Doorzittend Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardl's Zenuwtabletten GEMENGD NIEUWS. Van een kranig Nederlander. Twee jongetjes in zee gesleurd. Was van de Dinke'.. Ontslag inspecteur van politie. Opstopping op de Zuid-Willemsvaart. Electrolux-relïet j es. Met ongeval aan den Hildedijk te Rotterdam. Een brutale inbreker. Seinhuiswachter aangereden. Een circus in de sloot. De stationsdiefstallen te Roosendaal. De brand in het postkantoor te Oostzaan. Zijn vrouw en z'n centen kwijt. Goud in de kachel. Jammerlijk verdronken. Het zinken van de „Bellini" Driemaal in 24 uur. AMSTERDAMSCH NIEJJWS. Hulde aan Fokker door de K. v. K. KERK EN SCHOOL. De Karthuizers. De Dies Natalis der R. K. Universiteit. Studiebeurs der Paters Franciscanen. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Limburgsche Liga. LUCHTVERKEER. Per vliegtuig naar het W r angel-eiland. Het bezoldigingsbesluit. UIT ONZE WEST. J. S. Joubert f LEGER EN VLOOT. SOCIAAL LEVEN. LANDBOUW EN VÏSSCHERIJ. De Langendijker Groenten- centrale. Voor visch-liefhebbers. Ter bescherming van den snoek. Sterfte onder de kersen. Dienst- en rusttijden bij de Spoorwegen. De werkverschaffing in Drente. DRANKBESTRIJDING. Diocesaan Kruisverband Haarlem. KUNST EN KENNIS. Maatschappij der Nederl Letterkunde. Een Indische tentoonstelling te Arnhem. RECHTZAKEN. Een gefingeerde berooving. INGEZONDEN. HANDEL EN NIJVERHEID. De Ned. Handelsbalans 1926. April UITLOTINGEN. 74.219 337.560 495.985 661.022 754.358 854.272 1.233.561 1.383.617 1.552.105 1.623.195 1.742.942 1.951.139 1.980.628 MARKTNIEUWS. Met het s.s. „Veendam" van de Holland- Amerika-Lijn is te Rotterdam als passa gier medegekomen, de heer C. J. Tielle, die terugkwam ingevolge een deportatie- besluit. Op 9 Juni 1924 was de heer Tielle tnet het s.s, „Veendam" naar Amerika ge gaan. Te New York had hij het schip ver laten, alleen voorzien van een bewijs van Ntdcrlahdschap. Hij slaagde er in, te Ohio een betrekking te krijgen bij de rubberfac- tory „The Mason Tire and Rubber Comp." Naar acht maanden begaf hij zich naar Buf falo. Daar ontdekten de autoriteiten na derhand 'dat hij geen papieren had, zoodat hij gedeporteerd moest worden. Men bracht hem naar Ellis Island, vanwaar hij met 'n aantal lotgenooten per Ferry-boot overge bracht werd naar het s.s. „Veendam." Op dezen tocht viel een vrouw plotseling over boord. Een kustwachter, die zich te water had begeven om de vrouw te redden, kreeg kramp, zoodat hij niets kon uitrichten De heer Tielle sprong daarop, zonder zich te bedenken te water en na twee maal ge doken te hebben, slaagde hij er in de dren kelinge te grijpen en haar over te brengen naar een in de buurt liggend schip. Toen de „Veendam" vertrokken was en het verhaal van de door den heer Tielle verrichte heldhaftige redding in New-York verbreid werd, maakte dit zooveel indruk, dat een persagentschap een campagne op touw zette, om het deportatiebesluit in getrokken te krijgen. Naar de heer Tielle mededeelde, ligt het in zijn voornemen, om, zoodra het deporta tiebesluit ingetrokken is, naar Amerika te gaan, waar hij aan een Rubberfabriek een goede betrekking kan krijgen. Vrijdagavond omstreeks half zeven is een droevig ongeval te Scheveningen gebeurd. Bij de zeesluis naast het Ververschingskanaal waren twee jongetjes aan het spelen, die men eerst heeft opgemerkt, toen het reeds te laat was. Men zag de kinderen, nadat men had gespuid; zij werden toen door de groote kracht van het water het verval was on geveer 1.70 Meter naar zee getrokken. Onmiddellijk ingestelde pogingen oni hen nog te redden, mochten helaas niet baten, zoodat het vermoeden voor de hand ligt dat de beide knapen een jammerlijken dood in de golven vonden. Tot Vrijdagavond tien uur ^as bij de po litie nog geen aangifte van vermissing ge daan. Ook de Berkel buiten de oevers. Het water van de Dinkel rvast nog, naar uit Hengelo wordt gemeld. Vele bouw- en weilanden zijn overstroomd. Te Denekamp is 56 m.M. water gevallen. Bij Neede is de Berkel buiten de oevers. Aan den inspecteur van politie, den heer Gerlings te Baam die geschorscht was, han gende het onderzoek in verband met de be weerde mishandeling van den metselaar Bon, is op zijn verzoek door den burge meester ontslag verleend. Op de Zuid-Willemsvaart aan de Neder- landsch-Belgische grens heeft weer een groote opstopping van het verkeer plaats. De oorzaak is de onvoldoende capaciteit 'an het Zuidelijk kanalennet. De stakers van „Electrolux" voeren nog steeds, naar uit Rotterdam wordt gemeld, heftig actie. Wanneer te ongeveer 5 uur de werkwilligen het gebouw verlaten, worden zij opgewacht door stakers, die hen omrin gen en hen al fluitend en met fictsengebe' naar huis brengen. Toen het Donderdagavond bekend werd, dat een vertegenwoordiger van „Electrolux," genaamd B. zich in café-restau rant Loos bevond, verzamelden zich een aan tal stakers voor het café en toen B. ver scheen, gaf een der stakers hem een klap voor het hoofd. Dit scheen men genoeg te vinden, want daarop liepen alle stakers weg De politie heeft het onderzoek in handen. De tienjarige W. L„ die, zooals gemeld, op zoo'n ongelukkige wijze met den voet tusschen de rails aan den Hilledijk te Rotter dam geraakte en door een naderenden trein Was overreden, is Donderdagavond aan de 'ekomen verwondingen overleden. In den nacht van 19 op 20 Mei heeft ten huize van den veehouder K. de H., aan den Korte Muiderweg te Weesp, een brutale :nbraak plaats gehad. Om 4 uur was de boer, als naar gewoonte, naar het land gegaan om te melken. Een kwartier later hoorde zijn vrouw, die nog te bed lag, de slaapkamerdeur gedeeltelijk openen, en een mannestem haar toeroepen: „Je geld of je leven!" De vrouw stond snel °P en wierp de deur der kamer dicht. Doch even later geschiedde hetzelfde. De vrouw W'erd toen zóó angstig, dat zij een ijzeren geldkist, welke onder de kussens van het bed verborgen lag, greep en bu-ten de deur wierp. Op hetzelfde oogenblik ging de geld kist open, zoodat de inbreker zich in den volsten zin van het woord, het geld zag toegeworpen. Wat hij zoo vlug mogelijk bij elkaar kon rapen, eigende hij zich toe en oam toen ijlings de vlucht. Later bleek, dat een bedrag van ruim f 700 ontvreemd wos. Circa 200 was nog achtergelaten. De vrouw klom een raam uit en spoedde zich naar haren man, die in het land was; laatstgenoemde waarschuwde onmiddellijk de politie. Vermoed wordt, dat de man in den hooi berg geslapen" heeft en later vanuit die schuilp'aats het oogenblik heeft afgewacht dat de H. naar het land ging en dienst han delingen nauwkeurig heeft gadegeslagen Men leidt dit af uit de omstandiheid, dat de s'-eutel van de buitendeur, welke de boer. nadat hij deze gesloten had, vóór hij giné Welken, aan een spijker in een voor 't huis baanden boom gehangen had, teruggevon den werd in het slot der buitendeur. De inb-eker had aldus niet veel moeite binnen ie komen. Blijkens gevonden sporen, heeft de inbre ker zich verwijderd in de richting Muiden. De politie stelt een' uitgebreid onder- Wek in. r ^an de bekomen verwondingen overleden. Vrijdagmorgen te 11 uur is op de spoor "aan te Feiienoord bii oost Teen emstie °ngeluk gebeurd De 51-jarige le seinhuis- Wachter J de N werd door een locomotie' aangereden tengevolge waarvan hem beidt ,eenen zijn afgereden. Het ongeval heeft Zl°h als volgt toegedragen: De machinist O F W had een Duitscher kolentrein uit Gouda gehaald en dezen Je'n op het station IJsselmonde laten staan aarop was hij met de locomotief waarach- er een tender, achteruit naar Feiienoord gereden. Bij het in aanbouw zijnde nieuwe viaduct heeft hij den seinhuiswachter aan gereden. Niemand heeft iets van het ongeluk gehoord of gezien. De man moet plotseling achter een der pijlers van het viaduct te voorschijn zijn gekomen, juist toen de trein aankwam, met het bekende noodlottig ge volg. Hij had juist zijn geld gehaald aan het kantoor aan den Hilledijk en wilde toen naar post T. terugkeeren. De machinist, de machi nist-leerling, zoo min als de werklieden, die aan het viaduct werkten, hebben iets van het ongeval bemerkt. Later hebben de werk lieden hem gevonden met afgereden becneo en een groote wonde aan het achterhoofd De man is naar het ziekenhuis overgebracht. Spoedig daarop is hij aan de bekomen ver wondingen overleden. N, was ongehuwd. Op een bouwterrein aan de Dordtschc- straatweg, te Rotterdam, heeft eenigen tijd een klein circus gestaan van een zekeren Van Beveren. Donderdag is het afgebroken en kon het in zijn geheel op één wagen ge laden worden, terwül het circuspaard er voo- werd gespannen. De kermisreiziger J. C bestuurde het vehikel en wilde wegrijden Maar plotseling schrok het trekdier; het gaf den wagen een ruk en deze kantelde in de sloot langs den weg. waarin ook de lading belandde, zoodat ze nogal beschadigd werd. De stoomtram had er ter plaatse een uur oponthoud doör. Het „D, v, N. Br." verneemt, dat de Di- rectie der Staatsspoorwegen geen genoegen neemt met dé uitspraak van het scheidsge recht. In de gevallen, waarin de Staatsspoor- wegen in het ongelijk zijn gesteld, is den betrokken verzocht te verschijnen voor een nieuwe onderzoek-commissie. Het kantoor der posterijen is thans onder gebracht in een vertrek van het gemeente huis. Door de bijzondere werkzaamheid v^in den directeur van het postkantoor te Zaandam slaagde men naar „het Hbld" meldt cr Donderdagavond reeds in, de telegraaf lijn met de gemeente Oostzaan weder ie herstellen, zoodat telegrammen voor deze gemeente weer kunnen worden aangenomen. Met de herstelling van den telefoondienst zullen wel eenige weken gemoeid zijn daar de nieuwe centrale eerst uit Den Haag moet komen. De groentenhandelaar S. te Groningen heeft bij de politie aangifte gedaan dat zijn vrouw ten nadeele van hem en zijn compag non een geldkistje, inhoudende 2000, heeft weggenomen. De vrouw is er met een ker misreiziger van door. Te Helmond zag een dienstbode, die de kachel wilde bijvullen een groote prop pa pier op de tafel liggen en duwde die, zonder er verder acht op te slaan, in de kachel. Even later, aldus de M. Crt., kwam dé doch ter des huizes binnen en vroeg waar het papier gebleven was. De dienstbode bekende natuurlijk dit in de kachel gestopt te heb ben. Doch wat bleek? Even te voren had men eenige gouden sieraden van zeer groote waarde in het bewuste papier klaar gelegd. Men doofde direct het vuur, doch vond één klomp goud samengesmolten. Enkele waar devolle steentjes kon men echter niet terug vinden. Maandagmiddag is de 31-jarige Jongman, schipper aan boord van de „Alzina," gedo- micileerd te Zwolle bij het overslaan van het zeil ter hoogte van de Nahuijsbrug onder de gemeente Hasselt overboord geslagen en voor de oogen van zijn vrouw, verdronken. Na een uur dreggen is zijn lijk opgehaald. De man was vader van vier kinderen. Een duiker heeft vandaag het lijk van de schippersvrouw M. B., die in de Waalhaven te Rotterdam bij het zinken van het lichter- schip „Bellini" om het leven is gekomen, naar boven gebracht. Het lag naast het schip. Men heeft het naar de Algemeene Begraafplaats in Crooswijk overgebracht. Op het politiebureau te Zwolle vertoefde Maandagmorgen de 60-jarige M. J. B., die kans had gezien, binnen den tijd van 24 uur driemaal wegens openbare dronkenschap te laten arresteeren. Toen hij de eerste maal werd aangehouden en opgeborgen om zijn roes uit te slapen, was hij nog in het bezit van f 14.24. Eenige uren later moest opnieuw aanhouding volgen en toen bleek, dat zijn kapitaal tot f 9.47 was geslonken, terwijl de rest te oordeelen naar den staat, waarin B. werd gevonden in jenever was omgezet. Zondagavond werd de ontnuchterde ont slagen, maar nog was de politie niet van hem af, en gisterochtend in alle vroegte werd hij voor de derde maal, thans met f 4.62 op zak, dronken binnengebracht en opge sloten. (Zw. Ct.) i In de Dinsdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel, heeft de heer Joh. Bol herinnerend aan den tocht van Byrd over de Noordpool met een Fokker vliegtuig, daar de Fokker-fabrieken liggen in het rayon der Kamer, hulde gebracht aan Fokker. De groote vorderingen van de vlieg techniek vestigen opnieuw de aandacht op de luchtvaart, ook op de verbinding met In- dië, waarover de Kamer onlangs een brief heeft gezonden aan den gouverneur-generaal. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Voorloopig geen klooster in ons land. Naar de „N.K." verneemt, is bij Z.D.H. den Bisschop van Roermond bericht ont vangen dat het te Lucca gehouden Kapittel der Karthuizer orde van de stichting van een klooster in Nederland voorshands heeft moe ten afzien. Indien betere tijden aanbreken, zal de stichting van een klooster in Neder land wederom aan de orde worden gesteld. Naar de Msb verneemt zal op Maandag 31 Mei bij gelegenheid van den dies natalis der R.K. Universiteit te Nijmegen, de over dracht plaats hebben van Het standbeeld van Thomas van A.quino, vervaardigd door den beeldhouwer August Falise e Wagenin- gen. Het standbeeld wordt geplaatst op het Keizer Karelplein. Naar de „Gelderland" verneemt zullen dé Paters Franciscanen te Nijmegen een studie huis bouwen voor hun professoren en stu denten aan de R.K. Universiteit. Naar „De Msb." verneemt is bij Kon besluit van 15 Mei de Koninklijke goed keuring verleend op de statuten van de Lim burgsche Liga. Naar uit Leningrad aan de „Izwestija" wordt gemeld, zijn thans de laatste toebereid selen getroffen voor den tocht van den vlieger Kiijwits van het Wrangel-eiland. De vlucht wordt ondernomen met een Junker-passa- giersvliegtuig. Het toestel zal van al het noo- dige zijn voorzien voor onderzoekingen in het Poolgebied o.a. bevindt zich aan boord een uitstekende radio-installatie. Doel van het onderzoek is o.m. na te gaati, of het mogelijk zal zijn een geregelde verbin ding tusschen de eilanden in de Noordelijke IJszee tot stand te brengen. Jaarwedde-verhooging bij verhooging der klasse van standplaats. Door den heer Suring zijn aan den Minis ter van Financiën, voorzitter van den Raad van Ministers de volgende schriftelijke vragen gesteld: I. Is ook de Minister niet van oordeel, dat voor ambtenaren, die op hun jaarwedde geen garantie-bijslag genieten, noch aan ar tikel 27 [oud), noch aan artikel 27 (nieuw), eenige grond kan worden ontleend om hun een verhooging hunner jaarwedden, inge volge verhooging van de klasse hunner standplaats, te onthouden? II. Is de Minister bereid te bevorderen, dat aan deze ambtenaren èn over 1925 èn over 1926 de bedragen worden uitgekeerd, die hun door de verhooging van de klasse hunner standplaats toekomen? Op 6 April j.l. is te Willemstad in den ouderdom van 85 jaren overleden, de heer J. S. Joubert, die van 1905 af gedurende eenige jaren lid was van den Kolonialen Raad, Ook het Apostolisch Vicariaat herdenkt dankbaar het vele goede dat de heer Joubert als weldoener van de Missie verricht heeft. Het laatste schonk hij nog de grond, waar- op de kerk van Jan Doret gebouwd is. geleden, gaan afsterven. Het verschijnsel doet zich voor onder alle soorten, echter het sterkst bij de kersen. EEN OEFENINGS-ESKADER. Gedurende de maanden Juni en Juli zal een oefenings-eskader der Kon. Ned. Marine worden samengesteld onder de bevelen van den Vice-Admiraal C. Fock, commandant der Marine te Willemsoord. Het eskader zal bestaan uitHr. Ms. Tromp, Hr. Ms. Heemskerck, Hr. Ms. Z. 7 en Z. 8 (torpedobooten) en Hr. Ms. O 9 en O 11 (onderzeebooten). Het eskader zal de navolgende reis doen in de Noord- en Oostzee. Vertrek van Willems oord 21 Juni aankomst te Kiel 25 Juni vertrek van Kiel 30 Juniaankomst te Oslo 3 Julivertrek van Oslö 8 Juli aankomst te Edinburgh 19 Juli vertrek van Edingburgh 24 Juliterugkeer te Willemsoord 29 Juli. MOBILISATIE-KRUIZEN. De minister van Oorlog, de heer Lambooy, zal 29 dezer aanwezig zijn bij de plechtige uitreiking te Utrecht van mobilisatie-kruizen door den oud-opperbevelhebber van Land en Zeemacht, generaal Snijders. OPLEIDING SERG.-MAJ.- INSTRUCTEUR. Naar het „Hbld." verneemt, ligt het in het voornemen van den Minister van Oorlog in den winter 1926/1927 voor sergeanten en wachtmeesters, aangesteld in het jaar 1924, die nog niet de geschiktheid bezitten voor den rang van sergeant-majoor (opperwacht meester) instructeur, de gelegenheid open te stellen om tot dien rang te worden op geleid. M bij Wielrijders,^ }ij Wielrijders. "W een door de zon Verschroeide Huid, §j Schrijnen en Smetten,verzacht en §5 geneest men met p y PLgij AP°th .en Drogisten De omzet over de veiling van de Langen dijker Groenten-Centrale heeft over het af- geloopen seizoenjaar rond 3.632.000 be dragen, dat is ongeveer 300.000 minder dan in het afgeloopen jaar. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat tot en me 14 Februari 1927 in de wateren, waarop het algemeen visscherij-reglement van toepas sing is, met den loop- of sleephengel mag worden gevischt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald dat van 1 Juni tot en met 15 October, het visschen met den hengel geaast met visch, in de nagenoemde pro vinciën Utrecht, Noord-Holland en Zuid-: Holland gelegen wateren zal zijn verboden L de Winkel, 2. het Gein, van de Vink af tot Loenersloot, 3. de Angstel, 4 de Oude Vecht, 5. de Leidsche Rijn van Utrecht tot Leiden, 6, de Bijleveld, 7. de Bijleveldsche Vaart onder Wilnis, 3, de Schalkwijksche Wetering, 9. de Linschoten van den Leid- schen Rijn af te Waerden tot aan Oudewater, 10. de Nieuwe- of Montfoortsche Vaart, van Linschoten af tot aan Montfoort, 11. de Grecht, 12. de Kameriksche Wetering, 13. de Zegvelsche Wetering, 14. de grachten om de stad Woerden, 15. de Kromme Mij drecht, 16. de Oostvaart, van de Leidschen Rijn af tot aan het dorp Hazerswoude, 17. de Westvaart of Gemeenewegsche Vaar,t van den Leidschen Rijn af tot aan het dorp Hazerswoude, 13. de Westeinder Voort, ten Noorden van het dorp Hazerswoude, 19. de Vliet onder Hazerswoude, van de Oost vaart af tot de Schutsluis van het Rietveld, 20. de Drecht, 21. de Leidsche Vaart, 22. de Dwarswetering, 23. de Stroomsloot, 24. de Hofdijksloot. De inspecteur der Visscherijen in het 4e, 6e en 7e district zal aan de visschers, die in bovengenoemde wateren hun bedrijf uit oefenen, voorwaarden opleggen met betrek king tot de inzending van vangstcijfers en de wijze van bevissching van hun vischwater In Maas en Waal doet zich het verschijn sel voor dat vruchtbocmen, die volop gebloeid en oogenschijniijk niets van het water hebben De Nederl. Vereeniging dient haar voorstellen in. Het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft thans de voorstellen samengesteld tót alge- heele wijziging van de dienst- en rusttijden hij de Nederlandsche Spoorwegen. Deze voorstellen zijn zooveel mogelijk gebaseerd op de normen, welke in de Arbeidswet 1919 voor den arbeid in fabrieken, en kantoren zijn aangegeven, terwijl tevens rekening is gehouden met de in den loop der laatste ja ren opgedane ervaringen wat de toepassing betreft. Bij de voorstellen is een uitvoerige toe lichting gevoegd. Deze voorstellen worden thans bij de auto riteiten ingediend, terwijl ook de minister van Waterstaat, alsmede de hoofdinspecteur- generaal der Spoor- en Tramwegen er mede in kennis worden gesteld. In 1925 bijna een millioen gulden aan loon uitbetaald. In 1925 hebben de door het rijk gesubsi dieerde werkverschaffingen in de provincie Drente 42 werkobjecten tot stand gebracht. Het uitgekeerde loon over 1925 bedroeg 971.518. Het gemiddelde aantal arbeiders was 1449; het hoogste aantal 2175, het klein ste aantal 702. Het gemiddelde loon van een arbeider bedroeg 13.68 per week. Het grootste werk dat tot stand is ge bracht, is de aanleg van het kanaal Beilen Nieuweroord, waarvoor aan arbeidsloon is betaald 320.623. R.K. WERKLIEDENVERBOND. Donderdag werd te Utrecht de verbonds vergadering van het R.K. Werkliedenver bond voortgezet. Aan de orde werd gesteld een voorstel van den R.K. Handels-, Kantoor- en Winkelbe- diendenbond, om art. 6, lid 4 der Verbonds- statuten als volgt te wijzigen Voorzitter, secretaris en penningmeester' benevens een nader door het bestuur aan te wijzen bestuurslid, vormen gezamenlijk het dagelij ksch bestuur, dat uit ten hoogste vier personen zal bestaan. Na langdurige discussie ging de vergade ring accoord met het advies van het bestuur dat meende, dat, daar het Verbond nog slechts een betrekkelijk korte geschiedenis heeft, voorzichtigheid gebiedt, nu nog niet tot sta tuten-wijziging over te gaan, omdat gebrek aan,voldoende ervaring aanleiding zou kunnen worden tot het doen van misgrepen. Voorts werd besloten aan pater Hentzen na dere opheldering te vragen omtrent de vol- Jgende passage, voorkomende in zijn rede, gehouden op een vergadering van de Bre- dasche Diocesane Werkgeversvereeniging „Dat gezag komt van Gods wege, evenals elk gezag. In dit verband beroept spr. zich op de encycliek „De Immortale Dei" van Paus Leo XIII. „Daarin wordt zelfs gezegd, dat ook het burgerlijk gezag komt van God en dat dit gezag moet worden geëerbiedigd. De heer Hermans (lid van het Bondsbestuur) maakt de groote fout, dat in de vrije maatschappij dat gezag niet van God zou komen. Dat men- schen van gezag zoo iets durven schrijven vindt spreker bedroevend en het verraadt gebrek aan ethica". Aangenomen werd het voorstel van den Limburgschen R.K. Werkliedenverbond, waarbij het Verbondsbestuur werd uitge- noodigd te bevoegder plaatse met klem erop aan te dringen, het tewerkstellen tegen hun zin van werklooze arbeiders in de mijnen onverwijld te staken. Tenslotte kwam ter sprake de aansluiting van het R.K. Werkliedenverbond bij den R.K. Vredesbond in Nederland. Over de aansluiting zelf was men het algemeen vol komen eens. In de daarna gehouden voorjaarsvakbonds- vergadering van het R.K. Werkliedenver bond werd een bestuursvoorstel aangenomen tot het benoemen van een commissie, welke zal hebben te bestudeeren de vraag, of, en zoo ja, op welke wijze door meer concentra tie de weerkracht der vakbeweging verhoogd zou kunnen worden. De voorzitter heeft er hierbij op gewézen, dat de mogelijkheid van groote loonconflieten in de toekomst niet uitgesloten is. Het diocesaan Kruisverbond, omvattende de plaatselijke Kruisverbonden in het bis dom Haarlem, houdt zijn jaarvergadering op 7 Juni a.s. te Scheveningen. De ons toege zonden agenda vermeldt vooreerst de ge bruikelijke. verslagen en rapporten van func tionarissen en van de verschillende commis sies, die naast de plaatselijke vereenigingen werkzaam zijn; vervolgens een aantal voor sellen, die voor het meerendeel de actie van het hoofdbestuur en de propaganda naar buiten betreffen. Hieronder trekt de aandacht het voorstel tot opheffing der Districts-pro- paganda-commissie en tot vorming van Pro vinciale propagan da-commissies. Uit de toe lichting blijkt, dat niet alleen de vrees voor versnippering van krachten, maar ook nood zakelijke bezuiniging op de geldmiddelen tot dien maatregel drijft. Het verminderen der rijkssubsidie is voor onze ijverig werkende bondea een ware belemmering! De vergadering, die aanvangt met een H. Mis in de Kerk van den H. Joseph te Den Haag, eindigt met een rede van den heer W. N. Schalkwijk over het zeker doelmatig gekozen onderwerp: „Hoe brengt men een Kruisverbond tot bloei?" Woensdag 9 Juni a.s. voormiddags 11 uur, houdt de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde onder voorzitterschap van prof. dr. H .T .Colenbrander, hare jaarlijksche ver gadering in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Leiden. Prof, dr. Gerard B. Brom, hoogleeraar in de schoonheidsleer aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, zal in dez evergadering een voordracht houden over „Onze schilders en schrijvers in de vorige eeuw." Aan den vooravond der jaarlijksche ver gadering komt de Commissie voor de Ge schied- en Oudheidkunde bijeen, waarin de heer F. E. baron Mulert zal spreken over: „Onze oudste betrekkingen met den Sultan van Marokko." In een vergadering van de afd. Arnhem van „Oost en West" heeft de voorzitter mr. Huges medegedeeld dat het bestuur plannen had om in 1927 een grootsche Indische ten toonstelling te arrangeeren die de belang stelling van het heele land zou hebben. I)e vergadering heeft het bestuursvoorstel goed gekeurd om een onderzoek in te stellen naar de kansen van slagen. In het najaar zal het resultaat hiervan besproken worden. ESPERANTO. De Jaarvergadering van den R. K. Es perantisten-Bond zal den 24sten Mei (2den Pinksterdag, te Nijmegen gehouden worden. Het Tweede Nationale Esperanto-Con- gres, dat drie dagen duren zal, begint reeds heden (22 Mei), eveneens in onze Katho lieke Universiteitsstad. Zeer waarschijnlijk zal dit Congres wor den bijgewoond door verscheidene pro fessoren en studenten onzer Roomsche Hoogeschool. Eenige bekende Nederlandsche geleerden zullen er over de Esperanto-beweging het woord voeren. De politierechter bepaalt, dat de verdachte gedurende 2 jaar geen bioscoop mag bezoeken. Voor den Haagschen politie-rechter, mr. Bommegijn, stond Vrijdag o.a. terecht de 20- jarige N. R., uit Delft, wegens verduistering. Verdachte bekende. Als penningmeester van een muziekgezelschap, heeft hij zich een be drag van ongeveer 140, dat hij voor de ver eeniging onder zich had, toegeëigend. Uit het verhoor van verdachte bleek nog, dat deze, toen hij de verduistering niet lan ger kon verbergen, een aanslag op zichzelf heeft gefingeerd. Hij gaf zich zelf een klap met een steen en is toen, alsof hij bewusteloos was, op den weg gaan liggen. Toen men hem vond, wendde hij voor, beroofd te zijn. Mr. Bommegijn veroordeelde verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3, jaren en onder bij zondere voorwaarden, o.a. dat hij de schade zal moeten vergoeden en voorts dat hij, waai veel bioscoopbezoek een der voornaamste oorzaken is geworden voor het misdrijf, ge durende twee jaren geen bioscoop mag be zonken. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. NIET DE GOEDE WEG. Met verbazing hébben we het artikeltje gelezen van den WsiEerw. heer J. J A. Kuilman, waarin deze aankondigt dat er op nieuw een comité zal worden opgericht, waardoor de kirideractie voor Hongarije or ganisatorisch kan worden voortgezet. Met verbazing niet zoozeer omdat er en kelen zijn die de Hongaarsche kinderactie willen voortzetten, doch omdat men van die zijde een nieuw comité wil gaan oprichten zonder daarover eerst het altijd nog be staande en blijvend geconstitueerde R. K. Huisvestings-Comité te hooren of er mede overleg te plegen. Er wordt eenvoudig in het artikeltje ge zegd: dat het Huisvestings-Comité te Den Bosch zich terugtrekt en dan wordt de vraag gesteld of nu plotseling de hulp aan Hongarije niet meer noodig is. Wij kunnen dit artikeltje niet laten pas- seeren zonder een woord van protest te doen hooren tegen deze wijze van handelen Gaat het aan een comité, dat sinds 1914 niet minder dan 87319 kinderen in ons land heeft ondergebracht, waarvan de laatste 6 jaren 28523 Hongaarsche kinderen, zoo op zij te zetten en te zeggen: nu jelui je terug trekken, gaan wij het doen. Is dat de weg, dien de schrijver moet vol gen ten opzicjite van een comité waarvan Mgr. van de Wetering beschermheer en Mgr. Diepen eere- oorzitter is? Had het niet veeleer op zijn weg gele gen om eerst eens bij het R. K. Huisv. Comité te informeeren wat de redenen zijn geweest, dat het de kinderactie staakt en het te vragen of het bereid zou zijn even tueel dat besluit te herzien en de actie alsnog voort te zetten? Wij verklaren met beslistheid dat het een scheeve voorstelling van zaken geven is wanneer men beweert d?t het Huisv.-Comité (wij stellen er altijd een eer in er het R.K. voor te plaatsen) zich terugtrekt. Dat wekt een verkeerden Indruk. Het R.K. Huisv.-Comité heeft zich niet^uit eigener beweging teruggetrokken; het heeft eenvoudig voldaan aan een verzoek uit Hon garije zelf om dc actie te slaken, gelijk reeds eerder het neutrale comité deed. Dat verzoek kwam van de Kinderschutz- Liga te Boedapest die door de Hongaarsche Regeering is aangewezen om alle kinder transporten te regelen, en van Mgr. Dr. Mészaros, vicaris-generaal aldaar en voor zitter van het Katholieke Comité, dat voor ons de uit te zenden kinderen heeft aange wezen en die ook Mgr. Dr. Knebel naar ons land heeft gezonden. Wanneer van die zijde een verzoek tot stopzetting der actie komt. mag men toch wel aannemen dat daarvoor gegronde redenen zullen gelden. Dat de beëindiging der actie op Hongaarsch ver zoek geschiedde had ook de schrijver van het artikeltje kunnen weten, wanneer hij be hoorlijk kennis had genomen van het ver slag enzer jongste algemeene vergadering, dat dezertijds is gepubliceerd. Het spijt ons dat de schrrver zoo onmid dellijk op de opmerking, dat het Huisv.- Comité zich terugtrekt, de verklaring laat volgen dat de actie niet mag worden stop gezet en daaraan toevoegt: Laat Holland zijn liefdadigheid niet doen ophouden nu enkeie ondankbare Hongaren hun landgenooten zoo in discredi t dreigen te brengen Deze, zonder eenig verder verband, neer geschreven woorden kunnen den indruk wekken, dat deze reden eenigen invloed zou hebben uitgeoefend op het besluit van ons comité. Wij ontkennen dat ten eenenmale. Ons bestuur' had besloten om de actie niet te staken, vooraleer daarom uit Hongarije zelf verzocht was, gelijk ook geschied is met Oostenrijk en Duitschland. oen Hongarije het verzoek deed is ons Bestuur daarop ingegaan en de redenen, die door onzen on langs afgetreden secretaris in de „Maasbode" zijn ontwikkeld, mogen voor den WelEerw. heer Kuilman, toch ook wel een aanwijzing zijn geweest, dat ons Comité zich niet zon der meer van de actie heeft „teruggetrok ken". Wij herbalen dat wij de oprichting van een nieuw comité zonder voorafgaand over leg met het Comité, dat jaren lang erkend is geweest als het cenig R.K. Comité hier- te-lande, dat een dergelijke actie heeft te voeren, en dat bewezen heeft dat bet in staat was de op zich genomen taak te vervullen, als een groote fout beschouwen en hopen, dat men die fout nog zal willen herstellen. Het Dagelijks Bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings-Comité. 's-Hertogenbosch, 15 Mei"1926. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat de waarde (zonder goud en zilver) van den invoer heeft bedragen in April 1926 200 in Maart 1926 212 in Aprl 1925 194 in Januari t/m. April 1926 815 en in Jan. t/m. April 1925 805 millioen gulden de waarde van den uitvoer in April 1926': 135 in Maart 1926 143 in Aoril 1925 144 in Jan. t/m. Aoril 1926 529 en in Januari t/m. April 1925 567 millioen gulden. Het saldo-invoer bedroeg in de maanden Januari t/m. April resp. 83.5, 69.1 en 64.8 mil lioen gulden totaal voor Januari t/m. Aoril 1926 285.1 voor Januari t/m. April 1925 238.0 mill. gld. Met Maart 1926 is een wijziging gekomen in de beteekenis van „land van herkomst" en „land van bestemming-" Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de Maandstatistiek van den in- uit en c^oorvoer, die omstreeks den 19den Mei a.s. zal verschijnen. LOTEN VAN BRUSSEL 1905. Trekking van 15 Mei. S. 53168 no. 21 Detaalbaar met frs. 10.000. S. 57413 no. 4 betaaloaar met irs. 2.500. S. 92872 no. 24 betaaloaar met frs. 1.000. S, 93275 no. 19 betaalbaar met frs. 500i S. 168u68 no. 9 betaalbaar met frs. 500, Betaalbaar met frs. 150 5106 24 10940 4 10940 21 19974 10 20067 20 25357 22 25357 22 30158 "5 36002 3 36002 7 40834 24 55562 5 55562 9 74549 18 851o9 16 91942 9 124039 8 125733 21 137447 12 148641 2 Panamakanaal. (Trekking van 15 Mei 1926). No. 1.326.814 met 250.000 frs. No. 216.840 met 100.000 frs. No. 311.363 met 10.000 frs. No. 964.473 met 5000 frs. Nos. 686.813, 749.235, 796.880, 987.449 en 1.535399 ieder 2000 frs.50 no.'s zijn betaaloaar met 100P frs. en 538 met 400 frs. elk. De 50 no zijn, luiden 24.429 328.753 *79.704 584.138 734.467 803.419 1.073.447 1.382.111 1.520.323 1.601.058 1.668.657 1.927.964 1.974.675 *s welke met 1000 frs. betaalbaar 117.143 376.123 533.785 685.822 790.417 884.795 1369362 1.411372 1.555.090 1.654.864 1.823.085 1.954.788 186310 422.949 571.187 719.607 798.236 890.290 1306.918 1.49J.096 1.559.519 1.668.127 1.899.160 1.958.524 ALPHEN a.d. RIJN 21 Mei 1926. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn." Spinazie 1125; Peulen 10-4.Poste lein 2630 per 100 k.g. Radijs 23; Ra barber 3.50—4.80; Peen 16—25 per 100 bos. Kropsla, le kw. 3.605.90; id. 2e kwal. 1.402.60; Komkommers 2e kwal. 1724; Bloemkool le kwal. 3244: iedm 2e kwal. 2025 per 100 stuks. Eierenveiling, 20 Mei 1926. 13150 stuks Kipeieren 56.20; Eendeieren 4.90 5.60 p. 100 Weiboter 80.per 100 pond. HAARLEM, 21 Mei. Groentenmarkt. As perges 5080 ct. per bos, aardbeien 0.75 1 per doosje, bloemkool 3555 ct. per stuk, spinazie 12.50 per kist, raapstelen 5 8 per 100 bos, salade 2.507.50 per 100 krop, komkommers 2535 ct. per stuk, wortelen 2540 ct. per bos, postelein 1.50 2.50 per mand, prei 1015 ct., selderij 8 25 ct,, per bos; uien 810 ct per pond, ra barber 2035 ct. per bos, Maita-aardappe-. len 1718 ct. per k.g., zuring 5060 ct. per kist. PURMEREND, 21 Mei. „Afslagvereeniging Beemster, Purmereno en Omstreken". Aard appelen (muizen) 1526 ct., kleine id. (id.) 1316 ct., peulen 1.04, aardbeien 1.24 2.72, alles per k.g.; bloemkool 1266 per 100, spinazie 0.45139 per 5 k.g., poste lein 2835 ct. per k.g., sla 1.70630 per 100 grop, radijs 2.1(1—5.80, rabarber 10 27.30, wortelen 19—37, prei 3.60—4.80, alles per 100 bos. BEVERWIJK, 21 Mei. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Aardbeien 5098 ct. per sloffe, spinazie 12.60 per kist, sla 48 per 100 kr„ postelein 1 1 40, zuring 1525, per kist; asperges D W 68—94 ct., id. D. B. 50—65 ct., id. D. W 3046 ct., wortelen 2835 ct., raapstelen 57 ct., radijs 4—7 ct., selderie 812 ct., uien 34 ct., rabarber 1231 ct., alles per bos; bloemkool 5060. kor kommers 14 —25, per 100, I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7