tuffel woont, beloofd, bij zijn ecrstvolgen- den vliegtocht boven haar woning te cir kelen. Dinsdag - steeg Deleu te Nijvel op, maar toen hij boven de woning van zijn zuster vlocg en de zuster zijn verrichtingen volgde, stortte de machine eensklaps neer. De vlieger is gedood, en de machine ge heel vernield. Vergadering van Woensdag 19 Mei nam. 2 uur. Aan. de orde zijn de besprekingen over de Waterstaatsbegrooting 1926. De heer KRIJGER (C.-H.) vraagt inlich tingen over de verbetering van de Maas en houdt daarna een pleidooi voor de ver betering der wegen in ons land. Hij hoopt, dat het toegezegde wetsontwerp spoedig de Kamer zal bereiken De wegen in ons land laten zeer veel te wenschen over en in verband met de werkeloosheid is het thans van belang de verbetering ter hand te nemen. De steennindustrie zal daardoor gediend worden wanneer de klinkerbestra ting wordt toegepast. Spr betreurt het, dat hem de gegevens van transportkosten voor de goederen bij de spoorwegen ontbreken. Daarom is het niet na te gaan hoe het particulier vervoer per vrachtauto te berekenen is, in verband met de bijdragen van dit vervoer in de kos ten van het wegenonderhoud. De econo mische grondslag van het goederenvervoer Ontbreekt en dit maakt het vormen van een inzicht in dit Nraagstuk moeilijk. Het vervoervraagstuk is een belangrijk vraag stuk, dat ernstig bestudeerd moet worden. De heer VAN DER WAERDEN (S.-D.) zal over wegen en kanalen bijt de volgende begrooting spreken. Alleen wijst hij even op de Rijnverbinding voor Amsterdam waarvoor de Minister niet veel sympathie schijnt te hebben. Gaat die zaak weer in den adviesmolen? Spr. hoopt, dat er spoed wordt gemaakt en dat niet de allerlangste weg zal worden bewandeld. Er zijn al sta pels adviezen uitgebracht en de zaak is z.i, voldoende voorbereid. Op het voorgestelde plan zijn geen aanmerkingen gemaakt en dus staat niets meer de uitvoering in den weg. Spr. hoopt, dat men het plan niet aan het Zuiderzec-vraagstuk zal vastkoppelen, want dan komt er voorloopig niets van terecht. Vervolgens bespreekt hij den watersnood van het begin van dit jaar. De schuldvraag is algemeen gesteld, maar daarover is men het niet geheel eens. Aan de waterschap pen, aan Waterstaat en aan het toezicht is geheel of gedeeltelijk de schuld gegeven. Spr. is vóór de publiekrechtelijke organisa tie zooals die bij de waterschappen bestaat, omdat de deskundigen daar het best op hun plaats zijn. Echter moet er eenheid in de samenwerking dier waterschappen zijn en de Staat dient daarop toezicht te hou den. Het is ten slotte de vraag of de totale organisatie van de waterstaat voldoende is. Er zijn een aantal tekortkomingen begaan, maar daarover wil spr. niet uitweiden. Lie ver wil hij nagaan wat gedaan moet wor den om herhalingen te voorkomen. Hij wijst op Noord-Holland, waar na den laatsten watersnood een zoodanige regeling is getroffen, dat feitelijk de gansc-he pro vincie één groot waterschap is. Dc Minis ter moge in de eerste plaats eens nagaan of in Brabant niet te veel en dientengevol ge te kleine waterschappen besiaan, die samengevoegd moeten worden. Verlaging van de rivierstanden, normali satie. van dc Maas zal noodzakelijk zijn om onheil te voorkomen. Het zwaarder maken van de dijken helpt op den duur niet en alleen het verlagen van den waterstand -kan hulp bieden. Men moet zich niet meer in de schuldvraag verdiepen want, dat baat niet, maar vóór alles dient nagegaan te worden wat gedaan moet worden. De men- schen voelden zich veilig achter de dijken, maar het is gebleken, dat dit niet het ge val kan zijn. Het maken van de Bergsche Maas is een groot werk geweest en naar spr.'s oordeel moet dit worden voortgezet om tot normalisatie van dat geheele rivier- vak te komen. De heer KETELAAR (V.-D.) sluit zich aan bij den heer Van der Waerden inzake de aansluiting van Amsterdam bij het Mer- wedekanaal. Hij wijst er op, dat de zaak hoe langer hoe meer gecompliceerd wordt, o.a. door er de kwestie van de Geldersche Vallei aan te verbinden. Spr. hoopt, dat de Minister eens krachtig zal optreden om Amsterdam te helpen. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.-K.) bespreekt de dijkdoorbraak bij Overasselt. Deze had voorkomen kunnen worden als er beter toezicht was geweest. De waterstaatswerken, in de laatste jaren uitgevoerd, hebben den toestand voor de lage landen slechter gemaakt. Spr. gaat uitvoerig de geschiedenis der waterwering na en wijst op het gebrek aan samenwerking van waterstaat en waterschapsbesturen en het gemis aan toezicht. Spr. hoopt, dat de werken van de Beer- sche Maas spoedig zullen worden afgedaan. Strenger toezicht van Gedeputeerde Staten is vóór alles noodig om het gevaar voor herhaling te keeren. Verhooging der dijken, op sommige plaat sen met 80 centimeter, is dringend nood zakelijk. De heer AMENT (R.-K.) betoogt, dat de kunstwerken aan de rivieren het doorïaat- vermogen der rivieren hebben verminderd en dat daarin de voornaamste oorzaak ligt voor den watersnood. De regeering heeft niet altijd de noodige hulp verleend ter plaatse waar dit het meest noodig was. Spr. brengt buide aan allen die hulp hebben ver leend bij den watersnood. De heer VAN RAPPARD (V.-B.) be spreekt ook het Amsterdam-Rijnkanaal. Vele plannen in verband daarmede zijn ont worpen, maar spr. zal ze niet alle bespre ken. De Staatscommissie heeft zich om de belangen van den Achterhoek weinig be kommerd en alleen op de belangen van Amsterdam gelet. Is het niet verstandig niet vast te houden aan het rapport der Staatscommissie, die het vraagstuk op te beperkte schaal heeft gezien. Wat den watersnood betreft, wijst hij er op, dat vele personen hun verantwoorde- lijkheidswerk in stilte hebben verricht. An dere baarden meer opzien, o.a, de dijkgraaf van den Bommelerwaard, die het deed voorkomen alsof zijn waterschap het hache- lijkst er aan toe was en dat het alleen aan zijn energie was te danken, dat het land was gered. Spr. vraagt den Minister welke macht de militaire autoriteit bij zoo'n wa tersnood heeft. Met voorbeelden illustreert spr. het dat officieren zelfsandig handelden en zeide niets te maken te hebben met de burgemeesters. Deze aangelegenheid dient eens nauwgezet geregeld te worden. Spr. voortgaande zegt, dat hij op verschil lende plaatsen booten wenscht te statio neeren voor geval van watersnood. Da bevordering van onze nationale welvaart is een zaak van ongemeen groot belang. Iedereen, iedere instelling of gemeenschap, dient daarin intensief mede te werken. Dc Boskoopsche kweekers, die de producten van de Boskoopsche cultuurondcrnemingen bekend er beroemd gemaakt hebben in eigen land en ver daarbuiten, die deze producten ter markt hebben gebracht op niet minder dan 28*landen in alle werelddeelen, hebben getoond, dat zij willen en kunnen medewerken aan de bevordering van Neerland s welvaart. Zij hebben nu een viertalige propaganda-uitgave over de Boskoopsche cultures samengesteld en het licht dofn zien; EEN ALBUM V - KOOP, HET WERELDBEROEMDE TUINBOL W-CENTRUM. Hoogslbelangrijke, vakkundig geschreven artikelen over de historie en de beteckenis van de Boskoopsche cultures en een overvloed van oogen- streelende, lecrende platenpracht vormen de hoofdinhoud van dit Album. Al de Nederlandsche, zoowel als de Buitenlandsche bladen zijn una niem vol lof en waardeering over de waarde en belangrijkheid en de schitterende uitvoering van dit prachtwerk. Wilt gij al„ kenne' 0f liefhebber van bcomen, bloemen, Nheesters en planten, als belanghebbende bij de cultuur daarvan, leeren en genieten van den belangwekkenden inhoud van dat Album En tegelijkertijd een werk van nationale welvaart steunen. Bestelt dan nu dadelijk een exemplaar van bet Album bij de BOS KOOPSCHE HANDELSDRUKKERIJ te BOSKOOP. Het Album is samengesteld en uitgegeven door de Heeren J. H. van Straaten van Nes en Ir. C. Ph. Moerlands te Boskoop, op fijn kunstdruk papier uitgevoerd en in keurigen band gebonden en kost twintig gulden, plus verzendingskosten. Het is dezen prijs overwaard! De militairen hebben het vee gered maar er was geen personeel om te zorgen dat het vee behandeld werd. In Echten kwamen 1800 koeien aan, die men maar onderdak moest verschaffen. Met de vluchtelingen ging het niet beter. Drommen menschen kwamen van Tiel maar men vergat dat Tiel zelf op een eiland zat dat gevaar kon loopen. De bedoeling van spr.'s rede is aan te dringen op het instellen en voorbereiden van een organisatie die zal werken als er ergens watersnood is. Een commissie moge dat vraagstuk eens onder het oog zien. De heer DECKERS (R.-K.) doet een be roep op den Minister om de menschen in Brabant eens te helpen. Al vele jaren heb ben zij van het water te lijden en ook nu zijn zij weer de dupe geworden. Met den heer Van Voorst lot Voorst is hij het niet eens, dat de Beersche Maas de schuld is van het waterstuwing waarvan Gelderland het slachtoffer werd. Veeleer ligt de schuld aan de dijken bij Overasselt. Spr, vraagt den Minister hoe hij denkt over uitvoering van het plan-Jolles in zake de verruiming van het bed van de Maas, Uitbouw van het bureau-van Pan- huys voor de ontwatering acht spr. boven dien gewenscht. Dat bureau dient flink uit gerust te' worden o.a, door aanstelling van een landbouwkundig ingenieur. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.-R.) dring bij den Minister aan op verbetering van de afwatering en de scheepvaartverbin dingen in Weslel.-Overijsel, van de bru,, bij het Katerveer en van het Merwedeka- naal, dat voor het moderne verkeer niet voldoende meer is. De heer EBELS (V.-D.) bespreekt de exorbitante rechten die op verschillende kanalen in het Noorden des lands worden geheven en in. verband daarmede de her ziening van het Convenant, dat uit den tijd is. Voorts betoogt hij dat de hoofdkanalen in Drente in onderhoud moeten komen bij het Rijk, waardoor financieele steun wordt verleend aan de streek. De Minister schijnt daar niet vefel voor te voelen maar spr. hoopt dat hij het nog eens wil overwegen. Wat den watersnood betreft, sluit hij zich aan bij den heer v. d. Waerden. Ook hij wil de schuldvraag laten rusten; omtrent de oorzaak van de ramp loopen de meenin gen r,og zeer uiteen en het is noodig, dat daaromtrent volledig inzicht wordt verkre gen. Erkend wordt dat het toezicht over het algemeen te veel te wenschen over liet en spr. dringt aan op eeq volledig onder zoek naar alles wat in. verband staat met den watersnood. Ook erkent spr., dat hel een fout is, dat er te veel kleine waterschappen bestaan en daarin dient verandering te komen, op dat er meer centralisatie zal ontstaan bij de behandeling der waterschappen. Centra lisatie zal de waterschappen financieel ster ker maken en tot meer werk in staat. Als bestuursorganen worden zij dan ook krach tiger dan al die kleine besturen. 'De heer SASSE VAN IJSSELT (R.-K.) wil geen broedsche kip hinderen en dus den Minister niet te veel lastig vallen, maar hij hoopt, dat de Minister hat <i van de afwatering van N.Brabant onder zijn breede vleugels wil nemen. Spr. zet ook met voorbeelden uiteen dat de toestand voor een deel van Brabant onhoudbaar is en gevaarlijk blijkt. Hij beveelt ook het plan-Jolles bij den Minister aan. De heer VAN GIJN V, B, vraagt inlich tingen over de rendabiliteit van het Twen- te-Rijnkanaal. Bij den aanleg van kanalen zcu men een rendementsrekening moeten opmaken evenals bij de spoorwegen. Het kan zijn dat de aanleg van een kanaal het rendement van een spoorweg zeer vermin dert. Spr. hoopt dat de Minister de Kamer zal geruststellen dat zij'geen millioenen weg werpt met het Twente-Rijnkanaal. Met het argument dat de aanleg werkverschaffing is, moet men voorzichtig zijn. Alleen produc tieve werken moeten worden uitgevoerd. Spr. hoopt dat de Twentsche kanalen-bouw geen economische fout zal zijn. De heer WINTERMANS R.K. steunt het betoog van den heer Kryger over de verbe tering der wegen met klinkerbestrating, wat ook de steen-industrie ten goede zal komen. De heer BOISSEVAIN V. B. merkt op, dat in de regeeringsverklaring woorden gewijd worden aan het wegenvraagstuk. Spreker vraagt den minister of hij die woorden tot de zijne maakt. De zorg van het rijk voor de wegen is steeds gering geweest. Wat wij hebben aan rijkswegen hebben mij te dan ken aan Napoleon. De heer KETELAAR: Jammer dal-ie dood is. (Gelach). D heer BOISSEVAIN wijst erop in hoe korten tijd onder Napoleon wegen tot stand kwamen. Hoe wordt er nu, niet door een vreemden overheerscher, maar door de Ne derlandsche regeering voor het wegenvaag- stuk gezorgd? Spr. denkt aan een corres pondentie tusschen het rijk en de gemeente Amsterdam over de verbetering van den weg AmsterdamHaarlem, In 1921 wendde de gemeente zich tot de commissie voor de werkverruiming met het verzoek uit een oogpunt van werkverruiming het werk te willen bevorderen. De commissie zegde be vordering toe, In 1923 wendde de gemeente zich tweemaal tot den minister, de eerste maal kreeg zij geen, de tweede maal wel antwoord, maar daarin werd gewezen op de langdurige administratieve voorbereiding. In 1924 wees de gemeente weer op den on- houdbaren toestand. De minister antwoord de, dat hij overtuigd was van de noodzake lijkheid en dat het werk met den spoed werd uitgevoerd, die vereenigbaar was met de omstandigheden. Op een verzoek om na dere inlichtingen werd meegedeeld, dat in 1928 het werk klaar zou kunnen zijn. In Januari 1926, 4K jaar na het eerste verzoek, werd opnieuw een schrijven gericht tot den minister naar aanleiding van herhaalde klachten. En wanneer men nu ziet wat er noodig is voor dezen weg, dan blijkt dat van Don derdag 8 tqt Woensdag 14 October, toen er verkeerstelling gehouden werd, 8686 auto's passeerden. Het aantal rijwielen werd ge schat op 500.000 per jaar. Dit verkeer neemt nog geregeld toe. Als om te laten zien hoe het wel kan, maar hoe het rijk het lekker niet doet, is er tusschen Halfweg en Amsterdam 'n gedeel te van 400 M. keurig in orde gemaakt en geasphalteerd. Anderhalf jaar ligt dit stuk er en deze proef heeft qitnemend voldaan. Niet temin gaat men door allerhande bestratin gen te leggen. Het is spr. een voorbeeld van de langzame werkwijze van Waterstaat. Het wordt hoog tijd, dat er wordt ingegrepen. Spr. sluit zich vervolgens aan bij den aan drang van de heeren van der Waerden en Ketelaar om niet langer te wachten dan strikt noodzakelijk is met de verbetering van den waterweg AmsterdamRijn. In 1925 passeerden door het Merwede-kanaal 82.207 met een tonneninhoud van 16.857.000. Wordt thans de eerste spade in den grond gesto ken, dan zal eerst over 10 jaren het nieuwe kanaal gereed kunnen zijn en dan zal, bij ge lijke stijging als tot nu toe, het verkeer door het Merwedekanaal gestegen zijn tot 128.239 schepen met 26.294.000 ton. Er is hier een noodtoestand en slechts wanneer er sprake is van verbreeding van het ontworpen pro fiel zou spr. een nadere overweging kunnen billijken. De heer BRAAT Platt. Partij juicht het toe dat de stedelingen nu eens ondervinden hoe slecht de wegen zijn. Het platteland heeft er altijd vruchteloos over geklaagd, Spr. vraagt hoe het staat met den weg Rot terdam-Den Haag. Wordt daaraan gewerkt of is er stagnatie? Spr. vraagt het veer aan den Moerdijk dag en nacht open te stellen, althans in de zomermaanden. De Minister van Waterstaat, dc heer v. VRIJDAG 21 MEI. HILVERSUM. 1050 M. 12.00 en 7.00 Politieker. 6.30730 Fransche con versatieles door den heer Ch. Miche. 7.45 en 10.00 Persber. 8.18—8,40 Lezing door den heer BokhorstEet meer brood. 8.40 Concert. Het H.D.O.- orkest, o. 1. v. Fr. Lupgens Mej. Gusta Scheepmaker (mezo-sopraan) Chris de Vos (tenor.) DAVENTRY 1600 M. 11.20—12.50 Concert door het radiokwartet. 12.50 1.20 Orgelbespeling door F. W. Sutton. I.202.20 Lunchmuziek. 3.40 Lezing Elementary French. 4.05 Concert door de People's concert society. 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.10 Uittreksel uit de radio-bladen. 7.20Tijd- sein Big Ben, weerber,, nieuws, Lezing Seen on the screen. 7.45 Piano-compo sities van Liszt. 8.00 Causerie. 8.20 De Minnehaha Amateur Minstrels. H. Sterndale-Bennet (piano), Koor van 90 mannen en knapen. 9.50 Tijdsein, weerber., nieuws, Lezing Sex-how when it is determine)!. 10.20 Concert door het Olaf Sextet. D. Smith (bartion). II.20 Dansmuziek van Hotel Metropole. 12.201.50 v. m. Dansmuziek van Kettner's restaurant. j PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello). 5.05 Jazz-band René Andre. 8.50 Concert, gewijd aan een Fransch departement. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 Kamermuziek. Het Havemann- kwartet (2 violen, viola en cello) R. Schmidt (piano) 9.50 Eenacters. Die starkere, Strindberg, Der Hinterhaltige, Heins. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Kamermuziek. 8.50 Lezing Le plus vieiile chapelle du Bra bant. 9.05 Gramafoonmuziek. 9.20 Litteraire selectie. 10.20 Nieuwsber. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Vroo- lijk orkestconcert. 4.20 Lezing. 4.5, Kinderconcert: 5.50 Vocaal concert orkest en sopraan. Opera-aria's. 7.20 8.00 Engelsche les. 8.20 Concert door het Stedelij k strij kkwartet. 9.30 Wann's Mailüfferl weht", door orkest, koor en solisten. 10.4011.20 Lezing Dein Eigentum ist in Gefahr. d. VEGTE, antwoordt. Voor de tegenwoor dige wegen is klinkerbestrating minder gewenscht. Alleen op sommige wegen is die voldoende. Een statistiek van het vervoer te geven is niet gemakkelijk. Het zou ook veel geld kosten. De verbreeding Amsterdam-Boven-Rijn is niet van de baan. De vraag is gesteld of het niet gewenscht is het Kanaal breeder te ma ken, en die vraag wordt thans onderzocht, In zÈlke den watersnood en de water-we- ring kan spr, zich vrijwel vereenigen met het betoog van den heer v. d. Waerden. Naar den schuldige wil hiji liever niet zoe ken. De grondslag van het stelsel van onze verdediging tegen het water is goed en daar in wil spr. geen verandering brengen. Het zal onmogelijk zijn alle gevaar voor goed tegen te gaan. Er zal wel wat gehaperd heb ben aan de organisatie en spr. zal nagaan of het toezicht voldoende is. Inmiddels wil spr. de gemaakte opmerkingen en gegeven adviezen gaarne nader overwegen, ook ten aanzien van combinatie van kleine water schappen. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag elf uur. AMSTERDAM, 19 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte f 6.50—7, id. blauwe f 6.50—7, id. eigenheimers f 3.253.50, id. bravo's f 5.25 —5.50, id. roode star f 4.50, id. roodbonte f 5, Friesche roodbonte f 4.50—5, Zeeuw sche bravo poters f 1.502, alles p. hl. zomer malta-aardappelen f 17—17.50 p- 100 kg. ENKHUIZEN, 19 Mei. Zaden en peul vruchten. Bruine boonen 16 a 22 per hl, bruin mosterdzaad 35 a 38 per 70 kg, kar- wijzaad 12.50 a 12.75 per 50 kg. HOORN, 19 Mei. Varkens. Aanvoer 54 st-. Vette varkens 0.82—0.87, Londensche 0.74—0.78, zouters 0.78—0.80 per kg (schoon). Handel matig. Eieren. Kip- wot 5.10—6.20, bruin 5.90—6.60, eend- 5— 5.30 per 100 stuks. Aanvoer 31.078 kip er 5358 eendeieren. MAASTRICHT, 19 Mei. Botermijn. Hoogste prijs 1.94, middelprijs 1.86, laag ste prijs 1.79. Aanvoer 175.775 kg- GOUDA, 20 Mei, Veemarkt. Aangevoerd in totaal 3562 stuks, waarvan 94 vette var kens, prijzen van 424414 cent per Vt K.G. 1107 magere varkens, prijzen van 40 65 per stuk. 1829 biggen, prijzen van 20 32 per stuk. 17 runderen, 300400 per stuk. 123 nuchtere kalveren, prijzen van 12 15 per stuk. 374 lammeren 1420 per stuk, 10 schapen 2550 per stuk, 8 bok ken en geiten 1018 per stuk. HANDEL. Vette varkens vlug, magere varkens vlug, biggen vlug, runderen vlug, nuchtere kalveren vlug, schapen vlug, bok ken en geiten vlug. ALGEMEENE MARKT. 375 partijen_kaas. Prijzen; le kwaliteit met R. M. 5458; 2e kwaliteit met R. M. -J7—52; le kwaliteit zonder R. M. 5255; 2e kwal. zonder R. M. 4450. Zware 61. Handel matig. 330 partijen eieren; kipeieren 56 per 100; eendeieren 4.50—ƒ5 per 100. Han del vlug. 1944 ponden boter. Gaeboter 0.90 1".per pond, weiboter 0.850.90 per pond. Handel vlug. Eierenveillng Coöp. Tuiniersver. „Gouda en Omstreken". Kipeieren 5.40—6.40; idem klein 5.Eendeieren 5.305.50 per 100. Veiling van 19 Mei, Komkommers 1/17 23, id. II 14—18, id. Ill 9—14, bloem kool 263, kropsla le srt, 2.308, id. hoe ianger hoe meer gecompliceerd word, 2e soort -1.605.50,, alles per 100 stuks; postelein 2127, spinazie 10-29, per 100 k.g.; wortelen 21—34, id. sprot 5— IS1, rabarber 3.90—9, radijs 2.60—4.60, raapstelen 2.10—2.60, sjalotten 1.30— 2.80, selderie 2.60—5.90, peterselie 4.60 —5.50, per 1QÖ bos; Hnvellen 41—92 ct. pe; kist; aardbeien 55—96 ct. per pond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8