NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Vrijdag 21 Mei 1926 STATEN-GENERAAL. Mijnwezen en Scheepvaart. TWEEDE KAMER. W aterstaatsbegrooting. Spoorwegen. Posterijen, Telegrafie en T elefonie. Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid. EERSTE KAMER. Een motie-Van Embden. GEMENGD NIEUWS. Zware brand te Oostzaan. Droevig ongeval te Rotterdam. Een nooddijk bij Grevenbricht doorgebroken. „Hij" en de Rolka-mode. Brand te Oosterhout. Een dure vergissing. STOOMVAARTLIJNEN. De beslissing der Engelsche mijnwerkers. Een buitengewone kabinetsraad Het nieuwe Belgische kabinet. De financieele crisis in Frankrijk. MARKTNIEUWS. De bespreking tusschen Engeland en Frankrijk. De regeering en de Fransche Bank. Een rede van graaf Bernstorft op de ontwapeningsconferentie. De presidentsverkiezing in Polen. Het valschemantersproces. VISSCHERIJ. Vergadering van Donderdag 20 Mei, n.m. 1 uur. Nadat verschillende kleinere wetsontwer pen waren aangenomen, werd voortgegaan uiet de De Minister van Waterstaat, de heer v. d. VEGTE, zet zijn rede voort. Het onder zoek naar de oorzaken van den watersnood is nog in vollen gang en spr. hoopt dat vóór der, winter nog allerlei maatregelen, indien die noodig zijn, getroffen zullen worden. Het ligt voor de hand dat de normalisatie van de Maas ook daarbij in behandeling is. Het plan-Jolles komt daarbij natuurlijk ook aan de orde. Spr. hoopt dit jaar nog met een voorstel bij de Kamer te komen. Inzake de steunverleening aan de slachtoffers van den watersnood is de Regeering nog niet van inzicht veranderd. Nopens de verhouding van civiele en mili taire autoriteiten zegt spr. dat natuurlijk de deskundigen de leiding moeten behouden en dat dus de viviele autoriteiten aan het hoofd blijven. Spr. heeft het in Overijsel bijgewoond en hem bleek de samenwerking zeer goed. Het lijkt hem niet mogelijk bij voorbaat booten gereed te leggen, want men weet nooit waar het ongeluk zal gebeuren. Het departement van Oorlog heeft ook dit maal onmiddellijk booten ter beschikking gesteld. De zorg voor het vee is goed ge weest. Spr. zal in elk geval laten nagaan of er eventueele maatregelen reeds thans zijn te nemen voor zorg voor vluchtelingen en vee. Spr. zou wel willen, dat de weg Amster damHaarlem sneller was klaargekomen. Na poleon was aan 'geen begrootingsposten ge bonden en kon dus sneller opschieten, (Hi lariteit.) Hij hoopt, dat spoedig de weg gereed zal zijn. De secundaire wegen verliest sr. niet ut het oog, omdat hij het 'belang er van in ziet. Afschaffing van de tollen is niet altijd «Hogelijk, omdat het te veel geld kost. De heer OUD (V.D.) bespreekt de dienst en rusttijden bij het spoorwegpersoneel. Spr. laakt de opvatting der directie dat alleen het personeel, dat voortdurend inspannenden arbeid verricht, een 8-urendag krijgt, terwijl het de bedoeling was. dat het personeel, dat inspannenden arbeid verricht, dien dag zou krijgen. Spr. behandelt nog andere details ten ein de den Minister in de gelegenheid te stellen zijn meening over een en ander te zeggen. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.) zal de dienst- efi rusttijden thans niet bespreken, omdat de organisaties een uitvoerig onder zoek daarnaar hebben ingesteld en een rap port aan den Minister hebben ingediend. Spr, wil afwachten, wat de Minister daar van zal zeggen. Hij bespreekt den toestand van het trampersoneel, die wel iets verbe terd is. maar nog niet gelijk is aan dien van het spoorwegpersoneel, met name niet wat het pensioen betreft. Met verschillende voor beelden van ontslagverleening illustreert spr. hoe slecht de rechtspositie van het trampersoneel nog steeds is. De Regeerim kan daaraan wel wat doen. want zij geeft jaarlijks groote subsidies aan de maatschap pijen, maar het personeel ondervindt de aan gename gevolgen daarvan niet. De Minister heeft in de subsidie een prachtig middel om de maatschappijen tot rede te brengen. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.-K.) bespreekt de onbewaakte overwegen en de veiligbeidssignajen. waarin de Minister niet veel vertrouwen schijnt te hebben.Voor lederen onbewaakten overweg moet een dui delijke waarschuwing worden geplaatst op grooten afstand, zoodat tijdig de aandacht wordt gevestigd op het naderen van de kruising. De heer HERMANS (R.-K.) betoogt, dat bij de verlaging der spoortarieven een onbil lijkheid begaan is. Die voor de 2e zijn meer verlaagd dan voor de 3e. De rekening, dat velen nu uit de 3e naar de 2e zullen over gaan, acht spr. een misrekening. Naar spr.'s oordeel zullen de spoorwegen het krijgen van uitbreiding van het passagiersverkeer, dat door de uitbreiding van het autobusver- keer zeer verminderd is. Goedkooper tarie ven voor het massa-vervoer van en naar Limburg acht spr. gewenscht om onderne mingen naar de mijnstreek te trekken, het geen in het belang is van die streek èn van de spoorwegen. De heer LEENSTRA (A.R.) behandelt ook de onbewaakte overwegen. Niet alle overwegen behoeven bewaakt te worden, maar de gevaarlijke moeten niet onbeschermd blijven. Spr. geeft voorbeelden o. a, van een overweg bij Akkrum. die vol gens hem uiterst gevaarlijk is Overigens is hij het eens met den heer Van Voorst tot Voorst. De heer DE VISSER (C.P.) wil geen ver dere beperking van den Zondagsdienst op de spoorwegen. Verlaging der 3e klasse ta rieven wenscht hij verder door te voeren; voorts verlaging der abonnementsprijzen en de vacantiekaarten. Inzake de overwegen wil hij ook een beter beleid. Voorts bespreekt hij de positie van hef spoorwegpersoneel, waaronder groote onte- viedenheid bestaat. Hij sluit zich grooten- deels aan bij den heer Oud, De heer KORTENHORST (R.K.) vraagt hekken te plaatsen bijdeoverwegen, eoodat ieder deze moet openen vóór hij passeert en dus verplicht is goed uit te kijken. De MINISTER antwoordt eerst den heer Oud.,, Wat dat „voortdurend-ingespannen ar beid" betreft, zet spr. uiteen, dat-het begrip „voortdurend" niet gemakkelijk is te inter preteeren als het begrip „inspannend"'. Hef is moeilijk te rubriceeren en natuurlijk geeft dit kritiek. De gemaakte opmerkingen wil de Minis ter gaarne overwegen. Het trampersoneel is hier besproken. De positie daarvan is ongetwijfeld verbeterd sedert de laatste 20 jaar en het tramperso neel zal met dankbaarheid, als dat kan, dit erkennen (Gelach). Voor het pensioen kan spreker niets doen. Ieder in de Kamer zal het personeel graag pensioen gegeven zien. (Geroep: behalve Braat). De wetgever kan die zaak niet regelen, tenzij de tijden spoe dig beter worden en de Staat bijdragen kan geven. In de rechtspositie is ook eenjjie voor uitgang en spr.. zegt gaarne, voorzoover zijn bevoegdheid d't toelaat, medewerking toe. Zijn medewerking te verbinden aan bet al of niet verleenen van subsidie acht hij geen goed systeem. Maatschappijen, die een concessie hebben, moeten het reglement invoeren. In zake de overwegen acht hij het denk beeld-Kortenhorst het ei van Columbus, (Gelach). Hij zal het aan de maatschappij overbrengen. Onjuist is het, dat het de 'naatschappij niet kan schelen wat er ge beurt bij de overwegen; naar ieder ongeluk Wordt een ernstig onderzoek ingesteld en bijna altijd blijkt onoplettendheid de oor- raak te zijn. Waarschuwingsborden helpen °ok niet veel, de meeste ongelukken komen v°or met den eigenaar-chauffeur. Naar verschillende overwegen zal spr. inmiddels n?g een onderzoek instellen of ze al dan bewaakt moeten worden. Tegenover den Zondagsdienst staat spr. op het standpunt dat deze zooveel mogelijk beperkt moet worden. Een onderzoek is hangende. 1 De heer HERMANS (R. K.) betoogt, dat herziening van het Mijnreglement noodzake lijk is in verband met de Contractcommis sie. De heer DROP (S. D.) steunt dit verzoek De MINISTER antwoordt, dat dit punt in behandeling is. De heer VAN BRAAMBEEK (V. D.) be- bespreekt de kwestie van het directorium. Deze was uitgemaakt met de benoeming van den heer Damme. Tijdens het minister schap van den heer Bongaerts werd de Post op stelten gezet, omdat de kwestie weer opkwam. Dat gaat toch niet aan en vcor de continuïteit is zoo iets zeer weinig ge wenscht. Spr. gaat het verloop van het con flict uitvoerig na aan de hand van het antwoord op de vragen van den heer Boon. De directeur-generaal heeft correct gehandeld. Spr. weet niet wat de beste vorm van bestuur is; het hangt van de persoonlijkheid van de bestuurders af. Is er een krachtige figuur te vinden, dan is een éénhoofdig bestuur beter; is die er niet dan is wellicht een directorium te ver kiezen. Het verstandigste ware nu den huidigen D. G. eerst eens te laten toonerf wat hii kan. Wat de pcsltarieven betreft, spr. acht dxe te hoog. in vergelijking met die van vóór den oorlog. Ihans is men bezig wijzigingen voor te bereiden: 714 cent voor een brief. 5 cent voor een briefkaart. Spr. hdopt, dat dit zal gebeuren en dat de Minister nog iets verder wil gaan o. a. ook door ver laging van het drukwerk-porto. Het post bedrijf moet commercieel worden gevoerd in het belang van het economisch leven, desnoods met derving van winst, of met verlies. Over den postcheque- en girodienst spre kend, zegt spr., dat bij dien dienst weer wordt overwogen de her-invoering van de rente-vergoeding. Tegen de afschaffing daarvan is in de 'Kamer met kracht gepro testeerd en men ziet nu reeds in, dat de concurrentie met de banken, rente'dringend noodig maakt. Heeft men zich aan de Nederlandsche Bank verbomden met af schaffing dier rente? Spr. vernam gaarne iets daarover. Ten slotte vraagt hij hoe het nu staat met de doorvoering van het rappcrt-Nolting? Voor die commiezen-titulair zal daardoor de kans op een directoraat weer verminde ren en ook de commiezen gaan achteruit door de nieuwe indeeling der kantoren. Omtrent de bestellersloonen vraagt' spr. nadere inlichtingen. De heer KRIJGER (C. H.) behandelt ook de kwestie van het directorium en spreekt de hoop uit, dat deze Minister thans eens nadere inlichtipgen zal geven. Het schijift, dat de kwestie van de bedrijfsleiding weer aan de orde is gesteld. Spr, zou dit betreu ren, want het is noodig, dat er eens rust in de leiding komt. Vervolgens behandelt spr. eenige détails over de commercieele leiding en betoogt, -dat z.i. tariefverlaging nocdj'g is, omdat de tarieven te zwaar op het zakenleven drukken. Ook de drukwerk-tarieven dienen zeer verminderd te worden. "Jen slotte bespreekt hij eenige personeels- vragen. De heer STAALMAN (V. B.) pleit ook voor tariefsverlagingen. Hij klaagt voorts over deloyale concurrentie door brieven bestellers, die sigaren en tabak verkoopen. De heer SMEENK (A. R.) bespreekt de indeeling der kantoren Hij geeft toe dat men deze moet doen berusten op de eischen J°.r practij'k. Het personeel wordt er echter de dupe van en spr. wil daarom over gangsbepalingen. De heer KETELAAR (V. D.) komt op voor de commiezen-titulair, die op 55-jar. leeftijd zijn ontslagen. Zij zijn zeer onrecht vaardig behandeld en spr. vraagt herstel van het onrecht. De heer DE VISSER (C. P.) laakt het optreden van Minister Bongaerts tegenover den heer Damme. Hij vraagt nadere inlich tingen over de corzaken van het conflict en stelt verschillende vragen. Vervolgens klaagt hij over de rust- en werktijden van het lagere personeel, die in de laatste jaren zeer zijn verminderd. Ook klaagt hij over de slechte behandeling van het personeel o. a. bij eventueele ver denking van diefstal of onregelmatigheid. Spr. geeft uitvoerig een geval, dat zich op het Haagsche Postkantoor heeft voorgedaan Een besteller, die per ongeluk een paar brieven in zijn tasch had, werd aanstonds in arrest genomen. Onmiddellijk bleek zijn onschuld. Ten slotte wijst hij op de slechte sala- rieering van het lagere personeel. De heer DROP (S. D.) bespreekt de po sitie van de hoofdbestellers. Deze men- schen zijn zear onbillijk behandeld. Vervol gens wijst spr. op de zgn. weekloon ers, die op sommige punten ook niet billijk wor den behandeld. Voor de bestellers in de groote steden wordt de werk- en rusttijd wel eens te willekeurig geiegeld, waardoor zij een zeer verknipten tijd krijgen. De be steller-conducteurs op de treinen hebben ook te lijden onder slechte dienstregeling, o. a. bij ti-einvertragingen. De MINISTER is aan het woord. De vergadering wordt verdaagd tot des avonds 8 uur, AVONDVERGADERING, De laatste, twee afdeelingen van minister Slotemaker de Bruine's begrooting stonden voor 's avonds op de agenda: Handel en Nijverheid en Volksgezondheid. Opnieuw stonden de Kamers van Koop handel aan scherpe bestrijding bloot. Ston den mr. van Gijn en de heer Fleskens lijn recht tegenover elkaar op het stuk van de handelspolitiek t. o. v. de Kamers v. Koop handel'waren zij het broederlijk eens. De Minister, gesteund door den heer Krijger, nam het voor de bedreigde Kamers v. Koop handel op De grondgedachte van deze col leges was trouwens niet aangevochten; hel rfaat slechts over hun samenstelling, taak er financieelen opzet. De reorganisatie is eerst in 1922 tot stand gekomen; zij moet dus nog een kans hebben zich te ontwikkelen. In- tusschen is reeds een kleine commissie van mannen uit de practijk bezig de voorschrif ten, die op het Handelsregister en de K. v. K. betrekking hebben, te bezien en wij zigingen voor te bereiden en deze commis sie is reeds half met haar taak gereed. De afdeeling Volksgezondheid bracht o. m. twee redevoeringen over de volkshuisvesting van mr. van den Berg en mei. mr. Katz, die lijnrecht tegen elkaar ingingen. Zocht de socialistische voorzitter vap den Woningraad heil in ruimeren overheidssteun, op grond dat de particuliere woningbouw niet in de behoefte aan arbeiderswoningen zou kunnen voorzien de christ.-historische woordvoer ster had den moed om te betoogen. dat wij nu weer toe ziin aan een normale toepas- Van de Woningwet. Tot ontstemming van de socialisten betoogde mej Katz, dat de gemeenten en woningbouw verenigingen volstrekt niet goedkooper bouwen dan particulieren en subsidies de tendenz hebben de woningen duurder te maken..Er is nu reeds 900 millioen in aller lei vorm voor* woningbouw besteed en de vraag is thans vooral deze: hoe krijgen we goedkooper woningen, ook en vooral in het belang der arbeiders? Natuurlijk vroeg ook de kwestie van opheffing der Huurwetten de aandacht. Deze is nog steeds „in over weging". klaagde mr. Boon, die in herinne ring bracht dat deze wetten in het leven geroepen waren omdat het verkeer tusschen de volken verbroken was. Is het nu nog geen tijd om de „buitengewone omstandig heden" als geëindigd te beschouwen? Heef de opheffing in sommige gemeenten tot ern stige gevolgen geleid? Of wil men deze nood-wetgeving eigenlijk permament maken? Mr, Boon wilde niet met een motie komen, met wracht drong hij er bij de Regeering op aan, om langzamerhand haar meening over handhaving of opheffing van de huurwetten te vestigen. De heer Schaper, gesteund door mr. Arts, pleitte echter met warmte voor handhaving van deze wetten ter bescherming van de huurders, op grond dat de crisis op dit punt nog allerminst voorbii zou zijn. Minister Slotemaker stelde terecht voorop, dat de Huurwetten krachtens baar aard moeten vervallen en dat de beslissing over de op heffing aan de Regeering is overgelaten, welke bepaling nog wel uitdrukkerlijk op verlangen der Kamer in de wet is gebracht. De minister heeft echter nog geen ontwerp naar den Raad van State gezonden, ten einde volkomen loyaal tegenover de Kamer te zijn. Huurcommissies bestaan thans nog in 22 gemeenten; slechts 20 pCt. van alle woningen vallen nog er onder en waar zij werden opgeheven is niets gebleken van nsdeelige gevolgen. Besloten heeft de Re geering nog niets; het criterium voor haar zal zijn of er al weer voldoende gebouwd wordt en die vraag beantwoordt de Minister voorshands bevestigend. En wanneer er weer genoeg gebouwd wordt is er ook geen vrees meer voor abnormale huren. In tus schen beschikt de Regeering ook over an dere gegevens en die zullen nog ernstig be zien worden alvorens een definitieve beslis sing zal worden genomen. In de Eerste Kamer- besprak Donderdag prof. Van Embren (V. D.) de positie der rijksambtenaren in verband met de intrek king van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Er diet z.i. een oplossng gevonden te wor den voor iets, dat voor velen als een on recht gevoeld wordt. De geschiedenis der intrekking nagaand, herinnerde spr. aan wat in de Tweede Ka mer door den Minister is gezegd. Hij be- teurde het, dat de minister bij de behan deling der Regeeringsverkloring gezegl heeft, dat de eens onaantastbaar geachte rechten niet meer bestaan. Spr. betoogde, da' de gebondenheid van den Staat berust op abbsolute zedelijk* gronden en niet op hetgeen een bepaald persoon zegt. Ook de juridische overweging tast z.i, de moreelè gebondenheid niet aan. Het beroep op de rechtswetenschap gaat niet op, evenmin dat op de economische Het argument, dat de Regeering onbevoegd was zich te binden met het oog op toe komstige regeeringen, betwistte spr. even eens, als beneden de waardigheid der Re geering. Alsnog voeg spr. den ministr overleg te plegen en contact te zoeken met de amb tenaarsbonden. Veel kan nog goed ge maakt worden. Ten slotte diende hij de volgende motie in: De Eerste Kamer der Staten-Generaal, overwegende, dat de moreele aanspaken der Rijksambtenaren en art. 40 van het Be zoldigingsbesluit. zooals dit in 1920 en 1922 werd vastgesteld, door betgeen tot dusver geschied is, niet zijn te niet gegaan; overwegende, dat Minister de Geer in 1922 de onbetwistbaarheid dezer moreele aanspraken reeds met kracht verdedigd heeft. noodigt den Minister van Financiën uit, de medewerking te zoeken van de" besturen der ambtenaarsvereenigingen, opdat de Staat van zijn verplichting, om aan die aanspraken te voldoen, ontslagen worde en hetgeen jegens de ambtenaren verricht is, nog zoo veel mogelijk worde goedgemaakt. Een winkel en bet postkantoor een prooi der vlammen. Te Oostzaan is Donderdagmiddag een groote uitslaande brand ontstaan, waarbij het groote winkelpand van den heer H. Mooy, alsmede het postkantoor, een prooi der vlammen zijn geworden. De brand is ontstaan in de achterkamer van den manufacturenwinkel en'greep met zulk een groote snelheid om zich heen, dat, toen de brandweer arriveerde, de winkel reeds geheel in lichte laaie stond. Het mocht de brandweer niet gelukken, het postkan toor te sparen. De kantoorhouder, de heer W. Booker, die trachtte boeken en andefe bescheiden uit het kantoor te redden, moest wegens de geweldige vlammenzee zijn po gingen staken. Nader wordt vernomen, dat de oorzaak vermoedelijk te zoeken is in een gasontplof fing ten gevolge van een verborgen lek in de leiding. Noch van den inboedel en den belangrij ken goederenvoorraad, noch van de admi nistratie van het postkantoor kon iets ge red worden. Ook het materiaal ten dienste van telefoon en telegraaf ging verloren, zoodat Oostzaan thans geheel geïsoleerd is. Aanvankelijk meende men den brand met eigen materiaal te kunnen bestrijden. Toen echter ook het postkantoor een nieuw, geheel Van steen opgetrokken gebouw werd aangetast, werd de hulp van de Zaan- damsche vrijwillige brandweer ingeroepen Echter toen kon dat al niet meer langs tele- fonischen of telegrafischen weg geschieden en moest iemand naar Zaandam gezonden worden, die daarbij eerst nog aan het ver keerde adres kwam, zoodat het geruimen tijd duurde, eer de gevraagde hulp kwam op dagen. Vanwege de postadministratie zijn terstond maatregelen getroffen om zoo spoedig mo gelijk d^n dienst weer te laten functionnee- ren. De schade alleen al» aan het winkelpand wordt voorloopig geschat op ruim twee ton. Ee jongen zwaar gewond. Een ernstig, tevens zeldzaam voorkomend ongeval is Donderdagmiddag op den Hilie- dijk te Rotterdam gebeurd. De 10-jarige W. L, uit de Cronjéstraat, kwam om 12 uur uit school. Hij wilde de spoorrails overste ken, om de ouderlijke woning te bereiken. Op een gegeven moment raakte hij met een hak tusschen de rails. Met geen mogelijk heid kon de jongen zijn schoen loswringen. Juist kwam, een trein aanrijden met twee rangeerders er voor. Een der rangeerders zag den jongen op de baan staan en wilde hem wegjagen. Toen hij echter zag dat de knaap niet weg kon, heeft hij nog getracht den jongen van de rails af te rukken, wat niet gelukte. Onmiddellijk gaf hij een sig naal, dat aan den machinist werd doorge geven. Deze remde direct. Helaas kon niet belet worden dat nog twee wielen over de beenen van den jongen reden. Het linker been werd geheel verbrijzeld, het rechter ge deeltelijk. De knaap is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Er is geen sprake van 'schuld Men meldt aan de „L. K." uit Greven bricht Na de laatste overstrooming en dijkdoor braak in het begin dezes jaars werd hier voor loopig een nooddijk aangelegd, in de hoop, dat deze gedurende den a.s. zomer het water bij normalen stand of geringe was wel bin nen het veld zou houden. Toen uit Maastricht geseind werd dat de Maas daar ongeveer 2 M. gewassen was, togen een groot aantal mannen op verzoek van den burgemeester met spade en ander ge reedschap gewapend naar den dijk om deze zooveel mogelijk te versterken en te ver- hoogen. Den heden nacht is er uit alle macht gewerkttoch is men er trotsch alle inspan ning niet in geslaagd den dijk te behouden. Dinsdagmorgen omstreeks 10 uur sloeg er in het midden een stuk uit, zoodat de weilan den en landerijen in het laag gelegen veld voor de tweede maal werden overstroomd. Wederom een groote schadepost voor onze landbouwers, die na tweemaal zaaien, pooten en bemesten andermaal hun te verwachten oogst een prooi der golven zien worden. Het is evenals in Januari weer een en al water wat men ziet. Het vee zal weldra gebrek aan voedsel hebben, daar de groote koeweide niet meer te bereiken is. 't Is te hopen, dat het weer spoedig verandert en het water flink begint te vallen. Uit Roermond wordt nog medegedeeld De Maas is hier tot heden wassend geble ven. De laatste 24 uur steeg het water 64 c.M. De stadsweide staat reeds voor een groot ge deelte onder. Ook de Roer is buiten haar oa\ers getreden. Volgens de laatste berichten valt de Maas weer. Het moest eigenlijk in Alexandrijnen wor den geschreven, Omdat het, toch zoo dra matisch schoon is. En het moest alle jonge meisjes worden voorgezongen, die ondanks de waarschuwing van „hem" polka laten knippen. Het is enkele dagen geleden gebeurd in het vreedzame Utrecht. Een coiffeur was verloofd met een schoon, jong meisje. Op zich zelf niets bijzonders. Het meisje was ietwat koket en dacht er met een page kopje nóg wat knapper te zien. Daar haar galant deskundige was, verzocht zij hem met allen aandrang beur haar te korten. Maar deze, die dagelijks dozijnen page kopjes „fabriceerde", weigerde. Hij wist bij ondervinding welke nadeelen kort haar me debrengt. Tegen de moraal. Hij wilde ab soluut niet. Tot geen prijs! Wat doet een meisje in zulk geval? Heel eenvoudig. Zij gaat naar een anderen kap per. De concurrent gevoelt een duivelach tige vreugde en in een ommezien is het jeug dige menschenkind van aanschijn veran derd. En dan gaat het meisje weer naar haar vrijer. Schrikkelijke ontgoocheling. Ten eerste: het gedemoraliseerde meisjes hoofd en ten tweede: de ongehoorde bru taliteit een concurrent werk te verschaffen. Groote scène. Verstooting gevolgd door vertwijfeling. De bruidegom-coiffeur slikt een dosis arsenicum. Komt doodziek in het "hospitaal terecht. Zijn leven wordt na veel moeite en inspanning gered Maar in zijn hart was de liefde dood Het meisje met het polka-haar moet wachten tot heur haar weer is aangegroeid of wachten op den concurrent. Woensdagmorgen ongeveer half acht is brand ontstaan op de bovenverdieping der woning van den heer A. van B. aan de Gi'oote Braak, te Oosterhout. Het vuur dat snel om zich heen greep, tastte ook spoedig de met riet onderlaten daken aan der be lendende perceelen, zoodat in korten tijd een zestal woningen in lichte laaie stond. Van de inboedels die over het geheel laag waren verzekerd, kon slechts weinig wor den gered. De brandweer, die spoedig tèr plaatse was, bestreed het vuur met een drietal slan gen op de waterleiding. (D. v. N. B.) De graanhandelaar C. B., te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij in een coupé tweede klasse van een Maan dagavond aldaar gearriveerden trein, waar uit hij op het Beursstation was gestapt, bij vergissing een actentasch met 1700 aan bankpapier heeft laten liggen. Hij had er nog niets over gehoord en vreesde, dat de vinder zijn vondst voor zich zelf gehouden heeft. STOOMVAART-MIJ NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN 19/5 v. Batavia n. Amst. REMBRANDT (uitr.) pass. 18/5 Perim. SOEMBA (uitr.) 18/5 te Sabang. SUMATRA (thuisr.) 19/5 v. Port Said. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.I. MAILD. AGAMEMNON 20/5 v. Amst. te Pernis Quessant. BRIELLE (uitr.) 17/5 v. Guayaquil. ERATO 20/5 v. Amst. te Rott. HAARLEM 19/5 v. Gienfugos n. Gothen burg. MINERVA 19/5 v. Carthagena te Burriana. ORANJE NASSAU 20/5 v. West-Indië te Amst. PLUTO 19/5 v. Lissabon n. Amst. SATURNUS 19/5 v. Bourgas te Constanza THESEUS 20/5 v. Rott. te Amst. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. TASMAN 18/5 v. Singapore te Batavia. HALCYON LIJN. ROZENBURG v. Piombino n. Braila pass. 19/5 Constantinopel. STAD VLAARDINGEN 29/5 v. B. Ayres te Rosario. HILLAND-AFRIKA-LIJN. BILLITON 18/5 v. Beira n. Mozambiqufe. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. BLOMMERSDIJK18/5 v. Rott. te Hamburg DINTELDIJK, Pacifickust v. Rott. 19/5 te Los Angelos. EDAM, Rott. n. New Orleans 19/5 te Havana. KINDERDIJK, Pacifickust n. Rott., 19/5 te Glasgow. HOLL. BR. INDIE LIJN. BALI (uitr.) 19/5 te Port Said. HOLLAND-OOST-AZIE-LIJN. OOSTKERK (thuisr.) 18/5 v. Port Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. DELI (thuisr.) 19/5 's midd. 12 u. v. Mar seille. DJEMBER 20/5 v. Rott. n. Hamburg. DJAMBI 19/5 v. Hamburg n. Bremen. GORONTALO (thuisr.) 19/5 v. Alexandrië. INDRAPOERA (uitr.) 20/5 v.m. 9 u. te Southampton. JACATRA (uitr.) 19/5 te Solin. MENADO 20/5 v. Rott. n. Hamburg. TAMBORA (uitr.) 20/5 v. Suez. TAB AN AN (thuisr.) pass. 19/5 Kaap del Armi. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ADRASTUS, Japan n. Rott., 18/5 v. Singa pore. Een voltallige gedelegeerdenconferentie der mijnwerkers nam een resolutie aan. waarin de conferentie zich grootelijks ingenomen verklaart met de wetgevende en administratieve voorstellen van de regee- ring, en zegt, dat de mijnwerkers bereid zijn samen te werken met het doel deze voor stellen te doen slagen, doch zij kunnen het voorstel Baldwin niet aanvaarden, dat een verminderirig der loonen behelst. De mijneigenaars zijn gisterenavond bij eengekomen om hun antwoord op de voor stellen der regeering op te stellen. Een gisterenavond gehouden buitenge wone kabinetsraad heeft zich bezig gehouden met den toestand in de steenkoolindustrie. De gedelegeerden-conferentie der mijn werkers is tot heden verdaagd om het ver slag over den financieelen toestand te be handelen. Hodges de secretaris der Internationale Federatie van Mijnwerkers, heeft een tele gram ontvangen van de Federatie van Duit- sche mijnwerkers, volgens hetwelk eén con ferentie van mijnwerkers uit alle Duitsche landen een resolutie heeft aangenomen ten gunste van het verleenen van steun aan de Engelsche mijnwerkers door het weigeren van overwerk, aldus den uitvoer van steen kool naar Engeland verhinderd, en zooveel mogelijk bij te dragen in de fondsen, die door de Duitsche vakvereenigingen in het algemeen worden bijeengebracht teneihde de Engelsche mijnwerkers te steunen. De resolutie zegt verder, dat de strijd der Engelsche mijnwerkers niet op den voor grond mag stellen het doel van de control* van de internationale steenkolenindustrie. Jaspar heeft het volgende Kabinet ge vormd: Jaspar: (cons, kath.): min.-president en minister van binnenlandsche zaken. Francqui (lib.) minister zonder porte feuille. Vandervelde (soc.): minister van buiten- landsche zaken. Houtart (cons, kath.) minister van finan- tiën en koloniën., Hymans (lib.): minister van justitie. Huysmans (soc.): minister van kunsten eu wetenschappen. Anseele (soc.): minister van spoorwegen. Wauters (soc.): minister van arbeid en nijverheid. De Broqueville (cons. dem. kath.): minis ter van landsverdediging. Boels (Vlaamsch dem. kath.): minister van landbouw en openbare werken. Aan den Koning zal het voorstel worden gedaan om Arnold, directeur-generaal van Koloniën aan barin Houtart als onder-admi nistrateur van Koloniën toe te voegen. Een belangrijke ministerraad. President Doumergue presideerde giste renmorgen den ministerraad, die te tien uur op het Elysée bijeenkwam. De ministerraad hield zich uitsluitend be zig met de maatregelen, die genomen moe ten worden in verband met den financieelen toestand. De „Paris Midi" meldt, dat de plotselinge stijging van den franckoers, die thans is in getreden, het gevolg zou zijn van een over eenkomst tusschen de regeering en de banken, welke een crediet zouden verlee nen voor het financieren van francsaankoo- pen. Deze credieten zouden volgens bet blad worden geleend met waarborgen der regeering en de Fransche Bank. Na afloop van de zitting van het kabi net, waarin de regeering besloot onmiddel lijk alle geschikte bronnen aan te wenden om den franc te steunen, deelde de minister van financiën Péret mede, dat onder deze maatregelen ook vallen het honderd milli oen dollar-crediet van de firma Morgan en AMSTERDAM, 20 Mei, Aardappelen. (Bericht v/d mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 6.257.50 id. Blauwe 6.257.50, id. Eigenheimers 3.253.40, id. Bravo's 5.25 5.50, id. Roode Star 4.25—4.50 p. hl Zomer Malta-aardappelen 171750 p. 100 kg. AMSTERDAM, 20 Mei. Eieren. (Vei ling Prinsengracht.) Aanvoer deze week 300.000 stuks. Hoogste prijs 7, middenprijs 6, laagste 4.75. Handel tamelijk vlug. ASSEN, 19 Mei. Vee. Op de markt waren aangevoerd 95 koeien, 11 pinken, 2 kalveren, 10 Fr. schapen, 5 lammeren,'7 drachtige var kens, 3 guste varkens, 2 loopvarkens, 812 biggen, 2 geiten. Vette koeien 180295, kalfkoeien 200300, melkkoeien 180 280, guste koeien 160230, vaarzen 150 240, pinken 100170, kalveren 4080, Fr. schapen 2530, lammeren 1113, drachtige varkens 95140, guste varkens 6590, loopvarkens 2228, geiten 11 16, biggen 1522, Londensche varkens 0.80—0.82 per kg. DELFT, 20 Mei. Boter. Aangevoerd 255/8 v. en 10/16 v. te zamen 5200 kg. Prijs 1.90— 2.20. Handel vlug. ELST (Bet.), 19 Mei. Fruit. (Veiling V.V. O.B.) Aardbeien 1ste soort 1.802.70, 2de soort 0.95—1.30 per kg. GOUDA, 20 Mei. Aanvoer 17 vette run deren, 1107 magere varkens, 94 vette varkens 8 bokken of geiten, 1829 biggen, 10 schapen schapen en lammeren, 123 nuchtere kalveren Prijzen koeien 300400, nuchtere kalve ren 1215, schapen 1420, vette varkens 42—44 ct. per y2 kg, magere varkens 4018 Handel vlug. GOUDA, 20 Mei. Kaas. Ter markt waren 375 partijen. Prijzen 1ste soort 5255, 2e soort 4450, rijksmerk le soort 5255, 2e soort 44—52, zware 61. Handel matig. HOORN, 20 Mei. Kaas. Aangevoerd 14 stapels fabriekskaas 45, 14 st. boerenkaas 50, 2 st- fabriekscommissie 43, 7 st. boeren commissie 43, totaal 37 stapels, wegende 37.120 kg. Handel vlug. ALPHEN A/D RIJN, 20 Mei. Kaas. Aan gevoerd 92 wagens, met R.M. le soort f 54- 58, idem 2e soort f 4353, ongestempelde f 4246. Handel matig. BARNEVELD, 20 Mei. Pluimvee. Tam me eenden f 0.851.20, jonge hanen f 0.60- 1.75, oude idem f 1.502.50, jonge hennen f 1.252.25, oude kippen f 12.80, tamme duiven f 0.270.33, tamme konijnen f 1 2.50, alles per stuk. Aanvoer 12.000 stuks. Handel redelijk. Eieren, f 5.506.60 per 100 stuks. Aan voer 1.500.000 stuks. Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 20 Mei. Aardappelen Schotsche f 0.230.37 per kg, aangevoerd 170 kg; id. blauwe f 2.152.45 waarschijnlijk een klein gedeelte van de goudreserve der Fransche Bank. Een telegram meldt nog, dat Péret mee deelde, dat het niet in het ^voornemen ligt tot een vervroegde bijeenroeping der Ka mers over te gaan. Péret weigerde den journalisten nader uiteen te zétten, welke maatregelen dit zijn, doch interventie door terugkoop van fran ken op de buitenlandsche markten schijnt op til te zijn en zal de speculanten lam- slaan, die gokken zonder in werkelijkheid Fransche deviezen te bezitten. De plotselinge verbetering van den franc te New-York belooft de beste kansen voor het aanstaande contra-ofiensief. Deze ver betering wordt verklaard uit het feit, dat de \merikaansche speculanten vernomen heb ben, dat Péret te Londen beloften gekre gen heeft van operaties van Engelsche ban kiers ten gunste van den koers van deg franc. De Federatie van Britsche Industrieelen heeft in een brief aan Churchill de hoop uit gesproken, dat welke regeling van de schul den met Frankrijk ook gesloten worden, deze zal voorzien in stevige, jaarlijksche betalin gen, in stabilisatie van de Fransche finan ciën en in eemge verzachting van de tegen, woordige Fransche douanepolitiek. De regeering en de Fransche Bank stel len de modaliteiten vast voor een gemeen schappelijke actie, die zal worden ingesteld teneinde de waarde van den franc weer op peil te brengen. De raad van regenten van de Bank kwam vanmiddag bijeen en zal de besprekingen morgenochtend voortzetten Ook de ministerraad komt morgenochtend bijeen. Van belang was de rede van graaf Bera- storff, die de verschillende zwakke plekken in de discussie aanwees. Spreker heeft ma- nigmaal den indruk, dat de staten meer trachten duidelijk te maken waarom zij niet ontwapenen, dan zoeken naar de middelen de weermacht te beperken. Te veel staart men zich blind op de veiligheid en men vergeet dan, dat overeenkomstig het besluit der Assemblée de Raad de ontwapenings conferentie bijeenroept, wanneer de alge- meene veiligheid bevredigend is. Bernstorff meent, dat met den Volkenbond oen geheel nieuwen geest is ingetreden, die de oorlog behalve van dien Bond tegen dea aanvaller onmogelijk maakt De presidentsverkiezing is op 29 Mei be paald. Candidaten zijn tot op heden Rataj en. Pilsoedski. Morgen wordt Skrynski in Warschau ver wacht. Volgens den minister van binnenlandsche zaken heerscht er alleen in Posen nog on rust De universiteit van Posen is wegens sta, dentenonlusten gesloten. Op een vraag van den president, of de bankbiljetten-vervalschingen thans geëindigd warer, antwoordde Windisch-Gratz ontwij kend, dat alle hulpmiddelen voor de ver- valsdbingen vernietigd waren en dat men daarvan dus geen gebruik meer kon maken. Hij hoopte echter, dat er personén zijn, die de ïrredentische actie zullen voortzetten. Windisch-Gratz zeide niet te weten, op wiens aanwijzing het cartografisch instituut, als staatsinstelling, tot zijn beschikking was gesteld. per baal, aangevoerd 23 baal. le bloemkool f 15, 2e bloemkool f 10—11, 3e bloemkool f 55.30 per 100 stuks, aangevoerd 120 stuks. Wortelen f 12 per 100 bos, aangevoerd 40 bos. Meirapen f 16.8022.40 per 1000 stuks, aangevoerd 95.600 stuks. HOOFDDORP, 20 Mei. Granen. Tarwe oude f 1617, tarwe voor f 14.50—15.50, rogge f9—10, gerst chevalier f 10.50—11, haver f 10.5011.50, witte duiveboonen f 1416.50, paardeboonen fll12, groe ne erwten f 11—14.50, karwei f25—26, maanzaad f 70—74, kanariezaad f 15.50— 16.50, alles per 100 Kg. MIDDELBURG, 20 Mei. Granen. Ter graanmarkt was de aanvoer zeer gering. TarWe werd verhandeld van f 16-17. SCHAGEN, 20 Mei. Eieren (Veiling) Aanvoer 48.166 kipeieren, prijzen bruin f5.505.30, wit f 5.10—6.10 per 100 stuks ongewogen, bruin (2830 Kg.) f 5.50 6, (30—33 Kg.) f6.30; wit (25—28 Kg.) f 5.10—5.50 (28—30 Kg.) f 5.50—5.80, (30 33 Kg.) f 5.806.10 per 100 stuks, naar gewicht. Aanvoer 9385 eendeieren f 55.30 per 100 stuks ongewogen. MEDEMBLIK. 19 Mei. Ansjovis 0.40— 0.44 per Kg.; hoogste 35 Kg.; laagste 2 Kg.; vaartuigen 37. Kuilders hoogste 659 Kg.; laagste 98 Kg.; 0.36—0.39 per Kg. IJMUIDEN, 20 Mei. Heden waren aan de Rijksvischafslag 10 stoomtrawlers, 2 loggers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 1.10035, tongen f 2.301.70 per kg, griet f 5930, gr. schol f 61-^45, md. scho f 53—39, zetschol f 51—36, kl. schol f 26— 20.50, 12.507, scharen f 11.503.90 per 50 kg. roggen f 2213 pet hoop/vleet fl.70 1.35 per stuk, makreel f 3726, pieter man, en poon f 1310, gr. schelvisch f 4754, md. schelvisch f 43, k.md. schelvisch f 27 23, kl. schelvisch f 1815, 1310, kabel jauw f 49—24, gr. gullen f 18—11.50, kl. gullen f 12.503, wijting f 9.50—4.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 20 Mei. Van de treilvis- scherij kwamen heden hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 108 (Clara Nicol) met f 2798; IJM. 187 (Derika IX) met f 2873; IJM. 271 (Dërika XIV) met f 3611; IJM. 232 (Westland) met f 1956; IJM. 134 (Le- witi) met f 3070; IJM. 136 (Lobelia! met £2314; IJM. 27 (Zwarte Zee) met f 2916: IJM. 42 (Joghanna) met f 2956; IJM (Peli kaan) met f 2072 en de zeilloe-eers KW. 44 (Dirks) met f 555; KW. 96 "(Bastiana) met f 330 en KW. 140 (Voorwaarts) met f 675 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9