UTTEM Radio-Omroep. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. Het regeertagsvoorstel door de Britsche mijnwerkers verworpen. Zal de Fransche minister van Financiën, Péret, altreden? Van verschil lende zijden wordt op zijn heengaan aangedrongen. Was der rivieren ii West-Duitschland. Bijzonderheden over het drama in den Berenkuil te Bern. Roemenië zou overgaan tot gedeeltelijke mobilisatie aan de Bessarabische grens. Onder de Radio-berichten: Het nieuwe Belgische kabinet-Jaspar gereed gekomen. De verbetering van den Franschen franc. De Presidents verkiezing in Polen heeft plaats op 29 Mei a.s. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prijsvraag bebouwing Pekingbosch te Baarn. Het verblijf van H. M. de Koningin in de Hoofdstad. Arbitrage- en eonciliatieverdrag met Duitschland. Het begrip „Boschbedrijf". Nog een comité voor Drente. Eervol ontslag van Prof. Kouwer. Verhooging der examen-gelden. DRANKBESTRIJDING. FEUILLETON. KERK EN SCHOOL Terug uit de'Missie. Prof. L. A. van Royen. Een schoolcostuum voor R.-K. Meisjes H. B. S. Het geschil in de Engelsche Mijnindustrie. in wel-ingelichte kringen verluidt, dat het hestuur der mijnwerkersfederatie heeft be sloten aan de heden te houden gedelegeer denvergadering aan te bevelen de voorstel len der kolen-commissie inzake de reorgani satie der industrie goed te keuren, maar zich te verzetten tegen de voorstellen no pens de salarisverlaging of deze te verwer pen. Gisteren zouden èn het bestuur der Ver- eeniging van Mijneigenaars èn de gedele geerdenconferentie van den Mijnwerkers- bond beslissen over het antwoord, te geven op voorstellen van den premier. Volgens den medewerkers voor arbeidszaken van de „Times" zijn noch de mijneigenaars noch de mijnwerkers bereid, de voorstellen ten volle te aanvaarden. De eigenaars zijn critisch ge stemd nopens de wetgevende maatregelen voor de samensmelting van ondernemingen, de beperking der aanneming van volwassen arbeidskrachten en den voorgestelden natio- nalen iconraad, zoowel als ten aanzien van het denkbeeld dat de regeling der loonen en het opstellen eener loonovereenkomst in af wachting van de instelling van den nationa- len raad zouden worden verwezen naar een onafhankelijken voorzitter. De mijnwerkers maken bezwaar tegen de voorgestelde onmiddellijke verlaging der loonen, de mogelijkheid vin wijziging van 't minimum-percentage al naar de districten alsmede tegen het beginsel der verplichte arbitrage. Er is dus voorhands geen aanwijzing, dat de zaak over het doode punt zal heenkomen. De mijnwerkers verwerpen het regeeringsvoorsteL De conferentie van gedelegeerden der mijnwerkers heeft de door de regeering voorgestelde oplossing van het kolencon- llict verworpen. Het geld uit Moekou. In het Lagerhuis deelde de minister van binnenlandsche zaken mede, dat de regee ring op grond der noodvoorschriiten niet kon beletten, dat de bijdrage der Russische vakvereenigingen voor de Britsche mijnwer kers Engeland binnenkwamen, daar de mijn werkers in een werkelijk bedrijfsgeschil be trokken waren. Vroegere Russische bijdra gen voor het Vakverbond waren geweerd, omdat men van oordeel was, dat dit geld diende om een onwettige staking tegen de constitutie aan te stoken. Het werkloozencijier in Engeland. Op 10 Mei bedroeg het aantal werkloozen 1.576.000 of 470.064 meer dan in de vooraf gaande week. Gestrafte IJdelheid. Een getrouwde vrouw van in de vijftig had als zoovele harer zusteren en, naar het gerucht wil. broederen haar toevlucht genomen tot een haarverfmiddel. Met het noodlottig gevolg dat zij een ernstige huid aandoening kreeg, dat haar hart van streek raakte en dat haar heele gestel geschokt werd. Zij deed de firma, die het middeltje in den handel bracht, een proces aan, dat de zer dagen hiermee geëindigd is, dat het High Court of Justice de firma veroordeelde tot een schadeloosstelling van 544 pond. Het bleek ten processe, dat het middeltje voor bepaalde gestellen schadelijk was; daarom werd aanbevolen het eerst te probeeren met •en klein beetje er van, om te zien of de huid er niet door aangedaan werd. Hetgeen de eischeres verzuimd had. Per iaar werden er, zoo bleek ook nog, ruim 400.000 stuks van dit middeltje verkocht, echter lang niet \lleen aan dames. De Waterloo-brug. Naar men weet wil de Londenscbe graaf- schapsraad de Waterloobrug te Londen ver vangen door een nieuwe brug, die 154 mij- lioen pond zal kosten. In het Lagerhuis is dezer dagen nog een laatste poging gedaan om dit voornemen te verijdelen, doch tever geefs. De graafschapsraad had namelijk aan het parlement machtiging gevraagd om een leèning van 100.000 pond aan te gaan voor het bouwen der nieuwe brug, en tegen dit verzoek kwamen verschillende Lagerhuisle- den Ifl het geweer, zoowel op practische gronden, aan het verkeer ontleend, als op artistieke gronden Sir Martin Conway noemde in het laatste verband de brug. een •chepping van Rennie, het mooiste bouw werk der 19e eeuw in heel Europa. De ver vanging der brug werd met het oog oo het verkeer door verschillende leden verdedigd, tenslotte werd het -oorstel om de machti ging tot het aangaan eener leening niet te verleenen, met 158 tegen 96 stemmen ver worpen. De lage Belgische Franc. „De Standaard" heeft eenige weken gele den er reeds op gewezen, dat de Belgische provincie Limburg wordt platgeloopen door Nederlanders en Duitsche koopers, die van fen lagen wisselkoers profiteeren om vee, lardappelen, eieren, boter enz. te koopen, hetgeen 't voortdurend stijgen der prijzen ten gevolge had. Er werd in België dan ook van alle kanten op aangedrongen, dat de re geering hiertegen maatregelen zou nemen. In afwachting dat „M. Wie bevoegd", zooals de „Standaard" zich uitdrukt, op deze klacht zal reageeren, zijn de huisvrouwen van Brussel begonnen hierover zelf een pot te vuur te zetten. 1 Toen zij een der dagen in groote ge tale op de Sint-Gooriksmarkt geen groen ten konden krijgen zonder, gezien de hooge prijzen, wat al te diep in den zak te moe ten tasten, in elk geval veel dieper dan zij hadden gedacht, werd het haar al te mach tig bij het vernemen, dat in de hallen een wagenvracht groenten van allerlei aard ge reed stond om naar Duitschland te worden gestuurd. Woedend togen zij er op af, hun para- pluie zwaaiend als vlammende zwaarden der wraak. En in een oogwenk lagen zak ken, balen, kisten en manden, die reeds voor het vervoer opgestapeld waren, op den grond, open gescheurd en hun inhoud in het rond verstrooid. De politieagenten, die tusschenbeide kwamen, slaagden er met groote moeite in de orde te herstellen. Vandalisme in een kerk. In een kapel te Oost-Roosebeke hebben tot nog toe onbekende personen op onge hoorde manier huisgehouden. Te Oost-Roose- sebeke werd na den oorlog een' kapel ge bouwd, in de nabijheid van een klooster en „De grot van Lourdes" .gedoopt. Toen de zusters zich Maandagmorgen ter kerke begaven zagen zij de beelden uit de kapel verbrijzeld op de straat liggen. In de kapel waren tal van voorwerpen vernield. De politie werd dadelijk, verwittigd en opende een onderzoek. Er werd reeds vast gesteld, dat een auto in den omtrek had stilgehouden, wat men in verband met deze beeldstorm brengt. Men mist totnogtoe alle spoor van de daders. Op een kwartier van deze kapel, nabij de hofstede Dobbels, werd denzelfden nacht, en naar men meent door dezelfde beeldstonners, het kapelletje verwoest. De vensters werden verbrijzeld, het Onze Lieve Vrouwebeeldje op de steenen stuk gewor pen en de prenten aan den muur gescheurd Men zegt, dat er nog op andere plaatsen verwoestingen werden aangericht. Onmid dellijk werd er een inschrijving geopend om de vernielingen te herstellen. Ook zal er eene groote boetprocessie gehouden worden. Schuldregeling Frankrijk Engeland. Doumergtre, Briand, Pere-t, de gouverneurs en de regenten van de Banque de France confereerden geruimen tijd. Na afloop der hesorekintfen verklaarde Peret den iourna- listen, dat overeenstemming was bereikt be treffende de maatregelen om den koers van den franc weer zoo sooedig mogelük te doen rijzen. De besprekingen te Londen waren zoo zeide H' «Ier ii zal bin nenkort daarheen terugkeeren. als de om standigheden het gedoogen. Treedt Peret af? De radicalen zoowel als de socialisten vragen de onverwijlde bijeenroeping der Ka mer, zonder den daarvoor v&stgestelden da tum af te wachten. Briand zou vóór dien tijd een aanwüzing in zijn ministerie willen aanbrengen. Péret zou, ofschoon hij verzekert optimistisch te blijven, de portefeuille van financiën gaarne afstaan. De „Quotidiën'' vraagt of het ge duld zal duren tot het pd. st. tweehonderd francs waard zal zijn en of er niet een nieuw, actiever ministerie z-1 komen. De „Avenir", het orgaan van Millerand, richt een aansporing tot den president der repu bliek, om uit zijn neutraliteit te treden en op de regeering en het parlement in te werken. Gisteravond heef een nieuwe financieele conferentie de maarregelen vastgesteld, welke de ministerraad heden zal onderzoe ken. De gouverneur van de Banque de Fran ce verklaard zich bereid zich aan de be sluiten der regeering te onderwerpen of schoon hij geen voorstander is van een on verwijlde interventie van de millioenpn van Morgan of de instelling van een bureau voor de compensatie van den wisselkoers zelfs al wordt dit niet verplicht gesteld. Na de conferentie vernam men met een zucht van verlichting dat de franc in New- York was gestegen. Men meende hierin te zien, dat de operaties met de millioenen van Morgan reeds waren begonnen, doch dit werd tegengesproken. De „Echo de Paris" zegt, dat de gisteren op het Elysée geraadpleegde personen al len protesteerden tegen de bewering, dat Péret zijn ontslag dient te nemen. Het „Journal" schrijft, dat alle groote bankiers hebben besloten de regeering hun steun te verleenen voor het instellen van De Kransch-Spaansche troepen rijn met el kaar in contact in de oostelijke zóne. De operaties zullen waarschijnlijk spoedig aan vangen in de westelijke zóne. tegen de stammen, die Tetoean bedreigen. De Spaansche vorderingen ten zuiden van Alucemas bereikten een diepte van 40 km. van de kust en Temsamin het vroegere hoofdkwartier van Krira is veroverd. De hevigste tegenstand yrerd geboden door den stam Beni Toezin. De Spanjaarden ontdekten de graven van een aantal autoriteiten en soldaten, die in gevangenschap gestorven zijn. De lijken zijn gebracht naar Melilla, waar zij met mili taire eer opnieuw aan de aarde zullen wor den toevertrouwd. De Amerikaansche verkie zingsuitgaven. De Senaat heeft met 59 tegen 13 stem men besloten een enquête in te stellen naar de verkiezingsuitgaven der candidaten voor den Senaat. Senator Reed (dem.) verklaar de, dat hij meende te weten, dat de uitga ven voor de verkiezing voor den Senaat in Pennsylvanië onlangs 2 a 5 millioen hadden bedragen. Boschbranden ih Minnesota In Noord-Minnesota woeden ongeveer 75 boschbranden, aangewakkerd door een wind met een kracht van 35 Eng. mijlen. Veertien kolonisten zijn dakloos en tal van gebouwtjes zijn door het vuur vernield. De bekroonde ontwerpen. De directie der Maatschappij Vriezenburg III te Amsterdam heeft indertijd een prijs vraag uitgeschreven, betreffende het bouwen van eenvoudige landhuisjes in het voormalig Pekingbosch te Baarn. Hierop werden in gezonden 127 ontwerpen, waarvan de jury, bestaande uit de heeren architecten S. de Clercq, Den Haag Corn, de Graaf, Utrecht en H. v.d. Kloot Meyburg te Voorburg, er 15 bekroond hebben. Dit zijn de ontwerpen van S.J. Bouma, teekenaar, Groningen (motto Mei) D. Droumer Arch, Amsterdam (motto's S. en J.); G.W. Baas, wn. A.J.M. Buys, Rotterdam (motto B) Jan J. Dummen, arch., Brunssum (motto's N. en M.)H. Sutherland, arch, Rotterdam (motto 11541)J.W. de Groot en H. Russcher, architecten, Rotterdam (mot to Mini Max) J.C. v. Epen, arch., Hilver sum (motto's Moed en Jewell) J. Boteren- brood, Amsterdam (motto Groepeering) H.T. Zwiers, b.i., Haarlem (motto's Huis en Tuin, en Licht en Lucht) J.B. Fels, arch. Den Haag (motto M.S.)ir. G.L. van Straa- ten, b.i., Arnhem (motto Robert). Zooals wij reeds mededeelden, zullen alle ontwerpen tentoongesteld worden in het Ly ceum alhier. Audiënties en avopdieest ten Paleize. Naar wij vernemen, i» het de bedoeling van H, M. de Koningin, om gedurende Hr. Ms. aanstaand verblijf in de hoofdstad, op 31 Mei en 1 Juni audiënties te verleenen en op 1 Juni een avond feest ten Paleize te geven. Zij, die door Hare - Majesteit »n audiëntie worden ontvangen, zullen, met vermelding van dag en uur, daartoe nader persoonlijk worden opgeroepen. Voor het avondfeest zullen tijdig pes- soonlijke uitnoodigingen worden verzonden. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelt mede, dat Donderdag te 's-Gravenhage de onderteekening heeft plaats gehad van het door Nederland met Duitschland gesloten arbitrage- en eoncilia tieverdrag. Wijziging van de Inkomsten belasting. Eindverslag is thans uitgebracht over het wetsontwerp tot wijziging van de we op de Inkomstenbelasting 924. Bij de Vaste Commissie voor belastinen werd een schrif telijke opmerking ingezonden door hef lid der Kamer den heer Van Wijnbergen Deze opmerking heeft de commissie aanleiding gegeven tot het stellen van de vraag, of het begrip „boschbedrijf", zooals dat voor komt in artikel van het wetsontwerp, ook omvat de exp'oitatie van een kweekerij, gelijk vele grondbezitters hebben, welke is bestemd voor het aamkweeken van het benoodigde voor het eigen boschbezit, doch welker voorbrengselen, voor zoover zij voor eigen gebruik niet noodig zijn, aan derden worden verkocht. Naar het oordeel der commissie behoort een kweekerij als de hierbedoelde niet als behoorende tot het bedoelde „boschbedrijf". Een steunfonds door middel van een premieleening. Nu gebleken is, dat men het in de veen- streken zeer op prijs zou stellen, wanneer de handen inéén konden worden geslagen, om in nauwe samenwerking mei de ge meentebesturen, het Steuncomité en de Ontginnings-Maatschappij „Het landschap Drente", plannen te beramen om deze eens zoo nijvere streek voor ondergang te be hoeden; althans maatregelen te treffen om langzamerhand tot een méér normalen toe stand te geraken, is een comité gevormd, waarvan het voorloopig bestuur bestaat uit de hoeren! mf. H Smeenge, Amsterdam, voorzitter; prof. J. A. Veraart, Den Haag, vice-voorzitter; M. Merens, Haarlem; rar. dr. J. A. van- Thiel, subst. off. van Justitie. Amsterdam, penningmeester; Joh. J. F. de Freese, Amsterdam, secretaris. Dit comité stelt zich voornamelijk ten doel financieele hulp bij de uitvoering van de Landarbeiderswet; uitbreiding van de ambachtschool, om zoodoende de midden stand tot andere richting kunnen brengen, en uitbreiding van de Huis-, Laadbouw- en Industrieschool (de laatste inrichting is reeds, met de weinige middelen de voor handen waren, tot stand gebVacht in een nouten loods en telt 100 leerlingen; pl-m- 300 aanvragen om de lessen van deze school te mogen volgen, moesten wegens gebrek aan middelen worden teruggewezen) Nog enkele vooraanstaande mannen uit financieele en landbouwkringen zullen wor den aangezocht zitting te nemen in dit comité. Naar verluidt wil men trachten goedkeu ring van de regeering te verkrijgen om een premieleening uit te even ten einde zoo doende een fonds te kunnen vormen. „De Staatscourant" van 19 Mei bevat de mededeeling, dat op zijn verzoek eervol is ontslagen met dank, dr. B. J. Kouwer, als hoogleeraar aan de Rijks Universiteit te Utrecht, Een bedrag ran f 25 als norm. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer betreffende het ont werp tot wijziging der M. O.-wet (examen gelden voor akte M.O.) zegt de Minister van Onderwijs o.m., dat het vast te stellen bedrag in redelijke verhouding zal moeten staan tot de examengelden voor de akten lager onder wijs. Zonder zich ten deze te willen binden, hoeft de Minister er geen bezwaar tegen, daar 25 gulden als norm billijk voorkomt. DRANKBESTRIJDING VOOR DE JEUGD. De Jeugdcommissie van het Dioc. Kruis- verbond in het bisdom Haarlem belegde gis teren te Amsterdam een propagandaverga- dering ter bespreking van het jeugdwerk. Tot deze bijeenkomst waren in 't bijzonder uitgenoodigd de directeuren der patronaten, leiders van jeugdbonden, onderwijzers en drankbestrijders. Ofschoon er drieduizend uitnoodigingen verzonden en plaats en uur met zorg gekozen waren, moest de geringe opkomst een teleurstelling heeten. Terwijl er uit verafgelegen plaatsen wel deelnemers ge komen waren, leverden Amsterdam en om geving maar weinig bezoekers op. Vooral van de zijde der patronaatsdirecteuren had de Jeugdcommissie meer belangstelling "ver wacht. Daar de voorzitter als inleider optrad, leid de de secretaris, de heer G. Bon, de verga dering. De heer H.B. van der Sande zette in een met zorg gesteld betoog het nut en de beteekenis van drankbestrijding voor de jeugd uiteen. Hij begon met een schets van de tegenwoordige jeugd, die in wezen met die van vroeger geslacht niet verschilt. Wel zijn de omstandigheden, waaronder onze meisjes en jongens leven, veranderd. Ten opzichte van de drankverleiding is het hedendaagsche leven met zijn tallooze aantrekkelijke drink- gelegenheden voor de jeugd zeer gevaarlijk. Daartegen moet zij op doelmatige wijze be schermd worden. Op de eerste plaats is alco holvrije opvoeding noodzakelijk, omdat drank gebruik door het kind erger is dan drankge bruik door volwassenen. Maar deze opvoe ding is niet afdoende, zij moet ook anti-alco holisch zijn. De jeugd moet weten, waarom het drinken gevaarlijk en nadeelig is. Die kennis kan hen slechts versteekt worden in speciale meisjes- en jongensbonden. We moe ten, betoogt spreker, de jeugd practisch laten deelnemen aan de bestrijding van het alco holisme. Dat is noodig en nuttig voor haar zelf. Door dien strijd leert zij de beteekenis van het offer uit liefde, leert zij schoone idea len nastreven, leert zij dienen en werken ter wille van den naaste. Drankbestrijding door de jeugd is ook noodig voor de toekomst der blauwe organisatie. Nog lang zal de strijd tegen het alcoholisme gevoerd moeten worden en dus is er een leger van jeugdige recruten noodzakelijk om later dien strijd te kunnen voortzetten. Daarom ter wille van het kind, terwille van Kerk en Maatschappij drank bestrijding voor en door de jeugd 1 Vervolgens behandelde Mevrouw Hui venaar-Van Beek het practische jwerk in de jeugdbonden. Dat zij hier sprak uit rijpe er varing, bleek wel door haar volkomen thuis- zijn op dit terrein en uit de talrijke doelmatige wenken, die zij gaf voor de oprichting, in standhouding en leiding van jongens- en meisjesbonden in de drankbestrijding. Men kan deze vestigen in de patronaten, maar beter nog daarbuiten, om alle standen er in te betrekken. De leiding moet tactisch zijn orde is een eerste vereischte alcoholcursus sen dienen 'tot leering, prettige afwisseling maakt het bezoek aantrekkelijk. Met verschil lende voorbeelden illustreerde de spreekster Haar interessante les. Op beidé inleidingen, door de vergadering met applaus begroet, volgde een gedachten- wisseling, waardoor nieuwe en oude denk beelden naar voren werden gebracht. In zijn slotwoord bracht de heer Bon dank aan de inleiders en sprak de hoop uit, dat deze vergadering, door het uitdrager! van gezonde ideeën naar buiten, vruchten mocht dragen. 23 Het noemen van die twee eerste namen herinnerde hem weer ziin geheele jeugd, zoo arm aan geluk. Maar dat vrlies wilde hij nu inhalen. De lange Everwein en de flfkke Holthy! Hij dacht aan de redevoering van Eber- wein, op den feestavond van het examen „Dek voor mi( aan het tafeltje hiernaast." zei hij tot den waard. En toen ging hij zich verdiepen in de be schouwing van een schilderij, dat aan den wand hing. Er v/as nog een naam, die hem diep had f «troffen; Soland! Die naam vertegenwoordigde het begin ran zifne tweede late ieugd, niet omdat hij hoopte, dat die naam een groote rol in zijn verder leven zou spelen, maar omdat de persoon, aan wie die naam toebehoorde, een diepen indruk op hem had gemaakt. „Breng mij wijn" zei hij tot het dienst meisje. dat met ernstig gelaat op zijne be velen stond te wachten. „Uwe bediende tta»+ nog buiten en vraagt of hij nog moet wachten," zei de waard. Zijn bediendel H ijfaad Herbert totaal vergeten! Een gevoel van weerzin beving hem, O. als hij dien man maar nooit in ziin le ven meer behoefde te zien, dan zou hij het verledene geheel kunnen vergeten! „Wilt u. dat hij binnenkomt?" „Neen Neen'V antwoordde hij met afwe rend gebaar. Toen ging hij naar buiten, met zfjn servet in de hand. „Herbert, gij kunt terugkeeren," zoo zei hij zoo vriendelijk mogelijk. „Ik geloof, dat het het beste zal zijn, dat gij nog vandaag vertrekt, vóórdat het weer verandert, dat er dreigend uitziet." „Ja, meester. Ik weet het." „Welnu, wat wilt gij dan nog? Het komt mij voor dat gij nog iets te vragen hebt." „Ik bedoel alleen.... wanneer het noo dig mocht zijn, u eene boodschap te zenden Vanneer. „Kom dan niet zei! hier," viel Hegemeis ter hem haastig in de rede. „Als dat mochl gebeuren, dan moet gij mij schrijven. Wij zullen elkaar dan ontmoeten.... in het dal van St. Amarin. in die eenzame herberg, niet hier. Hebt gij mij goed begrepen, Herbert? In geen geval wil ik. dat gij mij hier komt afhalen." „Dat heb ik ook al gedacht, meester Daarom vraag ik het u, En als er nu geen bericht k- •en bureau voor a» compensatie Van den wisselkoers, waaraan een centraal devisen- bureau zal worden toegevoegd. De „Petit Parisien" verklaart, dat er gisteren op de wisselmarkt geen enkele officicele inter ventie heeft plaats gehad. Volgens de „Excelsior" is een vervroegd bijeenroepen der Kamer niet zeer waar schijnlijk. Naar de „Matni" zegt, zou Péret in den ministerraad hebben verklaard, dat de maatregelen tot herstel van den toe stand niet zonder medewerking van alle partijen in werking zouden kunnen worden gesteld. Hoog water in Rijnland. Tengevolge van de langdurige regens zijn in West-Duitschland de rivieren aan zienlijk gestegen. Woensdag bereikte de Rijn te Keulen een stand van 3.32. In het gebied van den beneden-Rijn hebben reeds overstroomin gen plaats gehad. Ruhr en Wurm zijn bui ten hare oevers getreden. Ook wordt stij ging van Moezel en Nahe gemeld. NA DEN STAATSGREEP IN POLEN. Beschadigde legatiegebouwen. Van de buii/enlandsche legatiegebouwen zijn het Belgische en het Deensche zwaar beschadigd. In weerwil van het feit, dat de gebouwen de nationale vlag voerden, hadden :n de tuinen bajonetgevechten plaats en wer den geweerschoten gelost. De vrouw van een Deensch beambte werd door een ge weerkogel gedood. De Braziliaansche legatie werd door een shrapnell getroffen. Te Zawady bij Bilanow zijn nog 230 offi cieren en 2000 soldaten geïnterneerd, die de Belvédère verdedigden en met Wojcie- chowski aftrokken, Twee generaals voor den krijgsraad. Generaal Rozwadowski, de opperbevel hebber der troepen van de regeering-Witos en generaal Zagurski, de commandant der vliegerafdeeling, die aan de zijde uer regee ring streed, zijn van het kasteel te Wilanow naar de militaire gevangenis te Warschau overgebracht. Zij zullen voor een krijgsraad worden gedaagd, daar zij zich tijdens den strijd aan wreedheden zouden hebben schul dig gemaakt. Volgens onbevestigde geruchten is de ex- minister van oorlog Malowski wegens gees- tessióring in een sanatorium te Warschau opgenomen. Generaal Stefan Haller, de broeder van den leider van den-strijd in Posen, is te Warschau aangekomen en onmiddellijk ge ïnterneerd. De leider van het ministerie van buiten landsche zaken verklaarde aan vertegen woordigers der pers, dat de buitenlandsche politiek tegenover alle landen onveranderd is gebleven, zooals o.a. kan blijken uit het feit, dat morgen de onderhandelingen no pens het handelsverdrag met Duitschland worden hervat. De onderhandelingen tusschen Warschau en Posen duren nog steeds voort zonder dat tot dusver een compromis wferd bereikt. Er heerscht volkomen rust. Het drama in den Berenkuil. De „N. Ztirch. Z." meldt nadere bijzon derheden over het drama in den Bernschen berenkuil, waarvan wij gisteren in het kort melding hebben gemaakt. De toedracht schijnt zoo geweest te zijn, dat twee jon gens van 10 en 14 jaar op een rijwiel (de een wellicht achter op het stepje staande) in razenden vaart tegen den muur van den berenkuil zijn gereden. Door den schok en de vaart zijn de beide kinderen over de balustrade in den kuil geslingerd, waarin zich twee jonge beren bevonden (zooals men weet, onderhoudt Bern in dien kuil het levende stadswapen, hetgeen een der bezienswaardigheden van de Zwitsersche hoofdstad is). Een beer sleepte dadelijk een der knapen naar zijn in den wand uitge bouwd bol, terwijl de andere jongen met behulp van ijlings door het toegeschoten publiek neergelaten touwen, gered kon worden. Onder dit reddingswerk boorde men den in het hol gesleepten jongen voort durend: „Moeder, moeder, help!" roepen. De beide dieren, welker instincten waren wakker geworden door het bloed, dat zij roken, waren half dol. Tot tweemaal toe gelukte het zelfs een hunner zich tegen de wanden op te werken en op de borst wering te komen, waarvan hij echter door een krachtigen straal van een brandslang te'kens weer werd afgeworpen. Ten slotte sprong de verzorger der dieren, gewapend met een mestvork, in den kuil waarop een gevecht op leven en dood ont stond tusschen den moedigen man en den beer, die reeds bezig was het kind te ver scheuren. Het gelukte den man eindelijk het razende dier van zijn slachtoffer te schei, den, dat geheel met bloed jbedekt was en welks kleeren van het lichaam waren ge scheurd Hij wist het kind naar boven te brengen, waarna men de dieren met behulp van waterstralen in hun hok dreef, dat werd afgesloten. De jongen werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. De Hongerkunst. De hongerkunstenaar Eltem, die reeds 46 dagen zonder voedsel heeft doorgebracht verkeert in een zoodanigen toestand, dat de politie wil ingrijpen vóórdat hij op den 50sten dag het record haalt. Roemenië en Bessarabië. Uit Boeckarest wordt vernomen, dat in verband met Russische troepen-concentra tie aan de Poolsche grens, de Roemeen- sche regeering een gedeeltelijke mobilisa tie heeft gelast aan de Bessarabische grens. De oorlog in Marokko. Volgens een bericht uit Madrid heeft het dep schijn alsof de operaties, welke 18 Mei zijn begonnen, reeds geëindigd zijn. het bericht geeft de volgende officieele le zing der krijgsverrichtingen: De resultaten van het eerste gedeelte van de actie tegen de Riffijnen zijn de volgende: De geallieerde troepen houden thans een uitgebreid gebied bezet, terwijl meer vijan delijke wapenen veroverd ziin dan geëischt werden ter vredesconferentie van Oedjda. „Des te beter." „Vaarwel dan. meester en wees vroolijk!" „Vrooliik is het luiste woord niet," zei Hegemeister verschrikt. „Vroolijk zal iemand in mijne omstandigheden wel nooit worden. Alleen een weinig opgewekt, En nu vaarwei, Herbert.'' Toen Heigemeister langzaam naar zijne plaats naast de stamtafel terugkeerde, had hij een gevoel alsof hij een zwaren last had afgeworpen. Zijn geheele vroegere leven lag nu ach ter hem, Hij hoopte daarmede nu te hebben afgere kend. Hij schonk een glas wijn in, em bracht het aan zijne lippen. Hij dronk op zijne tweede ieugd. Intusschen hadden aan de stamtafel eeni ge heeren plaats genomen, die hij terluiks met groote aandacht beschouwde. De lange Eberwijn zou er nog wel niet zijn zoo dacht hij, en evenmin de dikke Holty, wiens eigeraardigen lach hij zich nog zoo goed herinnerde. En dan, die heeren zagen allen zoo oud uit, met kale plekken op het hoofd. Maar hoe langer hij wachtte, des te hevi ger werd zijn verlangen, zijne vroegere stu diemakkers terug te zien. Hij begon te twijfelen. Oplettend luisterde hij naar hunne ge sprekken, totdat eindelijk alle twiifel bij hem werd weggenomen en hij overtuigd werd. dat Eberwein en ook zijn vroegere studie genoot Holty zich onder het gezelschap be vonden. Toen kon hij zich niet langer bedwingen. Hij stond op, en met opgeheven glas keerde hij zich tot het gezelschap, terwijl hij riep: 1 „Op uwe gezondheid, kameradenl" Allen zagen hem verbaasd aan. Een der heeren van het gezelschap, in wien Hegemeister Eberwein had herkend, stond op. en zei: ,,Er moet een vergissing in het spel zijn. waarde heer. Wie zijt gij dan toch??" „Maar herkent men mij dan waarlijk niet?" vroeg Hegemeister teleurgesteld. Hij zag. dat EbeTwein zeer verouderd was en dat zijn jas niet afgeborsteld was. Toen richtte hij zich tot het gezelschap, en zei: „Ik vraag de heeren Veronschuldiging. Het was een vergissing." Eberwein knikte koel met het hoofd, en ting weer langzaam zitten, even langzaam als hij was opgestaan. Hegemeister wilde beengaan. Maar toen zei een van het gezelschap, die hem tot nu toe door zijn glinsterende brille- glazen met aandacht had opgenomen. „Ik geloof toch niet, dat er eene vergis sing in het spel is, Het gelaat van dezen heer, heb ik vroeger zeer dikwijls gezien aan het venster van de school van den ouden rector. Het is dezelfde heer, wiens naam op de kaart ontbrak.' toen de andere heeren zoo vriendelijk waren, aan mijne toenmalige bruid een bouquet te zenden.1' Hegemeister keerde zich om. Ja, dat waren de brilleglazen van den pro fessor, op wien hij vroeger jaloersch was ge weest. „Ja," antwoordde hij vriendelijk glim lachend. „Ik was toen vertoornd op mijn ideaal. Ik ben Hendrik Hegemeister." „En ik ben apotheker Soland." zei de an dere. Hegemeister ontroerde bij dien naam, maar niemand bemerkte het. „Ja, nu begin ik bet mij ook te herinne ren zei Eberwein, terwijl hij Hegemeister door eene bandbeweging uitnoódigde, om bij hem te gaan zitten. „Twintig jaar! Wat een tijd. En hoeveel menschen ziet men gedurende zóó langen tijd vporbijtrekken. Maar het doet mij toch groot genoegen, on zen vriend Hegemeister terug te zien. Het doet ons altijd genoegen, als een van onze vroegere kameraden ons aan onzen geluk kigen studietijd herinnert. Op uw gezond,- eid, mijnheer Hegemeister.'" Hij hief zijn glas in de hoogte. „Maar zouden wij elkaar niet liever ver- 'rouweliik bij den naam noemen?" vroeg 'rij, terwijl hij de anderen aanzag. „Natuurlijk," antwoordde Holty. Hegemeister dronk. De wijn smaakte hem bitter, „Zooals gij weet, gaat het ons allen goed" ZATERDAG 22 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 én 7X r Politieber. 4.306.30 Vooravondcon cert door het H.D.O.-orkest o. 1. v. Fr. Lupgens. Optreden van Chris de la Mar, in zijn repertoire 6.307.30 Les in handelskennis en handelstechniek door den heer A. Fruin Onderwerp Het vervoer van koopmansgoederen 7.45 en 10.00 Persber. 6.10 lo V.A.R.A.-aVond Specials uitzending ter gelegenheid van "le „Blauwt week 1926", aangeb. door de Vereenigini tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken Mej. Hans Gruys (mezzo sopraan) Nora Kinsbergen (begeleiding) Hr. Willem v. Capellen (declamatie) Het Hollandsch a Capella koor (Barchemer koor), oJ. v. den heer Joh. F. Keja. Spreker Eerw. Hr. Ds. J.L. Faber van Zutph'en, over Voor de poort 1. Openifig door den heer H. Ploeg, secr. der Ned. Ver 2 Toespraak door Ds. J.L. Faber 63a Vrede, Adama v. Scheltema b Ecce Lignum, Forne- rod (koor) 4a Heilige Deernis, Arnold b De kudde, Adama v. Scheltema c Be de, Adama v. Scheltema (declamatie) 5a Ueber Nacht, Wolf b Les Berceux, Faure (mezzo sopraan) 6a Fragment uit „Schakels", Heyermans (declamatie) 7a Komt, o zonne, Guido Gezelle-Cath. v. Rennes b Mij spreekt de blomme een tale, Guido Gezelle Een liedje van de linden, Wagenaar (mezzo sopraan) 8i Le message des Anges, Gevaert b 't Haesken, uit „Het oude Lied", 4-stemmige bewerking van Sem Dresden. DAVENTRY 1600 M. 4.20-Tijdsein, causerie A garden chat 4.35 Kinder uurtje 5.20 (wordt per zender nog aan gekondigd) 7.20 Tijdsein Big Ben, weer- ber. nieuws Lezing Elephant hunting 7.45 Pianocomposities van Liszt 8.00 Birds in poetry 8.20 Weener muziek, door SymjShonie-orkest 9.05 Ouver ture en 2e acte van Die Fledermaus, Strauss Koor en orkest 9.50 Tijdsein weerber. nieuws, sportcauserie 10.20 Concert- Orkest koor en M. Licette (zang) 10.50 12.20 Dansmuziek door de bands van het Savoyhotel. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 5.05 Orkestconcert 8.50 Ga laconcert van Le Matin Orkest en zang solisten. KöNlGSWUSTERHAUSEN 1300 M 8.50 Wagner-avond D. Manski (sopraan) C. Bronsgeest (bariton) Orkest Daar na nieuwsber. 10.5011.20 Dansmu ziek door de Kermbachkapel. BRUSSEL 487 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Concert Melle Delba (zang) 8.20 Concert Orkest en Hr. Merlot (bariton) 8.50 Damespraatje 9.30 Voortzetting van het concert 10.20 Nieuwsber. 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Or kestconcert 2.503.20 Lezing Sau- lingspflege 4.05 Lezing An Deutsch- lands wandernde Jugend 4.35 Kinder- tooneel 6.05 Werken van Suppe, door or kest 6.50 Radiopraatjes 7.208.00 Concert Orkest R. Grote (cello) Fr. Ro mer-Söhn (zang) 8.20 Lezing Abessi- nien9.10Wagner-avond, versterkt orkest 11. lo Sportbericht 11.2512.20 Con cert door de Schupo-kapel. «k De W.Eerw. pater Mauritius Lans O.Csrm. is uit de Missie in Brazilië bij zijn familie te Leiden teruggekeerd, om er eengen tijd met vacante door te brengen. Prof. L. A. v. Royen. aan wien wegens zijn benoeming tot minister van Oorlog a. L van Marine, non-activiteit was verleend als hoogleeraar aan de .Technische Hoogeschool te Delft, zal op 22 dezer zijn ambtsbezig heden aan genoemde ohderwijsinrichtintf hervatten. Practisch. stemmig en chic." Dr. Th. Goossens, de rector der R. K. Leergangen te Tilburg, schrijft in de „Tilb. Ct." een artikel over een aldaar op te rich ten R. K. H. B. S. voor meisjes. Daarin deelt hij ook het onderstaande mede: Een maatregel van anderen aard, maar niet minder getuigend van het practisch in zicht der Zusters, is deze, dat voor alle leer lingen eenzelfde schoolcostuum wordt voor geschreven. Dat is een gebruik, hetwelk in Engeland algemeen op de hoogere meisjes scholen in zwang is en daar uitstekend werkt en dat men in Nederland nu voor het eerst, naar ik meen, (internaten natuurlijk uitgezonderd) gaat toepassen. Doch ik twij fel niet, of de navolging van deze practisch» gewoonte zal zoowel bij ouders als leerlin gen volle instemming vinden Als niet-deskundige durf ik geen oordeel uitspreken over het model, dat de Zusters daarvoor vervaardigd hebben, maar ik heb het hooren roeroen als practisch, stemmig en chic: drie boedanigheden, die niet on voorwaardelijk aan elk damescostume kun nen worden toegekend. zei Eberwein. „Wij hebben reden om te vreden te zijn. Wij hebben het in ons le ven toch tot iets gebracht, al is onze po sitie ook maar bescheiden Maar wij zijn toch in elk geval mannen geworden, waar mede men rekening moet houden. Mijn vriend Holty is stadsarchitect." „Nu ja, men moet toch iets worden," zei Jlolty. terwijl hij de schouders optrok. ..En' gij. Eberwein. zijt immers betaalmeester." „En ik heb het niet verder gebracht dah tot het verlangen, iets te wordep," zei He gemeister, terwijl hij de andere beurtelings aanzag," Hij wist niet, waarom ziUi zulk een wan hopige stemming van hem meester aakte. Waren die' anderen dan zooveel gelukki ger dan hij? zoo vroeg hij zich af. jWas het dat dan, waarom hij zijne vroe gere kameraden had benijd? Het deed hem leed. "dat hij hen niet zóó had teruggevonden, zqoals hii zich dat in zijn verbeelding zoo gaarne had voorgesteld' gelukkig en vrij. en bereid om weer iong t« zijn met hem. - Maar dat was voorbij, voor altijd voor bij, dat begreep hij nu wel. En na zijn glas te hebben geledigd, wilde hij opstaan en heengaan. En ds hij zijne vroegere kameraden la ter weer op de straat zou ontmoeten, dan nam hij zich voor. om zijne oogen naar den anderen kant te richten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6