Sport en Wedstrijden. Medische Praatjes. m Mm-iWm NIEUWE HAARL. COURANT N Tweede Blad Donderdag 27 Mei 1926 R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". Blauw-WitE. D. O. 2O. GYMNASTIEK. GYMN. EN SCHERMVERG „CONCOR DIA." CRICKET. KRACHTSPORT. - y/f y iw „Spaar en Hout", dat weer genoemd wordt als zetel van Bloembollencultuur INGEZONDEN. VERRASSEND VERRASSEND 1 VERRASSEND UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. 1 PNEUMOTHORAX H. Wij hebben den vorigen keer met elkan der nagegaan wat wij eigenlijk onder Pneu mothorax hebben te verstaan en voor de genen onder U, die onverhoopt het eerste deel niet gevolgd hebben, diene dat tot goed begrip van hetgeen thans besproken zal worden de volgende korte samenvalting: de dubbelwandige zak, gevormd door het sereuse vlies (dat pleura heet), om de long heen, is niet luchtledig, doch is in tegen deel met lucht gevuld, die afkomstig is van de buitenwereld hetzij door een uitwendige verwonding aan de Borstkas hetzij door een inwendige verwonding in de longen.' Thans willen we met elkander nagaan, welke verschijnselen dit alles bij den patiënt te weeg brengt. Uit den aard der zaak zal één en ander een plotselinge Verandering geven in den toestand van den patiënt. Veelal hebben in één of ander longaandoe ning meestal van tuberculeusen aard, die een pneumothorax in 't leven roept. Plots krijgt nu dc patiënt een steek in de zijde, die vrij heftig is en tegelijkertijd ziet men, dat de zieke zeer kort-ademig wordt, ia zelfs vaak in die mate. dat een bewusteloos heid weldra intreedt. Voelen wij den pols, dan is deze altijd zeer klein en slaat bui tengewoon vlug. Het aantal polsslagen is niet helder meer dan het dubbele van het normple en is dus vaak pl.ns 150 per mi nuut. Onder deze omstandigheden pleegt de Lichaamstemperatuui aanzienlijk te dalen en zoo zien wij veelan, dat de ve-hooging plaats gemaakt heeft voor een temperatuur, die meer of minder vei onder 't normale is Wanneer wij zulk een patiënt aanzien, dan valt 't ons niet moeilijk in te zien, dat wij met een buitengewoon c^nstigen pauënt te doen hebben en degenen, die deze verande ring hebben gadegeslagen, zullen weldra be grepen hebben, dat er iets bijzonders is ge schied, al tast de leek natuurlijk in 't duis ter en begrijpt deze niet, wat er 'feitelijk aan ^de hand is en waaraan deze plotselinge ver ergering van den toestand is toe te schrijven. Merkwaardig is nog te vermelden, dat de patiënt onmiddellijk die houding kiest, welke hem 't minst benauwd maakt. Ook zonder de Pneumothorax zien we dit verschijnsel maar al te vaak. Bij elke stoornis in de ademhaling veroorzaakt die één of ander proces in de longen, weet de patient zelf de meest geschikte houding te vinden. Gaar ne zit men zooveel mogelijk recht op of wordt een liggen juist op de pijnlijke zijde verkozen. Dit laatste 'komt li v ctiic'it iets- wat vreemd voor, doch wanneer wij een oogenblik hierover nadenken, dan wordt het raadsel spoedig opgelost. Immers wanneer de patiënt op dc zike r.Ce ligt dan heeft de gezonde zijde gelegenheid zich zooveel en zoo goed mogelijk uit te zetten en zal de patiënt op die wijze het gemakkelijkst ademhalen. Het behoeft geen betoog, dat deze zoo ty pisch intredende veranderingen van den patiënt met hare zooevengenoemd merk waardig verschijnselen een ziektebeeld vor men, dat door de deskundigen moeilijk mis kend zal worden. Hebben wij nu nog te ma ken met een etterij ontstekingsproces in de long, een z.g.n. empyeem, dat doorbreekt in de longzak, waardoor een pneumothorax in 't leven geroepen wordt, dan wordt het ziektebeeld nog duidelijker dan 't al was, aangezien onder dergelijke omstandigheden de zieke meestal een vrij belangrijke hoe- .teiheid etterij spu'"m or geeft Wij mogen evenwel nooit een conclusie trekken uit de verschijnselen die zich zoo op het eerste gezicht aan ons voordoen, al dringen deze de diagnose nog zoc aan ons op, omdat op deze wiize een eventueele ver gissing niet uit te sluiten is Een onder zoek van den patiënt ter plaatse waar hij de klachten heeft, dient steeds te volgen en wij zullen zien, dat ook in de meeste geval len deze verschijnselen niet aan duidelijk heid te wenschen overlaten. Wijziging programma voor a.s. Zondag. Door bijzondere omstandigheden kan de H, Mis voor de leden op Zondag a.s. niet doorgaan in de kapel der Eerw. Zusters in de Koningstraat, doch wordt nu opgedragen door onzen adviseur pater F. L. Esser O. E. S. A. in de kapel van het Franciscus Lief dewerk in de Zoetestraat des ochtends te zeven uur. Daarna gemeenschappelijk ont bijt in ons clubgebouw OEFENWEDSTRIJD NED. ELFTAL. Er is sprake van dat het Ned. Elftal vol gende week Donderdag een oefenwedstrijd zal spelen tegen een versterkt elftal van de Middlesex Wanderers. Mochten de Engelschen er niet in kunnen slagen een behoorlijk elftal over te laten komen, dan zal tegen een nader aan te duiden tegenpartij worden gespeeld. Zooals deze wedstrijd geleid is, kan het niet anders of er moeten ook enkele woor den geschreven worden over den arbiter. Zelden zagen wij iemand, die zoo onbe kwaam, zoo hopeloos zwak was als den heer Houber. E. D O., welke voor rust uitste kend speelde, zoodat Blauw-Wit slechts weinig in den aanval was, bijna voortdurend werd er op de Bl.-W.-helft gespeeld. Na rust, toen BI. Wit de leiding had, door een bal, welke Smit er in sloeg, toen begoa E D. O. de kluts kwijt te raken. De maat werd echter vol, toen Homburg in buiten spel-positie voorzette en Smit het tweede doelpunt maakte. Zeer onverdiend is E. D O, voor den beker gewipt De volgende elf tallen stelden zich op, in een slecht bezet Stadion, Blauw-Wit: De Vries, Gil, Butfer, Lietsen, Garritsen, v. Dort, H. Dorenbos, Vega, Smit, Ferwerda, Homburg. E. D. O.: v. d. Water, Perucel, C. v. d. Hurk, Tanis, Swart, C. v. d. Laan, J. Dinkla, J. Perucel, Kuil, Boeré, Meenhorst. BI. Wit wint den toss en laat E. D O. tegen de laagstaande zon inspelen, de eerste aanval brengt Gil om hals. Het spel is vrij slap en duurde ongeveei 10 minuten, toen kwam E.D.O. er in. Tanis lost een goed schot, dat net naast gaat; keihard schiet v. d. Hurk tegen den paal. De E. D O.-achterhoede heeft het vrij makkelijk en als Boeré een bal krijgt, brengt hij ver op en geeft af aan v. d. Hurk, welke met Tanis op het doel af gaat; de aanval eindigt met een hard schot, wat de keeper goed houdt. De misère met den heer Hou ber is reeds in vollen gang. De gekste be slissingen neemt deze leider en verschillen de goede arbiters, welke op de tribune za ten, zullen wel genoten hebben van de wijze waarop gedemonstreerd wqrd hoe een wed strijd niet geleid moet worden. Onophoude lijk wordt er aangevallen en De Vries, hoe wel een goed keeper zijnde, heeft zeldzaam geluk zooals hij zijn doel weet schoon te houden. Meermalen worden de backs zoo in het nauw gedreven, dat zij slechts door cor ner te trappen, den toestand kunnen red den, eenmaal kopt een back buiten het bereik van De Vries net langs den paal. Dan heeft Perucel een dot van een kans, men loopt hem finaal tegen den grond. Dit was zoo duidelijktc zien, dat zelfs de scheidsrechter het zag. De penalty wordt door Dinkla slecht genomen en recht op den keeper geschoten. Kort hierop gaat de rust in met blanken stand. Direct na dc hervatting krijgt De Vries de eerste ba] te verwerken Het spel wordt steviger en E D. O. doet zijn best een zoo zeer verdiend doelpunt te maken. Dan komt BI.-Wit aan een goedkoop doelpunt als Smit den bal in doel slaat. Onder heftig geprotesteer van de E.D.O.-achterhoede geeft de scheidsrech ter doelpunt. Dit brengt E.D.O wat van streek en BI. Wit krijgt gelegenheid om meermalen goed aan te vallen en ook Meen horst moet zijn talenten toonen Dinkla toont zich een goed spil en zet voortdurend zijn voorhoede aan het werk Soms wordt de bal wel drie keer achter elkaar inge schoten, maar niets baat Dan krijgt Hom burg den bal in buitenspel-positie en Smit scoort. Thans is E. D. O. verloren, hoewel tot de laatste minuut wordt volgehouden, lukt het niet en het einde komt en brengt Bl. Wit in de volgende ronde Voor den Gewestelijken athletiekdag te Bussura op Zondag 30 Mei in het Sportpark aldaar te houden is door Concordia met een flinke ploeg ingeschreven. Ingeschreven werd door de heeren op de 100 M. met 5 deelnemers op 400 M. met 3 3000 M. 1 110 M. horden met 2 ver met aanloop 3 hoog met aanloop 2 hinkstap- sprong met 4 polshoog 2 kogelstooten 2 speerwerpen 1 en discuswerpen met 2. Door de dames R.M. met 3 deelnemers hoogspringen 2 vierspringen 4 speerwer pen 2. Bovendien is ingeschreven voor de dames estafette met 1 ploeg voor de heeren met 2 ploegen. Op de athletiekwedstrijden te Hoofddorp uitgaande van den N.H.A.B. op den 2en Pink sterdag gehouden boekte Concordia de vol gende successen Polshoog A. v.d. Zee No. 1 en 200 M. hardloopen voor nieuwelingen D. v. Dalen No. 1 Dames Balverwerpen A. Sanberg, T. v. Halst en D, Heesemans resp. 1, 2 en 3. 100 M. A. Sanberg No. 1, 80 M. voor nieuwe lingen T van Halst 1 en C. de Vries No. 2 GYMN. VERG. „BATO' Ter viering van het 30-jarig bestaan der vereeniging was Zaterdag de groote zaal van Olympia geheel gevuld met Bato's adspiranten en hunne ouders. Deze avond was tevens georganiseerd om aan de aanwezige ouders een beeld te geven hoe met hunne kinderen geoefend wordt en hoe Bato onder leiding.van haar nieuwen di recteur. den heer Borkens. steeds vooruit gaat en in bloei toeneemt. De meisjes voerden eenige loop- en spring oefeningen uit, de jongens eveneens, waarna de groote jongens hun vaardigheid toonden in touwtrekken, lijnbokspringen, de meisjes demonstreerden nog bok en hoogspringen. Met groote aandacht werden door de ouders deze oefeningen gevolgd. Daarna trad de heer J. van Tongeren op en oogstte met zijn voordrachten veel succes, evenals de heer van Hoven als jongleur Mededeeling werd gedaan dat na de offi- cieele feestviering op 24 April de Bloemen- daalsche Gymnastiek Vereeniging nog een zilveren herinneringsmedaille had geschonken Hoogst voldaan keerden de adspiranten huiswaarts. 2e Pinksterdag ondernamen de dames en heeren afdeeling onder niet bepaald gunstig weer met ongeveer 50 deelnemers en deelneemsters een fietstocht onder leiding van den heer A.J. van Doorn. Eerst werd naar Amsterdam gereden om vervolgens per Alkmaar Packet naar Zaan dam te stoomen waar onder meer ook het Czaar Peterhuisje werd bezocht. Vervolgens over Wormerveer, Krommenie en Assendelft gereden naar het slot Assumburg waar eeni- gen tijd vertoefd werd om ten slotte over Be verwijk en Velsen naar de Spaarne Stad terug te keeren. FLAMINGO'S—H.C.B.-ELFTAL. Op het Rood en Wit-terrein wordt Zater dag bovengenoemde wedstrijd gespeeld. Het Flamingo-elftal bestaat zeer waar schijnlijk uit de navolgende spelers: Mr. F. Davidson, capt.; J. Swens. ir. Wackwitz, R. en W.; Ruychhaver V.O C.; Stroïns, P.W H. v. Booven, Titsingh, Mr. v. d. Pot, Hil versum; Max Jansen H.C.C. en Lobry de Btuin, V.R.A De Haarl. Krachtsport vereeniging Haar lem hield Dinsdagavond 25 Mei, een onder linge wedstrijd in gewicht heffen en worstilen voor haar leden, in haar oefenlokaal 't welk is gelegen aan de Zijlvest 22 rood. Toen om circa kwart over 8 de Voorzitter W. Maas de aanwezigen met een woord van welkom had toegeroepen, begonnen de gewichtheffers voor een flink bezette zaal, hun oefeningen te verwerken. De oefeningen bestonden in tweehandig drukken, trekken en stooten. Elke oefening behoorde in 3 beurten beëin digd te zijn. Van het totaal behaalde kilo's wordt het lichaamsgewicht van den athleet af getrokken, en het resteerende aantal kilo grammen geeft het aantal behaalde punten weer, wat een zuivere krachtsverhouding weer geeft. De uitslag is als volgt H. M. de Wolf le prijs met 215.9 punten J. Dreijer 2e prijs met 190 punten 3e prijs J. v. d. Burg met 184punten 4e prijs H. v. Bruggen met 154 y2 punten en 5e prijs Har» man met 143% punten Er werd zeer mooie spori te zien gegeven, wat door het publiek zeer op prijs werd ge steld, door het daverend applaus wat bij elke zware oefening opsteeg. Om circa half 10, traden de worstelaars in 't strijdperk. Ook hier werden mooie partijen verwerkt, vooral rv, ...xi. de partij tusschen Barmentloo en K. v. d. Burg was het aanschouwen overwaard, waarin Barmentloo zijn zwaardere tegenstander in 7 minuten wist te vloeren. De uitslag der lichtgewicht afdeeling is, als volgt Segge- link le prijs de Vries 2e prijs Kokkelko ren 3e prijs en F. Hessen 4e prijsde uitslag der midden A. afdeeling is, le prijs Barmen tloo, 2e prijs K. v. d. Burg 2e prijs K. v, d. Burg 3e prijs P. Kruijer en 4e prijs J. Dor- land. De wedstrijden worden Dinsdagavond 1 Juni voortgezet, met de eerste afdeeling worstelen, waarin ook onze kampioen J. Sint uitkomt. Het eerelid de 1 Heer B, W. Kensen heeft 4 extra prijzen beschikbaar ge steld. De heeren J. Sint, J. Barette, N. Vierwind en J. de Ruiter komt een woord van lof toe, voor hun uitnemende leiding welke zij als kamprechters hebben gegeven. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. DE MINDERHEDEN EN DE DEMOCRATIE. Mijnheer de Redacteur. Het is naar aanleiding van het geschre vene; of liever gedrukte, in uw blad van Woensdag 19 Mei over: de Democraie en de minderheden; wat mij de vrijheid nemen doet eenige opmerkingen en aanvullingen te mogen maken. Uit de aanhef kunt U we) opmaken, dat men het niet altijd kan goed praten, wan neer men de minderheid, de minderheid laat en er absoluut geen rekening me da houdt. Want dit is toch de consequentie, die uit de twee gebeurtenissen, waar de aandacht op gevestigd wordt, getrokken kan worden. Niet waar, de minderheid moet zich bij de meerderheid neerleggen, om een geijkte term te gebruiken. En nu wil ik ei rst even opmerken, de tegenstrijdigheden die mijns inziens bij de behandeling van de eerste gebeurtenis: de algem werkstaking in Engeland, te consta- teeren valt, hoewel ik er niet aan denk en ook niet wil verdedigen de meer directe oorzaken, welke deze ontwrichting der sa menleving ten gevolge had. Ik bemerk, dan eerst: (Zoo werd het mijnwerkersconflict een strijd tusschen de Labour-partij en de Regeering in he! Lager huis?). In zekeren zin is het af te keuren, zegt de geachte Redacteur, dan is het te verklaren, doordat de regeering zich eenigs- zins partij gesteld had. Nu is dit mij a! niet duidelijk, dat, wan neer de regeering in Engeland zich geen partij gesteld had, dit niet in 't lagerhuis besproken had mogen worden, men niet had mogen bewerkstelligen een meerderheid te krijgen, welke die regeering moest nopen, maatregelen te treffen verdrukking van een zoogenaamde minderheid tegen te gaan, een zeer groote groep van onderdanen. Dit is volgens mijn bescheiden meening toch niet in strijd met de Democratie. Toch wel, zegt de geachte Redacteur, want wil de Arbeiders Partij in Engeland het produc tiestelsel veranderen, dan moet zij trachten bij de verkiezingen een volstrekte meerder heid te verkrijgen. Wanneer zij die dus ver krijgt, dan mag zij wel in het lagerhuis, over soortgelijke kwesties spreken, dan mag de Regeering wel aandacht wijden aan deze meerderheid, die in wezen toch ongeveer de- zellde verhoudingen bezit, als toen zij zooge naamd minderheid was. Want dit zal de geachte Redacteur toch met mij eens zijn, dat het aantal wat nu minderheid heet, toch dezelfde is, als bij voorbeeld met de Labour-regeering. Verkiezingstactiek en zooveel andere fac toren, waarop men dikwijls geen invloed kan uitoefenen, al heeft men dan een meer derheid, spelen een groote rol. Ook in Polen kan het wellicht zeer goed mogelijk" zijn, dat theoretisch de meerder heid het bewind vormt, welke practisch daar geen absoluut uitvoerende macht mocht be zitten. Wil zoo een, wat men neemt volstrekte meerderheid toonen dat aan haar het recht toekomt het welzijn van de staat te bevor deren, dan zal zij rekening moeten houden met die minderheden. Maar zou men vragen, keurt gij die ge welddadigheden dan goed, moeten die min derheden dan met de vuist hun kracht, hun meerderheid toonen? Volstrekt niet, mijnheer de Redacteur, en ik hoop de kracht te mo gen behouden om hier in te kunnen volhar den Maar de geheele wereld denkt nog nie\ Christelijk en er zijn ook groepen die nog van geen overleg of wat er op lijkt, wil len weten. Wat ik dan bedoel, iets anders dan op Democratische fouten wijzen welke ten eer ste ver van ons zijn verwijderd, zeer wei nig invloed op kunnen uitoefenen en wan neer wij niet erg voorzichtig zijn, deze in ons eigen Staatshuishoudkunde Zullen kun nen aantoonen. Want is men ook hier in 't kleine Holland niet aardig op weg dit te bewerkstelligen? En dan wil ik op de eerste plaats eens wijzen op het reorganisatierapport en de eventueele totstandkoming van den Partij raad zooals hij daar is voorgesteld. Hier toch wordt ook het arbeidersvraag stuk en daarmee de sociale verhoudingen zoo radicaal mogelijk opgelost, door ben er botweg van uit te schakelen. Schenkt men dan ook zijn aandacht aan de verslagen der vergaderingen van de ver schillende kiesvereenigingen, waar het rap port al is behandeld, en men komt tot de conclusie, dat er bitter weinig met de so ciale belangen van de a; beidersstand wordt rekening gehouden. Zou dat nu komen omdat zij (de arbei ders) de minderheid vormen, ook in onze Staatspartij? Of zijn het alleen de Bisschoppelijke bepa lingen, die hen hiertoe doen besluiten? Ik twijfel hieraan ten sterkste. Ware dit het geval, de mannen, die daar door de arbeiders tot een zware verantwoor delijkheid zijn geroepen, om de plaats der opleiding in te nemen, zij zouden zich ntet minder gehoorzaam toonen, aan deze bepa lingen als andere groepen leden der R. K. Staatspartij. Het is juist de historie die hen zoo luid doet spreken, het is naast het gevaar voor Kerk en Altaar, de onjuiste democratie, die hen; de leiders der nog minst bedeelde arbeiders; paraat doen zijn. Mijnheer de Redacteur: het zou mij den kelijk met eenige moeite wel gelukken, me ters lange beschouwingen te kunnen schrij ven, hoe die onjuiste democratie voor een groot deel geworden is, tot wat zij nu is, doch ik heb nu eenmaal eg(n andere dagtaak te vervullen, als pennevruchten tot stand trachten te brengen. Doch wanneer het naar mijn meening een enkele keer moet gebeuren, dan is dat met geen ander doel, dan om de ware christelijke ideên mede te helpen bevorderen in onze samenleving. Pinksteren. N.d.B. Naschrift. Bij de hier besproken zaak is vooial goed onderscheiden gewenscht. Bij de Engelsche algemeene staking was juist de fout, dat de groote vakvereenigingen niet met geldelijken en moreelen steun de staken de mijnwerkers ondersteunden; dat zou hun recht zijn geweest; maar dat zij door den arbeid neer te leggen in alle, zelfs vitale bedrijven, het succes wilde afdwingen. In het Lagerhuis besprak de Labour Partij niet en kel het conflict, en leverde niet enkel critiek op de regeering wat alweer haar volle recht was maar zij sprak haar sympathie met de algemeene staking uit en wilde de regeering dwingen om desnoods de mijnen te naasten. Welnu, dezen dwangmaatrege len noemen wij anti-democratisch, of zij van werknemers- ol werkgeverskant komen. On derdrukken van de minderheden is altijd ver keerd en ongeoorloofd. De minderheid ech ter moet de juistheid van haar meening met wettige wapenen, door overreding en over tuiging, ingang doen vinden. Dat alleen heb ben wij betoogd. De toepassing op onze bin- nenlandsche politiek, speciaal op het rap port tot reorganisatie der R. K, Staatspartij, komt dezer dagen nog wel afzonderlijk ter sprake. REDACTIE 81-jarigen leeftijd te Haarlem overleden. KLEINE MIDDENSTANDERS. Geachte Redactie. Met weemoed zullen velen het stukje gele zen hebben hetwelk een zoo juist beeld geeft van den toestand van vele kleine zakenmen- schen. Wij wenschen daar geen woord aan toe te voegen. Alleen willen wij met den schrijver den middenstanders even voor oogen houden, wat zij door jiunne afkeerigheid van samenwerking missen, waarin de ar beiders zulk een beschamend voorbeeld ge ven. f 40 contributie per jaar. Nog geen gul den per week voor Stands-en Vakorganisatie Zoo komen vele ongeorganiseerden helaas telaat tot de droeve ervaring, dat waar hun breedelooze vrijheid hen toeliet. Laat dit voor velen een les wezen, om hun verzuim te herstellen, en zich aan te sluiten daar waar zij tehuis behooren. Met hun toe stand zal zeker rekening gehouden worden, en het bestuur hetwelk steeds het meest heeft te kampen met niet georgamseerden, zal verlicht worden in zijn arbeid, en veel meer kunnen doen voor het belang zijner leden dan zij nu kunnen doen. Wijl zij juist hier door den grooten groep niet georganiseerde belemmerd worden. Alhoewel zelf echt een klein middenstan der gevoelen wij dat woorden hier niet kunnen baten, doch enkel daadwerkelijken steun,hier verlichting kan brengen en gezien juist de organisatie ons behoud is geweest in Ons tijdelijk bestaan en Gods zegen hierop ook blijkbaar rust. Zoo hebben wij voor een verkregen gunst nog een kleine schuld af te lasschen welke wij beloofd hadden, en stellen deze gaarne beschikbaar in het vertrouwen, dat meerderen mogen .helpen om dezen klei nen middenstander uit de groote moeilijk heden te redden. N. N. f 5.—. I. v. d. BUNT, oud-zouaaf, dezer dagen op »s hemeltergend terwijl voor een zeer groot 01 .1 n J Moii 1 li 11 n n nr Uncfnnn litnrmoiiA naiviiMnrl ie deel hunner bestaan hiermede gemoeid is. „VOOR EER EN DEUGD." „Het beste moet Moeder hebben," zoo denkt, zoo spreekt, zoo handelt een goed kind, als het zijn moeder iets ten geschenke wil geven. Het schoonste der vier jaargetij den, de lente, en van dat schoonste jaargetij de, de prachtige maand, de Meimaand met haar bloementooi en bloemengeur, mei haar zonneglans en haar frisch-groen feesttapijt de Meimaand, waarin het vroolijk lied der gevederde zangers weerklinktziedaar het rijke geschenk van de kinderen op aarde aan hun hemelsche Moeder. De Meimaand is om haar groote bekoor lijkheid zoozeer geëigend Maria te vereeren met de fijnste gaven der natuur. De beelte nis der hemelsche Moeder wordt versierd met rijken bloementooi Maria's beeld wordt omgeven met gouden glans van flik kerend kaarslicht, en liefelijke liedaren stij gen op uit het kinderhart. Maar zou dit al genoeg zijn voor een waar kind van Maria? De Meimaand toch herinnert ons als van zelf aan Maria's altijd frissche, altijd maag delijke schoonheid. Haar pracht van deug den is als een schat van immer bloeiende lentebloemen. De vruchtbaarheid in de na tuur doet ons telkens denken aan de rijke verdiensten der Allerreinste Moeder Gods. Een Eden van eeuwige schoonheid, een pa radijs van deugd en verdiensten is Maria Haar Hart is die ongerepte aarde, waar de liefelijkste bloemen van deugd te bloeien staan, de Meituin van onverwelkbare schoon heid Maar dan zal een wpr Mariakind van zijn eigen hart toch ook een lentetuin willen maken, dan zal het in die aarde, door God zelf in het H. Doopsel omgewoeld en vrucht baar gemaakt, vol ijver zaaien en planten en wieden en snoeien en de warmte van Gods liefdezon aftrekken en om de besproeiing van Gods genadenregen bidden, dan zal het die teere bloemen en die jonge plantjes beschutten tegen de scherpe noordenwin den en afdekken tegen de koude nachtvor sten, want anders is in één oogenblik ver woest, wat met zooveel zorg en moeite is verkregen. Zóó zullen vooral de leden „Voor Eer en Deugd" arbeiden onder de schutse van hun hemelsche Moeder Zóó zullen zij eerst in zich zei ven doen groeien en bloeien de schoonste deugden, waarvan Maria hun ten voorbeeld is, en dan aan anderen toonen wat de zwakke mensch vermag door de kracht Gods onder Maria's hoede. Dan kunnen zij veilig postvatten tegen de omringende gevaren, ja zelfs den strijd aanbinden tegen alles wat de deugd inzonderheid de reinheid van zeden be laagt, want als „Der helle trawanten met beeld er, geschrift „Verbreiden de zonde en de schande, „Dan staan met Uw naam in de schilden gegrift „En met Uwe wapens in hande „De strijders „Voor Eer en voor Deugd" om Uw vaan „En heffen den strijdkreet „Voor Reinlieid" weer aan 1" Wij zien ze weer opgaan, die edele man nen en vrouwen in kinderlijken eenvoud om in deze Meimaand voor Maria's versier de beeltenis de beloften van trouw af te leg gen aan de Vereeniging „Voor Eer en Deugd" de vereeniging, die hun en haar dierbaar is geworden, omdat zij weten naar vermogen mede te werken onder het wakend oog der hemelsche Moeder tot het behoud der rein heid van zeden, ook oo maatschappelijk terrein en ook daar de dreigende gevaren te bestrijden en de aanvallen af te weren. Maar de gevaren zijn zoo menigvuldig, de aanvallen zoo sterk, de kinderen der duisternis zoo slim, en.... het leger der strijders „Voor Eer en Deugd" is nog zoo klein. De pogingen van den enkeling om de openbare onzedelijkheid te bestrijden zijn, hoe goed ook gemeend geheel en al onvol doende,. Het kwaad wast aan als een geweldige stroom, alles in zijn vaart met zich mee- sleepend wat zich op zijn weg bevindt. En En als de dam, als de dijk niet sterk genoeg is, wat zal die stroom keeren Komt, katholieke mannen en vrouwen, jongelingen en jonge meisjes, sluif u aan bij de katholieke actie-naar-buiten tegen de openbare zedeloosheid, laat de katholieke organisatie op dit terrein groot en machtig worden, laat u indeelen bij de gelederen van Maria's leger „Voor Eer en Deugd" en gij zult de voldoening smaken mede te wer ken naar beste kunnen tot de vernietiging der openbare zedeloosheid, welke de groot ste volkskanker is, mede te werken naar beste krachten tot behoud der openbare zedelijkheid, wat beteekent: een bloeiende gezondheid van ons dierbaar Nederlandsche volk A. VAN LEIPSIG, Kap. Secr. Dioc. Mannenbond „Voor Eer en Deugd." Secretariaat: Kerkstraat 54, Wassenaar. De Vereeniging „Voor Eer en Deugd" is niet enkel noodig op plaatsen, waar het bederf reeds aanwezig is, maar in alle pa rochies, om het bederf te weren. (Mgr. DIEPEN) „Buitengewoon, buitengewoon," zee Bar- tje. Da hadde toch zelf ook nie gedacht is 't wel Nou, 'k moet eerlijk bekennen, dat ik bij al m'n optimisme, zóó iets niet had kunnen droomen. Op Vigilie-avond van Pinksteren was er 7360 gulden ingekomen voor de missies op de Fransche dorpen. Dat noem ik.verrassend Wa gij Zoo diep meevoelen den ontstellenden geestelijken nood van „'n vreemd" land Maar 't is waar ook We zijn allen lede maten van het ééne lichaam, waarvan Chris tus het Hoofd is 1 En daaromkón de „oudste dochter der Kerk" ons eigenlijk niet.... ,,'n vreemde" zijn Toch noteer ik 7360 gulden als eerste ver rassing Tweede verrassing 1 Dat Z.D.H. Mgr. Benet, Bisschop van Soissons, 'n zeer minzaam man, doch ziek van de vele en zware zorgen zich erg dankbaar toonde voor de aangeboden hulp is geen verrassing. Dat in dat arme, vooral geestelijk-arme 3isdom de groote moeilijkheid voor de mis sies gelegen is ingebrek aan missiepree- kers, ook dat verrast je niet zoo En de treinen zijn er, om uit België, des noods uit Holland, Paters aan te voeren. In ieder geval het werk der dorpsmissies komt in het Bisdom Soissons voor mekaar. In het Aartsbisdom Kamerijk eveneens, alwaar Mgr. Chollet, zoo eenvoudig zoo gastvrij, zoo hartelijk, zoo flink dezer da gen op 'n bijeenkomst met de H.E.H. Dekens de dorpsmissies en de hulp van Holland zal bespreken. Die tweede verrassing bracht me 'n brief uit Sèvres. Geen prijscourant voor het fijne Sèvres- porselein Maar 'n aanbod om 'n Hollandsche pries terkolonie in het Bisdom Versailles te helpen Nou i Wat is er prettiger dan helpen En dan nog wel landgenooten, die in edel moedige liefde eigen persoon, als priester beschikbaar hebben gesteld of gaan stellen in dienst van 'n geestelijk onderkomen volk, aan hetwelk de heele katholieke wereld om z'n heiligen zooveel verplichting heeft. Je kunt toch niet zoo'n brief beantwoorden met„'t Spijt me, maar 't gaat niet 'k Heb maar alvast geschreven houi moed, 't komt in orde Je wilde er wel iets meer van weten Welnu. In 1913 leest 'n Hollandsche jongen van 18 jaar, die Priester worden wil, dat in het Bisdom Versailles 342 parochies geen priest?- hebben. Zal hij zich aanbieden? Hij schrijft naar Z.D.H. Mgr. Gibier. En deze eminente Bisschop neemt den Hollandschen jongen volgaarne aan, en in 1922 wijdde hij hem tot priester. Monseigneur vroeg meer Hollandsche jongens, en ze kwamen natuurlijk. Met degenen, die nog leeren om priester te worden, zijn het er 12 Dus 'n Hollandsche kolonie van priesters en priestercandidaten in Frankrijk. De directeur, de eerste Hollander Abbé Vorage vraagt om geldom de studiekos ten te bestrijden. Zullen er nog meer ferme Hollandsche jongens heengaan? Wie weet? Zou ik den directeur mogen helpen? Noodig is er wel 't Was wel 'n verrassing, die brief Derde verrassing. Voor de derde verrassing zullen wel zor gen degenen die dit lezen Hetzij per post wissel, hetzij per giro No. 21280 hetzij voor de dorpsmissies, hetzij voor de Hollandsche priester kolonie. Daar zijn al Hollandsche dorpsparochies die het geld voor 'n missie stuurden. Wie weet, hoeveel er nog volgen. En Jong Limburg is ook aan 't werk Breda, Mauritsstraat 24. G.HUYS, R.K. Pr. ERGERLIJK RUMOER. Tot de opvoedende taak van ons uitste kend Politiekorps behoort ongetwijfeld ook het tegengaan van de brooddronkenheid en het getier die in steeds toenemende made veroorzaakt worden door opgeschoten jon gens, die op deze manier het verkeer in onze hoofdstraten 's-avonds ongenietbaar maken. Indien eenige malen hardhandig te gen deze helden werd opgetreden, niet- al leen door agenten in uniform, maar ook door politiebeambten in politiek, dan zou mijns inziens aan dien ergerlijken toestand, die geen reclame voor onze stad is. spoe dig paal en nerk gesteld worden. Het heelt er thans allen schijn van ol die rumoer- makers meenen, dat de straat alleen voor her, is en ze ongestraft hun baldadig op treden zullen mogen voortzetten. Voor de bewoners onzer hoofdstraten en de zakelijke belangen dier middenstanders is het dringend noodig. dat ieder fatsoenlijk mensch rustig deze straten, ook in de avond uren, zal kunnen passeeren zonder zich aan het wangedrag dier kwajongens te moeten ergeren. Indien een voorafgaande waarschuwing niet zou. helpen, zouden deze rumoermakers op doeltreffende wijze de waarheid van het spreekwoord moeten oiMervinden: „Wie met hooren wil, moet maar voelen"'. Zeer hoop ik. dat onze geachte Commis saris van Politie maatregelen zal kunnen betamen om ook in dit opzicht de belangen der Gemeente te kunnen dienen. EEN INWONER TAN HAARLEM. Concert. Hedenavond qeeft het Harmo niecorps „St. Jacobus" een concert op het plein van het Vereenigingsgebouw. Aanvang 8 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5