Binnenlandsch Nieuws. Het vergaan van den Loodsschoener. Droogmaking van de Zuiderzee Werkloosheid van Hollandsche musici. Tegen dubbele belasting van reederijen. De Rijkscommissie inzake werkverruiming. De commissie besloot nader in overleg te treden met den minister van Marine a.i., in zake aanschaffing van marine-materiaal, dat tot nu toe als regel in het buitenland werd vervaardigd. Katholiekendag te Warmenhuizen. Een internationaal Jeugdfeest der S. D. A. P. Nederland en de Intellectueele samenwerking. Onderscheiding. De bioscoopwet bekrachtigd. De nieuwe Britsche Gezant. De Wegenbelasting. De droogmaking der Zuiderzee. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Hoofdstuk IX Posterijen Telegrafie en Telefonie.) Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) VERKEER EN POSTERIJEN. Proef met zelfwerkend blokstelsel. SOCIAAL LEVEN. Vereeniging van Reclasseerings-instellingen. UIT HET AND- T Onder de Radio-berichten: Tusschen de Fransche Regeering en de Banque de France is overeenstemming bereikt inzake de middelen om den franc te beveiligen. De Engelsche mijneigenaars hebben eveneen? het regeeringsvoorstel verworpen. De maatregelen tot redding van den Franschen franc. Overeenstemming tusschen re geering en Fransche Bank. Ook de Engelsche mijnwerkers verwerpen de regeerings- voorstellen. De eerste maatregelen der Belgische regeering. De tramstaking te Lyon geëindigd. De werkstaking te Billancourt. Het Valschemuntersproces. Frankrijk en Engeland. STOOMVAARTLIJNEN. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. LE MA IRE 19/5 v. Batavia te Bhisbana. ROTTERD. ZUID-AMERIKA LIJN. ALHENA 21/5 v. Rott. n. B.-Ayres. MARKTNIEUWS. t De schorsing ran schipper W. Zeilmaker. Het Kamerlid Brautigam heeft aan den Minister van Marine a. i. de volgende vra gen gesteld: Is het juist, dat de loodsschipper W, Zeil maker, te Terschelling, door den inspecteur van het loodswezen te Harlingen geschorst is. omdat de geschorste aan leden van de Tweede Kamer inlichtingen zou hebben ge geven omtrent het vergaan van den loods schoener? Is de Minister bereid, het recht van amb tenaren, om vrij hun meening omtrent ram pen aan schepen van het loodswezen over komen, tot uiting te brengen, te beschermen? Is de Minister bereid, den inspecteur var, het loodswezen te Harlingen zijn inzicht te doen kennen? Het wetsontwerp door de Eerste Kamer aangenomen. De Eerste Kamer heeft Vrijdagmorgen de wetsontwerpen tot wijziging van de wet tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen mr. Verkouteren verzocht aantee- kening, dat hij tegen was. Het Tweede Kaerlid mevrouw Bakker Mort heeft aan de Ministers van Binnenland- sche Zaken en van A. H. en N. het volgende gevraagd: Is het den Minister bekend, dat in Duitsch- Iand, speciaal in Pruisen, aan Nederlandsche musici dienstbetrekkingen zijn opgezegd, ter wijl aan anderen de vestiging werd ontzegd, opdat aan Duitsche musici de arbeidsgelegen heid ten nutte zou komen, respectievelijk blijven en dat in vele landen bepalingen gelden, die de tewerkstelling van vreemde arbeidskrachten, ook die van Nederlandsche musici, belemmeren? Is het den Minister voorts bekend, dat desniettegenstaande in Nederland buitenland- sche musici, ook uit landen, waarin ten op zichte van Nederlanders beperkende bepa lingen gelden, onbelemmerd arbeid vinden? Zijn de Ministers bereid maatregelen te treffen en te bevorderen om aan dezen on- gtwenschten toestand een einde te maken er. om middelen te beramen, opdat ook or dit gebied de regel toepassing vinde, doo- de Regeering gevolgd, dat geen vreemdelin gen worden toegelaten voor de uitoefenin van beroepen, waarin in Nederland werk losheid heerscht? Het wetsontwerp naar de vaste belasting-commissie. In de Vrijdag gehouden Tweede Kamer zitting heeft de voorzitter mededeeling ge daan van het besluit der centrale afdeeling am het wetsonwerp in zake bepalingen ter voorkoming van dubbele belasting, voor zoover betreft het scheepvaartbedrijf, te verzenden aan de vaste commissies voor be lastingen. Voorts is o.a. op voorstel van den voor zitter besloten, om a.s. Donderdagavond de interpellatie-Oud in zake het vergaan van den loodsschoener (Terschelling 2) te be- "endelen. Opdrachten aan bnitenlandsche firma's. 3e Rijkscommissie in zake de werkverrui- ;ng vergaderde 15 dezer te 's-Gravenhage, onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Verslag werd uitgebracht over de stappen, welke van wege de commissie wer den gedaan, ter bezorging van de regulari- satie der werkgelegenheid in het schilders bedrijf. Hieruit bleek, dat verschillende groo- te instellingen bereid werden gevonden, met het oog op deze regularisatie, de voornaam ste aanbestedingen van binnen-schilderwerk uit te stellen tot het najaar. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven van den minister van Waterstaat, in zake buitenlandsche posttarieven voor drukwerk, werd aan het secretariaat opge dragen, in deze diligent te blijven. De klacht werd geuit, dat door het de partement van Waterstaat een belangrijk constructie-werk aan een buitenlandsche onderneming was opgedragen, zonder dat een Nederlandsche onderneming in de gele genheid was gesteld een aanbieding te doen en ook zonder dat met de commissie eenig ove-leg was gepleegd. De commissie betreur de dit ten zeerste. Haar arbeid wordt hier door noodeloos verzwaard, omdat zij opnieuw moet trachten het departement te overtui gen van het belang van het in he oog hou den der bevordering van de Nederlandsche nijverheid. Besloten werd, haar aanleiding hiervan, een schrijven te richten aan den minister van Waterstaat. Bij de bespreking van de bemoeiingen der commissie met betrekking tot het gebruik van de producten van de Nederlandsche Nijverheid, kwam weer aan het licht, dat er nog 3feeds opdrachtgevers zijn, die zonder eenig aannemelijk motief er de voorkeur aan geven, met buitenlandsche fabrikanten in relatie te treden. In dit verband werd de aandacht gevestigd op een geval van een gemeentebestuur, dat aan een buitenland sche onderneming een belangrijke opdracht gaf, niettegenstaande gebleken was, dat een Nederlandsche fabriek tegen een lageren prijs minstens even deugdelijk werk kon leveren. Besloten werd afwijzend te adviseeren, betreffende een groote ontginning, omdat de te vestigen werkgelegenheid niet op zal wegen tegen de groote financiëele opoffe- 'ngen, welke er mee gepaard zullen gaan (Corr. Bur.) De Katholiekendag voor Noordelijk Noord-Holland wordt dit jaar gehouden te W armenhuizen. Als sprekers zullen optreden pater Bor- romaeus de Greeve en de heer Ch. L. van de Bilt, lid der Tweede Kamer. Het vorig jaar slaagde de dag te Noord- Scharwoude prachtig. Bij goed weer zal 't in Warmenhuizen wel weer druk zijn op 2en Pinksterdag, De optocht is te half drie, zomertijd. Met de Pinksterdagen zal te Amsterdam een internationaal jeugdfeest worden gege ven. In het ,.Volk" wordt daarvan met groote spgetogenheid verhaald. De Arbeiders Jeugd Centralen van onder scheidene landen zullen met en door hun samenzijn te Amsterdam demonstreeren voor versterking der Internationale broe derschap. Duizenden en duizenden meisjes en jon gens zullen Amstel's straten doen daveren van zang en schitteren van kleurj er zal een défilé zijn voor de oudere makkers, figuren in de nationale en internationale arbeiders beweging, en duizenden fakkels, in den op tocht meegedragen, zullen hun vlammen spel spelen op de gevels der huizen en fan tastisch de anders zoo droomerige grachten verlichten met gelen en rosen schijn. De duizenden meisjes en jongens zullen, zoo teekent het „Huisgezin" hierbij aan, een jeugdfeest vieren, maar zonder op diens feestdag aan den H. Geest te denken, zon der zijn voorlichting af te smeeken, zonder zijn tempels te bezoeken. Hun tempel is het Stadion, hun voorlich ter en patröon Marx. Die duizenden jonge zielen zullen wel hun idealen hebben, maar het hoogste ideaal ontbreekt, en bij zang en klank en kleur- schittering derven die kinderen wat alleen hun jonge leven vermooien kan. Dit tekort rekenen wij de sociaal-demo- cr^Jen als een ernstig vergrijp jegens schep selen Gods aan. Naar de f,N. R. Ct." meldt, heeft de re geering jhr. Loudon, onzen gezant te Parijs, aangewezen tot gedelegeerde bij,het Insti tuut voor de intellectueele samenwerking. De koning van België heeft benoemd tot Officier in de Orde van Leopold II van België, den heer mr. dr. L. N. Dec kers, lid van de Tweed Kamr der Staten- Generaal en secretaris van den R. K. Ned. Boeren- en Tufndersbond te 's-Gravenhage De Koningin heeft de Bioscoopwet be krachtigd. De wet is gecontrasigneerd door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan, en door den Minister van Justitie, mr. Donner. Graaf Granville die door den koning van Groot-Britannië en Ierland benoemd is tot opvolger van Sir Charles Marling, als gezant te 's-Gravenhage, is, naar wij in de Londen- sche bladen lezen, 54 jaren oud. In 1894 trad hij in diplomatieken dienst stond als zaak gelastigde te Brussel, Berlijn en Parijs er. was vervolgens diplomatiek agent bij de voorloopige regeering van Ven'zelos in 1917, Daarna diende hij achtereenvoogens als ge zant te Athene en Kopenhagen, vanwaar hij thans naar 's-Gravenhage is overge plaatst. Tusschen zijn dip'omatieke betrek kingen, is hij ook in hofdienst geweest als kamerheer bij Koningin Victoria en bij ko ning Edward VIL Een wetsontwerp ingediend. Bij de Tweede Kamer is Vrijdag ingeko men een ontwerp van wet betrelfende het heffen van een belasting en treffen van ver dere voorzieningen ten behoeve van open bare verkeerswegen te land. De gemeentelijke indeeliny ran gewonnen gebied. Bij de Tweede Kamer is Vrijdag ingeko men een ontwerp tot gemeentelijke indee ling van Zuiderzee-gebied. Vergadering van Vrijdag 21 Mei. n.m. 1 uur. W aterstaatsbegrooting. Voortgegaan wordt met de besprekingen betreffende de hoofdstukken der Staatsbe- grooting voor 1926 en van de punten der Regeeringsverklaring van 11 Maart 1926, die die de bij de hoofdstukken betrokken Mi nisters aangaan: De Minister van Waterstaat, de heer v. d. VEGTE. beantwoordt de sprekers. Ver schillende personeelsaangetéenheden zijn b— handeld, die spr. niet alle kan nagaan en beoordeelen. Hij zegt liever toe dat hij die lie rustig zal nagaan, dan dat hij hier op pervlakkige antwoorden geeft. Wat betreft het directorium zegt spr.. dat hij bij zijn optreden een groote moeilijkheid vond. Hij is begonnen met voort te gaan op den weg van zijn voorganger en wilde geen nieuwe beslissingen nemen vóór hij zich had ingewerkt. Voor een nieuw accountantson derzoek vond hij geen aanleiding. Spr. acht het noodig. dat er absolute rust voor het Postbedrijf komt; vlug werken en niet duur wil iedereen voor de Post en als de leiding goed is. moet men er niet in veranderen. Verandering is alleen noodig als blijkt, dat de zaken niet goed gaan en als hij meent, dat een wijziging verbetering zal zijn. Nopens de verlaging der tarieven, zegt spr., dat men niet te haastig moet zijn met verlaging, omdat het heel moeilijk zou ziir tot verhnorinrf te'u<* te Ve»-en Spr. geeft de stellige verzekering, dat hij niets ongedaan zal laten, wat z. i. mogelijk is. Onjuist is het, wat de heer Van Breamr beek zeide, n.l dat de drukwerk-porto's schreeuwend hoog zijn. Over de rente bij het Girobedrijf is nog niet beslist. Dit bedrijf moet geen bankbe- 'rijf worden, maar anderzijds moet men be denken. dat groote sommen bij de giro zijn gestort. Een beslissing over de rente is dus moeilijk en gaarne luistert spr. naar advie zen. Wat dr. Stürkopp betreft, zegt spr., dat hij er niet over denkt dien te ontslaan. Er zijn adviezen uitgebracht die spr. geen aan leiding geven om tot dit ontslag over te gaan Vervolgens bespreekt de Minister de kwes tie van de kantoorindeeling in verband met het daarvoor bestemde directeurspersoneel. Einde 1924 was er een overcompleet aan commiezen-titulair. Dat was niet bet gevolg van het rapport-Nolting, Nu wees de heer Ketelaar op de schade die voor de personen daaruit voortvloeit. Spr. erkent die schade, maar weet geen oplossing daarvoor. Wan neer hij een uitweg wist, dan sloeg hij dien wel in, maar hij ziet dien niet. Binnenlandsch Bestuur en Armwezen. De heer v. d. HEUVEL (A. R.) bespreekt eerst het kiesrecht van de visschers Hij vraagt eindelijk voor deze menschen eens een bevredigende oplossing te zoeken. Inzake vereeniging van gemeenten maant hij tot voorzichtigheid. Hij wilde het liefst een commissie zien. ingesteld die het vraag stuk der samenwerking van gemeenten eens zou overwegen. De heer v. d. WAERDEN (S. D. A. P.) acht wijziging der provinciale wet noodig, omdat bij de kwestie» van krankzinnigen en ziekenverpleging deze telken» verouderd bleek. Ook voor de bedrijven is die wet verouderd. Spr. dringt er dus op aan, dat de Minister deze wet eens onderhanden zal nemen. Dringend noodig is het dat eens wij ziging wordt gebracht in de bevoegdheid van Gedep. Staten. Er moet naar spr.'s oor deel gelegenheid zijn om aan hen macht te delegeeren. Thans moeten de Prov. Staten dikwijls voor futiliteiten bijeengeroepen wor den. De heer, BRAAT (Platt, Partij) bespreekt de benoeming van burgemeesters, die vaak zeer weinig gelukkig is, omdat de benoemde heel niet past bij de gemeente. Spr. vraagt niet om wijsgeeren, maar om verstandige menschen die tevens kundig zijn. Ook moet de Minister eens tegengaan dat de burge meester buiten zijn gemeente woont. Hem lijkt het 't beste dat de gemeente een gros lijst opmaakte voor k,euzé van een burge meester. Vervolgens vraagt hij den Minister hoe hij over het vraagstuk van den Zomertijd denkt, over afschaffing of sterke inkrimping. Ten slotte wil hij de „absenties" der Ka merleden bespreken. (Gelach.) De VOORZITTER: Dit hoort hier niet bij. De heer BRAAT (PI. Partij): Dan ben ik gereed. De heer VLIEGEN (S. D. A. P.) acht het beter dat vele kleine gemeenten worden opgeruimd en bij grootere gevoegd. Die kleine gemeenten hebben allerlei mis- stanaen; bijvoorbeeld door gemis aan perso neel, waarvan de burgers de dupe worden. Inzake de forensenbelasting bepleit hij een betere regeling voor de gemeenten. Verder vraagt hij inlichtingen omtren den stand der werkzaamheden van de hcuding van rijk en gemeente. Ten slotte wijst hij op den financieelen toestand der gemeene Vaals. De heer ZIJLSTRA (A. R.) behandelt het gewestelijk uitbreidingsplan. Hij juicht toe, dat daarvoor een commissie is be noemd. Voorts vraagt hij meer erkenning der autonomie der gemeenten. De heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) klaagt over de heffingen, die de gemeente op de binnenscheepvaart stelt. Deze druk ken zeer op die scheepvaart en spr. vraagt den Minister deze zaak eens te onder zoeken. De heer KAMSCHOER (R. K.) wenscht herziening der forensenbelasting, Hij steunt bij afschaffing voor de lagere inkomens. Vervolgens vraagt hij den Minister meer samemwerking te gelasten tusschen Rijks- belatingpersoneel en gemeentelijke schat- t'ngscommissie. De gemeènten zullen daarvoor gaarne medewerking verleenen, omdat hun belang er bij betrokken is. De heer HERMANS (R. K.) wenscht de herziening der orensenbelasting. Hij steunt mede het betoog van den heer Vliegen in zake den financieelen toestand der ge meente Vaals, die spreker met vele cijfrs schetst als zeer treurig. De heer GERHARD (S. D.) is vóór samenwerking van gemeenten en hoopt dat die mogelijk zal zijn. Hij steunt het betoog van den heer v. d. Heuvel, maar is er niet voor dat hangende het onderzoek alle annexaties stop zouden staan, De grensregeling van Haarlem bijv. moet met spoed word endoorgezet. De heer LANGMAN (C. H.) is het in zake samenvoeging van gemeenten eens met den heer v. d. Heuvel, wanneer het betreft kleine gemeenten. Anders is het gesteld met de opslokking van kleine gemeenten door groote. Daarmede wil hij voorzichtig zijn, want die kleine gemeenten hebben er ge woonlijk niet ander9 dan nadeel van dé samenvoeging. Behalve financieel nadeel is er ook zedelijk nadeel aan verbonden. De heer KERSTEN (St. Ger. Partij) spreekt over samenvoeging van gemeenten, kiesplicht en zomertijd. Hij is tegen alle drie. De historisch-geiworden gemeenten moeten blijven. Den kiesplicht, vooral voor vrouwen vindt hij zeer slecht. Onjuist is de bewering, dat het alleen opkomstplicht is, want de bedoeling is toch plicht tot stem men. Wat den zomertijd betreft, wil hij alleen nog eens wijzen op de verwarring, doordat twee tijden worden gevolgd. Oe heer SCHAPER (S. D.) acht de huidige regeling voor de forensen-belasting onhoud baar. Hij vertelt dat onlangs een brugge- wachter in twee gemeenten is aangeslagen, omdat de brug op de grens lag en de man dus telkens in de andere gemeente kwam. Hij komt er tegen op, dat van den kansel wordt opgeruid tegen den stemplicht. Als dominé Kersten de vrouwen niet opruide, maar trachtte hen te leiden, zou het anders zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer KAN, antwoordt. Hij zal rijn aan dacht geven aan de kwestie van het kies recht voor de visschers en overleg plegen met het Centraal Stembureau. Vereeniging van gemeenten moet altijd stuk voor stuk worden, bezien. Algemeene regelingen zijn niet te geven. Minister Ruys heeft 27 grensregelingen tot stand gebracht. Spr. zal ziïn medewerking verleenen waar die noodig blijkt. Spr. voortgaande merkt op, dat de samen werking van gemeenten al lang in behande ling is en de overweging grensregelingen niet zal opschorten. Er is al eens een ontwerp- wêt gemaakt maar de materie is zeer moei lijk vooral als men gedwongen samenwerking wil. Den burgemeesters van die gemeenten heeft spr. gevraagd medewerking te willen verleenen en het rapport van de Staatscom missie te bestudeeren. De grensregeling-Haarlem is thans weer aanhangig. Spr. meende dat Heemstede lieve? in zijn geheel geannexeerd wil worden, maar het is gebleken dat dit niet zóó was. Spr zet de zaak nu voort waarbij Haarlem een uit- keering aan Heemstede zal doen. Een wijziging van de Provinciale wet heeft het Departement verlaten om advies aan Ge deputeerde Staten, Burgemeester-benoemingen zijn besproken. Spr. meent dat de gevolgde methode moet blijven. Het is dikwijls moeilijk een keuze te doen. Een groslijst lijkt hem niet noodig want de wenschen der gemeenten komen toch wel ter kennis van den Minister. Zomertijd. Na alle besprekingen en stem mingen daarover voelt spr. geen lust met eenig voorstel te komen. Nu de zomertijd later begint zijn vele bezwaren verdwenen De forensenbelasting. Er is een ontwerp bij de Kamer, maar daarover moet spr. nog eens met Minister De Geer confereeren. De financieele verhouding van Rijk en Ge meenten is een moeilijk punt. Spr. staat er septisch tegenover maar wacht het rapport der Staatscommissie af. De gemeente Vaals is een zeer moeilijk geval. Spr. is al aan het overleggen met den burgemeester en hij ontving vandaag een rapport van dien bewindsman. Spr. zegt spoed In zake de heffingen op de binnen-scheep- vaart zal spr, een circulaire aan de gemeente besturen zenden. Afschaffing van den stemplicht ligt niet op den weg van een extra-parlementair Kabinet. LANDBOUW EN VERZEKERING. De heer v. d. HEUVEL, A. R., betoogt dat nog veel meer voor ons land- en tuinonder- wijs dient gedaan te worden. In zake het directoraat staat spr. op het standpunt dat zoowel een directoraat als een commissie nuttig kan zijn. De heer AMENT, R. K„ té gekapt tegen een wederaanstelling van eep directeur-gene raal en vreest dat dit op deceptie zal uit- loopen. De heer BEUMER, A, R., wfjst op de ge leidelijke ontbossching van ons land die ern stige afmetingen aanneemt. De hooge belas tingen maken het onmoglijk om ze te behou*. den. De heer VAN DER SLUYS, S. D., juicht toe dat de Regeering alle» in het werk wil stellen om de productiviteit van den bodem te verhoogen. Spr. voelt meer voor een direc teur-generaal dan een praat-commissie v#n advies. Hij hoopt dat de Minister den Dir.- Gen. niet zal afschaffen zonder de Kamer er in te kennen. Uitvoerig betoogt spr., dat wits in den .landbouw het hardst werkt, de duurste to terham heeft. Spr. wijst op de 400.0ÖG land arbeiders en op de kleine boeren. Een £root deel leeft in armoede. Het totale beding van verdiensten is gering, want de meeste kleine boeren zijn op één lijn te stellen met landarbeiders. De oorzaak ligt in het pri vaat bezit van den grond en de hooge pach ten. Jaarlijks nemen de landbouwkringen met 30 duizend personen toe en daarvoor zal heel wat grond noodig zijn om allen werk te verschaffen. Spr. hoopt dat dc M.n ster z.-er v.-el zal da n voor den 'and- botiw. Dc heer KNOTTENBELT V. B. bespreekt de haringvisscherij, die in een toestand van nood verkeert en vraagt spoedig krachtig ingrijpen door de Regeering. In de laatste jaren zijn 23 reederijeu met 74 schepen op geheven. Spr. wenscht een internationale re geling ter bescherming van de haring, die ook tegen de tonijn, zijn vijand, beschermd moet worden. Daarnaast kan de Regeering andere maat regelen nemen o.a. door een verbod van vangen van zee-bliek uit te vaardigen en op te treden tegen de puf-visscherij. Voorts dient het politietoezicht op de visscherij te worden uitgebreid. De heer WINTERMANS R.-K. vraagt in lichtingen over het rapport der Commissie- Hafmans. De heer HIEMSTRA S. D. betreurt het dat in de delegatie naar het Congres te Rome alleen landbouwkundige werkgevers zijn benoemd en dc landarbeiders daarin niet vertegenwoordigd waren. Vervolgens behandelt hij evenals de heer v i'. Sluis den toestand van Je landarbei ders. De heer VAN RAPPARD V. B. bepleit oprichting en uitbreiding der proefstations, die niet in-duur behoeven te zijn. Is de Mi nister bereid een commissie van buitenstaan de deskundigen in te stellen die een onder zoek instelt hoe de proefstations meer kauff manntéch kunnen worden geëxploiteerd? Spr. heeft beziwaar tegen een commissie van advies, die stellig zal uitwassen tot een landbouwraad. Ten slotte dient hij een motie in, waarin opheffing van het totalisatorverbod wordt gevraagd. Deze motie wordt later behandeld. De heer RUTTEN (R, K.) bepleit uit breiding van de landbouw-huishoudcursus- sen. De heer LOVINK (C. II.) meent dat de Minister zelf moet beoordeelen hoe hij zijn adviseurs wil kiezen. Wil hij geen directeur- generaal, dan legt spr. zich daarbij neer. Een commissie van advies lijkt hem weinig gewenscht, omdat het heel moeilijk zal zijn een keuze van adviseurs te doen. Vervolgens steunt hij de sympathieke rede van den heer van der Sluys. Alleen bleef hij nu en dan het antwoord schuldig als hij belangrijke vragen stelde. Van de nationa lisatieplannen verwacht spr. niet veel' heil. De MINISTER antwoordt. Het vraagstuk van het directoraat zal spr. spoedig afhan delen. Hij hoopt de Kamer mededeeling te doen van zijn eventueel voornemen vóór de begrooting van 1927. Op verschillende vragen zegt spr. gaarne toe, dat de behandelde punten nog worden onderzocht. De Commissie-Haffmans té bezig met haar volledig rapport. Het landbouw-onderwijs-ontwerp is in voorbereiding. Het behoud van de bosschen stelt spr, op prijs. Het advies, dat spr. kreeg is al in handen van. het Staatsboschbeheer. Hij hoopt in 1927 te kunnen doen. De bescherming van de haring gaat spr. zeer ter harte, omdat hij de nationale vis scherij graag wil helpen. Hij zegt toe te doen wat mogelijk is en een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van 'n inter nationale regeling en naar uitbreiding van het politietoezicht op de visscherij, Reorganisatie van de proefstations is ook al in overweging. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag 1 uur. Naar de „Grondwet" verneemt zal bij wijze van proef bij de Nederlandsche spoor wegen het zelfwerkend blokstelsel worden ingevoerd. Het zou in de bedoeling liggen deze proeven te nemen op het baanvak RoosendaalBreda. Onder groote belangstelling had te 's Gra- venhage Donderdag 20 Mei 1926 de jaarver gadering plaats van de vereeniging van Re- classeeringsinstellingen onder leiding van Mr. A. Fentener van Vlissingen. Uit het jaarverslag, (foor den secretaris, den heer J. G. Kruis uitgebracht, bleek dat de vereeniging gestadig haar arbeid voortzet, terwijl 48 instellingen bij haar zijn aange sloten. Door het Centraal' Bureau werden, onder leiding van den Directeur, den hier J. Henri Ledeboer, 179 personen in verschillende be trekkingen geplaatst. Van de 193 beëindigde gevallen der Voorwaardelijke Veroordeeling konden er 162 als geheel bevredigend wor den afgevoerd, terwijl het sedert 1918 be taalde bedrag der schadeloosstellingen 72098.86L! bedroeg. Het Bureau is thans in 296 plaatsen vertegenwoordigd met 354 vertegenwoordigers. De rekening, in ontvangsten en uitgaven 21875.68 bedragend, werd goedgekeurd. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. H. Schuurman en Mr. Dr. L. N. Deckers. De door het bestuur voorgestelde wijzi ging in Statuten en Huishoudelijk Regle ment, ten doel hebbende uit het Reglement weg te nemen de verplichting van het hou den eener tweede vergadering èn het laten vaststellen der contributies der leden door het bestuur, werd aangenomen. De R. K. Reclass. Vereeniging, het Con sultatie Bureau te Amsterdam en de Ned. Vereeniging tot Alschaffing van Alcoholhou dende dranken werden aangewezen voor de controleering der rekening van hel volgend jaar. De heer H. Ploeg, secr. der Ned. vereeni ging tot Afschaffing van Alcoholhoudende franken bracht ter sprake de vergadering, 'itgeschreven door het Centraal College voor fe Reclasseering inzake de rapportecring en de houding door onze vereeniging aan te nemen. De voorzitter wees er op dat onze vereeniging steeds het standpunt had inge nomen dat de reclasseerings-bemoeiingen allereerst moesten uitgaan van particulier •initiatief, met welke gedachte de vergade ring zich vereenigde. Over de voornemens der Fransche regee ring fzflt steun van den wisselkoers weten de bladen verscheidene bijzonderheden te ver melden. Er zcvi tusschen den minister van Finan ciën en de Fransche Bank nog geen volle dige overeenstemming bestaan over de wij ze, waarop de credieten voor steunverlee- ning moeten* worden beschikbaar gesteld «De „Oeuvre" meldt dat de regeering eensge zind is en eetl tegenoffensief tegen de spe culaties noodzakelijk acht. Hiervoor moet ook de goudrèverve der Fransche Bank aangesproken worden. Het kabinet zond n schrijven aan den directeur van de Fransche Bank waarin on' zijn meening gevraagd wordt.. Het antwoox.d werd in de kabinets zitting van gisteren '.behandeld. Volgens de „Echo f>'e Paris" werd giste ren ook steunverleeoing door buitenland sche credieten esprokeu Briand en de mi nister van Financiën Péret hadden over de ze aangelegenheid een onderhoud met ba ron Ginsburg uit New-York", en de directeur van de Fransche Bank ontving den direc teur van de Federal Reserve .Bank Strong. Het inrichten van een dpvisen-centrale wordt officieel aangekondigd. De bankiers en wisselkantoren hebben den rciinister van Financiën hun volle medewerking toegezegd Spoedig zal overgegaan worden tot do stich ting van een Nationale Bank voor den bui- tenlandschen handel. In den ministerraad verklaarde Péret, da/ het bedrag der op 20 Mei vervallen bons op korten termijn onder gunstige voorwaarden is gedekt en dat de toestand der schatkist gezond is. De ministerraad verleende met algemeene stemmen Péret machtiging om zijn aangevangen actie krachtig voort te zet ten, waarvan de resultaten reeds vallen te waardeeren. Anderzijds kwam gisterenochtend de raad van regenten der Fransche Bank bijeen. De gouverneur onderhield zich daarna met Pé ret en Briand en deed hun mededeeling van de middelen, die de Bank ter beschikking van de regeering denkt te stellen. Na a.loop van het onderhoud wees Péret er op, dat er volledige overeenstemming bestaat tusschen dc regeering en de Bank, die de regiering zal steunen tot de franc de overwiiu.n" zal hebben behaald. De verwerping door de gedelegeerden conferentie der mijnwerkers van de voor stellen der regeering tot regeling van het geschil in de steenkoolindustrie is gevolgd door een verwerping ervan door de mijn eigenaars, die hedenochtend bijeenkwamen en een ongunstig antwoord aan den premier zonden. Het antwoord blijft aandringen op de wederinstelling van den achturigen ar beidsdag teneinde vermindering van de pro ductiekosten te verkrijgen. Indien dit was aanvaard, zou de vermindering van de loo- nen een bedrag van ongeveer tien percent niet te boven zijn gegaan. De mijneigenaren zeggen, dat het voorstel der regeering de vrijheid van beheer zou beperken en de doeltreffendheid der industrie niet zou ver hoogen. Naar de meening der mijneigenaren zou staking van de vakvereenigingsagitatie evenals van de politieke inmenging ertoe bijdragen om het vertrouwen te doen her leven en in staat stellen, den arbeid zonder belemmeringen voort te zetten. De Ministerraad heeft besloten den ko ning o.a. de instelling voor te stellen van een financieel comité uit den boezem van de regeering, en wel bestaande uit de mi nister Francqui, Houtart en Wauters, ten tevens van een consultatief comité toege voegd aan den minister van financiën en bestaande uit deskundigen, met bevoegdheid adviezen te geven betreffende verschillende maatregelen inzake de financieele saneenng. De Raad was het eens over de grond slagen van de regeeringsverklaring, die Dins dag zal worden voorgelezen, evenals over die van het program voor het financieel# herstel. De slaking der tramconducteurs is opge heven De arbeiders van de fabriek van automo bielen en vliegmachines van Farman te Bil lancourt hebben zich vanmorgen aangesloten bij de stakende arbeiders van de fabrieken varr Renault. In deA 1°°P de" pleidooien van het valsche- munterspvoces eischte de vertegenwoordiger van de Fra,nsche Bank slechts de symbolische tusschen beide volken te bevorderen. Hij verklaarde, c/at Frankrijk steeds groote sympathie getfond hyeft voor het Hongaar- sche volk. Hij fcoopte dat deze daad er toe zou bijdragen de atmosfeer van sympathie tusschen beide volken de bevorderen. Hij sprak tenslotte de bewering van Windisch- Gratz tegen, dat de Franschen in het Ruhr- gebied valsche mark&n zouden hebben uit gegeven. Daarna was de verdediger van Nadossy aan het woord. Deze citeerde Victor Hugo die in 1871 verklaarde, dat de aan Frankrijk opgelegde vrede de haat in Europa zou aan wakkeren en de rust zou verstoren. Péret verklaarde, dat het hem niet moge lijk zal zijn naar Londen terug te keeren, voordat de Kamers weer bijeen komen. De onderhandelingen te Londen duren intus- schen op bevredigende wijze voort. Door den heer E, v.d. Brink, directeur der J. P. Adolfvereeniging werd verzocht in het vervolg, door het houden van een referaat de vergadering zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, ook juist dan, wanneer, zoo als nu geen restitutie van reiskosten kon worden gegeven. Hierna werd de vergadering gesloten. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. BINTANG (thuisr.) 18/5 v. Singapore. KON. NED. STB. MIJ. KON. W.-I. MAILD. ADONIS 21/5 v. Amst. te Rott. ADRIADNE 20/5 v. Kopenhagen n. Aarhus. CLIO 20/5 v. Algiers te Duinkerken. DELFT (uitr.) pass. 20/5 Terceira. ERATO 20/5 v. Rott. n. Pasages. EUTERPE 20/5 v. Musel te Oporto. GANYMEDES 19/5 v. Curasao n. Santa Marta. LOTTE 20/5 v. Alexandrie n. Constanti- nooel. OBERON 20/5 v. Lissebon n. Barcelona. ORESTES (uitr.) pass. 20/5 Terceira. ORPHEUS 20/5 v. Valencia n. Rott. POLLUX 9/5 v. Malta te Piraeus. TELLUS, Rott. n. Gibraltar, pass. 20/5 Oitavos. VAN RENSSELAER (uitr.) 19/2 v.m. 2 u. 12 700 mijl Z.W. v. Valencia. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND (uitr.) 20/5 te Buenos Ayres. HOLLAND-AMERIKA LIJN. BOSCHDIJK, Rott. n. Baltimore, pass. 20/5 n.m. 3 u. 30 Lizard. DINTELDIJK, Pacifickust n. Rott. 19/5 v. Los Angeloes. GLAMORGANSHIRE 20/5 v. Rott. n. Hamburg. NESSIAN 21/5 v. Boston te Rotterdam. NITONIAN 20/5 v. Rott. te Philadelphia. ROTTERDAM, Rott. n. New York, 20/5 n.m. 12 u. 20 v. Southampton. RIJNDAM, Rott. n. New York, 20/5 n.m. 7 u. v. Halifax. HOLLAND-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK (uitr.) 20/5 v. Kaapstad. NITKERK (thuisr.) 19/5 v. Las Palmas. RIETFONTEIN 20/5 v. East London n. Port Elisabeth. SPRINGFONTEIN (uitr.) 20/5 v. Port Sudan n. Mombassa. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. AMBON 21/5 v. Amst. n. West-Afrika. KENNEMERLAND (uitr.) 16/5 v. Dakar. HOLL. BR. INDIE LIJN. BALI (uitr.) 20/5 v. Seuz. IJSELDIJK (thuisr.) pass. 20/5 Gibraltar! JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIMANOEK 20/5 v. Kobe n. Batavia. TJIBESAR 20/5 v. Yokohama te Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BLITAR (uitr.) pass. 20/5 Gibraltar. DJAMBI 20/5 v. Hamburg te Bremen. DJEMBER 21/5 v. Rott. te Hamburg. SAMARINDA (uitr.) 20/5 te Belawan. SLAMAT (uitr.) 19/5 v. Belawan. TOBA (uitr.) pass. 19/5 Finisterre. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. HEI-KNUS 21/5 v. Japan te Rott. MYRMIDON 21/5 v. Amst. n. Londen. RHEXENOR, Japan n. Rott., 19/5 v. Port Said. UTRECHT, 21 Mei. Kaas. Aangevoerd 189 partijen, tezamen 62.370 kg. Prijzen le soort 45—47, 2e soort 42—44, rijksmerk 44—50, zwaardere 52—54. Handel matig. ZWOLLE, 21 Mei. Boter. Aangevoerd 100/8 v., 15/6 en 240 stukken, samen 2270 kg. Prijzen per 1/8 v. 37—39%, per kg. f 1.80—2.00. Vee. Aangevoerd 569 runderen, 271 gras kalveren, 148 nuchtere kalveren, 64 schapen, 316 lammeren, 207 varkens en 950 biggen. Men besteedde voor vette koeien ƒ0.801.04 idem kalve-en 1.00—1.60, id. varkens 0.78 p.82 per kg schapen 2048. De handel in neurende en verschgekalfde koeien was traag, prijzen lager handel in vet vee slecht pinken met weinig handelhandel in stieren iets beter kalveren duurder schapen met redelijken handel. LEEUWARDEN, 21 Mei. Boter. Aan voer 62/3 en 145/6 v. Mijn hoogste prijs f 1.87, middenprijs f 1.84, laagste f 1.69. Veiling hoogste prijs fl.79, laagste f 1.63. Noteering van de comjnissie f 1.85. Commis sie (Bond v. Coöp. Zuivelfabr.) f 1.85. Kaas. Sleutelkaas f 0.37—0.56, Nagelkaas f 0.25—0.35, Goudsche f 0.23—0.71, Edam mer f 0.200.84. Aanvoer 54.182 kg. LEEUWARDEN, 21 Mei. Vee. Aange voerd 142 stieren f 120—450; 396 vette koeien f 180—420, per kg. f 0.30—1.08 788 melk-en kalfkoeien f 160430 148 vette kalveren f 4090 130 pinken f 75 150 272 nuchtere kalveren f 8—16 550 vette schapen f 2845 410 weideschapen f 20—30 1678 lammeren f 11—16 330 vette varkens f 60160, per kg. f 0.72 0.80; 78 magere varkens f 3065 40 vette big gen f 34—58 352 kleine biggen f 13—22 68 paarden, 81 bokken. De handel in ge- bruiksvee was slependin vette koeien flauw in stieren flauwer vette kalveren iets hooger handel in nuchtere kalveren behoorlijk varkens iets vaster afloop min der, zouters 82—86 c., Londensche 'varkens 80—84 c., per kg. Wolvee minder. Eieren. Aanvoer 50.000 kippen- f 5—7 4600 eenden f 56. AMSTERDAM, 21 Mei. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) Zeeuwsche bonte 6.25—6.75, icf. blauwe 6.25—6.75, id. eigenheimers 3.253.50, id. bravo S 5—5.20, id. roode star 4.25—4.50, Frie- sche rood star 4.254.50, id. roodbonte 4.80—5, Zeeuwsche eigenheimers poters 2, id. blauwe poters 2, id. bonte poters 2, id. roode star poters 2.40, alles per hl. Zomer Malta-aardappelen 1717.50 p. 100 kg' Hedenmorgen werden de eerste nieuwe Noord Hollandsche muizen aangevoerd en verkochtde groote muizen ad 25, en d« kleine muizen ad 20 per 100 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10