DE ELGAWA. dQiiiïEi-mi 11 STAND No. 6 9 Een beschrijving. - De opening der tentoonstelling en de feestmaaltijd. TIENDUIZENDEN ZAKEMMENSCHEN ELCK WAT WILS TREKJES^ Be! gas en *!Jn gevolgen. De Electriciteitsvoorziening van de gemeente Haarlem en enkele omliggende gemeenten. Bezoekt vooral Gebrs. Bosse - Oranjestraat 1 Bijzondere collectie Moderne Lampen naar ontwerpen van J. C. Busè, Trautwein, Gerard Holt, Jos. v. d. Wall Perné enz. [Speciale tentocnstellingsprijzen. PLATTEGROND Tentoonstelling EL.GAoWA. te Haarlem, 29 Mei tot 6 Juni 1926. DANKEN HUN SUCCES AAN GOED TOEGEPASTE WAAROM ZOUDT OOK GIJ DIT MIDDEL NIET GEBRUIKEN? No. 447. G. N, Wij had-den het genoegen met den direc teur der gemeentelijke gasbedrijven een on derhoud te hebben en zooals vanzelf spreekt kwam onwillekeurig het gesprek op het gas. Nu is het gas uit den aard der zaak een te bekend „artikel dan dat wij eerst een uitlegging dienen te geven waarvoor het eigenlijk gebruikt wordt. Bovendien kunnen zij, die het niet weten, hun licht (afd. gas] op gaan steken op de tentoonstelling „hl- gawa". die ongeveer speciaal daarvoor wordt gehouden. Want juist het gaswezen neemt een be langrijke plaats in. wat Haarlem en om streken betreft, daar deze1 stad naar ver houding geen slecht figuur maakt met an dere, grootere steden. Dit bleek o. m. uit de mededeeling. dat toen het gaswezen van Imperial Comp. werd overgenomen, de overname bestond in 4000 gewone en 500 muntmeters; dit aantal is thans gestegen tot 9000 gewone en 12000 muntmeters. Misschien zal men vragen, waarom hij de cvemame het aantal gewone meters dat der muntmeters verre overtrof, terwijl thans juist het omgekeerde het geval is. De oorzaak hiervan is te zoeken in het feit, dat voor de muntmeters meer propaganda- wordt ge maakt en de aanleg daarvan kosteloos ge schiedt, tenminste in zooverre dat een kleine verhooging op de gaskwitantie een weinig in die kosten tegemoet komen. Voor gewoon meterg&s wordt de aanleg zelf betaald. Een ander iets, wat wij op ons geweten hadden, was. dat de electrische lichtfabriek aanmoedigt electrisch licht te gebruiken en de gasfabriek de menschen voor het gas tracht te bekeeren, terwijl beiden zichzelf als het meest voordeelige aanbieden. Dat leek ons nu juist niet heelemaal logisch. Heel vertrouwelijk deelde men ons toen mede. dat het gas werkelijk voordeeliger is, doch electriciteit ontegenzeggelijk gemakke lijker. Wie nu het voordeel stelt boven het gemak, neemt gas en die het tegenover gestelde kiest, neemt electriciteit. De gul den middenweg is bij dit vraagstuk dus de beste oplossing. Ook is het wel interessant te weten, dat er momenteel nog 2400 straatlantaarns met gas „gestookt" worden en de rest met elec triciteit. Dat hier redenen voor bestaan is duidelijk en In hoofdzaak komt het dan ook hierop neer, dat het branden van gaslantaarns van veel belang is voor het gasbedrijf, terwijl het tevens bij eventueele storingen aan de electriciteitsfabriek voor de straatverlichting blijft zorgen. Ook moet gasverlichting veel intensiever zijn dan electrische verlichting, iets wat vooral te constateeren moet zijn bij dikken mist en andere natuurliefhebbe- rijen. Het belang van de gasfabriek is hierin gelegen, dat tegen den nacht de toevoer van het te fabripeeren gas, vanwege het distri butieproces van 24; uur, juist het grootst is, waardoor, indien er geen afzet in den nacht plaats vond en mede met de vergrooting van de gashouders meerdere technische moeilijkheden te overwinnen waren, wat aanmerkelijke kosten met zich mede zou brengen. Wat de centrale gasverwarming betreft, deelde de directeur ons mede. dat de vraag ernaar wel toeneemt, al staan de menschen nog niet in queu om zoo'n toestel machtig te worden. Dit is echter niet te wijten aan het duurdere van zoo n verwarming, dan wel dat de aansch&ffingskosten meer bedragen dan van een gewoon potkacheltje. Niettemin wordt in de industrie het gas hoe langer hoe meer gewaardeerd en bak kers. banketbakkers etc. en in de metaal industrie neemt het gebruik van gas steeds toe, omdat het veel economischer, practi- scher en zindelijker is dan de voorheen ge bruikte vaste brandstof. In Londen en an dere wereldsteden, waar een vierkante meter grond goud waard is, en het dus er op aan komt met zoo weinig mogelijk ruimte zoo veel mogelijk te produceeren. vraagt men reeds meer en meer naar gasovens en an. derszins, die een bescheiden plaats inne mend. uitstekend werk ^verrichten. Onder ons gesprek door had echter een groote hoop van het afgewerkte „zwarte goud" ons voortdurend aangegrijnst. en al was het maar gewone cokes, toch wisten we, dat ook dat goedje veel werd gebruikt om te stoken. En nu bracht die ongegeneerd hooge berg ons eigenlijk op de gedachte te vragen, waar men nu een afzetgebied dacht te vinden voor die brandstof, als alle menschen eenmaal „vergast" waren en men dus inplaats van met cokes, met het gewon nen gas ging stoken? Toen.... ja, toen werd ons duidelijk'ge maakt# dat een gasbedrijf niet alleen voor de fabriceering en aflevering van het gas zorgt, maar dat het ook een handelszaak is en men met handelszaken altijd wat reserve dient te gebruiken, wat gewoonlijk aange duid wordt als het „zakengeheim", al wordt er geen geheim van gemaakt dat men daar over nog steeds heel ernstig peinst en nog eens peinst.... en dat vinden we sympa thiek De geschiedenis der electriciteitsvoorzie- ning van de gemeente Haarlem dateert reeds vanaf het jaar 1900. De Firma Siemens Halske, filiaal 's-Gra- venhage, verkreeg in het jaar 1901 van het Gemeentebestuur opdracht tot den bouw van de electrische centrale en het bijbe- hoorende kabelnet. Op dpn eersten Augustus 19Q2 werd met de stroómlevering in de gemeente Haarlem aangevangen door de inbedrijfsttlling van eenelectrische centrale, gelegen aan het hoorder Buit en spa a me. op 'een fgffeïn, Sin-' gekocht ten behoeve van de lichtfabrieken voor deze gemeente. De afstand van de Centrale tot het centrum van de stad IGroote Markt) bedraagt c.a. 1600 M. Deze kleine centrale, waarin opgesteld waren twee verticale compoundstoommachines, elk gekoppeld aan een gelijkstroomdynamo van 200 K.W. vermogen, diende voor stroom- levering aan de gasfabriek, pp hetzelfde ter rein gelegen, en tevens voor stroomlcvering aan een 40-tal installaties in de Gemeente, met êen aansluilwaardc van 164 K.W. Pa rallel aan de dynamo s werkte een accumu- latorenbatterij van 2 X 145 cellen, met een capaciteit van 900 ampère-uren. In het ke. telhuis waren aanvankelijk opgesteld drie Lancashire-ketels, elk van 90 M2. verwar mend oppervlak en met eene stroomspan. n;ng van 10 atm. Geleverd werd gelijkstroom met eene stoomspanning van 220 volt voor licht- en 440 volt voor krachtdoeleinden; het net werd als drieleidernet uitgevoerd met een hoofdvoedingspunt, gelegen in het centrum der stad, hetwelk door zware hoofdvoedingsleidingen met de centrale was verbonden. Deze gelijkstroomcentrale werd uitge, breid met een verticale Stork-Stumpf- stoommachine, gekoppeld met twee gelijk stroom-dynamo's van resp. 600 en 300 K.W., terwijl aan het Lancashire-ketelhuis nog eene kleine uitbreiding werd gegeven. In het jaar 1911 nam het Gemeentebestuur van Haarlem het besluit, de gemeente-licht- iabricken te splitsen in een gemeente-gas bedrijf en een gemeente-electriciteitsbe- drijf, zoodat met het jaar 1912 een nieuw tijdperk intrad. Door de steeds toenemende vraag naar stroom werd het nu noodig om zoowel aan de centrale als aan het net een afdoende uitbreiding te geven. De directie gaf daar om het Gemeentebestuur van Haarlem in overweging een nieuwe draaistroomcentrale te stichten, ingericht voor opwekking van stroom met een spanning van 6000 volt. Met den bouw van deze nieuwe draai stroomcentrale werd in het jaar 1911 be gonnen. Ook aan den netbouw werd thans volle aandacht geschonken en alhoewel een oogenblik gedacht werd aan den bouw van een omzetterstation in het centrum van de Gemeente, werd na rijp beraed besloten de gelijkstroomnetten niet verder dan hoog noodzakelijk uit te breiden. Voor de ver dere stroomvoorziening werd een draai- slroomringnet voor een spanning van 6000 volt rondom de gemeente Haarlem aange legd, waaruit de stroom, noodig voo- de buitenwijken van de gempente Haarlem, voor de gemeente Schoten en de gemeente Heemstede en een deel van de gemeente Haarlemmerliede en Spaamwoude, kon wor den betrokken, terwijl een diagonaalkabel werd gelegd voor levering van draaistroom naar het centrum van de Gemeente, De hoogt spanning van 6000 volt werd vooi verdere distributie getransformeerd op een spanning van 220 volt voor lichtdoeleinden en 380 volt voor krachtdoeleinden. Door den aanleg van de hoogspannings- draaistroomnetten is de gelijkstroom in de gemeente Haarlem feitelijk ten doode opge schreven en worden de gelijkstroomnctten successievelijk vervangen door draaistroom- netten. In de nieuwe centrale, waarvan de bouw gereed kwam in het jaar 1912, werd als eer ste machine geplaatst een turbine met een vermogen van 1000 K.W., waaraan gekop peld een draaistroomgenerator van 1000 K. W. en een gelijkstroomdynamo van 350 K.W.; tevens werden voor stroomlevering aan de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maat schappij ten behoeve van hare tramlijnen, twee motorgeneratoren, elk met een ver mogen van 250 K.W., aangeschaft en in be drijf gesteld. Deze-omzetters leveren gelijk stroom met eene spanning van c.a. 1100 volt aan de tramnetten van de H. IJ. S. M. Ten einde over voldoende stoom te kunnen beschikken, werd in het jaar 19.13 een nieuw ketelhuis gebouwd, waarin geplaatst wer den vier Stirling-ketels met een gezamen lijk verwarmend oppervlak van c.a. 1200 M2. Mede voor de stroomlevering aan de Electrische Spoorwegmaatschappij, de Eerste Nederlandsche Electrische Tramweg maatschappij en aan de gemeente Heem stede, werd het al spoedig opnieuw nood zakelijk, de turbinecapaciteit van de centrale uit te breiden; beslcten werd tot aanschaf fing van een turbine-aggregaat met een maximale capaciteit van 2600 K.W. bij 6500 volt. Dit aggregaat werd in den winter van het jaar 1913 in bedrijf gesteld 1^1 A ïy A ver^Tn3?ng en VBf ïolsdbA^tttt, Betreft en3e 8e openbar* *erpftc1Ttlng ïa b! 1 lï 'ne* mo2e'Ök de fabriek met nfet groote d* gemeente Haarlem kan nog worden op Alhoewel de gelijkstrcomnetten niet ver der weraen uitgebreid, hield de vraag naar gelijkstroom voor de oude netten aan, zoo dat een cascade-omzetter met een capaci teit van 800 K.W. moest worden bijgeplaatst. Ten slotte werd in het jaar 1915 nog een éénankeromzeüer met een normaal ver mogen van 600 K. W. aan de gelijkstroom- centrale toegevoegd; hiermede bereikte het beschikbare gelijkstroomomzetterver- mogen zijn huidige groot. Het derde turbine-aggregaat, met een capaciteit van 3000 a 4000 K.W., werd in October 1915 in gebruik genomen, waardoor de capaciteit van de Haarlemsche centrale werd verhoogd tot maximaal 8500 K.W. In het jaar 1917 werd voor de levering van stroom aan de provinciale netten een transformatorstation gebouwd, waarin met behulp van een transformator van 1000 K.V.A. de Haarlemsche centrale spanning van 6000 velt tct de provinciale netspanning van 10.000 volt werd verhoogd. Reeds spoe dig daarna werd besloten tot aanschaffing van een transformator van 2000 K.V.A. voor ditzelfde doel, waaraan eenige jaren later nog een derde transformator van gelijk vermogen werd toegevoegd. Daar de centrale capaciteit in het jaar 1920 weder uitbreiding behoefde, werd in Februari 1920 door den Gemeenteraad van Haarlem besloten tot aankoop van een turbogenerator met bijibehoorende twee wa terpijpketels. De vierde turbine-aggregaat met eene ca paciteit van 6000 K.W. en een bedrijfsspan- ning van 10.000 volt, werd, nadat de uit breidingen van het turbinegebouw en liet ketelhuis hadden plaats gevonden, gemon teerd en in bedrijf genomen, waardoor het vermogen, opgesteld in de Haarlemsche centrale op 14.500 K.W. werd gebracht. Hiemede werd de huidige toestand der ma chinezaal bereikt. De opstelling van de twee waterpijpke tels, systeem Babcock en Wilcox, elk met een verwarmend oppervlak van 420 M2„ vond eveneens plaats in het jaar 1921. De stoomspanning bedraagt 12 atm. Het suppletieJceteivoedingwater wordt verkregen uit eenige Nortonwellen, die een goede kwaliteit water leveren, zoodat geen last van ketelsteen wordt ondervonden. Het koelwater voor de condensatie wordt aan het Noorder-Buitenspaarne onttrokken, het is zoet water en van een zoodanige kwali teit dat de onderdeel en van pompen en condensorpijpen hiervan geen schadelijke gevolgen ondervinden. Het kólentransport is geheel' automa tisch ingericht. De ketelhuizen zijn voor zien van een doelmatig evliegaschtransport- inrichting. Ter illustratie van de resultaten op ther misch gebied verkregen, dienen de hieron der volgende cijfers, welke duidelijk aan geven hoe de bedrijfseconomie gedurende dit tijdperk werd verbeterd en rij den toets met andere bedrijven kan doorstaan. In het jaar 1912 1.39 K.G. kolen per op gewekt K.W.U. In het jaar 1917 0.95 K.G, kolen per op gewekt K.W.U. In het jaar 1924 0.88 (6450 calorieën) k.g. kolen per opgewekt K. W. U, Met het bedrijfsjaar 1922 werd weder een nieuw tijdperk geopend; dit jaar toch kan worden genoemd het eerste P.EG.E.M-be- drijfsjaar, d.w.z. dat de gemeente Haarlem gedurende dit jaar voor het eerst met de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam tezamen hare electrische huis houding voerde (n.l. voor zoover betreft de opwekking van den stroom) Daar de centrale te Haarlem gelegen is groot vaarwater, het Noorder Buiten kosten uit te breiden tot eene capaciteit gemerkt, dat de hoofdstraten zijn verlicht ivan 25.000 K.W, Wat de tarifieering betreft, diene, dat de stroom aan particulieren wordt geleverd volgens de volgende tarieven: .,1e. enkeltarief; 2e. dubbeltarief; 3e. huishoudtarief en winkeltarief; terwijl de stroomlevering aan grootverbrui kers overeenkomstig speciale voorwaarden geschiedt. Het huishoudtarief, zoowel als het win keltarief, zijn tarieven welke het moge lijk maken den electrischen stroom voor verschillende doeleinden te gebruiken. In de huishouding is de toepassing "Van diverse electrische toestellen reeds onontbeerlijk geworden, terwijl het winkeltarief den win kelier in staat stelt, een ruim gebruik te maken van den electrischen stroom, zoo wel voor reclame als voor allerlei andere doeleinden. Een typisch voorbeeld van industrieel gebruik is het electrisch lasschen, dat zoo wel door de groot- als door de klein-indu- strie wordt toegepast en een van de vele werkzaamheden vormt, die zeer practisch electrisch kunnen worden verricht. Het Gemeente-Electriciteitsbedrijf van Haarlem bevordert het algemeen gebruik van electriciteit door den aanleg van munt meters- en huurinstallaties. door electrische lampen van groote licht sterkte, terwijl in de nieuwe woonwijken hoofdzakelijk electrische straatverlichting wordt toegepast. De gemeente Haarlem levert, behalve bin nen hare eigen grenzen, ook stroom aan de bewoners van de gemeente Schoten en aan de bewoners van een deel van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, terwijl de stroom aan de gemeente Heem stede engros wordt verkocht, welke laatst genoemde gemeente zelf voor de distributie zorg draagt. De trambedrijven in Haarlem en omstre ken betrekken eveneens de benoodigde energie van de gemeente Haarlem. In 't jaar 1906 was 't totaal aantal in het net afgeleverde K. W. U. x 1000: 500,5 in 1925: 17070.4; de maximale belasting van het geheele bedrijf in K. W. beliep over dezelfde jaren respect. 298 en 7339. Hieruit blijkt, dat het eleetriciteitsver- bruik zeer is toegenomen, terwijl uit de steeds meer toenemende toepassing van electrische apparaten en machines, zoowel in de huishouding als in de industrie, mag worden afgeleid, dat nog een sterkere toe name van het electriciteitsverbruik gedu rende de eerstvolgende jaren mag worden verwacht. DE FEESTMAALTIJD. Reeds gisterenavond werden de feestelijk heden ingezet. De hoofdcommissie van uit voering bood een feestmaaltijd aan, in de bovenzalen van „De Kroon", aan de Groote Markt, aan degenen, die door hun moree- len en daadwerkelijken steun het welslagen der tentoonstelling bevorderden. De tafels en zalen waren aangenaam aan gekleed op een wijze, die den roem van „Brinkmann" uitmaakt. Hier werd een oude traditie en glorie glansrijk gehandhaafd. Na tuurlijk liet ook de stemming aan tafel niets te wenschen over. Aan den disch zat, naast den praeses,.den heer W. B. Lasschuit de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk,, voorzitter van het Eere-comité. Verder waren aanwe zig tal van leden van het Eere-comité, de hoofdcommissie van uitvoering, de leden der Commissie van Advies, de Pers-commissie, de voorzitter en secretaris der Finantieele Commissie, de voorzitter en secretaris der Commissie van controle en orde, voor zoo ver deze heeren niet verhinderd waren. De heer B. W. Lasschuit, voorzitter van de hoofdcommissie van Uitvoering hield een welkomstrede, waaraan wij het volgende ontleen en: Het is mij als voorzitter der Hoofdcom missie van Uitvoering der Electriciteits-, Gas- en Watertentoonstelling, niet alleen een aangename, maar tevens ook een vereeren- de taak, u allen een hartelijk welkom toe te roepen. In het bijzonder u, mijnheer de Burgemeester, heet ik welkom. Uwe groote belangstelling, uw medeleven in alle zaken, die den groei en bloei van onze stad kun nen bevorderen, is- ons allen bekend en da gelijks wordt dat door u getoond. Ook zij kunnen dit met groote blijdschap getuigen, want van af de eerste bespreking, die ik met u mocht voeren, betreffende deze Ten toonstelling, tot op het huidige moment, heb ik niet anders mogen ondervinden dan uw v.arme sympathie voor onze onderneming. Ook uwe tegenwoordigheid, heeren Wethou ders en secretaris onzer gemeente Haarlem, is voor ons een hernieuwd bewijs van uw medeleven met onze tentoonstelling. Het tot stand komen van deze El.Ga.Wa. is toch voor een niet geringe mate te danken aan uwe tegemoetkomende houding, door het welwillend beschikbaar stellen van het Ge meentelijk Concertgebouw en de produc ten van het electriciteits-, gas- en waterlei dingbedrijf. Ik twijfel niet of dcia tentoon stelling zal er toe bijdragen, dat de produc tie van electriciteit, gas en water een grooter afzetgebied zal vinden, terwijl ik u bij deze nogmaals de verzekering wil^even, dat mijn collega's.en ik steeds alles in het werk zul- spaarne en voorzien is van een spoorweg- len stellen om krachtdadig en zooveel In ons vermogen is, daaraan mede te werken, niets onbeproefd zullen laten, mede propaganda te maken voor de producten van de drie ge noemde bedrijven, door steeds de nieuwste en meest economische verbruiksapparaten onder de aandacht van het publiek te bren gen. De heeren directeuren van het Electri citeit-, Gas- en Waterleidingbedrijf zijn wij zeer erkentelijk, dat ook zij aan onze uit- noodiging gevolg hebben willen geven en ik kan dan ook niet nalaten u onzen hartgron- digen dank te betuigen, dat gij, als leden der Commissie van Advies, aan het tot stand ko men dezer Tentoonstelling hebt willen me de arbeiden. Uwe kennis van zaken en uwe juiste adviezen hebben er in groote mate toe bijgedragen, dat deze tentoonstelling niet alleen belangrijk, maar bovenal voor het pu bliek zeer nuttig en leerzaam zal zijn. Een tentoonsteling als de El.Ga.Wa. is een uni cum in ons land, want een demonstratie van de drie gemeentebedrijven in samenwer king met een patroonsorganisatie heeft zich in ons land nog niet voorgedaan. Ik spreek den wensch uit, dat de verstandhouding tusschen u, heeren Directeuren en onzen Bond steeds van zeer aangenamen aard moge zijn en dat deze tantoonstelling er toe zal bijgedragen hebben, elkaar beter te leeren kennen en te begrijpen en de over tuiging ook bij u post gevat mag hebben, dat fabrikant en installateur ieder op eigen terrein, doch in gemeenschappelijk samen gaan, ja, ik zou haast durven zeggen, alles tot stand kunnen brengen, althans zeer veel kunnen bereiken, z-onder elkanders belan gen te schaden, Uwe aanwezigheid, heeren Burgemeesters uit de omliggende gemeenten, is ons een groote vreugde, U toch, wilt daarmede be wijzen, dat de tentoonstelling, die wij mor gen hopen te openen, uwe sympathie heeft. Ik hoop en vertrouw, dat deze tentoonstelling er ook toe mede zal werken, dat het ver bruik van electriciteit, gas en water in uw gemeenten zal toenemen. Mevrouw Brattns, Mej. Veeger en Mej> van der Waal werden vervolgens welkom ge- heeten, alsmede de voorzitters van het Groot- en Kleinbedrijf en de secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Hoewel wij weten, aldus spr„ dat handel en industrie steeds uwe volle aandacht hebben en gij zoo noodig steeds bereid zijt mede te werken misstan den te verbeteren, nemen wij toch ook van deze plaats de vrijheid voor de toekomst reeds bij voorbaat uwen onmisbaren steun en medewerking in te roepen. Dat ook de Middenstands-Centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten hier ver tegenwoordigd is door haar algemeen voor- mwnr V. yy- zitter, den heer Van Tetering, alsook door de beide mede-dagelijksche bestuursleden van dit college, zal geen uwer verwonderen, Want is het toch steeds niet dat lichaam, dat op de bres staat, als het geldt, de be langen te behartigen van den geheejen han- deldrijvenden en industrieelen Middenstand, maar ook wanneer het geldt een kleine groep van hen. Een. oprecht woord van dank voor uwen steun en medeleven in onze El. Ga.Wa, mag ik dan ook niet achterwege laten en ik vertrouw, dat ook onze belangen steeds in uw college uw volle aandacht zullen blijven houden. Tenslotte bracht spr. dank aan de pers voor hare medewerking en heette nog wel kom den voorzitter van den .Bond van Lood gieters- en Fitterspatroons in Nederland en zijne collega's aan wie hij een woord van hulde bracht voor hun steun, welke hij bij het organiseeren dezer tentoonstelling heeft mogen ondervinden en hij wilde daaraan toevoegen: Werkt steeds, zooveel in uw ver mogen is, er toe mede, om ons vak hoog te houden, het publiek voortdurend te wijzen op het nuttige gebruik van dc door ons te leve ren verbruiksapparaten, waardoor wij tevens mede zullen werken, dat de productie van onze betreffende gemeentebedrijven zal wor den opgevoerd en daardoor het afzetdebiet vergroot. Nog werd aan de leden der Hoofdcommis sie van Uitvoering hartelijke dank gebracht, DE OPENING DER TENTOON. STELLING. Hedenmorgen 11 uur had de officieele ope ning van de ELGAWA plaats. Vlaggedoek in de straten zette luister bij en in den omtrek van de Gemeentelijke Concertzaal heersehte geruimen tijd een drukke bedoening van hooggehoede en def tig gekleede heeren, modieus uitgedoste dames, die.zich vereenigden in de Bestuurs kamer. De genoodigden werden door den heer B. W. Lasschuit ontvangen. Hier werd een programmaboek in luxe uitvoering overhan- digd, Het dochtertje van den adjunct-secretaris den heer De Bruin, bood aan mevrouw Maarschalk, een fraai bloemstuk aan. Door de jongejuffrouw Brakel werd aan mevrouw Lasschuit eveneens een bloemen hulde gebracht. Daarna begaf het gezelschap zich geza menlijk naar het podium, dat bijzonder fraai versierd was. Een strijkje, onder leiding van den heer Willy Versteeg musiceerde, WELKOM! De voorzitter van de Hoofdcommissie van Uitvoering, de heer B. W. Lasschuit, sprak het volgende welkomstwoord; Als Voorzitter der Hoofdcommissie var Uitvoering is het mij een aangename taak u, Edelachtbare heeren Burgemeêster en Wet houders van de gemeente Haarlem en u, dames en heeren, een hartelijk welkom toe te roepen en u allen dank te zeggen, dat u deze officieele opening van onze Electri citeit-, Gas- en .Watertentoonstelling hebt willen bijwonen, hetgeen voor ons een be wijs is van medeleven, dat op zeer hoogen prijs wordt gesteld. 1 Na vele maanden van arbeid zijn wij, van dit oogenblik af, in staat u te kunnen doen aanschouwen, wat door eendrachtig samen werken tot stand is gekomen. Terstond hierop voel ik mij gedrongen, mijn oprech ten dank te betuigen aan de heeren Direc teuren van het Electriciteit-, Gas- en Wa terleidingbedrijf voor hunnen steun en voor lichting, die vrij in zoo'n ruime mate heb ben mogen ondervinden. Ik kan jiet verhelen, dat wij zeer vele bezwaren en moeilijkheden hebben moe1- ten overwinnen, maar ook is het mij een behoefte te verklaren, dat door de groote medewerking, die wij alom mochten onder vinden, onze taak in niet geringe mate ver licht is geworden. Het door deze tentoonstel ling beoogde doel hopen wij in de eerstvol gende dagen aan het publiek te kunnen too- nen door aanschouwelijke voorstellingen te doen geven der toepassing van doelmatige verbruiksapparaten, waardoor wij tevens zullen medewerken om zoowel aan verbrui kers als aan niet-verbruikers, te demonstree- ren wat met de producten van onze gemeen tebedrijven, als electriciteit, gas en water, bereikt kan worden. Een en ander zal ongetwijfeld tot gevolg hebben, dat genoemde bedrijven Ih umvanil Concurrenten „Begin Mei wordt alhier gevestigd de mo dern ingerichte salon voor scheren en haar snijden. Tevens atelier voor alle soorten haarwerken. Aanbevelend W. van Scharen." Jan Germers was juist van z'n fiets gespron gen om in huis te gaan, toen z'n oog viel op de keurig in lakschrift geteekende kaart van bijna 'n meter in 't vierkant, die was opge hangen aan het raam van het hoekhuisje, pal aan de overzij, het winkelperceel van de reeks nieuwbouw-middenstandswoninkjes, die 'n paar weken geleden waren gereed gekomen. 'n Volle minuut bleef Jan vastgezogen aan de groote, glimmende letters, die daar opeens als 'n droom aan hem verschenen waren. Toen trompetterde hij 'n schelle, smadelij ke lach uit, smeet de deur van z'n barbiers zaakje open, duwde de fiets voor zich uit naar binnen en riep, nog maar half in de winkel, z'n vrotiw. .,Mien 1 Mien Mie-ie-ien 11 Waar zit je Ti- Met dampende handen, 't gezicht in wasch- tobbe-gloed, kwam z'n vrouw van achter ge hold, de oogen opengesperd van schrik, want ze dacht, dat er op z'n minst brand was uitge broken. „Wat heb je Wat is 'r gebeurd Jan „Heb je 't gezien?An a'overkant?" ■meet Jan z'n hoofd als wijzend achterover „Heb je 't gezien „Wat gezien Waar Wat bedoel je Ik Zie niks 1" „Mcnsch, heb je dan drek in je oogeri Daar! déarLees dan! En Mien prevelde langzaam, in gestaar van opper-verbazing „Begin Mei wordt al hier gevestigd de modern ingerichte salon voor scheren en haarsnijden. Tevens atelier voor alle soorten haarwerken. Aanbevelend W. van Scharen." „Verhip keek ze Jan met 'n gemengd glimlachje aan. „Wie is dat?" „Mot je mijn vragen, wie zoo'n vreemde knul uit de stad isweet ik net zoo min als 'n ander hier in't dorp. Natuurlijk zoo'n half afgestudeerde kappersbediende," die hier voor z'n eigen gaat beginnen, zoo'n heertje met 'n gelijmde kop, met faforietjes en 'n Ameri- kaansch snorretje.... Laat maar komme, hoorLaat maar genist kommeHij ver dient z'n huur niet eensha-ha-ha- die komt hier z'n spaarpot eventjes leegmaken om op 'n schoen en 'n slof weer naar z'n moes- sie terug te gaan. Ik geef 'm geen vier maan den hier.... geen vier maanden.... ^een vier maanden.... wat ik je brom, hij houdt 't m'etuit..Snotjandori die zal mijn effies de dampen an doen.die zal met mijn de ka chel anmaken.'t is om je dood te lachen Hij kwakte z'n fiets in 'n hoek, smeet 'n stoel om en ging in de kamer loopen ijsberen en schelden. „Maar Jan...." waagde Mien er tus schen te komen „als 'ie ons nou tóch geen schade kan doen, waar maak je je eigen dan zoo dik om?" „Om *t pesterige van zoo'n knul't pesterige, om vlak tegenover mijn zaak te gaan zitten. Dat doet ie expresdaar wil ie mij 'n vliegie mee afvangen. We zulle deris kijke hoe ie 'm dat levertLaat maar komme hoor Laat maar komme Jan Germers bebonkte de krakende trap en ging boven, op z'n kamertje, dat zoo'n beetje als kantoortje was ingericht, de geïnde pos ten van z'n dooienbus inschrijven. Het heele verdere gedeelte van de dag bleef ie kankeren over de concurrent en tegen iede re klant had ie 'n smalend praatje over de ge beurtenis aan d' overkant. Vanaf de schoolbanken was Jan Germers al in 't barbiersvak eerst als Zaterdagavond- inzeepertje, later ais vaste bediende, steeds in hetzelfde zaakje. Toen z'n patroon ging sukkelen en zich in 'n gesticht kocht, was Jan de aangewezen op volger. Er zat 'n boterham in 't zaakje, maar méér ook niet. De dorpelingen, die zich niet zelf schoren, kwamen vanzelf sprekend bij Jan, omdat hij de eenige barbier was. Door de week kreeg ie bij-mekaar misschien 'n dertig klanten, meest om te knippen.... 's Zater dagsavonds stond ie vanaf 'n uur of vijf tot soms een uur in de nacht te scheren en ving dan twintig gulden. Maar Jan wilde vooruit, kreeg trouwplan nen.... en omdat ie heel goed wist, dat de zaak nooit 'n flink bestaan voor 'n gezin kon worden, zocht ie naar bijverdienste. Hij kon door voorspraak en met behulp van 'n paar borgen 'n heelej goeie bode-wijk op de kop tikken en in de stille uurtjes trok ie er nog op uit, om nieuwe kltfnten te winnen voor z'n begrafenis-fonds. Na 'n goed jaar kon ie er op trouwen en deed het gezwind. En nou had Jan al heel wat jaartjes 'n best leven met Mien. Eén leemte was er in z'n huwelijk.hij kreeg geen kinderen. Dat deed hem pijn.... en dat was dan ook wel de oorzaak geworden van 'n minder gunstige wijziging in z'n karakterecht wrokkig kon ie soms zijn, en prikkelbaar om de gewoonste dingetjes. Mien wende er aan.... en werd er niet boos om.ze wist toch, dat Jan in z'n hart 'n goeie vent was. Ja hoor.... daar kwam op 'n middag in half April 'n vrachtauto aanbrommen. Van alles kwam er uit.... Scheerstoelen, glazen platen, en den geslepen spiegel, mar merplaten, fonteintjes met koperwerk, kis ten, pakken, 'n waskop en van alles en alles. De persoon, die de toekomstige eigenaar bleek te zijn, was geen heertje met 'n gelijm de kop en 'n Charly-Chapliti-snorretje, doch 'n nette jongeman met 'n gewoon gezicht en 'riflinke blonde haardos. Jan Germers stond achter 't gele satinet- gordijntje van z'n ouwerwetsch uitstallinkie naar de overkant te gluren en grijnsde met opeengeklemde lippen. Dagelijks zag ie de zaak aan de overkant groeien tot 'n modern, kraakhelder salon netje. In de etalage zonlicht-glimmerden de flesschen Eau de Cologne, Vegetal, Eau de Quinine, Birkenwasser, fijne odeurtjes, bril lantine, en kleur-glansden de stolpen met geep en sponsen, de gebloemde doozen en pakjes en de doorschijnende schildpad-gar- nituurtjes. Op de avond der opening zwom en spartel de dit alles in 'n zee van wit licht, waarop tal van dorpsbewoners als vlinders afkwamen. Keurig geplaatste bouquetten verhoogden het feestelijke van de opening der nieuwe zaak en de wassen dameskop, die troonde op 'n verhevenheid van geplooide zijde lokte heel de omgeving met zijn beminnelijke lach. en scheen te zeggen „Hier ben ikkomt binnen en laat u bedienen door de fijnste coif feur van heel Berkendaal." En Jan wrokte.... wrokte. Met lekker leedvermaak constateerde hij, dat het met de klanten aan de overkant maar heel dunnetjes liep. De dokter, de notaris, de candidaat, de dominee, 'n enkele heereboer, luidjes, voor wie Jan's barbierszaak toch altijd te gering was geweest, ja, die sag ie er soo nu en dan wel es inloopen, en ook de kinderen van de- Zelfden gingen er heen om geknipt en gepunt te worden.... maar voor de rest.... geen kip zag je 'r. En Jan schoor 'sZaterdagsavonds even lustig z'n paar honderd vaste dubbel tjesklanten, die even geduldig bleven wachten op hun beurt en even getrouw hun gezicht afdroogden met de algemeene handdoek. Jan voelde zich de sterkste. Hij deed hee lemaal of z'n concurrent niet eens bestond, groette niet, keek niet, zorgde alleen voor 'n triumfeerend grijnsje als ie zag, dat Willem van Scharen aan de deur stond, of in z'n eta lage bezig was met 't afstoffen der kleurige flesschen en doozen, die maar heel langzaam van de hand gingen. Jan Germers schafte zich, alleen om te la ten zien, dat hij dat kon doen, 'n tweede hands-motorfiets aan en tufte daarmee z'n meer dan vier honderd bus-klanten af. En op de morgen, dat ie van de buiten wacht vernam, dat de zaak aan de overkant zou worden opgedoekt, en dat de eigenaar straks naar stad zou gaan, om zich weer als gewoon kappersbediende te gaan verhuren, maakte Jan met opzet 'n .geweldig leven met Z'n motor, 'n leven, dat de buren hun ooren stijf dichthielden. Dat moest dan zeker z'n overwinningslied verbeelden. Hoe 't gebeurd was heeft Jan later nooit precies kunnen vertellen, maar toen ie na 'n paar uur naar huis tufte cn in 'n flink gange tje over de dijk reed, was het opeens of hij me motor en al werd opgenomen en in tijd van effen lag ie in de vaart te spartelen. Toen ie begon te zinken dacht ie er pas aan, om hulp te roepenmaar geen sterveling was er te zien en Jan worstelde wanhopig tegen de greep van het gulzige water. Nog 'n paar schorre kreten kwamen er uit z'n keel toen werd alles donker en Jan wist niet meer Wat wereld was. Toen ïe bijkwam lag ie thuis in bed.,..j Mien stond van blijdschap te huilenen Jan vernam van haar, dat Willem van Scharen, de concurrent, de redder van zijn leven was en zich 'n half uur lang in 't zweet had gewerkt aan de kunstmatige ademhaling. Jan dacht er aan, om ook te gaan huilen van berouw, schaamte, dankbaarheid en alles wat er op dat oogenblik naar z'n keel krop temaar toen voelde hij 'n vreemde, knagerige pijn in z'n linkerarm en zag, dat deze met hand en al in 'n stijf verband zat. 't Zou wel terechtkomen, hoopte de dokter, aldus deelde z'n vrouw hem meemaar 't kon 'n heele poos duren. Jan wou gaan vragen, maar op dat oogenblik kwam Willem van Scharen binnen en zei doodleuk „Aangename kennismaking, col lega Hoe gaat 't nou Kerel, ik had geen tien tellen later moeten komen aanfietsen. 't was op 't nippertje 1" Jan greep de hand van z'n concurrent en begon heel gek te slikken.de slikjes wei den hikjes.... en de hikjes werden snikjes nou en' toen was 't voor-mekaar. 's Zaterdagsavonds stond Willem van Scharen in de barbierszaak van Jan Germers de klanten van Jan te scherenen Ja» hoorde vanuit z'n bed, dat de klanten dat al lemaal 'n mooie daad vonden van Willem vat Scharen. Jan's hand bleef stijf. En de rest snapt men'reeds. Jan Germers hield alleen z'n begrafenis- fonds aan en kreeg de tijd, om er in de oin- streken nieuwetnschrijvers bij te produceerem Willem van Scharen bleef in z'n eigen zaak en kreeg niet alléén de klanten van Jafl> die hij voor 'n dubbeltje bleef scheren, doch ook de elite van het dorp, die in de stad geeti betere vakman sou kunnen vinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10