De Gemeente en de NederlandsGhe Spoorwegen. BS#* De zetel voor Bloembollencultuur. Voornaamste Nieuws „Spaar en Hout" en het Haarlemsch aanbod van f 100000.--. mSIt Woensdag 26 Mei 1926# 50ste Jaargang No. 16258 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad STADSNIEUWS. Het Eucharistisch Triduum voor Zieken te Bloemendaal. SU k s v ti J 1 mX.MÊê mïmmm- w mmmM 5^5®ÉÉ*i „Polyhymnia", de bekende Haarlem sche Zangvereeniging, concertreerde Zondag op de Groote Markt te Brussel. Met „Polyhymnia" en „Zanglust" naar Brussel. R. K. Middenstandsvereeniging. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Douchebaden. in dit nummer. Telegraphisch Weerbericht Gevonden dieren en voorwerpen. t>e abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bi) contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den teksti als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct fer regel. Vraag- en aanbod* advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling. Alle abonne's o-p dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Qfiflft Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f If) m bij tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: lüUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 wl»."'doodelijken afloop: 1 l»i" een voet of een oog: i duim of wijsvinger: 1 UU.' been of arm: i %U» ai verlies v. een andere vinger. (Ingezonden.J Met groote belangstelling las ik uw on derscheidene artikelen omtrent de ophoo ging van den spoordam, de verplaatsing van net goederenemplacement en hoe tevens onze majestueuze Kathedraal er bij betrok ken werd. Onze roomsche courant maakte zich verdienstelijk door te wijzen op hetgeen helaas nagelaten werd en wat er gedaan behoort te worden om de zuid-westelijke omgeving van onze stad tot ontwikkeling te brengen, waarbij tegelijkertijd een gedeelte onzer gemeente zich prachtig kan ont plooien. De Nieuwe Haarlemsche Courant was, wat men noemt „diligent". Naar aanleiding van het artikel, hierboven vermeld.-in het nummer van 21 Mei j.l. lijkt net mij niet ondienstig uwen lezers mede te doelen, wat er alzoo de laatste jaren volgens mijn weten zich hieromtrent af speelde. Hoewel niet volledig is het toch mijns inziens voldoende om zich een juist beeld van den toestand te vormen, terwijl moet opgemerkt worden, dat er geen „schul digen" zullen worden aangewezen. In 1916 werden voor de raadsleden in het gebouw der Hoogere Burgerschool enkele uitbreidingsplannen door lantaarnplaten erduidelijkt, waarbij ik moest ccnstateeren, dat de zuidelijke walkant van de Wester gracht als los- en ladingsplaats werd ge projecteerd. Ledige goederenwagons ston den in beeld op rails tot de Leidschevaart toe, wat niet alleen het uitzicht op onze Kathedraal belemmerde, maar ook ons prachtig kerkgebouw een zoodanige entou rage gaf, dat ik onmiddellijk Z. D. H. den Bisschop met deze afschuwelijke plannen in kennis stelde, opdat ook van die zijde de totstandkoming kon worden tegenge werkt. Kerk- en gemeentebestuur werkten toen samen om het leggen van rails tegen te houden, hetgeen gelukkig gelukt is, al is het gevaar niet voor goed afgewend. De- Westergracht is als havengracht te gengevallen. Het aantal vaartuigen, dat door de gracht gaat, is zóó miniem, dat wij van toen af de brutale stelling durfden op zetten „dempen maar". Een paar schuiten voor het vervoer van brandstoffen en vod den ziet men om twee- of drie maanden en verder heel sporadisch een vaartuig met ander materiaal. Als haven is de Wester gracht een totale mislukking, wat maar ge lukkig is ook, daar de industrie onzer stad zich in hoofdzaak in een ander gedeelte der gemeente bevindt. Als raadslid had ik een tweeden keer met de bedoelde omgeving te maken, toen ik als lid van de Commissie tot regeling van den groente- en fruitverkoop (ingesteld 14 Augustus 4919) het terrein aan de P'jlslaan zag aangewezen voor het te stichten Vei- jingsgebouw met annexen. In dien tijd was de ruiling van grond vaak besproken, om dat wij ten behoeve van den groente-ex- port contact met het goederenstation moes ten zoeken. De ruiling door den heer Arthur Tervooren aangegeven werd toen beslist noodig geoordeeld en voor de groen teschuitjes een vaarwater gedacht, het welk de Westergracht geheel tot een zoogenaamd „dood"watertje zou maken. rfet is me altijd nog een raadsel, waar- Om er toen niet werd doorgezet, Ook is mij ten eenemale onbekend of er directe onderhandelingen geweest zijn of niet. Wel weet ik, dat de Directeur van O.' W. de plannen ontworpen had en de teekeningen waren geruimen tijd in mijn bezit. Al het werk dier commissie was te vergeefsch. Een vijftal jaren geleden werd het uitbrei dingsplan vastgesteld, waarbij in beginsel de raad zich uitsprak voor een zoo kort mogelijk- verbinding van Bloemendaal met Heemstede achter de kathedraal om met een brug over de Westergracht. Ook toen was men méér voor dempen, dan er een burg tc bouwen. Onder wethouder Reinalda zijn deze plannen later definitief vastge steld. Van den Zijlweg door de Hoofman- straal, (nieuwe brug Brouwersvaart, waar toe de raad j.l. Woensdag besloot) Brou- wersplein, Voorzorgstraat, over de gedemp te Westergracht of brug via de Van Oosten de -Bruinstraat met de Schoutjeslaan en Wagenweg. Wij zeiden, „dempen maar". Ten slotte de Verkeerscommissie. De le den dezer commissie waren er zoo van overtuigd, dat hun uit te brengen rapport en de daaruit vloeiende voorstellen de ge meente zoodanig zouden veranderen en op kosten jagen, dat zij zich, zij het dan ook slechts officieus met den raad willen ver staan. Naast het groote verkeer in onze stad zelf naar Amsterdam en de ons omlig gende dorpen, werd zeer veel aandacht ge schonken aan het spoorverkeer en wat draraan al zoo vast zit. Men sprak met een gemak van ophooging en verplaatsing van de spoorhaven en het rangeerterrein alsof men het maar voor het zeggen had. Nader werd na informatie medegedeeld,, dat de reeds gedane toezeggingen het beste deden verhopen, zoodat het niemand behoeft te verwonderen, dat het beste dan ook werd mogelijk geacht en ter gelegener tijd den raad voorstellen zouden hebben bereikt om in bedoelde richting besluiten te nemen. Het is niet ondenkbaar, dat de gemeente raad de kosten wel eens te hoog vond en er voor paste zich voor een fait accompli geplaatst te zien. Zonder de directie der Nederlandsche Spoorwegen en zonder toe stemming van den raad kunnen B. en W„ zelfs gesteund door een deskundige Ver keerscommissie, niets doen. Vandaar dat ik meende, dat bedoelde zaken nog in voor bereiding waren en wij elke raadszitting desbetreffende voorstellen kunnen verwach ten zelfs al was men persoonlijk goed op de hoogte van de werkzaamheden op de lijn AmsterdamRotterdam inzake de elec- trificatie. Met wat goeden wil en een wei nig voortvarendheid konden de werkzaam heden mijns inziens best tijdig afloopen en.... ons gemeentebestuur was (en is) altijd diligent. Beide laatste wethouders van O. W. toonden zich steeds actief. Er valt eerder een neiging te constateeren naar beroemdheid door hard te werken, dan te streven naar beruchtheid door zoo goed als niets te doen. Zoo ooit, dan deed ik nu zeker de" vra gen betreffende de ophooging, om ingelicht te worden en was het absoluut geen vragen naar den bekenden weg. Al bezorgde het zien der geplaatste palen in Haarlem mij geen slapelooze nachten, toch zag ik met angst en vrees de beantwoording mijner jragee tegemoet, omdat ik voelde, dat de kansen slecht stonden. Groote lichamen zijn voor de oplossing van dergelijke aangele- éenhcoer. steeds te stroef en het ambtelijke of wi! men liever formalistische gedoe speelt dan bijna altijd den een oi den ander parten. Daar komt bij, dat de crisis-gemeente Bloe mendaal den spoordijk een natuurlijke grens acht en achter de schermen met sluitzegel- tje-, en reclame werkt; de samenwerking van omliggende gemeenten, misbruikt om een noodzakelijke annexatie tegen te hou den. wordt hier wel prachtig gedemon streerd. De ontwikkeling van een heel ge west wordl. om min-edele .motieven tegen gegaan. Ik herhaal het, de schuldvraag wfl ik niet nader onderzoeken, doch wel meen ik te mogen opmerken, dat bij de daarover in den raad gevoerde discussie onvoldoende licht werd geworpen op het tijdvak Juni 1922 en Augustus 1925, juist de periode, waarin dc onderhandelingen gevoerd hadden moeten worden. De tusschen het gemeentebestuur en de Directie der N. S. gevoerde corres pondentie zal het duidelijk maken oi er van schuld sprake is en aan welke zijde de schuldige zit. Vooral nu van beide zijden men hce' naief alle schuld van zich afwerpt zal alle aandacht aan de stukken gewijd die nen te worden. Dat de spoorwegen al bij zonder weinig belang bij de gewenschte arandering hebben, naar hun zeggen, wat ik niet onderschrijf, wijl een permanent ge regeld verkeer toch altijd de voorkeur ver dien*. geeft echter te denken. Sinds het begin "van mijn raadlidmaatschap ben ik een voorstandr van het dempen der Wstergracht, omdat van dat tijdstip af mij overduidelijk bleek, dat er te weinig gebruik van gemaakt wordt. Onze mooie kathedraal ligt in een diepere kuil dan noodig is en de maat schappij kan die gracht heel best missen. Er zal geen cent minder om gebruikt wor den. Het aanzicht op de kerk, vooral van het Wiisonplein af, zal er zeer op vooruit gaan en de ontwikkeling van dat stadskwar tier wordt er ten zeerste door gebaat. Voor een twintig, misschien dertig zolderschui- ter per jaar wat dichter bij het goederen station te laten komen, is het noodzakelijk een blijvende verkeersbelemmering te doen voortbestaan. Elders koopt men complexen van gebouwen op om een kunstzinnig mo nument goed tot zijn recht te laten komen, hier schijnt men er een eer in te stellen ter wille van winstbejag maar een afwachtende houding aan te nemen. Bijvoorbeeld in Roer mond breekt men verschillende gebouwen af om de Munsterkerk van haar ommante- Iing te ontdoen, zoodat men hare schoon heid méér bewonderen kan. Hier ter stede laat men de Amsterdamsche Poort staan en maakt kosten bij het leggen van een nieuwe brug, omdat m^n de Poort als monument wil behouden. Zelfs de commiezenhuisjes aan de Houtpoort beschouwt men als kunst stukken, welke niet afgebroken, zelfs niet verrold mogen worden, daar anders de kunst en de oudheid, doch onze kathedraal, een meesterstuk van den laatsten tijd; een bouwwerk, dat buiteniandsche bewonde raars naar hier trok, laat men in een omge ving, welke min of meer op een verwaar loosden achterhoek gelijkt. Wanneer het kerkbestuur ter verfraaiing een tuin laat aanleggen, grond afstaat, dan mag het nog geld bijpassen voor bestrating, nadat het eerst op eigen kosten bedoelden grond heeft laten ophoogen, alsof de stad zelve bij een verbetering van het Emmaplein niet gebaat zou geweest zijn. Doch ter zake, want hierover raken wij nie* uitgepraat. Zoowel wethouder Reinalda als' de heer Tervooren behandelden de on derlinge verhouding tusschen het gemeente bestuur en de directie der Spoorwegen en bi achten hierbij onze kathedraal in nauw verband. Het valt dan ook niet te ontken nen, dat onze roomsche hoofdkerk ten zeerste bij de ontwikkeling van dat stad- kwartier betrokken is. Bedriegen wij ons niet dan is van de zijde der gemeentelijke autoriteiten alle hijlp te verwachten; zoo wel de wethouder als de directeur van O. W, zijn voorstanders van een zoo goed mogelijke oplossing, waarbij zich de bis schoppelijke deskundige adviseur aansluit, zoodat wij uit een stedebouwkundig oogpunt de beste verwachtingen mogen koesteren. Voor mij wordt het, na lezing van het arti kel van den heer Tervooren, tevens duide lijk, dat de directie der Spoorwegen ietwat toeschietelijk wil zijn, waarin ik mij niet hoop te bedriegen. Nu wordt het dus tijd om ernstig de zaak aan te pakken. Wan neer men van alle kanten het goede wil, wat moet ons nog langer weerhouden een begin te maken? In verband met dit laatste wil ik ten slotte nog op een ehkele zaak wijzen. Men moet niet te veel tegelijk aanpakken. Wan neer men de spoorbaan over de heele lengte neemt van de eene grens tot de andere, dan loopen wij groot gevaar, dat met het eene ook het andere te loor gaat, in ieder geval zal oplossing van het vraagstuk veel en veel langer duren. Met en zonder spoordijkver- hooging kan hier een oplossing gevonden worden. Nu de electrificatie toch reeds zoover gevorderd is, zeggen wij den grond ruilen, de gracht dempen, de straten door trekken en binnen twee jaren is het kwar tier naar wensch volgebouwd, waardoor een mooie omgeving met de kathedraal als middenpunt geschapen wordt. Dit is de wensch'van M. L. A. KLEIN. Een gedenkwaardig^ dag voor het Ziekenapostolaat. Voor het Ziekenapostolaat is de dag van heden zeker een gedenkwaardige. Immers, iuist één jaar geleden op den Quatertemper- Woensdag na Pinksteren, ontstond de ge dachte, die tot de verwezenlijking van het Eucharistisch Triduum voor zieken en later van het Ziekenapostolaat, de aanleiding was. Die gedachte ontstond in verband met het Epistel, uit de handelingen der Apostelen, waarin geschreven staat; „Doch ook de volksmenigte uit de steden rondom Jeruza lem kwam bijeen en bracht zieken en door onreine geesten gekwelden, die allen gene zen werden". De zieken moesten nu ook in de kerken gebracht worden om daar 3 dagen het Eu charistisch Liefdefeest mede te maken en men herinnert zich ongetwijfeld nog het en thousiasme bij het eerste Triduum, Dit jaar op 15, 16 en 17 Juni zal het 2de Triduum volgen en zooals verleden jaar dit op zoo teekenende wijze geschiedde, de i W ■W5S.V 4 hulp en bereidvaardigheid van allen, Katho lieken, zoowel als niet-katholieken zal vol op weder geboden worden. Omtient dit Triduum verzoekt men ons het volgende mede te deelen: Tot en met 4 Juni kunnen patiënten zich nog bij Zuster Casander in de Mariastich- ting aanmelden. Degenen, die ligstoelen ter beschikking hebben, kunnen daarvan eveneens aan Zus ter Casander mededeeling doen. Vele patiënten zijn er ook, die zelf niet voor het vervoer kunnen zorgen, om financieele re denen. Daarom worden allen, die een auto ter beschikking hebben tusscben 8 en 9. uur des morgens; en tusschen 3h en 434 uur des middags, verzocht hiervan op de een of andere wijze aan Zuster Casander in de Mariastichting mededeeling te doen. Zuster Casander houdt spreekuur: Maan dags, Woensdags en Vrijdags tusschen 3 en 5 uur. Alle patiënten ontvangen een toegangs kaart voor de familie en deze moet persoon- bik bij Zuster Casander worden afgehaald. Niemand wordt gedurende de plechtigheden van he.t Triduum in de kerk toegelaten zon der toegangskaart. In den tuin zijn de plaat sen vrij. De patiënten, die van een ligstoel gebruik maken, nemen 1 of 2 kussens mee en een sprei, Alwie een sprei ter beschikking kan stellen, wordt vriendelijk verzocht deze te bezorgen aan de pastorie. Heeren koorzangers uit den omtrek wor den uitgenoodigd de plechtigheden op te luisteren. Zij gelieven zich aan te melden bij den dircteur van het zangkoor, den heer Cornelisse of bij cjen secretaris, den heer P. de Zwart, te Bloemendaal. De verzorging der zieken is weder even als het vorig jaar, onder leiding van Zuster Casander toevertrouwd aan de ziekenzus ters van het Provinciaal Ziekenhuis, Het Triduumboekje, dat allen in de kerk behooren te hebben, is verkrijgbaar in het St. Jacobs-Gddshuis te Haarlem. Degenen, die levensmiddelen, vruchten en versnaperingen aan de zieken wenschen aan te bieden, gelieven dit mede te deelen aan de pastorie. Families in Bloemendaal, die twee nachten een patiënt willen logee- ren, kunnen zich bij zuster Casander opge ven. Nog kan medegedeeld worden dal Mgr. Th. A. L. M. v. Roosmalen C.S.S.R. titulair bisschop van Antigonië, residentie Suriname, den wensch te kennen heeft gegeven, een der dagen van het Triduum mede te maken. MAAK ER NU EEN EIND AAN! Weer is de beslissing omtrent de vesti ging van den zetel van Bloembollencutuur vetdaagd. Wij geven toe, dat de voorbereiding van het voorstel door het hoofdbestuur van Bloembollencultuur ditmaal niet zeer ge lukkig was om geen ander woord te gebruiken. Reeds eerder hebben wij onze meening geuit over het plan om het gebouw op den tuin der erven Polman-Mooy te vestigen. Wij vonden die oplossing niet royaal en Haarlem en den heer Krelage onwaardig. Die meening bleek door velen te worden gedeeld en zeker niet uitsluitend door voorstanders van het plan Hillegom. En ook de heer Krelage, die eerst uitbundig het terrein Polman-Mooy had geprezen in het vereenigingsorgaan, bleek nu op de ver gadering geheel van meening te zijn ver anderd. Te meer daar nu weer „Spaar- en Hout" aan de orde kwam. De gemeente Heemstede bleek dit buiten, op de grens van Haarlem en Heemstede aan de ver- eeniging aan te bieden voor 75000. „Spaar en Hout" zou een gelukkige op lossing zijn van de zetelkwestie. Al staat dit gebouw op de grens van Heemstede, wij hebben er, ook toen het vroeger ter sprake kwam, vrede mede genomen. In het alge meen kunnen de Haarlemmers zich met die oplossing wel vereenigen. Het is niet alleen gunstig gelegen, maar ook een waardig gebouw. Dat het plan de vorige maal sneuvelde, werd door ingewijden geweten aan de financiën. Het was te duur voor bloembollencultuur. 'Nu deze financieele zijde minder zwaar weegt, maakt „Spaar en Hout" een goede kans. Het was dan ook een sterke troef, die de heer Krelage tegen de voorstanders van het plan Hillegom uitspeelde, toen hij gisteren morgen mededeel, deed van 't nieuwe hoofd bestuursplan. Het bleek echter dat de bloem bollenmenschen den financieelen opzet net jes uitgewerkt voor zich wilden zien. En ten slotte was dit geen buitensporige eisch, waar de financieele opzet zoowel door het hoofdbestuur als door den Bond van Bloem bollenhandelaren sterk naar voren was ge bracht. De bloembollenmenschen. wilden er nog eens over slapen. Goed, maar we hopen dat de leden van Bollencultuur nu eindelijk den moed zullen hebben een beslissing te nemen. Maak er een eind aan, het heeft nu zoolang geduurd, dat het ons, buitenstaanders, de keel gaat uithangen en de vereeniging op het punt staat zich belachelijk te maken. Wij hébben goeden moed dat de beslissing nu eerlang zal kómen. Het aanbod van Heemstede blijft tot 30 Juni gestand. Vóórdien zal de ver eeniging dus moeten besluiten. En dat moet niet moeilijk zijn met „Spaar en Hcjjf" aan bod en een goed gefundeerden financieelen opzet. Want die is er, naar onze mtening, al stond hij gisteren niet zwart op wit op papier. „Spaar en Hout" zou een den heer Kre lage en de algemeene vereeniging waardige oplossing zijn. Eersten Pinksterdag zijn „Polyhymnia" en „Zanglust" naar Brussel vertrokken, om hun buitenlandschen reis te maken. „Polyhymnia" uit Haarlem en „Zanglust" uit Amsterdam. Voorspoedig ging de reis en overweldigend was de menigte die het muzikaal ehtree van de beide koren des avonds op de Gr. Markt bijwoonde. Onder de bekwame leiding van Willem (Hespe werd het programma onder eerbie dige aandacht gevolgd. Zij werden ten zeerste toegejuicht en moesten zelfs een nummer harhalen. Op het programma kwamen o.m, werken voor van Alfons Vrancken en een bewerking op oud-Nederlandsche lederen van Röntgen. De zangvereenigingen worden in de pers geroemd om haar homogeniteit, zuiver stemmenmateriaal en frazeeringsvermogen. De dag had tot kloek besluit een feeste lijke ontvangst in 't Vlaamsch Huis, waar zangeressen, zangers en leiders hartelijk wer dén verwelkomd en gecomplimenteerd met hunne muzikale prestaties. De dirigent, de heer Willem Hespe, had zelfs fraaie bloemen in ontvangst te nemen. Op tweeden Pinksterdag ving de tocht aan naar Rochefort tot een bezoek aan de grot ten van Han. Begunstigd door prachtig weer kwamen de diverse groepen bij het station Leopold des morgens kjyart voor zeven bijeen in eene buitengewone goede stemming. In een extra trein vertrok men tegen half acht, de tocht werd benut om de prachtige natuur van het landschap te bewonderen, van begin tot einde van den trein werd braaf gezongen; het leek wel of men onvermoeid was. Te Rochefort werd oer speciale extra fram, de tocht voortgezet naar de grot. Het gezelschap dat uit 212 personen bestond werd verdeeld in twee groepen en trad de grot binnen. In de groote muziekzaal aangekomen, hief de eerste groep Lentezang aan, welker slot nog mede werd gezongen door de tweede groep die aan kwam wandelen. Het maakte een verwonderlijk effect. Wij waren bij de eerste groep en toen die groep Lentezang aanhief, ruischte de zang door de gewelven, maar toen de tweede groep naderde en mede het laatste gedeelte inzette, werd het echt mysterieus. Na het bezoek aan de grot werd te Han gepauzeerd om de reis naar Rochefort we der te aanvaarden. Men had echter buiten den waard gere kend en toen de gezelschappen aan den trein kwamen, moest men vernemen dat men twee uur later zou vertrekken. Direct werd naar de hotels getelegrafeerd en zorg gedragen dat er voldoende rijdend materieel aan het station zou staan om de gasten vlug naar de diverse hotels te bren- gen. Verrukt over het prachtige natuurwonder dat men had bezocht, verliep de reis naar Brussel in de aangenaamste stemming; men had de tijd te Han gedood met het gebruiken van eenige verversching, het schrijven en verzenden van ansichtkaarten aan familie en kennissen. De derde dag moest egenliik het hoogte- ount van den tocht worden. Tegen 9 uur wer den de groepen verzameld op de Max Adolphe Laan en men steeg in negen prach tige auto-cars tot een bezoek aan stad en omgeving. De stoet werd geleid door den hoofdlei der, die gezeten in een open Fiat de lange .toet opende en gedurende den geheelen tocht den langen stoet intact wist te houden. Alle wagens waren gepavoiseerd met de Nederlandsche driekleur. Van de Max Adol- ohe Laan werd gereden naar de Groote Markt, langs de St. Gudule, n. ar het graf van den onbekenden soldaat. Hier werd uitgestegen en stelden de vereenigingen zich op om het graf. De heer A. N. Zonneveld, als voor zitter van Polyhymnia, legde namens de beide vereenigingen een praebtigen palmtak op het graf neer. De tak, die een buitengewone af- neting had, was voorzien van onze nationale kleuren en op een wit lint was in vergulde etters aangebracht de woorden „Zanglust" Amsterdam en „Polyhymnia" Haarlem aan len onbekenden gesneuvelde voor recht en vrijheid. De vereenigingen zongen hier onder leiding van Willem Hespe „Bede voor het Vader land" en „Domine salvam fac Reginam nos- tram". Het was een plechtig oogenblik, de zangers met ontbloote hoofden. Spoedig waren er honderden belangstellenden. De zangeressen en zangers waren zich be wust van een verheven taak, zongen buiten gewoon goed; de zang maakte op allen een diepen indruk. Toen de vereenigingen tot het bezoek aan het graf uit de auto's stegen, kwam de hoofd commissaris van politie, vergezeld van twee commissarissen den hoofdleider tegemoet, ver welkomde in hem de Nederlandsche ver eenigingen, die gemeend hadden ook eene hulde aan den onbekende gestorven held te moeten brengen, hij had alle politemaatrege- len doen treffen om de plechtigheid niet te doen storen. Bij het vertrek bedankte de hoofdleider den commissaris voor de getroffen maatregelen en zijn persoonlijk aanwezig zijn, waarna met een hartelijken handdruk af scheid werd genomen en de tocht voortge zet. Bij het passeeren van de drukke verkeers punten werden de verkeersagenten telkens gewaarschuwd door den hoofdleider, dat er nog auto-cars volgden en zoo werd, dank zij de medewerking van de Brusselsche politie, de stoet geen oogenblik verbroken. De tocht ging voort langs de prachtige avenue de Tervueren, naar Tervueren, al- waai1 een bezoek aan het Congo-museum werd gebracht. Te Tervueren werd tevens een kop kof fie benut, waarna de tocht voortgezet werd naar Laeken. Hier werd uitgestegen en alle leden verzameld voor het Chineesche mu seum. De heer A. M. Zonneveld nam hier het woord. Het is, aldus spr., sedert dat wij op reis zijn gegaan, dat wij allen te samen zijn voor het eerst in de gelegenheid om iets te zeggen. Hedenmiddag zullen wij helaas Brus sel moeten verlaten, maar met welken ge- dachtengang. Het is voor de eerste maal dat Zanglust en Polyhymnia een uitstapje maken, en hoe is dat uitstapje uitgevallen; welk eene or ganisatie? We hebben genoten; wij hebben natuur schoon en wonderen gezien, die wij nimmer zullen kunnen vergeten en dit alles is te danken aan den Hoofdleider. Terwijl wij genieten, vervolgde de heer Zonneveld, waakt hij over ons allen en hoe hij den reis voorbereid heeft, zuljen allen het best kunnen beoordeelen. Namens Zanglust en Polyhymnia bracht hij den hoofdleider hartelijk dank. deelde mede dat beide vereenigingen besloten had den een souvernir aan te bieden. De hoofdleider werd toegejuicht en „Lang zal hij leven" weerklonk over de overigens stille omgeving. Hierna werd de tocht voortgezet langs de havenwerken en werden de leden gereden naar hunne respectievelijke hotels. Om 5 uur verzamelden zich de vereenigin gen voor het vertrek naar Holland; naar Ant werpen ging het goed, doch daar ondervond men een ongedacht oponthoud, waar het stationpersoneel, terwijl het de laatste ge legenheid naar Holland was, weigerde het geheele gezelschap in den trein te doen op nemen, daar deze overvol was en er geen wagens meer aangehaakt konden worden. Vier en tachtig zangers en zangeressen bleven achter, om met den volgenden trein tegen 10.11 uur aan te komen. Met den stationschef werd overleg ge- oleegd, en besloten, dat aan de goederentren twee wagens zouden worden aangehaakt; waardoor men Rotterdam zou kunnen (pe reiken, aldaar werd het gezelschap aan den posttrein aangesloten en zoo kwamen de laatste zangers en zangeressen hedenmorgen tegen half vijf te Haarlem aan. De geest was echter goed gebleven en in opgewekte stemming nam men -afscheid van elkaar. De reis van Polyhymnia en Zanglust be hoort hiermede tot het verleden, zij zal in blijde herinnering blijven bij allen, die deze medegemaakt hebben. Een algemeene ledenvergadering wordt gehouden Donderdag, 27 Mei 1926, des avonds kwart over 8, in de bovenkroon- zaal van Brinkmann, aan de Groote Markt De agenda vermeldt o.m.; Uitslag uitlo ting Obligatieleening. Triduum. Rede van den heer Dr. H. J. M. Janzen, finantieel adviseur der R. K. Middenstandsvereeni- ging, over het onderwerp: „Het Midden- standscredietwezen." Rede van den heer J. A, B Fibbe, accountant, over: „Eenige commercicele wenken voor den handel- drijvenden en industrieelen middenstander" Rondvraag. Sluiting. De afd. Haarlem van de Kon. Ned. Mij oor Tuinbouw en Plantkunde organiseert op 'Jonderdag 27 Mei een excursie naar de Stadskweekerij aan de Kleverlaan. In de afgeloopen week zijn in het douche badhuis aan den Schotersingel 743 baden ge nomen, in dat aan het Leidscheplein 880, in Litnburgsche Katholiekendag te Vehfo. Pogingen om de Rijksverzekeringsbank U Delft te vestigen. De totalisator en de invloed op de paar* deniokkerij. De salarissen der ambtenaren in de Eerst* Kamer. Ernstige treinontsporing bij Wouw. 1 Noodlottige brand te Oudehaeke bij Heë* renveen. 4 kinderen verbrand. De regeeringsverklaring van het kabineh Jaspar. De operaties in Marokko worden voort* gezet. Teleurstelling bij de radicalen. Zal Briand heengaan? Critiek op Lloyd George wegens diens houding bij de algemeene staking. Nadossy en Windisch-Gratz verklaren d« hoofdschuldigen te zijn in het valsche mun tersschandaal. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand. 9 uur v.m., 768 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om 9.33. Medegedeeld door het Kon. )*fed. Meteoro logisch Instituut te De Bildb Naar waarnemingen in den morgen van 24 Mei 1926. Hoogste Barometerstand 7:72.8 m.M., t« Janmayen. Laagste Barometerstand 755.3 m.M. tl Blacksod. Verwachting van den avond 26 tot de| avond van 27 Mei: Zwakke tot matigen, zuidoostelijke tof zuidelijken wind, meest licht tot halfbewolkt, waarschijnlijk nog droog, behoudens kans of onweer, iets warmer. dat aan het Hofdijkplein 783 en in dat aat den Koudenhorn 446. De opinie van den Heer Mr. Wesstra Op de vergadering van de Algemeene: Vereeniging voor Bloembollencultuur, is gisteren door een der leden de niet zoo malle vraag gesteld of het aanbod van 100.000.der gemeente Haarlem voor de stichting van den zetel te Haarlem, ook blijft bestaan als de zetel in „Spaar en Hout" komt, dus in een gebouw te Heem stede wordt gevestigd. Wij hebben daaromtrent de meening ge vraagd van den heer Mr .Th. Wesstra, ge* meente-secretaris van Haarlem. Deze deelde ons als zijn persoonlijke mee* ning mede, dat inderdaad uit de in den Haarlemschen Raad gevoerde discussies is af te leiden, dat het aanbod van 100.00C ook geldt voor een geval als „Spaar en Hout", dat dicht bij Haarlem en in het zoogenaamde Groot-Haarlem is gelegen. Uit bet genomen raadsbesluit is dat eohter niet op te maken en daarom dacht de ge meente-secretaris. dat B. en W, van Haar. lem een zij het dan misschien formeel® uitspraak over dit geval van den Haar lemschen Raad zullen moeten uitlokken. Om dit te doen wordt natuurlijk even gewacht op de officieele berichten of in formaties van het Bestuur van Bloembollen, cultuur. 3 Intusschen, dit is, zooals reeds gezegd, de persoonlijke meening van den gemeente secretaris. G. Dreyer, Doelstraat 23 rood, armband horloge P. v. d. Klugt, Heerensingel 37e, R, K. kerkboekje Hoogenes, Nagtzaamplein, bal J. Koster, Frans Halsstraat 32, boek over geneeswijze Brugwachter aan de Lange brug, roeibootJ. Verton, Teylerstraat 30, ceintuur M. v. Gelder, Leliestraat 22, das j D. Proper, Casteleynstraat 2, glacé dames- handschcenen H. v. Rijswijk, Kloppersin gel 127, handschoen M. B Elze, Kenau straat 22, handschoenen Politiebureau, Sme- destraat, hondenpenning idem, kastlade mi. M. v. Gelder, Leliestraat 22, muts J. v. d. Vliet, Allanstraat 79, zakmes S. v. d. Berg, Julianapark 56 zw., Schoten, kinderporte- monnaie m.i. A. Landa, Anthoniestraat 51 A., drukkersplaat J. Struyf, van 't Hof straat 5, vulpotlood A. Regelink, Hier. v. Alphenstraat 16, rijwielbel. merk J. Lugt- hart, Graaf v. Wiedstraat 9, idem G. v. d. Spek, Leliestraat 28 zw., idem C. Kaater, K.l Heiligland 33 c., idem Gibets, Ged. Ou degracht 57, reticule Politiebureau, Smede- straat rijwielJ. Klooster, Rustenburgerlaan 37, heerenschoenen J. Verver, Kruisweg 15 rood, sleutel Politiebureau, Smedestraat, Lips' sleutel Braaksma, Schoterveenstraat 5 Schoten, strikje J. Werner, Frankenstr. 39, schroevendraaierKoopman, Vrouwe- hekstraat 38, damesschoenLaduc, Si- wartstraat 22. actetasch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1