1 Een dwaas boekje. De ontrouwe bankMende. Voernaamsie Nieuws Plaatselijk Nieuws. Donderdag 27 Mei 1926 50ste Jaargang No. 16259 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad 28 Mei VAN ONZE RECHTBANK. TOONEEL. Rotterd. Hofstad Tooneel. Gemeentezaken. De hooge scheepvaartrechten te Haarlem. Da waterleiding in Haarlemmermeer Strenge nachtvorst. Examens Krankzinnigenverpleging. Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. R. K. Volksuniversiteit. Besmettelijke ziekte. Statuten. Zilver Jubileum. Personalia. Bondsdag St. Raphaël. Afnemen examens. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht De autodiefstallen. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen; Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No 5970. Adverlentiën 35 cents per regeL Bi) contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 et. per regel: op de le pagina's 75 cL per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyjjfl bij een ongeval met f «JCfl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CO bit 'n breuk van fro - tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: tlUUU« verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: wUi do-odelijken afloop: J, een Vo-et of een oog: 1 1^3.' duim of wijsvinger: I OU.- been of arm: I4U." andere ving^ Sint Paulus vermaant ons in een zijner brieven om wel te doen in het algemeen, maar bijzonder aan de huisgenooten des geloofs. Dat is een zeer gezonde gedachte Onze milddadigheid moet zich uitstrekken tot alle menschen; en wanneer iemand in nood verkeert en wij de eerst aangeweze nen zijn om op een bepaald oogenblik te helpen, dan hebben wij niet te vragen of wij met een vriend of vijand, met een geloofs genoot of tegenstander te doen hebben; de naastenliefde gebiedt dan te helpen zonder verdere overwegingen. Maar de georgani seerde milddadigheid bepaalt zich terecht tot de huisgenooten des geloofs. Zooals de zorg van den mensch allereerst uit gaat naar zijn naaste bloedverwanten, zoo geeft hij van zijn overvloed op de eerste plaats aan zijn mis deelde broeders en zusters in het geloof. Deze juiste practijk doet bij een gemengde bevolking, als waarin wij leven, dikwijls de vraag opkomen: hoe staat het met mijn andere verplichtingen? Moet ik, bij al het geld, wat ik uitgeef, er angstvallig voor waken, dat dit zooveel mogelijk bij mijn geloofsgenooten terecht komt? De practijk bewijst, dat het al heel moeilijk zou zijn, om dezen stelregel door te voeren, gesteld al, dat een dusdanige houding onzerzijds ge- wenscht zou zijn. Wanneer ik onderweg be merk geen sigaren bij mij te hebben, moet ik dan eerst een onderzoek naar den dichtst nabij zijnden Roomschen sigarenwinkelier instellen, alvorens ik aan mijn rooklust mag voldoen? Zoo zijn er tientallen vragen te stellen. Wie hier consequent te werk ging, zou de huisvesting van een stad met ge mengde bevolking zóó moeten inrichten, dat de verschillende gezindien met eigen leve ranciers bij elkaar kwamen te wonen. En dan zou het misschien zondig gaan lijken, om Jodenkoek te eten! Men voelt tot welke dwaasheden men hier gaat vervallen. Het gaat dan ook in den handel en nering niet om geloofszaken. Een winkelier, een koopman, een industrieel vervult een maat schappelijke functie. Van hem vragen wij allereerst, of hij zijn vak verstaat, waren kennis heeft, eerlijk is, ons goed bedient, concurreerende prijzen heeft enz. En het is een maatschappelijk belang dezen maatstaf aan te houden, anders vervallen wij in onge rijmdheden en brengen wij stoornis in den normalen omgang. AI is het heel begrijpelijk en voor dé hand liggend, dat een katholiek, een protestant, een israëliet zijn kleermaker kiest uit degenen, die hij in zijn omgeving ziet, in zijn kerk, zijn organisatie enz., zijn voornaamste vraag blijft toch: wie bedient mij hst billijkst en op de beste manier? En dat is maar goed ook. Ter wille van zijn godsdienstige overtuiging behoeft niemand met een slecht gemaakte jas te loopen, be hoeft niemand bevroren aardappelen te eten, De handel heeft met liefdadigheid niets uit te staan en hiervoor geldt dan ook Paulus' woord over „de huisgenooten des geloofs" in het geheel niet. Wij meenden dit eens zoo scherp mogelijk te moeten zeggen, naar aanleiding van een hernieuwde poging om de Jtoopers in Room schen en niet-Roomschen te scheiden, 't Is niet voor de eerste maal, dat daarvan sprake is; maar de verschijning van een Prote- stantsch Beroepsadresboekje voor Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Santpoort en Schoten noopt ons nog eens op het onge zonde en onmaatschappelijke van deze split ting te wijzen. Het boekje wordt uitgegeven door het be stuur van de Evangelische Maatschappij, cfd. Haarlem. En in een voorwoord staat het olgende te lezen: „Op onze laatste jaarvergadering, 21 Januari,1*in het gebouw van de Haarlemsche Jongelingsvereeniging gehouden, werd ern stig de economische strijd van den Prote- stantschen winkelstand onder de oogen ge zien en algemeen de wensch geuit, dat een adreslijst zal verschijnen, die voor de Prote stanten in Haarlem en Omstreken een be trouwbare gids zal zijn voor het doen van inkoopen hij niet-Roomschen. „Het bestuur onzer afdeeling heeft aan die opdracht, indien het den zeer duidelijk uit gesproken wensch zoo mag noemen, voldaan en biedt zijn leden het eerste Protestantsch adresboekje aan, in de hoop, dat dit in een zeer lang gevoeldë behoefte mag voorzien. „Wel mag deze lijst niet op volledighed aanspraak maken, maar het bestuur ver trouwt, dat de volgende jaargangen een nog juister beeld zullen geven van den Prote- stantschen winkelstand. Laat deze gids een welkome gast in de woningen onzer leden zijn en moge het veel vuldig gebruik, dat men er van maakt, be wijzen, dat men het doel uitnemend heeft begrepen." Ziehier dus het anti-papisme op den top gevoerd. Wij aarzelen niet dit streven van de Evangelische Maatschappij allerverderfe- lijkst te noemèn. Het zijn onedele wapenen in den strijd des geestes. Dat de Evangeli sche Maatschappij de Katholieke Kerk be vecht, dat weten wij; maar niet alle midde len zijn daarbij geoorloofd, zeker niet de pogingen om Katholieke winkeliers ter wille van hun geloof in hun zaken te treffen. Niet dat wij van deze pogingen voor de anti papisten veel succes verwachten. Het aan tal fanatici, dat, wanneer er schoenen moe ten worden gekocht, eerst het protestantsch adresboekje gaat opslaan, zal' zeer gering blijken. Voor den kooper en voor de koop ster spreken de étalages, de prijzen, de kwaliteit der aangeboden waren en niet de godsdienstige overtuiging van den winkelier. Waar wij echter tegen opkomen is het verkeerde beginsel, om uit afkeer van andersgezinde plaatsgenooten een onnatuur lijke scheiding te gaan maken in Roomsche en niet-Roomsche neringdoenden. Het mo tief daarvoor is anti-papismc en daartegen moet ieder weldenkend mensëh, die prijs stelt op verdraagzaamheid onder de burgerij eener gemengde bevolking, met kracht op komen. Adresboekjes als dat van de Evan gelische Maatschappij kweeken partijzucht en ongewenschte afkeerigheid tusschen bur gers van één stad, zonder eenige noodzaak, zonder eenig deugdelijk belang te dienen. Zelfs het meest mate-ieele doel, n.m. eigen geloofsgenooten boven anderen te beoor- deelen, wordt er niet mee bereikt. Immers, wanneer ik bij een Roomschen winkelier een fiets koop, dan loop ik alle kans, dat het rijwiel, hetwelk ik uitkies, het merk van een niet-Katholicken fabrikant draagt; wanneer iemand bij een protestantschen winkelier sigaren koopt, dan betaalt hij al licht het fabrikaat van een Katholieken industrieel, Men ziet dus hoe dwaas het is scheidingen te gaan maken, zooals in het adresboekje van de Evangelische Maat schappij gebeurt; dwaas en inconsequent, wat wel niet te verwonderen is, omdat het plan enkel is ingegeven door.papenhaat! Sosiëfeit „St. Bavo'', Coöperatie Hol land", half 3 uur. Spaarnestad, 4 uur. Haarlem's Gemengdkoor, 8 uur. Alber- dingk Thym, 8 uur- Bestuur Kiesver- ceniging, 8 uur. Bevolkingsbureau. 8 uur. St. Jozefsgezellen gebouw. Jansstraat 59. - Geopend van 8 tot 10 uur. Leerlingen- avond Annie Bonarius, half 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur Tempeliers straat 36 Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9'A uur R-K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëleit „St Bavo' Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uui 's Zaterdags alleen van 954—12 uur. -K- Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m '012 uur des middags van 24 uur en s avonds van 89 uur behalve Zaterdag- avonl Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond vap Ziekenverplfeegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveeri fdr C Bosch* f.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 7—10 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens- dagmiddag ruilen van kinderboeken. 3i. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureac. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maandags van 23 uur Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor nief-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh Ged Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur B -K. Reclasseeringsvereeniging. afd Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22, EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND. Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392) De Haarlemsche- Rechtbank deed heden- morgen uitspraak in de zaak tegen den 18-jarigen kantoorbediende, die in dienst bij een bankinstelling hier ter stede, ten naceele van die bank, een bedrag van 2500 had ontvreemd op 14 Oct. 1925. Moewei beklaagde voor de politie een volledige bekentenis had afgelegd, ontkende hij de vorige week bij de terechtzitting alles. Dit weerhield den Officier van Justitie, mr. Van Everdingen, echter niet om 8 maan den gevangenisstraf tegen hem te eischen. De verdediger had vrijspraak gevraagd, subsidiair een csndrzoek naar de geestver mogens van bekb, meer subsidiair: de uiterste clementie, De Rechtbank was van oordeel, dat een nader onderzoek naar de geestvermogens van beklaagde gewenscht was. Tevens werd betwijfeld of het onderzoek ter te rechtzitting volledig is geweest. Dienten- vclge zullen de stukken in handen van den rechtér-commissaris worden gesteld ter nader onderzoek. De onhandige autorijder. De onhandige automobilist W. J. V., die op een Zaterdagmiddag, terwijl hij geen au to kon besturen, toch op de Westzijde te Zaandam met een auto ging rijden, waarbij hij mej. W. ter V. aanreed, die verschil lende verwondingen opliep, werd door de Rechtbank veroordeeld tot 50, subs. 10 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had 100 boete, subsidiair 25 dagen hechtenis tegen bekl. geëischt. De verdwenen perslappen. Th. K„ fabrieksarbeider te Zaandam, die ten nadeele van de fabriek, waarin hij werk zaam was, een hoeveelheid perslappen had ontvreemd, werd veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. Tegen hem was geëischt 1 jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Meineed. Voor de rechtb. stond heden terecht, M. H„ beschuldigd dat zij in de zaak van W„ P. voor de Arrondissements-rechtbank te Am sterdam verklaringen in strijd met de waar heid had afgelegd. Verdachte ontkende het ten laste gelegde, i.e. dat zij iets geweten of gehoord had van een dreigend faillisse ment van W. P. De Officier achtte den meineed, ondanks de ontkenning van verdachte, wettig en overtuigend bewezen en vroeg een gevan genisstraf van 1 jaar. Uitspraak 3 Juni. Een warmezomeravond, een der eerste en lang verwachte) en toch een volle schouwburgzaal! Dit contrast kan 'alleen een actrice met groote aantrekkingskracht bewerken. Mevr. Alida Tartaud Klein trad gisterenavond voor het laatst in Haarlem op; vandaar de groote belangstelling ondanks de natuur naar bui ten riep. Het stuk van Bernard „Voorbij," dwong tot fijn, sterk beheerscht spel. Het heeft geen krachtige speelmomenten. De listige en teleurgestelde vrouw en moeder, die strijdt tusschen de liefde, van haar eenige dochter en haar eigen nog bruisende natuur en in wie de menschelijke zwakheid het wint, ofschoon schuilgaand achter het mas ker der moederlijke liefde, die rol vroeg zeer bijzonder talent, Mevr. Tartaud heeft er voor het laatst haar groote gaven in la ten bewonderen en ons haar afscheid bij dit nieuwe blijk van haar rijk talent, nog dieper doen betreuren. Er was geestdriftig applaus, vooral na het laatste bedrijf en er werden bloemen aan geboden. De rollen van dochter en huisvrouw werden door Lilly Bouwmeester en Jan van Ees vervuld, die beide na de pauze nog een onbeteekend kamerstukje, een één-acter van Frans Mijnssen „Hun eerste Thuis", ga ven. Maar de inhoud betcekent weinig, wan neer zulke ras-echte artisten optreden. Lilly Bouwmester was onverbeterlijk; zij blijft den grooten familienaam, nu de een na den ander der Bouwmeesters van het aardsch tooneel verdwijnt, met eere en roem dragen. 't Was een waardig slot van het goed ge slaagde tocneelseizoen. B, en W. bieden ter goedkeuring aan de balans met verlies- en winstrekening over 1925 betreffende het complex 74 wo ningen van de Haarlemsche Stichting tot W oningverbetering. B. en W. stellen voor, voor de uit breiding van het bestaande magazijn aan de Pieterstraat, alsmede voor de uitbreiding van de daar ter plaatse aanwezige meter- werkplaats van het gemeeute-gasbedrijf, ter hunner beschikking te stellen een bedrag van 16.000. B. en W. stellen voor, een gedeelte van de algpmeene begraafplaats aan de Kleverlaan, welk gedeelte oorspronkelijk bestemd was voor huurgraven te bestem men, voor zgn, ag. vak. B. en W. vragen machtiging, voor 7500 aan te ko-open d? perceelen Essen- straat 14 en 16, waarvoor zij een crediet van 7800 aanvragen. B. en W. stellen voor ,voor 17000 aan te koopen perceel Spaarnwouderstraat 33 en dit voor 1140 per .jaar te verhuren aan H. W. Neyboer. B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Doopsgezinde School medewerking te verleenen tot het aanschaffen van een 8-deelig Zweeds wandrek en daarbij be- hoorende banken, benevens van een kurk- zeil voor vloerbedekking in het gymnastiek lokaal der bijzondere school voor gewoon L. O. aan het Groot Heiigland 10 en daar voor een bedrag van 892,50 beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor aan de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaame" op 1 Januari 1927 te ontslaan uit de huur van een opper vlakte land en water aan de Friesche Var- kensmarkt en voor 4000 eenige opstallen over te nemen. In de Tweede Kamer heeft de heer Duy- maer van Twist de hooge scheepvaartrech ten in Haarlem ter sprake gebracht. Blijkens de thans verschenen Handelingen der Sta- ten-Generaal zeide hij hierover, het volgen de: In het Voorloopig Verslag is gewezen op de gemeenten Haarlem, Groningen en Mep- pel, welke gemeenten berucht zijn geworden om de buitengewoon hooge scheepvaartrech ten, welke daar worden geheven. Ik zal om des tijds wille mij slechts tot de gemeente Haarlem bepalen. Op 5 Mei 1926 werd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en omstreken tot den gemeenteraad van Haar- lem een adres gericht, waarin tegen de hoo ge scheepvaartrechten werd opgekomen. Op bladz. 2 van dat adres lees ik het volgende: „Onze Kamer veroorlooft zich de opmer- king, dat bij haar onderzoek, grootendeels weergegeven in de aan Uwen Raad overge legde statistiek, geen enkele stad een hoo- ger havengeld per ton per reis berekent dan Haarlem, dat met Tilburg, de duur van het havenbiljet in Haarlem de kortste is van alle, in meergenoemde lijst opgenomen ste den en dat het doorvoertarief in Haarlem het hoogste is hetwelk voor zoover ons on derzoek strekte, ergens in Nederland wordt berekend." Tot zoover het adres. Nu is Haarlem voor de scheepvaart een centrum van doorgaand verkeer en toch wordt die gemeente door een groot deel der schippers gemeden, hetgeen dan geschiedt ten nadeele van de binnenscheepvaart, om dat men verplicht is langs een grooten om weg zijn route te maken. Zooals de toestand te Haarlem is, is hij ook te Groningen en te Meppel. Nu heeft in de vergadering van 10 De cember 1924 de toenmalige Minister van Binnenlandsche Zaken, thans voorzitter-der Kamer, als zijn meening te kennen 'gegeven op bladz. 5 van het Voorloopig Verslag wordt er aan herinnerd „dat er gezorgd moest worden, dat van de schippers niet een te hooge retributie wordt gevorderd en dat te dien opzichte het voorschrift van artikel 254 der Gemeen tewet, dat aan de gemeente het recht op een matige winst toekent, "wordt nageleefd." Voorts deed de Minister daarbij de toe zegging, dat hij zou overwegen, op welke wijze een oplossing zou te vinden zijn. Verder lees ik in het Voorloopig Verslag: „Gaarne zou men vernemen, of deze over weging reeds tot eenig resultaat heeft geleid en of van den tegenwoordigen Minister mag wprden verwacht, dat maatregelen zullen worden getroffen, ten einde de stipte nale ving van artikel 254 der Gemeentewet in dit opzicht te bevorderen." Men vindt in de Memorie van Antwoord op die vraag geen terugslag. Nu zou ik het op prijs stellen, van den Minister te verne men het is goed, dat te vragen, omdat deze Minister de Memorie van Antwoord niet heeft gesteld of hij bereid is, zijn medewerking te verleenen om ten opzichte van het vraagstuk der scheepvaartrechten een oplossing in meer bevredigende rich ting te verkrijgen. Minister K.AN antwoordde hierop als volgt: De heer Duymaer van Twist heeft mijn medewerking gevraagd voor een meer be vredigende werking van de gemeentelijke heffing ten laste [van de schippers en hij vroeg mij speciaaFof ik mij aansloot bij het geen u, Mijnheer de Voorzitter, mondeling hebt gezegd, dat gezorgd moest worden, dat van de schippers geen te hooge retri butie werd geheven. Ik sluit mii volkomen daarbij aan en ben bereid een circulaire aan de gemeentebesturen te richten om daarop uitdrukkelijk hun aandacht te vestigen. Ik houd mij er bijzonder voor aanbevolen van den heer Duymaer van Twist te vernemen wanneer hij nog eens, zooals nu, enkele gevallen weet, waarin naar zijn meening, de schippers niet billijk worden behandeld en de eischen van artikel 254 van de Ge meentewet niet worden nageleefd. Evenals van de thans reeds genoemde voorbeelden, zal ik er dan zoo spoedig mogelijk werk van maken. Met betrekking tot de ten uitvoerlegging van het groote plan dér drinkwatervoorzie ning in Haarlemmermeer vernemen we, dat men in Hoofddorp en Vijfhuizen met het maken der huisaansluitingen reeds gereed gekomen is en vele bewoners van de wa terleiding al kunnen profiteeren. Ook aan en Aalsmeerderdijk is men thans begonnen met het maken van de aansluitin gen aan de huizen. Verder is men op die plaatsen, waar de aanleg voltooid is en de ingezetenen van het duinwater gebruik maken, druk bezig met het afsluiten vah de contracten. Tengevolge van de strenge nachtvorst zijn op verschillende plaatsen in den Haarlem- mermeerpolder de te velde staande aardap pelen bevroren, hetgeen voor de verbouwers een niet onbelangrijk schadepostje beiee- kent. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten uit Bethesda Sarepta te Haarlem. De uitslag is als volgt: Eerste overgangsexamen, 6 candidaten, afgewezen L geslaagd: W. B. Kerkhof, P. Krommenhoek, A. C. Lammérée, A 't Mannetje en E. A- van Til. Tweede overgangsexamen 4 candidaten, afgewezen 1. geslaagd: K. W". Hitz, A. M. Verschoor en L. Vri). De examens worden voortgezet. Excursie sluiswerken IJmuiden. Voor de excursie naar de sluiswerken van IJmuiden op Woensdagmiddag j.l., waaraan behalve het departement Haarlem en Am sterdam ook de Zaanstreek, Tiel, Zalt- bommel en Geldermalsen deelnamen, hadden zich een groot aantal deelnemers opgegeven, in totaal meer dan driehonderd. Van het departement Haarlem alleen ruim 70 deel nemers. Te kwart over een reden de autobussen- van het Stationsplein weg, meevoerende die genen, die niet per eigen gelegenheid den tocht ondernamen. Tegen twee uur verzamelde het gezel schap Zich in het gebouw „Concordia" te Velsen, op het terrein der koninklijke Pa pierfabrieken, welwillend afgestaan door de firma van Gelder Zonen, ojn daar een voor dracht bij te wonen over de werken, welke in IJmuiden zouden worden bezichtigd. Jammer genoeg is deze voordracht niet door gegaan. Want ongetwijfeld zou voor het meerendeel der deelnemers deze excursie vruchtbaarder zijn geweest, wanneer be doelde voordracht was doorgegaan. Voor den leek, die zonder voldoende voorberei ding, eene bezichtiging als gisteren plaats vond, meemaakt, gaat veel verloren. Welis waar hebben de dagbladen en herhaaldelijk de „N. Haarl. Courant", beschrijvingen op genomen over het millioenenwerk, dat daar in IJmuiden tot stand gebracht wordt. In slijk en modder, bij 't zakken der katrolleri en de mokerslagen der plempers, bij 't zwoegen der vele arbeiders wordt daar in IJmuiden dag aan dag gearbeid en over eenige jaren zal dit geweldige werk gereed komen, dat de trots van den Nederlander zal zijn en de belangstelling van, het buitenland zal trek ken, j'a van de heele wereld. Wij zullen hier niet in herhalingen treden en wederom eene beschouwing of beschrij ving geven van de sluiswerken te IJmuiden, waarover ons blad reeds verscheidene ma len bijdragen opnam. Volgens 't programma vertrokken de deelnemers te ongeveer half vijf weer per Alkmaar-Packetboot naar Velsen, waar de Brockwaij's en particuliere auto's wederom wachtten, om de excursisten huiswaarts te voeren. Prachtig zomerweer begunstigde dit in teressante uitstapje. Door het Algemeen Bestuur der R.-K. V. U is onderstaande circulaire verzonden aan de leden van het Curatorium, aan de Dagelijksche Besturen der samenwerkende vercenigingen en aan de grootere der nog niet aangesloten organisaties. Daar het doel der R.-K. V. U. geen an der is dan ontwikkeling aan te brengen bi; onze geloofsgenooten in al hunne geledin gen en de organisaties dezer geledingen be ter dan wie ook weten, hoe en waardoor deze ontwikkeling tot stand te brengen m eigen kring, naar eigen wensch en eigen be hoefte. richt het Bestuur der R.-K. V. U. bij dezen de circulaire ook tot de andere organisaties. Aller medewerking wordt drin gend ingeroeoen en zal zeer op prijs worden gesteld. De circulaire luidt als volgt: Reeds drie jaren hebben een tiental Ver- eer.igingen op zeer vruchtbare wijze samen gewerkt door het geven van Cursussen tot de samenstelling van onze R.-K. V. U, Het Bestuur heeft in Vergadering van 19 Mei reeds een schema ontworpen voor d„ cursussen, waaruit U wellicht eene keuze kan doen terwijl het U tevens vrij staat een anderen te kiezen, misschien meer in der geest van Uwe Vereeniging. om dien dar onder de aandacht van ons Bestuur te bren gen. Het door ons ontworpen schema mos hier volgen: I. Opening van de R.-K. V. U, door Pro! dr. J. v. Ginneken. 2 Cursus met lichtbeelden over het H Land door A. Suys, Vicarius der H. Land stichting. 3. Cursus over het Roomsch Tooneel doo: Dr. Moller. 4. Cursus over Opvoeding door idem. 5. Cursus over voorname natuurkundige onderweroen als Röntgologie of Radio, met proeven door diverse deskundigen. 6. Voor het Sint Francisousjaar: a. Cursus 'over Defn) Franciscaansche(n) Geest in het practische leven door Pater Bor. de Greeve. b. Assisië in woord en beeld, door drs. V. d. Wijnperse, Ieeraar a. h. R.-K. Lyceum te Overveen. 7. Het kerkgebouw in den loop der eeuwen 4 lessen met lichtbeelden, door architect A. J Prinsenberg curator der R.K.V.U. 8. Cursus over de levensleer van plant en dier. door Dr. Peeters S. J. 9. Cursus over Staatsrecht, d^ior Dr. Dec kers, lid der 2e Kamer. 10. Cursus over het Bankwezen. II. Cursus over de droogmaking der Zui derzee en hare beteekenis voor ons volk. 12. Cursus over Mooi Insulinde met licht beelden. 13. Cursus ever De(nl Kerkzang. 14. Cursus over Apologie, door Pater v. d. Geest, te Nijmegen. 15. Cursus voor het werk der Hereeniging der Kerken, een cursus door Prof. W. Nolet over het Oostersche Schisma. Tot besluit van dezen cursus zou het Be stuur stappen wenschen te doen om te be reiken. dat in onze stad een plechtige H. Mis werde opgedragen volgens Oosterschen ritus. De besprekingen worden gehouden Vrij dag 11 Juni, 's avonds om 8 uur. in een der zalen van het R -K. Lyceum te Overveen, tot welke bespreking alle Dagelijksche Be sturen der organisaties worden uitgenoodigd, ten einde alsdan een afgerond werkprogram voor de volgende wintermaanden vast te stellen- De organisaties, die in het vorig jaar heb ben meegewerkt tot het constitueeren van deze V U., moeten dan tevens verslag uit brengen over den gang van zaken in het afSeloopen cursusjaar. Het verleden heeft geleerd dat de en treegelden voor de lessen der V. U, een be letsel waren voor bepaalde klassen van men schen om van de aangeboden volksontwik keling in ruime mate te genieten. Het Bestuur wil daarom in de vergadering van 11 Juni. met behoud van het reglemen tair vastgestelde, een voorstel doen tot hel werven van „Leden der R. K. V. U.", die door een bijdrage van 50 cent, 1 of 1.50 zich recht van toegang verschaffen tot een cursus naar eigen keuze. Algemeen voorstel van het Bestuur is, den aanvang van eiken cursus te bepalen op 8.15 en het einde op 9.30; er is geen pauze. In de afgeloopen week is alhier 1 geval van roodvonk voorgevallen. De Staatscourant bevat de statuten van de N-V. Heereiikleeding-magazijn voorheen J. N. Hensen, alhier. Den len Juni a.s. hoopt de heer C. Boe ree, den dag te herdenken, dat hij 25 jaar als zadelmaker-stoffeerder bij de firma Beij- n,es is werkzaam geweest. Het zal den ju bilaris niet aan belangstelling ontbreken. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. van Wijk, gediplomeerde van de afdeeling Elec- trotechniek der Middelbare Technische School te Haarlem, is werkzaam gesteld als constructeur bij de N .V. „De Nederlandsch- Indische Industrie" te Soerabaja. De heer K .Veen te Schoten, gediplo meerde van de afdeeling Bouwkunde der Middelbare Technische School te Haarlem, is benoemd tot bouwkundig teekenaar bij den architect A. K. Boudt. Tuindorp „Lan- sink", te Hengelo (O.) Op de te Utrecht gehouden algemeene vergadering der vereeniging van leeraren in levende talen is dr. J. G. Schepers, alhier, gekozen als secretaris. De eens per jaar te houden paradedag •t^or en voor de leden van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tram nersoneel St. Raphaël wordt dit iaar op 6 Juni te Rotter dam gehouden. Zooals men weet, was aan vankelijk het plan geweest, dezen dag te doen houden in Haarlem. Doch omdat door den burgemeester van Haarlem geen toe stemming wordt verleend op Zondag bptoch- ten te houden en een andere dag vele be zwaren medebrengt, kon de viering te Haar lem niet plaats vinden. De agenda voor 6 Juni vermeldt: In de kerk van den H. Ignatius aan den Westzee dijk wordt een H. Mis ongedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden, waar na korte toespraak door den Zeer Eerw Bcndsadviseur. Daarna opstelling van de stoet, die dan door verschillende straten gaat naar het vergadergebouw, het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan den Schiedamschen Singel. De agenda der verga dering vermeldt: Opening door den Bonds voorzitter; Bondslied: Gedachtenisrede over wijlen Mgr. Mutsaers door den Bondsvoor zitter J. Hellemans; Installatie van den nieuwen hondsadviseur Pastoor Donders; Rede Pater Proest O.P.: Slotwoord door den Voorzitter; Strijdlied R.K. Werklieden Ver eeniging. De stoet zal door een viertal mu ziekcorpsen worden begeleid. Het schriftelijk gedeelte van het in 1926 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77, b. van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van -1 Augustus 1873 (Staatsblad no. 127), zal op Dinsdag 6 Juli a.s. plaats hebben. De mondelinge examens zullen op Dinsdag 20 Juli d.a.v. aanvangen. Een der commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zal zitting houden te Haarlem, voor de inspectiën Alkmaar. Haar lem, Helder, Hilversum, Hoorn. Zaandam en De brand van het Nederl. S.s. de „Silvanus". In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer hield mevrouw De VriesBruins een interpellatie in verband met de wet betref fende de uitoefening der tandheelknnde. In de gisteren gehouden avondvergadering der Tweede Kamer werd behandeld de in- terpellatie-Oud, naar aanleiding van de ramp met den loodsschoener „Terschelling II". Ernstig auto-ongeluk te Hengelo. Mgr. Nolens benoemd tot voorzitter van de achtste Intern. Arbeidsconferentie, hondt een openingsrede, Legerhervormingen van maarschalk Pil- soedski. Nadossy en prins Windisch-Gratz ieder tol vier jaar tuchthuis en 10 miilioen kronen boete veroordeeld. Hervatting van het luchtvekeer Parijs— Berlijn. Abd el Krim geelt zich aan de Franschen over, y Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.35. Medegedeeld door het Kon. Ned Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 27 Mei 1926 Hoogste Barometerstand 773.1 m.M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 751.8 m.M. tel Blacksod. Verwachting van den avond van 27 tot den avond van 28 Mei Zwakke tot matigen, zuidelijke tot zuid westelijke wind, half tot zwaarbewolkt, wel licht een enkele regenbui, met kans op on weer, iets koeler. de gemeente Amsterdam, gedeeltelijk. Tot inspecteur te Haarlem is benoemd da heer K. Brants, hoofdinspecteur van het L. O. in de 4e hoofdinspectie, alhier. Tot plaatsvervangende gecommiteerdea zijn benoemd dr. J. Weener, Herv. predik kant; mevr. J. C. M. Weustinkv VlijmenJ S. Anema, schoolopziener in de inspectie Amsterdam (voorzitter); P. Voogd, lid van den Onderwijsraad, directeur van het bu reau voor arbeidersontwikkeling; J Ch, Vintges, inspecteur der Vincentius-scholen; allen alhier. a Voor den Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan een dienstplichtig sol daat bij den Motordienst te Haarlem, die ia Januari jl. te Haarlem, IJmuiden en andere plaatsen een van diefstal afkomstige auto had bewaard, vervoerd en verkocht. Zijn mede plichtigen, twee kantoorbedienden, te Am sterdam hadden met hem afgesproken om een auto te stelen als zich de gelegenheid voordeed en hem dan den wagen te brengen. Bij nader inzien had de soldaat het toch wel bezwaarlijk gevonden gestolen auto's verborgen te houden en zoo had hij zich voorgenomen de auto terug te brengen. Als getuige werd gehoord de Amsterdam- sche exporteur, bij wien verdachte in dienst is geweest en die over hem buitengewoon te vreden was, zooals ieder, die in de zaak met hem in aanraking kwam. Getuige heeft dan ook uit eigen beweging mr. Men- dels te Amsterdam verzocht als verdediger op te treden. Ook op het oogenblik zou ge tuige verdachte in dienst nemen Een der kantoorbedienden, die wegens de autodiefstallen voorwaardelijk veroordeeld is tot 8 maanden, gevangenisstraf, wist, als getui ge gehoord, niet meer te zeggen, van wie het plan tot het stelen van twee -auto's uitging. De andere kantoorbediende gaf nog een relaas van 't gebeurde na den diefstal van den eersten auto, welke bekl. niet mee naar Haar lem wilde nemen en die toen terug is gebracht. De auditeur-militair, die er op wees, dat de reclasseering bereid is het patronaat over ver dachte op zich te nemen hoewel zij er blijkens i haar rapport niet veel heil in zag, achtte hem niet den hoofdman in het complot. Wegens heling requireerde spr. ten slotte tien maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk verdachte zal zich hebben te gedragen naar de voorschriften der afd. Amsterdam van het Genootschap tot zedelijke verbete ring van gevangenen. Mr. Mendels uit Amsterdam die als ver dediger optrad, onderwierp het reclassee- ringsrapport aan critiek en verzocht voor waardelijke veroordeeling. De krijgsraad heeft verdachte daarop ver oordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf j voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1