UIT DE PERS. STADSNIEUWS. 1 HJLI.ES BESCHUN? NOTRE FEUILLE D'ETUDES BENNEBROEK. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Vrijdag 28 Mei 1926 Wij zijn er niet af. Om onze vrijheid. Agenda 29 Mei R.-K. Middenstandsvereeniging. De Eügawa in wording. A. J. Visser, f Statuten. De onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Gasthuislaan te Haarlem. Paardensport in Haarlemmermeer. Personalia. Feuille hebdomadaire pour la laiigue francaise. No. 1 behandelt: gebrul* Imparfait en Passé définile diable du midi (van Paul Bourget): een ei I ander uit de correspondentie van Jacques Rivière en Paul Claudel; ver I schil gebruik ontkennenden vorm in de spreek- en schrijftaal; begin lite J ratuur-behandeling van af de symbolisten tot heden. Prijs p. maand 0,7, No. 1 wordt gratis en franco toegezonden. Naam: Adres: Eerste Haarlemsche Sierduiven- vereeniging. Gevonden dieren en voorwerpen. Haarlemsche Reddingsbrigade. De Elgawa. Brandje. UIT DEN OMTREK. VELSEN. HALFWEG. SCHOTEN. SCHOTEN. Het „Hsgzn." drie-start „De ruzie in de communistische partij, eindigend mag men niet zeggen, maar voor het oogenblik afgesloten met het stooten van de oude leiders Wijnkoop en Van Ravesteyn uit de partij, zal misschien menigen rustigen burger een gevoel van herademing hebben bezorgd. Hoe meer die revolutionnairen krakeelen, hoe minder kwaad zij kunnen brouwen, zal men allicht meenen, en het onschadelijk ma ken van een paar Moskou-kopstukken wordt voor het minst als winst beschouwd. Men vergisse zich daaromtrent niet. We hebben in den loop der tijden meer binnenlandsche twisten en scheuringen in de revolutionnaire fractie beleefd t is ntet de communistische partij feitelijk geboren uit het aan den socialistischen dijk zetten der Wijnkoopianen, en wordt niet in de sociaal democratie een stille strijd gevoerd tusschen de aanhangers van den partijvoorzitter Polak en die van den meer links georiënteerden heer Stenhuis Men vindt overal dezelfde verschijnselen wie vandaag rechts is wordt morgen links (geval Wijnkoop), en wie gisteren links waren, worden, tot het dragen van verantwoorde lijkheid geroepen, rechts (men denke aan de heeren Vliegen en Hermans, die in hun so cialistische jeugdjaren met revolvers en „Roo- de Duivels" colporteerden). Met den „burgertwist" in de communis tische partij zou men zeggen, indien niet alle communisten met het begrip burger op zeer gespannen voet stonden behalve dat ze een goed burger-inkomen niet versmaden, met hun onderlinge vechterijen is wezenlijk niets veranderd. Lou de Visser en Wijnkoop blijven revo- volutionnairen van het zuiverste water en verknochte aanhangers van de Moskousche beginselen, partijgangers in den slechtsten zin, vijanden van elke geordende samenle ving en van de vrijheid. Het is voor hen, die enkel met verkiezings- stemmencijfers rekenen, een uitgemaakte' zaak, dat het communisme in ons land niet tieren kan en dat het kabaal van Lou de Vis ser of van Wijnkoop, of van beiden samen, ons geen oogenblik van ons werk of onze be spiegelingen behoeft af te houden noch reden tot eenige ongerustheid kan geven. Men zij voorzichtig in de sociaal-demo cratie sluimeren dezelfde neigingen, zij wordt door dezelfde beginselen geleid, maar past ze niet consequent en niet volledig toe. Doch de omstandigheden zouden ook haar tot uitersten kunnen voeren, welke zij thans afwijst, en het woord van mr. Troelstra in een kerstrede blijft waar, dat socialisme en com munisme broer en zuster .zijn. Meent men intusschen in ons land ten aan zien van het communisme volkomen gerust te kunnen zijn en voor het revolutionnaire gevaar beide oogen te kunnen sluiten, in Nederland-overzee wordt een intense com munistische actie gevoerd, die een steeds meer verontrustend karakter aanneemt. Neen, wij zijn van het communisme niet ai, en machteloos kunnen wij het eerst maken, indien hier en in Indië een waarlijk christe lijke politiek wordt toegepast, wat niet onder alle opzichten hetzelfde is als het bezitten van een christelijke meerderheid in de beide Ka mers der Staten-Generaal." Het gaat om onze vrijheid, zegt de Tele graaf. De vraag is maar, voor welke vrijheid het blad het opneemt. Voor de vrijheid om processie te mogen houden Of voor de vrijheid om in alle deelen van Indië ongehinderd het geloof te mogen ver kondigen Neen, voor een ander soort vrijheid de vrijheid nl. om op het Stationsplein te Am sterdam liederijke bladen als De Zwarte Kat en Pan ten verkoop aan te bieden. Omdat B. en W. van Amsterdam het ven ten met deze trottoir-geschriften verbie den, acht de Telegraaf onze vrijheid bedreigd Het blad spot met de „naïeve zorgzaam heid waarmede onze vroede vaderen over hun stadgenooten meenen te kunnen wa ken." Op zich zelf zegt de Telegraaf het gemis van de genoemde schendblaadjes geen groot verlies te achten maar het gaat, zegt ze, om de principieeie vraag, of B. en W. of eenig ander overheidsorgaan het recht heb ben den verkoop van een periodiek, welk het dan ook zij, onmogelijk te maken. De overheid heeft niet het recht in de be oordeeling te treden van hetgeen al dan niet geschikt is om tot geestelijk voedsel van het publiek té dienen. En dan volgt een beroep op de Grondwet, die de vrijheid van meeningsuiting als een der grondrechten van den Nederlandschen staatsburger beschermt. Maar de Grondwet zoo zegt de „Volks krant" terecht beschermt de vuildrijverij niet, zoo min als zij een vrijbrief uitreikt om tegen de gevestigde orde en het gezag de revolutie te preeken. Intusschen kan men elk uur van den dag constateeren, dat in ons land ten aanzien van wat men het verkondigen van politieke mee ningen zou kunnen noemen, een vrijheid be staat als ze nergens ter wereld grooter wordt aangetroffen. In Rusland, waar de vrijheid de schoon ste triomfen heet te hebben bevochten, be staat geen schijn van vrijheid, integendeel de ergerlijkste willekeur en dwingelandij. In ons land kan men voor alle staatskun dige stelsels, voor alle regeeringsvormen zoo veel propaganda maken als men wil. Maar omtrent één punt dienden alle fat soenlijke menschen het eens te zijn dat de pornografie althans van de openbare straat behoort te worden geweerd. Men zal ze nooit geheel kunnen onder drukken, doch ze mag zich in geen geval opdringen en ze mag niet in handen gespeeld kunnen worden van de jeugd. Deze heeft recht op bescherming, en die bescherming is er niet, als de vuilschrijverij openlijk te koop kan worden geboden. De vrijheid wordt te Amsterdam niet in het nauw gebracht, maar de allerergste ge meenheid, en wie zich zelf en het volk res pecteert, voelt geen roeping, het voor de misdaad als de belaagde onschuld op te ne men en, zooals de Telegraaf doet, uit te va ren tegen de „onduldbare bemoeizucht" van het Amsterdamsche college van B. en W. Eer zal men het in dit college prijzen, dat het de openbare onzedelijkheid in een zeer groven en aanstootelijken vorm poogt tegen te gaan." Sociëteit „St, Bavo". Postzegelbeurs, half 2 uur. Gewone zittingen, 7 uur. Vioolonderwijs, 3 uur. „Geel-Wit", 5 uur. St Jozef sgezellengebouw, Jansstraat 59. Geopend van 810 uur. Gem, Concertgebouw. E.L.G.A.W.A Opening, 11 uur. Kleine Tberesia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dags en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89Vt uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 95-412 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI. weg 309 Overveen (dr. C. Bosch) R.-K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R.-K. Bevolkingsbureau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Marodag-, Woensdag- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maandags van 2—3 uur. Donderdags van 1—2 uur. R.-K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R.-K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 ver gadering in het gebouw der Sint Vincen- tiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Het vergaderseizoen is voorbij. Een andere conclusie uit de slechts matig be zochte vergadering der R. K. Middenstands vereeniging, welke gisteavond in de boven zalen van „De Kroon" gehouden werd, kunnen wij niet trekken. Het weer was eingenlijk te mooi, om op een vergadering te komen. De voorzitter, de heer P. J, M. van Tele- ring, hield een kort openingswoord en wekte op, aan de hand van een in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" verschenen „Trekje tot aansluiting bij de stands organisatie. Na. de vaststelling der notulen en mede- deeling van enkele ingekomen stukken, werd medegedeeld, dat in den loop der volgende maanden bijeenkomsten plaats zullen vinden voor verschillende branches uit den middenstand. De penningmeester, de heer H. J. L. Klein 'Schiphorst, gaf verslag van de uiit- loling der obligatieleening. Daaruit bleek, dat het grootste deel van hen, die uitgeloot zijn, nog niet het hun toekomende bedrag afgehaald hebben, 's Zaterdags tusschen 4 en 5 uur 's middags bestaat daartoe de gelegenheid voor hen bij den heer Klein Schiphorst, Parklaan 3. Door omstandigheden is het Triduum voor de leden niet gehouden kunnen worden bij gelegenheid van het beschermfeest van den H. Joseph. Getracht zal worden het alsnog te kunnen houden bij het feest van het H. Hart De financieel-administrateur der ver eeniging, dr. H. J. M. Janzen,, behandelde dan het onderwerp: „Het Middenstands- credietwezen". Na een prettige inleiding, wilde spr. het volgende drietal vragen beantwoorden: Wat is crediet? Behoeft de middenstand creddet en zoo ja, hoeveel en welke soort? Welke personen, instellingen en organisaties zijn daarvoor aangewezen? Spr. gaf een schets van gezonde en ongezonde credietbehoefte en beantwoordde de tweede vraag in het algemeen bevestigend. Spr, achtte het voor den middenstand het beste, zoo weinig mogelijk crediet noodig te hebben. Spr wees op de nadeelen van het te veel credietnemen. Kapitaalvorming wordt tegengegaan bij den middenstand door hooge belastingen, te hoogen levensstan daard, beunhazerij in het vak, welke druk kend op het winstmaken werkt, onvol doende boekhouding, waardoor men geen zuiver beeld krijgt van de behaalde winsten of geleden verliezen en de rentabiliteit in verschillende bedrijfstakken niet behoorlijk is na te gaan. Bij de uitweiding over deze factoren, waarschuwde spr. tegen het huurkoop-systeem. Waar kapitaalvorming voor den midden stand dus moeilijk is, moet de financieele hulp van derden worden ingeroepen, in casu van de Banken. Crediet op langen termijn is veelal gewenscht, welke materie spr. nader uitwerkte, om er dan op te wijzen, dat het aantal Bankinstellingen, dat crediet wil verleenen, vrij groot is. Niet alle zijn echter altijd bereid crediet te verleenen. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat aan dergelijke credietverleeningen soms meer kosten verbonden zijn, dan er winst te maken valt. Dit verschijnsel doet zich in hoofdzaak bij de groote Banken voor, voor wie alleen het verleenen van groote cre- dieten rendabel is. Als middel, om de kleinere middenstan ders aan kleiner crediet te kunnen helpen, beval spr. ten slotte de oprichting en uit breiding vein zgn. Hulpbanken aan. Levendig applaus en een hartelijk dank woord van den voorzitter toonden dr. Janzen wel, dat zijn met groote aandacht aaiijgehooïde Inleiding aller belaag stelling had gehad. Na een korte gedachteniwisseiing over het onderwerp, sprak de heer J. A. B. Fibbc over: „Eenige commercieele wenken voor den handeldrijvenden en industrieelen middenstander." Aan de hand van zich in de practijk voordoende gevallen gaf spr enkele zaken aan, welke zich in 't zakenleven niet moeten voordoen. Voor het goed zaken doen moet men kennnis hebben van het artikel, waarin men handelt, goede relaties hebben vooral voor den inkoop, kennis der handelswetten bezitten, enz. Spr schetste het nut van het geregeld maliën van balans, met het maken van eer, gedetailleerdOn staalt van den voorraad goederen Spr verdedigde uitvoerig het financieren eener zaak, wijdde een beschouwing aan 't niet te veel inslaan van voorraden en wees er daarbij op, dat het noodig is de inkoopen te doen in overeenstemming met den om zet Nog vele andere nuttige wenken gaf spr o.m. over het bijhouden van voorraden, het regelen van verkoopprijzen, het leiding ge ven aan het personeel, het houden van een goede administratie, enz. Ook dezen spr viel hartelijk applaus der aanwezigen en een pittig dankwoord van den voorzitter ten deel voor bet verstrekr ken van zoovele nuttige wenken op zoo aangename wijze gegeven Na de rondvraag volgde sluiting met den christelijken groet De Elgawa is in wording. Heel het Gemeentelijk Concertgebouw is in rep en roer, want er moet hard gewerkt worden. Morgenochtend om 11 uur heeft reeds de opening plaats en er moet nog heel wat getimmerd, gespijkerd, geverfd, op gebouwd én geëtaleerd worden. Zooals het vrijwel niet elke tentoonstel ling gebeurt, het gaat alles, zooals men dat noemt „heet van de naald". Als men de groote concertzaal binnen treedt, is de eerste aanblik: een reusachtige chaos van de grootste verscheidenheid van artikelen, tusschen en in de stands, in de gangpaden, links en rechts opgestapeld, die nog wachten op den etaleur. Óverige timmerlieden, electricians, gas fitters, schilders, enz., werken in kooitsach- tige haast, want de tijd i kort en het werk nog veel. Sommige stands, zooals de groot ste" die der gemeentebedrijven, Gas, Elec- triciteit en Water, naderen reeds de vol tooiing. Andere zijn nog in een begin-sta» dium. Maar het is de laatste dag en dus spant 't er. Het lawaai van gehamer, gesjouw, geroep en gefluit is onbeschrijfelijk. Een echte voorbereidingsdrukte, toch niet ongezellig. Het is interessant zoo eens rond te ioopen, hier en daar een kijkje te nemen en te zien hoe alles in zijn werk g'aat. Nog enkele tiren slechts en dan moet alles gereed zijn. 't Zijn de. laatste loodjes, maar.... de laatste loodjes wegen het zwaarst. Gaven wij gisteren het portret van den oud-zouaaf, den heer Vèrbunt, thans druk ken wij af de beeltenis van den heer Al- bertus Johannes Visser, die eveneens het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld. De heer Visser werd 82 jaar oud en diende den Paus ruim twee jaar. Hij trok naar Rome, spontaan met de anderen, in 1867. En toen hij terug kwam was hij nog 30 jaar voorzitter van de Zouaven-Broe- derschap. Heeft U hem gekend? Altijd vertellen de van Castelfidardo en van Mentana en andere roemrijke plaatsen. Tot zijn ouden dag gloeiden zijn oogen en brandde zijn hart, als hij sprak. Nog 30 en meer jaren was hij bereid op te trekken op het eerste sein. Hij was een volbloed Volksbonder van bet oude ras, uit de dagen, dat er nog een soort poëzie over „den Bond" lei. Jaren- j lang was hij lid van het plaatselijk hoofd bestuur. Wat was hij gelukkig op den jaar- lijkschen gloriedag, als „de Bond den Rerum Novarum herdacht en den Paus huldigde. Hij was oprichter en voorzitter der bloe- mistenvereeniging „St. ElisabethWij her inneren ons nog hoe ontroerd hij was bij de inwijding van het nieuwe vaandel der vereeniging. Hij was lid van de Kamer van Arbeid voor de bloembollenteelt. Hij was meer dan 20 jaar penningmeester der spaarkas „St. Nxcolaas". Hij was meer dan 30 jaren de onkreukbare penningmees- der Oud-Weezen-kas. Hij was heel zijn le ven lang een model van een goed en op recht Christen. Dat zegt alles. Nu is hij begraven, onopgemerkt, in het eerste jaar waarin te Haarlem ook niet meer den Rerum Novarum wordt herdacht. Ontroerend was het te zien, hoe zijn oude vriend en strijdmakker, de heer Moet de 84-jarige, hulde bracht aan het graf van zijn vriend. Hij, die zelf reeds het gemur mel der Eeuwige Wateren hoort.... Moge de heer Visser in vrede rusten. De „Staatscourant" bevat de statuten van den Manufacturen-, Bedden- en Tapijten- handel de Kroon en van de Mij. tot Ex ploitatie van Winkels in fijne lederwaren en aanverwante artikelen L. Holzhaus, beiden alhier. Openbare 1: ehandeling door Ged. Staten Woensdagmiddag werden in een open bare vergadering door Ged. Staten de be zwaren behandeld die bij dit bestuurs lichaam ingekomen waren tegen het besluit van den gemeenteraad van Haarlem, waar bij woningen aan de Gasthuislaan onbe woonbaar werden verklaard. De vergadering werd geleid door jhr.,mr. D. E. van Lennep, die de door den eigenaar der woningen, den heer P. A. Verberne in diende bezwaren voorlas. Uit deze voorle zing bleek, dat voor ontruiming naar de meening van de eigenaren en naar die van de heeren Klein Schiphorst en Miezerus geen termen aanwezig zijn en voor de huur, die ze doen, f 2.65 per week, zich in behoor lijken staat bevinden, terwijl de bewoners niet in staat zijn hoogere huur te betalen en dus ook niet bereid zijn de woningen te ver laten. De onderstelling wordt uitgesproken dat het de bedoeling van het gemeentebe stuur is, voor eenig doeleinde terrein be schikbaar te krijgen. Van de zijde van het gemeentebestuur wordt daarentegen betoogd dat aan deze wo ningen al te vee! noodzakelijke zaken ont breken. Een rapport van den inspecteur der Volks gezondheid deelt mede dat de huizen op het eerste gezicht den indruk maken van in desolaten toestand te verkeeren maar dat dit hoofdzakelijk te wijten is aan de verve- loosheid der woningen en de slechte bewo ning. Wel ontbreekt er veel aan, maar dat alles is voor verbetering vatbaar. De inspecteur der halve is van meening dat voor onbewoonbaar- verklaring van de woningen geen aanleiding bestaat. De heer Verberne lichtte zijn bezwaren nader toe, waarbij hij eenige bijzonderheden van techmschen aard uiteenzette. Verder deelde de heer Verberne mede dat de be woners zelf voor het allergrootste deel de aanleiding zijn van de minder gewenschte toestanden. Als er eenig materiaal aan hun woning zit dat ze voor iets kunnen gebrui ken dan verwijderen ze het eenvoudig. Daar tegen is de eigenaar natuurlijk niet bestand en voor den zeer lagen prijs, dien de huur ders betalen, kan de eigenaar onmogelijk maar steeds aan het repareeren blijven. Ais hij dat wel deed, dan zou de huur aanmerke lijk verhoogd moeten worden. De heer D. Kruyff, directeur van Bouw en Woningtoezicht lichtte het standpunt van het gemeentebestuur toe en viel de be zwaren van den eigenaar en het rapport van den inspecteur der Volksgezondheid op verschillende punten aan. De directeur merk te op dat technisch natuurlijk alles voor ver betering vatbaar is, maar dit is niet de juiste manier van beschouwen. Immers, dan zou art. 1 van de Woningwet nooit toe te passen zijn. Men moet niet de gebreken afzonder lijk beschouwen, maar het huis als geheel en dan komt men tot volkomen andere con clusies. De verbeteringen zouden altijd on voldoende blijken en daarom is het beter de huizen geheel af te breken en te vervangen door nieuwe. De directeur is het met het ge meentebestuur volkomen eens, dat deze wo ningen onbewoonbaar verklaard moesten worden en hoopte dat het college van Ged. Staten dat ook zoude zijn. De heer Kruyff ging ook in op eenige zaken die door den eigenaar waren genoemd, bijv. op de door hem overlegde verklaring der bewoners, die volgens den directeur door den eigenaar be ïnvloed waren. Tegenover den inspecteur van Bouw- en Woningtoezicht hadden de huurders zich trouwens heel anders en min der gunstig over de verhuurders uitgelaten. Op de onderstelling dat het gemeentebe stuur de onbewoonbaarverklaring zou heb ben geprovoceerd om in het bezit der onder havige perceelen te komen, verklaarde de directeur dat de gemeente niet het minst belang heeft bij de perceelen en er dus geen sprake van provocatie kan zijn. Dit werd door den heer Kruyff aan de hand van een kaart toegelicht. De heer Verberne bestreed den directeur t. a. v. het door hem in het midden gebracht, omtrent de verklaringen van zijn huure ders. Dat zijn, naar de heer Verberne meende- veel te eenvoudige en te eerlijke lieden om zoo geheel verschillende verklaringen af te leggen tegenover de beide partijen. Voorts meende de heer Verberne dat hij voor f 500 per woning deze afdoende zou kunnen ver beteren. Maar men dient wel in het oog te houden, dat men voor f 2.65 per week geen paleizen kan verhuren. Een nieuwe rijvereeniging opgericht. In de laatstgehouden vergadering der ver eeniging „Vooruit" is besloten om overeen komstig het besluit van den gemeenteraad de overdekte tribune, staande op het gemeente lijk sportterrein te Hoofddorp aan de ge meente Haarlemmermeer over te dragen voor een prijs van f 10.000. Verder werden in het voorloopige program ma voor het a.s. concours-hippique nog eeni ge wijzigingen aangebracht. De benoeming van de juryleden en de ver dere regelingen werden overlaten aan het be stuur. Onder voorzitterschap van den burgemees ter had in hotel „De Landbouw" te Hoofd dorp een vergadering plaats om te komen tot het stichten van een landelijke rijvereeni ging- Deze is nu geconstitueerd zij draagt den naam van „Kapitein van der Walvernoemd naar den man, die in Haarlemmermeer het eerst begonnen is om onderricht te geven in paardenkennis en later den stoot heeft gege ven tot de oprichting van de vereeniging „Vooruit" en de organisatie van het con cours-hippique, dat zoo'n groote vermaard heid verkregen heeft. De statuten en het huishoudelijk regle ment zijn vastgesteldde werkende leden worden verdeeld in drie afdeelingen rui ters, adspirantruiters en carousselruiters. Ongeveer 40 leden hebben zich reeds opgege ven. Wie nog wil meedoen met de instudee ring voor het carousselnummer moet zich spoedig aanmelden. De heer Ph. Kok, directeur van de Haar lemsche menage, die reeds met het geven van rijonderricht is begonnen, woonde deze vergadering bij. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. Kistemaker, voorzitter, Chr. van Wijk Antzn, secretaris. W. Nanninga uit Hoofddorp en Jan de Groot, C. Gort en P. de Breuk uit Nieuw-Vennep het eere-voor- zitterschap werd aangeboden aan den burge meester Mr. A. Slob, die dit aanvaardde. Voorloopig zullen de rijlessen worden gege ven op drie plaatsen Hoofddorp, Nieuw- Vennep en Rijk. Voor het examen apothekers-assistent slaagde te Amsterdam mej. M, T. de Boer, alhier. In open enveloppe, met 2 ets. postzegel gefrankeerd, aan: Administratie Notre feuiU d'études, Houtinankade 76, Amsterdam. Tel, 4i963. Men schrijft ons In pluimveekringen constateert men dat Haarlem in de Sierduivensport zeer ongun stig afsteekt bij anderen steden, wat betreft zoowel vereenigingsieven als tentoonstel lingswezen. Waar in plaatsen als Utrecht, Arnhem, Groningen Leiden enz. alle vereeni- gingen op dit gebied zich kunnen verheu gen in een buitengewone belangstelling van ieden Overheid en publiek, 't welk tot uiting komt door florissante tentoonstellingen is men hier ter stede nog lang zoo ver niet ge vorderd. Het moet toch niet noodig zijn dat Haarlem en Omstreken niet beter voor den dag kan komen, daar men de liefhebbers over het geheele land verbaasd heeft doen staan over hetgeen Haarlem presteert. Im mers behaalden de leden der bovengen, ver eeniging te Den Haag Utrecht, Arnhem, Groningen, Rotterdam en Leiden dit sei zoen de grootste prijzen voor de mooiste in zendingen. Alleen de quantiteit is nog gering in verhouding met andere plaatsen. De Eerste Haarh Sierduiven-Vereeniging wil trachten hierin verbetering te brengen. Zij stelt zich voor haar doel te bereiken dodr de zoo groot mogelijke bekendheid te geven aan het bestaan en werken harer ver eeniging ten eerste door het houden van le zingen en van onderlingen Clubshows, waar ieder lid zijn vogels kan onderwerpen aan het oordeel van deskundigen en ten slotte, het houden van een groote jaarlij ksche Na tionale Tentoonstelling terwijl bij genoeg zame deelname des zomers gezamenlijke stu die bezoeken kunnen worden afgelegd, bij groote bekende fokkers in diverse plaatsen. Men zie verder de advertentie in dit blad. Sikkeman, Ceciliasteeg 6, bril in étui J. Veen, Kennemerstraat 25rd„ badpakje en handdoekPoliticbureau, Smedestraat, notitieboekjeJ. de Graaf, Zijlweg 66, muziekboek G. Nyhuis, Graaf Willemstraat 19, beursje K. Benjamin, Frankenstraat 23, colliertje J. Tyger, Gierstraat 87 rood, étui met rozenkrans M.- Boelens, Kleverlaan 97 geldstukje K. Wagenaar, Ged. Voldersgr. 43 rd., geldstukken T. Jansen Kok, Nassau- laan 58, heerenhorloge Peters, Zocherstraat, zwarte hond (bruine pooten) Bonarius, Zijlweg 59 (Overveen) witgeel hondje Haer lem J. v. Bragt, Delftstraat 7, Bast. herder Haerlem Henneman, Velserstraat 35, gele hond Haerlem Th. Vogelenzang, Juliana- laan 108, dameskam J. v. Bommel, Vyver- laan 16, witte pn zwarte poes Fauna M. Wy- ma, Tempeliersstraat 26, aapjespoes Fauna J. v. Waveren, Amsterdamstraat 6, zakmesje W. v.d. Linden, Velserstraat 42, damesmuts C. Ramaker, Amsterdamschevaart 88rd, grij ze pet J. Verwoert, Oudeweg, woonschip (Revolto), loopplank; Hartman, Kl.Heiligland P. Disco, Papentorenvest 17rd., fabrieks- penning P. Wit, de Genestetstraat 26, rij- wielbelastingmerk H. Jonker, Paus Leo- straat 7, rozenkrans Mej. Polderman, Gast huislaan 44, rijwielbel.merkWynands, Vrouwehekstraat 25, sleutelBaas, Hazepa- terslaan 12, gymnastiekschoenenW. Sep, Tetterodestraat 51, taschje m.i.J. de Vogel, Papentorenvest I4rd, kindertaschje J. v.d. Stylen, Korte Doelstraat 2e, vrouwenzak m.i. Het bestuur der Brigade bericht dat a.s. Zondag, 30 Mei, gelegenheid bestaat tot het afleggen der toelatingsproef als candidaatlia der Reddingsbrigade. De proef bestaat uit gedurende drie mi nuten goede borstslag en twee minuten zwemmen in rugslag, gekleed volgens Bonds- eischen. De toelatingsproef wordt afgenomen in de zweminrichting aan de Houtvaart, des mor gens te 10 uur. Men verzoekt ons mede te deelen dat bij den ballonwedstrijd aan 10 kinderen, die het eerste van de aankomst van hun ballon beriebt krijgen, een prijs zal worden uitge reikt. De Roode Kruis-Transport-Colonne zal tijdens de tentoonstelling aanwezig zijn om in voorkomende gevallen hulp te verleenen. In het perceel Bakkerstraat hoek Kam perstraat ontstond gisterenmiddag brand. De steekvlam van een schilder, die de verf van het kozijn afbrandde, kwam in aanra king met een gordijn, dat door den wind naar buiten waaide. Voorbijgangers bluschten het vuur met eenige emmers water. De gordijnen en het behangsel leden eenigszins door het vuur. De brandweer behoefde niet op te treden. Burgerlijke Stand in de week van tot en met 22 Mei 1926. Geboren A Korthout-Merks, d. C. Kater-Goedhard, z. Amelink E-Meelker, z. J.W. Wesstra-Ov< stegen, d.C.J. Hogendijk-Consent, z. van Schie-Stroo, z.J.G. Hoppenbrouwi v. Leeuwen, d. C.H. Tromp-W'itteman, d. J.J. Smit-Buwalda, z.C.J. Hubert-Ho land, z. C. Rood-Ransijn, z. Ondertrouwd P.J. Kuijper en W.P.C.] ToorenentA.J.C.J. Sweerts en D.J. Ho J.M. Reis en J.F. T. Bakker C.P.J. v.d. vel en J. Holleman. Getrouwd J.J. Bergman met T.T.H.M. i Vries H. v. Herwaarde met M.C. Toorne P.H. Stroorman met C.M. Bloem C. bouw met J.M. EienefeltTh. H. v.d. Lug met M.C. Cats. Overleden D. v. Tongeren, 81 jr. J Hommels, 77 jr.L. Timmerman, 52 jr. De brandweer. Door de vrijwilligers Schctensche brandweer is een vereen" opgericht met name „De Negende Lu Het bestuur bestaat uit de volgende h ren Ch. P. Leonhard, voorzitter D. Sp vice-voorz.; W. A. v. Daalen, secretaris; v. d. Pol, penningmeester; F. G. Bakk commissaris. In de afgeloopen week onwingen alle den hun officieele aanstelling als brandwe man. De heer Ch. Leonhardt werd benoemd i commandant, met den rang van serge majoor. Tot sergeants werden benoemd heeren P. van Boekhoven en D. A. J. Spek Nieuwbouw. Het is opmerkelijk Schoten zich als woonstad meer en uitbreidt. Nieuwe woonwijken worden as alle kanten gesticht. Zoo heeft het bekende Bouwkundig Bi reau van G. Kamminga een geheel complex onder handen aan de Dennenstraat gelegen achter de Gem. Kweekerij van Haar lem, bij de Hoogewoerdstraat, waarvan e& gedeelte reeds onder de kap is. Wat de i deeling der huizen betreft voldoen zij a de meest moderne eischen kamers en suite vestibulegang, W.C., keuken op be grond, op de verdieping 4 slaapkamers balkon. De meeste perceelen hebben een tuin en een grooten achtertuin met schuu De achter- zoowel als de voorgevel zi: opgetrokken, zoodat op de verdieping all kamers voldoende ruimte hebben. De indeeling is het ontwerp van het vengenoemde Bouwk. Bureau, terwijl aesthetische gedeelte is verzorgd door dei architect Huib Tuninga Jr. Waar de bouwwerken in goede ham berusten kanhet niet anders of deze wonini zullen spoedig voltooid worden en veel m schen zullen zich in dat gedeelte van Scho ten vestigen. R. K. VOLKSBOND. De R. K. Volksbond heeft voor a-s. dag beslag weten te leggen op een ra toestel, om daarmede de leden «n bcla stellenden op de hoogte te houden van he geen gesproken zal worden op bet Congi van den Ned. R- K, Volksbond te houd te Utrecht. Gelegenheid tot luisteren wordt gegevej van v.m. 11 uur tot nm. 1 uur en van 3 5 uur n.m. in het gebouw van den R, Volksbond. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd L. de Koning en M. Visser, M.G. v. Ballegi ijen en J.D.E. Wagéner N.A.J. Glas en D.J. Mol M.F. Peters en J.W.. Bruyns M. Dronkers en E.A.E. SeignetteP. v.< Sluis en F. Groenewold C. Sietsers en de Feber. Getrouwd P. Leyen en S. KentJ. ma en J.C. v. Leeuwen A. de Rian en A. VlietG.F. Jurgens en G. GoedhartP. f Reus en C. Langereis J.H.A. den Dunnen C.M. van Zantvliet. Geboren t J. C. v. d. Wateren-de Goey, M.C. Hijnen-Huyboom, d.A. Rïcrten Barnhoorn, z.K.E. Groenendijk-v.d. Gra d. E, Mantje-van 't Veer, d.G.C. Hl mans-Robbers, z.J.J. Bakker-v.d. Piete man, z.M.A. Hakker-van Zelf, d. J„~ Meyer-de Ruyter, z. B.H.A.K. Oerlen Vreeken z. Overleden Klaartje Helena Eeken, 101 d. v. A.H. Eeken Dirk Albertus Kraak, j., echtgen. v. T.A. Pirovano. Inspectie. Het jaarlijksche inspe zal voor de dienstplichtigen der lichting 1914 en 1917, voor wat deze gemeente betreft, plaats hebben te Haarlem, in de Infant Kazerne op Maandag 14 Juni a.s. Badhuis. Het bouwen van het bad aan de Schoolstraat alhier, voor rekening het Witte Kruis, is opgedragen aan de Graaf alhier, zijnde de laagste inschrijv Burgerlijke Stand. Van 9 tot en me. 15 Mei. Geboren A.G. Stronk-Pol, z.Mt RÏ. Rijbroek-de Munnik, d.C.W. Hogen- dijk-Kelijn, z.D.M. Hetem-Ursem, z. J. de Bruin-Vernooij, z.A.E. Deen-de Zwart, d. M.G. van Lieshout-de Wilde, z. M.C. Admiraal-Voets, z. Ondertrouwd J.A.A. van Warmerdam en E.C. Weeren M. van Poelje en M. Witkamp. Getrouwd C. Dekker met J. Baan J.J. Caron met G.A.F. Regouin J.H. Ruigrok met C.M. Wittkamper E.M. Engeman met M. Houthuijzen. Overleden G. Mast, 60 jaar L.M. Vrie- zekoop, echtg. van M. Rutte, 52 jaar. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij J.P. RIaas, Klooster straat 16, een hond Vosse, Harmenjansweg 72 Haarlem, een rijwielbelastingmerk in étui S. Postma, Semarangstraat 2, een kinder taschje met portemonnaie en een paar hand schoenen C. Matheij, Zoetestraat 28 rood Haarlem, een ceintuur van een gabardine jas J.C. de Groot, Soendastraat 17, een aan tal premie—broodbonnenDoezie, Gen. Bothastraat 34, een roode duif met ring Ade laar, Spaanschevaartstraat 59, een zeildoeken boodschappentasch C. Olij, Paul Kruger- straat 1, een armbandje en een fluitMent- jox, Scheeperstraat 37, een rozenkrans in étuiAan het Bureau van Politie een kope ren sleutel van een melkbus, een bril in een koker, een jongensmuts, een roode ceintuur, een vierkante sleutel, en een ceintuur. Rlishandeling. Door de politie is ver baal opgemaakt tegen F. van R. te Haarle, wegens mishandeling en openbare dronke schap en tegen D.J.H. te Haarlem wege wederspannigheid en openbare dronkensc Vereeniging St. Jeroen. De vereeniging St. Jeroen, onderafd. v. d, Amsterdamschej Processie naar Noordwijk, vier', dit iaa haar 7e lustrum. Daarom zal deze bede vaart naar Noordwijk dit jaar met bijzon» deren luister plaats vinden. Op Dinsdag 8 Juni a.s. vertrekt er een extra trein van Halfweg s morgens on 8.18 naar Leiden Te Leiden wordt over gestapt in de electr. trams, die voor dl- gelegenheid zelfs met vlaggen versierd zul len zijn, en vervolgens naar Noordwijk ge tramd. Het dorp zal blijk geven van zijn))' belangstelling, door voor de parochiekerk een ecrepoort op te richten. Nog dient ver meld te worden, dat er een openlucht processie met het H. Sacrament zal gehou den worden. De plechtige Hoogmis zal op gedragen worden door den Hoogcerw. heer Plebaan Kanunnik L. A. A. M. Wester- woudt, Pastoor de Kathedrale Kerk te r Haarlem. -1 In de processie zal het Allerheiligste ge dragen worden door den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. Taskin, Proost van het Kapittel van Haarlem en Praeses van bet Groot Se minarie te Warmond. Als leiders der processie treden op de Z.Eerw. heeren Deken J. Lucassen van Be verwijk, Past. van Rooy van Halfweg et» Past Meijnema van Amstelveen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5