Radio-Omroop. HET ERFDEEL VAN ZIJN VADER. Bij een munitie-ontploffing bij Radom (Polen) wordt o.m. een kolonel van de Fransche missie ernstig gewond. Na de capitulatie van Abd el Krim. Columbia door droogte geteisterd. Grcote oneenigheid in de Engelsche liberale partij. De Fransche regeering stelt de motie van vertrouwen. Een-meerderheid van ongeveer honderd stemmen in de Kamer. De machinist, die geacht wordt ver antwoordelijk is zijn voor de ramp in Miinchen, in hechtenis genomen. Abd el Krim is in de Fransche linies aangekomen. De vulkaan Tokasji in Japan opnieuw in werking. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Vredespaleis. Pensioenwet Spoorweg ambtenaren Christ. Nat. Vakverbond. Het racesc van de Koninklijke Millitav/e Kapel te Le Havre. UIT ONZE OOST. Hoe Mariniers naar Indië gaan. De communistische propaganda. KERK EN SCHOOL. Pater H. Ermann S. J. R. K. Openbare Onderwijzers. Kardinaal Van Rosstxm. Mgr. Dr. Joh. Eric Müller. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Een goed kersenjaar. SOCIAAL LEVEN. De arbeidsbemiddeling voor handels- en kantoorbedienden. FEUILLETON. et' Ernstige cijfers. GEMENGD NIEUWS. Mijnongeval. Het Fransche SociaEstencongi-es. Het soc. congres heeft met 2249 tegen 166 nandaten en 655 onthoudingen een door de neerderheid (Zyromski, Léon Blum, Com- oère Morel) ingediende motie aangenomen, waarin elke deelneming aan de regeering ivordt verworpen verklaard, dat de partij rich verbindt elko regeering te steunen, welke de reactie bestrijdt en werkt aan het ïerstel van den fjnancieelcn en econorai- schen toestand van Frankrijk zonder terug :e deinzen voor het verzet der kapitalisten. De rcotie bepleit een heffing op het kapi- :aal, de stabilisatie der munt den vrede in Marokko, teruggaaf van bet mandaat over Syrië aan den Volkenbond, uitvoering der lociale verzekering. Zij geeft aan de in het parlement gekozen leden der partij order :en opzichte van een concentratieregeering openlijk krachtige oppositie te voeren en be veelt de inachtneming der partijdiscipline Dij hen aan. Zij wist op de noodzakelijkheid van de volkomen eendracht der arbeiders klasse en keurt de bolsjewieksche manoeu vre inzake een eenheidsfront af. De Fransche bladen stellen vast, dat de socialistische partij veminderd uit haar con- pres is te voorschijn getreden. De splitsing der drie fraciies in de partij bestaat reeds moreel, daar de rechterziide met Kenaudel heeft geweigerd haar gedelegeerden aan te wijzen voor hei bestuur der partij, en de bolsjewistische socialisten hebben ver klaard, dat zij sieeds tegen de burgerlijke regeering zullen stemmen. Blijft 't talrijker centrum met Comère Morel en Lton Bium ovc. doch dit is verlamd d-oor de uiteenloo- pende actie der beide vleugels. De algemeene conclusie is, dat 't gebrek aan eenheid" in de socialistische parti) even eens het p ■lemcntair gezag der radicalen zal verminderen en het kabhiet-Bnand in staat zal stellen vrijer te evoluecren, Internationale Parlemen taire Handelscoflferentie. De prins van Wales was de voornaamste past aan een feestmaal aangeboden aan de ge delegeerden der internationale parlementaire bandelsconferentie in de Royal Gallery van het Hoogcrhuis met Winston Churchill als tafel-president. Er waren 200 gencodigden he 40 landen vertegenwoordigden, Een nieuw hongerrecofd. Gisteren middag heeft de sedert 9 April vastende Lónni haaf vrijwillige hongerkuur opgegeven. Zij heeft 48 dagen en twee uur honger geléden en daairr.ede een nieuw hon- wereldreccrd gevestigd. Het vaischc! '.-.satee.rpro- ces. Bela Mankowitaj (d« breeder vail den in Den Kaag veroordeelden Mankopitsj) v. êrd veroordeeld tot een jaar en Kevacï tot 10 maanden gevangenisstraf. Dege heiden als mede Hajts, Kurtz, Gero cn Rao? verder ieder tot twee mi^licen boete, drie jaar anabtsver- Hes en verlies van politieke re hten voor den eelfden tijd. De symbolische schade loosstelling aan de Fran sche Bank. De veroordeelden in het vervalschings- proces moeten aan de Banque de France een gouden franc schadeloosstelling bétalen. Hooger beroep aangetee- kend. Tegen de uitspraak in het valse'? etnttnters- proces hebben £oowel het O. M. als de ver oordeelden hooger beroep aangeteekend. De salarisactie der Oos- tenrijksche ambtenaren. J)e ambtenaren verwachten uiterlijk Za terdagmiddag antwoord van de Bondsregee- ring naar aanleiding van hun looneischen, daar zij anders tot staking zullen overgaan. De ambtenaren verlangen, dat hun op 1 Juli een speciale bijslag wordt uitbetaald. De voor- en tegenstanders van Pilsoedski. Vóór de candidatuur van Pilsoedski voor het presidentschap zijn 259 Kamerleden en Senatoren van de linkerzijde en van de min derheden, terwijl 209 Kamerleden en Sena toren van de rechterzijde tegen hem zijn. De hooding van de volkspartij staat nog nfet vast, doch een deel van deze partij is vóór Pilsoedski. Ernstige Munitie-ont ploffing. fn de militaire munitiefabriek van Zagoz- JJon bij Radom (Polen) is een hoeveelheid van 130 kg. kruit ontploft. Er zijn talrijke slacht offers. Onder de ernstig gewonden bevindt zich kolonel Moureux van den Fransche mis sie en de sergeant Aygen. De Roemeenschê verkie zingen. De regeering heeft bij de verkiezingen een volkomen overwinning behaald van de 336 mandaten verkreeg zij er 300. Het definitieve resultaat zal eerst over enkele dagen bekend zijn. Bij het nieuwe kiesstelsel verdwijnen de kleine partijen. Alleen Bratianu's liberale partij heeft nog kans op enkele Kamerzetels. morgen worden de verkiezingen voor den Senaat gehouden. Verwacht wordt, dat de sociaal-democraten de communisten en de partij der staatsambte naren bij de verkiezingen geen enkelen zetel zullen krijgen en dat de anti-semieten er vijf zullen hebben. De onderhandelingen van Rusland met de Oost zeestraten. De onderhandelingen met Finland en Li- tauen nopens het sluiten van neutraliteitsver dragen zijn reeds tamelijk ver gevorderd. Polen heeft een afwijzende houding aan genomen, met Letland en Estland duren de besprekingen nog voort. De oorlog in Marokko. De „Times" weet nog te vertellen, dat Abd el Krim een dag of twee geleden een vertrou wensman naar Tanger had gezonden om de Britsche autoriteiten te bewegen te inter- venieeren. Het antwoord luidde in denzelf den geest als dat, hetwelk bij vroeger pogin gen van Krim was gegeven, n.l. dat de eenige weg, die hij had te volgen, was zich bij de Franschen en Spanjaarden te melden. Spaansche gelukwenschen De Spansche ministerraad is gisteravond bijeengekomen om zich tbezig te houden met den toestand, ontstaan door de onderwerping van Abd el Krim. Besloten Werd aan de Fransche regeering gelukwenschen te zenden met deze gebeurtenis. De voortzetting der opera ties. Uit Me'illa wordt gemeld dat het Fransche commando door de onderwerping van Abd el Krim niet verrast werd. Reed3 eenigen tijd lag aan dc kust een torpedojager gereed örn Abd el Krim en zijn familie in geval van zijn onderwerping aan boord te nemen. Aangenomen wordt, dat met den val van Abd el Krim nog niet allé stammen in het Rif-gebied zich zullen onderwerpen. In de Spaansche zone worden de operaties nog voortgezetde Fransche troepen hebben de Operatics vcorloopig gestaakt. Verwacht wordt, dat de Fransche en Spaansche troe pen nog zullen blijven samenwerken, totdat r»ok in de Spaansche zóne de operaties over bodig zijn. In de Fransche pers wordt er op gewezen, dat de strijd in Marokko niet geëindigd is. Er zijn nog centra van tegenstand van sterke opstandige stammen, en men bespreekt reeds de quaestie wanneer de Fransch-Spaansche samenwerking moet Ophouden, en of de Franschen zullen moeten voortgaan offers te brengen, zelfs na de zuivering der Fransche zóne, teneinde de veel moeilijker taak van de algeheele onderwerping der stammen in de Spaansche zóne voort te zetten. Een edelmoedige behan deling van Krim. De Fransche bladen vernemen uit Fez Generaal Bcichut heeft aan alle posten in structies gegeven Abd el Krim, die in den nacht van 26 op 27 Mei wordt verwacht, te ontvangen op de wijze, waarop Frankrijk zijn overwonnen vijand, die van militaire qualiteiten heeft getuigd, te ontvangen weet. Het „Journal" 2egt dat de Fransch-Spaan sche samenwerking nooit méér noodig was dan thans. De „Echo de Paris" wijst er nog op dat Parijs en Madrid maatregelen moe ten treffen, welke eiken terugkeer van het offensief onmogelijk maken. Volgens de „Petit Parisien" is het waarschijnlijk dat Abd el Krim niet gemachtigd zal worden op Mohammedaansch gebied te resideeren. Mis schien zal hij, alvorens hij zich naar zijn bal lingsoord begeeft, bij den Sultan amende ho norable moeten maken. De „Matin" stelt vast dat de hoop der bolsjewieken en pangermanisten om Frank rijk in Marokko ten onder te zien gaan, is vervlogen. Frankrijk heeft ondanks zijn "T.700.PÜD cloocfen «Tt grooTïh óofTbg ge toond dat het zich te verdedigen weet. Abd el Krim zal op Fr ankrijks edelmoedigheid kunnen rekenen, doch vergeven beteekent niet vergeten, en de Franschen zullen zich zijn transacties met de bolsjewieken en pan germanisten weten te herinneren. Een ontploffing aan boord. Een bericht uit Georgetown (Dêmerara) meldt dat aan boord van een Engelsch kust- schip op 24 Km. afstand van de Demerara- rivier een ontploffing plaats had, waarbij ze ven personen gedood werden en 25 gewond. Het schip werd naar Georgetown gesleept. De Immigratie in de V.S. Coolidge heeft het wetsontwerp ondertee kend, waarin aan vreemdelingen, die gedu rende den wereldoorlog in het Amerikaan- sche leger hebben gediend, wordt toege staan de Ver. Staten binnen te komen, zon der dat rekening wordt gehouden met de bepalingen nopens de quota. Columbia door droogte geteisterd. Columbia lijdt op het oogenblik ernstig onder een periode van droogte. De scheep vaart op de rivier de Magdalens staat prac- tisch stileen 50-tal booten zit aan den grond en ligt reeds sedert twee maanden stil. Vol gens de bladen worden 500.000 kilo koffie Opgehouden, die op een gelegenheid wachten naar de kustlanden te worden getranspor teerd. De vulkanische uitbar sting in Japan. De schade door de uitbarsting van de To- katsji aangericht, wordt op 8.500.000 yen ge schat. Hierbij is inbegrepen de volkomen vernietiging van drie bruggen, 730 huizen drie km. spoorweg en zes km. weg. Een aanslag op Feng Joe Hsiang In Chineesché kringen wordt gezegd, dat twee Chineezen een po mg hébben gedaan om generaal Feng Joe Liang te vermoorden toen hij het arsenaal te Moskou inspecteerde. De generaal bleef ongedeerd de aanvallers werden gearresteerd. Het Vredespaleis in Den Haaf, voor zoo ver niet in gebruik, is tot nadere aankondi ging voor publieke bezichtiging opengesteld, en wel op de eerste vijf werkdagen der week, den tweeden en vierden Zaterdag van de maand en den eersten en derden Zondag van de maand, telkens van 2 tot 4 uur n.iu. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Braambeek, heeft tot de Ministers van Wa terstaat en van Financiën de volgende vraag gericht: Kunnen de Ministers van .Waterstaat en Financiën mededeelen, wanneer de tariaven zullen worden vastgesteld, bedoeld in dc artt. 19, 32 en 51 der reeds up 1 Oct. 1925 in werking getreden „Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925"? Naar „De Stand." meldt, besloot het al gemeen bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond tot het beleggen van een buitenge wone algemeene vergadering, waarin aan de orde gesteld zal worden het onderwerp: „Hoe kan weer een geregeld contact ver kregen worden met de Chr. politieke par tijen en Kamerfracties?" De Minister van Oorlog, de heer Lam- booy, heeft gisteren een telegrafischen ge- lukwensch gezonden naar luitenant Boer te Le Havre met het door de Koninklijke Mi litaire Kapel onder zijn leiding behaalde succes, door de toekenning van de hoogste onderscheiding aan de kapel. Klachten oyer logies en behandeling, In de „Ind, Crt." wordt geklaagd over het vervoer van een detachement mariniers, dat op 2 Februari met de Prins der Nederlanden van Amsterdam vertrok. Wij lezen hierover: Hel logies van deze mariniers bestond uit.... een laadruim. En naast dat laadruim was een schot gebouwd van ruwe planken, dat als doorgang moest dienen, doch welke doorgang zóó nauw was, (nauwelijks 40 c.M.) dat men elkaar niet kon passeeren, zoodat er geen twee tegelijk door konden. Dat schot dan vormde den doorgang naar de eetgele genheid. Het laadruim, waar men moest sla pen, was zoo klein, dat de hangmatten niet konden worden opgehangen, zoodat de man nen hun hangmat als beddegoed moesten gebruiken en dit beddegoed moesten leggen in ijzeren kribben. Is het te begrijpen, dat van slapen niets kwam; in het begin van de reis niet door de hevigo kou en later niet door de hitte in die beperkte ruimte? En zoo moesten de mariniers vier lange weken aooibrengen aan boord van een schip, dat bekend staat als een luxueuze boot. Geen wonder, dat er een minder prettige geest onder hen heerschte en dat naar het einde van de reis werd verlangd. Was We? ffocfenWesfls Soefi, gedeeltelijk trachten, den tijd te dooden. Doch ook hier bleek, hoe slecht voor de mariniers was gezorgd. Terwijl zells in de derde klasse gelegen heid bestaat om zich met allerlei spelletjes te amuseeren, bestond hier daarvoor geen enkele gelegenheid. Zelfs geen domino- of damspel was aanwezi" en toen den hofmees ter van de derde klas werd gevraagd om eenige van die spellen te mogen Ieenen van andere klassen, moest dit tot zijn spijt wor den geweigerd. Volgens zijn verklaring had de marine-kazerne daarvoor moeten zorgen. Het is n.l. steeds gewoonte, dat een tweetal kisten wordt meegegeven, waarin zich ver schillende spelen bevinden alsmede de be- noodigheden, die dc mariniers tijdens de reis noodig hebben om hun wapens behoorlijk schoon te houden. Dezen keer waren die kisten niet aanwezig. Het gevolg van dit verzuim was, dat de menschen zich gruwelijk verveelden en dat er van het schoonhouden van de wapens niet veel kwam. Het spreekt, dat daardoor wel het een en ander ontbrak aan de uitrusting van de ma riniers en men had verwacht, dat de auto riteiten bij aankomst van het detachement wel een oogje dicht zouden doen. Doch zelfs dit was niet het geval. Dit korte, onopgesmukte relaas, dat den toets van de critiek kan doorstaan en dat gegeven is door een ooggetuige, die weet, dat een marineman niet mag klagen, omdat daarmede niets bereikt wordt, moge zijn doel bereiken. Het is weergegeven niet met de bedoeling, dat een onderzoek wordt inge steld naar hen, die ons hun gegevens af stonden, maar naar de juistheid van hetgeen is gezegd en om herhaling te voorkómen. De marinier is ook een mensch en al heeft hij over het algemeen niet dezelfde behoeften en al zijn z'n verlangens meeren- deels niet van denzelfden aard als die van de passagiers in de hoogere klassen van de schepen, daarom is dit geen reden om hem zoo te behandelen als thans is geschied. De stand van zaken in leger en bedrijf. Het Soef. Hbld., geeft een samenvatting van de uitbreiding der communistische pro paganda. Ten eerste in het leger, waarin het communisme volgens het blad steeds groo- ter afmetingen aanneemt. Bij de 3de com pagnie van tiet 2e bataljon infanterie te Ma- geiang zijn 14 militairen voorgedragen voor verwijdering uit den dienst. Bii het 15e bat. infanterie te Bandoeng is ontdekt, dat eenige Europeanen het communisme propageeren; zij zijn in arrest gesteld. Bij het le dept-ba- taljon bleek hetzelfde ten opzichte van een 15-tal recruten, die eveneens werden ge arresteerd. Het onderzoek naar al deze za ken is nog aan den gang. Voorts is aan de militaire autoriteiten gebleken dat burger personeel van de Pyrotechnische Werk plaats en van den Artillerie-Constructie Win kel tot de communistische organisatie be hoort. Dit vooral is van beteckenis kennis van het pyrotechnische werk is voor de com munisten van zeer groote waarde. De kracht der communistische partij is in den laatsten tijd, ondanks het optreden der Overheid tegen haar, aanzienlijk toegeno men. Zij telt thans meer dan 9000 leden, verdeeld over 80 afdeeüngen. Bij de beoor deeling vaa dit oogenschijnlijk kleine getal moet men volgens het blad in het oog hou den dat bijna ieder communist een propa gandist" en actief ageerend man is, in staat zich een aanhang uit de massa te vormen. Eeii groot deel van het Inlandsch perso neel bij spoor- en tramwegen, post-, tele graaf- en telefoondienst is voigetls het blad te beschouwen als communistisch van sym pathie, in vele gevallen nog iets ergers. TMfeeïïflf MïssfewerS, Óen beer Dreesmann uit Zeist en een lid der Redactie van het „Centr." Mgr. zeide een goede reis te hebben ge had. Mgr. Dr. Müller is een (tatige figuur, direct den indruk makend van groote liefde rijkheid. Vergezeld van Dr. Louis reed Mgr. ter stond per auto naar bet Aartsbisschoppelijk paleis tot het brengen van een bezoek aan Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, Aarst- bisschop van Utrecht. Het bezoek bij Mgr. den Aartsbisschop had een zeer intiem karakter en duurde onge veer drie kwartier. Vervolgens vertrok Mgr. Dr. Milller per auto naar Zeist, waar Z. D. H. de gast was van de familie Dreesmann. De Zeereerw, Pater H. Ermann S.J. is dezer dagen geheel hersteld vanuit het St. Franciscus-Gasthuig in de pastorie Van Vollenhovenstraat te Rotterdam terugge keerd. Woensdagmorgen heeft Pater Ermann voor het eerst weer een H. Mis in de St. [gnatius-kerk gelezen, De organisatie in de bisdommen Utrecht en Haarlem, De Msb. verneemt, dat er geen goedkeu ring verkregen is tot toelating der R. K. openbare onderwijzers in de vereenigingen der R. K. bijzondere onderwijzers in het aartsbisdom Ütr. en het bisdom Haarlem. Nu deze voorwaarde niet vervuld is, blijft de D.O.O.B. in de beide noordelijke diocesen ongewijzigd voortbestaan, Z. H. de Paus beeft Z. Em. kardinaal van Rossum tot protector van den Katholieken Studenten-Missie-kruistocht (catholic stu dents Mission cruzade) van Amerika be noemd. Woensdagmorgen omstreeks 4 uur arri veerde Mgr. Dr, Joh. Eric. Müller, Aposto lisch Vicaris van Zweden te Stockholm, aan het Centraal-Station te Utrecht, Mgr, kwam van Keulen na een reis door Duischland, waar hij op vele plaatsen toe spraken heeft gehouden voor zijn geliefde Zweedsche Missie. Op het perron werd Mgr, welkom geheeten door Dr. Louis, Generaal-Secretaris van het Men schrijft uit Elat aan het „H'bld.": Het kersangewas belooft dit jaar bijzonder veel; naar men ons weet te verzekeren, zal het beschot alom zeer groot zijn. De bloeiperiode had een allergunstigst verloop, zonnig weer doorgaans deed de vele bijen, die van het Hoog naar de Betuwe gegaan zijn, een werkzaam aandeel nemen voor de bestuiving en het wegblijven van schade lijke nachtvorsten heeft tot gevolg gehad, dat de sappige vrucht zich dik gezet blijkt te hebben. Met name niet te oude boom gaarden, waarin mest niet gespaard werd, tonnen zich allerdankbaarst en zullen groote opbrengst geven. Dit geldt zoowel voor de veelgezochte Meikersen uit den Nederlandschen vruch- tentuin, alsook voor de sappige, zoete zwarte, voor de rouanen, die voot de con- fiserieën. gebruikt worden en de vroege Dirtsche kersen. Van deze laatste soort, die zoeter is en veelal vroeger op de veilingen verschijnt dan de Meikersen, is in de omgeving van Eist al een partij bij inschrijving verkocht. De bongerd deed 1050 schoon geld, wat neerkomt op ongeveer 13 cent per pond, waarbij dan natuurlijk nog plukken moet worden gerekend. Ook onderhands zijn reedsgewassen van de hand gedaan,, men schat tegen 10 ets. per pond, doch daarbij neemt men niet aan, dat dit, gezien de groote verwachtingen van het beschot, prijs zal zitn van de pu blieke veilingen. In het algemeen wordt gezegd, dat de kersen dit jaar goedkooper zullen zijn dan de laatste campagne, hoewel toch de consump tie een buitengewone productie schijnt te kunnen verwerken. Het gemakkelijke verkeer en men denke hierbij aan de Ford-vrachtauto's, de mede wering van de spoorwegen bovendien, heelt tot ver in Duiischland afzetgebied weten te veroveren voor he zachtere Hollandsche fruit, dat voorheen zgn. rood werd ver zonden, doch nu rijp en frisch binnen enkele uren in het Duitsche industriegebied in de hallen kan zijn, waar de lekkere Hollandsphe vruchten gretig worden afge nomen. Wat een goed ker^enjaar, en 1926 zal als zoodanig bekend staan, voor de Betuwe be teekent, kan wel blijken uit de berekening, dat alleen te Eist een 300 volwassen pluk kers zullen noodig zijn om de boo men van hun rijken last te ontdoen. Door de verschillende bonden van Han dels- en Kantoorbedienden is een actie in gezet voor de doorvoering van vakkundige behandeling van de arbeidsbemiddeling en de centralisatie der bemiddeling ten be hoeve der handels- en kantoorbedienden. Naar aanleiding van deze actie schrijft Mr. Th. van Lier, referendaris bij het Ministerie van Arbeid (afd, Arbeidsbemiddeling) in de Economische en Sociale Kroniek van' het „Katholiek Sociaal Weekblad" o.m. het vol gende! „Wij kunnen dezen aandrang van belang hebbende wèl begrijpen. Er wordt tegen woordig in schier elke plaats van eenige be teekenis in vakscholen cursussen e.d. door overheid en particulieren aan jongelieden gelegenheid geboden om een voor-opleiding te krijgen voor handels- en kantoorbedien den. Ér is dan ook aanbod in het gansche land, dat gaarne zijn practische opleiding el ders zou voltooien of aanvangen. Uit dit oogpunt alleen lijkt ons het verzoek van de organisaties om een centrale uitwisseling, een „clearing house" ter bevordering der in tercommunale verplaatsing wel gemotiveerd. „Een andere vraag zoo gaat de heer van Lier verder is of er niet te veel jongelieden tot handels- en kantoorbedien den worden opgeleid, althans op den duur. Thans is er nog al vraag naar jonge krach ten, die een goede opleiding hebben gehad omdat men, op vele kantoren uit over wegingen van bezuiniging goedkoope jonge (ongehuwde) krachten in dienst neemt en oudere (gehuwde) krachten, ontslaat. De toe stand wordt langzamerhand zoo, dat een kantoorbediende van 25 tot 30 jaar oud, reeds tot de ouderen wordt gerekend en wanneer hij buiten betrekking lsomt, moei lijk weer een plaats vindt. Menschen bo ven de 30 jaar worden als „oude krachten" beschouwd en hebben bijna geen kans meer om er tusschen te komen, als ze hun be trekking verliezen. Aan goede typisten en vooral aan typis ten, op de hoogte van de moderne talen, bestaat vrij algemeen een tekort. Ten slotte mogen de organisaties geen verwachtingen koesteren, dat door verbete- '08 Ze begreep, dat mevrouw Soland woe dend op haar was. „Neem déze sigaar, waarde heer Rutten heim," zei de apotheker, terwijl hij den joftkman het eigarenkistje aanbood. „Vrou wen zijn vrouwen, dat moet ge niet ver geten." „Ik zou willen, dat juffrouw Marilla mij duizendmaal beleedigde, wanneer zij mij daarna maar vergiffenis wilde vragen, even- al» zij het daareven heeft gedaan," zei de jonkman, terwijl hij een sigaar uit het kistje nam. „Hm," zei de apotheker voorzichtig, ter wijl hij met zijn zakmes de punt van zijn sigaar afsneed. Het was voor d» eerste maal, dat zijn provisor op «enigszins duidelijke manier zij ne gevoelens voor Marilla uitte. En au moest er worden opgepast, niet te voorbarig te zijn, en de zaak niet te ba derven. Zijne vrouw maakte het den huwelijks- canoidaat al te gemakkelijk. „Hm," herhaalde hij nadenkend, „Marilla heeft iemand noodig, die een goeden invloed op haar weet uit te oefenen, Ik weet niet, wie dat is, maar „O, mijnheer Soland, u vleit mij al tè zeer," zei Ruttenheim, terwijl zijne stem beefde. „Neen, ik heb niets gezegd," zei de apo theker glimlachend, met afwerend gebaar. „Maar daar valt mij juist iets in: heeft de vrouw van den burgemeester het recept al teruggevonden, dat weer moet worden klaar gemaakt?" „Neen," antwoordde de proviior op wee moedigen toon. Zijn chef had het gesprek over de zaak, waarin hij boven alles belang stelde, afge- brokMl Hij sjaakte een diepen zucht Zoolfng hij het met goed fatsoen meende te kunnen doen, bleef hij wachten, of Ma rilla misschien nog niet terug zou komen. Maar toen het op de pendule tien uur sloeg en hij zijn patroon tersluiks zag ga pen, stond hij langzaam op en vroeg: „Zou ik morgen mogen komen hoorett, hoe de dames het maken, mijnheer So land?" „Neen, doe dat lièver niet," zei de apo theker zacht. Hij deed den ongelukkigen minnaar uitgeleide, en toen zocht hij de slaapkamer Op, waar hij zijne vrouw treu rig in een stoel zittende vond. „Marilla heeft mij de deur uitgezet," zoo zei ze. „Ja zeker, zij heeft mij de deur uit gezet." „Waarom hebt gij haar ook niet met rust gelaten," zei de apotheker, „maar ik heb in- tusschen nuttiger werk verricht. De jonge Ruttenheim stond op het punt, om zich te verklaren, en ik heb hem telkens tegen ge houden." „Maar zijt gij dan krankzinnig geworden!" riep zijne vrouw uit, die er niets van be greep. „Ik ken de mannen beter dan gij, beste vrouw," zei de apotheker. „Een minnaar moet hinderpalen op zijn weg ontmoeten. Dat is noodig, om hem in lichterlaaie gloed te doen ontbranden. Zijne gevoelens waren tot nu toe veel te bedaard voor een jong meisje als Marilla. Wij moeten hem zoo lang laten wachten totdat zijn verstand begint te wankelen, dan is hij in het rechte sta dium gekomen, om de hand te vragen van een jong meisje, dat te Frankfort in arti stieke kringen heeft verkeerd." „Ik was Goddank van een anderen aard," 'zei zijne vrouw, De apotheker dacht aan den tijd, toen hij haar bloemen zönd. Hoe lief had ze hem toen voor alles be dankt, en hoe bedaard had ze hem de hand gereikt, toen haar vader haar naar den sa lon had geleid, waar hij aanzoek had ge daan om hare hand) Ze had zich zoo gelukkig ge-, oeld, omdat ze de eerste was ender hare vriendinnen, die verloofd was. Nog denzelfden dag ging ze vol trots ge armd met hem wandelen, en alle bekenden, die Ze ontmoette, riep ze toe: Ik ben de bruid! Hij was met zijn lot tevreden. Maar Marilla lag op hare sofa uitge strekt, met wijd geopende oogen, en de armen onder haar hoofd. De maan was door de donkere wolken heengedrongen, en goot haar zilveren licht over de aarde. Ze dacht aan de hand, die hare lokken had aangeraakt Die band was zoo zacht, en toch «was haar druk zoo stevig gcweestl En al hadden beiden gezwegen, toch had zij zooveel verstaan. Den volgenden morgen ging Hegemeister over de velden wandelen en vermeed hij het huis op de markt. Alles was in zijn binnenste in opstand, en hij trachtte van zich af te schudden, wat zich met zooveel geweld van 'haar had mees ter gemaakt. Na eenige uren te hebben nagedacht, was hij tot hét besluit gekomen, zichzelven een proeftijd van acht dagen op te leggen. Maar het was hem onmogelijk, zijne onrust te bedwingen. Het was, alsof hij nog altijd de aanraking van die lokken gevoelde, die hem met eene onweerstaanbare en geheim zinnige macht aantrokken tot het jonge meisje, dat hij eenige dagen geleden nog niet kende, en waarvoor hij nu liefde be gon te gevoelen. Maar was het dan wel liefde?. Misschien was hét alleen maar bedwel ming, na die lange jaren van smartelijke ontbering. Van den vroegen morgen tot den laten avond dwaalde hij door de velden, totdat hij doodelijk vermoeid en uitgeput naar zijn hotel terugkeerde, waar hij zich op zijne legerstede liet neervallen, Wat Zou zij wel van hem denken, wan neer hij niet terug kwam? zoo vroeg bij zich af. Den vierden dag besloot htj, de stad niet te verlaten. Bleek en afgemat liep hij door de straten, en beschouwde hij de winkels en magazijnen, waar mensehen in- en uit gingen. Voor een bloemenwinkel bleef hij staan. Door de beslagen glasruiten zag hij naar binnen. Daar had hij een gelaat mcenea te herkennen, dat hij maar eeng in zijn leven had gezien, maar niet had vergeten. Het was mijnheer Ruttenheim, in zwarten rok, met witte handschoenen, Hij was in druk gesprek niet de winkel juffrouw, die lachend bezig was met het uitzoeken van bloemen, en hem van tijd tot tijd vragend een bouquet aanbood. Hegemeister gevoelde iets, dat op angst geleek. Van de warme straat trad hij den koelen bloemenwinkel binnen, waar allerhande welriekende geuren hem tegenstroomden. „Wilt u mij anjelieren geven," zei hij werktuigelijk tot de winkeljuffrouw. „Ver- 1 sche anjelieren." ZATERDAG 29 MEI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 en 7.00 Politieker. 4.306,30 Concert door het H.D.O.-orkcst, o.l.v. Fr.Lupgens, Kr .Ever- hard Biaauw, voordrachtskunstenaar, o.a. De Bandjir, van Multatuli 6.307.30 Cursus in handelskennis cn handelstech niek, doo"- den heer J. Pelser, Jr. 7.45 én 10.00 Persberichten. 8.10 V.A.R.A.- avond, Mej. Marie Hamel, declamatie, Mej. Marie Egmond, piano, Hr.A. Bleekrode, viool. Spreker Hr. J.J. de Roode, redac teur Buitenland v.h. dagblad „Het Volk" over De Engelsche staking, la Romance op. 50, Beethoven, b- Twee menuetten, viool, Bach, 2. Thügater, Multatuti, De clamatie, 3. Sonate, C. Franck, a. Allegret to poco mosso Viool en piano, 4. Lezing van den heer J.J. de Roede, 5. Fragment uit Droomkoninkje, H. Neyermans, De clamatie, 6a- Poem, Fibicli, b- Schön Ros- marin, Kreisler, c- Wiegelied, Schubert, d- Sarabande et Tambourin, Leclair, Viool en piano, 7a- De nieuwe Lent, Vos, b- Mei verbeelding, c- De rooden roepen,Adama v. Scheltema, Declamatie 10.30 Dans muziek van het theater Tuschinsky te Am sterdam. DAVENTRY 1600 M. 4.20 Tijdsein, concert 6.20 Causerie 6.35 Kinder uurtje 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws 7.45 Pianosonate van Mozart 8.00 Causerie r My day's work 8.20 „The bee-bee cabaret", geschreven en ge componeerd door Ernest Longstaffe 9.20 Concert door de Westminster Singers en Peggy Cochrane, viool 9.50 Weerber., nieuws en sportlezing 10.20 Dickens vertellingen, door B. Williams 10.50 12.20 Dansmuziek van het Savoyhotel. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 5.05 Concert, Orkest Louis Mal- sang en solisten 8.2G Causerie 8.50 Galaconcert, Orkest en zangsolisten. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M.— 8.20 „De barbier van Sevilla", kom. opera in 2 acten van Roszini 10.5012.20 Dansmuziek door de Kermbachkapel. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Concert, Orkest en Hr. Cheury, zang 8.20 Concert, Orkest en M. Lelevre, zang 10.20 Nieuwsber. Ant werpen om 9.20 Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Oude en nieuwe Schlager, door orkest 6.50 Radiopraatje 7.20 Werken van Bannet en Strauss door orkest 8.20 Lezing i Osnabrück 8.5011.20 Groot orkest concert 11.3012.20 Concert door ck Schupo-kapel. ring der plaatselijke «n intercommunale ar beidsbemiddeling de werkloosheid onder het handelspersoneel zal verminderen. Alleen kan daardoor individueel werkloosheid wor den. verkort of opgeheven. De werkgele genheid wordt er niet door verruimd, doch om met den Engelschen econoom Beveridge te spreken: de arbeid wordt meer vloeibaar gemaakt, doordat het verkeer op de ar. beidsmarkt vlotter kan loopen." Onder den titel „Sigaretten-gevaar en Vrouwenarbeid" schrijft Jhr. Mr. C. van Nipsen tot Sevenaer een interessant artikel in het jongst verschenen nummer van het „Katholiek Sociaal Weekblau Vooral het cijfer-materiaal, waarop zijn betoog berust, is wel in staat om ons tot zeer ernstige bezorgdheid te manen. Hij schrijft: „In 1924 werden een kleine twee en een half milliard sigaretten verrookt, en 43 mil- lioen guldens verteerd in rookgenot alleen voor wat de sigaretten belangt." Uit een gehouden, en in „De Tijd" gepu bliceerde enquête blijkt: Van de 100 zes-jarige knapen waren ar 30 die rookten, van de jongens tusschen negen en tien jaar rookte de grootste helft, en onder de 250 jongens van ongeveer elf jaar trof men 220 rookers aan." Dit zijn werkelijk ontstellende cijfers! Ook deze, die wellicht nog duidelijker spreken: In Nederland rookte in 1924 gemiddeld elke man, vrouw en kind meer dan 423 si garetten, voor een bedrag van meer dan 7 gulden- Trek hier nu het grootste deel der vrou wen en kinderen af, dan ziet men hoe ont zettend groot het aantal gerookte sigaret ten is per hoofd van de mannen en jongens- Des te ernstiger, omdat de mannen nog veelal sigaren en pijpen rooken zoodat het verbruik per jongen tot schier ongelooflijke proporties stijgt- Hoeveel verval van gezondheid, hoeveH oneerlijkheid is het gevolg van dezen schreeuwenden misstand- Hier ligt een ernstig kwaad, dat onze volle aandacht waard is. Een kwaad, dat nog aanzienlijk verergerd wordt door het feit, dat juist de sigaret ten-industrie zooveel vrouwelijke werk krachten tot zich trekt, met alle godsdien stige, zedelijke en sociale gevolgen van dion, Vooral op dit laatste kwaad wijst Jhr. van Nispen tot Sevenaer. Dinsdagmiddag bad een ongehuwde mijn werker uit Horbach (Duitschland) op de mijn Willem Sophia te Spekholzerheide het on geluk onder het afvallend gesteente te ge- raken waardoor hij zwaar inwendig werd gekneusd meldt de „L. K." Geestelijke en geneeskundige hulp kwam spóedig en hij werd per ziekenauto naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. „Die kunt u op de markt krijgen," ant woordde de winkeljuffrouw os minachten den toon. „Zulke gewone bloemen verkoo- pen wij hier niet. Hier zijn vozen uit de Riviera." „Er bestaan geen gewone bloemen," zei Hegemeister, terwijl hij op een der rieten stoeltjes ging zitten. „Geef mij anjelieren, en ik betaal u daarvoor, wat een groot bouquet rozen van de Riviera kost." De winkeljuffrouw haalde lachend de schouders op, greep een schaar, en ging heen. De jonge Ruttenheim scheen erg onte vreden over dat oponthoud. Hij zag op zijn kostbaar gouden horloge. „Hal Mijnheer Hegcmëisterl" riep hij op eens uit. Eerst nu bad hij zijn mededinger her kend. „Neem mij niet kwalijk," voegde hij er bij. „Liet is hier niet erg licht, en men wordt hier zoo slecht bediend. Ik wilde orchideeën, en die zijn hier niet te krijgen, „Dat is wel jammer," zei Hegemeister grimmig. „Het is zeker 'n geschenk voor.. „Ja, waarom zou ik het ook niet zeggen? Spoedig zal het toch geen geheim meer zijn. Ik ben juist op weg, om...." „Hier zijn de anjelieren" zei de winkel juffrouw op spottenden toon. „Ze kosten niets." Hegemeister wierp een geldstuk op toonbank, .(Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6