INBOEDEL VEILING Voor Geest en Hart. Uit den Omtrek NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Zaterdag 22 Mei 1926 SCHOTEN. Een kijkje op de ..Luilak" bij nacht. Herhalingsoefeningen. Telegraphïsch Weerbericht Diverse schitterende meubilaire goederen De jeugd van Claude Debussy. Gisteravond kwam de Raad der gemeen te Schoten te half acht ten Raadhuize in openbare vergadering bijeen onder Voor zitterschap van den waarnemend burge meester Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer Heidstra. Na opening door den VOORZITTER, worden de notulen der vergadering van 13 April onveranderd gearresteerd. Voorschotten aan een bij zondere school. B. en W. stellen voor le. gunstig te be schikken op een verzoek van het bestuur der bijz. lagere school voor uitgebreid la ger onderwijs aan De la Reijstraat 8, om voorschot op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van instandhouding ingevolge art. 101, eerste tot en met vijfde lid, dier wet, over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1925 en, daarvoor overwegen de, dat bedoelde school op 1 September 1925, is ontstaan door splitsing van de schooi voor- uitgebreid lager onderwijs, (naar de wet 1878) in eene school voor gewoon lager onderlijs (eerste 6 leerjaren) en een voor uitgebreid lager onderwijs (laatste 3 leerja ren), beide ingericht overeenkomstig de Lager Onderwijswet 1920 overwegende dat het in verband met deze reorganisatie ncodig is voor de nieuwe U.L. O.-school het voorschot op de gemeente lijke vergoeding in de kosten van instand houding over het tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1925 vast te stellen; overwegende, dat, aangezien in de ge meente Schoten, geen openbare school voor uitgebreid lager onderwijs naar de Lager- Onderwijswet 1920 bestaat, voor de bere kening van de gevraagde vergoeding het ge middeld bedrag per leerling van de overeen komstige openbare lagere scholen in een ge lijksoortige gemeente, n.l. Nijmegen, in aanmerking komt, in welke gemeente hier voor over het dienstjaar 1913 een bedrag van f 31,61 is bepaald dat het gemiddeld getal leerlingen van de onderhavige school over 1925 bedroeg 34. zoodat naar dit aantal en voormeld be drag per leerling, de vergoeding per jaar zou bedragen f 1074,74 of f 358.25 over het tijdvak van l September tot en met 31 De cember 1925; dat van laatstgenoemd bedrag ten hoog ste tachtig ten honderd moet worden ver leend als voorschot op de vergoeding over bedoeld tijdvak, zoodat naar dit percentage het uit te keeren voorschot zal bedragen c 286.60 te besluiten 1. het gevraagde voorschot vast te stel- 'en op f 286.60. Conform besloten 2e stellen B. en W. ten aan zien van een erzoek van hetzelfde schoolbestuur om voorschot op de gemeentelijke vergoeding in de kosten van de aanwezigheid van vak onderwijzers, ingevolge het negende lid van art. 101 der wet, over het tijdvak van 1 Sep tember. tot en met 31 December 1925 en over het dienstjaar 1926 voor overwegende dat de vergoeding in de kosten van het hebben van vakonderwijzers aan een bijzondere lagere school krachtens het negende lid van art. 101 der Lager-Onder- wijswet 1920 over elk dienstjaar wordt toe gekend tot ten hoogste het aantal lesuren en tegen eenzelfde bedrag pes lesuur als waar voor de gemeente over hetzelfde dienstjaar gemiddeld per schoöl voor vakonderwijzers verbonden aan de overeenkomstige openbare lagere scholen uitgaven heeft gedaan'; overwegende, dat art. 103, derde lid, der wet bepaalt, dat de gemeenteraad ieder jaar aan een schoolbestuur een voorschot kan vers*r;l ken op bovenbedoelde gemeentelijke vergoeding tot ten hoogste tachtig ten hon derd van hetgeen tezelfder zake voor de over eenkomstige openbare lagere scholen in die gemeente is uitgegeven over het laatste dienst jaar, waarover de rekening is gesloten overwegende, dat voor het aanwezig zijn van den hiervoren bedoelden eisch van overeenkomstigheid volgens den tweeden volzin van het negende lid van art. 101 der wet, als grondslag strekt het hebben van dezelfde soort onderwijs naar de onderschei dingen van art. 3, tweede en vierde lid der wet, dus gewoon lager- of uitgebreid lager ondei*wijs overwegende, dat aan de openbare scho len dezer gemeente, gewoon lager onderwijs (art. 3 tweede lid) wordt gegeven, waar tegenover staat, dat aan de onderhavige bij zondere school uitgebreid lager onderwijs (art. 3, vierde lid) wordt gegeven dat mitsdien de vereischte overeenkom stigheid van de openbare scholen met de bijzondere school, niet bestaat afwijzend te beschikken. Conform besloten. Vergoeding aan bijzon dere scholen voor boven tallige leerkrachten. De besturen van de R. K. scholen voor gewoon lager onderwijs aan de De la Reij straat no. 8 en aan de Kerklaan no. 49, doen het verzoek om toekenning van de gemeen telijke vergoeding, bedoeld bij art. 100 der L ger-Onderwijswet 1920, wegens het over (924 aan hunne scholen werkzaam geweest zijn van boventallige onderwijzers, en in ver band met de .omstandigheid dat- die scholen overeenkomstig zijn met een openbare la gere school in deze gemeente. V olgens bovengenoemd art. 100 wet de jaarwedden door het Rijk aan de ge meente worden vergoed, het bestuur eener naar de onderscheidingen van art. 3, tweede en vierde lid, dier wet, overeenkomstige bij zondere school in die gemeente aanspraak op vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedden en wedden van een, met betrek king tot het aantal leerlingen aan elke dier scholen, evenredig aantal aan die scholen verbonden onderwijzers boven het aantal, waarvan de jaarwedden en wedden ingevolge art. 97 dier wet door het rijk aan dat bestuur worden vergoed. Grondslag der berekening is het gemiddeld aantal leerlingen per onder wijzer aan de gezamenlijke overeenkomstige openbare scholen, naar den toestand van het voorgaande jaar, in casu dus 1923. Aan beide openbare scholen waren over 1923 verbonden een gemiddeld aantal onder wijzers van 29 li met een gemiddeld leerlin genaantal van 1Ö35 3/4. Per onderwijzer be droeg gemiddeld het aantal leerlingen over dat jaar derhalve 35, 11. In evenredigheid, hiermede zouden alzoo de bijzondere school aan de De la Reijstraat en die aan de Kerk laan voor de toepassing van voormelde wets bepaling bij een gemiddeld aantal leerlingen over 1923 van resp. 316 1/4 en 200 1/4 een aanta! onderwijzers over 1924 mogen heb ben, van resp. 9 en 6, welke aantallen, hetzij voor Rijksvergoeding aLléén, hetzij voor deze ve(goeding, aangevuld met gemeentelijke vergoeding, in aanmerking komen. In werkelijkheid zijn aan deze scholen over 1924 ook werkzaam geweest resp. 9 en 6 leerkrachten, waarvoor de betrokken be sturen Rijksvergoeding hebben ontvangen, uitgezonderd voor het aan de onderwij zeres aan eerstgenoemde bijzondere school, mejuffrouw M. C. van Houten, over het tijd vak van 28 juni tot en met 31 Augustus 1924 uitbetaald salaris ad f 220.50 en voor het aan den onderwijzer aan laatstgenoemde bij zondere school W. P. Smits over het geheeie jaar 1924 uitbetaald salaris ad. 1702.50. De'ze beide bedragen, welke debetrokken schoolbesturen verzoeken onderscheidenlijk aan hen te vergoeden, komen derhalve op grond van het vorenstaande voor rekening der gemeente. B. en W. stellen mitsdien, voor de ge vraagde vergoeding te verkenen. Conform besloten. Benoeming schoolhoofd. Vcor de betrekking van Hoofd van school C op het dorp hebben zich 129 sollicitanten aangemeld. Daaruit hebben B. en W. in overeenstem ming met den Inspecteur van het lager onder wijs, de volgende voordracht opgemaakt, als 1. J. Schuring, hoofd der school, te Hoorn 2. W. Denker, idem, te Buren 3. W. G. F. Sant, idem, te Haarlemmermeer. B. en W. stellen voor, tot benoeming over te gaan, behoudens gunstig geneeskundig onderzoek van den betrokkene, en zulks met ingang van den dag, dat bovengenoemde school zal worden geopend. Bij derde stemming wordt benoemd de heer Sant met 9 tegen 5 stemmen. De heer HEIDSTRA verschijnt ter ver gadering. Straatnamen. B. en W. stellen voor, a. 1. in te trekken het besluit, d.d. 30 Octo ber 1925, sub B. waarbij aan de straat, gepro jecteerd tusschen de Terspijtstraat (gein. Haarlem) langs de kweekerii dier gemeente, tot aan de geprojecteerde Verlengde Mar- nixstraat, de naam van Akendamstraat werd gegeven 2. aan de in sub. a 1 bedoelde straat den naam te geven van Kweektuinstraat b. aan de straat, geprojecteerd ten Westen van de Iepenstraat en daarmee evenwijdig loopende, van de Berkenstraat naar de Zaa- nenlaan, den naam te geven van Abeelstraat, Conform besloten De motie-Visee. B. en W. stellen voor, de door den heer Visée c.s in een der laatste vergaderingen nopens de forensenbelasting ingediende mo tie, aan te nemen. De heer HEIDSTRA meent, dat het voor- deeliger is, forens te zijn, dan in Schoten volle belasting te betalen. De heer LOERAKKER verwacht met veel heil van het aannemen dezer motie. VOORZITTER merkt op, dat het be lang der gemeente, die van een groot ge deelte zijner ingezetenen een derde belas ting derft, zeker gediend zal worden door deze motie. De heer VISEE sluit zich hierbij aan. De VOORZITTER stelt voor, de motie van een toelichting vorzien naar Den Haag te zenden, en vult haar zoodanig aan, dat naast het belang der belastingbetalers ook het gemeentebelang daarin tot uitdrukking komt. De motie wordt dan aangenomen met de stem van den heer HEIDSTRA tegen. Subsidie R.K. school voor buitengewoon onderwijs. Bij adres, d.d. T0 Maart j.l., verzoekt de vereeniging tot bevordering van R.K. Bui tengewoon Lager Onderwijs aan zwakzinni gen te Haarlem, haar een jaarlij ksch subsidie uit de gemeentekas toe te kennen ten bedrag I van f 500.op grond van de omstandig- - uu j heid dat hare school aan de Witte Heeren- indien in een gemeente aan een openbare nelu' udl 1,dle p school meer onderwijzers werkzaam zijn dan straat 15 te Haarlem, wordt bez hoi aantal, waarvoor ingevolge art. 56 dier Schotensche leerlingen. Dit speciale (buitengewoon) onderwijs voorziet, betzij dat het van de gemeente uit gaat (zooals te Haarlem) hetzij van een ver eeniging, in een werkelijke behoefte. Voor het toekennen van een subsidie be staat daarom, meenen B. en W., in be ginsel alle aanleiding. Voor het bezoeken van Schotensche leer lingen van de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs, te Haarlem, betaalt onze gemeente reeds aan Haarlem naar aan leiding van een indertijd met Haarlem aan gegane overeenkomst. Voor de onderhavige school (een bijzondere) is Schoten niet ver plicht, de wettelijke voorgeschreven bij drage ad f 20.per buitenleerling te vol doen, vermits deze school dit jaar niet aan de voorwaarden voor Rijkssubsidieering voldoet. Niettemin geeft Haarlem aan de vereeniging een subsidie van f 4200.welk bedrag ge baseerd is op een berekening alsof de school wel aan vorenbedoelde voorwaarden vol deed. Het komt B. en W. voor, dat Schoten een gelijk standpunt zou kunnen innemen, in welk geval voor eiken leerling uit Schoten een bedrag van f 20.als subsidie ware te verstrekken. Mitsdien stellen zij voor, alsdus vast te stellen. De heer VISéE wil dit subsidie eerst bij een volgende begrooting regelen. VOORZITTER antwoordt, dat slechts door een fout in den Haag het Rijkssub sidie nog niet is toegekend n deze kwes tie staat bovendien niet gelijk met het geven van subsidie aan een vereeniging om daarmee te werken hier profiteeren Scho tensche kinderen en hebben dezen reeds ge profiteerd van de bedoelde school. De heer VISéE vindt, dat er aan deze in richting geen directe behoefte is, omdat er een gemeente-inrichting in Haarlem bestaat, en wil het voorstel toch in ieder geval tot de begro'oting aanhouden. De heer LOERAKKER en VOORZIT TER antwoorden, dat, als de Katholieke inrichting er niet was, de gemeente Haarlem er nog meerdere moest inrichten. Deze bij- zondereontlast nu de gemeente-instellingen. Met algemeene stemmen wordt dan con form het voorstel besloten. Salaris-verhoudingen ge meente personeel. De commissie uit den raad, bestaande uit de heeren C. C. Wolff, W. F. Jansen en H. de Vos, benoemd in de vergadering van 19 Januari j.l. tot het instellen van een on derzoek naar de onderlinge verhoudingen tusschen verschillende salaris-groepen van het ambtenaarspersoneel heeft haar rapport ingezonden. Zij komt tot de volgende con clusies. 1. de boekhouder van het bedrijf gemeen tewerken enz. behoort geplaatst te worden in de salarisschaal van f 2700.tot f 3150. 2. er bestaat geen aanleiding den hoofd opzichter bij het bedrijf Gemeentewerken in een hoogere salarisschaal te plaatsen; 3. aan den klerk bij het bedrijf gemeente werken G. A. van Andel behooren drie periodieke verhoogingen, aan den klerk P. Hijnen één periodieke verhooging te worden toegekend 4. de toelage ad f 500.per jaar aan den boekhouder-kassier van het gasbedrijf dient gehandhaafd te worden 5. de ambtenaar en de geldophaler bij den gem. Ophaal- en Stortingsdienst behooren in dezelfde salarisschaal geplaatst te worden; de tegenwoordige ambtenaar dient het maxi mum salaris een jaar eerder dan de thans in functie zijnde geldophaler te bereiken 6. Burgemeester en Wethouders dienen te overwegen, of aan den 2e ambtenaar ter se cretarie, belast met de afdeeling militaire zaken, met toepassing van het 3de lid van art. 2 der secretarieverordening, een vaste toelage van f 300.behoort te worden toe gekend. De commissie stelt er prijs op te verkla ren, dat hare conclusies met eenparige stem men zijn vastgesteld. Zij adviseeren voorts, de verordening regelende den rang, de bezoldiging en de wijze van benoeming van de ambtenaren bij het bedrijf gemeentewerken en den reini gingsdienst te wijzigen, en eene verorde ning op het personeel bij den ophaal- en stortingsdienst vast te stellen overeenkomstig door hen ingediende ontwerpen. Het verzoekschrift van den hoofdopzichter J. Kuijken en den boekhouder D. H. Sue- rink, om salarisverhooging, bieden zij weder om aan. B. en W. kunnen zich vereenigen met de conclusies sub 1, 2, 3, 4 en 6. Intusschen komt het hun gewenscht voor om den hoofdopzichter van gemeentewer ken, die als zoodanig immers is aangewezen om den directeur van gemeentewerken bij afwezigheid te vervangen, daarvoor een toe lage te verleenen van f 300.per jaar. Het tweede gedeelte van conclusie sub 5 komt hun niet billijk voor. De tegenwoor dige ambtenaar, zou bij aanvaarding van de conclusie der commissie slechts één jaar eerder dan de geldophaler. het maximum- salaris bereiken. Daarbij is h.i. niet vol- i doende rekening gehouden met het feit dat de ambtenaar elders reeds vier dienstjaren in gelijke functie heeft doorgebracht. Een voorsprong van twee jaar lijkt hun zeker gerechtvaardigd. Zij stellen daarom voor, met inachtne ming van het vorenstaande de conclusies der commissie te aanvaarden. VOORZITTER leest nog een adres voor van de afd. Schoten van de Nat. Vereeni ging van gemeente-ambtenaren. Eenigen tijd wordt gediscussieerd over een verschil van redactie tusschen de oorspron kelijke en de voorliggende conclusies. Na zeer uitvoerige discussies over de ver schillende punten worden deze in stemming gebracht, mét de door B. en W. voorgestel de wijzigingen. Punt 1 wordt aangenomen. Punt 2 (gewijzigd) verworpen, en aange nomen zooals door de commissie voorge steld. Punt 3 en 4, aangenomen. Punt 5 (door den heer Visée c.s. gewij zigd zoodat aan den ambtenaar f 1700 2100 zal toegekend worden) met 9 tegen 6 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Punt 6. De heer Visée c.s. stellen voor, de toelage van f 300 te veranderen in een zoodanig bedrag als het verschil bedraagt tusschen de salarissen van lsten en 2den ambtenaar. Dit wordt verworpen en het voorstel der commissie aangenomen. Huurprijs woningen aan v het Elzenplein. Door de gemeente worden, krachtens be sluit van 29 Mei 1925, aan en bij het Elzen plein 132 arbeiderswoningen gebouwd. Overeenkomstig de bedoeling van den Raad zullen deze woningen door verschil lende bouwvereenigingen worden geëx-ploi- teerd. Aan de hand van de door de verschillen de vereenigingen ingezonden ledenlijsten hebben B. en W. bij loting toegewezen aan de bouwvereeniging Eigen Haard 31 St. Bavo 33; Volkshuis vesting 29; de Voorzorg 24 woningen. De overige 15 hebben zij voor de ge meente gereserveerd, teneinde in bijzonde re gevallen daarover te kuhne'n beschikken. De bouw is thans zoover gevorderd, dat binnen korten tijd de eerste perceelen kun nen worden betrokken. Het komt hun daarom gewenscht voor, dat in afwachting van nadere voorstellen met betrekking tot de voorwaarden, waar onder de woningen aan bovengemelde ver eenigingen in exploitatie zullen worden ge geven en tot de financieele voorzieningen voor dezen bouw, aan de hand van de door hen opgezette exploitatiebegrooting de huur prijs der woningen wordt bepaald op f 5.50 per week. VOORZITTER zegt den heer KRIJN- DERS toe, dat bij lucratiever exploitatie de voordeelen ten goede der huurders ko men zullen. Conform besloten. Heffingspercentage in komstenbelasting. Ingevolge de verordening op de heffinS r-ener plaatselijke inkomstenbelasting moet het percentage van heffing dier belasting voor het belastingjaar 1926 1927 worden vastge steld. In aanmerking nemende de totale voor dat belastingjaar geraamde opbrengst ad f 245377.zooals die uit de begrooting voor den dienst 1926 blijkt, gevoegd bij de om standigheid, dat het zielental der gemeente en derhalve ook het belastbaar inkomen zich ge stadig uitbreidt, komt het B. en W. voor, dat bedoeld percentage voor genoemd belasting jaar op 4 kan worden gesteld. Conform besloten. Benoeming ambtenaren burgerlijken stand. B. en W. bieden aan een verzoek van den heer A. Poth alhier, om ontslag als ambtenaar van den Burgelijken Stand. Zij stellen voor het ontslag, overeenkom stig het verzoek, eervol te verleenen met in gang van den dag, dat zijn opvolger zijn functie zal hebben aanvaard. Bij besluit van 27 November 1925 werd uit gelijke functie eervol ontslag verleend aan den heer F. Kehrer. In deze vacature is tot dusver niet voorzien. Zij stellen voor, thans over te gaan tot voor ziening in beide open plaatsen. Zij bevelen daartoe aan voor de benoeming in de vacature Poth, de heeren 1. a. Ch. C. Wolff, wethouderb. H. J. Klein, wet houder. 2. In de vacature Kehrer, de heeren aJ. Egmond, 2e ambtenaar ter secretarie b. L. A. van Doorn, le ambtenaar ter secre tarie. Het ontslag aan den heer Poth wordt eer vol verleend en in de vacatures worden benoemd de heeren Wolff en Egmond. Aanstelling werklieden. B. en W. adviseeren om tóf te wijzen het voorstel-Visée c.s. tot wijziging van het Werk liedenreglement en het verleenen van vaste aanstellingen aan de werklieden Verschure en Al ting. Het principe van wijziging der verordening wordt na langdurige discussie in stemming gebracht en met 8 tegen 7 stemmen aan genomen. Deze wijziging zal dan de verschillende m de verordening zelf bepaalde stadia moe ten doorloopen. Commissie voor bezwaar schriften bouwterrein belasting. Het komt B. en W. gewenscht voor, dat de behandeling van de ingekomen en nog in te komen bezwaarschriften tegen aanslagen in de bouwterrein-belasting wordt voorbe reid door een uit den raad te benoemen commissie van drie leden. Zij stellen mitsdien voor, tot benoeming daarvan over te gaan. Benoemd worden de heeren Boxs, van Schie en de Vos. Conversie geldleening St. Bavo. Bij besluit van 24 Juni 1925 werden B. en W. gemachtigd de gemeente garant te stellen voor de door de woningbouwvereeniging St. Bavo met het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds te 's-Gravenhage voor ten hoog ste 50 jaren te sluiten geldleening tot een maximum van f 230.000.rentende 5L 's jaars ten behoeve van de door die ver eeniging gebouwde 52 arbeiderswoningen aan en bij de Haitsma Mulierstraat, alhier. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft met genoemd Pensioenfonds onder handeld over het converteeren van bedoelde geldleening, waarbij aan het bestuur werd aangeboden de rente ad 5 Jo van de ge sloten geldleening met ingang van 1 April 1926 te brengen op 48/» zulks tegen betaling van 1 boete over het nominaal bedrag van bedoelde leening. Met de vereeniging zijn B. en W. van mee ning, dat deze aanbieding alleszins aanne melijk is. Mitsdien stellen zij voor aan een en ander mede te werken. Conform besloten. Grondverkoop. B. en W. stellen voor, aan den heer C. Daudeij te Lisse, een perceel bouwgrond te verkoopen gelegen aan de Eikenstraat te Schoten ter grootte van ongeveer 85 c.A. voor den prijs van f 10.per c.A. en zulks onder de door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden. Conform besloten. Geldleening gemeentewoningen. dert, achten B. en W. het tijdstip aangebro ken om tof dekking 'van de daaraan ver bonden kosten een geldleening aan te gaan. Blijkens schrijven d.d. 12 Mei j.l., is de Rijksverzekeringsbank bereid een 414 °0 eerste hypotheek op deze woningen te ver strekken tot een bedrag van ten hoogste 85° van de door haar deskundigen te schatten vermoedelijke verkoopwaarde der perceelen. Aangenomen dat de bouw zal kosten rond f 320.000.en de grond een waarde heeft van rond f 120.000.maakt te zamen f 440.000.zoo zal aan leening kunnen worden ontvangen een bedrag van rond f 350.000.—. Het bedrag, dat wegens den grond wordt ontvangen, kan aan het Rijk voor het hier voor ontvangen voorschot worden afgelost. Het percentage der rente komt B. en W zeer billijk voor. Dat de geldschietster genegen is de lee ning te verstrekken bij wijze van annuïteit, heeft tengevolge dat de huur der woningen zoo laag mogelijk kan worden gehouden. Conform besloten. Ingekomen stukken 1. Dankbetuiging, dd. 31 Mrt. j.l. van de R.K. vereeniging voor Kindervacantie- en herstellingsoorden te Hoorn, voor het haar verleend subsidie. Voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek, dd. 9 April j.l., van L. Land- wier, om schadeloosstelling wegens inbraak in zijn woning. Voor kennisgeving aangenomen. 3. Dankzegging, dd. 16 April j.l., van het Comité voor gez. Godsdienstigen arbeid in de buitenwijken van Haarlem, voor het afstaan van schoollokalen ten behoeve van het Zondagsschoolonderwijs. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Jaarverslag over 1925 van de Ver. Zuigelingenzorg te Haarlem. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Bezwaarschriften van de N. V. Haar- lemsche Ijzergieterij e.a. tegen hun aanslag in de bouwterreinenbelasting, over het dienstjaar 1925. In handen gesteld van Burgemeester en Wethouders, om advies. 6. Verslag over 1925, van de Juliana- stichting. Voor kennisgeving aangenomen. Medegedeeld wordt, dat ter inzage is gelegd 1. een mededeeling betreffende de brand- kraan in de Ben. Viljoenstraat. 2. het rapport van den accountant nopem het grondbedrijf. Rondvraag. De heer LOERAKKER vraagt, aan de N.Z.H. te verzoeken, zooveel mogelijk spoed te maken met het opruimen van het Soenda- plein. VOORZITTER zegt dit toe. De heer ANTHONISSEN vraagt, of de heer Kok bevoegd was, om de schutting weg te nemen, die op last van B. en W. geplaatst was om de perceelen Rijksstraatweg/'Fuhr- hopstraat. VOORZITTER meent, dat deze kwestie het best in der minne geschikt wordt, daar een praejudicieel geschil niet gewenscht is. De toestand wordt nu geregulariseerd en de heer Kok zal zelfs de kosten van het aan brengen der schutting vergoeden. De openbare vergadering wordt dan te ruim elf uur gesloten. Vanwege de gemeente zijn op de plaat selijke aanplakborden biljetten geplakt, waar op vermeldt zijn de herhalingsoefeningen, welke in 1926 gehouden, zullen worden Belanghebbenden zullen goed doen, hiervar kennis te nemen. Het is een lange, lange lijst. Medegedeeld door hel Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 22 Mei 1926. Hoogste barometerstand 766.9 m.M.. te Karlstadt. Laagste barometerstand 761.1 m.M., te Tculon. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 Mei: Zwakke noordoostelijke tot noordelijken Nu de bouw van de 132 gemeentewonin- wind Ucht tot haifbewolki, dtoog weer, zen gen aan en bij het Elzenplein zijn einde na- de temperatuur. OP WOENSDAG 26 MEI 1926 des voormiddags 10 uur Zal deurwaarder A. VAN DEN BOSCH, onder directie van den Makelaar J. A. RIETVELD in de groote zaal van het ..Brongebouw" te Haarlem, PUBLIEK VERKOOPEN: waaronder: uitgebreid mahoniehout salon-ameublement met canapé en club fauteuils; Engelsch eetkamer-ameublement met echt leder bekleed; schitte rende karpetten en kleedjes (Smyrna en Perzische), divan met kleed, wortel noten damesbureaulje met dito glazenkast, eiken buffetten, stoelen, schuif tafels, kristal, porcelein, eet- en theeserviezeif, wortelnoten Salon ameublement, geschilderde meubelen, Vestibulebank, kastje, fraaie wortelnoten commode met hoekladen, Jacobean kantoor-ameublement staande iampen; tafelkleeden, eiken Easey chairs; bijzeltaJelties, Jacobean rietfauteuils, ingelegde commode met marmeren blad. koperen tinwerk, wor telnoten eetkamer-ameublement, stoelen, fauteuils, Engelsche prenten, spie gels, miniatuur muntenkastje, 2 eiken slaapkamer-ameublementen en circa 50 stuks Engelsche clubfauteuils en bijpassende canape's, enz. enz. Te bezichtigen; Zondag 23, Maandag 24 en Dinsdag 25 Mei a.s van 10 uur voorm. tot 9 uur nam. 1 „Zal men, nu hij niet meer tot de levenden „behoort, beter de ware, diepe redenen van „zijn werk, de levensvoorwaarden van zijn „kunst begrijpen, al" wat van Debussy een „eerste-rangs artiest maakte, misschien de „meest oorspronkelijke, maar in elk geval „de meest verlokkende figuur en dit laat- „ste in de gunstigste beteekenis des woords „van de gansche hedendaagsche muziek Zóó begint de bekende Fransche schrijver G. Jean Aubry een artikel over Debussy. Zijn vraag is volstrekt rfïet ongemotiveerd. Want tijdens Debussy's leven heeft men aver hem en zijn muziek gesproken als over een mysterie. Men riemde hem den „uit- Zonderings-artist," men sprak van „het ge val" Debussy, men zag in hem „als den magi- schen priester der toonkunst," die niet dan in schijngestalten te zien was. Men heeft zijn kunst een „arabeskenhafte," £en „Klein"-kunst genoemd, men streed over Debussy „al dan niet symbolist." Over Zijn „oriëntaalsche beïn loeding" zal het i a - ste woord nog wel niet geschreven zijn, even min als over zijn „nationalisme" en „im pressionisme". Louis Laloy heeft het leven van Claude pebussy beschreven. Dit was in de laatste jaren nagenoeg de eenige bron over Debussy, daar het meest ophelderende werk „Mon sieur Croche" al sinds eenige jaren niet meer te krijgen is. Een lijst Debussy-literatuur geeft Séré in „Musiciens d'aujourd'hui." Het is dan ook een buitengewoon interes sante gedachte geweest der actieve „Revue musicale", het vorig jaar de briefwisseling te publiceeren tusschen Chaussan en De bussy en nu uit te komen met een speciaal - nummer.vati circa 140 bladzijden met al lerlei bizonderheden over de jeugd van De bussy. Ook vroeger reeds wijdde deze Revue een harer nummers aan dezen componist. Debussy werd geboren in 1862. Welke invloeden hebben op Debussy ingewerkt aan het begin van zijn loopbaan vraagt Raymond Bonheur. Men moet zich den artiest voorstellen in||de omgeving, waarin hij gegroeid is en wel bedenken, dat hij in zijn kinderjaren geen andere muziek gekend heeft dan die hij hooren kon, als hij met zijn ouders naar het theater mocht gaan. Eerst in de pianoklasse kwam hij in aanra king met de groote romantici, die hem de oogen openden Schumann, Liszt en Cho pin. Van Chopin vooral behield hij een onuitwischbaren indruk. Evenmin als wie ook, kon hij de Wagnerkoorts ontloopen en de Tristanpartituur heeft hem zóó in de war gebracht, dat er jaren over heen zijn gegaan, voordat alles weer helder bij hem was. Een verblijf in Rusland is van bizonder belang voor hem geweest, omdat dit het uitgangspunt geworden is van een geheel nieuwe oriëntatie. Toch heeft hij Moussorgsky eerst later leeren kennen, en evenzoo de groote meesters der 16de eeuw,- Rameau en Couperin, waaraan hij zich direct heeft aangesloten. Het heeft dus weinig nut in deze richting te zoeken naar invloeden. Het geheim zijner vorming ligt elders. Het is te vinden in zijn geest, die wijd open stond voor nieuwe prikkels. Twee dich ters vooral trokken hem aan Banville en Verlaine. Later wordt hij ook sterk beïn vloed door Baudelaire, Mallarmé en ande ren. Bijna toevallig is hij ondir de „onafhan- kelijken" terecht gekomen, waar het hart klopte van de symbolistische beweging en waar hij die intellectueele atmosfeer vond, waarnaar hij steeds verlangd had. Ook de schilderkunst oefende een diep- gaanden invloed op hem uit de preraphaë- lieten en zooals vroeger reeds werd betoogd: de Hollanders. Uit al deze elementen is Debussy's kunst geboren, in wezen een Fransche kunst. Daar chronologisch het leven van Debussy scherp in twee deelen te scheiden is.fjeen periode vóór en eene na 1902, spreekt het vanzelf, dat Debussy's jeugd de groei geweest is naar het muzikale symbolisme, dat zijn top punt gevonden heeft in de schepping van Pelléas et Mélisande. Zijn pianospel was volgens Pierné's ge tuigenis zeer vreemd en met zijn fouten en goede hoedanigheden iets particuliers van hem. Hij hield van mooie, kleine voorwerpen, liep antiquairs af en legde een verzameling aan van Japansche kunstvoorwerpen. Op een goeden dag krijgt hij het zelfs in zijn h. of J, zijn naam te wijzigen in Ach. de Bus- sy. Een cop ie van het programma, waarop zijn naam aldus voorkomt, is er bijgevoegd, als bewijsmateriaal. De groote strijd werd gestreden in 1884 om den prix de Rome. Dat|werd de tijd der briefwisseling tusschen Debussy en den architect Vasnier en diens vrcuw en dochter, die ter publicatie werden afgestaan door mej- juffrouw Marguérite Vasnier, dochter van den architect. Hij heeft Palestrina en Orlando Lasso missen gehoord te Rome en schrijft „Ik moet u vertellen van den eenigen „dag, dat ik deze maand ben uitgegaan. Ik „ben twee Missen gaan hooren, een van Pa lestrina en een van Orlando de Lapsus, in „een kerk, die „Anima" heet. Ik weet niet, „of u deze kent (een groote onhandigheid in „Debussy). Ze stond me bizonder aan om „den zeer eenvoudigen en zuiveren stijl, „waardoor ze zich onderscheidt van tal van „andere, waar men een beeldhouwwoede „ziet of een opstapeling van schilderwer- „ken en mozaiëken, die er mij te theatraal „uitzien. Het lijkt me, of de Christus in die „kerken een verdwaald geraamte is, die „droef vraagt, waarom men Hem daar ge plaatst heeft." In deze omgeving moet men „deze muziek hooren, die de eenige kerkmu ziek is, die ik toelaatbaar achtDe kérkmu- „ziek van Gounod en Cie lijkt me het pro- „duct te zijn van een hysterische mystiek en „maakt op mij den indruk van een onge paste grap." „De twee genoemden zijn meesters, voor- pi Orlando, die decoratiever en mensche- „lijker is dan Palestrina. De effecten, die zij „uit een enorme contrapuntische kennis een- „voudig weg weten te halen, zijn krachttoe ren. En wat is er stugger en afstootender „in de muziek dan het contrapunt „Met hen echter wordt het wonderbaar „een onderstreeping van het gevoel van het „woord, soms ongehoord diep, dan weer „een rollend motief, dat den indruk maakt „van verluchtingen van zeer oude misboeken. „Dat zijn de eenige uren geweest, waarin de mijnheer met muzikale gevoelens weer in „me ontwaakt is." Ziedaar een van de vele dingen, die er uit deze aflevering der Revue musicale te leeren zijn.Het interesseerde mij het meest en daarom pikte ik het er uit, omdat het eens tem e - be wijst, hoe Katholieke kunst alleen uit Katho liek milieu kan opbloeien en in Katholieke omgeving tot zijn recht kan komen. Men leze het artikelClaude Debussy et Paul Du kas. „Nooit is meer bewaarheid dan in Debussy „deze waarheid," zeide Dukas, „dat er geen „kunstproblemen bestaan. Er zijn slechts „oplossingen." „Debussy was geen man van leerstellingen „of methodes en princiepen. Toen het „De- bussysme" ontstond, bracht het zijn intuitie „in de war." En elders spreekt hij weer in dezelfde bewoordingen „Er is al heel wat over Debussy gezegd, „dat niet precies waar is. Nu hij dood_is, zal „men er nog meer van zeggen. En, men zal „wonderlijke dingen van hem zeggen, zoo- pis 't steeds gebeurt, als een bizonder wezen „een rijke prooi wordt van de exegese." Moet men het met alle uitspraken van Dukas eens zijn 't Doet er niet toe, 't is een pracht bijdrage tot de studie van het geval Debussy. „Men heeft gezegd, dat Debussy de mu- „ziek heeft bevrijd. Heeft hij dan alleen maai „de middelen gevonden om de tonen op cu- „rieuse wijze te rangschikken en er een nieu- „we beteekenis aan te geven Zoo haalt „men zijn genie omlaag tot het niveau der mas- „sa. Hij heefc dat gedaan, hij is dat, maar „hij heeft ook nog wel wat anders gedaan," Het is bekend, hoe Paul Dukas zich heeft aangesloten bij de groep van musici die den „Tombeau de ClaudejDebussy" compo neerden. In een slotartikel komt Charles Koechiin in felle bewoordingen op tegen de misplaatste grap om Debussy als impressionist te behan delen. Zoo wordt deze interessante bronnenbij- drage tot de geschiedenis der muziek beslo ten met een muzikale bijlage van vier onuit gegeven melodieën van DebussyPanto mime, Clair de lune, Pierrot en Apparition. J. van de WIEL. or.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9