STADSNIEUWS. LOTTGERING RADI0.NIEUWS. DE SPAARNEBANK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde Blad Dinsdag 25 Mei 1926 Agenda 26 Mei i Algemeene vereenigng voor bloembollencultuur. "H, De gymnastiek- en Schermvereeniging te Hillegom gaf Jdeu Pinksterdag een openlucht-uitvoering, met medewerking van den Leidschen Turnkring. De foto laat zien de marsch vari het buitengoed Treslong door het dorp. BURGERLIJKE STAND. VOOR STOOIVfEN EN VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 Inbraken. De buitenplaats „Duinzicht" in veiling. Levering trottoirband. Onderzoek van Verlofgangers. In dronkenschap. Artikel 245 W. v. Strafrecht. Dr. W. j. van Beugen Bik. MUZIEK. Eugenia Wellerson. HILLEGOM. 88V4 !ó73/4 ins/4 s1/» Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Een vulkanische uitbasting. Spoorwegramp bij München. Sociëteit „St. Bavo'h Bestuursraad Volks bond 8 uur Zangclub Volksbond 8 uur Vioolonderwiis 3 uur Be- olkingsbureau 8 uur. St. Jczefsgezellengebonw Jansstraat 59 Elftalcommissie R.K.V.Z. 8 uur ..Utile Dulci" (Inschrijving van nieuwe leden) 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Fvanciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89 'A uur. R.K, Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat S3 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui s Zaterdags alleen van 9)412 uur. K—K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofslraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en "s avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m, gezellig samenzijn voor Hollandscbe meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Marndag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereenïging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur, R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.-K, Reclassceringsvereeniging, aid, Ilaar- lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelin gen, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Heden werd te Haarlem de 153ste Alge- teéggc Vergadering gehouden van de Ver eeniging van Bloembollencultuur. Zij werd geopend door den heer E. H. Krelage, voor- ïitter, die in zijn openingsrede herdacht de heeren dr. Hoek, directeur-generaal van den Landbouw, Joh, de Breuk, oud-screta- ris-penningmeester der vereeniging, en mr. P- Tjeenk Willink, voorzitter yan het scheidsgerecht, alle drie eereleden der vereeniging, die haar door den dood ont vielen. Van de 14 gewone leden, die stier ven, herdacht de voorzitter den heer J. Komen Hzn., in leven burgemeester van Winkel. Betreffende de betrekking van directeur- genen al van den Landbouw, d'ie na het aan dr. Van Hoek verleend eervol entslag, niet werd vervuld werd, zeide spr., dat de Mederlandsche Tuinboutwraad krachtig heeft gepleit voor het behoud van ihet Directo raat-Generaal, een standpunt dat door het Hoofdbestuur volkomen wordt gedeeld. Of de door den Minister voorgestelde vaste commissie van vijf leden, aan te wij zen door den R.K. Land- en Tuinbouw'bond den Chr. Land- en Tuinbouwbond, het Kon. Ned.. Landbouwcomité, den Néd, Tuinbouw blad en den Ned.'Zuivelbond, aan de ver pachting van Z. E, zou kunnen beantwoor den, is aan twijfel onderhevig, zeide spr. Het nu en 'dan tusschen deze organisaties gepleegd overleg heeft, naar hij meent, nog nimmer tot een éénparig advies kunnen 'eiden en het zal dus zeker te bezien staan of dit vijfhoofdige college in staat zal zijn een vaste lijn aan te geven, waarlangs de ontwikkeling van land- en tuinbouw zal behooren te worden bevorderd. De interpellatie van ons eerelid, dr. Lo- vink in de Tweede Kamer, heeft de aan dacht van het parlement gevestigd op de Amerikaanschè uitsluitingspolitiek ten aan zien van tuinbouwvoortbrengselen, in het bijzonder met betrekking tot onze Narcis sen, Wij zijn den interpellant dankbaar yoor zijn initiatief en hopen dat zijn poging samenwerking met andere soortgelijke stappen in andere parlementen iets moge bijdragen om door een eendrachtig optre den van de belanghebbende Europeesche Staten een wijziging der Amerikaansche uitvoerpolitiek le bewerkstelligen. Want ook al zal het dit jaar practised hogelijk zijn groote hoeveelheden Narcissen onder „special permit" in Amerika in te voeren, het kan niet ontkend worden dat het beginsel, waarvan de Amerikaansche Kogeering uitgaat, consequent toegepast, allen internationalen handel in tuinbouw producten eenvoudig onmogelijk zou maken. t beginsel is onjuist: cok zonder een abso- uut invoerverbod kan een staat zich ruim schoots voldoende waarborgen verzekeren n°pens de gezondheidstoestand der in te Voeren tuinbouwproducten. Voor het internationaal planten verkeer in '9n vollen omvang stelt het nieuwe ontwerp her conventie van 1914 vaste regels vast, j^aar daar naast laat het de staten vrij, om yzondere invoerverboden toe te passen. °rdt op .dezen grondslag overeenstemming Verkregen, dan zal het onderling inter- "aHonale plantenverkeer zeker door vele staten volgens die regeling worden toege- aten, en zal althans bij dat verkeer éénheid 331 behandeling bereikt worden, die den ssporthandel slechts ten goede kan komen. Kan het ootwerp-conventie de goedkeu- n8 van een voldoend aantal staten ver derven, en leert de practijk, dat de ont- orPen regeling voldoende waarborgen op pert tegen den invoer van plantenziekten 0 1 Scnadelijke dieren, dan zal dit misschien ^en duur voor Amerika en andere g,a die o<p het starre Amerikaansche dj1* Punt staan, aanleiding zijn om hun hou- herzien en zich bij de algemeene iehn3 aan te sluiten. ^Verder behandelde spr. de reorganisatie v®reeniging, die in ruwe trekken in een ^fj^^r'ng van de vertegenwoordiers der ;Veec .n--besturen besproken is. Het cmder- ''■rit? ''l heden nog niet aan de orde gesteld, a' het nog niet rijp is voor een definitief besluit en de agenda van deze vergadering trouwens geen tweede voorstel van zóó in grijpende strekking toeliet. Maar de nood zakelijkheid eener concentratie der ver- schillende organisaties, natuurlijk met vol komen behoud van elke zelfstandigheid, j dringt zich dagelijks meer op aan degenen, die van nabij bekend zijn met hetgeeen er i ■n de zoo sterk in aantal toegenomen spe- j ciale vereenigingen en commissies gebeurt. Over het hoofdpunt onzer agenda (Cen- 1 traal Gebouw) zal spr. op 't oogenblik niet veel zeggen. Ik moge mij bepalen, aldus spr. tot den wenscb, dat uw besluit moge zijn in het waarachtig belang van ons vak. Hoe het ook moge uitvallen en aan welke plaats door u voor onze blijvende vestiging de voorkeur moge worden geschonken, onze erkentelijkheid aan de beide gemeentebe sturen, die ons spontaan, en zonder eenigen voorafgaanden stap dezerzijds, zoo waarde volle aanbiedingen hebben gedaan, is even diep en even oprecht. De vraag kan gesteld werden en is inderdaad gesteld of het niet op den weg van het bloembolienvak gelegen had, zelf voor zijn huisvesting te zorgen, zonder dergelijken steun van buiten? Persoonlijk zou ik niet willen ontkennen, dat de tijdsomstandigheden, waarin het bloem- bollenbedrijf verkeert, wel eenige aanlei ding geven tot die vraag. Maar anderzijds mag toch niet uit het oog worden verloren, dat beide aanbiedingen door de gemeente besturen van Hillegom en Haarlem zijn gedaan, zonder dat wij er om gevraagd hebben, zonder dat wij vooraf over die aan biedingen hebben gepolst, en derhalve ge heel uit het eigen initiatief der gemeente besturen zijn voortgekomen; voorts, dat zij in beide gemeenteraden zijn aangenomen met den steun van nagenoeg alle partijen. Onder zulke omstandigheden behoeft de vereeniging zich zeker niet bezwaard te gevoelen een aanbieding van dezen aard te aanvaarden, waarvan de weigering daaren tegen voor, het betrokken gemeentebestuur juist een teleurstelling zal moeten zijn. Ik eindig met den wensch, dat, hoe uwe beslissing ook moge uitvallen, het vraagstuk van de huisvesting der vereeniging thans een blijvende oplossing moge vinden. Na deze openingsrede en de vaststelling van de notulen der 152e Algemeene verga dering bracht de algemeene secretaris-pen ningmeester der vereeniging, de heer H. J. Voors, verslag uit over het jaar 1925. De rekening en verantwoording van den secretaris-pennigmeester werd onder dank- zegging goedgekeurd. Door de rechtsgeleerden van het Scheids gerecht voor den Bloembollenhandel was nagegaan, of bepalingen over den verkoop van te veld staande hyacinthen in het Han delsreglement zouden kunnen worden opge nomen. Bij dit onderzoek was hun de practi- sche onmogelijkheid dartoe gebleken, waar om door hen ontraden werd, de normen voor opplant van hyacinthen in het Handels reglement vast te leggen. Het Hoofdbestuur stelde nu voor, niet over te gaan tot aanvulling van het Han delsreglement. Aldus besloten. De afd. Heemstede stelde voor, het regle ment van het Scheidsgerecht aldus aan te vullen, dat de leden van het Scheidsgerecht voortaan niet meer terstond herkiesbaar zijn Het Hoofdbestuur was van oordeel, dat er geen behoefte bestond aan een gedwon gen aftreding voor de vaklieden-leden van het Scheidsgerecht, waarom het aanneming van het voorstel-Heemstede ontraadde. Na eenige bespreking wordt het voorstel- Heemstede ingetrokken. Aan de orde komen dan de voorstellen tot vestiging van een eigen gebouw, HET EIGEN GEBOUW DER VEREENIGING. Dan werd behandeld de kwestie van de stichting van het eigen gebouw der •vereeni ging- De gemeente Hillegom bood aan de ver eeniging voor 1 te koop aan minstens 1 H.A. bouwgrond plus 50.000 in geld, als bijdrage in de stichtingskosten van admi nistratie-, beurs- en tentoonstellingsgebou wen. De Bond van Bloembollenhandelaren voegde bij dit aanbod nog een bedrag in geld, groot 50.000. De gemeente Haarlem bood de vereeniging aan een om, gelijkstaande met 50 pet. van hetgeen benoodigd is voor stichting en in richting van een gebouw ten behoeve van Bloembolleencultuur tot een maximum van 100.000. Bij aanneming van dit laatste voorstel kon het Hoofdbestuur verder op gunstige voor waarden bij een bankistelling 100.000 ver krijgen. Het Hoofdbestuur was voor aannemingvan het aanbod-Haarlem. Nader stelt het Hoofdbestuur voor, ont werp B aldus te wijzigen, dat gelezen wordt „te Haarlem of in de onmiddellijke nabij heid van Haarlem." In punt a. van voorstel B. moeten nu vervallen de woorden „in die gemeente". Die nadere wijziging wordt voorgesteld, omdat Heemstede zich bereid verklaard heeft, opnieuw te onderhandelen over de vestiging in „Spaar en Hout". Zaterdag avond is van B. en W. van Heemstede be richt ingekomen, dat „Spaar en Hout" aan gekocht kan worden door de vereeniging voor een bedrag van 75.000. Het Hoofd bestuur heeft becijferd, dat de stichtings kosten voor de vestiging van den zetel in „Spaar en Hout" hoogstens 200.000 zullen bedragen. Het- Hoofdbestuur is van mee- ning, dat dit aanbod, dat geldt tot 30 Juni a.s., verre de voorkeur verdient boven het plan, den zetel te vestigen in de villa van wijlen den heer Polman Mooy aan den Klei nen Houtweg. In het aanbod-Heemstede is ook nog begrepen de aanbieding van 2000 M2 grond voor den aanleg van ee proeftuin. Het geheele aabod-Heemstede omvat nu 12.000 M2 grond plus het zich daarop be vindende heerenhuis. De beraadslagingen worden geopend. De aid. HAARLEM roemt de onpartijdig heid van het Hoofdbestuur, dat toch weer het voorstel-Hillegom ter tafel brengt, hoe wel dit een vorigen keer bij meerderheid van stemmen verworpen is. Spr. wijst er op, dat in 1925 voor 1% millioen omgezet is op de Haarlemsche veiling, op welke veiling veel was van hyacinthen-kweekers uit Hillegom e. o. De afd. SASSENHEIM meent, dat het niet alleen gaat om de principieele kwestie van stichting van een eigen gebouw. De houding van het Hoofdbsiuur is niet onpartijdig, maar verraadt een streven, om tegen eiken pijs een oplossing voor Haar lem te vinden. Het hoofdbestuur is in gebreke gebleven, een begrooting te maken. Het is, naar het schijnt, niet bereid, gezamenlijk overleg te plegen. Hét doet veemd aan, als zelfs ge weigerd wordt, een onderhoud toe te staan. Het maakt een kleinen indruk, als men zegt, het geld van het Krelage-fonds niet voor het plan-Hillegom te kunnen gebrui ken. Welk verschil is er nu tusschen het plan- Hillegom en het plan-„Spaar en Hout" Men moest een monumentaal gebouw hebben en het hoofdbestuur bood een monumentaal poortje aan. Volgens spr. kan de vergadering niet over „Spaar en Hout", beslissen. Spr. vreest, dat de besprekingen nu zelfs geen resultaat kunnen opleveren. Spr. hoopt verder, dat het hoofdbestuur voorzichtig zal zijn met het verhuren van het gebouw. Het is niet noodig, het te ver huren voor politieke of andere vergade ringen. Spr. meent, dat het plan „Spaar en Hout" nader bekeken moet worden en dat het hoofdbestuur dan ook objectief het plan-Hillegom zal bekijken. De afd. HILLEGOM wijst er op, dal de voorzitter reeds verdedigd heeft het voor stel-Hillegom. „Spaar en Hout" geeft 12.000 M2, maar dat geeft Hillegom ook en wel voor 50.000. De afgevaardigden hebben mandaat gekregen voor het plan Polman Mooy en daarom zou spr. de vergadering willen verdagen, opdat nadere plannen uit gewerkt kunnen worden. De afd. LISSE vraagt, of het aanbod- Haarlem ook geldt bii aanvaarding van. het plan „Spaar en Hout". De afd. NOORDWIJK vraagt, of de Bond van Bloembollenhandela-ren toch een eigen gebouw gaat stichten, hoe de beslissing ook uitvalt. Spr. merkt verder op, dat op een druk bezochte vergadering der afd. Noordwijk alle leden zich voor Hillegom verklaarden. Maar spr. weet niet, hoe de Noordwijksche leden denken over het plan „Spaar er: Hout". Een andere afgevaardigde voor HILLE GOM had verwacht, dat men het terrein in Hillegom eens was gaan bekijken. Wel kwam echter een verzoek, om het terrein ia Haarlem te komen, kijken, doch niet voor Hillegom. Spr. gaat het aanbod-Hillegom na dat 220.000 waarde inhoudt. Die verschillende aanbiedingen moeten vergeleken worden en eerst daarna kan men over de zaak stemmen. Spr. concludeert, dat de kwestie niet neutraal behandeld is. De afd. WESTLAND zou de stichting van een beursgebouw in Haarlem wenschen. Als men met den Bond van Bloembollen handelaren in zee gaat, blijft men geen baas in eigen huis. Men moet voorzichtig zijn met het geven van rechten pit handen der vereeniging. De afd. L1MMEN is eveneens voor de stichting vazi het gebouw te Haarlem. Die gemeente is het centraal punt voor expor teurs en kweekers. Men moet oppassen, het mooie aanbod van Haarlem niet te ver werpen. Dan komen de leden aan het woord. De heer HYLKEMA brengt allereerst hulde aan die menschen, die de stichting van een centraal gebouw hebben voorbe reid, Spr. verdedigt dan het plan-Hillegom en hekelt het, dat z.i. dit plan niet genoeg onderzocht is door het Hoofdbestuur, Laat men desnoods een commissie benoe men. die beide plannen onderzoekt en daar over rapport uitbrengt. Spr. is van oordeel, dat de oplossing der kwestie eigenlijk over gelaten wordt aan menschen, die er geen belang bij hebben. Da heer BIJVOET wijst er op. dat door den Bond van Bloembollenhandelaren be sloten is. tot stichting van een eigen gebouw over te gaan, mits de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur medewerking verleent. De VOORZITTER wijst er op, dat het Hoofdbestuur niet neutraal moet zijn, zooals men wenschte. Het is zelfs verplicht, niet neutraal te zijn en leiding te geven. Anders zou het nooit een prae-advies kunnen gevkn. Het voorstel-Hillegom is toch thans op nieuw aan de orde gesteld, alleen om Hille gom een kans te geven, hoewel deze zaak reeds uitgemaakt was. Het Hoofdbestuur was verplicht, voorlich ting te geven omtrent het voorstel-Haarlem, omdat dit geen uitgewerkt voorsel was. Spr. gelooft, dat het Hoofdbestuur zijn plicht verzaakt had, als het geen leiding ge geven had. De vergadering heeft volle vrij heid ter beslissing over beide voorstellen. Het plan-Hillegom ging uit van den Bond van Bloembollenhandelaren. Er moet een juiste basis gezocht worden. Nu heeft men de gelegenheid, een eigen ge bouw met proeftuin te stichten. Wordt het plan-Hillegom niet en het andere wèl aan vaard, dan zal hieromtrent nader overleg gepleegd worden met den Bond van Bloem bollenhandelaren. Het contact zal gehandhaafd en zoo noo dig versterkt worden. Spr. merkt op, dat aan de cijfers van den Bond van Bloembollenhandelaren weinig waarde gehecht kan worden. Het is nutte loos, om met uit de lucht gegrepen cijfprs te komen. Spr. wijst er op, dat het Krelage-fonds ge sticht is voor de stichting van het gebouw te Haarlem. Daar mag ook in begrepen zijn de onmid dellijke nabijheid van Haarlem of een streek, welke later Haarlem wordt. Het amendement-Katwijk, om bij de ver huring van het gebouw rekening te houden met de principieele gevoelens van de leden, neemt het Hoofdbestuur over. Spr. wijst er op, dat de aanbiedingen van het Brongebouw en later van 100.000 van de gemeente Haarlem zijn uitgegaan, zonder voorafgaande stappen der vereeniging. Er is geen een stem tegen „Spaar en Hout" opgegaan uit de vergadering. Het hoofdbe stuur had verschillende terreinen op het oog en nam nu, door de uitdaging van den Bond van Bloembollenhandelaren, als voorbeeld het plan-Polman Mooy. Het plan-„Spaar en Hout" heeft echter verre de voorkeur boven het eerste plan, volgens het hoofdbestuur. Thans moet de principieele beslissing genomen worden en daar kan geen bezwaar tegen zijn. Spr. gelooft, dat het aanbod-Haarlem ook zal gelden voor „Spaar en Hout." Dat is in dertijd te kennen gegeven. De gemeenteraad moet echter in dien zin nog een formeel be sluit nemen. De afd. SASSENHEIM ontzegt het hoofd bestuur niet het recht, er een eigen meening op na te mogen houden, maar vraagt, of voortaan ook de tegenpartij het recht kan krijgen, in het „Weekblad voor Bloembol lencultuur" haar rechten te verdedigen. Spr. blijft verder van oordeel, dat van- daad geen beslissing Gnomen kan worden- Spr, zou daarom de vergadering willen ver dagen, opdat de afdeelingen de zaak nader kunnen bespreken. De afdeeling HAARLEM is tegen het plan tot uitstel. De verschillende plannen voor de stichting te Haarlem, pleiten juist voor het Hoofdbestuur. Men wordt de zaak beu. Neemt men het plan van het hoofd bestuur aan, dan is men van een goede exploitatie van het beursgebouw verzekerd. De afdeeling HILLEGOM blijft er bij, dat het hoofdbestuur niet onpartijdig is geweest Spr. blijft ook van oordeel, dat thans geen beslissing genomen mag worden over hst plan „Spaar en Hout". De afd. BOVENKARSPEL is vcor het plan-Polman, Mooy, maar durft niet te stem men voor het plan-,Spaar en Hout". Laat men nu de vergadering verdagen. De afge vaardigden zijn niet gerechtigd om thans voor het plan-,.Spaar en Hout te stemmen. De afd, LIMMEN wijst er op, dat thans slechts gestemd moet worden over de vraag, of het gebouw in Hillegom of Haarlem moet komen. z De VOORZITTER beantwoordt de spre kers en wijst er op, dat de kolommen van het weekblad der vereeniging open staan, cm van een afwijkende meening te laten blijken, Het plan van het hoofdbestuur is niet gebaseerd op steun van den Bond van Bloemboilenhandelaren. Er wordt alleen gestemd over het voor stel, machtiging te verleenen tot stichting van een gebouw óf te Hillegom óf te Haar- em. De zaak is rijp genoeg voor een be slissing. De afdeeling Sassenheim stelt voor de beraadslagingen te schorsen en het hoofd bestuur uit te noodigen meer zekerheid omtrent de plannen te verschaffen. Deze motie wordt aangenomen met 106— 85' stemmed en 8 blanco, Na de rondvraag volgt sluiting der ver gadering. Getrouwd: 25 Mei. K. L. S. Rikkers en E. J. S. M. Mulder. D. G. Gerrits en C. Ben- ^Geboren: 19 Mei. d. van S, Toeset—Lui- kel. 20 Mei. d. van H. L Nollen—Snaken- broek. 21 Mei d. van E. Schrijnemaekers Janzweeri. x. van M. H. Schaap Snoeks, d. van J. W. Leuven—Bonsel. 22 Mei. d. van J. Klaassen—v. d. Mooren. d van W. Booms—Warmer. z. van A. M, Bank—Verbeek. 23 Mei. d. van J. v. d. Schaar—v. Huizen. 24 Mei. z. van G. Dui- temeijerv. Huizen. d. van M- E. v. d. Plaats—Hesseler. Overleden: 20 Mei. A. de Nijs, 79 Nas- saulaan. -— 21 Mei. M. L. Loos—Voges, 82 Pieter Kiesstraat. C.«J. J. v. d. Broecke, 63 j„ Dreef. 22 Mei. F. Zandstra, 75 j„ Leidschepiein. A, J. Visser, 82 j„ Gast huislaan. J- D., 10 mnd„ z. van G. Breeu- wer, Kamperlaan. M. A. Oskam Hoe- vens, 69 j., Zuidpolderstraat. 23 Mei. M. J. E. de Liefdev. Cruijningen, 73 j„ Essen- straat 24 Mei. C. Wailach—Paardebek, 77 j„ Wolstraat. J. Kollaard, 73 j., de Clercqslraat. J. v. d. Bunt, 81 L. Anna- straat. Een schitterend gezicht vanuit het huis I op de weilanden en het prachtige duinland- schap. zich ver uitstrekkende lot aan Ier. „Ruigen Hoek" onder Noord v-k. verhoed: de schoonheid van het geheel De Plaats zelve bevat behalve zijn on derscheidene gazons met bloemen en sier planten, zijne lanen en dreven, een schit terende rozentuin, in t midden waarvan een zonnewijzer en ter zijde een weelderig begroeide Laube. Voorts treft men groote bloemen-, vruchten- en plantenkassen, voortbrengende een keur van vruchten als: Perziken, Vijgen, Druiven, Moerbeziën, Ba nanen, Ananas etc.; bloemen waaronder Orchideëen; planten, waarbij zeldzaam mooie Cactussen. Nevens de kassen treft men een speciale gemetselde bewaarplaais, om de vruchten te bewaren. Een vijver met rustiek bruggetje geeft een treflijkbeeld aan het natuurschoon. Vanuit dezen vijver heeft men door een breed wa ter verbinding met de Leidsche Vaart, bie^- lende aldus den beoefenaars van -de water sport een bij uitstek geschikte gelegenheid om zoo men noemt „van huis uit in dit geval van de Plaats uit, aan hunne genoe gens te kunnen voldoen. De geheele Parkaanleg met zijn lieflijke rotspartijen is in één woord een juweel van tuinmanskunst, terwijl het boschgedeelt waaronder sierlijke edeldennen, het aspe nog meer verhoogt. De Buitenplaats is groot 3 Hectaren 40 Aren 50 Centiaren. Tijdens de Pinksterdagen, is in een drie tal perceelen in de omgeving van de Leid sche Vaart ingebroken. Zondagavond heeft men zich door uitsnijding van een ruit in de keukendeur toegang verschaft tot perceel Leidsche Vaart 320. In de voorkamer vond men later den inhoud van een portefeuille over de tafel verspreid. Een dame, die op de bovenverdieping sliep, werd omstreeks halfvier wakker door eenig gestommel. Zij ging naar de gang, waar zij onder aan de trap een man zag staan, die onmiddellijk de vlucht nam. .Maandagmorgen, halftien, werd de politie omtrent deze inbraak ingelicht. Bij de buren, in perceel 318, heeft men door middel van een trap, door het open tuimelraam, het keukenraam geopend. De keukendeur was echter gesloten, zoodat de inbreker niet verder dan de keuken k'on nomen. Met het hakmes, dat men hier vond, heeft men de stopverf van het raam in perceel 320 verwijderd. In perceel Westergracht 33 heeft men Zondagavond eveneens ongewenscht bezoek gehad. Toen de buurman, de heer S., die van zes tot elf uur afwezig was geweest, thuis kwam, vond hij alle kasten opengebro ken en den inhoud overal verspreid. Men is vermoedelijk door opensluiting van de voordeur binnengekomen. Er wordt niets vermist; enkele gouden voorwerpen zijn onaangeroerd gebleven. Ten overstaan van notarissen Bertling Wolzak zal Maandag 14 Juni a.s., in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht alhier, de publieke verknoping plaats hebben van de buitenplaats „Duinzicht'', ge legen aan den Vogelenzangschen weg, enkele minuten van het station Vogelenzang ver wilderd. Betreffende deze buitenplaats is een geïl lustreerde beschrijving verschenen, waaraan wij o. m. het volgende ontieenen: „Duinzicht" kan onder de kleinere buiien- plaatsen genoemd worden een der schoonste plaatsen wijd in den omtrek. Wanneer men zijn blik rondom werpt, dan geniet men van den fraaien aanleg van het landgoed en ziet men vanuit het heerenhuis de lieve gazons den heerlijken rozentuin, den bloeiende boom gaard en het statige dennenbo»»h. De levering van trottoirband is vanwege de gemeente opgedragen aan de N. V. v.h. V. H. J. Troupin alhier voor den prijs van 5.42 (recht) en 6.48 (gebogen)) per M. uit te voeren in Saksisch graniet. De Burgemeester van Haarlem maakt be- ■kend, dal het jaarlijksch onderzoek van ver lofgangers, bedoeld in art. 41, 3e lid, der Dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Haarlem, in de Infante- rie-kazerne aan den Koudenhorn en wel voor de lichtingen 1914 en .1917 op Maan dag, 7 Juni, Dinsdag 8 Juni, Woensdag 9 Ju ni en Donderdag 10 Juni 1926, telkens om 9, 10, 11 uur des voormiddags en 1, 2 en 3 uur des namiddags voor 25 verlofgangers. Twee jongelui, in beschonken stond, die zich niet in evenwicht konden houden, vielen Zondagmiddag door de spiegelruit van den bloemenwinkel van den heer W. in de Groote Houtstraat. Behalve de spiegelruit, die geheel verbrijzeld werd, is ook eenig glaswerk in de etalage vernield. De schade bedraagt onge veer 340. Proces verbaal zal worden opgemaakt te gen den 25-jarigen L. Z. alhier, wegens over treding vjn artikel 245, Wetb. v. Strafrecht. Door een commissie, bestaande uit oud patiënten van wijlen Dr. van Beugen Bik zijn gelden bijeengebracht voor een ged,enktee. ken. Dit zal mevr. van BeugenBik worden aangeboden. Belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat de aanbieding zal plaats hebben op de Algem. Begraafplaats a.s. Zaterag mid dag ten 3.30 uur. R.K. COMITÉ PLEEGOUDERSTREIN WEENEN—BUDAPEST. Zooals dezer dagen alreeds per R.K. Radio- omroep bekend gemaakt is, zal het R.K, Comité Pleegouderstrein WeenenBuda pest te Alkmaar, nog gedurende één week dus tot 29 Mei a,s. opgaven in ontvangst nemen tot deelneming aan cie goedkoope reis per pleegouderstrein naar Budapest en (of) Weenen, welke reis tegen 21 Juni a.s. geor ganiseerd iS. Zulks in verband met het feit, dat zeer ve len blijkens bij het Comité ingekomen be richten niet in de gelegenheid waren, tijdiger een definitieve beslissing te nemen omtrent deelneming aan de reis. Gegadigden kunnen zich derhalve tot 29 Mei nog tot het Comité wenden na dien datum moet de lijst van deelnemers en deel neemsters onherroepelijk gesloten worden. VEREENIGING OOST EN WEST. Jaarvergadering. In de Jaarlijksche Algemeene Ledenver gadering, die zeer goed bezocht was, werd door den secretaris verslag uitgebracht van hetgeen door de afdeeling in het jaar 1925 was verricht en werd door den Penning meester een overzicht gegeven van den stand der financiën die niet onguxstig bleken te zijn. De voorzitter, de heer H. F. Wagenaar Reisiger, herdacht den onlangs overleden voorzitter van het Hoofdbestuur van Oost en West Mr. W. Sonneveld met eenige wel gekozen woorden er. bracht dank aan den secretaris den heer H. P. Deinum voor het door hem uitgebrachte uitvoerige verslag en voor al hetgeen hij in het afgcloopen jaar voor de Vereeniging verricht heeft. Woor den van dank werden ook gebracht aan den Penningmeester den heer D. L. A. Vrij dag. Aan het verslag van den secretaris ont ieenen wij dat in het verslagjaar twee lezin gen werden gehouden, een filmavond en een liefdadigheidsavond ten bate van de melaat- schen in de kolonie Suriname, welke alle zeer druk waren bezocht. Aan enkele per sonen werden adviezen verstrekt. Aan de leerlingen der hoogste klassen van middelbare scholen werd steeds gratis toe gang verleend tot de lezingen. Het aantal leden der afdeeling vertoonde ook dit jaar een stijging. In het Bestuur kwam 'geen ver andering. Het programma, dat Eugenia Wellerson op 26 dezer in de groote zaal van het Concert gebouw ten gehoore zal brengen, luidt als volgt: Mendelssohn vioolconcert. E. Bloch, Vidui, F. Kreisler, Rondino (über ein Thema von Beethoven) .Tartini-Kreisler, Variationen (über ein Thema von Corelli). Door de Gymnastiek- en Schermvereeni ging Kracht door Oefening, werd 2den Pink sterdag een propaganda-uitvoering gegeven met medewerking van de Leidsche Turn bond, damesafdeeling Brunhilde en de dames- en heeren-afdeeling van Katwijk. Even twee uur werd afgemarcheerd van het buitengoed Treslong, welwillend afge staan door den heer Ludwig, daarna een rondgang met muziek van den Bennebroe- ker Harmonie-kapel, welke goede muziek ter oore bracht en een gezellig oogenblik verzorgden voor ons Hillegom. De oud-voozitter opend op het veld de middag met goed gekozen woorden voor het turnleven en dankte voor de opkomst en hulpvaardigheid v. d, Leidschen Turnkring en spoorde vooral Hillegom aan met dubbelen ijver te werken tot goede instandhouding der vereeniging, waarna alle oefeningen met werken uitgevoerd, ook de voetbal- Hillinen niet vergeten. Na afloop werd ook door den oud-voorzit ter Joh. Reep onder hartelijk en goed ge kozen woorden de prijzen uitgereikt aan de damesafdeeling Bruinhilde en de dames- en heerenafdeeling Katwijk. Ook werd de directeur van K. D. O. met de directrice niet vergeten en werden met bloemen gehuldigd. Nogmaals dank aan den leider en Boereê en mevr. DiebeKonings voor da goed geslaagde dans. ■iiu Nederland 1919 1021/t 1021,4 6% Nederland 1923 103 103 4% Nederl. 1917 9915/lfl 99l5 7% N.-l. 1921 A.. lOl1/; D ll/2 N.-L 1923 D.. 1043/s 1043/9 38 Oude V aart 461 - dito Gero Eigend 37» Mij. „Nederland" 1718/4 172 Scheepv aart-Unie 174l/g 174 Rotterd. Lloyd 144 145 Paketvaart 2031/4 204 b Dude Boot 88 !/a Hol!. Stoomboot 54l/4 H V. A 569 6691/2 Java Cultuur 349®/4 349 Jurgens gew 158 oloniale Bank 201 2031/2 ndische Bank 163 163 Cert. Handel Mij... 145x/2 t45L2 146 b !45i/2 Phoenix 98 Geconsolideerde 1821/2 Kon. Olie 3931/4 3971/, U. S. Steel 12D/9 122 Marine comm 9*/2 Vorstenlanden !075/g 170 Actions id 162.50 162 i rnp. Merc Arg 315/io 4 Poerwoderjo 108 384 384 433l/2 4331/2 Dcli Batavia 395 395 A'dam Rubber 3191/4 318 Serbadjadi 328 325 I* 611 2 161 Wai Sumatra 278 Dordische Pctr. 3771/2 Southern Rails 111 Union 1491/2 150 93 413/4 423/4 Comm. Maxwel 25 MEI EERSTt KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.25 59.25 PARIJS 8.24 8.25 BRUSSEL 8.20 8.26 WEENEN 36.30 35.17 LONDEN 12.105 2 12.105/g STOCKHOLM 66.75 66.60 KOPENHAGEN 64.45 65.30 OSLO 53.05 53.75 BAZEL i 48.171/2 48.16 NEW-YORK 2.49 2.483/4 ROME 9.621/3 9.60 PRAAG 1 1 7.40 7.36 WARSCHAU 30.— Duizend personen vermist. TOKIO, 25 Mei. Gisteren had een uitbar sting plaats van den Japanschen vulkaan Tckatsji. Duizend menschen worden vermist, tweehonderd zijn verdronken. TOKIO, 25 Mei. Met groot geweld, dat tot op een afstand van 32 K.M, werd ge hoord, is de slapende vulkaan Tokatsji, gistermiddag uitgebarsten. Gemeld wordt, dat tweeduizend personen vermist worden, tweehonderd personen door het uitstroo- mende water zijn verdronken en zestig hui zen in de lava zijn verdwenen.Tallooze mijn werkers ^jn in een zwavelmijn bedolven. De bewoners van het eiland Mije aan den voet van den vulkaan vluchtten in wanorde. Honderden paarden werden medegcsleurd. MÜNCHEN. 25 Mei. Nabij het Oost station te Müncben heeft in den afgeloopen nacht een emsiige spoorwegramp plaats gehad, waarbij het aantal dooden meer dan 20 bedraagt. Een sneltrein, komende van Rosenheim reed door een onveilig sein heen en stiet met geweld op een anderen, trein, die reeds geruimen tijd voor het sta tion had staan wachten, daar deze trein nog niet kon binnenrijden. De aangewezen trein vervoerde honddrden personen, die van de Pinkstervacantie terugkeerden. Alle waggons waren dichtbezet. De meeste waggons wer den in elkaar geschoven, de achterste to taal vernield: een ontzettend gekerm en ge schreeuw steeg op in het nachtelijk uur. Uit München werd direct militaire hulp en me disch personeel gerequireed. Den geheelen nacht werd bij het licht van fakkels door- gewerkt om dooden en gewonden te bergen. In den vroegen morgen waren reeds meer dan 20" lijken en tientallen gewonden uit de overblijfselen der spoorwaggons te voor schijn gehaald. Er liggen nog meer lijken en gewonden tusschen de puinhoopen, De lijken zijn na- nqgenoeg onherkenbaar verminkt. Het red- diügswerk wordt voorgezet. MÜNCHEN, 25 Mei. De spoorwegramp had plaats bij de gasfabriek van Kirchstein. Nog steeds wordt doorgewerkt aan het op? ruimen der overblijfselen der verwoeste wagens. Het opruimingswerk zal waarschijn lijk nog den geheelen dag duren. Van den eenen trein zijn de beide laatste wagens en van den aanrijdenden trein de beide eerste wagens totaal verwoest. Volgens een cfKcieele rnededeeling van spoorwegdirectie waren tot hedenmorgen 8 uur, 24 dooden geborgen; een groot aantal gewonden zijn naar het hospitaal overge bracht. Het "bericht der ramp heeft ia München groote ontsteltenis veroorzaakt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9