VOLLE-MELK-REEP NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Vrijdag 21 Mei 1926 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Extra aflossing geldleening. Het percentage der plaatselijke inkomsten belasting op 3 bepaald. De kinderaftrek verhoogd, te beginnen bij het vijfde kind. GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE. DE BESCHULDIGINGEN TEGEN GEMEENTE AMBTENAREN. De gemeentesecretaris en de betrokken ambtenaren volkomen gerehabiliteerd. De commissie vindt geen enkel bewijs. Geen enkele aanleiding om het vertrouwen in den gemeente-secretaris, den directeur van O. W. en den ambtenaar bij O. W. op te zeggen. Hoe men het gemeentebelang niet moet dienen. Het droeve figuur van den heer .Jorritsraa. L MIDDEL I om van het afgeven depraupen of ie komen.18HeuFen.rn Vi küo pakken vanaf 25%ei&ygbeaphjdendFogis{. VERKOOPINGEN. Beter dan Goed: DE BESTE Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van den heer J. C. Laan, wethouder. Afwezig de heeren Kremer en Van Neder- hasselt. Verandering cautiestelling B. en W. stellen voor, inplaats van de be trokken ambtenaren bij de bedrijven een cautie van f 10.000 te laten storten, hun op te dragen zich tot een maximum bedrag van f 10.000 te .verzekeren tegen dé geldelijke gevolgen van verzuim, fraude, diefstal, be- rooving, enz., gepleegd door zijn ambte naren of anderen. De heer PRINSENBERG is van oordeel, dat eerst de gasverordening moet herzien worden, voor zoover het de cautiestelling betreft. De heer VAN KESSEL meent dat door dit voorstel nonchalance bij de ambtenaren in de hand gewerkt wordt. De VOORZITTER en de heeren HO- GENBIRK en DE VISSER geven een na deren uitleg van het voorstel. Na nog verdere besprekingen wordt het voorstel met 94 stemmen aangenomen. Vaststelling instructies. B. en W. bieden ter vaststelling aan in structies voor den administrateur van het gemeentelijk Waterleidingbedrijf, den hoofd opzichter van het Waterleidingbedrijf, den hoofdopzichter-administrateur van het Gas bedrijf en den hoofd-administrateur van het Gasbedrijf. Op verzoek van den heer VAN KESSEL wordt de vaststelling dezer instructies aan gehouden. De heer van Kessel maakt en kele bemerkingen op sommige artikelen der instructies, waarna verschillende artikelen gewijzigd worden. De vaststelling der instructies zal in een volgende vergadering geschieden. Benoemingen. Benoemd worden tot hoofdopzichter-administrateur van het gas bedrijf de heer Jongepier hoofdadministrateur van het gasbedrijf de heer De Jonge 'Van Campen, Nieuwland. accountant voor het gasbedrijf voor het jaar 1926 de heer J. C. Post. Bij de laatste benoeming bepleit de heer HOGENBIRK het treffen van maatregelen om te komen tot instelling van een gemeente lijken accountantsdienst. Spr. acht het beter, den accountantsdienst in één hand te laten zijn. De VOORZITTER gelooft, dat dit idéé meer voortvloeit uit een soort wantrouwen door den heer Hogenbirk van de cijferAwelke door B. en W. verstrekt zijn. Spr. betreurt het, dat dit wantrouwen gaat tegen Publieke Werken. De aanleg der wegen is nu eenmaal goedkoop geschied. De cijfers zijn gecon troleerd. De heeren DE VISSER en HOGENBIRK leggen uit, dat van wantrouwen geen sprake is. De voorzitter zegt toe, het naar voren ge brachte denkbeeld nader te overwegen. Af- en overschrijving. Aangenomen wordt het voorstel tot af- en overschrijving in de begrooting voor 1925 van het waterleidingbe(irijf. Balans, enz. Vastgesteld worden balans, winst- en ver liesrekening van het waterleidingbedrijf. De heer SCHULZ 'geeft in overweging, nu een verlaging van den prijs van het water onder het oog te zien. De VOORZITTER zegt toe, dat deze Zaak reeds in onderzoek is. In een volgende vergadering zal de raad er meer van hooren. Aankoop grond. B. en W. stellen voor, van mevr. de wed. A. Dudok de WitMoltzer voor f 1.aan te koopen een strook grond aan den Jozef Israëlsweg hoek Mesdaglaan. Aldus besloten. Verordening op het brand- blusschen. B. en W. bieden ter vaststelling aan eenige wijzigingen op de verordening op het brand- blusschen. Aldus vastgesteld. Verleening crediet. B. en W. stellen voor, aan de Woning- flouwvereeniging „St. Benedictus" tot een bedrag van f800 tegemoet te komen in de kosten van het graven van een sloot achter het woningcomplex dier vereeniging. Het voorstel wordt goedgekeurd. Benoeming onderwijzer. Tot onderwijzer aan school C wordt be noemd de heer S. F. Warmink .te Vriezen- veen. Subsidie Bewaarschool. Naar aanleiding van een adres van het R.K. Bestuur van het St. Jozefsgesticht te Bloemendaal, geeft de commissie van Bij stand in zaken, het onderwijs betreffende in overweging, te bevorderen, dat het ge vraagde subsidie ad f 10 per kind wordt ver leend voor die kinderen, die binnen de ge meente wettige woonplaats hebben. Goedgekeurd. Gelden volgens de L.O.- wet 1920. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Bloemendaalsche Schoolvereeniging de gevraagde gelden te verstrekken voor de aanschaffing van schoolmeubelen. Goedgekeurd. Nazorg zwakzinnigen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst tusschen de gerrjeente Haar lem en de gemeente Bloemendaal betref fende het uitoefenen van de nazorg op daar voor jn aanmerking komende personen, wonende te Bloemendaal. De heer VAN KESSEL vraagt, of de milde bepalingen ook van toepassing zijn op-de kinderen die de bijzondere school be zoeken. De VOORZITTER antwoordt bevesti gend. De overeenkomst wordt vastgesteld. Beroep inzake belasting aanslagen. B. en W. stellen voor, goed te keuren het door B. en W. bij H.M. de Koningin inge diende beroep tegen dé beslissingen van Ged. Staten van Noord-Holland, waarbij Werden vernietigd de aanslagen 19231924 en 19241925 in de geméentelijke inkom stenbelasting, opgelegd aan mr. P. Hofstede de Groot. Goedgekeurd. Extra aflossing geldleening B. en W. stellen voor, een bedrag van fond f27.000 aan te wenden voor extra af lossing op de 5 geldleening van 1925. Aldus besloten. Percentage plaatselijke in komstenbelasting. B. en W. stellen voor het percentage der plaatselijke belasting naar het inkomen evenals het vorig jaar, thans voor het be lastingjaar 1 Mgi 19261 Mei 1927 te be palen op 3. De VOORZITTER licht toe, dat dit voorstel te danken is aan het feit, dat er een reservefonds is. Was dit er niet, dan zou bij de krap opgezette begrooting spr. nog wel geaarzeld hebben, dit voorstel te doen. De heer MOLLERUS wijst op den post van f116.000 oninbare posten van 1925. Spr. vraagt of er geen vrees bestaat voor stijging van dit bedrag. Dat is 15 M> van het totaal der belastingopbrengst. Spr. zou verder bij de Inspectie der Belastingen aan willen dringen, een nadere specificatie te verstrekken opdat duidelijker blijkt, waaraan die oninbare posten te wijten zijn. De VOORZITTER legt uit, dat de post wel zal dalen en geeft verder toe, dat het overweging verdient, na te gaan, of het voor- deeliger uitkomt, de belasting zelf weer te innen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De kinderaftrek. B. en W. stellen voor, niet in te gaan op 't verzoek van den heer Schulz, om den kinder aftrek te verhoogen tot f 100 per kind. De Financieele Commissie heeft geen ad vies gegeven, aangezien de meeningen om trent dit verzoek verdeeld waren. De VOORZITTER legt aan de hand van 'n voorbeeld uit, dat een werkman in de ge meente Bloemendaal niet te vee! betaalt. Volgens dit voorbeeld betaalt hij f 13 en in andere gemeenten zelfs f 55 a f 60. Spr. ont raadt aanneming van het voorstel-Schulz, omdat het bij aanneming wel eens zou kun nen gebeuren, dat de Minister zich niet meer zou kunnen vereenigen met den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. De heer SCHULZ merkt op, dat in J 922 de voorzitter zich wel met een aftrek, als spr. nu voorstelt, kon vereenigen. Het voorbeeld van den voorzitter gaat, volgens spr., niet op, omdat in dat voorbeeld Bloemendaal vergeleken wordt met een ar beidersgemeente, die er niet te best voorstaat. Spr. verdedigt verder zijn voorstel. De heer NUIJENS verklaart zich voor het voorstel-Schulz. Door den R. K. Volksbond is indertijd een adres te dezer zake gericht aan het gemeentebestuur. De heer VAN KESSEL is voorstander van verhoogden aftrek. De groote gezinnen ondervinden vooral de hardheid van het leven en aan hen moet financieel te gemoet gekomen worden. Spr. zou het daarom op prijs stellen, indien de gemeenteraad heden middag een mooi gebaar maakte en het voor stel-Schulz aannam. De VOORZITTER licht nog eens toe, hoe weinig belasting betaald wordt door de groote gezinnen. De heer SCHULZ vindt het hemelter gend, dat men nog belasting wil heffen van de groote arbeidersgezinnen in een gemeente als Bloemendaal, die het niet noodig heeft. De VOORZITTER geeft toe, dat een ge- kin met 10 kinderen, dat f 32 per week in komen heeft, moeilijk kan rondkomen. Maar ook gezinnen met f 10.000 en f 20.000 inko men komen te kort. Er mag niet' gezegd worden, dat Bloemendaal de menschen uit zuigt. De belastingdruk voor hen is heel licht. De heer DE WAAL MALEFIJT zou bijv. bij het vierde en volgende kinderen den kinderaftrek tot f 100 willen verhoogen. Dr. BORNWATER is hier ook voor en zou tevens den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud voor ongehuwden willen verlagen. Dit laatste ontraadt de VOORZITTER, terwijl het voorstel-De Waal Malefijt door B. en W. overgenomen wordt. De Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ontheffing van de bepalingen der Bouwverordening te verlée- nen aan A. Overakker, P. Otto, E. Sterne- berg en F. A. Wichelmann en die te weige ren aan J. André de la Porte en J. Martijnse. Overeenkomstig deze voorstellen wordt besloten. Gedenkteeken Koolhoven. Het Uitvoerend Comité, der Commissie tot stichting van een gedenkteeken te Bloe mendaal voor wijlen den heer A. Koolhoven, verzoekt dit gedenkteeken te mogen plaatsen op het Kopje en de daar staande oriënteer- tafel te verplaatsen naar het Julianaduin. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, mits alle daaraan verbonden kosten en werkzaamheden geheel voor rekening van het comité komen. Dr. BORNWATER stelt voor, het Co mité tot een maximum bedrag van f 300 te gemoet te komen in de verplaatsingskos ten. Het is spr. bekend, dat het Comité ge bukt gaat onder de zorg voor het verkrijgen der gelden. De heer VAN KESSEL ondersteunt dit voorstel, te meer, omdat hierdoor een ver- 'dienstelijk man als de heer Koolhoven geëerd wordt. Het voorstel-Bornwater wordt aangenomen Een schoolkwestie. In verband met een opmerking van den heer SCHULZ over het verslag over 1925 van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het L. O., deelt de VOORZITTER mede, dat overwogen wordt, de school nabij den spooroverweg te Overveen te verplaatsen. Het is echter moeilijk, een goed terrein te vinden. Mogelijk kan het terrein, bestemd voor raadhuisbouw, er voor aangewezen worden. Uitbreidingsplan Rusten- burgh. B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan het uitbreidingsplan voor Rusten- burgh. Aldus vastgesteld. De heer Luden verlaat de vergadering. De gronden langs den Zeeweg. B. en W. van Bloemendaal stellen, over eenkomstig het verzoek van de Erven v. d. Vliet, den raad voor, punt 14 der overeen komst met de Erven v. d. Vliet inzake de gronden langs den Zeeweg, aldus te wijzigen, dat in plaats van „hetzij de firma H. v. Dam Azn. en Zonen, hetzij door deze aan te wij zen derde of derden," wordt gelézen „zoo- danigen persoon als door de Erven v. d. Vliet zal worden aangewezen en door Bloe mendaal zal zijn geaccepteerd." Aldus wordt besloten. Hierna sluiting der vergadering. Propaganda-avond B. R. B. De BI. Red. Brigade heeft gisteravond een goedgeslaagde propaganda-bijeenkomst ge houden in hotel „Duin en Daal." Goed geslaagd, in de beteekenis van goed bezocht. Of de brigade er winst bij gemaakt heeft, zal nader moeten blijken. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der brigade, den heer E. W. A. van Nederhasselt, die de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder den Eere-voorzitter, den heer C. W. de Visser, en den voorzitter van Bloemendaal's Bioei, den heer Mr. D. E. Lioni. Den heer'A. J. Meijerink werd dank gebracht voor zijn bereidwilligheid om als spreker te willen optreden. In herinnering werd gebracht, dat de heer Meijerink dezen avond voor de 75ste maal een lezing voor propaganda voor zwemmen en redden van drenkelingen zou houden. ^Verder werd hulde gebracht aan de directie van Hótel Duin en Daal, omdat deze voor 't goede doel zaal en licht gratis ter beschikking had ge steld, aan 't bekende strijkje „Jan Boon," (leider de heer M. Rodriguez Pereira), dat reeds eerder eens zijn'medewerking verleende bij een brigade-avond, en ten slotte, aan de Noordwij ksche- en Zandvoortsche Reddings brigades, voor het beschikbaar stellen ter expositie van hun reddingsmiddelen. De heer Meijerink kreeg daarna het woord, die in den aanvang van zijn lezing wees op de onaangename scheiding, die er tusschen Haarlem en Bloemendaal bestaat op 't gebied van gemeentepolitiek, maar die eendrachtig samenwerken als er gewerkt wordt om de t.b.c. te bestrijden en op 't gebied van redding van drenkelingen. Als bewijs van dit laatste deed spr. mededeeling van 't nog pas ingekomen bericht van B. en W. van Haarlem, dat aan de B. R. B. toegestaan is van de Haarl. zweminrichtingen gebruik te maken op een z.g.n. gezins- abbonnement. (Applaus). Spr. deelde een en ander mede over de statistieken, gemaakt door Dr. Mijnlief, waaruit bleek, dat hier te lande gemiddeld 1000 personen 't leven verliezen door ver drinking. Allerwege worden in ons land brigades opgericht. Gebleken is, dat 't aantal verdrin- kings gevallen afnemende is, hetgeen wel licht is toe te schrijven aan de propaganda, die voor 't zwemmen gemaakt werd en aan het werken der brigades. De gemeentes steunen de brigades wel, maar zij verdienen den finantieelen en moreelen steun van ieder weldenkend mensch. 't Gemeentebestuur van Haarlem staat in dit opzicht boven aan, maar ook de'voorzitter der B. R. B., wet houder Nederhasselt, is steeds bereid, de belangen der B. R. B. in 't college van B. en W. te behartigen. Vervolgens gaf spr. eenige historische bijzonderheden over het zwemmen in de verschillende eeuwen en ook over de wijze van behandeling van drenkelingen. Ook de Maatschappijen tot redden van schipbreu kelingen kwamen ter sprake, waarbij de heer Meijerink een saluut bracht aan den heer Jan van Kan uit Noordwij k, in de zaal aan wezig. De aanwezigen onderstreepten dit saluut door een krachtig applaus. Spreker eindigde zijn rede, door te verklaren, dat de R. B. B. bereid is, met de politie samen te werken, niet alleen aan 't strand, maar ook om hulp te verleenen bij verkeersongelukken. De hierop volgende pauze werd benut, om de verschillende reddingsmiddelen te zichtigen. De Noordwij kers gaven daarbij de noodige toelichting. Een groot aantal lantaarnplaatjes werd vervolgens vertoond, waarbij de heer Meije rink de noodige verklaring gaf. Tot slot werd de film der Maatschappij tot redding van drenkelingen afgedraaid, welke de ver schillende reddings- en bevrijdingsg»epen vertoonde en de wijzen, waarop drenkelin gen behandeld moeten worden. Hoewel 't reeds laat geworden was, werd op verlangen der aanwezigen toch nog een toegiftje gegeven in den vorm van een komische film „Hoe Pieterse leerde zwemmen." Nadat de "heer Meijerink nog de aanwezige jongelui had opgewekt, om als adspirantlid tot de brigade toe te treden, sprak de heer Nederhasselt een slotwoord, waarin den heer Meijerink dank werd gebracht voor zijn leer zame en interessante voordracht. Aan den penningmeester der brigade werd een goud tientje overhandigd, geschonken door een der. aanwezigen, die op deze wijze blijk wilde geven van zijn sympathie voor het doel der B. R. B. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer de Wilde. Ingekomen stukken. De VOORZITTER deelt mede, dat het rapport is ingekomen van de commissie, welke in de vergadering van Januari werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar de be schuldigingen, welke in die vergadering door den heer Jorritsma tegenover den ge meentesecretaris en twee gemeente-ambte naren zijn geuit. In het begeleidende schrij ven deelde de commissie mede er prijs op te stellen, om de conclusies van het rapport in openbare vergadering mede te deelen. In verband hiermede is nog een schrijven ingekomen van den heer Jorritsma, waarin hij mededeelt van het rapport geen inzage te hebben gekregen en een ander schrijven, waarin de heer Jorritsma openbare behande ling van het rapport verzocht. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten al deze stukken na de rondvraag te behandelen. Voorts is ingekomen een brief van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarbij wordt medegedeeld, dat aan deze gemeente de bevoegdheid is verleend om over de dienstjaren Mei 1926 tot Mei 1931 de plaatselijke inkomstenbelasting op den voet van par. Ill der wet van 30 De cember 1920 door eigen administratie der gemeente te doen heffen. Voor'kennisgeving aangenomen. Ingekomen is nog een adres van een vijftal bewoners der Raadhuisstraat, waarbij wordt geklaagd over hinder van de schoorsteenen van de Coöperatieve Broodbakkerij aan de Raadhuisstraat no. 75, met verzoek aan den onhoudbaren toestand een einde te willen maken. B. en W. stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen ter afdoening. Aldus wordt besloten. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat op Woensdag 12 Mei j.l. de navolgende aanbestedingen hebben plaats gehad 1. Bouw transformatorstation op een per ceel grond gelegen aan het meest Westelijke gedeelte van de Rembrandtlaan te Heem stede,. Gegund aan den laagsten inschrijver G. J. Smit te Heemstede voor f 2473.50. 2. Ophoogen van een gedeelte van de Van 't Hoffstraat Gegund aan de laagste in- schrijfster Firma Hoonhout en Brouwer te Haarlem voor f 4900. Wijziging Ambtenaren reglement. B. en W. bieden ter vaststelling aan een derde wijziging van het Ambtenaren-re glement. Goedgekeurd. Geldleeningen. B. en W. stellen voor te besluiten dat het restant der geldleening gesloten voor het grondbedrijf met de stichting „Werklieden fonds" te Amsterdam zijnde f 285.000 op 1 Juli zal worden afgelost met bijbetaling van drie maanden extra-rente zooals in de lee- ningsvoorwaarden is bepaald. Verder om aan te gaan een geldleening voor verschillende buitengewone uitgaven en wel tot een no- monaal bedrag f 875.000. Hierin is begrepen een gedeelte, nominaal f 206.000 ten behoeve van het grondbedrijf, omdat het geheele be drag, dat vervroegd afgelost zal worden, niets behoeft te worden opgenomen. De nieuwe leening zal worden gesloten met de Rijkspostspaarbank te Amsterdam tegen een rente van 4% en tegen den koers van 97 De aflossing zal loopen van 1927 tot 1966. De heer DE BREUK achtte, evenals de Commissie van bijstand voor de financiën, de koers tegen 97 te laag. Spr. geloofde, dat men wel een gunstiger resultaat zou kun nen verkrijgen Er zijn spr. gemeenten be kend, die in den laatsten tijd tegen 98% leenden. Wethouder Jhr. v. d. POLL zou gaarne eenige namen van gemeenten hooren. Lee- nen die ook op eenvoudige schuldbekente nis. Want het is een groot verschil of men leent op de open markt of bij instellingen, zooals wij. Spr. is dan ook van meening, dat de gemeente gunstig uit is bij deze leening. De heer DE B^EUK is dit verschil wel bekend. Doch de leening aan de aflossing van hypothecaire credieten, wordt toch ook afgesloten tegen, een koers van 98 3/4. Spr. begrijpt niet dat enkele stukken van de lee ning van 10 en 20 jaar daar ook niet bij on dergebracht kunnen worden. Nadat nog eenige inlichtingen zijn ge vraagd wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. B. en W. bieden ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot het aangaan van eene geldleening tot een nominaal bedrag van f 385.500.tegen een koers van 98 3/4 en eene rente van 4J's jaars. Het is de bedoeling met de opbrengst dezer geldleening bij het Rijk af te lossen het restant der verstrekte hypothecaire cre dieten voor woningbouw, waarvan de ver schuldigde rente 6 bedraagt. Goedgekeurd. Hypothecaire credieten. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een wijziging der voorwaarden betref fende hypothecaire credieten voor woning bouw. Goedgekeurd. Woningbouw. B. en W. vragen een crediet van f 188.376 aan voor den bouw van 58 volkswoningen, een winkelwoning en êen kantoortje bij de Javalaan. De heer v. d. ERFF is overtuigd dat de huren zoo laag mogelijk moeten zijn. De wo ningen moeten echter niet te klein gebouwd worden. Deze woningen zijn van minimum grootte. In de toekomst mogen niet nog kleiner woningen worden gebouwd, want dan gaan wij naar den ouden toestand terug. \X%thouder Jhr. v. d. POLL antwoordt dat de ruimte voldoende is. Absoluut is niet te zeggen hoe groot de woningen moeten zijn want er zijn ook kleine gezinnen. Dr. HILTERMAN vraagt wanneer met dén bouw wordt begonnen. De VOORZITTER zegt toe dat spoedig de aanbesteding zal volgen. Hetvoorstel wordt hierna goedgekeurd. Grondruiling. B. en W. stellen voor eenige ruiling van grond en water aan te gaan aan de Prinsen laan, hoek Kadijk. Eenzelfde ruiling wordt voorgesteld ten aanzien van grond en water aan de Koediefs- laan. Goedgekeurd. Verkoop grond. B. en W. stellen voor grond van en bij het terrein „Kocdiefslaan" te verkoopen aan A. Bloemsma, mevr. de wed. H. J. Verveen, B. C. Heemskerk en R. Jorritsma en van A. Bloemsma ook eenigen grond te koopen. Goedgekeurd. Wijziging bebouwing. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de bebouwing der terreinen aan de Javalaan tusschen Borneostraat en Lombokstraat. De heer JORRITSMA zegt dat men nu inplaats van een open hoek, zooals aan den anderen kant, een gesloten hoek krijgt. Spr. vindt dat op deze manier niet moet worden doorgegaan. Wethouder Jhr. v. d. POLL licht toe, dat de situatie er niet onder lijdt. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd Aanvaarding grond. B. en W. stellen voor, van C. Turkenburg te aanvaarden een perceel grond, groot 1.80 M2, gelegen aan de Lombokstraat. Goedgekeurd. Uitbreidingsplan. Aangeboden wordt herziening XLV van het uitbreidingsplan, betreffende terreinen1 ten noorden van de Oosterhoutlaan.» Rondvraag. De heer v. d. ERFF vestigt de aandacht op de doodloopende sloot bij de Lindenlaan. Het is er een onhoudbaren toestand. Er staat geen water ih en de onreinheden, welke erin liggen, veroorzaken veel stank. Wethouder Dr. DROOG antwoordt met den toestand daar bekend te zijn.Spr. zegt toe, dat er aandacht aan zal worden geschonken. De heer -TROMP vraagt waarschuwing voor de automobilisten, die herhaaldelijk op het doodloopende gedeelte van de Prin- cessekade „vastloopen". De VOORZITTER antwoordt dat er reeds waarschuwingen op verschillende pun ten zijn geplaatst. Mevr. de VoOOGD vraagt naar den stand van -zaken betreffende een speelplaats in het noorden van de gemeente. De VOORZITTER antwoordt dat een oplossing spoedig te verwacnten is. Hierna komt in behandeling het rapport van de meergenoemde commissie voor on derzoek, samengesteld uit de heeren van Unen, de Boer en de Wiide, met als toege voegd secretaris Mr. K. P. Scheffer. De VOORZITTER stelt voor eerst de conclusies van het rapport mede re deelen. Hiertegen verzet zich de heer Jorritsma. Hij wenscht eerst te beslissen over zijn voor stel tot openbare behandeling. De heer VAN UNEN, voorzitter der commissie, zegt tegen openbare behandeling geen bezwaar te hebben. Er zijn-echter per sonen gehoord, die in geenerlei betrekking tot de gemeente staan en het is spr. niet be kend of deze hun namen genoemd willen hebben. De heeren Hilterman en v. d. Erff drin gen op openbare behandeling aan. Door de geheimzinnigheid, die reeds betracht werd, heeft zich bij het publiek een verkeerde mee ning gevestigd en die moet weggenomen i worden. Besloten wordt hierna tot openbare be handeling, waarbij echter de namen van de bovenbedoelde personen niet genoemd zul len worden. De heer. van Unen leest dan de conclusies van het rapport voor, zij luiden als volgt De bezwarende opmerkingen omtrent ge meente-toestanden en gemeente-ambtenaren zijn in geen en dtele r.aar het genoegen der Commissie waar gemaakt Slechts heeft de heer Jorritsma terecht een minder gunstig oordeel gehad over het toezicht op het steigerwerk zooals dat tot voor k«rt in deze gemeente werd uitge voerd, doch hetgeen sedert veel is verbeterd. De heer Jorritsma is er niet in geslaagd cenig bewijs te leveren noch in staat ge weest een weg aan te geven om tot deugde lijk bewijs te komen. .Hoe ongaarne de Commissie zich nu ook eenerzijds gedwongen ziet deze conclusie te trekken aangaande het optreden van een mederadslid, anderzijds verhepgt het de Commissie de overtuiging te hebben gekre gen, dat er geenerlei aanleiding bestaat het vertrouwen te ontzeggen aan die personen in gemeente-dienst, die in zijn opmerkingen de heer Jorritsma of met name noemde oi voor een ieder Heemstedenaar duidelijk aan gaf te weten: de Gemeente Secretaris tevens Rentmees ter van het Grondbedrijf A. A. Swolfs. de Gemeente Hoofdzichter J. Schelling; de Ambtenaar bij Openbare Werken, J. Neeskens. De Commissie acht deze personen zon der eenige bewijsbaren grond uitermate in correct behandeld door haar medelid Jor ritsma. De eindconclusie van het rapport luidt: Als algemeene conclusie van het geheele onderzoek meenen wij te mogen vastleggen, dat met uitzondering van de gegronde aan merking op de tot voor kort gevolgde wijze, waarop te Heemstede het toezicht op stei gerwerk werd uitgeoefend, de in de Raads vergaderingen door den heer Jorritsma ken baar gemaakte bezwaren opmerkingen om trent gemeentetoestanden en gemeente-amb tenaren in geenen deele naar genoegen der Commissie zijn waar gemaakt, want dat de heer Jorritsma er niet in geslaagd is eenig bewijs te leveren, noch in staat is geweest een weg aan te geven om tot deugdelijk be wijs te komen. Hoe ongaarne de Commissie zich nu ook eenerzijds gedwongen ziet deze conclusie te trekken aangaande de handel wijze van een mede-raadslid, anderzijds verheugt het de Commissie de overtuiging te hebben verkregen ,dat er geenerlei aanlei ding bestaat te betreuren, dat de ambtena ren, in 't bijzonder de gemeente-secretaris, tevens rentmeester van het grondbedrijf en de van corruptie en omkoopbaarheid be tichte ambtenaren van-Publieke Werken, het vertrouwen in zoo groote mate, als tot dus verre, genieten. De heer VAN UNEN voegt hieraan toe, dat de commissie geen schuld heeft aan 't feit dat de heer Jorritsma het rapport niet ter inzage ontving .De zaak is, dat de heer Jor ritsma het concept reeds wilde meenemen dit kon de commissie uit den aard der zaak niet toestaan. Verder is het spr. ter oore gekomen, dat nog andere dingen worden gezegd. Spr. zal echter alleen de punten, in het rapport ge noemd, behandelen. Wat later nog gezegd is, heeft de commissie niet kunnen onderzoe ken en wil zij ook niet onderzoeken. Zij be schouwt zich niet als een permanente com missie, om allerlei beweringen te onderzoe ken. De heer JORRITSMA leest hierna een betoog voor, dat in sommige plaatsen aan duidelijkheid nogal te wenschen overliet. Spr. zeide allereerst, dat hij aanvankelijk met de samenstelling van de commissie geen genoegen kon nemen, omdat hij tevens van de leden (n.l. de heeren de Boer en de Wilde) „politiek onbetrouwbaar" achtte. Den heer SCHELLING, directeur van Openbare Werken dien hij beschuldigd had van misbruik maken zijner positie als ge meente-ambtenaar, door het aannemen van belooningen voor het maken van teekenin- gen, waarvoor hij wel zou zorgen dat ze goed gekeurd zouden worden, had spr. reeds zijn verontschuldigingen aangeboden. De zep- man van spr. bleek pertinente onwaarheden te hebben verteld. Spr. constateerde vervolgens, dat zijn be weringen omtrent het treurig toezicht op het steigerwerk in deze gemeente, juist zijn gebleken. Het geval, betreffende het aannemen van fooien door den baas bij O. .W., den heer Neeskens, is volgens spr. niet zoo onschul dig als de commissie, het voorstelt. Wat de beschuldiging aan het adres-van den gemeente-secretaris betreft, zegt spr. het foutief te achten, dar een gemeente-amb tenaar, tevens rentmeester van het grond bedrijf, in grond handelt. De instructie van dien ambtenaar dient in dezen zin gewij zigd te worden. Vooral in deze gemeente is dat noodig. De gemeente-secretaris van Haarlem, aldus spr., is geen grondspeculant, omdat hij weet, dat zulks in zijn positie niet eerbaar is. Bij een gemeente-secretaris mag-men toch een pri mitief gevoel van fatsoen verwachten. (Beweging in den raad. De voorzitter hamert). Bij het bezigen van de uitdrukking heeft spr. niet de bedoeling gehad iemand met opzet te beleedigen. Hij achtte het echter in 't algemeen belang het naar voren te brengen. De strekking van het rapport wijst spr. van de hand. Op vele punten is het rapport onjuist en misleidend. Met gerustheid wacht spr. het oordeel van het publiek af. De heer VAN UNEN protesteert namens de commissie ernstig tegen de uitdrukking van den heer Jorritsma, als zou het rapport onjuist en misleidend zijn. Spr. tart den heer Jorritsma die onjuistheden aan te toonen. En waarom zou de commissie de raadsleden misleiden Het ging er om aan te toonen of de gezegden van den heer Jorritsma waarheid of praatjes waren. De commissie nu heeft niets anders kunnen concludeeren dan dat het inderdaad praatjes warenDe heer Jorritsma zegt, het algemeen belang te hebben willen dienen, maar iemand, die een openbare positie bekleedt moet scherp onderscheiden hoe niet en hoe hij wel het algemeen belang kan dienen. Het doet spr. genoegen, dat de heer Jor ritsma den directeur van Openbare Werken zijn excuses heeft aangeboden. Ten aanzien van het toezicht op het steigerwerk, merkt spr. op, dat de heer Jorritsma met zijn klacht bij B. en W. had moeten komen ;.dan hadden deze direct ingegrepen. Inplaats daarvan sprak de heer J. van janboel en sabotage. Tegenover den heer Neeskens, aldus pr., heeft de heer T. zeer onkiesch gehandeld Spr. leest het desbetreffend gedeelte van het rapport voor, waaruit blijkt, dat de heer Jorritsma uit eigen ervaring niet wist, ter wijl hij zelf later verklaarde zijn zegsman niet te vertrouwen. Deze, daarna gehoord, ver klaarde, evenmin uit eigen ervaring iets te weten hij had het van „hooren zeggen". Ook de insinuatie, als zou de rechtsche fractie een briefje over dit geval ontvangen hebben, bleek geheel zonder grond. De heer Neeskens eveneens gehoord, ver klaarde nimmer fooien te hebben aangeno men. De beschuldiger, doelde op een geval, dat hij van iemand, die eenigen tijd onder hem gewerkt had, en die daarna zijn vroeger beroep in de visscherij weer ter hand had genomen, herp een paar visschen ten ge schenke had gegeven. Dat men zulks een daad van omkooperij noemt, vindt spr. een schandaaL Ook de beschuldiging tegen den ge meentesecretaris mist allen grond. Deze ambtenaar ontkende niet in grond te hebben gehandeld, doch er was geen enkel aanwijsbaar verband tusschen de gronden, door hem op Ryngom gekocht en de terreinen, door den heer J. bedoeld. Dat men bij een gemeente-ambtenaar een primitief gevoel van fatsoen mag verwachten, vindt spr. «en schandelijke uitdnikking. Het algemeen belang wordt allerminst ge diend, wanneer men een ambtenaar in hooge functie op een dergelijke manier te lijf gaat. U wenschte openbare behandeling, aldus besluit de heer van Unen tot den heer J. Welnu, u is er niet beter afgekomen, dan wanneer het in geheime vergadering ware gebeurd. Ik betreur het onderzoek in 't ge heel niet. En ik herhaal dat de uitdrukkingen, in de betrekkelijke vergadering gebezigd, niet door den beugel konden. De heer BREED wenscht er den nadruk op te leggen, dat de heer Jorritsma niet meer gesproken heeft over het briefje aan de rechtsche fractie. En toch was dit een directe verdachtmaking. De heer VAN HARDENBROEK zegt dat het niet opgaat om twee raadsleden zon der meer als politiek onbetrouwbaar te be stempelen, gelijk de heer Jorritsma deed. Spr. vindt dat er nu eens een eind moet komen aan het optreden van dit raadslid, 't Wordt nu toch waarlijk een beetje al te erg. De heer VAN UNEN antwoordt dat -de heer Jorritsma de heeren de Boer en de Wil de politiek onbetrouwbaar achtte omdat de eerste tegen de salaris-verhooging van den Ontvanger had gestemd,en de laatste, gezien zijn handelingen vroeger in een Kies- vereeniging. Tegen deze quaiificatie heeft spr. in de bijeenkomst met den heer Jorritsma be zwaar gemaakt, waarna deze laatste ver klaarde bij nader inzien de genoemde hee ren wel te vertrouwen, omdat zij geen voor oordeel tegen hem bleken te hebben. De heer TROMP brengt allereerst hulde aan de commissie voor de manier, waarop zij haar taak heeft verricht. Intusschen meent spr., dat zij, gezien de grove beschuldigingen, nog veelte gemoedelijk tegenover den h eer J. is geweest. Deze heeft het volle pond t ge- kregerj. Volgens spr. heeft de heer jorrits- ma klaarblijkelijk geen begrip van belee- digingen tegenover anderen. Men zal een onderzoek naar „beklaagdes" geestvermo gens-moeten instellen, aldus spr. De heer v. d. ERFF hoopt dat dit onder zoek een les zal zijn voor den heer Jorrits ma, om in het vervolg wat voorzichtiger te Zijn in zijn uitlatingen. De VOORZITTER brengt ten slotte een woord van dank aan de commissie. Haar arbeid was moeilijk en onaangenaam, en toch heeft zij dien arbeid met bereidwillig heid aanvaard. Het is een droevige bladzijde in de ge schiedenis van Heemstede. Nu verheugt het B. en W. dat het gebleken is, dat het in Heemstede werkelijk niet zoo'n rommeltje is. Het geval is het geheele land doorgegaan en overal waar ik kwam, aldus spr., werd mij ernaar gevraagd. Spr. heeft de beschul digingen reeds dadelijk tegengesproken en het verheugt hem, dat nu gebleken is, dat de'gemeente Heemstede ambtenaren heeft, die nog steeds waardig zijn het vertrouwen, dat B. en W. onbeperkt in hun stellen. Thans moet aan deze onverkwikkelijke zaak een einde komen. Spr. vraagt of de raad zich met het rapport kan vereenigen. Het blijkt dat de Raad, uitgezonderd de heer Jorritsma het rapport goedkeurt. Ook de conclusies worden door den Raad aanvaard. De VOORZITTER hoopt dan dat deze zaak tot het verleden behoort en dat zij een les mag zijn om wel zeer ernstig te overwe gen, wat men wil zeggen. De openbare -vergadering wordt hierna gesloten. Uitslag van den verkoop van perceeien in ,,'t Notarishuis", Bilderdijkstraat 1, bij den Zijlweg te Heerlem. No. 1. De pakhuizen met bergzolders, kantoor en bovenwoning met erf te Haar lem aan de Bakenessergracht, Get. Nos. 19, 21 en 23. Notarissen Mr. M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven 14.075, H. de Lugt q.q. No. 2. Een huis met afzonderlijke boven woning en erf te Haarlem aan de Saenre- damstraat. Get. No. 13 zwart en rood. 4230 A. J. Loerakker. Notaris D. M. Klijzing. No. 3. Een huis en erf te Haarlem aan de Zuidpolderstraat Get. No. 114. 3345, A. E. van Schuppen. Notaris M. D. Klijzing. No. 4. Het huis, erf en tuin te Haarlem aan de Ripperdastraat. Get. No. 3, 7150, nog niet toegewezen. Notarissen A. Bert- ling en G. Wolzak Hzn. No. 5. Een huis en erf te Haarlem aan de Lange Heerenstraat. Get No. 6. 5080, D. van Vrede q.q Notaris A, J. C. Daamen. No. 6. Het heerenhuis en tuin te Haarlem aan het Kenaupark Get. No. 12 14.400 op. Nctaris D. W. van Niekerk. No. 7. Een woon- en winkelhuis te Haar lem aan de Zijlstraat Get No. 93. ƒ18,000 op. Notaris J. Wildschut T^o. 8. Een woonhuis en erf te Haarlem aan de Brouwersstraat. Get. No. 4L 1760. C. van Roode. Notaris R. C. A. van Cranen- burg. No. 9. Eeiï heerenhuis en erf te Haarlem aan den Zijlweg. Get No. 62 j 11.800 A. Konijn Mzn. Notarissen B. M. Semè te Haarlem en F. W. Ludwig te Amsterdam. No. 10. Een werkplaats met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Gasthuislaan. Get. No. 180 zwart en rood. 7553 op, Notarissen Mr, M. Slingenberg en J. van Munster van Heuven No. 11. Een huis en erf te Haarlem aan de Rollandstraat. Get. No. 19 3825. Ph. van Zonneveld. Notaris D. M. Klijzing. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 11