DAAN H0UTK00PER BB<EtiöTE5 RENAULT G. F. H. PASTOOR - HAARLEM De E.L.G.A.W.A. DE SPAARNEBANK, ms u Het oiiiciëele programmaboek. Afnemen examens. KANTONGERECHT. R.-K. Radio-vereeniging. „Het Oosterkwartier". Voordrachten voor de gevangenen. Propaganda-Avond voor de Ruitersport.. Aanbesteding. De R.-K. Middenstandsvereenijjing Rijkssubsidie H. O. V. ioi»/« IOIV4 353/4 I45i/a 03/8' 427/s 5x/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Kookt op gas. Het raadslid Peper. BURGERLIJKE STAND. Kortsluiting in een autobus. Brand aan de Parklaan. Hinderwet. Jaarverslag L. T. B. OVERVEEN. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Aan gasvergiftiging overleden. Boerderij bij Zevenaar verbrand Ongeluk te Noordiüijkerhout. Vertegenwoordigers van Duitsche Kamers van K. te Amsterdam. Ernstig auto-ongeluk te Hengelo Na den noodlottigen brand te Oudehaske. Observer in de „Daily Mail over het kolen-conflict. De onderwerping van Abd el Krim. De onderwerping van Abd-el-Krim. VRAGENBUS. VELSEN. Het ltampeervraagstuk. - \erschenen is het officiëele programma boek voor de Electriciteits-, Gas- en Wa tertentoonstelling, die a.s. Zaterdagmorgen elf uur door Burgemeester Maarschalk in de Gemeentelijke Concertzaal geopend zal worden. Het boek, dat tachtig bladzijden telt en slechts 25 cents kost, ziet er typografisch goed verzorgd uit. Het bevat eenige foto's betrekking hebbende op de drie gemeente lijke bedrijven, die voor het welslagen van deze tentoonstelling hebben medegewerkt. O.a. staan er portretten in van Burge meester Maarschalk, van de heeren J, A. A. Ochtman, Ir, F. van Randwijck, Ir. J» A. Reus en van de leden der verschillende commissies. De algemeen secretaris der hoofdcommis sie v^n uitvoering, de heer J. F, van der Vaart, schrijft een korte inleiding. Burgemeester Maarschalk schrijft als voorzitter van het eere-comité het vol gende: „Op deze, door de Afd. Haarlem en Om streken van den Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland georganiseerde tentoonstelling is te aanschouwen, op welke wijze licht en water dienstbaar gemaakt kunnen worden, om onder verschillende om standigheden van groot nut te zijn. Ik denk hierbij in het bijzonder aan het geen ter bevordering van de volksgezond heid is bereikt. Het licht dat ontdekkend en het water dat reinigend werkt. Zij toont ons tevens op welke wijze de producten het best en het zuinigst gebruikt kunnen worden. Als openbaring van samenwerking vind ik het een verblijdend teeken, dat ook in onze gemeente mannen worden gevonden, die de energie hebben een zoo breed opgezettte tentoonstelling te organiseeren, tot voordeel van publiek, bedrijven en middenstand. En niet het minst ook in het belang van de stad onzer inwoning." Ook de drie bedrijfsdirecteuren zonden een bijdrage. De heer Ochtman schrijft o.a. het vol gende: „Ik vertrouw, dat deze tentoonstelling zal brengen, wat het publiek en het Gasbe drijf beide noodig hebben, namelijk een rijke keuze van toestellen, waarmede aan getoond zal worden, hoe het gas op veel zijdige wiize kan worden toegepast. Wan neer dit doel bereikt wordt, dan kan deze tentoonstelling, wat het gas betreft, in alle opzichten als geslaagd worden beschouwd." „De deelneming der Gemeentelijke Duin waterleiding aan de E.L.G.A.W.A. heeft een ander doel dan waarvoor de beide zuster bedrijven de aandacht vragen: deze propa- geerer meer afzet van het product. De wa terleiding vraagt echter om nuttiger ge bruik," aldus schrijft de heer Van Rand wijck. „In de laatste jaren is het electriciteits- verbruik zeer toegenomen," aldus schrijft de heer Reus, terwijl uit de steeds meer toenemende toepassing van electrische ap paraten en machines, zoowel in de huishou ding als in de industrie, mag worden afge leid, dat nog een sterkere toename van het electriciteitsverbruik gedurende de eerst volgende jaren mag worden verwacht." Bijdragen werden verder geschreven door J. H. Harmeijer, voozitter van den Bond van loodgieters- en fitterspatroons in Ne derland; de Perscommissie; Taco Mulder, voorzitter der financieele commissie; W. ron Van Hardenbroek. als voorzitter van de Nieuwjaar, voorzitter der afdeeling Haar lem van den zooeven genoemden bond; Ba- afdeeling Grootbedrijf der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken: P. J. M. van Tetering, als voor zitter der Middenstandscentrale van Haarlem en omliggende gemeenten: W. J. B. van Liemt, voorzitteT van de afdeeling Kleinbe drijf der Kamer van Koophandel. Het programmaboek bevat verder de na men der leden van de verschillende com missies en een lijst der exposanten. Ook staan er bijzonderheden in over de kookdemonstraties en -wedstrijden, lezingen en concerten. In de commissie, welke in 1926 belast is met het atnemen van de examens ter ver- krijging van de akte van bekwaamheid, be doeld in artikel 77a der Wet tol regeling van het lager onderwijs va 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), te Amsterdam zijn be noemd tot leden J. de Nobel, hoofd eener openbare lagere school, E. Marama, idem en R. Luijten, oud-leeraar eener Rijkskweek school, allen te Haarlem en tot plaatsver vangende leden G. de Groot, hoofd eener bijzondere school voor U. L. O. te Bioemen- daal en B. J. E. van Noort, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen, alhier Op 7 April 1926 reed H. M., wonende te Bloemendaal, 'met haar auto op den Zijlweg, in de nabijheid van het R.-K. Lyceum, met een snelheid van ongeveer 40 K. M. Een wielrijdster, die daar eveneens reed, wilde den weg oversteken. Zij stak daartoe goed zichtbaar r linkerarm uit; de auto zag zij niet. Zij vv„id echter door de auto van M. die niet tijdig kon stoppen, op den grond geworpen en bekwam enkele schaafwonden en een ribiractuur, terwijl zij in de volgende uren nu en dan het bewustzijn verloor, haar fiets werd vernield. De Ambtenaar vroeg een boete van 100 subs. 20 dagen hechtenis; de kantonrechter legde 75 boete op subs. 5 dagen hechtenis. Op Vrijdag 28 Mei zal een ledenvergade ring van de R.K. Radio-Vereeniging plaats vinden te half 9 in een der zalen van het Lyceum aan den ZijlWeg. Deze vergadering is echter voor een ieder toegankelijk, die belang stelt in de ontwikkeling van de radio en juist daarom zal er cene radio-demon stratie gegeven worden speciaal voor hen, die geen radio-installatie thuis hebben. A.s. Vrijdagavond kan dus iedereen van de ge legenheid gebruik maken om radio te hoo- ren en de werking er van te hooren ver klaren, Het bestuur hoopt dus op een tal rijke opkomst van het publiek. Zaterdag, Zondag en Maandag 29, 30 en 31 Mei zal door dc Speeltuinvereeniging „Het Oosterkwartier" een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken, ver vaardigd door de kinderen der leden. De tentoonstelling vindt plaats in het tentoon stellingsgebouw aan de Papentorenvest 59. Men schrijft ons: Het waren Woensdagmiddag wederom niet alleen een paar uren van verpoozing maar ook van moreele beteekenis voor de gevan genen bij het luisteren naar de voordrach ten, welke door den Heer Hein Harms, too- neelspeler te Amsterdam belangloos wer den ten gehoore gebracht. Ademloos werd hiernaar geluisterd, even als naar da verschillende muziek- en zang nummers op de gramofuon, welke door een lid van het personeel welwillend beschik baar was gesteld. Een welverdiend krachtig applaus be loonde aan het slot den bekwamen spre ker,. hetwelk mede volgde op de woorden van dank, door den directeur gesproken. OOK 6 P K. 4-WIELREMW1EISS LE1DSCKEV AART WEG TELEFOON 14596 In het hotel „De Beurs" te Hoofddorp werd Zaterdagavond een propaganda-avond gehouden de zaal was goed gevuld met vele genoodigden. Na een inleidend woord van Mr. Slob over het nut en de aantrekkelijkheid van de paardensport werden eenige mooie films vertoond. Vooral die van de Tuitersport viel erg in den smaak en was zeer leerzaam. Men zag daar onze Hollandsche ruiters op jachtritten bij hun militaire oefeningen in hun ver- moeienden arbeid tijdens een afstandsrit. Een troep ruiters langs een draaienden Hol- Iandschen molen en marcheerende over een hoogen dijk in het licht van de avondsche mering. Bijzonder interessant was het onze Holland sche ruiters met hun paarden te zien klimmen tegen de duinen op en langs geweldige steil- ten afdalen zelfs de hooge steenen trappen van het Kurhaus te Scheveningen werden j beklommen en ook ging men er te paard weèr van af. Zooals begrijpelijk trok veel aandacht die flim, waarin de jongelui van het caroussel- nummer van Haarlemmermeer van verleden jaar op het doek verschenen en de 92 meisjes, die op 31 Mei 1924 in hun lange witte Griek- sche gewaden een symbolische voorstelling hebben gegeven van het ontwaken der na tuur bij het aanbreken der lente. Het was wel verrassend voor vele aanwe zigen om op het doek hun eigen beeld te zien en dat van irtin vrienden en kennissen. Buitengewoon leerzaam waren deze licht beelden. Omdat zoo duidelijk te zien kwamen de prachtige zit van onze Hollandsche ruiters, 1 hun houding van knie en lijf en handen i het intelligente hoofd, de verstandige oogen j en het rake type van hun volbloed- en half bloed paarden. Omdat zoo duidelijk te zien kwamen de fouten door enkele meisjes tijdens.de uit voering van de maagdenrei gemaakt in haar rythrnische bewegingen doordat ze niet allen gelijk stapten of huppelden of zwaaiden met heur palmtakken. Omdat zoo duidelijk te zien kwamen de fouten door enkele jongelui in het caroussel- nummer gemaakt, doordat ze niet behoorlijk afstand hielden of hun paard teveel vooruit of te ver achteruit liep of niet precies op tijd meezwenkte of zelfs een verkeerde richting uitging. Paardrijden is,een kunst welke moet worden geleerd. Hier komt 't er op aan om een correc te zit te hebben houding van knieën en voe ten en handen en hoofd en bovenlijf, alles moet zijn naar de eischen der rijkunst. Men moet zijn paard kunnen sturen ook als het zelf anders wil, zijn wil opleggen en rustig doen volbrengen men moet de juiste af stand weten te houden en netjes te richten. Jongelui, die van jongsaf aan met paarden hebben omgegaan, die daarmee hebben ge werkt op den akker, ook wel op zijn rug in het veld hebben rondgedraafd, denken al zoogauw, dat zij paardrijden kunnen. Daarom hebben onze rijvereenigingen zoo'n mooie taak om hen te leeren dat dit in werkelijkheid anders is en daarom kan zoo'n propaganda-avond de liefhebberij voor het- paardrijden sterk doen opleven en tegelijk het besef levendig maken dat ook hier alleen door langdurige oefeningen de kunst kan worden verkregen. Aan het einde der vergadering deelde Mr. Slob mede, dat bij voldoende deelname getracht zal worden tijdens het concours- hippiquo ter afwisseling een lentedans te ge ven, uit te voeren ,door 96 meisjes. Staande de vergadering gaven zich reeds 60 meisjes op de deelname staat open voor meisjes van 620 jaar. De heer James Meijer en Mej. Mary Gayford uit Amsterdam, die zich twee jaren geleden in dit opzicht zoo verdienstelijk wis ten te maken, kunnen zicht ditmaal niet met de leiding belasten en daarom zal deze dans nu vermoedelijk worden ingestudeerd onder leiding van Mej. J. Demead uit Haarlem. Hedenmiddag werd in de voormalle in- fanteriekazerne aan den Koudenhorn, alhier, aanbesteed: Het doen van voorzieningen aati militaire gebouwen en werken in het noor- delüke gedeelte van liet westelijk front der Stelling van Amsterdam met IJmuiden. (Ra ming 5275.) Ingekomen waren 4 biljetten. Laagste in schrijver was D. Staaa voor 4980. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken in het zuidelijk ge deelte van het westelijk front der Stelling van Amsterdam, van het Noordzeekanaal tot den Haarlemmermeerpolder. (Raming 2525.) Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste in schrijver was W. Cornelissen, Halfweg, voor 2497. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Haarlem en te Overveen. (Raming 6200.) Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste in schrijver was H. de Grrraf, Halfweg, voor 6106. Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken in het zuidelijk gedeel te van het westelijk front der Stelling van Amsterdam, voor zoover gelegen in den. h'; arlemmerracerpolder. (Raming 2800). Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste in schrijver was G. W. Polderman voor 2605. Verbeteren van de afscheiding langs het kazerneterrein aan de Kleverlaan te Haar lem. (Raming 3220.) Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste in schrijver was H. J. Kuioers. alhier, voor 3290. (1 biljet was ongeldig.) Een verving van militaire gebouwen en werken in het noordelijk gedeelte van het schrijfster was N. V. R. G. H.. Amsterdam, met IJmuiden. (Raming 1900.) Ingekomen waren 6 biljetten. Laagste in schrijver was N V. R. G. H.. Amsterdam, voor 1900. Een verving van militaire gebouwen en werken te Haarlem en in het zuidelijk ge deelte van het westelijk front der Stelling van Amsterdam, van het Noordzeekanaal tnt den Haarleinmermecroolder. (Raming 1665 Ingekomen waren 5 biljetten. Laagste inij- schrijver was J. Lucas, Spaarndam, voor 1695. Wij herinneren nog eens aan de ledenver- gadering der R. K. Middenstandsvereeniging, welke hedenavond in „De Kroon" gehouden wordt. Dr. H. J. M. Janzen zal spreken over „Het Middens)andscredictwezen" en de heer J. A. B. Fibbe over „Eenige commercieele wenken voor den handeldrijvenden en in- dustrieelen middenstand." De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft in de Eerste Kamer medegedeeld, dat voor subsidieering van de Haarlemsche Orkest Vereeniging voor 1926 niets meer kon worden gedaan. Vóór 1927 zal hij overwegen, wat gedaan kan wor den. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4V* Nederl. 1917 1% N.-I. 1921 A.. i N.-l. 1923 D.. HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie Rotlerd. Lloyd Paketvaart Dude Boot Hol!. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Ccrt. Handel Mij... Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. "S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg Poerwoderjo Oude Dcli Senembah Dtli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Sdau Wai Sumatra Dordtsche Pctr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwel 2013/4 10215/16 102"/] 993/4 993/, IOII/4 1045/le 1045/] 46 1 35 b 169 169 b 1793/g 1791/2 144i/2 208 207i/3 88 88 1 54 b 669 671 3471/2 350 158i/a 159 202 204 I631/s 164 146 145 b 146 981 /g 182i/2 3971/2 3991/2 12| 123 9i/2 17213 1723 u 163.50 163.50 3 5/8 108 381 380 428 423 392 389 3123/, 317 310 160 160 269i/2 378 112 1503/8 - 151 931/2 4213/i6 27 MEI EERSTE KOERS LATERE KOER S BERLIJN s 59.23 59.23 PARIJS 8.27l/2 8.21 BRUSSEL i 8.021/2 7.83 WEENEN 36.80 35.171/2 LONDEN f 12.10 12-101/s STOCKHOLM 66.621/ 66.601 2 KOPENHAGEN 65 25 65.30 OSLO 53.90 53.05 BAZEL 1 48.20 48.20 NEW-YORK V l 2.483/, 2.481116 ROME 9.321/2 9.32 PRAAG 1 7.40 7.37 WARSCHAU i In den winkel van de firma Jos. Alink, Kruisstraat 17, werd gisterenmiddag een demonstratie gegeven met het nieuwe Kup- pers-busch gasfornuis. Het doel was de verschillende voordeden te demonstreeren van 't koken op gas in 't algem. en van het Kuppers-busch gasfornuis in het bijzonder, en hoe economisch bij een deskundig ge bruik van het fornuis het koken op deze manier is. Terwijl de heer de Graaff uit Leiden een uiteenzetting gaf van het gasfornuis en het koken op gas, maakte mevr. Meeuweze, eveneens uit Leiden, hel mer.u op het fornuis en in den oven klaar. Met ongeveer ,1 A13. gas werden bereid: soep, groenten aardappelen, jus en toespijs. Een cake, in den oven gebakken, werd bij de thee geserveerd. De vragen, gesteld docr de aanwezige dames, toonden, met welke belangstelling de voordracht van den heer de Graaff was gevolgd. Naar wij vernemen, gaat de toestand van den heer Peper thans goed vooruit. Hij is in TELEFOON 12066 - NIEUWE GRACHT 57 EFFECTEN - PROLONGATIEN - COUPONS INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN Geboren: 26 Mei: G. C. Beljaards—Kruijer zoon Ondertrouwd: 27 Mei: D. v. Wijngaarden en P. H. v. Geene; J. de Bruin en E. B. Lodewijk. Getrouwd: 27 Mei: H. .1. A. Arxhock en C. W. v. Doorn; J. J. Bovendorp en W. P. v. d. Werf; F. Joustra en A. Kuijper. Overleden: 23 Mei; K. J. Ewoldl, 71 j., Leidscheplein; 25 Mei: J. Godfriedt de Boer, 78 j., Damstraat; 26 Mei: W. A. Rijkers, 11 j., Gasthuisvest. Gistermiddag is te Bennebroek door een los contact kortsluiting ontstaan in een der autobussen van dc Brockway-Mij. Dc kabel begon te gloeien en door den stank, welke ontstond, werd de kortsluiting ontdekt. Met het in de bus aanwezige brandblusch- apparaat werd de schroeiende kabel afge koeld en na eer.igen tijd vertraging konden de reizigers met dezelfde bus hun weg ver volgen. Hedennacht ongeveer twee uur is brand uilgebroken in perceel Parklaan 49zw., waar gevestigd is de kunstbloemenhandel van de Handelsmaatschappij „Holland' De brand werd ontdekt door buren aan de overzijde, die rook uit het huis zagen opstijgen. Politie en brandweer werden onmiddellijk gewaar schuwd. Bij aankomst van de brandweer bleek er een binnenbrand te zijn uitgebro ken. Met vier stralen op de waterleiding was men het vuur in een half uur meester. Het magazijn brandde uit en de geheele voorraad kunstbloemen, ging verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter, Het personeel had de zaak den vorigen dag op den gewonen tijd zes uur ver laten. Verzekering dekt de schade. Aan de American Petroleum Company is vergunning verleend tot oprichting van een ondergrondsche benzinebewaarplaats in het perceel aan de Twijnderslaan No. 1, bene vens een bijbehoorendê meetpomp op het trottoir vóór dit perceel. VERBORGEN TOEKOMST. Er is niets, dat grooter rol speelt in ons le ven dan het onvoorziene, het ongedachte. Niets zou ongelukkiger zijn voor den mensch, dan te weten, wat de toekomst voor etn verborgen houdt. De waarzegsters, de kaartlegsters, zij, die uit koffiedrab of de lijnen in de hand de toe komst voorzeggen, profeten en orakels, die beweren het vermogen te bezitten, te kunnen vertellen wat nog gebeuren moet, zij allen stichten veel kwaad. Wij weten, dat hun praat jes louter gefantaseerde veronderstellingen zijn en toch zijn er, die niet van het idee zijn af te brengen, dat het wel eens werkelijkheid zou kunnen worden, wat zij ons op den mouw hebben gespeld. Het zou een ramp zijn voor den mensch, indien er waarzeggers bestonden, die met zekerheid iets omtrent de toekomst vermoch ten te zeggen. Want door hem bekend te ma ken met -de toekomst, ontneemt men den mensch den smaak voor het heden. Het leven is een voortdurende ontdek kingsreis. In de ongunstigste tijden, in de meest bange dagen, als het schijnt, of den mensch alles dreigt te ontvallen, blijft toch de hoop, de gedachte aan een onverwachte toekomst, op een onverhoopte wending, levendig. En als iemand het vermogen had het einde van ons leven te voorzeggen, zou de bekend heid met dit tijdstip op den duur iets onver- dragelijks voor ons worden. Wij zouden de zelfde verachting voor hem hebben als voor den man, die op 't oogenblik, dat het boek ons het meest in spanning houdt, ons de ont knooping komt onthullen. zooverre hersteld, dat hij weer oefeningen in het loopen kan houden. Het ongeval, dat hem getroffen heeft, doet' hem nu reeds vijf maanden in het Gasthuis verblijven. Irt gebouw St. Bavo hield heden de dio cesane Land- cn Tuinbouwbond in het Bis dom Haarlem zijn jaarvergadering. Secre taris en Penningmeester brachten hun jaar verslagen uit, die goedgekeurd werden. De exploitatien rekening sloot met een voor- deelig saldo van 797.17. Besloten werd tot verhooging van de pontributie tot 4.50 in verband met de concentratie van de ge westelijke landbouwbladen. De weledelgestrenge heer Ir. G. J. Hey- meyer hield na de pauze een inleiding over: „Nederlandsche boeren in Frankrijk". Het Bestuur van den R.-K. Volksbond te dezer plaatse heeftv gezorgd, dat de leden en andere belangstellenden het Congres, dat a.s. Zondag vanwege het R.-K. Werklieden verbond, tergelegenheid van de 35e gedenk dag, der uitvaardiging van de Encycliek Rerum Novarum, te Utrecht zal worden ge houden, ook hier zullen kunnen volgen. Daarvoor is in de gymnastiekzaal van de St. Aloysiusschool een Radio-toestel ge plaatst, waar door middel van een of twee groote luidsprekers de redevoeringen zullen worden weer -gegeven. Waar de eerste sprekers uit het land, nl. Prof. Aalberse, Alphons Laudij, Henri Her mans en Pater Borromeus dc Greeve. zullen optreden, is het te hopen, dat velen door hunne belangstelling dit werk van het be stuur op prijs zullen weten te stellen. De redevoeringen worden gehouden van des morgens 11 tot namiddag 1 uur en van half 3 tot 5 uur, afgewisseld door muziek. Wegwijzer. Vanwege den Alg. Ned. Wielrijdersbond is aan den Achterweg, hoek Meerweg een wegwijzer geplaatst, die aan geeft de verschillende gemeenten in den omtrek met de afstanden. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij J. C. Dirks, Overboschlaan 3, een tienrittenkaart in étui. Kol, Leidschevaart- weg 178, een damesparapluie. Hooman, Wagenweg 122 Haarlem, een gemonteerde autovelg. F. Broese, Bosch en Hovenstraat 22, t^vee sleutels. Karkmans, Binnenweg 46, een rozenkrans in étui. Wezenbeek, Kogel straat 10, een voerzak. De Reus, Kerklaan 3, een grijze jongensmuts. J. Braam, Heeren- weg 116, een zilveren ringetje. Mevr. Don ker, Middenlaan 68, een rijwielpomp. Hoijer, Westerhoutstraat 17, een fluit, Leupen, Ein- denhoutstraat 61, een lorgnet in étui. T. Wolzogenhur, Bosb. Tousaintstraat 22, een taalboek. Zethof, Binnenweg 31, een notitie boekje. Bureau van politie Boekenrodestraat 9, een dameshandschoen en een lederen muilkorft. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Stijnman en C. Zandvliet. E. W. ïnsingcr en I. E. 'Koenen. S. F. J. B. Fehle en I. E. I. Weves. Getrouwd: S. C. Bakhuisen en A. Floog- schagen. Wm. Hazevoet en J. M. Janssen van de Voort. Bevallen: R. Brühlvan der Windt, d. M. J. HoekerHuijg, z. C. J. Smit Dolle, z. E. S, C. Hulseboschd'Hane, z. M. J. van HagenGroen, d. Overleden: A. de Wilde, 91 jaar. J. Mudde, 75 jaar. A. v. Schaagen, 22 jaar. Wm; Rosenhart, 81 jaar. De commissaris der poliie, die tot deze bijeenkomst was uitgenoodigd, kon zich met de amendementen niet vereenigen. Het lid der commissie, de heer Schaar, was afwezig. MIDDELBURG, 27 Mei. Toen de zoon van zekeren B. te Oost- en West-Souburg hedennacht thuis kwam, bemerkte hij een sterke gaslucht. In de keuken bleek de gas kraan open tc staan. De 60-jarige vader van B. bleek reeds aan gasvergiftiging overleden te zijn. ZEVENAAR, 27 Mei. Gisteravond is in het Broek te Duiven de boerderij van H. Vulin.g tot den grond afgebrand. 50 kip pen en geiten werden een prooi der vlam men. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Bij de werkzaamheden voor den aanleg der waterleiding te Noordwijkcrhout viel bij het Pompstation een werkman van een hoogen steiger. Hij kreeg een schedelbreuk en is vervoerd naar het Academisch Zieken huis te Leiden. AMSTERDAM, 27 Mei. Een gezelschap van vertegenwoordigers van 19 Kamers van Koophandel uit West-Duitschland. dat een bezoek brengt aan ons land, heeft heden o-p uitneodiging van het Gemeentebestuur, een boottocht gemaakt door de haven. Tijdens den tocht werd hun een lunch aangebeden. HENGELO, 26 Mei. Heden morgen had hier een ernstig auto-ongeval plaats met doodelijk afloop, terwijl de autobus van den heer Assink den hoek Willemstraat Markt straat passeerde, had de koopman F. het ongeluk daaronder te geraken Per politic- brancard werd bij naar het Ziekenhuis ge bracht. waar hii kort na aankomst overleed, Den chauffeur treft geen schuld. HEERENVEEN. 27 Mei. De begrafenis der 4 kinderen die bij den brand te Oudehaske om 't leven zijn gekomen heelt Vrijdagmid dag om 2 uur plaats. LONDEN 27 Mei, Een gunstige ont vangst heeft het plan gehad tot bijlegging van het kolen-conflict, dat verschenen is in Daily-Mail van de hand van Observer. Voorgesteld wordt weder invoering van den 8-urendag voor de mijnwerkers, die daartegen van de werkgevers de garantie van een nationaal minimum-loon mo&ien ontvangen, hetgeen belichaamd zal worden in een parlementaire wet. De arbeiders die wegens den toestand van de industrie geen werk kunnen vinden, zullen weer geplaatst worden op de mijnwerkers reserve en een Vergoeding van 30 sh. per week ontvangen. FEZ 27 Mei. De onderwerping van Abd el Krim maakte hier een grooten in druk. Alle stammen in de Fransche Zóne behalve de Benizerouan hebben zich onder worpen. PARIJS, 27 Mei. Abd-el-Krim is in den afgeloopen nacht de Fransche linies gepas seerd en is van morgen 5 uur te Targuis aangekomen. Van morgen zijn uit F ez eenige Fransche vliegtuigen vertrokken. Zij zullen over het Riffgebied. vliegen en pamfletten uitstrooien, waarop meegedeeld wordt, dat Abd-el-Krim zich heeft onderworpen. •V Dinsdagavond heelt de kampeer-commis- sie een vergadering gehouden, ter bespre king van de amendementen, welke door de heeren Maas, Zwanenburg en ten Broeke zijn ingediend cn die wij gisteren hebben gepu bliceerd. Naar wij vernemen luidt het advies der commissie omtrent deze amendementen gun stig, uitgezonderd voor wat betrat de be paling volgens welke voor ongehuwden de bezetting der tent niet zal mogen bestaan uit 2 personen. Vr, over loten. Antw.: Geen enkel de'r over ter controle toegezonden nummers is uitgeloot. Vr.: 1. Is het geoorloofd, zonder toestem ming en terwijl do eigenaar niet thuis is, een draad van een Radio-antenne over iemands erf te spannen? Vr.: 2. Welke is de weg per spoor van Hillegom naar Dinant (België)? Antw,: 1. Neen, dat is niet geoorloofd. 2. Wendt u tot het loket van een spoor wegstation. Er zijn vele wegen, die naar Dinaitt leiden, O.m. over Roosendaal, Ant werpen en Brussel. Vr.: Ik heb mij in een dienst voor een jaar verhuurd en Zondags ben ik vrij. Nu ben ik ziek geweest, maar mijn mevrouw heeft me nu opgezegd, mag dal? Waar moet ik mij vervoegen om inlichtingen? Antw.: Indien u voor een jaar gehuurd bent, moet mevrouw u dat jaar houden. Het R.-K. Bureau voor Arbeidsrecht, dat echter Dinsdagavond zitting houdt in het gebouw „Sint Bavo" te Haarlem, zal u allicht kun nen helpen. Vr.: 1. Wat en hoe te handelen met een 1-jarige W .L.-kip, welke gewoon aan den leg was, maar nu op ééns een blauwe kam en lellen heeft gekregen. Zij eet of drinkt niet en loopt al rnSar in de rondte te draaien en wel naar écn kant. Een paar malen heb ik beproefd haar eens andersom te laten gaan, maar dat doet zij niet. Zij is heel zwak op de beenen en blijft stil staan als ik naar- haar grijp. Haar gewone voeding was 's mor gens ochtendvoer en verder gemengd hard voer. In den loop der dag wat groen voer en nogal tamelijk wat 2. Kunnen eieren welke in waterglas zijn ingemaakt, ook gekookt worden voor zij gebruikt worden of is dit niet mogelijk? Is voor het koken gewoon met water afwas- schen voldoende of is er een andere behan deling noodig, Antw. 1. Geef haar 's morgens en 's avonds een flinke theelgpel sla-olie in en laat haar overdag gewoon haar gang gaan. Als dit niet helpt is er niets aan te doen. 2. Neen, het is beter ze niet te koken. Vr. Ik heb een Clivia, welke het prachtig doet, doch sinds eenigen tijd zitten dc blade ren, in hoofdzaak aan het beneden einde, naar het schijnt vol kleine stukjes witte wol. Drukt men hierop dan krijgt men een vieze plek, naar 't schijnt van beestjes, die daarin zitten, welke men plat drukt. Het vorige jaar zomer zetten wij haar wel eens buiten als het regende, waar zij dan wel van opknapte, doch tusschen de bladeren bleef dan nog heel lang het water achter. Kan dat soms de oorzaak zijn geweest? of kan ik hier wel mee voortgaan? Van den winter heeft zij gebloeid; ook heeft zij twee nieuwe plantjes 411e STAATSLOTERIJ. Trekkinz van Donderdag 27 Mei.' 5e Klasse 7e Lijst. J Hooce tuii/tn: 17000 f2000. 428 1078 20030 f 1000. 278 519 2041 2603 12097 ƒ400. 3913 10350 12537 200. ----- 597 1164 2336 3722 3827 5107 5202 S867 9612 Priizeo van ,''70: 401 86 123 174 253 348 389 493 496 602 790 884 897 934 1052 1110 1169 1229 1268 1286 1322 1494 1599 1653 1655 1703 1785 1869 1955 2140 2156 2208 2456 2561 2567 2607 2803 2827 2991 3094 .3185 3205 3343 3578 3716 3816 4405 4445 4613 4625 4660 4692 4738 4748 4761 4992 5004 5020 5318 5321 5373 5548 5574 5627 5823 6093 6096 6151 6236 6252 6268 627.3 6326 6384 6453 6659 6804 6959 6975 7026 7123 7145 7236 73K2 7261 7316 7.336 7440 7455 7458 7459 7492 7584 7624 7703 7752 7753 7S96 7920 8394 8642 8751 8789 8892 8983 9091 9172 9180 9485 9488 9566 9585 9596 9617 9766 9830 9927 10010 10144 10250 10306 10479 10532 10542 10612 10671' 11092 11304 11.326 11.385 11543' 11558 11664 11813 11953 12122 12270 12439 12481 12545 12567 12684 12706 12746 12758 12806 12824 12983 13 94 13262 13296 13305 13403 13523 13553 13715 13909 13940 14032 14068 14271 14422 14441 14603 14839 14868 15010 15153 15158 15218 15.322 15407 15449 15545 15646 15817 15856 15953 15955 15977 16083 16301 16349 16812 16356 16395 16565 16607 16702 16748 16823 16882 16892 17035 17127 17209 17303 17305 17368 17369 17501 17607 17671 17756 18044 18048 18252 18304 1833.3 18582 18611 18717 18913 18940 19090 19221 19414 19540 19547 19585 19600 19637 19788 19799 19816 19828 19883 19950 19973 20004 20083 20111! 20240 20502 20742 20761 20800 20912 MEIEN 4 182 221 225 250 265 297 312 317 377 392 423 426 467, 471 490. 549 554 583 59.3 616 657 660 699 720 730 801 827 840 857 936 938 962 1007 1033 1054 1075 1085 1155 1163 1214 1223 1280 1315 1317 1341 1384 1387 1436 1446 1517 1549 1571 1581 1583 1612 1636 1638 1641 1646 1666 1746 1762 1828 1832 1S48 1849 1959 2010 ?035 2095 2144 2152 2171 2215 2233 2255 2262 2266 2292 2342 2.347 2376 2413 2416 2434 2439 2442 2450 2462 2472 2514 2528 2534 2571 2612 2635 2673 2712 2741 2742 2870 2895 2965 2971 3007 3011 3018 3029 3072 3078 3104 3171 3184 3200 3253 3345 3397 3419 3452 3454 3534 3544 3559 3576 3602 3619 3693 3709 3787 3797 3805 3841 3868 3895 3922 3946 3965 3976 3995 4022 4029 4059 4061 4074 4096 4162 4198 4202 4238 4303 4339 4345 4349 4.350 4366 4376 4424 4464 4512 456S 4583 4627- 4678 4712 4726 4733 4740 4747 4752 4794 4848 43,51 4860 4874 4914 4980 5027 5029 5063 5098 5207 5213 5215 5244 5264 5274 5328 5367 5384 5392 5500 5546 5626 5657 5669 5683 5804 5815 5327 5843 5SS7 5932 5953 5979 6005 6010 6034 6080 6143 6202 6346 6360 6452 6503 6521 6596 6597 6617 6649 6670 6682 6703 6752 6762 6873 6953 7025 7030 7040 7062 7066 7164 7222 7324 7342 7365 7377 7450 7453 7473 7478 7521 7540 7577 7581 7592 7597 7676 7681 7691 7794 7803 7855 7872 7913 7942 7962 7981 8008 8045 S064 8072 81 '9 8122 SI 40 8141 8165 -8180 8193 8227 8232 8242 8318 8319 8.389 8395 S400 8426 8500 8571 8388 8608 S638 8673 8694 '8746 8761 8791 8809 8810 8341 8847 8912 8940 9033 9035 9112 9165 9166 9182 9258 9261 9334 9346 9369 9378 9400 9420 9449 9495 9512 9513 9549 9554 9556 9567 9601 9672 9683 9701 9728 9764 9823 9829 9869 9885 9894 9915 9988 10041 10079 10088 10125 10150 10155 10168 10206 10248 10255 10284 10277 10290 10315 10321 10322 10328 10349 10356 10390 10420 10440 10462 10507 10514 10547 10559 10582 10609 10642 10646 10654 10709 10724 10747 10759 10777 10786 10822 10826 10844 10851 10872 10876 10893 10965 11025 11062 11075 11076 11084 11086 11124 11131 11168 11229 11341 11353 11378 11505 11527 11560 11599 11609 11623 11626 11662 11728 11739 11771 11915 11975 12003 12010 12026 12054 12061 17080 12186 12226 12227 12235 12237 12248 12333 12343 12354 12356 12411 12438 12456 12516 12583 12594 12625 12655 12669 12681 12682 13037 12756 12766 12814 12891 12898 12969 13059 13082 13101 1.3150 13200 13212 13217 13222 13261 13278 13313 13402 13416 13503 13516 13605 13607 1.3636 13642 13685 13694 13696 13763 13770 1.3814 13824 13863 13864 13953 13983 14033 14037 14115 14123 14150 14156 14203 14215 14229 14.303 14471 14483 14510 14560 14751 14767 14783 14828 14942 15014 15030 15032 15045 15072 15073 15131 15179 15245 15269 15281 15283 15306 15362 15387 15421 15431 15458 15467 15580 15646 15690 15753 15777 15787 15804 15820 15852 15894 15911 15990 16061 16097 16135 16146 16173 16194 16201 16256 16270 16278 16282 16406 16523 16547 16564 16585 16592 16620 16623 16632 16707 16732 16772 16783 16S19 16911 16964 17021 17042 17046 17067 17141 17197 17198 17220 17221 17271 17276 17298 17300 «7324 17326 17361 17409 17449 17478 17488 17500 17504 17563 17574 17578 17595 17626 17663 17704 17741 17763 17791 17824 17842 17909 17919 17933 17935 17955 18015 18096 18158 18178 18263 18270 18283 18307 18324 18366 18406 18461 18480 1S493 18509 18530 18566 18573 18575A 18659 1.8630 18714 18720 18773 18783 18786 .18798 1S799 18808 18818 18826 18831 18898 18899 18905 18918 18996 19005 19009 19068 19075 19099 19128 19237 19241 19250 19292 19297 19298 19299 19312 19343 19353 19363 19430 19453 19483 19520 19584 19557 19650 19653 19743 19810 19851 19874 19857 19974 20016 2002C 20O27 20059 20139 20184 20188 20229 20273 20290 20324 20367 20387 20457 20474 20496 20509 20540 20579 20626 20628 20650 20680 20696 20715 20743 20764 20775 20777 20803 20811 20872 20887 20896 20925 20955 20977 gemaakt, de eene is zoo ongeveer 20 cM. hoog en de andere 3 cM„ Is het hiervoor nu de tijd om deze er af te scheuren? Zeer gaarne vernam ik de behandeling van u. ook hoe bovengenoemde beestjes weg te krijgen. Antw.; Uwe Clivia is aangetast door wol- luis, welke luis veel gelijkt op kleine kel derroggen of z.g.n. pissebedden, maar dan. van witte kleur. Meestal vermenigvuldigt zij zich op de wortels der planten, om later boven den grond, op de plant, zich verder te ontwik kelen. Aangezien bet n u de meest geschikte lijd is om kamerplanten te verpotten, kan men deze wolluis gemakkelijk bestrijden. Men neemt de plant uit den pot, ontdoe ze van allen grond en spoelt de wortels flink in 't water uit. Tevens kunnen de jonge plantjes van de moederplant worden afge nomen. Met een krachtig straaltje spuit men het vuil tusschen de bladschede uit. Na de plant zorgvuldig te hebben nagezien of er soms nog een enkele wolluis is achter gebleven en de pot goed te hebben uitge- boend, wordt deze Clivia in nieuwe aarde opgepot. Clivia's verlangen 'n niet tc warme plaats, zomers gaarne op een luw en halfbescha- duwd plekje buiten en voor een zacht regen buitje zijn ze zeer dankbaar. Indien kamerplanten (in 't algemeen) vol doende groeien, verlangen zij zomers gere gelde bemesting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2