UTFl2*l Radio-Omroep HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. yvh Polen vraagt advies aan den Volkenbond inzake aanleg van een kanaal van Opper-Silezië naar den benedenloop van den Weichsel. Fransch- Russische besprekingen omtrent houders van Russische fondsen. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. Een ernstig woord van Baldwin. Een brief van den Belgischen konng aan den premier. Onder de Radio-berichten: Een rede van President Doumergue. Mgr. Maglione, nuntius te Bern, benoemd tot nuntius te Parijs. De nieu we Belgische premier houdt een rede pp het perscongres. Een brief van Abd ei Krim aan Steeg zal heden in den Franschen ministerraad wor den behandeld. BINNENLANDSCH NIEUWS. Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beeren- brouck. Nederlandsche passen. De R. K. Middenstand. De middenstand en de reorganisatie der R. K. Staatspartij. Een millioenenproces. Een belasting op motorrijtuigen. Octrooi- en merkenwet. De opheffing van het Kon. Nat. Steuncomité. Pauselijke onderscheiding. Het Kon. Nat. Steuncomité. De nieuwe Bioscoopwet. Onthulling monumenl. De Nederlandsche gezant bij het Vaticaan. De tweespalt in de Communistische party. LUCHTVERKEER. Plannen van Fransche aviaieurs VERKEER EN POSTERIJEN. Opheffing van locomotief depots HANDEL EN NIJVERHEID. Een rijwielleverantie aan een gemeente. FEUILLETON. Het advies van den Volken bond gevraagd, D« Poolsche regeering heeft de verkeers- organisatie van den Volkenbond verzocht een commissie van deskundigen te benoemen om haar advies te geven bij den aanleg van een kanaal van Opper-Silezië naar den beneden loop van den Weichsel. In die commissie is benoemd de Nederlandsche oud-ingenieur van den rijkswaterstaat G. P. Nijhcff, voorts de Amerikaan Case en de Franschman Wa tier. Onze landgenoot ingenieur J. Romein, van het Volkenbondssecretariaat, zal de commissie als secretaris vergezellen. Fransch-Duitsche samen werking De vorige week is er, zooals men weet, in Genève een conferentie gehouden tusschen vertegenwoordigers van de Fransche, Bel gische en Duitsche veiligheidsdienst, waarbij de ministeries vap buitenlandsche zaken der drie landen vertegenwoordigd waren. De be sprekingen golden de maatregelen, welke moeten worden getroffen ten opzichte van de uitgewekenen, en de quaestie der pas poorten. De „Indepéndance Beige" weet te vertel len dat de Fransche en Duitsche gedelegeer den ter conferentie na eerst over de positie der talrijke Russische en Armeensche vluch telingen te hebben beraadslaagd, officieus hebben gesproken over de middelen ter be strijding van extremistische politieke be wegingen. De staking in de Parijsche Auto-Industrie. De stakingsbeweging in de Parijsche Auto- Industrie heeft thans tot de uitsluiting van ongeveer 30.000 arbeiders geleid. Van de Beurs gedrongen. fien vertegenwoordiger van een groot Amerikaansch bankiershuis is ernstig mis handeld op de beurs te Parijs en vervolgens op straat geworpen, omdat hij voor een groot bedrag francs op de markt bracht. De Fransch-Russische be sprekingen. De regeering heeft een vertegenwoordiger van de houders van Russische fondsen uit- genoodigd deel te nemen aan de Fransch- Russische besprekingen. Het volgende com promis werd voorgesteld De tsaristische regeering betaalde jaarlijks voor de coupons 400 millioen de Sovjetregeering zou 125 millioen in goud betalen. Doch de Sovjet regeering stelt slechts 40 millioen voor. Het geschil"in de Engel sche mijnindustrie. Baldwin heeft aan de mijneigenaars ge schreven, dat hij hun onbuigzame houding betreurt, met name de verwerping van het voorstel der regeering, dat de minimumloonen in laatste instantie bij arbitrage zullen worden vastgesteld. De mijneigenaars, voegt hij er bij, schijnen den aard der regeeringsvoor- stellen en den ernst van den huidigen toe stand niet voldoende te begrijpen. Tot de mijnwerkers zegt Baldwin, dat zoo lang zij in hun tegenwoordige houding blij ven volharden door te weigeren een wijzi ging der loonen of werkuren in overweging te nemen, het geen nut heeft met hen te confereeren. Hij is daartoe echter bereid, zoo dra hij verneemt, dat zij naar desbetref fende voorstellen willen luisteren. Baldwin voegt er bij, dat de regeering tengevolge van de steeds toenemende las ten, welke aan 's lands financiën door de staking worden opgelegd, niet in staat is de subsidie na afloop van deze maand nog voort te zetten. "Scotland Yard zoekt op het oogenblik naar een „butler", die zich meer dan eens moet hebben uitgegeven voor het parle mentslid Locker-Lampsen, bij wien hij se dert enkele dagen in dienst was. IJet parle mentslid was zeer tevreden over hem blij kens zijn getuigschriften was hij hoogst be trouwbaar en zijn heele optreden verried den volmaakten „butler". Eens zond de heer Locker-Lampson hem met een boodschap naar iemand, met wien hij vaak getelefo neerd had, doch dien hij nooit had ontmoet. De verleiding bleek voor Clarke, zoo heette de „butler", te sterk. Hij tooide zich met de decoraties van zijn meester en schelde on derweg dengeen op hij wien hij een bood schap moest doen. Hij gaf zich voor den heer Locker-Lampson uit, zeide dat zijn auto onderweg defect was .geraakt en vroeg den ander hem diens auto te sturen. Hetgeen geschiedde. Weliswaar droeg hij een zwart dasje en zwarte frontknoopen bij zijn rok- costuum, maar dat kwam, zoo legde hij uit, omdat hij zich inderhaast in donker gekleed had, Hij bleek een onderhoudend prater te zijn en bleef tot 's nachts 2 uur vertellen van „zijn" heldendaden in Rusland. Clarke vond het toen tijd om naar huis te rug te keeren, liet zich bij het Lagerhuis afzetten en sedert heeft men niets meer van hem vernomen. De heer Locker Lampson mist behalve zijn decoraties een bedrag van 15 pond, een revolver, en eenige goedkoope imitatiepaar— len boordsknoopen. Op zijn actief kan hij boeken, dat men hem (vóór het bedrog ontdekt werd) bij de familie, waar Clarke zich voor hem uitgaf, ■als een alleraardigst mensch beschouwde De presidentsverkiezing in Polen. Naar uit Warschau wordt gemeld, staat het zoo goed als vast, dat de Nationale Ver gadering eerst op 31 Mei zal bijeenkomen om den nieuwen staatspresident te kiezen. Ondanks de protesten van rechts zal de zit ting in ieder geval te Warschau plaatsheb ben. Een brief van den Bel gischen koning aan Jaspar De koning heeft Jaspar, den nieuwen pre mier, een brief geschreven, waarin hij hem mededeeling doet van de overdenkingen, waarfoe de gebeurtenissen, die het land zoo juist heeft doorgemaakt, hem hebben geleid. De vorst constateert dat men onder den druk van het gevaar spoedig de noodzakelijkheid inzag van een vaderlandslievende eenheid. Pogingen, het financieel herstel ten doel heb bend, acht hij onontbeerlijk. De koning is ervan overtuigd, dat de regeering niet zal aarzelen om door wijselijk overwogen daden haar wil te bevestigen, om de ongerustheid te verdrijven en de groote belangen, die zich bedreigd mochten gevoelen, gerust te stel len. Indien het vertrouwen herleeft, schrijft de koning, indien men zich van alle kanten inspant om het te doen herleven, indien de Belgen zich met volharding toeleggen op de ontwikkeling van de productie, indien zij zich moedig schikken in een stelsel van strenge bezuinigingen zoowel van publieken als particulieren aard, zal het land niet dralen zich te bewegen in de richting van vooruit gang en welvaart, doch om de tegenwoordige gevaren te overwinnen moet men tijdelijk het stilzwijgen opleggen aan alle oneenigheid. De quaestie der natio nale vlag. De agitatie tegen het bij den Volksraad ingediende wetsontwerp nopens de nationale vlag in Zuid-Afrika wordt sterker. In het ge- heele land worden protestvergaderingen ge houden. Een monstermeeting te Durban nam een resolutie aan, waarind de voorge stelde nationale vlag een beleediging van het Britsche deel des volks wordt genoemd. De „Cape Times" verneemt, dat de regee ring- besloten heeft, het wetsontwerp niet verder in deze zitting te behandelen. Sedert het begin der agitatie is overal de „Union Jack" verschenen, in winkels, op automobielen, of als versiering in het knoops gat. De oud-minister-president, Jhr. Mr. Ch, Ruys de B'eerenbrouck, zal zich vestigen ten kasteel Wolfrath, van wijlen zijn vader, te Holtum-Born. Reeds heeft hij zich als inwoner van Born doen inschrijven. Langer geldigheidsduur. Verminderde kosten. De Nederlandsche Regeering moet, naar de Msb. verneemt, voornemens zijn, in zoo verre gevolg te geven aan de wenschen van de Tweede Passen-conferentie van den Volkenbond, dat binnenkort de geldigheids duur van de Nederlandsche passen, die thans een jaar is, verlengd zal worden tot twee jaren en dat de kosten van een pas verminderd zullen worden van ruim vijf gul den tot één gulden. Nauwere samenwerking. Op uitnoodiging van de hoofdbesturen der Hanzebonden in de diocesen Utrecht en Haarlem, vond dezer dagen eene samen- spreking plaats tusschen de dagelijksche be sturen van de federatie en de diocesane middenstandsbonden, om de mogelijkheid te bespreken van nauwere samenwerking, eventueel van concentratie der bestaande organisatie-bureaux voor den katholieken middenstand. Behalve de R.-K. Limburgsche Midden standsbond waren alle genoodigden verte genwoordigd. Volledige overeenstemming kon nog niet woren bereikt. De besprekin gen zullen intusschen binnenkrt worden voortgezet. a („De Ned. Hanze"). Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, te Utrecht, onder leiding van den heer C.J. G. Struycken, Den Haag. Medegedeeld werd, dat het Watarsnoad- Comité te Nijmegen op aandringen van den R.-K, Middenstandsbond een betere steun regeling zal heffen voor de middenstanders in de geteisterde streken. Besloten werd de pogingen, om ook voor andere streken een betere regeling te ver krijgen, voort te zetten. Het Bestuur nam kennis van de mededee ling. dat door het Bestuur van den Ned. R. K. Smedenpatroonsbond in beginsel beslo ten was toe te treden tot den Ned. R.-K. Middenstandsbond. De bestrijding van het cadeaustelsel heeft een punt van overleg gevormd tusschen de Dagelijksche Besturen van de drie Midden standsbonden. Reeds is besloten gezamen lijk het initiatief te nemen tot een groote actie, met medewerking van alle gelijkge zinden, tegen het cadeau-stelsel. Aan dit ini tiatief is inmiddels reeds een begin van uit voering gegeven. Vervolgens worden goedgekeurd de ba lans, verlies- en winstrekening én rekening en verantwoording over 1925 van den Ned R.-K. Middenstandsbond. Hierna wijdde het bestuur weer bijzonder zijn aandacht aan het rapport der Commis sic-Ruys. betreffende de reorganisatie van de R.-K, Staatspartij.Tegen dat rapport wer den verschillende bezwaren ontwikkeld in hoofdzaak betreffende de navolgende pun ten: Ten eerste betreffende de samenstelling van den Partijraad, In den Partijraad be hoorde naar de meening van het bestuur een ruime en rechtstreeksche vertegenwoordiging te worden toegekend aan de 4 standsorgani saties (b.v, aan iedere organisatie vijf zetels) met daarnevens schrapping der vertegen woordiging van de Kamers van Koophandel en van den Hoogen Raad van Arbeid. Vervolgens dient in aansluiting aan bo venstaande de taak van den Partijraad na der te worden omschreven en moet o. m. vaststaan, dat hij zich niet bemoeien zal met alles wat betrekking heeft op de politieke verkiezingen. Onjuist ook werd het geacht om den Partijraad de bevoegdheid te geven, besluiten van de Bondsvergadering te ver nietigen. Beter ware het om in de betrok ken gevallen, het stemgerechtigd deel van den Partijraad eerst een besluit te laten ne men, nadat de adviseerende leden hun mee ning hebben gegeven. Verder zouden waarborgen moeten worden geschapen, dat overeenkomstig de bedoeling der commissie ook inderdaad de bondsver gadering een veelzijdige samenstelling ver krijgt. Tenslotte kunnen meerderen in art. 11 met name genoemd, geroepen geaéht worden reeds door andere, in hetzelfde artikel ge noemde groepen, te zijn vertegenwoordigd, zoodat verschillende zouden kunnen ver vallen. Besloten werd, van het door het bestuur ingenomen standpunt, kennis te geven aan het bestuur van de R.-K, Staatspartij. De totstandkoming der stichting „Katho lieke Radio Omroep" werd met sympathie begroet. Besloten werd tot deze stichting toe te treden. Nog werden behandeld verschillende aan gelegenheden van huishoudelijken aard. De. reserve-officieren contra den Staat. Naar het „Vad." verneemt, hebben een aantal reserve-officieren een bureau opge richt om te gaan procedeeren tegen den Staat. In een circulaire aan alle reserve officieren schrijven de oprichters van het bureau o.m.: „Volgens art. 9 van de Wet op het Re serve-personeel 1905 hebben de reserve officieren, die onder de wapenen komen, dezelfde rechten en plichten als de be roepsofficieren van gelijken rang en stand. De Hooge Raad heeft beslist, dat onder ge lijke rechten mede zijn te verstaan de finan- cieele regelingen. Dit wettelijk voorschrift is reeds in 1905 overtreden, toen bij K. B. werd bepaald, dat de reserve-officieren een salaris zullen genieten, berekend naar de minimum-jaarwedde van hun beroepsrang- genoot. Zelfs heeft men bij de laatste bezol digingsbesluiten zoodanige lage maxima vastgesteld, dat deze in verband met het aantal dienstjaren nimmer door de beroeps officieren worden genoten, doch uitsluitend voor de verlofsofficieren toepasselijk zijn. Welken grooten invloed deze wetsschen- ding heeft, blijkt wel daaruit, dat een ver lofsofficier, die gedurende de mobilisatie eenige jaren in den rang van len luitenant of kapitein heeft gediend, meer dan 1000 te kort is gedaan aan traktement, toelage, enz., aldus vervolgt de circulaire. Thans is besloten het ingehoudene door een- proces op te eischen. Er is echter spoed bij het geval, want op 31 October ver jaren deze vorderingen. Mr. A. A. James, advocaat te Apeldoorn, zal het proces voeren. Het totaal bedrag der vorderingen is nog niet opgemaakt kunnen worden. Men schat, dat het enkele millioenen zal bedragen. Het bureau is gevestigd te Deventer en staat onder leiding van den heer J. A. Entingh. Ingediend is een wetsontwerp tot het heffen van een belasting en het treffen van verdere voorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land, In de Memorie van Toelichting wordt op gemerkt, dat de even snelle als sterke ont wikkeling van het verkeer over de open bare wegen tot gevolg heeft, dat die wegen, over 't algemeen genomen, niet voldoen aan de eischen van het verkeer. Afdoende ver betering is dringend noodig. Vooral het ver keer met groote motorrijtuigen heeft het onderhoud dermate verzwaard, dat de wegen in onbevredigenden staat verkeeren. Hoofd zakelijk voor het verkeer zoo met lichte als met zware motorrijtuigen wordt de behoefte aan verbetering, verbreeding en nieuwen aanleg steeds dringender. Wijziging in voorbereiding. De voorzitter van den Octrooiraad, tevens directeur van het Bufeau voor den Indu- strieelen Eigendom, heeft aan de Kamer van K. en F. voor 's-Gravenhage bericht, dat voornoemd bureau, op verzoek van den Miriister van Arbeid, een herziening voor bereidt van Octrooiwet en van de Merken wet. Belanghebbenden, gevestigd in het dis trict der Kamer, worden in verband hier mede uitgenoodigd mededeelingen omtrent gebleken leemten in de genoemde wetten of gewenschte wijzigingen daarin ten spoe digste ter kennis te brengen van bovenge noemde Kamer van Koophandel welke in de gelegenheid is gesteld zoodanige mededee lingen ter kennis van het Bureau voor den industrieelen Eigendom te brengen De minister van Financiën ontving Zater dagmorgen in zijn kabinet prof. ir. P. de Vooys en C. J. Zaalberg, resp. voorzitter en algemeen secretaris van het Kon. Nat. Steuncomité. Door eerstgenoemde werden de bezittin gen en rechten van het genoemde steun comité aan den staat der Nederlanden met een kleine toespraak overgedragen. De minister van Financiën beantwoordde deze toespraak van prof. De Vooys. Uit de overgelegde brieven blijkt, dat de Handel Maatschappij aan den Staat der Nederlanden overdraagt een kassaldo van 39.027.17; effecten ter waarde van onge veer 763.975.85 en enkele binnenkort te verwachten stortingen tot een bedrag van ongeveer 4328.50, te zamen nagenoeg 800.000. Voorts zal dezer dagen een acte van'cessie gepasseerd1 worden, waarbij aart den Staat der Nederlanden worden overgedragen een drietal gebouwen in Den Haag, alsmede alle rechten en vorderingen van het comité. De volmacht daartoe is verstrekt. Op het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs en opvoeding in Den Haag, is den ad ministrateur, den beer Chr. L. Wesseling Mzn„ het gouden kruis van verdiensten Pro Ecclesia et Pontifice overhandigd, dat de Paus hem heeft geschonken wegens zijn ver diensten voor het R. K. Bijzonder Onderwijs. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEE DE KAMER. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsont werp tot voortzetting van de betaling der uit de middelen van het Kon. Nat. Steuncomité gekweten bijslagen op renten der rijksver zekeringsbank. Sommige leden konden zich met de voort zetting vereenigen, doch meenden, dat de steun aan ongevallenrentetrekkers zeer goed door het rijk kan worden voortgezet als daar aan de middelen worden overgedragen, zoo dat een aparte stichting tot voortzetting der betaling hun niet noodig voorkwam. Thans bestaat 't gevaar, dat de steun zal ophouden als het vermogen der stichting zal zijn uit geput. In verband hiermee werd gevraagd of de bepaling dat de stichting ook ten doel heeft toekenning van uitkeeringen van soortgelij ken aard, waarbij blijkens de Memorie van Toelichting gedacht is aan oud-gepension- neerden, wel reëele beteekenis heeft en wel licht verwachtingen opwekt, waaraan slechts in geringe mate kan worden voldaan. Eenige leden vroegen of het niet gewenscht zqp zijn nog andere inkomsten aan de stich ting toe te wijzen. Verscheidene andere leden hadden hiertegen bezwaar, omdat zij het niet gewenscht achten, dat de bevoegdheid van den begrotingswetgever om over die gel den te beschikken, aan het bestuur eener stichting wordt gedelegeerd. Deze leden had den bezwaar tegen genoemde bepaling be treffende uitkeeringen van soortgelijken aard. Regeling der centrale filmkeuring. Plaat selijke goedkeuring voor openbare vertooning. Thans is in. 't Staatsblad afgekondigd de Wet van 14 Mei 1926, tot bestrijding van de zedelijke en maatschappelijke' gevaren van de bioscoop. Art. 15 stelt voor het Rijk een centrale commissie in voor de keuring van films. De zetel, samenstelling, taak en werkwijze dezer commissie worden geregeld bij alg. maatregel van bestuur. Blijkens lid 3 moet voor de keuring een bij K. B. vast te stel len bedrag worden betaald, 'twelk ten bate van het Rijk komt. In het openbaar mogen, naar art. 16 be paalt, geen films meer worden vertoond, dan, indien en voor zoover zij door deze centrale commissie, als niet strijdig met de goede zeden of de openbare orde, zijn toe gelaten. Het tweede en derde lid van dit artikel maken onderscheid tusschen films, welker vertooning toelaatbaar is geacht voor kin deren beneden de 14 jaar en die, welke voor kinderen tusschen 14 en 18 jaar mogen wor den afgedraaid. Bij uitzondering mogen, in spoedeischende gevallen, films, betreffende onderwerpen van actueel belang, vertoond worden zonder voorafgaande keuring door de commissie. Doch toegelaten films mogen nog niet zon der meer in het openbaar vertoond worden. Hier voor is, als regel nog schriftelijke goed keuring van B. en W. noodig (art. 1). Uit gezonderd zijn slechts voorstellingen ten dienste van door den minister van Onderwijs aangewezen onderwijsinrichtigen en die, waarin slechts films worden vertoond be treffende onderwerpen van wetenschap, nij verheid, landbouw en handel, mits door de centr. commissie goedgekeurd. B. en W .zullen vergunning slechts weige ren, indien te duchten is, dat de aanvrager de bepalingen, bij of krachtens de wet vast gesteld, niet zal nakomen; de plaats, waar de voorstellingen zullen worden gegeven, niet voldoet aan de bij verordening gestelde of, bij gebreke daarvan, door B, en W. re delijkerwijs te stellen eischen van veiligheid, gezondheid en zedelijkheid; of nog geen vijf jaren zijn verstreken sedert een aan den aanvrager ingevolge de wet verleende ver gunning is ingetrokken (art. 3). Voor de ver leening van deze vergunning kan de gemeen teraad nog bijzondere voorwaarden stellen. Wordt een gevraagde vergunning gewei gerd, dan staat de exploitant beroep op Ged. Staten open. Ook voor deze vergunning dient betaald te worden, welk recht, jaarlijks te voldoen, bij K. B. wordt vastgesteld. Van de op brengst komt 1/ 3ten bate van het Rijk en 2/3 ten bate der Gemeente (art. 8). In iedere gemeente wordt een alphabetsich register bijgehouden, vermeldende de namen der aan vragers en eventueele bijzonderheden, art. 4. In plaatsen waar regelmatig openbare bi oscoopvoorstellingen worden gegeven, be noemen B. en W. een commissie vaii toe zicht. Krachtens art. 19 is de burgemeester be voegd, indien van de openbare vertooning eener toegelaten film stoornis der openbare orde is te duchten, die te verbieden. De art. 23, 24 en 25 bevatten de straf bepaling. Overtreding van rat. 1 (openbare vertooning zonder vergunning van B. en W.) wordt gestraft met maximaal 2 maanden hechtenis, subs, 2000 boete. De wet zal op een nader bij K. B. te be palen tijdstip in werking treden. Op den len Pinksterdag heeft te Maas tricht de onthulling plaats gehad van 't mo nument voor de in Nederland overleden Fransche vluchtelingen. t Jhr. mr. van Nispen tot Sevenaer, gezant bij het Vaticaan, gaat binnen acht dagen Rome verlaten, om den gezantschapspost te Weenen te bezetten. Op het gedurende de Pinksterdagen te Amsterdam gehouden communistisch congres, zijn de heeren Wijnkoop, Burink en v. Rave- steyn definitief als lid der partij geroyeerd. Daarmede is de crisis in de Partij in Bols- jewistischen zin opgelost, WOENSDAG 26 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Poli- tieber. 1.30 Christelijke Omroep Mid dagvergadering van den Bond van Meis- jesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland, te Den Haag 1 Her-opening, 2 Zingen Psalm 127 tl, 3 Rede van Dr. Kaajan, over Het Geref. meisje en de bestudeering van onze Geref. Geloofs leer, 4 Zingen Onderwerping (Vluchtheu velzangen no. 146), 5 Rede van Mr. H. Byleveld, overDe voorbereiding voor de gezinstaak op de Meisjesvereeniging, 6 Zingen De Apostolische Zegen (naar Woensel Kooy), 7 Slotwoord, 8 Sluiting 5.006.30 Vooravondconcert door het H.D.O.-orkest 6.307.30 Duitsche les door den heer Edgar Grün 7.45 en 10.- Persber. 8.10 Christelijke Omroep Spreker Hr. J. N. van Munster, secretaris van de Nederlandsche Middernachtzen ding Ver. te Arnhem, Hr. J. Smit Duy- zentkunst, -bariton, Pianobegel. van den heer H. Smit Duyzentkunst Het Duitsche Vrouwenkoor „Lobe den Herrn", o.l.v, Hr. J. H.Smit Duyzentkunst, Hr. H. Feyten, declamatie 1 Betend sink ich vor Dir nïe- der, Gackstatter, Vrouwenkoor 2 Wer hat dich du schoner Wald, Mendelssohn- Bartholdy Vrouwenkoor, 3 Courante, Bach, Piano, 4 Rede door Hr. v. Munster, over Wij en onze kinderen, 5 Die Himmel rüh- men de Ewige Ehre, Beethoven Vrouwen koor, 6 Meiklokje, Mendelssohn Vrou wenkoor, 7 Declamatie, 8 Adagio uit de F-dur sonate, Mozart, Piano, 9 Aria uit Elias, Mendelssohn, 10 Aria uit Paulus, Mendelssohn, Bariton, ,12 Roulze Tanz la, Beethoven Piano 13 Declamatie, 14 Der Frühling naht mit Brausen, Mendelssohn, Mendelssohn koor, 15 Das Wandern, Schubert, Koor, 16 Drie preludes, Cho pin, Piano, 17 Preis dem Vater, Mozart, Koor. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Muziek door het radiokwartet 1.20 2.20 Tijdsein, muziek van restaurant Fras- cati 3.35 Schoollezing Citizenship- The law 4.20 Tijdsein causerie Out of doors 4.35 Muziek van de New. Gallery Kinema 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 7,10 Tuinpraatje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, Le zing Old trades and new knowledge-The trade of the weaver 7.45 Pianosonates van Mozart 8.00 Spaansche lezing 8.20 Kamermuziek Ch. Kelly en L. Pier ce, piano Het Chenil kamerorkest Ge- dichtenvóorlezing 9,20 Militaire mu ziek Beating Retreat Trommels en pijpers 9.50 Weerber., nieuws Lezing Zoo animals of to-day-The Waterless Zoo 10.20 Orkestmuziek en radio-comedie 11.2012.20 Dansmuziek. Laurenf Eynac heeft bij een dejeuner, waaraan hij de Parijsche sprtjoumalisten ge- noodigd had, de plannen ontvouwd, die Fransche luchtvaarders nog voor dit jaar koesteren. Pelletier d'Oisy zal eind Mei, vergezeld van ing, Carol de raid Parijs-Tokio via Rus land ondernemen met een tweedekker (45() P. K. motor). Kapt. Arrachart heeft het voornemen met zijn broeder het afstandsrecord in rechte lijp, te verbeteren en zal laartoe in de rich ting van de Perzische Golf vliegen (tweedek ker 500 P.K. motor.) Het zelfde record zal doonkol. Vuillemin worden aangevallen op een tweedekker met 480 P. K. motor. Laatst genoemde zal vanuit Casablanca via Bey routh, Algiers, Italië naar Griekenland vlie gen. Ook kapt. Girier wil het record verbe teren door Etampes als uitgangspunt te ne men met Rusland als hoofdrichting. Luit Thoret, een specialist in het zeilvlie gen, zal op een Anonette de route Parijs, Turijn, Milaan, Lausanne, Zurich, Parijs af leggen. Paumier wil op een watervliegtuig Marseille- Beyrouth vligei), voorts in October een raid naar Madagascar via de Sahara en een tweede via Dakar. Tenslote zl luit, de Vitrolles een noorde lijke rout kiezen <yia Oslo, Stockholm, Ko penhagen, terwijl commandant Wiss dezelfde route neemt en doorvliegt naar Riga, War schau, Boekarest en Belgrado. x Een bezuinigingsmaatregel. Naar aanleiding van loopende geruchten, dat verschillende locomotiefdepöts bij de Nederlandsche Spoorwegen zullen worden opgeheven, verneemt de Tel, van bevoegde zijde daaromtrent het navolgende: Voor de fussie van de vier spoorwegmaat schappijen had iedere maatschappij haar eigen tractiedienst en derhalve eigen loco motiefdepóts. Te zamen waren er bij het begin van de fusie 70 locomotiefdepóts en thans zijn er nog 60. In de laatst jaren werden o.a. opgege ven de depóts te Hattem, Zeist, Dinxperlo, Lage Zwaluw, Meppel, enz., terwijl thans Den Haag H H. S. M. opgeheven wordt en binnenkort ook Harlingen, Het depót Den Haag II, dat nu opgeheven wordt, had door de electrificatie eigenlijk geen reden van bestaan meer. Indien de electrificatie 1 Mei 1927 eèn' feit zal zijn geworden, is er kans dat nog meer depóts worden opgeheven of ingekrompen. Deze vermindering van het aantal depots is een der bezuinigingsmaatregelen die thans bij de Nederlandsche Spoorwegen worden ioegepast. Wij ontleenen aan de R. K. Werkgever" uitlating over de gunning van een rijwiel- leverantie door het gemeentebestuur van Zwolle aan een firma die rijwielen van minderwaardig buitenlandsch fabrikaat of samengesteld uit goedkoope buitenlandsche onderdeelen zou aanbieden. Naar de „Zw. Crt." thans verneemt, heeft de firma bij den Officier vbn Justitie tegen de R. K. Werkgever" een 'klacht ingediend wegens smaadschrift en een actie ingesteld: tot schadevergoeding. Aan het blad wordt nog medegedeeld, dat de rijwielen, waarvan de levering aan meer- bedoelde firma werd gegund, wel degelijk Nederlandsch fabrikaat zijn, en samenge steld; u*tl in Nedieflan/dl vervaardigde on derdeden, voorzoover althans deze onder- deelen in Nederland worden gefabriceerd. Voor de gunning hebben B. en W. van Zwolle zich doen voorlichten door een commissie bestaande uit practisch en tech nisch ter zake kundige personen, welke commissie zich in haar advies heeft laten leiden door deze gedachten, dat de te leveren rijwielen van goede constructie moesten zijn, bestand tegen de vele en zware eischen, die de dienst daaraan^ stelt, van behoorlijken prijs, en, zoo eenigszins mogelijk van Nederlandsch fabrikaat. Aan dezen drievoudigen maatstaf werden de in schrijvingen getoetst. Dat laatstbedoelde maatstaf wel degelijk mede telde, blijkt hier uit, dat de laagste inschrijver al dadelijk afviel, omdat hij uitsluitend Duitsch fabri kaat aanbood. Het college van B. en W. legde z»ch eenstemmig neer bij het advies der commissie, de leverantie te gunnen aan dengene, wien ze daadwerkelijk is gegund. 25. ij De gedachte kwam bij hem op, bij Soland voor een krankzinnige door te gaan, en on gemerkt de woning te verlaten. Maar toen hij opzag, bemerkte hij, dat hij niet meer alleen was. In een stoel bij het half door een gordijn verborgen venster zat rustig hetzelfde jonge meisje, dat hij eenige dagen geleden te St. Amarin had ontmoet. Slap lagen hare handen op haar schoot, en op haar gelaat las hij weer al die tegen strijdige uitdrukkingen die toen zijne aan dacht hadden getrokken. Hegemeister dapht er niet aan, een groet uit te spreken, en zich te verontschuldigen over zijne tegenwoordigheid, of zich aan haar voor te stellen. Hij gevoelde zich daartoe niet in staat, en hij wist ook niet, hoe lang zij al daar ge zeten had. En terwijl hij besluiteloos daar zat, kwam de vrouw binnen, waarvoor hij daareven de vlucht had willen nemen, „Het doet mij genoegen, u bij ons te zien," zoo zef ze, terwijl ze op hem toetrad. Voor de eerste maal hoorde hij hare stem, en het was, alsof hij zich erover verwon derde dat zij kon spreken. Met eene zekere angstige nieuwsgierig heid beschouwde hij haar, terwijl zij eene buiging voor hem maakte. Haar gelaat was bijna niet veranderd, en hij was zóó verward, dat hij niet eens be merkte, dat ze hem de hand reikte. „Mijne dochter Marilla," zoo zei ze, ter wijl ze naar het jonge meisje wees, dat nu was opgestaan, en nader trad. Had hij dat dan niet reeds vermoed, voor dat hij den drempel van dat huis over schreed? Beider handen raakten elkaar vluchtig aan. En toen viel het hem weer in, wat hij vóór het open venster van zijne kamer in de herberg van St. Armain onwillekeurig hfd moeten hooren. Hij zag haar aan, met de bedoeling, dat zij in zijne blikken zou kunnen lezen, dat hij die woorden had verstaan. Beiden spraken geen woord met elkaar. „Ik herinner mij u nog zeer goed," zei de moeder van Marilla. „Het was toen toch een heerlijke tijd. De provisor, nu mijn man, begon toen juist, mij het hof te maken. Alle jonge meisjes waren jaloersch op mij. En toen dat bouquet kwam.... Ja, het was toch een heerlijke tijd. Maar nu wordt het tijd, om voor het avondmaal te gaan zor gen." Met vlugge schreden, evenals in vroegere jaren, toen Hendrik haar over de markt zag gaan, verliet ze het vertrek. Marilla beschouwde hem met doordrin gende blikken, wat hem verlegen maakte. Op dat oogenblik kwam de apotheker de kamer binnen. „Welnu, is mijne verrassing gelukt?" vroeg hij, terwijl hij zich van genoegen de handen wreef. „Hij wist immens niet, dat ik een dochter heb, en daarom kwam ik op dien inval, u haar inplaats van mijne vrouw te laten vinden." „Uwe verrassing is volkomen gelukt, papa," zei Marilla. „Dat doet mij genoegen. U moet weten, waarde heer Hegemeister, dat wij dikwijls met elkaar schertsen. Er heerscht onder ons eene bewonderenswaardige harmonie. Mijne vrouw vertegenwoordigt het huiselijke, practische element, en mijne dochter het romantische, en ik ben een mengsel van beide elementen." „U vergeet mademoiselle, papa,55 zei Marilla. „O, dat arme schepsel!" zei de apotheker goedig lachend. „Toch houden wij allen van haar, maar zij telt niet mede." „Ik geloof, dat mama mij roept," zei Ma rilla. Toen ging ze met vlugge schreden langs Hegemeister en verliet het vertrek. De woorden, die gesproken .waren, sche nen Hegemeis.ter toe een geheimzinnige be teekenis te hebben. Hij volgde Marilla met de oogen en voel. de zich aangetrokken en afgestooten tege lijk. „Vermijd deze woning," scheen een in wendige stem hem in te fluisteren, terwijl Marilla de deur van de kamer achter zich sloot. „Wanneer gij vanavond heengaat, zeg dan tot weerziens, maar kom hier nooit te rug." Dat nam hij zich nu vast voor en daarom kon hij gedurende het avondmaal onbevan gen praten en den blik vermijden van dé jeugdige oogen die de zijne zochten. Hét was een koele, eenigszins spottende blik. Het was echt huiselijk aan den disch. Mevrouw Soland reikte aanhoudend de gerechten aan en onderbrak alle gesprek ken door het een of ander te presenteeren. De apotheker leunde gemakkelijk achter over in zijn grooten stoel en liet zijn appe len door zijn vrouw schillen. De gouvernante zat rechtop en lette er voortdurend op, of ze in het een of ander behulpzaam kon zijn. Een van haar eigenaardigheden bestond hierin, dat ze elke minuut opsprong om iets te gaan halen wat, naar ze meende, vergeten was, of iets van den grond op te rapen, een kruimeltje of een servet. Alleen Marilla zat daar, alsof ze er niet bij behoorde, "-.i Ze bekommerde zich om niets. Maar het weinige, dat ze at, gebruikte ze met smaak. „Blijf toch zitten, mademoiselle," zei ze op een gegeven oogenblik tot de gouver nante, terwijl ze haar kleine zilveren vork op de tafel lei, „Bij tante Leonie te Frank fort mocht nooit iemand van de tafel op staan. Dat werd beschouwd als een vergrijp tegen de orde en tegen de gezelligheid." Mademoiselle werd vuurrood. En de apotheker barstte in lachen uit. „Bravo," zoo zei hij, „daaraan kan men tante. Leonie herkennen. En gij zijt haar evenbeeld, Marilla." „Leonie was altijd gek," zei mevrouw Soland, nadat ze even had nagedacht. De apotheker sloeg van plezier met bei de handen op de leuningen van zijn stoel en vroeg met stralend gelaat: „Hebt gij wel ooit eene familie ontmoet als de onze, mijnheer Hegemeister. Men noemt ons hier overal de gezellige familie, maar men moet ons kennen. Hegemeister zag naar zijn bord. Hij verlangde naar het oogenblik, dat hij afscheid zou kunnen nemen. Toen de maaltijd was afgeloopen zag hij, dat mevrouw Soland alles wat was over gebleven op een bord te zamen lei, en het in een kast wegsloot, na nog een blik vol welgevaliep daarop te hebben geworpen. En toen hield ze de wijnflesch, vóór ze dien wegsloot, tegen het licht en berekende den inhoud. „Ze doet alles zeiver in het huishouden, zei de apotheker tot zijn gast. „Marilla is daar niet geschikt voor..,. Mademoiselle zoudt u ons even de sigaren willen geven, ik bedoel de sigaren met de vergulde band jes. U weet het wel, nietwaar? In de andere Mademoiselle ging heen en mevrouw So land volgde haar op den voet, terwijl ze zeide; „Ze liggen daar niet meer. Ik heb ze weggeborgen." De apotheker stond op en rekte zich uit. u „O, die goede mama," zoo zei hij. „Z* is altijd bang voor dieven. Ik ga de siga ren halen, die ik zelf verborgen heb, dat zal het beste zijn." Een weinig traag, na het overvloedige avondmaal, ging hij de kamer uit. Zijn laarzen kraakten, de deur kraakte e* uit de verte hoorde men een woordenwisse ling tusschen mevrouw Soland en Made moiselle. Marilla zat daar, alsof het baar mets aanging. Ze speelde met haar mes, dat x« tusschen twee vingers bewoog. Het was van staal, met een handvatsel van perlemoer en zilver. Langzaam sloeg Hegemeister zijn oogeB op en zag haar in het gelaat. (Wordt vervolgd^ J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10