Concours Hippipe te Moeilijkheden hu den bouw der H.B.S. te felsen. De Schotensche oplichters- bende. De gevo gen ran een onhandigheid. De Verdw nen perslappen. Voornaamste Nieuws De beschuMlglngen in dei Raad m Heemstede. f125.- Romeinsche Correspondentie. f50.- Plaatselijk Nieuws. Vrijdag 21 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16255 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Internationale Samenwerking in de Katholieke Pers. De behoefte aan samenwerking in het rconomisch en geestesleven in 't alge meen op internationaal gebied, heeft on langs geleid tot het stichten eener Ver- eeniging voor intellectueelen arbeid, die alle landen der wereld omvat, welke Vereeniging haar zètel heeft in 'Parijs. Wanneer hieruit blijkt de noodzake lijkheid eener Samenwerking tusschen de verschillende landen, om daar, waar het gaat om de ontwikkeling en den vooruit gang der Beschaving en der Wetenschap, dan behoeft het wel geen betoog, dat de Katholieken in de verschillende landen er ernstig aan moeten denken, naar de juiste wegen en de geeigende middelen uit te zien, om met elkander in geestelijke gemeenschap te kunnen treden. Het op deze wijze voeling houden der Katho lieken onderling, is toch een uitstekend middel tot verruiming van den geestes- blik, tot wederzijdsche uitwisseling van verkregen kennis en opgedane ervaring en tot opwekking en aansporing om te arbeiden aan den opbouw van hetgeen voor ons Katholieken noodig en dienstig is. De actie der Katholieken in elk land afzonderlijk, blijft te veel beperkt tot eigen kring. Men verstaat daar niet de kunst van geven en nemen. Het weder keerig hulpbetoon der Katholieken wordt in de verschillende Janden veel te weinig in practijk gebracht en men verzuimt in 't algemeen onzen huisgenooten in 't Ge loof, die over de grenzen wonen, dien bijstand te verleenen, welke zonder veel moeite zou kunnen verleend worden. Wanneer wij onze aandacht in dit op- tcht tot de Pers en de Letterkunde be- alen, dan springt ons te kort direct in 't oog. De voortreffelijkste voortbrengselen der internationale Katholieke Lettér kunde blijven in de verschillende landen veelal onbekend, terwijl daarentegen de niet-Katholieken uitstekend de kunst in practijk brengen, om uit de geestes kinderen hunner voornaamste schrijvers in alle landen der wereld, rijkelijk gees telijke munt te slaan. Niet minder is dit het geval met de berichtgeving in de Pers. Een waar- of verzonnen priester- of kloosterschandaal, (meestal verzonnen) vindt sppedig zijn weg door de geheele beschaafde wereld. De vermaardheid van een Israëlitischen geleerde, de capaciteiten eener liberale persoonlijkheid, worden in alle toon aarden en in alle talen naar alle hoeken der aarde uit gebazuind. Wanneer een Joodsch financier of een anarchistischen woelgeest zoogenaamd onrecht wordt aangedaan, dan gaat er in de liberale pers, van Stockholm tot Bagdad en van San-Francisco tot Kaapstad een storm van verontwaardiging op, en wórdt het lezend publiek weken lang bezig gehou den met geschreeuw tegen het ten hemel schreiend, onrechtvaardig gedoe dar reac tionairen. Daarentegen kan de Katho lieke Kerk in Rusland, in Frankrijk, in Mexico en in Tsjecho-Slowakije, openlijk en op geniepige wijze geplaagd en ver volgd worden, kunnen bisschoppen wor den verbannen, kloosterzusters door de gewapende macht uit haar kloosters worden verdreven, scholen en inrich- tingen van onderwijs wederrechtelijk wor den gesloten, de Kerkelijke goederen worden gestolen of verbeurd verklaard, zonder dat er om zoo te zeggen een haan naar kraait. Zelfs de Katholieken, die niet in het land wonen, waar al deze ongerechtigheden geschieden, blijken in den regel niet, onjuist of slechts onvol ledig van een en ander op de hoogte te Zijn. De vorderingen der Katholieke We tenschap, de voortbrengselen der Ka tholieke Letterkunde, vrijwel alles het geen op sociaal-economisch gebied door de Katholiekenwordt gepresteerd, dit alles wordt eenvoudig door de groote liberale pers zoo goed als genegeerd en dood gezwegen. Uit een en ander volgt klaar als de dag, het groote voordeel eener internationale geestelijke saamgehoorigheid, waardoor de Katholieken van alle landen met elkander in contact zouden komen. Men zou zich in elk land niet meer zoo vereen zaamd gevoelen en opgewekt worden om, naar het voorbeeld van de huisgenooten in 't Geloof over de grenzen, meer iets duurzaams en degelijks te presteeren op het uitgestrekte gebied van het Katho lieke beschavingswerk. Van dit internationaal, blijvend con tact zou vooral de Katholieke Pers haar groot voordeel kunnen trekken. In plaats van hare kolommen' met minderwaardig nieuws en onderling twistgeschrijf te vullen, mplaats van in meer dan één op zicht zich te vergenoegen met het na- apen van neutrale of liberale bladen, zou Zij, door uit voor haar alleen toegankelijke bronnen haar toegevloeid uit de geheele Katholieke wereld te putten, een groote hoeveelheid interessante en nuttige stof aan haar lezerskring kunnen voorleggen. Wanneer dan de inhoud der Katholieke bladen zoo doende verrijkt en veredeld werd, dan zou hun invloed op de openbare weening vermeerderd worden, dan zou den zij niet meer, hetgeen thans niet zel den het geval is, bij de neutrale en liberale pers ten achter staan. Na deze voorafgaande beschouwingen, doet zich van zelf de vraag voor op welke wijze nu, wordt de internationale Samenwerking der Katholieke Pers en Letterkunde het best aangepakt en be vorderd Op de eerste plaats door een nauwer internationale verbinding onderling tus schen de Katholieke dagbladonderne mingen. Vervolgens door metterdaad meerdere belangstelling te toonen in den arbeid der leidende Katholieke personen van elk land. Internatiopale Katholieken dagen, uitnoodiging van op den voor grond tredende Katholieken uit het Duitenland op onze Katholiekendagen, komen ook in aanmerking. Een niet te onderschatten voordeel zien wij verder in de uitwisseling van degelijke Katho lieke kranten en tijdschriften. Nu is er ten opzichte van dit laatste we een moeilijkheid, n.l. het verschil in taal. Daarom zou het aanbeveling ver dienen een centrale zetel te stichten, waarin het meest belangrijke en voor treffelijkste, wat door het Katholieke talent op allerlei gebied wordt voortge bracht, in de hoofdtalen wordt vertaald en in alle landen verkrijgbaar wordt ge steld. Daarmede zijn we dan gekomen tot de noodzakelijkheid van een Katholiek pers centrum in de ruimste beteekenis. Want het zou niet-völkomen aan ons doel be antwoorden wanneer alleen uitwisseling plaats had van eigenlijke krantenberich ten van Katholieken geest en dito strek king. Neen, ons geheele Katholieke geestes- en gevoelsleven, zoowel opsoci*- aal als politiek en. letterkundig gebied, benevens de geestesstroomingen in de Katholieke wereld, dit alles moet in wis selwerking daar en in de verschillende landen in beweging worden gebracht. Wanneer deze pers-centra aan de Katho lieke bladen in de verschillende landen ook niets anders zouden voorleggen dan het beste wat op h»t gebied van 't Katho lieke denken en voelen in de geheele wereld, in de pers tot uiting komt, dan zou daardoor reeds een zegenrijke uit werking worden te weeg gebracht. Wij mogen echter niet onvermeld laten, dat in den laatst en tijd ernstige pogingen zijn aangewend om het inter nationaal verkeer in de Katholieke Pers tot stand en tot ontwikkeling te brengen. Ten opzichte van de eigenlijke journali stieke berichtgeving gold dit voor de „Kipa" (Katholiek internationaal pers agentuur) te Freiburg in Zwitserland. Voor de internationale Kerkelijke be richtgeving bestaat er in Midden-Europa geen voortreffelijker instelling dan de „Kipa." Daarnaast dient een internationaal pers centrum te worden genoemd, dat on geveer een half jaar geleden te Rome werd opgericht. Wij hebben hier op 't oog de „Romeinsche Wereldcorrespondentie," welke wekelijks haar berichten reeds in 4- talen, in 't Duitsch, Engelsch, Italiaansch en Hongaarsch over de wereld ver spreidt. Die in 't Nederlandsch wordt voorbereid. Deze pers-centrale heeft haar afnemers in alle vijf werelddeelen. Zij is nauw verbonden met een eveneens kortelings opgerichte Centrale in Spanje, genaamd de „Servicie de Prensa," die haar zetel heeft in Madrid. Laatst ge noemde Centrale voorziet in de behoeften van de Katholieke pers in Spanje, Por tugal en Latijnsch- (Zuid) Amerika; daaronder is ook Mexico begrepen. Sinds eenige jaren is Ook te Washing ton een pers-centrale gevestigd voor de Katholieke bladen in de Vereenigde Staten en Canada,, een pers-centrale die zich bijzonder krachtig roert. Zij is een onderdeel van den grooten Amerikaan- schen Bond van Katholieken, de „Na tional Catholic Welfare Council" en als ■zoodanig bekend onder den naam van „N. C. W. C. News Service." Bijna over de geheele wereld heeft deze „Persdienst' haar eigen correspondenten zij ontvangt overal haar Katholieke nieuwsberichten, veelal telegrafisch. Deze dienst spaart geen kosten en werkt dan ook met een elk jaar terugkeerend te kort. Bij deze internationale pers-centra zijn in meer dan één land, nationale Katho lieke nieuwsbureaux aangesloten, o.a. de „K. K." (Katholieke correspondentie) te Berlijn onder de bekwame leiding van Dr. Gördes. Wij ontkennen met, dat ten overstaan van de reusachtige ondernemingen op dit gebied van liberale zijde, bovengenoemde pogingen om tot eeninternationale sa menwerking in de Katholieke pers te geraken, van bescheiden afmeting zijn. De neutrale ert liberale persbureaux be schikken over een sedert tal van laren krachtig naar alle kanten uitgebouwde wereldorganisatie enover duizen den aan geldelijke middelen. Maar reeds dit bescheiden begin van Katholieke pers centra wijst op een vooruitgang van beteekenis. Wij moeten het als een alge meen Katholiek belang van 't hoogste gewicht beschouwen, dat deze centra elkander aanvullen en met elkander sa menwerken, om de bahden van saam- hoorigheid onder de Katholieken van alle landen, steeds nauwer toe te halen. De uitbouw der Katholieke solidariteit over de geheele wereld wordt er-ten zeerste door gebaat en bevorderd. Deze solidariteit aan te wakkeren en op stevigen grondslag vast te leggen, moet vooreerst het naaste doel zijn van ons volhardend streven in deze richting. Hef motor-ongeluk te Nieuw-Vennep. VAN ONZE RECHTBANK. Op verzoek van bekl. K. wordt de behandeling der zaak 14 dagen uitgesteld. Een kort, maar duur autoritje. Wie er van af wist. De geschiedéhis van een stukje straat te IJmuiden. iillii in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerberichf De gemeente-secretaris en de ambtenaren van O.W. volkomen gerehabiliteerd. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij rooruithetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen}. Postrekening No 5970 HAARLE Advertentiën 35 cents per rege! Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- eD aanbod* advertentiën, l4 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorw aard-en tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: tqnnn -evenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval metf^Cjl i OwUU.* verlies Van beide armen, beide beenen of beide oogen: vUi'doodelijken afloop: 1 bij verlies van een hand, een voel of een oog: bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f IfJ m bij verlies v. een been of arm: »%U" andere vinger. Het programma. Van alle kanten is men in de weer om de noodige maatregelen te treffen dat het jaat- lijksche paardensportfeest straks volkomen r.al slagen. Het zal nu twee dagen duren. Het bestuur moest hiertoe wel besluiten omdat het programma veel te groot is ge worden om in één dag te kunnen worden af gewerkt en bovendien maakt de te verwach ten deelname van vele buitenlandsche rui ters dit noodzakelijk. Het programma vermeldt voor den eersten dag: Woensdag 21 Juli (te beginnen 'smiddags om 1.30 uur): Aangespannen hengsten (waaraan een ver- richtingsp gef is verbonden); eensp, luxe- tuigpaard (nieuwelingenklnsse); bestgaand rijpaard; eenspan fokmerriën; tandem; een spannen gereden door echtgenooten of doch ters van landbouwers. Iets geheel nieuws zal voor dien middag zijn; het concours van landelijke rijvereeni- gingen, waafvoor een wisselbeker en diverse prijzen beschikbaar zijn gesteld en de lan- denwedstrijd in het internationaal spring concours. Wie zoo'n wedstrijd tusschen de officieren van verschillende landen in hun kleurige, schitterende uniformen persoonlijk eens hepft gezien of daarvan gelezen, weet wat een spanning dit geven kan, wanneer de vertegenwoordiger van één land het soms met een paar seconden verschil van die der andere meedingende landen wint; alleen voo.r dit ééne nummer zou men een reis naar Hoofddorp mogen overhebben. Donderdag 22 Juli (te beginnen om 10 uur) is de groote dag. 's Morgens begint het met: eenspannen tuigpaard, in Nederland geboren; tweespan nen landbouwtuigpaard voor boerenwagens; klein springconcours voor'zoons en doch ters van landbouwers of hunne kechts én voor leden eener landelijke rijvereeniging. 1 Middags: aan de hand voorbrengen van 50 in dit jaar geprimeerde merriën; onder het zadel voorbrengen van M. C. merriën en stamboekmerriën (die een verrichtingsproef hebben volbracht); eenspannen fokmerriën; tweespannen luxe-tuigpaarden; carousselrij- den van de leden der rijvereeniging in Haar lemmermeer; tweespannen landbouwtuig- paa4den; vierspanen luxe-tuigpaarden; groot springconcours voor Nederbndsche en bui tenlandsche ruiters en eindelijk een horden- ren voor heerrijders en officieren over een afstand van 3200 meter. Verleden jaar heeft de groote massa toe schouwers met ingehouden adem de vlie gende ruiters gevolgd in den jachtrit; nu zal 'tnog interessanter kunnen zijn, wan neer het in dolle vaart om z'n snelst gaat ovér een afstand van meer dan 3000 meter waarbij 13 hindernissen moeten worden ge sprongen en waarbij de ruiter, die het eerst aan de eindstreep is aangekomen, als over- yrinner wordt verklaard. Er zullen weer 3 wisselbekers worden verreden, terwijl aan geldprijzen reeds nu ongeveer 5000 is uitgeloofd. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem, werden in staat van faillisse ment verklaard de aannemers van den, bijna voltooiden botiw der nieuwe Rijks. H.B.S. te Veken. Daar alles er op berekend is dat dit gebouw met 1 September a.s. in gebruik kan worden genomen, is het zeer wel mogelijk dat door deze omstandigheid een verwarde toestand ontstaat. Is het gebouw niet op den bepaalden datum voor het gebruik, gereed, dan zal men wel gedwongen zijn het verblijf in het tegenwoordige gebouw te verlengen, waartoe men volgens de voorwaarden van verkoop het recht heeft. Doch, indien dit geschiedt, zal het ook onmogelijk zijn, on danks een lange serie vragen van den heer Roelse, dat men op tijd begint met den ver bouw van dat gebouw tot ziekenhuis der Maria-Stichting. Naar wij vernemen, is de heer P., die met z'n motorrijwiel tegen een boom te Nieuw- Vennep reed en met een ernstige hersen schudding werd opgenomen, nog niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is ernstig. (Zitting van Donderdagmiddag.) De Haarlemsche Rechtbank zou Donder dagmiddag behandelen de zaak tegen den 43-jarigen schilder H. J, K.. een der Scho tensche flesschentrekkers, wien ten laste was gelegd de oplichting van een aantal Haar lemsche winkeliers. Reeds eerder voordat deze oplichtingsge- vallen zich voordeden, was door de politie tegen K. gewaarschuwd. Echter had K. toch nog een aantal Haarlemsche winkeliers we ten te verschalken en hen tot afgifte van verschillende goederen weten te bewegen Toen riW bekl K. gisterenmiddag voor de rechtbank verscheen, vroeg deze, nog vóór dat het verhoor een aanvang nam. de recht bank, de behandeling der zaak 14 dagen uil te'stellen, binnen welken tijd hem een ver dediger zou kunnen worden toegevoegd. Ter beraadslaging omtrent dit verzoek ging de rechtbank in raadkamer. Nadat de geschorste zitting weder was ge opend. werd het verzoek van beklaagde in gewilligd en werd de behandeling bepaald op Donderdag 3 Juni des voormiddags te 11 uur. Inmiddels zal door de rechtbank dan aan bekl. een verdediger worden toegevoegd. De Westzijde te Zaandam is vooral des Zaterdagsmiddags het tooneel van een le vendig en druk verkeer. En waar er druk verkeer is. moeten automobilisten, motor- en wielrijders dubbel oppassen geen ongeluk ken te maken en er behoort goede stuur manskunst toe, behouden door de drukte heen te komen. De 39-jarige W. J. V. dacht er blijkbaar niet zoo over, althans was hij er zich niet van bewust, want op Zaterdagmiddag 27 Fe bruari j.l ofschoon hii pas drie of viermaal een auto had bestuurd en ofschoon de West zijde op dat oogenblik allerminst veriater was stapte hii in ziin auto. die daar aar de rechterzijde van den weg stond. De electrische starter weigerde, misschien ook al uit verantwoordelijkheidsbesef, om dat ze begreep, dat er noodzakelijk onge lukken van -zoo'n tocht moesten komen. Waar nu de-electriciteit faalde, stapte V uit en „slingerde" den wagen aan. De moto* liep. de autorijder stapte in en plotselin schoot de wagen wild vooruit. En hét .noodlottig gevolg kon al oogen hli' keliik niet uitbliiven. Twee meisies st&oten van geen naderen gevaar zich bewust, vooral ook. omdat d automobilist geen signalen gaf, den weg ove vóór de auto om. 1 Juist toen 'de meisjes den wagen passeer den, schokte het vehikel in beweging er botste; tegen de 17-jarige W. ter V aan. Het mosje werd door den schok op de- grond geworpen en twee wielen van der wagen gingen over haar heen. Het meisje werd daarbij vrij ernstig ge wond. Het andere meisie kwam met den schril vrij. Een en ander had .tot uitwerking, dat d- onhandige automobilist zich gistermidda voor de rechtbank had te verantwoorden wegens het door onvoorzichtigheid veroor zaken van lichameli'k letsel. In -de dagvaarding werd hem o. m. te' laste gelegd, dat hii door roekeloos te rij den, daar hii geen auto kon besturen, e- zonder signalen te geven, mej W. ter V had aangereden, waardoor deze verschillen de kneuzingen bekwam, tengevolge waarvar zij eenige weken gejen werk had kunner verrichten. Bekl. gaf het grif toe. Hij had bij zich zelf gedacht wel te kunnen rijden, omdat hij wel eens een paar maal achter het stuur had gezetén Hii had er spijt van, dat zijn onhandigheid zulke gevolgen had gehad en daarom had h: het meisie ook reeds f 55 vergoed voor dc schade, aan haar kleeren toegebracht. Mej. W ter V. óertelde, hoe zij was aan gereden en gewond was geworden. Verschil lende weken lang had zij niet kunner werken; nu was ze evenwel weer geheel hersteld Dr. J de W.. die mei. ter V. had behan deld. verklaarde dat zij een kneuzing var de rechter bovenarmspieren en een kneuzin van den rechterenkel had bekomen, terwii! haar gelaat en haar schouder ontveld war.'u De Officier van Justitie, mr.- Andring-- zchtte het wettig en overtuigendbewijs ge- levrd, Bekl heeft zeer onvoorzichtig gere den, waarom sor. een geldboete van f 100 vraagt, subsidiair 25 dagen hechtenis. De uitspraak werd bepaald 00 27 Mei. Al dadeluk bij het verhoor ontkende cL 23-jarige fabrieksarbeider Th K., uit Zaan dam, beslist, schuldig te zijn aan den her ten laste gelegden diefstal van een hoeveel heid perslappen ten nadeele van de firma waarbij hij werkzaam -was. Ter .verduidelijking diene, dat perslapper gebezigd worden om lijnkoeken te persen. Bekl. ontkende ten stelligste, maar toch werd 't bij het getuigenverhoor er niet beter of voor hem. Want er kwamen vele bewijzen, overstel pende bewijzen, zooals de verdediger, mr Blaokevoort, ze qualificeerde. feit is. dat bekl ook als arbeider op de fa briek een Dositie van vertrouwen bekleedde. Bovendien staat hi) ongunstig bekend, want reeds eerder is hij veroordeeld wegens dief stal in vereeniging en wegens mishandeling. Dit in aanmerking nemend éisebt spr een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar met ftrek van voorarrest. De pleiter, mr Blankevoort, achtte de feiten overstelpend en refereerde zich naa' het oordeel der rechtbank. De uitspraak werd bepaald op 27 Mei a.s. Uitspraken van Donderdag 20 Mei 1926. H. C. v. B., groentenkoopman, wonende te Schoten, thans gedetineerd, dièfstal door middel van braak. Een jaar gev.straf met aftr. prev hechtenis o.v. H v. O., reiziger, wonende te Schoten, thans gedetineerd, diefstal met braak. Twee jaar gev.straf met aftr. pr. hech. ó.v D. S., schipper, wonende te Zaandam, thans gedetineerd, diefstal. Drie maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. J. de W„ gedomicilieerd te Haarlem, thans gedetineerd, diefstal. Vier maanden gev.straf met'aftr pr. hecht. o.v. C. O., bootmachinist, wonende te Schoten, thans verbl. in de Strafgevangenis te Haar len, Huisvredebreuk. Tien dagen gev.straf o.v. G Chr. K., garagehouder, wonende te Overveen, zwaar lichamelijk letsel door schuld. Zes weken gev.straf o.v. Er wordt een heusche straat aangelegd waar je eerst niet langs kon, weliswaar op halve breedte, misschien een meter of zes, maar toch, heelemaal echt een nieuwe straat ongeveer 25 M. lang. Dit bericht is opmerkenswaard, hoewel het toch niet speelt in een van „les villes mor- tes" van Nederland, maar in IJmuiden. Hier waar men. nu het weer mogelijk is woningen te bouwen, op de wandeling zoo nu en dan maar eens bemerkt, dat in de een of andere hoek een nieuw stratencomplex verschenen is. Men zie alleen maar naar wat dit voor jaar gebeurde achter het R K. Verenigings gebouw en achter de algemeene begraaf plaats. Men begrijpt dus dat we een andere reden hebben om den aanleg van die halve straat over 25 M. opmerkenswaard te noe men. Met dat stukje Mahustraat toch ein digt het conflict tusschen het bestaande en het nieuwe, met een overwinning van het laatste, in een der meest zotte episoden van de geschiedenis onzer woonplaats. Daartoe, is het noodig terug te zien naar de dagen van de wording van het Nodrdzee- kanaal, enz. Er stond hier een boerderij, be- hoorende bij de buitenplaats van den heer Arnold, ongeveer ter plaatse waar nu de Schoolstraat is. De boer daar had een jongen, die in die dagen juist volwassen werd en, daar deze een bestaan moest hebben, vestigde die zich in een café langs het kanaal, tusschen V ei sen en de sluizen. In latere jaren, bij het verbeteren van het kanaal en den aanleg van een spoorweg, werd het huis wat ach teruit geplaatst, langs den straatweg, doch zaak en eigenaar bleven dezelfde, een een zaam café, in de duinen, halverwege tus- PROF. B. J. KOUWER EN ECHTGENOOTE. De Staatscourant van 12 Mei vermeldt dat aan Dr. B. J. Kouwer eervol ontslag werd verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Velen onzer lezers en le zeressen zullen zich ongetwijfeld dezen oud-stadgenoot, die hier ter stede vele jaren een drukke dokterspractijk uitoefende, herinneren. Wij geven daarom hierboven het nienwste portret van den heer en mevrouw Kouwer. Arbitrage* en conciliatieverdrag mei Duitschland geteekend. Kweekerij in den zin der wet geen bosch* bedriji. Het verblijf van H. M. de Koningin in de Hoofdstad. Naar een nieuwen melkoorlog in Amster* dam? Wat de „Norge"-expeditie waarnam. Zware brand te Oostzaan. Het regeeringsvoorstel tot oplossing van bet conflict in de Engelsche mijnindustrie is door de mijnwerkers verworpen. In Frankrijk wordt aangedrongen op het altreden van minister Péret. De verbetering van den franc. Het nieuwe Belgische Kabinet-Jaspar tol stand gekomen. De presidentsverkiezing in Polen zal op 29 Mei a.s. plaats hebben. Zie verder Laatste Nieuws. H1IIHIIW7 De eigei^ar der fabriek de heer A R„ had bericht van den diefstal gehad door middel van zijn meesterknecht Hoe of hekl. bii zijn patroon bekend staat vtoeg de verdediger. „Zeer slecht," was 't antwoord van den patroon. Reeds eerder was bekl. van ver schillende diefstallen verdacht Juffrouw H. K vertelde, hoe op 25 Maart bekl. aan haar woning was gekomen, oir haar man te spreken. Die was echter niet thuis: dies werd de afspraak gemaakt, dat men elkander der middags in een café zou treffen Zoo gezegd zoo gedaan, en in 't café bood bekl aan den echtgenoot van juffr. K. aan een aardig weekloontje te Verdienen ér eenige zakken oerslaopen van de fabriek des. nachts te komen weghalen met een schuit Dan kon de buit verkocht worden. Op dat aanbod werd ingegaan en de Ders lappen verdwenen uit de fabriek en von den bij den ookooper gretig onthaal voor de som van 68.25. De echtgenoot van iuffr. K. vertelde de zelfde toedracht der zaak. Hii was de lappen met een schuit gaan hale" 334 Zak werd ingeladen en even stil als ^ij gekomen was, was hij weder ver dwenen Een andere fabrieksarbeider, J. de V. verklaarde bekl. bii het vullen der zakken geholpen te hebben. De opkooper P. B.. uit Koog a d. Zaan had de zakken met perslaopen gekocht en er 68.25 voor betaald. Later had de mare chaussee ze in beslag genomen. Ondanks al deze verzwarende verklaringen bleef hekl. bij zijn ontkentenis. De Officier van Justitie meende, dat die ontkentenis toch bekl. weinig zal baten om dat door de getuigenverklaringen het feit al meer dan bewezen is. De waarde van het gestolene moge al niet zoo groot zijn, een schen Velseroord en IJmuiden. Maar steeds meer naderde de bebouwde kom het een zame café. fn die dagen kwam de woningwet wet, die de gemeentebesturen opdroeg een systematisch plan van uitbreiding te ont werpen. Dat ging in een, uit woeste grond be staand deel natuurlijk vrij eenvoudig, waar men bijna niet met 'bestaande moeilijkheden had te rekenen en den grond, vrijwel uit sluitend, in handen van een enkele grond exploitatiemaatschappij was. Men nam 'n stuk papier, trok aan de bo venkant een lijn voor kanaal, spoor en straatweg, berekende de schaal en teekende dan de lijnen van een stratenplan, aanslui tende aan het bestaande. Daar bouwde men dan straten en huizen en zoo naderde men in 1914 tot de Mahustrat, die een verbin ding tot stand zou brengen tusschen bet nieuwe gedeelte en den Rijksweg. Eerst toen ontdekte men dat de as van de, op het plan aangegeven straat, bij de monding op den weg, juist in het café van den heer Braam viel, die, in den loop dgr iaren in dit huis een oud man geworden, geen zin had om te vertrekken, zélfs niet voor goede woorden en veel geld. Nog kortelings bracht de toenmalige wet houder van O. W. eenige keeren in den raad ter sprake,hoezeer toen het gemeentebe stuur onverwacht in de knel zat. DojCh met dat al moest men steeds een vervelende omweg maken om naar of van die buört te komen, tot 't thans, eindelijk is gelukt althans een deel van het. voor die straat benoodigde terrein in bezit te krijgen, waardoor de mooie aanleg van het nieuwe gedeelte van IJmuiden beter tot zijn rechi kan komen. Barometerstand 9 nor m. 764 vooruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.26. Medegedeeld door het Kon Ned Meteoro* togiscb Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verriebt in den mor gen van 21 Mei. Hoogste Barometerstand 770.5 m.M. te Vardoe. Laagste Barometerstand 758.4 m.M. te Rochefort. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Mei: Zwakke tot matigen, oostelijke tot noordoostelijken wind, licht tot halfbewolkt, droog weer, zelfde temperatuur. Onze lezers zullen zich berinneren, dat is de Heemsteedsche raadszitting van 26 Januari 1.1. het raadslid Jonitsma vragen heeft gesteld aangaande exploitatie van. grond door den gemeente-secretaris, die tevens is rentmeester van het grondbedrijf. Ook waren eerder beschuldigingen aan het adres van ambtenaren van Openbare Wer ken geuit. Om deze zaken te onderzoeken is toen een commissie ingesteld, bestaande uit de heeren Van Unen, De Boer en De Wilde, die de resultaten van haar onder, zoek heeft vastgelegd in een rapport, dat dezer dagen gereed is gekomen. Dit rapport is gisteren in een openbare zitting van den raad van Heemstede be handeld. De conclusies rehabiliteerden vol komen den heer Swolfs en den directeur en ambtenaar van O. W. Voor de behandeling van het rapport verwijzen wij naar het raadsverslag. DIC. VER. V. R.K. BIJZ. ONDERWIJ ZERS. Woensdagavond 19 Mei trad de Heer Jan Boezer, de Haagsche declamator, voor deze afdeeling op. Zijn optreden is een groot succes geworden. Vondel's Samson „speelde" hij goed. Met zijn volle zware stem vertolkte hij Herodes ia „Salome" van Oscar Wilde. En vooral als Judas Iscarioth heeft hij groot tooneeltalent getoond. Ondanks décor en belichting, heeft hij met zijn gepaste kleeding en scherpe gri meering, effect weten te verkrijgen. Alleen de teere gedichtjes van Guido Gezelle werden geknouwd door zijn zwaar geluid. Na de pauze vergastte de heer Boezer ons op een keur van humoristische declamaties. Genoten is er van de leutige voorstelling van B. v. Meurs. „De Geest van Gerritje." De schetsjes van Samuel Falkland, Henri 't Sas en D. Hans gaf hij in de verschillende dialec ten goed weer. Met dezen nog vrij onbeken den declamator heeft de Afdeeling, haar jaarlij kschen feestavond op waardige wijze gevierd. DR. OAKLEY BIJ PROF. VAN SLOG- TEREN. Wij vernemen, dat dr. Oakley de «onder voorzitter van den Fed. Hort. Board, die momenteel in Europa vertoeft (hij woonde o.m. het congres te Rome bij), in de eerst volgende dagen een bezoek aan prof. Van Slogteren zal brengen. Dr. Oakley zal door prof. Van Slogteren in de gelegenheid worden gesteld onze culturen en haar gezondheids toestand in oogenschouw te nemen. Het is echter geen officieel bezoek, doch een vriend- j schapsbezoek aan onzen professor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1