'IHILLESbeschuiD VAN ALLES EN VAN OVERAL. i y De LAATSTE goedkoope AANBIEDING IN LEDERWAREN' HET PARFUMERIEHUIS KRUISSTRAAT 43 luchtverkeer. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 21 Mei 1026 RECHTZAKEN. DE GEMEENTE EN DE NEDERLANDSGS-3E SPOORWEGEN. Massa-dienstweigering aan boord van de Gelria GEMENGD NIEUWS. Een chauffeür, die niet rijden kon. Voor f 4.500 aan postzegels gestolen. Een oud gebruik. Gestoken. Gestikt. Wethouders en raadsleden geschorst. Waarom het smokkelschip niet werd aangehouden. William en O'Brien, de aartsoplïchters. Exploitatie van de liefdadigheid Groote Pinkster-Opruiming in Damestasschen, Visite- en Bood- schaptasshjes, Reticules en Kindertaschjes, Huishoudelijke en luxe Portemonnaies, Actetaschen en Portefeuilles, ailes van onze bekende prima kwaliteit, tegen ongekende PINKSTER-PRIJZEN De geweldpleging te Overschie. Betalingsmoeilijkheden in Duitschland. UIT BOEK EN BLAD. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Vrouwelijk makelaar in onroerend goed. Naar een nieuwen melkoorlog? Verduistering van effecten? KUNST EN KENNIS. Schilderijen ontvreemd. Wat de „Norge"-expeditie waarnam. Weer een vliegtuig in België neergestort. Proef van mailversnelling pet vliegtuig. KERK EN SCHOOL. Waarnemend deken van Alkmaar. Nederlandsch Episcopaat. 77. Als ik iets zou beweren, als waar, waarvan ik wist dat het niet waar was, dan zou een beleefd mensch mij toevoegen: „U vergist u," en een onbeleefd mensch zou rondweg zeg gen: „dat lieg je!" Als een handelsman tegenover een klant hetzelfde doet, dan zegt de beleefde mensch: „dat is handel" en de onbeleefde blijft zeg gen: „dat liegt-ie." Maar als iemand, die in een of ander be- stuurs- of regeeringslichaam zit, niet ande-s handelt, dan noemen èn de beleefde, en de onbeleefde mensch dat allebei: politiek. Een paar weken geleden, toen de motie- Klein betreffende den stand van zaken ten grond langs het goederen-emplacement, dat men, zooals gezegd, niet wenschte te ver plaatsen. De heer de Kanter toonde mij een platte grond, waarop stonden aangegeven de stuk ken grond die geruild zouden worden. Op mijn desbetreffende vraag antwoordde hij, zich niet gerechtigd te voelen mij dit kaartje ter reproductie af te staan, daarom heb ik er hier zelf een geteekend. Ik sta daar ik het kaartje maar even gezien heb, niet voor de absolute juistheid van mijn teekening in, maar c'rrf wel beweren, dat ze in elk geval een goed denkbeeld geeft van waar het om ging. aanzien van de uitvoering van een deel van het Verkeersrapport was ingediend, ben ik naar Utrecht gegaan en heb daar met een der spoorwegautoriteiten, den heer de Kanter, een onderhoud gehad, dat ik in de „Ni H. Crt." van den 21sten April j.l. heb weergegeven. Ik heb daar niets bijgevoegd en ook niets afgelaten; wat ik schreef was mij werkelijk zoo verteld, en toch.... Toen ik later, na de Raadsvergadering van den 5den Mei, las wat er daar allemaal was verteld, begon ik toch even te twijfelen aan mij zelf. Zou ik den heer de Kanter dan zóó hebben misverstaan? Ik had toch op zijn gezag geschreven, dal B. en W van Haarlem na 1922 de onderhan delingen met de Spoorwegmaatschappijen niet hadden voortgezet en niets meer van zich hadden laten hooren. Ik kreeg uit het gesprek met den heer de' Kanter den posi tieven indruk, dat alles aan B. en W. *e wijten was En nu werd daar in «den Raad door den Wethouder verteld, dat de onderhandelingen zijn afgestuit op de bezwaren der spoor wegen, die gronden, welke Haa'lem noodig heeft om,de plannen voor de uitbreiding van de nieuwe Kathedraal en omgeving in eigen dom bezitt en deze niet wenscht te ver- koopen. Ik heb die raadszitting zelf niet bijg< - woond, maar het verslag er van in de „N. H. Crt." van den 6den Mei is op d't punt al hee' duidelijk en het R.aadoverzicht in hetzelfde nummer zegt het nog veel duidelijker en spreekt zelfs van de „stroef heid en onwelwillendheid" der later met de S. S. tot N. S. samengesmolten H. IJ. S. M. 'n 1920, die „zelfs geen vierkanten meter grond" wilde verkoop en, maar wel grond van Haarlem wilden koopen. Dat was zóó absoluut in strijd met wat de heer de Kanter mij had meegedeeld, dat er maar twee mogelijkheden waren om dat te verklaren: Of ik leed aan hersenverweeking of iets van dien aard, waardoor ik niet meer behoorlijk in mij kon opnemen wat mij ver teld werd, óf de Haarlemsche wethoude: had hier aan „politiek" gedaan. Nu ben ik van mijzelf, wat mijn lichame lijke en geestelijke gezondheidstoestand aan gaat, vrijwel zeker, ik kon dus niet anders dan aan „politiek" denken. En ik hesloot andermaal een onderhoud met den heer de Kanter aan te vragen, dat mii bereidwillig werd verleend. En wat heb ik daar nu vernomen? Dat de wethouder de waarheid gezegd heeft en. tóch aanpolitiek" gedaan heeft. Hij heeft namelijk niet de g e h e e I e waarheid gezegd. En een halve waarheid, iedereen weet het kan.politiek" zijn. Uit de correspondentie tusschen de N. S en de gemeente Haarlem, toch blijkt duide lijk: Dat in 1920 door de N S. (toen nog alleen de H. IJ S M.) besprekingen zijn gehouden omtrent verplaatsing van het goederen t emplacement en ruiling van gronden, die de vertegenwoordigers der spoorwegen zei den te zullen overwegen. Dat overwegen heeft inderdaad lang geduurd, omdat, zei mij de heer Kanter, het een uiterst belangrük vraagstuk betrof, waarin maar niet zonder zeer nauwgezet onderzoek beslist mocht Worden. Maar in 1922 kwam dat antwoord dan toch, dat in zooverre afwijzend was, dal Werd meegedeeld, dat niet aan verplaatsing van het goederen-emnlacement en h4t rangeerterrein l»dacM kon worden Te ge- 'iik was echter dit sch-iiven een rappel aan 'B en W ten aanzien van de kwestie de- ruiling van. 'rond tussehen de gemeente en de maatschappij en werd gevraagd de afdoe nind daarvan wel te willen bevorderen. De spoorwegen hadden n.l. bericht wel t> kunnen instemmen met een ruibng va" grond, waarbij, zonals de beer de Kante- het uitdmkte. de gemeente „een beele lar grond bii de R'avo" zou en o.m no*' oog een stukie langs de Pnlslaan, om die- weg te kunnen verbreeden, tegen een strook Kort daarop, dus nog in 1922, werd doo de Gemeente hierop geantwoord. Zij betuig de haar leedwezen over de inededeeiing, dat het rangeerterrein niet verplaatst kon wor den en achtte zich verplicht mede te deelen, nu ook niet tot uitbreiding van -fat terrein te kunnen meewerken. Daarbij bleef het, tot in 1925 de bouw meester van de Bavo, de heer Jos. Cuypers, de Spoorwegen kwam mededeelen, dat hij plannen ontworpen had om de Bavo uit te breiden en daarvóór 'n plein aan te leggen, waarom hij verzocht om een hoekje terrein dat aan de Spoorwegen behoorde. Er werd hem geantwoord, dat men dien grond wel wilde afstaan, als daartoe een be paald voorstel werd gedaan. De spoorwegen verwachtten dus een voor stel van den heer Cuypers, maar in plaats daarvan ontvingen zij een brief van B. en W„ waarin deze vroegen het vroeger in ruil voor een strook langs het goederen- emplacement aangeboden stuk grond tc mogen koopen. Daarna zou men dan verder kunnen praten over het afstaan van ge meentegronden aan de spoorwegen. Dat hebben de spoorwegen geweigerl. maar dat is toch wel een beetje anders dan de wethouder het deed voorkomen. De spoorwegen wilden wèl verkoopen, mits ook de gemeente verkocht een rui ling dus maar de gemeente eischte: Eerst jij je grond aan ons verkoopen en dan zullen we eens er over kunnen praten, of ook een stukje van rns zult kunnen koopen Het is duidelijk, dat daarop de spoor wegen niet ingingen; zij zouden daarmee im mers al hun -oevtn uit handen geven. Maar welke der beide partijen is het nu eigenlijk, die weigert te verkoopen? Tot de ruiling hieven de Spoorwegen nog altijd bereid. In den zomer van 1925 werd andermaal een schrijven van B. en W. ontvangen, waarin er op werd aangedrongen, dat de N. S. stappen zouden doen, om te komen tof verplaatsing of verhooging van het emplace ment. „Daarvoor," zei de heer de Kanter mij, „voelen wij niets. En als er stappen gedaan moeten worden, dan zal de Gemeente Haar lem die zelf moeten doen, maar ze tiiet van ons oeten vragen, die er niet alleen geen be lang bij hebben, maar het zelfs schade ach ten." In October '25 werd dan ook aan B. en W geantwoord, dat de Spoorwegen reeds in 1922 de verplaatsing van het ecmplacement ontoelaatbaar hadden genoemd en dat het omhoog bren 'en in de toekomst alleen dó„ mogelijk zou zijn, wanneer de gemeent? -laartoe een belangrijke bijdrage in de kos ten zou willen verschaffen En ook dan zel's nog alleen, wanneer de vroegere, in overleg mgemaakte, ruilinrf zou worden uitgevoerd Zoo niet, dan wilden de spoorwegen ook geen grond verkoopen, want, hoewel de plannen tot uitbreiding van het goederen emplacement door de tijdsomstandigheden zijn bliiven rusten er, er geen reden was, on ze op het oogenbl'k in studie te nemen, zou toch later de in het bezit der spoorwegen zijnde grond voor die uitbreiding nood:g kunnen zijn. Daarop is van B. en W. niets naders ver nomen, zoodat dit het. stadium is waarin de kwestie zich op het oogehblk bevindt: De spoorwegen willen niet het emplace ment verplaatsen: Zii willen wèl de baan en dus ook het implrcement verhoogen mits de Gemeente -en belangrijk deel der kosten büdraagt en 'evens toestemt in den in 1920 besproken piling van g ond; en, bij niet verhooging. willen zij geen ^ond afstaan die ze zelf noodig kunnen '■•ebben de heer de Kanter vertelde mü, lat intusschen reeds een plan is opgemaakt om de uitb.eiding -,p het eigen terrein 4.- voltrekken tenzü de Gemeente er een -■nder stuk voor in de plaats geeft. V?n de spoorwegen is nu geen verdet voorstel *e verwachten als er iets Gedaan moet worden, dan moet dat dus van B. en W. uitgaan. ARTHUR TERVOOREN Veertien stokers en tremmers voor de rechtbank. De Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft Donderdag behandeld de ziak tegen e,en 14-tal schepelingen, wegens mas sale dienstweigering aan boord van het stoomschip „Gelria" van den Kon. Holl. Lloyd, toen dit vaartuig in de binnenhaven van Las Palmas'lag, op reis van Amsterdam naar Buenos-Aires v.v. Daar het schip niet in de binnenhaven mocht blijven liggen, ge lastte de gezagvoerder, dat het naar de bui- tenreede zou worden gebracht. De verdach ten stokers en tremmers weigerden dienst te doen, na daartoe gesommeerd te zijn. Van de verdachten waren er 7 niet ver schenen tegen hen werd verstek verleend, evenals trouwens bij de behandeling van dit delict voor den politierechter, die indertijd het onderzoek schorste en naar de meervou dige Kamer der rechtbank verwees. Ook Donderdag werd door de verdachten de grief geuit, dat door de maatschappij inge stelde maatregel van het z.g. „voor- en na komen" een onbillijke regeling is. De wacht op de vuurplaat, die vier uur duurt, was zeer zwaar werk en de stokers en tremmers, die voor de zieken invielen, werden daarvoor slechter betaald dan voor ander overwerk. Uit het verhoor der als getuigen gedag vaarde scheepsofficieren bleek, dat de ge zagvoerder getracht heeft de mannen over te halen, het schip althans buiten Las Palmas te brengen en aan het werk te blijven tot uit Amsterdam telegrafische instructies ten deze zouden zijn ontvangen. Daar de verdachten geen van allen na som matie hun plaatsen op de vuurplaat wilden innemen, gaf de kapitein onder protest toe aan hunne eischen. Het verdere deel van de reis was het zeer rustig aan boord. Het O.M., mr. Jorissen, achtte de dienst weigering wettig en overtuigend bewezen en daar bij deze verdachten zeer moeilijk uitge maakt kan worden, wie het meest schuldig is, eischte spr. tegen ieder de' gevangenisstraf, passende voor den meest schuldige, n.l. twee maanden. De verdediger, mr. Thors, ging uitvoerig de feiten na en vergeleek dienstweigering als civiel delict in het algemeen en dienstweige ring aan boord in het bijzonder. PI. gispte de arbeidsvoorwaarden van het stookplaatperso- neel bij den Lloyd en achtte de motieven der verdachten alleszins gerechtvaardigd. PI. achtte de desbetreffende invallersbepaling in de monsterrol te zwaar en kwam tot de con clusie, dat hier niet strafrechtelijk mag wor den opgetreden, mede op grond van het feit, dat er ten gevolge van de dienstweigering geen menschenlevens gevaar hebben geloo- pen. PI vraagt ten slotte vrijspraak. Uitspraak volgt later. Woensdagmiddag te vier uur wilde een chauffeur van een driewielige vracht-motor rijtuig, ter hoogte van het Raadhuis op den Coolsingel te Rotterdam stoppen voor een auto welke een zijstraat wilde inrijden. Toen hij wilde remmen bleken de remmen met te werken. Om een aanrijding te voorkomen haalde hij naar rechté uit en reed toen het trottoir op, na eerst een wielrijder omver te hebben gereden, die tegen den trottoirband gewprpen werd en zijn linkerarm op verschil lende plaatsen brak. De auto werd in beslag genomen en bij onderzoek bleek, dat de remmen en de stuur inrichting ondeugdelijk waren. Bij zijn verhoor verklaarde de chauffeur dat hij niet kon autorijden. Hoe men een driewielig motorrijtuig moest besturen, daar wist hij heelemaal niets van. Toch had hij, niettegenstaande dit alles, het voertuig „even" naar den Haag willen brengen Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, door schuld. In den afgeloopen nacht is te Meerrsen ingebroken in het postakantoor. Voor een waarde van circa f 4500 aan zegels werd ont vreemd. Talrijke brieven, welke zich in het postkantoor bevonden, werden opengebrok- ken. Voor zoover men kon nagaan, is er geen geld gestolen. De brandkast die zich in het kantoor bevond, hebben de dieven onaan geroerd gelaten. Men meldt uit Hengelo (G.) aan de „Geld." In tegenwoordigheid van de burgemees ters van Hengelo en Zelhem en de verschil lende armbesturen uit die gemeenten had op O H. Hemelvaart de jaarlijksche leve ring van roggebrood op de Muildersfluite plaats voor de algemeene armen en belang hebbenden uit die plaatsen. De 94 tiena- plichtige bóeren uit de Haftemer en Duns- borger marke hebben allen weder trouw aan hun verplichtingen voldaan. Uit Hengelo werd gebracht 994 pond uit Zelhem 1089 pond, te zamen 2083 pond. Het zwaarste brood v. Groot Wassink had 'n gewicht v. 72 pond, het daarop volgende woog 53 pond. De brengers hiervan kregen naar oud ge bruik resp. twee en een flesch wijn. Het rooken uit de lange Goudsche pijpen bleef ook dit iaar in eere. In 't begin dezer week heeft de 28-jarige J. S„ nabij den Zandbrinker Molen (Leus den) uit minnenijd den even ouden W. v. H ernstig met een mes" gestoken. Het slachtoffei* is van de H.H. Sacramen ten der Stervende voorzien. Gisterenmiddag is een 5l-jarige man bij het gebruiken van den maaltijd in een café in de Beekstraat te Arnhem in een stuk vleesch gestikt. Het schijnt, dat de oorzaak hiervan geweest is, dat men den man aan het lachen heelt gemaakt, meldt de „N Arnh. Crt." Zijn lijk is naar het gemeenteziekenhuis aldaar overgebracht. De raad der gemeente Grave (N.B.), be sloot in zijn Maandagavond gehouden ver gadering tot schorsing der wethouders B. W. J. en F. B. en de (eden L. G. en R. W„ wegens levering aan het Burgerlijk Armbe stuur. Wanneer Ged. Staten deze schorsing goedkeuren, komen ter vervulling dezer va cature in aanmerking de heeren J. Akmans en F. Hombergen, zoodat de raad met 5 leden onvoltallig blijft. De bedoeling van het schorsingbesluit is een definitieve uitspraak te krijgen over het al of niet geoorloofd zijn van leveringen van raadsleden aan het Bar- gerlijk Armbestuur. Tot tijdelijke wethou ders werden gekozen de heeren Bouwmann en J. van Hees. Betreffende de spiritussmokkelarij nabij Bergen, kan nog worden gemeld, dat het be trokken smokkelschip niet kon worden aan gehouden, doordat aan het recherche-vaar tuig onvoldoende was gebleken, dat inderdaad lossing had plaats gevonden. Het recht voor een recherche vaartuig tot aanhouding, strekt zich binnen het gebied der zeegaten uit, waar de eerste kantoren van aangifte zijn ge vestigd, zoodat derhalve ook van latere aan houding op de Noordzee geen sprake kan zijn. Een Australiër in Den Haag beetgenomen. Het is zoo langzamerhand gewoonte ge worden, dat men in de Residentie eens per jaar iets hoort van de heeren Williams, een Australiër, en O'Brien, een Ier, oplichters van professie. Ook thans is zich wederom een slacht offer van genoemde heeren, de Austrliër J. E., bij de politie komen beklagen. De werk wijze van de oplichters is steeds dezelfde en zoo tot in details geraffineerd, dat het geen verbazing behoeft te wekken, dat goedge- loovigen er steeds weer invliegen. Zekere J. E. maakte een groote Europee- sche reis. Hij kwam te Brussel in kennis met een gefortuneerd en charmant heer, zich noemende William. De beide heeren bleven enkele dagen in Brussel en gingen geregeld samen uit. Er ontstonden vriendschapsban den, die hen deden besluiten, verder samen te reizen. Dus vertrokken zij naar Den Haag, waar zij hun intrek namen in een der grootste hotels. Een dezer dagen, op een wandeling langs den Vijverberg, zagen de beide heeren, hoe iemand, die voor hen liep, iets liet vallen. J. E. maakte hem daar in het Engelsch op attent en ontdekte tot zijn vreugde, dat de onbekende ook Engelsch sprak. Hij stelde zich voor als O'Brien. De nieuwe kennis making werd gevierd met het drinken van een flesch champagne. Spoedig kwam O'Brien met zijn verhaal voor den dag dat hij executeur-testarrientair was voor een broer in Londen, die een groot bedrag had ver maakt aan de armen. William stelde voor, een gedeelte van dit bedrag aan de Australi sche armen te doen toekomen. O'Brien had hiertegen geen bezwaar en verzocht dus de heeren, zich te willen belasten met de ver deeling daarvan. Hij wish natuurlijk wel, dat zij gefortuneerd waren, maar toch moesten zij zulks kunnen toonen, opdat O'Brien de zekerheid had, dat het geld goed besteed werd. William toonde een flink gevulde porte feuille en J. E„ die niet wilde achterblijven, haalde een bedrag van 800 van de Rotter- damsche Bankvereeniging. Zij zouden voor de armen het dubbele krijgen van wat zij in specie konden toonen echter zouden zij tevens moetén bewijzen, O'Brien geheel te vertrouwen, waarom zij dezen tijdelijk geld tér hand moesten stellen. Daar zijn vriend William hiertegen geen zwaar had, droeg ook J. E. het bedrag van 800.benevens een diamanten ring, een gouden horloge en een gouden potlood aan O'Brien af. De heeren zouden samen nog eenige inkoopen gaan doen en toen J. E. 's middags in zijn hotel terugkwam, waren de vogels natuurlijk gevlogen. De recherche stelt een uitgebreid onder- Zoek in naar de daders. Voldoende aanwijzingen aanwezig. Het onderzoek in de zaak tegen V., den administrateur van een comité tot leniging van den nood in de Drentsche venen is nog steeds in vollen gang. Zooals men zich herfhneren zal, werd V. geruimen tijd ge leden aangehouden en in het huis van bewa ring te Rotterdam opgesloten, verdacht van verduistering van een groot deel van de gel den, die voor dit comité waren ingezonden. In totaal zou een bedrag van ongeveer f 60.000 ontvangen zijn, en V. heeft slechts f 10.000 afgedragen. De rest zou volgens hem ver dwenen zijn aan administratiekosten, reis- en verblijfkosteh, porti, salaris van den admi nistrateur enzó Het onderzoek is, naar wij vernemen, thans zoover gevorderd, dat er voldoende aanwijzigingen van de schuld van V. gevonden zijn. Het komt er dus nu op aan, ook het wettige bewijs te kunnen construeeren en daartoe is de medewerking van degenen, die giften aan het comité hebben doen toe komen, noodzakelijk. Tot nu toe hebben de politie en de rechter-commissaris van de zijde van het publiek al veel medewerking ontvangen. Nog bijna dagelijks komen me- dedeelingen in. Velen hebben hun gift per giro overgemaakt. Voor de bewijslevering kan dit evenwel niet veel opleveren, omdat de postgiro automatisch voor de administratie zorgt en deze dus ook bij V. in orde is. Ook aan de mededeelingen omtrent het zenden van postwissels in 1926 heeft de politie niet Zooveel, omdat V. de bedragen, die hij in dit jaar ontvangen heeft, in één post ver antwoord heeft. Dat is natuurlijk een aan zienlijk groot bedrag en het gaat er op het oogenblik om, de bewijzen in handen te krij gen, dat V. meer ontvangen heeft, dan in zijn boeken verantwoord is. Dit bewijs kan ten aanzien van de in 1925 per postwissel overgemaakte bedragen betrekkelijk een voudig geleverd worden. Het vorige jaar toch heeft V. de totaal ontvangsten per maand in de boeken vermeld. Wanneer nu allen, die in 1925 aan V. een postwissel gestuurd hebben, dat aan de politie berichten, onder vermelding van hef bedrag, dan zal het langs dien weg mogelijk zijn, aan te toonen, dat hij meer ontvangen moet hebben, dan hij in de boeken verantwoord heeft, femeer omdat de maande]ijksche posten in zijn boeken niet Zoo bijzonder groot zijn, en de bedienden, die op V'.s kantoor werkzaam waren, verklaard hebben, dat dagelijks heele stapels postwissels voor het comité binnen kwamen, zoodat het vrij zeker is, dat de werkelijke ontvangsten het in de boeken vermelde bedrag belang rijk zullen overschrijden. Nu de zaak in dit stadium gekomen is, staat het-vrijwel vast, dat de rechtbank steeds den termijn van de voorloopige hechtenis zal verlengen, tot de zaak naar de openbare Zitting verwezen kan worden. Hoe eerder en in hoe grooter getale zij, die eenig bedrag per postwissel aan V. of aan zijn kantoor gestuurd hebben, dit aan het politie-bureau Haagscheveer of aan den rech ter-commissaris doen weten, des te spoediger Zal de behandeling van de zaak voortgang kunnen vinden. C,N. R. Ct.") Diefstal op een begraafplaats. Den laatsten tijd kwamen herhaaldelijk klachten in over bet vermissen van allerlei voorwerpen, zooals vazen, kannen, urnen, enz. van de algemeene begraafplaats aan aan den Soerenschen Weg te Apeldoorn. Bij een door de politie ingesteld onderzoek werd als daderts dezer diefstallen aange houden de echtgenoote van den heer W„ in wiens huis verscheidene dezer vermiste voorwerpen werden aangctrof.cn. De dader met zijn slachtoffer geconfronteerd. De verdachte J V., de 19-iarige arbeider, die gearresteerd werd in verband met den inbraak met geweldpleging op de boerderij der gebroeders Hoogerbrugge onder Over schie, is overgebracht naar het Huis van Be waring te Rot'.erdair. en voor den officier van Justitie'geleid. Woensdag is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel geconfron teerd met het lijk van Jan Hoogerbrugge. Bij het zien van zijn slachtoffer, raakte de ver dachte zoo overstuur, dat hij flauw viel. Hij herhaalde, na tot bewustzijn te zi;'n gekomen, zijn aanvankelijk herriepen bekentenis. De tetand van Wijnand is zeer bevredi gend. Er is alle hoop dat deze geheel zal herstellen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te Frankfort a. Main ves tigt er de aandacht op dat men in Nederland dikwijls niet voldoende op de hoogte is van de verschillende soorten van „Vergleiche" welke op het oogenblik in Duitschland van de zijde van firma's, die in betalingsmoeilijk heden geraken, aangeboden worden, n.l. de z.g.n. „Zwangsvergleiche" en „Aussergericht- liche Vergleiche". De Kamer heeft de erva ring opgedaan dat Nederlanders door onbe kendheid met de wettelijke bepalingen hier omtrent schade hebben geleden. Dikwijls blijkt dat Nederlandsche fima's zich niet be wust zijn dat een „Aussergerichtliche Ver- gleich"" alleen dan geldig is, wanneer alle crediteuren hunne toestemming geven. Een ,,Zw,angvergleich" d.i. een accoord aange boden door een firma, die surceance van be- talink of een vporloopig faillissement heeft aangevraagd is alleen dan geldig, wanneer de helft van de crediteuren representeeren- de ten minste drie kwart van detotale som der vorderingen, hare toestemming geeft, waarbij niet worden medegerekend die cre diteuren, vyelke zich zekérheid voor hun vor deringen hebben laten geven, tenminste niet voor het bedrag van hunne vorderingen waarvoor zij gedekt zijn. De Kamer raadt de Nederlandsche leveranciers aan zich bij het aangaan van het acccord eerst van den ge- heelen toestand op de hoogte te stellen. Het verdient dan ook aanbeveling bij voorko mende gelegenheid raad bij de Kamer in te winnen, welke voor dit doel in nauw contact staat met de in Frankfort zetelende organi satie van het kartel der Duitsche Vereeni- gingen tot bescherming van crediteuren. derijen ontvreemd zouden zijn. Iemand zou zich door inklimming toegang hebben ver schaft tothet huis van Bardini en daar eenige schilderijen hebben weggehaald. Deze vermoedens zijn in verband ge bracht met het feit, dat onlangs bij een Pa- rijschen kunsthandelaar schilderijen opdo- j ken van fra Angeïico en Botticelli, terwijl de eigenaar omtrent de herkomst dezer kunstwerken geen mededeeling kon doen. ;En ook. te New-York kwamen schilderijen I van beide groote Italianen aan den dag i maar hier gaf de kunsthandelaar toe, dat ze uit de verzameling Bardini afkomstig waren. De onderzoekingen omtrent een en andef worden voorgezet NIEUWE UITGAVEN. De H, Franciscus van Assisi, door Heinrich Federer, geïllus treerd door Fritz Kunz. Ges. f. Chr. Kunst München. Dat de bekende Mij. voor Christelijke Kunst te Munchen in dit Francuscusjaar met een nieuwe uitgave van het leven van den grooten heilige van Assisi komen zou, zal zeker niemand verwonderen. In een keurig verzorgd werk heelt Heinricn Federer het leven van den stichter der Min derbroeders bezongen, 'n eersteling rijk aan gedachten en diepgevoelde vereermg. Pater Falerius Kemper O.F.M. schreef er een voorwoord bij. De bekende religieuse schil der Fritz Kunz leverde voor deze uitgave markante penteekeningen en eenige prach tige olieverf-schilderingen, welke op uit muntende wijze zijn gereproduceerd, den tekst zeer ten goede komen en het werkje tot een kostbaar bezit voor alle Franciscus- vereerders maken. Verleden jaar is dit werk in groot formaat en witten prachtband v er- schenen. Wij hebben daarop toen de aan- dacht gevestigd. Thans ontvingen wij een kleinere volksuitgave, die er niettemin g zijn! De kleurenreproducties voldoen hier zeker zoo goed. Donderdag is mevrouw M. E, Lagaay be- eedigd als makelaar in onroerend goed. Zij is de eerste vrouwelijke makelaar die de huizen-veilingen zal bezoeken. Er bestaan wel reeds enkele vrouwelijke makelaars in roerend goed. De overeenkomst van 5 Mei j.l, opge zegd door den Melkhandel. De bond van Melkveehouders heeft, naar de Tel. verneemt, van den melkhandel een schrijven ontvangen waarin Wordt medege deeld, dat het den georganiseerden melk handel, in verband met den minder gunsti- gen toestand in den melkhandel niet lan ger mogelijk is de verplichtingen, voort vloeiende uit de op 5 Mei j.l. gesloten over eenkomst te aanvaarden. Gebruikmakend van haar recht, dat de commissie 'uit den georganiseerden melkhandel zich voorbe hield, heeft zij derhalve de gesloten over eenkomst opgezegd. Over dezen b-ief hebben zoowel de melk- vcehoudersbond als de R.K. bond van Melk veehouders geconfereerd. Besloten werd dat men de komende dingen rustig zal afwach ten. Een onlangs getailleerde commissionnair in effecten, is, naar de Tel. verneemt, gear resteerd, verdacht van verduistering van effecten. Bij hem speculeerden vele kleine luyden, die gebruik makende van de voor deden, welke sommige speculaties oplever- ren kunnen, vaak aardige sommen verdiend hebben. Zoo was er iemand, woonachtig op de „eilanden", die ternauwernood kon schrijven en een halve ton had verdiend. Ook in de Jordan zaten kleine speculanten. Zij kochten de effecten op prolongatie. Op een gegeven oogenblik kon de commission nair an zijn verplichtingen echter niet meer voldoen en werd zijn faillissement uitge sproken. Eenige cliënten, die hierdoor gedupeerd wrlen, hoewel zij vroeger goede winsten hadden gemakt, dienden een klacht in we gens verduistering, daar de voor hen ge kochte sgukken niet aanwezig schenen te zijn, a! was alles in de rekeningcourant Ier boeken goed verantwoord. Een geheimzinnige verdwijning. Voor eenige 'jaren stierf te Florence de multi-millionnair Stefano Bardini. Hij stond bekend als een zonderling, was ongehuwd, leefde zeer teruggetrokken en kwam vrij wel met niemand in anraking. Zijn eenige genoegen was zijn kunstverzameling, die buitengewoo op peil stond, maar waarom trent toch niet heel veel bekend was daar de eigenaar zijn schatten zoo goed als nooit aan iemand liet zien. Bij zijn dood heeft Bardini, die geen na komelingen had, zijn schilderijencollectie aan de stad Florence vermaakt. Nu eerst konden kunsthistorici en autoriteiten de verzameling bestudeeren en er een nauw keurige inventaris van opmaken. Maar al dadelijk gingen er gerchten, dat de collec tie niet compleet meer was en dat er de eerste uren reeds na den dood van Bar dini, die geheel eenzaam stierf, eenige schil- Geen rotsen, geen ijsbergen, geen leven. De leden van de „Norge'-epeditie spre ken, volgens bericht uit Nome aan de iel., de berichten van de Amerikaansche pers tegen, volgens welke rotsen bij de Noord pool gezien zouden zijn. Elsworth verklaar de: „Die berichten zijn belachelijk terwijl Omdahl zeide: „Wat water en veel blauw ijs is het eenige, dat wij waarnamen. Er waren geen ijsbergen te zien en nog meer noordelijk dan 82 graden was geen leven tl bespeuren." Donderdagmiddag is het vliegtuig, dat iederen dag meteorologische waarnemingen doet, boven het observatorium van Ukkel neergestort; De vliegmachine kwam in den tuin van het observatorium terecht. De twee inzittenden werden met ernstige verwondin. gen opgenomen en zijn daarna bijna onmid» dellijk overleden. Zooals bekend is, meldt de N. R. Ct„ opent de Kon. Luchtvaartmaatschappij 1 Juni een lijn naar Marseille, die het mogelijk zal maken 's ochtens van Amsterdam ver trekkend, 's middags deze Fransche haven stad te bereiken. De dienst zal door de K.L. M. en de Fransche maatschappij Air Union gezamenlijk onderhouden worden. De KLL. M. vliegt het traject Parijs-Rotterdam-Am sterdam dé Air Union het traject Marseille- I Lion-Parijs. Passagiers, die 's morgens met de mailboot aankomen, kunnen in den na middag reeds te Rotterdam of Amsterdam zijn. Het is de K. L. M. in de huidige om- standigheden niet mogelijk, een directe lijn, waardoor het geheele traject onafgebroken met een Nederlandsch vliegtuig wordt ge vlogen, op Marseille te openen. Om echter het nut van een dergelijke ver binding aan te toonen, heeft het comité Vliegtocht Nederland-Indië, dat in 1924 den bekenden vliegtocht van Van der Hoop organiseerde, besloten, op Vrijdag 28 dezer een toestel te laten vliegen van Rotterdam naar MarseiUe. Dit vliegtuig, dat bestuurd zal worden door ir. Crass vlieger van de Fokker-fabriek, zal 's ochtens ongeveer half vier van het vliegterrein Waalhaven bij Rot terdam vertrekken, zoodat het in staat is de mail, die den vorigen avond in de groote ste den gepost is, mee te nemen, en bij behouden overkomst af te geven aan het stoomschip Indrapoera, dat Vrijdagsmiddags 12 uur van Marseille vertrekt met bestemming naar Ba tavia. Het vliegtuig zal dan een week te Marseille blijven om den mail mee terug te nemen, die waarschijnlijk Vrijdag 4 Juni met de Patria uit Indië aankomt, deze mail zal dan in plaats van 's Maandags of 's Dins dags reeds 's Zaterdagsochtends in Neder land besteld worden. Voor dezen luchtpost wordt 'n bijslag geheven van 15 cent per 20 gram dit wordt nog nader door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie bekend gemaakt. Waarschijnlijk bestaat er nog gelegenheid voor enkele passagiers, den tocht mee te maken. Het comité vlieg tocht Nederland-Indië, Hofweg, Den Haag, verstrekt hieromtrent nadere inlichtingen! Z. D. H. Mgr. A. J. Callier heef benoemd tot waarnemend Deken van Alkmaar tij dens de ongesteldheid van den Zeereerw. Deken M. Ooms, die een rustkuur ondergaat in het St. Elisabeth-Gesticht te Alkmaar den Zeereerw. heer E. Rengs, pastoor te Bergen. Maandag 31 Mei en Dinsdag 1 Juni zullen de Nederlandsche Bisschoppen in vergade ring bijeenkomen te Roermond. (Msb.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5