De komende Bondsvergadering. De opheffing van het Gezantschap bl| den H. Stoel. Verjaardag ran Mgr. Gallier. Verkeersongevallen. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws. Vrijdag 28 Mei 1926* 50ste Jaargang No. 16260 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Een schrijven van het Neder landsen Episcopaat aan Z. H. den Paus. Een auto in de Ringvaart geraakt. De bestuurder verdronken. Een achtjarig jongetje te Schoten verdronken. VAN ONZE RECHTBANK. Plechtige Eerste steenlegging van de Nieuwe St. Josephkerk te Hillegom. Meer perken planten. ZIEKEN-APOSTOLAAT. Radio in het ziekenhuis „St. Joannes de Deo". Bloemen te Hillegom. Tegen verbreeding Rijksstraat weg te Schoten. in dit nummer. KUNST EN KENNIS. Verdrijving van mist. CRICKET. H. C. B.-overzicht. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphïsch Weerbericht 1. LAATSTE NIEUWS. De onderwerping van Abd-el-Krim. Duitschland en de Amerikaan- sche anti-Dumping rechten. De verkiezingen in Roemenië. De Poolsche minister Bartel en de Joodsche club. Ontploffing te Sao-Paolo. De abonnementsprijs bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenliën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct, per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f'Ojmfi - Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cf) bij een ongeval met 9CR bij verlies van een hand, f bij verlies van een fufj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgendeuitkeeringen: IOÜÜU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: i /tfU.~doodelijken afloop: een voet of een oog: I IM. durm of wijsvinger: <*U. bij 'n breuk van v been of arm: bij verlies v. eaf andere vinger. Wanneer over eenige weken in Juni, de zomermaand, te Utrecht afgevaardigden der R. K. Rijkskieskringorganisaties bijeen zullen komen om het reorganisatierapport der Commissie-Ruys te behandelen, dan moeten wij helaas vreezen, dat de alge- meene aandacht meer op vacantie- en zomergenoegens dan op partijpolitiek zal ge vestigd zijn. Die vrees krijgt te meer grond nu wij gezien hebben hoe allerwege het rap port met gematigde onverschilligheid is ont vangen en bij belangrijke groepen zelfs scherpe critiek heeft uitgelokt. Dit laatste althans zou kunnen wijzen op belangstelling en op meeleven straks met de Utrechtsche vergadering, ware de veronderstelling niet geoorloofd, dat de oppositie meer van enkele voormannen en kopstukken uit de sociale beweging, dan wel uit de organisaties zelf was opgekomen. Nu zou dit verschijnsel bij de algeheele apathie, welke in het vereenigingsleven van onzen tijd valt waar te nemen, als alle ge lijksoortige met berusting moeten worden aanvaard, ware het niet, dat nog andere fac toren het welslagen van de komende Bonds vergadering belaagden. De besprekingen van het reorganisatierapport in de pers en in de verschillende vergaderingen van kiesvereeni- gingen en kieskringorganisaties hebben zóó veel verschillende meeningen naar voren ge bracht, dat, wanneer deze alle straks op de vergadering worden losgelaten wij voor een Babylonische spraakverwarring beducht zijn. De vrees daarvoor is ook bij anderen al zóó groot, dat wij b.v. op de vergadering van den Haarlemschen Kieskring met een stellig heid, alsof er geen twijfel mogelijk was, de meening hoorden verkondigen, dat op de a.s. Bondsvergadering het rapport niet zou kun nen en worden afgedaan. Er zou na een nieuwe studie een nieuwe vergadering moe ten komen. Dit verdere uitstel nu zouden wij betreu ren; en toch, wanneer te voren geen leiding gegeven wordt, zou deze ongeluksprofeet wel eens gelijk kunnen krijgen. Om dit te voorkomen zouden wij willen vragen: Kan het Bondsbestuur niet vooraf zijn meening over de voornaamste punten van critiek nopens het reorganisatierapport, bekend maken? Niet op de wijze van praeadvies bij de ingediende amendementen; want behalve die amendementen is er nog zooveel mis schien wel het voornaamste waaromtrent toelichting gewenscht is. Wij hadden ons ge dacht een nota van het Bondsbestuur als leiddraad van zijn houding op de a.s. Alge- meene Vergadering aan te nemen, opdat te. voren vast staat, en des noods nog in het publiek besproken kan worden, welk stand punt de leiding tegenover al de geopperde denkbeelden inneemt. Het zou ons ook niei onmogelijk lijken, dat het Bondsbestuur in de geopperde critiek aanleiding vond om zelf het concept-reglement op enkele pun ten te wijzigen. Om een voorbeeld te noe men, de voorgestelde vernietiging van de besluiten der Bondsvergadering door den Partijraad is nu toch wel onhoudbaar geble ken. Zoo kan er meer zijn. Het zou nuttig zijn, wanneer de afgevaar digden te -voren het standpunt van het be stuur en der reorganisatie-commissie wisten tegenover de volgende vragen: Welke waarborgen worden er gegeven, dat het eerste doel van het reorganisatie plan wordt bereikt, n.m. een algeheele ver zoening tusschen Staatspartij en St. Michael? Welke houding neemt het bestuur en de commissie aan tegenover de toezeggin gen door prof. Veraart aan de Michaëlisten op de bijeenkomst der St. Michaëlclubs op 8 Mei j.l. te Utrecht gehouden, gedaan? Heeft het bestuur en de commissie na de geleverde critiek niet ingezien, dat de theoretsch opgebouwde organisatie van een Partijraad boven een Bondsvergadering prac- tisch niet houdbaar is zonder aan alle leden van den Partijraad stemrecht te geven en dat juist aan dien organisch gedachte maar in de practijk wankel blijkenden bouw de heerschende verwarring en de opgestoken oppositie moet worden toegeschreven? Is het niet beter radicaal te kiezen vóór de Bondsvergadering als hoogste lichaam in de partij en daarnaast in te stellen een col lege van advies met de verplichting aan de Bondsvergadering om geen enkel belang rijk besluit te nemen dan „gehoord het ad viescollege?" Is het vervolgens niet noodzakelijk om in het rapport waarborgen vast te leggen voor een zoo veelzijdig mogelijke delegatie naar de Bondsvergadering? Wanneer het Bondsbestuur er zich toe zou zetten om zijn meening omtrent deze en der gelijke brandende vragen bekend te maken vraagpunten waarover misschien te stemmen was, voordat Bet rapport in behandeling wordt genomen dan kan er te Utrecht vruchtbaar werk worden gedaan. Dan zullen van zelf met de beslissing over het karakter van den Partijraad beantwoord worden de belangrijke vragen omtrent directe of indirecte vertegenwoordiging van de sociale organisaties; en de nog veel voornamere vraag, of aan de vertegenwoordigers dier organisaties stemrecht moet worden toege kend. Wanneer de natuurlijke bouw gehand haafd wordt: n.m. kievereeniging Kies kringorganisatie Bondsvergadering dan komen van zelf alle bedenkelijke voorstel len, o9t n.m. de sociale organisaties recht streeks invloed in de politieke organsatie te geven, te vervallen. Of nu de naam Bonds vergadering vervalt of behouden blijft, of men voortaan gaat spreken van Partijraad in dien zin, dat er komt een Bondsvergade ring met een college van advies, dat zijn maar vormkwesties. De hoofdzaak is, dat omtrent de leidende beginselen een besluit genomen wordt. Om dit te bereiken zou een spoedmemorandum van het Bondsbestuur, waardoor leiding gegeven wordt aan de komende discussies, van groot nut zijn. In een dezer dagen gehouden verga dering van de Limbutgsche Kiesvereenigin- gen heeft prof. Veraart mededeelingen ge- daar over wijzigingen, welke de rcorgani- satiecommissie van plan is in het rapport aan te brengen. Maar dit is toch niet de juiste manier om zulke voornemens bekend te maken! Wij vernemen, dat het Doorluchtig Epis copaat van Nederland aan den Heiligen Va der den volgenden brief heeft verzonden: UTRECHT, 6 Mei 1926. Heilige Vader, De Aartsbisschop van Utrecht en de Suf fragaan Bisschoppen zijn ten zeerste be droefd, dat onze Koningin genoodzaakt is geweest, tegen Haar bedoeling, Haar Gezant bij den H. Stoel terug te roepen, wegens een politieke stemming tengevolge van den haat van sommige andersdenkenden tegen' den Katholieken godsdienst. Opdat dus de verhoudingen met onze niet- Katholieke medeburgers niet nog slechter worden en de Kerk daardoor geen schade lijde, wagen wij het Uwe Heiligheid, die zich nog kort geleden jegens de Katholieken van Nederand zoo welwillend toonde, met aan drang te verzoeken, dat Zij zich alsnog ge- waardige Haar Gezant, den Internuntius, bij ons te houden. Moge God enz. (w.ig.) HENR. v. d. WETERING, Aartsbisschop. A. J. GALLIER, Bisschop van Haarlem. L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. P. HOPMANS, Bisschop van Breda. A F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenbosch. (Msb.). Wegens het toedienen der H.H, Wijdin gen, zal Z.D.H. op zijn verjaardag, morgen, 29 Mei, geen bezoek kunnen ontvangen. Donderdagmiddag reed de heer M. Olden burg, kruidenier te Hoofddorp met zijn nieuwen auto, waarmede hij een proefrit maakte, op den Vijfhuizerweg bij den Aals- meerderdijk alhier. Bij het oprijden van den oprit van den Ringdijk nam O., die de kunst van 't autorijden nog niet al te best ver stond, z'n draai tc groot, met 't gevolg, dat 't motorrijtuig in de Ringvaart terecht kwam en direct naar de diepte verdween. Zijn zoon, die mede in den auto gezeten was, stelde direct krachtige pogingen in het werk om z'n vader uit z'n benarde positie te be vrijden, hetgeen hem echter niet gelukte. Toen na veel moeite O. op 't droge was ge bracht, bleek hij reeds in bewusteloozen toestand te verkceren. Dadelijk werd een geneesheer ontboden, die ongeveer IK uur lang pogingen in het werk stelde om de Jevensgeesten weder op te wekken. Deze mochten helaas niet meer baten en de dok ter kon slechts den dood constateeren. De heer O. was 53 jaar oud en zou eerstdaags zijn 25-jarige echtvereeniging hebben her dacht. Hij was een geacht ingezetene en be stuurslid van verschillende vereenigingen. In Hoofddorp verkeerde men bij het ver nemen van dit tragisch ongeval algemeen onder den indruk. Gisteravond omstreeks 5 uur heeft te Schoten een droevig ongeval plaats gehad, dat een achtjarig knaapje het leven heeft gekqst. Eenige jongens waren aan het Noord er- Buitenspaarne tegenover de gasfabriek met een bootje aan het spelen. Plotseling viel een hunner, de 8-jarige Nico Dekker, wonende Madraisstraat 11, bij het afduwen van het bootje, waarmede ge speeld werd, in het water. Het vriendje van hem, die alleen het on geval gezien had, liep onmiddellijk naar zijn ouders, om hen te waarschuwen. De vader ging onmiddellijk mede en maakte zich gereed, om te water te gaan. Schippers, ligende in de buurt, die inmid dels gewaarschuwd waren, haalden juist het ventje met een haak op, toen de vader van het vriendje aanstalten maakte, zich te water te begeven. De Haarlemsche Reddingsbrigade, een 6-tal leden, geholpen door omstanders en verschillende in de büurt wonenden, die voor warme kruiken, dekens en andere be- noodigdheden zorgden, trachtte gedurende ruim een uur onder leiding der doctoren Mauritz en Luiningh de levensgeesten op te wekken, echter helaas zonder resultaat. De Werf Conrad zond op aanvragp onmiddellijk iemand met het zuurstofapparaat der Werf. Nadat door beide doktoren de dood was geconstateerd, werd het lijkje per rader- brancard der Gesueeaie óiqSwtsn, O" gebracht naar de ouderlijke woning. De Heer Adriaansehe Inspecteur van Politie te Schoten, begeleidde den brancard en zorgde voor afzetting van de Maraisi straat aan beide zijden, opdat de ouders geen last zouden hebben van de ontelbare kinderen en helaas ook enkele ouderen, die den droeven stoet begeleidden, hard. mee- hollende en fietsende. In de buurt heersche groote consternatie over het droevig ongeval. In de middagzitting werd behandeld de zaak J. van 'Sch,, die terechtstond wegens diefstal van chocolade, spek, worst en alcoholische dranken. Verdachte zeide gehandeld te hebben onder den drang er omstandigheden. Hij was reeds lang werkloos, en had tevergeefs in Den Haag, waar hij geboren was, en te Haarlem, naar werk gezocht. De Officier van Justitie eischte gevan genisstraf van 1 jaar met aftrek van voor arrest; de verdediger vroeg clementie. Uitspraak 3 Juni a..s. f: Gisteren was het een gewichtige en blij de dag voor den Pastoor van St. Joseph en de geloovigen: de eerste steenlegging der in aanbouw zijnde nieuwe kerk. Het zoo mooi gelegen terrein aan de Hoofd straat zag er eenvoudig, maar sierlijk uit met zijn levende bloemen en vlaggentooi. Alles was in overeenstemming gebracht met de door de kerk voorgeschreven litur gie. Het hoogaltaar was mede in feestdos. Te half tien werd dooi den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. Zondag een H. Mis opge dragen, om Gods Zegen af te smeeken over het nieuwe Godshuis. In het Priesterkoor had de Geestelijkheid der beide parochies plaats genomen, terwijl mede aanwezig wa ren het Kerkbestuur van St. Joseph, Ar chitect Jan Stuyt, de bouwer der kerk, de heer Koppe van Tilburg, aannemer, de zoons van deze, de heer Etmans van Haar lem, Dag. Opz,, de heer VanOers. uit voerder en een groot aantal parochianen. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelij ke wijze uit de eenvoudige, maar mooie Missa Tertia van Haller. Na het Evangelie beklom Deken Zondag den kansel en zei ongeveer het volgende: „We zijn, beminde geloovigen hier vergaderd, om het begin van een groot en belangrijk werk door H. Wijding te vieren. Gij gaat een nieuwe, meer waardige en passende Tempel stich ten. Ik noemde dit een groot en belangrijk werk. Het is immers de woontente van God. die volgens de H. Schrift de Hemel der Hemelen niet kan bevatten. Gods mensch geworden Zoon komt hier verblij ven, om u den weg ten eeuwigen le-zcn te blijven wijzen, om u met zijn genade, ver diend door zijn bitter lijden te steunen en u kracht te schenken op den weg des le vens. Dit is waarlijk een groot en belang rijk werk en daarom is het ten volle pas send, dat we de fundamenten gaan zege nen door de gebeden der Kerk. Tracht u, beminde geloovigen, van ganscher harte aan te sluiten bij den door mij te verrich ten zegen. Doe dat, door uw ijverigen Pas toor naar best vermogen ijverig te blijven steunen. Stelt er een eer in, bij bouw en versiering hem ter zijde te staan en moge op die wijze vervuld worden het woord van den Psalmist; „Ik bemin den luister van uw huis en de woontenten van uw heer lijkheid." Stelt uw gebed in dienst van het te voltrekken werk en geeft aan dat gebed meer kracht en meer waarde door de ge nade, die u ten dienste staat, zooveel mo gelijk te gebruiken tot heiliging uwer zie len. Laat deze eerste steenlegging een sym bool zijn van den Christus, in Wien gij lie den zult opwassen tot een woontent des Heeren naar den geest. Zoo kunt gij allen medewerken aan het groote gebouw. Moge die medewerking blijven en uw gebed zoo aangenaam zijn aan God, dat Zijn vollen Zegen moge afdalen in de ruimste mate. Amen." Tegen het eindigen der H. Mis werd aan allen de uitgave der eerste steenlegging der Liturgische vereeniging in het Aartsbisdom Utrecht verstrekt, zoodat alle wijdingsge beden konden worden gevolgd. Op den fraaien gedenksteen stond ge beiteld: P. L .P., waaronder: H. J- Zon dag, Decanus 27 Mei 1926 (de cijfers in Romein). Toen de Oorkonde zou ingemet seld worden, las Pastoor v. Leeuwen deze voor: Heden, op den 27 Mei 1926, den Feestdag der H. Beda, onder het Pausschap van Pius XI, onder de regeering van Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden en van Augustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem, is deze eerste steen voor de St. Josephkerk gelegd door den Hoogeerwaar den heer H. J. Zondag, Deken van Noord- wijk, in tegenwoordigheid van Pastoor B. van Leeuwen, Kapelaan G. J .Morsch, de heeren J. Witteman, H. Zeestraten en P. Klaver, leden van het Kerkbestuur, den Architect Jan Stuijt en vele belangstellen den". Hillegom, den 27 Mei 1926. Na de plechtigheden dankte Pastoor Van Leeuwen alle aanwezigen, die hebben willen bidden voor den bouw. De Pastoor dankte de geloovigen. die tot heden zeer goed hun onontbeerlijken steun hadden geschonken en gai gaarne de gelegenheid door het leggen van een steentje hun offervaardigheid te toonen, waarvan velen gebruik maakten. Vermelden we nog. dat bij de plechtig heden buiten de kerk. Deken Zondag werd geassisteerd door den Weleerw heer Kaü. Schoenmaker, van St. Martinus, als Diaken, den Weleerw, heer Kap. Morsch. van St. Joseph, als sub-Diaken en Pastoor v. Leeu wen als Ceremoniarus, terwijl Pastoor Krook mede bij de plechtigheden tegenwoordig was Tot heden gaat de bouw voorspoedig. Een hartelijke gelukwensch aan den ijveri gen herder van St. Joseph vinde hier een plaats. De fotograaf vereeuwigde dit blij gebeeuren. De bollenstreek, liggende aan de hoofd verkeersweg, tusschen Amsterdam en Den Haag, biedt een onpersoonlijke reclame voor het gebruik van bolgewassen in particuliere tuinen, schrijft het Kweekersblad. Duizen den belangstellenden bloemenliefhebbers komen jaarlijks de bollenvelden bezichtigen. Zij komen de velden zien, laten wij hun de tuintjes toonen, dan stelt men hen voor oogen, hoe elkeen die een tuin of tuintje heeft, onze gewassen kan benutten om deze op te sieren. Er is op dit gebied nog heel wat te ver beteren, zonder dat dit belangrijke offers vraagt, want over het algemeen wordt er wuung zorg besteed aan de omgeving van huis of schuur, terwijl toch met zoo geringe kosten dit kan geschieden. Bezoekt men Aalsmeer, dan trekt steeds de aandacht, dat de tuintjes voor en om het huis zoo keurig verzorgd zijn door elke kweekers. Het wekt de lust op om ook zoo iets te hebben. Wij kunnen de bezoekers aan de bollenstreek zoo'n zelfde voorbeeld geven door perkbeplanting met bollen, het geen anderen maar eigen ook ons zelve zal voldoen. Gestruikeld. In de Groote Houtstraat had gisteren de 75-jarige mevrouw M., wonende Waldeck Pyrmontstraat 23, het ongeluk over de tramrails te struikelen. Zij ging binnen in een winkel, waar zij boodschappen moest doen. Een lid der R. K. Transport Colon ne verleende de eerste hulp. Daar mevr. M. over pijn in den rechterpols klaagde, 'ging zij loopend naar het St. Elisabeths- Gasthuis ter nader onderzoek. Twee wielrijders en een auto. Op het Statenbolwerk, bij den Kruisweg, reden gisterenmorgen acht uur twee wiel rijders in de richting van het viaduct. Een van hen hield de linkerzijde van den weg, terwijl de ander te hard reed, om tijdig, indien noodig, te kunnen stoppen. Toen plotseling een auto om den hoek kwam, werden de beide wielrijders aangereden. Hun fietsen werden ernstig beschadigd, zij zelf kwamen er zonder letsel af. Den chauffeur treft geen schuld. In „St. Bavo" lezen wij het volgende: Pastoor L. Willeriborg te Bioemendaal die verleden jaar voor 't eerst in zijn parochie kerk een Eucharistisch Triduum voor zie ken oganiseerde en daana om de geestelijke vruchten vcor de zieken blijvend te doen zijn het werk ODrichtte van het Zieken- Apostolaat mocht dezer dagen van Z. D. H, het volgende waardeerende schrijven ont vangen: Haarlem, 10 Mei 1926. WelEerw. Heer Na het laatste verslag, door Uw.E. ons uitgebracht omtrent der verspreiding van het Zieken-Apostolaat, alsmede omtrent Je overal zich uitende verlangens om een Eucharistisch Triduum voor zieken te doen houden of daaraan deel te nemen, gevoelen wij er behoefte aan, langs dezen weg Uw E. nogmaals de verzekering van onze goed keuring en waardeering van dit werk te geven. Van den beginne af hebben wij uwen ar beid gezegend en met belangstelling ge volgd. Wij hebben niet nagelaten God te bid den, dat de gedachte, die aan dit werk ten grondslag ligt, door allen moge worden be grepen. Wij hebben geen ander verlangen, dan dat steeds meer zielen zich door mid del van dit werk mogen vervolmaken; om dat wij er innig van overtuigd zijn. dat zij aldus niet alleen zich zeiven, maar ook ve len anderen van onschatbaar nut kunnen zijn. Geduldige zich opofferende heilige zieken zullen de wereld kunnen redden van haren ondergang. Moge daaraan in ons Bisdom en zoo mo gelijk ook daarbuiten door uw ijvervol ar beiden dit werk steeds heerlijker bloeien, opdat Gods voorzienigheid vele heilige zie ken als hare werktuigen moge vinden om vele anderen wel te doen. Inmiddels verblijven wij, uwen arbeid en uw werk nogmaals vaderlijk zegenend, Uw dienaar in O. H. AUGUSTINUS JOSEPHUS." Dit schrijven ontving Z. E. naar aanleiding van een verslag door hem uitgebracht om trent zijn reis naa. Duitschland, die ten doe! had het werk van het „Zieken-Apostolaat" ook in Duitsch-sprekende landen bekend te maken, Z.E. ontving overal van de zijde der gees telijkheid zoowel als van de Directies de- ziekenhuizen en hunne verpleegsters veel medewerking, zoodat het zeker is, dat er reeds dit jaar in verscheidene plaatsen Eucharistische Tridua voor zieken zullen worden gehouden o.a. te Worms. Omtrent hetzelfde werk verschenen reeds in verscheidene tijdschriften en couranten artikelen o.a. in de Osservatore Romano, Het werk gaat zeer zeker een schoone toekomst tegemoet en wordt over geheel de wereld verspreid. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat door iemand, die onbekend wenscht te blijven, een radio-installatie geschonken is aan de ziekenhuizen Maria-Stichting en „'St. Joannes de Deo". Met den aanleg er van in de Maria-Stichting is men reeds eenigen tijd gereed, waaromtrent we toen ook bijzonderheden hebben vermeld. Thans is ook „St. Joannes de Deo" in het bezit er van gesteld. De aanleg is geschied door het Radio-Technisch Ingenieursbureau Huydts, Den Haag. Het waardevolle geschenk bestaat uit een ontvangtoestel in gesloten donker-eiken- hcuten salonkast met ingebouwd distributie apparadt voor het gelijktijdig laten function- neeren van circa 24 luidsprekers, toebe- hooren: lampen, batterijen, gelijkrichters, enz.; geleidingen voor circa 20 luidsprekers- contacten, verdeeld door het gebouw aan gebracht; een geleiding voor circa 20 tele foon-contacten, aangebracht in een rij ver trekken op één gang (le verdieping); 15 groote luidsprekers; 20 kop-telefoons; an tenne en aardleiding; een microfooninstal latie, met versterking en geleidingen vanaf de kapel, alsmede eenzelfde installatie vanuit de rectorskamer. Deze installatie maakt het mogelijk op alle zalen en kamers, tot zelfs in den tuin radio-telefonie door luidsprekers ten ge- hoore te brengen, terwijl in verband met ernstige zieken ook hoofd-telefoons ge bruikt worden, waarbij speciale hygiënische voorzorgen genomen worden. Het geheel wordt bediend vanaf het centrale toestel, dat in de recreatie-zaal der Eerw. Broeders staat opgesteld. Dit toestel is uitgevoerd met één lamp hoog frequent, één detectorlamp en drie trappen laagfrequente-weerstandsversterking, waar van de tweede trap uit twee lampen paral lel bestaat en de derde trap uit drie groe pen van drie lampen parallel, naar ver kiezing in te schakelen. Op elke groep correspondeert een be paald aantal luidsprekers, zoodat bij ge bruik van slechts enkele luidsprekers de desbetreffende groep, en naar verkiezing 1 of 2 lampen van die greep ingeschakeld kunnen worden. Aldus wordt energiebe sparing verkregen. Een apart schakelbord bevat de schakelaars voor de luidsprekers in elk gedeelte van het gebouw. Aan een dergelijk toestel wordt natuurlijk zeer hooge eischen gesteld, wat betreft de kwaliteit: ook de lampencombinatie is ten zeerste „uitgeprobeerd". Deze bestaat uit hoogfrequent (telefunken Type R E 209 D. R. P.): detector; le en 2e trap laag- frequent (Philips A. 425); 3e trap Iaag- frequent (telefunken RE 209 DRP). Voor de anodespanning is alleen bij de eindver- sterking gelijkgerichte wisselstroom toege past, welke automatisch door een relais ingeschakeld wordt. Bij it toestel 's natuur lijk een controle-luidspreker opgesteld. De radio is echter niet het eenige wat in dit apparaat „schuilt". Het geeft ook de mogelijkheid om microfoons aan te sluiten, welke dan ook in de kapel en op de Rec- terskamer zijn aangebracht. Zoodoende kan de muziek der H.H. Diensten en de predi katie in het geheele gebouw hoorbaar ge maakt worden via den versterker van het toestel. Zoo kunnen pianoconcerten voor al de afdeelingen gegeven worden door de microfoon vanuit de Rectorskamer, in geval door hevige atmospherisehe storingen geen radio-muziek kan doorkomen. De Rector kan op zijn kamer een lezing houden, hoor baar voor alle bewoners, enz. enz. Hoewel het toestel uit den aard der zaak veel schakelaars bevat en oogenschijniijK zeer gecompliceerd is, is toch de bediening bij eenige kennis, zelfs voor een oninge wijde in de geheimen der radio-telefonië, zeer eenvoudig, getuige de goede resul taten, welke terstond bereikt zijn. Het geheel is zoodanig uitgevoerd, dat er een fraai meubelstuk uit gegroeid is. Met de aanbieding van dit kostbare en nuttige geschenk aan de beide ziekenhuizen heeft de onbekende, milde gever velen aan zich verplicht en voor die gift komt hem groote dank toe. Reeds gedurende een paar jaar wordt te Hillegom geijverd voor het aanbrengen van bollenbeplantingen in tuinen voor dc hui zen en in openbare parken. Dit geschiedde met succes, aldus het Kweekersblad De Hoftuin, dat is de tuin voor het Raad huis, kwam dit jaar prachtig uit met zijn schitterend mooie perken Darwin-tulpen. Ditzelfde kan ook gezegd worden van de Van den Endenlaan. In verschillende particuliere tuinen ziet men meer zorg besteed dan anders, aan de beplanting met bolbloemen. Hillegom geeft daarmede' een goed voorbeeld. Ook in an dere gemeenten ziet men meer en meer ce bloembollen aangewendom tuinen op te sie ren. Zoo o.a. te Sasseheim in het Rusthof- park. Prachtige perken bloeiden daar, een perk tulpen naast het huis van den heer Warnaar bloeide schitterend. Onder het houtgewas groeien de bloemen niet zoo suel, maar worden grooter en duren langer dan op het open veld. Een adres van den minister van Water staat Onderstaand adres, geteekend door bewo ners van den Schoterweg, wordt den minister van Waterstaat toegezonden Geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, aller, bewoners van het gedeelte Rijksstraatweg HaarlemAlk maar, onder de gemeente Schoten, tusschen de Kloosterstraat en het Scendaplein. dat zij vernomen hebben, dat bij den Rijks waterstaat het plan bestaat om binnenkort tot verbreeding van bedoeld weggedeelte over te gaan dat het, om tot die verbreeding te kunnen komen noodig zal zijn de fraaie beplanting aan de westzijde van bedoeld weggedeelte, alsmele den daar aanwezigen zeer aardigen vijver op te ruimen en te dempen, zoodat een mooi stukje natuur zal moeten verdwijnen dat bedoeld weggedeelte naar hunne mee- ning reeds thans voor het moderne verkeer voldoende breed kan worden geacht, wan neer een der beide sporen van de staQtram (N.Z.H.T.M.) van den Rijksweg werd ver wijderd en door de Cronjéstraat werd geleid dat dus de verbreeding alleen noodig is in het belang van de stadstram dat, naar de meening van ondergeteekenden het Rijk echter niet verplicht is om, teneinde een dubbel spoor voor die tram in stand te houden op zijne kosten een anders niet nood zakelijke verbreeding te maken en zulks te minder waar die tram geen doorgaande ver binding geeft, doch slechts een stadsbelang bevordert dat door de bedoelde werken uit te voeren het Rijk dus geheel onnoodig een zeer groot bedrag zou uitgeven en bovendien eveneens onnoodig een aantal mooie boomen en een aardigen vijver zou opruimen redenen waarom ondergeteekenden Uwe Excellentie beleefd verzoeken tot bedoelde verbreeding niet te doen overgaan- Een schrijven van het Nederlandsch Epis copaat aan den H. Vader in zake het Gezantschap. Programma van het Kon, bezoek te Am sterdam. Installatie der Commissie van Onderzoek Terschelling II. De machinist, die geacht wordt verant* woordelijk te zijn voor het spoorwegonge. Ink in Miinchen, is in hechtenis genomen. De Fransche regeering stelt de kwestie van vertrouwen en verkrijgt een meerder heid van ruim honderd stemmen in de Ka mer. Abd el Krim met gevolg is in de Fransche linies aangekomen. Oneenigheid in de Engelsche liberale partij. Columbia wordt door een buitengewone droogte geteisterd. Zie verder Laatste Nieuws. Met behulp fan electriciteit. De „Philadelphia Naval Aircraft Factory moet een apparaat uitgedacht hebben, waar mede mist verdreven, of beter gezegd plaat selijk verscheurd tkan worden. Dit toestel kan per minuut 700.000 kub. voet lucht elec- trificeeren, waardoor een weg van 2000 vt. breedte en 1000 vt. hoogte door de mist ge baand kan worden. De proeven zijn eigenlijk genomen ten behoeve van vliegtuigen; het ligt echter voor de hand, dat het gewone (wereld)stadverkeer en de schepenbeweging in havens er ook ten zeerste gebaat door zul len worden. Door de zware onweersbuien, die zich j.l. Zaterdag boven onze stad ontlastten, werden een drietal matches afgelast, na slechts korten tijd spelens. Wij vernemen dat de matches zoo mogelijk opnieuw zul- len worden vastgesteld. Alleen Haarlem Bioemendaal ging door. Zooals verwacht, Barometerstand 9 uur v.m,: 760. Achteruit Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.36, Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 28 Mei 1926. Hoogste Barometerstand 771.0 m.M. t«i Janmayen. Laagste Barometerstand 750.2 m.M, te Blacks od. Verwachting van den avond van 28 tot den avond van 29 Mei: Matige zuidwestelijke wind: meest zwaarbewolkt of betrokken, enkele regen buien, zelfde temperatuur. won Haarlem 3 met kleine cijfers. Voor a.s. Zaterdag staat de competitie stil in verband met de match van het H. C. B.-elftal tegen de Flamingo's. O.i. krijgt de H. C. B. thans de kans om de Flamin go's te slaan. Deze laatste komen n.l. met een zwak team, waarin geen enkele be kende kracht is opgenomen. We noemen van de tegenpartij: Mr. F. A. Davidson, EL F. Wackwitz, H. Ruichhaven, P, Kappel, Lof, A. Titsingh, Mr. J. v. d. Pot e.a. We wenschen het vertegenwoordigend elftal veel succes. Met bowlers als Klerk, Beyk, en batsmen als v. d. Berg, Roodt, de Jonge en de Vos hebben we vertrouwen in de Haarlemsche prestaties. TETUAN, 28 Mei. De generaals Boichut en San Jurjo worden Zaterdag te Taza ver wacht om te overleggen over de voorwaarden waarop zij bereid zijn de onderhandelingen over een formeelen vrede met het Riff te voeren. Naar in bevoegde kringen wordt verwacht zal thans geen driehoeksconferen tie worden gehouden. De Fransche en Spaan- sche militaire leiders zullen de vredesvoor waarden uitwerken, die Krim's hoop op een autonome regeering den bodem zullen in slaan. BERLIJN 28 Mei. Naar vernomen woriH zal de Duitsche regeering stappen doen te Washington tegen de anti-Dumping rechten, die Amerika op de Duitsche ijzer-exporten heffen zal. Speciale instructies zijn gezonden aan den Duitschen gezant te Washington. De socialistische „Vorwarts" eischt van de Re geering een formeel protest tegen de ver hoogde Amerikaanscbe tarieven, doch in re- geeringskringen wenscht men de moeilijkhe. den door onderhandelingen uit den weg ta BOEKAREST, 28 Mei. De verkiezingen hadden tot resultaat dat 280 mandaten door de Volkspartij veroverd werden, terwijl het nationale boerenblok 80 zetels kreeg, de li- beralen 15 en de christelijke Liga 9. De so cialisten kregen geen zetels. WARSCHAU, 28 Mei. De minister van binnenl. zaken verklaarde, dat de nieuwe re geering nog niet den tijd had om de kwestia der minderheden te bestudeeren. Zij zal deze kwestie behandelen binnen het raam der po litieke beginselen. De premier Bartel ontving den leider der Joodsche club en besprak met hem de Joodsche problemen. PARIJS 28 Mei Uit Sao-Paolo wordt ge meld, dat een hevige ontploffing heeft plaats gehad in een munitie-depót; 2 officieren em 20 soldaten zouden gedood zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1