m* m CRYSLERsix DE SPAARNEBANK DAAN HQUTKOOPER LEiDSCHEVAARTWEG TELEFOON 14596 Installatie Beschermheer. In het bovenzaaltje van het Gem. Concert gebouw had gisterenavond bij de zangver- eeniging Caecilia de voorstelling van den heer N. Levenkamp als Beschermheer van de vereeniging, plaats. De heer A. Kooper, wierp een terugblik op den groei van de vereeniging. Toen in 1921 Caecilia na een rust weer werd overeind gezet, was het stavast nog erg zwak. Voor wegverbetering Utrecht Haarlem. Droevig. Het aantal postbestellingen. De Rijksstraatweg te Heemstede. Pastoor H. C. Maat. K De Forensenbelasting en het Spoorwegpersoneel. GU kunt door Franken's rol Harmonie „Crescendo." Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz." Gemeenteraad. Gunning. Ontheffing Winkelsluiting. Algemeene Ledenvergadering van de Voetbalclub Gonnerman Co. De pelten der stadsreiniging. De baldadige jeugd. Van onze Rechtbank. Een noodkreet. BURGERLIJKE STAND. Bedrijfsongeval. Te water. »02«/ie 173 b 144 144b 212 211 b 8 61/a 86 405 b 123 1231/j 35/s 1121/g b 113 151 937/g Vh Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 66.65 66.55 KOPENHAGEN 65.40 65.45 OSLO t 7.421/j 7.38 WARSCHAU Te Delft een oplichter uit Haarlem gearresteerd. Speeltuinvereenlging „Het Ooster kwartier". R.-K. Propagandaclub St. Jozef. De inbraak bij de Automaat. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Door den trein gegrepen. Door de tram gedood. Vlucht WaalhavenMarseille. De woningnood in Napels. 2492 100000. 3 203^1 20144 1000. 20055 400. 769 1939 5490 9973 11411 1340S 13955 200. 995 2707 5553 7355 9987 14308 15497 15954 mn foii Groote mijnramp in Pennsylvani'é. De kieswethervorming in Frankrijk Langzamerhand toen de vereeniging ech ter grooter werd heeft spr. zijn tegenkan ting tegen een beschermheer langzamerhand opgegeven. Spr. was van oordeel dat de vereeniging nog niet zooveel presteerde om ;iemand te durven vragen het beschermheer schap te aanvaarden. Onder de eminente leiding van den direc teur is de vereeniging zoodanig gegroeid, dat men thans gerust naar iemand toe kan gaan om hem te vragen zijn naam te geven aan de vereeniging. Spr. zeide dat het werk van de vereeniging de aandacht van de overheid moest trekken, daar zij iets tot stand bracht. Daarom zeide spr. hebben we meer menschen noodig die ons doel en ons streven begrijpen. Meer nog dan anders rust op de leden, aldus spr. thans de plicht om den naam van Caecilia hoog te houden, daar men nu met den naam van de vereeniging ook den naam van den Beschermheer hoog moet houden. Verder het woord richtend tot den nieu wen beschermheer zeide spr. geen anderen dank te kunnen uiten dan te beloven dat de vereeniging alles in het werk zal stellen, om steeds ijverig en krachtig te werken. De heer Levenkamp dankte den voorzit ter en de leden voor de hartelijke woorden en het welgemeend applaus, waardoor de leden te kennen gaven geheel in te stemmen met de keuze. In hoeverre spr. zou beantwoorden aan de verwachtingen kan hij nog niet zeggen maar hij wilde gaarne zijn zwakke krachten ten dienste stellen voor de Vereen. Daarentegen beschikt de vereeniging met haar eminenten dirigent over sterke krachten, die haar zeker 't doel zullen doen bereiken, dat 't bestuur zich voor stelt (applaus). De Voorzitter richtte hierna het woord tot Mevrouw Levenkamp en dankte haar voor haar medeleven met de Vereeniging en bood haar als bewijs daarvan een schitterend bloemstuk aan. Tenslotte sprak de Voorzitter nog een woord tot een drietal leden, die tot de op richters van Caecilia behooren en 30 jaar lang trouwe leden zijn geweest, (applaus) De dirigent Nico Hoogerwerf werd hierna door den Voorzitter met waardeerende woor den toegesproken en gezegd dat Bescherm heer Bestuur en Vereeniging sinds dezen dag 'n onverbreekbaren band vormden. Ter eere van de drie nestors werd door de Vereeni ging op uitmuntende wijze het lied „De Ruïne" van Brandts Buys gezongen. Verder werd medegedeeld, dat men nog eenigen tijd genoeglijk bijeen zou blijven. Met een aanmoediging voor de leden en de mededeeling dat op 7 Januari de Vereeni ging 30 jaar bestaat werd het officieele ge deelte van den avond beëindigd. In de Kampioen van 5 Maart en De Auto van 3 Maart werd reeds medegedeeld, dat er als gevolg van oneer.igheid in het be stuur, belast met het beheer over den weg NieuwersluisTer AaMijdrecht (genaamd de Ter Aasche Zuwe) aan het onderhoud biervan sinds langen tijd niets meer gedaan werd. In het begin van het jaar vestigde de Wegencommissie van den A.N.W.B. en de K. N. A. C. hierop de aandacht van Gede puteerde Staten van Utrecht met verzoek hun bemiddeling te willen verleencn voor de spoedige verbetering van dit deel van de hoofdverbinding UtrechtHaarlem, Sindsdien is er echter nog niets ter ver betering gedaan, zoodat deze weg thans in een zoodanig verregaanden staat van ver- waarloozing verkeert, dat het berijden er yan levensgevaarlijk is geworden. Naar aanleiding hiervan heeft de wegen- commissie zich nogmaals tot Gedeputeerde Staten gewend met het dringend verzoek wel zoodanige maatregelen te willen nemen, dat spoedig verbetering van dezen onhoud- baren toestand zal worden verkregen. Donderdag werd bij den landbouwer v. S., aan den IJweg, bij den Bennebroekerweg te Hoofddorp, een ongeveer 50-jarig man gevonden, die iets ingenomen scheen te hebben, waardoor hij onwel was geworden en hevige pijn leed. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, hetgeen geschiedde per zie kenauto van den gemeentelijken genees kundigen dienst van Haarlemmermeer naar de Maria-Stichting te Haarlem. Zijn toestand schijnt niet levengsevaarlijk te zijn. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belangheb benden, dat ingaande 31 Mei a-s. het aantal bestellingen op Werkdagen in Haarlem, Schoten, Aerdenhout, Bentveld en Heem stede, voor zoover de bestelling van het Postkantoor Haarlem uitgaat, op 3 zal worden gebracht. Oe tijdstippen van aanvang van de be stellingen worden bepaald op 7 vm., 2.30 nm. en 7.15 nm, De verbetering van den Heerenweg, onder Heemstede vordert goed. Men is heden over een afstand van duizend meter begonnen met de asphaltlaag aan te brengen, na eerst een laag stcenen met de stoomwals en daarna een laag steentj'es met turf bewerkt te hebben. Dit geldt enkel het midden van den weg, terwijl de bestrating van rij wiel- en voetpad, bezijden den weg, in wording is, zoodat deze weg, die eerst klaargemaakt wordt, loopt van de Span jaardslaan tot even voorbij de Johan de Wittlaan en een ideale weg belooft te •worden- Tevens is op dat gedeelte een zestal nietswe lantaarns van gemeentewege ge plaatst.. Pastoor H. C. Maat, pastoor te Oudorp, is naar de Msb. verneemt, opgenomen in de Maria-Stichting te Haarlem, tot herstel van fijn gezondheid. Door het bestuur der afdeeling Haarlem an de Ned. Vereen, van Spoor- en Tram wegpersoneel is een adres gezonden aan den Raad der gemeente Haarlem, waarin ver zocht wordt aan het locomotief- en trein personeel in dienst der Neder!. Spoorwegen, geen aanslagen in de forensenbelasting op te leggen. Het criterium der wet is 90 dagen werk zaam zijn, verblijf houden of overnachten en niet of daar het salaris wordt betaald of orders voor het werk worden gegeven. xUaarom verzoeken adressanten den Raad De Hofmaarschalk, die domme vent, had abso uut vergeten dat Franken's brood bij zoo'n partij in kwantums wordt gegeten. En toen des morgens op het slot een hongersnood ging dreigen Beschuit 't geval in beeld verkrijgen. (Vervolg a. s. Diasdag). te willen beslissen, dat geen belasting aan slagen als boven bedoeld meer mogen wor den gedaan. De muziekvereeniging Harmonie „Cres cendo" afd. Spoorcorps, geeft Zondag a.s., des avonds 8 uur een zomerconcert in het park van het Brongebouw. Medewer king wordt verleend door de mannenzang- vereeniging „Proza en Poezië," dirigent Jan Booda. In de jaarvergadering der Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank „Boaz" voor Haar lem en Omstreken, werd het jaarverslag goedgekeurd. Besloten werd 10 dividend uit te keeren. De balans, winst- en verliesrekening werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden en commis sarissen Ds. G. W. C. Vunderik en G. de Vries Gzn., werden herkozen. Besloten werd tot aankoop van een eigen gebouw. Vergadering vanden Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 2 Juni 1926, des na middags ten 1 'A ure, in dt Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken [liggen ter inzage). 2. Balans, enz. 1925, Middenstandswonin gen Haarl. Stichting voor Woningverbetering. 3. A.ankoop opstallen enz. Roei- en Zeil- vereeniging ,,'t Spaarne". 4. Aankoop perceelen Essenstraat en Dc Haasstraat. 5. Aankoop perceel Spaarnwoudtrstr. 33. 6. Verandering indeeling begraafplaats. 7. Vaststelling verordening art. 35, 2e lid der Drankwet. 8. Uitbreiding magazijnen gas- en electri- citeitsbedrijven. 9. Verbetering gymnastiekzaal bijzqndere schoei Groot Heiligland. 10. Verweer tegen eisch tot schadevergoe ding ingesteld door Woningbouwvereeni- ging „Eigen Woning." Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennns dat: „Het leveren van de hoeveelheden an- thraciet, turf en petroleum, ten behoeve van gemeentegebouwen en inrichtingen be- noodigd in het tijdvak van 1 Juli 1926 tot en met 30 Juni 1927" waarvan de openbare aanbesteding op 26 April j.l. heeft plaats gehad, door hen op 25 Mei j.l. gegund is als volgt: Perceel I (anthraciet) aan Frans Perqum, te Haarlem voor 2.20 per H.L.; Perceel II (lange turf) aan G. v. d. Haak Jr., alhier voor 12 per 1000 stuks: Perceel lil (korte turf) aan P. van den Berg, to Haarlem voor 7.20 per 1000 stuks; en Perceel IV (petroleum) aan D. van Gelder voor 0.1314 per Liter. Burgemeester en Wethouders vdn Haar lem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op den door de Speeltuinver- eeniging „Het Oosterkwartier" te houden bazar en tentoonstelling in de voormalige hulpschool aan de Papentorenvest ingevolge het bepaalde bij artikel 14 sub. b der ver ordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbocisbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op 29, 30 en 31 Mei 1926 tot des namiddags 11 uur voor het publick mogen geopend blijven, daarin mag worden ve"- kocht en het verkochte medegenomen. Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging een vergadering in gebouw „Centsaal". Niettegenstaande het schitterend zomer weer was de opkomst zeer groot. Aan de or de was in de eerste plaats bestuursverkie zing. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: J. Schreur, voorzitterG. van Kooten, secretaris J. Kooreman, penning meester en Commissarissen F. Schildwacht en J. Beenders. Hierna werd het elftal samengesteld en tevens een captain benoemd. De verschillende punten werden vlug af gehandeld en toen ten slotte een voorstel werd gedaan om aan het eind van het zo- mer-seizoen een feestavond te organisee- ren werd dit plan door de aanwezigen luide toegejuicht. Voor niet-leden dient nog de volgende mededeeling, dat het terrein is gelegen aan het Gemeentelijk-Speelterrein, Spaarnho- veweg, waar eiken Woensdagavond óf ge oefend óf wedstrijden gespeeld worden, eventueele aanvragen voor wedtrijden te richten aan den secretaris G. v. Kooten, Westergracht 91 rood, Haarlem. Na rondvraag waarbij de Voorzitter de aanwezigen aanspoorde om zooveel mogelijk leden aan te werven, sluit hij deze eerste algemeene vergadering met den wensch, dat de voetbalclub Gonnermann Co., steeds in bloei moge toenemen. De beambten der stadsreiniging hebben een nieuw hoofddeksel gekregen. Dc hooge, smalle pet is verwisseld voor een breede, platte. Kenners op dit gebied beweren, dat de nieuwe hoofdbedekking der reinigings- menschen zeer flatteert. Men vertelt ons, dat de ramen van de nieuwe school in de Slachthuisbuurt (wij dachten oorspronkelijk dat het moderne ge bouw geen ramen had) herhaaldelijk door de steenengooiende jeugd worden vernield. Er is nu een wachter aangesteld, zoodat de baldadige jeugd de gemeente nog op de kos ten van een wakers-loon heelt gejaagd. Uitspraken van Donderdag 27 Mei 1926. P, J, C. M., zonder beroep, wonende te Haarlem, thans gedetineerd. De stukken weder gesteld in handen van den Rech- ter-Commissaris, met schorsing der zaak tot na afloop van het onderzoek naar zijn verstandelijke vermogens. W. J. V., bedrijfsleider, wonende te Zaandam: „veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld" 50 boete subs. 10 dagen hecht, o.v.; De lezers van ons blad weten bij onder vinding welk een geniaal, alwetende en alzijdig ontwikkeld journalist onze Vragen- busredacteur is. Of het gaat over voorhïs- tarische insecten op de puinhopen vtn Pompei, over vlekken van slechte odeur op de revers van een smoking, of de kortste en mooiste weg van Tiotjerksteradeel naar een verloren gehuchtje in de Pyreneeën, hij weet er raad oo Maar nu zit hij toch rce-'s twee dagen met rijn handen in het haar. O neen, b"t doet geen afbreuk aan zijn reoutatie. Wie zou niet wanhopig worden bii het lezen van on derstaand vragen liistje. van een lezer, die „ook eens van de Vragenbus gebruik wilde maken". Hij vi aagt gastvrijheid in deze rubriek en vraagt wie der lezers hem met een ant woord kan helpen. 1 Bevolking Statistiek 2. Foomsche 3. Geneeskundig 4 Militaire Geneeskundig 5. Vallende ziekte 6. Krankzinnigen 7. Alcohol 1. Mag ik weten de datum, wanneer ons land is geworden een Koninkrijk, hoe groot was toen de oppervlakte, aan water, en land. en. bevolking, en volgens welke wind streek, hoeveel kilometer het nu zal gren zen aan Zee, en omliggende Staten en hoe groot nu de oppervlakte zal wezen, aan wa ter, en lend, en bevolking, en hoeveel Man nen. en Vrouwen, en Kerken er nu zal we zen van ieder Kerkgenootschap, en hoeveel Rcomschc. en Protestanten, en Isralieteu, Mannen en Vrouwen, Blinden en Gestichten en Stommen en Gestichten, en Misvormden er zal wezen en is u de datum bekend, wanneer iederen Provincie is opgericht, en Hoeveel kilometer ieder zal' grenzen aan Zee en Staten en omliggende Provincie en hoe groot dat van ieder de oppervlakte zal wezen, aan water, en land, en bevolking mannen en vrouwen. 2. Mag ik weten hoe groot de opper vlakte en bevolking en Roomsche er zullen wezen in ieder werelddeel en, bisdom Utrecht wanneer het is opgericht, hoeveel bisschop pen er zijn geweest, wanneer het een Aarts bisdom is geworden, de hoeveelste Aarts bisschop er nu zal wezen, en wanneer die andere bisdommen zijn opgercht en de hoe veelste bsschop er nu zal wezen in ieder bisdom, hoeveel kerken, kapellen en deken- naten en eenv. H.H. geestelijken.- van iede ren rang er zal wezen en hoeveel ieder vol gens hun rang. van de Staat per jaar hun inkomen zal zijn en hoeveel dat te zamen zal bedragen, hoeveel mannen en vrouwen, verschillende kloosterorders er zullen wezen met hoeveel manlijke kloosterlingen en kloosters en vrouwelijke kloosterlingen en kloosters, hoeveel kloosters er zijn voor de verpleging van blinden en, stommen en wee zen en ouden van dagen en kloosterpen- sonaat en kloosterschool, hoeveel manlijke en vrouwelijke kloosterlingen onderwüs ge ven. aan hoeveel jongens en meisjes. En die Miswiin wordt die hier ook in die kloosters gemaakt, waar en door wie? En die Heili ge Hostie, waar, door wie en waarvan die worden gemaakt en hoeveel er verleden jaar ziin uitgegeven in ieder bisdom en hoe veel Roomsche mannen en vrouwen er in iedere provincie zijn? 3. Mag ik weten, hoeveel Geneeskundigen heeren en dames, er in ons land zijn en hoeveel heeren en dames nu voor de ge neeskunde sludeeren, en wanneer de Rijks- Universiteiten zijn opgericht en voor het geneeskundig hoogeronderwijs hoeveel pro fessoren en assistenten en bedienden, dat er in iedere universiteit zal wezen en hoe veel dat die tezamen, zal kosten aan salaris en hoeveel de Regeering 's-jaarlijks uit geeft in het belang voor het Nederlandsche volk haar gezondheid tot opleiding voor artsen. apothekers, ziekenhuisverpleging, krankzinnigenverpleging, enz. enz. 4. Minister van Oorlotf en van Marine, mag ik weten, hoeveel militiacren ziekenhuizen ieder departement zal wezen, en hoeveel de militiaeren Geneeskundige van iederen rang en verplegers en verpleegsters, dat er aan ieder dapartement zal wezen, en hoeveel de militiaeren verpleging de Slaat pr jaar kost. 5. Is u bekend, hoeveel Roomsche en Pro testanten en Isarelieten, Heeren, Dames, M annen en Vrouwen in ons land leidende zijn aan vallende ziekten. 6 Is u bekend hoeveel krankzinnigenge stichten er ziin, en hoeveel Roomsche, Pro testanten en Isarelieten Geneeskundigen, en kloosterlingen, en Roomsche. Protestanten, en Isarelieten Mannen en Vrouwen, er in betrekking zijn, en hoeveel Roomsche, Pro testanten. Isarelieten, Heeren, Dames, Man nen en Vroówen. dat er van iederen klas in die Gestichten worden verpleegd, en hoeveel die menschen hun verpleging per jaar zal kosten, en is u de naam en het adres be kend van die Rijksgeneeskundigen Inspec teurs hoe dikwijls zijn die per jaar verplicht in die Gestichten een onderzoek te moeten doen. hoeveel zal hun salaris weren, heb ben ze per spoor vrij reizen, welke klas, hoe veel moet de Regeering voor iederen kaart betaalen aan de spoormaatschappij en wie van de Justitie, en hoe dikwijls ziin die per jaar verplicht, in ieder Gesticht die in hun arondesement staan, een onderzoek te doen. moete ze dat gratis doen. of zou ze daar voor een vergoedi^ krijgen, hoeveel zal dat bedragen, en hebben ze per spoor vrij rei zen, welke klas. of moete ze dat zelf be taalen. 7. is u bekend hoeveel jeneverbranderij, wiinmakerij, likeurstokerij. bierbrouwer!!, slijterij. Hotel, Cale, en bierhuizen, er zal wezen, en hoeveel er verleden jaar van ieder is verbruikt, hoeveel zal dat aan Geld bedragen, en hoeveel de Regeering voor wijn, jenever en bier, aan belasting voor ieder heb ontvangen. y U hebt zoo vaak van den Vragenbusredac- teur geprofiteerd. Hij heeft altijd graag ge holpen. Nu vraagt hij om een wederdienst voor den eersten keer. Helpt u? l Vele handen maken licht werk. In dit ge val zullen we, als allen helpen, wel in een week gereed zijn. Th. K., fabrieksarbeider, wonende te Zaandam, thans gedetineerd: „diefstal"; 9 maanden gevangenisstraf o.v. m. a. prev. hecht. Geboren: 26 Mei: A. GermansDe Klerk, zoon; 27 Mei: G. MassaSukkel, zoon; Overleden: 27 Mei: B. P. M. Stroijckens, 41 jaar, Hazepaterslaan; J J„ 15 mnd„ dochter van J. Schoone Tulpenstraat; J. Veldhuijs, 47 jaar, Friesche Varkens- markt. Gisterenmiddag is te Zaandam de 36- jarige glazenwasscher J. Taanman met zijn ladder gevallen, waarbij hij den nek heeft gebroken. De dood trad onmiddellijk in. Donderdagmiddag te kwart voor twee ge raakte op het Spaarne tegenover de Turf- 5% Nederland 1919 102 102 6% Nederland 1923 10215/16 434 Nederl. 1917 9915/i6 9915/16 7% N.-l. 1921 A.. 1011/g 1011/g. N.-I. 1923 D.. 1045/16 1045/ie 353/4 Oude Vaart 46 I dito Gem, Eigend. 35 Mij. „Nederland".. I73l/i Scheepvaart-Unie 180 180 Rotterd. Lloyd Dude Boot Holl. Stoomboot 541/, H. V. A 673 674 Java Cultuur 350 350 Jurgens gew 160 1611/, Koloniale Bank 2043/4 205 Indische Bank 1637/g 164 Cert. Handel Mij... 1461/2 1461/, 1453/4 1461/2 Phoenix 97 Geconsolideerde oc 0 W Kon. Olie 4021/3 Marine comm. 97/x6 9% Vorstenlanden 1731/4 1731/4 Actions id. 164.50 I64 Comp. Merc. Arg 31/2 Poerwoderjo 108 384 391 424 4261/2 392 396 A'dam Rubber 3171/, 3151/2 Serbadjadi 317 312 161 160 Wai Sumatra 272 Dordtsche Pctr. 385 Southern Rails 1503/4 4313/l6 43 Comm. Maxwel 28 MEI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 1 59.23 59.23 PARIJS 8.20 7.98 BRUSSEL 7.80 7 63 WEENEN 35.20 35.17 LONDEN 1 to 0 M N 12.101/s STOCKHOLM 54.— 54.25 BAZEL 48.221/2 48.18 NEW-YORK 1 1 2.487 8, 2.483/4 ROME 9.321/2 9.25 PRAAG 30.— steeg de 12-jarige W, 0„ wonende Wijde Appelaarstecg te water. Een vaarboom werd hem doo een lid der Roode Kruis Transport Colonne, tevens lid der Reddingsbrigade toegestoken en met behulp van omstanders werd de jongen uit het water gehaald. De jongen werd naar huis gebracht en on der behandeling van den huisarts gesteld. Te Delft is een berucht oplichter uit Haarlem gearresteerd. Als een voornaam heer presenteerde hij zich Woensdagavond laat bij den heer d. V. aan het Vrouw Juttenland, wiens adres hem door den Pastoor van de St. Jozefkerk zou zijn aanbevolen. Hij gaf voor, dat hij in het Patronaatgebouw aan de Voorstraat een tentoonstelling van Oude Kerkelijke Kunst wilde organiseeren, doch daarvoor had hij in den zelfden avond nog een cautie noo dig, waarvan de helft in z'n bezit was. Door omstandigheden hadden enkele an dere aanbevolen adressen nog geen beslis sing kunnen nemen. Geinformeerd kon wor den bij den Kapitein v. d. E. De heer v. V. leende hem 30, waarvan een geteekend bewijs werd afgegeven. Don derdagmorgen kwam de Koster van de St. Jozefkerk informeeren of v, V. ook met het vreemde bezoek was vereerd geweest. Hij zelf had de zaak niet vertrouwd. De Kunstschilder de heer J. v, d. H„ die ook bezocht was, was er eveneens niet inge- loopen. v. d. H. had echter informaties in gewonnen bij de geestelijkheid en de po litie gewaarschuwd. Na lang zoeken was de oplichter door de recherche van z'n bed gelicht. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de oplichter uit Haarlem afkomstig was. Het geld werd nog op hem gevonden. In het voormalige schoolgebouw aan de Papentorenvest heeft de speeltuinverceniging „Het Oosterkwartier" een tentoonstelling ge organiseerd, die ten duidelijkste demon streert in hoeverre de vereeniging in het half jaar van haar bestaan, haar doel de kinderen in den vrijen tijd aangenaam en nuttig bezig te houden, 's winters in clubjes voor allerlei huisvlijt en ontspanning en 's-zomers met sport en spel, heeft bereikt. De tentoonstel ling bestaat uit werkstukken door de kin deren der leden vevaardigd; houtzaag- en kunstsnijwerk, enz. De meisjes verstellen en naaien ook, onder leiding der resp. moeders, jurkjes en mantels. Onder de gesneden en gezaagde theebladen, thermometerhouders, naaidoozen e.d, waren verschillende exem plaren die getuigeden van een vaardige hand en een goeden smaak en bewijzen hoe op voedend men in deze richting kan werken, dooj- oefening van geduld en ontwikkeling van den zin voor de kleur en verhouding. De kleintjes plakken en vechten of maken een voudig houtzaagwerk. De zustervereeniging „Amsterdam Zuid" heeft eenige inzendingen gestuurd, die de jongens en meisjes van „Oosterkwartier"" tot nog meer werklust en ijver zullen prikke len.. Onder bet raffiawerk, maar vooral on der het metaaldrijfwerk en de hout- en li noleumsneden, waren verrassende staatjes. Deze vereeniging heeft tevens foto's afge staan van haar verschillende sportclubs. ,Het Oosterkwartier" bestaat eerst sinds sinds September 1925. Zij heeft in dien kor ten tijd veel bereikt en beschikt over speel tuinen en clubgebouwen enz., die als altijd, stuiten op een zelfde moeilijkheid: geld. Daarom zijn aan de tentoonstelling ver schillende attracties verbonden. De van ouds bekende schilderijengalerij (met een ori- gineele reclame), een trekraam, het rad van avontuur, de theetent, e.a. De firma's Kiljan Meyer en de Haarl. Kunst en Lijstenhandel hebben stands ingericht, waar de bezoekers verschillende gebruiks- en luxe-voorwerpen kunnen koopen; de op brengst is geheel of gedeeltelijk voor de kas der vereeniging. Zaterdagmiddag a.s. om 4 uur wordt de tentoonstelling officieel geopend; van 910 uur zal er een praatavond met lichtbeelden over het Speetuinwerk worden gehouden. Men hoopt op talrijke bezoekers met volle portemonnaies. Een feestavond op 2 Juni. Op de jaarvergadering van de algemeene R. K. Propagandaclub had de heer Wester- woudt vastgesteld, dat het nieuwe schip der Haarlemsche Katholieke propaganda gereed was om uit te varen! De actieve club der Sint Jozefs-parochie die al meermalen welgeslaagde proef tochten heeft gehouden deed sindsdien al menig gelukkige vaart en gaat nu, op Woensdag 2 Juni a.s., een feestavond hou den. Is er nu al aanleiding om zoo'n ontspan- ningstocht te doen met een gepavoiseerde boot? Zeker wel, want er is reden tot dankbaar heid. Er zijn resultaten geboekt, al vullen ze nog geen folio's; er vielen al vruchten te plukken, al is het nog geen boomgaard vol; er is nog meer zaad gestrooid, dat goed zal opschieten, al komt er ook wel onkruid bij. Maar bovendien: het is niet een ontspan- ningstocht alleen, maar ook een werfvaart voor nieuwe bemanning; het is geen feest avond alleen, maar een avond van propa ganda tevens. Want al zal dien avond in de zaal det St, JoZefsgezellen in de Jansstraat (Woens dag 2 Juni) het grootste deel van het pro gramma worden gevuld met zang en decla matie (van den bekenden zanger J. Nelis- sen, der. voordrachtkunstenaar Gerard Nie- len en mejuffrouw M. Vollaerts) het be zielende woord van pastoor Sondaal zal er op uit zijn, de werkende leden van de ver eeniging tc bemoedigen en anderen, die tot nog toe aan den wal bleven, maar nu wor den genoodigd om den feesttocht mede te maken, te bewegen zich ook te doen aan monsteren, zich op te geven als lid der pro pagandaclub. Want er is veel en omvang rijk werk, dat méér dergelijke flinke wer kers en werksters vraagt. Daarom worden ook bij dezen die parochianen van St. Jozef, die tijd en lust en ambitie hebben voor den schoonen alge- meenen Roomschen propaganda-arbeid ver zocht, dien avond van 2 Juni ter kennis making te komen. Zij behoeven zich maar even te voorzien van een toegangsbewijs, dat verkrijgbaar is bij den secretaresse, Riviervischmarkt 11a rood. Uit den aard der zaak is het aantal der introducties niet onbeperkt, en dus is het zaak, dat men niet tot het laatste oogen- blik wacht. Overigens vertrouwen wij, dat het be- stuur niet tevergeefs behóeft té hopen frp voldoende belangstelling van parochianen- niet-leden. Men denke aan het woord van Alphons Laudy: „Elke strijd, om de openbare mee- r.ing te verweren is te wagen, met een bloeiend leger van propagandisten, m wier hart de schoone geestdrift klopt voor de idealen van het actieve katholicisme-" Het bestuur verzoekt ons nog mede te deelen, dat Zondagmorgen om 8 uur in de St. Jozefskerk een H. Mis wordt opgedra gen voor leden en weldoeners der club. Daar worden natuurlijk alle leden venvacht. Bij het Hof te Amsterdam, werd heden door het O. M. 4 jaar gev. straf geëischt tegen de beklaagden van den diefstal bij de Automaat te Haarlem. De Haarlemsche Rechtbank liad ze vrij gesproken. Vergadering Tuinlieden. In het lokaal voor Chr. Belangen werd Woensdagavond eene vergadering gehouden, van de Onder linge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." Na opening en notulen kwam allereerst ter sprake de te houden groote tentoonstel ling. Reeds 2 leden gaven zich op voor in zending Pot- en Snijbloemen, De inzendingen sluiten de volgende vergadering, waarna dan zal toegewezen worden wie een plaats zal krijgen. Vervolgens kwam de groote excursie ter sprake. Eenmaal per iaar gaat de vereeniging een groote excursie houden. Ook nu zal die plaats hebben in de tweede helft van Juli. Vele plaatsen werden genoemd en uitvoerig besproken, tot vastgesteld werd dat de reis za! gaan naar Driebergen en Doorn. Ter keuring was alleen ingezonden door den heer Nieuwenhuis. en wel een fraaie collectie Gloxinia's, waarvoor hij 9 punten kreeg. Ter opluistering waren door hem in gezonden reeds bloeiende Dahlia's, n.l. Pom pon, Cactus en Decoratief en een collectie Nemesia's. Van een en ander hield de heer Nieuwen huis een inleiding. Het bestuur werd opgedragen stappen te doen tot het houden, van eenige kleine ex cursies, waarvoor verschillende plaatsen ge noemd werden. Hierna rondvraag en sluiting. DELFT, 28 Mei. Hedenmorgen 314 uur is de 35-jarige spoorwegarbeider L. v. d. B. toen hij naar zijn werk ging, nabij het Haantje bij Delft, door een passeerenden posttrein gegrepen en gedood. ROTTERDAM. 28 Mei. Van morgen slipte de 15-jarige J. K. uit de Poortstraat op de Gedempte Glashaven, toen juist de tram van lijn 3 voorbij reed. De jongen kwam onder de tram en bleef bewusteloos lig gen. Bij aankomst in het Ziekenhuis bleek de ongelukkige reeds te zijn overleden. ROTTERDAM, 28 Mei. Hedennacht om 3)4 uur startte op het vliegveld Waalhaven het eerste Nederlandsche vliegtuig naar Marseille, Het vliegtuig werd bestuurd door de heeren Grase en van Os. Verder bevonden zich 5 passagiers in 't toestel. NAPELS, 28 Mei. De Hooge Commis saris Castelli heeft een contract gesloten 4Ue STAATS! niÈR'J. Trekking van Vriidssr 28 Mei. 5e Klasse 8 e Lilst. Hoose Prijzen: 16594 20158 ƒ100. Prlizen vm 1 70: 511' 206 220 263 328 407 442 745 850 1166 1394 1516 1660 1679 1781 1792 1S72 1915 1941 1977 2146 2276 2587 2670 2689 2747 2766 2772 2857 2948 3086 3252 3308 3339 3545 3569 3608 3662 3808 3980 4174 4214 4409 4448 4534 4641 4686 4700" 4.837 4906 4947 4995 5158 5433 5450 5705 5712 5773 5783 5836 5965 5980 6069 6129 6195 6200 6208 6426 6484 6588 6720 6849 6Ö32 6998 7112 7308 7353 7361 7395 7437 7561 7587 7616 7640 7648 7754 7826 7830 7877 7889 7897, 7943 8028 8220 8273 8348 8388 8406 8458 8466 855C 8609 8704 8722 8894 8985 9047 9223 9460 9527 9544 9615 9751 9762 10022 10049 10283 10395 10491 10597 10660 10689 10723 108S9 10950 10956 11102 11103 11130 11186 11279 11446 11606 11S61 11868 11887 11935 12251 12283 12403 12676 12695 12812 12845 12912 13036 13254 13356 13364 13412 13735 13838 14346 14505 14528 14533 14659 14707 14763 15083 15108 15129 15228 15260 15319 15325 15,331 15363 15397 15402 15474 15592 15818 15868 16019 16105 16263 16306 16444 16464 16571 16588 16641 16672 16693 16701 16843 16914 16997 17335 17430 17496 17510 17600 17619 17694 17821 17858 17897 17940 17952 17958 17983 17987 18088 18118 18365 18367 18469 18539 18726 18745 18778 18787 18948 18983 18990 19006 19180 19273 19598 19734 19834 20070 20086 20133 20174 20213 20232 20258 20282 20331 20346 20376 20404 20441 20447 20476 20523 20576 20647, 20711 20756 20808 20821 20874 NIETEN re 1 44 46 91 93 95 113 164 246 280 380 384 4,37 510 514 524 564 615 622 628 635 715 804 S86 1045 1061 1198 1213 1215 1222 1238 1245 1255 1256 1312 1338 1350 1392 1395 1398 1422 1426 1434 1451 1477 14S4 1493 1520 1550 1569 1602 16 44 1664 1705 1734 17S0 1782 1790 1796 1800 1831 1840 1863 1891 1896 1976 2063 2093 2137 2145 2155 2243 2244 2323 2428 2470 2474 2539 2570 2616 2661 2662 2697 2700 2723 2740 2755 2756 2787 2788 2843 2849 2856 2878 2884 2915 2951 2953 2957 2961 3027 3054 3150 315.3 3182 3230 3262 3294 3298 3333 3484 3501 3540 3541 3588 3599 3613 3644 3649 3757 3764 3829 3918 3945 3963 3966 4045 4064 4087 4116 4121 4125 4240 4249 4252 4294 4297 4300 4310 4.314 4356 4368 4393 4416 4432 4440 4447 4454 4546 4646 4673 4699 4821 4846 4895 4924 4985 4999 5021 5066 5108 5128 520.3 5310 5334 5345 5388 5395 5437 5471 5482 5514 5547 5567 5560 5625 5698 5716 5735 5737 5742 5774 5786 5812 5835 5846 5861 5867 5881 5882 5938 59S4 5988 6001 6003 6007 6032 6065 61?,3 6126 6134 6136 6161 6218 6260 6270 6289 6310 6341 6358 6388 6408 6489 6509 6515 6531 654.3 6609 6650 6727 6754 6783 6807 6609 6864 6901 6938 6963 6970 7001 7022 7029 7055 7061 7065 7068 7081 718.3 7243 7246 7259 7300 7317 7330 7338 7416 7431 7454 7471 7526 7630 7637 7700 7764 7770 7073 7890 7932 8017 8023 8027 8049 8146 8159 8168 8253 8258 8291 8310 8324 8367 8397 8463, 8463 8473 8478 8479 8490 8509 8519 8543 8544 8601 8612 8630 8637 8641 8666 8947 8930 Wfl 9138 9148 9162 9195 9197 9210 9212 9225 9229 9234 9277 9332 9336 9392 9417 9443 9484 9490 9511 9558 9579 9607 9629 9656 9675 9695 9703 9712 9774 9787 9801 9819 9874 9888 9926 9937 9994 10034 10055 10106 10134 10160 10164 10191 10215 10241 1Ó244 10302 103Ö8 10366 10382 10403 10411 10469 10470 10476 10509 10544 10575 10595 10599 10607 10611 10620 10628 10648 10658 10713 10739 10793 10793 10839 10840 10847 10900 10915 11080 11154 11294 11317 11333 11.352 11382 11410 11456 11480 11484 11486 11503 11530 11551 11566 11644 11729 11745 11821 11828 11835 11836 11892 11927 11955 11959 11972 12011 12031 12038 12128 12212 12268 12276 12304 12324 12350 12367 12372 12383 12393 12404 12413 12449 124S8 12498 12523 12558 12602 12612 12630 12644 12650 12739 12776 J 2852 12867 12885 12916 12928 12963 12964 12979 12989 13052 13143 1315.3 13188 13195 13L96 13215 13252 13273 13276 13363 13341 13361 13419 13499 13524 13589 13590 13637 13734 13759 13768 13782 13793 1.3809 13837 13848 13902 13906 13930 1,3936 13946 14088 14113 14139 14166 14205 14227 14237 14238 14242 14256 14257 14268 14285 14315 14375 14377 14386 14400 14418 I44/3 14460 14497 14595 14640 14697 14705 14750 14761 14796 14854 14886 14951 14974 15017 15044 15054 15057 15058 15063 15084 15092 15116 15146 15173 15226 15267 15356 15358 15361 15425 15434 15440 15450 15489 15515 15531 15563 15657 15719 15730 15771 15803 15821 15837 15859 15878 15967 16024 16113 16155 16227 16249 16283 16314 16387 16389 16402 16446 16485 16493 16503 16630 16659 16668 16686 16784 16890 16893 16920 16934 16948 17119 17145 17190 17195 17204 17222 17264 17268 17269 17274 1727? 17304 17315 17317 17321 17365 17469 17490 17491 17503 17553 17555 17651 17751 17753 17762 17778 17807 17841 17851 17854 17865 17S68 17871 17890 17899 17969 17978 17991 17993 18013 18019 18023 18065 18091 18133 18160 18185 18210 18257 18259 18347 18373 18415 18443 18485 18553 18556 18687 18754 18756 18780 18791 18819 189.31 18951 18964 19000 19082 19104 19211 19330 19334 193.36 19399 19401 19425 19431 19559 19560 19599 19709* 19710 19750 19765 19800 19879 198S4 19908 19959 19963 19984 20005 20050 20156 20164 20194 20217 20238 20259 20288 20395 20397 20412 20468 20511 20514 20578 20643 20693 20736 20774 20791 20799 20867 20943 20964 20997 5e Klasse 7e Lijst: 3895 m.z. 3894: 15152 met 70 m.z. 15182 met 70: 18918 m.z. 18901, voor den bouw van een geheele stad van 20.000 huizen om in den woningnood in Mapels te voorzien. 50 tot 80 Mijnwerkers den toegang afgesneden. BERLIJN, 28 Mei. (V. D.) Bij Scranton in Pennsylvanië, zijn, tengevolge van een brand in een kolenmijn, 50 tot 80 mijnwerk kers van de buitenwereld afgesloten. PARIJS 28 Mei. De weigering van dc Kamer om de Kieswethervorming reeds Dinsdag a.s. te bespreken, waarbij de Re- gecring met 263 legen 283 stemmen in de minderheid bleef, heeft den gunstigen indruk van het vertrouwens votum weer doen verdwijnen. De ochtendbladen waarschu wen Briand niet te veel vast te houden aan deze Kieswcthervorming en wel in ver band met het feit, dat de premier het voor nemen had bij de behandeling de kwestie van, vertrouwen te stellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2