Gemengd Nieuws. V 'i AND Een rede van President Doumergue. De nieuvje nuntius te Parijs. De Duitsche luchtvaart Het congres der»Fransche socialisten. Een rede van Jaspar. Nieuw geld uit Moskou. Geen wanordelijkheden te Berlijn. De oorlog in Marokko. Een brief van Abd el Krim voor Steeg. De schuldregeling tusschen Frankrijk en de V. S. Ernstig auto-ongeluk in België. De Maas valt weer. Treffend sterfgeval. Ernstig auto-ongeluk nabij Helmond. Door den bliksem getroffen. Ondeugdelijk bluschmateriaal te Oostzaan. Stilletjes gepot. De dader van de inbraak te Weesp gearresteerd. Bestrijding van Emelten. Toen het geld op was, kwam de oplichter terug. Een dievenbende ingerekend. Per cano naar Nederland. De vijfde inbraak in een paar weken. Doodelijk ongeval. Zwaar onweer boven Oostzaan. Het ongeval op het Stille strand. De zaak-Verschoor te Rotterdam. Het smokkelschip bij Kamperduin. Vier jongens in de modder. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Let op de remmen. KERK EN SCHOOL. Eeuwfeest eun den H. Aloysius. Hei woord' voerende na afloop van een fegstmaal, hem door de stad Metz aangebo den, constateerde president Doumergue het Zeer groote pacifisme van Frankrijk, maar, zoo liej hij er op volgen, wij weten dat de handhaving van den vrede precair zou zijn als onze veiligheid onvoldoende gewaar borgd was. Om haar op doeltreffende wijze waarborgen, is het derhalve noodzakelijk, dat Frankrijk sterk blijft en zich op geener lei wijze laat verzwakken. Het zou slechts aan kracht kunnen verliezen, indien de cri sis der wisselkoersen voortging de koop kracht van zijn geld te verminderen. Indien onze pogingen ijdel zouden worden gemaakt door crisis, zouden wij niet de eenige zijn, die er de gevaarlijke gevolgen van zouden ondervinden. De heele wereld-economie zou er ernstig onder te lijden hebben. Laat ons hopen, dat de verstandige geesten in de groote productielanden dit evenals wij zullen begrijpen, maar laten wij, om onszelf en an deren te redden» in de eerste plaats op ons zelf rekenen. Des middags begaf Doumergue zich naar de kathedraal, waar hij verwelkomd werd door den bisschop, in gezelschap van wien hij het gebouw bezichtigde. Mgr. Maglione, nuntius te Bern, is tot nun tius te Parijs benoemd. Briand en v. Hösch teekenden Zaterdag de twee op 7 Mei geparafeerde conventies no pens het Duitsche luchtvaartregiem en be treffende het Fransch-Duitsche luchtverkeer. Het congres der socialisten is Zondagmor gen geopend. Verscheiden büitenlandsche partijen waren vertegenwoordigd, o.a. Bel gië en Duitschland. Bij de debatten oefende Zymoréski, spre kende over den Volkenbond, heftige critiek op de aanwezigheid bij die instelling van Paul Boncour als vertegenwoordiger der Fransche regeering. Bij de bespreking van de algemeene po litiek der partij betoogde Compère Morel dat de socialistische partij niet bang moet zijn voor tijdelijke, toevallige en exceptioneele acties in het belang der zaak, die zij verde digt, met haar linker, of rechterburen, maar zij raag er in geen geval mee samengesmolten worden. Het perscongres isk Zondag geopend. De koning was vertegenwoordigd door prins Ka- rel. De minister van Kunsten en Weten schappen was eveneens vertegenwoordigd. Het volgende congres zal te Hasselt gehou den worden. Het congres zond aan d'e ko ninklijke familie een telegram van erkente lijkheid en toewijding; in het telegram werd gezegd, dat de Belgische pers zich gelukkig ral rekenen om zich te doen inspireeren door ie gedragslijn door den koning aan de natie aangegeven. De persbond bood ter gelegenheid van het congres een feestmaal aan, waar de pre mier Jaspar aanzat. In een rede wees Jaspar op de reusachtige krachtsinspanning tot herstel van het land, waaruit bleek hoezeer de levenskrachten des lands, die worden gevoed door de diep ste bronnen van de nationale energie, intact zijn gebleven. Waardoor lijden wij? aldus vroeg Jaspar. Eén enkel element schijnt te verzwakken, het is ons moreel en daar ligt de ware en eenige oorzaak der ziekte. Sommigen onzer verloren hun vertrouwen. Zouden de Belgen de fundamenteele deugd van hun ras ver loren hebben? De minister geloofde het niet en herinnerend aan den oproep des konings, zeide de heer Jaspar, dat hel middel tot ver betering geheel en al beheerscht wordt door het woord eendracht. Het ware misdadig deze niet te verwezenlijken en te handha ven. De regeering die zich heden aan het parle ment zal voorstellen, zal er een verklaring afleggen, die met algemeene stemmen is vastgesteld en waarin zich de volledige een heid van zienswijze afspiegelt nopens de de finitieve actie, die ondernomen moet wor den. Zij zal haiar doeleinden weten na te streven, zij zal een economisch beheer der openbare geldmiddelen welen te verzekeren en de vereischte maatregelen van finan- cieelen aard weten uit te voeren. Met dit doel doet zij een beroep op de medewerking van allen, op de apenbare meening en de pers. Cook, de secretaris van den mijnwerkers- bond heeft te Rhondda Valley het woord voerend, gezegd, dat hij een telegram had ontvangen, dat de Russische mijnwerkers opnieuw schier ongeveer hetzelfde bedrag hadden bijeengebracht als de 274.000 pond sterling, die zij reeds aan de Britsche mijn werkers gezonden hadden. Ook van het Continent en uit Amerika kwam hulp. Cook deed een scherpen aanval op den raad van het Vakverbond. Ofschoon gedurende de beide Pinksterda gen een groot aantal leden der communisti sche partij naar Berlijn was gestroomd, die na optochten door de stad zich naar de ver gaderplaatsen begaven, kwam het nergens tot rustverstoringen. Fransche partijgangers hebben Zondag morgen Targuist en de omgeving ervan be zet. De geregelde Fransche troepen hebben Targuist bezet; de Fransche partijgangers hebben het heele gebied ten N. en ten W. van Targuist in. bezit genomen. Het geheele, zeer bevolkte gebied van Tar guist is thans door de partijgangers der Franschen bedekt. De Fransche en Spaansche troepen dalen thans de helling aan den kant der Middellandsche Zee af. In officiëele kringen worden bevestigd, dat de heer Parent, die zich in het Rifgebied bevond met de sanitaire missie te Fez is aangekomen en een mededeeling van Abd el Krim voor Steeg overbracht, De ministerraad zal zich met deze zaak bezig houden. De financiëele commissie uit het Represen tantenhuis heeft de schuldregeling met Frankrijk goedgekeurd. De voorzitter der commissie verwacht weinig verzet in het Representantenhuis, maar een hevigen strijd in den Senaat. Nederlandsche slachtoffers. Den heer Charles Segmund en zijn echtge- noote en den heeren Hagedorn en Veltman, allen van Amsterdam is bij Charleroi een ernstig auto-ongeluk overkomen. Mevrouw Siegmund die aan het stuur zat werd over een lengte van 42 meter weggeslingerd; de heer Siegmund werd gedood. Ook de heer Hagedoorn liep ernstige kwetsuren op, ter wijl de heer Veltman een schedelfractuur be kwam. Nader wordt uit Charleroi gemeld, dat de toestand van den heer Hagedoorn als niet ern stig wordt beschouwd; men hoopt, wanneer zich geen complicaties voordoen, dat hij spoedig zal genezen zijn; het zenuwgestel van mevr. Siegmund was zeer ernstig ge schokt bij het vernemen van den dood van haar echtgenoot. Uit Venlo wordt gemeld: Het water van de Maas is in de laatste dagen eenige Meters gevallen. Verschillende weiden en bouwlan den komen weer vrij van het water. De groote vochtigheid, alsmede het slip, belet ten het in de weide brengen van vee. De passage langs de haven bij fabriek „Bon- tamps" is weer normaal. Het badhuis blijft non onbereikbaar. Mei 1926 Tijdens den plechtigen Maria-ommegang te Nijmegen voelde de vaandeldrager van den Boerenbond, de beer H. Faazen zich niet •wel. Zijn zoon nam het vaandel over en de heer H. F. begaf zich naar huis, waar hij een uur naderhand overleed, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der Ster venden. Een jongetje gedood. Zaterdagmiddag had op den Aerlescheweg, bij Helmond, e enernstig auto-ongeval plaats dat aan een jongetje van 9 jaar het leven kostte. De auto van den heer F. v. Th., reed met een snelheid van ongeveer 60 K.M. in de richting van Helmond en wilde een boerenwagen passeeren, welke op den hoek van den -AerleschewegJulianalaan aan de linkerzijde van den weg stond. Ondanks groote snelheid en het gevaarlijke kruispunt gaf de chauffeur geen signalen, waardoor de 8-jarige zoon van den heer Knol en de 9- jarige zoon van den heer Vogels, die juist van achter den boerenkar den weg wilden oversteken, den naderenden auto niet zagen aankomen. Ten einde nog te trachten een aanrijding te vermijden, haalde de auto sterk naar links uit en kwam daardoor met een ijzeren paal in botsing, welke op het trottoir stond. "Een aanrijding was echter niet meer te voorkomen: de beide jongetjes geraakten onder den. auto. De 9-jarige V., werd met vrijwel gespleten schedel onder de wielen uitgehaald; hij overleed kort na aan komst in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen. De 8-jarige K. bleek ver schillende ontvellingen en een gebroken been te hebben. Deze maakt het naar om standigheden vrij goed. De chauffeur J., die reefis eerder met de politie in aanraking is geweest wegens roe keloos.rijden, werd gearresteerd, doch na ge houden onderzoek, weder op vrije voeten gesteld. Groote boerderij in Brabant afgebrand. Zaterdagmiddag te halftwee woedde een hevig onweer bqven de omstreken van Hil- varenbeek (N.-B.) Een groote, nog niet lang geleden gebouwde hofstede, toebehoorende aan den groot-industrieel van Puyenbroek te Goirle (nabij Tilburg) werd door het he melvuur getroffen en brandde nagenoeg ge heel af. Slechts de woningen van den be drijfsleider Broeks en van den tuinbaas Van der Jacht bleven behouden. Een kostbare stier kon niet tijdig genoeg worden gered en werd zóó verwond, dat het dier moest worden afgemaakt. Aanschaffing van een motorspuit, In de raadsvergadering van Oostzaan, kwam de groote brand van Donderdag 1.1. ter sprake. Een der leden wees er op, dat een van de drie handspuiten der ge meente in slechten toestand verkeerde en het te lang duurde, alvorens met de spui ten water kon worden gegeven. Hij wilde daarom een motorspuit aan schaffen. De Raad was het hiermede eens en noo- digde B. en W. uit om dienaangaande spoe dig met vorstellen te komen. Te Huizen fs op hoogen leeftijd overle den de vrouw van den bejaarden vischven- ter S. Deze was zelf venter in Hilversum, zoodat buren in de woning het allernood zakelijkste deden wat een sterfgeval mee brengt Men vond toen ook een.'... geld kistje, dat bij opening bleek te bevatten 40 biljetten van 10. De aanwezigheid van 400 verbaasde te meer, aangezien het echtpaar S. door Burgerlijk Armbestuur en Diaconie geregeld was geholpen. Armbe stuur en Diaconie hebben nu het gel'd op gevorderd onder aftrek van de benoodigde som voor de begrafenis. Binnen 24 uur reeds gepakt. De politie te Weesp is erin geslaagd, bin nen 24 uur den dader te ayesteeren van de in den nacht van Woensdag op Donderdag gepleegde inbraak ten huize van den vee houder d. H. aan den Korte Muiderweg, alhier. Nadat Donderdag, in den loop van den dag, eerst een verkeerd spoor gevolgd was, werd in andere richting gespeurd. De vader van een boerenarbeider, die tot 1 Mei j.l. in betrekking was geweest bij den veehouder v. E, wiens hoeve eveneens aan den Korte Muiderweg gelegen is, juist te genover de boerderij van d. H., had dezer dagen aan den burgemeester van Weesp schriftelijk gevraagd, de verblijfplaats van zijn zoon op te geven. Het bleek toen, dat laatstgenoemde te Muiden een kamer had gehuurd. De chef der Weesper politie, de' heer Krap, achtte het raadzaam, eens te in- formeeren, of die boerenarbeider nog te Muiden vertoefde. Het bleek, dat hij Don derdagmiddag met de Gooische Stoomtram naar Amsterdam vertrokken was, om naar zijn, te Zuid-B eijerland wonende ouders te reizen. Tevens vernam de politiechef, dat de jongeman 's morgens 5 uur thuisgeko men was zijn hospita had hij f 35 achter stallig kostgeld betaald, daarbij voorgeven de; dit te kunnen doen, doordat hij zijn fiets te Weesp verkocht had. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek het was toen Don derdagavond toonde echter aan, dat de fiets niet verkocht was, doch dat daarop in tegendeel f 30.was afbetaald. De politie vond in een-en-ander aanlei ding onmiddellijk maatregelen te nemen. 's Avonds te" tien uur vertrok de chef der politie, door een zijner manschappen ver gezeld per auto^naar Zuid-Beijerland, waar men 's nachts te drie uur aankwam. De veld wachter aldaar werd gewekt en weldra was men aan de woning, waar de verdachte ver blijf moest houden. De vader verklaarde, des middags nog f 300 van zijn zoon ont vangen te hebben, welke deze beweerde te hebben overgespaard. Eenige minuten later was de zoon door de politie gewekt en, hoe wei hij eerst ontkende, viel hij spoedig door de mand toen dc politiechef uit het bed nog een pakje bankbiljetten te voorschijn haal de. Een volledige bekentenis volgde. De 19-jarige C. T. verklaarde, de inbraak te hebben gepleegd, omdat hij om geld verle gen was en daarvoor niet aan zijn vader wil de schrijven. De terugreis naar Weesp werd onmiddel lijk aanvaard en Vrijdagochtend te twaalf uur reeds, was de jongeman iri de politiecel te Weesp opgesloten. Het bestuur van Stad en Lande (Gooi land) heeft bij wijze van proef een aantal stellages geplaatst op den Oostermeent nabij Eemnes en Blaricum; waaraan elk 36 nest kastjes voor spreeuwen bevestigd zijn. De zer dagen zijn de kastjes gecontroleerd en is gebleken, dat meer dan 50% der kastjes bezet zijn. De proef was belangwekkend, omdat spreeuv/en niet gemakkelijk ertoe worden gebracht om ver van huizen en holle boomen waarin ze gewoon zijn te nestelen, tot broe den te brengen. Waar deze uitgestrekte boomlooze vlakte zeer besmet was met emelten, was het van groote waarde om de spreeuwen, de grootste emelten-bestrij- ders, daarheen te lokken. Deze proef, waarbp ook de kastjes op eenige k.m. afstand van de bebouwing tamelijk goed bezet zijn, mag dus wel geslaagd geacht worden, vooral omdat bleek, dat de emeltenplaag zeer was vermin derd. Zeer te betreuren is, dat de jeugd van Eemnes een achtfal kastjes heeft afge- stooten, waarvan de meeste met nesten. Zooals men zich herinneren zal, werd in Maart een brutale oplichting ten stadhuize te Rotterdam ontdekt. Een tijdelijk ambte naar J. C. J. H. H. had in totaal f 7000 ver duisterd ten nadeeie van het Nationaal Steuncomité.De gelden van het Steuncomité werden gebruikt als bijslag op de pensioenen. Deze ambtenaar was er in geslaagd tot zeven maal toe zijn chef een chèque van f 1000 te laten afteekenen, zonder dat de gelden voor den dienst noodig waren. De chèques, die volkomen aan de eischen beantwoorden, wer den natuurlijk uitbetaald. Het geld behield H. ten eigen bate. Toen de zaak ontdekt werd, is H. naar België gevlucht. Het geld was op en H. kwam naar Holland terug. H' is thans te Utrecht gearresteerd. Bij het onderzoek is gebleken, dat hij tevens het beroep van zaakwaarnemer uitoefende; in deze functie heeft hij zich in een drietal zaken aan verduistering schuldig gemaakt. Ook voor deze zaken zal H. zich thans te verant woorden hebben. Naar aanleiding van een aangifte van dief stal van een 67 K. G. zware looden buis te Wouw (Moerstraten) op Donderdag 1.1., toog de marechaussee van Roosendaal op onder zoek uit. Het resultaat was schitterend. Reeds in den namiddag was het lood, dat reeds in stukken was gebroken, bij een opkooperij te Roosendaal in beslag genomen, terwijl des avonds nog de twee daders konden worden gearresteerd, die een volledige bekentenis aflegden. Hierbij kwam tevens aan het licht, dat een hunner nog aan verschillende inbraken en diefstallen mede schuldig was, waaromtrent hij ook bekentenissen deed. Dit gaf aanleiding het onderzoekTiog voort te zetten, waarbij nu kwam vast te staan, dat men op het spoor was van een dievenbende, die aan o. m. de volgende feiten debet was een diefstal van een looden buis van een pand uit een weide te Wouw poging tot diefstal met braak aan de Coop. Landbouwvereeni- ging te Heerle (Wouw) diefstal met braak bij den landbouwer E. te Heerle, waarbij o. m. een revolver werd gestolen, diefstal met braak bij den heer de Nijs, bakker te Wouw, waar een bedrag van f 70 werd ontvreemd en een diefstal van een konijn te Roosendaal. Naar de Grondwet van heden nog jveet te melden werden nog 3 personen aangehouden als verdacht van medeplichtigheid en heling. Vandaag worden de gearresteerden naar Breda overgebracht. Intusschen vermoedt men, dat nog andere gevallen aan het licht zullen komen, waarom de marechausse hun onderzoek nog verder voortzetten. De 18-jarige Heinrich Mitterwayer, uit Salsburg in Oostenrijk, is per linnen cano tc Steenwijk aangekomen. Hij was per trein naar Zwitserland gegaan en is toen \verder in zijn cano den Rijn afgezakt. Zes jaar geleden heeft hij een tijd lang vertoefd ten huize van den héér M, Leeuwerink, aan het Steenwijkerdiep. Hij wenschte nu een be zoek te brengen aan zijn vroegere pleeg ouders en hoopt in Steenwijk een betrek king te vinden. Zaterdagmorgen vroeg is te Zevenaar in gebroken in het gebouw der Groenteveiling. Ëenig geld wordt vermist. Dit is de vijlde nog onopgehelderde inbraak daar der laat ste weken. Zaterdagmorgen is bij het versieepen van een balk op de scheeps-timmerwerf van den heer A. de Jong te Vlaardingen de werkman A. Knoéstcr bekneld geraakt tusschen dc balk en een iit aanbouw zijnd schip, met het gevolg, dat zijn hoofd bijna geheel werd ver brijzeld. Eenige uren na overbrenging naar het zie kenhuis is hij overleden. Voor de tweede maal deze week is Za terdag de hulp van de Oostzaansche brand weer ingeroepen. Ditmaal gold het een hooi schelf staande nabij de boerderij van den heer Alb. Taams die door een hevig onweer, dat zich Zaterdagmiddag boven Zaandam en Oostzaan ontlastte, werd getroffen. De Oost zaansche brandweer mocht cr in slagen, den brand tot den hooiberg te beperken. Eeni;; materiaal ging mede verloren. Omtrent het droevig ongeval, dat Vrijdag avond aan het Stille Strand heeft plaats ge had en waarbij twee jongetjes verdronken zijn, kan nog worden medegedeeld, dat Za terdagmorgen de burgemeester, de subst,- officier van Justitie, mr. Bauduin, de direc teur van Gemeentewerken, Ir. Lely en com missaris Kramer zich op de plaats van het ongeluk van de toedracht der zaak op de hoogte hebben gesteld. Vrijdag was bij het openen van de zee sluis in het Ververschingskanaal, het verval van het water bijzonder hoog, vandaar dat de kinderen door den opstuwenden stroom verrast zijn en voor zij zich in veiligheid kon den stellen meegesleurd werden, Zaterdagochtend waren de lijkjes nog niet aangespoeld. Zooals te begrijpen is verwekte de tijding van het ongeval groote ontsteltenis onder de bewoners van het visschersdorp. Overal zag men groepjes menschen staan, die het ongeval bespraken en hun deelne ming uitten jegens de familie Groen, die zoo zwaar getroffen werd. Als tragische bijzonderheid kan nog me degedeeld worden, dat een der beide kna pen, het jongste broertje, dien dag juist 6 jaar oud werd. Moeilijk onderzoek De verdachte her innert zich niets. De instructie in de zaak-Verschoor te Rotterdam, de penningmeester van het Comité voor de Drentsche venen, is nog steeds in vollen gang. In weerwil van de energie, waarmee justitie en politie zich van hun moeilijke taak kwijten, is het wet tig bewijs nu nog slechts ten deeele te leve ren. De verdachte, die bij ieder verhoor door twee juristen wordt bijgestaan, weigert de geringste medewerking. Hij geeft geen enkele inlichting en zegt, wanneer hem naar feiten gevraagd wordt, zich niets meer te herinneren. Toen in Maart en April oproepingen werden geplaatst, opdat personen die groote giften per postwissel hadden gezonden, zich zouden aanmelden, kwamen uit alle deelen des lands de aangiften dagelijks bij tien tallen tegelijk. Thans zijn deze aanmeldingen opgehouden. Het verkregen materiaal is nu verwerkt en inderdaad zijn er over 1925 maanden gevon den, waarin de nawijsbare stortingen per postwissel hqoger zijn, dan de bedragen, die Verschoor heeft geboekt. Hij geeft echter voor dikwijls betalingen te hebben gedaan door een postwissel te endosseeren aan derden. „Voor het gemak" zou hij dan noch den post wissel, nóch de betaling geboekt hebben. In deze posten zit echter wel eenig materiaal voor de bewijsvoering. Een ernstig stuk van overtuiging is, vol gens de Tel. wél een der Amsterdamsche boeken. Na lang zoeken heeft men van de geheele boekhouding van het filiaal op het Singel in de hoofdstad één journaal gevon den, waarin nauwkeurig de giften zijn bij gehouden die over één maand rechtstreeks aan het filiaal Amsterdam werden afgedra gen. Dit boek is door de secretarisse van dit filiaal, mej. Van T., keurig bijgehouden. Het meerendeel der posten bestaat uit kleine giften van f 2.50 en f 1.50. Er is een grootere gift bij, n.l. een van f 161, zijnde de opbrengst van een collecte gehouden in het Burger-Zie kenhuis. Toen Verschoor dit boek werd getoond, zeide hij dit nimmer onder de oogen te heb ben gehad. Van andere boeken wist hij niets af. Intusschen zijn de in het gevonden jour naal geboekte bedragen niet door den pen ningmeester verantwoord, hoewel mej; Van T. verklaarde, dat zij steeds alle bedragen on middellijk aan-Verschoor heeft afgedragen. De verdachte bezocht geregeld het Am- sterdamsch filiaal en nam dan wat zich in de kassa bevond maar mee. Het bewijs in deze moeilijke zaak moet ge leverd worden uit allerlei kleine posten en détails. Intusschen staat het, naar het blad zegt, absoluut vast, dat de zaak naar de open bare terechtzitting wordt verwezen. Men hoopt nog steeds eenige grootere pos ten te kunnen achterhalen, waardoor het wet tig bewijs steviger geconstrueerd wordt, dan tot dusver het geval is. DE WACHT DER KOMMIEZEN. Zooals wij reeds berichten, werd het smok kelschip dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij het Kamperduin 4000 liter spiritus op de kust smokkelde, welke spiritus in beslag werd genomen door het inspectie vaartuig achterna gezeten. Het schip heeft echter weten te ontkomen. De naar Alkmaar vervoerde spiritus, is gebleken te zijn spiritus van 96.4 pet. sterkte. De „Alkm. Ct." vertelt over deze affaire nog de volgende bijzonderheden De nieuwe inspecteur van de directe belas tingen, de heer J. Koldenhof, kende den lei der van de smokkelonderneming, den 22- jarigen G. V., die als smokkelaar zijn oplei ding genoot van den bekenden smokkelaar Ernst Bolt uit Hamburg. Als inspecteur had hij van beiden het vorig jaar te Hoogezand reeds een partij van 10.000 en 1000 liter spiritus 'in beslag geno men en toen hij in Alkmaar komende ont dekte, dat V. zich in zijn inspectie had ge vestigd, begreep hij alras, dat een smokkel onderneming op onze kust ondernomen zou worden. Hij liet de gangen van den smokke laar nagaan en toen hij vernam, dat deze de vorige week naar Duitschland was vertrok ken, begreep hij, dat binnen enkele dagen een smokkelaffaire voltrokken zou worden. Zondagavond ging hij daarom met zijn mannen een zestal en drie veldwachters in nachtdienst. Wetende, dat ook de smokke laars met posten werken, vermeed hij zorg vuldig de wegen en werd er in alle stilte uren door de duinen gewandeld en de laatste ge deelten ter lengte van 400 M. voortkruipende afgelegd. Wanneer het dag werd, ondernam men op dezelfde wijze wederom den terug tocht. De adjunct-inspecteu" de heer V. F. A. Meij, die ook pas sinds kort in Alkmaar gestationneerd is en bij de smokkelaars nog niet bekend, had een deel van het werk on der zijn leiding genomen. Den derden nacht, het was juist lichto maan, werd waargenomen, dat een Duitsche kotter de kust verkende. Van dat schip af ging een bootje naar het strand en spoedig daarop keerde het bootje naar het schip terug om weer te keeren met een aantal kisten spiritus door een lijn achter aan het bootje bevestigd. De kisten werden door de bran ding gebracht en daarna losgelaten om door de golven op het strand te worden geworpen. Helpers brachten de kisten op, het erf van het in deze omgeving alleen staande café. Waargenomen werd, dat het roeibootje waarin één man gezeten was, de tweede maal in de branding bijna omsloeg. De derde en vierde maal ging het bootje niet door de bran ding en bepaalde de man er zich toe om de kisten spiritus in de branding te duwen. Deze kisten werden des morgens door de kommiezen op 20 minuten afstand van de plek waar het gebeurde, op het strand ge vonden. De inspectie was voornemens geweest met eerder in te grijpen voor de auto's, die den spiritus naar Amsterdam moesten vervoeren ter plaatse waren. Het oogenblik van in grijpen werd echter verhaast, doordat een smokkelpost in het duin onwetend in gezel schap van zijn hond op een post van de in spectie liep. Het oogenblik van ingrijpen is steede ge vaarlijk, omdat smokkelaars, wanneer Zij kans zien te ontkomen door het gebruik van vuurwapenen, er niet voor terugdeinzen zich daarvan te bedienen. Direct werden dan ook een paar revolver schoten in de luchf-gelost. De man liet zich echter direct arresteeren evenals V., die om het café heen trachtte te ontkomen, doch zich tegenover de revolver van commies Bos zag geplaatst. De andere helpers wisten echter te ontkomen. Het eerste werk was nu den caféhouder uit zijn bed te halen en in het café werd V., nadat hem gelegenheid was gegeven om zich van droge kleeren te voorzien (de man was n.l. tot zijn middel door het water gegaan) een verhoor afgenomen. Na de spanning gebruikten de belasting ambtenaren gemoedelijk met de smokkelaars de warme koffie die de caféhouder schonk en V., inziende, dat de affaire mislukt was, was dadelijk zoo sportief om den heer Kol denhof met zijn succes geluk te wenschen. Zijn eerste woorden waren „ik dacht mijnheer, dat u in Den Haag zat, aangezien ik dit in de courant had gelezen." In de ru briek „vertrokken personen had hij n.l. in de „Alkm. Crt.' als naar Den Haag ver huisd den naam J. Koldenhof aangetroffen. Dit was echter de dochter van den inspecteur geweest, die voor het voltooien van haar stu die zich in Den Haag vestigde. De smokke laar was hierdoor tot de meening gekomen dat de man, die reeds eerder bewezen had hem te glad af te zijn, verre van de plaats was waar hij zijn slag weer eens hoopte te slaan. De inspecteur was tèn sterkste overtuigd, dat achter deze affaire wat de wet „intellec- tueele" daders noemt, te zoeken. Het ver hoor van den strandjutter verstrekte hem in deze meening en na des middags den smok kelaar V. nog eens te hebben gehoord, meent hij thans dezen intellectueelen dader, den man die alleen zijn geld waagt en die, als de onderneming slaagt, het grootste gedeelte van de winst inpikt, te hebben gevonden in den heer S. te Bergen, tegen wien een vervolging zal worden ingesteld. Om een hond te redden. Zondagmorgen te halftien geraakte de 15- jarige Hj M., wonende in de Drievriertde- straat te Rotterdam in den nog weeken grond van het naast het sportterrein V.O.C. lig gende pas opgespoten terrein. De jongen wilde een hond, die in de klei gezakt was, redden en geraakte daarbij zelf tot aan het middel in de modder. Hij zoog zoodanig vast, dat hij zich niet meer verroe ren kon. Drie jongens, die het gebeurde za gen, wilden den jongen redden, doch ge raakten zelf in de weeke massa. De juist passeerende 43-jarige bankwer ker W. C. de H., uit de Zomerhofstraat, be gaf zich, toen hij het 4-tal in genoemde be narde positie zag, ijlings naar het politie bureau Schieweg om assistentie te halen. Een agent, gewapend met een dreg begaf zich onmiddellijk naar de plaats des onheiis en slaagde er in de drie te hulp geschoten jongens uit de klei te trekken. De jongen die den hond wilde redden, kon hij echter niet helpen, daar het touw van de dreg te kort was. De reddingsbrigade was ook inmiddels gewaarschuwd. Eenige manschappen van de brigade wierpen den jongen een touw om het lichaam en konden hem al trekkende uit zijn netelige positie bevrijden. Waar de liond, die dit alles veroorzaakt had, gebleven is, weet men niet. De afdeeling Amsterdam van bovenge- noemden Bond heeft in samenwerking met de Ncd. Ver. van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden dit jaar wederom aan H.H. Patroons verzocht om veertien dagen vacantie voor het personeel met behoud van loon, alsmede een toeslag, teneinde de be dienden ook inderdaad in de mogelijkheid te stellen van hun vacantie te genieten. De hoofdcommissaris van polltic deelt het volgende mede: Uit het dagelijks door de Verkeerspolitie gehouden controles op de stuurinrichting en dc remmen van aan particulieren toebehoo rende auto's en motorrijwielen b'ijkt, dat nqg steeds in verscheidene gevallen de toe stand daarvan te wenschen overlaat en pro ces-verbaal moet worden opgemaakt. Naar aanleiding hiervan brengt de hoofdcommis saris van politie belanghebbenden nogmaals met nadruk onder het oog goede zorg te dra gen, dat zoowel de stuurinrichting als de beide remmen van motorrijtuigen in dedg- delijken staat behooren te verkeeren. Bij het aantreffen van onnauwkeurig werkende remmen zal onverwijld proces-verbaal wor den opgemaakt tegen den bestuurder of te gen den eigenaar of houder, die op dusda nige wijze doet of laat rijden. Een expediteur is veroordeeld tot een geldboete van 60 subs. 20 dagen hechte nis, ter zake, dat hij met een hem toebe hoorenden vrachtauto had doen rijden, ter-i wijl het hem bekend was, dat de nandrem daarvan in liet geheel niet functionneerde. Een autobestuurder werd veroordeeld tot een geldboete van 30 subs. 10 dagen hech tenis ter zake, dat hij met een auto zonder voldoend krachtig werkende handrem had gereden. Een autobestuurder is veroordeeld tot een geldboete van 50 subs. 20 dagen hechte nis, ter zake, dat hij op dc P. H.kade met bedoeld motorrijtuig had gereden, terwijl de handrem daarvan in het geheel niet werkte. In „St. Bavo" komt een schrijven vooi van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschap van Haarlem in verband met de herdenking van het feit, dat vóór 300 jaren de H. Aloysius werd heilig verklaard. We ontleenen er het-volgende aan i „Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeti de voorbereiding dezer feesten toevertrouwd aan de Diocesane commissie, voor de R. K. Jeugdorganisatie en den voorzitter dezer commissie, pastoor J. B. W. M. Möller, tot promotor Diocesanus benoemd. Het hoofdcomité te Rome stelt zich het volgende voor 1. In alle parochies, worden tusschen 21 Juni 1926 en 21 Juni 1927, gedurende een week voor de mannelijke jeugd, van 12 tot 24 jaar, geestelijke oefeningen gehouden, besloten door een algemeene H. Communie. Wanneer de omstandigheden niet toelaten deze oefeningen een geheele week te laten duren, dan wordt aanbevolen minstens drie dagen daaraan te wijden. Bij voorkeur ziet het comité de jongelingen gedurende enkele dagen samengebracht in een retraitehuis, om in afzondering zich op de levensvernieuwing voor te bereiden. 2. Deze oefeningen worden besloten met een uitdrukkelijke verklaring door al de deel nemers af te leggen, en schriftelijk te onder teekenen, dat zij vast besloten zijn in navol ging van den H. Aloysius een leven, hetwelk zich aanbeveelt door godsdienstigen ijver, trouw aan de Kerk, reinheid des Harten en nauwgezette plichtsbetrachting. 3. Om de jeugd geheel het jaar te doen denken aan de levensvernieuwing naar het voorbeeld en door de voorspraak van den H. Aloysius, verdient het aanbeveling, de jeugd te doen dragen de medaille van St. Aloysius, welke tegen den prijs van minstens 10 cents verkrijgbaar wordt gesteld. Behalve de aal moezen der jeugd kan de opbrengst hiervan medehelpen, dat ook Nederland aan het Ro- meinsch comité afdrage zijn aandeel in de groote onkosten, die het Romeinsch comité voor deze wereldactie heeft te dragen. Rome vertrouwt in het bijzonder op de hulp van Nederland. In overeenstemming met dit Romeinsch program moge in geheel het bisdom Haarlem ondes leiding van de pastoors dit eeuwfeest godsdienstig worden gevierd als 'n parochiaal Feest. De feesten ter eere van St. Aloysius zullen op de eerste plaats godsdienstig r?n kerkelijk zijn. Bedoeld wordt, dat bij gelegenheid dezer herdenking de H. Aloysius in het bijzonder aan de mannelijke jeugd van 12 tot 24 jaar worde voorgehouden als het voorbeeld van christelijke versterving, kuischheid en liefde, en de jeugd en de jeugdvereenigingen door drongen worden van dit christelijk levens ideaal. Daartoe is noodig een voortdurend ge bed en voortdurende versterving der jeugd met en voor elkaar. De j'eugd bidde geheel dit jaar op school, in de bijeenkomsten der jeugd vereenigingen en congregaties of derde orden, dat de jeugd het christelijk levensideaal van versterving, kuischheid en liefde moge ken nen en naar het voorbeeld van St. Aloysius door de kracht van het Allerheiligste Sacra ment moge beoefenen, opdat de vrede van Christus moge wonen in ae harten der men- schen. Deze gedachten zijn uitgedrukt in het hier% volgend gebed „Wie na Mij wil komen, verloochene zich zelf. Wees gegroet. Zalig zijn de zuiveren van hart, want Zij zullen God zien. Wees gegroet. Bemin God boven alles, en uw naaste als u zelf. Wees gegroet, Eere zij God in den hooge, en op aarde vrede den menschen van goeden wil. Laat ons bidden. God, die U gewaardigd hebt in de Heiligen Aloyisius ons te geven een voorbeeld van versterving, kuischheid en liefde, wij bidden U ootmoedig door Zijn voorspraak, dat Gij door de kracht van het Allerheiligste Sacrament de jeugd wilt bezielen met aien goeden geest van Christus, opdat zij dage lijks meer afstervende aan zich zelf en de we reld, wordt ontrukt aan de vele gevaren van het aardsche leven en met een zuiver hart in vrede moge opgaan tot Uw liefde door den- zelfden Jezus Christus, onzen Heer. Amen. De jeugd worde aangespoord om tot deze intentie dikwijls zich zelf een versterving op te leggen, de H. Mis bij te wonen en de H.H Sacramenten te ontvangen. De kerkelijke feestviering zij parochiaal, sta onder leiding van den Pastoor en worde gehouden voor de geheele mannelijke jeugd der parochie van 12—23 jaar. Deze feestvie ring geschiede vóór 21 Juni 1927 in overeen stemming met het voorstel van het comité te Rome. De jeugdvereenigingen houden met n af zonderlijke feestviering, doch dienen te zijn de propagandisten voor en de ijverige deel nemers aan de parochieele oefeningen. Deze parochieele oefeningen zullen min stens bestaan uit een triduum gesloten door een algemeene H. Communie. In dit triduum worde de Heilige in het bijzonder aan de jeugd ter navolging voorgesteld als het voor beeld van versterving kuischheid en liefde, waardoor alleen wij kunnen komen tot de vreugde van Christus. Bij het einde van het Triduum teekenen de deelnemers het besluit dat zij in den geest van Christus willen leven en naar de volmaaktheid streven. De formu lieren worden verkrijgbaar gesteld op aan vrage en zullen vóór 21 Juni 1927 gezonden worden aan den promotor van het Diocees, om opgestuurd te worden aan het hoofdco mité te Rome, dat ze aan Z.H. den Paus zal aanbieden, om ze daarna te leggen op het graf van den Heilige. Voor of na dit Triduum worden de zes Zondagen ter eere van den H. Aloysius ge houden. Als een goede handleiding moge hier worden genoemd „St. Aloysius, mijn Patroon" door Pastoor J. C. v. d. Loos De Zes Zondagen van den H. Aloysius", door W. van den Hengel en „Kritieke Jaren Zes Aloysius Zondagen" door denzelfdem schrijver. Het verdiend aanbeveling het triduum en de oefening der Zes Zondagen groepsgewijze te houden. Opdat dc vrucht blijvende Zij worde dit jaar in elke parochie, waar deze nog met mocht bestaan, een godsdienstige vereeniging voor de jeugd opgericht. Dit programma der Diocesane commissie voor de R. K. Jeugdorganisatie onderschrij ven Wij geheel. Wij wenschen van harte, dat in alle parochies van Ons Bisdom zulk een triduum worde gehouden en alle jonge lingen, die daarvoor in de termen vallen, et aan zullen déelnemen. Tevens verleenen Wij verlof om geduren de' zulk een Triduum onder de H.H. M'sser alsmede onder de Loven uitstelling te^houa#*' van het Allerheiligste {,in Ostensorir" f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2