iTaygg f3080.- fM-aagasfM-s."& na^arstsj: fso.- OIESSTRAAT16 22 24 L.O. en M.O. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuwr COCOS KARPETTEN EN MATTEN Plaatselijk Nieuws. HAARLEM 1926 Dinsdag 50ste Jaargang No. 16257 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. VAN HET VATIC A AN. De Zaanlandsche Bank. KINDERLIJKJE OPGEHAALD Misdaad in het spel. Het Ziekenapostolaat en het Eucharistisch Congres te te Chicago. De aanvrage om surséance van betaling door de N. V. D. en M. Grootes. Het Eucharistisch Triduum voor zieken te Bloemendaal. De onbewaakte overwegen aan de Haarlemmermeerlijnen. 'm'mm De omgevallen auto in de Kruistocht straat. Ernstige brand in de Dr. Schaepmanstraat. Een winkelhuis uitgebrand. Een nieuw wandelpark te Bloemendaal. pAuto in de Ringvaart gezonken. Auto-ongevallen. Te Bennebroek. Goed afgeloopen Het kampeeren aan het strand. PINKSTEREN. Prov. Landdag Mercurius. Broche verloren. J. v. d. Bunt f. in dit nummer. Telegraphisch Weerbericht B. en W. van Heemsted bieden „Spaar en Hout" a zetel van Bolïencultuur aan. Gouden Jubileum. Huldiging M. Merens. Volkshuisvesting. Lijk opgehaald. Vierde Nederlandsche Imkersdag. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0-25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Xdvérïenüên 35 cents peC tegel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. bij verlies v. een andere vinger. Er is dezer dagen een belangrijke brochure verschenen van de hand van prof. dr. G, Révesz, leider van het psychologisch-paeda- gogisch Nutslaboratorium te Amsterdam. De titel geeft de bedoeling van den schrijver precies weer: „de overgang van het lager naar het middelbaar onderwijs en de plaats van de middelbare school in het kader van het Nederlandsche schoolwezen". Ziedaar de behandelde stof, een onderwerp, dat al vele jaren en in steeds klimmende male de be langstelling hier te lande blijft bezighouden; een probleem, dat in Nederland tot de onop losbare schijnt te behooren. 't Zou interessant zijn om te onderzoeken, waarom men nergens ter wereld zóó sukkelt met dien overgang van de lagere naar de middelbare school; waarom men in verschil lende landen die aansluiting als de meest natuurlijke zaak van de wereld beschouwt en waarom men in ons vaderland op dit gebied al maar verder van de wijs raakt. Iedere frissche poging om hier klaarheid en oplossing te brengen moet dan ook wor den toegejuichtEn de brochure van prof. Révész geeft in ieder geval blijk van een eigen kijk op deze schijnbaar onoplosbare zaak. Van belang is vooral, wat de schrijver zegt over de taak van de lagere school als voorbereiding voor de middelbare en in t bijzonder, wat de lagere school bij den over gang te doen heeft. Bij den bestaanden toe stand immers heeft de lagere school de ge- heele verantwoordelijkheid. Op de verklaring van elk hoofd eener school moet de middelbare school iederen leerling toelaten. De vroegere regeling, waarbij de middelbare school een toelatings examen afnam en dus zelf de normen vast stelde van haar beginonderwijs, had zeer ze ker bezwaren. Maar niemand, die niet ziende blind wil wezen, kan ontkennen, dat de te genwoordige regeling op zijn minst even noodlottig is. Het zou ons te ver voeren, dit uitvoerig toe te lichten: zelfs qjet den besten wil ter wereld is een vertrouwbaar oordeel over de leerlingen van de lagere school niet te verkrijgen. Immers, niet alle onderwijzers kennen de criteria ten aanzien van de ge schiktheid voor het middelbaar onderwijs. Parate kennis is zeker een vereischte, maar daarnaast behooren ook aangeboren geestes gaven een groot gewicht in de schaal te leg gen. Prof. Révész acht het daarom ge- wenscht, psychologische inlichtingen omtrent den aanleg en de karaktereigenschappen van de lagere school in te winnen door middel van-een zeer nauwkeurig uitgewerkte vra genlijst. Ongetwijfeld zou het oordeel over de candidaten voor het middelbaar onderwijs daardoor zuiverder worden, indien ten min ste de onderwijzer, die de vragenlijst moet invullen, voldoende psychologische scholing bezit om de beteekenis en de draagwijdte der vragen te begrijpen. Op dit oogenblik ontbreekt daar nog veel aan. Intusschen staat de zaak zoo, dat een groot aantal leerlingen van de middelbare scholen niet voldoende aanleg en intellectueele ge schiktheid heeft om aan de eischen der school te voldoen. Men kan nu de vraag stellen: zijn de leerlingen ongeschikt voor de school, of is de school ongeschikt voor de leerlingen? M.a.w. deugt het bestaande schoolsysteem? Het statistisch materiaal, door den schrij ver verwerkt, had betrekking op ongeveer 3800 leerlingen. Een aantal, groot genoeg om mee te werken, al moet men het eenigszins voorzichtig behandelen. De gegevens waren afkomstig van 2 lycea, 4 Hollandsche en 4 Indische H. B. S.-en met 5-j. c,, en 4 H. B S.-en met 3-j. c. De conclusies uit dit onder zoek, komen op het volgende neer: 1. Slechts de helft der leerlingen, met een „verklaring" op de H, B. S. 5-j c. toegela ten, behaalt het einddiploma. De andere helft erlaat vroeger de school. 2. Van de 50 pCt, leerlingen, die het eind diploma behaalden, had een derde deel een of meermalen gedoubleerd, 3. Leerlingen, die twee keer blijven zitten, hebben een geringe kans (10 pCt.) voor het eindexamen. Degenen, die drie keer blijven zitten, hebben in het geheel geen kans. 4. In Indië zijn de toestanden nog ongun stiger. Het blijkt dus, dat het grootste deel van de op de H. B. S. 5-j. c. opgenomen leer lingen niet kan voldoen aan de eischen van het programma. Wat dc 3-jarige H. B. S. betreft, zijn de resultaten veel gunstiger. Het percentage van hen, die aan die school einddiploma be haalden, bedroeg 68.7 pCt. Dit alles brengt prof, Révész tot de over- .uiging, dat een school, die beantwoorden wil aan de gemiddelde begaafdheid van de in 't algemeen voor het M. O. passende leer lingen, principieel niet veel hoogere eischen aan haar leerlingen zou mogen slellen dan de H. B. S. met 3-j. c. in haar tegenwoor- digen vorm doet. En verder is het feit, dat in de eerste en tweede klassen der middel bare school zoo veel zittenblijvers zijn, een aanwijzing, dat de lagere school haar leer lingen gebrekkig schift. Eindelijk wijst het materiaal van den schrijver er op, dat zij, die in de eerste klasse van de H. B, S. 5-j. c. blijven zitten, bijna geen kans hebben de school te beëindigen. Van de tweede klasse af nemen de kansen in snel tempo toe. Ziehier de kern van Aét betoog van den schrijver. De vraag mag gelden: wordt hier niet te veel van de lagere school gevraagd? Toen de middelbare school met toelatings examens zelf vooraf de schifting maakte, was de toestand niet beter dan nu, ook toen was het verloop zeer groot; van de twintig tot vijf en twintig leerlingen, waarmee een 1ste klas gymnasium of H. B. S. met 5-j, c. be gon, bereikte geen veertig pCt. recht streeks het eindexamen. De schuldvraag wordt dus ook met deze statistiek niet afdoende bevredigend beantwoord. In theorie heeft de schrijver gelijk: de lagere school woest slechts toelatingsbewijzen voor de middelbare school afgeven aan leerlingen, die alleszins geschikt zijn om het onderwijs daar te volgen. Maar hier wordt aan de hoofden van lagere scholen een eisch gesteld, waar aan zeer velen niet kunnen voldoen. Zelf I merkt de schrijver op, dat hel niet enkel gaat om een onderzoek naar een bepaalde hoeveelheid kennis, maar ook om een ziel- kundigen kijk op den leerling, om n.m. met eenige zekerheid te kunnen uitmaken, of, wie de lagere school verlaat, drie en vier jaar later de capaciteiten zal bezitten, om de stof te verwerken, welke de overladen programma's onzer middelbare scholen voor zetten. Om met redelijkheid van de lagere school te eischen, dat zij aan de middelbare slechts alleszins bruikbare leerlingen afle vert, zou de middelbare school zelf haar ka rakter scherper moeten afteekenen dan thans geschiedt. Bij de velerlei wisselingen en ver vormingen, welke onze middelbare scholen den laal'sten tijd ondergaan, wordt dit karak ter hoe langer hoe ondoorgrondelijker. Niet minder moeite veroorzaakt de heerschende mentaliteit, de bestaande drang, om ieder kind, dat maar eenigszins dragelijk de lagere school heeft doorloopen, verder onderwijs te doen genieten. Wanneer bij het zien van den overvloed van -zoogenaamd bestudeerde menschen, de meening eens ingang vond, dat tot het middelbaar en hooger onderwijs al leen de meer dan middelmatige moeten worden toegelaten, zou de taak van de la gere school en hare verantwoordelijkheid heel wat verlicht worden. Het probleem is dus bij den toestand, waarin het onderwijs zich hier te lande be vindt, nog altijd zeer moeilijk. Bij al de zorg, die de laatste jaren van hooger hand aan de onderwijs-bureaucratie is gewijd, wordt het hoog tijd, dat aan de allervoor naamste vraagstukken, n.m. de resultaten van het onderwijs voor het moderne leven, de verhouding tusschen lager en middelbaar onderwijs, de opleiding der onderwijzers en dergelijke eens wat meer aandacht wordt gewijd. Dat een studie als de boven bedoelde voor die urgentie al weer een argument meer komt bijbrengen is op zichzelf al een ver dienste. ZALIGVERKLARING VAN JOHANNA THOURET. Onze Romeinsche correspondent seint 23 Mei; Op Pinkster-Zondag had in de Vaticaan- sche Basiliek van Sint Pieter de plechtige Zaligverklaring plaats van Johanna Thouret, stichteres van de Zusters van Liefde, die zoo talrijk hun liefdediensten bewijzen in de gasthuizen van Italië, Spanje, Frankrijk, Malta, Hongarije en elders. De nieuwe Zalige werd geboren in het bisdom van B'esanqon en overleed te Napels, waar haar lichaam nu nog rust. Reeds in 1922 verklaarde Paus Pius XI de heldhaftigheid harer deugden en in 1.1. Af>ril werden de wonderen voor hare Zaligverklaring plechtig goedgekeurd. De Basiliek had dezelfde versiering als op Zondag 16 Mei ter gelegenheid van de Zalig verklaring van Andreas Hubertus Fournet. Om 10 uur deden de Kardinalen leden der Congregatie der Riten, met Z, Em. Kardinaal Vico, Prefekt hunne intrede in de Basiliek, gevolgd door de Prelaten, leden der Riten en de Consultoren dier Congregatie. Vooraf gegaan van het Kruis, kwam eindelijk het Kapittel van Sint Pieter, gevolgd door Z.Em. Kardinaal Merry del Val, Aartspriester der Basiliek en Mgr. Palica, celebrans, vicc- gerens van het Vicariaat van Rome, in welke stad de Zusters van Moeder Thouret bijna ia alle hospitalen werkzaam zijn. De secretaris van het Kapittel las van een klein podium het dekreet der Zaligverkla ring, waarna Mgr. Palica het Te Deum aan hief en de beeltenis van de nieuwe Zalige werd onthuld in een glorie van electrisch licht. Een reliek van de nieuwe Zalige werd op het Hoogaltaar geplaatst. Mgr. Palica pontificeerde alsdan de Plechtige Mis met het gebed van de nieuwe Zalige. Talrijke Bisschoppen en geloovigen, waaronder een zeer groot aantal Zusters van Liefde, woon den de plechtigheid hij. In den namiddag kwam, gelijk gewoonlijk, Z. H, de Paus dc nieuwe Zalige vereeren. Z. H. was vergezeld van het H. College der Kardinalen, van de hofhouding en Prelaten en werd in de H. Sacramentskapel ontvangen door het Kapittel van Sint Pieter, met Kar dinaal Merry del Val aan 't hoofd. Onder het geestdriftig gejuich der zeer talrijke ge loovigen werd Z. II. op de Sedia gestato- ria door de Basiliek gedragen naa» de Absis. Na een kórt Lof en het zingen van den lof zang „Jesu Corona Virginum" werd dcxor Mgr. Palica de Zegen met het Allerheiligste gegeven. Aan Z. H. den Paus werd alsdan door den Postulator der Zaak der Zaligver klaring een reliek van de Zalige aangeboden in een prachtig reliekschrijn, een Leven van de Zalige, en haar beeltenis op zijde geschil derd. Met dezelfde plechtigheid en onder het gejuich van de geestdriftige geloovigen ver liet de H. Vader al zegenend de Basiliek langs de kapel van het H. Sacrament. De aanvrage der N. V. Zaanlandsche Bank om surséance van betaling luidt als volgt: Geeft eerbiedig te kennen: de N. V. Zaan landsche Bank, gevestigd te Krommenie met bijkantoren te Alkmaar, Amsterdam, Broek op Langendijk, Midden-Beemster.Schagen en Zaandam te dezer zake domicilie kiezende ten kantore van den procureur mr. M. .A. v. Ecli te Haarlem: dat zij voorziet, dat zij met betalen van hare opeischbare schulden niet zal kunnen voortgaan; dat nl. hare kaspositie bij opvraging door haie crediteuren van de hun toekomende saldi niet voldoende is en het liquide ma ken harer middelen teneinde de liquiditeit daarvan gelijken tred te doen houden met de mogelijke opvragingen door crediteuren be zwaar oplevert; dat het vooruitzicht bestaat, dat verzoek ster bij verleening van surséance van beta ling haar bedrijf zal kunnen blijven voort zetten en na verloop van tijd hare schuld- eischers zal kunnen bevredigen door met hun eene bevredigende regeling te treffen; dat verzoekster hierbij -aan uwe Recht bank overlegt een staat, waaruit de aard en het bedrag van hare baten en schulden blijkt, alsmede een staat aangevende de namen en woonplaatsen harer schuldei- schers, alsmede bescheiden ter staving van op den staat van baten en schulden voorko mende posten, benevens een exemplaar van haar jaarverslag over het boekjaar 1925. Redenen, waarom het uwe Rechtbank moge behagen over te gaan tot benoeming van een of meer bewindvoerders teneinde, voorloopig met verzoekster het beheer over hare zaken te voeren en aan verzoekster te vepleenen surséance van betaling voor den duur daarvoor bij de Wet toegestaan.' Tot bewindvoerder is benoemd Mr. Dr. W. P. Vis, te Haarlem en tot deskundige W. A. Hamelberg te Amsterdam. De staat van activa en Passiva der Zaan landsche Bank wijst aan: Actief 5799608.95 passief 5799608.95 met een saldo van 1356662.70. De staat van activa bevat o.m. Eigen Fondsen 290052.98; dehiteuren tegen accept: 1392935; debiteuren in re kening courant 3440522.55; vorderingen wegens borgstelling 225000. De staat van Passiva bevat o.m.: Diverse Preferente Crediteuren: 8162.28; crediteu ren voor verdisconteerde promessen 1336355; crediteuren wegens overwaarde van Fondsen: 139968.86; creditsaldi van rekening-courantouders: 205608.93; depo sito's; 329107.76; deposito .g. Spaarfnds der Zaanlandsche Bank; 1394011.40; ver strekte borgtochten 225000. De staat van diverse preferente credi teuren telt 18 postep met totaal 8162.28. Crediteuren voor verdisconteerde promes sen zijn: Ned, Bank 1216460 en Spaarbank der Verg. „Hulpbetoon" Assendelft 119895. Hel actief beschikbaar voor preferente crediteuren bedraagt: 2047187.45, voor concurrente crediteuren 352742 h. 50. Zaterdagavond omstreeks 7 uur is door de Schotensche politie u:t het water van het Noorder Buitenspaarne het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind van het vrouwe lijk geslacht. Het was geheel ongekleed en dreef op het water. Eenige jongens ontdekten het en gaven hiervan kennis aan de politie. Nadat het lijkje opgehaald was. bleken er sporen van misdaad op aanwezig te zijn Door de politie wordt een onderzoek inge steld. In opdracht van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, heeft de Zeereerw. heer pastoor L. J. Willenborg van Bloemendaal zich dezer dagen naar den bisschop van Namen (België), mgr. Heylen, begeven, om hem te verzoeken op het aan staand Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago, waarvan mgr. Heylen voorzitter is, te spreken over het Apostolaat der Zie ken, in Bloemendaal opgericht. Met belangstelling heeft, naar wij verne men, mgr. Heylen van de interessante be scheiden, welke hem door pastoor Willen borg werden overhandigd, kennis genomen en beloofd, indien dit eenigszins mogelijk is, aan het verzoek van mgr. Callier te zullen voldoen, Hoogstwaarschijnlijk zal mgr. Heylen te Chicago over het Apostolaat der Zieken spreken in de bijeenkomsten der priesters. Het Zieken Apostolaat breidt zich gesta dig uit en heeft thans reeds een ledental van ruim 1700. In vele steden vindt, zooals wij reeds mededeelden het Eucharistisch, Triduum voor zieken spontane navolging en in' dit ver band is het typeerend te kunnen mededee- len, dat thans reeds pogingen in het werk worden gesteld, om te verwezenlijken, dat ook in den St. Pieter te Rome een Eucha ristisch Ziekentriduum gehouden kan wor den. En dat alles, terwijl het nog géén jaar ge leden is, dat het eerste Ziekentriduum in het kleine kerkje te Bloemendaal plaats vond. De aanvrage om surséance van betaling door de N.V. D. en M. Grootes luidt als volgt: De N.V. D. en M. Grootes, Gebr. in li quidatie, geeft eerbiedig te kennen, dat zij voorziet, dat met betaling der opeischbare schulden van voornoemde N.V. niet zal kun nen worden voortgegaan, dat nog niet valt le beoordeelen of en in hoeverre fabriek en affaire in hun geheel zijn te gelde te ma ken en verzoekster, na ruime afschrijving deze op boekwaarde heeft meenen te moe ten stellen; dat van het tempo en de wijze van ae liquidatie zal afhangen in hoeverre van de uitstaande posten bij debiteuren integrale voldoening is te wachten, met verzoek aan de N.V, in liquidatie voornoemd te verlee- nen surséance van betaling." De staat van actief en passief wijst een totaal aan van 1.018.698.51 met een ver- lie'ssaldo van 338.320.80. Het debiteurenbedrag wijst aan 83:675.46. De crediteuren beloopen f 170.827.48, waaronder een leening o/g van 100.000. Het aantal crediteuren bedraagt 289. Men verzoekt ons mede te deelen. dat het Eucharistisch Triduuip voor zieken in de R. K. Kerk te Bloemendaal, dit jaar niet ge houden zal worden op 8, 9 en 10 Juni, doch op 15. 16 en 17 Juni. Reeds een 140-tal patiënten hebben zich voor dit Triduum aangemeld Zieken, welke nog aan het Triduum wen- schen deel te nemen, moeten zich vervoe gen bij Zuster Cafander die zitting houdt in de Mariastichting te Haarlem, Maandags. Woensdags en Vrijdags van 35 uur. Op sommige plaatsen ziitj bij de wegen aan de Haarlemmermeerlijnen hekken ge plaatst, die in frissche kleuren geschil derd goed in 't oog loopen en voor be stuurders van auto's, motorrijwielen en an- deze voertuigen een uitnemende waarschu wing zijn om hun vaart te temperen. Aan sommige onbewaakte overwegen laat het uitzicht, met het oog op de aanwezige boomer? en huizen, nog wel iets te wen- schen over, zoodat autobeatuurders enz. ter voorkoming van ongelukken ernstig wordt aangeraden bij het naderen van deze wegen heel langzaam te rijden. In den nacht van Zondag op Maandag is het winkelhuis, waarin gevestigd is de krui denierszaak van den heer G. J. Dr. Schaep manstraat 9, uitgebrand. De bewoner was met zijn echtgenoote en jongste kind uitste- dig. De knecht met 4 kinderen sliep op de bovenverdieping. Ongeveer om drie uur werd de knecht wakker door de benau wende brandlucht. Hij kleedde zich onmid dellijk aan en maakte de kinderen wakker. Met een beddelaken liet hij hen alle vier uit het bovenraam op straat en sprong er daarna zelf uit. Het oudste zoontje ging dadelijk den veldwachter v. d. Vloet waarschuwen. Toen de knecht en de kinde ren in veiligheid waren, sloegen de vlammen uit dc winkelramen, zoodat ook het zonne scherm in brand vloog. De brandweer van Haarlemmerliede was spoedig ter plaatse, de winkel stond toen echter reeds in lichte Ihaie. Na een half uur spuiten met de motorspuit was men het vuur meester. Het winkelhuis is één ruïne van verkoold hcut, vetbrande en geschroeide winkelwa ren, verbrijzeld glaswerk enz. Ook de kamer achter den winkel heeft ernstig geleden; het behang hing in flarden van de muren, de vloer is geschroeid, alle meubelen hebben ernsiig van de hitte en het water geleden. Op de bovenverdieping is eveneens aan hel huisraad en de gordijnen veel brand- en waterschade aangebracht. De heer J., die eerst voor 3'A maand het perceel betrokken had, verzekerde, dat de schade minstens 2500'de verzekering te boven ging. Aan het kordate optreden .van den knecht is het te danken, dat de brand niet den omvang van een ramp heeft aan genomen, waarbij menschenlevens te betreu ren zotiden zijn. Juist toen boven Bloemendaal en omge ving zich Zaterdagmiddag een hevig onwe- der, gepaard aan een fermen plasregen, ont lastte, bezocht een aantal journalisten on der leiding van den waarnemend burgemees ter van Bloemendaal, den heer J. C. Laan, het nieuwe wandelpark, dat in die gemeen te binnenkort voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld. Bloemendaal is in dit opzicht bij andere gemeenten niet achtergebleven en behalve de zoo beroemde wandelplaatsen, door heel de gemeente, zal nog een nieuw wandelter rein Zaterdag a.s. worden geopend. Ter nadefe oriënteeriog diene, dat het hier betreft een oppervlakte van ongeveer 6 Hectaren duingrond, ten Westen van den Hooge Duin en Daalschen weg, tegenover het Wilhelminaduin beter bekend onder den naam; ,,'t Kopje". De plaats van ligging alleen, is reeds een aanbeveling voor een bezoek aan dit nieuwe wandelpark waard, want vanaf het golvend terrein heeft men een schitterend uitzicht over Bloemendaals duinlandschap met daar achter de zee. Het terrein behoorde aanvankelijk aan den heer Hugo Muller en grensde aan de uitgestrekte eigendommen van de Erven v. d. Vliet. De gemeente Bloemendaal kocht het, met de bedoeling, om het als bouw terrein te exploiteeren, doch later kwam het hiervan terug en besloot er een wandel park van te maken. En daarvoor heeft het gemeentebestuur zoo practisch mogelijke maatregelen genomen. Het nieuwe wandelpark zal twee ingan gen tellen; één vlak naast den ingang der zgn. „Zanderij" en één tegenover het Kopje. Deze laatste ingang zal er tevens een zijn voor auto's, die langs een breeden weg een ongeveer 100 M. verder liggend plateau be reiken, waar een rustige standplaats kan worden ingenomen. Wandelpaden zijn gepro jecteerd ter breedte van 2 Meter en afgezet met eenvoudige lage draadafscheiding, die niet hinderlijk blijkt voor de genieting van het mooi natuurschoon. Waar het gemeentebestuur van Bloemen daal zulk een loyale houding aanneemt, is het ook zeker begrijpelijk, dat het eenige eischen stelt. En dje eisch is, dat het park weder gesloten zal worden, indien blijkt dat het park door het publiek beschadigd wordt, doordat men zich bijv. buiten de paden be geeft of planten en bloemen vernielt. Daar om ook beveelt het gemeentebestuur het behoud van deze wandelplaats in de zorg van ieder weldenkend mensch aan. Mek ieders medewerking zal ongetwijfeld alles uitstekend marcheeren. Een naam heeft wandelterrein nog niet. Daarover zal de raad dienen te beslissen. Wat denkt men van: „Wilhelminapark? Nabij de Kaag reed een vrachtauto met e achterwiel naast de pont in de Ringvaart, waardoor de pont, die nog niet goed vastge legd was, wegdreef en kort daarop met de auto naar de diepte verdween. De bestuur der kon nog intijds door een schipper wor den gered. Van de lading van den auto ging een groot gedeelte verloren. Spoedig werden pogingen aangewend om de pont weder te lichten en de auto op het droge te halen, hetgeen nog al met moeite gepaad ging. maar ten slotte toch gelukte. In de Kruistochtstraat, Zaterdagavond half acht, moest de chauffeur van een vrachtauto plotseling stoppen voor spelende kinderen. Hij remde daarbij zoo krachtig, dat een der handen sprong en de auto om kantelde. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Op den Rijksstraatweg had Maandagmid dag om 4 uur een ongeluk plaats, dat goed afliep. Op de brug over de Bennebroeker- straat kwam een drietal motorfietsers voor bijgereden, toen op datzelfde punt vier rui ters passeerden. Een der paarden schrok en steigerde met het gevolg dat een der pooten de olietank van hef achterste motor rijwiel verbrijzelde. Dié viel om en de duo dame viel op de steenen, waar zij even bewusteloos bleef liggen. Zij werd binnen gedragen in dc nabijzijnde woning en werd daar verbonden door een in z'n auto juist passeerenden dokter. De schrik bleek erger dan de bekomen verwondingen, zoodat het ongeluk goed afliep. Een gewaagde rijtoer mag het heeten met paarden op een druk ken weg te toeren als de Rijksstraatweg gistermiddag was. De 5-jarige M. G„ wonende Bakkerstraat 76 zwart, stak Zaterdagmorgen omstreeks half twaalf, bij de pont van het Zuider Bui ten Spaarne. plotseling de straat over, terwijl een auto naderde. Hel knaapje liep tegen de auto aap en viel op den grond. Het rechter voorwiel ging langs hel hoofd en knie, zoodal het ventje schaafwonden bekwam. Door sterk te remmen en het stuur naar links te gooien, wist de chauffeur erger te voorkomen. Een agent van politie, buiten dienst, bracht het knaapje naar het St. Elisabethsgasthuis. waar het verbonden werd en vervolgens naar zijn woning. Het minder gunstige weer zal ook wel een der redenen geweest zijn, dat 't met het kam peeren aan het strand te Zandvoort en Bloe mendaal niA druk geloopen is tijdens de Pinksterdagen. Kampeerders waren er, doch niet in groo- ten getale. Op het thans bepaalde uur, 9 uur des avonds, vertrokken ze met de tenten van het Zandvoortsche strand, zooals voorge schreven was door 't onlangs door den Zand voorischen gemeenteraad genomen besluit, om het kampeeren des nachts aan het slran te verbieden. Ongeregeldheden deden zich niel voor. Het is niet meegevallen met de Pinkster dagen. De schuld daarvan natuurlijk het weer. 't Was te koud, vooral den lsten Pink sterdag. Het moesten nl menschen zijn, die kost wat kost, voet bij stuk wilden houden, om toch naar huiten te gaan, naar bpsch of strand want veel bezoekers waren er niet. 't Was sül op straat, stil buiten op de wegen, stil aan 't strand, in de trams, in de autobussen, café's en restaurants. Een teleurstelling <fus voor wie rekende met Pinksteren goede dagen te maken. Zulke dagen beteekenen veel voor een seizoen. Hemelvaartsdag was ook niet ge zegend met gunstig weer en nu oo>k Pink steren. Mooie zomersche dagen zullen al weer hard noodig zijn om tot een gunstig resultaat te komen. Tweede Pinksterdag was aanvankelijk al niet veel beter dan de eerste. Zoo nu en dan viel er in den ochtend zelfs een regentje en wie nog een laatste hoop had gekoesterd, de verloren schade van den Eersten Pink sterdag te zullen kunnen inhalen, zag die hoop verijdeld. De caféhouders, die steeds maar gehoopt hadden, zagen de tafeltjes leeg en de speel tuinen verlaten en keken wrevelig. Maaraan alle lijden komt een e'nd en na regen komt zonneschijn. De zon kwam het restje van den tweeden Pinksterdag nog vervroolijken en het werd nog even druk. maar niet lang. Nu maar weer afwachten tot betere, warmer dagen komen. Het zeer ongunstige weer, gistermorgen, was wel de oorzaak, dat maar zeer weinig le den waren opgekomen naar Velserbeek te Velsen, waar een Prov. Laiiddag was uitge schreven door den Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius". Voor een slechts uit een luttel aantal personen be staand gehoor spraken de heeren v. Daalen en Jac. Bakker. Een dame heeft gisteren bij de politie ken nis gegeven, dat zij haar broche, bezet met paarlen. briilanten en diamanten, ter waarde van 350 heeft verloren. fn den ouderdom van 81 jaar is hedennacht overleden Joh. v. d. Bunt, oud zcuaaf. De teraardebestelling zal plaats hebben Vrijdag a.s. op de- R. K. Begraafplaats. Wijziging van de octrooi- en merkenwe^,; De zaak-Verschoor, De verdachte herin- Bert zich niets. De opheffing van het Kon. Nationaal Steuncomité. Een millioenenproces. De reserveofHciere» 'ontra den Staat. De Middenstand en de reorganisatie der R. K. Staatspartij. Een belasting op motorrijtuigen. Reorganisatie der Rijksacademies voor Iceldende Kunsten. Ce nieuwe bioscoopwet. Regeling der cen- e filmkeuring. Een rede van den Belgischen premier bij opening van het perscongres. President Doumergue over de veiligheid an den Franschen franc. Een brief van Abd el Krim aan Steeg wordt heden in den Franschen ministerraad besproken. Ontzetlende spoorwegramp bij Münchea Twintig dooden. Het reddingswerk in vollei Vulkanische uitbarsting in Japan; duizend personen vermist. Zie verder Laatste Nieuws. tttlJIMlfff Barometerstand, 9 uur v.m. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.32. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen verricht in den mor gen van 25 Mei 1926: Hoogste barometerstand 771.6 m. M, te Janmayen. Laagste barometerstand 758.6 m. M. le Ingoe. Verwachting van den avond van 25 tot de - avond van 26 Mei: Zwakke veranderlijke wind, meest licht half bewolkt, waarschijnlijk droog we waarschijnlijk nachtvorst. Iets zachter ove. dag. In de vergadering van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur deelde de voorzitteV mede, dat het gemeentebestuur van Heemstede aan de Vereeniging Spaar en Hout heeft aangeboden voor 75.000. Men zie verder het verslag der vergade ring in dit nummer. Woensdag 9 Juni a.s. hopen de heer Ge- rardus Lichtenberg en mej. Wilhelmina Ver molen, Bakkerstraat 33, den dag te herden ken waarop zij vóór 50 jaar in den echt zijn verbonden. De beide oudjes, respectievelijk 77 en 73 jaar oud, verheugen zich nog ia een uitstekende gezondheid. De consul-generaal van Joegoslavië, de heer M. Merens, zal hij gelegenheid van zijn 70en verjaardag, op Vrijdag 11 Juni, om half 3 in huize „Hildcbrandt" gehuldigd worden. Tot 5 uur is gelegenheid hem daar te com.' plimenteeren. Bij Kon. besluit van 24 April is gehand haafd de toelating als vereeniging, uitsluitend in 't belang van verbetering der volkshuis vesting werkzaam, van de vereeniging, thans genaamd: Coöperatieve Woningvcreenigin- „Eigen Haard G. A.", gevestigd te Schoten. Uit de Ringvaart nabij den Glipperweg te Heemstede is Vrijdagmiddag opgeaald het lijk van de 22-jarige mej. v. S. in dienst bij een landbouwer te Heemstede. Zaterdag 29 Mei a.s. wordt te Haarlem de vierde Nederlandsche Imkersdag gehouden, door de afdeeling „Kennemerland" van de Nederl. Vereeniging tot bevordering van den Bijenteelt. Het programma vermeldt o.a. een lezing met lichtbeelden van ir. A. Minder- houd, een orgelconcert en 'n autotocht ovei Aerdenhout, Zandvoort en Bloemendaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1