Radio-Omroep. NIEUWE HAARL. COURANT Vierde Blad Zaterdag 22 Mei 1926 Naar verluidt zou Lloyd Gèorge het leiderschap der liberale partij En het Lagerhuis neerleggen. Het Fascisme en de Vakvereenigingen. De Britsche en Fransche missies in Griekenland beëindigd. KUNST EN KENNIS. Mededeeling van den K. R. O. N.V. Ver. Rotterdamsch- Hofstad'T ooneel KERK EN SCHOOL. Pater Leo Kierkels. t FEUILLETON. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. De liberalen en Lloyd George. In verband met een conflict tusschen Lloyd George en de liberale partif-organi- satie, neemt men als zeker aan, dat Lloyd George de leiding van de liberale partij in het Lagerhuis zal neerleggen. Men blijft zich in gissingen verdiepen over de gevolgen der geschillen, die' tijdens de algemeene staking tusschen Lloyd George en de andere liberale leiders zijn gerezen. De liberale „Westminster Gazette" geeft openlijk te verstaan, dat Lloyd George zich wel eens bij de Arbeiderspartij zou kunnen aansluiten maar er zijn voorshands geen ernstige aanwijzingen van een dergelijk voornemen. Het geschil in de mijnindustrie. De gedele'geerdenconferentie der mijnwer kers werd gisterenmorgen hervat, doch de bijeenkomst was slechts van korten duur. Meegedeeld werd, dat er geen antwoord van de regeering was ontvangen sedert het oordeel der gedelegeerden-conferentie aan den premier was medegedeeld. De gedele geerden begaven zich na afloop der confe rentie naar hun districten. Het centraal-comité der mijneigenaars hedenmorgen de bespreking van de voor stellen van den premier hervat eip heeft de strekking van zijn antwoord vastgesteld, dat naar men gelooft, onverwijld aan Baldwin zal worden toegezonden. Er wordt geen nieuwe stap verwacht voor de premier de antwoorden van mijn werkers en mijneigenaars nauwkeurig heeft bestudeerd. Een klacht van Henderson over de behandeling der stakers. In het Lagerhuis betoogde Henderson, dat <#e beloften van de regeering aan de stakers niets dan woorden zijn, daar in talrijke in dustrieën de vroegere stakers ongunstig worden behandeld. De onderstaatssecretaris Mac Neil ver dedigde de regeering. Een wet tegen de algemeene sta king in de maak. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bevestigd, dat de regeering een wet voorbereidt, die beoogt een herhaling van, een algemeene staking te voorkomen, zon der inbreuk te maken op de wettige 'rech ten van de vakvereenigingen. De iinancieele crisis in Frankrijk. Terwijl Francois Coty in de „Figaro" een reeks artikelen begint over „de ware rede nen der politieke, economische en financi- eele decadentie", doet Hervé in de „Vic- toire" een middel aan de hand om uit den chaos te geraken. Coty meent, dat de moeilijkheden, welke Frankrijk thans tot ver over de zeeën on dervindt, niet het gevolg van toevalligheden zijn; ze zijn niet het spontane werk van eenige avonturiers, die met behulp van eenige medeplichtigen het prestige en de belangen van Frankrijk ondermijnen. Voor elkeen, die goed toekijkt, is het duidelijk, dat zij het begin van een nieuw tijdperk vormen, gedurende hetwelk de Franschen moeite zullen hebben de door heldhaftig heid en offers veroverde posities te hand haven. En Coty bepleit de vorming van een groote Fransche partij, welke tot on middellijk doel heeft de scheiding van de politiek en de financiën. Hervé eischt misschien wel het onmoge lijke; een nationaal ministerie, waarin naast Poincaré, Painlevé en Brian) ook Clemencau Caillaux, Millerand, Leygues en Barthou zitting zouden hebben. Gaat dat niet, dan een zuiver radicaal kabinet, met alle radi cale leiders (Briand, Herriot, Painlevé, Cail laux) of een kabinet uit het oude Nationale Blok (Millerand, Poincaré, Maginot, Tardieu) desnoods met toevoeging van de socialisti sche leiders, als ze maar hun mond willen houden over den klassenstrijd! Het is feitelijk alleen maar noodig, zegt Herriot, dat wij een minister van Financiën hebben, die het vak kent. Caillaux of Marsal en een minister van Binnenlandsche Zaken die gezag heeft, Clemenceau, Millerand of Tardieu. De verdeeling der overige porte feuilles heeft niet de minste beteekenis. Arbeidsconflicten te Lyon. Lyon is op het oogenblik zonder trams. Het personeel is in staking gegaan, daar de door de arbitrage-commissie vastgestelde loonsverhooging onvoldoende wordt geacht. De maatschappij staat feitelijk machteloos tegenover het conflict, daar zij geen enkel besluit kan nemen zonder goedkeuring van den gemeenteraad van Lyon en den Alge- meenen Raad van het Rhóne-dep, Deze laatste Raad komt echter pas eind Augustus bijeen, zoodat er een ministerieel besluit noodig :s om hem in een speciale zitting bijeen te roepen. Intusschen heeft Herriot, die behalve voor zitter der Kamer ook burgemeester van Lyon is, doortastende maatregelen getrof fen. Het verkeer wordt zoo goed en zoo kwaad als het gaat met bussen onderhou- oen, de treinen naar en van de voorsteden zijn verdubbeld en de particulieren zijn uit- genoodigd hun auto's ter beschikking te stellen. Voorts heeft Herriot den bond van trampersoneel laten weten dat het stakings- besluit rechtens de verbreking met zich brengt van alle wederzijds aangegane ver plichtingen o.a. wat betreft de nieuwe pen sioenregeling en het stelsel van de glijdende loonschaal, daar dit niet bij machte is ge bleken het conflict te verhinderen, waartoe het juist was bestemd. De bouwvakken in Rijssel. De staking in de bouwvakken, welke 1/4 maand geleden is begonnen, duurt nog voort. De arbeiders hebben de arbitrage van den prefect van het dep. der Nord aanvaard, doch de patroons weigerden haar. Het referendum over het vorstenbezit. Het rijksbestuur van de democratische partij heeft besloten de partijgenooten vrij te laten inzake het uitbrengen van hun stem bij het referendum over de quaestie van de onteigening der vroegere vorsten. Het bestiiur van de D. Volkspartij beveelt den partijgenooten aan zich van stemming te onthouden. De daling van het Duitsche geboorte cijier. In Duitschland maken velen zich ongerust over den achteruitgang van het aantal ge- boprten. Op uitnoodiging van de Berlijnsche vereeniging voor de openbare gezondheid heeft prof. Grotjahn dezer dagen het thema behandeld; Wat doet Frankrijk en wat doet Duitschland om den achteruitgang van het geboortecijfer tot staan ie brengen. Hij wees er o.a. op, dat zich in Frankrijk thans reeds ongeveer drie millioen buiten- landsche arbeiders, in hoofdzaak Italianen en Polen hebben gevestigd, een feit, van so ciaal standpunt bezien, van groot belang, omdat daardoor het loonniveau van het Fransche proletariaat kan worden gedrukt. Vervolgens wees hij op de vijf ondersteu ningsmiddelen, welke Frankrijk toepast, zoo o.a. de kinderpremies, goedkooper spoor wegvervoer, voordeelen ten opzichte van den dienstplicht, en decoratie. Voor Duitschland zou prof. Grotjahn een soort ouderverzekering, zoo mogelijk zon der lasten voor den staat, gewenscht ach ten, welke verzekering hij zich dusdanig denkt, dat iedere ongehuwde maandelijks een zekere bijdrage in de ouderverzeke ringskas zou moeten storten. Ook kinderloo- ze echtgenooten zouden moeten bijdragen. Verder zou bij het eefste, tweede en derde kind, geleidelijk de verplichte bijdrage moeten afnemen, terwijl bij het vierde kind het gezin maandelijks 60 M. zou krijgen, welke toeslag bij toeneming van het kinder tal geleidelijk zou moeten vermeerderen. Het lot van generaal Sosukowski. In de dagen van strijd in de Poolsche re publiek is o.a. gemeld, dat generaal Sosn- kowswi zelfmoord gepleegd zou hebben. De „Kurjer Poranny" heeft deze duistere zaak trachten na te speuren en meldt thans, dat generaal Hauser op den kritieken Don derdag van zijn chef Sosukowski geëischt had, dat nog meer regimenten uit Posen tegen Pilsoedski in het veld zouden worden gestuurd. Toen Sosukowski dit weigerde, verlangde Hauser, dat Sosukowski hem zijn degen zou overhandigen, waarop Sosukows ki zijn revolver gegrepen zou hebben en bij een daarop volgende schietparten een zwa re verwonding zou hebben opgeloopen. Zeligowski niet dood. Gemeld wordt uit Warschau, dat Pilsoeds ki een bijzondere commissie heeft ingesteld onder leiding van den vroegeren minister van Oorlog Zeligowski (die gedood heette in de straatgevechten van Warschau) om zorg te dragen voor het vervoer der troepen naar hun garnizoenen en de ontwapening vóór 15 Juni van de burgerafdeelingen. Het Requisitoir van het O.M. in het Valschemuntersproces, De ambtenaar van het O.M. Sztrachy be gon gisteren zijn requisitoir. Hij karakteri seerde prins Windisch-Gratz als het hoofd van een valschemuntersbende, waarbij bij wees op zijn zorgeloosheid, die ook tot uiting kwam bij de slechte uitvoering van het plan. Het voornaamste deel van het requisitoir was gewijd aan een weerlegging van alle opmerkingen, waaruit zou kunnen blijken, dat de regeering kennis van het plan droeg. Sztrachy behandelde ook den be klaagde Nadossy zeer mild. Het requisitor duurde ruim vier uur. De procureur-generaal handhaafde tegen alle beklaagden de oorspronkelijke aanklacht en breidde die tegen den directeur van de post spaarbank uit met die van het verleenen van medewerking bij de uitgifte der valsche biljetten. Hij noemde het patriottische motief, waarop de beklaagden zich beriepen, een verzwarende omstandigheid en sprak de hoop uit, dat een rechtvaardig vonnis in binnen- en buitenland de rust zal herstellen. \Vant daaruit zal blijken, dat de Hongaar- sche natie nog steeds een plaats inneemt te midden van de rechtschapen volken. Het fiscisme en de Vakoereen. De juridische status der vakvereenigingen en het wetsontwerp, hewelk haar verhou ding tot de regeering regelt, is door het kabinet goedgekeurd. Het ontwerp bevat bepalingen ten opzichte van alle problemen welke zich op vakvereenigingsgebied kunnen voordoen; maatregelen ter oplossing van arbeidsconflicten; de rechten der arbeids organisaties, enz., alles volkomen in fascis- tischen geest. De regeering heeft het recht de erkenning eener vakvereeniging op elk oogenblik om een of andere politieke of economische reden in te trekken en toezicht uit te oefenen op de werkzaamheden der orgahisaties. Krachtens de nieuwe bepalin gen zijn vijftien nationale vakbonden erkend. Naar aanleiding van het tot stand komen dezer regeeringscontröle heeft Mpssolini een Boodschap gepubliceerd, waarin hij zegt dat de coöperatieve organisatie van den Staat een voldongen feit is. De half- liberale en machtelooze staat bestaat niet meer. In zijn plaats is de fascistische staat getreden. Voor de eerse maal in de wereld geschiedenis heeft een opbouwende revolu tie als de fascistische op vreedzame wijze op het gebied van de productie en den arbeid do samenvoeging tot stand gebracht van alle economische en intellectuecle kradhten der natie om deze naar een gemeenschappe lijk doel te richten. Voor de eerste maal is er een machtig stelsel tot stand gekomen van vijftien groote organisaties, welke alle op gelijk plan staan, en welker rechtmatige belangen, met die van den souvereinen staat in overeenstemming, erkend en gewaarborgd worden. En Mussolini besluit: De proefneming is beslissend. Ons vertrouwen is onwrikbaar. Wij zijn er zeker van dat het stelsel de zware beproeving der toepassing zal door staan. Prins Victor-Napoleon. Het stoffelijk overschot van prins Victor- Napoleon, den te Brussel overleden Fran schen troonpretendent is, na naar Turijn te zijn vervoerd, in tegenwoordigheid van Prin ses Clementine, zijn echtgenoote, den Itali- aanschen Kroonprins en andere familieleden, in dt basiliek van Superga bijgezet. Spanje en de Studiecommissie. De ministerraad heeft zich bezig gehouden met den arbeid van de studiecommissie voor de samenstelling van den Volkenbondsraad, Met algemeene stemmen werd de houding van den Spaanschen gedelegeerde goedge keurd. Het einde der Britsche en Fransche Missies in Griekenland, De aankondiging, dat de Grieksche regee ring heeft besloten de contracten met de Fransche militaire en de Britsche maritieme missies in Griekenland niet langer te hand haven, heeft in Italië groote voldoening ge wekt. De leden der beide missies zullen Athéne binnenkort verlaten; alleen generaal Girard met twee officieren blijven achter om de verschillende diensten af te wikkelen. Toen in Juli 1925 de Britsch-Grieksche maritieme conventie werd gesloten, waarbij de Grieksche marine door een Britsche missie zou worden gereorganiseerd, wekte dit ontstemming in Rome. Men vond het maar half goed dat Engeland het beheer kreeg over de Grieksche vloot en over be langrijke maritieme bases als Korfoe en Mitylene. Zelfs werd de terugroeping van den Italiaanschen gezant in Athéne geëischt, die deze volstrekte controle der Brische missie over de Grieksche vloot niet had kunnen verhinderen. Temeer omdat een art. der conventie de Grieksche regeering ver plichtte alle maatregelen der maritieme mis sie goed te keuren en de voorstellen van den Britschen chef der missie geheim te houden. In Maart j. 1. toen de Grieksche minister van buitenlandsche zaken, Roefos in Rome vertoefde, heeft hij de questie met Mus solini besproken. Het schijnt dat hij voor den aandrang van den Italiaanschen premier is gezwicht daar het contract met de Brit sche missie vóór den aflooptermijn is opge zegd. Het zou pas den 15den April 1927 verloopen, zoodat de Grieksche regSering nog tot dat tijdstip salarissen, enz. aan de Britten uitbetalen moet. De Jouvenel in Soeeïda. De Fransche hooge commissaris in Syrië, de Jouvenel, vertoeft op het oogenblik in Soeeïda, de hoofdstad van het gebied der Droezen, om aldaar besprekingen te voeren in verband met den door de jongste regee- ringsverklaring geschapen toestand. Daarin werden verschillende concessies gedaan ten opzichte van de nationale aspiraties der Droezen, zoodat men de hoop heelt, dat dezen tot onderhandelen bereid zullen zijn. Intusschen heeft de benoeming door de Jouvenel, van Dahmad Ahmed Nami tot^ hoofd van den Syrischen staat, te Parijs eenige bevreemding gewekt, daar men Dah mad Ahmed, die een schoonzoon is van den sultan Abdoel Hamid, niet als dc gewensch- te persoonlijkheid beschouwt. Trouwens men verkeert in het onzekere, wat nu eigen lijk de bevoegdheden van het hoofd van den Syrischen staat zijn. De Fransch-Amerikaansche over eenkomst. Mellon, dc minister van Financiën, heeft in de financieele commissie uit het Re presentantenhuis voorspeld, dat wanneer Frankrijk een regeling zou hebben getroffen voor zijn schulden aan Groot-Britannië en de Vereenigde Staten, de franc gestabili seerd zou zijn. Mellon voegde er bij, dat de regeling van Frankrijk met de V. S billijk was zoowel tegenover de Amerikaansche belastingschuldigen als tegenover het Fran sche volk. Het drankverbod in de V. S. Gouverneur Smith, van den staat New- York, heeft blijkens een draadloos bericht, het wetsontwerp geteekend inzake het hou den van een referendum in dien staat over het drankverbod. Vreemdelingen In Shanghai. De commissaris van politie deelt mede, dat de Chineesche autoriteiten een Chi nees hebben onthoofd, door de gemengde rechtbank schuldig bevonden aan het schie ten op en het verwonden van een Ameri- kaansch vrijwilliger tijdens de relletjes te gen de vreemdelingen in Juni. Gevangen en weer vrijgelaten. Blijkens een draadloos bericht uit Peking is kapitein Betts, verbonden aan de Ameri kaansche legatie in de provincie Yoenan door bandieten gevangen genomen. De gouverneur van Yoenan heeft evenwel reeds een telegram ontvangen, dat de kapitein weer vrijgelaten is. Hij was op 17 Mei door bandieten ontvoerd, toen hij zich naar Pe king begaf uit Yoenan, waar hij zich had bezig gehouden met steunverleening voor den hongersnood. Kardinaal Dubois, Aartsbisschop van Pa rijs, schrijft in „La vie religieuse" van 17 April 1926; De radio is een wonderlijke uitvinding Ofschoon een vinding van den allerlaatsten tijd, is zij nu reeds geheel bij ons ingebur gerd. Verre afstanden staan het gesproken woord niet meer in den weg, en in een enkel oogenblik doet het zich hooren in on begrensde ruimten. Het is een middel tot vooruitgang; ja zeker, en meer dan eenig ander wellicht legt het getuigenis af van de machtige vin dingrijkheid van het menscheiijk vernuft. Alle eer aan hen die het hebben bewerk stelligd. Maar welke verantwoordelijkheid voor hen, die het gebruiken. Dat zij op hun hoede zijn. Deze geniale uitvinding kan ten goede en ten kwade gekeerd worden. De centra, vanwaar die geheimzinnige golven heen vlieden kunnen naar vrije keuze de bron zijn van waarheid of misleiding, van deugd en ondeugd, van zedelijke verheffing of zondig genot. De wereldstreken doorkruisend kunnen zij der halve een werkzaamheid ontplooien van leven en dood, edele beginselen kunnen zij dienen of machtig medewerken om wan orde te stichten in de samenleving, de geesten te verwarren, de harten te beder ven. In den roes der eerste triomphen schijnt men die gewichtige gevolgtrekkingen wel eens uit het oog te verliezen. Onze plicht is het derhalve in naam van onze gods dienst en van onze zedeleer er aan te her inneren. Door droevige ervaringen geleerd doen wij het; want verscheiden, helaas gegronde klachten, hebben ons bereikt. Zonder eenige twijfel is het publiek ver schillend in talrijke opzichten hetwelk in verbinding staat met de radio-uitzend- stations. Men moet in het oog houden, dat men alle luisteraars moet tevreden stellen zonder een enkele van zich te vervreem den: het is eene teere quaestie, een zaak van tact en gematigheid. Maar er zijn altijd woorden, die hetzij gezongen of gesproken elk fatsoenlijk geweten krenken. Zooiets moet men uit de programma's bannen. Uit gewetensovertui ging, zelf reeds uit zuiver eergevoel, moet men duizenden luisteraars sparen, die ge schokt en gekrenkt zouden kunnen worden door zulk een verhaal, zulk een rede, uit eenzetting of lied, dat hun zielevrede komt verstoren, hun geloof aan het wankelen brengt of door een plotselinge onthulling van het kwaad slechte opwellingen doet ontwa ken. Het gevaar is nog des te grooter, omdat zich onder de gróote menigte luisteraars, die overal verspreid zijn, kinderen kunnen be vinden, jonge lieden, jonge meisjes, die in hun onschuld verrast worden door woorden van dwaling en van zedenbederf. Laten wij toch de werken van God niet onteeren. En wij onteeren ze als wij die ge- heimnisvolle natuurkrachten aanwenden om de zedelijke en godsdienstige grondslagen der menschheid te ondergraven. Strikte rechtschapenheid in het samenstel len der programma's moet het richtsnoer zijn van de uitzend-stations: en voor de luiste raars: nauwlettende waakzaamheid ort elke gevaarlijke ontvangst direct uit te schake len en als het moet een gerechtigd pro test te doen weerklinken. Laten wij eerbied hebben voor elkanders geweten. Laten wij de onvervreemdbare rechten van waarheid en deugd eerbiedigen. LOUIS car. DUBOIS, Aartsbisschop van Parijs. Aan deze woorden van een man, die, met zoo bevoegde autoriteit spreekt, hebben wij niet veel meer toe te voegen. Wij zijn zoo gelukkig een eigen Katholieke uitzending te bezitten, die nu nog wel niet bereikt heeft, wat er te bereiken valt, maar toch al als een wachter op de .burcht staat Voor onze Ka tholieke overtuiging, en die zonder twijfel, als alle Katholieken medewerken in de toe komst den gemeenschappelijken vijand van die prijs stellen op godsdienst en zedelijk heid zal kunnen keeren, als dat mogelijk mocht blijken. Daarom, steunt den K. R. O. Wij hebben aan Kardinaal Dubois geschre ven, dat wij zijn zendbrief over de radio, Dinsdag 25 Mei zullen uitzenden in de Fran sche taal voor alle Katholieken in Frankrijk. Want de draadlooze omroep van Hilversum wordt zelfs tot in Spanje gehoord. Is 't geen eer voor ons kleine land, dat wij het groote Frankrijk reeds van dienst kun nen zijn, omdat de Katholieken daar nog geen eigen uitzending hebben? Denkt u eens verdere mogelijkheden in Internationaal Ka tholiek belang als wij eens konden beschik ken over een eigen zendstation en ons de dagen en de uren niet worden toegemeten. Maar wij gaan met moed de toestand te gemoet. Katholieken van Nederland, sluit u aan bij den Katholieken Radio Omroep. Wordt betalend lid a 5 per jaar of dona teur a 10 per jaar_ en hooger. Wij hebben het genoegen aan al degenen, die zich aan sluiten bij den K. R. O. mede te deelen, dat de administratie van het officieele orgaan „De R.K. Radiogids" hen als gratis abonné zal opnemen. Door dit orgaan wordt verder uitgegeven een weekprogramma van den- zelfden inhoud als de andere technische ra diobladen waardoor dus met het veertien- daagsche officieele o~gaan een volledig we- kelijksch programma ontstaat. Voor het ont vangen ook van dit wekelijksch programma wende men zich tot bovengenoemd adres: Heerengracht 253, Amsterdam. Directeur Cor van der Lugt Melsert. Menschrijft ons: In het volgend speeljaar zal Dr. Willem Royaards opnieuw bij een belangrijk aantal voorstellingen ziine medewerking als tooneel- speler verleenen en zullen enkele werken onder zijne regie worden opgevoerd. Woensdagavond is de HoogEerw. Pater Leo Kierkels, Generaal der Passionisten, te Mook in het klooster „Mater Dolorosa" ge- arriveerd. Zijn Hoo^Kerw, zal het kapittel der Nederlandsche Ordesprovincie, dat he den geopend wordt, voorzitten. Zijn Hoog Eerw. die Nederlander van geboorte is, denkt ongeveer acht dagen in Nederland te vertoeven. ZONDAG 23 MEI. HILVERSUM 1050 M. 8.30—9.30 R.K. Morgenwijding Mej. Esther Voss, zang, Carel Driessen, cello, Leo v.d. Lande, piano Spreker H.B. Schumacher, 1 Aria uit „Messias", Handel, Esther Voss, 2 Adagio, Archangelo Corelli, Carel Dries sen, 3 Morgenhymne, Henschel, Esther Voss, 4 Lezing van H.B. Schumacher, over: Pinksteren, 5 Ich frage nicht, wie soil es enden, v. Oost,"Esther Voss, 6a Melodie Glück-Grünfeld, b-Largo en corrente: Eccles, Carel Driessen, 7 Aufenthalt, Schubert, Esther Voss 9.30 Christelijke Omroep, Dienst in de Geref. Kerk te Hat- tem Voorganger Ds. Chr. Karssen Zingen Psalm 68 lo Votum en zegen Lezen van de Wet des heeren Lezen 1 Cor. 12 113 Gebed Zingen Psaln 118 11, 12 en 13 Predikatie ZingenPsalm 119 :3 Vervolg Predikatie Dankzegging Zingen Psalm 133 :3 7.00 n.m. Vrijz. Prot. Radio- Omroep Ds. L.S.P. van der Chys Ev Luthers Predikant Tekst Ps. 68 :14 Te zingen liederen Mit den bundel Ned. Pro Bond Llied 173 :1 en 2 Lied 166 :1 en 2 Lied 167.4 en 5 8.00 Pers- en sport- ber. 8.10 n.m. Concert door het ver sterkte H.D.O.-orkest, o.l.v. Willem van Warmelo, Soliste Mekj. Anke Schier- beek alt. DAVENTRY 1600 M. 3.50 Concert door het Symphonie-orkest R. Hender son, bariton 4.50 Werken van Herman Finck door het symphonie-orkest en R. Henderson, bariton 5.506.20 Uit de werken van Shakespeare 6.508.05 Kerkdienst in de Carlisle Cathedraal 8.35 Wesley-gedenkdienst Preek en zang door het Herne Hill Wesleyan koor 9.15 Causerie The John Groom Crip- pieage and Flover girls mission 9.20 Weerber. en nieuws 9.3510.50 Con cert door het Sandler-orkest uit Grand Hotel Eastbourne Kate Winter, sopraan. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. I.05 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 8.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— II.501.10 Orkestconcert 8.50 Con cert door het Dietrich-kwartet Max Kuttner, zang 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.35 Galaconcert Mme. Germain zang 9.05 CauserieLes évènements de la semaine Daarna voort zetting van het concert. MUNSTER 410 M. 7.20—9.20 v.m. Pinksterconcert Groot koor en orkest 9.2010.20 Morgenconcert Órgel-, fluit-, declamatie en zang 13.201.20 Or kestconcert 4.20 Kinderuurtje 4.50 Orkestconcert 6.207.20 Gedichten van Karl Prümer 8.20 en 9.10 Lezingen 9.35 Concert,Orkest, sopraan en bas. MAANDAG 24 MEI. HILVERSUM 1050 M. 10.00 v.m. in de Ned. Herv. Kerk te Zetten Voorgan ger Ds. L. Lammerts.van Bueren Zin gen Gezang 3 :3 Votum en zegen Le zing Hand. 2 3747 Zingen Looft den Heer Gebed Zingen Wat is de Geest des heeren, door de opleiding- en vak scholen Tekst 2 Tim. 1 :7 Zingen Pinksterbede door Talitha Kumi Pink sterzang, door het asyl Steenbeek Van U moet zich mijn lied, door de Normaal school Predikatie Zingen Geloof, Hoop en Liefde, door Bethel Psalm 80 vers 2, door koor Klimop Heer, onze Heer, Thalitha Kumi en Normaalschool Ge zang der Gemeente Gezang 153 :4 De Hemelen vertellen.... 2.304.00 Uitzending van de radiotentoonstelling in Scheveningen Concert door de Philips Harmonie, Eindhoven 1 Einzug der Gaste auf der Wartburg, Wagner 2 Suite Oriëntale, Popy 3 Frühlungs- stimmen, Strauss 4 Meister Singer Fantaisie, Wagner-Canivez Finale 5.00 6.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 8.00 en 10.00 Persber. 8.10 Concert door het versterkte H.D.O.-or kest, oJ.v. Willem van Warmelo, Soliste Mevr. Jotie Otten v. Warmelo, piano. DAVENTRY 1600 M. 10.50 Verwis selen van de wacht voor St. James Pa.ace, Friary Court 3.20 Populair orkestpro - gramma, F. Lake, tenor, J. Paule en L- Lascelles, liedjes aan de piano 5.20 Causerie Le lac and its author 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 7.00 Radiopraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber. nieuws 7.45 Pianosonate's van Mozart 8.00 Empire Day-causerie 8.20 Muziek van de Royal Parks band O. Kavann, contra alt, R. Newell, bariton 9.50 Weerber., nieuws. CauserieThe reward of virtue 10.20 Empire-Da y- programma 11.20—12.20 Dansmuziek van New Princes restaurant. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 5.05 Orkest Malsang en solisten 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 Orkestconcert E. v. Catopol, sopraan, H. Batteux, tenor 10.5012.20 Dans muziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Fragmenten van „La poupée de Nurenberg", operette van Adam. Antwerpen om 9.20 Vlaamsche Lezing. MUNSTER 410 M. 9.20—10.20 Con cert, koor- en sopraanzang met orgelbegel. 11.35 Onthulling van een gedenknaald Götz 12.001.00 Orkestconcert 4.20 Concert door het dubbelkwartet Lie- derborn 5.35 Fluitconcert 6.20 Or kestconcert 7.20, 7.50 en 8.20 en 8.40 Lezingen 8.50 „De klokken van Come- ville", operette in 3 acten. DINSDAG 25 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 en 7.00 Politieber. 6.307.30 Engelsche les door den heer Fred Fry 7.45 en 10.00 Persber. 8.1010.30 R.K. Radio-Om roep Mej. Gize Töth de Kisker, concert zangeres te Budapest W. Herckenrath, bariton Frans Jansen, bariton F. v. Tulder, piano Spreker Prof. Dr. J.A. Veraart 1 Zigeunerlied, Godard, Piano 2 II mio del foco, Benedetto Goze Töth 3a In Rhein, lm heiligen Strome, Franz b-Agnus Dei, c-Die Ehre Gottes aus der Natur, Beetho ven, Herckenrath 4 Ariëtta, Paisiello Gize Töth 5a Mijn land, Löser b- Liedje, Le- veeds c- Lieflijke glimlach, Cooke Frans Jansen 6 Maria's Wiegenlied, Reger Gize Töth 7a- Ohne Worte, Lorlberg b- Aria dell oper Laza, Leoncavallo Herckenrath 8 Rede van Prof. Dr. VeraartSociale en economische hervorming, in de toekomst 9a- Nur wer die Sehnsucht kennt, Tschai- kowsky b- Ein kleines Lied, Meyer-Sol- zenau Herckenrath 10 Liliomszal, Dienzl. Gize Töth 11a- Lentegroet, Cath. v. Ren- nes, b- Heugt je nog, Tulder c- Koninginne- lied Verheyen 12 Aria de l'opera Herodiade, Massenet, Herckenrath 13 Mesei bokreta, Lavotta Gize Töth 14a Sei mir gegrüsst, Strauss b-Zweignung, Strauss, Hercken rath 15 Polniscje Nationaltanze Piano. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Muziek door het radio kwartet 1.20 2.20 Tijdsein lunchmuziek 3.35 School- lezing Elementary music and musical appre ciation 4.20 Tijdsein Causerie My friend's car 4.35 Muziek van het Marble Arch pavilion 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 7.20 Tijdsein Big Ben weer ber. nieuws Fransch lezing 7.45 piano sonate's van Mozart 8.00 Causerie 8.20 Muziek door het Colombo-orkest 9.20 „Landing the shark", van Vivian Tid- marsh 9.50 Weerber., nieuws Lezing Music and the ordinary listener 10.20 Concert H.R. Hulls, piano Hindoe-muziek 10.5012.20 Dansmuziek van Hotel Cecil. PARYS .^RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello) 5.05 Concert Mme. Joly, viool, L. Radisse, cello, M. Camot, piano 8.20 Engelsche les 8.50 Orkestconcert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 Werken van Offenbach, Strauss en Millöcker Orkest E. Jolan, sopraan, F. Grosz, bariton 10.5012.20 Dansmu ziek door de "Kermbachkapel. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Orkestconcert 8.20 Heruitzending van het concert in Radio- Zoölogie Antwerpen om 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 11.50 Opening van de vergadering „Deutsche Bildung" I.352.50 Symphoniemuziek van Mozart 4.30 Radiopraatje 4.50 Lezing Aus- landische Gewürze 5.20 Concert Orkest en sopraan 7.20 Lezing 8.20 Buschoff- uurtje 9.30 Comelius-avond Orkest en zang. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 5.05 Concert P. Dubedat, viool, L. Paye letterkundige Mme. Ribot, piano W. Coudray, zang 8.50 Concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.50 Werken yan Max Stange Orkest, Erkschen mannenzangkoor, G. Funkt, tenor 9.35 Declamaties door H. Val- lentin Daarna nieuwsber. BRUSSEL t 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Fragmenten van Ma dame Burtterfly, opera van Puccini 10.20 Nieuws. MUNSTER —410 M. 9.20 Lezing Nibelungenlied 12.20 LezingDie redenden Künstler als Lehrfach 1.20 Nieuwsber. 1.352.50 Concert 4.20 Kinderuurtje 5.50 Voor de jeugd 6.20 Lezing Vom Garben im Haushalt 7.10 Lezing 7.40 Lezing Bildung 8.20 Lezing Das Jugendleben und die Verwendung der Freizeit 8.50 De vroo- lijke vrouwtjes van Windsor, klucht van Nicolai. Op zijne woorden was een koel stilzwij gen gevolgd. De apotheker hield zijne oogen met aan dacht op hem gericht, totdat Holty het zwij gen verbrak, door te zeggen: «Ja, ik herinner mij weer mijnheer Hege- ®eister dat u ons toen hebt verlaten zon- •>er afscheid te nemen. Dat vond onze Rec- 0r toen zeer onaangenaam." •Mijnheer Hegemeisterl De vertrouwelijke 'non was dus weer voorbijl "Ja-, het was een kwajongensstreek, die v°or mijne toekomst het ergste deed vree- *en,'' zei Hegemeister glimlachend. „Het as de zucht naar een zwervend leven, of [jaar avonturen. Gij zijt wel gelukkig, mijn" eeren, die nooit een kwajongensstreek ebt behoeven te betreuren Ik wijd mijn ®atsten dronk aan de nagedachtenis van nzan braven Rector „De klok slaat juist zeven uur," zei Eber ein „Ik heb nog eene vergadering met de 6ren van het stadhuis." Hegemeister stond op. maakte eene bui- «'og voor al de heeren van het gezelschap en zocht zijn eigen tafeltje weer op. Het werd nu spoedig eerzaam aan de stamtafel. Holty herinnerde zich, dat hij zijn overjas had vergeten en dat het dién avond nog wel koel zou worden, Eberwein's magere gestalte stak in een nauwen mantel, waarvan hij de kraag nog opsloeg om geen last van de koud^e te krij gen Beiden gingen na een korten groet heen. Alleen de apotheker Soland bleef. Hij volgde de beide anderen met de oogen, totdat de glazen deur van de gelag kamer achter hen toeviel en toen nam hij zijn glas en ging tegenover Hegemeister plaats nemen. „Mag ik zoo vrij zijn?" vroeg hij. „U moet het mij vergeven, wanneer ik de stemming waarin u op het oogenblik schijnt te ver- keeren, niet ontzie en u met mijn gezel schap een weinig lastig val, maar toen uw naam op dé bewuste kaart ontbrak, then begon ik belang in u te stellen. De bengel, die op mijn verloofde verliefd is, moet een jong mensch van karakter zijn, zoo' dacht ik bij mezelven. Maak u niet boos over het woord bengel Dat is al zoo lang gele den „Integendeel, ik ben er u dankbaar voor," zei Hegemeister, terwijl Hij hem over de ta fel heen de hand reikte. De tranen stonden hem in de oogen. „Ge moet weten, dat ik als een zonder ling bekend ben in dezen kring," vervolgde de apotheker. „U hebt daar even gezegd, dat u hel niet verder gebracht hebt dan tot den wenseh iets te worden, maar is het dan zoo te betreuren, dat gij geen betaal meester of architect zijt geworden, zooals Eberwein en Holty? Dagelijks zit ik met hen hier aan de stamtafel, en heb ik gele genheid op te merken, hoe zij langzamer hand verouderen. Zij verrichten hun dage- lijkschen arbeid werktuiglijk, zonder de minste geestdrift. Voor mij is het van het grootste gewicht dat men streeft naar een, ideaal, en dat het hart jong blijft. En hoe is het in dit opzicht met u gesteld?" Hegemeister staarde somber voor zich uit maar antwoordde niet. „Is het u onaangenaam, dat ik daarover spreek?" vroeg de apotheker. „Het is alsof ik levend gevild wordt," antwoordde Hegemeistcr. „Gij schijnt wel zeer gevoelig te zijn, mijnheer Hegemeisler. En zoudt ge nu eens met mijn vrouw kennis willen maken?" Hegemeister werd vuurrood. De vrouw van dien man! Maar dat was immers „Cecilia", de eer ste liefde van zijn schooljaren. En wat was daarvan nu nog over? Als hij haar nu terugzag, dan zou alleen een illussie worden verwoest. Wat blijft er na een twintigjarig huwe lijksleven over van die eerste illusies ook in het gunstigste geval? „Eerlijk gezegd, zou ik dat liever niet doen," antwoordde Hegemeister, na eenige oogenblikken te hebben nagedacht. De apotheker nam zijn bril af. „Ja, eerlijk zijt gij, dat weet ik, zóó eer lijk, dat ik mijn bril niet meer noodig Heb, om u te bestudeeren En ik weet ook, welke gedachten cr daareven door uw hoofd gin gen. Maar toch zou ik u willen zeggen: doe het maar. Ik heb er een bijzondere reden voor, wanneer ik u dat verzoek. Wij wonen^ altijd nog op de markt." Hegemeister staarde voor zich uit. „Ik moet u eerst vergeving vragen," zoo zei hij ernstig. „Ik heb mij vroeger vroolijk over u gemaakt.... Ik kende u toen nog niet.... Ik was toen alleen maar zoo ja- loersch." „Willen wij wedden, dat gij het nu niet meer zult zijn," zei de apotheker lachend. „Komaan, ga nu dadelijk met mij mede en blijf vanavond bij ons dineeren. Wij zijn nooit op de ontvangst van gasten voorbe reid, en juist daarom kan het gezellig wor den." Hegemeister bood niet langer weerstand. De manieren van dien braven man hadden voor hem iets zeer aanlokkelijks. En hij was de eenige, die hem nog had herkend. Zij gingen tezamen door de straten. De apotheker lei vertrouwelijk zijn arm in dien van Hegemeister. „Ik moet beginnen, u een goeden raad te geven," zoo zei de apotheker. «Ge moet niet blijven wonen in die donkere kamer van het hotel. Ge hebt behoefte aan zon, want ge maakt op mij den indruk van ie mand, die een paaf jaar in een kelder heeft doorgebracht. Weet ge, wat ge moet doen? In de oude woning van den rector worden nu kamers verhuurd. Misschien is eene daarvan nog wel vrij." „En hoe gaat het met den rector?" vroeg Hegemeister. „O, die is al lang dood. Den laatsten tijd waren zijn geestvermogens gestoord. Het was hem bijna onmogelijk les te geven." Hegemeister zei niets. Op zijn gelaat was een zekere spanning te lezen die hoe langer hoe grooter werd, htfe meer hij de oude school van den rector naderde. Tersluiks zag hij even naar het venster, waar vroeger de bloemen van „Cecilia" te zien waren. Nu waren daar geen bloemen meer. Een onbekend gelaat zag hij achter het venster „Ze woont daar niet meer," zei de apo theker zonder te lachen. „Zij woont nu in dc apotheek." Hegemeister beet zich op de lippen en zag niet meer om, totdat hij met den apo theker de breede trappen van diens defti ge woning opging. Soland geleidde hem naar een zeer hoog vertrek, waar het naar kruiden en essences rook. De inrichting van dat vertrek was zeer eenvoudig en dc meubelen waren van zwaar eikenhout. „Wilt gij mij een oogenblik verontschul digen?" vroeg de apotheker. „Ik ga mijne vrouw roepen." Met bezwaard gemoed nam Hegemeistcr op een stoel plaats. Reeds nu berouwde hij het, aan de ver zoeking gehoor te hebben gegeven en hij maakte zich daarvan een knagend zelfver wijt* Was het dan niet''genoeg, dat hij Eber wein en Holty bad ontmoet? Hij zocht een nieuw leven, en nu ging hij overblijfselen uit een oude rommelkamer bijeen vergaren! Het zweet kwam op zijn voorhoofd. Allerhande voorstellingen stond „Cecilia" die hij nooit had gesproken, naast Clara Eek. „Cecilia" was voor hem een ideaal gc- - weest en Clara Eek had hij verstooten! Maar „Cecilia" was als eene geestver schijning voor hem geweest, en Clara Eek had haar leven voor hem opgeofferd. En nu was hij bier, in de nabijheid van haar, die zonder het te weten de oorzaak was van zooveel leed. (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 13