B0ITEMUMD5CHE RIKT, Sport en Wedstrijden. s«cTAfóM«i5: HONDENSPORT. Vereniging van Fokkers en Liefhebbers van Duitsche Herdershonden. CRICKET. Overzicht. LAWNTENNIS. R. K. F. R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". R. K. V. V.—Geel Wit. R.-K. V. „Zwaluwen". ATHLETIEK. DE H, A. V. HAARLEM NAAR HOOFDDORP. D. H. V. B. R.-K. V. V. „Beverwijk". R.-K. S. V. „Santpoort" N. V. B. VOETBAL Haarlem degradeert. HAARL. VOETBALBOND. DAMMEN. Ned. R.-K. Dambond, De voorbereiding van het Engelsche cricket-spel. Eenige herinneringen uit vroeger dagen. Een drietal Australische dames aan het woord. Een interessante brie! over het basebaii-spel. Enorme belangstelling voor wedstrijden. De spelregels. Het enthousiasme der nuchtere Yankees. De beste speler is populairder dan de president van de U.S.A. KYNOLOGI. V. D. H. Op 24 Mei (2den Pinksterdag) houdt de vereeniging ven Fokkers en liefhebbers van Duitsche Herdershonden, „afd. Haarlem en Omstreken," hun 3e clubmatch, in den tuin van het Brongebouw, alhier. Vele Duitsche Herders zullen in den „ring" verschijnen, want aan inschrijvingen ont breekt het niet, temeer daar de afd. Haarlem en Omstreken dit jaar de eerste is. De bekende keurmeester, de heeflH. de Groot, te Amsterdam, tevens Kynoiogi's ad viseur, heeft zich bereid verklaard de hon den te keuren. Wat zullen de liefhebbers weer in span ning zitten om een prijsje te winnen met hun viervoeter, Programma voor Zondag en Maandag. Zondag. Ie klasse. H.D.V.S.V.O.C. H.C.C.Sl.C.C., R. en W.—H.C.C. 2. HaarlemAjax. Se V.R.A.—V.V.V. 2e klasse A. V.V.V. 2—V.R.A. 2 R.C.H.Albion. A.C.C.—Haarlem 2 Maandag. Ie klasse. /.V.V.H.C.C. 2 H.C.C.Quick St.C.C.Hilversum 2e klasse. V.R.A. 2—V.V.V. 3 R. en W. 2—A.C.C. Ook de cricketsport kent baar verrassin gen en we zijn er :n de afgeloopen week reeds op een duidelijke manier getuige van geweest. Haarlem zet Rood en Wit voor een schamele 29 runs aan den kans en dc Span- jaardslaanbewoners ontgaan ternauwernood de_3 punten nederlaag. tenlge dagen daarna komt net bijzonder sterke H. C. C. op bezoek met een aanval toch minstens even sterk ais die der Haar lemmers. De Hagenaars maken zelf voor het verlies van 6 wickets een totaal van 273 runs en houden dan 3 uur tijd over om Rood en Wit aan den kant te zetten, Hetgeen langs niet onmogelijk scheen!! De Rood en Witters denken er echter anders over en was het maar goed voor Fokker dat hij niet al te vlug had gesloten anders was de wedstrijd nog in een onverwachte Rood en Wit over winning geëindigd. Nu speelden de Haarlem mers den tijd uit, waarbij zij nog vier wickets in handen hielden. De ontmoeting eindigde dus In een draw. Voorwaar een fraai resul taat voor Rood en Wit. R. C. H. heeft in Amsterdam tegen dc V, V. V. reserves een flinke nederlaag gele den. De Haarlemmers behoeven zich hier door echter niet te laten ontmoedigen. V. V, V. 2 is zeer sterk en R. C. H. had een tamelijk zwak elftal. Voor de Pinksterdagen zijn diverse wed strijden vastgesteld. Rood en Wit speelt Zondag thuis tegen de Haagscbe reserves. Ook H. C. C. II heeft een elftal dat in staat is om heel wat teams ceil behoorlijke neder laag toe te brengen. Wij verwachten echter dat Rood en Wit zich wel staande zal weten te houden. Het gepubliceerde elftal mag er zijn. We rekenen op een öorfflale overwin ning. Op dcnzëlfden dag speelt Haarlem haat eersten wedstrijd op eigen terrein. Het Leid- sche Ajax,dat Zondag reeds in de Sleutel stad een fraaie overwinning op V. O. C. heeft behaald, komt op bezoek. Haarlem speelde nog slechts 1 wedstrijd en deze werd op een overtuigende wijze ge wonnen. Natuurlijk was het absolute ialen der Rood en Wit bats wel het gevolg dat deze overwinning zoo gemakkelijk werd verkregen, doch wij gelcoven niettemin dat Maas c.s. ook dit jaar weer heel wat tegen standers om zeep zullen brengen. Zelfs ach ten wij Haarlem een ernstig candidaat voor een der beste plaatsen. Het is o.i. dan ook wel zoo goed ils zeker dat Ajax tegen het bowlen van Maas en Schmeink nit bijzonder veel succes zal hebben. Dus wint Haarlem Zondag haar tweeden wedstrijd. In de tweede klasse worden Zondag ge speeld R. C. H.Albion en A. C. C.Haar lem 2. In beide ontmoetingen kan het span nend toegaan. R. C. H. zal het tegen de Zaankanters, die steeds een goede plaats in de tweede klasse innemen, niét gemakklijk hebben. Nu het R. C. H. elftal echter zoo ongeveer op zijn volle sterkte kan zijn zai Albion zeker de handen vol hebben. Toch verwachten we nog een kleine overwinning voor de bezoekers. Haariem 2 gaat naar Am sterdam waar zij het tegen A. C. C. ook al niet makkelijk zal hebben. Een overwinning voor de Amsterdammers ligt het meest voor de hand. Maandag a. a. v. komt A. C. C. bij Rood en Wit op bezoek. De Amsterdammers heb- een dan reeds den vorigen dag gespeeld, ter- vijl Rood en Wit het terreinvoorde?! heeft Tn gegeven omstandigheden moeten wij de thuisclub wel de moeste kans geven. Het H.L.T.C. tournament. Fraai tennisweer begunstigde het verloop van de H.L.T.C.-wedstrijden. Van 's mor gens 10 uur af kon er vrijwel steeds gespeeld worden, Zcodat een 30-tal partijen het re sultaat was. In het damesenkelspel verraste Mej. Zoethout met een 62 6I overwinning op Mej. Brauns. Mej. Zoethout speelde zeer tactisch en vanaf de baseline wist zij haar tegenstandster door crosdrives en het spelen op de „wong leg" vele malen te slaan. In het heerenenkelspel werkte de Bruyn Kops zich gemakkelijk door een tweetal ronden heen en komt nu tegen dr. Mendes de Leon. Zooveel mogelijk zullen Zaterdag en Zon dag de heerennummers afgewerkt worden, alsook het gemengd dubbelspel. Mocht de tijd ontbreken, dan zullen het dames- enkel- en damesdubbelspel Dinsdag afge speeld worden. De uitslagen zijn Heeren enkelspel Eerste ronde J. M. Kan sf. G. Reijdon 61, 61; L. Adam sl. Wijckerveld Bisdom 6—0, 62; J. van Beugen Bik sl. B. von Zitsewitz 36, 66, 8—6; Elhorst sl. Jhr. Teixeira de Matthes 6—4, 62; de Bruin Kops sl. Mr. Brouwers 62, 62; A. .de Hoed sl. K. Broese van Gronau 6—1, 64; Jjir. D. van Riemsdijk sl. S. van Tuyl van Sercoskerken 61, 62; M. Wetsclaar sl. zur Mühlen 60, 60; A. Poel si. L.Heslenfeld 64, 6—2. Tweede ronde E. tien Hoed sl. J. Reysenbach 61, 108; J. M. Kan sl. F. Weniholt 60, 61 de Bruyn Kops sl. A. den Hoed 61, 62; van der Steur sl. Jhr. A. van Riemsdijk 60, 60; W. Caiten sl. K. Heslenfield 61, 64. •Damesenkelspel Eerste ronde Jhvr. J. van Riemsdijk sl. Mej. Hartman 6—2, 7—5. Tweede ronde Mevr. de Bruin Kops sl. Jhvr. J. van Riemsdijk 60, 62; Mej. Zoethout sl. Mej. Brauns 62, 61. Heerendubbelspei Eerste ronde de Mendes de Leon en Jhr. Mollerus sl. von Zitsewitz en Laurence Adam 61, 60; Menso en Jhr. A. van Riemsdijk s. Reydon en de Bruin 62, 46, 61; de Veer en Henny sl. Law. Adam en LK. Brcese v. Gronau 62, 63. Tweede ronde van Eek en Steffelaar sl. Reuvekamp Gille en Göllner 63, 64. Daraesdubbelspel Tweede, ronde Mej. Zoethout en Mej. de Josseliu de Jong sl., Mej. Hartogh Heys en Mej. Dekker 6—2, 63. Gemengd dubbelspel Eerste ronde Mej. Dekker en Elhorst sl. Mevr. de Veer en de Veer 64, 60; Mej. de Jcsselin de Jong en Jhr. van de Poll sl. Mej. Redeker en Hubrechts 64, 6—1. P. V. C.—H. B. C. Dc belangrijkste R. K. F.-wedstrijd van Maandag a.s. is die tusschen P. V. C. en H, B. C. te Utrecht. De H. B. C.'ers hebben op eigen terrein tegen P. V. C. een nederlaag geleden en staan thans voor de zware taak om deze club in eigen omgeving te kloppen. Wil H. B. C. een kans behouden om als no. 1 te eindigen dan dient er beslist gewon nen te rvorden. De stand is thans: P. V. C. 2 2 0 0 4 9—6 2.— Volharding 2 0 1 1 1 3-4 0.50 H. B. C. 2 0 11 1' 5—7 0.50 P. V. C. heeft haar beide uitwedstrijden gewonnen. Verliest H. B. C. Maandag of speelt zij zelfs maar gelijk, dan kan zij het niet meer halen en eindigt P. V, C. zoo goed als zeker als eerste. De Heèmstedenaren weten dus wat hen te wachten staat. Indien H. B. C. wint, behoudt P. V. C. nog 1 punt voorsprong, hetgeen zij dan in den wedstrijd tegen Volharding zou moeten ver liezen. Ii.B.C.'s kansen zijn inderdaad gering, doch een overwinning Maandag kan veel goed doen. Secretaris H. v. Turlout, Emmap.ein 38. Hedenavond van 78 uur contributie be talen in het gebouw St. Bavo, Smedest-aat. Dinsdagavond 834 uur bestuurs- en feest- comruissievergadering ten huize van den heer Huijbcns, Spaarnwouderstraat 54. Voor 2en Pinksterdag is er voor geen onzer elftallen een wedstrijd vastgesteld. Zondag 30 Mei a.s. heeft de feestelijke opening van ons nieuwe terrein plaats. Het veld is gelegen aan den Rijksstraatweg te Scholen, pl.m. 2 minuten voorbij het „Haar- lem"-terrein, en is zeer gemakkelijk te be reiken per autobus vanaf het Kenneraer- plein. Het bestuur heeft voor dien dag een aar dig programma vastgesteld. Op echt Room- sche wijze beginnen wij des ochtends 814 uur met een H, Mis waaronder algemeene H. Communie voor onze leden in de Maria kapel der Eerw, Zusters in de Koningstraat. Daarna heeft een gemeenschappelijk ontbijt plaats in den zaal der R.K. Mil. Vereeniging aan de Zoetestraat, waar eenigen tijd ge zellig zal worden doorgebracht. Om één uur speelt dan ons junioren A-elftal tegen het iunioren A-elftal van de Meer (Amsterdam). Om 2 uur zal onze Eerw. adviseur het nieu we kleedhuis plechtig inwijden, waarna een aanvang wordt gemaakt met den Wedstrijd T. Y. B, Idc Meer I (Amsterdam, over gang R. K. F,). Tenslotte heeft om 4 uur een wedstrijd plaats tusschen een T. Y. B. B.- combinatie versus Onze Gezellen I te Scho len. De R, K. Harmonie ,.St. Caecilia" te Scho ten, directeur de heer Huijboom, heeft zich welwillend bereid verklaard de wedstrijden op te luisteren, zoodat een bezoek aan ons nieuw terrein zeer zeker de moeite zal !oo- Het tweede elftal speelt zijn laatsie v,wed strijd voor de promotie tegen O. V. V. I, dus flink aangepakt tweede elftal, met een over winning blijft ge zeker 2de klasser, als allen natuurlijk present zijn. Dus heeren ziet de beide puntjes in Santpoort te houden. Het derde en vierde elftal hebben vrij at en komen zooveel mogelijk het eerste en vooral het tweede elftal aanmoedigen. THEO. Secr. L. Margarethastraat 1. Contributiébetaling Zaterdagmiddag van 56 uur in St. Bavo. Voor 2den Pinksterdag zijn er geen wed strijden, daar de aangevraagde tegenpar tijen bezet waren. Indien er leden zijn, die met het toering- elftal wenschen mede te spelen, kunne» zich a.s Zaterdag Opgeven. Tevens bestaat het plan een cricket-elftal op te richten, waar voor het Bestuur gaarne adhaesiebetuigin- gen afwacht. Secretaris: J. C. KRÜIJVER Jr. Tweede Zuidpolderstraat 16. Programma voor Tweeden Pinksterdag. H. B. C. 5R. K. V. Z 4, 1 uur, Heeren- weg. Zoo speelt dan het vierde elftal op 't II. B. C.-terrein haar laatste zeier belang rijke competitiewedstrijd. Wordt deze kamp gewonnen, dan zijn zij ongeslagen kampioen, ook reeds als gelijk wordt gespeeld. Laat het echter hier niet op aankomen en spant allen je uiterste krachten in om te zegevie ren. Veel succes. Daar de andere elftallen allen vrijaf heb ben, verwacht ik een record aantal leden op het H. B. C.-terrain om de jonge Zwaluwtjes aan te moedigen en getuige te zijn van hun, krachten. JOOP. nen. Hopen wij nu maar dat Roomsch Haarlem op dien dag in groote getale naar den Scho- ter\^eg zal komen om eens kennis te maken met onze Rcomsche voetbalsport. Zij ver dient het volkomen. HENK. Terwijl de cracks naar Duitschland trek ken, nemen op Pinkster-Maandag te Hoofd dorp aan de N. H. A. B.-wedstrijden deel: Verspringen met aanloop: J, Reyenga, P. v. d. Klinkenberg, D. Nooy. Idem (nieuwelingen) S. v. Musscher, G. Borkent, A. Kaan. Hoogspringen met aanloop (nieuwelingen) J. Walters, A. Kaan, S. v. Musscher. Polsstokhoogspringen S. v. Duyn, P. v. d. Klinkenberg, G. Borkent. Speerwerpen (nieuwelingen) G. Borkent, G Rinkel, J. Walters. Hoogspringen zonder aanlioop (niuwelin)- gen) A. Kaan, J. Walters. 200 M. D. Nooy, G. Rinkel. Olymp. Estafette (800, 400, 200, 100 M, (kampioenschap N. H. A. B.) ploeg. Programma 2en Pinksterdag. Berverwijk 1 Fortitudo 2 uur. B. Heilman. Beverwijk 5 r— R. K, V. Z. 4 Fortitudo, de overganger uit Culemborg, komt op het Beverwijk-terrein. 'n Ieder wordt dus in de gelegenheid ge steld om eens kennis te maken met 't spel Van dezen overganger. 'n Stevige ploeg, die éeker zal trachten Beverwijk een zoo groot mogelijke nederlaag toe te brengen en zoo doende een flinke kans te krijgen om in het bezit van den Haaien beker met 12 draag- medailles te komen. Wat zuilen de rood- broeken presteeren'? Zullen ze nu tegen een sterkei} ploeg eens mooi en vlug spel laten zien? 0 We hopen het! Dus „Beverwijk" je best gedaan! Maak nu eens propaganda voor je club, Laat het zeker talriik opkomende pu bliek nu weer eens zien, dat je fair en goed kunt spelen. »Secr. Th. Hijnèn, Zeeweg 214 H. Velsen-Driehuis. Programme: (2den Pinksterdag) 24 Mei, Santpoort IIndia (A'dam), 1 uur. Santpoort II—O, V. V. I (Oegstgeest), 2.30 uur. x Het eerste elftal speelt om 1 uur een vriendschappslijken wedstrijd tegen India I, welke ook in de 1ste klas D. H. V. B. uit komt in afdeeling A„ dus van gelijke sterkte is als Santpoort. We zullen hopen op een prettigen wedstrijd, waarin ten slotte de sterkste zal zegevieren. Programma voor Maandag. Kampioenschap van Nederland. Be QuickM.V.V. AFDEELING I. Promotie. Zeeburgia— Baarn. AFDEELING II. Promotie. T ransvaliaF ortuna GoudaOlympia. CeleritasSchiedam T.H.B.Scheveningen. Beker. -Z.F.C.—Longa De SpartaanHeracles. Het protest van V. U. C. uit den wedstrijd tegen C. V. V. is in de gisteren gehouden vergadering van dc protestcommissie toege wezen. Haarlem degradeert nu naar de 2de klasse. V. U C. promoveert. C. V. V.'s protest tegen het vermeende buitenspel doelpunt, werd afgewezen. T, H. B.—SCHEVENINGEN. Maandag speelt T. H. B, op haar terrein aan den Meerweg een promotiewedstrijd te gen het sterke Scheveningen. De Haarlemmers hebben thans 3 punten uit evenveel wedstrijden behaald en hoewel er in deze promotieafdeeling nog van alles kan gebeuren, beteekent een overwinning op Scheveningen vrijwel zeker overgang naar de derde klasse, Het belooft een spannenden strijd te wor den en de, wat het publiek betreft, niet ver wende T. H. B.'ers zullen, mede in verband met het feit dat er hier verder geen voetbal wedstrijden worden gespeeld, thans wel een behoorlijk aantal toeschouwers rond de lijnen zien giisehaard, OVERZICHT. Het is het Haarlemsch Bondselftal niet ge lukt beslag te leggen op den „Ouds Beker". Met de oneven goal uit 3 moesten onze jon gens het tegen den Amsterdamschen voet balbond afleggen. Zooals de lezers weten, Vond de eindstrijd plaats op het terrein' van de voetbalvereeniging Helder. Tot een zui vere krachtmeting is het echter niet geko men, al moet ik dadelijk toegeven, dat de 2—1 overwinning voor de Amsterdammers onder de gegeven omstandigheden was ver diend. Het is een bekend feit, dat het in onze marinestad altijd waaitals we hier nauwe lijks merkbaar windje voelen, staat daar al reeds een stevigen bries. Welnu Zondag ieck het bijwijlen een orkaan. Somtijdswas eet voor de spelers haast onmogelijk op dé been te blijven. Dat er op die wijze van draag lijk vcetbal niets terecht kwam, is alleszins begrijpelijk. Toch was de eerste goal, die Amsterdam maakte, een gelukje, als gevolg van het zeer slechte terrein. Een bal, die Hceben wilde opvangen, spreng door een diepen kuil plotseling buiten zijn bereik in het deel. Eet zou het tesiuur van Helder meer tot eer strekken, als het zich wat minder aan de prachtige acccmcaatie en wat meer wan het spelveld aantrok. Een vereeniging, die zooveel geld kan testeden ten gencegen van het Kijklustige publiek, mag toch zeker zorgen, dat de eigen zoowel als de op fcezcek komende spelers op een behoorlijk terrein kunnen spelen. Van al deze ongunstige om standigheden, hadden beide partijen na tuurlijk hinder. Ons elftal won den 2den prijs en Leiden den 3den. Laten wij hopen het volgend jaar den Beker te winnen. Voor de Competitie speelde Haarlem 3 tegën Killegom. Met 32 wonnen de rood- broeken, niettegenstaande zij zeer veel inval len hadden. Voor de promotie-comptetitie naar de 2de klas wist Bloemendaal 4 met 41 te winnen van Hillinen 3. Deze overwinning kan den Bloemendalers echter niet meer helpen. Maandag heeft de laatste wedstrijd in af deeling 1 B plaats. Haarlem 3 is dan te gast bij T.H.B. 2 dus nummer een tegen no laatst. Wel merkwaardig is het dat in dezen wedstrijd niet alleen de beslissing voor de eerste plaats, maar ook de beslissing voor de laatste moet vallen. Wint Haarlem 3 dan is het kampioen en zal T.HiB. 2 moeten dege- gradeeren. Bij een gelijk spel heeft Haarlem 3 eveneens den eeretitel behaald, terwijl het „Boys"-elftai dan in punten gelijk staat met Bloemendaal 2. Wint T.H.B. 2, dan ver dwijnt Bloemendaal 2 naar de 2de klas en staan Haarlem 3 en Bennebroek dus gelijk. In dit geval-is een beslissingswedstrijd tus schen Flaarlem 3 en Bennebroek noodzake lijk. Een wedstrijd van belang dus 1 Voorloo- pig houd ik het op een overwinning van het elftal van Jaski. De laatste promotie-wedstrijd wordt ge speeld. V. O. G. en Hiilingen 3 ontmoeten elkaar een gelijk spel bezorgt V.Ö.G. reeds de promotie. Hiertoe zal het elftal dan ook wel in staat zijn. De stand van de promotie-competities is als volgt. Promotie-Comp. 2de klas. Kennemers 2 3 2 1 5 126 Stormveld 2 11—3 115 Aurora 2 3 1 2 2 412 Zandvoort4 2 12 26 Kennemers 2 en Stormveld promoveeren. Promotie-comp. 3de klas. Groep I. Hillegom 2 2 2 4 6—4 Aurora 3 2 1 1 3 8—7 J. V. O. 3 3 2 1 2 9—10 Bloemendaal 3 3 12 1 68 Hillegom 2 en Aurora 3 promoveeren, Promotie-Comp. 3de klas. Groep 3. V. S. V. 3 3 1 2 4 6—5 V. O. G. 2 11—3 6—2 Hillinen 3 2—111 2—5 Bloemendaal 4 3 1 2 2 810 V. S. V. 3 promoveert, terwijl tusschen V. O. G. en Hillinen 3 nog uitgemaakt moet wor den, wie naar de 2de klas overgaat. DE INTERNATIONALE FEDERATIES EN HET C. I. O. DOOR EVAN A. HUNTER. OVERGENOMEN UIT BRITISH OLYM PIC JOURNAL. Blijkens opmerkingen van den laatsten tijd schijnt het dat eenig misverstand be staat wat betreft de samenstelling - van het Internationaal Olympisch Comité en de ver schillende Nationale Olympische Comités. Zoo verzoeken de Internationale Federaties vertegenwoordigers te hebben bij het In ternationaal Olympisch Comité. Het Internationaal Olympisch Comité is echter niet samengesteld uit vertegen woordigers die door andere lichamen be noemd zijn. De leden vullen zich zelf aan en zijn onafzetbaar, behalve bij ernstige overtredingen, wat echter nog niet is voor gekomen gedurende het 25-jarig bestaan. Zij vertegenwoordigen het I. O. C. in hun verschillende landen, maar zijn niet verte genwoordigers van die landen bij het Inter nationaal Olympisch Comité. Er wordt zorg voor gedragen dat degeen die gekozen wordt het I. O. C. in een land te vertegenwoordi gen, ook geschikt is voor het Olympisch Co mité van dat land, maar hij wordt niet ge kozen door zijn Nationaal Olympisch Co mité en verbindt zich hiervan geen opdracht aan te nemen welke de absolute onafhan kelijkheid van zijn stem in de vergaderingen van het I. O. C. zou kunnen schaden. Wie de moeilijkheden heeft gekend die gepaard gingen met de ontwikkeling van de Olympische beweging, zal begrijpen hoe onmogelijk het zou zijn geweest die beweging door te zetten indien er onder de leden van het Internationaal Olympisch Comité wed ijver tusschen de verschillende nationali teiten of angst voor afkeuring van hunne Nationale Vereenigingen bestaan had. Slechts de onbeperkte vrijheid van het I. O. C. om te beraadslagen en te beslissen met als eenig doel de ontwikkeling van de Olympische Gedachte, heeft het werk van deze 32 jaar mogelijk gemaakt. Indien nu aan de Inter nationale Federaties als zoodanig wordt toe gestaan vertegenwoordigers te benoemen bij het Internationaal Olympisch Comité en deze met een opdracht om zus of zoo te stemmen naar de vergaderingen te sturen en indien hen werd toegestaan hun vertegenwoordigers willekeurig te veranderen, zou deze samen stelling in den grond veranderd worden. Het is misschien mogelijk een manier te vinden om de Internationale Federaties na der met het Internationaal Olympisch Comité te verbinden, zonder de samenstelling te ver anderen, maar het vraagstuk zal moeilijk zijn op te lossen. Verder eischen sommige Internationale Federaties de technische organisatie van hun sport bij de Olympische Spelen, maar men moet niet vergeten dat de uiterste contróle reeds in hun handen is. De Federaties en de Jury van Appel zijn gerechtigd tusschen beide te komen in alle zuiver technische kwesties de sportieve uitrusting moet voldoen aan de eischen die in hunne reglementen zijn vast gelegd en drie vertegenwoordigers van de Federaties worden door hun afgevaardigd om twee weken voor den aanvang ter plaatse te zijn om te zorgen dat alles in orde is. Men kan zich moeilijk voorstellen wat Voor meerdere controle de Federaties zouden kunnen wen schen of met succes uitoefenen. De. Nationale Olympische Comité's zijn een schakel tus schen de toonaangevende sportlichamen in hun land en het I. O. C. Zij zorgen voor de verspreiding van de belangrijke berichten van het I. O. C. Ook ontvangen zij de inschrijvin gen die hun door de sportlichamen worden toegezonden, sturen ze door en zijn verant woordelijk' voor voeding, huisvesting en ver voer van de ploegen naar, van en bij de Spelen. Velen denken, dat het Nationale Olympi sche Comift uitsluitend werd opgericht met het doel om iedere 4 jaarigroote teams ath- leten naar de Spelen mede te kunnen nemen. Dit is een zeer onjuist idee, wat ongelukki gerwijze té algemeen is geworden. Niets is verder van de Olympische Gedachte, die de lichamelijke ontwikkeling van de Jeugd voorstaat en iedereen er toe tracht te brengen deel te nemen aan een of andere spört zelf? als ze niet goed genoeg mochten zijn om aan de Olympische Spelen deel te nemen zoo- dat zij er lichamelijk en geestelijk baat bij mogen vinden en daarbij eerbied verkrijgen voer disciplini en het kennen van de warp sportgeest. Ter voorbereiding van de Algemeene Jaar vergadering van den Ned. R.K. Dambond had een zeer belangrijke bestuursvergadering plaats. Belangrijk om de vele punten welke op deze vegadering aan de orde kwamen en nu als voorstellen aan de leden zullen wor den voorgelegd. De stand der financiën bleek niet meer zoo drukkend als aan het eind van het vorige jaar. Het gevolg hiervan is, dat de notitieboekjes, waarna reeds zoo lang werd uitgezien nu tot uitvoering kan worden ge bracht, Verder komt er op de algemeene vegadering een voorstel tot het aanschaffen van een zilveren of gouden wisselbeker, wel ke jaarlijks tusschen de sterkste districts tientallen zal worden verspeeld. De groote waarde van dezen beker zal wel aanleiding worden dat deze wedstrijden tot de span nendste van het speelseizoen zullen behoo- ren. Ook het hoofdbestuur zal gereorgani seerd worden. Door het steeds grooter wor den van den bond, is een uitbeiding van het hoofdbestuur gewenscht. Het bondsbestuur zal met Juli worden samengesteld uit de ver. tegenwoordigers van ieder district (6) waar boven een voorztter. De huidge voorzitter, de heer Snijders is herkiesbaar, de heer J. Janssen slechts tijdelijk herkiesbaar (ter af doening van de loopende zaken) en de heer Rijouw niet herkiesbaar. Verder wordt dc functie van secretaris-penningmeester-ad ministrateur, welke nu door één persoon wOrdt vervuld, gesplitst en alsdan door 3 personen waargenomen. Verder komt ter sprake de regeling van het persoonlijk- en clubs-bondskampioenschap, hetgeen in Augustus en September verspeeld zal wor den. Verder zal de jaarvergadering zich kun nen uitspreken omtrent de wenschelk'kheid om gedurende het damseizoen October- Maart het orgaan in 12 pagina's te laten ver schijnen, terwijl als slot de vorming van ee:l hondstiental onder de oogen is gezien. Tevens brengt het bestuur in herinnering, dat het 2de lustrum volgend jaar gevierd zal worden. :Jj J M, Baart 't verwondering, dat de Engelschen verleden week Woensdag in hun schik waren, toen de balans der samenleving weer een wei nig naar haar evenwicht terugsloeg. Maar bovenal de cricketters, en al diegenen die met bat en ball symphatiseeren, waren in hun „sas," want na die belabberde dagen kunnen zij nu weer hun lusten botvieren. En begint nu pas de serieuze voorbereiding voor den dag der dagen, den 12en.Juni, waarop de eer ste match tegen de Australiërs zal aanvangen. De laatste halve maand kon men nog niet veel uitrichten. Natuurlijk Slaat de selectie commissie, welke voor de uiterst moeilijke en tegelijk verantwoordelijke taak staat om de „fine fleur" uit de Britsche cricket-we reld op te stellen, de verschillende gegadigden met groote nauwkeurigheid gade. Want schitterende cijfers vari den vorigen zomer vormen niet altijd een basis voor dit jaar en kan men dus op 'een reputatie alleen niet af gaan. Voorloopig zal men twee combinaties opstellen, waarvan de een het Engelsch XI vormen zal, terwij! de tweede de Rest van Engeland wordt genoemd, Op 5 Juni, dus een week voor het beslissende oogenblik, zullen deze beide teams elkander op Lord's bekampen. Zooals het elftal op dien dag ver schijnen zal kan men gevoegelijk als de offi- cieel'e Opstelling aannemer, hoewel wijzigin gen nog altijd worden voorbehouden. De vraag, welke spelers de uitverkorenen zullen zijn, is levendiger onder het Engelsche pu bliek. dan wii koele Hollanders bevroeden Zullen. En de ingezonden mededeeiingen en replieken zijn zoo veelvuldig geweest, dat 't vaak de schijn heeft verwekt of men met een levenskwestie te doen had. Behalve de samenstelling, worden er op het oogenblik weer een massa oude koeien uit de sloot gehaald, de lezers begrijpen reeds, dat wij curiositeitjes op het oog heb ben, welke onvergetelijk aan de beroemde Engeland-Australië wedstrijden blijven ver bonden. Echter niet alleen in test-matches, maar ook in ontmoetingen van Australiërs tegen'countie-clubs. Veelvuldig is 't voorge komen, dat het weer niet altijd zijn zoo zeer begeerde medewerking verleende, maar zoo sterk als in 1890 en 1912 heeft men 't nimmer beleefd. In die bewuste jaren stonden wed strijden op het programma te Manchester en Cardiff, aoch het werd beide keeren zulk 'n ontzettend hondenweer, dat de ontmoetingen werden uitgesteld zonder dat er een enkele bal was gebowld. Echter heeft ook heel dikwijls de boozen wind zijn kracht doen gelden. Eens stormde 't zoo verbazend hard, dat niettegenstaande de energiekste pogingen van de spelers bails voortdurend wegvlogen. Tot een der umpires op de lumi neuze gedachte kwam om de blokjes met een weinig klei op de palen vast te kleven, het geen succes had. In 1905 te Worcester maakte diezelfde wind 't zoo bont, dat men besloot maar zonder bails te spelen. Na deze aardige momentjes keeren we naar de harde werkelitVheid terug, want wij wil- len nog de aandacht op een besluit vestigen, dat in Australië heel wat schrijfmachines in beweging heeft gebracht. De leiders namelijk kwamen hier overeen, dat de spelers hunne respectievelijke echtgenooten niet op de reis naar Engeland mochten medenemen. Want dit is, zeide een der voornaamste cricket- autoriteiten zeer nadeelig voor de ploeg, om dat hierdoor wellicht een geest van oneenig- heid kan ontStaan, hetgeen van zeer veel invloed is op de onmisbare samenwerking. Ik waag mij niet op het gevaarlijke pad om de meening van de spelers zelf neer te schrijven, maar wel weet ik, dat dé dames verschrikke lijk verbolgen waren. Een groot blad spreidde zijn vleugels over hen utt en liet in zijn kolom men de zorgzame huisvrouwen even aan het woord. Mevrouw Macartney oppert het denk beeld, dat de commissie elk geval op zichzelf moet beschouwen, dus blijkbaar met de be doeling, dat de dames op hun „moeilijk karak ter" zullen worden beoordeeld. Wie vraagt de Redactie,- is in staat de vrouwen dusdanig te doorgronden, om met succes zitting in een desbetreffende commissie te nemen. Een andere dame acht 't zeer onver antwoordelijk om een gelukkig gehuwd paar tot zulk 'n lange scheiding te dwingen. Ech ter is nummer drie zoo woest, dat zij zich j;ort en goed tot de Australische regeerders wendt met het verzoek om een wets-ontwerp aanhangig te maken, dat de cricketters niet mogen huwen Behalve het prettige element, kan men zich alzoo overtuigen, dat de sport toch ook nog heel wat onheil in de wereld brengt. Af en toe heb ik in deze rubriek al eens over de populariteit van het Amerikaansche baseball gesproken en gezegd onderan deren nog in verband mét het Oostenrijk- sche bezoek aan de Vereenigde Staten dat voetbal door dit spel groötendeels wordt verdrongen. Daarom heb ik al eenige malen getracht een uitvoerige beschouwing van deze speci fiek Amerikaansche sport te verkrijgen, waar in ik, dank zij een baseball brief, welke ik via Indische kennissen ontving, uitnemend ben geslaagd. „Baseball!".... daarmede vangt dit knipsel aan. Welk' een geheimzinnige macht oefenen deze drie lettergrepen uit op den echten Amerikaan. Het is, als ging er een mysterieus, op de Yankee-psyclie specifiek werkend fludium uit van dit schijnbaar zoo harmlooze woord. Tennis, solf. boksen etc.. daarvan kunnen wij hier ook voldoende mee praten, doch Baseball, dat bezitten alleen de Amerikanen. En zoo algemeen en in alle stan den der Nieuwe Wereld wordt deze sport be oefend, dat men met recht kan zeggen „Het behoort als een intergreerend bestanddeel tot het leven van den Amerikaan, en het bégrip „Yankee" is zonder het Baseball-spel niet denkbaar." Het is inderdaad niet te veel ge zegd, als men beweert, dat de baseball-sport als factor in het algemeene volksleven der Noord-Amerikanen ongeveer dezelfde be- teekenis heeft als voor de Spanjaarden de Corrida. Het is heden een groote dag, voor het Stadion te New-York.een gewichti ge strijd is aangekondigd de beide beroemd ste Amerikaansche baseball-teams zullen el kander in het veld ontmoeten. Welk recht geaard Yankee zal zulk een strijd missen Schuin tegenover het Astor-Hotel staan in het drukste gedeelte van Broadway de groote autobussen klaar, om het sportpubliek naar de, aan de buiten zijde der stad gelegen base- ball-velden te brengen. Het gedrang was groot en men mag van geluk spreken, nog een plaatsje te bemachtigen. Broadway up-town gaat de rit dan, het Centraal-park voorbij, door de eindelooze Fifth Avenue, links en rechts, voor en achter ons lange rijen diverse vehikels, welke alle de sport-enthousiasten naar het Stadion brengen. Subway en Ele vated doen het overige om den menschen- stroom, die den strijd tusschen „Yanks" en „Giants" bij gaan wonen» naar de strijdplaats te voeren. Ik neem mijn biljet, waarop de aan kondiging staat, dat wanneer door regen de zen wedstrijd uitge'steld wordt, de ticket bij den eerstvolgenden speeldag kan ingewis seld worden. Geen trappen, maar een glad gecementeerde breede weg voert zacht hellend naar de boven-galerijen. Bij den aanblik van bovenaf beseft men eerst, welk 'n reusachtig bouwwerk dit stadion is. Ongeveer 75.000 menschen eerst, kunr.e ,i hier met gemak plaats nemen. Ik had de arena's, waarin te Mexico en Madrid de stieren-gevechten worden ge- den en die een 14.000 plaatsen bevatten, voor groot gehouden, maar wat zijn die arena's bij dit rausachtig stadion vergeleken. Overal wapperen vroolijk de stars en stripes in spanning wachtende verdringt zich ae men- schenrhenigte om de beste plaatsen te ver overen. De inrichting van het Baseball-veld is eenvoudig. Een vierhoekige, zanderige vlakte dicht bii de tribune, daarachter in fle richting van de open zijde van het veld een groote gras vlakte. Ongeveer in het midden van den vierhoek op een piet kalk gemerkte plaats staat de balwerper. Schuins voor hem staat op een der hoeken van het veld de batter (de man die met een korte houten kolf den bal moet terugslaan). De overige drie hoeken van het eigenlijke speelvierkant worden door zand kussens aangeduid. Het doel van het spel nu is het volgende de balwerper gooit van zijn plaats in het midden van het vierkant den bal in de richting van den batter, deze probeert met zijn kolf den bal terug te slaan. Treft hij den bal goed, dan vliegt deze met groote vaart omhoog. Zoolang de bal zich in de lucht bevindt mag de batter loopen hij moet nu van het eene station naar het andere (de neu trale plaatsen geldende zandkussens) het: gansche vierkant omrennen, tot hij weder bij het uitgangspunt komt en daardoor een spel gewonnen heeft. Intusschen bestaat echter net gevaar, dat de bal door een der balwerpers van de tegenpartij wordt opgevangen en in het vierkant teruggeworpen, waardoor de batter op het neutraal station, waarop hij zich op dat moment het dichtst bevindt moet blij ven staan daar anders de gansche ren tever- geefsch is geweest. Waar in het spel de bal werper gewoonlij k dezelfde persoon placht te zijn, volgen alleen de batters elkander, zoodat dikwijls meerdere hoeken van 't vierkant door door hen bezet zijn. Doet de batter, die aan de beurt komt, een bijzonder goeden slag, dan komen somtijds allen tegelijk weder op het uitgangspunt terug. Natuurlijk is de hoofd zaak hier dat de batter de worpen van den balwerper aan den anderen kant goed weet te rug te slaan. Zoo eenvoudig echter als het Baseball-spel kan uitgelegd worden, Zoo on gemeen lastig is 't door de vele en onvoor ziene momenten, die zich gedurende het spel voordoeneen ongelooflijke behendigheid moet bij het werpen, terugslaan en vangen van den bal door de spelers ontwikkeld worden. Om te verhinderen dat de battër door een slag „thuis" kan komen, geeft de balwerper den oal naar boven of naar beneden eenig linksch of rechtsch effect, hetgeen voor den onge- oefenden batter, eerst merkbaar wordt, wan neer zijn kolf ketst. Da kunst van den batter is mij altijd een raadsel gebleven. Hoe hij met de, in verhouding, dunne kolf den vliegenden bal treft, hoe hij aan de vlucht van den bal nog tijdig het gegeven effect her kent, zijn voor den leek onbegrijpelijke won deren. Ook de balvanger deelt in de bewonde ring. Wanneer de bal door den batter goed ge troffen is, dan suist hij onwaarschijnlijk hoog de lucht in, zoodat hij nog slechts als een wit puntje zichtbaar is, Gaat de bal niet zoo hoog;, dan kan men er zeker van zijn, dat dc vanger hem met onveilbare zekerheid weet te pakken. Onbeschrijfelijk is de bijval van de menigte, wanneer een bekend speler een goeden slag gedaan heeft, die hem rechtstreeks „naar huis" voertevenzoo groot is echter de af keuring bij een minder gelukkig spel. Aan ieder van die enthousiaste toeschouwers ziet men, dat hij in den geest medespeelt. Het gebrul en gejuich van de menigte deed mij meermalen terugdenken aan de daverende toejuichingen bij de stierengevechten, die ik bijwoonde. Zooveel geestdrift had ik den nuchteren Yankee nooit durven toeschrijven. Gedufende den wedstrijd verschijnen op een groot zwart bord doorloopend telegrafische verslagen van wedstrijden in andere plaatsen. En wanneer et in de een of andere groote stad een belangrijke wedstrijd gespeeld wordt kan men fn de kleinste plaatsen de menschen in drommen voor de dagblad-bureaux zien staan, waarop electrische tijdtafels door een vernuftig systeem de stand van het spel zicht baar voorgesteld wordt. Een spel, dat zooveel behendigheid eischt, kan natuurlijk alleen geleerd worden, wanneer men zich daarin van jongs af oefent. En zoo iets ziet men dan ook bijna op iederen hoek van de straten de jon gens, die met den lederen handschoen aan de rechterhand zich ijverig in „vangen" en „wer pen" van den bal trainen. Is men voor hel eerst in*Amerika dan schrikt men niet weinig, wanneer zoo'n caoutchouc kogel met suizende vaart langs de ooren vliegt. De kleine bengels Zijn echter zoo handig, dat zelden een ver keerd doel getroffen wordt. Niemand zal den jongen het zoo geliefkoosd spel beletten, waar de volwassenen zelf zoo verzot op de populaire baseball-sport zijn. Een ieder, oud of jong, rijk of arm, voelt de interesse daar voor in zoo'n mate, dat men gerust aannemen kan, dat de beste baseball-speler in Amerika populairder man is dan de President van de Vereenigde Staten zelf. Haarlem, 15-5-'26*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 14