De H. F. C. „Haarlem" Tweede Blad Dinsdag 25 Mei 1926 Haarlem wint voor het eerst den Hoidert Beker. Seizoen 19011902. Achterste rij: P. C. Stol, M. de Koek, J. J. Kerbert, F. W. v. Styrujn, B. Gorier, H. Reijen. Voorste rijK. Perk Vlaanderen, M. Bos, J. J. v. d. Berg, H. v. Noppen, C. Kerbert, K. Penniuk. De wedstrijden van de Haarl. Lawn Tennis ciub. H. Eflers (links) en M. Wetselaar (rechts), sloegen in de finale heerendubbelspel Pennink en Knoppert in vijf sets. Haarlem wint den Zilveren Bal, 1912-1913. Achterste rij: N. de Wolf. K. Koster, Cli. Wilhelm, W. v. Eek, G. Bouwmeester, J. Smit, H. A. Healy. Eerste rij: J. Bakker, M. Houtkooper S. Veen. Jur Haak, J. Oostenbroek. (links) een als passing bedoelden bal De hondenten toonstelling in het Brongebouw. Alfred yon Al wind's Hause S. Z- 231710, een bijzondere fraaie herder, de beste reu der show. Het elftal waarmede Haarlem in 1897 naar de le klasse promoveerde. Achterste rij: E. F. W. Gerth van Wijk, H. A. M. Gerth van Wijk, J. J. Kerbert, P. C. Stol, C. Kerbert. Middelste rij: Beaufort, M. de Koek, Abo Bakker. Eerste rij: J. H. Kremer, P. Swart, J. J. v. d. Berg. Overzicht der banen tijdens de finale heeren enkelspel. Men ziet Greig backhand volleeren. De promotiewedstrijd T. H. B.Scheveningen. Nadat de Haarlemmers met 2-0 hadden voorgestaan, verloren zij tenslotte met 3-2. Moment voor het T. H. B.-doel. Alg. Vergadering B. V. C. Bloemendaal. R.-K, V.V. „Geel Wit" Het elftal van Haarlem, dat C. V. V. verleden week versloeg. Staande, van l.n.r.: Stern, Bieshaar, Tekelen- burg, Dankèlman, Brakel, D. Houtkooper, Dik, Knielend: Torringa, Onkenhout, v. Daalen. Liggend: Huisman. Nu het abnormale verloop der promotie- en degradatiecompetitie in afd. II aanwijst dat de roodbroeken hun plaats in de eerste klasse moeten afstaan aan het Haagsche V, U. C., willen wij even stilstaan bij de geschiedenis van Haarlem. De officiëele da tum van oprichting der H. F, C. „Haarlem" is 1 October 1889. Wel is vrij zeker dat reeds voot dien datum door het clubje personen, dat als oprichters van Haarlem moet worden aangemerkt, gemeenschappelijk de voetbal sport werd beoefend, maar als officiëele op richtingsdatum zijn slechts voor 1 Octobe- 15£? gegevens beschikbaar. Als eerste terrein werd gespeeld op de z.g. „Phoenix". Een gunstige reputatie had dit terrein niet, want wii iezen b.v. in dé Ned. Sport in Haarlem's eerste levensjaar, dat het een zandvlakte was. waarop geen enkel sprietje gras te be- kennen was. De spiegelruiten van huizen er straatlantaarns vielen meermalen als slacht offer van een hard trappenden speler. He' ee-ste jaar werd een drietal wedstrijden ge speeld tegen de Amsterd. F. C. „Volharding" met als uitslag 1—0, 1—1 en 0—4. Het elftal waj'mede 9 Februari 1890 de 10 overwin ning werd behaald, bestond uit: Van Büchem, H. Pander en Maarseveen, Visser, A. Borger •en Koning, Wubbe, W. Borger, P. Charbon, Caalen en Swaab. Haarlem speelde de eerste het terrein voor de Cavalerie-kazeme en jaren in de 2e klasse van den N. V. B. op vervolgens aan de Kleverlaan. Reeds in het seizoen 18931894 speelde Haarlem tegen H. F. C. om het Holdert-beeld, waarbij H. F. C. met 31 won. Haarlem speelde het zelfde seizoen een propaganda-wedstrijd in het oosten tegen een Oostelijke combinatie door Haarlem met 112 gewonnen. Door een misverstand ontging Haarlem in het sei zoen 18941895 het kampioenschap en door een kwestie omtrent de regeling in den N. V. B. (de kwesties bij den N. V. B. zijn dus ook al oud) in 1895—1896 opnieuw. In dit seizoen kwam Jan van den Berg het eest voor Haarlem uit. In 18961897 zat Haarlem zonder terrein en dank zij de welwillendheid van H. F. C. werden op het terrein van H. F. C. de thuiswedstrijden van Haarlem ge speeld. Dankbaar was Haarlem niet, want toen Haarlem dat seizoen kampioen van de 2e klasse werd, ging Haarlem's promotie ra.ir de eerste klasse ten koste van H, F. C. dat in dat seizoen door Haarlem met 122 en 50 iverd geslagen. Het elftal dat Haar lem in de eerste klasse bracht, bestond uit: doel J. J. Kerbert, achter Gerth van Wijk en P. Stol, midden Kuypers (Gulden), Oosten broek en Beaufort, voor: G. Kerbct, Kremer, A. de Koek, Jan van den Berg en Swart. In dat seizoen werd ernstig gedacht over eene combinatie van H. F. C. en Haarlem, eene combinatie die reeds vroeger en ook later wel ter sprake is gekomen, maar gelukkig voor beide vereenigingen, die in latere jaren betoond hebben beide bestaansrecht te be zitting, ging de combinatie niet door. De eerste wedstrijd van Haarlem in de eerste klas was tegen H. B. S. in den Haag. Haar lem speelde dat seizoen aan den Schoter straatweg, het z.g. „Moordhol". Jan van den Bcg werd gekozen in het Ned, elftal dat met 70 van Mr. Craven's eleven verloor. Haar lem eindigde het eerste seizoen als no. 4 onder R. A. P., Sparta en H. B. S. en boven Rapiditas. H. V. V. en Celeritas met de vol gende cijfers gesp. 12, gew. 4, gel. 3 verb, 5 goals voor 23, tegen 23. In 18981899 de lste competitie-wedstrijd HaarlemH. F. C. door Haarlem met 31 gewonnen. In bet Ned. elftal kwamen dat seizoen 4 Haarlem- Dank zij H. F. C. en Haarlem werd in 1899 overgegaan tot oprichting van den Haarl. voetbalbond, waarbij een van de eerste wed- strijden was Haarlem 2—H. F. C. 2 92. Iri 19011902 won Haarlem op het terrein van H. F. C. den Holdert-Beker door met 21 H. B. S. te slaan. Het elftal was: J. J. Kerbet, j Stol en de Koek, Perk Vlaanderen, Gorter en Van Slyrum, M. Bos, Van den Berg, Van I Noppen, C. Kerbert en Pennink. In 1903 j 1904 werd gespeeld op het terrein over de R. K. Begraafplaats, waar de openingswed strijd tegen Swift met 81 werd gewonnen, waar de vleugel Tinus BosJan Berg 7 maal scoode. Jan Berg deed als commissaris zijn j intrede in het N. V. B.-bestuur. De resultaten waren over het algemeen goed voor een ge- middelde van 1. De wisselvalligheid waar door Haarlem ook in latere jaren bekend was, bestond ook toen. In 19071908 werd het huidige terrein aan den Schotewcg bij de Jan Gijzenvaart betrokken, waar H. V. V. in den openingswedstrijd met 31 werd ge slagen. In 1911/1912 won Haarlem opnieuw den Hortlert Beker in den eindstrijd tegen Vi tesse, met Göbel in het doel. Uitslag 2-0. Haarlem speelde met Scholten, Wilhelm en Koster, De Wolf, Healy en Bouwmeester, Jan Bakker, M. Houtkooper, Oostenbroek, Jur Haak en Albert Haak. In 1912/1913 won Haarlem te Rotterdam den Zilveren Bal, in den eindstrijd tegen H. F. C. (2-1). Het elf tal was: Van Eek, Koster en de Wolft, Bouwmeester, Healey en J. Smit, Schraven- dijk, Houtkooper, S. Veen, Jur Haak en Oos- tijbroek. In dit seizoen werd gespeeld de beroemde wedstrijd HaarlemH. F. C. 8-4, waarin beide elftallen schitterend voetbal vertoonden en Cees ten Cate na een 3-0 Haarlem-voorsprong, drie goals voor H. F. C. scoorde. Dit zijn zoo enkele brokjes uit het groote in den loop der jaren verschillende spelers voor het Ned. Elftal geleverd. Wij noemen hiervan: J, v. d. Berg, P. Stol, Kremer, H. Gerth van Wijk, Kruseman, Pennink, De Wolff, Jur Haak, M. Houtkooper, P. Teke- lenburg, Baay, Bouwmeester, Van Daalen. Buiten de competitie-, Bekerwedstrijden, enz. heeft Haarlem tal van wedstrijden ge speeld tegen sterke vereenigingen uit het buitenland. Verschillende Engelsche, Dult- sche en ook Oostenrijksche tegenstanders, waren de gasten van Haarlem, terwijl Haar lem tal van toeren heeft gemaakt naar Bel gië, Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland. Nu Haarlem 29 jaar onafgebroken in de eer ste klasse heeft gespeeld geven wij hieronder het resultaat: Gespeeld 512; gewonnen 199; gelijk 89; verloren 224; punten 487, goals voor 1031; tegen 1069. Voor liefhebbers van statistische gegevens volgen de namen van de Haarlem-spelers die hun supoorters 1031 maal aan het juichen hebben gebracht: Jan van den Berg 130; M. Houtkooper 121; Jur Haak 81; A. Bieshaar 62; Brakel 59, L. v, d. Dussen 41; Van Daa len 31; De Wolff 29; Breeuwer 26; M. Bos 22; C. Schravendijk 34, S. Veen 20; Tekelen- burg 18; Donker 18; Gogelein 18; A. Maas 15; D. Houtkooper' 13, Van Noppen 11; J. Verwey 10; Pellecom 10; J. Oostenbroek 13; A. Haak 9; Kremer 8, Healy 7! Wassen 10; P. Stol 6; M. van Leuven 6; Bijleveld 6; Voute Kremer, E. Hagen, Th. Leslie Miller, F. Veen, Fortgens, Thomas, J. van Wijk, Tesmac'ner, Schotsman, Paulen, Lamp, de Groot, Veld heer, Dik, Bergman, IJfs, Dankèlman, Grays F. Hartog, Borghouts en Robles 1. Vrijdag hield de B. V. C. Bloemendaal haar z. g. slotvergadering, welke slecht was be zocht. Notulen vorige vergadering werden onder dankzegging goedgekeurd, terwijl voorzitter Cassee eenige hartelijke woorden van dank richtte tot den secretaris voor zijn uitgebreid jaarverslag. Het bestuur onderging geen wijziging. Voorz. Adr. Cassee en de beide aftredende commissarissen, C. A. Bakker en C, J. Cas see,werden bij acclamatie herkozen. Bij de betuursmededeelingen werd ook een en ander betreffende de pas tot stand gekomen cricketvereeniging besproken. Zoo spoedig mogelijk zal het definitie va bestuur worden gekozen. Getracht zal worden te Bloemendaal een lezing betreffende de cricketsport te doen houden, waarvoor dan een ter zake kundig sportsman zal worden uitgenoodigd. Secr.: Lange Margarethastraat 1. Woensdagavond a.s. beginnen de cricket- oefeningen, De leden gelieven op tijd aan wezig te zijn. Wanneer er voldoende geoe fend is, zullen er voor matchen gezorgd wor den. Secr. aantal gebeurtenissen die in het bijna 37- jarig bestaan van Haarlem zijn gepasseerd Een groot aantal spelers hebben in die ja ren de Haarlem-kleuren hoog gehouden. Wij noemen hiervan o.m,: Jan van den Berg, P. Stol, M. de Koek, Gorter, Seidel, Van Nop pen, Kerbert, M. Bos, v. d. Dussen, Kremer, De Wolff, Healey, S. Veen, Bouwmeester, Maas, Jan Bakker, Koster, Van Eek, Ange- nent en van de laatste jaren Bieshaar, Baay, Van Daalen, Dik, Brakel, enz. Haarlem heeft 5; Hordijk 5, F. v. d, Mey 5; P. Leslie Miller 5; J. Bakker 5; Huisman 5; Th. Huiter 4; Eys- ker 5, A. van Hasselt 4; Baay 3; C. de Ko ning 3; K. Pennink 3; M. de Koek 3; L. van Breemen 3; K. Heim 3; Carli 2,- Halloo 2; Perk Vlaanderen 2; J. Reydon 2; Lijnkamp 2; Seidel 2, Utermark 2; H. N. Visser 2; N. Blankevoort 2; Wilhelm 2; Can Erpucum 2; Reder 2; Terwee 2, Donselaar 2 en Groo- tenboer, Van Heutz, Overman, E. v. d. Bergh, H. van Lier, J. H. Reyers, M. Bartels, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5